.
z.a. fotója
A városi strandtól, mely homokos (picit apró kavicsos) 300 méterre volt az apartmanunk. A kisebb gyerekeknek tökéletes a homokozáshoz, pancsihoz és nem tűnik szem elől pillanatok alatt.
Van a strandon hamburgeres (gyors kajás), palacsintás, sör és koktél. Árnyék csak nagyon gyéren, ha nem szereted a tűző napot vagy nyugágy, vagy vigyél napernyőt! (2021)
"Túlzás nélkül állíthatom, hogy számunkra a horvátországi nagy kedvenc Omis. Megtestesíti mindazt, amit egy nyaralástól várunk: tenger, homok, hegyek és még egy kis óváros is egy "kalózfészekkel". 2009-ben jártunk itt először. Délebbre szerettünk volna menni, mind Biograd, ahol egy évvel előtte nyaraltunk. Fontos volt, hogy homokos legyen a part, így esett a választás Omisra.
Omis a Cetina folyó által, évezredek során a Mosor hegységből kivájt szurdok kijáratánál fekszik. Óvárosát a római Oneum romjaira kezdték építeni. A város kedvező adottságai miatt a XII. századtól kalózok támaszpontja lett. Innen tartották rettegésben a környező településeket. Ugyan a helybéliek többször is összefogtak, hogy elkergessék innen a kalózokat, de ez sosem végződött sikerrel, sőt inkább megtorlás várt a félkelőkre. Egyedül a Velencei Birodalom tudta bevenni Omis városát a XV. században. Ennek köszönhetően velencei stílusú építészeti elemekkel is találkozunk az óvárosban.
Omisból csillagtúra szerűen nagyon sok szép helyre eljutottunk. Egyik ilyen hely, Brela, ami kb 20 km délre található Omistól. Itt főleg a parti sétány nagyon szép. A part apró kavicsos, és nagyon tiszta. Élmény volt itt strandolni. Na meg a csodálatos naplementék. Már a blog kezdő bejegyzésében is a kedvencek közé soroltam: A híres szikla, Brela jelképeként is tartják számon.
Egy másik kedves emlékünk a vadvízi evezés a Cetina folyón. Úton-útfélén kínálják a raftingolást. Közkívánatra beiratkoztunk mi is. Alkudozni kötelező, elég sokat engedtek az árból. Meggyőztek, hogy gyerekeknek is biztonságos. A legkisebb 4 és fél éves gyerkőcre sem volt veszélyes. Ez a rész volt talán a "legkeményebb". Egy kicsit vizesek lettünk, de amúgy nem veszélyes.(2014)" forrás
f.i. fotója
,, Minden nyáron ott voltunk a Galeb kempingben. Szuper volt. Étterem csakis a Milo!!! 🤗😍
Programként a Cetinán vadvizi evezés. Volt akkoriban buszos kirándulás.(Frédi Béni) Voltunk hajókiránduláson is. (l.s.b., 2019)
Ha Omiš szóba kerül, akkor könnyen felmerülhet az elfogultság gyanúja – ez a kis dalmát település volt ugyanis az első tengerparti nyaralásom helyszíne. Sosem fogom elfelejteni, amikor először pillantottam meg a kék és a zöld addig még sosem látott árnyalataiban pompázó Adriai-tengert. Igen, ez egyértelműen szerelem volt első látásra, de még jobban elvesztem, amikor megpillantottam a Omiš látképét uraló kopár, szürke hegyeket. A tenger-hegy kombináció azóta a gyengém, és (spoiler következik) a listám más pontjain is fel fog bukkanni.
Omiš a Cetina-folyó torkolatánál fekszik, és ennyire festői és különleges elhelyezkedésű helyet szerintem tényleg csak ritkán látni. A Mirabela-erődről fantasztikus a kilátás az óvárosra, valamint a sziklák közt előbukkanó folyóra is. A strandolás és a történelmi emlékek felfedezése mellett az extrémebb kihívásokat keresők is megtalálják a számításukat, a folyón például akár raftingolni is lehet, de láttam sziklamászókat és siklóernyősöket is (egyikük nemes egyszerűséggel a strandolók közé ereszkedett le, mintha mi sem lenne természetesebb). forrás
n. b. fotója
Omiš a dalmát régió egyik ismert és közkedvelt nyaralóhelye, méghozzá nem véletlenül. A földrajzi elhelyezkedéséből adódóan festői környezetben, egy, magas hegyekkel határolt völgyben, a Cetina folyó deltájánál fekszik, a környék pedig ezáltal számos kirándulási és programlehetőséget nyújt. Érdemes felfedezni az óvárost és a város fölé magasodó, középkori erődöt, ahonnan pazar kilátás nyílik a Cetina folyó torkolatára.
Drámai hatást keltő és lenyűgöző látvány, ahogy a Cetina folyó előbukkan a hegyek közül, és beleömlik az Adriai-tengerbe. Emellett érdemes befizetni egy hajókirándulásra a Cetina folyón, melynek során gyönyörű természeti környezetben, vadregényes tájakon, magas sziklák között, a Cetina kanyonjában sétahajókázhatunk. Végül pedig érdemes egyet andalogni a város tengerparti sétányán, melynek egyik oldalán az Adriai-tenger terül el, másik oldalán pedig a Cetina folyó és annak kikötője. A sétány egy sziklás mólóban végződik, melyen kisétálhatunk egészen a folyótorkolatig, és testközelből láthatjuk a két víztömeg egyesülését. Innen visszafordulva pedig gyönyörűen ráláthatunk a környező hegyekre és a völgyben elterülő városra. Közvetlenül a torkolat mellett pedig a város központi strandja terül el, ami egy hatalmas félkörívben kanyarodó, gyönyörű, finomhomokos öböl!
Azt hiszem, mindebből világosan kitűnik, hogy Omiš mennyire kompakt célpontja lehet egy izgalmas és tartalmas utazásnak. Minket teljesen elbűvölt ez a kisváros, nagyon tetszett a kilátás az erődből, érdekesnek találtuk a folyódeltát, és különleges élmény volt a hajókirándulás a Cetina-kanyonban. Omiš határozottan az a hely, ahol akár egy teljes nyaralást is el lehet tölteni anélkül, hogy egy percig is unatkoznánk. (2022) forrás
n. b. fotója
Omis közúton 781 kilométerre van Budapesttől.
Utazás Budapestről Omišba (2025)
Mi továbbra is Bosznián keresztül szoktunk menni – nemcsak a változatos tájak miatt, hanem mert így az oda-vissza út összesen körülbelül 35-40 ezer forinttal olcsóbb, mint ha végig horvát autópályán haladnánk. Az utak jó állapotban vannak, a határátkelőkön néha van várakozás, de nem vészes. Normál forgalom mellett Budapesttől Omišig nagyjából 11, maximum 12 óra alatt oda lehet érni. Ha viszont autópályán mennénk végig (Zágráb–Split útvonalon), az gyorsabb lenne – akár 8-9 óra is lehet –, viszont a nyári szezonban gyakoriak a torlódások, és a horvát autópályadíjak jelentősen megemelik a költségeket.Útdíjak 2025-ben (személyautóra)
– Horvát autópályákon: Zágrábtól Splitig kb. 27,6 euró az egyirányú díj (ez kb. 55 euró oda-vissza).
– Bosznia-Hercegovinában: az autópályás szakaszokon (pl. Doboj–Zenica) 2025-ben összesen kb. 6–7 euró az egész tranzit díja, oda-vissza tehát kb. 13–14 euró.
– Az autópályákon csak euróval vagy bankkártyával lehet fizetni, a készpénzes forgalom csökken.Praktikus tanácsok
– Határátkelők: a legkevesebb várakozásra rendszerint a Udvar–Duboševica vagy a Barcs–Banja Luka–Livno útvonalon számíthat.
– Út minősége: Boszniában nincsenek autópályák végig, de a főutak jól járhatók, viszont figyelni kell a sebességkorlátozásokra, mert sok a traffipax.
– Tankolás: Boszniában olcsóbb az üzemanyag (2025-ben kb. 1,25 euró/liter), mint Horvátországban (kb. 1,55 euró/liter).Benzinköltség 2025-ben – példa számítás
Táv: kb. 740 km (egy irány) → oda-vissza 1 480 km
Átlagfogyasztás: 6,5 liter / 100 km
Teljes fogyasztás: 96,2 liter
Tankolás Boszniában (átlagár 2025-ben: 1,25 €/liter)
→ kb. 120 euró teljes üzemanyagköltség oda-vissza
(Horvátországban tankolva ez 148–150 euró is lehet.)
Horvátország tengerpartján, az Adriai-tenger partján fekvő Omiš városába készülő magyar turistáknak érdemes néhány helyi sajátosságot figyelembe venniük a szállásválasztásnál. A megfelelő apartman vagy hotel kiválasztása jelentősen befolyásolhatja a nyaralás minőségét ebben a festői tengerparti kisvárosban.
Omiš szállásválasztásánál több egyedi helyi szempontot kell figyelembe venni: A központi városrész és homokos strand környéke a legforgalmasabb, itt koncentrálódnak az éttermek és szolgáltatások, de jelentős az esti zajterhelés. A Cetina-folyó torkolata melletti rész különösen zsúfolt főszezonban. Az északi rész (Nemira felé) és a déli partszakasz (Duće irányában) nyugodtabb, családiasabb.
A környező hegyek miatt jelentős szintkülönbségek vannak. A parkolás kritikus - az óvárosban és strandoknál szinte lehetetlen főszezonban, így kulcsfontosságú a saját parkolóhely. A "tengeri kilátás" a központi részen gyakran csak részleges, a magasabban fekvő apartmanoknál panorámás. A kikötő környékén számolni kell a hajóforgalom és halpiac zajával. A régebbi apartmanházakban nem mindenhol van lift. A központtól távolabbi részeken kevés a bolt, hosszabb sétával kell számolni. A parti főút (Jadranska magistrala) mentén jelentős a forgalmi zaj.
A magyar turisták számára fontos lehet az időzítés is. A júliusi-augusztusi főszezonban jelentősen magasabbak az árak, és zsúfoltabbak a strandok. Az elő- vagy utószezonban (május, június, illetve szeptember) kellemesebb lehet az időjárás, kevesebb a turista, és kedvezőbbek az árak.
Magyar turistaként előnyös lehet olyan szállást választani, ahol beszélnek angolul vagy németül, esetleg magyarul. Az online értékelésekben érdemes figyelni a kommunikációval kapcsolatos visszajelzésekre, különösen ha valaki nem beszél horvátul vagy angolul.
A horvát tengerparti szállások között jelentős különbségek lehetnek a felszereltségben. Érdemes ellenőrizni a légkondicionáló meglétét, hiszen nyáron igen meleg lehet. A konyhai felszereltség is fontos szempont, ha önellátásra készülünk. Nagyobb családoknál vagy baráti társaságoknál a közösségi terek mérete is meghatározó lehet.
Omišban és környékén változatos strandok találhatók. A homokos városi strand ideális kisgyermekes családoknak, de főszezonban zsúfolt. A kavicsos partszakaszok általában tisztábbak, de kényelmetlen lehet a bejutás a vízbe, ezért érdemes vízicipőt beszerezni..
Ajánlott hotelek (2025):
három kiváló ár-érték arányú apartmanházat javaslok Omišban, amelyek különböző igényekhez és preferenciákhoz igazodnak:
1. Villa Danica
Ez a családi üzemeltetésű apartmanház Omiš északi részén, Nemira irányában található, a parttól mindössze 150 méterre. A nyugodtabb környék miatt ideális családoknak és pihenni vágyóknak. Az apartmanok többsége tengerre néző erkéllyel rendelkezik, ahonnan csodálatos panoráma nyílik az Adriai-tengerre. A házhoz tartozik saját parkoló, ami hatalmas előny a környéken. A tiszta, jól felszerelt apartmanok különböző méretekben érhetők el 2-6 fő számára, mindegyikben légkondicionáló és jól felszerelt konyha található. A tulajdonosok angolul és németül is beszélnek, és gyakran kínálnak házi készítésű bort és olívaolajat vendégeiknek. Az árak különösen elő- és utószezonban rendkívül kedvezőek a nyújtott szolgáltatások színvonalához képest.
2. Apartments Marijan
Ez az apartmanház Omiš központjától délre, Duće irányában található, körülbelül 10 perc sétára a városközponttól. A ház előnye, hogy bár nincs közvetlenül a zajos főút mellett, mégis könnyen megközelíthető, és rendelkezik saját parkolóval. Az apartmanok modern berendezésűek, mindegyikhez tartozik erkély vagy terasz, többségük tengeri kilátással. A part mindössze 200 méterre található, ahol kevésbé zsúfolt, kavicsos strandszakaszok várják a vendégeket. Az épületben lift is van, ami idősebb vendégek vagy kisgyermekesek számára előnyös lehet. A tulajdonos beszél angolul és alapszinten németül is. Az ár-érték arány különösen jó, mivel a központi elhelyezkedés előnyeit kínálja, de a zajosabb városközpont hátrányai nélkül.
3. Apartments Cetina View
Ez az újabb építésű apartmanház a Cetina folyó torkolatától kissé távolabb, de még mindig könnyen megközelíthető helyen található. A ház különlegessége, hogy magaslati pozíciója miatt lenyűgöző kilátást nyújt nemcsak a tengerre, hanem a folyóra és a mögötte magasodó hegységekre is. Az apartmanok modern, minimalista stílusban vannak berendezve, mindegyikben légkondicionáló, jól felszerelt konyha és ingyenes Wi-Fi található. A házhoz tartozik medence is, ami ritkább luxus a környéken, és saját parkoló is rendelkezésre áll. A központ és a strandok 15-20 perces sétával érhetők el, vagy a közeli buszmegállóból néhány perc alatt. A tulajdonosok beszélnek angolul.,Az árak a medence és a modern felszereltség ellenére is versenyképesek, különösen ha figyelembe vesszük az extrákat.
Camp Galeb
Az omiši gasztronómiai kínálat a dalmát konyha gazdag hagyományait tükrözi, miközben a város méretéhez képest meglepően sokszínű étkezési lehetőségeket kínál. A városközpontban és a kikötő környékén koncentrálódnak a hagyományos konobák (dalmát éttermek) és modern éttermek, ahol helyi specialitásokat kóstolhatunk. A tenger gyümölcsei természetesen kiemelt szerepet kapnak az étlapokon - a friss halakat, polipot, kagylókat és rákokat gyakran egyszerűen, grillezve vagy buzara módra (fehérboros-fokhagymás szószban) készítik el. Érdemes figyelni a „plava riba" (kék hal) ajánlatokra, ezek közé tartozik a szardínia, makréla és szardella, amelyek nemcsak finomak, de kedvezőbb árfekvésűek is.
Az omiši éttermekben feltétlenül érdemes megkóstolni a fekete rizottót (crni rižot), amelyet tintahal tintájával készítenek, és a peka néven ismert hagyományos ételt, amelyet speciális harang alakú fedő alatt, parázson sütnek - különösen a bárány és polip változat népszerű. A helyiek kedvelt étele még a pašticada, ez a hosszan párolt marhahús szilvával és borral készül, általában házi gombóccal (njoki) tálalják.
A tengerparti éttermek mellett feltétlenül látogasson el a Cetina folyó mentén található éttermekbe is, ahol különleges környezetben, gyakran teraszos elrendezésben fogyaszthatja el ebédjét vagy vacsoráját. Ezek az éttermek a folyóban élő pisztráng különböző elkészítési módjaira specializálódtak, és gyakran kínálnak saját termesztésű zöldségeket, valamint helyi borokat.
A magyar turisták számára fontos információ, hogy az árak jelentősen eltérhetnek a látszólag hasonló éttermek között. A tengerparton és a főtéren található, turisztikailag frekventált helyeken általában 20-30%-kal magasabbak az árak, mint a mellékutcákban. Érdemes megfigyelni, hol étkeznek a helyiek - ezek az éttermek általában autentikusabb ízvilágot és jobb ár-érték arányt kínálnak. Legtöbb helyen beszélnek angolul, de a német is gyakran használható.
A város számos pékséget (pekara) kínál, ahol friss kenyeret, burekot (húsos vagy sajtos rétes) és különféle süteményeket vásárolhat kedvező áron. Ezek kiváló reggeli vagy gyors ebéd lehetőséget jelentenek. A helyi fagylaltozók (slastičarnica) kínálata is figyelemre méltó, különösen a hagyományos dalmát mandulás és füge ízek érdemelnek figyelmet.
Ha önellátásra rendezkedsz be, Omiš központjában találhatók kisebb szupermarketek (Konzum, Studenac, Tommy), de érdemes felkeresni a helyi piacot (tržnica) is, ahol friss zöldséget, gyümölcsöt, sajtot és olívaolajat vásárolhat közvetlenül a termelőktől. A piac reggel a legélénkebb, a legjobb termékek délelőtt 10 óráig általában elfogynak.
Az étkezési kultúra része a kávézás is - a helyiek hosszú időt töltenek a kávézókban, különösen a főtéren található helyeken. Egy kávé melletti üldögélés kiváló alkalom a helyiek életmódjának megfigyelésére. Esténként sok étterem kínál élőzenét, különösen a dalmatian klapa (hagyományos a cappella énekegyüttes) előadásai teremtenek autentikus hangulatot.
Az étkezés időzítése eltérhet a magyar szokásoktól - a horvátok később ebédelnek és vacsoráznak, az éttermek gyakran csak 19:00 után kezdenek megtelni vacsorára. Főszezonban ajánlott asztalt foglalni a népszerűbb helyeken, különösen ha nagyobb társasággal érkezik. A borravalót nem számítják fel automatikusan a számlán, de illik 10% körüli összeget hagyni elégedettség esetén.
A helyi italok közül mindenképp kóstoljad meg a dalmát borokat - a fehérborok közül a Pošip és Malvazija, a vörösborok közül a Plavac Mali a régió büszkesége. Különleges aperitifként szolgál a házi pálinka (rakija), amelynek számos ízesített változata létezik, a leggyakoribb a szilvából, törkölyszőlőből, fügéből vagy gyógynövényekkel ízesített változat.
Omisban a Milo éttermet ajánljuk nektek. Az árak korrektek, az adagok nagyok, a pincérek kedvesek és az étlapon magyarul is szerepelnek az ételek. Restoran MILO
Ha finom fagyira is beneveznétek kaja után, nem messze onnan van egy kézműves fagyizó. Igaz 2, 5 Euro 1 gombóc de kitesz simán kettőt
Étterem: Közepesen drága ami jó, de nagyon finom a tenger gyümölcsei ételek! Mi kalóztálat ettünk a sétálóutca közepén lévő étteremben (kis tér) és fekete kagylót. Az előétellel jóllaktam...Volt magyar étlap, aki pizzát vagy húsételt enne erre is van lehetőség!
n. b. fotója
A vásárlási lehetőségek Omišban változatosak és a város méretéhez képest meglepően sokrétűek, kielégítve mind a mindennapi szükségleteket, mind az emléktárgyak iránti igényeket. A városközpontban, különösen az óváros szűk, kanyargós utcáiban számos kisebb üzlet található, ahol helyi kézműves termékeket, egyedi ajándéktárgyakat és minőségi emléktárgyakat lehet beszerezni. Ezekben az üzletekben gyakran találkozhatunk levendulából készült termékekkel, amely Dalmácia egyik jelképe - illatzsákok, szappanok, illóolajok formájában kínálják a turistáknak. Különleges ajándék lehet a helyi méz, amelyet gyakran levendulával vagy fenyővel ízesítenek, illetve a tradicionális horvát likőrök, mint a maraschino vagy a különböző házi készítésű rakija változatok.
Az élelmiszer-vásárlás szempontjából Omiš központjában több szupermarket is található, köztük a Konzum, Studenac és Tommy üzletláncok kisebb egységei. Ezek a boltok általában reggel 7-től este 9-ig vagy 10-ig tartanak nyitva, a főszezonban pedig akár vasárnap is. Árszínvonaluk némileg magasabb a magyarországi áraknál, de a választék megfelelő, és megtalálhatók bennük az alapvető magyar konyhai alapanyagok is. Fontos tudni, hogy a kisebb üzletek délután 1-2 óra körül gyakran bezárnak néhány órára, és csak késő délután nyitnak újra - ez jellemző horvát szokás.
A városi piac (tržnica) minden reggel nyitva áll, és ez a legjobb hely a friss, helyi termékek beszerzésére. Itt közvetlenül a termelőktől vásárolhat zöldséget, gyümölcsöt, tengeri halakat, házi sajtokat és olívaolajat. A piacot érdemesebb kora délelőtt felkeresni, mivel a legjobb áruk hamar elfogynak. A halpiacon (ribarnica) a reggeli órákban kapható a legfrissebb fogás, és a helyiek szívesen adnak tanácsot a hal elkészítésével kapcsolatban. Az árak alkudhatók, különösen nagyobb mennyiségű vásárlás esetén, és kedvezőbbek lehetnek, ha alapszintű horvát köszönéssel vagy köszönettel próbálkozunk.
Omišban és környékén egyre több organikus és biogazdálkodás található, amelyek termékeit mind a piacon, mind az erre specializálódott kisebb üzletekben megvásárolhatjuk. Különösen értékesek a helyi olívaolajok, amelyek közül a szigetekről származók a legkeresettebbek. Ezek kitűnő ajándékok is lehetnek, de érdemes odafigyelni, hogy valódi, első hidegpréseléssel készült "extra szűz" olívaolajat vásároljunk - a csomagoláson az "ekstra djevičansko maslinovo ulje" feliratot keressük.
Ruhaneműt és fürdőruhákat a városközpontban található kisebb butikokban, illetve a strandok közelében lévő üzletekben lehet beszerezni. Árszínvonaluk változó, de szezonális kiárusítások idején (általában július végén és augusztus végén) kedvezőbb áron is vásárolhatunk. A minőségi horvát márkák, mint a Benetton vagy a Zara, valamivel drágábbak lehetnek, mint Magyarországon.
Gyógyszertárból (ljekarna) több is található a városban, általában jól felszereltek és a személyzet gyakran beszél angolul. Érdemes magunkkal hozni a rendszeresen szedett gyógyszereinket, mert bár a legtöbb alapvető gyógyszer kapható, a márkák és kiszerelések eltérhetnek a megszokottól. A naptejek és más fényvédő készítmények jelentősen drágábbak a turistaövezetekben, így ezeket érdemes otthonról hozni.
A modern vásárlási igényeket kiszolgáló nagyobb bevásárlóközpontok Omišban nem találhatók, de Split irányában, körülbelül 20-25 km-re több bevásárlóközpont is elérhető, ahol a nemzetközi márkák széles választéka megtalálható. Ha hosszabb tartózkodás alatt nagyobb bevásárlást tervezünk, érdemes lehet autóval ellátogatni ezekbe.
A fizetési módokat tekintve a legtöbb üzlet elfogadja a bankkártyákat, de a kisebb boltokban, piacon és néhány étteremben továbbra is készpénzzel kell fizetnünk. ATM-ek (bankomat) könnyen találhatók a városközpontban, de érdemes tudni, hogy ezek gyakran magasabb átváltási díjakat számolnak fel. Előnyösebb lehet az otthoni pénzváltás vagy a helyi bankfiókokban történő valutaváltás.
A nyitvatartási idők rugalmasak a turistaszezonban, de érdemes tudni, hogy a hagyományos szieszta idején (délután 1-5 között) sok kisebb üzlet zárva tart, különösen a nem kifejezetten turistákra specializálódott boltok. A vasárnapi nyitvatartás főleg a nyári hónapokban jellemző, de ekkor is rövidebb időtartamban. Ez fontos szempont lehet a bevásárlások tervezésénél, különösen ha hosszabb kirándulásokat tervezünk a környéken.
A legnagyobb élelmiszerválaszték a Konzum nagy szupermarketben.
Omisban van egy állandó piac, ahol helyiek és turisták egyaránt vásárolhatnak. Ez a piac a városközpontban található, és különféle termékeket kínál, mint például friss gyümölcsök, zöldségek, halak, húsok, sajtok, mézek és kézműves termékek.
Splitben A City Centerben mindent megkapsz, ha nem élelmiszerre van szükséged. Könnyen megközelíthető a város szélén. ,1,2-es, néhol 1,5-ös szorzóval számolj a kaját illetően, de ,minden terméknek változó az ára. Omisban van Studenac, nagyjából jó árakkal, Splitben Konzum, ez olcsóbb volt. Mi főzőcskéztünk. Több alapanyagot vittem itthonról, a friss árut (hús, tej, sajt, zöldség) megvettük ott.
Piac: minden hétköznap a Cetina hídon áthaladva találod meg. Ne gondolj nagy piacra, pár helyi lakos árulja portékáit. Én itt olcsón vettem olivaolajat, gyümölcsöt, paradicsomot, dinnyét. Itt találod a halpiacot is, ha az apartman teraszán friss halat grilleznél! Korán menj, de 2-ig nyitva van! 🙂
(2021)
Omiš esti és éjszakai élete különleges elegyét kínálja a mediterrán hangulatú kikapcsolódásnak és a dalmát partvidékre jellemző szórakozási lehetőségeknek. A kisváros méretéhez képest meglepően változatos programokat találhatnak itt a nyaralók az esti órákban, bár a kínálat természetesen nem vetekedhet a nagyobb tengerparti városokéval, mint Split vagy Makarska.
Az esti kikapcsolódás jellemzően a naplemente után indul, amikor a helyiek és turisták egyaránt előmerészkednek az esti korzózásra, amelyet a horvátok "đir"-nek neveznek. Ez a tengerparti sétányon vagy a városközpontban való kellemes séta, beszélgetés, találkozás ismerősökkel szerves részét képezi a mediterrán életstílusnak. Az óváros főterén és a kikötő mentén ilyenkor megtelnek az éttermek teraszai, a kávézók és bárok pedig késő estig várják a vendégeket.
A kávézók szerepe kiemelkedő a horvát társasági életben, és ez Omišban sincs másként. Ezek a helyek napközben kávézóként, este pedig gyakran bárként működnek, ahol helyi borokat, horvát söröket és különböző koktélokat kínálnak. A főtéren és a kikötőnél található kávézók teraszain üldögélve kiváló lehetőség nyílik embereket nézni, miközben élőzene szórakoztatja a vendégeket. A legtöbb helyen a zene nem túl hangos, így beszélgetésre is alkalmas környezetet teremtenek.
Az élőzene fontos eleme az omiši estéknek, különösen a nyári hónapokban. A város büszke zenei hagyományaira, hiszen itt rendezik meg évente a híres Klapa Fesztivált, amely a tradicionális dalmát a cappella kóruséneklés ünnepe. A fesztivál ideje alatt (általában júliusban) az egész városban felhangzanak az autentikus dalmát dallamok. Az év többi részében is gyakran hallhatunk élőzenét az éttermekben és bárokban - főként gitárzenét, akusztikus feldolgozásokat vagy hagyományos dalmát dalokat.
A fiatalabb közönséget vonzó hangosabb bárok és kisebb klubok főként a tengerparti sávban és a városközpont néhány pontján találhatók. Ezek általában éjfélig vagy hajnali 1-2 óráig tartanak nyitva, és elsősorban nemzetközi popzenét játszanak, bár egyre gyakoribb a horvát popzene is. A belépők általában ingyenesek vagy jelképes összegűek, az italárak pedig hasonlóak vagy kissé magasabbak a magyarországi áraknál.
Igazi nagyvárosi típusú éjszakai klubok Omišban nincsenek, erre a célra érdemes a közeli Splitbe vagy Makarskába átutazni, ahol több nemzetközi színvonalú szórakozóhely is található. A nyári szezonban rendszeres buszjáratok közlekednek éjszaka is ezekbe a városokba, így nincs szükség saját autóra. Makarska különösen népszerű a fiatalok körében élénk klubéletével.
A családosok számára az esti programok között szerepelnek a szabadtéri mozielőadások, amelyeket a nyári hónapokban gyakran rendeznek a főtéren vagy a tengerparton. Ezek a vetítések kellemes hangulatú közösségi események, ahol gyakran klasszikus filmeket vagy családi filmeket mutatnak be. A városban rendszeresen szerveznek kézműves vásárokat is, ahol helyi művészek és kézművesek mutatják be alkotásaikat, és ezek általában az esti órákban is látogathatók.
A Cetina folyó kanyonja különleges hátteret biztosít néhány egyedi éjszakai programhoz, mint például az éjszakai kajakozás vagy a teliholdtúrák. Ezek az események lenyűgöző élményt nyújtanak a természet szerelmeseinek, és teljesen más perspektívából mutatják meg a környék szépségeit. A túrákra előzetesen kell jelentkezni a helyi turisztikai irodákban vagy online felületeken.
A nyári hónapokban rendszeresen szerveznek kulturális eseményeket, zenei koncerteket és hagyományőrző fellépéseket a város különböző pontjain. Ezek időpontjairól a turisztikai irodában vagy a város főterén található hirdetőtáblákon tájékozódhatunk. A legtöbb rendezvény ingyenes vagy nagyon kedvező belépődíjjal látogatható.
A szerencsejáték kedvelői számára néhány kisebb kaszinó és játékterem működik a városban, bár ezek kínálata meglehetősen korlátozott a nemzetközi kaszinókhoz képest. A nyitvatartás általában késő estig vagy a kora hajnali órákig tart.
Az éjszakai élet Omišban a szezonalitás jegyeit viseli magán - míg a júliusi és augusztusi időszakban pezsgő és változatos programkínálat várja az érdeklődőket, addig a szezonon kívül jóval visszafogottabb a város. Szeptemberben és május-júniusban még mindig találunk esti programokat, de korlátozott számban. A téli hónapokban a legtöbb turisztikai létesítmény zárva tart, és a helyiek nyugodalmasabb életritmusa dominál.
A biztonság szempontjából Omiš kifejezetten nyugodt város, az éjszakai bűnözés ritka, és a turisták általában biztonságban érezhetik magukat a késői órákban is. Ettől függetlenül, mint minden turisták által látogatott helyen, érdemes az értékekre vigyázni és mértékkel fogyasztani az alkoholos italokat.
Pirate’s Bar: Ez a bár a város központjában található, és a tengerparti hangulatot idézi fel. Itt élőzenét, koktélokat és finom ételeket élvezhetsz, miközben a tengerre nézel. A bár nyáron minden nap 8:00 és 24:00 között tart nyitva.
Fortica Club: Ez a klub egy régi erődben működik, és különleges látványosságot nyújt az éjszakai élet szerelmeseinek. Itt különböző zenei stílusokat hallgathatsz, mint például house, techno, rock vagy pop. A klub nyáron minden nap 22:00 és 4:00 között várja a vendégeket.
Bounty Beach Bar: Ez a bár a város legnagyobb strandján, a Velika Plazán található, és igazi nyaralós hangulatot teremt. Itt napközben strandolhatsz, esténként pedig bulizhatsz a DJ-k zenéjére. A bár nyáron minden nap 9:00 és 2:00 között üzemel.
Játszóterek és gyermeklétesítmények Omisban
Velika Plaza (Nagy Strand) - A városközpontban található homokos strand, amely lassan mélyül, így kisgyerekekkel is ideális. A strand területén található játszótér, zuhanyzók és éttermek is.
Galeb Strand - A Velika Plazát a Galeb strandtól a Cetina-folyó választja el. Kiváló, homokos-kavicsos part, amely lassan mélyül, így a kisgyerekes családok körében népszerű. Sok fa és árnyék található a strandon.
Duce Strand - Omistól 4 km-re nyugatra található. A kemping mobilházai mögött nagy területen helyezkedik el, több étterem, vásárlási lehetőség, gyerekes játszótér és medence is található a kemping területén.
Egyéb gyermekbarát létesítmények és programok
Radmanove Mlinice malom - A Cetina-kanyonban található, ahol kellemes hangulatú fogadó és játszótér is van. Jó kikapcsolódási lehetőséget nyújt a gyerekeknek.
Dino Park - A Galeb kemping mellett található tematikus vidámpark, amely különösen a kisebb gyerekek számára jelenthet izgalmas programot.
Vízi játékok - A ducei strandon található vízi ugrálóvár, ahol a gyerekek kedvükre játszhatnak. Ugyanitt lehetőség van vízibicikli, kajak és jetski bérlésére is.
Kalóztematikájú programok - Omis egykor kalóztanya volt, és ezt a hagyományt ma is ápolják. A városban rendszeresen tartanak kalózesteket, valamint kalózhajós kirándulásokat, amelyek nagyon népszerűek a gyerekek körében.
Családi programok a környéken
Hajókirándulások - Gyerekeknek különösen élvezetes program lehet egy hajókirándulás a Cetina folyón vagy a közeli szigetekre.
Zipline - Az idősebbi gyerekekkel kipróbálhatják a várostól 3 km-re található zipline pályát, amely izgalmas kalandot kínál (8 drótkötél, összesen 2100 m hosszan).
Rafting - A Cetina folyón lehetőség van raftingolni, ami nagyobb gyerekeknek lehet izgalmas program. A kirándulás kb. 3,5 órát vesz igénybe.
A nyárii főszezonban a homokos strandon 10 óra után már alig lehet hozzájutni szabad napozóágyhoz.
f.i. fotója
Velika Plaza (városi strand)
800 méter hosszú. Homok és kis kavics vegyesen. Ez itt a legnépszerűbb strand, ami azt is jelenti, hogy főszezonban zsúfolt.
Az Omis szívében elterülő Velika Plaza már első pillantásra elvarázsolt a selymes homokjával és a lélegzetelállító hegyvonulatokkal, amelyek védelmezően ölelik körül a partszakaszt. A 700 méter hosszú városi strand tökéletes kompromisszum azoknak, akik nem akarnak messzire kalandozni a városközponttól, mégis kellemes strandélményre vágynak. Bár sokan emlegetik homokos strandként, valójában inkább apró kavicsos-homokos keverék, ami szandál nélkül is járható, de az érzékenyebb talpúaknak javaslom a vízicipőt. A part lassan mélyülő jellege miatt a gyerekesek paradicsoma, a kicsik kedvükre lubickolhatnak a sekély vízben, míg a szülők egy hideg ital mellett pihenhetnek a parton elhelyezkedő bárok egyikében. A Cetina-folyó közelsége miatt a strand nyugati részén érezhetően hűvösebb a víz, ezért a melegvérűek inkább a keleti oldalon keressenek helyet maguknak! A napernyők és napágyak bérlési lehetősége kényelmes, de áraik a főszezonban elég borsosak, így ha spórolni szeretnél, mindenképp hozz magaddal saját napernyőt. A strand közelében található játszótér tökéletes mentsvár, ha a gyerekek már unják a vízi hancúrozást, és valami újra vágynak. Az esti órákban különösen varázslatos a part, amikor a lemenő nap fényében fürdőző hegyek és a tenger találkozása felejthetetlen panorámát nyújt, ilyenkor feltétlenül sétálj végig a parti sétányon egy fagylalttal a kezedben!
Brzet strand
Tán itt a környéken a legtisztább a víz.
,, A Galeb felőli oldalon sokkal hidegebb és koszosabb a víz, mint a híd túloldalán, a Brzet strand felé. Ott a Brzet felé sokkal több a hal, élővilág is. Több fokkal melegebb ott a tenger."
Omis belvárosától alig 10 perces sétára találtam rá a Brzet strandra, amely első látásra visszafogottabb, mint híres testvére, a Velika Plaza, mégis azonnal a szívembe lopta magát intim hangulatával. A nemrég felújított, 400 méter hosszú kavicsos partszakasz tökéletes menedék azoknak, akik kicsit el szeretnének vonulni a nyüzsgő városi strand forgatagától, miközben lélegzetelállító panorámában gyönyörködhetnek Omis irányába. Ellentétben a Velika Plazával, a Brzet gyorsan mélyül, így a kisgyermekes családoknak inkább csak a part menti sekélyebb szakaszokat ajánlom, viszont a kristálytiszta víz tökéletes terep a búvárkodáshoz és úszáshoz. A strandot árnyas fenyőfák szegélyezik, amelyek természetes menedéket nyújtanak a tikkasztó déli napsütésben, bár a legjobb helyekért érdemes korán érkezni, különösen a főszezonban. A számos kávézó és étterem a part mentén remek lehetőséget kínál, hogy a napozást egy frissítő itallal vagy könnyű ebéddel szakítsuk meg, az árak pedig kellemes meglepetést okoznak a városi vendéglátóhelyekhez képest. A napernyők és napágyak bérlése itt is lehetséges, de ha spórolni szeretnél, a kavicsos parton kevésbé kényelmes a törölközőn napozás, így egy összecsukható napozószék igazi áldás lehet. A Brzet feletti apartmanokból nyíló kilátás egyszerűen lenyűgöző, ha teheted, mindenképp próbálj a környéken szállást találni, hogy reggelente egyből csobbanhass a kékeszöld tengerben. A strand végében található zuhanyzók és öltözők tiszták és jól karbantartottak, ami kellemesen meglepő egy ilyen félreeső partszakasznál.
Duce strand
,, Legjobb a Galeb Kemping melletti Duce Beach. Ott minden megtalálható amire szükség van. Hosszan elterülő, lassan mélyülő, teljesen homokos. Boltok, éttermek, büfék, ugrálóvár, jetski bérlés stb. A Galeb kemping Split felöli oldalán van a lejáró, és jobbra parkolót is találtok a strandtól 30 méterrel."
A hosszú, de viszonylag keskeny partszakasz aranysárga homokja olyan puha, hogy rögtön megértettem, miért zarándokolnak ide a gyerekes családok még Omisból is, hiszen itt akár homokvárak építése közben is eltelhet egy egész nap. A strand lassan mélyül, így a legkisebbek is biztonságban lubickolhatnak a kristálytiszta, türkizkék vízben, miközben a szülők nyugodtan pihenhetnek a parton vagy az árnyékos részeken. Bár a főszezonban elég népszerű hely, a strand hosszúsága miatt mindig lehet találni egy nyugodtabb sarkot, különösen ha a reggeli órákban érkezel, ami egyébként is ajánlott a legjobb napozóhelyek megszerzéséhez. A kiváló infrastruktúra - zuhanyzók, öltözők, napernyő és napágy bérlési lehetőségekkel - kényelmessé teszi az itt töltött napokat, de ha hosszabb időt tervezel, érdemes saját napernyőt hozni, mert a bérlés ára több napra már jelentős összeg lehet. A strand mentén sorakozó éttermek és bárok kínálata változatos, de számíts kissé magasabb árakra, mint a kevésbé turisztikai helyeken - különösen jó választás lehet egy késő délutáni koktél valamelyik tengerparti bárban, miközben a lemenő nap narancssárgára festi a vizet. A sportolási lehetőségek széles választéka - vízibicikli, jetski, kajak bérlés - gondoskodik arról, hogy a nagyobb gyerekek és felnőttek se unatkozzanak, miközben a bátrabbak kipróbálhatják a vízi ugrálóvárat is. Ha Omisban szállsz meg, érdemes tudnod, hogy rendszeres buszjáratok közlekednek a városból Duce-ba, így autó nélkül is könnyen megközelíthető ez a csodálatos partszakasz.
k.a. fotója
A part finomszemcsés kaviccsal borított, de annyira apró, hogy szinte már homokosnak tűnik. A víz meglepően tiszta, pancsolás közben simán látni lehet a lábunkat, ami mindig jó érzés. Ennél a szakasznál a tenger lassan mélyül, így jóval beljebb lehet sétálni anélkül, hogy úszni kellene – kisgyerekekkel ideális választás, de mi is élveztük, mert bőven volt hely labdázni, játszani, hülyéskedni. A vízből körbenézve a sziklás partvonal és a város látványa igazán különleges, nekem nagyon tetszett. Vasárnap reggel futással indítottam a napot a parton – ennél frissítőbb kezdés nem is kell: sós tengeri levegő, enyhe szellő, hűvös hullámok. Ráadásul a strandon egy szabadtéri edzőpark is van, amit azóta is emlegetek. Tényleg minden adott egy tökéletes nyári reggelhez.
,, A kemping strandján a tengervíz hidegebb, mert a Cetina folyó jéghideg vize oda ömlik. De vannak attól messzebb csoda szép strandok kevésbé hideg vízzel."
Omis óvárosa a Cetina-folyó torkolatánál található, szűk sikátoraival és középkori építészetével a horvát tengerpart egyik legjobban megőrzött történelmi települése. A várost egykor erős várfalak vették körbe, melyek maradványai több helyen még ma is felfedezhetők az óvárosban. A szűk utcák középpontjában található a 17. században épült Szent Mihály-templom, amely Omis legnagyobb épülete az óvárosban. A város egykori kalózmúltját őrzi a 13. századi Mirabella erőd, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a tengerre és a Cetina-kanyonra. Az óvárosban számos étterem (konoba) kínál helyi specialitásokat, különösen grillezett húsételeket és halakat. A középkori hangulatú főtéren, a Ribarska téren rendszeresen tartanak kulturális eseményeket, köztük a júliusi Dalmát Kórusfesztivált. Az óváros mellett található a városi piac, ahol helyi termelőktől vásárolhatunk friss gyümölcsöket, olívaolajat, borokat és mézet.
f.i. fotója
Omiš nemcsak lélegzetelállító természeti környezetéről híres – a ritka homokos tengerpartjáról, a Cetina folyó zöld völgyéről és a környező, meredek hegyekről –, hanem a fölé magasodó régi erődökről is, amelyek egykor a rettegett neretvai kalózok búvóhelyei voltak.Ezek közül a legkönnyebben elérhető a Mirabella-erőd (horvátul Peovica, olaszul is Mirabella), amelyhez az óvároson keresztül néhány perc alatt fel lehet sétálni. A bizánci alapokra épült, kisebb méretű torony nem túl megerőltető túra célpont, így érthető módon sokan választják.
A felfelé vezető szűk lépcsők miatt csak egyesével, libasorban lehet haladni, és fent, a torony szintjein is szűkösen vagyunk – néha perceket vár az ember, mire továbbjuthat a következő emeletre. Érdemes kora délelőtt érkezni, mert mire lejöttünk, már hosszú sor állt a bejáratnál. A kilátás viszont mindenért kárpótol: Omiš háztetői, a Cetina völgye és a tenger panorámája páratlan – megéri felkapaszkodni érte.
A Mirabela vár megmászása nem túl megerőltető. 30 kuna a belépő. Ha csak felkapaszkodsz a lépcsőn a pénztárig és nem mész be, már onnan csodaszép a kilátás. A kalózok védelmi rendszeréül szolgált, innen figyelték a terepet. Tökéletesen rálátni a városra, a Cetina folyóra és a tengerre, de látod Brac szigetét is. A Fortica erőd, 311 méter magasan található...azt a túrát 38 fokban nem vállaltam.
Nézzétek meg a Szent Mihály templomot az óváros kis terén. Nagyon hangulatos kis tér. Este ha leülsz és csak figyeled az embereket, míg nézed az ódon falakat és a sötétben épphogy feléd tornyosuló sziklákat...hát csodálatos látvány!
Starigrand Fortica
A Fortica erőd a város fölé magasodó hegy tetején áll, 262 méteres magasságban. A piros jelzésű túraútvonal vezet fel hozzá, ami jó erőnléttel körülbelül fél óra alatt teljesíthető, kényelmes tempóban pedig legalább háromnegyed óra. Aki útnak indul, mindenképp vigyen elegendő vizet, és húzzon stabil talpú túracipőt vagy túraszandált – az ösvény köves, eső után kifejezetten csúszóssá válik. Árnyékra ne számítsunk, így a forró órákat érdemes elkerülni. Mosdó nincs, viszont bokor és szikla annál több. A kilátás azonban minden fáradságot megér: fentről lélegzetelállító panoráma nyílik a városra, a Cetina folyóra és a tengerre.Az erőd maga alapvetően gótikus stílusú, kora reneszánsz elemekkel. Falai szögletes, csipkés záródásúak, a bástyája kétszintes, és egykor őrtoronyként is szolgált. Az alsóbb szintek építéséhez az Onastina környékéről származó hatalmas köveket használták fel – a szerkezet még ma is rendkívül impozáns.
Szerdán kalózhajóval áthajóztunk Brac szigetére. A kikötőbe lesétálva keressétek a Junior kalózhajót. Délután 5 óra után ott találjátok. Egy magyar srác áll mellette, tőle minden infót hallotok majd! 9-kor indul minden nap, fél 4 és 4 között ér vissza Brac szigetről. Mi az 1 éves manóval utaztunk, a hajó emeleti részén a babakocsi is jól elfért. A programot erősen ajánlom, ár/érték arányban baromi jó. 200 kuna volt/fő. 3 év alatti gyereknek ingyenes. 3-12 éves korig 100 kuna/fő. Program: Postira városa-olajsajtoló üzem látogatása, Konopljikova öbölben hajóról ugrálás és vízijátékok a nagyobbaknak, Pucisce kőfejtő város (itt érdemes kőből készült dísztárgyakat vásárolni, jó áron vannak!). Innivaló kirakva az asztalra folyamatosan a hajón. Ebéd egy óriási sült hal (isteni finom, és nagy!) káposztasaláta, kenyér. Aki nem szereti a halat kérhet csirkemellet vagy egyéb husit, de előtte való nap kell szólni. Bor kirakva az asztalra. Kaptunk rakiját, kávét, dinnyét, nápolyit. Totál jóllakva kirándulhatott a legnagyobb étkű is, mert körbejártak újabb és újabb adag kajával, míg mindenki elégedettségét nem látták! 🙂
Nagyobb gyerkőcöknek esténként zenés bárokba ülhetnek be az óvárosba és a folyóhíd utáni épület emeletén lévő bár kiváló (gyerekeim szerint!)
Csónakázás a Cetina folyón. Itt csak menj le a hídhoz és odamennek hozzád, kínálva a csónakázás lehetőségét. Bevisznek a kanyonba, kb 45 perces túra. Azt hiszem 70 kuna/ felnőtt és 40 kuna/gyerek. Ebben a kanyonban forgatták a Winnetou filmeket. A kanyon gyönyörű.
Zipline drótkötélpálya benn a kanyonban találod. 400 kuna/ fő a bátrabbaknak. 150 méter magasan, 8 pálya, 2.100 méter hosszú. Túravezető, teljes felszerelés, biztosítás. Festői környezetben.
Rafting. Szintén a folyó mellett keresd, több helyen hirdetik. 6 éves kor fölött, közepes pálya. 12 km hosszú túra. 200 kuna/fő, 6-12 éves/120 kuna. Ezen nem voltam.
A folyónál és a kikötőben rengeteg más kalandot is hirdetnek, csak menjetek oda és elmondják. Bolba is el lehet hajózni.
Mi megkerestük a Cetina forrását. Ez innen kb 100 km. Megérte. Kristálytiszta víz, de iszonyú mély, 2 fokos víz... Többen megmártóztak benne, de elég sokan életüket is vesztették már a víznyelőben. A látvány fenomenális.
Omistól kb. 10 km Gata, itt a hegyre felmászva a szobortól csodálatos a látvány az öbölre.
Mi még Splitben voltunk. Kikötő és Diocletianus palotája nagyon szép. Parkolás fizetős 10 kuna/óra volt. Belépő a palotába többféle, a legolcsóbb 50 kuna/fő. Sikátoros-kanyargós utcácskák.
Splitben érdemes a Trónok harca rajongóknak a múzeumot megnézni. Pontos címet nem tudok mondani, de nincs messze a palotától, az egyik pici utcán. Hát nálam ez volt az egyik nagy élmény. A vastrónon is fotózkodhatsz a palota melletti suvenir boltban, 21 kunáért, vagy ingyen, ha vásárolsz valamit a méregdrága boltban! Mi csak a fotót választottuk... A múzeumban szabadon lehet fotózkodni pl Hodorra. (2021)
Brac&Bol hajókirándulás
Az Omisból induló hajókirándulás Brač szigetére és Bol városába az egyik legnépszerűbb egynapos program a térségben. A hajók általában reggel 8:30 körül indulnak az omisi kikötőből, és körülbelül 2,5 órás út után érkeznek meg a szigetre. Az út során a hajó megkerüli Brač szigetét, miközben lenyűgöző kilátás nyílik a dalmát partszakaszra és a kristálytiszta tengerre. Bolban a fő látványosság a világhírű Zlatni Rat (Aranyszarv) strand, amely különleges formájáról és fehér kavicsos partjáról ismert. A kirándulás során általában 4 órát töltenek a résztvevők Bolban, ami elegendő idő a strandolásra és a városka felfedezésére is. A hajón rendszerint ebéddel várják az utasokat, amely jellemzően grillezett halat vagy húst, káposztasalátát és helyi borokat tartalmaz. A túra ára felnőtteknek körülbelül 25-35 euró, gyerekeknek 13-16 euró, és általában minden nap indulnak járatok a főszezonban. A hajók többsége felszerelt napozóteraszokkal és árnyékos fedélzeti részekkel, így mindenki megtalálhatja a számára legkényelmesebb helyet. A kirándulás során gyakran láthatók delfinek is a tengerben, érdemes figyelni a vízfelszínt az út során. Omisba általában délután 18-19 óra körül érkezik vissza a hajó, így még marad idő egy kellemes esti programra is a városban.
f.i. fotója
Rafting a Cetina-folyón
A Cetina-folyón szervezett rafting túra Omis egyik legnépszerűbb kalandprogramja, amely izgalmas élményt kínál minden korosztály számára. A program általában a folyó felső szakaszánál, Slime településnél kezdődik, ahova a résztvevőket busszal szállítják Omis központjától, majd innen indulnak a gumicsónakokkal lefelé a folyón. A túra teljes hossza körülbelül 12 kilométer, amely során a résztvevők a folyó különböző nehézségű szakaszain eveznek át tapasztalt túravezetők irányításával. A Cetina kifejezetten turistabarát folyó, nem túl veszélyes zuhatagokkal, így kezdők és családok számára is ideális, bár az adrenalinszint így is garantált a gyorsabb szakaszokon. A 3-4 órás program során több pihenőt is tartanak, ahol lehetőség nyílik úszásra, szikláról ugrálásra, vagy egyszerűen csak gyönyörködni a lenyűgöző kanyonban és a kristálytiszta vízben. A folyó körül magasodó sziklafalak, a buja növényzet és a vízesések lélegzetelállító természeti környezetet biztosítanak a kalandtúrához. A túra ára általában 200-250 euró között mozog, amely tartalmazza a szükséges felszerelést (mentőmellény, sisak, evező), a túravezetést és gyakran egy könnyű frissítőt vagy gyümölcsöt is. A rafting szezonja áprilistól októberig tart, de a legideálisabb időszak a nyár, amikor a víz kellemes hőmérsékletű és a vízállás is optimális.
Van egy magyar hölgy, Zsuzsanna Rogosic-Radnics, Omisban él, mi pár éve nála foglaltunk rafting túrát, nagy élmény volt. 🙂 Facebookon megtalálható.
f.i. fotója
Fürdés az Aranyszarvnál
A Brač szigetén található Zlatni Rat, vagyis Aranyszarv, Horvátország egyik legikonikusabb strandja, amely különleges, nyelvszerűen a tengerbe nyúló formájáról vált híressé. A strand nem homokos, hanem apró, fehér kavicsokból áll, melyek között mezítláb is kényelmes a járás, bár érzékenyebb talpúaknak érdemes vízicipőt viselni. Az Aranyszarv mindkét oldalán fürdésre alkalmas a tenger, a nyugati oldala általában hullámosabb és népszerű a szörfösök körében, míg a keleti oldala nyugodtabb, így kisgyerekes családok számára ideálisabb. A strand csúcsa folyamatosan változtatja alakját és irányát a szél és a tengeri áramlatok hatására, ami egyedülálló természeti jelenség. A víz kivételesen tiszta és kristálytiszta kék színű, lehetőséget nyújtva a sznorkelezésre is, hogy megfigyelhessük a változatos tengeri élővilágot. A strand hátsó részén fenyőfák kínálnak árnyékot a tűző nap elől, de a part nagyobb része teljesen nyitott és napos, így nyáron elengedhetetlen a magas faktorszámú naptej használata. Napágyak és napernyők bérelhetők, de főszezonban elég drágák, így sokan saját felszereléssel érkeznek és a fenyőerdőben keresnek menedéket a déli hőség elől. Az Aranyszarv nem egy elszigetelt strand – sétánnyal kapcsolódik Bol városához, amely kellemes, mintegy 20 perces sétával elérhető, és a sétány mentén számos étterem, bár és ajándékbolt található.
Krk vízesésKrka vízesés (autós kirándulás Omisból)
A Krka Nemzeti Park lenyűgöző vízesései Omisból egy kellemes egynapos autós kirándulás keretében fedezhetők fel, a távolság körülbelül 96 kilométer, ami egyirányban nagyjából 1,5 órás utazást jelent. A nemzeti park híres a hét különböző vízesésből álló rendszeréről, amelyek közül a leglátványosabb a 45 méter széles Skradinski buk. A parkban jól kiépített, fából készült sétányokon járhatjuk körbe a vízeséseket, és gyönyörködhetünk a smaragdzöld vízben és a buja növényzetben. Bár korábban lehetőség volt fürdőzni a vízesés alatt, 2021 óta ezt már nem engedélyezik a természeti értékek védelme érdekében. A parkban található egy etnográfiai múzeum is, ahol régi vízimalmokat, mosodákat és egyéb hagyományos épületeket tekinthetünk meg. A főszezonban érdemes korán, lehetőleg nyitásra érkezni, hogy elkerüljük a legnagyobb tömeget és megtaláljuk a parkolóhelyet. A belépőjegy ára felnőtteknek szezonális, nyáron körülbelül 25-30 euró, a téli időszakban kedvezményesebb, gyerekeknek pedig minden szezonban olcsóbb a belépés. A parkban több étterem és büfé is található, de sokan inkább saját szendvicseket visznek, és a kijelölt piknikező helyeken fogyasztják el azokat. Autóval a legegyszerűbb megközelíteni a Lozovac bejáratot, itt található a legnagyobb parkoló, ahonnan egy rövid túrával vagy shuttle busszal juthatunk el a főbb látnivalókhoz.
Imotski tavai
Az Omistól mindössze 50 kilométerre található Imotski két különleges, lenyűgöző karszttavával büszkélkedhet, melyek látványos természeti csodák Horvátország belső részén. A Kék-tó (Modro jezero) egy több mint 800 méter átmérőjű, majdnem 300 méter mély kráter, amelyet kristálytiszta, intenzív kék színű víz tölt meg, színe a vízszint változásával és az időjárás függvényében folyamatosan változik. A Vörös-tó (Crveno jezero) még impozánsabb – ez Európa egyik legmélyebb karszttava, közel 530 méteres mélységével, nevét a körülötte lévő vöröses sziklákról kapta, amely drámai kontrasztot alkot a víz kék színével. Nyári aszályok idején a Kék-tó vízszintje jelentősen lecsökkenhet, akár teljesen ki is száradhat, ilyenkor a helyi lakosok gyakran futballpályának használják a tómeder alját, ami különleges látványt nyújt. A Vörös-tó szinte soha nem szárad ki, és szinte megközelíthetetlen marad egész évben, csak a tó peremétől lehet megcsodálni. A tavakhoz vezető út kanyargós és helyenként meredek, de a kilátás és a látvány bőven megéri a fáradságot. Mindkét tó körül kiépített kilátópontok találhatók, ahonnan biztonságosan lehet fotózni és gyönyörködni a természet e különleges alkotásaiban. Imotski városa maga is kellemes megálló, régi erődítményével és hangulatos óvárosával kiegészítheti a kirándulást.
Aji fotója
Ha Omisban vagy Közép-Dalmáciában nyaraltok, ne hagyjátok ki Imotski csodaszép tavait 📷
Baska Voda-nál át kell menni az Ilija alagúton, és Poljice, Grubine felé. 40 km autózva eléritek Imotski települést. Parkolni elég nehéz de mi többször voltunk találtunk azért helyet. A zöld színű tóhoz nem lehet lemenni /aminek a neve amúgy Vörös tó/. A kék tóhoz le lehet menni, elég húzós ott látod a gyalogutat, a végén van egy kis sziklamászás de megéri. A kék tóhoz a belépő 20 kn. Itt lehet fürdeni de nagyon mély, le lehet látni az aljára. (2022)
,, Van jó pár dolog Omisban, amit érdemes kipróbálni. Két kalózvár maradt meg. Az alsó vár nagyon jól látszik az óvárosból és egy 7 éves is képes megmászni. A panoráma csodálatos. A felső várba sajnos mi nem jutottunk el, de elvileg sokkal nehezebben közelíthető meg, viszont biztos óriási élmény.
Szerintem több szervezett hajó is megy fel a városból a Cetina folyón a Mlinice malomhoz. Érdemes egy délutánt ott tölteni és az éttermében. Saját pisztráng “tava” is van.
Rengeteg hajókirándulás is indul a kikötőből.
Omis környékén érdemes elmenni Brelara, vagy Splitbe(mondjuk írtó sok a turista, nekem anno egy kicsit élvezhetetlen volt). Trogir számomra hangulatosabb és élvezhetőbb. Nincs messze Splittől." (csécé)
f.i. fotója
,, Szia, négy évet voltunk egymás után Omisban. Tényleg sok a lehetőség és változatosak a strandok. A ducei oldal homokos (nem finom homok), lassan mélyül. Leginkább rögtön a Galeb kemping melletti részt látogattuk. A nagy strandot mi hanyagoltuk a varosban. Kavicsos strand legközelebb Brzet(gyakorlatilag rögtön az omisi kikötő után le jobbra),de az elég zsúfolt. Mi jobban szerettünk továbbmenni Medici, Mimice irányába minden nap (kb 15km) leparkolni az út mellett és a félig vad strandokat használni (tiszta toitoi wck ott is vannak). Sokkal szebb a víz, lehet snorkelezni és kisebb a tömeg és a gyerek már 6evesen is jobban élvezte mint a homokos partot. Split, Trogir nyilván kötelező, strandolni arrafelé Ciovon érdemes Trogirral szemben.
Makarska nekünk csalódás volt. Omisban mindenféle étterem van, simán meg lehet vacsorázni pizzabol 100kuna körül 3fonek, egyszerű helyen csevapbol 200, étterem inkább 300korul. Az említett két vár: Mirabella erőd egy könnyed lépcsőzes az ovarosbol, de a Stari Grad is max egy óra, 6-7 éves gyerek simán megoldja. Mindkettőbe 15kuna körül van a belépő. Stari Gradba úgy érdemes, hogy Omisban a tűzoltósag mellett (kikötovel szemben) elindulsz felfelé kocsival a hegyre a házak között, mész "koppig" egy parkolóig és onnan 50-60p erős séta fel,de megéri. Cetinan hajózást kihagytuk, egyszer kajakoztam, mert akkor kivittek snorkelezni egy elsüllyedt hajóhoz is. (Nagy stranddal szemben, sztem vizibiciklivel is megközelíthető).
f.i. fotói
Talp alá való? - m. s. fotói
b. e. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.