Split
.
.
Óváros - Trg (tér) Brace Radic - r.s. fotója
Lakosság (2024-ben): 176,000
Horvátország második legnagyobb városa. Budapesttől autóval 751 kilométer távolságban van (ebből 724 km. autópálya), ami 7 és fél óra utazást feltételez.
Vonattal tovább tart, de lehet, kevésbé kimerítő. Átszállás nélkül közlekedik a Regiojet, éjfélkor indul és másnap kettő előtt ér oda.
Split hajókikötője fontos pont az Adriai-tengeren, mert innen számos szép horvát szigetet lehet megközelíteni, mint például Hvar, Brač vagy Vis.
Split legismertebb látnivalója a Diocletianus palota, amelyet az ókori római császár, Diocletianus építtetett i. sz. 305 és 311 között. A palota jelentős része a városközpont szívében található, és az UNESCO Világörökség része. Egyedülálló, hogy ez a római palota ma is lakott, és a helyiek és üzletek otthona.
régi és új - r.s. fotója
v. jancsi fotói
Splitben megbüntettek bennünket közterületen való alkohol fogyasztásért. (2024)
"A dalmátok - úgy tapasztaltam - nem hagytak fel az adriai kalózkodás hagyományaival, és főleg annak stílusával. Egy ízben Splitben a teljesen szabályos módon parkoló autónkat mesterien kiemelték a szoros sorból és csak a nyaralásunk megszakítását előidéző költséggel tudtuk kiváltani." (N. L., 2015)
,, A közlekedés jó, egész Splitet buszhálózat veszi körül. Étkezés étteremben 2személyre átlagban 8-10ezer ft. Csodálatos növények. Pálmafa, kiwi, füge, gránátalmafa, hatalmas aloe vera. A környező szigetek könnyen megközelíthetőek hajóval. A tenger tiszta. Kevés a homokkal feltöltött strand, inkább a kavicsos a jellemző. Ezért ajánlott a cipő. Sok élelmiszer üzlet található ahol be lehet szerezni a reggelihez szükséges élelmiszert. Negatívum. Talán az hogy ha nem beszélsz angolul, horvátul akkor nem akarnak megérteni hiába mutogatsz. A tengerparton csak étterem van. Sütöde, lángos, palacsinta, ilyesmi nincs. De azért ajánlom mindenkinek Splitet." (z.a., 2019)
k.m. fotója
Sok éve jàrunk ide, de most megfogadtam, hogy minimum öt évig nem jövök! Mindenhol kosz és igénytelenség. Flegma pincérek, bolti eladók, taxisok. A szállással átvertek, nem volt hozzá privát parkoló és a harmadik emeleten volt egy tömbházban. Most nem volt meg a nyaralás rózsaszín köde és nem fedte el amit idáig nem figyeltünk vagy letojtunk. Így most borzasztó élményekkel megyünk haza. (2022)
6 napot töltöttünk családdal Splitben,vonattal mentünk-jöttünk.
Split gyönyörű ,a buszközlekedése nagyon jó bárhova eltudsz jutni vele.Az óvárost senki ne hagyja ki. A tenger isteni,sok strand van,de mi csak 1 homokost találtunk,de az olyan volt,mintha a Balaton mellett lettünk volna,a kis kavicsos strandok viszont nagyon jók,ami nincs az árnyék,erre készüljön mindenki.Tengeri sünnel találkoztunk,de ez sem volt vészes.
Minden nap 1x ettünk étteremben a legtöbb 116e volt,de akkor adtunk az érzésnek 5főre.🙂 (2023)
H. Gábor fotója
Splitben, ha nyugalmas szállást keresel, ahol a parkolás sem túl nehézkes, de közel szeretnél maradni a város nevezetességeihez, akkor érdemes az alábbi környékeket megfontolni:
Bacvice: Ez a környék híres homokos strandjáról, de a strandtól távolabb eső részei nyugodtabbak. Bacvice viszonylag közel van a történelmi városközponthoz (kb. 15-20 perces sétával elérhető), és itt könnyebb parkolóhelyet találni, mint a zsúfoltabb belvárosban.
Meje: A város nyugati részén található, közel a Marjan-hegyhez, ami kiváló túra- és kirándulóhely. Meje csendes, zöld terület, ahol nyugalomra lelhetsz, és a parkolás is könnyebb. A városközpont kb. 20-30 perces sétára található, vagy egy rövid autóútra van.
Znjan: Ez egy modern, tengerparti környék, ahol több új apartman található, és a parkolás általában könnyebb. Bár Znjan kissé távolabb van a belvárostól (kb. 10-15 perc autóval), csendesebb légkört biztosít.
Firule: Bacvice-hoz hasonlóan a strand közelében található, de a parttól távolabbi részei nyugodtak. A történelmi városrészhez is viszonylag közel van, ugyanakkor itt könnyebb parkolóhelyet találni.
Ezek a negyedek ideálisak, ha nyugalomra vágysz és nem szeretnél messze lenni Split nevezetességeitől, mint például a Diocletianus-palota vagy a Riva.
Elég nagy dugók szoktak lenni városon belül. Ha parkolni akartok akkor jól nézzétek meg hova álltok. Kék vonalon belül fizetős. Nekünk sikerült megállni egy olyan utca jobb oldalán ahol az utca bal felén kék színű ferde parkoló volt, a jobb oldalon viszont fehér és ingyenes. Érdemes kicsit messzebb megállni a központtól és gyalog bemenni.
Ata fotója
Split városában számos étterem, kávézó és bár található. A városban főként a dalmát konyha ételeit szolgálják fel, melyeket a helyi halászok és mezőgazdasági termelők biztosítanak. A tenger gyümölcsei, mint például a lazac és a tintahal, valamint az olívaolaj és a fűszerek jellemzőek a helyi ételekre.
A legtöbb étterem az óváros és a Riva sétány mentén található, ahol számos helyen kínálnak hagyományos dalmát ételeket, valamint olasz és más nemzetközi konyhákat is. Emellett találhatóak helyi piacok, ahol friss gyümölcsöket, zöldségeket, sajtokat és más helyi termékeket lehet vásárolni. A városban sok a kávézó, ahol a látogatók élvezhetik az olasz stílusú eszpresszókat és cappuccinokat.
Sor a fagyizó előtt éjféltájban - V. Jancsi fotója
Célirányosan olyan éttermet kerestünk Split-ben ahol tengergyümölcsei tálat szolgálnak fel. Az óváros egy belső sikátorokkal övezett filmbe illő díszletnek is elmenő részén, több sikertelen próbálkozás után rátaláltunk arra vendéglőre ahol megtaláltuk amit kerestünk. A felszolgáló pincér olyan érzetet keltett bennem vendégként amit ritkán érezni egy vacsora felszolgálásakor. Nem csak a díszlet, a felszolgálás is filmbe illő volt. Régi vágású pincér, egyenes testtartással, segítőkészséggel, maximális odafigyeléssel. A vacsora két főre 78,00€ az italokkal. Az érzet keltése ( a finom étel mellett) megérte, hogy egy papírpénzt csúsztassak a számla mellé. (2024)
A Pazar egy piac a Diocletianus-palota falain kívül.
A Joker egy új, hatalmas bevásárlóközpont.
V. Jancsi fotói
Split éjszakai élete az óvárosra, a Bačvice-öbölre (a város strandja), valamint Obojena és Znjan strandjaira koncentrálódik. Az óvárosban nyáron a Narodni trg környékén inkább a helyiek és sok diák szórakozk, míg Bačvice-öbölben a turisták mulatnak. Nyáron számos koncertet tartanak az Obojena és a Znjan nevű strandokon.
Férfi utazóknak azt tanácsoljuk, hogy ne látogassanak streaptease bárokat, mert ezekben nagyüzemben zajlanak a lehúzások!
Esti kiülés a téren felszolgálással - V. Jancsi fotói
Nagy presszó kávét forró tejjel. A dalmátok látszólag nem sietnek sehová, akár órákig képesek ülni és csacsogni egy kávé és egy pohár hideg csapvíz ( nem ásványvíz és semmiképpen nem szénsavas) mellett.
Lehet akár hideg is a kávé de a Szarajevóból származó szokás szerint addig tart a beszélgetés amíg a kávé és a víz kitart.
Azt gondolhatnánk hogy Split elegáns tengerparti sétányán a Riván kávézni luxus a helyieknek mert itt az árakat a turistákhoz szabták. Ez igy is lenne ha...
A Riva legutolsó kávézóját az Ars Cafet nem hagyták volna meg a helyieknek normal árakkal. Itt mindig nagy a tömeg míg a szomszéd turistát kifosztó Dujam már kong az ürességtől. (Ata, 2024)Ars Caffe - Ata fotói
Bacvice strand
Split Bacvice nevű strandját Dalmácia legszebb strandjai közé szokták sorolni. csaknem a városközpontban van a jól kiépített, homokos strand. Van a gyerekeknek élménypark és van sok vízi sportolási lehetőség. Kék zászlós minősítése van. Éjszaka bulihely.
,, Jó magyar turistához illően városon belül maradva, meglátogattuk az első reggelen a Bacvice strandot. A közvetlen a kompkikötő szomszédságában fekvő homokos part nagyon lassan mélyül, kellemes a víz hőmérséklete és ápolt, rendezett a környezet is. Azért csak részben homokos, mert az öbölben elhelyezkedő strand két oldalán betonból készült a sétány/part, ami egy átlagos nyári napon eszméletlen forróra tud hevülni, hely hiányában pedig az ott történő letelepedés egyszerűen lehetetlen. Árnyék csak a bozótosban, és a nagyjából 3000 forintnak megfelelő kunáért kibérelhető napernyők alatt van. Akit zavar, hogy horvát nyaralása alatt is magyar családok kálváriáját kell hallgatnia, annak bizony ez nem lesz jó választás. Alapból nem annyira fiatalos a strand, sok família tölti itt a pihenését. Egyébként rengeteg étterem és bár található keleti irányba, errefelé fiatalodik a közönség is, de a part egyre kavicsosabb, sziklásabb lesz cserébe. A partszakasz jól felszerelt, több úszómester figyeli a pancsolókat. (2019)" forrás
Tömeg augusztus közepén - e. p. fotója
Szeptember legelején - P. F. fotója
Nagyon szép és gondozott strand. Minden reggel hajnali 5-kor hozzáfognak a strand takarításához. Homok nincs, kavicsos. Vannak bárok, és játszóterek is. Brela térségében több strand is van.
Kašjuni beach
A Marjan-félsziget nyugati oldalán található, a legzöldebb és legfestőibb terület, a Kašjuni Beach a turistákat és a helyieket is vonzza viszonylagos elzártságával, kristálytiszta türkizkék vizével és a partot szegélyező rengeteg fenyővel. Egy jól karbantartott út köti össze Splitet a Kašjuni stranddal, amelyen rendszeres buszjáratok közlekednek. Alternatív megoldásként a látogatók taxival, bérelt autóval vagy kerékpárral érkezhetnek. A személyes járművekkel utazók számára egy tágas parkoló található a vízpart közelében.
Az öböl szemközti oldala éles kontrasztot kínál – csendes és félreeső. Itt a kavicsok helyet adnak nagyobb szikláknak, mind a parton, mind a tenger ölelésében. A kalandozóknak speciális cipőt kell viselniük a biztonságos navigáláshoz, mivel a tengeri sünök gyakran megbújnak a kövek alatt. A strand ezen érintetlen részének nincsenek napernyők és nyugágyak, így a látogatók saját napernyőt hoznak magukkal, vagy keressenek menedéket a fák természetes lombkorona alatt. Ahhoz azonban, hogy helyet foglaljon ebben az árnyékos paradicsomban, korán meg kell érkeznie.
A 2016-os felújítása óta a Kašjuni Beach egyre népszerűbb, és tömegeket vonz, különösen a nyüzsgő júliusi és augusztusi főszezonban. A strand fő látogatói közé tartozik az élénk fiatalok és a gyermekes családok. Ezenkívül a nyugati strand egy része a nudisták informális menedékévé vált.
A kašjuni tenger nyugalmáról és kristálytiszta vizéről híres, amely elbűvölő smaragd árnyalattal büszkélkedhet. A biztonságos úszási zónákat bóják határolják, a központi rész pedig a legkényelmesebb vízbejutást kínálja. A nyár folyamán a vízimentők éberen figyelik az úszókat. A partvonalon túl a kilátás fenyő- és ciprusfákkal díszített, festői dombokat tár elénk.
Bár a Kašjuni-ba való belépés ingyenes, bizonyos szolgáltatásokért fizetni kell. Zuhanyzók és WC-k térítés ellenében állnak rendelkezésre, és aki napernyőt vagy nyugágyat szeretne bérelni, annak megfelelő összeget kell költenie. forrás
Ata fotója
Óváros
Split óvárosa az UNESCO Világörökség listáján szerepel, és a legfontosabb látványossága a városnak. Az óváros belsejében sétálva a látogatók gyönyörű, kőből épült épületeket, tereket és utcákat találnak, amelyek közül sok a római korszakból származik. A Diocletianus-palota, amelyet a város alapítója, a római császár Diocletianus épített, az óváros középpontja. A tengerparti sétányon található Pjaca, a városközpont, melynek története egészen a római korba nyúlik vissza. A város számos történelmi és kulturális nevezetessége mellett rengeteg étterem, kávézó, üzlet és piac is található az óvárosban, így a turisták számára számos lehetőség nyílik a vásárlásra és az ízletes helyi ételek kipróbálására is.
Óratorony - r.s. fotója
r.s. fotója
Narodni trg (tér) - V. Jancsi fotója
V. Jancsi fotója
Katedrális
A Split-i katedrális, más néven Szent Domniuszi katedrális, Horvátország egyik legszebb és legfontosabb építészeti emléke. Az épület eredetileg egy római templom volt, amelyet Diocletianus császár építtetett a 4. században. A templomot később átépítették keresztény katedrálissá, és azóta is az egyik legfontosabb vallási helyszín a horvátországi Dalmáciában.
A katedrális egyedülálló művészeti és építészeti kincseket rejt. Az épület homlokzatát és az előcsarnokot márványból építették, a főbejárat pedig két oszlop között áll. Az épület gazdag belső díszítése között megtalálhatók a festett mozaikok, amelyek az épület legfontosabb részét képezik. Az egyik legnevezetesebb mozaik a katedrális apszisában található, amely Szent Domniuszt ábrázolja, akit püspöki ruhában és pásztorbotjával ábrázolnak.
A katedrálisnak a toronyból nyíló kilátás is nagyon népszerű, ahol a látogatók fantasztikus kilátást kapnak a tengerre és a Split városára.
Harangtorony - V. Jancsi fotója
Veli Varoš
Diocletianus Palotájától északnyugatra és a Marjan-hegy déli lejtőjén található a Veli Varos negyed, amelyet eredetileg földművesek és halászok alapítottak a 17. század végén. Gyalogos utcák labirintusa kanyarog több jelentős templom körül és fel a Marjan-hegyre. Keressed meg a hagyományos parasztházakat, amelyek zárt udvarból, istállóból és borospincéből állnak a földszinten, valamint egy külső lépcső vezet a lakóterülethez az első emeleten. Kellemes negyed a barangoláshoz, de vigyázat: könnyű eltévedni!
Ata fotói
Nagyon hangulatos Hvar kisváros főtere (piactér) a szépen helyrehozott házakkal és a templommal. (Kár, hogy a teret túlságosan is uralják a bazi nagy turistás éttermek.) Kellemes sétálni a dimbes-dombos utcákon, vagy lent a part mentén nézegetve a hajókat, jachtokat. A dombtetőn áll egy vár, ahonnan csodás a kilátás a lenti öbölre. Hvar meglátogatása tipikusan egynapos program, és ehhez igazodnak a kompok a menetidejükben (késő délelőtt oda, késő délután vissza).
Teljesen sajátos ókori műemlék, ugyanis manapság is lakott, teljesen szokványosan. Normális lakások száradó ruhákkal. A szabadtéri részeken van sok ülőalkalmatosság és jól el lehet időzni. Lenyűgöző látni az ókori Róma idejének építészeti fejlettségét. Időutazás vissza a római ókorba.
Juli fotója
1. Parkolás: A kompkikötő felé, a baloldalon, a pályaudvarnál néhány épület mögött van egy parkolóterület, ahol elég olcsón lehet parkolni. A stadionnál ingyenes a parkolás, s onnan csak 5 perc gyalog a kikötő. A belvároshoz közel nincs ingyenes vagy olcsó parkoló.
"A Szent Dujmo-székesegyház tornyában, mint sok más toronyban Horvátországban, nagyon tetszett, hogy a fölfelé út is maga egy élmény. Nem ablakok vannak, hanem az ablak kereteként díszes oszlopok, üveg nélkül, így minden szintről más képet látunk a városról, miközben kicsit lehűt az itt már teret kapó szél. A legfelső szintjéről Split látványosságára, Diocletianus palotájára látni. A park előtt még jól látszik a várfal, ami körbe veszi a palotát." forrás
,, Miután magunk mögött hagytuk az óriási, nyüzsgő kikötőt, nézelődjünk egy kicsit a városfalon kívül található jókora piacon, majd lépjünk be Diocletianus palotájába. Az időszámításunk szerint 293 és 305 közt épült, gigantikus márványpalota falai fogják körbe az óvárost.
A palota egykori központi terét, a gyönyörű Peristilt, valamint az alagsort - melyben ma bazársor található - ingyenesen is megnézhetjük. Fizetni a katedrálisért, a kriptáért és Jupiter templomáért kell (ezekbe összesen 25 kuna a belépő), és érdemes is. Ha pedig a toronyba is fel akarnak mászni, további 15 kunát kell fizetni.
Ha kibámészkodtuk magunkat a szűk sikátorok között, menjünk ki a pálmafás, virágos parti sétányra, a Rivára. Itt ha szerencsénk van, és éppen jut hely az árnyékban, érdemes megpihenni egy padon, és figyelni a kikötőt és a várost. Ha nem elég ennyi szusszanás, a közeli Bacvice nevű strandra is kimehetünk. A legegyszerűbb ide a kikötő felől felsétálni. Egy hűsítő csobbanásra jó, de többet ne várjunk tőle. Nem ez az ország legtisztább és legfestőibb strandja. (2016)" forrás
r.s. fotója
,, Trogir után a közeli Split városába mentünk turistásat játszani. Split baromi nagy város, az óváros ugyanakkor mégsem egy félszigeten, hanem egy öböl partján fekszik. Itt van ugyanis Diocletianus palotája. Aki egy épületet keresne, az rendesen meglepődik, hogy a palota jelenleg egy egész városrész, sok apró utcával, és még több turistával. Nos, itt az idelátogatók száma megközelítette a maximálisan befogadható embertömeg mértékét. A palota falai elég árulkodóak, látszik rajtuk a római kor, és az ember már-már elégedetten lépne be az időgépbe, de ezek a horvátok mindig kitalálnak valamit, amitől falnak megy az ember.
Diocletianus ugyanis azért hozta létre a palotát, hogy majd öregkorában itt tudjon kissé megpihenni, itt volt a mauzóleuma is. A császár azonban - mint már említettem - üldözte a keresztényeket, akik évszázadokkal később frappáns módon bemutatták, milyen is a jó keresztényi felebaráti szeretet: egész egyszerűen kibaszták a picsába Diocletianus évszázadok óta a mauzóleumban fekvő maradványait, és befektették az öreg helyére Szent Doimus-t (akit állítólag Diocletianus ítélt halálra), és a mauzóleumból rittyentettek egy fasza kis templomot, és a dobtak oda egy szabványosított harangtornyot is... A palota többi részét pedig annak rendje és módja szerint többnyire átformálták a középkori egyen-városok mintájára, amitől az egész a hangulatát veszti, csak néhol látható eredeti római rom. A Jupiter-templom is csalódás volt, mert nehezen találtuk meg, és a bejáratnál a következő felirat fogadott: Szent János kápolna, ex Jupiter templom... Kimondhatatlanul csalódott voltam. (2017)" forrás
n.a. fotója
Lóg az eső lába -r.g. fotója
v.g. fotója
V. Jancsi fotói
Kupalište Bene fürdőhely, kb. 3 kilométerre Split központjától - m. a. fotója
Ata fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Kovács Bettina, 2017. 07. 17. 17:16
Ma szerettünk volna Split-be kirándulni a családdal és megnézni a látnivalókat. A városban a közlekedés és a parkolás teljesen káoszos és mondhatni lehetetlen küldetés. Amikor végre sok-sok kör megtétele után találtunk parkolóhelyet, akkor kiderült, hogy a parkoló automata csak fémpénzt fogad el. A közeli boltokban nem voltak túl segítőkészek, hogy váltsanak nekünk aprót, így végül idő hiányában az óvárosba és a palotába nem jutottunk el, Bacvice strandon hűsöltünk egy órát. A strand olyan mint a Balaton, homokos part, bokáig érő víz, a parton szemét és rengeteg ember egymás hegyén hátán. A napot a Joker bevásárlóközpontban zártuk a Mc Donald's-ban. Nagyon sajnáljuk, hogy nem láttuk a nevezetességeket, de nem vágyunk többet Splitbe, hatalmas csalódás volt.