.
.
Olympia - v.a. fotója
Tartalomfeltöltés folyamatban
A Peloponnészosz egy félsziget Görögország déli részén. A félszigetet a nagy szárazfölddel a mesterséges Korinthoszi-csatorna köti össze.
A félsziget a tájképet illetően változatos és rengeteg régészeti nevezetessége van.
A félszigeten az UNESCO világörökségének 5 (!) helyszíne van:
Apollón Epikuriosz temploma, Aszklépiosz szentélye Epidauroszban, Olümpia régészeti terület, Misztra hegyi erőd, Mükéné és Tirünsz régészeti területei
m.a. fotója
Tetszett
1. Itt nincs tömegturizmus, a légkör autentikusabb, pláne szeptemberben
2. Több új autópálya szakasz könnyíti a vezetést
3. Misztrász, a bizánci romváros izgalmassága
4. A 83-as jelzésű hegyi úton a lenyűgöző tájképek
5. Az apartman konyhájában megsütni a friss halakat
Nem tetszett
1. A sokadik ókori rom után apadhat az érdeklődés hevülete
2. Az autópálya díjak kivetésének gyakorisága
3. Olympia nincs igazán profin, több fantáziával tálalva
4. Spárta (Sparti) városban meglepően nem használják ki az ókori nevezetesség adukártyáját
Nem volt ingyenes napágy, illetve volt, ahol le lehetett fogyasztani az árát, 10 euró volt. A part szép lett volna, de a sok beépítés miatt sok helyen olyan keskenyre hagyták a partot, hogy alig fér el egy napágy, a lába szinte már a vízbe lóg.
Étterem sok van, a legjobb, amit találtunk, nem a parton, hanem a centrumban egy autentikus taverna, a tulaj és a többiek is nagyon közvetlenek, kedvesek, ha a part picivel jobb lett volna, miattuk vissza is mennék. (2020)
Tetszett:
Az Ancient Messene romjainál egy régész önkéntes mutatta meg a rejtett, turisták elől elzárt mozaikokat
A Mystras bizánci városában egy helyi történész mesélt az utolsó császárok titkos életéről
A Mani-félsziget egy eldugott falujában egy idős néni bevont a családi olívaolaj készítésbe
A Voidokilia-öböl homokdűnéin egy teknőskutató mutatta meg a frissen kelt kisteknősöket
A Monemvasia sziklavárában egy helyi borász beavatott a malvasia bor készítésének ősi titkaiba
A Diros-barlang rejtett járataiban egy öreg barlangi vezető mutatta meg az ősi temetkezési helyeketNem tetszett:
A Nafplio óvárosában az agresszív éttermi "becsalogatók" folyamatos zaklatása
A Kalamata tengerpartján a napernyő-kölcsönzők trükkös árváltoztatása
Az epidauroszi színháznál a "hivatalos" vezetők erőszakos szolgáltatás tukmálása
A Costa Navarino golfpályánál a személyzet közönyössége a foglalási probléma iránt
A Korinthoszi-csatorna kilátónál az "autentikus" görög est kényszerített extra költségei
A Sparta múzeumnál a buszos túravezető indokolatlan késése és magyarázkodása
Agiosz Nikolaosz - K. Robi fotója
Júliusban és augusztusban nagy a hőség nem ritka a 40 fok fölötti hőmérséklet.
A Peloponnészoszi szállásválasztásnál érdemes figyelembe venni a félsziget egyedi jellegzetességeit és adottságait. A térség nagy kiterjedése és változatos domborzata miatt a gondos tervezés különösen fontos.
Az elhelyezkedés szempontjából kulcsfontosságú, hogy a Peloponnészosz egyes régiói markánsan különböznek egymástól. A keleti part (Argolisz) történelmi emlékekben gazdag, például Mükéné és Epidaurosz miatt, míg a nyugati part hosszú, homokos strandokat kínál. A déli régió (Messzénia) modern üdülőközpontokkal rendelkezik, az északi rész pedig autentikusabb görög hangulatot őriz.
A közlekedés tekintetében fontos tudni, hogy bár a főutak jó minőségűek, a tengerparti és hegyi települések közötti közlekedés időigényes lehet a kanyargós utak miatt. Ha nem tervezünk autóbérlést, mindenképp olyan szállást válasszunk, ahonnan a tömegközlekedés könnyen elérhető.
A szezonalitás nagy hatással van a szállásválasztásra. Július-augusztusban a tengerparti szállások gyorsan betelnek és drágábbak, viszont a hegyi falvakban kedvezőbb árakat találhatunk. A vállér időszakokban (május-június, szeptember-október) kellemesebb az időjárás a kirándulásokhoz.
A szállástípus kiválasztásánál vegyük figyelembe, hogy a nagyobb városokban (Kalamata, Pátra, Nafplio) modern szállodák várnak, míg a kisebb településeken inkább családias panziók és apartmanok jellemzőek. A hegyi falvakban található tradicionális kőházak különleges élményt nyújtanak, de általában szerényebb felszereltségűek.
A helyi infrastruktúra településenként jelentősen változhat. A nagyobb üdülőhelyeken minden szolgáltatás elérhető, de a kisebb falvakban korlátozott lehet a bevásárlási és étkezési lehetőség. Ha önellátásra rendezkedünénk be, előre tájékozódjunk a környék boltjairól.
A strandok megközelíthetősége szintén fontos szempont. Egyes szállások közvetlen tengerparti fekvésűek, másoknál számolni kell napi sétával vagy autózással. A keleti part strandjai általában kavicsosak, míg nyugaton homokosak - ezt is érdemes figyelembe venni.
Ha történelmi helyszínek felkeresését tervezzük, érdemes központi fekvésű városokat választani (például Nafplio vagy Kalamata), ahonnan több nevezetesség is könnyen elérhető. A legfontosabb régészeti lelőhelyek (Mükéné, Epidaurosz, Olümpia) között jelentős távolságok vannak.
A gasztronómiai szempontok is befolyásolhatják a választást. A tengerparti településeken kiváló haléttermekel találunk, a hegyi falvakban pedig a helyi specialitásokat kóstolhatjuk meg. Ha fontosak a kulináris élmények, érdemes olyan szállást választani, ahol több étterem is elérhető közelségben van.
Az árak tekintetében jelentős különbségek vannak: a főbb üdülőhelyek (Costa Navarino, Nafplio) drágábbak, míg a kisebb falvakban kedvezőbb árakat találunk. A szállás típusa és a szezon is nagyban befolyásolja az árakat.
A Peloponnészoszi-félsziget közlekedési viszonyai az autós turisták számára vegyes képet mutatnak. A főbb városokat összekötő autópályák és főutak modern, jó minőségű útburkolattal rendelkeznek, különösen az Athén-Pátra és Kalamata között húzódó szakaszok. Az autópályákon fizetős szakaszok is találhatók, ezért érdemes készpénzt és bankkártyát is magunknál tartani. A díjfizetés általában csak készpénzben vagy görög bankkártyával lehetséges.
A tengerparti és hegyvidéki régiókban az utak minősége változékonyabb. A kisebb településekhez vezető utak gyakran keskenyek, kanyargósak, és helyenként meredekek. Különösen a hegyi falvak megközelítése igényel óvatosabb vezetést. A tengerparti szakaszokon nyáron jelentős turistaforgalommal kell számolni, ami lassíthatja a haladást.
A parkolási lehetőségek településenként eltérőek. A nagyobb városokban, mint Nafplio vagy Kalamata, fizetős parkolózónák vannak, de általában nem nehéz parkolóhelyet találni. A kisebb településeken a parkolás többnyire ingyenes, viszont a szűk utcák miatt néha nehézkes lehet. A történelmi látványosságoknál, például Mükénében vagy Epidauroszban, rendezett parkolók állnak rendelkezésre.
Az üzemanyag-ellátás a főbb útvonalak mentén és a nagyobb településeken megfelelő, de a félsziget belsejében ritkábbak a benzinkutak. Célszerű figyelni az üzemanyagszintet és időben tankolni. A benzinkutak többsége elfogad bankkártyát, de előfordulhat, hogy csak készpénzzel lehet fizetni.
A GPS-navigáció általában megbízhatóan működik a térségben, de érdemes offline térképet is magunknál tartani, mivel egyes eldugottabb helyeken gyengébb lehet a térerő. A helyi közlekedési kultúra némileg különbözhet az otthon megszokottól, a helyiek vezetési stílusa időnként megengedőbb a szabályok tekintetében.
A közlekedési táblák kétnyelvűek (görög és latin betűs), ami megkönnyíti a tájékozódást. Az útjelző táblák általában jól láthatóak és követhetőek. A sebességkorlátozások és egyéb közlekedési szabályok hasonlóak az európai normákhoz, de a rendőrségi ellenőrzések gyakoriak lehetnek, különösen a főutakon.
Az időjárási viszonyok is befolyásolhatják a közlekedést. Nyáron a nagy meleg miatt érdemes légkondicionált autót bérelni, míg télen a hegyvidéki utakon számítani kell havas, jeges szakaszokra. A tavaszi és őszi időszakban hirtelen záporok nehezíthetik a vezetést.
A félsziget bejárásához érdemes több időt szánni, mivel a látványosságok közötti távolságok jelentősek lehetnek, és a hegyi utakon való közlekedés időigényesebb. Egy-egy napi túra tervezésénél célszerű figyelembe venni, hogy a térképen rövidnek tűnő távolságok a valóságban hosszabb menetidőt jelenthetnek a domborzati viszonyok miatt.
K. Robi fotója
A Peloponnészoszi régió étkezési kultúrája rendkívül gazdag és változatos, jelentős területi különbségekkel. A tengerparti területeken dominálnak a friss tengeri fogások - különösen Kalamata és Nafplio környékén kiváló haléttermekel találkozhatunk, ahol a napi fogást közvetlenül a helyi halászoktól szerzik be. Jellemzőek a grillezett polipok, tintahalak és a különféle helyi halfajták.
A szárazföld belsejében, különösen Árkádia régióban, a hegyi konyha jellegzetességei uralkodnak. Itt kiemelkedő szerepet kapnak a helyi sajtok, különösen a feta és graviera változatok, valamint a bárány- és kecskehúsból készült ételek. Jellemző a kleftiko (agyagban sült bárány) és a különféle pörköltszerű húsételek.
Az árak tekintetében jelentős különbségek tapasztalhatók. A turisztikailag frekventált helyeken, például Nafplióban vagy a Costa Navarinón az éttermek árai magasabbak, míg a kisebb falvakban, különösen a helyiek által látogatott tavernákban kedvezőbb áron étkezhetünk. Egy kétszemélyes vacsora ára tavernában 25-40 euró között mozog, míg elegánsabb éttermekben 60-100 euró is lehet.
A régió híres olívaolajáról és borairól. Különösen a Nemea környéki vörösborok és a Mantineia fehérborai érdemelnek figyelmet. Az olívaolaj minősége kiemelkedő, különösen Kalamata környékén - érdemes hazavinni belőle. A helyi piacokon (különösen Kalamata és Pátra városában) kiváló minőségű helyi termékeket vásárolhatunk.
A napi étkezési ritmus eltér a megszokottól - a görögök később ebédelnek és vacsoráznak. A legtöbb taverna 12:00 körül nyit ebédre, és a vacsoraidő általában 20:00 után kezdődik. A szieszta idején (körülbelül 14:00-17:00 között) sok kisebb étterem zárva tart, különösen a nem turisztikai területeken.
Az önellátás szempontjából fontos tudni, hogy a nagyobb városokban (Kalamata, Pátra, Tripoli) modern szupermarketek találhatók, míg a kisebb településeken főként családi élelmiszerboltok működnek. A helyi pékségek kiváló minőségű péksüteményeket és kenyereket kínálnak, általában már kora reggeltől.
A special diétát követők (vegetáriánusok, vegánok, gluténérzékenyek) a nagyobb városokban könnyebben találnak megfelelő ételeket, de a hagyományos tavernákban is számos zöldséges fogás (például különféle töltött zöldségek, padlizsánkrémek) közül választhatnak. A gluténmentes étkezés nehezebb lehet, érdemes előre tájékozódni.
A csapvíz a legtöbb helyen iható, de sok turista inkább a palackozott vizet választja. A helyi gyümölcsök és zöldségek kiváló minőségűek, különösen a szezonális termékek - nyáron a görögdinnye és a sárgadinnye, ősszel pedig a füge és a szőlő különösen finom.
Az étkezési kultúra része a "mezedes" rendszer is - ezek kis adagú előételek, amiket gyakran közösen fogyasztanak. Érdemes kipróbálni ezt az étkezési formát, mert így többféle helyi specialitást is megkóstolhatunk egy alkalommal.
K. Robi fotója és általa, házilag megsütésre váró halai
A Peloponnészoszi vásárlási lehetőségek változatosak, de eltérnek a nagy turistaközpontokban megszokottaktól. A régió legnagyobb bevásárlóközpontjai Pátrában találhatók, ahol modern plázák és nemzetközi üzletláncok várják a vásárlókat. Kalamata és Tripoli városában szintén találunk nagyobb bevásárlóövezeteket.
A helyi termékek beszerzése szempontjából kiemelkedően fontosak a helyi piacok. Kalamata piaca különösen híres, ahol a város névadó olajbogyója mellett kiváló minőségű olívaolajat, helyi sajtokat és fűszereket vásárolhatunk. A piacok általában a reggeli órákban a legélénkebbek, és sok helyen csak délig tartanak nyitva.
Az autentikus vásárlási élményt a kisebb városok és falvak családi üzletei nyújtják. Ezekben gyakran találunk kézműves termékeket, például kerámiaedényeket, szőtteseket és helyi ékszereket. Az árak általában kedvezőbbek, mint a turisztikai központokban, és gyakran lehetőség van alkudozásra is.
A nyitvatartási idők eltérnek az észak-európai szokásoktól. A legtöbb kisebb üzlet a szieszta idején (körülbelül 14:00-17:00 között) zárva tart, különösen a nem turisztikai területeken. A nagyobb szupermarketek és bevásárlóközpontok azonban egész nap nyitva vannak.
Élelmiszer-vásárlásnál érdemes figyelni, hogy a kisebb településeken a boltok vasárnap és ünnepnapokon zárva tartanak. A benzinkutak melletti minimarketek azonban általában hétvégén is nyitva vannak, bár magasabb árakkal.
A helyi specialitások közül kiemelkednek a kézműves termékek: Nafplióban különösen jó minőségű komboloi (görög rózsafüzér) és ékszerboltokat találunk. A régió híres még a méztermékeiről, különösen a hegyi területeken érdemes helyi mézet vásárolni.
A fizetési lehetőségek tekintetében a nagyobb üzletekben és turisztikai területeken a bankkártyás fizetés általában elfogadott, de a kisebb boltokban és piacokon még mindig jellemzőbb a készpénzes fizetés. Érdemes mindig tartani magunknál készpénzt is.
Az árszínvonal általában alacsonyabb, mint Athénban vagy a szigeteken, különösen a helyi termékek esetében. A nemzetközi márkák árai azonban hasonlóak az európai átlaghoz. A legjobb ár-érték arányt általában a helyi termelőktől való közvetlen vásárlás jelenti.
A régióban számos borkóstoló hely és borászat található, különösen Nemea környékén, ahol lehetőség van minőségi helyi borok vásárlására közvetlenül a termelőktől. Hasonlóan, az olívaolaj-manufaktúrák is fogadnak látogatókat, és kínálnak közvetlen értékesítést.
A hagyományos kézműves termékek között említésre méltók még a fafaragások és a hímzett textíliák. Ezeket leginkább a kisebb hegyi falvakban találjuk meg, ahol gyakran még ma is készítenek tradicionális módszerekkel háztartási eszközöket és dísztárgyakat.
Halpiac - K. Robi fotói
Toloban minden könnyen elérhető, van bolt, patika és minden, ami fontos lehet az utazóknak. A szállásokkal teli partszakasznál a strand szép homokos, a víz lassan mélyülő, a belépésnél apró kavicsos, de ahol mélyebb, ott már homokos. A napágyak ingyenesek, a parton több helyen stégek nyúlnak be. A part mentén sok taverna található, s esténként különböző mulatságokat rendeznek Pl.: görög esteket.
T. I. fotója
Kalamatába érkezik a charter repülőgép, ezért ez a legideálisabb nyaralóhely azok számára, akik nem szeretnének hosszú transzferidőt. nem volt A a part homokos néhol kavicsos, lassan mélyülő.
Kalamata, a Peloponnészosz déli részének legnagyobb városa, különleges keveréke a modern városi életnek és a hagyományos görög kultúrának. A város a Messzéniai-öböl partján fekszik, háttérben a lenyűgöző Tajgetosz-hegységgel.
A város központja két részre oszlik: az óváros (Palía Póli) történelmi hangulattal és szűk utcákkal, valamint a modern városközpont széles sugárutakkal. Az óvárosban található a velencei eredetű Kalamata vár, ahonnan csodálatos kilátás nyílik az egész városra és a tengerre. A vár környékén hangulatos tavernák és kávézók sorakoznak.
A strandok tekintetében Kalamata különösen szerencsés helyzetben van. A város mentén hosszú, kavicsos-homokos tengerpart húzódik, amely több szakaszra oszlik. A központi szakaszokon szervezett strandok találhatók napernyőkkel és vízi sportolási lehetőségekkel, míg a külső részeken természetesebb, nyugodtabb partszakaszokat találunk.
A gasztronómia szempontjából Kalamata igazi kincsesbánya. A város híres a kiváló minőségű olajbogyóiról és olívaolajáról. A központi piac (Agora) a város egyik fő látványossága, ahol helyi termelők kínálják termékeiket - friss zöldségeket, gyümölcsöket, sajtokat, olívaolajat. A tengeri ételek különösen kiválóak, a kikötő környéki éttermekben friss halakat és tenger gyümölcseit szolgálnak fel.
Közlekedés szempontjából a város jól megközelíthető - saját repülőtérrel rendelkezik, amely nyáron közvetlen járatokat fogad Európa több városából. A városon belül a közlekedés egyszerű, bár a központban időnként jelentős lehet a forgalom. A parkolás a központban általában fizetős, de nem különösebben drága.
A szálláslehetőségek széles skálán mozognak: a tengerparti luxusszállodáktól a családias panziókig és apartmanokig minden megtalálható. Az árak általában kedvezőbbek, mint az ismertebb görög üdülőhelyeken.
A vásárlási lehetőségek változatosak - a történelmi Arisztomenosz sugárúton üzletek hosszú sora található. A modern bevásárlóközpontok mellett számos kisebb bolt kínál helyi termékeket. A szerdai és szombati piacnapok különösen élénkek, amikor a környékbeli termelők is behozzák áruikat.
Kulturális szempontból is gazdag programot kínál a város. A nyári Kalamata Nemzetközi Táncfesztivál jelentős művészeti esemény. A város múzeumai, különösen a Folklór és a Régészeti Múzeum, érdekes betekintést nyújtanak a régió történelmébe és kultúrájába.
A környék kirándulási lehetőségei kiválóak - a Tajgetosz-hegység túraútvonalai, a közeli Messini ókori romváros, vagy a festői Kardamili és Stoupa tengerparti falvak mind könnyen megközelíthetők Kalamataból. A város így ideális központ lehet a Peloponnészosz déli részének felfedezéséhez.
Az éjszakai élet főként a tengerparti sétányon és az óvárosban koncentrálódik, ahol számos bár és taverna várja a vendégeket. A helyiek későn vacsoráznak, az éttermek és bárok gyakran éjfélig vagy tovább is nyitva tartanak.
Methoni egy lenyűgöző tengerparti kisváros a görögországi Peloponnészosz-félsziget délnyugati részén, különösen híres a történelmi Methoni várról, amely a tengerre nyúló sziklás félszigetre épült. A városka történelme a 13. századra nyúlik vissza, amikor a velenceiek stratégiai erődöt emeltek itt a kereskedelmi utak védelmére. A vár területe mintegy 9 hektáron terül el, és három oldalról az Égei-tenger veszi körül, ami igazán impozáns látványt nyújt.
A várba való belépés körülbelül 3 euró, és általában reggel 8-tól este 8-ig tart nyitva, bár érdemes előre ellenőrizni az aktuális nyitvatartást. A látogatás során érdemes időt szánni az ikonikus Bourtzi torony felfedezésére is, amely egy kisebb szigetecskén áll a vár tenger felőli oldalán. A Venetiai időszak alatt ez volt az erődítés legnagyobb védőbástyája, a későbbi oszmán időkben pedig börtönként is szolgált.
A város maga nyugodt hangulatot áraszt, és kiváló hely egy hosszabb sétára a tengerpart mentén. Methoni strandjai különösen népszerűek a kempingezők és a családok körében, a tiszta, sekély vizek ideálisak gyermekes családok számára. A városban több helyi taverna is található, ahol autentikus görög ételeket kínálnak, például friss halat és olívaolajjal készült fogásokat.
Methoni környéke a természet szerelmeseinek is kínál élményeket; közel van a Foinikounta strand, amely remek hely szörfözésre és egyéb vízi sportokra. Ha van autód, érdemes meglátogatni a közeli Koroni városát is, amely szintén egy gyönyörű velencei erőddel büszkélkedik.
Összességében Methoni egy rejtett kincs, ahol a történelem és a természeti szépségek harmonikus egységet alkotnak, így minden korosztály számára kínál különleges élményeket
A parton álló kastély különlegessé teszi a tengerparti kilátást, nem mindennapi partszakasz. A közelében sok beülős lehetőség adott.
v.a. fotói
A település közel fekszik Kalamatához, így kényelmes egy- másfél órás transzfer úttal elérhető. A térségben (Tolon kívül) itt a legszebb a part. Kis érdekessége a helynek, hogy a part eredetileg apró kavicsos, de a nyár elején feltöltik homokkal, így kedvező lehet, bár az apró kavicsokkal a vízben is találkozhatunk. Lassan mélyülő szakasz szép tiszta vízzel. A parton egy pohár üdítő elfogyasztásának fejében a napágyak ingyenesen elérhetőek. A part mellett közvetlenül húzódik egy nyüzsgő utcácska, ahol főleg az esti órákban hatalmas az élet tavernák szuvenír árusok és kisboltok váltakoznak ezen a szakaszon.
Epidaurosz Görögország egyik legvarázslatosabb ókori helyszíne, amit feltétlenül látni kell, ha a Peloponnészosz-félszigeten jársz. Az ókori színházáról híres város nem csak a művészetek, hanem az orvoslás központja is volt – itt található Aszklépiosz gyógyító szentélye, ahová zarándokok sokasága érkezett gyógyulást remélve. Az itt lévő színház a világ egyik legjobb akusztikájával rendelkezik, így ha suttogsz a színpad közepén, azt a legtávolabbi ülőhelyen is tisztán hallani!
t. a. fotója
A színházba a belépődíj körülbelül 12 euró, de a pontos árakról érdemes előre tájékozódni, mert szezononként változhat. A helyszín nyáron általában reggel 8-tól este 8-ig van nyitva, viszont szezonon kívül rövidebb a nyitvatartás, ezért ezt is jó előre ellenőrizni. Javaslom, hogy a látogatásra legalább 2-3 órát szánj, hogy legyen időd bejárni a színházat, a szentély romjait és a múzeumot is.
A legjobb, ha reggel vagy kora délelőtt érkezel, mert a forró nyári hónapokban a nap már kora délután is elviselhetetlen lehet. Vigyél magaddal naptejet, vizet és kényelmes cipőt, mivel a terület nagy része szabadtéri és kavicsos.
A múzeumban különleges kiállításokat találhatsz az ókori orvoslásról, és megcsodálhatod az Aszklépiosz-szentély szobrairól és tárgyairól készült másolatokat. A színházban, különösen a nyári szezonban, hagyományos színházi előadásokat is tartanak, ami felejthetetlen élményt nyújt – ha erre jársz, érdemes jegyet váltani egy esti előadásra.
Epidaurosz megközelítése sem bonyolult: ha autóval érkezel, Athéntól kb. 2 órás az út, de szervezett kirándulások is indulnak ide, ami kényelmes megoldás lehet. A parkolás ingyenes, és a bejárat közelében található, így nem kell sokat gyalogolni a belépés előtt.
A színház építészetének szépsége, a környező hegyek panorámája és az ókori görög történelem lélegzetelállító kombinációja teszi ezt a helyet egyedülállóvá. Különleges atmoszférája van, amely egy csipetnyit visszarepít az időben. Ha történelmi és kulturális élményekre vágysz, Epidaurosz tökéletes választás – és ne felejts el egy kis aprópénzt bedobni az ottani kútba, hiszen ki tudja, talán Aszklépiosz szelleme még mindig figyel!
,, A magasból megpillantottuk az öblöt, és rögtön felismertük Nafpliót. Amikor leértünk a tengerhez narancsültetvények következtek. Nem volt sok érdekes arra, de annál jobb illat volt.
A városba érve először a kikötő fogadott, mellette parkoló autók száza. Elmentünk a térig, majd leparkoltunk mi is. Vasárnap volt, de a város tele volt emberekkel. Sok volt a turista is. Végig sétáltunk a tenger mellett, balról kávéházak szegélyezték az utat, jobbra pillantva Bourtzit lehetett látni. Ez egy kis erődsziget nem messze a parttól. (2012)" forrás
,, Az kirándulás során Mystras felé szerpentines utakon keresztül, a hegyek között lehet feljutni. Sokan megijedtek ettől, de szerintem nem vészesebb, mint itthon bármelyik szerpentines hegyrés. Viszont érdemes jelezni az utasoknak, nehogy a későbbiekben ebből probléma legyen. A felvezető út csodálatos, a kilátás gyönyörű. Az út felfelé kb. egy-másfél óra. Tartanak útközben egy szünetet egy kis kávézóban, ahol lehetséges a mosdó használat is. Itt van lehetőség elfogyasztani egy üdítőt, kávét, ám a fogyasztást nem tartalmazza az ár. Minket nagyon finom helyi specialitású narancsos és citromos süteménnyekkel vártak. Mindenkinek bátran ajánlom, hogy kóstolja meg. Mystrasban már volt idegenvezetőnk, Stravros, aki a csoportokat is kísérni fogja. Ő röviden elmondja, amit tudni kell, és a csoportkísérő fordítja az utasoknak.
Megnéztük a várost. Itt is javasolt a naptej, fejfedő, sokszor kell a tűző napon sétálni. Elengedhetetlen a kényelmes, nem csúszós cipő is. Gyerekekkel figyelmesen kell haladni, sok helyen meredek, köves részen haladhatunk lefelé. Babakocsival nem javasolt, illetve idősebbek számára is átgondolandó. Mystras után visszamentünk Spártába, ahol fotózkodhattunk Leonidas szobrával, és vethettünk egy pillantást a még havas tetejű Taygetosra. Ezután ebédeltünk egy tavernában. Görög specialitásokat találtak nekünk. Az ételek különlegesek és finomak voltak. Gyerekeknek külön élményt nyújthat, hogy a hely tele van görög teknősökkel, akik szabadon mászkálhatnak a kertben az asztalok körül. Itt az utasoknak fizetniük kell az ebédért, ebéd után pedig szabadidőt tölthetnek el Spártában, nekünk erre a csúszás miatt nem jutott idő. (V. Niki, 2019)"
p.b.
Spárta meglátogatása egy igazán különleges élmény, amely visszarepít az ókori görög civilizáció egyik leghíresebb és legkeményebb városállamába. Ez a hely nem csupán történelmi látványosságokkal van tele, hanem megidézi a spártai harcosok legendás életmódját és fegyelmezettségét. Bár Spárta mára kisvárosként él tovább, romjai és maradványai a dicsőséges múltba engednek bepillantást. A modern Spárta nyugodt, barátságos városka, tele kellemes kávézókkal és éttermekkel, de a múlt emlékei minden sarkon előbukkannak.
A város legfontosabb látnivalója a Spártai Akropolisz, ahol a spártaiak egykori templomait és központi épületeit találjuk. A belépődíj körülbelül 5 euró, de érdemes tájékozódni a friss árakról, mert időnként változhat. A terület naponta látogatható, általában reggel 8-tól kora estig. Ajánlott legalább 2-3 órát rászánni, hogy alaposan be tudd járni a területet és a környékbeli múzeumokat.
Ha a történelmet szereted, ne hagyd ki az újonnan épült Spártai Régészeti Múzeumot sem, ahol a spártai kultúra lenyűgöző leleteit tekintheted meg. Kiemelt érdekességek közé tartoznak a harci felszerelések és a város jellegzetes, dór stílusú művészeti emlékei. Érdemes reggel érkezni, mivel a forró hónapokban Spárta területe is gyorsan felmelegszik. Vigyél magaddal sok vizet és kényelmes cipőt, mivel a romok közt és a múzeumban sokat kell gyalogolni.
Ha marad időd, látogass el a közeli Mystras-ba, egy középkori városba, amely Spárta közelében helyezkedik el, és UNESCO világörökségi helyszín. A hegyoldalon fekvő város a bizánci idők emlékét őrzi, és gyönyörű panorámát nyújt a környező hegyekre. Spártából autóval könnyen elérhető, és egy fél nap alatt bejárható.
Spárta nem csak a történelem szerelmeseinek ajánlott, hanem azoknak is, akik szeretnék felfedezni Görögország egy kevésbé turistás oldalát. A helyiek kedvesek, és szívesen megosztják a város történetét a látogatókkal. A belvárosban több helyi étterem és kávézó kínál finom görög ételeket, különösen az olívaolaj alapú fogásokat, amelyek Spárta környékén népszerűek.
Összességében Spárta egy lenyűgöző úti cél, amely egyszerre idézi meg a harcosok világát és kínál nyugodt, autentikus görög élményeket.
Mükéné látogatása igazi időutazás az ókori Görögország legfényesebb korszakába. A város, amely a Mükénéi civilizáció központja volt, ma is őrzi hatalmas kőépítményeit és lenyűgöző erődítményeit. Az ikonikus Oroszlános Kapu, amely az egyik legősibb és legszebb kapuzat Európában, azonnal magával ragadja az érkezőt. A legendás akropolisz területén sétálva könnyű elképzelni, hogyan élhettek itt a mükénei királyok és nemesek.
A belépődíj Mükéné területére körülbelül 12 euró, és ez magában foglalja az akropoliszt és a Régészeti Múzeumot is, ahol a civilizáció mindennapjait bemutató leleteket tekinthetjük meg. Az áprilistól októberig tartó nyári szezonban a helyszín általában reggel 8-tól este 8-ig tart nyitva, de szezonon kívül korábban zár. A látogatásra érdemes legalább 2 órát szánni, hogy legyen időd a részletekben is elmerülni.
Érdemes kora reggel vagy késő délután érkezni, hogy elkerüld a nagy hőséget, mivel Mükéné teljesen nyitott területen fekszik, és kevés az árnyék. Vigyél magaddal vizet, naptejet és kényelmes cipőt, mivel a romok között kavicsos, egyenetlen terepen kell gyalogolni. A múzeum különleges kiállításai között arany ékszerek és fegyverek is láthatók, amelyek megmutatják, milyen fejlett volt a mükénei kézművesség.
A sírok között különösen izgalmas látvány a híres Atreusz Kincsesháza, amely egy hatalmas, méhkas alakú sírkamra. Ez az egyik legnagyobb ilyen típusú sír az egész világon, és belépve igazán érezni lehet az ókori építők mérnöki zsenialitását. A kincsesházban ugyan ma már nincs arany, de a helyszín monumentális méretei önmagukban lenyűgözőek.
Mükéné autóval körülbelül másfél órára van Athéntól, és több parkoló is rendelkezésre áll a bejárat közelében. Ha további kulturális élményekre vágysz, Nemea és Epidaurosz is könnyen megközelíthető innen, így egy egész napos történelmi túrát is szervezhetsz a környékre.
Összességében Mükéné a történelem szerelmeseinek valódi kincs. A hegyek közt megbúvó romok és a monumentális sírkamrák mind egy-egy szeletét adják az ókori világ dicsőségének.
T. A. fotói
,, Olyan hőség volt, hogy az ujjaim bedagadtak, a gyűrűmet meg se tudtam mozdítani, de felmentünk a hegytetőre. Árnyék csak lefelé lett, de mikor fentről láttuk kis síkság mögött a hatalmas hegyeket, olyan jó volt!
Na és a múzeumban légkondi várt😊 Ez egy csendes, békés hely, olyan "gondolkozó hegy" (a.m. 2017)
Minimum 3 órás program. A nyári hónapokban mindenképpen szerelkezzünk fel kulacsokkal.
,, Görögországban kevés olyan látványossága van, amiről nem mondható el, hogy szükséges naptej és fejvédő, ez is ezek közé tartozik. Végig járhatjuk az ókori romokat, azokat a helyeket, ahol készültek az edzésekre. Érdekesség, hogy itt a férfiak meztelenül edzettek, ezzel is bizonyítva, hogy ők férfiak, ugyanis a nőknek tilos volt ezeken a rendezvényeket részt venni. Hallhatjuk a legendát az egyetlen nőről, aki a férje halála utána edzette fiát tovább, majd álruhában megnézte a versenyét, ahol győzött, illetve további érdekességeket az ókori olimpiákról.
v.a. fotója
A látványosságok különböző területeken találhatók így nagy távolságokat kell bejárni, sokat kell sétálni, de kényelmes sík terepen. A program tartalmaz ebédszünetet, de ez az árban nincs benne. Kipróbáltuk az éttermet, finomak az ételek. " (Niki, 2019)
Mystras, Agioi Theodoroi templom: A Peloponnészosz-félszigeten található mystrasi templom 1290 és 1295 között épült, és az egyik legrégebbi kápolna a történelmi városban. Különleges freskói a 13. századból származnak, köztük több bizánci uralkodót ábrázoló portré is található itt. Az épület a hegyoldalban helyezkedik el, csodás kilátást nyújtva a környékre, és egyedülálló élményt kínál a történelem és a természet kedvelőinek
K. Robi fotói
Mikra Mantinia egy településa Peloponnészosz régióban, Kalamata város közelében.
Tengerpart és strandok: Mikra Mantinia a tengerparton található, és rendelkezik gyönyörű homokos és kavicsos strandokkal. A tenger vizét általában tiszta és frissítőnek tartják. A part mentén lehetőség van napozásra, pihenésre és különféle vízi sportok kipróbálására.
Olajfaligetek és természeti szépségek: A település körül gyönyörű olajfákkal körülvett tájak és természeti szépségek találhatók. Az olajfaligetekben sétálni vagy kerékpározni lehet, és élvezheti a természet nyugalmát és szépségét.
Gasztronómia: Mikra Mantinia környékén megtalálhatók kiváló éttermek és tavernák, ahol megkóstolhatja a görög konyha ízletes fogásait. A helyi ételek közül érdemes megkóstolni a friss tenger gyümölcseit, a görög salátát, a tzatzikit és más helyi specialitásokat.
Közelség Kalamatához: Mikra Mantinia csak néhány kilométerre található Kalamata várostól, amely a régió fővárosa. Kalamata egy élénk város, ahol számos kulturális és történelmi látnivaló, üzlet, étterem és szórakozási lehetőség várja a látogatókat.
Fontos megjegyezni, hogy Mikra Mantinia inkább egy nyugodt üdülőhely, mint egy forgalmas turisztikai célpont. Ha nyugodt pihenést, strandolást és élvezetes étkezést keres, akkor ez a hely ideális lehet Önnek. A település környéke természeti szépségekkel és gazdag olajfaligetekkel büszkélkedik, amelyek kellemes környezetet biztosítanak a pihenéshez és a feltöltődéshez.
Hólik Peti fotói
Voidokilia Beach
,, A Voidokilia beach a legszebb homokos öböl a térségben. A strandhoz vagy 8-9 személyes transzferbuszokkal vagy saját autóval lehet lejutni. A víz szép, tiszta a part, csodálatos homokos, a víz lassan mélyül befelé. Napágy napernyő vagy egyéb szolgáltatás nincs az öbölben. A transzfer busz sofőre mesélte nekünk, hogy ami most kényelmes 15-20 perc autóút az nyáron főszezonban 1 óránál is több időbe kerül, mert annyian érkeznek ide, hogy óriási dugók alakulnak ki. (Niki, 2019)"
k. m. fotója
A Voidokilia Beach : Παραλία Βοϊδοκοιλιά , Messinia egyik népszerű strandja... Kalamatábol 1 óra.. A görög omega (Ω) betű alakjában .. Egyedi félkör alakú dűnécsíkot képez. Kedvelt Foto téma.... A dűnék sávjának szárazföld felőli oldalán található a Gialova lagúna , egy fontos madár élőhely. A strand "Különleges természeti szépség ..A vegén Naturista Beach. ( és feljárat a várhoz -----Gialova Lagoon : Γιάλοβα , - más néven Divari, a latin szó akvárium , vagyis „halászat” - egy enyhén sós víztömeg a település Pylos-Nestor , mintegy 8 km-re Pylostól . A lagúna a Voidokilia -öböllel együtt egy egyedülálló ökoszisztémához tartozik, amely mind természeti, mind kulturális örökség szempontjából védett övezet. Természetes szempontból a teljes terület a Navarino -öböllel és a Sphacteria -szigettel együtt képezi Natura 2000, és különleges védelmi övezet. !!
Kalogria Beach
A Kalogria Beach a Peloponnészosz nyugati partvidékének egyik legszebb strandja, amely Patras várostól körülbelül 40 kilométerre délre található. Ez a partszakasz különösen híres fehér homokjáról és kristálytiszta vizéről, ami inkább a Karib-tengerre emlékeztet, mint a tipikus mediterrán partokra.
A strand különlegessége, hogy itt található az úgynevezett Omega Beach, amely egy omega betű alakú természetes öböl. A partvonal mentén hosszú, széles homokos partszakasz húzódik, ami ideális napozásra és strandolásra. A víz sekély és fokozatosan mélyül, így különösen alkalmas családok és gyerekek számára.
A helyszín infrastruktúrája jól kiépített: napernyők és napágyak bérelhetők, valamint több strand bár és taverna is található a közelben. A nyári szezonban vízi sportokra is lehetőség nyílik, például szörfölésre és kite-szörfre, mivel a terület szélviszonyai kedvezőek ezekhez a tevékenységekhez.
A környéken található szálláslehetőségek változatosak, a kempingektől kezdve az apartmanokon át a szállodákig. A főszezoni időszakban (július-augusztus) érdemes előre foglalni, mivel ez a strand népszerű mind a helyi, mind a külföldi turisták körében.
Megközelítése autóval viszonylag egyszerű, bár a főútról letérve néhány kisebb úton kell navigálni. A parkolási lehetőségek megfelelőek, de a csúcsszezonban, különösen hétvégeken, zsúfoltság alakulhat ki.
A strand környékén található a Strofilia erdőrezervátum, amely egyedülálló természeti környezetet biztosít. Az erdő fenyőfái egészen a partvonalig húzódnak, ami különleges mikroklímát teremt és árnyékos pihenőhelyeket biztosít a nagy melegben.
Az étkezési lehetőségek a strand mentén főként a helyi konyhára épülnek, különös tekintettel a friss tengeri ételekre. A környező tavernákban jellemzően kedvezőbb árakkal találkozhatunk, mint a turisták által jobban látogatott üdülőhelyeken.
A legjobb időszak a látogatásra május végétől szeptember közepéig tart, amikor a víz hőmérséklete is kellemes. A nyári hétvégéken jelentős lehet a helyi látogatók száma, így ha nyugodtabb környezetre vágyunk, érdemes hétköznap érkezni.
t. a. fotója
K. Robi fotója
Friss, aznap kifogott halak a piacon - K. Robi fotója
K. Robi fotója
Agiosz Nikolaosz - K. Robi fotója
A Peloponeszosz déli része, Kalamatatól délre - D. András fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Kőhegyi Ildikó, 2024. 06. 03. 16:20
Mi 2020-ban voltunk Tolo-ban, sajnos nem volt ingyenes napágy, illetve volt, ahol le lehetett fogyasztani az árát, ha jól emlékszem,10 euró volt. A part szép lett volna, de a sok beépítés miatt sok helyen olyan keskenyre hagyták a partot, hogy alig fér el egy napágy, a lába szinte már a vízbe lóg.
Étterem sok van, a legjobb, amit találtunk, nem a parton, hanem az IBUSZ irodával sréhen szemben egy autentikus taverna, a tulaj és a többiek is nagyon közvetlenek, kedvesek, ha a part picivel jobb lett volna, miattuk vissza is mennék.