ÚTIKRITIKA.HU / Fuerteventura








útikritikák


Fuerteventura

Fuerteventura bevezetése | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Időjárás | Odautazás |Szállásválasztás | Közlekedés | Étkezés | Vásárlás | Szórakozás | Közbiztonság | Egyéb hasznos információk | Strandok | Jandia-félsziget | Costa Calma | Fakultatív kirándulások | További beszámolók| Fotóegyveleg

.

A lagúnás Playa de Sotavento (Jandia-térség) - Na pl. ezért jobb Fuerteventura Lanzaroténél a strandok vonatkozásában - K. Kriszta fotója

Fuerteventura bevezetése

Fuerteventura a Kanári-szigetek második legnagyobb szigete Tenerife után, ugyanakkor a legkisebb népsűrűségű terület is egyben. Afrikához való közelsége miatt klímája kiegyensúlyozott, az év több mint 300 napja napsütéses. Az eső igen ritkán fordul elő a szigeten, ezért a növényzet gyér, avagy kevésbé dús. Fuerteventura-t mégis ez a kopárság teszi egyedivé, varázslatossá. Nyáron a szellők kellemesen mérséklik a hőséget.

A sziget jellegzetességei a fantasztikus strandok, ahol távol a világ zajától csodálatos napokat tölthetnek el az idelátogatók. A végtelenül hosszú, aranysárga és fehér homokos partok valóban olyanok, mint egy képeslapon. A vízi sportok és különösképpen a szörf és a kite szerelmeseinek paradicsoma, mely a tengerparti séták és a mountainbike-túrák kedvelőinek is számtalan lehetőséget kínál a kikapcsolódásra. A bulizósoknak nem való Fuerteventura. Nyugi van. A sziget északi és déli részén vannak szórakozóhelyek, de visszafogottan, kis választékban. A sziget déli részén, a Jandia-félszigeten található a „Sotavento” finom homokos strand, ahol a kristálytiszta víz kék és türkiz árnyalatokban pompázik, és amely Playa de Esquinzón keresztül egészen Costa Calma-ig húzódik 25km-en keresztül.

Fuerteventurának 120 ezres a lakossága és 110 ezres a turisztikai szállás kapacitása. Évente kb. 3 millió turista látogat ide, egyharmaduk német. A sziget állandó lakosainVak kb.a 7 százaléka olasz. Méghozzá első generációs bevándorló. A 2000-es évek elején egy cég hozta őket ide, döntően azzal a dumával, hogy ez itt a földi paradicsom, ahol havi 500 euróból jól meg lehet élni. Ennek valóságtartalmáról csak annyit, hogy a szigeten semmivel sem olcsóbb semmi, mint a szárazföldön, sőt. A helyiek azóta is köpködnek rájuk, de turista szempontból szerintünk Fuerteventura csak nyert elük. Furcsa kicsit, hogy Corralejoban ennyien pletykálnak olaszul a tereken, viszont az olaszok bitang jól főznek, édességben, fagyiban simán megverik a spanyolokat. És döntően nem alkalmazottnak jöttek ide, különböző vállalkozásokat idítottak - és üzemeltetnek - , amivel szépen hozzájárulnak a sziget gazdagodásához. Corralejo egyetlen belvárosi automata mosodája például olaszoké, működik is szépen, egy nagymosás 7 euró és egy óra alatt megvan. Mivel viszonylag nagy az olasz közösség, sok az olasz turista is természetesen. A sziget turizmusának reklámozásában szeretik kihangsúlyozni, hogy itt van a Kanári-szigetek legszebb strandja. 

A szigeten a közbiztonság teljesen megnyugtató. Ami előfordul, az a lopás. Erőszakos bűncselekmények nincsenek. Fuerteventurán a higiéniai viszonyok jók, az orvosi ellátás színvonalas.

De: A Fuerteventura-i utazáshoz mindenképpen tanácsoljuk utasbiztosítást (betegség, baleset, poggyász) kötni. Ezen a linken - a honlapunk jóvoltából - kedvező árú ajánlatot lehet kapni

A sziget 1660 négyzetkilométer nagyságú (a Kanári-szigetek közül a 2. legnagyobb/Tenerife az első)). 83 kilométer hosszú és átlagosan 19 kilométer széles. A legészakabbra fekvő jelentős település, Corralejo és a legdélebbi jelentős város, Morro Jable között a közúti távolság 114 kilométer (ebből csupán 7 kilométer autópálya), és az autózás hozzávetőleges időtartama cca 2 óra. Folyamatosan építik, bővítik az utat, emiatt gyakoriak a terelések.

Nem kérem, ez nem egy karibi strand, hanem Fuerteventura-i!!! - a káprázatos Playa de La Concha - K. Kriszta fotója

Playa de La Concha kisgyerekekkel - K. Kriszta fotója

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Playa de la Concha ((El Cotillo-nál) - már csak ezért a karibi feelingért is érdemes volt Fuerteventurára utazni!
  2. Jandia lagúnás strandjai (főleg a Playa de Sotavento) elképesztően szépek, karibi minőségű türkizkék víz 
  3. Corralejo nagy pozitív meglepetés, szuper hely a nem sznoboknak
  4. Caleta de Fuste szolid nyugalmassága
  5. Reggel néptelen strandon sétálgatni, vagy kocogni
  6. Decemberben a 23 fokos tengervíz
  7. Los Lobos kis szigetre a kirándulás
  8. A quad túra
  9. Igaz, hogy Lanzarote-n izgalmasabbak a természeti nevezetességek, de Fuerteventurán sokkal szebbek a strandok
  10. Costa Calma nagyon szépen kialakított a sok zölddel, sűrűn odaültetett pálmafákkal 
  11. A helyiek és a turisták is köszönnek egymásnak, mosolyognak minden percben, segítenek ahol csak tudnak.
  12. Rengeteg a kiteos, szörfös, nagyon hangulatossá teszik a partokat

Nem tetszett

  1. A gyakori szél a homokot az ember képibe szórja
  2. A fekete homokos strandok nem jöttek be
  3. Betancuria és Antigua kicsit csalódás volt, nem nagy durranások
  4. A szélben csalóka a napsugarak ereje, szóval csúnyán leégett a hátam és a fejtetőm
  5. Az Aquapark-os program a családnak egy napra 110 euróba került
  6. A Corralejo melletti dűnék nem olyan látványosak, mint Gran Canaria-n, a Maspalomas-i dűnék
  7. Nem sikerült javítani azon az eddigi véleményen, hogy a brit emberek többsége nem szép
  8. Sok tengerparti helyen a többnyire idősebb nudisták a ,,textilesek" között sétálgatnak
  9. Nem sokat vártunk Puerto del Rosario-tól, és nem is volt igazánérdekes (csak az időt vesztegettük vele)
  10. Sok az ilyen uncsi táj

Kopár, sziklás felszín: A föld felszínét apró kövek, nagyobb sziklák és erodált talaj borítja – klasszikus vulkáni eredetű táj, ahol az erózió hosszú idő alatt lecsupaszította a hegyeket. Növényzet alig van: Csak szórványosan látni szárazságtűrő cserjéket, némi dudvát, esetleg egy-egy kaktuszt - K. Kriszta fotója

Vélemények


,,Február 19-26. között voltunk kint, úgyhogy nagyon friss az élmény. A hőmérséklet 21-28 fok közötti volt, a szél szinte mindenhol fújt, de abszolút nem volt zavaró. Az első 3 napban esett némi csapadék, rövid ideig 5-10 percekre. A sekélyebb helyeken kellemes volt a víz hőmérséklete is (pl. El Cotillo és Costa Calma - megjegyzem a két település közötti hőmérséklet-különbség 5-6 fok volt, a délebbi Costa Calma javára.

A szállást tudatosan a fővárosban kerestük és találtuk (airbnb), mert úgy gondoltuk, hogy jó kiindulási pont lesz ahhoz, hogy mindent láthassunk, vagy nagyon-nagyon sok mindent. Nem tévedtünk :) Autót béreltünk, így gyakorlatilag az egész szigetet be tudtuk járni, Corralejo, El Cotillo, Mirador Moro Velosa (kilátó), Los Lobos sziget, Antigua, Betancuria, Ajuy, La Oliva, Costa Calma, Salinas del Carmen, Costa Calma, Sotavento, La Lajita, Morro Jable, Cofete.


Morro Jable stradja - Kriszta fotója


Az autó bérlése mindösszesen 97 euró volt egy hétre (Fiat Qube - 4 felnőtt 2 nagy bőrönddel kényelmesen elfért benne), semmilyen egyéb költség, zárolás nem volt, üzemanyagköltség összesen 50 euró, amiből az egész szigetet bejártunk, az üzemanyag (95-ös) a kolibris benzinkúton nem egészen 1 euró volt literenként, tehát olcsóbb, mint itthon.

- Corralejo homokdűnéi kihagyhatatlanok, a finom homokban lépkedni a szél ellenére is mesés volt,

- csodaszép parttal találkoztunk Costa Calma utáni részen, de még Jandia előtt, a két város között gyakorlatilag végig homokos part húzódik,

- El Cotillo lagúnái kristálytisztaságukkal szintén elvarázsoltak,


- Los Lobos szigetére is érdemes áthajókázni, kb. 15 perc az út (15 euró/fő oda-vissza, jegyet a hajón lehet vásárolni), mi kb. 3 óra alatt jártuk be a szigetet, de ebben benne volt a legmagasabb csúcs megmászása is (ami felfelé kb. 45 percet vett igénybe, lefelé kevesebbet, itt erős szél fújt, időnként lökött rajtam és a kislányomon egyet, de a fiúk is érezték :) ) a szigeten a halászházaknál sekély, gyönyörű lagúna található, ne hagyjátok ki :)

- Antiguában van egy kicsi, meghitt templom, Betancuria óvárosa nagy élmény volt - szerettük a hangulatát, itt több, kisebb üzlet is található, ahol némi vásárfiát is kaphatunk.

- Ajuy fekete homokja szintén kihagyhatatlan, az oldalágat jól be lehet járni, voltak akik papucsban tették, én azért zárt cipőt javasolnék, a "séta" végén van egy kis barlang is - bátran ajánlom, idősebbek is tudták teljesíteni.


- La Oliva-ban található a Coronelles ház, egy ezredes rezidenciája, itt nagyon sok mókussal találkoztunk :)

- Salines del Carmen - kissé csalódottak voltunk,mert nem láttuk a bálnacsontvázat, amiért leginkább mentünk volna. A sómúzeum látogatható (5 euró/fő), érdekes, érdekes...de a csontváz hiányzott, viszont kárpótolt bennünket Puerto del Rosarioban (fővárosban) a parton található, igaz kisebb csontváz, de mégiscsak volt :)

- La Lajitában található az Oasis park (33 euró/fő), kisgyerekeknek nagy élmény lehet, a mi kisfelnőttjeinknek leginkább a zsiráfok etetése és a tevegelés (+12 euró/fő) tetszett.

- Cofetébe földúton lehet eljutni (ha jól emlékszem 17 km hosszú), ne tévesszen meg senkit, az út elején van egy kis parkoló, ami azt sugallja, hogy autóval nem lehet továbbmenni. Lehet :), egy-két helyen jobban kell figyelni a szűk út, és a szembejövő forgalom miatt - de a látvány csodás, ahogy a "kávés" barna hegyek ölelkeznek a homokkal és a varázslatos kék-zöld hullámokkal...nagyon sok medúza volt a parton, kicsit hasonlított a mosópor-kapszulákhoz (a kislányom először annak hitte, még ámult is, hogy hogyan került ez oda, ahova...)

Oasis Park

Többször vásároltunk boltban, Mercadonában és HiperDinoban. Mi a Mercadonát részesítettük előnyben, nagyobb választékot találtunk. A hazai árakhoz viszonyítva, többnyire olcsóbb árfekvés volt. Egy-két példa: 8 literes ásványvíz 0,84 euró, 1 literes 100%-os narancslé 0,60 euró, bagett 3 db-os 1 euró, az óriáspizza 3 euró, és igen bűnöztünk gumicukorral, ellenállhatatlan :) - nem egészen 1 euróért, étteremben 10-15 euróért/fő már bőséges ebédet/vacsorát lehetett kapni. Nagyon finomak a halételeik, nem csalódtunk benne. Mint minden más helyen, itt is azt kell figyelni, ahova a helyiek járnak, ott biztos friss, finom az étel :)

Összességében ajánlom a szigetet. Bármikor visszamennénk. Abszolút Élhető :) Egyáltalán nem okozott csalódást. Talán még több zöld is volt, mint amire készültünk.

Ha bárkinek kér(d)ése van, írjon :)"  a honlap kommentjén keresztül.  (B.K. Zsóka, a fotókat Zsókától kaptuk)


"Én inkább a sziget déli részét javasolom, mert ott a legszebbek a strandok, a tengervíz csodásan átlátszó. Szerintem Fuerteventurán szebb strandok vannak, mint Tenerifén. A szörfösök jól járnak a szigettel.

A sziget belső része természeti kép vonatkozásában ingerszegény: szikár, sivatagos. 

Mi Jandia térségében nyaraltunk. Ott a nyugalmasság mellett van némi, visszafogott mozgalmasság (sörözők, vendéglők). Arrafelé szép a strand.

A legeslegszebb strand a szigeten a Playa del los Lagos, El Cotillotól északra. A tenger azúrkék színe elképesztően szép, és a vakítóan fehér homokföveny csúcs finom! Kihagyhatatlan, na. " (Pappék)


,, Nekünk a sziget délkeleti vége tetszett a legjobban. Ott is volt a hotelünk. Itt, Morro de Jable-nél a strand szép. Dagálykor túl keskennyé válik a part és nehézkes sétálni a köves, sziklás terepen. Apálykor viszont többszőr elsétáltunk a parton a hotelből Morro-ba és ott kellemesen ettünk egy-egy kis vendéglőben.

A sziget tájai különösebbe nem nyűgöztek le minket: kő és homok. A páromnak tetszett itt-ott a táj nyersessége és a parti kilátóhelyek Kulturális turisztikai látnivalók vannak, de nem túl érdekesek. Jandiában piacot néztünk.

Szerencsére (valójában a Vista igazmondó hotelértékeléseinek köszönhetően) szuper szállodát választottunk ki, és főleg ezért (plusz a napsütés), megérte ideutazni. " (P.J,)


Az az érzés, hogy nem is a Földön járunk, már akkor megérintett minket, amikor bérelt kisautónkkal elindultunk a repülőtérről a sziget déli csücskében fekvő Morro Jable felé. Amerre csak néztünk, mindenütt kopár, száraz, vulkanikus tájak tárultak elénk, egy-egy elhagyatott kunyhóval, le-fel szökellő hegyi kecskékkel, aloe vera ültetvényekkel, és mindehhez kísérőzeneként ott fújt a soha el nem múló szél. Akkor még nem sejtettük, hogy ez a nyers, szinte érintetlen sziget milyen titkokat és szépségeket tartogat számunkra.

Szörfözés nélkül is elképesztően élveztük a nyaralást, mert minden új volt és szokatlan – de jó értelemben. Egyetlen nap kellett csupán ahhoz, hogy ráhangolódjunk a táj egyszerűségére: a kopárságra, a zord hegyekre, az égető fényekre és a csendes óceáni háttérzajra. Pont ebben rejlik Fuerteventura varázsa – egy olyan világ, ahol minden felesleges dolog lemarad, és csak a természet marad meg a maga pőreségében. Itt, Afrika szomszédságában, olyan érzés kerített hatalmába minket, mintha egyedül lennénk a világban. Egy magyar turistával sem találkoztunk, és ez különös, mégis felszabadító érzést adott – mintha egy darabig tényleg a miénk lenne a sziget.

Persze, a valóság időnként visszatért – például amikor napágyakat őrző, csokoládébarna bőrű helyi felügyelők minden nap precízen beszedték a bérleti díjat. De még így is, Fuerteventura hosszú, vad partszakaszai lenyűgözőek maradtak. Még akkor is, ha napozás közben váratlanul feltűnt egy-egy már rommá égett német nudista turista az óceánparton – ez valahogy még tovább erősítette bennünk a szabadságérzetet. Egy ponton túl már én is elhagytam a bikini felsőt, egyszerűen természetesnek tűnt.

Morro Jable számunkra a sziget legjobb része lett. Teljesen véletlenül választottuk ezt a helyet, fogalmunk sem volt róla, hogy ennyire telitalálat lesz. A tengerpart itt szinte végtelen, gyönyörű és nyugodt – az apartmanunk erkélyéről minden reggel láttuk az óceánt, miközben a reggeli kávénkat kortyoltuk. Nem túlzás: egyáltalán nem akartam hazamenni. Esténként a város pezsgő, mégis kellemesen nyugodt hangulatot árasztott, ízletes vacsorák, utcazenészek, hangulatos kis terek és a tengeri szellő kísért minket minden este. Ez a hely valóban különleges – nemcsak egy nyaralás, hanem egy emlék, ami velem marad.





Costa Calma - Aji fotója


,, 2019. márciusi beszámoló:

Repjegy: még tavaly áprilisban vettem, 33 000 ft/fő, a novemberi szabályváltozás miatt a "retikül" mellett egy 10 kg-os feladott poggyászt tartalamazott.
Bérautó: CICAR, egy Fiat 500-as, új, napfénytetős, klímás. 106 €, mindenféle deposit és biztosítás nélkül. Elautókázott benzin: 53 €. - Szállás: Corralejo-ban, egy villában, 210 € 2 főre, ellátás nélkül.

Hétfőn városnézés Corralejoban. Tervben volt naptej vásárlása is, de mire odakerült a sor, a nap már rommá égetett. A hőmérséklet nappal 22 és 32 között volt, de leginkább 24-27 között. VISZONT: amiről senki nem ír, vagy csak én nem találtam: ez a 24 fok sokkal többnek érződik!

A naplemente: nagyon hirtelen történik, mintha valaki hirtelen elengedné valaki a napot, ami beleesik az óceánba. Ezzel együtt rögtön esik 5 fokot a hőmérséklet, amit néha többnek érzékeltem. Nincs átmenet, szürkület, egyből sötét, nagyon sötét lesz. Erre mindenképpen fel kell hívni a figyelmét azoknak, akik pl. délután 4-5 körül terveznék megnézni a Barranco de los Enamoradost, hogy időben induljanak vissza kifelé, hogy legalább az autóig jussanak el sötétedés előtt. Engem speciell pont a Barranco de los Enamorados nem nyűgözött le. Fontos tudni, hogy az autó leparkolásától számítva legalább 2,5 km-t kell gyalogolni egy kiszáradt folyómederben, néha 1-2 kisebb szikla átmászásával.

A Popcorn Strand nagyon impresszív, részen hasonló pici strandrész a Corralejo-i Sunset lounge előtti rész. GPS-beállítástól függhet, engem először mindenképpen Lajares felé kerülve akart a Popcorn Beachre vinni, holott a várostól 7 km földúton (mint utóbb kiderült, a másik irányban is földút van Majanichoig, igaz csak 4,5 km.
Tostón világítótorony, El Cotillo strand Playa de los Lagos, Concha... nagyon kellemes, ragyogó tiszta fürdővíz. Kite Beach: "drámaibb" part, nagyobb hullámok, sok szörfös, hidegebb víz, csodás naplemente.

Kedd: szemfájdító napfény (napszemüveg nélkül nem lehetett meglenni, viszont nagyon kell figyelni a panda-maci effektusra, nekem sajnos csak részben sikerült, így megyek szombaton esküvőre, quasi fehér zorro-csíkkall a szemem körül :-)

La Oliva: az ezredes házában a tradicionális piac, bájos. A központban templom, melynek hűsében megpihentünk,utána meglátogattuk az antiguai Museo del Queso de Majorero sajtmúzeumot. Abszolút pozitív csalódás volt, 4 vagy 5 teremben, interaktív módon mutatták be a kecskesajt- készítést, utána az árnyas nyárikertben sajtkóstoló. A kombinált belépő 7 €/fő (4 a múzeum +3 a sajtkóstoló, nagyon megérte, nagyon ízletes sajtokat kóstoltunk) feljogosított még a szélmalom és a kaktusz-kert meglátogatására. A nap egyik legsikerültebb része volt.
Innen egy gyors látogatás az Iglesia de Nuestra Señora de la Antigua-hoz, majd a két kilátópont következett: Mirador de Morro Velosa és a 2 király kilátója. Lélegzetelállító a látvány!

Betancuria belvárosa után nagy élmény volt a szerpentines út az FV-30 Pájaran keresztül (a kilátóknál rengeteg csíkos hátú kismókust láttunk, éppúgy, mint Puerto del Rosarioban) Ajuy-ba. Itt megnéztük a fekete barlangot, és a fekete homokos partot, egész drámai hatása volt a fekete partra fehér hullámokkal csapódó élénk kék víznek. Romantikus naplemente, nap belepottyan az óceánba, autózás haza.

Szerdán kicsit pihenősebbre fogtuk a napot, elindultunk shoppingolni Puerto del Rosarioban, a Las Rotondas-ban kötöttünk ki. Nem életcél, de néha valóban érdemes szétnézni, mert valóban nagy kiárusítások vannak neves márkáknál is. Ezután következett egy kis séta, ahol újfent találkoztunk mókusokkal, majd elindultunk .... Salinas del Carmen... hát, ide nem mentünk be, a Museo de la Sal-ba, miután megkérdeztük, mit lehet bent látni, a válasz arra engedett következtetni, hogy itt nem éri meg a 6 € belépő az árát. Így délután maradt a napozás és fürdőzés Calete de Fuste Beach-en.

Csütörtökön reggel leautóztunk Morro Jable-ig: ha valaki szereti a partmenti szállodakolosszusokat, ill. a helyi bazársoron Gucci, LV, Prada stb. hamisítványokat, az itt paradicsomi állapotokat talál... :-)
A part valóban végtelen hosszúnak tűnő, sárgahomokos, szép hullámokkal. Nagyon sokan fürödtek itt is. Este pedig séta Corralejoban, kezdődött a karnevál!
Pénteken: homokdűnék, séta, strandolás, El Cotillo, fürdés, naplemente.
Szombaton: shopping Corralejoban, majd kb. 14.00-től Karnevál. Fergeteges, jó hangulatú utcai rendezvény, nagyon impozáns, részletgazdag, szép jelmezekkel, vidám emberekkel.
Vasárnap: strand, majd délután készülődés a reptérre.

Összességében nagyon pozitív benyomásokkal tértünk haza. Néhány olvasó írt a szelekről, melyek megkeserítették a pihenésüket. Mi egyedül Morro Jablén éreztünk ebből valamit, ill. vasárnap Corralejoban.

Tökéletesen működött az illúzió (talán azért, mert mégsem volt az?), hogy "télből a nyárba". Míg Pécsett napközben 8 fok, felhős idő volt, addig Fuerteventurán 25+ meleg, napsütés, fürdőzés.
Gyönyörű tájak, kedves emberek, finom ételek. Minden adott volt a tökéletes kikapcsolódáshoz.
Pozitívum még, hogy a teljes szigeten, legalábbis amerre mi jártunk, nem kellett fizetni a parkolásért, de mindig sikerült is parkolóhelyet találni. Jó biztonságérzet, kedvező árak (alacsony áfa).
Sajnos Fuerteventura kikerült a Wizz jövő téli menetrendjéből, pedig oda is, vissza is, tele volt a gép, és szokás szerint nem olcsóak a jegyek a Kanári szigetekre. (O. Csongor, 2019)


,, Sok Tenerife után most voltunk először Fuerteventurán. A repjegy nagyon kedvező volt, de kb.ez az összes pozitívum. Elhagyatott, félig kész ,,chernobili "épületek a 2009-es válság óta. Kopár táj, alig vmi növényzet, látnivaló szinte semmi, ellenben a strandok szépek (mondjuk a calima miatt nekünk az sem volt élmény), sekèlyebbek ami gyerekkel jó, bár inkább a szállás medencéjében szoktunk fürödni. Szóval ha még sosem voltatok arrafelé bemelegítésnek jó lehet a klíma miatt, de kb olyan mintha Budapest helyett Salgótarjánba mennétek várost nézni. 🙂 "

Időjárás

Az éves átlaghőmérséklet: 24 Celsius-fok.

Fuerteventura időjárása


A sziget minden partszakaszán erős a széljárás, persze a szélsebbesség eltérő. A legkevésbé szeles szigetrész a Jandia külső, Morro jable előtti része.     

A sziget keleti partján a tenger kevésbé hullámos. Ez Costa Calma és Jandia West településeknél főleg érvényes.

Fuerteventuran voltam március elején, az óceánban akkor is fürödtem/ fürödtek. Kellemesen frissítő volt. A napon nagyon meleg volt, árnyékban kellett egy vékony kardigán, de rövidnadrág volt rajtam. Május és szeptember ebből kifolyólag biztos, hogy melegebb. 


A honlapot a mobiltelefonjukon olvasók figyelmét felhívjuk, hogy a Fuerteventura tartalomnak vannak ilyen aloldalai is:

Caleta de Fuste , Corralejo , Costa Antigua, Costa Calma, Időjárás hónaponként, Jandia, Las Playitas, Morro Jable, Programlehetőségek, Strandok


Odautazás

Ha nem a Wizzair a befutó, érdemes megnézni az egyéb lehetőségeket pl. Bécsből vagy Pozsonyból.

Fuerteventura 3551 kilométerre van Budapesttől. Bécsből (VIE) az Iberia spanyol légitársaság repül Fuerteventura nemzetközi repülőterére, ami Puerto del Rosarioban (FUE) van. 270 euró körül van az oda-vissza jegy ára. A repülés időtartama kb. 4 óra 45 perc. Bécsből hetente egy járata van Fuerteventurára a FlyNiki fapados légitársaságnak. Lanzarote (Playa Blanca) és Fuerteventura (Correlejo) között van kompjárat. A gyorsabb komp 25 perc alatt, a lassabb 45 perc alatt teszi meg a távolságot. A gyorsabb persze drágább, egy útra 25 euro, a lassú 18 euro.

Szállásválasztás

Fuerteventura szállásválasztása különleges megfontolást igényel, mivel a Kanári-szigetek második legnagyobb tagja változatos jellegű területekből áll. A sziget északi és déli része jelentősen különbözik egymástól nemcsak tájképileg, hanem a turisztikai infrastruktúra szempontjából is.

Corralejo a sziget északkeleti részén található, és az egyik legnépszerűbb üdülőhely, ahol a városi élet könnyedén ötvöződik a homokos tengerpartokkal. Itt érdemes szállást foglalni azoknak, akik szeretnének közel lenni a híres Corralejo Természeti Parkhoz, ahol lenyűgöző homokdűnék terülnek el. Az északi rész általában szelesebb, ami paradicsommá teszi a szörfösök és kite-osok számára, tehát ha vízi sportokat tervezel, ez a régió ideális lehet.

A sziget déli részén Costa Calma és Morro Jable inkább a nyugalmat kereső turisták kedvelt célpontjai. Itt találhatók a sziget legszebb, legkiterjedtebb homokos strandjai, amelyek sokkal védettebb öblökben fekszenek. Ha elsősorban napozni és úszni szeretnél nyugodt környezetben, a déli elhelyezkedés tökéletes választás lehet.

A közlekedést mindenképpen vedd figyelembe, mivel a sziget 100 km hosszú, és a látnivalók jelentős távolságra vannak egymástól. Ha nem tervezel autót bérelni, válassz olyan szállást, ami közel van a buszállomáshoz vagy olyan városrészben található, ahol minden fontos szolgáltatás gyalogosan elérhető. A sziget tömegközlekedése megbízható, de nem minden területet fed le egyformán jól.

A szállás típusát tekintve Fuerteventura változatos kínálattal rendelkezik. Az all-inclusive szállodakomplexumok kényelmet biztosítanak, de elszigetelik a vendégeket a helyi kultúrától. Az apartmanok vagy bérelhető villák nagyobb szabadságot adnak, különösen ha szereted magad elkészíteni az ételeidet a helyi alapanyagokból.

A szél Fuerteventura állandó jellemzője, így ha különösen érzékeny vagy rá, válassz olyan szállást, ami valamilyen módon védett a széltől – például a dél-délkeleti partszakaszokon, vagy olyan épületben, ami nem a fő szélirányba néz. A szállás tájolása kulcsfontosságú lehet a kellemes tartózkodás érdekében.

Amennyiben a vízparti elhelyezkedés fontos szempont, érdemes figyelembe venni, hogy a keleti parton lévő szállások általában közelebb vannak a repülőtérhez, ami kényelmes, de időnként zajosabb lehet. A nyugati part vadabb, kevésbé kiépített, de lenyűgöző természeti környezettel rendelkezik, ideális a csendre és nyugalomra vágyóknak.

Ha gasztronómiai élményeket is keresel, akkor a helyiek által lakott városrészekben, mint Puerto del Rosario vagy Gran Tarajal környékén érdemes szállást keresni, ahol autentikus kanári éttermek találhatók. Ezek a kisvárosok ráadásul általában olcsóbb szálláslehetőségeket kínálnak, mint a kiépített üdülőhelyek.

Az El Cotillo a sziget északnyugati részén egy bájos halászfalu, amely népszerű a szörfösök körében, és gyönyörű, lagúnaszerű öblökkel rendelkezik. Ha autentikus hangulatot keresel modern infrastruktúrával, ez a terület kitűnő választás lehet. Bármely területet is választod, mindenképpen nézz utána a szállásod közelében található strandok jellemzőinek, mivel Fuerteventurán változatos partszakaszok találhatók – egyesek homokosak és sekélyek, mások sziklásak vagy erős hullámzásúak.

Közlekedés

Fuerteventura szigetén a közlekedés alapvető fontosságú kérdés, mivel a 100 kilométeres hosszúságú sziget látnivalói és strandjai meglehetősen szétszórtan helyezkednek el. A közlekedési infrastruktúra jól kiépített, de néhány sajátosságot érdemes figyelembe venni a tökéletes nyaralás érdekében.
Autóbérlés Fuerteventurán szinte elengedhetetlen, ha teljes szabadságot szeretnél élvezni a sziget felfedezésében. A bérlés már a repülőtéren lehetséges, ahol számos nemzetközi és helyi cég kínálja szolgáltatásait. Érdemes előre foglalni, különösen a főszezonban, amikor a kereslet jelentősen megnő és az árak is emelkednek. A kisebb, kevésbé ismert helyi cégek gyakran kedvezőbb árakat kínálnak, mint a nagyobb nemzetközi vállalatok.
A sziget útjai kiválóan karbantartottak, különösen a főútvonalak, amelyek összekapcsolják a nagyobb városokat és turisztikai központokat. Az FV-1 és FV-2 főutak szinte a teljes szigetet átszelik észak-déli irányban. A belső területekre vezető mellékutak egy része azonban lehet kavicsos vagy földút, így ha természeti látnivalókhoz készülsz, érdemes lehet terepjárót vagy legalább magasabb hasmagasságú autót bérelni.
A helyi tömegközlekedés alapját a TIADHE busztársaság járatai adják, amelyek összekötik a főbb településeket. A buszok megbízhatóak és viszonylag pontosak, de nem túl gyakoriak – általában 1-2 órás követési idővel közlekednek. Ha a buszhálózatot választod, mindenképpen tervezz előre és ellenőrizd a menetrendet, hogy ne veszíts értékes időt a várakozással. A buszjegyek ára kedvező, és léteznek többszöri utazásra jogosító bérletek is, amelyek költséghatékonyak lehetnek hosszabb tartózkodás esetén.
A taxik elérhetőek a sziget minden jelentősebb településén, de áruk magasabb a buszokénál. Taxiállomásokat találsz a repülőtéren, bevásárlóközpontoknál és turisztikai zónákban. A legtöbb taxi taxaméterrel működik, de a távolabbi úticélokhoz fix árat is kérhetsz. Érdemes előre tisztázni az árat, különösen ha a sziget távolabbi részeire készülsz.
A kerékpárbérlés népszerű alternatíva a rövidebb távolságok megtételére, különösen a sík partvidéki szakaszokon. Számos hotel és turisztikai központ kínál kerékpárbérlési lehetőséget. A sziget belső területein és a hegyvidékes részen azonban az erős szél és a jelentős szintkülönbségek miatt csak tapasztalt kerékpárosoknak ajánlott ez a közlekedési mód.
Fontos tudni, hogy Fuerteventura közlekedését nagyban befolyásolja az állandó szél, ami a sziget jellegzetessége. Ez különösen a motorkerékpárral vagy robogóval közlekedőknek jelenthet kihívást, főként a sziget északi részén, ahol az oldalszél erőssége váratlan helyzeteket teremthet.
A parkolás a legtöbb tengerparti területen és városban ingyenes, kivéve néhány kiemelt turisztikai zónát. A főbb strandok többségénél nagy, ingyenes parkolók állnak rendelkezésre. A kisebb, eldugottabb öblökhöz vezető mellékutakon azonban korlátozott lehet a parkolási lehetőség, főként a csúcsszezonban.
Figyeld a sebességkorlátozásokat, amelyek városokban általában 50 km/h, lakott területen kívül 90 km/h, autópályán pedig 120 km/h. A szigeten gyakoriak a sebességmérő kamerák, és a szabálysértések büntetése szigorú. A körforgalmak nagyon gyakoriak Fuerteventurán, ezért érdemes felfrissíteni a körforgalmi közlekedés szabályait, ha régóta nem vezettél ilyenben.
Tervezd meg előre az utazásodat, különösen ha a sziget távolabbi, kevésbé lakott részeit szeretnéd felkeresni. Néhány terület benzinkút és szolgáltatások szempontjából gyéren ellátott, így mindig tankolj fel, ha lehetőséged van rá. A GPS vagy navigációs alkalmazás hasznos lehet, de tartsd szem előtt, hogy egyes eldugottabb helyeken gyengébb lehet a mobilinternet-lefedettség.
Összességében, bár Fuerteventura nem nagy sziget, a közlekedési módszer gondos megválasztása jelentősen befolyásolhatja a nyaralási élményt. Ha a szabad felfedezés és rugalmasság a célod, az autóbérlés a legjobb választás, míg ha inkább a főbb látványosságokra összpontosítanál és környezettudatosabb megoldást keresel, a buszok és szervezett túrák kombinációja is megfelelő alternatíva lehet.

Autóbérlés

Autóbérlésre mindenképpen szükség van, ha fel akarjuk fedezni a szigetet. Fuerteventura egyre felkapottabb desztináció és rosszul járhat az utazó, ha nem foglal előre, hanem érkezéskor improvizál a maradék választékból. 

Sok magyar utazót külön érdekli az, hogy lehet-e a szigeten, azon belül már a repülőtéren, jellentős összegű bankkártyás vagy készpénzes letét (depozit) nélkül is autót bérelni. A források többsége szerint több autókölcsönző rugalmasan kezeli a bérlést és nem kér depozitot. A Cicar és a Payless tuti nem kér depozitot.

A Cicar a szigeten Cabrera Medina név alatt fut! Jók az árai.


,, Nagyon ajánlom a spanyol Cicar autókölcsönzőt. Nekem egy barátom ajánlotta, aki rendszeresen (évente egyszer-kétszer) jár a Kanári-szigeteken, és csakis a Cicarnál bérel autót. Így én is már harmadszor béreltem náluk. Mallorcán, Tenerifén és Fuerteventurán. Mindhárom alkalommal a reptéren volt a felvétel-leadás.
Leadásnál a kocsikra rá sem néztek, leadtam a slusszkulcsot, aztán csekkoltam befele a repülőhöz. Nagyon megbízható, korrekt és rugalmas cég, depozit nélkül dolgoznak, fiatal kocsiparkkal és elfogadható árakkal. (Illés)


a reptéren átvettük a bérelt autónkat.
Citroen C4 Cactust. ( Autoreisen ). Bátran ajánlom mindenkinek aki autót szeretne bérelni a szigeten.
Segítőkészek, kedvesek, és nincs depozit.
3.napon sikerült egy defektet is összeszednünk hálisten valami pazar helyen 😃
Gyors telefonhívás, egyeztetés, férjem kicserélte a kereket majd visszavittük az autót a reptérre ahol 10 percen belül kaptunk is egy másik autót. (2022)


,, Fuerteventurát egy hét alatt körbe lehet járni úgy, hogy tényleg mindent megnézünk. Természetesen ehhez kell egy kocsi, de szerencsére autóbérlés ennyire könnyű még nem volt, mint itt. Cicar mindenek felett! Elég a repülőtéren beállni a sorba (nálunk nem is volt sor, egyből fogadtak) és elmondani, hogy milyen autóra van szükségünk. Azonnal meg is kapjuk és indulhatunk a sziget felfedezésére, ami garantáltan egy életre szóló élmény marad! (2018)" forrás


Cofete felé Morro Jable-t elhagyva több km-en keresztül földes szerpentin, rossz minőségű út, nagyon lassan lehetett haladni. Csak te, az óceán, a süvítő szél és a szakadék. 🙂
Popcorn beach-re is földes út vezet Corralejo-t elhagyva.

Autópályák hálózzák be a szigetet, nagyon egyszerű a közelekedés, rengeteg a körforgalom, kultúrált a vezetési stílus. Üzemanyag: 1,030 € átlagban, Repsol kútnál tankoltunk mindig. (k.k., 2019)


Az utak, amelyek le vannak aszfaltozva, kiváló minőségűek, lehet haladni, a helyiek sem totyorognak, sehol sem kerültünk dugóba, viszont azok az utak, amelyek nem kerültek még leaszfaltozásra, nos, elég jó off road élményt nyújtanak 😄 ha valaki szereti a bumpy rideokat, az itt kiélheti magát, már-már “Afrika masszázs” (aki volt már jeep szafarin Afrikában, az már biztosan hallotta ezt a kifejezést 😄), ugyanis sok szép partszakaszra a talajba mart, kicsit döcögős utakon juthatunk el ✌🏻 legjobb példa erre talán a Playa de Cofete (érdekesség: az 1968-as Majmok bolygója filmet itt forgatták), ahova az időjárás, az autó tulajdonságai és a sofőr merészsége, ügyessége függvényében 50-90 percnyi földúton vezetés után juthatunk el (de megéri, úgyhogy ki ne hagyjátok!!) (2022)

Busz

A szigeten minden település, még csaknem az összes falu is, rendelkezik a buszhálózathoz való becsatlakozással. Mindazonáltal nem igazán tanácsos a sziget felfedezését a menetrend szerint közlekedő buszokra alapozni. Részben, mert a  távolsági buszok amúgy viszonylag sűrű menetrendjét nem lehet teljesen komolyan venni. A sofőrök lazasága, megbízhatatlansága miatt gyakoriak a késések.

A buszok menetrendjét fellelhetjük az interneten, de kérhetjük a hotelünk recepcióján és a turista információs irodákban is. A buszmegállók beazonosítása könnyű, hiszen ki van írva így: Bus, valamint sok helyen váróházikó alapján is felismerhető. A megállók többségénél ki van téve az érintett vonalra vonatkozó menetrend.

A buszok reggel hattól este fél 10-ig közlekednek hétfőtől szombatig. Vasárnap a menetrend kevésbé sűrű, és inkább csak a repülőtérrel való összeköttetést biztosítják. 

Itt van például az 1-es vonal útvonala ill. megálló pontjai: Puerto del Rosario - Casillas del Angel-en keresztül - , Antigua, Tuineje, Gran Tarajal, Tarajalejo, La Lajita, Costa Calma, Hotel Los Gorriones, Playa Esquinzo (?), Morro Jable kikötő

Például ezen a 1-es vonalon a két végállomás közötti teljes szakasz viteldíja fejenként 10 euró. Két megálló közötti távolság menetdíja lehet akár csak 2,15 euró is. 

Amúgy a szigeten a buszozásnak van némi kaland jellege. Ébernek és találékonynak kell lenni. Szerencsére a heliyek segítőkészek, de valami spanyol, vagy legalább angol tudésra szükség van. Ha nem, akkor marad a mutogatása térképen. A buszsofőrök vágtatnak, legszívesebben kihagynának megállókat. 

A távolsági buszokra nem lehet felvinni szörfdeszkát, kerékpárt és kutyát.

Kerékpározás

Fuerteventura príma hely kerékpározásra, eltekintve a szélfuvás általi kihívásoktól. 22 kerépárút található a szigeten. Nem véletlen, hogy sok kerékpártúrát szerveznek. Ezek többsége mountain bike túra. 

Étkezés

Fuerteventura gasztronómiája egyedi kombinációja a kanári-szigeteki hagyományoknak, a spanyol alapoknak és a sziget különleges földrajzi adottságainak. A helyi konyhát jelentősen befolyásolja a tenger közelsége és a sziget mezőgazdasági jellege, így aki ide látogat, igazán autentikus kulináris élményekben részesülhet.

A sziget étkezési kultúrájának alapját a friss tengeri fogások képezik. A helyi halászkikötőkben, különösen Morro Jable, Corralejo és El Cotillo településeken naponta friss fogásokat kínálnak az éttermek. Mindenképp kóstold meg a "vieja" nevű helyi halat, ami a legjellegzetesebb kanári különlegesség, általában egyszerűen elkészítve, só és fokhagyma kíséretében tálalják. A tintahal ("choco") és a különféle garnélafélék szintén meghatározó elemei a helyi étlapoknak.

A kecskehús Fuerteventura emblematikus étele, hiszen a szigeten jelentős kecsketenyésztés folyik. A "cabrito" vagy "baifo" (fiatal kecskegida húsa) sütve vagy párolva, jellegzetes fűszerezéssel készül, és sok helyi étterem specialitása. A kecskesajt, a "queso majorero" a sziget büszkesége – ez volt az első kanári termék, amely védett eredetmegjelölést kapott. Különböző érlelési fokozatokban kapható, a friss, lágy változattól az érlelt, intenzív ízvilágú sajtokig.

Az étkezések kezdeteként érdemes megkóstolni a "papas arrugadas" nevű ételt – ezek sós vízben főtt, héjukban tálalt kis burgonyák, amelyeket gyakran két különböző szósszal kínálnak: a piros "mojo rojo" csípős paprikából készül, míg a zöld "mojo verde" fő összetevője a koriander és a petrezselyem. Ezek az ízletes szószok számos más fogáshoz is illenek.

A sziget belsejében található kisvárosokban, mint Antigua vagy Betancuria, a hagyományos kanári ételek szélesebb választékát találod meg, mint a partmenti turistaövezetekben. Itt érdemes megkóstolni a "gofio" nevű pirított gabonalisztet, amelyet levesekbe kevernek vagy desszertként fogyasztanak, és ami évszázadok óta a helyi étrend alapvető eleme.

Az étkezési szokásokat tekintve érdemes tudni, hogy a spanyol időbeosztás érvényesül: a reggeli könnyű, általában kávé és péksütemény, az ebédet 14:00 és 16:00 között, a vacsorát pedig legkorábban 20:00-tól fogyasztják. A turisták által sűrűn látogatott helyeken természetesen rugalmasabbak az étkezési idők, de a legautentikusabb élményt akkor kapod, ha alkalmazkodsz a helyi ritmushoz.

Árak tekintetében jelentős különbségek lehetnek: a turistaközpontokban jóval magasabbak az árak, míg a helyiek által látogatott vendéglőkben, a "guachinche" nevű egyszerű éttermekben kedvezőbb áron, ugyanakkor autentikus ízeket kóstolhatsz. Mindig érdemes figyelni, hogy az étlapon feltüntetett árak tartalmazzák-e az IGIC-t, a Kanári-szigeteken érvényes forgalmi adót.

A vegetáriánusok és vegánok számára a választék korlátozottabb lehet a hagyományos éttermekben, de a nagyobb turistaközpontokban, különösen Corralejoban és Costa Calmában már számos étterem kínál növényi alapú fogásokat is. A helyi zöldségek, különösen a batáta (édesburgonya) és a különféle babfélék fontos alkotóelemei a kanári konyhának.

Az italokat tekintve, a helyi borok egyre népszerűbbek, bár Fuerteventura nem rendelkezik olyan jelentős bortermeléssel, mint Lanzarote vagy Tenerife. A sör kedvelőinek a helyi "Tropical" márkát érdemes megkóstolniuk. Üdítőként népszerű a "barraquito", egy réteges kávéital tejjel, kondenzált tejjel és likőrrel, valamint a "ron miel", egy mézes rum likőr, ami tipikus desszertital a szigeten.

A főszezonban, különösen a népszerű éttermekben ajánlott előre asztalt foglalni, különösen ha nagyobb társasággal érkezel. A helyi éttermi etikett szerint a felszolgálóknak nem szokás nagy borravalót adni, általában elegendő a számla felkerekítése vagy 5-10% hozzáadása, ha elégedett voltál a szolgáltatással.

Aki valódi kulináris kalandokra vágyik, annak érdemes részt vennie a helyi gasztronómiai fesztiválokon, amelyeket gyakran rendeznek a sziget különböző településein. Ezeken az eseményeken a hagyományos ételek mellett gyakran kóstolhatók újragondolt, modern változatok is, és betekintést nyerhetsz a kanári konyhaművészet fejlődésébe.

Ha olcsón akarunk sörözni, akkor keresni kell azokat a helyeket, ahová a helyiek járnak. A britek által frekventált kocsmákban is elég olcsó a sör.

Nagyon büszkék a kecskesajtjukra és a kecskehúsaikra. Népszerű étkük: a ráncos krumpli mojo szósszal.

A helyiek kedvesek, a vendéglátás olyan ráérős spanyolos.

Friss halat Fuerteventurán a part menti településeken érdemes kóstolni, mert ott valóban a naponta kifogott tengeri fogásokból főznek – frissesség garantált. Az egyik legismertebb ilyen hely Gran Tarajal, egy csendes halászfalu a sziget keleti partján, amely híres a hagyományosan elkészített halételeiről. Itt nemcsak az ízek, hanem az elkészítés módja is tükrözi a helyi kultúrát és a tenger közelségét. A papagájhal (vieja) és a tengeri tapadókagyló (lapas) különösen népszerűek – mindkettőt egyszerűen, de nagyon ízletesen készítik el, gyakran fokhagymával, olívaolajjal és tengeri sóval.

El Cotillo is kiváló választás, ha tengeri fogásokat szeretnél kóstolni. Ez az óceánparti település nemcsak a naplementéiről, hanem kiváló éttermeiről is híres. Az egyik legismertebb és legjobban értékelt hely itt a La Vaca Azul, ahol különösen ajánlott a grillezett polip – tökéletesen elkészítve, kívül ropogósra sütve, belül omlósan puha. A kilátás az étterem teraszáról szintén emlékezetes: a végtelen óceán és a sziklás part látványa teszi teljessé a gasztronómiai élményt.

Ha a szigetet járva megkóstolod a helyi tengeri különlegességeket, nemcsak egy jó étkezésben lesz részed, hanem egy darabka fuerteventurai életérzésben is.


Az étlapokat böngészve gyorsan észrevettük, hogy szinte minden vendéglátóhely ugyanazzal a kínálattal dolgozik – néha még a fogások sorrendje is teljesen megegyezett. A legtöbb helyen lehet választani rákot, kagylót, különféle tengeri halakat, és természetesen nem maradhat el Spanyolország legismertebb étele, a paella sem. Ami minket meglepett, hogy az ételeket nagyon hasonló módon készítik mindenhol, mintha egy közös receptfüzetből dolgoznának – a minőség azonban többnyire kifogástalan volt.

Ami különösen emlékezetessé tette az étkezéseket, az a helyi szokás, miszerint a főfogás megérkezéséig két frissen sütött zsemlét hoznak ki, mellé pedig egy-egy tálkában elképesztően finom fokhagymás és chilis szószt. Először kicsit tanácstalanul néztük – főleg, hogy a környező külföldi vendégek hozzá sem nyúltak –, de mi magyar virtussal nem sokat teketóriáztunk, és késlekedés nélkül nekiláttunk. Jól tettük! A ropogós kis cipók és a szósszal átitatott falatok olyan ízorgiát hoztak, hogy azóta is emlegetjük.

A helyi ház borai is nagyon kellemesek, bár az is igaz, hogy a fröccs fogalmát sehol sem ismerték – akármennyire próbáltuk elmagyarázni, csak értetlen pillantásokat kaptunk. Így hát este, egy HiperDino (ez afféle spanyol Spar) áruházból beszerzett fehérbor-víz kombinációval felszerelkezve kimentünk az óceánpartra. A part sötét és csendes volt, csak a hullámok hangja kísért minket, miközben a csillagos égbolt alatt borozgatva filozofáltunk az élet nagy kérdésein. Ez az egyszerű, spontán pillanat annyira őszinte és szép volt, hogy az ember szinte újraértelmezi, mit is jelent jól élni. Az ilyen estékért valóban érdemes elutazni.


El Cotillo egy igazán különleges hangulatú, karakteres kis halászfalu Fuerteventura nyugati partján, amely megőrizte eredeti báját és nyugodt ritmusát. Nem csupán látványban lenyűgöző – lélegzetelállító kikötője, festői kilátópontjai, természetes lagúnái és sznorkelhez ideális strandjai miatt is külön figyelmet érdemel. Ez a település azoknak is ideális, akik a természetes szépségek mellett a helyi ízeket is szeretnék felfedezni.

Gasztronómiai szempontból is igazi kincs: a part menti éttermekben frissen fogott halakból készült ételek kerülnek az asztalra, sokszor egyszerűen, de kifinomultan elkészítve. Ha erre jársz, feltétlenül térj be az El Callao Restaurante nevű helyre, ahol a grillezett halak nemcsak frissek és ízletesek, de a tálalás és a környezet is hozzájárul ahhoz, hogy valódi élménnyé váljon az étkezés.

Vásárlás

Fuerteventura spanyol terület, szóval euró a fizetőeszköz. 

Fuerteventura vásárlási lehetőségei változatosak, a hagyományos kézműves termékektől a modern bevásárlóközpontokig. A sziget adómentes övezet státusza miatt az árak számos termékkategória esetében kedvezőbbek lehetnek, mint Európa más részein, ami különösen vonzóvá teszi a vásárlást az ide látogatók számára.
Az egyik legfontosabb tudnivaló a sziget különleges adórendszere – Fuerteventurán az általános európai ÁFA helyett az IGIC (Impuesto General Indirecto Canario) érvényes, amely mindössze 7%-os, bizonyos termékeknél pedig még alacsonyabb. Ez különösen az elektronikai cikkek, parfümök, alkoholos italok és cigaretta esetében eredményez jelentős árkülönbséget az európai árakhoz képest.
A tradicionális kézműves termékek Fuerteventura vásárlási kultúrájának fontos részét képezik. A "majorero" kézművesség különösen híres – ide tartoznak a fonott kosarak, az agyagedények, és a fafaragványok. Betancuria történelmi városában hagyományos kézműves műhelyeket is meglátogathatsz, ahol mesteremberek bemutatják a régi technikákat, és egyedi, kézzel készített emléktárgyakat vásárolhatsz.
A fuerteventurai kecskebőr termékek különleges minőségűek – kézitáskák, övek, pénztárcák széles választékát találod a helyi műhelyekben és boltokban. A helyi kézműves piacokon, amelyek rendszeresen megrendezésre kerülnek Corralejo, Puerto del Rosario és Caleta de Fuste településeken, közvetlenül a helyi alkotóktól vásárolhatsz egyedi darabokat.
Az élelmiszerek közül a helyi kecskesajt, a "queso majorero" mindenképpen hazavitelre érdemes különlegesség. A sajt különböző érlelési fokozatokban kapható, és vákuumcsomagolásban hosszabb utazást is kibír. A helyi olívaolaj, méz és az Aloe vera termékek szintén népszerű ajándéktárgyak, utóbbi különösen értékes, mivel Fuerteventura az egyik legnagyobb Aloe vera termesztő terület Európában.
A nagyobb bevásárlóközpontok elsősorban a turisztikai központokban találhatók. A Las Rotondas bevásárlóközpont Puerto del Rosarioban a legnagyobb a szigeten, több mint 100 üzlettel. A Corralejo főutcáján található El Campanario szintén népszerű, hangulatos belső udvarral és heti piacokkal. A déli részen, Jandía félszigeten a Las Palmeras bevásárlóközpont kínál széles választékot.
A nyitvatartás esetében fontos tudni, hogy a legtöbb üzlet követi a szieszta hagyományát – déli 13-14 óra körül bezárnak, és csak 16-17 óra körül nyitnak újra. A nagyobb bevásárlóközpontok és turisztikai területeken található boltok azonban általában folyamatosan nyitva tartanak. Vasárnap sok kisebb üzlet zárva van, kivéve a fő turistaövezetekben.
Fizetéskor ma már a legtöbb helyen elfogadják a bankkártyákat, de a kisebb helyi boltokban és piacokon érdemes készpénzt tartani magadnál. ATM-ek minden nagyobb településen és turisztikai központban megtalálhatók. Az euró a hivatalos fizetőeszköz, más valutákat csak korlátozott helyen fogadnak el.
A divat iránt érdeklődőknek érdemes tudni, hogy spanyol márkák, mint a Zara, Mango vagy Desigual kedvezőbb áron kaphatók itt, mint más európai országokban. A sportruházat és felszerelés szintén népszerű vásárlási cikk, különösen a szörfös és vizes sportokhoz kapcsolódóan, hiszen Fuerteventura ezek paradicsoma.
Az alkudozás nem jellemző a kiskereskedelemben és a bevásárlóközpontokban, viszont a helyi piacokon és kisebb kézműves boltokban van lehetőség alkudni, különösen ha több terméket vásárolsz egyszerre. A barátságos hozzáállás és néhány spanyol szó ismerete segíthet a jobb ár elérésében.
Környezettudatos vásárlóként érdemes tudni, hogy Fuerteventura szigete komoly erőfeszítéseket tesz a műanyaghulladék csökkentésére. Sok üzlet már nem ad ingyenes műanyag szatyrokat, érdemes tehát saját bevásárlótáskát vinni. A helyi kézműves és organikus termékek vásárlásával a fenntartható helyi gazdaságot is támogatod.
A szezonális vásárlási lehetőségek közül kiemelkedik a karácsonyi időszak és a nyári kiárusítás. A spanyol téli leárazás (rebajas) január elején kezdődik és akár február közepéig tarthat, míg a nyári kiárusítás július elejétől augusztus végéig tart – ezek az időszakok különösen kedvezőek a divattermékek beszerzésére.

Corralejoban van a legtöbb vásárlási lehetőség: szuvenírboltok, rengeteg ruhabolt (spanyol divatmárkák), szupermarketek.

A legszínvonalasabb szuvenír boltok a reptéren vannak (visszautazáskor nézzünk ott körül).

Az élelmiszerek hasonló árfekvésűek, mint itthon.Mercadona, HiperDino, Lidl, Spar, minden van a szigeten. (k.k., 2019)

Kriszta fotói

Szórakozás

Fuerteventura esti élete eltér a Kanári-szigetek más tagjaitól, mint például Tenerife vagy Gran Canaria, ahol pezsgőbb az éjszakai élet. Fuerteventura inkább a nyugodtabb, kikapcsolódást kereső turisták paradicsoma, de ettől függetlenül változatos szórakozási lehetőségeket kínál az esti és éjszakai órákban is.
Corralejo a sziget legélénkebb települése, ahol a legtöbb bár, pub és éjszakai klub található. A városközpont szűk utcáiban egymást érik a különböző hangulatú helyek - az ír puboktól kezdve a spanyol tapas bárokig. A főutcán, az Avenida General Franco mentén koncentrálódnak a legjobb szórakozóhelyek, különösen a Music Square környékén, ahol élőzenét is gyakran hallhatsz. A Rock Island Bar és a Waikiki Bar népszerű találkozóhelyek, ahol rendszeresen rendeznek élőzenei esteket.
Caleta de Fuste, a sziget középső részén lévő üdülőhely, szintén kínál éjszakai szórakozási lehetőségeket, bár kisebb választékban. Az Atlantico bevásárlóközpont melletti területen találhatók bárok és éttermek, amelyek éjszakába nyúlóan várják a vendégeket. Itt a hangulat családiasabb, nyugodtabb, mint Corralejoban, és az árak is mérsékeltebbek lehetnek.
A sziget déli részén, Costa Calma és Morro Jable környékén a szórakozási lehetőségek főként a szállodákhoz és üdülőkomplexumokhoz kötődnek. Ezek gyakran kínálnak saját esti programokat, show-műsorokat és zenés esteket, amelyek általában 23:00-24:00 óráig tartanak. A nagyobb szállodákban rendszeresek a tematikus estek, flamencó bemutatók és élőzenés vacsorák is.
Fontos tudni, hogy a spanyol életritmus szerint az éjszakai élet későn kezdődik – az éttermekben a vacsora gyakran csak 21:00 körül indul, a bárok 23:00 körül kezdenek megtelni, és a klubokban az igazi hangulat csak éjfél után alakul ki. Ez különösen igaz a nyári hónapokban, amikor a meleg miatt az esti programok még későbbre tolódnak.
A helyi fesztiválok és ünnepek különleges alkalmat jelentenek az éjszakai szórakozásra. Február-március környékén a karnevál idején a sziget nagyobb városai megtelnek színes felvonulásokkal és utcai bulival. A helyi védőszentek ünnepei települések szerint változnak, de általában tűzijátékkal és hajnalig tartó utcabállal járnak – érdemes előre tájékozódni az aktuális eseményekről.
A Cotillo Fesztivál, amelyet általában október elején tartanak, különösen népszerű a turisták körében is. Ilyenkor a kis halászfalu megtelik zenével, tánccal és kulináris standokkal, miközben a tenger mellett felállított színpadokon helyi és nemzetközi előadók lépnek fel.
Ha nyugodtabb esti programra vágysz, számos étterem kínál élőzenét a vacsora mellé, különösen a tengerparti éttermek, ahol csodálatos naplementében és csillagos ég alatt élvezheted a kanári konyhát és a helyi borokat. A jazz és a latin zene különösen népszerű ezeken a helyeken.
A mozgásra vágyók számára több helyen kínálnak esti strandpartikat és táncos rendezvényeket, különösen a nyári időszakban. Ezek általában alkalmi események, amelyekről a helyi turisztikai irodákban vagy a szálláshelyeden kaphatsz információt. Fuerteventura híres szörfös közössége gyakran szervez informális összejöveteleket a partmenti bárokba, ahová az utazók is szívesen látottak.
Fontos megjegyezni, hogy Fuerteventurán az éjszakai tömegközlekedés korlátozott, így ha nem a szállásod közelében tervezel szórakozni, érdemes előre megszervezni a hazajutást. A taxik megbízhatóak, de népszerű időszakokban nehéz lehet szabad járművet találni – ilyenkor érdemes előre lefoglalni a visszautat.
Bár a sziget biztonságosnak számít, mint minden turisztikai célpontnál, itt is érdemes figyelni értékeidre az éjszakai szórakozás során. A főbb turistaövezetekben rendszeres a rendőri jelenlét, de a kevésbé forgalmas helyeken különösen az éjszakai órákban ajánlott az óvatosság.
Az éjszakai élethez kapcsolódóan érdemes megemlíteni, hogy Fuerteventura kiváló hely a csillagászati megfigyelésekhez, mivel a légszennyezés minimális és sok területen nincs fényszennyezés sem. Több szervezett csillagászati túra is indul az esti órákban, amelyek során professzionális teleszkópokkal fedezhetjük fel az égboltot szakértő vezetéssel – ez különleges alternatívát jelenthet a hagyományos éjszakai szórakozással szemben.

Corrajelo településen a sziget viszonylatában van némi éjszakai élet koktélbárokkal, éttermekkel. Vannak élőzenés helyek is.

Bulizz a helyiekkel Morro Jabléban! Ez a nyugodt tengerparti városka nemcsak a strandolásról és pihenésről szól – éjjelente megelevenedik, és a spanyolok vérbeli ritmusérzéke pillanatok alatt magával ragad. A helyiek szinte ösztönösen mozognak a zenére, legyen az reggaeton, salsa vagy bachata – olyan természetességgel táncolnak, mintha beléjük lenne kódolva.

Ha már ott vagy, ne csak néző maradj – lépj be egy helyi klubba, dobd le a gátlásokat, és tanulj meg néhány lépést! A hangulat felszabadult, a vendégek befogadóak, és pár perc után már te is a helyiekkel együtt pöröghetsz a parketten. Morro Jable nemcsak naplementekor gyönyörű, hanem éjszaka is egy életre szóló élményt kínál – főleg, ha a zenét nemcsak hallgatod, hanem meg is éled.

Közbiztonság és kellemetlenségek

Fuerteventura általánosságban biztonságos úti célnak számít, ahol az erőszakos bűncselekmények ritkaságnak számítanak. A sziget turisztikai területein rendszeres a rendőri jelenlét, különösen a főszezonban, ami preventív hatással bír a bűnözésre. A leggyakoribb problémák a turisták szempontjából a strandi lopások és a bérelt autókból történő értékeltulajdonítások, ezért nem ajánlott értéktárgyakat őrizetlenül hagyni a parton vagy a járműben látható helyen.
A csalások elsősorban a turistákat célzó túlárazások formájában fordulhatnak elő, ezért mindig érdemes előre tájékozódni az átlagos árakról. Éjszaka, különösen az alkoholfogyasztás után, fokozott óvatosság ajánlott a turistaközpontok kevésbé forgalmas mellékutcáiban. A női egyedül utazók számára a sziget napközben teljesen biztonságos, este pedig a forgalmasabb, jól megvilágított utcákon ajánlott közlekedni.
A természeti veszélyek közül az erős tengeri áramlatok jelenthetnek kockázatot, ezért mindig vedd figyelembe a strandokon kihelyezett zászlókat és figyelmeztetéseket. A sziget egészségügyi ellátása jó színvonalú, de utasbiztosítás kötése mindenképpen ajánlott, mivel a sürgősségi ellátáson kívül a kezelések költségesek lehetnek. Az országos segélyhívó szám a 112, ami több nyelven, angolul is elérhető, kisebb problémákkal pedig a "Guardia Civil" (062) vagy a "Policia Local" (092) hívható.

K. Kriszta fotója

A legnagyobb veszélyt Fuerteventurán maga a tengeri fürdés jelentheti, főleg a mély vízbe merészkedők számára. Ugyanis bármikor jöhetnek veszélyes hullámok, vagy víz alatti heves áramlatok. Nem szabad túl messzire beúszni. A sziget nyugati partjának felügyelet nélküli strandjain kiemelt elővigyázatosággal szabad csak fürödni. Nem véletlen, hogy a szállodák, szálláshelyek többségét a keleti partra építették.

Főleg ne fürödjünk, ha a strandon a piros zászló leng. A bérautóval legyünk óvatosak a homokdűnék tájékán, mert könnyen el lehet akadni.

Egyéb hasznos információk

  1. Magyarország és Fuerteventura között az időeltolódás 1 óra. Ott van egy órával korábban. 
  2. Legyen nálunk sok euró érme és 10 eurós bankjegyek, mert a 20, 50 és a főleg a 100 euróst sok helyen (pl. a buszon) vonakodva fogadják el váltásra.
  3. Fuerteventurán nincs semmilyen magyar külképviselet, konzulátus, tiszteletbeli konzul. A madridi nagykövetség konzulátusához kell fordulni, ha valami baj van.
  4. Fuerteventura a Kanári-szigetek Afrikához legközelebb fekvő szigete.
  5. Naptejet használjatok, hiába van kellemes 25 Celsius, fúj a szél és nem érzitek, de sokszor 11-es extrém UV van, hamar le lehet égni mint a rőzse

Strandok

https://utikritika.hu/kanari-szigetek/fuerteventura/strandok

Costa Calma

Costa Calmatól délre a strandok többsége nudista.

Concita, El Cotillo

,, Hihetetlen szép, hihetetlen hideg és szeles. Nem januárban ajánlott. Kétszer is voltunk ott jó időben reménykedve, de csak megfagytunk." forrás

Jandia

https://utikritika.hu/kanari-szigetek/fuerteventura/jandia

Costa Calma

A partszakasz az elmúlt években az egyik legkedveltebb üdülőterületté nőtte ki magát.. A sziget egyik legfőbb jellegzetessége, a kb. 25 km hosszú „Sotavento Beach” óriásstrand itt kezdődik, és egészen Morro Jable halászfaluig tart. A végtelennek tűnő fehér homokos part látványa lélegzetelállító élmény. Ideális hely mind a nap, mind a vízi sportok szerelmeseinek, itt található a „Pro Center René Egli I-II.” szörfközpont is. Bevásárlóközpontok, éttermek, bárok, diszkók, gyógyszertár és orvosi központ biztosítják a gondtalan pihenést.

https://utikritika.hu/kanari-szigetek/fuerteventura/costa_calma

Fakultatív kirándulások

Gran Tour: A sziget belsejében tett kirándulás során lehetőség nyílik az eredeti varázslatos, kis falvak felfedezésére, mint pl. Antigue vagy a régi főváros Betancuria, ahol a Casa Santa Mariában egy multivision-show keretében megismerhetik a szigetet egy új oldaláról és betekintést nyerhetnek élőben a tradicionális kézművesek munkájába is. Vega de Rio Palmas, egy zöld oázis mellett elhaladva az út bizarr hegyvidéken keresztül vezet Pajarába. A település templomának díszítése azték jegyeket mutat, ez abszolút egyedülálló Fuerteventurán. A sziget legkeskenyebb pontja La Parednél alig 6 km, utunkat innentől a keleti parton folytatjuk. Itt található a sziget egyik leghíresebb strandja, a Sotavento, mely minden évben szörfvilágbajnokságnak ad otthont. Ebéd után a kirándulás észak felé folytatódik. Útközben betekintést nyerhetünk a hímzőnők munkájába, itt rögtön lehetőség nyílik ajándékvásárlásra is. A túra végén még egyszer elmerülhetünk a végtelen homok látványában, a Corralejo melletti El Jable sivatagos természetvédelmi terület felejthetetlen élményében. Subcat tengeralattjáró (Ablakon át és képernyőkön kísérhető végig a víz alatt túra minden pillanata, a kb. 30 m mélység felé haladva megcsodálható az Atlanti-óceán színes élővilága.)

Betancuria

,, A Kanári-szigetek első fővárosa – egyben első gyarmati települése – Fuerteventura földrajzi középpontjában található. Hagyományos kanári házak, a kanári fenyőből készült erkélyeikkel teszik rendkívül bájossá. Feltétlenül látogassunk el a Iglesia Catedral de Santa Mariaba! Innen rövid autóút vezet a Cesar Manrique által tervezett Morro Velosa kilátóhoz, a Tegu-hegyre, ahonnan vulkáni hegyvonulatok hihetetlen látképe tárul elénk, s tiszta időben Lanzarote szigete is felbukkan. Kis kitérővel az őslakosok szent hegyéhez, a Tindayahoz is eljuthatunk." forrás


Mirador Moro Velosa

A Mirador Moro Velosa Fuerteventura egyik leglenyűgözőbb kilátópontja, amely a sziget északi részén, a Betancuria Vidéki Park területén található, körülbelül 650 méteres tengerszint feletti magasságban. A fehérre festett, modern építészeti stílusú kilátóból 360 fokos panoráma nyílik a sziget középső részére, a vulkanikus hegycsúcsokra és tiszta időben egészen a tengerpartig ellátni. Az épület César Manrique, a híres Kanári-szigeteki művész és építész tervei alapján készült, aki a természet és az építészet harmonikus összekapcsolására törekedett munkássága során.
A kilátóból jól megfigyelhető Fuerteventura egyedülálló geológiai szerkezete és sivatagos tájképe, amely évmilliók során alakult ki vulkanikus tevékenység és erózió következtében. A létesítmény részeként egy kis kávézó is működik, ahol helyi specialitásokat kóstolhatunk meg, miközben gyönyörködünk a páratlan kilátásban. A Mirador Moro Velosa megközelíthető autóval a FV-30-as úton Betancuria irányából, és ingyenesen látogatható az év minden szakában. Itt érthető meg igazán, miért nevezik Fuerteventurát a "szél szigetének", hiszen a magaslaton különösen érezhető az erős passzátszelek hatása, amelyek évezredek óta formálják a sziget arculatát.


Oceanarium Explorer (Caleta di Fuste)

Az Oceanarium Explorer Fuerteventura egyik legnépszerűbb vízi attrakciója, amely Caleta de Fuste kikötőjében található, és különleges tengeri élményt kínál minden korosztály számára. A félig tengeralattjáró formájú hajó fedélzetéről a turisták lenyűgöző kilátást élvezhetnek a Kanári-szigetek gazdag tengeri élővilágára, miközben a hajó alsó részén, a vízvonal alatt elhelyezkedő panorámaablakokon keresztül betekintést nyerhetnek a tenger alatti világba. A kétórás kirándulás során szakképzett búvárok etetik a halakat közvetlenül az ablakok előtt, így a látogatók közelről figyelhetik meg a színes rajokban úszó tengeri élőlényeket és az Atlanti-óceán változatos halfajait.
Az Oceanarium Explorer program része egy rövid megálló is, amikor a látogatóknak lehetőségük nyílik úszni és sznorkelezni a kristálytiszta vizekben, miközben a gyerekek és az úszni nem tudók biztonsági mellényt kapnak. A fedélzeten italokat és könnyű harapnivalókat szolgálnak fel, a kirándulás végén pedig gyakran delfinek és néha bálnák is felbukkannak a hajó közelében, tovább gazdagítva az élményt. A kirándulás naponta többször is indul a kikötőből, de előzetes foglalás mindenképpen ajánlott, különösen a nyári csúcsidőszakban, amikor ez a program rendkívül népszerű a Fuerteventurára látogató turisták körében.


Sómúzeum (Las Salines del Carmen)

Las Salinas del Carmen Fuerteventura egyetlen sómúzeuma, amely a sziget keleti partján található, Caleta de Fuste és Antigua települések közelében. A múzeum egy működő sólepárló telep területén helyezkedik el, és betekintést nyújt a sziget sótermelési hagyományaiba, amely évszázadokon át fontos gazdasági tevékenység volt a helyiek számára. A látogatók végigkísérhetik a sókitermelés teljes folyamatát, a tengervíz kiszivattyúzásától kezdve a különböző elpárologtató medencéken keresztül egészen a só begyűjtéséig és feldolgozásáig.
A múzeumban interaktív kiállítások mutatják be a só történelmi jelentőségét, különös tekintettel a kanári-szigeteki halászatra és élelmiszer-tartósításra gyakorolt hatására. A kiállítótérből kilépve a látogatók végigsétálhatnak a működő sólepárló teraszokon, ahol megfigyelhetik, hogyan párologtatja el a nap és a szél természetes ereje a tengervizet, hátrahagyva a kristályos sót a sekély medencékben.
A múzeumkomplexum része egy kis botanikus kert is, ahol a sós környezethez alkalmazkodott növényfajokat mutatnak be, valamint egy kilátópont, ahonnan gyönyörű panoráma nyílik az Atlanti-óceánra és a környező vulkanikus tájra. Az intézmény különlegessége, hogy a látogatás végén vásárolhatunk a helyben termelt, kézzel begyűjtött, adalékanyagoktól mentes tengeri sóból, amely egyedülálló ásványi anyag összetétellel rendelkezik.
A Las Salinas del Carmen Sómúzeum nemcsak kulturális élményt nyújt, hanem környezetvédelmi szempontból is jelentős, hiszen a hagyományos sókitermelés bemutatásával felhívja a figyelmet a fenntartható gazdálkodás fontosságára. A létesítmény egész évben nyitva tart és mérsékelt belépődíj ellenében látogatható, ami tartalmazza a szakvezetést is spanyol és angol nyelven.


Oázis park (Európa legnagyobb kaktuszkertje)

Ez a Kanári-szigeteken a legnagyobb állatkert is. Sok állatot lehet simizni, etetni. Gyerekes családoknak érdemes előre tervezni.

Ez Európa legnagyobb kaktuszkertje is. Van négyszáz tevéjük. Az állatkertben fóka-, hüllő- és papagájshowkat, valamint madárreptetést is tartanak. Külön befizetéssel úszkálhatunk fókákkal, simogathatunk makimajmokat vagy lehet részünk teve szafariban. A belépőjegy ára tartalmazza a transzfer díját bárhol is szálljunk meg a szigeten. 35 € a belépő, de 3 óra után csak 20 €.

Barranco de los Encantados (Lajares közelében)

A Barranco de los Encantados, vagy más néven "Elvarázsolt Szurdok" Fuerteventura egyik legkülönlegesebb geológiai képződménye, amely Lajares település közelében található a sziget északi részén. Ez a természeti csoda egy kiszáradt folyómeder, amely az évmilliók során alakult ki az erózió hatására, létrehozva egy meseszerű, szinte földöntúli tájat a sárgásfehér vulkáni tufa formációkkal. A szurdok érdekes nevét ("Elvarázsolt" vagy "Megbabonázott") a helyi legendák szerint onnan kapta, hogy alkonyatkor a különleges kőformációk emberekre és állatokra emlékeztető alakot öltenek, mintha megbabonázták volna őket.
A területet gyakran hasonlítják egy holdbéli tájhoz vagy mini Grand Canyonhoz az egyedülálló geológiai jellemzői miatt, ahol a szél és a ritka esőzések okozta erózió fantasztikus formákat hozott létre a puha vulkáni kőzetben. A szurdok gyalogosan könnyen bejárható, bár nincs kijelölt turistaösvény, és a homokos, kavicsos talaj miatt stabil cipő viselése ajánlott – a séta során érdemes figyelni a talajra, mert a terület gazdag ősmaradványokban, kagylóhéjakban és megkövesedett tengeri élőlények nyomaiban.
A Barranco de los Encantados látogatása ideális reggel vagy késő délután, amikor a nap alacsonyabban áll, így a fények játéka még drámaibbá teszi a látványt, és kiemeli a kőzetek különleges textúráját és színeit. A hely viszonylag rejtett kincs maradt, nincs túlzsúfolva turistákkal, ami lehetővé teszi, hogy zavartalanul élvezzük a természet csodáját és a környező vulkanikus táj panorámáját, amely egészen a messzi Lanzarote szigetéig nyúlik.
A szurdokhoz legegyszerűbben autóval lehet eljutni Lajares felől, majd rövid gyalogos túrával közelíthető meg, és mivel hivatalos belépődíj vagy nyitvatartási idő nincs, a természet kedvelői bármikor felfedezhetik ezt a varázslatos helyet. Bár a különleges formációk csábítóak lehetnek a fotósok számára, fontos tiszteletben tartani a természeti környezetet, és nem károsítani vagy elmozdítani a kőzeteket, hogy megőrizhessük ezt a páratlan természeti értéket a jövő generációi számára is.

Bicajozás a dűnéken

Fuerteventurán bicajozni a homokdűnéken igazán különleges élmény, főként a Corralejo Nemzeti Park környékén, ahol a végtelennek tűnő aranysárga dűnék között tekerhet az ember. A terep változatos: homokos, köves és szeles, ezért fat bike vagy mountain bike ajánlott, hagyományos városi kerékpárral nehéz lenne boldogulni. A táj vad, nyers és lenyűgözően nyitott – a horizont szinte minden irányban szabaddá válik, miközben a háttérben az Atlanti-óceán csillan meg.

A bicajozás fizikailag megterhelő lehet, de cserébe ritkán látott szabadságérzetet ad. Érdemes korán reggel vagy késő délután útnak indulni, amikor a napfény aranylóvá színezi a homokot, és a hőmérséklet is kellemesebb. Útközben könnyen találkozhatsz vadon bóklászó kecskékkel vagy más bringásokkal, akik ugyanúgy a sziget csendjét keresik. Ez a kaland nemcsak sport, hanem egyfajta meditatív utazás is, ahol az ember tényleg elfelejtheti a külvilág zaját.

Corralejo nemzeti park

(Parque Natural Dunas de Corralejo)

A Fuerteventura északi csücskében fekvő Corralejo a sziget legnagyobb és legnépszerűbb üdülőhelye. Vonzerői: aranyszínű, hosszú homokos partjai és szürreális homokdűnéi.

A Corralejo mellett elterülő homokdűnék Fuerteventura egyik legkülönlegesebb és legikonikusabb természeti látványosságai közé tartoznak. Aki még soha nem tapasztalta meg az igazi, szinte tapintható csendet és nyugalmat, annak elég csak leülni a puha homokra, lehunyja a szemét, és hagyja, hogy átjárja az a mély belső béke, amit ez a táj sugároz. A távolban sehol egy hang, csak a lágy szél susogása a dűnék között – ez az élmény egyszerre meditatív és felemelő. A dűnék olyanok, mintha egy apró sivatag nyújtózna közvetlenül a város peremén.

Ez a vidék nemcsak természetfotósok és túrázók számára vonzó, hanem azoknak is, akik szeretnének kicsit elszakadni a világ zajától. A dűnék hófehér homokja kontrasztban áll a mélykék égbolttal és a közeli óceán szikrázó árnyalataival, ami lélegzetelállító látványt nyújt. Naplementekor a fények játéka meleg aranyszínbe burkolja a tájat, ilyenkor a dűnék szinte életre kelnek. A környék védett terület, így szerencsére nem építették be, megőrizve azt a természetes, érintetlen szépséget, amiért érdemes újra és újra visszatérni.

La Oliva

Furteventura két ősi településének egyike, számos régészeti lelettel. Látnivalói közé tartozik a 18. században épült négyzetes alakú Ezredesek háza, hajdanán egy ezred garnizonja, a katonai parancsnokok palotája. A csíkos hátú mókusok szívesen időznek az épület közelében. A magánkézben lévő Casa Mané múzeumban a helyi művészek munkáival ismerkedhetünk meg. forrás

El Cotillo

A sziget északnyugati részén fekvő halászfalu valódi szörfparadicsom. Régi kikötője, holdbéli tájjal körülölelt világítótornya és a Tostón erődből elénk táruló pazar kilátás miatt érdemes odalátogatni.

Mélytengeri horgászat

A mélytengeri horgászat Fuerteventurán izgalmas és emlékezetes programlehetőség, különösen azok számára, akik szeretik a tengeri kalandokat és a természet közelségét. A sziget körüli vizek rendkívül gazdagok halállományban – a leggyakrabban kifogható fajok közé tartozik a tonhal, kardhal, barrakuda, dorado (aranymakréla) és alkalmanként még a kék marlin is.

A legtöbb túra szakértő vezetőkkel, felszereléssel és engedéllyel indul, gyakran fél- vagy egésznapos időtartamban. A hajókon minden adott: professzionális felszerelés, hűtő, árnyékoló, italok és néha harapnivaló is. A nyílt vízen való horgászat különösen élvezetes, amikor a horgászbot hirtelen megfeszül, és elkezdődik a küzdelem egy-egy nagyobb zsákmánnyal.

A tapasztalat nem szükséges – a kapitány és a személyzet segít mindenben, így akár teljesen kezdők is bátran belevághatnak. A horgászat közben gyakran delfineket, tengeri teknősöket vagy repülőhalakat is látni lehet, ami még különlegesebbé teszi az élményt. Ha szerencséd van, hazaviheted vagy helyben elkészíttetheted a saját zsákmányodat, és egy frissen fogott halat kóstolhatsz vacsorára. Ez a program nemcsak sport, hanem valódi élmény a nyílt tenger világában.

Calderon Hodo vulkán

A Calderón Hondo egy látványos és jól megközelíthető kialudt vulkán Fuerteventura északi részén, Lajares település közelében, amely kiváló célpont természetkedvelőknek és túrázóknak egyaránt. A kráter nagyjából 50 000 éves, és a sziget egyik legépebben megmaradt vulkáni képződménye. A környék a Malpaís de la Arena nevű vulkáni tájhoz tartozik, amelyet megszilárdult lávafolyamok, sziklamezők és vörösesbarna kúpok jellemeznek.

A túraútvonal könnyen teljesíthető, még kevésbé gyakorlott túrázók számára is, és körülbelül másfél óra oda-vissza. A kráter peremére felérve lélegzetelállító panoráma tárul elénk: látható innen Lajares, a sziget északi partszakasza, valamint tiszta időben akár Lanzarote szigete is. A kráter belseje impozáns látvány, mély és meredek, de biztonságosan körbejárható.

A séta során gyakran találkozni lehet mókusokkal ( latin neve: Atlantoxerus getulus, ami valójában nem őshonos faj, de mára a táj részévé váltak), és a vulkanikus táj szinte Mars-béli hangulatot áraszt. Nincsenek belépődíjak, és az ösvény jól jelzett, így saját szervezésben is nyugodtan bejárható. A Calderón Hondo tökéletes program, ha Fuerteventura nyers, vulkanikus oldalát szeretnéd testközelből megismerni.

Felmásztunk/felsétáltunk a Calderon Hondo vulkánra, ahol a kráter peremén elmondhatatlanul sok mókus él 🐿🐿🐿🐿 (hogy mit esznek ott, az rejtély maradt számunkra - ha valaki tudja, írja meg legyen szíves 😄) ha mentek, kérlek vigyetek magatokkal vizet és/vagy magvakat, mert a mókusok nagyon hálásak érte 😊 nálunk csak víz volt, megitattuk őket kupakból, erről is láthattok fotókat, nagyon aranyosak voltak 🐿🤎


A getulai mókus mindenevő, de főként növényi eredetű táplálékot fogyaszt:

magokat, terméseket, gabonaféléket,

gyümölcsöket, zöld hajtásokat, leveleket,

kaktuszgyümölcsöt és más szárazságtűrő növényeket,

alkalmanként rovarokat, kisebb gerincteleneket is elfogyaszt.

A turisták sajnos gyakran etetik őket kenyérrel, kekszekkel, chipsszel, ami egészségtelen számukra, és a természetes viselkedésüket is megváltoztatja, ezért nem ajánlott. Ha valaki mégis szeretné megfigyelni őket közelről, akkor olajos magvak vagy diófélék (pl. natúr mandula, napraforgómag) megfelelőbb alternatívák, de ezeket is mértékkel.

Bár kedves és mókás látványt nyújtanak, fontos tudni, hogy invazív fajnak számítanak, és kiszoríthatják az őshonos állatokat, ezért természetvédelmi szempontból megosztó a jelenlétük.

Ajuy

Ajuy egy apró, de rendkívül különleges tengerparti falu Fuerteventura nyugati partján, amelyet leginkább drámai sziklaszirtjeiről, fekete homokos strandjáról és lenyűgöző tengeri barlangjairól ismernek. Ez a hely egyfajta időkapszula: a vulkanikus kőzetek rétegei között több millió év geológiai történelme tárul fel a látogatók előtt.

A falu csendes és autentikus, távol a nagyobb turistaközpontok nyüzsgésétől, ezért tökéletes hely egy nyugodt kirándulásra. A part mentén egy jól kiépített ösvény vezet végig, amelyen végigsétálva lenyűgöző kilátás nyílik az óriási, hullámok által vájt barlangokra és a végtelen óceánra. A tenger itt különösen vad és erőteljes – látványos hullámverés, hangos morajlás és sós szél kíséri a sétát.

Ajuy strandja különlegessége a fekete vulkanikus homok, ami kontrasztot alkot a világoskék éggel és az Atlanti-óceán tajtékos habjaival. A falu egyik éttermében – például a Puerto de la Peña nevű helyen – frissen fogott halakat és helyi specialitásokat is kóstolhatsz. Ez az eldugott kis falu tökéletes úti cél azok számára, akik a természet nyers szépségét és a sziget történetiségét szeretnék egyszerre megtapasztalni.

Számomra a legérdekesebb hely Ajuy volt, ami leginkább a fekete homokos partjáról ismert (az első drónfotó itt készült). csillogó fekete homok, pont mint amit az Azori-szigeteken, Sao Miguelen a Mosteirosnál láttunk. lenyűgöző. 

További beszámolók

Ez a sziget síkabb tomborzatú és egy kissé északabbra fekszik, ezért az éghajlata szárazabb, naposabb és egész évben kiegyensúlyozottabb, mint a többié. Még a fővárosban sem kell különösebben aggódni a felhős, borongós idő miatt – a napsütés szinte garantált.

Amikor virtuálisan végigsétáltunk Puerto del Rosario utcáin a Google Street View segítségével, gyorsan világossá vált, hogy nem ez lesz az a hely, ahol hosszabb időt töltenénk. Bár ez a sziget legnagyobb városa, 37 ezres lakosságával inkább egy nyugodt, kissé jellegtelen település benyomását kelti. Ezzel szemben Caleta de Fuste, a közeli reptér túloldalán fekvő üdülőváros sokkal csábítóbbnak tűnt: itt sikerült is találni egy medencés apartmant, ahol kényelmes körülmények között tölthettük az időt. Mivel azonban ez a szállás csak a második naptól állt rendelkezésünkre, az első éjszakát még Puerto del Rosarióban kellett eltöltenünk.

A már említett buszút után pontosan azt tapasztaltuk, amit előre sejteni lehetett: egy csendes, kissé alvó kisvárost, ahol kevés inger éri az embert. Egyetlen igazán emlékezetes elem az ottlétünkben a szállodai recepciós volt, aki rendkívül kedves és segítőkész volt – nemcsak mesélt a városról, de a beszállókártyáink kinyomtatásához is biztosította a számítógépét. Ő ajánlotta vacsorára a Cangrejo Colorao nevű éttermet, amely valóban jó választásnak bizonyult. Az árak ugyan nem voltak alacsonyak, de az ott felszolgált paella rendkívüli volt – friss alapanyagokkal, gazdag ízvilággal, olyan mennyiségben, ami négy embernek is bőségesen elegendő lett volna.

A másnap délutáni buszindulásig könnyedén körbejártuk a várost. Találtunk egy rendezett kis strandot, egy hangulatos templomot, amely előtt iskolások sorakoztak fel egyenruhás tisztek előtt, épp valamilyen ünnepség keretében, valamint egy kikötőt, ahol épp akkor futott be egy német turistákkal teli tengerjáró hajó. Ennél sokkal több látnivaló azonban nem akadt. A belvárostól távolabb még éttermet is alig találtunk, így végül visszatértünk ebédelni a kikötő közelébe.

Puerto del Rosario tehát korrekt átmeneti állomás, de nem különösebben izgalmas – inkább a kényelmes pihenésre vágyóknak való, semmint azoknak, akik élményekkel teli városi felfedezést keresnek.


Senki sem tudja pontosan, miért, de a világ egyik legszebb naplementéje kétségtelenül Fuerteventura szigetén, azon belül is az El Cotillo nevű strandon látható. A látvány, ahogy a napkorong az Atlanti-óceán végtelen horizontja mögé süllyed, minden este újra és újra lélegzetet állít. A fény aranyba és rózsaszínbe burkolja a hullámokat, a partot, a sziklákat – a természet festményként tárja elénk a nap búcsúját. Ez a pillanat azok közé tartozik, amelyet fényképezni lehet, de átélni kell, hogy igazán értsük a jelentőségét.

Nem sokaknak adatik meg, hogy ezt a csodát a maga valójában megtapasztalják – a strand csendje, a szél enyhe suttogása, a tenger monoton moraja olyan atmoszférát teremt, amely túlmutat a látványosságon: ez már élmény, érzés, jelenlét. Az El Cotillo nemcsak napközben kiváló fürdőhely vagy szörfparadicsom, hanem este is lenyűgöz – ez az a hely, ahol a természet megnyugszik, és te vele együtt lelassulhatsz. Az itt eltöltött idő alatt az ember újra és újra rácsodálkozik, hogy mennyi szépség rejlik az egyszerűségben. A naplemente után sokan csak csendben ülnek a homokban vagy a szikláknál, és nem sietnek sehová – ez is része az élménynek.

El Cotillo naplementéje nem harsány, nem turistacsalogató attrakció, hanem egy szelíd csoda, ami akkor is megérint, ha szavakba sem tudod önteni.


Fuerteventura – közvetlenül Tenerife után – a második legnagyobb, és egyben a legidősebb tagja a Kanári-szigetek csoportjának. A sziget mintegy 20 millió évvel ezelőtt alakult ki vulkáni tevékenység következtében, de mai formáját túlnyomórészt kb. 5 millió éve nyerte el. Ez idő alatt az erózió, a korábbi fakitermelés és a kiterjedt kecsketartás jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a sziget felszíne mára erősen lepusztult és elsivatagosodott. A táj szinte úgy fest, mint egy westernfilm díszlete: amerre csak néz az ember, homok, kövek, kopár hegyek és még több homok váltják egymást.

A mélyebb területeken itt-ott előfordulnak fák és bokrok, de az uralkodó növényzet inkább kaktuszokból és vadon növő dudvákból áll. Erdők nincsenek, így a természet szerelmesei közül a fás, zöld vidékeket kedvelőknek ez a környezet meglehetősen sivárnak tűnhet. A nagyobb facsoportok jellemzően csak állatkertekben, városi parkokban vagy a repülőtér környékén láthatók – ezek viszont mesterségesen öntözöttek.

Mindezek ellenére a táj nem unalmas, sőt: ebben az egyhangúságban is van egyfajta változatosság. A szigeten végighaladva egymást váltják a zuzmós, sziklás pampák, a kopár hegyvidékek, valamint a különféle színű strandok, amelyek a világos fehértől a sötét feketéig terjednek. A fényviszonyok is dinamikusan alakítják a látványt: a napfény hatására a sárgás homok vakítóan fehérré válik, a domboldalak pedig izzó vörös színben izzanak fel naplementekor.


Naplemente La Parednél: Nem is tudnám megszámolni, hányszor tértem ide vissza, hogy lássam, ahogy a napkorong lassan eltűnik az óceán horizontja mögött. La Pared, a sziget nyugati partján fekvő kisváros, igazi paradicsom a szörfösöknek és a tengerparti hangulat szerelmeseinek. Ha egy igazán különleges élményre vágysz, csak keress egy kényelmes helyet a sziklák tetején, teríts le egy plédet, és csak várj – a természet gondoskodik a többi varázslatról.

Terepjárós kaland Cofetére: Ez a kirándulás sokak szerint Fuerteventura legemlékezetesebb élményei közé tartozik. Az út Morro Jabléból indul, majd egy 11 kilométeres, elhagyatott, poros földúton vezet keresztül, egészen egy olyan tengerparti szakaszig, amely még érintetlen, nyers szépségében mutatkozik meg. Cofete nemcsak a táj, hanem a csend, a végtelenség érzése miatt is felejthetetlen.

Autózz végig a hegyi szerpentineken Betancurián át: A sziget belső vidékein fekszik Betancuria, egy festői kisváros, amely a sziget történelmi fővárosa is volt. Ha rákanyarodsz az FV-30-as útra, és átkelsz a hegyeken, elképesztő panoráma tárul eléd. A szerpentinek mentén kilátópontok és lenyűgöző völgyek váltják egymást, a hegygerincek közül pedig egy-egy régi kolostor vagy templom sziluettje tűnik fel a távolban – ez az út nemcsak közlekedés, hanem élmény is.

Fotóegyveleg

Egy pucér - Kriszta fotója

El Cotillo lagúnái - cs. s. fotója

Vissza az elejére


Jemen_info3

1970. 01. 01. 01:00 |

Földrajz | Időjárás | Történelem | Manapság | A jemeniek | Turista etikett | Jemeni konyha | Fotóegyveleg

Easy rider - Elter Karcsi fotója

Földrajz

Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:

Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.

Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.

Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m  magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.

Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.

Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot. 

Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója

Időjárás és éghajlat

Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.

Történelem

Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg. 

A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.

Részletes:

Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.

Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.

Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.

Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját

Manapság

6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.

Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.

A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)

"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.

Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.

Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.

Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.

Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.

Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás

A jemeniek

Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.

A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:

Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.

Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.

Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:

Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.

Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:

Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:

Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:

Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.

Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:

Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.

Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.

arcok és arctalanok - b.a. fotója

Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója

Ünnepi ruhában - Elter fotója

Turista etikett

Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!

Kerülendő dolgok

Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.

Politika

Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.

Vallás

Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.

Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.

Egyéb

Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.

Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.

Jemeni konyha, gasztronómia

A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).

Főételek:

Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.

Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.

Desszertek:

Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.

Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.

Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.

Egyéb érdekességek:

Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.

Italok:

Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.

Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.

A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.

Fotóegyveleg

Elter Karcsi fotói

Vissza az elejére


« vissza

Kommentek

Badak Anna, 2019. 12. 15. 16:15
2019.11.09-16 Mi ezt az időpontot választottuk az utazáshoz.Szeles de kellemes hetet töltöttünk a szigeten.Mivel a bank kártyánkat otthon felejtettük,kalandos utunk volt ami a pénztárcánkban volt abból gazdálkodtunk.Így a helyi busz járatok feltérképezése után,nagyon kényelmesen ,kicsit több gyaloglással de sikerült el jutnunk szinte minden szép nevezetességhez.Csak ajánlani tudom a buszos közlekedést,kaland vágyóknak rajta :)


Sára, 2018. 06. 22. 23:14
Kedves Mindenki!
Próbáltam végigolvasni minden kommentet, de nem találtam idevonatkozót, szóval bocsánat ha volt már róla szó...tudnátok Fuerteventurán ajánlani hajós kirándulási lehetőséget, ahol bálnát, delfint is lehet lesni? Szuper lenne magyar kísérettel, de ha csak spanyol vagy angol nyelvű van az sem probléma. :) előre is köszönöm!


tamás, 2018. 05. 30. 10:45
Üdv !

Hátha van valakinek fuerteventurai infója:

tavaly Lanzarotén voltunk, és a neten találtam lehetőséget arra, hogy ingyenesen , előzetes regisztrációval részt lehetett venni olyan vezetett, kb. fél napos túrákon, / kettőn is voltunk /,
amelyek egyébként zárt, védett , vulkanikus területeken vezettek...
Jó angoltudás kellett , ellenőrizték is interjúval, a túra indulása előtt!!


Van-e ehhez hasonló , ingyenes túra lehetőség Fuerteventúrán ???

Köszönöm


Szekér Anikó, 2018. 05. 05. 17:12
Szia! Egy kis segítséget szeretnék kérni.május 20 -án megyünk Fuerteventurára.Szeretnénk egy kicsi autót bételni 2 hétre.melyik céget ajánlott felkeresni ahol nincsenek rejtett költségek és olcsón lehet bérelni a repülőtéren.Előre is köszönjük a segítséget.


Erika, 2018. 02. 24. 16:14
Kedves Mindenki!
Szeretnék tapasztalaton alapuló véleményt/javaslatot kérni, hogy mikor érdemes a szigetre látogatni nyaralás céljából. Mivel másfél éves kisgyerekkel utazunk, ezért fontos lenne a lehető legkevesebb szél illetve a viszonylag kellemes óceán. Melyik részén érdemes szállást foglalni?
Köszönöm szépen! 😊


Bettina, 2018. 01. 02. 15:53
Kedves Mindenki!
Március 18-án megyünk Fuerteventurára 1 hétre. Érdeklődnék, hogy ebben az időszakban mennyire van sok turista a szigeten? Lehet olyan strandokat taláni, ahol kevesen, vagy esetleg senki sincs?
Előre is köszönöm a segítséget! :)


úti kritikus, 2017. 11. 24. 14:46
Zsanett!
A decemberi klímáról írunk egy külön aloldalon, ahol havi lebontásban jellemezzük az időjárást.
Amúgy a december egyáltalán nem holtszezon, sőt az augusztus után ez a legmozgalmasabb hónap Fuerteventurán, főleg a karácsonyhoz közeledve és közvetlenül utána. Ennek megfelelően minden szolgáltatás nyitva van, ami nyáron is. Este kell a pulcsi.
Az ünnepek idejére tanácsos előre foglalni autót, de nem feltétlenül. Persze, hogy lehet két különböző szállásra tervezni a kint létet, bár nincsenek hatalmas távolságok, tehát lehet csillag túrázni is. Ha az utazásban benne vannak az ünnepek, akkor érdemes még itthon foglalni szállást. Segítünk a választásban.


Zsanett Weninger, 2017. 11. 20. 07:08
Sziasztok!
Mi decemberben közepétől mennénk, karácsonyt is ott szeretnénk tölteni... Ilyenkor milyen az élet és az időjárás? Mi is autót szeretnénk kölcsönözni és a szigetet bejárni... Lehet akár 2 helyen megszállni. Mik a tapasztalatok Decemberben és mi van ilyenkor nyitva, ill. zárva?


A Éva, 2017. 10. 30. 16:50
Akinek szüksége van autóbérlésre Kanári szigeteken helyi céget tudok ajánlani. Autoreisen a nevük. Honlapukon foglalod le az autót, nem kérnek előrefizetést, email-ben visszaigazolják a kocsit. A visszaigazolással kell jelentkezned irodájuknál. Nincs deposite! Mi többször használtuk őket, jó tapasztalattal maradtunk. Leadásnál nem nézik az autót, csak meg kell jegyezni hova parkoltál és leadni a kulcsot náluk. Eddig ők voltak a legrugalmasabb autókölcsönzők akikkel találkoztam! S persze jó az ár is náluk!


úti kritikus, 2017. 10. 15. 22:50
Mónika!
A hotelről olvashatsz kritikát itt a honlapon a jobboldali oszlopban a Szállások doboz alatt.

A repülőtérről a hotel taxival kb. 10 euró, vagy 1,45 euró a 3-as busszal. 8-9 kilométer csak a távolság.


Létay Mónika, 2017. 10. 15. 18:40
Sziasztok! November 5-én indulunk Fuerteventurára, a szállásunk az Elba Lucia Sport & Suite Hotel lesz. Járt már valaki ebben a hotelben? Taxival kb. mennyiért lehet bejutni a repülőtérről vagy esetleg van oda helyi buszközlekedés?
Köszönöm szépen a választ ha már valaki járt ott. Móni


Baranyi Ildikó, 2017. 10. 02. 12:57
Sziasztok!
2017 szeptember 14-én töltöttünk egy hetet Fuerteventurán. Csak ajánlani tudom azoknak, akik nem a nyüzsgés és a nagy tengeri fürdőzések miatt mennek. Nagyon ajánlom, hogy béreljetek autót! Tényleg nagyon olcsó és sok helyre nem jutottunk volna el, ha nem vagyunk ennyire mobilisek. A legklasszabb élmény Playa de Cofete kilométereken át húzódó mesés óceán partja volt, az arany homokkal, a kellemes hullámokkal, 23-24 fokos vízzel és néptelenségével. Ha még egyszer elvisz a szigetre az utam, biztos, hogy több időt fogok eltölteni ott. Az odajutás kalandos, erős autó és jó vezető kell, mert az út kanyargós és nincs kiépítve. Előtte álljatok meg Puerto de La Cruz-nál. A sziget legdélibb csücske! Mi a camping mellett találtunk egy szuper kis éttermet. 8 euro egy főétel, a tulajdonostól grátisz mézes rumot is kaptunk. Tapasztalat, hogy bárhol megálltunk enni, érdemes jobban körülnézni, mert eldugott helyeken szuper kis éttermeket találni és nagyon kedves kiszolgálást.
Az egész sziget tele van csíkos hátú mókusokkal, érdemes egy zacskó mogyoróval mászkálni, azt nagyon szeretik. Úgy láttuk mások napraforgó maggal etették őket. Cukik! Kézhez vannak szokva. De a legtöbb mókust az Ezredes házánál láttuk, azt a látnivalót korábban már említették. Ami kihagyhatatlan, az a fekete homokos part, Ajuy és a part mentén található kis öblök.
Amire felhívnám az utazók figyelmét, hogy 5 után már nem nagyon lehet meleg ételt kapni és a vasárnapi pihenőt is sok helyen betartják.
A helyiek kedvesek, mosolygósak, segítőkészek.
És vigyáznak a tisztaságra.
Jó nyaralást!


Illés Ferenc, 2017. 09. 29. 20:47
Üdv!
Az autóbérléshez szólnék, ha lehet. :) A spanyol Cicar autókölcsönzőt nagyon ajánlom.
Nekem egy barátom ajánlotta, aki rendszeresen (évente 1-2-szer) jár a Kanári-Szigeteken és csakis a Cicarnál bérel autót.
Így én is már harmadszor béreltem náluk. Mallorcán, Tenerifén és Fuerteventurán. Mindhárom alkalommal a reptéren való felvétel-leadással.
Leadásnál a kocsikra rá sem néztek, leadtam a slusszkulcsot, aztán csekkoltam befele a repülőhöz.
Nagyon megbízható, korrekt és rugalmas cég, depozitum nélkül dolgoznak, fiatal kocsiparkkal és elfogadható árakkal.


úti kritikus, 2017. 09. 29. 17:43
Ricsi!

Nincs egyelőre tuti információnk depozit ügyben.
A Cicar nagyon megbízható cég, de többnyire a legdrágább is. A Goldcar kölcsönzőt viszont jobb kerülni, mert simlisek.


Ricsi, 2017. 09. 29. 11:05
Üdv ! Valaki tudna egy megbízható autókölcsönzőt FUE reptérnél, aminél nincs szükség 600-1000euros “deposite”.
Köszönöm előre is


úti kritikus, 2017. 09. 27. 19:38
György!
Az időjárása hónaponként aloldalon most írtunk októberről. Napsütés, meleg lesz, de szél is. A gyerekek jellemzően nem szeretik a szelet. Az óceánban lehet fürödni, de azért elég hűvös. Ha Fuerteventura mellett döntenek, akkor érdemes Corralejo, Caleta térségében keresni szállást. Ha Tenerifén vagy Gran Canarián még nem voltak, akkor én ennyi idős gyerekekkel inkább odamennék az őszi szünetben, mert sokkal több szórakoztató létesítmény van az ilyen korúak számára.


Horváth György, 2017. 09. 27. 18:51
Nagyon kimerítő volt a bemutatás, köszönöm. Szerintetek október végén (őszi szünet) érdemes ide elmenni családosan (14,13 éves gyermekekkel). Milyen az időjárás ilyenkor? Melyik részén szállnátok meg a szigetnek?


Hanga Diàna, 2017. 08. 25. 11:47
úti kritikus ! Köszönöm az infót ! Tényleg tele voltak a szállások ! Gyönyörű volt minden! Kivéve a Wizzair gép! De a hely kárpótolt !!! Szép napot!


Hanga Diána, 2017. 08. 25. 11:36
Csodálatos volt! Nekem cofete vokt a kedvenc! Óriási hullámok fantasztikusan gyönyörű part! Szerintem mindenki bereljen autót ... megéri ! Főszezonban foglaljon előre mert az olcsóbb kisebb kocsik elfogynak !!! Ha nem bereltunk volna akkor a transzfer ára megközelíti a kocsiberlest! Szóval érdemes! Eltévedni se lehet ! Szuper utak gyönyörű partokkal!!! Kevés volt az egy hét de mivel a repülő hetente egyszer megy így nem lehetet 10napos út kettő hét viszont már sok lett vna a jóból !😊Jarjatok be mindent!!!


úti kritikus, 2017. 08. 18. 21:53
Márton!
Az információ, amit kaptál a repülőtéri transzfer időtartamáról, az bizony korrekt. Azt azért hozzá kell tenni, hogy a 80 kilométeres távolságot persze privát transzferrel 60-90 perc alatt is le lehet tudni. A 120-150 perces transzfer idő abból adódik, hogy a buszok sok hotelnél megállnak, akár időigényes kitérőkkel is, és emiatt tart az egész olyan sokáig. Nem kellemes, de túl lehet élni.


Juhász Marton, 2017. 08. 18. 10:49
Sziasztok! Szeptember elején megyünk Fuertaventura , Jandia uticéllal, naszútra. Utazasi irodaval megyünk. Amin meglepődtem a busztranszfer kb 150 perc a szállasig... Esetleg szívesen varjuk a tapasztalatokat, észrevételeket. Köszönjük


Ricsi, 2017. 08. 15. 23:19
Érdeklődni szeretnék hogy horgászat külön engedélyhez kötött e? Lehet e partról pecázni mint a görög szigeteken


Csabi, 2017. 08. 06. 23:47
Sziasztok!

Szeptemberben megyünk egy hétre Fuentevnturára és Lanzarotéra. A terv az hogy Lanzarotéra érkezünk repülővel, bérlünk autót majd 3 napot eltöltünk a szigeten, utána komppal átmegyünk Fuerteventurára és ott is leszünk még 4 napot majd onnan komppal vissza a lanzarotei reptérre.
Ugye ez működőképes elképzelés részünkről, mi viszonylag aktívan szoktunk nyaralni és félő, hogy egy hét alatt szétunnánk magunkat Lanzarotén...
Kérem az utikritikát vagy aki járatos a szigeteken írjon hogy életképes e az elképzelésünk. Példáúl olvastam valahol, hogy nem mindegyik kölcsönző társaság örül ha átviszik az autóját a másik szigetre...


úti kritikus, 2017. 07. 27. 18:07
Diána!
A szigeten két főszezon van: a december-március és a július-augusztus. Ezekben a hónapokban kockázatos szállásfoglalás nélkül odaérkezni. Egyéb hónapokban lehet improvizálni, de a hotelekben nem tud jobb áron szobát kapni, mint ha előre foglal. Legfeljebb a kisebb családi panziók esetében lehet így jól kijönni, de csak akkor ha a reptéren autót foglal és azzal kezd neki a szálláskeresésnek. A szigetre utazók - - szerintem - kb. 90 százaléka szállásfoglalással érkezik.


Hanga Diána, 2017. 07. 27. 16:56
Üdv ! Szeretnek érdeklődni ha egyénileg utazom akkor ott helyben a szállások milyen árban vannak ?


Oláh Anita, 2017. 07. 20. 13:12
Sziasztok,

Engem az októberi időjárás érdekelne a szigeten.
Élvezhető még a tenger?
Előre is köszi a választ.


El Nino, 2017. 07. 20. 09:56
Kedves Kitti!
Mi szeptemberben megyünk Fuerteventurára már előre lefoglaltam a Cicar autókölcsönzőnél 1 hétre 98 euro lesz, azt olvastam valahol, hogy az a legjobb, legolcsóbb. Repülőtéren át lehet venni illetve leadni, de a sziget több pontján is elérhetőek.


Nelli, 2017. 07. 15. 21:27
Hamarosan indulunk Fuerteventurára, délen Jandía-ban szállunk meg.
Azt szeretném kérdezni, hogy milyen fakultatív program lehetőségek vannak?

Ami érdekelne, hogy Jandíából hogyan lehet eljutni a Corellajo-i sivatagba, illetve sznorkelezési lehetőség merre található és oda hogyan lehet eljutni?

Vagy általában, Jandíából milyen fakultatív program lehetőségek vannak és ki szervezi? (Legjobb lenne magyar nyelvű kísérővel)

Köszönöm előre is.


Bernáth Kitti, 2017. 07. 05. 17:45
Köszönöm! :)
Esetleg lehet tudni, hogy hol/kinél érdemes autót bérelni? És inkább Cotillo vagy Castillo? itt néztünk szállásokat.


Hettik Viola, 2017. 07. 02. 23:29
Sziasztok ! Van négy db /oda-vissza /
Repülőjegyem eladó, ebben az evben felhasználható bármelyik Wizzair járatra
Nagy kezipogyasszal és nagy /32kg/ csomaggal ! Ár megegyezés szerint !
Telefonsz 30 3434229


úti kritikus, 2017. 07. 02. 21:03
Kedves Kitti!
Fuerteventura időjárása szeptemberben

Szeptemberben a napi átlagos legmagasabb hőmérséklet 27-28 fok, de a hónap elején gyakran van 30 fölötti meleg is. A napi átlag: 25 fok. A legalacsonyabb hőmérséklet 20-21 fok körül, szóval az esték is kifejezetten kellemesek. A napi átlagos napsütéses órák száma: 8-9 óra. A tengerívz hőmérséklete 21-22 fok körüli. Nagyon kicsi az eső valószínűsége. Az is jó hír, hogy az amúgy nagyon szeles szigeten szeptemberben nem annyira erősek a széljárások.


Bernáth Kitti, 2017. 07. 02. 17:40
Szép napot!
A szeptemberi nászutunkat Cotillo-ba tervezzük a vízhőmérséklete illetve, megbízható autó kölcsönző érdekelne?


V. Kati, 2017. 06. 30. 10:38
Érdeklődni szeretnék egy korábbi hozzászóláshoz kapcsolódóan: kompjárat Fuert-Lanz. között.
"A Fuerteventura-i kompkikötő (Corralejoban) és túloldalon Playa Blanca között 3 komptársaság is közlekedik, összesen napi 17 járattal. Van 25 perces, 35 perces és 45 perces időtartamú hajózás. Még este 11-kor is megy hajó. 30 euró a menetjegy."

A kérdésem az lenne, hogy ez az ár 1 főre vonatkozik és 1 útra?
Mi 4-en vagyunk (2felnőtt,2gyermek), és persze autóval mennénk, oda-vissza...
Erre vonatkozóan nem nagyon találok információt.
Köszönöm a választ előre is!!!
Kati


úti kritikus, 2017. 06. 10. 16:40
Fuerteventura időjárása novemberben
Novemberben már közeledik a szigeten a tél. Az erős szelek mellett azért jó adag napsütést is élvezhetünk. A napi átlag hőmérséklet 21 fok körül mozog. Előfordul 24 fok is, és a levegő lehűlhet 17 fokra is. A tengervíz hőmérséklete egész kellemes, kb. 22 fok körüli.

Novemberben eléggé kiegyenlítettek a hőmérsékleti viszonyok, nincs szeszélyesség e téren. A napos órák átlagos száma: kilenc. Felhős ég előfordul, de nagyon ritkán esik az eső, legfeljebb az egész hónap folyamán három olyan nap lehet, amikor van csapadék.

A Fuerteventurára jellemző szelesség novemberben is tapasztalható, még hozzá az északi és a déli részen egyaránt. A déli szeleket sirokkónak nevezik. Ennek kísérő jelensége a calma nevű homokvihar. Novemberben nem ritka jelenség. Főleg Fuerteventura déli strandjain zavarhatja kissé a nyaralók kényelrmérzetét. A homokvihar valójában nem vad, inkább kellemetlen.

Amúgy a november nem számít turisztikai főszezonnak, s nincs sok látogató.


Anikó, 2017. 06. 10. 13:54
Üdv! A sziget novemberi levegő és vízhőmérséklete érdekelne, volt valaki ott ilyenkor?


Oláh Anita, 2017. 06. 09. 11:13
Sziasztok,

Szeretnék érdeklődni azzal kapcsolatosan, hogy október elején milyen az időjárás a szigeten?
Mi az időn fogunk nászutasokként a szigeten eltölteni egy hetet a párommal.
Olvasgattam a hozzászólásokat de sajnos erre vonatokozóan nem találtam infót.

Előre is köszönöm a segítséget.


úti kritikus, 2017. 06. 02. 08:08
Kedves Brigitta!
Egyhetes nyaralás keretében 2 vagy 3 napra érdemes autót bérelni. Ezt indokolhatja az, hogy nem csupán a sziget felfedezéséhez kell bérautó, hanem ahhoz is, hogy keressünk alternatív strandolós helyeket is. Különben is 4 napnál tovább unalmas lehet a hotelben és annak partrészén időzni. Igaz, az összefüggően 20 kilométer hosszú parton sokat érdemes sétálgatni. Az állandó szél miatt kell napszemüveg és valami a fejre is.
A polifóm jó gondolat, de a szél miatt kell mindig valami nehezék, ha nem fekszünk rajta. Az ottani strandolás nem mentes nehézségektől (szél, hullámok), de legalább szép a strand és ilyen hosszú partszakaszon szuper el lehet vonulni másoktól. Nincs embertömeg.


Balázs Brigitta, 2017. 06. 02. 06:36
Sziasztok!

Hány napra érdemes bérelni autót? Jandiában fogunk megszállni.

És még annyi, hogy a strandokra érdemes vinni valamilyen polifómot ?

Köszönöm :)


Balázs Brigitta, 2017. 06. 02. 06:36
Sziasztok!

Hány napra érdemes bérelni autót? Jandiában fogunk megszállni.

És még annyi, hogy a strandokra érdemes vinni valamilyen polifómot ?

Köszönöm :)


útik kritikus, 2017. 05. 25. 16:52
A megbízható Cicar nevű autókölcsönző cégnek van a szálláshelyhez közeli Calete de Fuste városban irodája.


úti kritika, 2017. 05. 25. 16:48
A Castillo Beach bungalókról:

http://utikritika.hu/kanari-szigetek/fuerteventura/szallas_430_castillo_beach_-_caleta_de_fuste


úti kritikus, 2017. 05. 25. 15:55
Központi iroda Fuerteventurán:
Calle Primera, Naves 4-5
Casas de la Mareta
35600 Puerto del Rosario
Mobil: +34 658 894 866

Van még irodájuk a repülőtéren és Puerto del Rosario-i kompkikötőben is.


úti kritikus, 2017. 05. 25. 15:51
http://www.pluscar-fuerteventura.com/booking.php?lang=en


Adrienn, 2017. 05. 25. 12:01
Illetve helyileg hol található a plus car cég?nekünk ott is jó lenne foglalni ha tényleg náluk nincsenek rejtett költségek. Mi a castillo beach bungalowsban fogunk megszállni.az a reptértől kb 7 km-re van.de a közelben más autó kölcsönző is érdekelne, ha jó.


Adrienn, 2017. 05. 25. 11:55
Sziasztok . A plus cart hol találom meg a neten? Nekem eddig nem sikerült.mi 15-22 ig megyünk fuerteventurára..


Szandi, 2017. 05. 13. 11:40
Kedves Íro. Igen csak vicceltem természetesen. Köszönöm a tanácsokat, akkor maradunk a 10nap-5nap elosztásnál. Már most nagyon izgulunk milyen lesz. Üdv


úti kritikus, 2017. 05. 13. 10:24
Szandi!
Értem, hogy viccelsz vele, de - a tájékozatlanabbak kedvéért - tornádó nem lesz.
A Gold Car autókölcsönző korrekt.
Sok turista van, aki az idő tekintetében fele-fele arányban fedezi fel a szigetet. Jellemzően az egyiket jobban megszeretik, mint a másikat, de változó, hogy melyik az egyik. Azért a sziget látogatóinak többsége egész idő alatt ugyanazon a szálláshelyen lakik és csillagtúrázik, aminek persze vannak hátrányai is. A déli rész kevésbé szeles, nyaralgatásra tán jobb, mint az észak. Délen sok a német. Északon - szerintem - több a természeti látnivaló, de ezen persze lehet vitatkozni. Ti fogjátok eldönteni és remélem megírni nekünk.


Szandi, 2017. 05. 13. 08:13
Kedves Író. Nagyon köszönöm a válaszodat :) Mivel ma lejjebb ugrott a repjegy ára, így lecsaptunk rá... már nincs visszaút. Azért remélem a széllel is szerencsénk lesz és nem lesz tornádó :) Leírásodból azt veszem ki, hogy talán érdemes lenne az Északi parton több időt eltölteni!? Elég nehéz arra olcsóbb szállást találni ami internetes is. (az airbnb-n konkrétan 2 van) Délen is sok érdekes dolgot láttam... Oázis állatkert, teknősök, hosszú homokos tengerpart, barlangok. És még a Gold car autókölcsönző felől érdeklődnék, elég jó áraik vannak :) Köszönöm, szép estét


úti kritikus, 2017. 05. 11. 19:40
Kedves Szandi!
A Solymar Calma bungaló teleptől kb. 800-1200 méterre lévő hosszú partszakasz szép, homokos strand. Kb. 15 perces gyaloglás, komótosan fél óra.
Ami a széllel kapcsolatos aggodalmat illeti, van egy rossz hírem és két jó hírem: A rossz hír, hogy a szigeten, az év folyamán a nyár a legszelesebb időszak a passzátszelek miatt. A strandokon a szél felkavarja a homokot és a nyaraló szemébe száll, ha nem hordunk folyton oldalt is jól záró napszemüveget (lehet ilyet kapni itthon hegymászós boltokban). Az egyik jó hír, hogy a szél ereje gyenge vagy közepes. A másik jó hír, hogy azért a szél enyhíti a hőséget.
Ami a sznorkelezést illeti, Fuerteventura nem egy olyan sziget, ahol a tengerben jókat lehet sznorkelezni. Egyrészt keveés helyen vannak korallszirtes terepek, másrészt a szelek fodrozzák a vizet és rontják a látási viszonyokat a víz alatt. A tengerfenék homokos, és a látványos élővilág nem telepedik, koncentrálódik a strandok közelébe a sznorkelezéshez szükséges valamennyire védett övezetbe. El Cotillotól kicsit északra vannak olyan lagúnák, ahol van korallos terep, és érdemes sznorkelezni. Még az ilyen adottságú helyeken is csaknem lenullázhatja a látványt, ha a tengert a szelek háborgatják.
Ami a júliusi éjszakákat illeti, a legalacsonyabb hőmérséklet is 20 fok felett van: 21 fok körül. Ehhez nem kell fűtés, biztos nem fognak fázni.
A sziget északi részén van mit programozni: A Corralejo nemzeti park, a dűnék (imádni szokták a gyerekek). A fentebb említett El Cotillo is északon van. El Cotillonak a strandjai és a lagúnái szuperek. Északon a déliekhez képest világosabb, fehérebb a strandok homokja. Igaz északon a tenger hullámosabb.


Szandi, 2017. 05. 11. 14:51
Kedves Író.
Kis családommal Július 13-tól látogatnánk meg a szigetet. Ez lenne az első nagy utazásunk, nekem az első repülésem is. Egy kicsit tanácstalan vagyok, így egy kis megerősítést vagy kritikát elfogadnék a döntéseimnél :) Autót a Gold Car-tól terveznénk bérelni. Az első 10 napot a Costa Calmán töltenénk egy Solymar Calma bungalow-ba (Petrától bérelnénk). A legnagyobb aggodalmam a szél, de látom sokan megijednek tőle. Ha tényleg csak a kellemes kategória akkor minket nem zavar. Minden nap másik strandra mennénk bejárnánk a déli részt. Fogunk itt olyan részt találni ahol lehet pipával búvárkodni? Főleg a hullámzás miatt kérdem. 9 éves kislányom nagyon szereti. Ami még feltűnt, hogy a legtöbb apartmanba nincs klima, ezek szerit elviselhetőek az éjszakák? Az utolsó 6 napot északon töltenénk, erre még nincs kifejezetten tervem )kivéve hogy mit szeretnénk megnézni) Előre is nagyon köszönöm a válaszod és véleményed. Üdv.: Szandra


Dani91, 2017. 04. 13. 21:03
Sziasztok!
Apr 26-30 között lesz valaki a szigeten? :)


Xenia, 2017. 03. 31. 09:48
Köszönöm szépen!


úti kritikus, 2017. 03. 31. 08:50
Kedves Xenia!
Fuerteventura: nappal 22-24 fok, éjszaka 17-18 fok, semmi eső
Lanzarote: 21-23 nappal, és 17 éjszaka, napsütéses nappalok


Xenia, 2017. 03. 31. 08:21
Kedves úti kritikus!
Köszönöm szépen a gyors választ, reménykedem benne, hogy az óceán hőfoka el fogja érni a 20 fokot... Én azzal már teljesen boldog lennék, hiszen Szibériában születtem, ez az, ami már kellemes tud lenni, ha a levegő hőmérséklete ennél egy picit melegebb. Inkább a fiam miatt aggódom, aki 7 éves, valószínűleg, ő nem nagyon fog tud benne fürödni. :(
A tanácsait mindenképp megfogadjuk, és egy hétre autót fogunk bérelni még a repülőtéren lévő cégek egyikétől (goldcar, thrifty??).
Tudna, kérem, még arról is tájékoztatni, hogy milyen jelenleg a levegő hőmérséklete is ezen a két szigeten?
Köszönöm szépen!


úti kritikus, 2017. 03. 30. 22:12
Kedves Xenia!
Áprilisban mindkét szigeten kb. ugyanannyi a tenger hőfoka: 18 és 20 fok között. Talán Lanzariten egy-két fokkal hidegebb a víz. Ez nem a mediterrán, hanem a végtelen Atlanti-óceán, azaz többnyire hideg a tengervíz a nem észak-európai népeknek. Mindkét szigeten belül vannak olyan részek, ahol egy-két fok eltérés van a sziget más részéhez képest. Főleg a mély vízben érezni a hideget, a felszínen picit kellemesebb. Sok bátorságot. Ezek nem kifejezetten strandolós szigetek, inkább felfedezősek. Megnyugtatásul, a legtöbb hotelben a medencék vize sem melegebb, ha nem temperálják. A 23-24 fok nem melegíti fel eléggé a medencék vizét.


Xenia, 2017. 03. 30. 20:59
Kedves "Utikritika.hu"!

Én is szeretnék érdeklődni az óceán hőfokáról, ha az április legeslegelejét nézzük. Valószínűleg Fuerteventurára megyünk, de gondolkodunk Lanzarotén is... Hová érdemesebb menni, ahol már lehet ilyenkor fürdeni?
Mi nem szállodában fogunk megszállni, így a medence nem aktuális, sajnos.
Hány fok van ilyenkor és hány fokos a víz hőmérséklete?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!


Viktória, 2017. 03. 27. 16:32
Kedves Útikritikus!

Nagyon köszönöm az utànajàrást ès a segítséget!

Viki


úti kritikus, 2017. 03. 24. 10:58
Viktória! A Cicar azt írta nekem ma, hogy készpénzzel is lehet fizetni, valamint elfogadnak Visa, Mastercard és Amex kártyát. Úgy tűnik nem foglalkoznak azzal, hogy dombornyomott-e vagy nem. Nincs erre vonatkozó kitétel. Fizetni helyben kell, az autó felvételekor.


úti kritikus, 2017. 03. 23. 21:17
Kedves Viktória!
A Cicar autókölcsönzőt ajánlom. Komoly, korrekt cég. Készpénzes fizetés nincs, mert az autó visszaadásáig kaucióra van szükségük. Lehet, hogy elfogadnak készpénzt, de akkor feltehetően valami nagy összegű depositot kell letenni. A Cicar működik a reptéren. Sajnos nem tudom, hogy a bankkártyás fizetés esetén tesznek-e különbéget dombornyomott és nem dombornyomott között. Most nincs a helyszínen emberünk, aki meg tudja kérdezni. Megpróbálunk keresni más forrást. Egyébként a dombornyomott bankkártya spanyol neve ez: tarjeta de credito en relieve. A szigeten lehetnek olyan, repülőtéri képviselet nélküli, kisebb autókölcsönzők, akik elfogadnak készpénzt is, de ezeknél is biztos le kell tenni nagyobb letéti összeget.


Viktória, 2017. 03. 23. 20:59
Kedves Útikritikus!

Valamiért èn kimaradtam a szórásból és nem kaptam választ a kérdèsemre, de azért próbàlkozom tovább.. szóval: érdekelne, hogy hol érdemes Fuerteventurán autót bérelni? Illetve csak dombornyomott kártyával lehetséges?
Köszönöm!


úti kritikus, 2017. 03. 23. 18:18
Andi!
A déli Costa Calma térségében az R2 Rio Calma egyik medencéje tuti temperált, és még szeles időben is lehet órákon át ellenni benne.
Más ilyen adottságú déli hotelről itt lehet tájékozódni, és főleg foglalni: orsolya.laszlo@vista.hu


Andi Nagy, 2017. 03. 23. 16:25
Fuerteventuran olyan szalloda êrdekel ami temperalt vizû gyerekkel mennènk tudtok ilyet? Deli part jobban èrdekel jandria , moro jsble


Viktória, 2017. 03. 14. 23:35
Kedves utikritika.hu!

Régi vágyam a Kanári-szk. Most foglaltam repjegyet Fuerteventurara apr.23-30. idopontra. Remèlem, kellemes időnk lesz. :) Minket leginkább a karibi jellegű strandok (minèl kékebb víz ès fehérebb homok) érdekel, valamint sivatagos dűnèk ès futurisztikus tájak.. hol èrdemes szállást foglalni, hogy közel legyünk egy ilyen csodaszèp strandhoz, de jó kiinduló pont legyen utóbbi jellegű kiránduláshoz is? Vagy foglaljunk több szállást is? Hol èrdemes autót bérelni, egyszerűen ès jó àron? Nagyon köszönöm, Viki


úti kritikus, 2017. 03. 11. 15:52
Szia Dávid!

A legtöbb Lanzarote-i autókölcsönző cég mereven elutasítja azokat a kéréseket, hogy az autóit átvigyék másik szigetre. Van azonban egy Faycan nevű cég, amelyik az egész kanári-szigetek térségben működik és a foglalási rendszerében kiadja a lehetőségét annak, hogy valaki a Lanzarote-i reptéren vegye fel az autót és a Fuerteventura-i reptéren adja le. Velük kellene próbálkozni: www.faycan.es. Van angol nyelvű oldala is.
Egy szendvics 3 euró körül, a pizza vagy valami egytál étel 7 és 10 euró között. A 10 euró körüli ebéd kizárólag olcsó vendéglőkben. A Mekiben egy menü is 7 euró körül.
A szupermarketekben elég olcsón lehet egyszerűbb élelmiszereket venni vacsorára. Fél liter helyi sör 2 euró. Fél kiló kenyér 70 eurócent. Ott kell kajálni és vásárolni, ahol a helyiek, de ehhez távolodni kell a nagyon turistás helyektől. Ha van bérautó, akkor ez könnyen megoldható.


D. Dávid, 2017. 03. 11. 15:19
Arra vonatkozólag szeretnék információt kérni, hogy melyik autóbérlő cégnél van egyvonalú bérlési lehetőség? Vagyis hogy Lanzarote-n veszem fel és Fuerteventurán adom le? A TopCar Autoreisen-nél van erre lehetőség, csak nem tudom az áron felül milyen plusz költségek vannak (pl.kaució).
A PlusCar-nál nincsenek egyéb költségek, de vajon van-e ilyen egyirányú lehetőség?

Illetve hogy napi szinten kb. mennyi pénzt kell számolni az étkezésre?
Ebéd+vacsora. Az ebédnek megfelel egy egyszerű egytál étel, vagy pizza, a vacsorának pedig boltban vásárolt, akár hideg kaja.

Ha valakinek vannak ilyen jellegű információi, tapasztalatai, nagyon megköszönném, ha megosztaná velem!


Eszti, 2017. 03. 05. 19:20
Nagyon köszönöm a kimerítő választ.
Azt hiszem mégis inkább más felé vesszük az irányt. Ahogy néztük nyáron elég drágák a repjegyek ahhoz, hogy hátha szerencsénk lesz és nem fújja el a szél a napernyőnket.


úti kritikus, 2017. 03. 04. 22:34
Eszti!

Fuerteventura időjárása augusztusban
Júliushoz és szeptemberhez hasonlóan az augusztus a sziget viszonylatában igazán meleg hónapnak számít a 25-28 fok közötti nappali hőmérséklettel.

A friss szelek valamennyire még kellemesebbé is teszik az időjárást. Az igazsághoz tartozik azonban, hogy az év keresztmetszetében július után épppen az augusztus az a hónap, amikor a szél ereje a legnagyobb. (A tél viszonylag kevésbé szeles.). Nagyon vegyesek azonban a nyaralók tapasztalatai.. Vannak, akik szerint kintlétük alatt legfeljebb 2-3 olyan nap volt, amikor a szél elereje miatt inkább nem strandoltak, hanem kirándultak. Mások arról számoltak be, hogy a szél ereje miatt alig volt olyan nap, amikor fürödni tudtak a tengerben, ráadásul a vízben veszélyes áramlatok is veszélyessé tették a fürdést. Sokan hangsúlyozzák ennek kapcsán, hogy Feurteventura nem igazán szelesebb, mint a Kanári-szigetek többi része.

Nehéz megmondani, hogy augusztusban a sziget melyik része a szelesebb. Ez minden évben ilyenkor teljesen más lehet. Az azért jelez valamit, hogy nyáron hol rendeznek meg egy jelentős széllovas versenyt: Costa Calma partjainál. Eszerint arra lehetne következtetni, hogy a délkeleti rész szelesebb, mint az északi rész. Hangsúlyozzuk az augusztusi melegben a széljárás inkább hűsítő, mint kellemetlen. Persze legyen rajtunk napszemüveg, mert a szél a parton a szemünkbe fújhatja a homokot.

Az augusztus eleje tán szelesebb, mint a vége. Bármi lehet. Ha szelesebb az idő, akkor a strandon foghatjuk a napernyőt, hogy ki ne döljön. Ha szerencsések vagyunk, akkor még kisgyerekkel is jókat fürdözhetünk.

Ami jó hír viszont, hogy a tengervíz a téli hónapok 18-19 fokos hőmérsékletéhez képest, nyáron, azaz augusztusban is, 22-23 fokos, ami azért egész tűrhető. Igaz augusztusban is előfordulhat, hogy a nagy hullámok miatt nem lehet nyugalmasan fürödni. De az is megtürténhet, hogy éppen kifogunk augusztusban nyugalmasabb tengeri álllapotokat.

Az átlaghőmérséklet (tehát az éjszakát is beleszámolva): 22 és 27 fok (az utóbbi 5 év statisztikai adatai alapján). Nagyon kicsi az esélye annak, hogy essen az eső ebben a hónapban (persze nem teljesen kizárt).

Időjárási szélsőségességek vannak. Volt már a szigeten augusztusban nappal 20 fok alatti hőmérséklet, de volt már 38 fok is.

Ha kifejezetten a tengerparti strandolás a cél, akkor inkább érdemes nyáron a mediterrán térséget választani. Szerintem. Viszont ha Fuerteventurára mentek, akkor az utazás után feltétlenül osszad meg velünk, hogy mennyire voltatok szerencsések, vagy pechesek.


Eszti, 2017. 03. 04. 19:07
Kedves Úti Kritikus!
Szeretnénk a szigetre utazni, de a szeles időjárástól egy kicsit megijedtünk.Egész nyáron ez a helyzet, vagy esetleg az augusztus jobb lehet a tengervíz hőmérséklete szempontjából? Nagyon szeretünk fürdőzni, de csak jó időben és nem túl hideg vízben.Van esetleg a szigetnek olyan része, ahol ez lehetséges, vagy inkább keressünk más uticélt?
Előre is köszönettel.


Andrew, 2017. 03. 02. 19:56
1 hetet töltünk Fuerteventurán. Érdemes-e átkompozni Lanzarotera. Ha igen, akkor autóval vagy elég csak gyalogosan? De akkor csak a kikötővárosban tud bolyongani az ember. Milyen látnivalót nem szabad kihagyni Lanzarotén, de nem strandolásra gondolok.


Erzsébet, 2017. 02. 28. 22:21
Kedves Dalmi,

nem tudom, hogy ezen az oldalon hogyan lehetséges, hogy megkapja a privát e-mailcímem.

Kedves Útikritika, kérem adja meg Dalminak az e-mailcímem.

Köszönöm.


Dalmi, 2017. 02. 28. 08:28
Kedves Erzsébet! Köszönöm az információt! Még teljesen időben vagyunk! Március 26-án utazunk! :) Esetleg fel tudjuk venni privátban a kapcsolatot? Érdekelnének a tapasztalatai!


Detti, 2017. 02. 24. 10:38
Köszönöm szépen a gyors választ! Mivel a szállást nem tudom módosítani Lanzarotén (nincs hely ), így úgy döntöttünk, hogy Fuerteventurán leszünk 22-25-ig, és akkor megyünk át komppal. Fuerteventurán a Pierre & Vacances Village Club Fuerteventura OrigoMare szállodában foglaltam, úgy tűnt ez nincs túl messze a komptól, és Lanzarotén a HL Paradise Island hotelbe megyünk majd. Talán ez sincs túl messze.


úti kritikus, 2017. 02. 24. 08:26
Kedves Detti!

Fuerteventura repülőteréről a Corralejo-i kompkikötőhöz az eljutás: busz vagy taxi. A busz körülményes, még átszállásra is szükség lehet, és ez bőröndökkel nem leányálom. A taxi a legegyszerűbb. Kb. 50 euró. Ennyi gyerekkel még inkább a taxi a jobb megoldás. Tán anyagilag is.
Busz: reptértől a 3-as busz, majd a 6-os busz. menetidő kb. egy óra.
Taxival kb. 35 perc.
A Fuerteventura-i kompkikötő (Corralejoban) és túloldalon Playa Blanca között 3 komptársaság is közlekedik, összesen napi 17 járattal. Van 25 perces, 35 perces és 45 perces időtartamú hajózás. Még este 11-kor is megy hajó. 30 euró a menetjegy.


Detti, 2017. 02. 23. 12:22
Mi 2017.10.25-11.01-ig szerettünk volna Lanzarote szigetére menni. Le is foglaltuk a szállást. Erre a wizzair módosította a menetrendet. Most azt találtam ki, hogy otóber 22-én elmennénk Fuerteventurára, és onnan kompoznánk át Lanzarotera. Ez mennyire kivitelezhető? Milyen messze van a reptér a kompkikötőtől? Hány órakor megy az utolsó komp? Három gyermekkel mennénk, a legkisebb akkor 1 éves lesz. Vagy hogyan oldható meg másképpen ez a számomra nem kis probléma? Köszönöm!


Erzsébet, 2017. 02. 22. 18:04
Kedves Dalmi,
ha még nem késő, a Pluscar-nál csak a tényleges autóbérlési díjat kell fizetni, nincs zárolás, nincs kaució. Fontos, hogy csak bankkártyával egyenlíthető ki a bérlési díj, készpénzzel nem. Egy nagyon jó állapotú autót kaptunk, 97 Euroért 1 hétre (4 felnőtt részére!), semmilyen egyéb költség nem volt.


úti kritikus, 2017. 02. 16. 21:14
Itt olvasható két külön értékelés is a hotelről:

http://utikritika.hu/kanari-szigetek/fuerteventura/szallas_420_elba_sara_beachgoilf_resort


István, 2017. 02. 16. 19:31
Kedves "úti kritika".
A hotel amit ki választottam , Elba Sara Beach &Golf Resort egy 4x hotel.


úti kritikus, 2017. 02. 16. 14:56
Kedves Detti!
A sokéves tapasztalat alapján mondom, hogy március elején kb. 17-18 fokos lesz a tengervíz hőmérséklete. Ne tervezzenek tengeri fürdést, koncentráljanak a medencére. A legkevésbé szeles vidék délen van, ahol Jandia térségében van nagyobb hotelválaszték. Mivel a tengeri fürdés kicsukva, így igazán nincs is jelentősége, hogy hol van kevés hullám és hol mélyül lassan a víz. Érdemesebb azután érdeklődni, hogy a kiválasztott hotel medencéje temperált-e. Hotelválasztásban tudunk segíteni úgy, hogy a medencéről is adunk igazmondó infót.


Detti, 2017. 02. 16. 14:45
Sziasztok! Iden marcius elejen szeretnenk Fuerteventura-ra utazni a Ferjemmel es az 5 eves Kisfiunkkal. Lehet ilyenkor mar furdeni a tengerben? Kb hany fokos? Illetve van otletetek, melyik partszakaszra, akar szallodaba menjunk, ha a leheto legkisebb legmozgast szeretnenk, illetve lassan melyulo, hullammentes partot? nagyon koszonom elore is a segitsegeteket! :)


úti kritika, 2017. 02. 16. 07:51
Szia István!

Tavaly május végén az óceán hőfoka 19 és 20 fok között mozgott.
Fuerteventurán szinte mindig szeles az idő, s így persze május végén is. Legdélebbre, Jandia térségében viszonylag a legkellemesebb az időjárás. Caleta de Fuste Jandiánál szelesebb, de még mindig kevésbé, mint északon. A két és féléves kislányt rendesen be kell burkolni, ha kimentek a partra sétálni. Ha olyan a hotel, akkor ott a belső nyitott területen, a medence tájékán széltől védetten lehet pihizni. Melyik hotel?


Istvan, 2017. 02. 16. 00:21
Sziasztok!Végigolvastam a kommenteket, szeretnék egy pár információt az oceán höfokárol ebben az idöbe?fürdésre már alkalmas lehet,és hogy mekkora széllel kell számolni általánosságban?Mi a párommal és 2 és fél éves lányunkkal megyünk május vége felé fuerteventurara -caleta de fustere,Igaz elötte egy hetet leszünk Gran Canarian.
Remélem nem volt rossz választas ez a sziget,Tenerife helyett,mivel nem akartuk a nagy nyüzsgést.
Aki esetleg járt ott ebben az idöszakban,irjon hogy mire számithatunk majd.
Köszönöm


Erzsébet, 2017. 02. 15. 16:02
Kedves Dalmi, mi is csak vasárnap indulunk, így saját tapasztalatom még nincs. Mikor utaznak? Esetleg vasárnap után már tudok mit írni (tapasztalatról).


Dalmi, 2017. 02. 10. 12:03
Kedves Erzsébet!

Hamarosan Fuerteventurara utazunk! Autóbérléseben nem vagyok tapasztalt! Mennyire voltak megelégedve a Pluscar szolgáltatásaival? Hogyan lehet fizetni, illetve kell kaució? Zárolnak valamennyi összeget a bankkártyán?


Erzsébet, 2017. 02. 07. 10:26
Köszönöm szépen. Igen, megjelölték a parkoló számát, ahol átvehető az autó.


úti kritikus, 2017. 02. 07. 07:18
Kedves Erzsébet!
Igen, megerősítem, hogy a szigetre plasztik személyi igazolvánnyal be lehet lépni. Fuerteventura teljességgel olyan területnek számít, mint az európai Spanyolország. Fuerteventura Afrikában van, de európai uniós területnek számít. Azért persze a személyi érvényessége legyen rendben...
Ha jól tudom, a Plus Carnak nincs a reptéren irodája, de a képviselőjük a parkolóba átadja a kocsit, ha a rendelés reptéri felvételről szól. Ebben nem vagyok biztos.


Erzsébet, 2017. 02. 06. 22:36
Köszönöm szépen, még december végén foglaltam a Plus Carnál, reméljük, a mi esetünkben is minden rendben lesz :)

..és ugye jól tudom, hogy elég a plasztik személyi igazolvány? (nem szeretnék kellemetlen meglepetést a reptéren).

Köszönöm a választ.


úti kritika, 2017. 02. 06. 22:18
Kedves Erzsébet! A Plus Car helyi viszonylatban megbízható szolgáltatónak számít. A gépkocsik viszonylag jó állapotban vannak. Nincs kaució. Lehet fizetni késpénzzel és bankkártyával is. Érdemes itthonról foglalni vagy online vagy a Vistánál.


Erzsébet, 2017. 02. 06. 11:16
Jó napot kívánok, ha valaki tud nyilatkozni a Plus Car autókölcsönzőről, köszönettel veszem :)

Megbízhatóak-e, kérnek-e kauciót, hogyan lehet fizetni?

KÖSZÖNÖM.


Krisztián, 2017. 01. 10. 10:38
Kedves Úti Kritikus!

Nagyon szépen köszönöm a felvilágosítást és kiegészítést. Az olcsóbb apartman kategóriában nézelődtem szállás ügyben. Például a Castillo Beach vagy Puerto Caleta. De szóba jöhetne a La Piramide szálláshely Antigua-ban. Ha konkrétan ezen szálláshelyek közül tudna konkrét véleményt mondani valamelyikre, az nagyban a segítségemre lenne.

Előre is köszőnettel!


úti kritikus, 2017. 01. 08. 10:56
Kedves Krisztián!
Precízebb Caleta de Fuste nyaraló település (város) strandjairól beszélni. Ez egy kb. 660 méter hosszú, finom homokos part kicsit eltérő minőségű strandokkal.
Az itteni strandok előnye, hogy kevésbé hullámosak, és nincsenek a fürdést, úszást nehezítő víz alatti áramlatok. A víz lassan mélyülő és emiatt e partszakasz népszerű a kisgyermekes családok körében.
Van olyan partszakasz, ahol 2016. december végi információk szerint jelentősebb építkezési munkálatok miatt nem lehetett fürödni!!!
Amúgy a Sheraton és az Altantic Centre előtti partszakasz a legjobb.
A környék hoteljei mind közel vannak a parthoz.
Ami az autóbérlés fizetését illeti. A szigeten az autóbérlő cégek többsége a hitelkártyát fogadja el, de helyben tájékozódva talán lehet találni egy-kettőt, amelyik elfogad készpénzt, vagy debit kártyát. Azt ajánlom, hogy érkezéskor a repülőtéren kérdezősködjön előre az autóbérléses cégek pultjainál. A Payless Car kölcsönzőt nézze meg legelőször. Azok eléggé rugalmasnak tűnnek.


Krisztián, 2017. 01. 07. 20:26
Üdvözlet!

Azt szeretném kérdezni, hogy van-e tapasztalat Puerto Caleta strandjaival kapcsolatban? Olvastam, hogy a déli részen van a legszebb strand, de nem szeretnénk autót bérelni az egész vakáció idejére, maximum 1-2 napra. Esetleg autóbérléssel kapcsolatban lehet-e tudni, hogy valamelyik elfogadja-e a dombornyomott debit kártyát is esetleg a kaucióhoz?

Előre is köszönettel!


Sharon, 2016. 10. 30. 23:45
Mi most november 13-20-ig megyünk 28 éves lányommal Fuerteventurára, és a Playe de Jandia szállodában szállunk meg FP ellátással. Nagyon várjuk az utat, reméljük jól fogjuk érezni magunkat, az idő is kedvező lesz és a szállás is. Majd megírom élményünket, ha visszajöttünk. Ági


rolkó, 2016. 10. 30. 15:03
Kedves Gyuri!
Mi a két éves lányunkkal Caleta de fuste-n voltunk, van egy kis nyüzsgés is és olyanok az öblei, hogy nincs hullám!!! A többi strand csodálatosabb , DE sokall hullámosabbak és ott állandóan fúj a szél!! Mi inkább a bungallós szállókat kedveljük, de ott is volt All Inclusive! Megéri, finomak az ételek és bőséges! Ha esetleg érdekel még vmi....


Gyuri, 2016. 10. 27. 10:23
Szeretnék információt kérni, aki tud, kérem segítsen.
Január közepén mennék párommal és 2 éves lányunkkal Fuerteventurára.
Melyik helyet tudná nekünk ajánlani? Corralejo, Jandia, Morro Jable esetleg más? Kedveljük a szép strandokat és este egy kis nyüzsgést.
Kinéztem három szállodát, tudna segíteni a döntésben?
Suit Hotel Atlantis Fuerteventura (Corralejo)
Barcelo Jandia Playa (Morro Jable)
Ifa Altamarena (Morro Jable)
Fuerteventura Princess Jandia)

Vagy esetleg mást ajánlana? Max. 40-50000Ft körüli szoba ár lenne jó éjszakánként.

Fontos a gyerek szempontjából, hogy megfelelő medence és játék lehetőség legyen és nagyon közel legyen a part.
Érdemes all inclusive ellátást fizetni?

Nagyon köszönöm előre is a segítségét.


Estók Endre, 2016. 05. 10. 18:20
Nagyon jó leírás, köszönjük szépen!
Mi Júniusban megyünk másodszor mert beleszerettünk a szigetbe.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon