Cherbourg-en-Cotentin (régebben Cherbourg-Octeville) egyik sétálóutcája, a Rue du Bourg - Aji fotója
Kiejtés: serbur oktövill
Az észak-franciaországi Manche megye egyik városa. Közel 34 ezres kikötőváros. Jelentősége elsősorban a kompkikötőjében (Port de Cherbourg) áll. Nagy-Britanniába, Írországba és a Jersey-szigetre közlekednek innen kompok.
Jelenleg (2025-ben) a hivatalos név Cherbourg-en-Cotentin (kiejtés: Serbur an kotanten) .
Ez 2016. január 1-jétől van így: ekkor több önálló település — Cherbourg-Octeville, Équeurdreville-Hainneville, Tourlaville, La Glacerie és Querqueville — összeolvadtak, és létrejött az új, egyesített Cherbourg-en-Cotentin. Tehát Cherbourg-Octeville már csak a város egyik városrésze, de a mindennapi beszédben sokan még mindig használják a régi nevet.
A város nagy kiterjedésű, de a turista számára érdekes központban minden gyalogtávolságra van.
Érdekes látnivaló: egy tengerkutatási múzeum, a Cité de la Mer.
A város neve világszerte leginkább egy klasszikusá vált, 1964-es zenés-romantikus francia film, a Cherbourg-i esernyők révén vált ismertté (Catherine Deneuve-vel).
Noná, hogy csináltak a városban turistacsalogatónak egy esernyő múzeumot, boltot, üzemlátogatást (Manufacture des Parapluies).
Cherbourg összenőtt egy szomszédos várossal, Octeville-lel s ezért van együttes nevük.
Tetszett:
A város gyönyörű természetes kikötője, amely évszázadok óta stratégiai jelentőségű és lenyűgöző látványt nyújt.
A gazdag tengerészeti örökség, különösen a La Cité de la Mer múzeum, ahol megtekinthető a Le Redoutable tengeralattjáró és számos érdekes kiállítás.
A város különleges történelmi szerepe a II. világháborúban és a normandiai partraszállásban, amely ma is érezhető a város hangulatában.
Az óváros bájos normann építészete és hangulatos utcái, amelyek őrzik a város történelmi karakterét.
A város élénk kulturális élete és a helyi gasztronómia, különösen a friss tengeri ételek kínálata.
Nem tetszett:
A rendkívül csapadékos időjárás - a város híres az esernyőgyártásról, ami nem véletlen, hiszen gyakran esik az eső.
A város egyes részein látható ipari hanyatlás és az elhagyatott épületek nem túl vonzó látványa.
A turisztikai infrastruktúra viszonylagos fejletlensége más francia városokhoz képest.
A téli időszak különösen szeles és barátságtalan lehet, ami megnehezíti a szabadtéri tevékenységeket.
A városközpont néhány része felújításra szorul, és nem mindig tükrözi azt a történelmi jelentőséget, amellyel a város rendelkezik.
n. r. fotója
Párizsból autóval kb. 3 óra, vonattal 3 óra 45 perc.
Cherbourg-en-Cotentin autóval és vonattal is viszonylag könnyen megközelíthető Franciaországon belül. Autóval Párizsból nagyjából hat órás, Bordeaux-ból körülbelül tizenegy órás út vár ránk, és a forgalom általában csak csúcsidőben sűrűsödik fel. Az óváros közelében a parkolóhelyek száma korlátozott, a vasútállomás környékén például lehet parkolni, de napközben ezért általában fizetni kell.
Vonattal Párizs Saint-Lazare pályaudvaráról közvetlen járattal is érkezhetünk Cherbourgba, más esetben Bretagne vagy időnként Franciaország délnyugati régiója felől is van összeköttetés. Fontos tudni, hogy a járatok száma nem túl magas, és a késések sem ritkák, így érdemes előre tervezni. A Cherbourg-i vasútállomás nagyjából öt perc sétára található az óvárostól, közel van néhány hotelhez és egy Carrefour áruházhoz is, viszont étkezési lehetőség a környéken meglehetősen szűkös.
Ha csak rövid városnézésre érkezel, érdemes olyan szállást keresni, ami közel van az óvároshoz és a kikötőhöz — így gyalogosan is könnyen eléred a fő látnivalókat (például a Cité de la Mer, a régi erődítmények, a kikötő sétánya). A vasútállomás környéke szintén jó választás lehet, ha vonattal érkezel, hiszen onnan minden pár perces séta.
Parkolás szempontjából érdemes olyan hotelt választani, ahol van saját parkoló vagy legalább könnyen elérhető nyilvános parkoló a közelben — mert a belvárosban nappal gyakran telítettek a helyek.
Hangulat tekintetében Cherbourg belső utcái nyüzsgőek nappal, de estére csendesednek. Ha szereted az esti kocsmázást, éttermezést, érdemes közvetlenül a belvárosban vagy a kikötőhöz közeli negyedekben megszállni, ahol több bár és étterem van.
Ár-érték arányban a város szélén lévő budget szállások vagy motel jellegű helyek olcsóbbak lehetnek, de ekkor kalkulálj azzal, hogy autóval kell bemenni vagy hosszabb gyaloglással jár.
Ha több napot maradsz, érdemes olyan hotelt vagy apartmant választani, ahol van reggeli és minimum alapfelszereltségű konyha, mert a vasútállomás környékén és a belváros egyes részein viszonylag kevés a korán nyitó étkezési lehetőség.
Ajánlott hotelek:
3 csillagos: Hotel La Regence
Van egy egész korrekt buszhálózat a városban, de igazából mindent el lehet érni gyalog is.
Cherbourg-en-Cotentin belvárosában és környékén az átutazó, csak néhány órára megálló turisták számára több parkolási lehetőség is van, de érdemes előre tudni pár dolgot:
– A vasútállomás környékén van egy nagyobb fizetős parkoló, innen 5-10 perc sétával elérhető az óváros és a kikötő.
– A belvárosi utcák mentén is található kijelölt parkolóhely, de nappal ezekért szinte mindenhol fizetni kell, és csúcsidőben hamar betelnek.
– Rövidebb időre jó megoldás lehet a bevásárlóközpontok (pl. Carrefour) parkolója, ha egyúttal vásárolsz is ott valamit, bár hosszabb ideig itt sem illik hagyni az autót.
– A város szélén, főutak mellett akadnak ingyenes, nagyobb parkolók, ahonnan gyalog vagy busszal lehet besétálni a központba – de ha csak pár órát vagy, ez általában feleslegesen bonyolítja a dolgokat.
Összességében rövid látogatáshoz a legpraktikusabb a vasútállomás körüli parkoló, vagy a központi utcák parkolóhelyei, ha épp van szabad hely.
Kb. 120 étterem található a városban. Egy közülük Michelin-csillagos: Café de Paris. Nagyon sok a halas, seafood-os étterem.
Cherbourg belvárosában és a kikötő környékén sok kisebb étterem, kávézó és bár található — itt főleg helyi tengeri fogások, friss osztriga, kagyló, halételek és galette (sós palacsinta) jellemzőek. A kikötő közelében lévő haléttermek kicsit drágábbak, de a friss alapanyag miatt megérnek egy ebédet vagy vacsorát.
Ha gyorsan és egyszerűen ennél, több helyen találsz szendvicset, péksüteményt kínáló boulangerie-t, ezek reggelitől késő délutánig nyitva vannak. A vasútállomás környékén ugyan van pár üzlet, de meleg ételt ott nehezebb találni — inkább a belváros felé sétálj, ott minden közel van.
Költséghatékony megoldás a nagyobb élelmiszerbolt (pl. Carrefour), ahol kész szendvicseket, salátákat is lehet venni — ez főleg akkor praktikus, ha csak pár órát vagy a városban és nincs időd leülős étkezésre.
Nyitvatartás: az éttermek többsége délután 2–3 körül bezár egy pár órás szünetre, és csak este 7 körül nyit ki újra vacsorára. Ezt érdemes figyelembe venni!
Helyi specialitások: ha van időd, kóstold meg a helyi cidert, a normand sajtokat (Camembert, Pont-l’Évêque), a tenger gyümölcsei tálat (plateau de fruits de mer) és egy jó galette-et cidre-rel.
A kikötő táján van egy kisebb bevásárlóközpont, ahová be lehet húzódni ha esik az eső.
Cherbourg belvárosában kellemes sétálóutcák és kisebb boltok sora várja a vásárlókat — ezek főként a Rue du Bourg és a Rue Albert Mahieu környékén koncentrálódnak. Itt találsz helyi pékségeket, kis delikátesz boltokat, sajt- és borüzleteket, szuvenírboltokat, valamint pár ismert francia ruházati márka üzletét is.
Szupermarketek: a városban több Carrefour, Lidl és kisebb helyi élelmiszerbolt működik, ezek praktikusak, ha gyorsan be szeretnél szerezni alapvető élelmiszert, harapnivalót vagy palackozott italt. A legnagyobb Carrefour a vasútállomás közelében van, gyalog is könnyen elérhető.
Piac: ha helyi friss árura vágysz, érdemes ellátogatni a Marché Couvert-be (fedett piac) vagy a szabad levegős piaci napokra (általában csütörtökön és szombaton). Itt friss halat, kagylót, sajtokat, zöldséget és regionális termékeket találsz — remek lehetőség szuvenírnek vagy piknikhez.
Szuvenírek: Cherbourg híres a tengerészeti relikviáiról, makettekről és a Cité de la Mer ajándékboltjáról. Itt lehet különleges tengeri témájú ajándékokat, képeslapokat, posztereket venni.
Nyitvatartás: a kis boltok általában reggeltől kora estig tartanak nyitva, sok helyen délután 12 és 14 óra között szünet van. A nagy szupermarketek jellemzően késő estig nyitva vannak.
1. Kaszinó áll rendelkezésünkre, ha mindenképpen rontani akarunk pénzügyi helyzetünkön.
Szentháromság bazilika
francia neve: Sainte-Trinité de Cherbourg
A Sainte-Trinité de Cherbourg a város egyik legrégebbi és legjelentősebb temploma. Eredete a középkorra nyúlik vissza, bár az évszázadok során többször is átépítették és bővítették. A templom építészete főként gótikus jegyeket visel magán, de néhány részén román kori elemek is felfedezhetők. Belseje meglepően világos és egyszerű, szép üvegablakai színes fényekkel árasztják el a hajót. Különösen figyelemre méltó a harangtorony, amely ma is a város egyik jelképe. A bazilikát gyakran látogatják helyiek és turisták egyaránt, főként a csendes, nyugodt légkör miatt. Egy rövid cherbourgi séta során mindenképp érdemes betérni és elidőzni egy kicsit a falai között.
r. s. fotója
Gyuri fotója
Jachtkikötő
Cherbourg-en-Cotentin jachtkikötője az egyik legnagyobb és legjobban felszerelt kikötő a normand partvidéken. A kikötő a város központjához közel, a régi kereskedelmi és hadikikötő mellett helyezkedik el, így könnyen elérhető gyalogosan is. Modern mólói több száz jacht és kisebb vitorlás fogadására alkalmasak, és egész évben nyitva állnak, még rossz időben is jó menedéket nyújtanak. A kikötő területén található minden szükséges szolgáltatás: üzemanyag, víz, áram, zuhanyzók, mosókonyha és hajójavító műhelyek is rendelkezésre állnak. A környéken számos bár, étterem és bolt várja a hajósokat, így a legénységnek nem kell messzire mennie a kényelmes ellátásért. A jachtkikötőből szép kilátás nyílik a városra és a híres Cité de la Mer tengeri múzeumra is. Cherbourg kikötője sok vitorlázó számára fontos megálló, különösen az Atlanti-óceánra induló hosszabb túrák előtt.
n. r. fotója
Tengerkutatási múzeum
Cherbourg-en-Cotentin Tengerkutatási Múzeuma — hivatalos nevén Cité de la Mer — a város egyik legnépszerűbb látnivalója, amely a régi transzatlanti pályaudvar impozáns art déco épületében kapott helyet. A múzeum a tengeri felfedezések, a mélytengeri kutatás és a tengeralattjárók világát mutatja be látványos, interaktív kiállításokon keresztül. Különlegessége a Le Redoutable, a világ legnagyobb látogatható atom-tengeralattjárója, amelyet belülről is be lehet járni. Az óriási akvárium és a mélytengeri robotokat bemutató részleg sok család kedvence. A múzeum részletesen feldolgozza a Titanic történetét is, mivel Cherbourg volt az egyik utolsó európai kikötő, ahol a hajó megállt indulása előtt. Modern, jól szervezett kiállítóhely, ahol akár egy fél napot is el lehet tölteni. Kávézó, ajándékbolt és panorámás terasz is várja a látogatókat a tengerparti épületben.
A Cherbourgi esernyők (franciául Les Parapluies de Cherbourg) egy 1964-ben bemutatott francia zenés film, Jacques Demy rendezésében. A történet középpontjában Geneviève, egy fiatal esernyőbolt-tulajdonos lány, és Guy, egy autószerelő szerelmét követhetjük végig. Szerelmüket a fiú katonai behívója szakítja meg, amikor Algériába küldik szolgálatra. Geneviève időközben ráébred, hogy gyermeket vár, és kétségbeesésében hozzámenekül egy jómódú ékszerkereskedőhöz. A film különlegessége, hogy teljes egészében énekelt dialógusokkal mesél, minden mondat dal formájában hangzik el. A látványvilág is egyedülálló: élénk színek, stilizált díszletek és romantikus atmoszféra teszik felejthetetlenné. A film világhírét Michel Legrand gyönyörű zenéje is megalapozta, amelyből a fő dallam máig ikonikus. A Cherbourgi esernyők egyszerre szívfájdító szerelmi történet és egy korszak meghatározó stílusú filmművészeti remeke lett.
p. a. fotója
n. p. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.