ÚTIKRITIKA.HU / Sibenik Riviéra / Sibenik








útikritikák


Sibenik Riviéra / Sibenik

Šibenik dióhéjban | Vélemények | Szállás | Hasznos információk |Strandok| Látnivalók| További beszámolók | Fotóegyveleg

f.s. fotója

Šibenik dióhéjban

  • A középkori, méltóságteljes Šibenik Zadar mellett az észak-dalmát régió legjelentősebb városa.
  • Šibenik a szokványos nyaralás mellett kulturális programok sokaságát kínálja.
  • Šibenik központja a szélvédett kikötő körül helyezkedik el. Sibenik északi része tele van szűk, keskeny utcácskákkal, mig az északi és délkeleti részen a modernebb negyedek találhatók.
  • Šibenik városi strandja a Banj. Ez egy kavicsos strand, ahol a tengervíz lassan mélyül s ezért jó hely gyermekes családoknak.
  • Šibenik további fő strandjai: a 4 km hosszú Solaris, a Jadrija és a 6 km távolságban lévő Rezaliste.
  • A gyönyörű, 15. századi Szent Jakab-székesegyház az UNESCO Világörökség része.

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett...

a Szent Jakab katedrális egyedülálló építészete és a 72 kőből faragott fej különleges szépsége
a Szent Mihály és Szent Miklós erődökből nyíló lélegzetelállító panoráma a Krka folyó torkolatára
a középkori óváros szűk sikátoraiban megbújó művészi galériák és hangulatos éttermek
a Banj strand modern kialakítása és a város felé nyíló esti panorámája
a közeli Solaris Resort aquaparkja és a különleges tengerparti strandkomplexum

Nem tetszett...

a nyári hőségben az óváros meredek lépcsőinek megmászása és a szűk utcák forrósága
a város ipari múltjának nyomai és a kikötő néhol rozsdás, elhagyatott részei
a parkolási káosz és a magas parkolási díjak a városközpontban
a főszezoni árak, különösen az óvárosi éttermekben és szálláshelyeken
a turistabuszok tömege és a nagy csoportok által okozott zsúfoltság a főbb látványosságoknál

Vélemények

"Sibenik óvárosa első pillanatra kicsit ijesztőnek tűnt. Olyan szűkek voltak az utcák, hogy nem voltam biztos benne, tényleg bemehetünk-e. Aztán persze elkapott minket a láz, és már kíváncsian próbáltuk bejárni az összeset."


"A régi épületek közül elsőre nem tűnik fel a sok műemlék, ám az érdekesebb helyeket tábla jelölte. A szűk sikátorokban persze igazi kihívás volt jó fényképet készíteni róluk. Sibenikről érdemes tudni, hogy azt tartják róla ez a leghorvátabb város."


Šibenik látnivalói részben az óváros szűk utcái között sorakoznak, részben viszont úgy elszórtan helyezkednek el a város különböző pontjain, hogy nem árt némi tájékozódási készség vagy legalább egy jó térkép. A város egyik kiemelkedő építészeti ékessége a Szent Jakab-katedrális, amely az óváros szívében áll – szinte lehetetlen eltéveszteni, már csak azért is, mert monumentális fehér homlokzata és különleges kupolája uralja a környéket.

A városban több erőd is található, és ezek elnevezése néha még a helyieket is összezavarja – különösen a Szent Mihály- és Szent Anna-erőd esetében. Helyiek és látogatók egyaránt hajlamosak keverni a két nevet, bár a város fölé emelkedő, legkönnyebben megközelíthető erőd hivatalosan a Szent Mihály-erőd. A belépő jelenleg kb. 3 euró, ami nem tűnik különösebben soknak, főleg ha figyelembe vesszük, hogy a belső tér nem kínál kiállításokat vagy interaktív elemeket – itt a belépő ára gyakorlatilag a kilátásra szól.

És az valóban megéri: a magaslatról nyíló panoráma a Šibeniki-öbölre lenyűgöző, különösen kora este, amikor a napfény aranyra festi a víz tükrét. A váron belül tehát sok felfedeznivaló nincs, de a kilátás miatt érdemes felkapaszkodni – és közben egy kicsit megpihenni a kőfalak hűs árnyékában.


Šibenik látnivalóinak egy része az óváros szűk utcái között található, a másik része viszont úgy szétszórva helyezkedik el a város dombos terepén, hogy komoly térérzék vagy legalább egy jól feltöltött Google Maps nélkül könnyű eltévedni. A város egyik valóban lenyűgöző építészeti műremeke a Szent Jakab-katedrális, amely az óváros közepén áll, és olyan markánsan uralja a környezetét, hogy képtelenség elvéteni.

Az erődök nevei néha kicsit zavarba ejtőek: különösen a Szent Mihály- és a Szent Anna-erőd esetében nem mindig egyértelmű, melyikről is beszélünk. A város fölött trónoló erőd, amely a legkönnyebben megközelíthető és kilátóként is működik, hivatalosan Szent Mihály-erőd, a belépője pedig jelenleg körülbelül 3 euró. Belül nem sok minden található – nincsenek installációk vagy kiállítások –, a fő attrakció a pazar kilátás, amely az egész Šibeniki-öblöt felöleli.

A látogatást érdemes reggeli órákra vagy naplementére időzíteni, ilyenkor kellemesebb a hőmérséklet és szebbek a fények.
A lépcsők meredekek, ezért kényelmes cipő viselése ajánlott, különösen melegben.
A tetőteraszon időnként zenei rendezvényeket vagy koncerteket is tartanak, ezek külön belépővel látogathatók.
Ha nem akarsz sorban állni, érdemes előre online jegyet váltani, főleg a főszezonban.


Šibenik egy bájos, de kissé visszafogott hangulatú város az Adriai-tenger partvidékén – pontosabban a tengerrel szemben, a Krka folyó sziklás öblének védelmében fekszik. Bár a horvát turizmus klasszikus kellékei – szűk sikátorok, apró terek, történelmi szobrok és kőhomlokzatok – itt is megtalálhatók, az összkép mégis inkább intim, mint grandiózus. A város mérete kicsi, és néhány óra alatt bejárható. Tengerjáró hajók nem állnak meg a kikötőjében, csak kisebb yachtok és vitorlások – Šibenik nem tengeri főútvonalon fekszik, és nem is próbál annak látszani.

A belváros néhány szépen burkolt, szűk utcából áll, ahol kávézók, éttermek és ajándékboltok váltják egymást. Nincsenek benne monumentális középületek vagy többtornyú székesegyházak, és a város története során nagy jelentőségű történelmi események is ritkán estek meg itt.

Ennek ellenére nyáron megtelik élettel, különösen mivel Šibenik az egyetlen horvát város, ahol négy különálló erőd is áll – mindegyikből lenyűgöző kilátás nyílik az öbölre, a szigetekre és az óvárosra. Ez a négy vár valóban ritkaságszámba megy, és sok látogatót éppen ezek a kilátópontok vonzanak ide, nem pedig a nagyvárosi pörgés.


Sz. Judit fotója

Holik Peti fotói

,, Sibenikben voltunk egy hétig. Nagyon sok pékség van, éjjel-nappal nyitva, még hétvégén is, fantasztikus kínálattal.  Az árak kicsit magasabbak, mint itthon, de feladtam a számítgátást az első napon. Igen, kicsit több.... Ennyi. De minőség! Ugyanígy a fagyi, ami 10 kuna körül van adagonként, lehet, kicsit felette, ha valami nagyon extra fajtát választasz, s a sima citrom (isteni) meg alatta - és nem kaparják körbe a kanalat....

Ettünk étteremben is, az árak egy középkategóriás magyar étterem szintjén voltak, pedig a kikötői promenádon volt.... de volt ennél magasabb árfekvés is, s nyilván olcsóbb is - máshol. Nálunk a döntést az határozta meg, hogy a helyi piacot korábbról ismertük, s a férjem imád a konyhában kreatívoskodni, meg egyáltalán piacozni. A garnéla a kedvencem, ez pl. olcsóbb, mint otthon. A gyümölcsöknél is hasonlót tapasztaltunk, vagy ugyanannyi, vagy kicsivel több, de mennyivel jobb!!! Fán érett nektarin! A belépők is a hazai árak szintjén.

Sibenik strandja nagyon korrekt! Gyönyörű környezetben van, s úszás közben gyönyörködhetsz az óváros látképében! Apró köves, így ajánlott a cipő. Van rész a gyerekeknek, ahol inkább kavicsos, s nem mélyül olyan gyorsan. Mindenféle kondigépekkel lehet erősíteni is, ha valaki erre gyúr..."  (m.a., 2021)


Mmegnéztük a várost, az erődöt, a Szent Jakab katedrálist. Gyönyörű volt, de iszonyat tömeg volt. (2022, július)

Szállás

Šibenik szállásválasztásánál több egyedi helyi szempontot kell figyelembe venni: Az óváros területe és a kikötő környéke a legforgalmasabb, itt koncentrálódnak a látnivalók és szolgáltatások, de az esti programok és vendéglátóhelyek zaja jelentős. A Banj strand környéke modernebb, de nyáron zsúfolt. A Brodarica és Solaris felé eső részek nyugodtabbak, strand közeliek, de távolabb esnek a központtól.
Az óváros domborzata miatt jelentős szintkülönbségek és sok lépcső van. A parkolás kritikus - az óvárosban szinte lehetetlen, a környékén is problémás és drága főszezonban, így kulcsfontosságú a saját parkolóhely. A "tengeri kilátás" az óvárosi részen gyakran csak részleges, a magasabban fekvő apartmanoknál panorámás. A kikötő környékén számolni kell a kompok, hajók és halpiac zajával. A régebbi apartmanházakban nem mindenhol van lift. Az óvárostól távolabbi részeken kevesebb a szolgáltatás, hosszabb sétával kell számolni. Az óvárosi szűk, kövezett utcákon a csomagszállítás nehézkes lehet.

Ajánlott hotelek (2025):

3 csillagos: Hotel Niko ,

4 csillagos: Amadria Park Jure , Solaris Villas Kornati , Heritage Hotel Life Palace , D-Resort Sibenik , Bellevue Superior City Hotel ,

Ajánlott apartmanok: Apartment Gorica ,

-----------------------------

Nem ajánlottak: Solaris Camping Beach Resort , Hotel Jadran Sibenik ,

Hasznos információk

1. Šibenik Tourist Information Centre,  Obala palih omladinaca 3, nyitvatartás 8-tól 20-ig, hétvégén 14-ig.

Parkolás

Óváros és városközpont
A történelmi belvárosban parkolni komoly kihívás - a keskeny középkori utcák nem voltak autókra tervezve. A legtöbb szálláshely a belvárosban nem rendelkezik saját parkolóval, így a közeli fizetős parkolókat kell használni. Az óváros peremén található zónás parkolók óradíja 1-2 euró között mozog, de nyáron ezek is gyorsan megtelnek.

Szálláshelyek és parkolási lehetőségek
A Solaris Beach Resort területén a hotelvendégek számára biztosított a parkolás, de napi díj ellenében (körülbelül 4 euró/nap). A rezorton kívüli látogatók is parkolhatnak itt, de drágábban. Az apartmanok és kisebb szálláshelyek nagy része nem biztosít parkolási lehetőséget, így érdemes előre érdeklődni és közeli parkolóhelyeket keresni.

Strandok és parkolás
A Banj strand parkolási helyzete katasztrofális - hivatalos parkolója nincs, és a környező utcákban is szinte lehetetlen helyet találni nyáron. Sokan a párjukkal érkeznek, és az egyik a kocsival várakozik, míg a másik fürdik. A Jadrija strand valamivel jobb helyzetben van, itt van néhány parkolóhely, de ezek is hamar megtelnek.
A Solaris strandok körül több parkolási lehetőség van - a resort vendégei ingyen parkolhatnak, mások fizetős zónákban. Az árak 15-20 euró között mozognak egész napra, ami elég borsos. A legjobb megoldás gyakran a kora reggeli érkezés, amikor még van szabad hely, vagy a busszal való közlekedés, ha a szálláshelyed messzebb van a strandtól.
Tipp: A városszéli bevásárlóközpontokban (Supernova, Dalmare) ingyenes a parkolás, és onnan busszal vagy taxival lehet a központba jutni!

Étkezés

A horvát konyha rajongói igazi paradicsomba kerülnek Šibenikben, ahol a dalmát gasztronómia minden finomságát megkóstolhatják. A tengerparti városban természetesen a friss tenger gyümölcseiből készült ételek dominálnak - a grillezett tengeri sügér, a polip saláta és a fekete rizottó mind-mind kötelező programok. A helyi éttermekben érdemes megkóstolni a híres dalmát pršutot (szárított sonkát) és a Pag-i sajtot, ami tökéletes kombináció egy pohár helyi vörösborral.

A város óvárosában tucatnyi hangulatos konoba (tradicionális étterem) várja a vendégeket, ahol a kőfalak között élvezhetjük az autentikus ízeket. Ne hagyjuk ki a cevapcicit sem - ezek a kis grillezett húsrudacskák a Balkán kulináris büszkesége, és Šibenikben is remekül elkészítik őket. A tengeri herkentyűk mellett a horvát desszertek is fantasztikusak - a kremšnita (krémes) és a palačinke (palacsinta) biztosan elvarázsolnak majd.

Az árak általában barátságosak, egy kiadós vacsora borral együtt 25-35 euró körül mozog személyenként. A helyi piacokon friss gyümölcsöket, zöldségeket és sajtokat is vásárolhatunk, ha önellátók akarunk lenni. Egy tipp: a helyi emberek általában 19-20 óra körül vacsoráznak, így érdemes időben asztalt foglalni, különösen nyáron. És persze hagyjunk helyet a kitűnő horvát fagylaltnak is, amit minden sarkon kaphatunk!

Vásárlás

Főutca és helyi üzletek
A vásárlás központja Šibenikben a Kalelarga (hivatalosan: Tomislav király utca), ahol a boltok legnagyobb választéka kínálkozik. Ez a történelmi sétálóutca a város szívében található, és itt találhatók a legtöbb helyi butik, szuvenírbolt és kisebb szaküzlet. A régi városközpontban számos kis üzlet található, amelyek jellegzetes horvát termékeket és helyi kézműves árucikkeket kínálnak.
Tipikus horvát szuvenírek
Hazavitelre ajándékba különösen érdemes vásárolni:

Olívaolaj - a helyi termelők kiváló minőségű extra szűz olívaolajat kínálnak
Szárított füge - Dalmácia hagyományos csemegéje
Korall ékszerek - az Adriai-tenger természetes koralljai alapján készített egyedi darabok
Natúr szivacs szuvenírek - az adriai tengerből származó természetes szivacsok

Bevásárlóközpontok
Citylife bevásárlóközpont - közvetlenül a régi központ mellett, sétatávolságban található, modern üzletekkel és szolgáltatásokkal.
Nagyobb bevásárlóközpontok a város szélén:

Dalmare - Brodarica és a Solaris üdülőhely közelében található
Supernova - Vodice irányában helyezkedik el

Praktikus tippek
A helyi piacok és kisebb boltok általában reggel és délután vannak nyitva, míg a bevásárlóközpontok egész nap elérhetők. A Kalelargán érdemes lassan sétálni és felfedezni a rejtett kis üzleteket, ahol gyakran egyedi, helyben készült termékeket találhatunk. A nagyobb bevásárlásokhoz praktikusabb a városszéli központokat választani, míg az autentikus horvát termékekért a belvárosban érdemes körülnézni.

Szórakozás

Šibenik éjszakai élete kellemes meglepetést okoz azoknak, akik azt gondolják, hogy egy kisebb dalmát városban nincs mit csinálni sötétedés után. A város szíve este igazán élettel telik meg, amikor a Kalelarga sétálóutcán és a kikötő környékén megnyílnak a bárok és kocsmák. A helyi fiatalok és turisták egyaránt szeretik a Vintage Bar-t és a Moby Dick Caffe Bar-t, ahol kitűnő koktélokat kortyolgathatunk a történelmi falak árnyékában.

A komoly bulizók számára a Banj strandon található Beach Club Petrus az igazi felfedezés - ez egyszerre strand bár nappal és vibráló klub éjszaka, ahol gyakran tartanak koncerteket és DJ-s bulikat. Itt a tengerparti hangulatban hajnalig lehet táncolni, és a klub népszerű mind a helyiek, mind a turisták körében. A Jack Rabbit Slim's egy másik kedvelt hely, ahol alternatív zenék és indie koncertek várják a látogatókat.

Az óváros kocsmái különleges hangulatot kínálnak - a kőfalak között kortyolgatott helyi borokat és rakiját (pálinka) semmi sem múlja felül. A Coffee & Wine bar NaMaLo tökéletes választás azoknak, akik egy nyugodtabb estét szeretnének, de mégis jó hangulatban. Ne felejtsük el, hogy a horvátok szeretik a hosszú estéket, így a legtöbb hely csak éjfél után kezd igazán felpörögni.

A kulturális szórakozást kedvelők számára gyakran szerveznek szabadtéri koncerteket a Szent Mihály-erődben vagy a katedrális előtti téren, különösen nyáron. És ha már itt vagyunk, egy romantikus esti séta a megvilágított óvárosban és a kikötőben garantáltan felejthetetlen élmény lesz!

Strandok

Banj strand

A Banj strand Šibenik legújabb városi strándja, amely 2012-ben nyílt meg 12.000 négyzetméteren, és bár modern létesítményekkel rendelkezik, számos gyakorlati problémával küzd a mindennapi használat során. A strand legnagyobb hátránya a parkolási nehézségek és a túlzsúfoltság - a nyári szezonban szinte lehetetlen megfelelő parkolóhelyet találni, és sok látogató kénytelen a környező utcákon várakozni. A kavicsos part ugyan tiszta vizet biztosít, de a hegyes kövek miatt vízi cipő használata elengedhetetlen, ami különösen családoknak jelent kényelmetlenséget és extra költséget. A strand hiányzik a természetes árnyék, ezért a napágyak és napernyők bérlése (20 euró két napágyért napernyővel) szinte kötelező, ami jelentős költségterhet ró a látogatókra. Bár a strand akadálymentesített és rendelkezik alapvető szolgáltatásokkal, a helyek száma korlátozott, és a szezonban gyakran nem lehet megfelelő helyet találni a napozáshoz. A víz minősége vegyes megítélés alá esik - mivel itt keveredik a Krka folyó édesvize a tengervízzel, a víz zavarosabb és kevésbé tiszta, mint más adriai strandokon. A strand környékén található Petrus étterem és bár túlárazott szolgáltatásokat kínál, egy kávé ára is 1,8 euró, ami jóval meghaladja a helyi átlagot. Összességében a Banj strand bár szép kilátást nyújt Šibenik óvárosára és UNESCO-védett katedrálisára, a gyakorlati problémák és magas költségek miatt inkább csak rövid látogatásra alkalmas, mintsem teljes napos strandolásra.

p. r. fotója

Jadrija strand

A Jadrija strand Šibenik hivatalos városi strándjaként 1922 óta üzemel, és bár történelmi jelentőségű, a mai napig hiányoznak belőle a modern strandolási igényeket kielégítő szolgáltatások. A strand legfőbb jellegzetessége a színes öltözőkabinok, amelyek ugyan hangulatos retró atmoszférát teremtenek, de gyakorlatilag ez az egyetlen különleges vonzereje a helynek. A partszakasz vegyes felépítésű - van kavicsos, köves és betonozott rész is, azonban a természetes homok hiánya és a kényelmetlen felszín miatt sok látogató számára kellemetlen a napozás és a vízbe járás. A strand infrastruktúrája elavult, a szolgáltatások szűkösek, és a közelben található néhány strand bár és étterem árai túlzottan magasak a nyújtott minőséghez képest. A part mentén ugyan szép sétálóút húzódik, de az árnyékos helyek hiánya és a szűk partrész miatt a hely gyorsan túlzsúfolttá válik a szezonban. A víz tiszta, de a kőrét és a kavics miatt vízi cipő nélkül nehéz biztonságosan úszni, ami különösen a családoknak okoz problémát. A környező fenyőerdő ugyan kellemes természeti hátteret biztosít, de a strand maga kevés kényelmet és programlehetőséget kínál a mai elvárásokhoz képest. Összességében a Jadrija strand inkább helyi lakosoknak és nosztalgiázóknak ajánlható, akik értékelik a történelmi hangulatot, de a modern strandolási élményt keresők számára csalódást okozhat.

g. p. fotója

A Solaris Beach Resort strandja

A Solaris Beach Resort strándja Šibenik mellett vegyes fogadtatásra talált a látogatók körében, ahol a természeti szépség és a kereskedelmi túlfejlesztés között feszül az ellentét. A resort 4 kilométer hosszú partvonalán található több különböző strand, köztük a híres Solaris Sand Beach, amely 2013-ban "The Best Adriatic Beach Award" díjat kapott, azonban a valóságban egy túlzsúfolt, kavicsos part, ahol a napágyért 15 eurót kell fizetni. A tengervíz tiszta és meleg, sekély bejárással rendelkezik, ami családoknak kedvező, de a strand maga gyakran túlnépesített és a természetes szépség helyett inkább a profit maximalizálás dominál. A bambusz napernyők és fizetős szolgáltatások ugyan hangulatos légkört teremtenek, de sok vendég panaszkodik a túlárazott árakra - egy fagylaltgombóc 3 euróba, egy sör 4,50-5,50 euróba kerül. A strandon hiányzik az árnyék, és bár a resort többféle strandot kínál (Family Beach, Club Beach), mindegyik szenved ugyanazoktól a problémáktól: zsúfoltság, magas árak és a természetesség hiánya. Az akvapark külön térítés ellenében elérhető (40 euró felnőtteknek, 20 euró gyerekeknek naponta), ami további terhet ró a családokra. Összességében a Solaris Beach Resort strándja szép természeti környezetben található, de a kereskedelmi érdekek és túlárazott szolgáltatások miatt inkább csalódást okoz, mintsem valódi tengerparti élményt nyújt.

k. j. fotója

Látnivalók

A Szent Miklós-erődhöz teljesen véletlenül jutottunk el – aznap eredetileg csak a Szent Mihály-erőd szerepelt a programban, amely belépőjeggyel látogatható. Bár a kilátás valóban szép volt onnan, izgalmakban nem bővelkedett, és inkább a panoráma kedvéért érdemes felmenni. A város másik két erődje (a Barone és a Szent János-erőd) ekkor még felújítás alatt állt, és a hírek szerint várhatóan még éveken át nem lesznek teljesen látogathatók.

Késő délután úgy döntöttünk, lemegyünk a tengerhez fürdeni, de már nem akartunk messzire menni. Így esett a választás a város előtt húzódó Szent Anna-csatorna partjára, ahol a térkép szerint egy nyilvános fürdőhely is található. A vízparthoz közeledve meglepve láttuk, hogy itt is emelkedik egy hatalmas erőd – így találtunk rá a Szent Miklós-erődre.

Ez az erőd teljesen más, mint a város többi védműve: nem hegyre vagy falak közé épült, hanem a tengerbe, egy kis sziget mellé, közvetlenül a csatorna bejáratához. Vízi erőd lévén stratégiai szerepe különleges volt: a nyílt tengerről érkező hajók ezt pillantották meg először, és nem véletlenül: robosztus, monumentális formái már távolról is lenyűgözőek. Nehéz elképzelni, milyen érzés lehetett egykor közeledni hozzá ellenséges zászló alatt – de sejthető, hogy az óriási kőfalak látványa elég volt ahhoz, hogy sokakban meginogjon a támadási kedv.


🏰 A Szent Miklós-erőd látogatása (2025)

2025-ben a Szent Miklós-erőd továbbra is csak korlátozottan látogatható, mivel a műemlék védettsége miatt a teljes bejárás szigorúan szabályozott. Az erőd szárazföldről nem közelíthető meg, hiszen a Szent Anna-csatornában egy kis szigetcsúcsra épült, közvetlenül a tenger bejáratánál.

A látogatás lehetséges:

vezetett csónakos túrával, amelyet Šibenik központi kikötőjéből indítanak,

vagy kajakos túrák keretében, amelyek általában a tenger felől közelítik meg az erődöt, és csak kívülről tekinthető meg.

Belépés az erőd belsejébe csak előzetesen foglalt, vezetett túra részeként lehetséges, ezek általában májustól októberig elérhetők, és kb. 10–15 euróba kerülnek, idegenvezetéstől és csomagtól függően. A látogatók száma korlátozott a műemléki állapot védelme miatt.
🏖️ Fürdés a Szent Anna-csatorna partján

A csatorna környéke kedvelt fürdőhely a helyiek körében, különösen a "Banj Beach" nevű partszakasz, amely a belvárostól gyalogosan 10–15 percre található.

A strandról panorámás kilátás nyílik Šibenik óvárosára és a Szent Jakab-katedrálisra.

A vízpart apró kavicsos, rendezett, a víz sekély és tiszta – ideális akár idősebbek vagy kisgyermekesek számára is.

Zuhanyzók, napernyő-bérlés, büfé és egy étterem is rendelkezésre áll.

A strand ingyenesen használható, csak a napozóágyakért kell fizetni (kb. 6–8 euró/nap).


Šibenik legjelentősebb látnivalója kétségtelenül a Szent Jakab-katedrális (horvátul: Katedrala sv. Jakova), amely nemcsak a város jelképe, hanem 2000 óta az UNESCO világörökség része is. Az épület 1402-ben gótikus stílusban kezdett formát ölteni, ám az építkezés több évtizedig elhúzódott, így mire a 15. század végére befejezték, már a reneszánsz dominált. Ennek eredményeként a katedrális egyfajta átmeneti, kevert stílusú épületté vált: alsó része a gótika letisztult, szerény vonalait idézi, míg a felső rész – különösen a boltozat – már a reneszánsz lágyabb, félköríves formáit követi.

Ez a kettősség adja különös karakterét – van, aki szerint kissé zavaros, mások épp ezt a szokatlan átmenetet tartják izgalmasnak. A kupola, amely távolról a firenzei dóm kicsinyített mására emlékeztet, arányait tekintve valóban visszafogottabb, szinte díszként ül az épület tetején. A templom mérete is szerényebb, mint ahogyan azt a „katedrális” elnevezés sugallná – különösen, ha a nagy olasz városok hatalmas bazilikáihoz hasonlítjuk.

A bejárati kapu mégis ikonikus elem, különösen a turisták körében: a két kőoroszlán hátán álló Ádám és Éva szobra a templom egyik legismertebb részlete. A szobrok testtartása, arcjátékai még erősen a gótikus szemérmességet tükrözik, de már a reneszánsz részletgazdagság felé mozdulnak.

A belső térben háromhajós elrendezés uralkodik, amely szintén a gótikus alapokra utal. Az építészet itt is végigjárja a stílusváltás fokozatait: a boltozat egyszerű, dísztelen félkörívekkel záródik, visszafogottan követve a külső változásokat. Sajnos a katedrális belső terében fotózni tilos, pedig sokak szerint a belső tér kifinomult arányai és fényjátékai jóval érdekesebbek, mint az épület külseje.


Šibenikbe érkezve a kikötő közelében egy nagy méretű parkolóban tudtuk letenni az autót – a díj körülbelül 3,20 euró/óra, ami a város frekventált elhelyezkedését tekintve teljesen elfogadható. A város a Krka folyó és az Adriai-tenger találkozásánál fekszik, csupán néhány kilométerre a Krka Nemzeti Park bejáratától. A települést a horvátok alapították, bár a pontos évszám nem ismert, első írásos említése 1066-ból származik.

Mire megérkeztünk, könnyű nyári eső kezdett szemerkélni, a város csak ébredezett. Szerencsére a Szent Mihály-erőd már nyitva volt, így elsőként azt vettük célba. A belépő két főre kb. 13 euróba került, de érvényes volt a belépés a Barone-erődbe is, amely valamivel távolabb, magasabban fekszik a város fölött – bár oda végül nem kapaszkodtunk fel. A Szent Mihály-erőd egyébként Šibenik legismertebb erődje, 70 méteres magasságból nyújt lenyűgöző panorámát az óvárosra, a kikötőre és a környező dombokra.

Ezután betértünk egy apró botanikus kertbe, amely egyben kávézó és étteremként is működik. Ha az ember fogyaszt valamit – legyen az csak egy presszókávé –, a belépés ingyenes, egyébként 1 eurót kérnek. A kertből lefelé vezető lépcsők alatt egy sziklába vájt kápolna is megbújik, ami csendes kis meglepetésként várja a látogatót.

Šibenik óvárosa különösen hangulatos, kanyargós sikátorai, faragott kőlépcsői és régi épületei igazi mediterrán bájt sugároznak. A legjelentősebb látnivaló a Szent Jakab-székesegyház, amely UNESCO világörökségi helyszín. A késő reneszánsz remekmű kidolgozottsága és egyedi stílusa valóban lenyűgöző – az építés több mint egy évszázadon át zajlott, és végül 1555-ben szentelték fel.

A katedrálissal szemben található a város főtere, amelynek egyik ékessége a reneszánsz stílusú városháza, árkádjai alatt pedig kávézók és éttermek sorakoznak, kellemes árnyékot kínálva a forró délutánokon. Itt működik a híres Pelegrini étterem is, amelyet sokan Horvátország egyik legjobb éttermeként tartanak számon – a helyiek és a gasztronómiát értékelő utazók körében egyaránt.

További beszámolók

Bár Šibenik környékén még mindig megőriztek néhány emléket a régi jugoszláv ipari múltból – ipartelepek, gyárépületek a város peremén –, a hangulat ma már teljesen más. Az egykori iparváros mára a turizmus egyik felkapott célpontja lett, ahol áprilistól novemberig egymást érik a látogatók a kanyargós középkori sikátorokban és a tengerparti sétányon, amely sokak szerint az egyik legszebb egész Dalmáciában.

Autóval érkezve egyszerű a dolgunk: elég követni a kikötőt jelző táblákat, és néhány perc alatt máris ott találjuk magunkat a festői Krka folyó torkolatánál elterülő öbölben. A parkolás legkényelmesebb opciója a buszpályaudvar melletti fizetős parkoló, ahol óránként 0,80 euróért hagyhatjuk az autót, közvetlenül az óváros és a piac szomszédságában – már persze, ha találunk helyet.

Mielőtt nekivágunk a városnézésnek, érdemes felmenni a piactérre, amit körbeölelnek a lakóházak, és beszerezni mindent, amire útközben szükségünk lehet. Füge, szőlő, helyi sajtok, olívaolaj, szárított paradicsom – a kínálat bőséges és az árak is jóval kedvezőbbek, mint az óváros apróbb kioszkjaiban. Az alkudozás szinte elvárt, de az angolt ritkán értik a termelők, így pár horvát kifejezés vagy kézmozdulat sokat segít.

A tengerparti sétány rövid, de hangulatos, a középkori városfalak tövében kanyarog. A meleg és a magas páratartalom miatt praktikus jó cipőt, kalapot vagy napszemüveget vinni, különösen nyáron. A városnézés az óváros előtti erődszerű épületnél kezdődhet, melynek két ágyúja ünnepek alkalmával még mindig megszólal – persze már csak díszlövésként.

Innen két irányból is beléphetünk az óvárosba: vagy rögtön az erődnél, vagy kicsit tovább haladva, a Szent Jakab-katedrálishoz vezető lépcsőkön. Az óváros két párhuzamos utcából és az ezekre merőlegesen felfűzött szűk sikátorokból áll – egy kellemes séta 20 perc alatt bejárható. Akit nem riaszt el némi emelkedő, annak ajánlott felsétálni a Szent Mihály-erődhöz, ahonnan pazar kilátás nyílik az egész városra és a tengeri öbölre.

Az erőd alatti temető különösen érdekes: macskák napoznak a sírokon, a sírköveken pedig jellemzően olasz neveket találunk, emlékeztetve a város történelmi múltjára.

Šibenik ma a béke és a nyugalom egyik kis szigete a dalmát tengerpart zsúfolt üdülőtelepülései között. Emberléptékű város, ahol a történelmi örökség, a tengeri életforma és a helyi hangulat kellemes egyensúlyban van. Nem ritka, hogy a kikötőben német, skandináv, angol vagy orosz zászlóval díszített vitorlások és jachtok sorakoznak – sok látogató ugyanis saját hajóval érkezik.


🚶‍♀️ Sétaútvonal Šibenik óvárosában (kb. 1,5 óra kényelmes tempóban)

Start: Szent Mihály-erőd (Tvrđava sv. Mihovila)
– Indítsd innen a napot, lehetőleg még délelőtt. A kilátás páratlan, a fények délelőtt különösen szépek.
– Belépő: kb. 3 euró, online is megvásárolható.

Lépcsők lefelé a botanikus kerthez (Mediterrán kert)
– Egy rejtett kis oázis, ahol pár percre meg lehet pihenni.
– Ha fogyasztasz valamit a kávézóban (akár egy limonádét), ingyen be lehet menni.

Tovább a szűk sikátorokon át a Szent Jakab-katedrálishoz (UNESCO)
– Az út hangulatos, macskaköves utcácskákon vezet, erkélyekről csüngő virágok között.
– A katedrális kívülről is impozáns, de ha nyitva van, érdemes belül is körülnézni (belépő: kb. 3–4 euró).

Térj be a városháza árkádjai alatti egyik kávézóba vagy fagyizóba
– Ez a főtér ideális pihenőpont, kellemes árnyékot adnak a boltívek.
– Itt található a híres Pelegrini étterem is, ha előre foglaltál ebédre vagy vacsorára.

Innen a Katedrális mögötti keskeny utcákon haladj lefelé a kikötő felé
– Útközben több kis bolt, galéria és helyi kézműves található, kevésbé turistás hangulattal.

Zárásként sétálj ki a part menti sétányra a Szent Ferenc templomig
– Itt egy kellemes tengeri szellő és padok várnak – ideális levezetése egy délelőtti felfedezésnek.

Ha belefér az időbe, délután mehettek fürdeni a Banj Beach nevű strandhoz, ami innen kb. 15 perc séta – útközben tovább gyönyörködhettek a város látképében.

Fotóegyveleg

Szent Jakab-katedrális, UNESCO világörökség része - b.i. fotója

 

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon