Rája néznek - k.o. fotója
A Maldív szigetek 26 úgynevezett atollra oszthatók fel. Ezeknél az atolloknál sorakoznak fel gyűrűszerű formában a szigetek, köztük azok a hotelszigetek. Úgy néznek ki, mint egy gyöngyfüzér gyöngyszemei. Az atollok többé-kevésbé gyűrű alakú elhelyezkedését a legjobban a repülőtér és a távolabbi szigetek között közlekedő hidroplánok ablakaiból lehet a legtökéletesebben megcsodálni.
Érdekesség, hogy a Maldív-szigetek neve a szingaléz Maala Divaina kifejezésből ered, és ez annyit jelent, hogy „nyaklánc szigetek”, feltehetően utalva az atollok formájára. Az atollokhoz közel 1200 sziget tartozik. Ezek Magyarország nagyságú területen szóródnak szét az Indiai-óceánban távol az ázsiai szárazföldtől, Sri Lanka hétszáz kilométerre van, India délnyugati része pedig, négyszáz kilométerre (a földrajzban jártas úti kritikus sokáig azt hitte, hogy a Maldív-szigetekhez Sri Lanka van közelebb).
Nincs a világon még egy olyan ország, amelynek részei (a maga arányaiban) egymástól ennyire szétszórtan helyezkednek el egymáshoz képest. A 320 ezer lakos kétszáz szigetet népesít be. A fővárosnak, Malénak 110 ezer lakosa van. A Maldív-szigetek a szárazföldi területeit és a lakosságát illetően a legkisebb egész Ázsiában. Földrajzi elsőség az is, hogy a világon nincs olyan ország, amelynek legmagasabb természetes pontja ilyen alacsonyan lenne: 2,4 méter.
"A reptér és a Royal Island közötti hidroplános repülés volt az egész maldívi utazásunk legfantasztikusabb és feltehetően legmaradandóbb élménye! Lehetetlen szavakba foglalni, képekben illusztrálni ezt a megható látványt. Minél messzebb van a hotel, annál több atoll felett van lehetőség szép lassan elrepülni, és annál több csodát lát az ember."
A globális felmelegedés időszakában nem lehet garantált, biztos tanácsokat osztogatni az utazás időjáráshoz való igazítása dolgában.
Azért próbálkozunk:
Egy olyan országban, ahol a kulturális turizmusnak nincs szinte semmi jelentősége, a történelem taglalása csupán röpke figyelmet érdemel. Az ottani szigetvilág őslakói Dél-Indiából odatelepedett dravidák voltak, de lehet, hogy szingalézek. A vallás tekintetében a lakók hódoltak a hinduizmusnak, majd a buddhizmusnak is. Föníciai, görög, kínai hajósok is jártak a szigetek tájékán tranzit jelleggel. A 12. század óta az iszlám dominálja teljesen a szigeteket. A 14. században két éven át élt itt egy híres arab utazó és iszlám hittudós.
A 15. században a portugálok gyarmatosították a szigeteket, de a következő században már kiebrudalták őket az akkori szultán erői dél-indiaiak támogatásával. Ez a szultán (Muhammad Thakurufaan) a maldív nép nemzeti hősének számít. Dinasztiája uralta a szigeteket évszázadokon át. Az uralkodóknak sikerült úgy manőverezniük egy ideig, hogy ne gyarmatosítsák idegen hatalmak a szigeteket. A 19. században a britek fokozatosan ellenőrzésük alá vonták a szigeteket. Mint az összes korábbi próbálkozó, a britek is elsősorban a tengeri kereskedelem és katonai stratégiai érdekek miatt akarta a sok pici sziget térségét birtokolni.
A szigetlakókat a történelem során aligha foglalkoztatta, hogy a világ végén milyen vallást kell követniük – uralkodójuk, akit éppen szultánnak neveztek át, első szavára készségesen tértek meg az új hitre. Bár a különféle dzsinnekbe és szellemekbe vetett hit a mai napig erősen él, a lakosság száz százaléka szunnita muszlim. A világ más részeivel ellentétben a Maldív-szigetek sokáig még az európai gyarmatosítók érdeklődését sem keltették fel. A zátonyok labirintusa a hajósok számára inkább jelentett biztos vesztőhelyet, mint gazdag zsákmányt: a portugálok mindössze rövid ideig időztek a szigeteken, és a Sri Lankáról (akkor még Ceylonról) hatalmat gyakorló hollandok is csupán névleg uralták e földet. Később a helyükbe lépő britek sem lelkesedtek azért, hogy néhány kókuszpálmáért útra keljenek kényelmes indiai rezidenciáikból. A helyi szultán a trónján maradhatott, csupán egy kisebb, alighanem büntetésből idevezényelt helyőrség ügyelt a rendre.Mindezek ellenére, noha a lakosság létszáma még a százezret sem érte el, és a szegénység olyannyira áthatotta az életet, hogy a szultáni palota is alig volt több egy koralltéglákból emelt szerény kunyhónál, a maldívok úgy döntöttek: megpróbálkoznak az önállósággal. Elűzték a briteket, majd nem sokkal később a szultánt is, hogy létrejöhessen a Maldív Köztársaság. A demokrácia ígérete azonban hamar szertefoszlott: az ország első elnöke, Ibrahim Nasir és köre gyorsan világossá tette, hogy a hatalom az ő kezükben összpontosul, és nem szándékoznak másnak is juttatni belőle.
A Maldív-szigetek csupán 1976-ban váltak függetlenné. Még azt megelőzően, 1968-ban megfosztották trónjától a szultánt és az ország köztársasággá vált. A független Maldív-szigetek eddigi rövid története tele van puccsokkal és puccskísérletekkel, lázadásokkal, villongásokkal. Azért a demokratikus játékszabályokat fenntartják. Az utóbbi 10 évben lendült fel a turizmus. A szállodák jó része az ország befolyásos elitjének a tulajdonában van. 2004-ben az országot és persze a szállodaipart, a turizmust is óriási csapás érte, a cunami. 57 szigetet ért súlyos kár, köztük 21 hotelsziget. Száz helyi és hat turista vesztette az életét, azaz a cunami itt sokkal kevesebb emberveszteséget okozott, mint Sri Lankán, Thaiföldön és Indonéziában.
A Maldív-szigetek továbbra is a világ egyik legnépszerűbb luxus-turistacélpontja. A turizmus az ország gazdaságának fő pillére: a bevételek oroszlánrészét a szállodák, üdülőszigetek és kapcsolódó szolgáltatások adják. A 2025-ös helyzet alapján elmondható, hogy a turizmusra épülő gazdaság stabil, bár erősen kitett a globális gazdasági hullámzásoknak és a klímaváltozás hatásainak. A hotelszigetek infrastruktúrája folyamatosan fejlődik: egyre több szálloda kínál környezetbarát megoldásokat, például napenergiát, műanyagmentes szolgáltatásokat, víztisztító rendszereket. A vendégek kényelmét ma már gyors hidroplánjáratok és jól szervezett hajós transzferek szolgálják, noha időnként az időjárás – főként az esős évszak idején – okozhat késéseket, fennakadásokat.
Biztonsági helyzet 2025-ben:
A Maldív-szigetek a turisták számára továbbra is alapvetően biztonságos úti cél. A hotelszigeteken a közbiztonság kifejezetten jó, bűncselekmények gyakorlatilag nincsenek, és a szigetek izoláltsága eleve kizárja a nagyobb incidenseket. A fővárosban és a lakott szigeteken viszont javasolt az óvatosság, főként a zsebtolvajlás és a helyi politikai megmozdulások elkerülése érdekében. Bár a vallási és politikai feszültségek a háttérben továbbra is léteznek, ezek ritkán érintik a turistákat. A hatóságok különösen ügyelnek arra, hogy a külföldiek ne találják magukat kényelmetlen helyzetekben.
Turisztikai etikett és trendek:
2025-ben is igaz, hogy a hotelszigeteken a turisták nagy szabadságot élveznek: a fürdőruhás, akár monokinis napozás megszokott, és a személyzet diszkréten kezeli ezt. Ugyanakkor érdemes szem előtt tartani az alapvető tiszteletet a helyi kultúra iránt: a lakott szigetekre tett kirándulásokon ajánlott visszafogott öltözetet választani (takarni a vállat, a térdet). A helyi alkoholtilalom formálisan érvényben van, de a hotelek bárjai, éttermei továbbra is kiszolgálnak, viszont csak nem muszlim személyzettel. A vendégek között egyre gyakoribbak azok, akik ökotudatosan választanak szállást, keresve azokat az üdülőhelyeket, amelyek figyelnek a fenntarthatóságra.
Male - z.e. fotója
A világ egyik legszomorúbb országa, ugyanakkor az egyik leggyönyörűbb helye. Ha valaki valóban meg akarja érteni, milyen is ez a világ, érdemes lenne ellátogatni egy-egy vidéki szigetre. Az ilyen helyek úgy festenek, mintha maga a Paradicsom tárulna elénk: érintetlen természet, mangóval és banánnal roskadozó fák, az óceán tele hallal, a föveny olyan tökéletes, amilyet csak filmekben lát az ember. Azokon a szigeteken alig néhány ember él.A lakhelyük egy roskadozó viskó, amelynek mindössze egy fala áll – az is csak azon az oldalon, ahonnan az eső érkezik. Az emberek reggelente kiülnek egy ódon, özönvíz előtti kempingszékbe, és ott üldögélnek délig. Akkor előkerül az egyszerű ebéd, majd visszatérnek a székekbe. Így telik a hét minden napja, az év minden hónapja. Megvan a ház, megvan a rizs és a cukor – más nem is kell. Egy csésze kávéra sincs igényük. Közben meggyőződéssel állítják, hogy az a hely, ahol élnek, jobb, mint Szingapúr. Ezt mondja az, aki onnan sosem tette ki a lábát. Így valóban nehéz bármit is előre mozdítani, bármit is változtatni ezen a világon.
2025-re a kép sokban nem változott. A turizmus hozott ugyan némi megélhetést a part menti közösségeknek, de ez leginkább a vendéglátásban, szálláskiadásban vagy kisebb kézművesáruk eladásában nyilvánul meg. A legtöbb vidéki szigeten a lakosság életmódja alapvetően ugyanaz maradt: egyszerű, időtlen ritmus szerint élnek, szinte teljes elszigeteltségben. A turizmus hatása sok helyen felszínes: a látogatók által hozott pénz ritkán jut el azokhoz, akik a legnagyobb szükséget szenvedik, inkább a helyi elit vagy az ide települt vállalkozók zsebében landol. A vidéki lakosság többsége továbbra is a természet kegyeire van utalva, és az életminőség érdemben nem javult. Az infrastruktúra fejlesztése elmaradt, sok szigeten ma is alig akad áram vagy tiszta ivóvíz.
És mégis: aki odaérkezik, a természet szépsége miatt könnyen megfeledkezik arról a mély szegénységről és tehetetlenségről, amely e gyönyörű táj hátterében húzódik meg. A látvány lenyűgöző, a valóság azonban jóval árnyaltabb és fájdalmasabb.
,, A luxusturizmus a végtelenségig biztosítja majd a Maldív-szigeteknek a nem létező jólétet?
Igen. A vendégek csaknem kétharmada visszajáró turista. Azt mondják, aki egyszer itt volt és van rá pénze, soha többé nem megy máshová nyaralni.Mi a varázsa egy olyan helynek, ahol a napozáson, a fürdésen és az evésen-iváson kívül semmi mást nem lehet csinálni?
Pont ez. A világ ma már annyira stresszes, hogy az ideérkezők nem vágynak másra. Döglés a parton, nézegetni a cápákat, búvárkodni.A Maldív-szigeteken a határ tényleg a csillagos ég. Ezt az a magyar séf is tudja, aki az egyik luxusszigeten csinálta meg a szerencséjét. A szaúdiak által megvett nyaralóhelyen egyszer csinált egy Újházi-tyúkhúslevest. Mondanom sem kell, hogy a sejk olyat még sosem evett. Volt némi kockázat a dologban, de annyira jól sikerült, hogy a ház ura elővett pár vaskos dollárgurigát a zsebéből, és a magyar srác kezébe nyomta. 25 ezer dollár volt a leves fizetsége.
A magyar séf azóta főzött David Beckhamnek, vagy a Swarovski cég tulajdonosainak is. A Maldív-szigeteken minden lehetséges.Ha arra szottyan úri kedved, hogy gulyáslevest egyél, akkor az első szó az, hogy elnézését kérnek, mert az biztos, hogy a hűtőben nincsenek meg az ehhez valók. A második az, hogy telefonálnak Budapestre, és két nap múlva itt van minden, ami egy jó gulyáshoz kell. (2021) forrás
Aligha van a világon olyan ország, amelynek a puszta fizikai léte annyira veszélyben lenne, mint a Maldív-szigeteké. A tengerszint emelkedik, az ország szó szerint eltűnhet a föld színéről, és a tenger válhat a temetőjévé. Az ország nyolcvan százaléka mindössze 1 méterrel van a tengerszint felett. A klímaváltozással foglalkozó nemzetközi szervezet szerint kb. 90 év múlva az ország kétszáz jelenleg lakott szigete már nem lesz lakható. Néhány évvel ezelőtt az ország elnöke komolyan felvetette annak a lehetőségét, hogy turizmusból befolyó pénzek egy részét rakják olyan alapba, amiből aztán földterületeket vesznek Ausztráliában, Indiában, Sri Lankán a sziget majdan evakuált lakói számára.
Mielőtt az olvasó e sorok olvastán lebeszélné magát a Maldív-szigetek meglátogatásáról, rögzítenénk azt a tényt, hogy a tengerszint emelkedése az ottani szigeteknél évente 3,1 milliméter! A földi paradicsom a mi és sarjaink számára még biztos, hogy látogatható. Az úti kritikus azt mondja, hogy a Maldív-szigetek meglátogatását a nyaralási tervek kívánságlistáján lehetőleg előre kell venni, de nem a tengerszint emelkedése, hanem a szállodaárak emelkedése miatt. A kereslet jobban nő, mint a kínálat. Sok új hotelt nem tudnak (vagy akarnak) építeni, miközben egyre nagyobb számban jönnek az oroszok, az indiaiak, és ott van még az egyre lelkesebben utazó kínai felső tízezer, ami – mint tudjuk – inkább tíz millió.
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.