Lakosság (2024-ben): 71,200
Colmar a Haut-Rhin (Felső- Rajna) megye prefektúrájának székhelye, amely az Elzász régió két megyéjének egyike. Emellett az elzászi borok fővárosa, és a lakosság száma alapján a régió harmadik legnagyobb városa.
Colmar egy bájos város Franciaország keleti részén, Elzász régiójában, amely középkori hangulatával és elbűvölő épületeivel vonzza a látogatókat. A város színes favázas házai, keskeny utcái és csatornái, amelyek miatt "Kis Velence" (La Petite Venise) néven is ismert, különleges atmoszférát teremtenek. A városban számos történelmi épület található, mint például a Szent Márton-templom, amely a 13. és 14. század között épült, és lenyűgöző gótikus építészetet képvisel.
A Pfister-ház, egy 16. századi reneszánsz stílusú épület, szintén népszerű látnivaló a városban. A Maison des Têtes, vagyis a "Fejek Háza" különleges homlokzatával, amely számos szobrot és fejet ábrázol, Colmar egyik ikonikus épülete. A város híres lakója volt Frédéric Auguste Bartholdi, a Szabadság-szobor tervezője, és az ő tiszteletére létrehozott Bartholdi Múzeum a város egyik fontos kulturális intézménye.
Colmar központjában található a Musée Unterlinden, amely az egyik legjelentősebb művészeti múzeum Elzászban. Az itt kiállított Isenheimi oltárkép különösen híres, amely Matthias Grünewald alkotása. A város történelmi központjában rengeteg kávézó, étterem és borozó található, ahol a látogatók megkóstolhatják az elzászi borokat és helyi ételeket. A rizling és a gewürztraminer különösen népszerű borfajták a régióban, és sok borászat nyitott a látogatók előtt.
Colmar évről évre számos turistát vonz, különösen a karácsonyi vásárok idején, amikor a város ünnepi díszbe borul, és a macskaköves utcákat fények és karácsonyi dekorációk töltik meg. A karácsonyi időszakban a vásárok különösen hangulatosak, és a látogatók számos helyi kézműves terméket, finomságot és forralt bort találnak. A város körüli szőlőültetvények, a "Route des Vins d'Alsace" (Elzászi borút) részei, és tökéletes kirándulási lehetőséget nyújtanak a bor és a vidék szerelmeseinek.
Colmar közlekedési szempontból is jól megközelíthető, vonattal és autóval is egyszerűen elérhető a régió többi részéből. A városban számos kisebb szálláshely és vendégház található, amelyek kényelmes és autentikus élményt nyújtanak a látogatóknak. Colmarban a helyi piacok és boltocskák kiváló lehetőséget kínálnak, hogy megismerkedjünk az elzászi gasztronómia és kultúra legfinomabb részleteivel.
A város és a környék hangulatos kerékpárutakat és túraútvonalakat is kínál, amelyek segítségével a látogatók felfedezhetik a gyönyörű vidéki tájat és a közeli falvakat. Colmar varázsa abban rejlik, hogy a középkori építészet és a vidéki báj egyaránt jelen van, így minden évszakban különleges élményt nyújt mind az odalátogatóknak, mind a helyieknek.
Lakóit colmariens-nek és colmariennes-nek nevezik.
A város 1984 óta viseli a „4 virágos város” címet, és 1996 óta számos alkalommal elnyerte a nemzeti virágdíszítési nagydíjat.
A város mikroklímája az egyik legszárazabbá teszi Franciaországban, és az elzászi borvidék fővárosává emeli. Fekvése a Rajna mentén gazdaságilag vonzóvá teszi, gazdag építészeti öröksége pedig kiemelkedő turisztikai célponttá.
Tetszett
A színes favázas házak látványa lenyűgöző volt.
Az óváros hangulata igazán mesés és időtlen.
A Petite Venise városrész csatornái romantikusak és fotogének.
A helyi éttermek kínálata változatos és autentikus.
A sétálóutca barátságos, boltokkal és kávézókkal tele.
Nem tetszett
A parkolóhelyek megtalálása nehézkes volt.
A turisták miatt néha zsúfoltnak érződött.
Néhány étterem és bolt drágább, mint vártam.
Az óvárosban zajló felújítások elvették a varázsát egyes részeknek.
A liliputi vonat kicsit túlzsúfolt volt, nehéz volt jól látni mindent.
Kellemes sétálgatásra és pihenésre alkalmas hely, tényleg egy kisváros, így hamar bejárható. 1-2 napot mindenképp megér, főleg tavasszal, amikor úgy igazán virágba borul majd.
Colmar macskaköves utcáit járva könnyen úgy érezhetjük, mintha egy mesekönyv lapjaira léptünk volna. A színes, favázas házak, a csatornán csónakázó emberek látványa, a téli ünnepi fények és a nyári virágdíszek mind arra emlékeztetnek, hogy különleges helyen járunk. A városban minden gondosan ápolt és rendezett, ahogy azt Franciaországban megszokhattuk, és a hagyományokat is nagy becsben tartják. Az óváros, amely a Világörökség része, olyan ikonikus épületekkel büszkélkedik, mint a Saint Matthieu- és az Église Des Dominicains-templom, amelyek évszázados történelmet őriznek masszív falaik között.
A Collégiale Saint-Martin lenyűgöző példája a gótikus építészetnek, vörös mészkőből készült díszes homlokzata mindenkit ámulatba ejt. A város egyik legértékesebb történelmi emléke a Maison Adolph, Colmar legrégebbi háza. A várost átszelő csatorna „Franciaország Velencéjévé” varázsolja Colmart, ahol a turisták szívesen csónakáznak, élvezve a romantikus kilátást. Az óváros csábító hangulatát a folyóparti éttermek, a kanyargós, szűk utcák és a békés andalgások teszik igazán felejthetetlenné.
Colmar óvárosát megkímélték az elmúlt évszázadok háborúi: sem a francia forradalom, sem a porosz-francia háború, sem a világháborúk nem okoztak jelentős károkat a középkori városmagban. Ebből a szerencsés helyzetből adódóan nyolc évszázad jelentős építészeti alkotásait is megcsodálhatjuk a kanyargó macskaköves utcákban. A város színesre festett, hagyományos fa keretezéses házai szinte egytől egyik képeslapra kívánkoznak. A különböző színek egyébként a különböző mesterségeket voltak hivatottak szimbolizálni. A halászok házait például kékre, míg a sajtkészítőkét sárgára festették.
Colmart sokan Elzász esszenciájának tartják, ahol az utcákon sétálva mintha visszarepülnénk a múltba. A városvezetés szigorúan szabályozza, hogy modern stílusú épületek ne jelenjenek meg a városképen. Az Óváros a Világörökség része, a Petite Venice kis éttermeibe pedig már csak a hangulat kedvéért is érdemes betérni. A sétálóutca egyik 17. századi épületében található egy igazi "sajtbirodalom": a Fromagerie Saint Nicolas üzlet, ahol nemcsak Elzászból, hanem Franciaország különböző régióiból származó sajtokat is kínálnak. Itt kapható házi joghurt, korzikai olívaolaj és egyéb különleges csemegék is. A sajtmester, Jacky Quesnot, minden nap fél egy és délután kettő között szigorúan ebédel, de ha épp nem találjuk az üzletben, csütörtökön és szombaton a Marché St Joseph piacon is megtalálható (18 Rue Saint-Nicolas, http://www.fromagerie-st-nicolas.com/).
A külváros látványa alapján nehéz lenne elképzelni, milyen kincseket rejt Colmar belvárosa. Egy tér mellett parkoltunk le, nem is sejtve, mi vár ránk. Hamarosan meghallottuk az utcazenészek dallamait, és elindultunk a hang irányába. Épp bolhapiac zajlott, így azonnal belecsöppentünk a helyiek nyüzsgő forgatagába. Colmar híres a sok csatornájáról, ezért nevezik „Kis Velencének” is. Talán még jobb, hogy sokkal csendesebb és barátságosabb, nem telített turistákkal, akik mindenhol fotóznak. Ehelyett tele van egyedi épületekkel, díszes cégérekkel és csábító süteményekkel.
Lenyűgöző élmény volt a színes favázas házak között sétálni, élőben megörökíteni a „Petite Venise” városrészt, és átélni az elzászi életérzést. Az óváros könnyedén bejárható gyalog, de ha kedvünk tartja, felülhetünk egy városnéző kisvonatra is, amely elhalad a város legfontosabb épületei mellett. Az út során többnyelvű audio guide segítségével részletesebb betekintést is kaphatunk Colmar történetébe és látnivalóiba.
A Colmar-i látogatásom alatt a Hotel Primo Colmar Centre-ben szálltam meg, ami közel van a központhoz. Három éjszakáért reggelivel 194 eurót fizettem, de a szobám sokkal kisebb volt, mint vártam. A tetőtéri szoba mindössze egy apró ablakot kapott, és olyan szűk volt, hogy az ágy mellett csak centik maradtak. Szekrény helyett csupán két polcot és néhány akasztót találtam, így a szoba klausztrofóbiásoknak nem ajánlott. Bár csak aludni jártam ide, és a fürdőszoba kielégítő volt, a reggeli kissé egyhangú – kétféle szalámi, sajt, croissant és lekvárok közül lehetett választani. Pozitívum viszont a hotel kiváló elhelyezkedése: a központ, egy nagy Monoprix szupermarket és egy buszmegálló is csak pár percre volt. Ez a megálló Eguisheimba és Riquewihrbe is közvetlen elérést biztosított, így nem kellett az állomásig gyalogolnom. A szálloda recepcióján kedves hölgy dolgozott, aki szívesen segített a buszmenetrendekkel. Colmar egy elbűvölő kisváros Elzász szívében, gyönyörű favázas házakkal és középkori építészeti stílusokkal. A "Kis Velence" negyed színes házai és a csatorna romantikus látványt nyújtanak, bár nem túl nagy terület. Az Unterlinden Múzeum, a középkori Koifhus épülete és a Saint-Martin templom mind érdemesek a látogatásra.
Az A35-ös autópálya (ingyenes), amely Colmar magasságában keleti körgyűrű néven is ismert, négy csomóponttal rendelkezik dél-észak irányban (Colmar Centre - a déli negyedekhez való hozzáféréshez, Colmar Semm, Ladhof és Rozenkranz), és két csomóponttal észak-dél irányban (Rozenkranz és Colmar Sud - valójában Colmar Semm szintjén, a másik irányban). Az autópálya összeköti Elzász északi részét és Strasbourgot a régió déli részével (Mulhouse) és Svájccal: körülbelül 40 perc alatt elérhető Strasbourg, 30 perc Mulhouse, 40 perc a svájci Bázel és szintén 40 perc a németországi Freiburg.
A nyugati körgyűrű lehetővé teszi Colmar északi és nyugati elkerülését, ezzel megkímélve a várost a teherforgalomtól. Ezen az útszakaszon jelenleg a forgalom gördülékenyebbé tétele érdekében kétszer két sávos bővítési munkálatok folynak.
A Basel-i reptérről: 2,50 euró a busz a vonatállomásig és kb. 15 euró a jegy Colmarba, cirka 45 perc alatt érhető el a reptérről, tényleg nagyon könnyen megközelíthető. A vonatok fél óránként mennek abba az irányba, a legtöbb Strasbourg-ig, de van néhány, amelynek Colmar a végállomás.
Íme három hangulatos, középkategóriás szálláshely Colmarban, csendes környezetben:
Hôtel le Colombier a Kis Velence (Petite Venise) negyedben található, egy csendes utcában. Elegáns szobákat kínál, modern berendezéssel és egy belső kerttel, ahol a vendégek pihenhetnek.
James Boutique Hôtel a városközpont közelében helyezkedik el egy nyugodt mellékutcában. Ez a modern, 4 csillagos boutique hotel stílusos szobákat és egy hangulatos bárt kínál.
Hôtel Saint-Martin Colmar óvárosának szívében található egy csendes utcában, hagyományos elzászi stílusú épületben. Kényelmes szobákat és egy belső udvart biztosít a vendégeknek. Ezek a szálláshelyek ideálisak azok számára, akik nyugodt környezetben szeretnének megszállni, miközben könnyen elérhetik Colmar főbb látnivalóit.
A TRACE (Colmar és környéke közlekedése) buszhálózat jelenleg 18 települést (több mint 100 000 lakost) szolgál ki, és a következőkkel rendelkezik:
12 "hétköznapi" vonal
1 "esti" vonal
3 "vasárnapi és ünnepnapi" vonal
Évente közel 6 millió utas veszi igénybe a szolgáltatásokat.
Ez az egyik első francia hálózat, amely bevezette a földgázzal (GNV) működő buszokat.
Petit Train Touristique de Colmar (Zöld kisvonat). Egy kisvonatos túra Colmarban, indulás a Rue Kléber 3. szám alól.
Le Train Touristique (Fehér kisvonat). Egy kisvonatos túra Colmarban, indulás a Rue des Clefs végéről.
Elzász híres péksüteményeiről. A Kugelhopf egy ismert sütemény, amely formájában az amerikai Bundt tortához hasonlít, mazsolát tartalmaz, és porcukorral van megszórva a tetején. Hagyományos kerámia Kugelhopf sütőformákat bármelyik turistaüzletben megvásárolhatjuk, és mellé recepteket is találunk, hogy otthon elkészíthessük. Húsvétkor bárány alakú formákban sütnek kisebb süteményeket, amelyeket nyakuk köré kötött szalaggal és bőséges porcukorral díszítenek. A macaronokat is megtaláljuk különleges édességboltokban és a szupermarketek fagyasztott részlegében (például a belvárosi Monoprix-ban), amelyeket akár fagyott állapotban is fogyaszthatunk. Fontos megjegyezni, hogy ezek nem az amerikai kókuszos „macaroon”-ok, hanem a francia változat, amely két mandulalisztből készült kis, pasztellszínű süteményt tartalmaz, közepén krémmel. Az édességboltokban színes habcsókokat is találunk, amelyeket felvert tojásfehérjéből és cukorból készítenek, majd pasztellszínekkel festve sütnek meg. Érdemes megkóstolni a „tarte aux poires”-t, amely egy körtepite, tojásos krémes töltelékkel és sült körtékkel.
A „tarte flambée” (elzásziul Flammekueche, németül Flammkuchen) Elzász pizzájának számít, bár jelentősen eltér a klasszikus változattól. Hagyományosan vékony tésztalapra kenik a crème fraîche-t (gazdag tejföl), majd sajtot, hagymát és bacont (franciául lardons) tesznek rá, és nagyon forró kemencében ropogósra sütik. A legenda szerint a tésztadarabok felhasználására találták ki ezt az ételt a pékek. A régió más jellegzetességei közé tartozik a Fekete-erdő torta (málna, tejszín és piskóta rétegekkel) és a quiche Lorraine.
Elzász híres a Bretzel-jeiről (perec), amelyek frissen sültek, puhák, és bőségesen megszórják őket sóval. Néha olvasztott sajttal, füstölt lazaccal vagy sonkával kínálják.
A régió további specialitása a savanyú káposzta, azaz a „choucroute”. Ez egy fermentált káposzta, amelyet forrón szolgálnak fel főtt burgonyával és különféle húsokkal. Egyre elterjedtebb változata a „choucroute aux poissons”, amelyben halakkal készítik.
A ruházati cikkek és cipők vásárlása Colmarban különösen ajánlott, mivel a választék kielégítő, az árak pedig alacsonyabbak, mint a szomszédos Németországban, Svájcban és még Strasbourgban is. Ezen kívül hagyományos kézműves termékek is kaphatók, amelyek kiváló szuvenírek lehetnek. Figyelemre méltó az elzászi kerámia, amely színes kivitelben kapható, általában kék, zöld vagy krémszínű, és gólya- vagy virágmotívumokkal díszített (a gólya a régió jelképe). Elérhető halványkék változatban is, amely erősebb német hatásokat tükröz. A régió tipikus borospoharai alacsony talppal és zöld szárral rendelkeznek. Érdemes keresni terítőket, ónedényeket és egyéb háztartási dísztárgyakat, amelyeken elzászi viseletbe öltözött gyermekek és felnőttek láthatók. Az ételek és borok szintén fontos részei az elzászi termelésnek, ezekhez további tippeket találhatsz alább.
Elzász hagyományosan bortermelő vidék, borait nagyra értékelik Franciaországban és nemzetközileg egyaránt. Karácsony idején érdemes megkóstolni a mézzel és fűszerekkel ízesített forró narancslevet, valamint a fűszeres (forralt) bort, amit sok palacsintázóban és bárban kínálnak.
Az elzászi borok nagyon különlegesek, és némi hasonlóságot mutatnak a német borokkal. Népszerű program a Routes des Vins borút bejárása, ahol a látogatók különböző pincészetek borait kóstolhatják meg. Az elzászi borok közül kiemelkedő a Muscat (enyhén édes), a Gewürztraminer (nagyon édes, még az ugyanilyen nevű, más régiókból származó boroknál is édesebb), a Riesling, a Sylvaner, a Pinot Blanc, a Pinot Gris, a Pinot Noir és a Crémant d'Alsace.
Szinte minden palacsintázóban találhatunk enyhén alkoholos almabort. A „Doux” az édes, a „Brut” pedig a száraz változatot jelöli. Bár ez nem elzászi specialitás, mivel Bretagne északi partvidékéről származik, szinte minden francia szereti a palacsintát és az almabort, így ezek az ételek széles körben elérhetők a régióban.
Az Eau de Vie egy nagyon erős alkohol, amely a vodkához hasonló, de gyümölcsből készül, így sajátos ízt kölcsönöz neki. Eredetileg a régió szerzetesei készítették. Különleges változata az Eau de Vie de Mirabelle, amely a régióra jellemző mirabella szilvából készül.
Van egy tök hangulatos kis kávézó, Au Dore. Egy idős néni viszi az egészet hosszú évtizedek óta. Szuperjó francia feeling és olyan, mintha időt utaznál, mikor bent vagy. Olcsó is, szóval bátran be lehet ülni. Frédéric Auguste Bartholdi, a Szabadság-szobor megalkotójának a háza mellett van.
Colmar általában biztonságos város a turisták számára, és komoly biztonsági problémák ritkán fordulnak elő. Azonban, mint minden népszerű turisztikai célpont esetében, itt is érdemes néhány alapvető óvintézkedést betartani:
A forgalmas turisztikai helyszíneken, különösen a nyári hónapokban, előfordulhatnak zsebtolvajlások. Érdemes értékeinkre figyelni, és táskáinkat zárva, testünkhöz közel tartani.
A város népszerű eseményei, mint például a karácsonyi vásár, nagy tömegeket vonzanak, ami zsúfoltsághoz vezethet. Ilyenkor fontos türelmesnek lenni, és figyelni a személyes térre.
Bár Colmar belvárosa gyalogosan könnyen bejárható, a szűk utcákon és a csatornák mentén érdemes óvatosan közlekedni, különösen esős időben, amikor a macskakövek csúszóssá válhatnak.
A kisebb üzletek és éttermek délutánonként bezárhatnak, ami kellemetlenséget okozhat, ha nem számítunk rá. Érdemes előre tájékozódni a nyitvatartási időkről.
Bár a turisztikai területeken sokan beszélnek angolul, a francia nyelv ismerete előnyös lehet a kommunikáció során.
Petite Venice, azaz a "Kis Velence," Colmar szívében helyezkedik el, és egyszerűen varázslatos! Ahogy az ember a Lauch folyó mentén sétál, azonnal elragadja a színes, favázas házak sorai, amelyek mintha egy tündérmeséből léptek volna elő. Az aprócska csónakok lassan ringanak a vízen, és a part mentén sorakozó éttermek és kávézók csalogatják a látogatókat egy kis pihenésre. Ez a környék különösen nyáron lenyűgöző, amikor virágok borítják a házakat, de a téli hónapokban is élettel teli, amikor ünnepi fények ragyognak mindenütt.
T. S. fotója
A Petite Venice nemcsak a szépségéről híres, hanem történelmi múltja is izgalmas. Egykor kertészek és halászok éltek itt, akik a csatorna mentén termesztették zöldségeiket és szállították áruikat a város piacára. Minden épületnek megvan a maga egyedi története, és még a színek is jelentést hordoznak: a kék például egykor a halkereskedők házait jelezte. A legjobb helyek egy fotó elkészítéséhez a Quai de la Poissonnerie és a Rue des Ecoles hidjai – ezekről csodás kilátás nyílik a színes házakra és a vízre.
Ha pedig igazán autentikus élményre vágyunk, mindenképp próbáljunk ki egy csónakázást! A körülbelül 25 perces út során közelebbről is megismerhetjük a csatorna menti épületeket, miközben a csónak halkan siklik a vízen. A csatorna partján ülve vagy egy hangulatos étterem teraszán kortyolgatva egy jó francia bor mellett igazán el lehet veszni ebben az idilli kis világban. Petite Venice megtestesíti mindazt, amit Colmarban szeretek: békés, mesebeli, és a történelem mindenütt jelen van.
Az Unterlinden Múzeum Colmar városának egyik legjelentősebb kulturális intézménye, amely gazdag művészeti gyűjteményével vonzza a látogatókat. A múzeum a 13. századi dominikánus kolostor épületében kapott helyet, amelyet később kibővítettek a korábbi városi fürdő épületével, így egyesítve a történelmi és modern építészeti elemeket.
A múzeum legkiemelkedőbb műtárgya az Isenheimi oltár, Matthias Grünewald német festő mesterműve, amely a középkori vallási művészet egyik legfontosabb alkotása. Emellett a gyűjteményben számos 15. és 18. századi középkori és reneszánsz műalkotás található, amelyek a régió gazdag művészeti örökségét tükrözik.
cs. r. fotója
Nyitvatartás:
Szerda–hétfő: 9:00–18:00 (utolsó belépés: 17:30)
Kedd: zárva
Zárva tartási napok: január 1., május 1., november 1., december 25.
Különleges nyitvatartás: december 24. és 31.: 9:00–16:00
Belépődíjak:
Felnőtt belépő: 13 €
Kedvezményes belépő: 11 € (65 év felettiek, 15 fő feletti csoportok)
Ifjúsági belépő: 8 € (12–17 évesek, 30 év alatti diákok)
Családi belépő: 35 € (2 felnőtt és 2–5, 12–17 éves gyermek)
Audioguide: 3 € személyenként
Ingyenes belépés: 12 év alatti gyermekek, Société Schongauer tagjai, múzeumi bérlettel rendelkezők, Museum-Pass-Musées tulajdonosok, fogyatékkal élők
A múzeum könnyen megközelíthető Colmar vasútállomásától gyalogosan 15 perc alatt, vagy a 1-es, 3-as, 4-es, 5-ös, 7-es és 8-as buszjáratokkal a "Théâtre" megállóig utazva. Autóval érkezők számára a városközpontban található Mairie, Lacarre és Scheurer-Kestner parkolóházak állnak rendelkezésre.
A látogatók a múzeum területén kávézót és ajándékboltot is találnak, amelyek tovább gazdagítják a kulturális élményt.
A Collégiale Saint-Martin Colmar egyik legfontosabb és legszebb műemléke, amely a város szívében található. Ezt a gótikus stílusú templomot az elzászi vöröskőből építették, ami különleges vörös árnyalatot kölcsönöz neki. Az építkezés 1235-ben kezdődött, és a 14. század közepére fejeződött be. Bár sokan katedrálisként emlegetik, valójában egy plébániatemplom, hiszen Colmar csak rövid ideig volt püspöki székhely.
Cs. R. fotója
A templom két tornyúra volt tervezve, de végül csak a déli torony készült el. Belépve a látogatót gyönyörű faragott szobrok, díszes üvegablakok és figyelemre méltó oltárok fogadják, melyek a középkori vallási művészet gazdagságát tükrözik. A templom külsején található csipkézett ablakok és íves kapuzatok kiemelkedő példái a gótikus építészetnek.
A templom előtti tér rendezett, és gyakran látogatják turisták, különösen nyáron, amikor a környéket virágok díszítik, és a színes favázas házak közelsége egyedi hangulatot kölcsönöz a helynek. A Saint-Martin különleges atmoszférát biztosít, amely a város történelmi örökségének egyik ékköveként marad meg a látogatók emlékezetében.
A Maison Pfister Colmar egyik legismertebb és legkedveltebb épülete, amely az elzászi város jelképeként is szolgál. A 16. században, 1537-ben épült, és a reneszánsz stílus egyik kiemelkedő példája a környéken, amely mégis egyedi módon ötvözi a gótikus és reneszánsz elemeket. A ház homlokzatát színes freskók díszítik, amelyek bibliai jeleneteket és német uralkodók alakjait ábrázolják, így különleges történelmi hangulatot kölcsönöznek az épületnek.
B. P. fotója
Nevét az 1800-as évek végén beköltözött Pfister családról kapta, akik restaurálták az épületet és új életet adtak neki. A ház egyik jellegzetessége a faerkély, amely kinyúlik az utcára, és gyönyörű kilátást nyújt a környező épületekre. További különlegessége a hatszögletű torony, amely egyedi karaktert ad az épületnek, és amely a középkori favázas stílus megőrzésének egyik szép példája.
A Maison Pfister a Rue des Marchands sétálóutcán található, amely Colmar egyik legforgalmasabb és legszebb utcája. Szinte minden turistának kötelező megállója, hiszen a ház igazi időutazás a középkori és reneszánsz Colmar világába. Az épület ma lakóház, így belülről nem látogatható, de szépsége kívülről is lenyűgöző.
Colmar szívében található a Marché Couvert, azaz a fedett piac, amely 1865-ben épült téglából és vasból. Az épület az évek során különböző funkciókat töltött be, de ma ismét piacnak ad otthont. Itt helyi sajtokat, kolbászokat, sonkákat, pékárut, zöldséget, gyümölcsöt, halat és kagylót vásárolhatunk. A piac minden nap nyitva tart, csütörtökönként pedig kinti bódék is megjelennek. A Marché Couvert a Lauch folyó mellett, két híd között helyezkedik el, így könnyen megközelíthető a városnézés során. A piac nemcsak a helyiek, hanem a turisták körében is népszerű, hiszen autentikus elzászi termékeket kínál egy történelmi környezetben.
S. T. fotója
A Dominikánus templom (Église des Dominicains) Colmar egyik történelmi gyöngyszeme, a város egyik leglátogatottabb látnivalója. A 13. és 14. század között épült, tiszta gótikus stílusban. Különösen híres belső terének egyszerűsége és tágassága, amely különleges fényhatásokkal töltődik meg a nagy, ólomüveg ablakokon keresztül beáradó fénynek köszönhetően.
H. S. fotója
A templom legismertebb műalkotása Martin Schongauer festménye, a Madonna a rózsalugasban, amelyet eredetileg a Szent Márton-templomból helyeztek át ide. A festmény finom részletei és élénk színei rengeteg látogatót vonzanak, és a gótikus templom belső terei kiválóan kiemelik a mű varázsát.
A Dominikánus templom története során különböző célokat szolgált, a 19. században például világi tevékenységekre is használták. 1898-tól azonban újra templomként működik. A látogatók nem csak a gótikus építészeti elemeket, de a templomban rendezett időszakos kiállításokat is élvezhetik.
A Fejek háza (Maison des Têtes) Colmar egyik legismertebb és legkülönlegesebb épülete. Ez a reneszánsz stílusú ház 1609-ben épült, és nevét a homlokzatán található, mintegy 106 groteszk fej vagy maszk díszről kapta, amelyek sajátos karaktert adnak az épületnek. A homlokzat szobrai a különböző társadalmi rétegeket és foglalkozásokat ábrázolják, miközben egyedi és időtlen karaktert kölcsönöznek a háznak.
Az épületet Antoine Burger, egy gazdag colmari borász építtette, aki később Colmar polgármestere is lett. A homlokzat díszei között megtalálható egy hordókészítőt ábrázoló szobor is, amely a hely borászat iránti elkötelezettségére utal. Ezt a szobrot a híres szobrász, Auguste Bartholdi készítette, aki a Szabadság-szobor alkotójaként is ismert.
A Fejek háza ma egy ötcsillagos szállodának és étteremnek ad otthont, amely igazi gasztronómiai élményt kínál a látogatóknak. Az épület lenyűgöző történelmi és építészeti értéke miatt vonzza a turistákat, akik szívesen fényképezik a különleges homlokzatot és élvezik az étterem különleges fogásait.
A Bartholdi Múzeum Colmar szívében található, és Auguste Bartholdi szobrásznak, a New York-i Szabadság-szobor híres alkotójának életét és munkásságát mutatja be. Bartholdi Colmar szülötte, és a múzeum az ő egykori családi otthonában kapott helyet. A múzeumban megtekinthetők a szobrász eredeti művei, makettek, rajzok, valamint számos fotó és személyes tárgy, amelyek betekintést nyújtanak életébe.
A kiállítás részeként felfedezhetjük a Bartholdi által tervezett különféle szobrokat, emlékműveket és bronzműveket, amelyek közül néhány az elzászi városokban található. A múzeumban láthatók továbbá Bartholdi korai alkotásai, a Szabadság-szobor makettje, valamint a híres oroszlánszobor, amelyet Belfort városában helyeztek el.
A Bartholdi Múzeum három szintjén elhelyezkedő kiállítások átfogó képet nyújtanak a művészről, és bemutatják a szobrászatban betöltött szerepét, nemcsak Franciaországban, hanem világszerte is. Az épület történelmi hangulata és a művész részletes élettörténete egyedi élményt nyújt a látogatóknak.
Nyitvatartás szempontjából a múzeum általában hétfő kivételével minden nap látogatható, de a pontos nyitvatartási idők szezonálisan változhatnak. A belépődíj teljes árú jegy esetén általában 5-7 euró körül mozog, kedvezményes jegyek pedig diákoknak és időseknek is rendelkezésre állnak.
A Régi Vámház (Koïfhus) Colmar egyik legrégebbi és legfontosabb építészeti emléke, amely a város történelmi központjában található. Az épületet 1480-ban kezdték építeni, majd a 16. században bővítették. Az eredetileg gótikus stílusú vámház Colmar gazdasági életének központjaként működött: itt tárolták az árukat és bonyolították az adóügyeket, így jelentős szerepe volt a város kereskedelmi életében.
A Koïfhus alsó szintjén egykor raktárak voltak, míg a felső szint a városi tanács üléseinek adott otthont, és itt találkoztak az elzászi városok képviselői is. Az épület külső homlokzatán számos szobrászati elem és díszítés található, amelyek a korabeli városi életre és a kereskedelem jelentőségére utalnak. Az épületet hosszú története során használták iskolaként, piacnak és közösségi rendezvények helyszíneként is.
Ma a Régi Vámház a város kulturális központjának része, ahol rendszeresen rendeznek kiállításokat, vásárokat és különféle rendezvényeket, így folyamatosan vonzza a látogatókat. Az épület előtt található tágas tér különösen hangulatos, és helyi árusok is gyakran kínálják itt portékáikat, főként a híres elzászi piacok idején.
A Koïfhus egyedülálló bepillantást enged Colmar történelmébe és középkori életébe, megőrizve a város gazdasági és társadalmi múltjának emlékeit. Az épület lenyűgöző építészeti részletei és történelmi jelentősége miatt a látogatók számára igazi különlegesség Colmarban.
A Parc du Champ de Mars Colmar szívében található, és a város legnagyobb és legkedveltebb parkja. A város lakói és látogatói egyaránt kedvelik, mivel ideális hely a kikapcsolódásra, sétára vagy piknikezésre. Korábban itt volt a városi katonai gyakorlótér, amelyről a nevét is kapta ("marsmező").
A parkot árnyékot adó, hatalmas hársfák szegélyezik, és központjában egy szökőkút áll, amely nyári estéken különösen hangulatos látványt nyújt. A szökőkút körül padok és pihenőhelyek vannak, ahol a látogatók megpihenhetnek és élvezhetik a park csendes légkörét. A Champ de Mars parkban található egy kis kávézó és egy körhinta is, amely különösen a gyerekek számára nyújt szórakozást.
A park egyik szélén fekszik a Place Rapp nevű tér, amely pálmafáival és szökőkútjával mediterrán hangulatot sugároz. A Rapp téren gyakran tartanak szabadtéri rendezvényeket, vásárokat és koncerteket, így a város életének nyüzsgő részévé vált. Különösen kedvelt helyszín a karácsonyi időszakban, amikor ünnepi dekorációkkal és programokkal várja a látogatókat.
A Parc du Champ de Mars ideális kiindulópont Colmar felfedezéséhez, mivel könnyen megközelíthető, és közel fekszik a város fontos nevezetességeihez.
Elzász a történelem során sokszor váltott országot Franciaország és Németország között. Colmar modern történelmének nagy részében francia volt, bár lakossága egykor túlnyomórészt német volt. Az első világháború után Franciaországhoz csatolták, majd a második világháború idején Hitler visszaszerezte. Megdöbbentő látni a korszakról készült fotókat, amelyeken náci zászlók lógnak az utcákon.
A náci kulturális elnyomás elleni reakcióként Elzász (és vele együtt Colmar) ,,franciasítása" kezdődött meg. Ennek ellenére Colmarban ma is gyakran hallani németet, részben a közeli Németországból és Svájcból érkező turisták miatt, de részben azért is, mert a helyi elzásziak beszélik a német nyelvjárásukat, az elzászit. Az elzászi az itt beszélt kisebbségi nyelv, bár veszélyeztetett, és egyre kevesebb fiatal beszéli. Az elzászi nem azonos a standard némettel, de bizonyos mértékig kölcsönösen érthető vele. A város néhány részén, valamint Strasbourgban is, az utcatáblák francia és elzászi német feliratokkal láthatók. Franciaország kisebbségi nyelvei között az elzászi német a legmaradandóbb (őt követi a breton, az okszitán, a baszk és a katalán). Sok elzászi örömmel veszi, ha németül szólítják meg, nem pedig franciául (bár nem mindenki). Ha nem beszélsz franciául, a német lehet a következő legjobb választás. Az angol sajnos nem elterjedt, de ha udvariasan megszólítasz valakit franciául, igyekeznek segíteni, még a nyelvi akadályok ellenére is.
Helyi hős, Lazare de Schwendi szökőkútja – A híres szökőkút egy 16. századi hadvezér emlékére készült, aki Tokajból szőlőtőkéket hozott magával, így terjesztve el a borászatot az Elzászban.
A város több épületén található szokatlan, festett napóra, amelyek egykor nemcsak az idő múlását jelezték, hanem a nap állásából adódó mezőgazdasági munkák időzítését is segítették.
Colmar karácsonyi piaca híres a kézzel készített, hagyományos dekorációiról. A helyi kézművesek minden évben egyedi díszleteket készítenek, így Colmar piaca igazi különlegességnek számít az ünnepi szezonban.
Első világháborús emlékmű, ami egyedülálló szobrászati alkotás – Colmarban található egy katonáknak állított szobor, amely nem harcias ábrázolással készült, hanem a megbékélés szimbólumaként szolgál, ritka kifejezése a háború utáni békevágynak.
H. S. fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.