ÚTIKRITIKA.HU / Grinzing







útikritikák


Grinzing

Grinzingről dióhéjban|Vélemények Odajutás|Étkezés| Fotóegyveleg

O. H. fotója

Tartalomfeltöltés folyamatban

Grinzingről dióhéjban

Grinzing egy festői kisváros Bécs külterületén, villamossal kb. 30 percre Bécs kellős közepétől.

Grinzing az osztrák borkultúra központja. A régióban sok-sok borozó található, ahol a vendégek megkóstolhatják a kiváló minőségű helyi borokat. A borozók gyakran hagyományos osztrák ételeket is kínálnak, mint például a sajtos tészta (Käsespätzle) vagy a sült csülök (Schweinshaxe).

Grinzing a Bécsi-erdő közelében helyezkedik el, így lenyűgöző természeti környezettel van megáldva. A városka utcáin, a szőlőültetvények közelében sétálva vidéki hangulatot élvezhetünk.

A heurigerek olyan hagyományos borozók, ahol a helyi termelők saját borukat árusítják. Ezek a helyek általában családi tulajdonban vannak és híresek az autentikus hangulatukról. Gyakran előfordul élő zene vagy néptánc.

O. H. fotója

A Grinzing-i borozókat az UNESCO kulturális örökségként tartják számon.

 Grinzing jelképe a Grinzinger templom. Ez a barokk stílusú épület a 18. századból származik és lenyűgöző építészeti részleteket kínál. Érdemes meglátogatni, hogy megcsodálhasd a belső díszítést és kilátást nyújtó toronyt.

Vélemények

Ausztria legkisebb borvidéke Bécs mellett – egészen pontosan Bécs felett – fekszik. 700 hektáron 630 termelő készít bort, így az osztrák fővárosban elég magas az egy lakosra jutó borosgazdák száma: háromezer főre jut egy.

A 19. kerülethez tartozó Grinzing városrész romantikus, kisvárosi hangulatú utcácskáin sétálgatott Beethoven, Pippal vagy éppen Freud. Itt számtalan egyedi hangulatú „heuriger” (borozó) várja a látogatókat, alig 20 percnyire a Városházától (Schottentor). forrás

Odajutás

Bécs központjából Grinzingbe többféle módon is el lehet jutni. Az egyik lehetőség a 38-as villamossal, amelynek végállomása a Grinzingben található. A másik lehetőség a U4-es metróval az Heiligenstadt állomásig, majd onnan a 38-as villamossal. A harmadik lehetőség pedig az U6-os metróval a Neubau állomásig, majd onnan a D11-es autóbusszal.

Étkezés

Grinzing, Bécs egyik legismertebb városrésze, különösen híres a hangulatos borozóiról és éttermeiről, amelyek kiváló lehetőséget nyújtanak a hagyományos osztrák gasztronómia megismerésére. A vendéglő választásánál érdemes figyelni arra, hogy a helyi "Heuriger" borozók hitelesek legyenek, vagyis családi tulajdonban lévő, autentikus helyeket keressünk, amelyek a helyben termelt borokat és friss, szezonális alapanyagokból készült ételeket kínálnak. Az utcákon sétálva sok étterem hívogató táblákkal próbál vendégeket csábítani, de a kisebb, eldugottabb helyek gyakran kellemesebb és intimebb élményt nyújtanak.

Grinzingben az árak változóak; a nagyobb, turisták által kedvelt helyeken a vacsora egy pohár borral 25-40 euró között mozoghat, míg a kisebb Heurigerekben olcsóbban is találhatunk kiváló fogásokat. Az étkezés részeként érdemes helyi bort is rendelni, hiszen Grinzing a bécsi borászat központja, és a frissen préselt borok egyedi, könnyed ízvilágot képviselnek. A legtöbb étteremben a borkínálat közvetlenül a helyi szőlőültetvényekről származik, így autentikus élményben lehet részünk.

Az ételválasztáskor mindenképpen próbáljuk ki a hagyományos osztrák ételeket, mint a Wiener Schnitzel, vagy a kiadós Tafelspitz, amely lassan főtt marhahúst jelent, gyakran almás és tormás szósszal tálalva. A Heurigerekben gyakran találkozhatunk hideg tálakkal is, amelyeken helyi füstölt húsokat, sajtokat, friss kenyereket és savanyúságokat találunk – ezek kiválóan passzolnak a bécsi borokhoz. Ha könnyebb ételt szeretnénk, kérhetünk egy "Brettljause" tálat, ami egy egyszerű, de ízletes hidegtál helyi finomságokkal.

A helyi borkultúrához tartozik, hogy a vendégek maguk választhatnak a friss borok közül, és a borokat gyakran üvegpohárban vagy kisebb kancsóban szolgálják fel. Érdemes figyelni arra, hogy Grinzingben a Heurigerek gyakran szezonálisan nyitnak, így nem mindig garantált, hogy az összes hely nyitva lesz, különösen télen. A legjobb, ha előzetesen tájékozódunk a nyitvatartásról, hogy biztosan megtaláljuk a megfelelő helyet.

A helyi vendéglőkben a hangulat általában családias és barátságos, sokszor élő zenével – gyakoriak a népzenészek, akik osztrák dallamokat játszanak, ezzel is fokozva az élményt. Az éttermek teraszai különösen kellemesek tavasszal és nyáron, amikor a szőlőlugasok alatt fogyaszthatjuk el vacsoránkat, miközben a naplementében gyönyörködünk. Grinzingben érdemes lassan, ráérősen étkezni, hiszen a helyi életstílus része, hogy élvezzük a finom ételeket és borokat, valamint a jó társaságot.

Kávézó és cukrászda - V. Jancsi fotója

Szórakozás

Zene 18 órától - o. h. fotója

Más hasznos információk

1. A legtöbb Grinzing-i Heurigen csak március és október között tart nyitva, néhány azért az egész évben. Ellenőrizze a nyitvatartási időt és napot, mert vannak amelyke csak hétvégén, mások szerától vasárnapig tartanak csak nyitva. 

Grinzinger templom

Grinzing jelképe a Grinzinger templom. Ez a barokk stílusú épület a 18. századból való. Érdemes meglátogatni, hogy megcsodálhasd a belső díszeit és kilátást nyújtó tornyot.

m. h. fotója

Más látnivalók

Régi polgármesteri ház - V. Jancsi fotója

Érdekességek

1. Mi az a Heuriger? A Heuriger azt jelenti, hogy „ebben az évben”. Az idei borra utal, és egy olyan kifejezés, amely kizárólag olyan borozókra vonatkozik, amelyek csak házi borukat és házias ételeket értékesítenek.

Sok borozót illetnek a Buschenschanke kifejezéssel. A név arra a régi hagyományra utal, hogy nyitvatartási időben egy „Buschen” nevű fenyőág lóg a bejárati ajtó felett.

Mindenegyes Heuriger és Buschenschanke egyedi karakterrel rendelkezik. Némelyikük élőzenével, némelyikük pedig szőlőültetvényekre néző panorámával tud szolgálni. Mindegyik berendezése rusztikus: pl. fából készült asztalok és padok. 

2.

A 38A busszal vagy a 38-as villamossal jutunk el Grinzingbe, ahol már a középkor óta aktív szőlőtermesztés és borkészítés folyik. A Szentendréhez hasonló romantikus, kisvárosi hangulatot árasztó Grinzing 1892-ig önálló település volt, majd Bécs 19. kerületének, Döblingnek lett része. Az első írásos források 1114-ben tesznek róla említést, a Grunzinger földesúri családhoz tartozó uradalomként. Rezidenciájuk, a „Trummelhof” máig megtekinthető a Cobenzlgasse 30 szám alatt. Grinzing templomát 1426-ben építették. A család a 14. században kihalt, a terület a 19. századig a Klosterneuburg apátság feudális adminisztratív fennhatósága alá tartozott.

A városkát számos csapás sújtotta a középkorban, Mátyás csapatainak fosztogatásaitól (1484) kezdve a török ostromokon át (1529, 1683) a tűzvészig (1604) és a pestisjárványig, mégis a környék vezető közlekedési és adminisztratív központjának szerepét töltötte be. 1784-ben II. József engedélyezte, hogy a borászok ételt is kínáljanak a boraik mellé. , így születtek meg az első „heuriger” névre keresztelt borozók . forrás

Fotóegyveleg

V. Jancsi fotója

O. H. fotója


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon