ÚTIKRITIKA.HU / Közép-afrikai Köztársaság







útikritikák


Közép-afrikai Köztársaság

Közép-afrikai Köztársaság dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Repülés | Vízum | Szállás | Egészség | Közlekedés | Étkezés | Vásárlás és pénzváltás | Közbiztonság | Magyar külképviselet | Egyéb hasznos információk | Bangui | Boali-vízesés | Egyéb látnivalók | Földrajz és időjárás | Történelem | Manapság | A helyiekről | Turista etikett | További beszámolók | Fotóegyveleg

.

Tehertétel - g.s. fotója

.

Közép-afrikai Köztársaság dióhéjban

Franciaul: République Centrafricaine, angolul: Central African Republic

  • A Közép-afrikai Köztársaság tengeri kijárat nélküli ország, amely nyugaton Kamerunnal, északon Csáddal és Szudánnal, keleten Dél-Szudánnal, délen a Kongói Demokratikus Köztársasággal és a Kongói Köztársasággal határos. A volt francia gyarmat területe 622 984 négyzetkilométer, kb. 5,5 milliós a lakossága (2025-ös becslés).
  • Fővárosa: Bangui, ami 4785 kilométerre van Budapesttől.
  • A Közép-afrikai Köztársaságba történő utazás rendkívül veszélyes a gyilkosságok, rablások, emberrablások és egyéb erőszakos cselekmények kockázata miatt, még a fővárosban is. Az ország nagy területeit fegyveres csoportok irányítják. Zavargások esetén a repülőterek, szárazföldi határok és utak lezárása előzetes értesítés nélkül, vagy csak nagyon rövid határidővel történhet meg. Az egész országra kiterjedő kijárási tilalom van érvényben éjféltől reggel 5 óráig. A külföldi kormányok korlátozott mértékben tudnak segítséget nyújtani állampolgáraik számára vészhelyzetben. Számos ország kormánya azt tanácsolja állampolgárainak, hogy teljes mértékben kerüljék el a Közép-afrikai Köztársaságba történő utazást.
  • A Közép-afrikai Köztársaságban a francia a hivatalos nyelv. A lakosság fele keresztény (25% protestáns, 25% katolikus). A muzulmánok aránya kicsi, kb. 15 százalék.
  • Magyar állampolgároknak kell vízum a Közép-afrikai Köztársaságba. (Meglepő módon van Budapesten nagykövetségük.) A belépés feltétele a sárgaláz elleni oltás igazolása is.
  • Leggyakoribb vezetéknév: Moussa
  • Az ország jelentős mennyiségű ásványkincset birtokol, például gyémántokat és aranyat, mégis Afrika harmadik legszegényebb országa (csak Dél-Szudánban és Burundiban rosszabb az életszínvonal)
  • A Közép-afrikai Köztársaságot a világ egyik legkevésbé törvényes országaként tartják számon. A legtöbb közép-afrikai polgár tehetetlennek, korruptnak és a béke, rend és stabilitás fenntartására alkalmatlannak tartja a kormányát. Időnként tüntetések és tiltakozások is előfordulnak, amelyek erőszakossá válhatnak.

2025. januári helyzetkép:

A Közép-afrikai Köztársaság (CAR) területén folyamatosan zajlanak fegyveres összecsapások. A külföldieket is megöltek, köztük segélymunkásokat és békefenntartókat.

Az ország egész területén kijárási tilalom van érvényben 22:00 és 5:00 óra között, Bangui kivételével.

Bandita csoportok a segélyszervezeteket támadnak meg , hogy pénzt, járműveket és felszereléseket raboljanak.


Fő látnivalók:

Az UNESCO természeti világörökségének részei ezek:

  • Manovo-Gounda St. Floris nemzeti park
  • Sangha természetvédelmi övezet

Fő látnivalók még:

  • A Boali-vízesés és más csodás vízesések
  • Állatrezervátumok, bámulatos szavannák
  • A M'bari-folyó partján lévő hagyományos falvak
  • A Bouar-fennsík izgalmas tájai

Érdekességek:

A Közép-afrikai Köztársaságban az aranyásás az egyik fő foglalkozás, és az ország gazdag aranytartalékai miatt a népesség egy része aranybányászatból él.

Az országban a Bokassa-család volt a hatalmon a 60-as és 70-es években. Az első elnök, Bokassa tragikomikus megalómániájától vezérelve császárrá koronáztatta magát.

Az országban élő pigmeusok a zenei tehetségükől és táncos kultúrájukról. A pigmeusok hangszerei közé tartozik az íj és a falevél is.

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Kevesek által látogatott ország, és emiatt "erős skalp" egy világjáró számára
  2. Megkóstolni az antilophúst
  3. A Boali-vízesés
  4. Manovo-Gounda Saint Floris nemzeti park
  5. Legalább Bangui, valamint a Dzanga Sangha nemzeti park jó közbiztonságú
  6. Banguiban az élettel teli központi piac
  7. Banguiban meglepően finom fagyizók vannak, a Mocaf nevű helyi sör kifejezetten jó
  8. Nem esett semmi bajunk 
  9. A pigmeusok egy közösségének a meglátogatása

Nem tetszett

  1. A közutakon az ellenőrző pontoknál a sok rendőrségi, katonai, csendőrségi, vámőrös igazoltatások, amiknek lényege a megsarcolásod
  2. Nagyon strapás ország a turista számára
  3. A helyi konyháról sok jót nem lehet mondani
  4. Szörnyen sújtják a helyi népeket a folytonos fegyveres konfliktusok
  5. Kevés a fehér ember számára elviselhető szálláshely
  6. Nagyon nehezen lehet olcsón megúszni az ország meglátogatását. 
  7. Bangui piacán sült majomhúst látni

g.s. fotója

Vélemények

Nos, bevallom, amikor a Közép-afrikai Köztársaságba utaztam, fogalmam sem volt, mire számítsak. Az egyetlen tervem az volt, hogy elkerüljem, hogy egy oroszlán elkapjon, és lehetőleg ne essen az eső minden nap. Hát, az utóbbi nem jött össze. Már az első napon is úgy éreztem, hogy az eső folyamatosan követ engem, mintha a saját felhőm lett volna. Egy hátizsákos srácnak persze semmi sem állhat az útjába, ugye?

Bangui, a főváros, egy őrült, kaotikus hely, ahol egyszerre öt különböző dolog történik körülötted. Az utcán mindenki olyan hangosan kiabál, mintha versenyeznének, ki tud hangosabban kérni egy mangót a piacon. Az első éjszakámat egy kis vendégházban töltöttem, ahol a klíma nem működött, de a szúnyogok annál inkább. A szúnyoghálóval való küzdelmet már az első éjszaka feladtam.

A második nap belevetettem magam a dzsungelbe. Órákig gyalogoltam, hogy végre találkozzak a helyi pigmeus törzzsel, akik valószínűleg az egyetlenek voltak, akik még nálam is kevesebb holmival utaztak. Bár nem beszéltünk közös nyelvet, azonnal megértettük egymást, amikor felajánlottam egy Snickers-t. Kiderült, hogy az univerzális valuta az édesség. A dzsungelben való túlélés művészetéről lenyűgöző dolgokat tanultam, például azt, hogy a hőség ellen semmi sem segít igazán.

A helyi közlekedés élmény volt. Azt hittem, az afrikai buszok romantikusak lesznek – gondoltam, kilógó lábbal suhanok át a szavannán. Ehelyett egy túlzsúfolt, régi minibuszban kötöttem ki, ahol egy tyúk volt az ölemben, és valaki folyton fülön veregetett véletlenül. Legalább a buszsofőr rádiója jól szólt, így afrikai popzene kíséretében száguldottunk át a poros utakon.

A hetedik napon sikerült részt vennem egy hagyományos táncon. A faluban mindenki táncolt, én meg próbáltam követni a mozdulatokat, de valószínűleg inkább úgy néztem ki, mint aki épp megbotlik. A helyiek persze nagyot nevettek rajtam, de ez is a kaland része volt. Végül a helyi pálinka, amit kínáltak, bátorságot adott, és talán a nap végére már tényleg elég jól mozogtam (vagy legalábbis ezt gondoltam akkor).

Összességében a nyolc nap Közép-afrikai Köztársaságban életem egyik legemlékezetesebb élménye volt. Az ország vad és gyönyörű, tele kihívásokkal és meglepetésekkel. Ha visszamennék? Persze, de legközelebb hozok magammal egy működő szúnyogriasztót, és talán nem eszem annyi Snickers-t a dzsungelben. (barkó, 2023)

Tánc a turistáknak ajándékért cserébe- g.s. fotója

Repülés és repülőjegy

Párizsból 7 órás repüléssel jut el Banguiba az Air France francia légitársaság.

Szárazföldi belépés

Már a kameruni oldal is keltett némi világvége érzést, de az igazi megpróbáltatások csak a Közép-afrikai Köztársaság felé haladva kezdődtek. Kamerun még egyértelműen része annak, amit nevezhetünk "civilizáltabb Afrikának": Lagoshoz képest nyugisabb, ugyanakkor az alapvető infrastruktúra még itt is működőképes.

A Közép-afrikai Köztársaság viszont egészen más világ. Ez a hely még afrikai mércével is az "eldugott végvidék" érzetét kelti. Már a kameruni határnál elkezdődött a pénzlehúzási kísérlet: a határőr forgatta az útlevelemet, majd feltűnően a tenyeréhez csapkodta, várva, hogy megértsem a célzást. Mikor nem reagáltam, rákérdezett, mennyit fizetek a kiléptető pecsétért. Határozottan közöltem, hogy nem fizetek semmit. Egy rövid, kellemetlen csend után továbbállt, és némi kelletlen járkálás után végül bepecsételte az útlevelemet – még jó utat is kívánt.

A túloldalon már egyértelműbb volt a helyzet. A beléptető tiszt azzal kezdte, hogy 5000 CFA-t (kb. 2000 forint) követelt. Mondtam neki, hogy nem fizetek, mire a helyiek – akik mind fizettek, mintha ez lenne a világ legtermészetesebb dolga – nem értették, miért tiltakozom. Az egyikük javasolta, hogy adjak 2000 CFA-t, mert az "itt a tarifa". Közben a tiszt már 3000-re csökkentette az igényét. Szinte egy órát alkudoztunk, míg végül 1000 CFA-ban állapodtunk meg, amit fájó szívvel kifizettem. Azt hittem, ezzel vége, de kiderült, hogy ez csak az első állomás volt.

A következő pontokon – rendőrségnél, csendőrségnél, és még ki tudja, milyen hivataloknál – mindenhol fizetést vártak el. Mivel az elsőnél már pénzt adtam, itt határozottan ellenálltam. Próbáltam elmagyarázni, hogy szegény turista vagyok, aki pénz nélkül utazik, de nem volt könnyű.

Egy motoros taxi vitt tovább a hivatalos "Immigration Office"-hoz, ahol a beléptető pecsétet ténylegesen megkaptam. Ahogy megláttak, leültettek, hogy várjam meg a főnököt. Órák teltek el, mire megérkezett. Kikérdezett, majd bepecsételte az útlevelemet – ezután közölte, hogy 5000 CFA-t kell fizetnem. Bárgyún néztem rá, és közöltem, hogy nincs pénzem. Néhány feszült perc után visszaadta az útlevelemet fizetés nélkül.

Ez a határátkelés minden szempontból kimerítő és tanulságos volt, egyben jól tükrözi a régió viszonyait 2024-ben is.

Vízum

A Közép-afrikai Köztársaság budapesti nagykövetségének elérhetőségei:

Cím: 1056 Budapest, Molnár utca 19. Levelezési cím: 1396 Budapest, Pf. 497 Telefon: +36 1 484 7590, +36 1 484 7610, +36 70 589 3224 E-mail: ambassaderca@yahoo.fr

Szállás

A fővároson és a Dzanga-Sangha természetvédelmi területen kívül szinte semmilyen turisztikai infrastruktúra nem található.

2024-ben, ha egy turista a Közép-afrikai Köztársaságban a fővároson és a Dzanga-Sangha természetvédelmi területen kívüli településeken szeretne szállást találni, a következő lépéseket érdemes megfontolni:

Kapcsolatfelvétel helyi szervezetekkel vagy közösségekkel: A nagyobb városokban, például Bangassou, Bambari vagy Bossangoa környékén lehetnek kisebb vendégházak, missziók vagy egyházi szállások, amelyeket helyi kapcsolatokon keresztül érhet el. Előre érdeklődjön telefonon vagy e-mailben, amennyiben ezek az információk elérhetők.

NGO-k és segélyszervezetek tanácsai: A régióban tevékenykedő nemzetközi szervezetek (például az ENSZ vagy a Vöröskereszt) esetleg tudnak ajánlani biztonságos szálláslehetőségeket, vagy tanácsot adhatnak, hogy hol érdemes megszállni.

Helyi vezetők és közvetítők segítsége: Ha egy adott területen szeretne megszállni, érdemes helyi idegenvezetőt vagy közvetítőt fogadni, aki ismeri a környéket, és segíthet megtalálni biztonságos szállást.

Kapcsolatfelvétel a Dzanga-Sangha természetvédelmi terület irodájával: Mivel ez az egyik legjobban kiépített turisztikai terület az országban, az ottani iroda esetleg tud további szálláshelyeket ajánlani a közelben vagy más, biztonságosabb régiókban.

Előzetes szállásfoglalás: Ha lehetséges, mindig foglaljon előre, és ellenőrizze a szálláshely megbízhatóságát megbízható forrásokból. Az improvizáció nem ajánlott egy ilyen alacsony infrastruktúrájú és biztonsági szempontból kritikus országban.

Helyi piacok és központok: Bizonyos településeken lehetnek egyszerű vendégházak vagy piaci központokhoz közeli szállások, amelyek minimális kényelmet nyújtanak. Ezeket általában helyi taxisofőrök vagy közösségi vezetők ismerik.

Szállásalternatívák keresése a fővárosban vagy a határ mentén: Ha a vidéki szálláskeresés nehézségekbe ütközik, érdemes lehet visszatérni Bangui-ba vagy a szomszédos országok határ menti településeire, ahol nagyobb az esély szervezett szálláshely találására.

Fontos, hogy mindig vegye figyelembe a biztonsági kockázatokat, és csak megbízható, hivatalos vagy helyben ismert szálláshelyeket válasszon. Az utazás előtt konzultáljon a saját országának külügyminisztériumával, és kövesse a biztonsági figyelmeztetéseket.

Egészség

A belépéshez fel kell mutatni sárgaláz elleni oltásról szóló igazolást. Malária elleni védekezés szükséges.

Az orvosi ellátás színvonala gyatra, főleg a fővároson kívül.

Bangui egyes területein tiszta és szűrt ivóvíz érhető el, ezért bizonyos éttermekben és bárokban felszolgált víz biztonságosan fogyasztható. Azonban a víz tisztasága nem mindig megbízható, így biztonságosabb palackozott vizet vásárolni, vagy a vizet felforralni, illetve megszűrni. A fővároson kívül a víz tisztasága nem garantált. Az ételeket mindig főzve vagy hámozva érdemes fogyasztani, különösen a helyi piacokon vásárolt élelmiszerek esetében, ahol a higiéniai körülmények problémát jelenthetnek. Ha betegség lépne fel, tanácsos egy nagykövetségi orvoshoz fordulni (például a francia vagy az amerikai nagykövetség orvosai jó hírnévnek örvendenek), vagy olyan szervezetek klinikáin segítséget kérni, mint az Institut Pasteur. A helyi klinikák és kórházak gyakran korlátozott mennyiségű alapvető erőforrással, például fecskendőkkel vagy gyógyszerekkel rendelkeznek.

Közlekedés

A Közép-afrikai Köztársaság (KAK) közlekedési viszonyai általában nehézkesek és bizonytalanok, és nem javasoljuk a turisták számára. Az országban a közúti infrastruktúra gyenge, az utak rossz állapotban vannak, és a közlekedési balesetek száma magas. Az országban a legtöbb terület nem aszfaltozott, és az utak állapota változó lehet, különösen az esős évszakban. Az országban a közlekedési eszközök elavultak, és az utazási lehetőségek korlátozottak.

A legtöbb turistának ajánlott, hogy béreljen autót helyi vezetővel, aki ismeri az utakat és a területet. Azonban az autóbérlés nem mindig garantálhatja a biztonságos utazást az országban.

Az országban van egy kis repülőtér, amelynek használata lehetőséget nyújt arra, hogy a turisták gyorsan eljussanak a nagyobb városokba, azonban a belső légi közlekedés is rendkívül korlátozott, és az árak magasak.

Összességében azt javasoljuk, hogy a turisták gondosan mérlegeljék az utazás lehetőségét a Közép-afrikai Köztársaságba, és alaposan tájékozódjanak a közlekedési lehetőségekről, mielőtt útnak indulnak. Az országban jelentős biztonsági kockázatok is vannak, így az utazás előtt a konzuli szolgálatokkal való konzultáció és az utazás biztonsági kockázatainak figyelembevétele szükséges.

g.s. fotója

Étkezés

A Közép-afrikai Köztársaságban a turisták számára az étkezési lehetőségek korlátozottak és egyszerűek lehetnek. Az országban a helyi ételek leginkább az afrikai kontinens többi részén ismert ételekhez hasonlóak, és általában a helyi terményekre és húsfélékre épülnek.

Az éttermek általában csak a nagyobb városokban találhatóak, és a választék korlátozott lehet.

A turisták számára ajánlott, hogy fogyasszanak palackozott vizet, és kerüljék a helyi csapvíz fogyasztását. Az utazás során érdemes odafigyelni a helyi étkezési szokásokra, és előnyösebb lehet a helyi ételeket fogyasztani, amelyek biztonságosabbak és higiénikusabbak lehetnek.

Vásárlás és pénzváltás

A Közép-afrikai Köztársaság hivatalos pénzneme a Közép-afrikai frank (XAF). A legtöbb turista a nemzetközi hitelkártyájukat használja az országban, hogy ATM-ből készpénzt vehessenek fel, és hogy az éttermekben, szállodákban és boltokban fizethessenek.

Azonban, mivel az országban a banki és pénzügyi infrastruktúra korlátozott, az ATM-ek és bankok nem mindig érhetők el, és az átváltási árak magasak lehetnek. Ezért javasoljuk, hogy a turisták váltsák át a pénzüket az országba utazás előtt vagy a repülőtéren, ahol általában bankok és pénzváltók állnak rendelkezésre.

Azonban, mint minden utazás során, fontos, hogy az utazók gondoskodjanak a pénzük biztonságáról az utazás során. Javasoljuk, hogy a turisták vigyék magukkal azokat az értéktárgyaikat, amelyeket szükségesnek tartanak, és hogy ne hordjanak magukkal nagy mennyiségű készpénzt.

A Közép-afrikai Köztársaságban az árak rendkívül magasak a külföldiek számára, akik megpróbálnak a származási országukban megszokott életszínvonalon élni. Sok árut és terméket repülővel vagy hajóval kell az országba szállítani, ami magyarázza a számos termék magas árát. Az „helyi” áruk, amelyeket a régió országából, például a Kongói Demokratikus Köztársaságból vagy Kamerunból importálnak, valamivel olcsóbbak (például rizs, bab, víz stb.). Végül, Bangui és más városok szupermarketeinek jelentős részét libanoni családok üzemeltetik, ezért bőségesen kaphatók közel-keleti ételek is az országban, bár ezek szintén nagyon drágák.

Közbiztonság

A Közép-afrikai Köztársaság a világ egyik legkevésbé törvényes országa, ahol a hatóságok rendkívüli mértékben korruptak, és gyakorlatilag két céljuk van: megfosztani Önt a személyes tulajdonától és zaklatni. Ne bízzon bennük, és ne várja, hogy megoldják a problémáit; nem fognak segíteni.

A rendőrség és a hadsereg tagjai gyakran állítanak fel rögtönzött ellenőrző pontokat, hogy pénzt vagy értékeket csikarjanak ki gyanútlan utazókból. Ezek az ellenőrző pontok rosszul vannak megjelölve, és előfordulhat, hogy kénytelen lesz átadni nálánál lévő értékeit.

Mindig legyen tisztában a környezetével, és gondolja meg, mit mond vagy tesz nyíltan; egy konfliktusba keveredni korrupt hivatalnokokkal vagy a "rossz emberrel" egy távoli országban olyasmi, amit Ön (vagy bárki más) nem szeretne átélni.


A határátkelőknél szolgálatot teljesítő rendőrök kenőpénzt fognak követelni; minimum 5 amerikai dollárra lehet számítani. Számos beszámoló szerint a kameruni határtól Banguiig tartó út során több száz amerikai dollár vagy euró összegű kenőpénzt is elkérhetnek. A rendőrök gyakran elkoboznak egy tárgyat (útlevelet, kamerát, órát), és pénzt követelnek annak visszaadásáért. Az ország útjain fegyveres rablások gyakoriak. Erőszakos bűncselekmények a fővárosban, még nappal is előfordulnak, különösen a „Kilométer 5” buszpályaudvar környékén. Az alkoholizmus komoly probléma a városi lakosság körében, ezért legyünk óvatosak a részegekkel, és még csak ne is gondoljunk arra, hogy helyiekkel együtt igyunk – valószínűleg alulmaradnánk.


A közép-afrikai törvények értelmében köteles magánál tartani valamilyen személyazonosító okmányt. Ez azt jelenti, hogy mindig legyen Önnél egy hitelesített másolat az útleveléről vagy a nemzeti személyi igazolványáról.

2024-ben is jelen vannak az ENSZ békefenntartó csapatai a Közép-afrikai Köztársaságban. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa 2022 novemberében egy évvel meghosszabbította a csaknem 17 500 főből álló békefenntartó misszió, a MINUSCA mandátumát.
Honvédelem
Bár a legfrissebb adatok nem állnak rendelkezésre, a régióban fennálló folyamatos instabilitás és humanitárius válság miatt valószínűsíthető, hogy a misszió jelenléte továbbra is szükséges. Az ENSZ békefenntartói kulcsszerepet játszanak a polgári lakosság védelmében és a béke előmozdításában az országban.

Az ENSZ Békefenntartó erők egy őrjárata - o. j. fotója

Szabadrablás

,, 30-40 km-enként ellenőrzőpontok, kb. 15-20 darab volt, s mindenhol 2ezer lett volna a tarifa. Olyan természetesen tudjak mondani, hogy ők most azért vannak, hogy fizessek:
"DÜ MÍL, DÜ MÍL" aztán mikor tettetem magam, hogy nem értem, össze tudják szedni minden angol tudásukat, hogy elmagyarázzák: PAY! CAFFETERIA FOR US! TWO TOUSAND!
"FOHMALITÉ, FOHMALITÉ!" - nem tudom ez a szó mit jelent, de mikor meghallom ez rosszat jelent... –persze, fohmalité az öreganyád!!! -mondom magamban. Közben meg tettetem az értetlent -hogy szakadna rátok az a putri kunyhótok az összes beszedett pénzetekkel együtt!!!

Aztán, mikor már kezd kínossá válni a szituáció, túl vagyunk azon, hogy elmagyarázzák, hogy pénzt akarnak (végtelenségig nem lehet tettetni, hogy nem érted, mert Afrikában ez nem rázza le az embereket, hanem inkább még erélyesebben kezdenek magyarázni), én is próbáltam elmagyarázni elég kevés sikerrel, hogy nincs pénzem, a patthelyzet beállta után kell bevetni a misszionárius dolgot. Azt vettem észre, hogy attól függetlenül, hogy tisztelik-e a misszionáriusokat, vagy sem, lenyugtatja őket, mert nem érzik úgy, hogy vesztesként jöttek volna ki a szituációból.
Végül 1 kivételével (500-ra alkudtam le) nem fizettem sehol. Itt azt mondták, hogy nem érdekel, a misszionáriusoknak is fizetni kell, meg is mutatták az A2-es méretű nagy könyvüket, amibe minden erre járót szépen felírnak, hogy 3 nappal ezelőtt nézzem csak meg, itt járt egy misszionárius, és ő is fizetett. Azt mondjuk nem írták fel, hogy mennyit fizetett, csak a személyes adatokat vezetik elég precízen, szépen vonalzóval berublikázva a füzetet. Ez a füzetezés elég elterjedt módszer nem csak Afrikában, de még Ázsiában is, leginkább a diktatórikus országokban. Nem tudom, történt-e meg már valahol, hogy az unalmukban való olvasgatást leszámítva, visszanézte volna bárki is a beírásokat. Sebaj, építsük csak a füzet alapú adatbázisokat!

Az egész út során a félóránkénti alkudozás volt a legmegterhelőbb. Mindig újra és újra eljátszani az egészet. De messze van ez a főváros " forrás

…

Magyar külképviselet

A Közép-afrikai Köztársaságban nincs sem magyar külképviselet, sem tiszteletbeli konzuli képviselő.

Egyéb hasznos információk

1. A helyiek gyakran kézzel esznek. Ha velük étkezik, és Ön is kézzel eszik, a jobb kezét használja. Náluk a  bal kezet általában a fenéktörlésre tartják fenn, ezért a bal kézzel való evés számukra udvariatlannak vagy visszataszítónak tűnhet.

2. Elméletileg a látogatók beszerezhetnek egy "permis de filmer" (fotózás és videózás) engedélyt a bangui Turisztikai Minisztériumtól, amelyet néhány nap alatt kiállítanak.

A fényképezést általában gyanakvással és ellenérzéssel fogadják, nemcsak a rendfenntartó vagy katonai személyzet részéről az érzékeny helyszíneken, például kormányépületek, infrastruktúra és ellenőrző pontok környékén, hanem szinte mindenhol a helyiek részéről is. Nyilvános helyeken történő fotózás esetén mindig kérjen engedélyt azoktól, akiket le szeretne fényképezni.

Bangui

A főváros az Ubangi-folyó északi partján terül el. 990 ezres a lakossága (2024-es becslés)

Bangui, a Közép-afrikai Köztársaság fővárosa, 2024-ben sem rendelkezik kiterjedt aszfaltozott úthálózattal. A városban továbbra is korlátozott számban találhatók aszfaltozott utak, és a legfontosabb közút az, amely Banguit összeköti a környező régiókkal, mint például a Mbaiki felé vezető útszakasz. Ez az út a régió egyetlen jelentős aszfaltozott része, amely alapvetően közlekedési és kereskedelmi célokat szolgál. A városon belül a közlekedés nagyrészt motoros taxikkal és buszokkal zajlik, az aszfaltozott utak pedig leginkább a főbb városi területekre korlátozódnak

g.s. fotója

o. j. fotója

bébé fotója

Boali-vízesés

Magasabb 3 méterrel a Niagaránál.

A Boali-vízesés a Közép-afrikai Köztársaság egyik legismertebb természeti látványossága, amely Banguitól mintegy 100 km-re északnyugatra található, a Boali nevű település közelében. A vízesés az Mbali folyón helyezkedik el, és több szakaszból áll, amelyek együttesen 50 méter magas zuhatagot alkotnak, különösen az esős évszakban lenyűgöző. A vízesés környékét buja, trópusi növényzet veszi körül, amely fokozza a táj szépségét.

A Boali-vízesés nemcsak természeti csoda, hanem fontos szerepet játszik a régió energiaellátásában is. Itt található a Boali vízerőmű, amely jelentős részét biztosítja Bangui és a környező területek elektromos ellátásának. Az erőmű 1954-ben épült, és a folyó energiáját használja fel áramtermelésre.

A vízesés könnyen megközelíthető a fővárosból, és népszerű célpont a turisták körében, akik pihenni vagy piknikezni érkeznek ide. Az infrastruktúra azonban nem túl fejlett, így érdemes előre felkészülni az utazásra. Az esős évszakban a vízhozam jelentősen megnő, így a látvány még lenyűgözőbb, de egyúttal az utak is nehezebben járhatók.

A Boali-vízesés közeli környezete ad otthont számos állatfajnak, köztük különféle madaraknak, így a természetkedvelők és madármegfigyelők számára is vonzó célpont. Emellett a helyi közösségek hagyományosan a vízesést körülvevő területeken élnek, és gazdálkodásból, valamint kis léptékű turizmusból tartják fenn magukat

g.s. fotója

Egyéb látnivalók

Manovo-Gounda St. Floris Nemzeti Park

Az UNESCO Világörökség része. A park hatalmas szavannás területeket foglal magában, ahol elefántokat, orrszarvúkat, antilopokat és más vadállatokat lehet megfigyelni. Sajnos az orvvadászat és a politikai instabilitás miatt a park védelme nehézségekbe ütközik, de még mindig az ország egyik legfontosabb ökoturisztikai célpontja.

Dzanga-Sangha Nemzeti Park

Szintén kiemelkedő látványosság, különösen azok számára, akik az érintetlen trópusi esőerdők világát szeretnék felfedezni. Itt élnek a veszélyeztetett nyugati síkvidéki gorillák, valamint erdei elefántok is. A parkban a látogatók betekintést nyerhetnek a helyi pigmeus közösségek életébe is, akik a hagyományos életmódjukat részben még mindig megőrizték.

A Sangha természetvédelmi övezet egy másik UNESCO-listás terület, amely kiterjedt esőerdőivel és ritka állataival az afrikai vadvilág egyik legfontosabb menedéke. Itt lehetőség van dzsungeltúrákra és vízi szafarira is a folyókon.

Bouar-fennsík

Hatalmas megalitikus emlékeket rejt. Ezek a több ezer éves kőszerkezetek Afrika kevésbé ismert régészeti látványosságai közé tartoznak, és a történészek szerint ősi temetkezési helyek lehettek.

A M'Bari-folyó menti falvak

Szintén érdekes úti célok lehetnek azok számára, akik szeretnék megismerni a helyi közösségek mindennapjait. Az itt élők hagyományos életmódot folytatnak, és a folyóparti településeken a látogatók bepillanthatnak az afrikai vidéki élet autentikus világába.

Földrajz és időjárás

........

Közép-afrikai Köztársaság zömében egy 600 méter tengerszint feletti magasságú fennsíkon terül el. Mindenütt trópusi éghajlat uralkodik. A növényzetet elsősorban a különféle szavannák határozzák meg. Az ország legmagasabb csúcsa a Ngaui, 1420 méterrel. A délre fekvő trópusi esőerdő a siksági gorillák és erdei elefántok egyetlen megmaradt otthona. Ezen kívül antilopok, bivalyok, majmok, vízilovak, gyíkok és különféle madarak találhatók az állatvilágában.

Történelem

Az ország 1960-ban vált függetlenné Franciaországtól. Kétes hírnevét a világsajtóban 1976 és 1979 között szerezte az ország, mert akkor egy Bokassa nevű katonatiszt senkiházi császárságot vezetett be, természetesen a császári trónt magának megszerezve. Azután is mindmáig puccsok, polgárháborús viszonylatok terhelik a szerencsétlen közép-afrikai országot.

Bokassa 1966-ban került hatalomra egy katonai puccs révén, amely előtt a hadsereget vezette. Korábbi katonai karrierje során a francia hadseregben harcolt az indokínai háborúban, és századosi rangig jutott. Kormányzása során kiszámíthatatlan döntéseket hozott: például börtönbüntetéssel sújtotta a munkanélküliséget, betiltotta a poligámiát, valamint a tomtom-dobra épülő, az országban népszerű zenét. Eközben az ország természeti kincseinek kiaknázását gyakorlatilag teljes egészében átengedte a franciáknak. Uralkodói ambíciói csúcspontjaként 1977 decemberében, Napóleon mintájára, császárrá koronáztatta magát. A koronázási ceremóniával világszerte feltűnést keltett – bár nem biztos, hogy éppen olyan módon, ahogyan azt elképzelte.

Manapság

A közép-afrikai állam a világ legszegényebb országa a humán fejlettségi index szerint. A lakosság csaknem fele 16 éves, és a várható élettartam is a legalacsonyabb a világon, mindössze 49,5 év az átlag.

A lakosság csaknem 82%-a írástudatlan, nagy arányban vannak HIV/AIDS fertőzöttek, és az ott élők kétharmada alultáplált. A gyerekekre kényszerített munka nagyarányú, és sajnos ma is óriási a gyermekkereskedelem.

A Közép-afrikai Köztársaság (CAR) helyzete 2024-ben is sajnos továbbra is súlyos kihívásokkal küzd, ahogy a Legatum Institute korábbi jelentéseiben is szerepelt. Bár a lakosság viszonylag nagyfokú szabadságot élvez, az ország az egyik legnehezebb sorsú és legreménytelenebb maradt a világon, elsősorban az oktatás, az egészségügy és a gazdasági lehetőségek szempontjából. A 2024-es adatok szerint az infrastruktúra és a közszolgáltatások továbbra is hiányosak, és az évtizedek óta tartó fegyveres konfliktusok, politikai instabilitás és gazdasági visszaesés mélyítik a válságot.

Az oktatási rendszer továbbra is alulfinanszírozott, és az iskolai végzettség alacsony. A gyermekek több mint fele nem jut rendszeres oktatáshoz, ami a jövő generációit is veszélyezteti. Az egészségügy szintén kritikus helyzetben van, mivel az országban a világ egyik legmagasabb gyermekhalálozási aránya tapasztalható, és az alapvető orvosi ellátáshoz való hozzáférés minimális.

A Human Development Index (HDI) 2023-as adatai alapján a CAR az egyik legalacsonyabb helyezést érte el, és a globális éhezési válságot is súlyosbítja a konfliktusok és a szegénység. A lakosság nagy része élelmiszerhiánnyal küzd, és a gazdaság nagyrészt a segélyekre és a nemzetközi közösség támogatására támaszkodik. A politikai instabilitás és a fegyveres milíciák jelenléte tovább nehezíti az ország fejlődését, mivel a kormány hatalma gyenge, és az erőforrások korlátozottak.

Az ország természeti erőforrásai, mint az arany, gyémánt és fa, potenciálisan gazdasági növekedést hozhatnának, azonban a bányászati ipar és a természeti erőforrások kihasználása sokszor nem az ország javát szolgálja, mivel a hasznot gyakran fegyveres csoportok szerzik meg​
Az előrehaladás lassú, és bár nemzetközi segítség folyamatosan érkezik, a CAR hosszú utat kell még megtegyen, hogy stabilabb jövő felé haladjon.


A Közép-afrikai Köztársaság politikai rendszere 2024-ben továbbra is rendkívül ingatag, elsősorban az etnikai és vallási feszültségek miatt. A 2013-ban kezdődött válság alapvetően meghatározza az ország politikai és társadalmi helyzetét. Ekkor a muszlim többségű Séléka lázadószervezet megbuktatta François Bozizé elnököt, aki a keresztény közösség támogatója volt. A Séléka fegyvereseinek hatalomátvétele után a keresztény milíciák, az úgynevezett anti-balaka csoportok válaszul fegyveres támadásokat intéztek a muszlim közösségek ellen. Ez a konfliktus olyan mély megosztottságot hozott létre, amely azóta is az ország legnagyobb problémái közé tartozik.

A 2020-as választásokat követően Faustin-Archange Touadéra elnök újabb mandátumot nyert, azonban a lázadó csoportok jelenléte és a milíciák állandó támadásai továbbra is destabilizálják a kormányt és a biztonsági helyzetet. Az ENSZ által támogatott MINUSCA békefenntartó misszió folyamatosan próbálja fenntartani a rendet, de a milíciák befolyása és a fegyveres erők gyenge ellenőrzése miatt nehéz előrehaladást elérni.

A konfliktusok továbbra is mélyítik a gazdasági és társadalmi válságot, és jelentős humanitárius krízis alakult ki. A lakosság nagy része az országon belül menekült, vagy más afrikai országokba kényszerült elhagyni otthonát. Az etnikai és vallási ellentétek máig fennállnak, és a konfliktus megoldásához a nemzetközi közösség további erőfeszítései szükségesek​

A helyiekről

A várható átlagos élettartam 46 év. Egy ötvenes férfi ott valóságos matuzsálem és nagy tiszteletnek örvend.

A Közép-afrikai Köztársaság lakossága több mint 80 különböző etnikai csoportból áll, köztük a legjelentősebbek a Gbaya, Banda, Mandja, Sara, Mboum, valamint a kisebb pygmy közösségek. Ezek az etnikumok mind saját hagyományokkal és kulturális értékekkel rendelkeznek, és bár békésen élnek együtt, a politikai és vallási feszültségek gyakran mélyítik a társadalmi megosztottságot. A lakosság nagy része vidéken él, mezőgazdaságból és állattenyésztésből tartja fenn magát, gyakran önellátó gazdálkodással foglalkozik. A városokban a munkalehetőségek szűkösek, a szegénység széles körben elterjedt.

A hagyományok fontos szerepet játszanak a mindennapokban. Az egyes közösségek rítusai, mint például a halászat, a vadászat, vagy a kézművesség, nemcsak megélhetési forrást jelentenek, hanem kulturális örökséget is képviselnek. Az esküvői szertartások például gyakran hosszú, többnapos ünnepségekkel járnak, ahol a zene, a tánc és a helyi ételek kiemelt szerepet kapnak.

A nemek egyenjogúsága szempontjából az ország még mindig küzd a kihívásokkal. A nők gyakran alárendelt szerepet töltenek be a társadalomban, és sokan mezőgazdasági munkát végeznek, miközben otthon is felelősek a háztartás fenntartásáért. Az oktatáshoz és egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés a nők számára sokszor korlátozott. Azonban az elmúlt években több nemzetközi szervezet is aktívan dolgozik azon, hogy javítsa a nők helyzetét az országban.

A vallás szintén meghatározó része az emberek életének. A lakosság nagy része keresztény, de jelentős muszlim kisebbség is él az országban, főleg a kereskedelemben és az üzleti életben. A tradicionális vallások szintén jelen vannak, különösen a vidéki közösségekben, ahol a természetközeli hiedelmek és a szellemekkel kapcsolatos szokások mindmáig fennmaradtak.

Az emberek általában nagycsaládos közösségekben élnek, ahol a család minden tagja részt vesz a mindennapi tevékenységekben. Az idős generációkat tisztelet övezi, és a tanácsaik meghatározók a közösség döntéseiben. Az oktatás szintje alacsony, különösen a vidéki területeken, ahol sok gyerek nem jár iskolába, mivel a családok inkább a földművelésben vagy az állattartásban való segítséget tartják fontosnak.

A társadalom nagy része rendkívül szegény, és az életkörülmények nehezek, különösen a hosszú ideje tartó politikai instabilitás és a fegyveres konfliktusok miatt. Az élelmiszerbiztonság kérdése kulcsfontosságú, mivel sok család éhezik, és a nemzetközi segélyszervezetek jelentős szerepet játszanak az alapvető szükségletek kielégítésében. Ennek ellenére a közép-afrikai emberek közösségi életének erős hagyományai vannak, és a családi kapcsolatok, az ünnepek és a közös tevékenységek mindig kiemelt szerepet játszanak a mindennapokban

Pigmeusok táncolnak - h.k. fotója

Turista etikett

  1. Engedély nélkül senkit ne fotózzunk le. Ebben az országban valamiért ez ügyben a legidegesebbek azok az emberek, akiket a turista éppen evés közben szeretne lefotózni.
  2. Az üdvözlés különösen fontos - mindig szánjon időt a megfelelő köszöntésre, érdeklődésre a másik hogyléte felől. A sietség vagy a köszönés elhagyása udvariatlanságnak számít. A kézfogás általános, de várja meg, amíg a helyi kezdeményezi. Idősebb emberek felé különösen fontos a tisztelet kimutatása, közösségi helyzetekben pedig először a legidősebbet vagy a legmagasabb rangút illik köszönteni.
  3. Tanácsos konzervatívan öltözködni. A nőknek tanácsos a vállat és a térdet takaró ruházatot viselni, férfiaknak pedig hosszúnadrágot, különösen falusi környezetben vagy vallási helyeken. Hivatalos találkozókon az elegánsabb öltözet elvárt.
  4. Fényképezéskor mindig kérjen előzetes engedélyt, különösen ha embereket vagy kormányzati épületeket szeretne fotózni. Katonai létesítményeket és személyzetet szigorúan tilos fényképezni az országban.
  5. Az étkezési szokásokat illetően, ha meghívják egy helyi otthonába, illik megkóstolni a felkínált ételeket. Az ételek visszautasítása sértésnek minősülhet. Étkezés előtt és után szokás kezet mosni a felkínált tálban. Hagyományosan jobb kézzel illik enni, mivel a bal kezet tisztátalannak tekintik.
  6. Vallási szempontból a lakosság jelentős része keresztény vagy muszlim, emellett hagyományos hitrendszerek is jelen vannak. A vallási helyeken illő tisztelettel viselkedjen, és kövesse a helyi szokásokat (például cipőlevétel, fejfedő viselése).
  7. A társalgás során kerülje a politikai helyzetre, etnikai feszültségekre, vallási konfliktusokra vonatkozó érzékeny témákat. Az ország történelmi instabilitása és a közelmúlt konfliktusai miatt ezek kényes kérdések lehetnek.
  8. Ajándékozás esetén apró figyelmességek (mint kávé, édességek vagy kis emléktárgyak) adása jó benyomást kelthet, különösen ha valakit az otthonában látogat meg.
  9. Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy az időfogalom rugalmasabb, mint a nyugati kultúrákban - a pontos időpontok kevésbé fontosak, és a találkozók gyakran késhetnek. Türelemre és rugalmasságra van szükség az utazás során.

További beszámolók

Ahogy megérkeztem a Közép-afrikai Köztársaság fővárosába, Bangui-ba, az első dolog, amit megláttam, a Világélelmezési Program és a Médecins Sans Frontières (Orvosok Határok Nélkül) repülőgépei voltak. Ez egy gyors emlékeztető volt arra, hogy ebben az országban komoly problémák vannak. Bár a Közép-afrikai Köztársaság 1960-ban nyerte el függetlenségét Franciaországtól, azóta folyamatosan küzdött politikai instabilitással, korrupcióval és szegénységgel.

Jean-Bédel Bokassa diktátor uralma alatt, aki a francia támogatásnak köszönhetően hosszú évekig irányította az országot, a helyzet még rosszabbra fordult. Bokassa végül császárrá nyilvánította magát, de amikor gyerekeket mészároltatott le, még Franciaország is közbelépett, és megbuktatta őt. Sajnos az ország az ő eltávolítása után sem javult. Napjainkban a Közép-afrikai Köztársaság a világ egyik legszegényebb országa, ahol az írástudatlansági ráta 34%, és a lakosság fele éhezik.

Bár ez nem hangzik vonzó úti célnak, úgy döntöttem, hogy meglátogatom. Ez volt a 163. országom, amit meglátogattam, és a tíznapos közép-afrikai utam első állomása. Az országba való belépés igazi kaland volt. Bár a legtöbb nemzetiségnek vízumra van szüksége, én a "message porté" nevű dokumentumot választottam, amit egy helyi kapcsolaton keresztül szereztem be. A kapcsolat, Norbert, egyike azon kevés embereknek, akik turistákat segítenek ebben az országban.

Az érkezésem kaotikus volt, és gyorsan rájöttem, hogy az általam fizetett 70,000 XAF nem tartalmazta a vízumot. Miután lefizettem egy határőrt, Norbert gyorsan visszaszerezte a pénzemet, ami abszolút meglepett. Bangui egyébként nem a legizgalmasabb hely; a főváros gyakorlatilag nem kínál sokat a turistáknak. A város egyetlen igazi látványossága a Bangui katedrális, és ezt könnyen meg lehet nézni egy-két óra alatt.

A városban sétálva nem éreztem magam veszélyben, bár a Közép-afrikai Köztársaság hírneve mást sugallt. A helyiek barátságosak voltak, és meglepő módon Bangui viszonylag biztonságosnak tűnt. A város központjában szinte minden második autó az ENSZ tulajdonában van, és a békefenntartók jelenléte érezhető. A második napomat a Boali-vízesésnél töltöttem, amely körülbelül két órás autóútra található Banguitól.

Az utazás érdekes volt, bár nem feltétlenül mondanám látványosnak. Maga a vízesés impozáns, de rövid ideig tartó látványosság. Az egyik legmeglepőbb pillanat az volt, amikor visszatértem a városba, és a Ledger Plaza hotel medencéjében pihenő idősebb orosz férfiakkal találkoztam. Valószínűleg az országban zajló bányászati tevékenységekhez kötődhetnek. Összességében elmondhatom, hogy bár érdekes volt Bangui és a Közép-afrikai Köztársaság, nem feltétlenül látogatnék vissza újra. (2023)

.

Fotóegyveleg

Helyi elemózsia - j.k. fotója

g.sz. fotói

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon