ÚTIKRITIKA.HU / Algéria / Algír







útikritikák


Algéria / Algír

Algír dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Szállás | Helyi közlekedés | Étkezés | Pénzváltás | Vásárlás | Szórakozás | Közbiztonság | Egyéb hasznos információk | Kasbah | Bab el Oued, a centrum | Notre Dame d'Afrique | Főposta | Palais des Rais | Múzeumok | La Rue Didouche Mourad | Mecsetek | Egyéb látnivalók | Programlehetőségek a környéken | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

.

s. v. fotója


Algír dióhéjban

Lakosság (2024-ben): 1,9 millió, az elővárosokkal együtt pedig, kb. 2,9 millió.

  • A fővárost becézik úgy is, hogy Alger la Blanche, azaz "Algír, a fehér". A napsugár pompázatosan szikrázik az épületek fehér falain. Ez egy kikötőváros a Földközi-tenger partján.
  • A Houari Boumediene nemzetközi repülőtér kb. 20 kilométer távolságban van az algériai fővárostól (attól délkeletre). (Boumediene a legjelentősebb államfőjük volt.)
  • A turisztikai infrastruktúra még eléggé fejletlen. Nincs sok európai turista, egyelőre. Algírt ne képzeljük el egy porfészeknek, arab viszonylatban eléggé menő és kulturált, bár nincs annyi pénzük, hogy gyors ütemben fejlesszék a nagyvárost. A metrójukra pl. büszkék lehetnek. Van sok higiénikus utcája, negyede.

  • A főváros legérdekesebb látványossága a Kasbah nevű negyed (egyfajta óváros) labirintusos utcákkal, festői házakkal. nyugodtan eltévedhetünk, mert a sok helyről látható tengerpart jó orientációs támpont ahhoz, hogy kijussunk a negyedből.
  • A modern városközpont tele van menő üzletekkel, éttermekkel, és a múzeumok, szállodák többsége is ide koncentrálódik.
  • A központtól északra van két kellemes negyed, a Ben-Aknoun és a Hdyra. Ezekben van több nagykövetség, állami intézmény és több menő villa. A modern városrészek vannak a tengerszinten, a régi negyedek nagy része pedig, a domboldalakon. Furcsa, hogy ott nem a dombon vannak a gazdagabb negyedek (Rióhoz hasonlóan).
  • A turista nevezetességek nincsenek egymástól távol, szóval gyalogosan sok mindent meg lehet nézni. A nagyobb távolságokhoz használható taxi, metró és busz.
  • Lányoknak, nőknek ajánlott, hogy inkább férfi kísérettel látogassák a várost. Főleg az egyedül turistáskodó nők vannak folyamatosan kitéve a helyi pasik nyomulós, pimasz, leszólítós udvarlásának. A hiányos fogazatú, előnytelen külsejű pasik is bepróbálkoznak.
  • Ha nem tudunk franciául, de angolul igen, akkor tanácsos a fiataloktól kérni útbaigazítást, mert közülük elég sokan tudnak angolul. Amúgy az arab kiírásokon kívül mindenhol van francia változat.
  • Algírban a magyar pénztárcának olcsóság van, főként az étkezés tekintetében (kivéve, ha az 5 csillagos hotelek éttermeit választjuk).
  • Algirban a helyiek a saját városukat nagyon ritkán nevezik a hivatalos nevén. Legelterjedett neve: D’jizzair’, ami szó szerint annyit jelent, hogy "szigetek egy csoportja" (hogy miért?).

Ata fotója

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. A szállodánk segítségével, egy taxissal megegyeztünk, hogy megmutatja nekünk autóból a várost, egy-két nem igazán biztonságos negyedet magába foglalva (turista városnéző buszok nincsenek)
  2. Az utcai árusok, és a koldusok nem olyan kellemetlenül nyomulósak, mint sok más arab országban
  3. A helyi emberek roppant segítőkészek voltak, ha útbaigazítást kértünk, mosolygásuk természetes, sokkal kellemesebbek, mint pl. a kairóiak
  4. A mór építészeti stílus keveredése a francia koloniálissal, Algír alapvetően nem csúnya, és van benne potenciál
  5. Az alkoholfogyasztás- és vásárlás problémamentes (elég jó a helyi vörösbor)
  6. A Che Guevara sugárút eleganciája, a Hassiba Ben Bouali főút kávézói, és a sétálóutca műfajban: a Rué Larbi ben M'hidi
  7. Fotogén az ablakokban, balkonokon lógó sok színes száradó ruha és ágynemű, olyan Nápolyos a feeling. A kék palettás ablakok pedig franciás hatásúak, sok elegáns épület olyan, mint a párizsi menő sugárutakon
  8. Amúgy nem vagyok oda a botanikus kertekért, de az algíri Le Jardin d'Essai du Hamma bejött nekem, igazán kellemes, tiszta hely
  9. Változatos, izgalmas a város domborzata (kell is a kényelmes cipő a városnézéshez), dombok magaslatairól látványos a tengerpart látványa
  10. Noná, hogy az 1000 éves Kasbah tetszett a hagyományos lakóházaival, időutazásos élményével 

Nem tetszett

  1. Európai értelemben vett turista nevezetességekből azért nincs túl sok, de 3-4 napra való van mindenképpen
  2. Az autósok vadul vezetnek
  3. A taxisok nem használnak taxiórát, és ezért mindig alkudozni kell, a reptérről a kb. 1200 forintnak megfelelő összeg helyett 3 ezerért vittek be minket a központba
  4. A qahwa, azaz a kávé arabos, szóval keresni kell olaszost
  5. A járdákon magunk elé kell nézni, mert sok a hiányosság
  6. Csúcsforgalomban, a központban a közlekedési dugók kemények
  7. Mivel kevés a turista, el kell viselni, hogy a helyiek közül többen nagy szemekkel, túl nagy kíváncsisággal bámulnak az idegen utazókra (szerencsére a kíváncsiságuk békés)
  8. Sok helyen az eredeti, dekoratív, francia felirat le van csúnyán kaparva és egy ronda bádog arab felirat van rátéve

Vélemények

,, Algír egyébként gyönyörű, persze vannak lepukkant tömbházak, de a belváros a hófehér francia koloniális házakkal, pálmafás sugárutakkal, Art Deco épületekkel, gyönyörű mecsetekkel, villákkal és sötét kék tengerrel tényleg Afrika legszebb városa. A házak egy része lepukkant, de egy csomót már felújítottak, egy csomót most csinálnak.

Algírban megnéztük az Afrikai Notre-Dame-ot, ami egy római katolikus bazilika a hegyen, 1872-ben avatták fel. Az oltár feletti Szűz Mária pedig egy feka asszony. Nem csak a templom szép, de a kilátás is. Alatta van egy zsidó és egy keresztény temető.  (2018)" forrás

o. j. fotója

Nagyon élveztem, hogy amerre jártunk nyíltan fotózhattunk, filmezhettünk, a kormányhivatalokat, a rendőrséget kivéve a legsűrűbb piaci részeken is szabadon. Volt is mit bőven, hiszen Algír óvárosa egy sűrű látványvilág.

Algír óvárosa, hivatalos megnevezéssel az algíri Kaszba az algériai főváros I. kerülete, 1992 óta világörökségi védelmet élvező középkori városmagja, amely a tengerpartig ereszkedő Szahel-dombok oldalán terül el, mintegy 60 hektáron. Itt külön részen érik egymást a datolyások (mint kísérőnktől, Fayeqtől megtudtuk a csokorban logó a legfrissebb, legfinomabb, a dobozolt már nem annyira finom és édes), a zöldségesek és halasok, és rengeteg textilt, kendőt, de kész ruhát is lehet vásárolni, akár a kabili tájegység sajátságos népi motívumaival is. Fentebb a Kaszba zeg-zugos utcáiban, ahol a helyiek is élnek, rengeteg kis fürdőt, és kávézót, teázót láttunk. Az algériai férfiak mindennapi – akár többszöri- elfoglaltsága a kávézás, és közben természetesen az aktuális sport- és politikai, társadalmi helyzet megbeszélése. forrás

bébé fotója

Algír a francia gyarmatbirodalom mintavárosa volt: az anyaországban később alkalmazott modernista városfejlesztési megoldások kísérleti terepe (az 1950-es években épült Climat de France szociális bérlakásaival a Párizst övező banlieu-k előde) — de a századfordulón még az ellentétes irányú mintakövetés dominált és így jött létre a kikötő melletti, neo-haussmanni városmag, egy kis Párizs, dekoratív homlokzataival és kovácsoltvas erkélyeivel (Alger la blanche) (véem, 2024)

Gyönyörű a naplemente Algírban. Ilyenkor megtelnek a terek és muszlim szokás szerint a férfiak és nők külön-külön kiülnek a közterekre beszélgetni - Ata fotója

Szállás

A szállodai besorolások csillagjaiból nyugodtan levehetünk automatikusan egyet. A hotelek ár-érték aránya jellemzően rossz. A hotelek többségében a tisztaság némileg problémás.

Helyi közlekedés

A nemzetközi repülőtérről kb. 30-50 perc alatt lehet bejutni a városközpontba.

Algír nemzetközi repülőtere, az Algiers Houari Boumediene nemzetközi repülőtér, kb. 20 km-re található a városközponttól. A repülőtérről többféle lehetőség áll rendelkezésre a városközpontba jutáshoz.

Taxi: Az Algiers repülőtéren elérhetők a hivatalos taxik, amelyek fehér színűek és rendelkeznek az engedélyekkel. A repülőtér és a város központja közötti taxiút általában kb. 20-30 percet vesz igénybe, és a díj általában 1 500-2 000 dinár (kb. 10-13 euró) körül mozog.

Busz: Az Algiers repülőtéren elérhető a helyi buszhálózat is, amely közvetlenül az Algír városközpontjába szállítja az utasokat. A buszok általában egyszer óránként indulnak, és az út kb. 45 percet vesz igénybe. A buszok díja általában 50-70 dinár (kb. 0,35-0,50 euró) körül mozog.

Autóbérlés: Az Algiers repülőtéren elérhető autóbérlési lehetőségek között szerepelnek a helyi és nemzetközi autókölcsönzők is. Az autóbérlés árai általában eltérőek lehetnek, attól függően, hogy milyen autót bérel a turista, és hogy mennyi ideig tart az bérlés.

Metró

Algír metrórendszere egy viszonylag új közlekedési lehetőség Algériában, amely 2011-ben nyílt meg. A metró két vonalból áll, amelyek összesen 19 állomást kapcsolnak össze Algír különböző részein. A metró számos látványossághoz, üzlethez és étteremhez közel található, így ideális közlekedési eszköz lehet a turisták számára, akik kényelmesen és gyorsan szeretnének közlekedni a városban.

A metró kulturált és tiszta, a vonatok gyakran járnak, és az állomások jól karbantartottak. Az állomásokon és a vonatokon kamerák vannak elhelyezve a biztonság érdekében. Az állomásokon található információs táblák segítenek a turistáknak a tájékozódásban.

A jegyek vásárlása egyszerű és olcsó. A jegyeket automatákból lehet megvásárolni, és az árak általában 40-60 dinár (kb. 0,25-0,40 euró) között mozognak, attól függően, hogy melyik vonalon utazik a turista és melyik állomásra kíván utazni. Van lehetőség vásárolni több jegyet is egyszerre, ha gyakran használják a metrót.

Ata fotói

Busz

Turistáknak nem ajánljuk, mert nehéz kiigazodni a menetrenden és a menetirányokon. Amúgy maguk a buszok jó állapotúak, modernek. Többnyire. Sok a légkondi nélküli busz, ami nyáron probléma.

városi busz - s.v. fotója

Ata fotója

Villamos

Az algíri villamos modern és kényelmes közlekedési eszköz, amely több városrészt összeköt, beleértve a központot és a tengerparti területeket. A jegy ára körülbelül 40-80 algériai dinár, ami rendkívül megfizethető a turisták számára is. A villamosvonalak jól lefedik a várost, így gyors és kényelmes módja annak, hogy a látogatók felfedezzék Algír különböző nevezetességeit. Csúcsidőben előfordulhat, hogy zsúfolt, különösen a munkába és iskolába járó helyiek miatt, de általában jól szervezett a közlekedés. A turistáknak azért lehet hasznos, mert elkerülhetik a forgalmi dugókat, és közvetlenül elérhetik a főbb látnivalókat. Emellett a villamos modern, tiszta és megbízható közlekedési eszköz, amely kellemes élményt nyújt az utazás során.

Ata fotója

Taxi

Ott is sárga színűek.

Ha Algírban a turisták taxit vesznek igénybe, akkor érdemes figyelniük néhány fontos dolgot, hogy biztonságban és kényelmesen utazzanak:

Csak hivatalos taxikat használjanak: A hivatalos taxiknak van egy fehér színű matrica az oldalán, amelyen szerepel az engedélyszáma. Ezek a taxik általában megbízhatóbbak és biztonságosabbak, mint a fekete taxik, amelyek nem rendelkeznek engedéllyel.

Az árakat előzetesen érdemes tárgyalni a sofőrrel, és megállapodni az utazás díjában, hogy ne érjen meglepetés a fizetéskor. Az árak változóak lehetnek, és előfordulhat, hogy a sofőr magasabb díjat kér, ha azt észleli, hogy a turista nem ismeri a helyi árakat.

A biztonsági öv használata kötelező Algírban, ezért mindig használják a biztonsági övet a taxiban.

Fontos, hogy a turisták vigyázzanak az értéktárgyaikkal és pénzükkel, amikor a taxiban vannak. Érdemes elrejteni az értékeket és pénztárcákat, hogy ne legyenek látványosak a taxiban.

Ha a turisták nem beszélnek arabul, érdemes megkérdezniük a szállásukban, hogy a nevük és az úti céljuk hogyan hangzik arabul. Ennek segítségével a taxi sofőr könnyebben megérti, hogy hova kell mennie.

Azoknak a turistáknak, akiknek nehézséget okoz a kommunikáció a sofőrrel, érdemes feljegyezniük a szállásuk címét egy papírra, és bemutatniuk azt a sofőrnek.

Metróval, buszon, villamoson, lifttel felvonóval vagy akár helyi érdekű vasúttal - mozgásban az egész város 🙂
Nagy feladatra vállalkozik az aki az algériai főváros több millió lakóját szeretné eljuttatni a munkahelyéről a lakóhelyére.
Busszal próbálkozni az elavult géppark és a dugók miatt sokszor értelmetlen és nekem nem is sikerült megfejteni mi hova tart.
A metró ezzel ellentétben tiszta, gyors és modern. Egy rendkívül hosszú vonal van az 1-es amely a Mártírok terétől indul és keletre a következő nagyvárosig Harrachig fut. Egy nagyon hosszú villamosvonal is épült amely a tengerparttal halad párhuzamosan ugyancsak nyugat-keleti irányban. Hatalmas szintkülönbség van a városban észak-déli irányban itt liftek és drótkötélpályák könnyítik meg az utazók kényelmet.
Mivel a metró és a villamos óriási távolságot tesz meg így erre a jegy 50Da, busszal, felvonóval 20-ért utazhatunk míg a liftért 10Da-t fizetünk.
Használjuk bátran a világviszonylatban egyik legolcsóbb tömegközlekedést ha Algírban járunk. (Ata, 2024)

Ata fotói

Drótkötélpályás felvonó

Az algíri drótkötélpályás felvonó a város közlekedési hálózatának fontos része, és különleges élményt kínál a turisták számára. A felvonó több vonalon közlekedik, például a Bab El Oued és az El Madania negyedek között, valamint összeköti a város alacsonyabban fekvő részeit a magasabban elhelyezkedő környékekkel, mint például El Hamma és Belouizdad. A menetjegy ára viszonylag alacsony, körülbelül 50-100 dinár között mozog egy útra, ami megfizethető közlekedési módot jelent. A felvonóról gyönyörű kilátás nyílik a városra, a tengerpartra és a környező hegyekre, így különösen vonzó a fotósok és természetkedvelők számára. Az utazás ideje rövid, de nagyon élvezetes, mivel egyedi perspektívából lehet megtekinteni Algírt. A felvonó különösen hasznos azoknak, akik szeretnék elkerülni a város zsúfolt közlekedését, hiszen gyorsan és kényelmesen el lehet jutni a különböző városrészekbe. A turistáknak érdemes kipróbálni, mert a felvonó egyszerre nyújt közlekedési eszközt és látnivalót. A modern kabinok biztonságosak és jól karbantartottak, így az utasok kényelmesen élvezhetik a város panorámáját. Az algíri felvonó egyedülálló lehetőséget kínál arra, hogy a látogatók rövid idő alatt felfedezzék a város dombos tájait és a különböző kulturális negyedeket.

Ata fotói


Étkezés

2024-ben egy olcsó étteremben egy főétel kb. 1000 HUF-nak megfelelő dínárba kerül.

Egy középkategóriás étteremben két főnek egy háromfogásos étkezés kb. 8 ezer HUF-nak megfelelő dínárba kerül.

Vannak gyorséttermek (pizza, hamburger), de sokkal érdemesebb helyi étkeket enni, mert finomak. Nagyon ajánljuk a szuper ravaszsággal fűszerezett bárányhúsos kolbászt, a mergezt. 

A Bois des Arcades (erdő) területén csomó étterem található. Ez a domb 500 méterre délkeletre helyezkedik el a nagy Mártírok emlékművétől. Különösen szép kilátás nyílik innen Algírra és a tengerpartra. A domb erdős terület is, így kellemes sétákra is alkalmas.

Ata fotója

Délután már nem illik kávézni Algírban. Aki csak gyorsan akar egy kellemes mentateát az utcán fogyasztani az egy érdekes rendszerrel találkozik. Stílusos papírpohárba adják és egy gép segítségével ráfóliázzák a tetőt így forró teát kapunk ami nem lötyög ki 🙂(Ata)


Az ebéd eléggé a marokkóihoz hasonlatos, maghrebi (Ata)

Ata fotója

Pénzváltás

Eurót érdemes vinni! 40-50 százalékkal többet kapunk érte nem hivatalosan. A Port Said nevű téren meglepően veszélytelenül, kockázatmentesen lehet váltani az utcán. Túl nagy összeget azért ne váltsunk egyszerre, mert nem jó, ha sok pénz villan nálunk. Más valutákat kevésbé szívesen váltanak így. Váltsunk így pl. 50 eurónként. Nincsenek a világhálón panaszok arra nézve, hogy a pénzváltásnál átverések lennének.

Vásárlás

A Mártírok emlékműve alatt van egy bevásárlóközpont, a Ryad El Feth, ami gusztusos.

Ajánlott ajándékbolt: Didouch Mourad úton a Sidi Yahia nevű bolt, ahol berber ékszerek, sishák, és a hagyományos algériai öltözék, a dishdasha megvásárlása lehet érdekes.

Teljes az iPhone élmény! A kettős árfolyamot kihasználva (azaz fekete piaci) a hivatalos Apple boltban megvettem a megálmodott mágneses telefonvédő tokot és a C-type adaptert. Barcelonában 20 Euro volt, Algirban:  8.  (Ata, 2024)

Szórakozás

  • Az iszlamizálódás erősödésével egyre több szórakozóhely, lokál zár be Algírban. Szóval bulizás szempontjából Algír nem jöhet szóba. A menőbb hotelekben vannak diszkók.
  • Alkoholt inni viszont sokkal több helyen lehet, mint sok más arab országban.

Ata fotója

Ami Pesten a New York kávézó az Algírban a Tantonville. A Nemzeti Színház melletti közkedvelt hely színészek, művészek találkahelye, de az algériai főváros legrégebbi kávéháza népszerű minden napszakban aki egy igazi erős feketét akar inni vagy megkóstolni a Tantonville legfinomabb édességét a nutellás Cheese cake-t.


Péntek reggel van, az itteni hétvége kezdete. Kihalt a város, a kávéház is lassan ébredezik…. (Ata, 2024)

Közbiztonság

Algír biztonságos város, ha bizonyos szabályokat betartaszt. Először is, kerüld el az alkoholfogyasztást és a késő esti utcán való tartózkodást, mert ez nagyon rossz fényt vet rád. Ha nem viselsz provokatív öltözetet, nem csinálsz zajt, és nem zaklatod az embereket, akkor valószínűleg nem fogsz problémákba ütközni. Természetesen a nagyvárosokban itt is vannak zsebtolvajok, ezért érdemes odafigyelni a telefonodra, amikor az utcán beszélsz.

Vannak bizonyos negyedek, amelyeket érdemes elkerülni külföldiként, ha nem vagy helyi kíséretében. Kíváncsiságot válthatsz ki, ami agresszívebb lehet, de ha megszerzed az emberek szimpátiáját, akkor nem lesz bajod.

Az emberek itt nagyon érzékenyek, talán még inkább, mint máshol. Ne lepődj meg, ha látod vagy hallod egy verekedés zaját, mert itt az emberek nem tűrik el az ilyen helyzeteket, és egy apróság miatt is kirobbanhat egy összecsapás, ami máshol csak vállrándítást eredményezne.

A "barrani" (algériaiul: helyi kívülálló) inkább támogatást és védelmet kap, mint agressziót. Ne habozz kérdezősködni bármiről; az emberek itt szívesen segítenek, és sosem küldenek el, még ha éppen elfoglaltak is.

Ha útbaigazítást kérsz Algírban vagy bármelyik másik algériai városban, az emberek nemcsak megmondják az utat, hanem gyakran el is kísérnek a célodhoz. Összességében nagyon jó élmény lehet Algírt látogatni, de ajánlott egy helyi kísérővel bejárni a várost, inkább a város bemutatása céljából, mint a védelem érdekében. Az algériai vendégszeretet nagyon fontos, és ha helyi kísérővel vagy, akkor vendégnek tekintenek és tisztelettel bánnak veled.

Ha vásárolsz, tudd, hogy a törvény szerint az árakat mindig ki kell írni. Az üzletekben azonban mindig kérj kedvezményt: mindig adnak egy „moussaâda”-t vagy kis engedményt. Kivétel ez alól a külföldi boltok, ahol az árak fixek.

Adj borravalót ott, ahol fogyasztasz. Mindig nagy „saha”-t vagy köszönetet fogsz kapni érte. Összességében Algír olyan, mint bármely nagyváros. (2021)

Az algíri nők nem viselnek értékes ékszereket az utcán, hogy elkerüljék a zsebtolvajok figyelmét. Algír nem egy éjszakai város, kivéve a Ramadán idején. A rendőrség mindenütt jelen van, különösen éjszaka.

Egyéb hasznos információk

1. Algír és környéke közstrandjain ugyan nem tilos a nőknek bikiniben mutatkozni, de számítani kell kellemetlen beszólásokra és macerálásokra. Vannak szállodai strandok (nem vendégeknek ugyan fizetős) és ugyancsak fizetős klubok, ahol lehet kétrészes fürdőruhát hordani. Monokini sehol!

Kasbah

Az utcák sajnos piszkosak, az ódon házak elhanyagoltak, állapotuk romlóban van. De - ahol lehet - érdemes bekukkantani az házak belső részeibe, mert hangulatosak, varázslatosak. Azért a régi negyed kis, gyakran meredek utcáin érdekes céltalanul bolyongani. Nincs gond, ha eltévedünk, mert a lakosok nagyon kedvesek és segítőkészek. 

Nagy kulturtörténeti kincs a Kasbah s kár, hogy nem újítják fel. De legalább addig is törődhetnének legalább azzal, hogy tisztább legyen. Ahhoz képest, hogy az UNESCO kulturális világörökségének a része, igazán költhetne rá az algériai állam.

Aji fotója

,, Casbah – ez kb. a citadella és a régi, tradicionális negyed körülötte. Világörökség ez is. Eredetileg egy közepes város volt, már a 17. századból voltak itt mecsetek. De voltak gyönyörű ottomán paloták, mauzóleumok, dzsámik stb. A függetlenségi háborúban központi szerepe volt, az ellenállás fellegvára lett az átláthatatlan sikátorokkal, alagutakkal összekötött házakkal. A franciák meg persze rombolták is rendesen.

Manapság az egész meglehetősen szar állapotban van, de legalább már biztonságos. Persze ettől egy civil ruhás (szürke melegítő), pisztollyal és rádióval felszerelt rendőrt kaptunk kíséretnek. Őszintén reméltem hogy nem kerül sor fegyverhasználatra, mert amilyen profinak tűnt, csak az kérdés merülT fel magát vagy minket lő lábon.

A Casbah-ból némi város fal látszik, és bár elkezdték a felújításokat, sok ház az összedőlés határán. Ettől független hangulatos séta a macskaköves sikátorokon, lépcsőkön, sok macskával. Vannak szép paloták, amikbe be lehet menni, ezek általában a világító udvar szerű középső tér köré épült, 3-4 emeletes épület, színes csempékkel, faragott oszlopokkal, boltívekkel. Van amelyiknek a tetejére is fel lehet menni, persze jó a kilátás a városra. Iszunk menta teát a helyiekkel, megnézzük a híres asztalos házát, még több palotát, a régi zsinagógát, ami most már mecset, piacot, zöldségekkel, a híres datolyával, meg a ruhás részt. (2018)" forrás

Bab el Oued, a centrum

Bab el Oued Algírban egy híres negyed a város központjában, amely tele van történelmi és kulturális értékekkel. A negyed neve arabul "a folyókapu" jelentést hordoz, amely a város egyik legősibb és legfontosabb kapujára utal.

Bab el Oued régi része egy olyan hely, ahol a város múltja, kultúrája és mindennapi élete találkozik. A negyed tele van régi épületekkel, a történelmi mecsetekkel, a piacokkal és az utcákkal, amelyek élettel telnek meg, amikor az emberek a mindennapi teendőiket végzik.

A Bab el Oued mecset (La Mosquée de Bab El Oued) az egyik legismertebb látványosság a negyedben. Ez a mecset Algéria egyik legnagyobb és legimpozánsabb mecsete, amely az arab építészeti hagyományokat követi. A mecset teraszáról lenyűgöző kilátás nyílik a városra, és a látogatók megcsodálhatják a mecset díszes mozaikokkal és faragott díszítésekkel díszített belső tereit.

A Bab el Oued negyedben található a Kasbah, amely az algériai kultúra egyik legrégebbi és legfontosabb része. Ez a régi vár egykor a városi védelem központja volt, de ma múzeumként szolgál, ahol a látogatók megismerkedhetnek a város történelmével és kultúrájával.

Az emberek, akik itt élnek, híresek barátságukról és vendégszeretetükről, és a látogatók számára is barátságos és biztonságos helyet biztosítanak.

Aji fotója

Notre Dame d'Afrique

Notre Dame d'Afrique Algírban egy híres és jellegzetes épület a városban, amely magaslatról nézi körbe Algír városát és a tengerpartot. Az épület az algériai franciák által az 1800-as években épült, és a franciaországi Párizsban található Notre Dame katedrális stílusában épült.

Az épület külső homlokzata fehérre festett, és az épület tetején egy hatalmas, fémkeretes harangtorony található, amely az egész városban hallható harangszót bocsát ki. Az épület belseje lenyűgöző, magas mennyezete, faragott díszítései és színes ablakai a látogatók figyelmét vonzzák.

A belső térben lévő oltár és szentély jelentős vallási jelentőséggel bír, és sok katolikus utazó látogat el ide, hogy imádkozzanak és meditáljanak. A templom nagy teraszánál található kilátó pedig lenyűgöző kilátást nyújt a városra és a tengerre.

A Notre Dame d'Afrique több mint 150 évvel az építése óta egy fontos látványossággá vált Algírban, és évente százezreket vonz. Az épület nemcsak a katolikus vallás számára fontos, hanem Algéria kulturális és vallási örökségének is része. A látogatók egy különleges és emlékezetes élményt élhetnek át, ha ellátogatnak a Notre Dame d'Afrique templomba Algírban.

Aji fotója

Főposta

Az Algériai Főposta épülete Algírban egy impozáns és történelmi épület, amely az Algériai Posta és Bank központja. Az épület a városközpontban található, és a modern és a hagyományos építészet ötvözésével készült.

Az épületet a francia kolonizáció idején az 1900-as évek elején építették, és azóta többször átalakították és kibővítették. Az épület homlokzata fehér színű, klasszikus és reneszánsz stílusú, és hatalmas oszlopokkal és díszített ablakokkal díszítették.

Az Algériai Főposta épülete magában foglalja a postai szolgáltatásokat, a bankot, az átvételi és kiszállítási részleget, és egy nagy terem, ahol a látogatók megvásárolhatják a bélyegeket és az ajándéktárgyakat. Az épületben található továbbá egy múzeum, amely bemutatja a postai és a banki szolgáltatások történelmét Algériában.

Az Algériai Főposta épülete az Algériai Posta és Bank központja, és az ország egyik legfontosabb épülete. Az épület nemcsak a postai és banki szolgáltatásokat kínálja, hanem kulturális és történelmi jelentőséggel is bír Algéria számára.

bébé fotója

Palais des Rais

A Palais des Rais Algírban egy impozáns történelmi épület, amelyet a 16. században építettek fel. Az épület hatalmas kerttel és udvarral rendelkezik, és évszázadok óta fontos szerepet játszott Algéria kulturális és történelmi örökségében.

Az épület az algériai oszmán korszakban épült, és a várak és paloták hagyományait követi. Az épület homlokzata és belseje impozáns, színes ablakokkal és mozaikokkal díszítették. Az épületnek több szintje van, és az egyes szinteken találhatók a különböző helyiségek, mint például a lakosztályok, a termek, a fürdők és a konyha.

Az épület 1962-ig a francia hadsereg főhadiszállása volt, és azóta múzeumként működik. A Palais des Rais múzeum az algériai kultúra és történelem jelentős részét mutatja be, és a látogatók megtekinthetik az épület impozáns termeit és a kerteket.

Múzeumok

Musée Public National des Beaux-Arts

A Musée Public National des Beaux-Arts Algírban az ország egyik legjelentősebb művészeti múzeuma, amelynek gyűjteménye az algériai művészet és kultúra különböző szempontjait mutatja be.

A múzeumot az Algériai Művészeti és Kulturális Minisztérium hozta létre 1962-ben, az Algériai Függetlenségi Háború után. Az épület modern stílusban készült, és a 20. századi algériai művészetet és a korábbi korszakok alkotásait is bemutatja.

A múzeum gyűjteménye több mint 8000 műalkotást tartalmaz, többek között festményeket, szobrokat, grafikákat és fotókat, amelyek az algériai művészet történelmét mutatják be. Az alkotások között megtalálhatók azok a művészeti alkotások is, amelyek az ország különböző területeiről származnak, így a látogatók megismerhetik az algériai kultúra sokszínűségét és gazdagságát.


La Rue Didouche Mourad

La Rue Didouche Mourad Algírban az egyik leghíresebb és legforgalmasabb utca a városban. Az utca a városközpontban található, és fontos szerepet játszik Algéria kereskedelmében és turizmusában.

Az utca nevét az algériai függetlenségi harc egyik hőse, Didouche Mourad kapta, aki a francia gyarmati uralom ellen küzdött az 1950-es években. Az utca eredetileg a francia gyarmati idők alatt épült, és az épületek és az utcakép tükrözi a francia építészeti stílusokat és a modern építészetet.

Az utca jellegzetes épületei közé tartozik a Grand Post Office, a híres Algériai posta épülete, amely az utca egyik fő látványossága. Az épület impozáns homlokzattal és díszes belső térrel rendelkezik.

Az utca másik fontos látványossága a La Grande Maison, egy elegáns és impozáns épület, amely eredetileg a francia katonai vezetők lakhelye volt. Az épület mára múzeumként szolgál, ahol a látogatók megismerhetik Algéria történelmét és kultúráját.

A Rue Didouche Mourad tele van boltokkal, kávézókkal, éttermekkel és szállodákkal, és a turisták és az helyiek is gyakran járnak az utcán. Az utca a nap minden szakaszában forgalmas és élettel teli, és az esti órákban az utcában található kávézók és éttermek élénk éjszakai életet biztosítanak.

Mecsetek

Új Nagy mecset

azaz Dzsamáa el-Dzsazair

A Dzsamáa el-Dzsazair, más néven az Algíri Nagymecset, Algéria fővárosában, Algírban található, és 2019-ben adták át. Ez a világ harmadik legnagyobb mecsete, amely egyszerre körülbelül 120 000 hívőt képes befogadni. A mecset legkülönlegesebb jellemzője a 240 méter magas minaret, amely a világ legmagasabbja. A tervezés és a kivitelezés a kínai China State Construction Engineering Corporation (CSCEC) nevéhez fűződik, a projekt összköltsége pedig nagyjából 1 milliárd amerikai dollár volt. A Dzsamáa el-Dzsazair az iszlám építészet hagyományait és a modern építészeti megoldásokat ötvözi, így különleges látványt nyújt.

A komplexum nemcsak a mecsetből áll, hanem egy iszlám kulturális központból, egy könyvtárból és egy kutatóintézetből is. Az épület belső tere hagyományos iszlám mintákkal és algériai kézműves díszítésekkel van gazdagon ellátva. A minaret nemcsak vallási funkciót tölt be, hanem kilátóként is szolgál, ahonnan lenyűgöző panoráma nyílik Algír városára és a Földközi-tengerre. A Dzsamáa el-Dzsazair közel helyezkedik el a tengerparthoz, így a látogatók különleges kilátásban részesülhetnek a mecset területéről.

Az építkezés célja részben az volt, hogy az iszlám vallási építészet dominanciáját fejezze ki, felülmúlva a francia gyarmati időszakban épült Notre Dame d'Afrique székesegyházat. A Dzsamáa el-Dzsazair a helyi muszlim közösség vallási és kulturális központjaként szolgál, emellett jelentős turisztikai látványossággá vált. Az épület és a hozzá kapcsolódó létesítmények az iszlám világ egyik legjelentősebb vallási és kulturális helyszínévé tették.

Százhúszezer hithű muzulmán gyűlik össze minden héten a csütörtöki és pénteki nagy imára a világ harmadik legnagyobb mecsetében. Lehetett volna akár a legnagyobb is, de nem engedélyezték hogy a mekkait és a medinait felülmúlja.
Így is azonban valamiben világelső.

240 méteres minaretje messze a legmagasabb. Felmerülhet bennünk a kérdés miért kellett a 2019-ben átadott Algiri Nagymecsetnek arányaiban is sokkal magasabb torony. A válasz egyszerű, ugyanaz a recept mint Mostarban Hercegovinában. A franciák Algir legmagasabb pontján építették meg a Notre Dame katedrálist, és a minaretnek amely szinte a tengerparton fekszik, a hegy magasságánál és a katolikus székesegyház harangtornyánál is nagyobbat kellett emelni…
Hihetetlen mikre képes a vallási megalománia és milyen óriási beruházásokra szórják el a pénzt az olajbevételekből Algériában is. (Ata, 2024)

Ata fotói

Ketchaoua mecset

A Ketchaoua mecset Algírban egy impozáns épület, amely az ország történelmi és kulturális örökségének fontos részét képezi. Az épület a városközpontban található, és az egyik legjelentősebb mecset Algíriában.

Az épület eredeti verziója már az 1600-as években épült, de az évszázadok során többször is átépítették és átalakították. Az épület az idők során többször is a francia hódítók elleni küzdelem helyszíne volt, és 1845-ben a franciák elfoglalták és átalakították a katolikus templommá.

Az épület 1962-ben tért vissza eredeti állapotába, és mecsetként nyitották meg újra. Az épület homlokzata és belső terei lenyűgöző látványt nyújtanak, és számos díszítéssel, mozaikokkal és művészi elemekkel díszítették.

Az épületben több kisebb terem és szoba is található, amelyeket a hívők imára használnak. Az épület minaretje magasra nyúlik, és látványos kilátást nyújt az Algír városára és a környező hegyekre.

Egyéb látnivalók

Cathédrale du Sacré Coeur

A Cathédrale du Sacré Coeur Algírban egy impozáns épület, amely az egyik legismertebb keresztény templom az országban. Az épület a városközpontban található, és az Algériai Katolikus Egyház egyik főszékesegyháza.

Az épületet 1956-ban kezdték el építeni, és 1957-ben nyitották meg. Az épület a neoklasszikus és modern stílusokat ötvözi, és egyedülálló építészeti alkotás. Az épület belső terei lenyűgöző látványt nyújtanak, és számos díszítéssel és művészi elemmel rendelkeznek.

Az épület homlokzata impozáns látványt nyújt, amely számos díszítéssel és részlettel rendelkezik. Az épület nagyobb része a hívők számára fenntartott, azonban a katedrális egyes részei látogathatóak a turisták számára is.

Az épület fontos szerepet játszott Algéria történelmében, és az ország francia gyarmati időszakában az algériai függetlenségi harc során is. Az épület jelentősége miatt fontos turisztikai látnivaló.


Maqam Echahid (Mártirok emlékműve)

Maqam Echahid (Mártirok emlékműve) Algírban egy nagy emlékmű, amely Algéria függetlenségének hőseire emlékezik. Az emlékmű Algéria történelmének fontos része, és a város egyik legfontosabb látványossága.

Az emlékmű magas, kétoldalas falakkal rendelkezik, amelyekre Algéria függetlenségének fontos eseményeit és dátumait vésték fel. Az emlékmű közepén egy hatalmas kupola található, amely Algéria függetlenségi harcának hőseit ábrázolja. A kupola magassága 92 méter, amely Algéria függetlenségének évére, 1962-re emlékeztet.

Az emlékmű mellett két szobor áll, amelyek Algéria függetlenségi harcának hőseit ábrázolják, és a látogatók megemlékezhetnek azokról az emberekről, akik az ország függetlenségéért küzdöttek.

Az emlékmű parkja és a környező területek látványosak és kellemesek.

Szinte Algír minden pontjáról látható az algériai főváros jelképévé vált 92 méter magas Maqam Echahid avagy a Mártírok emlékműve.
Három óriási pálmalevél borul egymásba az ég felé mutatva árnyékot adván hősi halált halt katonák örök lángjának.
Algéria függetlenségének 20.évfordulójára készült el az emlékmű amelynek aljában egyrészt az 1956 és 1962 között vívott háború, a Moudjahid borzalmas éveit mutatja be egy kiállítás valamint mélyen a hegybe vájva egy szikla és egy Korán amely pedig az algériai emberek szolidaritását szimbolizálja. (Ata)


Ata fotói

Le Jardin d'Essai du Hamma (botanikus kert)

Csodás a fikuszfák és liánok bámulatos variációinak árnyékában sétálni.

A Le Jardin d'Essai du Hamma Algírban található egy hatalmas botanikus kert, amelynek különlegessége, hogy számos növényfajtát tartalmaz, amelyek az Algériára jellemző növényvilágot képviselik.

A kertet az 1800-as évek végén alapították, és azóta is folyamatosan fejlesztik. Az ősfás erdők, a növényi ökológiai rendszerek, a sivatagi és a mediterrán növényzet képviselteti magát a kertben, amely így az Algír környéki éghajlatok általános növényzeti összetételét mutatja be.

A kertben több mint 3000 növényfaj található, amelyek közül sok a veszélyeztetett fajok közé tartozik, és az Algériai Botanikus Társaság egyik legfontosabb kutatóhelye. A kert különösen népszerű a látogatók körében, akik érdeklődnek a természet és a növényvilág iránt.

bébé fotója


Programlehetőségek a környékén

Tipasa

Tipasa Algéria északi részén, az Algériai-öböl partján található egy régészeti terület, amely az ókori római időkben volt lakott terület. A terület a világörökség része, és Algéria egyik legfontosabb történelmi és turisztikai látványossága.

A Tipasa régészeti területen több száz éves római romok találhatóak, amelyeket az UNESCO a világörökség részének nyilvánított. Az épületek közé tartozik a római amfiteátrum, amely a város közepén található és az algériai római építészet egyik kiemelkedő darabja. Az amfiteátrum hatalmas és impozáns, és helyet adott a gladiátori játékoknak és az egyéb szórakozásoknak.

A területen található más romok is bemutatják a római építészet és életmód jellegzetességeit, beleértve a templomokat, a termálfürdőket, a mozaikokat, a villákat és az egyéb épületeket. A területen található múzeumokban számos történelmi és kulturális tárgyat is kiállítanak, amelyek bemutatják Algéria gazdag történelmét.

A Tipasa terület a világ egyik legszebb partján helyezkedik el, és gyönyörű látványt nyújt a tengerre és a környező hegyekre. A területen található strandok és a környező területek is népszerű turisztikai célpontok.

Tipasa Algéria északi részén, Algírtól kb. 70 km-re található. Autóval az odautazás időtartama általában 1-2 óra, attól függően, hogy a forgalom milyen sűrű. Van lehetőség szervezett kirándulásokra és transzferre is, amelyekkel egyszerűbb és kényelmesebb lehet eljutni Tipasába Algírból. A helyi közlekedési lehetőségek között szintén szerepelnek autóbuszok és taxik is, de azokat általában helyiek használják, és nem feltétlenül állnak rendelkezésre turisták számára.


Cherchell

Cherchell Algéria északi partján található, Algírtól kb. 100 km-re, és autóval az odautazás időtartama általában 1,5-2 óra, attól függően, hogy a forgalom milyen sűrű. A település az ókori római korban volt jelentős, és számos régészeti leletet tartalmaz, köztük római épületeket, mozaikokat, villákat és más épületeket.

Cherchell ma is fontos turisztikai célpont, és számos látványossággal és kulturális programmal várja az ide látogatókat. A városban található az Algériai Római Múzeum, amely számos régészeti leletet és római műalkotást mutat be. A város másik fontos látványossága az ókori római város, amely ma is látható és bejárható. Az ókori város középpontjában áll az Antoninus Pius ívelt kapuja, amely a város egyik legfontosabb építészeti emléke.

A Cherchell közelében található partok és strandok is kedvelt célpontok, és lehetőség van a tengeri sportok űzésére, például a búvárkodásra, a vízisízésre és a jet-ski-re. A városban található szállodák és éttermek kiváló lehetőséget nyújtanak a pihenésre és az élvezetes gasztronómiai élményekre.

La Madrague strand

Ata fotója

Ha péntek. Algir lakói kimozdulnak valahova a nagyvárosból. Igen népszerű a La Madrague strand és halas éttermei. Különösen közkedvelt a Poszeidón ahol a pincérek nyersen bemutatják a vendégnek a halat amelyet ízlés szerint készítenek el utána. (Ata fotója)

Ata fotói

Sidi Fredj

Ez egy strand, Algírtól kb. 13 kilométerre. Nyáron érdemes odalátogatni, bérautóval vagy taxival.

Olvasmányos linkek

"Érdekes, de Algériában az évi tízezres nagyságrendet elérő tüntetések, lázadások nem annyira a rendszer alapjait érintik: inkább a társadalmi egyenlőtlenségek, vagy a jobb oktatás miatt elégedetlenkednek az emberek. A szegénynegyed központjában rendszeresen összejönnek az emberek. Többségüknek nincs hová sietni, így beszélgetnek az utcán. "Forradalmat akarunk, de vért nem. Egyszerűen azt szeretnénk, hogy észrevegyen, hallgasson meg minket is a hatalom" – mondja egyikük. Algír központja más képet mutat. A művészlelkű fiatalok minden szombaton délben megcsinálják a saját törpe-forradalmukat egy szál gitárral a kézben. A szabadságról énekelnek a parkban a pálmafák alatt. Itt jól érezzük magunkat. "A rendőrség időnként ránk ront, kicsit összerugdosnak minket, de nem számít. Mi minden szombaton itt vagyunk." – mondja egy srác. – Süketek és némák vagyunk, ez az igazság. Nehéz beletörődni ebbe a helyzetbe és nem is akarunk – mondják. – Szabad vélemény-nyilvánítást! – mondja valaki más. (2014)" forrás

Fotóegyveleg

f.a. fotója

sz. s. fotója

o. j. fotója

bébé fotói

Ata fotói

Vissza az elejére


Kommentek

Gizus, 2016. 08. 29. 16:07
nagyon kedves város..nem erre számítottam..tetszik


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon