ÚTIKRITIKA.HU / Dalmácia szigetei / Brac








útikritikák


Dalmácia szigetei / Brac

Brač dióhéjban |Tetszett&Nem tetszett| Vélemények |Szállásválasztás| Strandok | Vendéglátás |Bol|Sutivan| Supetar|További beszámolók| Fotóegyveleg

.

h.a. fotója

Brač dióhéjban

  • Brač igazán alkalmas nyaraló célpont kisgyermekes családoknak. A strandok kedvező adottságúak a kicsiknek. A gyerekek szeretik a Brač-ban közlekedő liliputi vasutat.
  • A nagy szám persze az Aranyszarv (Zlatni Rat) nevű strand, ami annyi horvát tengerpartos reklámban mutatkozik. Ezt tekintik Horvátország egyik legszebb strandjának.
  • A tengervíz viszonylag átlátszó, lehet sznorkelezni is, de nagy halacska show-ra azért ne számítsunk.
  • A Stari Grad, az óváros kellemes. Sokan nyaralnak a Bol nevű, jól ellátott településen. A sziget másik felkapott települése Supetar, ahol van egy csomó príma vendéglő.
  • A szigetre jellemzők a fenyőerdők.
  • Komppal kb. 50 perc alatt lehet eljutni Splitbe.
  • Brač horvát kiejtése: brak (az a kicsit o hangba hajlik)

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett

1. A tenger káprázatos kékjei

h.a. fotója

Nem tetszett

1. A viszonylag kevés használható strandon nyáron tömegnyomor van

2. Az Aranyszarvról drónokkal készült álomszép fotók félrevezetők, mert a strandoló szabad szemmel nem lát ilyen csodát, viszont van leírhatatlan, brutális embertömeg. Ijesztő! Az árak prsze csillagászatiak. Közel 20 euró két napozóágy és egy napernyő bérlése egy napra. Nagyon sok turista hatalmas csalódáskánt éli meg a Zlatni Rat meglátogatását.

Vélemények

,, Tetszett Novo Selo település. Mi szívesen bolyongunk a turisták által ritkán látogatott helyeken is. Eleve imádjuk, hogy a sziget megőrizte autentikusságát, és lenyűgöznek a lépten-nyomon fellelhető kőszobrok, amelyek a híres Brac-i fehér mészkőből készülnek.
Szinte a legkisebb faluban is található egy-egy művészi alkotás. "


"Nagy társasággal egy hetet töltöttünk Brac-on egy bérelt házban. A ház szuper volt, annak ellenére, hogy a tulajok a kérésünk ellenére nem voltak hajlandók kiköltözni onnan arra az időre, amíg ott voltunk. Volt szinte egy privát öblünk, ami gyönyörű volt. A kis öbölben rajtunk kívül nem strandolt senki, főleg, hogy a bérelt házunk távolabb volt egy lakott településtől. Brac-on tulajdonképpen nincs semmi, eltekintve a halászfalvaktól az aranyos kikötőikkel. A sziget belső része 2012 nyarán szinte teljesen leégettnek tűnt, csúnya volt. lehet, hogy azóta regenerálódott.

Autóval jártunk egy szupermarketbe bevásárolni. Ebben és a többi ottani szupermarketben minden szükséges megvásárolható. Sötétedés után nagyon óvatosan kell vezetni, mert rossz állapotban vannak az utak, keskenyek, szerpentinesek. Brac-on a turistásabb részen van egy homokos tengerpart. Nem igazi homokos, hanem feltöltött, nem is finom homok, hanem kavicstörmelékes. Ez a strand tele volt emberekkel, nem tetszett nekünk. Brac-on rengeteg sziklás, csodás, elszigetelt helyen lévő strand található. A szerpentinekről lehet látni ezeket az öblöket és lehet válogatni az embernek, hogy melyiket látogatja meg. Voltunk a homokos strandhoz közel egy stégen lévő, hangulatos étteremben. Nagyon finomat kajáltunk. Én spagettit." (Marion)


Tetszett...

a világhírű Zlatni Rat strand változó alakú fehér kavicsos földnyelve Bolnál
a brači bárányhús és olívaolaj páratlan íze a hegyi konobákban
a Vidova Gora csúcsáról nyíló lélegzetelállító panoráma Hvarra és a környező szigetekre
a Pučišća öböl fehér mészkőbányája és kőfaragó iskolájának egyedi atmoszférája
a Blaca kolostor elképesztő elhelyezkedése a sziklák között és középkori hangulata

Nem tetszett...

a Bol strandján uralkodó tömeg és a napágyak horrorisztikus árai a főszezonban
a sziget belső részein a tömegközlekedés ritkasága és kiszámíthatatlansága
a Supetar-Split kompmenet során gyakori többórás várakozás a nyári csúcsidőben
a nagyobb településeken (Bol, Supetar) az árak ugyanolyan magasak, mint Dubrovnikban
a kisebb öblökben lévő strandokon az alapvető infrastruktúra (zuhanyzó, WC) teljes hiánya

Odajutás

Komphajók indulnak Splitből Supetarba (50 perc) és Makarskából Sumartinba (30 perc) – menetrend szerint. Egy katamarán (csak utasok számára) közlekedik Hvar szigetéről Bolba.

Magyarországról Brac szigetére autóval a leggyorsabb út az M7-es autópályán keresztül vezet Letenyéig, majd Horvátországon át az A4-es, A1-es és D8-as utakon Splitig. Innen komppal lehet átkelni a szigetre, a Split–Supetar járat a legnépszerűbb, az utazás körülbelül 50 percig tart. A jegyeket érdemes előre megvásárolni, különösen a nyári főszezonban, mert a sorban állás időigényes lehet. Alternatív lehetőségként Drvenik kikötőjéből is lehet komppal Sućurajba jutni, de ez hosszabb autózással jár a szigeten belül. A horvát autópályák díjkötelesek, a fizetés készpénzzel vagy bankkártyával történhet, de ENC elektronikus útdíjfizető eszköz használata gyorsabb áthaladást biztosít. Splitben a kompkikötő forgalmas lehet, ezért érdemes időben érkezni, és előre tájékozódni a menetrendről. A szigeten belül a közlekedés jellemzően keskeny, kanyargós utakon zajlik, ezért óvatos vezetés ajánlott, különösen az esti órákban. Ha Brac déli vagy keleti részére utazol, számolj azzal, hogy a Supetarból induló főútvonalak néhol meredekek és kanyargósak, de a sziget panorámás tájai miatt az autózás élvezetes élményt nyújt.

Szállásválasztás

A Brač szigeti szállásválasztásnál számos helyi sajátosságot érdemes figyelembe venni. A sziget egyedi topográfiája miatt különösen fontos a szállás és a strand közötti szintkülönbség felmérése, hiszen sok helyen, főként a híres Zlatni Rat strandnál Bolban, meredek partszakaszokkal és sok lépcsővel kell számolni.

A települések karaktere nagyban befolyásolja a nyaralás jellegét. Míg Bol a legturisztikusabb város élénk éjszakai élettel és a híres Zlatni Rat stranddal, addig Supetar inkább a praktikus közlekedési kapcsolatai miatt vonzó, hiszen ez a fő kikötőváros. Aki autentikusabb környezetre vágyik, annak Milna halászfalu hangulata vagy Postira családias légköre jelenthet jó választást.

A helyi építészet sajátosságai is meghatározóak: a tradicionális brači kőházak vastag falai természetes légkondicionálást biztosítanak a nyári hőségben. A tengerre néző terasz ("terasa") megléte szintén kulcsfontosságú lehet, mivel ez szerves része a helyi életmódnak.

A környezeti adottságok tekintetében lényeges különbség van a sziget északi és déli partja között. Az északi part védettebb, míg a déli oldalon erősebb szelekkel kell számolni, ami befolyásolhatja a szabadtéri programokat és a strand használatát.

A közlekedési lehetőségek is meghatározóak: autóbérlés nélkül érdemes a buszmegállók vagy kompkikötők közelében szállást keresni, különösen Supetar környékén, ahol a legsűrűbb a tömegközlekedési hálózat. A helyi szolgáltatások elérhetősége településenként változó - a kisebb falvakban korlátozottabb a boltok és éttermek választéka, így érdemes előre tájékozódni például a legközelebbi pékség ("pekara") távolságáról is.

A mezőgazdasági környezet szintén befolyásolhatja a nyaralást: a sziget belsejében található olajfa-ültetvények közelében időszakos mezőgazdasági tevékenységre, a szőlőskertek környékén pedig szüret idején nagyobb forgalomra lehet számítani.

Helyi közlekedés

A sziget összes főbb úti célját lefedi az Arriva Croatia cég által üzemeltetett buszszolgáltatás.

Vegyes praktikus információk

1. Bračra az édes víz Omisról jön. A csapvíz minősége kiváló, nyugodtan iható.

Strandok

A világhíres Aranyszarv (Zlatni rat) strand nagyon gondozott, több bárja is van. A két napozóágy és egy napernyőből álló bérlés bizony nagyon drága: 150 kuna egy napra.

Zlatni Rat: Nem túlzás, ha azt mondom, hogy a világ egyik legszebb strandja. Érdekes megfigyelni, hogy a hullámzás és az ár-apály jelenségnek köszönhetően egész nap folyamatosan változtatja jellegzetes alakját. Sűrű fenyvessel szegélyezett, fél kilométer hosszú homoknyelvként nyúlik be a tengerbe. Vannak bérelhető napozóágyak, és szabadstrand is, választhatunk árnyas és napsütötte helyek között is. Aki árnyékra vágyik, érkezzen időben, mert a part érthető módon nagyon népszerű. Nagysága miatt ugyanakkor a nap és az év minden szakában kényelmesen fürödhető, mindenkinek jut hely.  (2022) forrás


Brac szigetén kiváló minőségű nudista strandok várják azokat, akik a természetességet részesítik előnyben. Ha egyenletes barnaságra vágysz, itt minden adott hozzá: az Adria kristálytiszta és mélykék, a homok finoman puha, a strandok pedig jól karbantartottak, így a kikapcsolódás zavartalan. Mielőtt levetkőznél, érdemes egy sétát tenni a part mentén, hiszen a sziget lélegzetelállító természeti szépségei önmagukban is megérnek egy felfedezést. A nudista strandokon általában nyugodt, elfogadó légkör uralkodik, de érdemes figyelembe venni a helyi szabályokat és szokásokat. Ha szeretnéd elkerülni a tömeget, a reggeli órák vagy a késő délután a legideálisabb időpontok a strandolásra.


A Biševo-sziget a Vis-szigettől 5 kilométerre található kis sziget, mindössze 5,8 négyzetkilométer területű. Számos strandolási lehetőséget kínál, a kalandvágyók pedig vízalatti barlangokat is felfedezhetnek. Ami biztos: senki nem fog unatkozni itt! Személyes kedvencem a Porat öbölben található strand, amelynek partja homokos és sziklák ölelik körbe. A The Irish Times nevű ír újság korábban a világ 7 legszebb strandja közé sorolta a Porat strandot! (2022) forrás

Bol strandja - f.s. fotója

Lovrecina - g. b. fotója

Vendéglátás

Próbáld ki a Brač-i ételeket, mint a házi bárányt (vitalac) és a híres Brač-i sajtot.

Brač híres borairól, a legismertebb a Bolski Plavac. Kóstold meg a gyógynövényekkel ízesített szőlőpálinkát is.

Ajánlok néhány hangulatos vendéglőt, amelyeket érdemes meglátogatni Brač szigetén:

Konoba Gusti Mora: Ez a vendéglő a Milna kikötőjében található, és hagyományos horvát ételeket kínál nagyon jó ár-érték arányban. Az ételek nagyon finomak és frissek, a kiszolgálás pedig nagyon barátságos.

Konoba Kopacina: Ez a vendéglő Supetarban található, és nagyon kellemes, mediterrán hangulattal rendelkezik. Az ételek nagyon finomak, és kiváló minőségűek. A vendéglő különösen híres a friss tengeri ételek, például a homár, a garnélarák és a polip ételeiről.

Konoba Vinotoka: Ez a vendéglő Bolban található, és a helyi ételekre specializálódott. Az ételek nagyon finomak, és a vendéglőben található borászatból származó borok kísérik az étkezést.

Konoba Dalmantino: Ez a vendéglő Bolban található, és nagyon barátságos, családias hangulattal rendelkezik. Az ételek nagyon ízletesek és frissek, és a helyiek körében nagyon népszerű.

Konoba Skalinada: Ez a vendéglő Sutivanban található, és kiváló tengeri ételeket kínál. Az ételek nagyon finomak, és a vendéglő nagyon kellemes, mediterrán hangulattal rendelkezik.

Bol

Bol a sziget legnépszerűbb turisztikai célpontja, amely széles, mintegy 10 km hosszú tengerparttal rendelkezik, ahol kavicsos és homokos partszakaszok egyaránt megtalálhatók. A sziget legnagyobb turistaközpontjaként itt található a legtöbb és legnépszerűbb szórakozóhely, így az éjszakai élet is itt a legpezsgőbb. A városban számos lehetőség van járműbérlésre, legyen szó bicikliről, robogóról vagy akár két személyes quadozásról, ami a környék felfedezéséhez ideális választás lehet. Ha autóval érkezel, érdemes előre tájékozódni a parkolási lehetőségekről, mert a főszezonban gyorsan megtelnek a központi helyek. A Zlatni Rat strand, amely Bol közelében található, a világ egyik legismertebb strandja, így főszezonban reggel érdemes érkezni, hogy biztosan találj helyet. A part mentén hangulatos bárok és éttermek várják a látogatókat, ahol helyi specialitásokat is megkóstolhatsz, például friss tengeri ételeket vagy dalmát pršutot. Ha szeretnéd elkerülni a legnagyobb tömeget, érdemes kora reggel vagy késő délután indulni strandolni és várost felfedezni.

f.s. fotói

Brač szigetének legrégebbi települése Bol, amely méltán híres a világszerte ismert Zlatni Rat strandról. Ez a hosszúkás, finom kavicsos partszakasz különleges formáját a szél és a tengeráramlatok folyamatosan alakítják, így szinte minden látogatáskor más arcát mutatja. Ha a szigeten járunk, kihagyhatatlan élmény itt megmártózni, bár a főszezonban nagy tömegre kell számítani. Késő délutánra azonban csökken a zsúfoltság, és nyugodtabb fürdőzésre is lehetőség nyílik. Ha csendesebb strandot keresünk, érdemes Zlatni Rattól Bol irányába elindulni, útközben pedig felfedezni a Borak, a Potocine és a Benacica strandokat, amelyek kevésbé zsúfoltak, de szintén gyönyörűek.

A Zlatni Rat fölé magasodó Vidova Gora, az Adriai-szigetek legmagasabb pontja, 780 méteres magasságával lenyűgöző kilátást kínál. Autóval vagy gyalog is megközelíthető, és a csúcsról csodálatos panoráma nyílik Bolra, Zlatni Ratra és a szomszédos Hvar-szigetre.

A sziget kulturális és történelmi látnivalói közül kiemelkedik a Bol és Milna között található Pustinja Blaca kolostor. Az egykor remete szerzetesek által lakott, barlangokba vájt épületegyüttes ma múzeumként működik, ahol különleges tárgyak, például régi gramofonok, zongorák és teleszkópok idézik fel a szerzetesi élet mindennapjait.

f.s. fotója

Ajánlott szálláshelyek Bol térségében (2025):

3 csillagos: Zlatni Rat Beach Hotel ,

4 csillagos: Bretanide Sport&Wellness Resort ,

Sutivan

Sutivan egy bájos és nyugodt település Brač szigetén, Split kikötőjétől mindössze 13 km-re, Supetartól pedig 7 km-re. Kavicsos strandjai kristálytiszta vizű öblökben helyezkednek el, de a közeli Livka-öbölben egy kisebb homokos partszakaszt is találhatunk. A pálmafákkal szegélyezett sétányai, zöldellő parkjai és árnyas ligetei kellemes sétákra csábítanak, míg a történelmi látnivalók, például a 6. századból származó Szent Iván-templom, a település gazdag múltjáról mesélnek.

Sutivan különleges eseménye a májusban megrendezett "Vanka Regule" extrémsport fesztivál, amely izgalmas sportprogramokat és kulturális eseményeket kínál. A természet szerelmeseinek érdemes felkeresni a településtől 3 km-re, Milna irányában fekvő Sutivan Természeti Parkot, amely 12 ezer négyzetméteren nyújt aktív kikapcsolódási lehetőségeket. A fenyőerdővel övezett területen sportpályák, játszóterek és botanikus kert is található, a park pedig kellemes menedéket nyújt a nyári hőségben vagy egy borúsabb napon.

A festői kis falu a sziget északnyugati oldalán helyezkedik el, és egykor fontos központja volt a helyi családoknak, akik közül a Marjanović, Definis és Ilić családok egykori házai ma is a település ékességei közé tartoznak. Sutivanhoz kötődik a híres spliti barokk költő, Jerolim Kavanjin is, akinek egykori nyaralóbirtoka ma is látható a faluban.

A környéket két keréken is érdemes felfedezni, hiszen három kerékpárút indul innen: Maestral, Tramuntana és Levant. Az utak kápolnák, templomok és olajfaligetek mellett haladnak, így lehetőséget nyújtanak arra, hogy mélyebben megismerjük Brač természeti szépségeit és kulturális örökségét. A természeti park pedig különösen népszerű a családok körében, hiszen botanikus kerttel, halastóval, kivilágított sportpályákkal, játszóterekkel és egy hangulatos étteremmel várja a látogatókat.


B. I. fotója 

Supetar

Supetar, Brač szigetének kapuja, az első benyomások városa, ahol a komp kikötése után azonnal megcsap a dalmát kisváros mediterrán hangulata. A történelmi óváros szűk, macskaköves utcái között sétálva időutazáson vehetünk részt, ahol minden sarkon egy újabb étterem vagy művészien felújított kőház várja a felfedezőket. 

A város emblematikus temploma, a Szent Péter bazilika impozáns harangtornyával már messziről jelzi, hol dobog Supetar szíve, miközben a körülötte elterülő tér a helyi közösségi élet központjaként szolgál. A kikötő mentén húzódó promenád különösen naplemente idején telik meg élettel, amikor a helyi lakosok és turisták egyaránt élvezik a tengerre néző éttermek és bárok kínálatát.

A város strandjai, bár nem vetekedhetnek Bol híres Zlatni Rat-jával, mégis kellemes fürdőzési lehetőséget kínálnak, különösen a családosoknak, akik értékelik a lassan mélyülő, kavicsos partszakaszokat. Supetar gyakorlatias előnye, hogy minden alapvető szolgáltatás - bankok, posta, bevásárlási lehetőségek - karnyújtásnyira található, miközben megőrizte kisvárosi báját. A környező domboldalakról feltáruló kilátás Split városára és a Biokovo-hegységre különösen varázslatossá teszi a helyszínt, főként akkor, amikor a lemenő nap narancsvörösre festi az eget.

A város mérete ideális: elég nagy ahhoz, hogy ne unatkozzunk, de elég kicsi ahhoz, hogy megtartsa a dalmát életérzést. Az aktív pihenést keresőknek kiváló kiindulópont lehet a sziget felfedezéséhez, hiszen innen könnyen megközelíthetők a környező települések és nevezetességek akár busszal, akár bérelt kerékpárral. A helyiek vendégszeretete és a város összességében nyugodt, mégis élettel teli atmoszférája miatt 

Supetar tökéletes választás lehet azoknak, akik szeretnék megtapasztalni a hiteles dalmát életérzést, anélkül hogy lemondanának a kényelemről.

Ajánlott szálláshelyek (2025):

3 csillagos: Bluesun Holiday Village Velaris , Villa Ankora ,

4 csillagos: Bluesun Villa Vela Luka , Waterman Beach Village ,

-------------------

z.a. fotója

Postira

Postira egy gyönyörű kis halászfalu Brač szigetének északnyugati részén. A település központi szerepet játszik a sziget gazdasági és turisztikai életében. A településnek két fő része van: a régi, történelmi belváros és a part menti üdülőterület.

A régi, történelmi belváros szűk, kanyargós utcáival és kis boltíves házaival nyújt kellemes sétára alkalmas környezetet. A település központjában található az Mária mennybevételének temploma. A történelmi központban több étterem és kávézó található.

A part menti üdülőterület egy sétány mentén terül el, és több strandot, bárt és éttermet kínál. A partok kavicsosak, és kristálytiszta a víz. A település közvetlen közelében található a Splitska-öböl, amely szintén népszerű hely a tengerparti pihenésre.

f.s. fotója

Pučišća

horvát kiejtés: pucsiscsá

Pucisca egy kisváros Brač szigetén. A város egy gyönyörű öbölben található, amelyet a hegyek vesznek körbe. Pucisca híres kőbányáiról és a kőfaragás hagyományáról, amely már több mint 2000 éves.

A település központjában található a Szent Jeromos-templom, amelynek barokk stílusa és impozáns külseje vonzza a turistákat.

A tengerparti sétányon sétálva gyönyörű kilátás nyílik a környező hegyekre és az öbölre. A part mentén több kavicsos strand található, amelyek tiszta, kristálytiszta vizűek. A látogatók többféle vízi sportot is kipróbálhatnak, mint például a búvárkodás, a szörfözés és a vitorlázás.

Pucisca bájos kisváros barátságos helyiekkel.

F. S. fotója

További beszámolók

Néhány barátunk hosszú évek óta Brač szigetén él, így amikor komppal érkezünk, már a kikötőben várnak ránk. A sziget települései vakítóan fehéren ragyognak, amit a híres kőfejtőből származó kőnek köszönhetnek – erről az értékes anyagról egykor még a Fehér Ház építésénél is gondoskodtak, ma pedig elsősorban luxusvillák alapanyagaként használják. Sokan állítják, hogy az Adria legszebb és legnaposabb strandja Bol mellett található, a Zlatni Rat, vagyis az Arany-szarv, amely egy közel hétszáz méter hosszan a tengerbe nyúló földnyelv, és a széljárás hatására folyamatosan változtatja formáját. Barátaink mosolyogva kérdezik, hogy szeretnénk-e megnézni ezt a világhírű partszakaszt. Hát persze, hogy nem hagyjuk ki! Az Arany-szarv környékét a szörfösök különösen kedvelik – ők a vízen szelik a hullámokat, mi pedig a parton élvezzük a napfényt.

Brač egy másik rekorddal is büszkélkedhet: az Adriai-tenger szigetei közül itt található a legmagasabb hegy, a 780 méteres Vidova Gora. Tiszta időben innen szinte az egész dalmát szigetvilág belátható, a kilátás lenyűgöző. Bár Magyarországról egy kis Opel Corsával érkeztünk, négyen, tele csomagokkal, nem biztos, hogy vállalnám a meredek kaptatót. Szerencsére barátaink dalmát tájakra tervezett, erős autóval rendelkeznek, így a hegyi kirándulásunk sem marad el.


Egy csodás hetet töltöttünk Supetarban. Hallgattunk a tanácsokra: a Tommy-ban vettünk többször ebédet, esténként a Riva-ban vacsoráztunk, finom, nagy adagok, helyi viszonylatban jó áron.
Jellemzően a helyi strandon strandoltunk, de átjártunk Sutivan-ba a Likva Beach-re és a Lovrecina öbölbe Postira-ba is.

Nem vagyunk kirándulósak, de azért felmentünk a Vidova Gora-ra és mivel útba esett, megálltunk a Big Shoe-nál. Hagytunk bőven látnivalót a következő alkalmakra is, hiszen biztosan visszatérünk még többször is.
Minden tekintetben eddig a legjobb horvátországi nyaralásunk volt. Hangulatos, gyönyörű hely, tömegnyomor nélkül. (2024)

Fotóegyveleg

Supetar - z.a. fotója

Bol - k.s. fotója

Milna - j.m. fotója

Vissza az elejére


Jemen_info3

1970. 01. 01. 01:00 |

Földrajz | Időjárás | Történelem | Manapság | A jemeniek | Turista etikett | Jemeni konyha | Fotóegyveleg

Easy rider - Elter Karcsi fotója

Földrajz

Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:

Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.

Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.

Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m  magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.

Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.

Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot. 

Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója

Időjárás és éghajlat

Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.

Történelem

Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg. 

A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.

Részletes:

Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.

Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.

Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.

Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját

Manapság

6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.

Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.

A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)

"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.

Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.

Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.

Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.

Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.

Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás

A jemeniek

Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.

A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:

Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.

Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.

Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:

Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.

Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:

Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:

Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:

Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.

Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:

Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.

Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.

arcok és arctalanok - b.a. fotója

Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója

Ünnepi ruhában - Elter fotója

Turista etikett

Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!

Kerülendő dolgok

Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.

Politika

Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.

Vallás

Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.

Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.

Egyéb

Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.

Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.

Jemeni konyha, gasztronómia

A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).

Főételek:

Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.

Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.

Desszertek:

Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.

Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.

Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.

Egyéb érdekességek:

Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.

Italok:

Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.

Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.

A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.

Fotóegyveleg

Elter Karcsi fotói

Vissza az elejére


« vissza

Kommentek

Kovács Zoltán, 2019. 08. 24. 20:00
Sziasztok,aug.20-án voltunk az arany szarvon,nekem egy nagy csalódás volt,komp oda-vissza 5 főnek 620 kuna kocsival,80 a parkolás,30-33 egy sör,25 egy 2decis kóla,plussz egy sóder kupacon fekszel egy tömeg nyomorban.A táj olyan mint bárhol a környéken.Igaz a víz tiszta és melegebb volt mint a szárazföldnél.Így számoljatok,ha oda lakartok menni kirándulni.Természetesen a véleményem csak az aranyszarvról szól,nem az egész szigetről,amely városokat láttuk,az tetszett.Az is lehet,hogy bennem volt a hiba.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon