ÚTIKRITIKA.HU / Dalmácia






hirdetes


útikritikák


Dalmácia

Földrajz |Történelem|A dalmát emberekről Dalmát konyha | Fotóegyveleg

Földrajz

Növényvilág

Dalmácia növényvilága rendkívül gazdag és változatos, köszönhetően a régió mediterrán éghajlatának és változatos földrajzi adottságainak, mint a tengerparti övezetek, szigetek, hegyek és völgyek. Íme egy áttekintés a legjellemzőbb növényekről:
Mediterrán Növények

Olajfák: Az olajfa (Olea europaea) az egyik legismertebb és legelterjedtebb növény Dalmáciában. Az olívaolaj termelésének hosszú hagyománya van a régióban.
Szőlő: A szőlőtermesztés szintén jelentős, és számos híres horvát bor származik ebből a régióból.
Levendula: A szigetek és a tengerparti területek gyakori növénye, különösen Hvar szigetén.

Fásszárú növények

Ciprusok: A ciprusfa (Cupressus sempervirens) jellegzetes látvány a dalmát tájakon, különösen a temetők és kertek környékén.
Tölgyek: Különböző tölgyfajok, mint a magyaltölgy (Quercus ilex), megtalálhatók az erdős területeken.
Fenyők: A feketefenyő (Pinus nigra) és az erdei fenyő (Pinus sylvestris) gyakori a hegyvidéki és parti területeken.

Virágos növények és cserjék

Rozmaring: A rozmaring (Rosmarinus officinalis) vadon nő a tengerparti területeken és gyakran használják fűszerként.
Leander: A leander (Nerium oleander) színes virágai sok kertben és parkban megtalálhatók.
Szúrós cserjék: A makki cserjés, mint a szúrós levelekkel rendelkező bozót, széles körben elterjedt a sziklás és száraz területeken.

Lágyszárú növények

Füvek: A mediterrán füvek, mint a vadrozs (Secale cereale) és a különböző pázsitfűfélék (Poaceae), jellemzőek a réteken és mezőkön.
Vadvirágok: Sokféle vadvirág, mint az írisz (Iris spp.), a ciklámen (Cyclamen spp.) és a szegfű (Dianthus spp.), színesíti a dalmát tájat tavasszal és nyáron.

Endemikus növények

Degenia velebitica: Egy ritka és veszélyeztetett növény, amely csak a Velebit-hegységben található.
Dalmatian Sage (Salvia officinalis): Szintén jellemző a régióra, ahol gyógynövényként és fűszerként is használják.

Mezőgazdasági növények

Zöldségek és gyümölcsök: A régióban termesztett zöldségek közé tartozik a paradicsom, a paprika és a cukkini, míg a gyümölcsök közé a füge, a gránátalma és a citrusfélék.
Levendula és rozmaring: Ezeket nemcsak vadon találhatjuk meg, hanem termesztik is őket illóolajok és fűszerek előállításához.

Dalmácia különböző nemzeti parkjai és természetvédelmi területei, mint a Krka és a Paklenica Nemzeti Park, különösen fontosak ezen növények megőrzése szempontjából. Ezek a területek nemcsak a helyi flórának biztosítanak menedéket, hanem turisztikai látványosságként is szolgálnak, lehetővé téve a látogatók számára, hogy megismerjék a régió növényvilágát.

Állatvilág

Dalmácia állatvilága rendkívül gazdag és változatos, köszönhetően a régió különböző élőhelyeinek, beleértve a tengerparti, szigeti, hegyvidéki és síksági területeket. Itt van egy áttekintés a legjellegzetesebb állatokról:
Tengeri Élet

Halak: Dalmácia vizei tele vannak különböző halakkal, mint például a szardínia, a makréla, a tonhal és a kardhal.
Tengeri emlősök: Delfinek gyakran láthatók a tengerben, különösen az Adriai-tenger északi részén. Ritkábban tengeri teknősökkel is találkozhatunk.
Kagylók és rákok: Gazdag a kagyló- és rákpopuláció is, beleértve az osztrigát, a kagylót és különféle rákfajokat.
Tengeri sünök és tengeri csillagok: Ezek az élőlények gyakoriak a tengerfenéken, különösen a sziklás partok közelében.

Madárvilág

Ragadozó madarak: Sasok, sólymok és baglyok is előfordulnak a hegyvidéki területeken.
Parti madarak: Sokféle sirály, kócsag és gém látható a tengerparton és az öblökben.
Vízimadarak: Kacsák, libák és más vízimadarak is gyakoriak a tavak és folyók környékén.

Szárazföldi Emlősök

Ragadozók: A régióban megtalálhatók a rókák, a vadmacskák és a sakálok.
Növényevők: Szarvasok, őzek és vaddisznók gyakoriak az erdős területeken.
Kisemlősök: Nyulak, sünök és különböző rágcsálók is élnek a régióban.

Hüllők és Kétéltűek

Gyíkok és kígyók: A melegebb, sziklás területeken gyakoriak a gyíkok, míg a kígyók, mint például a keresztes vipera, ritkábban fordulnak elő.
Békák és varangyok: A nedvesebb területeken gyakoriak a békák és varangyok.

Rovarok

Lepkék és bogarak: Gazdag a lepkék és bogarak sokfélesége, különösen a virágos réteken és erdőkben.
Pókok és skorpiók: Bár nem túl gyakoriak, a sziklás területeken találkozhatunk skorpiókkal is.

Dalmácia természetvédelmi területei és nemzeti parkjai, mint a Krka Nemzeti Park vagy a Kornati Nemzeti Park, különösen fontosak ezen élőhelyek és fajok megőrzése szempontjából.

,, A horvát Adria 1778 km hosszú partvidékkel büszkélkedhet, ami rendkívül tagolt, sok - sok öböllel és szigettel. Ugyanakkor a tengerpart hegyvidéki, a Dinári hegység mészkő vonulatai 1000 - 1500 méteres magasságokkal övezik a tengert. Dalmácia a tengerpart déli részét alkotja (három átlagos magyar megyényi terület), nagyjából Zadartól lefelé Dubrovnikig és a montenegrói határig.

Így a fürdőhelyek többsége sziklás vagy kavicsos, zegzugos, vadregényes jellegű. Elvétve található homokos, sík partszakasz. A talaj többnyire érdekes vörös színű, a növénytakaró gyér, de a partokon fás részekkel teli. Jó lenne azt mondani, hogy az Adria teljesen cápamentes, de ez sajnos nem volna igaz. Összesen 47 cápafaj él Horvátország felségvizeiben, melyek közül 15 közepes, vagy nagy méretű (vagyis 1,5 méternél hosszabb). És sajnos Carcharodon Carcharias, azaz Fehér cápa is elő-elő fordul. Azért az megnyugtató, hogy elvétve akad ember elleni cápatámadás. Az utolsó 2008 október 6-án Vis szigeténél történt (egy nagy fehér cápa által), de a "találkozás" nem okozott halált. (A legutolsó halálos kimenetelű cápatámadás egyébként 1974-ben volt az Adrián.)

A horvát Adria part-menti tengeri élővilága néhány évtizede még gazdagnak volt mondható, tele tengeri csillagokkal, kagylókkal, tengeri uborkákkal, tengeri sünökkel, halakkal és egyéb vízi élőlényekkel, növényekkel, ám sajnos sokat változott a helyzet negatív irányba. Emlékszem a 80-as években gyerekként a parton délután vagy este végigsétálva egymást követték a tengeri kagylók, egyéb herkentyűk árusai, ma viszont nagyítóval sem lehet találni sehol kagylóboltokat. Ugyanakkor a víz mégis tiszta, frissítő, kellemes. Én idén 26 fokosnak mértem, de a statisztikák szerint nyáron inkább a 24-25 fokos vízhőmérséklet a jellemző. (Az még bőven kellemes.) " forrás

Történelem

Dalmácia történelmileg gazdag és változatos terület a mai Horvátország tengerparti részén.

Ókor: Dalmáciát eredetileg az illírek lakták, majd a Kr. e. 4. században a görögök is megjelentek a területen, főleg kereskedelmi kolóniákat alapítva. A rómaiak Kr. e. 168-ban kezdték el a hódításukat, és a területet a Kr. u. 1. században a Római Birodalom provinciájává tették, Dalmatia néven.

Középkor: A Nyugatrómai Birodalom bukása után, a 7. században szláv törzsek, köztük a horvátok, telepedtek le a területen. Dalmácia városai és tengerparti részei jelentős kereskedelmi központok lettek. A középkor folyamán a Bizánci Birodalom, a Horvát Királyság, Velence és Magyarország is uralta a területet különböző időszakokban.

Újkor: A 15. századtól kezdve Velence fokozatosan átvette az uralmat Dalmácia felett, amely egészen a Velencei Köztársaság bukásáig, 1797-ig tartott. Ezután Dalmácia az Osztrák Birodalom, majd az Osztrák-Magyar Monarchia része lett.

20. század: Az első világháború után, a Habsburg Birodalom összeomlása után, Dalmácia a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság része lett, amely később Jugoszlávia néven ismert. A második világháború után Jugoszlávia szocialista szövetségi köztársaság lett. Az 1990-es években Jugoszlávia felbomlása után Horvátország függetlenné vált, és Dalmácia annak egyik fontos régiója lett.

Dalamatia provincia hajdani fővárosában, Salonában jártam. A spliti öböl légvédettebb oblébében fekvő római kolónia központot Julius Caesar alapította. Tenger felőli díszes kapuja az ő nevét őrzi. Salona azonban a IV.század elején Diocletianus császár uralkodása alatt élte fénykorát. Nem is jellemzi nagyságát jobban más mint az, hogy egy 14ezer fő befogadására alkalmas Amfiteátrumot építettett a Palotájához legközelebbi dombon.

Salona azonban mégis szomorú eseményről vált híressé. A kora keresztények központja volt és a császár itt végeztette ki az első püspököket 304-ben. Itt találhatók az Adria mentén a legszebb kora keresztény Bazilikák és Nekropoliszok maradványai

Salona ma is óriási területen fekszik és egy ügyes kezdeményezés folytán ahol nincsenek romok ott a helyi hatóságok mintagazdaságokat hoztak létre, szép szőlő, füge, olívabogyó- és gránátalma-ültetvények érik egymást. Maga a régészeti terület közparkká lett nyilvánítva így napkeltétől napnyugtáig mindenki számára ingyenesen látogatható. Régen láttam ilyen szép környezetben kialakított római romterületet. Nem unalmas így a felfedezés és modern funkciót is kapott így Salona. (Ata, 2024)

A dalmát emberekről

A dalmát férfiak átlagos magassága nagyobb mint a horvát átlag: 180 cm. körül.

Van egy sztereotípia, hogy a dalmátok lusták vagy lassúak. Ez valószínűleg a nyugodt életmódból és az "fjaka" kultúrából ered.

A dalmátok nagy focirajongók, különösen a Hajduk Split csapat támogatói. Ez a szenvedély néha túlzó fanatizmus formájában is megnyilvánulhat.

A dalmát emberek nagyon kötődnek a tengerhez, ami életmódjukban és szokásaikban is megjelenik. Ez a sztereotípia gyakran azzal jár, hogy a dalmátokat halászokként vagy tengerészekként képzelik el.

A dalmát emberek nyugodt és lassú életmódja eltérhet a kontinentális horvátok dinamikusabb és gyorsabb életvitelétől. A főváros, Zágráb lakói például gyakran pörgősebb életmódot folytatnak.

A dalmát dialektus és kiejtés eltérhet más horvát régiók nyelvjárásaitól. Az északi és keleti horvátok másképp beszélhetnek és más szavakat használhatnak bizonyos dolgokra.

Dalmát konyha

"Az Adria kristálytiszta vizéből kifogott dalmát halételekről az orvosok csak a legnagyobb elismeréssel nyilatkoznak, élettani hatásaik igen pozitívak. A tengeri étkek kedvelői a legjobb helyre jöttek. Például a szardella miatt, amely úgy a legjobb, ha hajnalban kifogják és legkésőbb délig, roston kisütve, vagy marinírozva fogyasztják. Létezik egész vékony szardella is, ezt giricé-nek hívják, és citrommal öntik nyakon. A brudet – amit egy jó, tartalmas hallevesnek mondanánk – minden turista kedvence lesz. A szakácsok néha egy kis rákkal, kagylóval „bolondítják”, ami igazán érdekessé teszi, az meg különösen, hogy paradicsomot és bort tesznek a lébe, amit aztán agyagtálban, parázson „kezelnek”. Meg kell jegyezni, nem tapasztaltam azt a bőséget, mint például a Földközi-tenger más tengerszakaszain, az Adriában mintha kevesebb tenger gyümölcse lenne, ám ami van, nagyon finom. Kagyló, languszta, polip, cápa, füstölt ikra várja az ínyenceket, és a helyiek esküsznek rá, a világ legjobb osztrigája Ston szigete mellett található." forrás

Fotóegyveleg

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon