ÚTIKRITIKA.HU / Bordeaux







útikritikák


Bordeaux

Bordeaux, bordói borok

Bordeaux dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Megközelítés | Szállás | Közlekedés | Étkezés | Vásárlás | Szórakozás | Közbiztonság | Egyéb hasznos információk | Place de la Bourse & Palais de la Bourse | Chateau Pape Clement | Miroir d'Eau de Bordeux | Triangle d'Or | Porte de la Lune | St Pierre negyed | Chartrons | Bormúzeum | St Croix és St Michel negyedek | Bortúrák a környéken | Arcachon | Egyéb látnivalók |Érdekességek| További beszámolók | Fotóegyveleg

.

Tér a kedvenc negyedünkben (Saint Pierre) - K. Kriszta fotója

Bordeaux dióhéjban

Bordeaux (ejtsd Bordó) egy délnyugat-franciaországi nagyváros, az Aquitania nevű régióban. A városon a Garonne-folyó folyik át. Bordeaux jó 45 kilométer távolságban fekszik az Atlanti-óceántól. (Az óceán dagálya idejekor az óváros hídjainak pilléreinél látni, hogy a Garonne vízállása is megemelkedik.) A tengerjáró hajók lazán útba ejtik Bordeaux-t, elférnek a folyón.

Bordeaux lakossága közel 261 ezer, a vonzáskörzettel együtt kb. egymillió (2025-ös adat).

  • Bordeaux légvonalban 956 kilométerre van Budapesttől. Autón a távolság 1943 kilométer, ami megállás nélküli utazást feltételezve 19-20 órás vezetést igényel.
  • Párizsból autóval kb. 6 óra alatt lehet eljutni Bordeaux-ba (583 kilométer, többnyire autópályán)
  • Havi nettó átlagfizetés (2025-ben): 2320 euró - (franciaországi átlag: 2370 euró)

Fő látnivalók és nevezetességek

  • Az UNESCO kulturális világörökségének a része a Bordeaux régi része a kikötővel (Porte de la Lune).
  • Szent András katedrális (Cathédrale Saint-André); a Palais Rohan (érsekségi palota és városháza egy helyen); a beépítetlenül hagyott központi terük, a Place des Quinconces a Monument aux Girondins-nal (emlékmű a girondista köztársasági terrorról); a Börzepalota;
  • Bordeaux legalább ötezer gótikus vagy barokk épülettel idézi meg a múltat, elsősorban is a 17. századot.
  • A városhoz közeli világhíres borvidék. Bordeaux "Franciaország borfővárosa". E borvidéken nagy többségben (88%) vörösbort termelnek. A borvidéken több mint 9 ezer borász ténykedik. 60 százalékuk egyéni gazdálkodó, a többiek az 52 szövetkezet valamelyikéhez tartoznak.
  • La Cité du Vin - a világ egyik legjobb bormúzeuma

Bordeaux – talán ez a legismertebb név a világon, ha bor kerül szóba. Nehéz lenne túlzónak nevezni azt az állítást, hogy aki igazán szereti a borokat, egyszer biztosan elzarándokol ide. A város neve önmagában is fogalom, egyet jelent az eleganciával, a minőséggel és a hagyománnyal. Olyan erős a turisztikai vonzereje és olyan professzionálisan felépített a bormarketingje, hogy minden esélye megvan rá: még évszázadok múltán is a világ borturisztikai térképének egyik legelőkelőbb pontja marad.

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. A helyi emberek barátságosabbak a turisták iránt, mint a párizsiak
  2. A sok szép régi és új épület együtt (köztük sok elegáns háromszögű, ,,vasaló ház" jellegű) ízléses, mutatós összképet fest; szerencséjük, hogy a világháborúkban nem érte kár a várost
  3. Nagyon kellemes a Cours du Chapeau Rouge (Vörös sipkás udvarok) sétáló övezet
  4. Nagyon szépek, elegánsak, szupermodernek a villamosok
  5. A Capucins negyed ("Bordeaux hasa") a temérdek kajálda és főleg a piac, a Marché des Capucins (friss osztriga és más gyönyörök)
  6. A főtér az esti kivilágításban
  7. Délutáni séta a Garonne partján, hangulatos a piknikező, dumálgató, sportoló tömeg.
  8. A Saint Pierre negyed szabálytalan alakú, nagyon hangulatos terei a hétköznap este is zsúfolásig tele kávézók, borbárok, vendéglők sokaságával.
  9. A templomok közül a Szent András székesegyház tettszett messze a legjobban (gótika ahogy kell)
  10. Szubjektív: az díszburkolatot a legtöbb utcában úgy rakták le, hogy egy-egy kör alakú , cca 30-50 cm mély lyukat hagytak a bejárat mellett. Ahová az üzlet vagy lakóház tulajdonosa be tudott ültetni egy cserjét, futót, borostyán, bármilyen növényt. Ami aztán szépen felfuttatott a falra, például az ajtó főlé keretnek. A növények megeredtek, sokkal kellemesebbé teszik a közvetlen környezetet és még nagy beruházás sem kell hozzájuk.
  11. Irigylésre méltó a helyi lányok, nők mértéktartó divatozása (pl. itt alig látni nagy műkörmöket, ízlésficamos, kurvás öltözködést).
  12. A Chartres negyed hangulatos utcája, a rue Notre-Dame

K. Kriszta fotója

Nem tetszett

  1. Az utcákon itt-ott a kutyaürülék (még akkor is kellemetlen, ha a franciák szerint szerencsét hoz bal lábbal belelépni)
  2. A hetvenes években épített Meriádeck modern negyed már nem hat modernnek, sőt elég lélektelen
  3. A Rue Saint Catherine egyes  kövezete baromi csúszásveszélyes eső idején és után
  4. Szombat délutánonként a sétálóutcában akkora a tömeg, hogy alig lehet előre haladni
  5. A Port de la Lune rakpartján a kerékpárosok és a skateboardozók túl veszélyesen cikáznak a sétálók között. Kellemetlen.
  6. Az utcákon, kávézók terasznál lebzselő, mihasznának tűnő, a segélyekből és csencselésből élő észak-afrikai arab fiatalemberek látványa.
  7. Nagyon sok bolt nem erőlteti a hosszas nyitvatartást
  8. A Kortárs művészetek múzeumának (CAPC musée d'art contemporain) terei lenyügözőek, de a kiállítások nem túl érdekesek.
  9. Nem vagyunk ,,fogtechnikusok, de azért a Bormúzeum 21 eurós belépőjegy elriasztott bennünket. Igaz nem is vagyunk borisszák.
  10. A Garonne folyó tiszta, meglepően széles, de nem igazán attraktív.
  11. A Szent Mihály templom harangtornyának (Flèche de la Basilique Saint-Michel) tetejére nagyon terveztünk felmenni, de 2025-ig renoválják.
  12. Az Európa legnagyobb terének mondott Place des Quinconces-en a méltóságteljes girondista emlékmű (Le monument aux Girondins) mellé gigantikus vidámparkot létesítettek. Hát, nem elegáns.

Kriszta fotója

Vélemények

Ha a Garonne partján sétálunk, elsőként a Place de la Bourse és az előtte elterülő látványos Víztükör (Le Miroir d’Eau) ragadja meg a figyelmet. Ha továbbhaladunk észak felé, hamarosan megérkezünk Európa legnagyobb belvárosi terére, a tágas és monumentális Place des Quinconces-hez. Innen mi teljesen véletlenül kanyarodtunk le a partra, ahol egy igazi meglepetés várt ránk: a Marché des Quais, vagyis a rakparti piac.

Ez a szabadtéri piac minden vasárnap reggel 7 és délután 3 között kel életre, és a folyó mellett, fák árnyékában sorakoznak a standok. Az illatok, a színek és az ízek kavalkádja fogadja a sétálókat: friss kagyló, osztriga, sajtok, pástétomok, pékáruk, borok és helyi finomságok minden mennyiségben. Ha valaki valódi francia ízélményre vágyik – ez a piac egyszerűen kihagyhatatlan. Nincs is jobb módja a vasárnap délelőtt eltöltésének Bordeaux-ban.


,, A belvárosi részben nem kevesebb, mint ötezer klasszikus stílusú, fotogén épület áll. Sokan bicikliznek, gördeszkáznak, vagy elektromos rollerrel nyomják, jobbára a szintbe hozott villamos síneken. Az utcákon viszont amputált bicikli-torzók vannak korláthoz bilincselve. Ami zavaró még az utcaképben, hogy feltűnően sokan dohányoznak. A házak elhasználtak, több autó oldalsó üvege nem tudott ellenállni a kíváncsiságnak. Van vezető nélküli villamos, de ma már ez nekünk nem akkora mutatvány.

Érdemes-e Bordeauxba utazni? Igen. 2-3 napra. Annyi van benne, ismétlődések nélkül. (j.d., 2019)


Természetesen a tökéletesen megőrzött történelmi rész érdekelt minket. Legtöbbje az UNESCO világörökségi listáján szerepel, mint a felvilágosodás egyedülálló városi és építészeti együttese. Sokkal több turista volt ott, mint azokban a korábbi régiókban, ahol ezt az utat meglátogattuk. Mivel Bordeaux egy nagy ipari város, és minden infrastruktúráját egész évben fejlesztik, és nincs szezonális érzés, minden kávézó, étterem és bár nyitva volt és tele volt látogatókkal, ezért szabadtéri piacok és utcai koncertek történtek is. A városban rengeteg múzeum található, nincs értelme felsorolni őket, és a klasszikus múzeumok mellett található egy tengeralattjáró múzeum, vagy ami még érdekesebb, a bormúzeum (ennek a régióban kell lennie!) . A város legkellemesebb élményt hagyott maga után, örömmel látogatjuk meg újra. (2020) forrás


Tetszett:

A Bordeaux-i borfesztiválok és pincészetek: A borvidék felfedezése felejthetetlen élmény volt, a borászatok látogatása és a helyi borok kóstolása különleges élvezetet nyújtott.
A Place de la Bourse és a Miroir d'Eau: A tér és a tükörsima vízfelület lenyűgöző látványt nyújtott, különösen este, amikor a fények tükröződtek a vízben.
A történelmi városközpont: Bordeaux óvárosa, a szűk, kanyargós utcákkal és a gyönyörű építészeti stílusokkal, igazi utazást jelentett a történelemben.
A Garonne folyó menti sétányok: A folyóparti séták lehetőséget adtak a pihenésre, miközben gyönyörű kilátásban lehetett részem a városra.
A Cité du Vin: A bor kultúráját bemutató múzeum interaktív kiállításaival izgalmas betekintést nyújtott Bordeaux híres borászatába.
A helyi piacok és éttermek: Az autentikus piacok és a friss helyi alapanyagokból készült étkezések valódi kulináris élményt adtak.

Nem tetszett:

A turisták nagy száma: Bordeaux főbb turisztikai látványosságai, mint a Place de la Bourse és a Miroir d'Eau, a főszezonban túlzsúfoltak voltak.
A magas étkezési árak: A város népszerűbb éttermeiben az árak meglehetősen magasak voltak, különösen a borfesztiválok idején.
A közlekedési dugók: A város forgalma, különösen a csúcsidőszakokban, gyakran okozott kellemetlenséget, amikor közlekedni kellett.
A parkolási problémák: A központban parkolóhelyet találni nehézkes volt, és a parkolási díjak magasak voltak.
Az időjárás: A nyári hőség és a magas páratartalom gyakran megnehezítette a szabadtéri programok élvezetét.
A turistákra szabott túrák és szolgáltatások: Bár Bordeaux történelmileg gazdag város, néha úgy éreztem, hogy túl sok túlságosan turistás szolgáltatás van, amelyek csökkentették az autentikus élményt.

Megközelítés

Napi TGV szuper gyors vasúti összekötettés van Párizs és Bordeaux között. Az utazás kb. 3 órás, egy odaúti jegy kb. 60 eurót kóstál. Természetesen érdemes autót bérelni, azzal közlekedni Párizsból, de a város megtekintéséhez kevés hasznát vesszük az autónak.

A főpályudvar főbejárata - R. Gyuri fotója

Szállás

Bordeaux-ban a szállásválasztás kulcsfontosságú a sikeres utazáshoz, és néhány helyi sajátosságot érdemes figyelembe venni a foglalás előtt. A város különböző negyedei más-más hangulattal és előnyökkel rendelkeznek, így érdemes a látogatás céljához illeszkedő környéket választani.

A történelmi belváros (Centre Historique) kétségtelenül a legjobb választás az első látogatás alkalmával. Innen minden fontos látnivaló - a Place de la Bourse tükörmedencéje, a Grand Théâtre elegáns épülete vagy Európa leghosszabb bevásárlóutcája, a Rue Sainte-Catherine - könnyedén bejárható gyalog. Bár a szállások ára itt magasabb, a központi elhelyezkedés kényelme és a 18. századi épületek szépsége kárpótol ezért. Különösen a Place du Parlement környéke nyüzsgő, esti program szempontjából ideális, de ha a nyugodt alvás fontos, érdemes kicsit távolabb keresni.

A Chartrons negyed az egykori borkereskedők negyede, amely az utóbbi években a város legkedveltebb területévé nőtte ki magát. Még mindig közel van a központhoz, de már valamivel nyugodtabb, tele antikvitásokkal, galériákkal és hangulatos kávézókkal. A folyóparti sétány (Quai des Chartrons) különösen vonzó, ahol esti futás vagy egy pohár bor mellett gyönyörködhet a naplementében.

A Saint Michel és Capucins környéke Bordeaux multikulturális szíve, ahol a híres Capucins piac található. Ez a negyed kevésbé elegáns, de jóval autentikusabb élményt és alacsonyabb árakat kínál. Ha szereti a nyüzsgést, a kulturális sokszínűséget és nem zavarja, hogy a környék kissé zajosabb és olykor rendezetlenebb, itt érezheti magát leginkább a helyi élet részének.

A gyakorlati szempontok között kiemelkedik a parkolás kérdése, különösen ha autóval érkezik. Bordeaux történelmi központjában rendkívül nehéz és drága a parkolás, így ha járművel utazik, mindenképp olyan szállást válasszon, amely biztosít parkolóhelyet vagy legalább közel van egy nyilvános parkolóházhoz. A belvárosban szinte lehetetlen ingyenes helyet találni, és a napi parkolási díj akár 20-30 euró is lehet.

A tömegközlekedés szempontjából fontos, hogy a szállás közel legyen valamelyik villamosvonalhoz, mivel ez a leghatékonyabb módja a városban való közlekedésnek. Bordeaux villamos hálózata modern, tiszta és megbízható - érdemes olyan szállást választani, amely maximum 5-10 perces sétára van egy megállótól.

Ha elsősorban a borturizmus vonzza Bordeaux-ba, fontolóra veheti, hogy ne magában a városban, hanem valamelyik híres borvidéken (Saint-Émilion, Médoc, Graves) foglaljon szállást. Ezek 30-60 percre találhatók a várostól, és közvetlenebb hozzáférést biztosítanak a pincészetekhez, bár ebben az esetben autóra lesz szüksége a közlekedéshez.

Végül érdemes tudni, hogy a történelmi központban található szállások gyakran régi, 18-19. századi épületekben kaptak helyet. Bár ezek rendkívül hangulatosak a magas mennyezetekkel és eredeti részletekkel, sokszor nem rendelkeznek lifttel, és a nyári hónapokban légkondicionálás hiányában meleg lehet bennük. Ha ezek a szempontok fontosak az Ön számára, érdemes modern építésű szállást keresni a központon kívül, például a Bassins à Flot vagy Bacalan területén.

A villamos vonalán kell lakni. Ha megoldható, akkor a központban, ha kevésbé, akkor bárhol, csak legyen egy villamosmegálló a közelben. Csúcsidőben 3 percenként jár, kellemesen csilingel, halk, légkondis. Az átszállások nagyon kellemesek és a sínek között gondozott gyep van sok helyen. Nagy kedvenc lett. (Kriszta)

j.d.

Közlekedés

Autóval a belvárosban felejtős. A dugó, ha van, nagy, a parkolás mindenhol fizetős. Vannak zónák, ahol csak helyiek parkolhatnak, szóval mindenki figyeljen nagyon oda. Egyszerűbb letenni a kocsit és tömegközlekedni/sétálni.

Kerékpár

A városi közlekedés látványosan kedvez a kerékpárosoknak és az elektromos rollerezőknek. Jó látni ezt. Mindazonáltal a turista jobban teszi ha gyalogosan fedezi fel a várost, mert praktikusabb.. De mindenhol vannak bicikliutak, szépen felfestve, elválasztva. Reggelenként az az ember érzése, hogy minden ovist bicajjal visznek oviba. Sisakban, ahogy azt kell.

Pont Saint Pierre - Ezen a központi hídon autók nem is közlekedhetnek, csak a villamosok, buszok, kerékpárosok és rollerezők. - K. Kriszta fotója 

A bicajosok annyira ,,nyeregben érzik magukat", hogy akár mobilozhatnak is, lassítva a buszforgalmat - K. Kriszta fotója 

Bér velo - K. Kriszta fotója

Érdemes autót bérelni a vidéki Franciaország legalább egy kis részének megnézéséhez. Aki csak pár napra jön és a városból ki sem teszi a lábát, ez nem jó opció.

Villamos - Bordeaux-ban négy villamosvonal adott. Az egyszeri viteldíj 1,70 euró. Használjon euróérméket vagy chip- és PIN-kódos betéti/hitelkártyát, ha 1, 5 vagy 10 utazásra alkalmas kártyát fizet. Egy viteldíj egy órányi utazásra szól. Egy óra alatt szükség szerint átszállhat a villamos és a busz között. A jegyet felszállásnál kötelező érvényesíteni. Minden kártyás jegy 10x újra tölthető. A kártya személyhez kötött, nem lehet a 10 darabosból kettőt lehúzni, ha ketten utazunk. Jegyet az automatából könnyedén lehet venni. A kedvezmények rendszere kicsit kaotikus. Nagy segítség, hogy az automata nyelvét könnyedén át lehet állítani angolra. Ha az automatából kifogy az apró, akkor egy kiprintelt cetlit ad ki a visszajáró 30.- centről. amit valahol persze be lehet váltani biztosan.

A városban buszok is közlekednek. Éjszakai buszok is közlekednek. Azokra a menetjegy 2.-  euróba kerül.

Ha Bordeaux-nak egyetlen, jelképértékű létesítményét kellene megneveznem, bármilyen meglepő, a villamos jutna elsőként eszembe. Nem csupán közlekedési eszköz, hanem a város identitásának része – technológiai megoldása pedig valóban különleges. Bordeaux villamosai ugyanis vezeték nélküliek, úgynevezett APS rendszerűek.

A hagyományos felsővezetékek helyett itt az úttestbe süllyesztett harmadik sín biztosítja az áramellátást. Ez a rendszer nyolc méter hosszú aktív szakaszokból áll, amelyeket háromméteres szigetelőelemek választanak el egymástól. A villamos csak akkor kap áramot, amikor éppen az aktív szakasz felett halad – így a gyalogosok számára teljesen biztonságos a közlekedés, és a város történelmi utcaképe is zavartalan marad.

Ez az elegáns, innovatív megoldás tökéletesen illik Bordeaux városképéhez: modern technológia és kulturális örökség egymás mellett, harmóniában.

K. Kriszta fotói

Kellemesebb így - K. Kriszta fotója

Nagyon tetszettek az ilyen tarka zebrák - K. Kriszta fotója

Busz

De van városnéző vonatka is. A busz általában lassabb, de a menetrend eléggé jól szinronizálva megvan a google mapsen is, ami nagy segítség. A helyi applikáció nem a legegyszerűbb.

K. Kriszta fotója


Pont Jacques Chaban-Delmas - K. Kriszta fotója

Étkezés

2025: Középkategóriás étteremben, 2 főre háromfogásos étkezés kb. 60 euró.

Olcsó étteremben egy főétel 18 euró körül. Idegesítő szokásuk, hogy a legtöbb hely délután 3-7-ig zárva van. Sok étteremben délben csak napi menüből lehet válogatni, este kerül elő az a la carte. Szerencsére a nemzetiségi konyhák ezt a tradíciót nem követik, az egyszeri magyar turista nem hal éhen. Csodásak a pékségek, mint általában Franciaországban. Amiből szűkös a választék: különféle mentes diétáknak megfelelő ételek.

A legjobb: mindenhol kérés nélkül azonnal hoznak egy butélia hideg vizet. Persze megkérdezik, mit szeretnél inni, de, ha csapvizet kérsz, nem vágnak pofákat. Nagyon jó szokás.

Két ajánlott vendéglő:

  • Le Petit Commerce (22 Rue du Parlement)
  • Le 7 Ème Pêché (65, Cours de Verdun)

Ajánlott boros pince:

  • Calvet (81 Cours du Médoc)

,, Bizony a kíváncsiságunk és a sznobságunk vitt rá minket, hogy a sztárséf, a skót Gordon Ramsay éttermébe menjünk ebédelni, ami az igazán szép Grand Hotel étterme is egyben. Néztünk körbe, mint absztinens a bormúzeumban. A nálunk nagyobb sznoboknak hitelesítésként írom, hogy a „konyha ördöge” három Michelin-csillag tulajdonosa (amúgy a 18 éves lányának, Matildának a szülinapi bulijára Ed Sheerant hívta meg, a sznobja). Tripadvisor egyik hozzászólójának gépi fordítása szerint: „Nagyon finom töltő ételek! A pincérek nagyon barátságosak és zaklatottak.”

Ja, hogy mondjam már, hogy nekünk milyen volt? Előételnek nagyon finom kenyeret hoztak francia vajjal, eddig szuper. Aztán halat ettünk, valóban omlós, ízletes, és nem akkorra, amivel elrontod a gyomrod. Garnirungnak fehér bab majdnem megfőzve és chorizo reszelék (asztúriai kolbász finomság), kb. egy vékony szeletnek megfelelő mennyiség. A telítettség érzésének mellékhatása nem fenyegetett. Az egy üveg víz 9 euró volt, ami rosszul esett egy skóttól. Két menüt ettünk hárman 49 euróért. Ezzel egy bakancslistás hely megüresedett. " (j.d., 2019)

Pesztós - r. gy. fotója

,, Reggelente az emberek baquetteket ölelgetve jönnek-mennek. És ezek nagyon-nagyon finomak. Hazajöttünk és a francia madaras tecsóban, az Auchanban is vettünk valami hasonlót, de míg a kinti kívül ropogós és belül puha, ez itthoni silány, baseballütő kinézetű morzsahalmaz.

Na és a croissant! Az nagyon ott van, a francia pékeket a világörökség részeként kell kezelni. (j.d., 2019)

Vásárlás

Európai egyik legnagyobb és leghosszabb bevásárló útszakasza a Rue Saint Catherine. 1,2 kilométer hosszú szakaszon sorakoznak menő divatüzletek, sörözők, kávézók, üzletközpontok. Megtalálható itt a híres Galeries Lafayette áruház.

Fontos: A sétálutcának a Place de la Victoire felől kezdődő kb. fele populárisabb (gagyisabb), mint a rue Victor Hugo kereszteződésénél kezdődő másik fele, ami menő. Két teljesen más szint. E menő részen van a híres Galeries Lafayette áruház.

,, A közvélemény-kutatások szerint a franciák 77 százaléka úgy véli: a Galeries Lafayette a francia nemzet kulturális örökségének részét alkotja. Lehet, hogy Párizsban szép, de itt nem több mint bármelyik másik." (j.d.)

A Szent Katali utca kevésbé menő szakasza - K. Kriszta fotója


Jóna Dávid fotói

Nyúlhús a piacon (Marché Des Capucins) - R. Gy. fotója

Egy a rengeteg csodálatos sajtbolt közül - K. Kriszta fotója

Grand Hommes menő piacszerűség - K. Kriszta fotója

Szórakozás

Bordeaux egyetemi város, szóval sok szórakozóhely kínálkozik, főleg persze a fiataloknak. Príma sörözők, kávézók és bárok (borbárok) találhatók a Place de la Victoire (Gyözelem tere) környékén. Több élőzenés hely is van. A Quai de Paludate tájékán vannak a pörgősebb bulihelyek.

Menő kávéház a Pey Berland téren, a városközpontban - Ata fotója

Esti borozgatás a Saint Pierre negyedben - K. Kriszta fotója

K. Kriszta fotója

De hiszen a város nevében is szerepel a bor... V. Jancsi fotója

Közbiztonság

  • Bordeauxban jó a közbiztonság. A bűnözés szintje csekély. Az utcákon az arab ifjak eléggé nyiltan adják-veszik az apró csomagokba tömött kábítószereket. Ne mereszgessük a szemünket e tranzakciókon, mert nem veszik jónéven.
  • A Bordeaux-i reptéren állig felvegyverzett járőrök próbálják jelenlétükkel elbátortalanítani a terroristákat.
  • De azért könnyen rá lehet arra jönni, mivel is kereskednek azok a férfiak, akik az egész napot egy bár teraszán üldögélve, cigizgetve töltik. A biciklik is alaposan leláncolva várják vissza gazdájukat mindenhol.

K. Kriszta fotója

,, A város szemetes, és durván kutyaszaros. Európa egyik legnagyobb és leghosszabb bevásárló útszakasza, a Rue Saint Catherine 1,2 kilométer hosszú és az egyik vége bizony már 20 óra után kalandossá válik. Bandázó afro-francia helybéli suhancok akár zsákmányállatnak tekinthetik a turista kinézetű turistákat. Vasárnap NATO-kompatibilis gépfegyveres járőrök lepték el a várost, négyesével mentek, egymástól látótávolságra. Érdekes színfolt, de egyben kicsit nyomasztó is, hiszen azt sugallja, hogy akár valamitől félhetnénk is." (j.d., 2019)

Egyéb hasznos információk

  1. A városba látogató turisták számára közlekedik a Modern Art Bus, amivel meg lehet ismerni Bordeaux-t a művészeti világhoz való kapcsolatában. Lehet találkozni pl. Picasso és Andy Warhol műveivel.
  2. Bordeaux férfi lakóit franciául így nevezik: Bordolais, a nőket: Bordolaise.
  3. A repülőtér átépítés alatt van, kaotikus nagyon. Az 1-es busszal cca 40 perc alatt lehet beérni a központba, ugyanez taxival 50.- eur körül lesz.

 Bordeaux - Tiszteletbeli konzulátus

  • Cím: 18, rue Lafont, Ludon-Médoc, 33295 Blanquefort Cedex, Bordeaux (France)
  • Telefon:
    • +33-05-57-88-85-98 (titkárság) - +33-05-57-88-85-97 (tiszteletbeli konzul közvetlen száma)
    • 06 08 55 68 57 (ügyelet)
  • Tiszteletbeli konzul: M. Aymar de Caumia-Baillenx - E-mail: adebaillenx@beychevelle.com
  • Konzuli kerületek: Aquitaine (Gironde, Dordogne, Lot-et-Garonne, Landes, Pyrénées-Atlantiques)
  •  Közvécékből van kellőn sok, főleg a tereken. Tiszták és ingyenesek.

K. Kriszta fotója

Place de la Bourse & Palais de la Bourse

(plász dö lá bursz, pálé dö lá bursz)

A Place de la Bourse-t, azaz a Börze teret XV. Lajos építtette. Az esti fényekben is látni kell.

K. Kriszta fotója

A Tözsdepalota és tükre a vízben - Kriszta fotója

Bordeaux egyik leglenyűgözőbb helyszíne kétségkívül a Place de la Bourse, vagyis a Tőzsdetér, amely közvetlenül a város új ikonikus látványosságához, a Víztükörhöz (Le Miroir d’Eau) kapcsolódik. A két térfél szinte összeolvad, mégis éles kontrasztot alkotnak: az egyik oldalon a klasszikus, 18. századi palotasor eleganciája, a másikon egy kortárs városi műalkotás, amely páratlan az egész kontinensen.

Chateau Pape Clement

(sáto páp kléman)

A neogótikus kastély Bordeaux egyik külterületén, Pessacban áll.  Az odairányuló szervezett túrák a kastély megmutatását kombinálják szőlészeti, borkostolós programmal. A kastély csodálatos. Na, ezt speciel egyszerűbb autóval meglátogatni.

Miroir d'Eau de Bordeux

(miroár do dö bordó)

A mondás szerint „jó munkához idő kell” – Bordeaux-ban ez különösen igaznak bizonyult. A városrendezésért felelős tervezők, kertészek és sok más szakember nemcsak kiváló munkát végzett, hanem valóban egyedülállót alkotott. Új stílust teremtettek a parkosításban: a gondosan elhelyezett növények, bokrok és fák, a félkörívű pihenőhelyek, a modern kandeláberek, valamint a városi sétány szívében található Víztükör olyan harmóniát sugároznak, amely ritkaságszámba megy.

A Le Miroir d’Eau, vagyis Víztükör a Garonne partján nem egyszerű városi elem, hanem önálló műalkotás. Ez a különleges létesítmény negyedóránként vízpárát bocsát ki magából egy hatalmas, nyitott téren – a környező történelmi paloták visszatükröződése pedig szinte álomszerű látványt nyújt. Olyan, mintha a víz a földből törne fel, mégis, aki belefut, nem lesz vizes. A „tükör” valójában egy 130 méter hosszú, 42 méter széles gránitlap, amelyet egy vékony, mindössze két centiméteres vízréteg borít, amikor a rendszer éppen működik. A számítógéppel vezérelt fúvókák a talajból sűrű párát eregetnek, amely látványos ködfelhőként gomolyog végig a felületen.

A Víztükör üzembe helyezése óta Bordeaux egyik legkedveltebb látványossága, kortól függetlenül mindenkit lenyűgöz. Szinte kötelező program a városban: elsétálni ide, és elidőzni a fények, a víz, és a mozgás varázslatos játékában. Éjjel-nappal hemzseg az élet – gyerekek futkároznak, fiatalok táncolnak vagy görkorcsolyáznak benne, sokan csak megállnak és csodálják a látványt. Bár néhány tevékenység tiltott lenne, a hely szelleme annyira játékos és felszabadító, hogy senki sem tud ellenállni neki.

Háttérben a Tözsde tere (Place de la Bourse) - Kriszta fotója

K. Kriszta fotója

Triangle d'Or

(azaz Aranyháromszög)

(triangl dor)

Az óvárost északról határolja a Triangle d’Or negyed. Az építészeti múltja többnyire a 18. századra nyúlik vissza, és a bordeaux-i felvilágosodás korának örökségét mutatja. Nem lehet nem észrevenni a város egyik fő kontrasztját: a régi Bordeaux szűk, kövezett utcái nagyon különböznek az Aranyháromszög széles körútjaitól és elegáns, nagypolgári épülethomlokzataitól.

Porte de la Lune

(por dö lá lün)

(magyarul a Hold kikötője). Nevét a középkorban kapta. A hold úgy került a névbe, hogy itt a Garonne folyónak van egy félhold formájú kanyarja.

Ez az UNESCO kulturális világörökségének egy helyszíne! Hatalmas (1800 hektár) területről van szó, amit lényegében két híd határol: a Pont de Pierre és a Pont Jacques Chaban-Delmas.

A hajdani mozgalmas kikötői környék tele van fotogén régi épületekkel. Ma a terület sétálós funkcióra dzsentrifikálódott. Leginkább késő délutáni programnak való. Csodálatos állapotban vannak az épületek, és a rakparti vonulat. Innen nézve a folyó jobboldali partja nem igazán érdekes, vonzó látvány. 

St Pierre negyed

(szenpier)

A Saint Pierre, a Saint Paul  negyeddel együtt, jelentik tulajdonképpen Bordeaux óváros jellegű szívét. Élettel teli, vibráló légkörű övezet tele keskeny utcákkal, sármos terekkel, turista nevezetességekkel  (the Miroir d’eau, place de la Bourse stb).

K. Kriszta fotói

Itt van a gasztronómia szcéna sok szuper étteremmel, koktélbárral, cool kávézókkal. Legtöbbjük a Place Fernand Lafargue környékén találhatók, főleg a rue Saint James-on. A St Pierre negyedben szinte minden utcában van miminum egy jó éttere. A legjobb bárok a rue Parlement Saint Pierre-en és a rue Parlement Sainte Catherine-on vannak. 

Place du Parlement - K. Kriszta fotója

A negyed északi határán áll az operaház, délen a rue Victor Hugo a határvonal. Keleti határán nagyon kellemes sétálni a Garonne folyó promenádján. A nyugati határ a tulajdonképpeni történelmi központ, amit a rue Sainte Catherine fémjelez. Ez Európa leghosszabb sétálóutcája.

Porte de Cailhau

(francia kiejtésben: por d kaju)

A 15. század végén épült.

Hétfő este is dugig tele vannak a Saint Pierre negyed borbárjai, bisztroi (háttérben a középkori kapu) - K. Kriszta fotója

A kapu másik oldala (rue Saint-James) - K. Kriszta fotója

Chartrons városnegyed

(sártron)

A ,,város Soho-ja". Nagyon trendi negyed, tele borbárokkal, vendéglőkkel, kulturális központokkal. 

K. Kriszta fotói

Quinconces negyed

kiejtés: kenkonsz

A város egyik legelegánsabb negyede.

K. Kriszta fotói

Bormúzeum

Ez egy futurisztikus bormúzeum:  - a La Cité de Vin. 2016-ban nylt meg.

Baromi drága a belépőjegy (21 euró/fő), még ha az árban benne van némi borkóstolás is.

K. Kriszta fotója

A Garonne folyó partján álló, tízszintes, futurisztikus épületben kapott helyet Bordeaux egyik legkülönlegesebb látványossága: egy 3000 négyzetméteren elterülő, húsz termen átívelő interaktív kiállítás, amely a bor és a borkészítés világát mutatja be. A modern múzeum célja, hogy a látogató minden érzékszervére hasson – nemcsak a technológiát tárja fel, hanem azt is, hogyan kapcsolódik a bor művészethez, valláshoz, filozófiához, történelemhez és földrajzhoz. A bor itt nem csupán ital, hanem kulturális jelenség, amely mélyen átszövi az emberiség történetét.

A látogatók emelet után emeletet járhatnak végig, míg végül elérnek a csúcspontig: a 35 méter magasan elhelyezkedő Belvédère teraszról lenyűgöző panoráma nyílik Bordeaux városára, miközben egy pohár kiváló bort kortyolgatnak. Aki útközben megpihenne, annak ott a Le 7 étterem, amely szintén lélegzetelállító kilátást kínál, és több mint 500 bor közül lehet választani a világ minden tájáról – az ételeket pedig a régió legjobb, szezonálisan friss alapanyagaiból készítik.

És ha mindez még nem lenne elég: a Latitude20 nevű borbárban könnyedebb hangulat várja az érdeklődőket tapasokkal, falatokkal és borokkal – a végén pedig az ajándékboltban emléktárgyat is választhat, aki szeretné hazavinni az élmény egy darabját.

St Croix és St Michel negyedek

(szen kroá, szen misel)

Feltétlen érdemes meglátogatni ezt a két laza légkörű, nem sznob negyedet, ahol nemzetközi a légkör. A világ különböző tájairól való diákok, művészek, bevándorló kereskedő családok népesítik be utcáikat. Izgalmas a kontraszt a két negyeddel szomszédos, nagypolgári házakkal teli környékkel szemben. 

Saint Michel negyed -  sok itt a marokkó, algériai gyökerű arab - Kriszta fotója 

Bortúrák a környéken

Rengeteg borkostoló túrát hirdetnek, szerveznek a város környékére. 

Alapvetően hat különböző borút mentén lehet megismerni a helyi borokat, ízeket, szaktudást: észak-nyugaton a Médoc és a kastélyok útja (« La route des Châteaux »); a délen fekvő « route des Graves »; Saint-Emilion borvidéke és középkori városa (« route du patrimoine»), a nagy kiterjedésű Bordeaux-Entre-deux-Mers borvidék (« route des bastides »)…


A magyar vincellér szó eredete kapcsolódik a francia vin ('bor') szóhoz. A vincellér szó a latin vincellarius szóból származik, amely a vinum ('bor') szóval áll kapcsolatban. A francia nyelv közvetítésével terjedt el, és végül a magyar nyelvben is meghonosodott. A vincellér a szőlészetben és borászatban dolgozó személyt, tehát borkészítéssel, szőlőműveléssel foglalkozó szakembert jelent.


Arcachon

kiejtés: árkáson

Arrafelé vannak a dűnék, amik a legnagyobbak Európában. Egyébként egy hatalmas nyaralóhely, rengeteg bicikliúttal, madárlessel, természeti progamokkal. Részletesebben itt.

Egyéb látnivalók

Pey Berland torony

Csak előfoglalással lehet felmenni (210 lépcsőfok). 6 euró/fő. Nagyon keskeny a lépcsők tere, azaz a felfelé és lefelé menők nem férnek el egymás mellett. Az időpontra történenő foglalások rendszerével probálnak megodást találni erre a problémára. A fentől elénk táruló látvány miatt érdemes erre időt szánni.

K. Kriszta fotói

Jaume Plensa szobor

A Place de la Comedie-n (téren) látható ez a turisták által buzgón fotozott nagy, izgalmas szobor.

K. Kriszta fotója

Esplanade des Quinconces

(kiejtés: eszplánád dé kenkonsz)

Európa legnagyobb tere, de ez nem ltszik, mert nagy részét ,,kitömték" egy vidámparkkal. A fő (és tán az egyetlen) attrakció a Monument aux Girondins emlékmű&szökőkút. Azért (szerintem) a Place de la Bourse szebb.

K. Kriszta fotói

Városháza

A Bordeaux-i városháza, más néven Palais Rohan, a város egyik legfontosabb történelmi épülete. Eredetileg 1771-ben épült, és a Rohan hercegi család rezidenciája volt. Az épület klasszicista stílusban készült, és ma Bordeaux városi tanácsának és polgármesteri hivatalának ad otthont. A városháza a belvárosban, a Place Pey Berland közelében található, és központi szerepet játszik a város politikai és kulturális életében. Az épület belső udvarával és dísztermeivel is lenyűgözi a látogatókat. Az évek során többször átalakították és felújították, hogy megfeleljen a modern igényeknek, miközben megőrizték történelmi jellegét. A Bordeaux-i városháza ma is fontos helyszíne a városi rendezvényeknek és hivatalos eseményeknek.

K. Kriszta fotója

Porte de Bourgogne

(por dö burgony)

A Porte de Bourgogne Bordeaux városának egyik ikonikus kapuja, amelyet 1750 és 1755 között építettek. Ez a monumentális diadalív a Place de Bir Hakeim térnél található, és eredetileg a város keleti bejáratát jelölte. A neoklasszicista stílusú kapu az ókori római diadalívek mintájára készült, és a város gazdag történelmét tükrözi. Nevét a Burgundia felé vezető útról kapta, amely a kapun keresztül indult. Az építményt Victor Louis tervezte, aki számos más bordeaux-i nevezetességért is felelős volt. A Porte de Bourgogne ma is fontos része Bordeaux városképének, és népszerű fotózási helyszín a turisták számára.

Kriszta fotója

Darwin Eco-système

Főleg (de nem csak!) fiatal utazókat érdekelheti. Iparterület dolgozó-és szórakozónegyeddé átalakításáról is van szó.Stalingrad megállótól gyelog érdemes odamenni a folyóval párhuzamos úton. Ami egy kellemes park. Jelenleg ezerrel építkeznek a régi síneket szedik fel, épülnek az új lakónegyedek. Egy nagyon kellemes, családias negyed épült fel a folyóparton, sportpályákkal, közösségi terekkel, coworking irodával, mindennel.

K. Kriszta fotói

Operaház

Opéra National de Bordeaux - Grand-Théâtre

Az Opéra National de Bordeaux – Grand-Théâtre Bordeaux egyik leghíresebb és legjelentősebb kulturális épülete, amelyet 1780-ban nyitottak meg. Az épületet Victor Louis, a kor híres francia építésze tervezte neoklasszicista stílusban. A színház lenyűgöző homlokzata tizenkét korinthoszi oszlopból áll, amelyek a múzsákat és az istennőket ábrázoló szobrokat tartanak. A Grand-Théâtre belső tere különösen híres aranyozott díszítéseiről és elegáns kék-fehér színvilágáról. Az operaházban rendszeresen tartanak operaelőadásokat, baletteket és szimfonikus koncerteket, és a francia kulturális élet egyik központja. A Grand-Théâtre Bordeaux város szívében, a Place de la Comédie téren található, és a város egyik legfontosabb turisztikai látványossága. Történelmi jelentősége és építészeti szépsége miatt az egyik legszebb operaháznak tartják Európában.

K. Kriszta fotója

Bassins des Lumieres

(bászen dé lümier)

Egy tengeralattjáró bázisból átalakított kulturális épüle , amely 4 db medencéjével , 12 ezer négyzetméteres vetítőfelületével és 90 videóprojektorával a világ legnagyobb digitális központja. Zenei kompoziciókkal kiegészülve nagyon sok festmény elevenedett meg Vermeertől Van Gogh-ig a 12 méter falakon , mennyezettől a padlóig. Rendkívül látványos mutatvány, amely 19 hónap kemény munkájával készült el. Egy kis ízelítő belőle.

V. Jancsi fotói 

Érdekességek

,, Nyelvészetileg persze a város nevét azonnal megfejtettem, a bor színéről kapta, vagy fordítva, de persze a mi volt előbb a tyúk meg a tojás esete. Sőt a hordó szavunk is, a francia torokhanggal kimondott sötétvörös nedűre utalhat, bhordó, de lehet, hogy nem. Komolyra fordítva a szót, Bordeaux több olyan dolgot tanított meg a világ borászainak, amelyek nélkül ma csak talajtalan anonim alkoholisták lennénk, ilyenek az úgy nevezett bordeaux-i szőlőfajták, mint a cabernet sauvignon, a cabernet franc és a merlot, vagy a 225 literes barrique tölgyfahordó. Európa egyik legjelentősebb bortermelő vidékéről beszélünk, ahol tizenötezer gazdálkodó évente hétszázmillió palackot tölt tele. Na, ezek a számok, ezt lehet összeadni, de ne higgyetek el mindent, amit leírnak!" (Jóna Dávid)


,, Az egyik legnépszerűbb francia az algériai felmenőkkel bíró exfutballista, aki jelenleg a Real Madrid edzője, Zinedine Zidane, a Zizou becenevet a bordeauxi edzőjétől kapta. Az 1998-as, francia diadallal zárult vb után azt kérdezték tőle, mit üzen a francia népnek, mire azt válaszolta: semmit. C'est la vie! Amúgy a hatszoros francia bajnok FC Girondins de Bordeauxban játszott a francia válogatott legendás középpályásai Jean Tigana és Alain Giresse (a harmadik Platini volt), a 70-es és 80-as évek befolyásos Bordeaux-játékosa és a klub minden idők legjobb gólszerzője. (Jóna Dávid)


,, A canelé süti tipikus bordeaux-i csemege, helyi specialitás. Kívül sült-ropogós a karamellizálódott cukortól, belül krémszerű, pudingszerű vaníliás, a tésztája muffinszerű és egy hengeres, redőzött sütőformában sütik. A gourmet (vagy a sznob) szerint a canelé akkor lesz igazán comme il faut, ha rézformákban sütik meg. Romantikus legendák lengik körül a canelé születését, az egyik szerint az 1501-ben alapított annunciáták rendjének apácái találták fel: a nővérek ekképp hasznosították a borászoktól adományba kapott friss tojássárgájákat, mivel a fehérjét felhasználták a vörösbor derítéséhez. A sok sodót addig sütötték, míg kívül haragosan bebarnult, szinte elfeketedett, de belül lágy maradt, és okkersárga. (j.d.)

További beszámolók

Toulouse-ból alig kétórás TGV-úttal szinte átsuhantunk a nyárias, 26 fokos melegbe – megérkeztünk Bordeaux-ba. Csak a helyszínen jutott eszünkbe, hogy Pünkösd van, amit itt is nagy ünnepként tartanak számon. A város szokatlanul csendes volt. A központi pályaudvar környéke ráadásul nem hagyott túl jó első benyomást: kissé elhanyagolt, átépítésre váró házak, sok etnikai bolt, néhány nyitva tartó kocsma és meglepően sok éjjel-nappali élelmiszerüzlet fogadott bennünket. A koncerten megismert idős hölgy lelkes szavai, miszerint Bordeaux egy csodás város, hirtelen megkérdőjeleződtek bennem. A legfeltűnőbbek a különféle afrikai hajfonásokat hirdető fodrászatok voltak – szinte minden sarkon egy.

Ahogy azonban beljebb merészkedtünk a belvárosba, lassan elkezdett kirajzolódni Bordeaux valódi arca. Történelmi épületek, paloták, klasszicista homlokzatok bukkantak elő az utcák sorában. Az építészeten erősen érződik a XIV. Lajos korának hatása, s nem elhanyagolható az angol jelenlét öröksége sem, hiszen a város hosszú ideig brit uralom alatt állt. Bordeaux városképe emellett az olasz hatást is őrzi: a házak szinte egyforma magasak, egységes kőből épültek, homlokzataikat gazdag díszítés ékesíti – nem véletlen, hiszen sok építész olasz iskolákban tanult.

A Garonne folyó, amely kettészeli a várost, itt már szélesen hömpölyög, hiszen nem messze van az Atlanti-óceán. A bal parton, ahol valaha mocsaras síkság húzódott, ma terül el a város nagyobbik része. Északon egy, a város nevével azonos tó is található, míg a jobb part kisebb, de földrajzilag különösen értékes: itt termelik a világ néhány leghíresebb és legdrágább borát. A terület adottságai – évente 2000–2200 napsütéses órával – ideálissá teszik a szőlőműveléshez és borkészítéshez.

Fotóegyveleg

K. Kriszta fotói

Ott fent egy autó kibúvót keres - b. ili fotója

R. Gy. fotója

Stalingrad villamosmegálló - Franciaországban különválasztják a csata (1942-1943) történelmi jelentőségét és Sztálin tömeggyilkos mivoltát - K. Kriszta fotója

Bordeaux (Én kérek elnézést.)

Vissza az elejére


Jemen_info3

1970. 01. 01. 01:00 |

Földrajz | Időjárás | Történelem | Manapság | A jemeniek | Turista etikett | Jemeni konyha | Fotóegyveleg

Easy rider - Elter Karcsi fotója

Földrajz

Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:

Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.

Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.

Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m  magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.

Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.

Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot. 

Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója

Időjárás és éghajlat

Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.

Történelem

Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg. 

A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.

Részletes:

Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.

Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.

Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.

Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját

Manapság

6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.

Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.

A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)

"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.

Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.

Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.

Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.

Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.

Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás

A jemeniek

Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.

A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:

Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.

Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.

Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:

Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.

Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:

Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:

Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:

Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.

Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:

Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.

Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.

arcok és arctalanok - b.a. fotója

Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója

Ünnepi ruhában - Elter fotója

Turista etikett

Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!

Kerülendő dolgok

Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.

Politika

Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.

Vallás

Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.

Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.

Egyéb

Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.

Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.

Jemeni konyha, gasztronómia

A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).

Főételek:

Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.

Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.

Desszertek:

Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.

Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.

Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.

Egyéb érdekességek:

Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.

Italok:

Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.

Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.

A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.

Fotóegyveleg

Elter Karcsi fotói

Vissza az elejére


« vissza

Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon