Osztálylétszám: akármennyi - a.g. fotója
Fő látnivalók:
Érdekességek:
Bissau-Guinea a világ egyik legkisebb és egyben legkevésbé ismert országai közé tartozik.
Bissau-Guineában az emberek jellemzően nagyon nem szeretnek az érzéseikről beszélni.
Bissau-Guineában az emberek számára a dió a kenyér, a rizs és a hal mellett az egyik legfontosabb élelmiszerforrás.
Bissau-Guineában a bőrápolásra kókuszolajat használnak, amit hagyományosan az egész testre felkennek.
A TAP portugál légitársasággal érdemes repülni lisszaboni átszállással (még jobb megállással).
Beutazáshoz vízumra van szükség. Az útlevél érvényességének a beutazás napjától számított legalább 6 hónapnak kell lennie és a vízumkiadásra alkalmas üres lapokat kell tartalmaznia. Vízumbeszerzés előtt kérjük, feltétlenül érdeklődjenek a vízumkiadásra jogosult külképviseleten.
Magyarországhoz legközelebb eső nagykövetségek, ahol beutazási vízumot lehet kérelmezni:
Van mód elektronikus úton intézni a vízum beszerzését, de ehhez alaposan tanulmányozni kell a feltételeket és a megkövetelt, eléggé komplikált folyamatot. Az egyszeri belépésre szóló vízum ,,csekély" 75 euróba kerül.
Az EU-állampolgárok Bissau-Guinea területére történő beutazásához vízumot kell igényelniük, és az e-vízum lehetősége nem áll rendelkezésre. Az utazóknak a Bissau-Guinea-i nagykövetségen vagy konzulátuson kell benyújtaniuk a vízumkérelmet, és személyesen kell beadniuk a szükséges dokumentumokat. A vízumkérelem benyújtásához általában igazolni kell az utazás célját, az utazás időtartamát, valamint a szállás és az útiköltségek megtérítésének biztosítását.
Azonban érdemes ellenőrizni az aktuális vízumkövetelményeket a Bissau-Guinea-i nagykövetségen vagy konzulátuson, mivel ezek változhatnak az idő múlásával.
Bissau-Guineában a szállodák ár-érték aránya pocsék. Kevés a frissen renovált szálloda. A fővároson kívül, a városokban vannak hotelek, kiadó szobá. A Bijagos-szigeteken lévő hotelek többnyire francia tulajdonban vannak.
Egyre komolyabb méreteket ölt a Guineában kitört ebola járvány a nyugat-afrikai régióban: Guineában, Libériában és Sierra Leonéban is. A magyar külügyminisztérium konzuli szolgálata azt javasolja a magyar állampolgároknak, hogy a jelenlegi közegészségügyi helyzetben lehetőleg ne utazzanak a fenti országokba. Ezen államok mellett mindenképpen érintett lehet Ghána, Bissau-Guinea és Gambia is. A járvány terjedése esetén a helyi hatóságok esetleg olyan intézkedéseket is hozhatnak, ami megakadályozza az adott ország elhagyását.
A védőoltások felvétele is elengedhetetlen, ezek nélkül komoly fertőző betegségeket lehet megkapni. Kiemelten maláriafertőzött terület és magas az AIDS betegek illetve HIV vírushordozók aránya. A nemzetközi oltási igazolványt célszerű magunknál tartani. Az orvosi ellátás általában alacsonyabb szintű, kevés számban vannak kórházak a térségben. A szükséges védőoltásokról a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar, Trópusi szakambulancia, (1135 Budapest, Szabolcs utca 33-35. tel: 340-9149) tud naprakész, szakszerű tájékoztatást adni. Ajánlott mindenre kiterjedő utas- és baleset-biztosítás megkötése.
Útviszony - b.l. fotója
Útiszony - a.g. fotója
A helyi ételek többsége rizsből és valamilyen halból áll. Haluk van bőven, de a rizs egy részét Thaiföldről hozzák be. A marha-, csirke-, kecske és disznóhúsos étkek eléggé drágák. A helyiek eszik az antilóp, a majom és a vaddisznó húsát is.
Sült hal és üdítőitalnak a cabaceira nevű gyümölcsből készített lé - t.r. fotója
Bissau-Guineában a CFA frank a hivatalos fizetőeszköz.
Vásárlás
Az európai turistának fel kell készülni arra, hogy vásárlásnál a helyi normál árak sokszorosát próbálják elkérni tőlük. A helyi emberek meg vannak győződve arról, hogy minden fehér baromi gazdag.
Nem csak a terrorista fenyegetés, hanem a szervezett bűnözés és a kábítószercsempészet is veszélyt jelent a külföldiek biztonságára. A katonai létesítmények, repülőterek, középületek és stratégiai jelentőségű létesítmények fényképezése tilos.
A Szenegállal határos övezetek a legkockázatosabbak a terrorveszély vonatozásában.
Lehetőség szerint az országba érkező turisták ne hordjanak egyben nagyobb összegű pénzt maguknál, vagy nagyobb értékű használati tárgyakat. A bandák külön nem szakosodnak a külföldiek kirablására, inkább az jellemző, hogy az alkalom szüli a tolvajt.
Nincs Bissau-Guineában semmiféle magyar külképviselet. Javasoljuk, hogy beutazási szándék esetén, előzetesen vegyék fel a kapcsolatot az Európai Unió valamely tagállamának helyi képviseletével.
Közelebbi magyar külképviseletek Marokkóban, Rabat városában illetve Algériában, Algír városában találhatóak.
A távközlési szolgáltatások korlátozottan működnek. Az országból történő telefonálás, illetve internethasználat nehézkes. Tömegközlekedés a hagyományos értelemben nem létezik, azonban taxi van. A taxiköltségeket indulás előtt egyeztetni kell a sofőrrel. Az ország úthálózata elmaradott, sok a kátyú. Az országban élő vadállatok veszélyt jelenthetnek az autóval közlekedőkre. Vészhelyzeti segélyhívó nincs az országutakon.
pb
Bissau turisztikai látnivalói közé tartoznak a történelmi épületek, például a Fortaleza d'Amura erőd és a Bissau katedrális. A városban található a Bissau-Bolama Archipelago Nemzeti Park is, amely számos trópusi szigetet és tengerparti területet tartalmaz.
Közbiztonság: Bissauban a közbiztonsági helyzet változó, és az utazóknak érdemes utánajárniuk a jelenlegi helyzetnek. Az utazóknak ajánlott figyelniük az utazási tanácsokra és a helyi hatóságok utasításaira, és elkerülni a veszélyes területeket és helyzeteket.
g.v. fotója
A portugál gyarmatosítás idején épült házak felújítására nincs pénz, a légkondira azért igen - g.v. fotója
F. J. fotója
"Az ország 1973-ban vívta ki függetlenségét Portugáliával szemben, de a gyarmati hatás máig érezhető. Azt gondolná az ember, hogy a gyarmati idők óta végbement valami fejlődés, ám az országon sajnos ez nem látszott. Tökéletes időutazásban volt részem, már csak ezért is megérte beiktatnom úti tervembe ezt az országot. A fővárosban inkább falusias volt a hangulat. A repülőtér könnyen összetéveszthető egy buszállomással, a főváros javarészt egyszintes házakból áll, és az utcák nem aszfaltozottak. Csak a belvárosban maradtak kétemeletes épületek a gyarmati időkből, ezeket ma minisztériumok használják, és nagyrészt a hatalomban lévők rokonainak biztosítanak fizetést. " forrás
A Bijagós-szigetvilág (vagy Bissagos-szigetvilág) Guinea-Bissau partjainál található, az Atlanti-óceánban.
Természet: A Bijagós-szigetvilág egy rendkívül természeti kincsekben gazdag terület, melyet érintetlen trópusi erdők, homokos tengerpartok és lágy korallzátonyok jellemzik. A területen számos madár- és állatfaj él, mint például a tengeri teknősök és az antilopok.
Kultúra: A Bijagós-szigetvilág a Bijagó népcsoport otthona, akik hagyományos életmódot folytatnak és erős kapcsolatban állnak a természettel. A helyi kultúra és hagyományok egyediek és érdekesek, és a látogatók számos fesztiválon és ünnepségen vehetnek részt, amelyek során megismerhetik a helyi életmódot és kultúrát.
Turizmus: A Bijagós-szigetvilág a turisták körében egyre népszerűbb úti cél, mivel egy olyan terület, amelyben a természet és a kultúra keveredik. A szigetek egyes részein lehetőség van strandolásra, horgászatra és búvárkodásra is. Azonban a területen még mindig kevés a turistainfrastruktúra, és az utazóknak ajánlott figyelembe venni a helyi viszonyokat és kultúrát.
Közbiztonság: A Bijagós-szigetvilág viszonylag biztonságos terület, de az utazóknak ajánlott utánajárniuk a helyi közbiztonsági helyzetnek, és figyelniük a helyi tanácsokra és utasításokra.
c.l. fotója
Kéré-szigetek - c.l. fotója
Rubane - c.l. fotója
Ekkora termeszvár - j.s. fotója
Bissau-Guinea Nyugat-Afrika északi részén helyezkedik el. Azért lett a neve Bissau-Guinea, hogy ne tévesszék össze Guineával a nevét. Amúgy a Bissau a bisãos helyi népcsoportra utal.
Guinea-Bissau az egyik legszegényebb ország a világon, ahol a lakosság többsége alacsony jövedelmű, és a szegénység, a munkanélküliség és az alacsony életszínvonal továbbra is jelentős problémát jelentenek.
Gazdaság: A gazdaság főként az agráriparra és a halászatra épül, bár az országban még mindig sok a szegénység és a munkanélküliség. Az országban jelentős az illetéktelen halászat, ami negatívan befolyásolja a halállományt és a helyi gazdaságot.
Egészségügy: Guinea-Bissau egészségügyi rendszere nagyon gyenge, és a lakosság nagy része nincs megfelelő egészségügyi ellátásban. Az országban a malária, a tüdőgyulladás és a hasmenés a leggyakoribb betegségek.
Oktatás: Az országban az iskolázottság aránya alacsony, és a gyerekek jelentős része nem jár iskolába. Az oktatási infrastruktúra hiányos, és sok iskolának nincs elegendő tananyaga és oktatója.
Politikai helyzet: Guinea-Bissau politikailag instabil ország, és a korrupció és a politikai konfliktusok továbbra is jelentős problémát jelentenek. Az ország azonban néhány stabilizáló erőfeszítést tett az utóbbi években, és az ENSZ és más nemzetközi szervezetek támogatják a béke és a stabilitás megteremtésére tett erőfeszítéseket.
Kultúra: Guinea-Bissau gazdag és változatos kultúrával rendelkezik, és a különböző etnikai csoportok saját hagyományokat, táncokat és zenei stílusokat tartanak fenn. Az országban nagy a kulturális sokszínűség és az élőzenei kultúra.
"Bissau-Guineában nincsen áramellátás. Hiányát azzal indokolják, hogy a hálózat elavult, újat kell építeni, amire persze nincs pénz. A régi vezetékek ott vannak még a póznákon, utalva a szebb napokra, de minden csak helyi generátorokkal működik, amire persze csak a gazdagabbaknak telik.
Éjszaka senki sem parkol az utcán, mert lelopják az autó kerekét, vagy akár az ablaküveget is kiemelik a keretből. Még állatokat sem tartanak a kertjükben, nehogy elvigyék őket a tolvajok. Vendéglátómmal is gyertyafénynél beszéltük meg esténként a világ ügyes-bajos dolgait, miközben az általam vásárolt, de a mamája által elkészített egyszerű vacsorát fogyasztottuk. (2013)" forrás
A lottózáshoz hasonló szerencsejátékok nagyon népszerűek. Több helyen kínálják, mint néhány alapvető fogyasztási cikket. - g.v. fotója
Falun az otthonok kezdetlegesek, de a mobiltelefon szinte mindenhol használatos. - g.v. fotója
Élelmezési program propagandaszövege: A gyerekek élelmezése jelenti a jövőt! Aki ma vet, az holnap arathat - r.j. fotója
Bissau-Guinea nem rendelkezik ásványkincsekkel. Gazdaságának alapját a munkaerő kb. 70%-át foglalkoztató mezőgazdaság, illetve halászat biztosítja. Monokultúrás (kesudió), önfenntartó földművelésre épülő gazdasága miatt Bissau-Guinea erősen függ a külföldi segélyektől. A lakosság (1,6 millió) mintegy harmada él a szegénységi küszöb alatt. Az egy főre jutó GDP 508 USD, az ENSZ életszínvonalat mérő, 188 országot tartalmazó HDI-listáján (Human Development Index) a 178. helyen áll.
Az alacsony életszínvonal és a betegségek nagy kockázata miatt az országban az átlagéletkor alacsony. Az ENSZ adatok szerint a várható élettartam 2023-ban Guinea-Bissau-ban átlagosan kb. 59 év. Az országban az egészségügyi infrastruktúra hiányos, és a lakosság nagy része nincs megfelelő egészségügyi ellátásban. A malária, a tüdőgyulladás és a hasmenés a leggyakoribb betegségek az országban. Az alacsony életkor és az egészségügyi problémák jelentős kihívást jelentenek az ország számára.
A lakosság átlagos életkora 19 éves.
Guinea-Bissau lakosságának írástudatlansági aránya magas, és az UNESCO adatai szerint az országban a 15 évesnél idősebb lakosság 42 százaléka analfabéta. Az írástudatlanság aránya nagyon magas az ország vidéki területein, ahol az emberek nagy része nem jár iskolába. Az oktatási infrastruktúra hiányos az országban, és sok iskolának nincs elegendő tananyaga és oktatója. Az írástudatlanság és az alacsony iskolázottság jelentős kihívást jelent az ország számára, mivel az emberek így nehezebben tudnak munkát találni és fejlődni a gazdaságban.
Guinea-Bissau lakossága nagyon sokszínű, és több mint 20 etnikai csoporttal rendelkezik. Az alábbiakban bemutatom Guinea-Bissau lakóinak jellemzőit:
Nyelv: A portugál a hivatalos nyelv, de az emberek többsége a helyi nyelveket, mint például a kreol nyelvet, a fulani nyelvet és a maninka nyelvet beszéli.
Vallás: Guinea-Bissau lakosságának több mint 50 százaléka muszlim, és a keresztények a lakosság kisebb részét teszik ki. Az országban azonban sok a vallási szekta, amelyek egyesek szerint instabilitást okoznak.
Életmód: Az emberek többsége földműves vagy halász, és a gazdaság főként az agráriparra és a halászatra épül. Az emberek többsége vidéken él, és a falvakban kis közösségekben élnek.
Kultúra: Guinea-Bissau kultúrája gazdag és sokszínű, és a különböző etnikai csoportok saját hagyományokat, táncokat és zenei stílusokat tartanak fenn. Az országban nagy a kulturális sokszínűség és az élőzenei kultúra.
Egészség: Az egészségügyi ellátás színvonala az országban általában nagyon alacsony, és a lakosság nagy része nincs megfelelő egészségügyi ellátásban. Az országban az alacsony életszínvonal és a betegségek nagy kockázata miatt az átlagéletkor alacsony.
Barátságos falusiak - b.l. fotója
Melósok - b.l. fotója
a.g. fotója
Ez a Barcelona-drukker élő patkánnyal a fején teszi magát érdemleges fotótémává, a turista figyelmének kellő felkeltésére - r.j. fotója
A helyi és a portugál ízek keverednek. Nagyon jók a tenger gyülölcsei étkek, persze főelg a parti területeken. Kesúdiójuk rengeteg van, sokat exportálnak is, szóval azétkekre is gyakran kerül belőle.
Guinea-Bissau gazdasága főként az agráriparra és a halászatra épül, így az ételek jellemzően a helyi terményekre és halakra épülnek. Az ország gasztronómiája erősen befolyásolt a portugál konyhából, de helyi jellegzetességei is vannak.
Az egyik legismertebb helyi étel a Jollof Rice, ami rizs alapú étel, amelyet zöldségekkel, hússal és fűszerekkel készítenek. A főtt vagy sült halak is népszerűek az országban, és gyakran kísérik őket rizs, bab és zöldségek.
A cachupa egy másik népszerű étel, ami egy lassú tűzön főzött kukoricapehely és bab, amely hússal vagy halakkal készül. A maafe egy csirkehúsból vagy marhahúsból készült pörkölt, amely földimogyoró szósszal tálalják.
Az országban a gyümölcsök közül az ananász, a papaya, a mangó és a kókuszdió a legelterjedtebbek. Az édességek közül a beignets nevű sült tésztafélék a legnépszerűbbek.
A helyi italok közé tartozik a palmaborec, amely az országban gyakran fogyasztott ital, és az emberek előszeretettel fogyasztják az ebédhez. A guineai rum is népszerű ital, amelyet helyi gyártók állítanak elő.
"Magántulajdonú járművek nem nagyon voltak errefele, hiszen Bissau-Guinea a világ egyik legszegényebb országa, ugyanakkor – a híresztelések szerint – drogkereskedelmi útvonalak központja is. Mindenhol ellenőrző pontok, ahol a busz utasainak le kellett szállni, átsétálni a sorompó túloldalára, amíg a sofőr kifizette a csúszópénzt a katonáknak. Ezután persze senki nem ellenőrzött minket, visszaszállhattunk, és már gurultunk is tovább, egészen a Cacheu folyóig, amelyen annak idején Drake admirális is hajózott. A 16. században ugyanis ez az országrész fontos rabszolga-kereskedő központ volt. (2013)" forrás
a.g. fotói
r. j. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.