ÚTIKRITIKA.HU / Dordogne






hirdetes

útikritikák


Dordogne

Dordogne

Dordogne dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Szállás | Közlekedés | Étkezés |Vásárlás|Szórakozás| Egyéb hasznos információk | Kastélyok&Várak |Bergerac| Périgueux |Sarlat-La-Canéda|Beynac-et-Cazenac|DommeLa Roque Gageac |Belvés| Barlangok | Egyéb látnivalók | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

.

Sarlat-la-Canéda, lehetne illusztráció egy mesekönyvben - Kriszta fotója

Kár, hogy a Ryanair leállította a Bordeaux-i járatát, mert így kevesebb magyar utazó választja a fantasztikus Dordogne térség meglátogatását.

Dordogne dióhéjban

Dordogne (ejtsd: dordony, az r raccsolva) a délnyugat-franciaországi Aquitania régiójának egyik megyéje. A megye a nevét a területén átfolyó Dordogne folyóról kapta.

  • Dordogne megyeközpontja Périgueux (ejtsd: Perigő) 427 kilométerre van Párizstól. 5 órás autózás a távolság. Périgueux országúton 130 kilométerre van Bordeaux-tól, azaz Dordogne és Bordeaux térsége könnyen kombinálható egymással egy franciaországi vidéki utazás programjában.
  • Dordogne érdekességei a karsztvidékes tájak, a sok barlang, mély völgyek, középkori városok és kastélyok.
  • Dordogne mottója: Franciaország azon vidéke, ahol úgy élhetsz mint egy isten". A megye lakói szerint Dordogneban élvezhető a francia konyha legjobbja a liba- és kacsaétkekkel, a szarvasgombával és a finom dióolajjal.
  • Dordogne-ban a turista szezon májustól októberig tart. Júliusban és augusztusban jellemzően nagy a hőség és a turista nevezetességeknél komoly a zsúfoltság. Ajánljuk a májust, a szeptembert és az októbert.
  • Errefelé kedvesek a franciák, segítőkészek és mosolygósak

A mi Dordogne top 7-es listánk sorrendben: 

1. Sarlat (a csúcsok csúcsa)

2. Perigeux (a szombati piac miatt)

3. Beynac

4. Belvés

5. Domme

6. Castelnaud-La-Chapelle (a vár miatt) 

7. La Roque-Gageac

Tetszett & nem tetszett

Tetszett

  1. Nagyon finomakat lehet enni, főleg kacsahússal. Az olasz konyha az ittenihez képest a kanyarban sincsen. 
  2. A meseszép jelzőt Sarlat városra találhatták ki. Sarlat tekinthető Dordogne legfényesebb ékkövének. Látni kell!
  3. A nyugalmat árasztó, lassú, bukolikus vidéki világ kis útjain lassan autózni, tanyák régi-régi parasztházakkal, fényes tölgyligetekkel
  4. A Nauze-völgyre néző Belvés nagy élmény
  5. Sarlattól 10 kilométerre délnyugatra Beynac-et-Cazenac falu egy impozáns kastéllyal és méz-sárga házfalakkal
  6. Beynac faluból fel a kastélyba - időutazás a középkorba
  7. Dordogne nem olyan menő, felkapott, kimódolt, mint Provence, viszont idillikusabb, a falvak hitelesebbek, természetesebbek a nyersességükkel
  8. Hihetetlenül rendezett, tiszta, gondozott a vidéki táj. Sehol sincs szemét, elhanyagoltság!
  9. A helyiek udvariasak, kulturáltak, segítőkészek. Javul picit a helyzet az angol nyelvismeret dolgában.
  10. Lenyűgöző, hogy mennyi helyen áll rendelkezésre közvécé, ráadásul elég tiszták, és ingyenesek.
  11. Sarlatban a szerdai vásár ínycsikladó standja iPerigeux-ben a szombati giga piac&vásár. Imádtam!

Ez pedig, itt lent a Perigeux-i szombati vásár, ahol elaléltam a gyönyőrtől: 

Kriszta fotója

Nem tetszett

  1. A barlanglátogatás túl körülményes volt (les Combarelles)
  2. A kastélyok többsége inkább a külseje és a kilátás miatt érdekesek, belül többnyire nem annyira látványosak
  3. Bergerac-ban a Cyrano-szobor talapzata ultra gagyi. Ez akkor is kiábrándító, ha tudjuk, hogy Cyrano-nak semmi köze nincs a városhoz.
  4. Monpazier-t és Limeuil-t is meglátogattuk, de kihagyhatók, mert nem különlegesek, főleg Beynachoz, Belvéshez és Domme-hoz viszonyítva (Sarlat annyira kiemelkedő, hogy azzal semelyiket nem lehet összehasonlítani)
  5. Aki nem tud franciául, az itt-ott megküzdhet a parkolóautomata kezelésével
  6. A várkastélyok 9-10 eurós belépődíja nem mindenhol ár-érték arányos, csak a Castelnaud-i kastély volt pozitív kivétel
  7. 14 és 19 óra között nagyon nehéz nyitott éttermet találni.
  8. Az itteni libamáj pástétomok nem ütik meg a mamám által készítettek szintjét (Ja, objektív vagyok...)
  9. A bagett automatából kinyert bagett száraz volt és nem is ettünk belőle
  10. Csalódás volt megtudni, hogy a Csokoládé című film legtöbb jelenetét nem Beynac-ban, a térségben forgatták. 
  11. Felháborított minket, hogy Dordogne lakói polgári jókedéllyel és jóléttel figyelmen kívül hagyják a ,,Nyugat rothadását". 

Vélemények

Mi Dordogne felfedezését csillagtúrásan oldottuk meg részben Perigeux-ból kiindulva, de zömében Sarlat bázisból. Ha Sarlatban 2-3 éjszakát eltöltünk, akkor legalább 6-7 viszonylag közeli szép falvat tudunk feldolgozni. (aji, 2022)


,, Zöldellő dombok, őskori barlangok, középkori városkák várromokkal és kastélyokkal, és a minden keresztültekergő folyó, a Dordogne. Ha erre a vidékre jössz nyaralni, nem kell választanod a természet és a civilizáció, a túrázás és a városnézés között. Itt délelőtt kipróbálhatod a vadvízi kajakozást, aztán délután végigjárhatod a kastélymúzeumot. Már épp a nagy nehezen leegyeztetett programot készültünk átszervezni, hogy meghosszabbítsuk ezt a paradicsomi pihenőt, amikor szakadni kezdett az eső, és azonnal le is hűlt a levegő a völgyben. " forrás

Szállás

A nagy nyári telítettség a szállásadókat elkényelmesítette kicsit. Airbnb-ben például nem adnak szappant , sőt egyik szállásunkon az ágynemű-törölköző kombóért külön pénzt kértek. Ügyes. A szállodákban ritka a late ceckout, vagy az early check in, ezzel számolni kell. Legjobb esetben megengedik, hogy a korai érkező a cuccait valahol letehesse. Viszont a szálláshely választék hatalmas, mindenki találhat igényeinek megfelelőt. Rengeteg a vidéki major, amit hotellé alakítottak, érdemes kipróbálni legalább egyszer.

Közlekedés

A falvak bejárásáshoz  jól jön a bérelt autó (vagy saját persze). Van tömegközlekedés, de nagyon meg kell tervezni előre.

Étkezés

MInden kapható, álatlában ár-érték arányban finom is nagyon. Ha étterembe megyünk, figyelembe kell venni azt, hogy az átlagos étterem déltól max 3-ig szolgál fel ebédet, utána bezár, majd vacsorára kinyit hétkor. Kettő között a cafékban lehet szendvicset vagy valami kicsit enni. Általában még a lejobb étteremben, bisztróban is szokott lenni menü, 20-40.- eur/fő áron. Álatlában választani lehet 2-3 fogás közül, mindenki meg szokta találni azt, amit szeret. Gyors és finom szokott lenni. Ha ezért 3 fogást adnak, nem kell megijedni, senki sem fogja magát túlenni. Kicsit elszakadva a magyaros telepakolt tányéroktól , megéri kipróbálni. 

Minden étteremben kérés nélkül hoznak egy üveg csapvizet. Hideget. Ha valaki nem akar italt pénzért, ezt issza. A pincér nem vág pofákat hozzá, elfogadja és kész. A jattolás sem kötelező, egyáltalán nem nyomulnak ebben az irányban.

Rengeteg a libamáj, kacsamáj, kacsasült, tenger gyümölcsei. Ami nem lesz: rántottcsirke hasábbal. Amivel helyettesíthető: hamburgerek. Ami csodás és nagyon irigyeljük: a nagyobb boltokban és a hentesnél, büfékben, szóval sok-sok helyen elképesztő a hazavihető kész kaják választéka és minősége. 

A cukrászdák csodásak. Ez persze mindenhol így van Franciaországban, de nehéz betelni vele. A helyi spacialitás a fahéjas "canelé", egy fahéjas pudingféle megsütve. Imádják, reggelenként sorban állnak érte, egyszer ki kell próbálnia mindenkinek, aki erre jár. Ha valaki jó kávét szeretne, érdemes ristrettót kérni, az hasonlít legjobban a hazai presszóhoz. Azt magyarázni, hogy espressot kérek, de kevesebb vízzel, hát eléggé reménytelen.

"Hát a canelé specilel nem jött be nagyon. Egy jól átsütött fahéjas-vaníliás gumiszerú valami, bődületesen édes. Nem ismételtünk. Kriszta"

Érdemes a falvakban az őstermelőktől vásárolni élelmiszert, mert sokkal olcsóbb, mint a városi szupermarketekben.

Sarlatban: kacsacomb besamel mártással kacsazsírban sült krumplireszelékkel - Kriszta fotója

Ugyanott ugyanolyan krumpli, de fokhagymás-petrezselymes erdei gombával - Kriszta fotója

Perigeux - a szombati vásáron - Kriszta fotói

Bisztró Bourdeilles-ben - Kriszta fotója

Vásárlás

Nemzetközi cuccokat a nagy bevásárlóközpontokban érdemes, ennivalót a piacon, ha van éppen.

Szombati nagy piac Perigeux-ben - Kriszta fotói

Boltok Sarlatban - Kriszta fotója

Bagett automata! Imádtuk - Kriszta fotója

Kenyerek a Sarlat-i szerdai vásárnapon - Kriszta fotója

Sarlat - szerdai utcai piac - Kriszta fotói

Szórakozás

Kávézó Bergerac-ban - Kriszta fotója

Perigeux - Kriszta fotói

Egyéb hasznos információk

Jön!

Kastélyok&Várak

Bourdeilles-i várkastély

(burdej)

A belépődíj vaskos: 9,50 euró/fő.

A várkastély - Kriszta fotói

Kilátás a vártoronyból - Kriszta fotója

A várkastély faluja - Kriszta fotói

Bergerac

(berzserák)

Lakosság (2024-ben): 28,317

Nem tartozik Dordogne kötelezően meglátogatni való városai közé, de Bordeaux felöl autózva megéri kitérni ide egy-két órára.

Kriszta fotói

A Place de la Mirpe-t, ezta hangulatos ki teret, látni kell, ha eljutunk Bergeracba - Kriszta fotói

Cyrano de Bergerac szobra

Ez a szobor olyasmi, mint Veronában Júlia erkélye. Ugyebár Shakespeare sohasem járt Veronában és Júlia is kitalált személy. Nos, Edmond Rostand sem járt Bergeracban, és az 1897-ben írt könyvének főhőse, Cyrano de Bergerac sem volt valós ember. A hülye turistát (mint amilyenek mi voltunk) be lehet palizni ilyesmivel, de hát a kisváros aranyos, szóval nem szúrtunk ki magunkkal a szobor meglátogatásával.

Kriszta fotója

A hefti kellően nagy és hegyes (Mert magamat kigúnyolom, ha kell,
De hogy más mondja, azt nem tűröm el!) - Kriszta fotója (háttérben a 16. századi L'église Saint-Jacques)

Périgueux

(kiejtés: perigö)

Lakosság (2024-ben): 29 516

Reneszánsz óváros

La rue Limogeanne - Kriszta fotója

Szombati nagy vásár

Részben társadalmi esemény, részben élelmiszerpiac.

Kriszta fotói

Saint-Front székesegyház

A Périgueux-ben található Saint-Front székesegyház a franciaországi Dordogne régió egyik legimpozánsabb vallási épülete. Az eredetileg a 12. században épült katedrális a bizánci építészeti stílust képviseli, öt kupolás szerkezetével. 1669-ben jelentős átalakításon esett át, mely során a belső tér átrendezése és a kupolák megerősítése történt. A székesegyház a Szent Jakab-út fontos állomása, és zarándokok ezreit vonzza évente. 1998-ban a UNESCO Világörökség részévé nyilvánították, elismerve történelmi és kulturális jelentőségét.

Kriszta fotói

Belváros

Kriszta fotói

Sarlat-La-Canéda

(francia kiejtés : szárlá) Egy csodaszép, érintetlen középkori városka.

Lakosság (2024-ben): 9,381

Csupán önmagában a fantasztikus Sarlat miatt is érdemes odautazni Dordogne-ba! - Kriszta fotója

Kriszta fotói

,, Sarlat városát, mely egybe épült a szorosan mellette található, de kevésbé ismert szomszédjával, sok esetben Sarlat-le-Caneda néven találjuk meg a térképeken és az útjelző táblákon. A Dordogne régió egyik legszebb és legkedveltebb falucskájáról van szó, pár kilométerre a régió névadó folyójától, Franciaország délnyugati részén. Amint már írtuk, az óváros igazi középkori éléskamra, főleg ha tavasszal vagy ősszel látogatunk ide.

 Mézsárga házak festői szépségű kuszasága, megannyi titkos kis utca, tér és piac. Mivel a régióban itt maradtak fent legjobban a középkori építészet remekei, ezért kedvelt helye a filmforgatásoknak. Kitűnő kiindulópont ide vissza-vissza térve a Vézère völgy csodás vidékének felfedezéséhez.

Elsőként az óvároson keresztülívelő Rue de la Republique gyalogos vonalán sétáljunk végig; innen jobbra is balra is kis utcák ágaznak el. Sarlat katedrálisát délkeleti irányban találjuk; arra amerre a szép Place de Payrou is helyet kapott. Északi irányban a bájos Place de la Liberté vár ránk, valamint a Rue des Consuls varázslatosan kanyargó utcái.

Legismertebb piacai libatermékeket árulnak, de nem ám csak egy két fajtát.  forrás

Kriszta fotói

Torony breton palacsintával - Kriszta fotója

Kilátás egy volt templom harangtornyába beépített panorámaliftből

(Ascenseur Panoramique) - Rue des Consuls

 

Kriszta fotói

Beynac-et-Cazenac

(kiejtés: benák e káznák)

Itt forgatták a Csokoládé című filmet (Juliette Binoche&JohnnyDepp, 2000), szóval, aki azt látta, az biztos el akar ide is jönni. A folyóparton folyton várhatjuk Johnny bárkáját. Ha ezt meguntuk, a városka is gyönyörű.

Kriszta fotói

A vár

Château de Beynac

Érdemes felmászni a várba és onnan is csodálni a helyet.

Kriszta fotói

Domme

Lakosság (2024-ben): 998

francia kiejtés: dom

Nem szabad kihagynii! Nekünk benne volt a Dordogne top 6-ban.

Megnézni: L' Oustal du Périgord (szép ház a piactéren), La Porte de la Combe(középkori kapu), Porte des Tours (másik városkapu), Eglise Notre-Dame-de-Assomption (17. századi templom), Grand Rue (sétálóutca), L'Esplanade de la Barre (kilátás), egy cuki könyvesbolt a Place de la Halle-n, Place de la Rode (tér két szép középkori házzal), Portes de Bos, Portes des la Combe, 17. századi fedett piac, Városháza, Kormányzó háza, Promenade des Falaises.

Vannak barlangok is, de az minket nem érdekelt.

Van két nagy parkoló (az egyes, mega kettes számozású).

Kriszta fotói

La Roque Gageac

(kiejtés: lá rok gázsák)

A Dordogne-folyó északi partján található.

Lakosság (2024-ben): 430

Nagyon izgalmas, fotogén falu a sziklaoldalon lévő építmények okán. Délutánonként kevesebb a turistatömeg.

Kriszta fotói

b. r. fotója

Belvés

Belvès egy festői középkori falu Franciaország Dordogne régiójában, amely gyakran a "Hét torony városaként" is ismert. A falu híres megőrzött középkori építészeti örökségéről, beleértve a 15. századi városházát és a Szent Péter-templomot, amelynek tornya uralja a tájat. Belvès egyik különlegessége a föld alatti barlanglakások, melyeket egykor a lakosok használtak menedékként és lakhelyként. A falu főtere, a Place de la Halle, egy régi fedett piactér, ahol ma is rendszeresen tartanak helyi piacokat. A település a Plus Beaux Villages de France, azaz Franciaország legszebb falvai közé tartozik, amely státuszt csak a különösen szép és jól megőrzött települések nyerhetnek el. Belvès környéke ideális kirándulásokra és túrázásokra, gyönyörű vidéki tájai és történelmi helyszínei révén.

Kriszta fotói

Barlangok

"Dordogne-ban, a Vézére-völgyben fekszik a Rouffignac-barlang. Az őskorban először a barlangi medve lakta, utánuk rengeteg karomolás nyoma maradt, viszont érdekes, hogy viszonylag kevés a csontmaradvány (valószínűleg emberek takarították ki a helyet). A barlangfestmények fő témája a mamut, ebből 158 példány is látható, valószínűleg a presztízse is hasonlóan nagy volt a korszakban (kb. 18.000 éve, de egyébként délnyugat-Franciaországban rendkívül ritka a mamutcsont). Ennek ellenére ritkaságszámba megy az állat ábrázolása, sokkal kedveltebb a ló vagy a bölény.

Érdekes, hogy a Nyugat-Európában található csaknem 350 festett barlangból csak háromban található mamut! Emiatt kapta a Rouffignac-barlang a száz mamut háza becenevet. Mivel igazi ritkaságról van szó, a barlangi környezet egyensúlyának megtartása ebben az esetben is kényes kérdés. Egyrészt előre kell jelezni látogatási szándékunkat, másrészt el kell fogadni, hogy csak limitált számú látogató tartózkodhat a barlangban a festmények épségének megőrzése érdekében, ezen kívül megfelelő előkészületek nélkül nem léphetünk be a barlangba. Emiatt 1959 óta hangulatos kisvasúttal, egyórás program alatt járható csak körbe a barlang. Érdemes körülnézni a honlapon, mielőtt ellátogatunk ide: www.grottederouffignac.fr" forrás

Egyéb látnivalók

Castelnaud-la-Chapelle

francia kiejtés: kásztelno lá sápel

kb. 10 kilométerre van Sarlattól. Másfél-2 órás program.

Fő attrakció a Castelnaud-i vár, ami a Dordogne-ban általunk látott várak közül a legprofibban tálalt. Nagyon szépen restaurált, tartalmas. A tetejéről szép a kilátás a völgyre. Meredek út vezet felfelé, szóval van testedzés ezerrel. Fent néhány kis bolt, vendéglő (gyér nyitvatartással). Lent van a falu és hangulatos folyópart. Van egy templom persze: L'Eglise Sait-Miche-Archange de Castelnaud. 

.

b. v. fotója

Kriszta fotói

Montpazier

francia kiejtés: monpázié

Lakosság (2024-ben): 452

Ha időben szorosan vagyunk, akkor kihagyható, mert nem szenzációs. Azt olvastuk, hogy a faluban nincs 400 évnél fiatalabb épület, de erről nem lettünk meggyöződve... 

Az óváros sík terüeleten van, bár a város maga domboldali.

A főtér a fő látványosság az árkádjaival és középkori házaival. Érdemes azonban sétálni a mellékutcákban is.

Keresni ezeket: Maison du Chapitre (rue Notre Dame), La Mairie, Couvent de Récollets, St. Dominique templom, a falu szélén az erődítmény kilátással a völgyre, erdőre). 

A gyalogos zónás óváros falain kívül kell parkolni.

Kriszta fotói

Limeuil

francia kiejtés: limöj

Lakosság (2024-ben): 370

Sarlattól nyugatra, 25 km, autóval kb. 35 perc. A városka ott fekszik, ahol a Dordogne folyó találkozik a Vézerrel. Egyik fő nevezetessége a panorámás kertek (angolul: Panoramic Gardens).

Más látnivalók: La Maison des Justices, egy 12. századi kápolna (Chapel de St Marti), a félig barlanglakásos házak (Troglodytique), két szép híd, keskeny, ódon utcá, egy templom (St. Catherine).

Parkolás a folyóhoz közel. Vendéglők: Le Chai, Au Bon Accueil, vagy az olcsóbb L'Ancre de Salut

Kriszta fotói

Chancelade-i apátság

Kriszta fotói

Rocamadour

645 lakos

Dél-keleten, kissé távolabb Dordogne nevezetességekben sűrűbb térségétől.

Évi fotója

Fő vonzereje: a drámai elhelyezkedése. A legjobb fotókat róla nem a faluban lehet lőni, hanem kívülről, csaknem a szomszéd faluból.

A faluban cuki utcák, szép kis templomok, sikátorok. Rocamadour-nak nincs kiemelekedő nevezetessége, csak úgy összességében egy kellemes kis élmény. Érdemes fellépcsőzni a bazilikához (Basilique St. Sauveur). Érdemes átmenni a szmszéd faluba (Sant Cirq La Poppie)

Olvasmányos linkek

"A vidéki franciaországi hangulatért azonban nem kell feltétlenül a tömött Provenceba látogatni, sokkal inkább ajánlható ilyenkor a dimbes-dombos mezőiről, mészkő fennsíkjairól, lassú folyású, nyugodt folyóiról és hegymászásra, túrázásra kiválóan alkalmas hegyeiről ismert Dordogne. A régió igen gazdag a történelem előtt idők leleteiből, amelyeket például a Nemzeti Őstörténeti Múzeumban lelhetünk fel, a parányi és dallamos nevű Les Eyzies-deTayac városkában. A több mint két évtizedes késés után 2004-ben megnyitott múzeumban többek közt a jégkorszakból megmaradt tárgyi leleteket csodálhatunk meg. Szintén őstörténeti emlék a Lascaux közelében található, falfestményeiről ismert barlang, amelyet ugyan bezártak a látogatók előtt a rajzok védelme érdekében, de másolatuk megtekinthető. A Dordogne folyó mentén érdemes felkeresni egy-egy impozáns kastélyt és megkóstolni a vidék kevésbé ismert testes vörösborait." forrás

A Forrás nevű szobor Perigeux városka egyik óvárosi terén a Place Saint-Louis-on - Kriszta fotója 

"Rocamadour: Ha a Dordogne völgyét felfedezőútként végigjárja valaki, akkor ki ne hagyja ezt az ékszerdobozt, mert valami olyasmiről marad le, ami nem pótolható... A kegyhely már az időszámításunk szerinti első néhány században is ismerős volt, a legenda szerint Szt Amator itt remetéskedett és építette fel Szűz Mária szentélyét, miután Izrael földjéről elmenekült... Ami tény, hogy a meredek sziklák között a jámbor szerzetesről elnevezett kolostor-templom-kápolna-komplexum áll ma, aminek méreteiről árulkodik, hogy a sziklába vájt lifttel lehet a szintjei között a legkellemesebben közlekedni, vagy több száz lépcsőt kell megmászni, akár odafent parkoltunk le, akár odalent, a folyó mellett.

A helynek semmihez nem fogható varázsa van, ami rabul ejt és nem ereszt, nem hiába szent hely ez, itt valami van a levegőben... Akár a sok-sok évszázados zarándokút egyik állomása miatt, akár a rengeteg ide látogató miatt, de tapintható, kézzel fogható az a mérhetetlen nyugalom, mennyei béke és boldogság, ami innen, ebből a településből sugárzik... Két keskeny, a település teljes hosszán végigfutó utcácska odalent, meredek lépcsősorok felfelé, a templomok felé, közben egy-egy fordulóban érdemes lenézni, mert a háztetők is mutatják, mennyire egymásba épült itt minden... Szédületes már innen is a kilátás. (2010)" forrás

Fotóegyveleg

Bergerac - Kriszta fotója

Perigeux-i utcakép - Kriszta fotója

Périgueux - kacsalábon - Kriszta fotója

Sarlat - Kriszta fotója

Dordogne-i táj Belvésből nézve - Kriszta fotója

Tömeg a szerdai Sarlat-i vásáron, ami megtölti az óváros utcáit. - Kriszta fotója

Sarlat - egy nemesi kúria a sok közül - Kriszta fotója

Sarlat - Sok a turista - Kriszta fotója

Castelnaud-La-Chapelle - Kriszta fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Kovácsné Kozma Éva, 2017. 09. 15. 19:35
2 évvel ezelőtt én is jártam ezen a vidéken, valóban fantasztikus élmény. Franciaország talán legvarázslatosabb vidéke, tele középkori várakkal , régi templomokkal, csodás kis falvakkal. Mindenkinek csak ajánlani tudom, aki valami nagyon szépre és nyugodt helyre vágyik.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon