ÚTIKRITIKA.HU / Peljesac-félsziget






hirdetes

útikritikák


Peljesac-félsziget

A Peljesac-félszigetről dióhéjban| Vélemények|KözlekedésÉtkezés|Strandok|       Fotóegyveleg

.

cs. d. fotója

A Peljesac-félszigetről dióhéjban

A félsziget hosszú, homokos strandjai, kristálytiszta vizű öblökkel, hegyekkel és dombokkal tarkított tájai miatt turisták ezreit vonzza minden évben. A félsziget híres borászatairól ismert, itt található a világhírű Dingač borkészítő terület. A régióban számos történelmi és kulturális látnivaló is megtalálható, mint például a középkori Ston városa, a Lovište-fok, a Trstenica és az Orebic települések, valamint a Sveti Ilija-hegyi kilátó. A Peljesac-félsziget kiváló hely a tengerparti pihenésre, az aktív kikapcsolódásra és a kulturális felfedezésekre egyarán

    Látogasson el a Peljesac-félsziget híres borkészítő régióiba, ahol számos pincészet várja az érdeklődőket, hogy megkóstolhassák a helyi borokat.

    Keresse fel az ókori város Ston-t, ahol a leghosszabb falak Európában találhatók, valamint híres a kagylótenyésztéséről és a sóbányáiról is.

    Fedezze fel a félsziget legszebb strandjait, mint például a Divna strandot, a Prapratno strandot vagy a Viganj strandot, ahol kite-szörfözésre is lehetőség van.

    Látogasson el az Orebic városában található franciskánus kolostorhoz, ahonnan fantasztikus kilátás nyílik a Peljesac-félszigetre.

    Kóstolja meg a helyi tengeri ételeket, például a frissen fogott halakat, garnélákat és kagylókat.

    Sétáljon a félsziget mesés tájain, például a Dingac-hegyen, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a tengerre és a környező szigetekre.

    Kiránduljon a Korcula-szigetre, amely Peljesac-félszigetről könnyen elérhető, és híres a szép strandjairól, az óvárosáról és a híres származású Móric család szülőházáról.

Hátrányok:

Közlekedési nehézségek - Peljesac szigete csak egy fél sziget, és csak egy kis híd köti össze az állandó szárazfölddel, ezért a közlekedési lehetőségek korlátozottak lehetnek. Az autóval történő közlekedés nehézkesebb lehet a nyári időszakban, és az állandó hídforgalom miatt akár hosszabb időt is igénybe vehet az átjutás.

Homokos strandok hiánya - Peljesac szigetének partvonalát inkább kavicsos és sziklás strandok jellemzik, mint homokos strandok, így azok számára, akik homokos strandokat kedvelnek, lehet, hogy nem a legmegfelelőbb választás.

Kevés éjszakai élet - Peljesac szigete egy inkább nyugodt és csendes hely, így azok számára, akik szeretnének éjszakai életet élni, kevés lehetőség áll rendelkezésre.

Magas árak - A Peljesac szigetén található szállodák, éttermek és boltok árai magasabbak lehetnek, mint más horvát turisztikai célpontokon, különösen a főszezonban.

Korlátozott szolgáltatások - Peljesac szigetén a szolgáltatások korlátozottak lehetnek, és azok számára, akik magasabb színvonalú szolgáltatásokat keresnek, a sziget nem biztos, hogy a legjobb választás.

Kisebb választék - Peljesac szigete nem rendelkezik olyan sok látnivalóval és programlehetőséggel, mint más horvát szigetek, ezért azok számára, akik változatosabb programokat keresnek, a sziget nem biztos, hogy ideális választás.

Vélemények

Júliusban a Pelješac-félszigeten nyaraltunk, és mondhatom, hogy a hely egyszerre volt varázslatos és kihívásokkal teli. Először is, a táj lélegzetelállító – a kristálytiszta tenger és a zöldellő hegyek látványa tényleg mesébe illik. A strandok gyönyörűek, bár némelyikhez komoly túrázással lehet csak eljutni, ami azért feladta a leckét a lusta önmagunknak.

Az étel elképesztő volt, különösen a helyi tengeri herkentyűk, amiket minden nap frissen fogtak. Ugyanakkor, az éttermek árai az egekben jártak, szóval érdemes alaposan utánanézni, hova ülsz be vacsorázni. Az emberek barátságosak és segítőkészek voltak, bár néha kissé lassan jöttek az italok a forró nyári napokon.

A szállásunk kicsit csalódást okozott – a leírás alapján luxust vártunk, de a valóságban inkább középkategóriás volt. Az ágyak kényelmesek voltak, de a légkondi néha felmondta a szolgálatot, ami a hőségben nem volt túl kellemes. Viszont a kilátás a teraszról mindenért kárpótolt, reggelente a napfelkeltét nézni egy csésze kávéval igazi élmény volt.

A borászatok látogatása viszont fantasztikus volt – a helyi borok isteniek, és a borászatok vendégszeretete minden várakozást felülmúlt. Az utak azonban helyenként kifejezetten rossz állapotban voltak, ami megnehezítette a közlekedést. Összességében Pelješac olyan hely, ahova visszamennék, de legközelebb alaposabban megtervezem a részleteket. (2024)

Odajutás

Érkezés Pelješacra: Horvátország északi részéről érkezve a Ploče-ból induló komp a leggyorsabb és legköltséghatékonyabb módja Pelješac és a félsziget központjának elérésére. A szezonban akár napi 7 járat is indul, amelyek körülbelül 1 órát vesznek igénybe. A félszigetet a szárazföldön keresztül hagyjuk el, érintve a látványos Ston városát, amely híres az osztrigáiról és a "Horvát Kínai Falról".

Kompjárat Ploče és Pelješac (Trpanj) között: Az utazás során érdemes megtekinteni Trpanj települést, amely egy szűk völgyben fekszik.

Pelješac-híd (díjmentes): 26 km-rel délebbre, Komarna településnél, 2022 nyara óta létezik egy 2,4 km hosszú híd, amely összeköti a horvát szárazföldet Pelješac félszigettel. Ennek köszönhetően már nem kell áthaladni a bosnyák tengerparti szakaszon és a határellenőrzéseken Dubrovnik irányába.

A félsziget elérése: A bosnyák államterülettől délre, a Mali Ston-öbölnél érhetjük el a Pelješac-félszigetet a szárazföldről.

Közlekedés

A közlekedés a Peljesac-félszigeten főként az autóval történik. A szigeten nincs vasútállomás, de van néhány buszmegálló, ahonnan helyi buszok indulnak a környező városokba és falvakba. A sziget fő útvonala az 8-as főút, amely végigszeli a Peljesac-félszigetet, és összeköti az északi és déli részeket.

Kedvenc autós útvonalaim a Pelješac-félszigeten.

Trsteniktől Potomjéig a Dingac borvidék szőlőültetvényein keresztül. Egyszerűen leírhatatlan.
Drace környékén vezetve számtalan fotómegállót kell beiktatni. A partvonal, amelyet kis szigetek díszítenek, gyönyörűen keretezi a Biokovo és Komarna a szárazföldön.
Orebictől Podobuceig a Postup borvidéken át. Egy szó: lélegzetelállító!
Trsteniktől Zuljanáig: ez a keskeny, de teljesen aszfaltozott út lenyűgöző kilátást kínál.

Étkezés

Pelješac híres a tengeri ételeiről, különösen az osztrigáiról és más kagylókról. Mali Ston a legjobb hely, hogy megkóstoljuk ezeket a finomságokat, ahol olyan nevezetes, de drága éttermek találhatók, mint a Kapetanova Kuca, a Bota-Sare és a Villa Koruna.

Ha megfizethetőbb étkezési élményt keresünk, próbáljuk ki a Ficovicot Hodiljében vagy a Tavern Bakust Stonban. A "Sutvid" Drace közelében (helyszín) friss osztrigákat, kagylókat és garnélákat kínál egy út menti bódéból. A Konoba Barsa Lovišteban (helyszín) szintén nagyszerű tengeri étterem Pelješacon.

Egy kevésbé ismert, de kalandos helyszín a Kobas a délnyugati félszigeten, amelyet hajótulajdonosok és ínyencek kedvelnek. A Gastro Mare (helyszín) talán a legjobb étkezési hely, mediterrán ételekkel és egyedi csavarral, házi termesztésű zöldségekkel és helyi tengeri ételekkel.

Egy kiadós étkezéshez látogassuk meg a vidéki fogadókat, mint az Antunovic Kunában (csak előzetes egyeztetéssel) vagy a Panoramát Orebic közelében (helyszín).

,, A dél-dalmáciai Peljesac-félszigeten 2019. márciusban az állategészségügyi vizsgálat kimutatta, hogy a Malostoni-öbölben tenyésztett kagylók 30 százaléka norovírussal fertőzött. A norovírus a szennyvízzel, a fekáliával terjedt el a tengerben. A Peljesac-félszigeten nem megfelelő a szennyvízelvezetés, Mali Ston és Veliki Ston a mai napig nem csatlakozott a nyolcvanas évek elején kiépült szennyvízhálózathoz. Az emésztőgödröket általában nem ürítik, így azok megfertőzik a vízkészletet, és a szennyezés az öbölbe is eljut.

A vírus 20 napig is jelen lehet a tengerben, és ha bekerül az élő szervezetbe, ott még tovább is. A nyersen fogyasztott osztriga "egy vírusbomba", a fertőzés nagyon súlyos is lehet.  (2019)" forrás

Strandok

Divna strand

(A félsziget északi részén)

A strand hosszú, homokos parttal rendelkezik, amely ideális a fürdőzésre és a napozásra. A tenger kristálytiszta, és kiváló lehetőséget nyújt a búvárkodásra és a snorkellingre. A strand környezete gyönyörű, és nyugodt, így ideális választás lehet azoknak, akik egy csendesebb strandolási élményre vágynak. Azonban fontos megjegyezni, hogy a strand nem rendelkezik éttermekkel vagy bárokkal, így javasolt saját étel és ital hozása.

k .b. fotója

Žuljana strandja

Gyönyörű homokos partja és kristálytiszta vize miatt kedvelt célpontja a turistáknak. A part mentén több vendéglátóhely, bár és étterem található, ahol lehetőség van különböző helyi ételek és italok kipróbálására. A strandhoz parkoló, valamint napernyők és napozóágyak bérlési lehetőség is tartozik. Azok számára, akik aktív pihenésre vágynak, a strandnál lehetőség van vízi sportokra, például kajakozásra és búvárkodásra is.

A Pelješac-félszigeten töltött idő nagy részét Žuljanában töltöttük, ahol tengeri kajakkal fedeztük fel a rejtett strandokat, helyi ételeket kóstoltunk a kikötői tavernában, és élveztük a természet szépségeit. Amikor a helyi vendégszeretet, ezek a csodálatos tájak, a környező dombokról alkonyatkor üvöltő sakálok és a Žuljanában vásárolt bor kiváló íze jut eszembe, azonnal vissza szeretnék térni oda. Ritkán látogatok vissza olyan helyekre, ahol már jártam, mert szeretek új területeket felfedezni, de biztos vagyok benne, hogy ezt a bájos falut még többször is meglátogatom. Annyira gyönyörű ott!

k.b. fotója

Fotóegyveleg

Mali Ston falu - k.b. fotója

Ston kisváros - k.b. fotója

Žuljana - k.b. fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon