A fotón látható szobor az Oroszlán a Zión hegyéről (Lion of Judah), amely Addisz-Abeba egyik legismertebb jelképe. - K. A. fotója
2025-ös becslés szerint közel 6 millió lakója van.
A főváros kellős központja a Piazza (Tér). Az egyik odavezető út főutcának számít. Négy kilométer hosszú, és a helyiek egyszerűen ,,4 kilo"-nak nevezik.
Bole, az üzleti negyed nagyon modern és menő.
Addisz-Abeba neve amhara nyelven „új virágot” jelent. A város nevét II. Menelik császár felesége, Taitu császárné adta, aki 1886-ban alapította meg a települést. Addisz-Abeba fontos politikai és gazdasági központ, ahol több nemzetközi szervezet, köztük az Afrikai Unió központja található.
Addisz-Abeba ma már több mint 6 milliós, intenzíven növekvő és folyamatosan modernizálódó afrikai nagyváros. Az Afrikai Unió és az ENSZ afrikai szervezeteinek központjaként fontos diplomáciai és politikai csomópont. A nemzetközi repülőtér folyamatos bővítés alatt áll: új terminál épül, a meglévőket korszerűsítik, miközben a Bole negyedben gombamód szaporodnak a legalább tízszintes új épületek, irodaházak, szállodák, és bevásárlóközpontok. A város kétvágányú, modern villamosrendszere továbbra is kínai finanszírozásból működik, és egyre több útvonalon bővítik.A város 2300 és 3000 méter közti tengerszint feletti magasságban terül el – nem ritka, hogy a magaslati levegőhöz nem szokott turisták, főleg idősebb ázsiai látogatók, enyhe szédülésre panaszkodnak. A repülőtér közvetlen közelében található Bole negyed ma már teljesen modern városrész: bevásárlóközpontokkal, éttermekkel, szórakozóhelyekkel és új szállodákkal. Rövid látogatásra tökéletes célpont – nem véletlen, hogy a legtöbb helyi utazásszervező csak egy 4-5 órás városnézést kínál.
A klasszikus városnéző túra általában tartalmazza: – az Addisz-Abebai Egyetem néprajzi múzeumát (különösen érdekes a kereszt- és ikonkiállítás, illetve Hailé Szelasszié császár megőrzött háló- és fürdőszobája), – a Nemzeti Múzeumot, ahol megtekinthető a híres Lucy (Australopithecus afarensis) csontváza és más etiópiai előemberleletek, valamint uralkodói relikviák, – kilátást az Entoto-hegyről, – és legalább egy történelmi templomlátogatást.
Aki piacélményre vágyik, ne hagyja ki a Merkato nevű hatalmas piacot, amely a világ egyik legnagyobb szabadtéri piacaként számon tartott kaotikus, de izgalmas hely – bár nem mindenki vállalkozik rá, első látogatásra sok lehet.
Az egyik legemlékezetesebb kulturális élményt a 2000 Habesha étterem nyújtja: svédasztalos etióp étkezés hagyományos hangszeres zenekarral, énekesekkel és táncosokkal, akik az ország 80 különböző etnikumának táncait mutatják be – látványban és hangulatban is különleges.
Szállás szempontjából a Bole negyed ideális: kifogástalan négycsillagos hotelek vannak, ahol 2025-ben egy kétágyas szoba ára 80–110 USD/éj körül alakul. A helyiek általában segítőkészek, mosolygósak, a turizmusban dolgozók közül sokan alapszinten vagy középszinten beszélnek angolul.
A közbiztonság alapvetően rendben van, különösen a turistaövezetekben. Sok épületnél van elektromos beléptetőkapu, egyes múzeumokban pedig biztonsági ellenőrzés vagy motozás is előfordul – ez nem fenyegető, inkább a helyi elővigyázatosság jele.
A kontraszt - k . a. fotója
Addisz-Abeba 2025-ben – szubjektív vélemény egy megosztó városrólAddisz-Abeba számomra nem tartozik a kihagyhatatlan úti célok közé – még akkor sem, ha valaki kifejezetten szeret városokat felfedezni. Nem rossz hely, csak épp kevés olyan élményt kínál, amit máshol ne lehetne érdekesebben, tartalmasabban megtapasztalni. Turisztikai szempontból szegényes: ha valaki ragaszkodik a klasszikus városnézéshez, akkor a két fő múzeum meglátogatásával, egy kilátással az Entoto-hegyről és egy ebéddel a napját gyakorlatilag le is tudta. Egy fél napnál többet nem igazán igényel – kivéve, ha valaki külön okkal marad.
A hely igazán akkor mutatja meg a sajátos oldalát, ha az ember helyiekkel lóg együtt, például couchsurfing közösségen vagy közösségi médiás ismerősökön keresztül. Én például egy helyi, életvidám és humoros lánnyal, Esset-tel találkoztam, aki sokat mesélt a nők és férfiak közötti viszonyokról, a társadalmi rétegekről és a kulturális viselkedésformákról. Elmondása szerint sok etióp nő kifejezetten érdeklődik a külföldiek iránt, ami mögött lehet személyes kíváncsiság, anyagi megfontolás, társadalmi előrelépés reménye vagy egyszerűen kalandvágy is. Aki ilyen jellegű kapcsolódásokra számít, annak ajánlott a körültekintés – egészségügyi és érzelmi szempontból egyaránt.
Én Addisz egyik olcsóbb, belvárosi negyedében laktam, amit a helyiek is meglehetősen kemény környéknek tartanak. Napközben is előfordulnak tolakodó kéregetők, de sötétedés után az utcakép változik: egyesek alkoholtól bátrabbá válva próbálkoznak agresszívabb módon. Nem mondanám, hogy veszélyes, de nem is barátságos. Az éjszakai élet – ha valaki nem a szokásos turistaútvonalakat keresi – nyers, kiszámíthatatlan és egyedi. Vannak, akik szerint a város azoknak való, akik Rejtő Jenő világát keresik Afrikában: sör, füst, zűrzavar és némi szürreális romantika.
Összességében Addisz-Abeba egy különös hely. Nem klasszikus látványosságokkal csábít, hanem az ott töltött idő abszurditásával, az emberek közvetlenségével és a társadalmi kontrasztjaival hagy nyomot az emberben. Nem ajánlanám mindenkinek – de aki mégis megy, az készüljön fel egy szokatlan, nyers, de őszinte élményre.
Addisz-Abeba ma már több mint 7 millió lakosú, kiterjedt és sokarcú nagyváros. Aki először lép ki a repülőtér új vagy felújított termináljából, meglepődik: aszfaltozott utak, LED-es reklámtáblák, modern kávézók és csinos butikok fogadják, főként a Bole negyed környékén. Az első benyomás határozottan pozitív – különösen azok számára, akik egy sokkal rendezetlenebb környezetre számítottak. A reptér körüli részeken új irodaházak, bevásárlóközpontok és üzletláncok sorakoznak, és több nemzetközi szálloda is várja az utazókat.A város azonban csalóka ritmusban vált képet: a rendezett, szellős környezet hamar átadja helyét zsúfolt, poros, kátyús utcáknak, félkész építkezéseknek, hömpölygő tömegnek és bódékkal tűzdelt járdáknak. A taxi, amit elsőre választunk, fontos: érdemes a reptéri hivatalos pultnál fix áron szerződni. Az utassal szóba elegyedő taxis gyakran próbál meggyőzni arról, hogy az általunk választott szállás túl messze, bezárt, vagy nem megfelelő – a cél, hogy másik helyre vigyen. Ma már ez ritkábban átverés, inkább üzleti kapcsolatok kérdése, de érdemes előre foglalni, és határozottnak lenni.
A város 2300–3000 méter közötti tengerszint feletti magassága megérződik – főként azoknak, akik síkvidékről érkeznek. Egy kis szédülés, kapkodó levegővétel nem ritka az első 1-2 napban, különösen, ha a városnézést gyalog kezdjük el. Addisz központi tengelye, a Churchill Avenue (avagy új nevén: Gambia Street) még mindig fontos gerince a városnak, elegáns és kopott épületek váltogatják egymást, helyenként új irodaházak törnek fel a földből.
A taxizás ma már kevert élmény. A régi kék-fehér Zsigulik és Ladák többségét ugyan leselejtezték, de még látni pár nosztalgikus példányt. A helyüket fokozatosan átvették a Toyota Corolla típusú privát taxik, valamint az applikációval hívható Ride vagy ZayRide autók. Ezeknél az ár előre ismert, de ha az utcáról intünk le járművet, az alku elkerülhetetlen – és a hegyvidéki utakért ma is magasabb viteldíjat kérnek, teljesen komolyan.
A telefonálás, ami egykor ritka és drága volt, ma már adatcsomaggal és helyi SIM-kártyával könnyen megoldható. 2025-ben 10 GB internetet 10–12 USD-ért kapunk, és WhatsAppon keresztül bármikor haza lehet szólni. Az országban működik 4G hálózat, néhány központi részen már megjelent az 5G is, de a stabilitás még váltakozó.
Ami a fényképezést illeti: a szigorú tiltások nagy része a múlté, de érzékeny épületeket – például katonai létesítményeket, minisztériumokat, stratégiai pontokat – továbbra sem szabad fotózni. A rendőrök néha ellenőrzik, mit fotózunk, különösen, ha professzionális kamerával közlekedünk. A legtöbb múzeumban már engedélyezett a fényképezés (néha kis díj ellenében), viszont a helyi emberekről engedély nélkül nem illik fotót készíteni – ezt tisztelik és számonkérik.
Programok egy napra – ha van 6–8 óránk Addiszban
Addisz-Abeba egy tipikusan „egynapos város” – átutazóknak, üzleti úton lévőknek és kíváncsi turistáknak. Egy jól megszervezett fél napba bőven belefér a város kulturális és történelmi lenyomata.
Nemzeti Múzeum – A híres Lucy (3,2 millió éves Australopithecus afarensis csontváz) még mindig a fő attrakció, de emellett lenyűgöző előember- és császári emléktárgy-gyűjtemény is látható. 2025-ben a belépő 200 birr (kb. 3,5 USD), külföldieknek külön árkategória.
Addisz-Abeba Egyetem néprajzi múzeuma – A volt császári palotában található, belépve Hailé Szelasszié eredeti háló- és fürdőszobája fogad. A múzeum kiemelkedő a keresztény ikonográfiában, keresztformákban és a népi kultúrák bemutatásában.
Entoto-hegy és kilátó – A város felett magasodó 3000 méteres hegycsúcsról pazar panoráma tárul elénk. A levegő hűvösebb, tisztább, és ha szerencsénk van, pásztorfiúk kecskéikkel, vagy nők eukaliptuszt cipelnek a hátukon – a város hétköznapi ritmusa.
Szent György-katedrális vagy Szentháromság-székesegyház – Ortodox keresztény atmoszféra, imádságba mélyülő hívők, ikonok, füstölők. Ha még nem jártunk etióp templomban, mély benyomást kelt.
Mercato – A világ egyik legnagyobb szabadtéri piaca, több mint 7000 standdal, elképesztő forgataggal. Csak akkor ajánlott, ha van helyi vezetőnk vagy tapasztalatunk a nyüzsgő afrikai piacokhoz – egyedül túl intenzív lehet.
Sokáig úgy gondoltam, hogy La Paznál, az Andok kietlen lejtőire zsúfolt bolíviai fővárosnál nincs lehangolóbb nagyvárosi látkép. Aztán megérkeztem Addisz-Abebába – és teljesen új alapokra került az összehasonlítás. Ez a város inkább hasonlít egy hatalmas, végtelenül szerteágazó falura, mint klasszikus értelemben vett fővárosra. Mintha valaki kihagyta volna a várostervezést az indulásnál, és azóta sem pótolták volna: milliók élnek egymás mellett, látszólag mindenféle urbanisztikai koncepció nélkül.
Addiszban gyakorlatilag nincs markáns városközpont – inkább szigetszerűen elhelyezkedő negyedek vannak, amelyek funkciója, kinézete és hangulata teljesen eltér. A történelmi rétegek szinte hiányoznak, ahogy a klasszikus értelemben vett díszes épületek, ikonikus utcák vagy letaglózó városi terek is ritkák. Tájékozódni nehéz, főleg mert a nagykövetségek és nemzetközi intézmények masszív falakkal zárkóznak el a külvilágtól, mintha ők is csak átmenetileg szeretnének itt lenni.
És mégis, valahol a város szélén, mintegy abszurd koronaként, ott magasodik egy Sheraton luxusszálloda, amelyet egy etióp származású szaúdi milliárdos építtetett. Nem véletlenül: az ENSZ és más nemzetközi szervezetek tisztviselőinek szükségük van egy kis kompenzációra azért, hogy ebben a kusza és sokszor kaotikus városban kell dolgozniuk. Az épület saját kertjeivel, medencéjével, csillogó belső tereivel önálló világ, és talán egy kis válasz is arra a kérdésre: milyen is lehetne Addisz – ha akarnák.
Tetszett:
A Meskel téren részt vettem egy hagyományos kávészertartáson, ahol a nyers kávébabot a szemem előtt pörkölték.
Az Ethnológiai Múzeumban egy idős őr részletesen elmagyarázta az etióp törzsek történelmét.
A Holy Trinity katedrális színes üvegablakai spirituális hangulatot teremtettek a reggeli misén.
A Merkato piac fűszer részlegén egy kedves kereskedő bemutatta a berbere készítését.
Az Entoto hegyen egy helyi futóval közösen edzettünk a ritkás levegőben.
A Unity parkban fiatal művészekkel találkoztam, akik modern afrikai festményeiket mutatták be.
A Bole negyedben egy családi étteremben megtanultam injera tésztát készíteni.Nem tetszett:
A Bole Road forgalma olyan sűrű volt, hogy egy órába telt átjutni a repülőtérről a központba.
A Churchill Avenue-n a koldusok agresszívan követték a turistákat.
A Piazza környékén este nem éreztem magam biztonságban a rossz közvilágítás miatt.
Az Old Airport területen a szálloda vízellátása rendszeresen megszakadt.
A Mexico tér környékén a levegő annyira szennyezett volt, hogy maszk nélkül nehéz volt lélegezni.
A Kazanchis negyedben az útépítések miatt lehetetlen volt közlekedni.
A National Theatre mellett a nyomornegyed látványa sokkoló volt.
A decens, de egyben drága szállodák abban a nyugalmas, biztonságos negyedben vannak, ahol a nagykövetségek is. Már a középkategóriás hotelek is kalandor turistáknak valók. Többnyire lepukkantak, sok minden defektes.
Addisz Abeba szállásválasztásánál több sajátos szempontot érdemes figyelembe venni. A város biztonság szempontjából jelentős különbségeket mutat kerületenként, így elsősorban a Bole negyed, a Kazanchis és a Kirkos területek ajánlottak turistáknak, ahol nagyobb a biztonság és több a nemzetközi jelenlét.
Az infrastruktúra megbízhatósága kulcsfontosságú - rendszeres áramkimaradások fordulhatnak elő, ezért generátorral rendelkező szállások előnyt jelentenek. A vízellátás szintén akadozhat, így a megbízható vízellátással rendelkező szálláshelyek keresettebbek.
A várost érintő súlyos közlekedési dugók miatt előnyös, ha a szálláshely közel esik a tervezett programokhoz vagy legalább a főbb közlekedési útvonalakhoz. A magassági tényező is fontos: Addisz Abeba 2300-2500 méterrel fekszik a tengerszint felett, ami hegyi betegséget okozhat az érzékenyebbeknek, ezért fokozatos akklimatizációt lehetővé tevő szállás választása előnyös lehet.
A nemzetközi színvonalú szállodák árai gyakran meglepően magasak, viszont alapvető kényelmi szolgáltatásokat nyújtanak, amelyek nem feltétlenül érhetők el az olcsóbb alternatíváknál. Internetkapcsolat szempontjából jelentős különbségek lehetnek, a megbízható wifi nem mindenhol garantált.
2025-ben Addisz-Abebában már komoly színvonalú nemzetközi szálláshelyek érhetők el. A legbiztonságosabb, legjobban karbantartott és legkiszámíthatóbb környék továbbra is a Bole negyed. Itt egymás után nyílnak a 4-5 csillagos hotelek, ahol 80–150 USD/éj közötti áron kényelmes, tiszta szobát kapunk, reggelivel, reptéri transzferrel, és gyakran saját biztonsági személyzettel.
Ajánlott hotelek ebben a kategóriában:
Best Western Plus Addis Ababa – modern, megbízható, közel a reptérhez,
Hyatt Regency Addis Ababa – luxus szint, elegáns, kiváló étteremmel,
Golden Tulip – ár-érték arányban kiváló, kulturált vendégkörrel,
Momona Hotel – kissé olcsóbb, de rendezett és jó elhelyezkedésű.
Akik alacsonyabb költségvetéssel utaznak, inkább kompakt guesthouse-okat válasszanak Bole biztonságos utcáiban vagy a repülőtérhez közel. Kerülendők a belváros sötétebb, forgalmas csomópontjai (pl. Piassa, Meskel tér környéke), főként azok számára, akik nem keresik a kalandot mindenáron.
Higiéniai kihívások Addisz Abebában
Addisz Abeba higiéniai körülményei összetett képet mutatnak, amely jelentős kontrasztokat és kihívásokat tartalmaz a mindennapi élet számos területén. A város gyors ütemű növekedése és urbanizációja jelentős nyomást gyakorol az alapvető infrastruktúrára, különösen a vízellátás és szennyvízkezelés területén. Számos háztartás számára mindmáig problémát jelent a tiszta ivóvízhez való közvetlen hozzáférés hiánya, ami komoly egészségügyi kockázatokat hordoz magában. A szennyvízelvezetés rendszere szintén hiányosságokat mutat, sok területen nem megfelelően kiépített, ami a szennyezés terjedéséhez és közegészségügyi problémákhoz vezethet.
A hulladékgazdálkodás szintén kritikus pont a városban. A növekvő népesség egyre nagyobb mennyiségű hulladékot termel, miközben a hulladékgyűjtési és -kezelési infrastruktúra fejlesztése nem tud lépést tartani ezzel a növekedéssel. Ennek következtében bizonyos városrészekben gyakoriak a felhalmozódott hulladékhalmok, amelyek nemcsak esztétikai problémát jelentenek, hanem egészségügyi kockázatot is hordoznak, különösen az esős évszakban, amikor a szennyeződés könnyebben terjed.
Az egészségügyi létesítmények állapota és elérhetősége jelentős egyenlőtlenségeket mutat. Míg a belvárosban és a gazdagabb kerületekben modern kórházak és jól felszerelt klinikák működnek, a külső kerületekben és szegényebb negyedekben az egészségügyi ellátás minősége és infrastruktúrája gyakran súlyosan hiányos. Ez különösen aggasztó a fertőző betegségek szempontjából, hiszen a nem megfelelő higiéniai körülmények következtében gyakoriak az olyan megbetegedések, mint a különböző hasmenéses fertőzések, amelyek elsősorban a szennyezett vízzel és élelmiszerekkel terjednek.
Az utóbbi években azonban pozitív fejlemények is láthatók, mivel különböző helyi és nemzetközi szervezetek fokozott erőfeszítéseket tesznek a higiéniai körülmények javítása érdekében. Számos oktatási és tudatosságnövelő program indult a megfelelő higiéniai szokások népszerűsítésére, miközben infrastrukturális fejlesztési projektek célozzák a vízellátás, szennyvízkezelés és hulladékgazdálkodás javítását. Ezek a kezdeményezések, bár hosszú távú munkát igényelnek, fokozatosan hozzájárulnak a város közegészségügyi helyzetének fejlődéséhez és a lakosság életminőségének javulásához.
A városban 2025-ben is működik a kétvágányú villamosvonal, amely a főbb kerületeket köti össze – egyszerű, olcsó, de gyakran zsúfolt. Jegyet a megállókban lehet váltani, egy menetdíj kb. 6–10 birr (azaz kevesebb mint 0,2 USD). A taxik olcsók, de alkudozni kell – jobb, ha előre megegyezünk az árban. Léteznek applikációs alapú szolgáltatások is (például Ride vagy ZayRide), amelyek biztonságosabbak és pontos árat mutatnak. Addisz gyalogosan kevésbé barátságos, mivel a járdák sok helyen hiányosak vagy rossz állapotúak, és a nagy szintkülönbségek miatt a séta fárasztó lehet, főleg a magaslati levegőn.
Jópofa látni a marxista rezsim idejéből való sok rozzant Zsigulit (Ladát). Sok taxi is ilyen.
Addisz Abebában a külföldi turisták számára különféle közlekedési lehetőségek állnak rendelkezésre. Az alábbiakban összefoglalom a legfontosabb lehetőségeket:
Taxi:
Sárga taxik: Ezek a város leggyakoribb taxijai, amelyek fix útvonalakon közlekednek és megosztott taxiként működnek. Bár olcsóbbak, kényelmetlenebbek lehetnek és kevésbé rugalmasak.
Fehér és kék taxik: Ezek privát taxik, amelyeket közvetlenül lehet bérelni. Ezek kényelmesebbek és rugalmasabbak, de drágábbak is.
Autókölcsönzés:
Számos autókölcsönző cég működik Addisz Abebában, ahol különböző kategóriájú autókat lehet bérelni. Néhány cég sofőrszolgáltatást is kínál, ami hasznos lehet a helyi közlekedési szokásokkal kevésbé ismerős turisták számára.
Busszal:
Anbessa buszok: Ezek a városi buszok, amelyek olcsók, de gyakran zsúfoltak és nem mindig kényelmesek.
Minibuszok: Ezek magánkézben lévő minibuszok, amelyek különböző útvonalakon közlekednek. Gyorsabbak lehetnek, mint a nagy buszok, de szintén zsúfoltak.
Light Rail:
Addisz Abebában van egy villamoshálózat (Light Rail), amely két vonalon működik: az észak-déli és a kelet-nyugati vonal. Ez modern és viszonylag kényelmes közlekedési lehetőséget nyújt, bár az elérhetőség és a lefedettség korlátozott.
Gyalog:
A város egyes részei, különösen a belváros és a turisztikailag frekventált helyek, gyalogosan is felfedezhetők. Fontos azonban figyelni a forgalomra és a biztonságra.
Ridesharing és alkalmazások:
Egyre népszerűbbek a ridesharing szolgáltatások és az okostelefonos alkalmazások, mint például a ZayRide vagy a Ride, amelyek hasonlóak az Uberhez. Ezek kényelmesek és gyakran biztonságosabbak, mint a hagyományos taxik.
A közlekedés Addisz Abebában gyakran kihívást jelenthet a forgalmi dugók, a változó útviszonyok és a közlekedési szabályok betartásának hiánya miatt. Ajánlott előre tervezni az utazásokat, és lehetőség szerint helyi tanácsokat kérni a biztonságos és hatékony közlekedés érdekében.
Iránytaxi - k. a. fotója
Az etiópok nagyon büszkék a kávéjukra. Azt mondják, hogy a kávé innen származik (a Kaffa nevű településről), a 3. századból. Méregerősnek vélik a kávéjukat.
Ha valaki valódi tradicionális élményre vágyik, érdemes betérnie egy autentikus etióp étterembe, ahol nemcsak a helyi gasztronómia remekeit kóstolhatja végig, hanem lenyűgöző zenei és táncbemutatók részese is lehet. A Yod Abyssinia, a Katenga vagy a 2000 Habesha azok közé a ritka, színházi hangulatú éttermek közé tartoznak, amelyek méltán számítanak a legjobbaknak a városban. A 2000 Habesha különösen figyelemre méltó: tradicionális berendezése és kizárólag etióp fogásokat kínáló svédasztala révén teljes képet ad a helyi ízek világáról.Amíg a vendégek az indzserával tálalt ételeket kóstolják, a színpadon zenészek és énekesek elevenítik meg Etiópia különböző tájegységeinek tánchagyományait. Ez a sokszínűség is része annak a nemzeti büszkeségnek, amely abból fakad, hogy Etiópia az egyetlen afrikai ország, amely megőrizte függetlenségét a gyarmatosító hatalmakkal szemben – még akkor is, ha az olasz megszállás ideiglenesen nyomot hagyott, például a tészták jelenlétében. A Ristorante Castelli ennek emlékét őrzi: egy elegáns olasz étterem.
Gasztronómia – savanykás kenyér és ízes raguk világa
Addisz-Abeba gasztronómiája elsőre talán meglepő lehet, de aki nyitott az új ízekre, annak különleges élményt nyújt. Az etióp konyha alapja a „injera”, egy nagy, savanykás, palacsintaszerű kenyér, amelyet teff lisztből készítenek, és kézzel fogyasztanak – evőeszköz helyett az injerával mártogatják ki a különböző zöldséges, húsos vagy csípős ragukat. A legismertebb fogások közé tartozik a doro wat (fűszeres csirkepörkölt főtt tojással), a siga tibs (pirított marhahús) és a shiro (csicseriborsókrém). A vegetáriánus kínálat is bőséges, főleg a vallási böjtök miatt. Éttermekből széles a kínálat: a hagyományos népzenés-táncos helyektől kezdve a trendi fusion bisztrókig minden megtalálható.
Addisz Abebában a híres Mercato piacon kívül is számos vásárlási lehetőség várja a turistákat, amelyek kényelmesebbek és kevésbé zsúfoltak. A Bole Road a város egyik fő bevásárlóutcája, ahol modern plázák, butikszállodák és üzletek sorakoznak. Kiemelkedik közülük a Dembel City Center és az Edna Mall, amelyek nemzetközi és helyi márkákat egyaránt kínálnak, kellemes, légkondicionált környezetben.
Az etióp kézműves termékek beszerzésére kiváló hely a Shiromeda piac, amely kisebb és rendezettebb a Mercatónál, és híres a hagyományos etióp ruhák, sálak és textilek kínálatáról. Az Afrika Avenue (más néven Bole Road) mentén található üzletek prémium helyi termékeket, modernebb etióp divattervezők alkotásait és minőségi szuveníreket kínálnak.
Az etióp kávé szerelmeseinek kötelező látogatási pont a TO.MO.CA kávéház és bolt, ahol frissen pörkölt, kiváló minőségű kávébabot vásárolhatnak. A Kazanchis negyedben található Zoma Kortárs Művészeti Központ és a környékbeli galériák etióp művészek alkotásait kínálják, egyedi ajándéktárgyak beszerzésére.
A St. George's Galéria a Churchill Avenue-n szintén népszerű a minőségi kézműves termékek, ékszerek és művészeti alkotások miatt. A Gurdjieff Art Gallery nemcsak etióp, hanem kelet-afrikai művészeti alkotásokat is kínál. A városban található Salem's Ethiopia üzlet fair trade elvek alapján gyártott textileket, bőrárukat és ékszereket árul, támogatva a helyi kézműveseket.
A bevásárlóközpontok közül a Friendship Center, az Edna Mall és a Millennium Hall modern vásárlási élményt kínálnak, ahol a nemzetközi márkák mellett étkezési lehetőségek és szórakoztatóipari létesítmények is találhatók. A vásárlás során érdemes figyelembe venni, hogy a legtöbb kisebb üzletben alkudozni illik, bár a nagyobb bevásárlóközpontokban és szállodai üzletekben rögzített árak vannak.
2025-ben egy doboz Marlboro 4 USD-be kerül.
Egy bevásárlóközpont - k. a. fotója
Divatruházati bolt - k.a. fotója
P. S. fotója
A turistáknak szánt zenés-táncos folklór músorokat jellemzően éttermekben adják elő. Eszünk és közben nézzük a show-műsort. A hagyományos zenét esetenként kicsit ,,rockosítják".
Addisz-Abeba éjszakai világa nagyon rétegzett. Aki a „szokványos” bárokra, koktélra és jazzre vágyik, annak a Bole negyed a legjobb választás – itt találhatók a legbiztonságosabb és legnemzetközibb helyek. Jó hír, hogy 2025-ben is működik a legendás Jazzamba Lounge (vagy újabb nevein különféle klubok), ahol a klasszikus etióp jazz keveredik a modern hangzásokkal, és nyugis, értelmiségi közeg is megfordul.
Aki viszont a merészebb, nyersebb oldalra kíváncsi, az gyakran a Piazza negyed vagy a Kazanchis környéke felé veszi az irányt, de ezek már nem feltétlenül ajánlottak kezdőknek. Az alacsonyabb árszintű bárok, füstös sörözők, táncos helyek és alkalmi társaságot kínáló hölgyek jelenléte itt mindennapos. Alapvető higiéniai óvatosság és kulturált, távolságtartó viselkedés itt különösen fontos.
A legfontosabb szabály: ne induljunk egyedül bulizni, ne mutogassunk készpénzt vagy telefont, és mindig kérdezzük meg a szállodai recepciót, hogy az adott hely biztonságos-e. A legtöbb jobb szálloda tud ajánlani megbízható taxit vagy akár kísérőt is.
Kávézás – ahol a világ egyik legjobb feketéjét kínálják
Addisz-Abeba nem csak Etiópia, de az etióp kávékultúra központja is. A kávé itt nem pusztán ital, hanem társadalmi szertartás, napi rituálé.
– Tomoca Coffee – Az egyik legismertebb helyi lánc, 1953 óta működik. A főüzlet a Piassa negyedben található, sűrű, erős eszpresszót adnak, minimális dizájnnal, maximális aromával. Elvitelre is érdemes venni kávét – jó szuvenír.
– Kaldi’s Coffee – Etióp „Starbucks” – modern, légkondicionált, süteménnyel, wifi-vel. Jó választás, ha hosszabb ideig akarunk üldögélni, dolgozni vagy csak elbújni a város zaja elől.
– Garden of Coffee – magasabb árkategóriás, kézműves pörkölő, ahol a helyben pirított kávét frissen főzik le, gyakran etióp kávéceremóniával. Ajánlott kulturális élményként is – a szertartás része a tömjénfüst, a kis csészék, és az első, második, majd harmadik főzet.
Addisz Abebában a közbiztonság nem borzasztó. A turistának leginkább a piacokon kell körültekintőnek, óvatosnak lenni, mert ott ténykedik a legtöbb zsebtolvaj. Szokványos trükk, hogy a zsebtolvaj ,,kollégája" meglök Téged, hogy a figyelmedet elterelje, s ilyenkor dolgozik rajtad sebesen a szakember. Érdemes a pénzünket, az értékeinket szokatlan helyre raknunk. Mindig mutatkozzunk határozottnak, magabiztosnak. A rendőrség nagyon szigorú azokkal akik a turistákat meglopják, vagy akár bármiképpen bántják. (A turizmusból befolyó bevétetelre nagyon hajtanak, plána, hogy a légitársaságuk elképesztően fejlődik és nagyon sok tranzit látogatót is kapnak ezáltal.)
A terrorveszélyre hivatkozva a szállodákba való bejutáskor szinte olyan biztonsági átvilágítások történnek, mint amilyenekhez a repülőtereken szoktunk hozzá.
1. Gyakran előfordul, hogy gyerekek, fiatalok a turistának felajánlják, hogy elviszik egy cultural show-ra. Ne menjünk bele ebbe a turista csapdába. Valami vacak folklór programot tényleg láthatunk és annak valamit inni is, de a llényeg, hogy uténa baromi sok pénzt követelnek ki Tőlled, akkár fenyegetéssel is. Le kell rázni ezeket a ,,kulturális menedzsereket"!
II. Menelik tér Addisz Abebában egy jelentős és történelmi helyszín a város központjában. A tér II. Menelik,, Etiópia híres császára (1889-1913) után kapta a nevét, aki az ország modernizálását és függetlenségének megőrzését segítette elő. A téren található a császár impozáns bronz lovasszobra, ami egy népszerű látványosság.
S. P. fotója
A tér körül számos fontos épület és intézmény található, köztük kormányzati hivatalok és üzletek. Ez a helyszín gyakran szolgál találkozóhelyként és rendezvények helyszíneként, beleértve kulturális és politikai eseményeket is. Az elmúlt években több felújítási projekt is zajlott, amelyek célja a tér modernizálása és vonzóbbá tétele a látogatók számára.
II. Menelik mauzóleuma Addisz Abebában található, és Etiópia egyik legfontosabb történelmi emlékhelye. A mauzóleum a Menelik II katedrális mellett helyezkedik el, ahol Menelik II, felesége, Taytu császárné, és lánya, Zewditu császárnő sírjai találhatók. Az épület gazdag történelmi és vallási jelentőséggel bír, és Etiópia modernizációjának és függetlenségi küzdelmeinek emlékét őrzi. A mauzóleum belső tere lenyűgöző, díszes freskókkal és műalkotásokkal díszített, amelyek a császári család életét és tetteit ábrázolják. A helyszín turisták és zarándokok számára egyaránt népszerű célpont, amely lehetőséget nyújt a látogatóknak, hogy megismerjék Etiópia gazdag történelmét és kulturális örökségét.
A Szentháromság kopt katedrális, amely Amharic nyelven „Kidist Selassie” néven is ismert, Addisz Abebában található, és az Etióp Ortodox Egyház egyik legfontosabb temploma. A katedrális 1941-ben épült, miután Hailé Szelasszié császár visszatért száműzetéséből az olasz megszállás után. Az épületet lenyűgöző építészeti stílusa és díszítései teszik különlegessé, beleértve a színes üvegablakokat, amelyek bibliai jeleneteket ábrázolnak.
A katedrális belső tere tágas és gazdagon díszített, értékes műalkotásokkal és ikonokkal. Itt található Hailé Szelasszié császár és felesége, Menen Asfaw császárné sírja is, ami tovább növeli a hely történelmi jelentőségét. A Szentháromság katedrális nemcsak vallási központ, hanem fontos kulturális és turisztikai látványosság is, amely bemutatja Etiópia vallási és történelmi örökségét.
A katedrális múzeuma Hailé Szelasszié császár sírjával
A Szentháromság katedrális múzeuma Hailé Szelasszié császár sírját is magában foglalja. A múzeum gazdag gyűjteménye révén betekintést nyújt az etióp történelembe, a császári család életébe, valamint a katedrális és az ország vallási örökségébe. A látogatók megtekinthetik Hailé Szelasszié császár és felesége, Menen Asfaw császárné sírjait, amelyek a katedrális egyik legfontosabb látványosságai. Emellett a múzeumban számos értékes tárgy, mint például koronák, öltözékek és egyéb relikviák is kiállításra kerültek, amelyek bemutatják az etióp császári hagyományokat és kulturális örökséget.
A
Szent György katedrális
A Szent György katedrális Addisz Abebában, az Etióp Ortodox Egyház egyik jelentős temploma, 1896-ban épült Menelik II császár uralkodása alatt. A nyolcszögletű katedrális híres gyönyörű festményeiről és ikonográfiájáról, amelyeket neves etióp művészek készítettek. A templom belső tere gazdagon díszített, a falfestmények és a vallási műalkotások az etióp ortodox hitélet fontos elemeit ábrázolják. A katedrális egy múzeumnak is otthont ad, amely bemutatja az etióp ortodox egyház és a császári család történelmét és örökségét.
P. S. fotója
Entoto Mariam
Entoto Mariam Addisz Abebától északra, az Entoto-hegyen található, és Etiópia egyik legrégebbi ortodox temploma. Az Entoto Mariam templomot az 1800-as évek elején építették, és jelentős szerepe volt az etióp ortodox egyház és vallási élet történetében. A templomot Menelik II császár rendelte el építtetni, és itt tartották meg koronázási ceremóniáját is. Entoto Mariam helyszíne különleges jelentőséggel bír az etióp vallási és történelmi örökség szempontjából, és turisták és zarándokok körében is népszerű célpont. A templom környezete gyönyörű természeti környezetben fekszik, és csodálatos kilátás nyílik innen Addisz Abebára és környékére.
Szent István-templom
(nem a mienk)
Az Addisz Abebában található Szent István-templom a városközpontban áll, és az etiópiai katolikus érsekség székhelyeként szolgál. A templom a 20. század elején épült és gyönyörű építészeti stílusa révén kiemelkedő. Hagyományos etióp elemeket ötvöz európai hatásokkal. A Szent István-templom jelentős szerepet játszik Addisz Abeba katolikus közösségének vallási életében, rendszeresen miséket, ceremóniákat és kulturális eseményeket rendeznek itt. Népszerű látványosság és lelki töltekezési hely a helyiek és a turisták körében egyaránt.
k. a. fotója
,, A lenyűgöző Néprajzi Múzeum Hailé Szelasszié császár korábbi palotájában található, az egyetem fő campusának gyönyörű kertjeivel és szökőkútjaival körülvéve.
Ha nem múzeum-rajongó, akkor is érdemes egy kis időt eltölteni a kontinens egyik legszebb múzeumában, amely Etiópia kulturális és társadalmi életének teljes történelmét mutatja be két szinten. Az emeleten megőrizték Hailé Szelasszié császár hálószobáját, fürdőszobáját, és az öltözőjébe is be lehet kukkantani, ahol megnézheti azt a golyó ütötte tükröt is, ami 1960-ban a hadsereg lázadásakor sérült meg. Hailé Szelasszié (1892-1975) meghatározó szereplője mind az etióp, mind az afrikai történelemnek. Belépő a múzeumba 100 birr. (2019)" forrás
A Vörös terror (1976-1977) mártirjainak emlékmúzeuma - k. a. fotója
Állítólag ez Afrika legnagyobb szabadtéri piaca. Valóban hatalmas. Legalább két nap kell ahhoz, hogy bejárjuk.
A piac busztermináljára naponta 45 ezeren jönnek, 1500 buszon! Ha a gyalog a piacra jövőket is kalkuláljuk, akkor naponta legalább 120 ezren fordulnak meg a Mercato-n.
Érdekes, hogy a piac termékfajtánként (pl. háztartási cikkek, textiliák, elektromos dolgok) fel van osztva övezetekre, utcákra. Külön utcája van a műanyag háztartási eszközöknek. Előfordulhat, hogy egy-egy ilyen szakosodott utca önjelölt felügyelője megtiltja nekünk a fényképezést, filmezést. Szóval engedélyt kell kérni, ha megtudjuk egyáltalán, hogy kitől.
,, A rengeteg kis utcát alkotó standok között biztosan megtalálja azt, amit keres. A sűrű standok tömege átláthatatlannak tűnhet, de közelebbről megvizsgálva kiderül, hogy a piac gondosan szervezett. Egy helyen vannak a fűszeres standok, aztán az ezüst ékszereket árusító pultok, majd a kosarakat árusítók, és így tovább.
Még egy újrahasznosított részleg is található itt, ahol gumiabroncsokból készült szandálokat, papucsokat vagy régi, olasz olajbogyós konzervdobozokból készített kávéskannákat és egyéb érdekes tárgyakat árusítanak a mindig mosolygós eladók. Ne vigyen túl sok pénzt, és vigyázzon az értéktárgyaira, mert a piac nemcsak a vásárlóktól, hanem zsebesektől is hemzseg.
Ha túl nyüzsgőnek találja a forgatagot, de szívesen vásárolna helyi autentikus tárgyat, létezik egy kisebb, alternatív piac is, a Shola. Standjain minden megtalálható a fűszerektől és a füstölőktől kezdve a gyümölcsökön át a ruhákig. Ide mindenképpen érdemes taxival menni, mivel elég messze van a városközponttól, az Entoto hegy lábánál. (2019)" forrás
Jön!
Az etióp főváros egyik jelentős körgorgalmi pontján áll a nagy szobor. A forgalom miatt nem könnyű kellő távolságból lefotózni.
A Bob Marley által is képviselt etióp gyökerű, de Jamaicában virágzó rasztafari mozgalom annak idején Haile Szelasszié etióp császárt Messisásnak, Isten inkarnációjának tekintette. A császár elutasította ezt kultuszt, tehát nem állt mögé.
Bob Marley 1978-ban járt a ,,Szentföldön", Etiópa egy vidéki területán.
A Bob Marley szobrot 2015-ben adták át Addisz Abebában a legendás énekes születésének 70. évfordulóján.
Piazza: Ez a város történelmi központja, ahol számos kávézó, étterem és üzlet található. A Piazza a múltbeli hangulatát megőrizve modern élettel is rendelkezik.
Bole: Ez Addisz Abeba egyik modern és pezsgő negyede, ahol számos szálloda, étterem, klub és üzlet található. Ideális helyszín a városban történő tartózkodás során.
Addisz Ketema: Ez a város egyik legrégebbi negyede, ahol érdemes sétálni és felfedezni a helyi életet, kultúrát és történelmi emlékeket.
Szegénynegyed parabola antennákkal - k . a. fotója
Addisz-Abeba – egy napra tervezett élménytúra (2025)
9:00 – Indulás a szállodából, irány a Nemzeti Múzeum
Kezdésnek az Ethiopian National Museum, ahol megtekinthetjük a világhírű „Lucy” csontvázát és más hominidákat, valamint az uralkodók koronáit, öltözékeit, és a kortárs etióp művészeteket is.
➡️ Belépő: kb. 200 birr (3,5 USD)
🕑 Időtartam: kb. 1 óra
10:15 – Séta vagy rövid taxi az Egyetemi Néprajzi Múzeumhoz
Ez a császári palotából átalakított épület a város egyik legérdekesebb múzeuma. Megnézhető Hailé Szelasszié eredeti hálószobája és fürdőszobája, valamint a keresztény ikonográfia és etnikai kiállítások.
➡️ Belépő: kb. 100–150 birr
🕑 Időtartam: kb. 1 óra
11:30 – Taxis felkapaszkodás az Entoto-hegyre
Kellemes felfrissülés a város felett, friss levegőn. A kilátópontról gyönyörű panoráma tárul elénk, akár piknikre is alkalmas. Ha még belefér, meg lehet nézni a régi Menelik-kori palotát és egy régi ortodox templomot is.
➡️ Taxi oda-vissza: kb. 500 birr
🕑 Időtartam: kb. 1,5 óra (odaút, séta, visszaút)
13:15 – Ebéd a 2000 Habesha étteremben
Ez nem csak étkezés, hanem színpadi élmény is: hagyományos svédasztalos etióp ételek, táncosok, zenészek, és az ország 80 etnikumának kulturális bemutatói. Jó ízléssel válogatott fogások, igényes környezet, biztonságos környék.
➡️ Ár: kb. 500–600 birr/fő (9–11 USD)
🕑 Időtartam: kb. 1–1,5 óra
14:45 – Kávészünet a Tomoca Coffee-ban vagy a Garden of Coffee-ban
A Piassa negyedben található Tomoca a legautentikusabb etióp eszpresszóval szolgál, míg a Garden of Coffee élményt is kínál: tömjénes, tradicionális kávéceremóniával, modern dizájnú térben.
➡️ Kávé ára: 30–70 birr (0,5–1,2 USD)
🕑 Időtartam: kb. 30–45 perc
15:30 – Laza séta a Piassa környékén vagy gyors nézelődés a Merkato piac szélén
A Piassa nosztalgikus, kissé kaotikus, de még biztonságos városrész, tele régi boltokkal, hangulatos kávézókkal, sarki pékségekkel. Ha bevállalósabbak vagyunk, egy gyors, vezetett séta a Merkato szélén is belefér – bár mélyebben csak tapasztalt helyiekkel érdemes bemenni.
17:00 – Visszatérés a szállásra vagy transzfer a repülőtérre
További tanácsok:
– A legtöbb program középen vagy északon található, így érdemes Bole vagy Kazanchis környéki szállást választani.
– A napi közlekedéshez kombinálhatók alkalmazásos taxik (Ride, ZayRide) és rövid séták.
– Magaslati hatás miatt érdemes sok vizet inni, és a nap elején nem túlhajtani magunkat.
– Készpénz legyen nálunk, főként birrben, mert sok helyen nem fogadnak el bankkártyát, főleg a múzeumoknál.
Elter Karesz fotója
Bole Road , az egyik főutca - k.a. fotója
Külvárosi srácok - k. a. fotója
Hailé Szelasszié szobor - k. a. fotója
Ultramodern épület a bádogházak szomszédságában - k. a. fotója
Africa Hall (kontinentális szervezet) - k. a. fotója
ervi fotója
Modern negyyed - n.m. fotója
szintén - P. S. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.