Bucan Canot - zs. a. fotója
francia kiejtés: réunjon
Miért érdemes odautazni?
Érdekességek:
Reunion a világ egyik legaktívabb vulkanikus régiója, és három vulkánja közül az egyik, a Piton de la Fournaise rendszeresen kitör.
Reunion az egyik legvonzóbb hely a világon a bálnanézésre. A hosszú bálnszezon a júliustól szeptemberig tart.
A francia hadsereg használja a Réuniont az űrből történő megfigyelésekhez, a helyi kozmodromból indítottak már rakétákat is.
Reunionban van a világ egyik legmagasabb vízeséscsoportja, a Trou de Fer , ami több mint 300 méter magas.
Tetszett
Nem tetszett
,, A sziget nem olcsó. Franciaországhoz képest +20 százalék az élelmiszer. Mi két hét alatt jártuk be. Van pár strandja, rengeteg botanikus kertje és több ezer túraútvonala.
A szállások között minden van. Mi kiadó szobákban laktunk. Kb 80 euró per éjszaka. Egy vacsora 30 euró per fő. De rengeteg étkezde is van ahol 6-10 euró között lehet ebédelni és vacsorázni.
Az autó 270 euró volt két hétre. Pénznem: euró.
Az összköltségünk 2 hét és 3 főre belépőkkel, étkezéssel, benzinnel, repülővel, szállással és ajándékokkal 4800 euró." (v.v., 2019)
,, Hajóval jöttünk el ide, így sajnos csak 2 nap jutott rá, de teljesen beleszerettem, szóval minél előbb vissza kell jönni , egyszerűen fantasztikus hely, főleg azoknak ajánlott, akik szeretnek túrázni. Engem teljesen lenyűgözött :)) első nap a Cirque de Salazie volt a program és a vízesések, a második nap pedig a Piton Maidora mentünk fel, ahonnan fantasztikus kilátás nyílik a Cirque de Mafate-ra és a Piton des Neigesre, ami nemcsak a sziget, hanem az egész Indiai-óceán legmagasabb pontja. Sajnos strandolni nem jutott idő, de legközelebb azt is ki kell próbálni, vannak fehér és fekete homokos strandok is ☺️☺️ Ja és a 2 hetes nyaralás alatt itt ettem a legeslegfinomabb ételt, egy pici kreol vendéglőben, Salazie faluban, szóval csak ajánlani tudom az egész szigetet, úgy ahogy van. (u.a., 2020)
,, Felemásan élvezhető sziget fekete homokkal a strandokon, érdekes szögletes szobrokkal az utcákon, vízesésekkel és vulkánokkal, kaktuszokkal és buja növényzettel. Összes városa, beleértve a fővárost is, a Szent előtaggal kezdődik.
A természeti szépségek és az aktív vulkán mellett az etnikai zene és a táncok is élményeket nyújtanak. Itt a helyi Sega stílus, az afro és a reggae keveréke, az uralkodó. Az utcákon játsszák, éneklik és táncolják.
Szívesen visszajönnék ide akkor, amikor a vulkán kitörik és helikopterről erre rá lehet nézni. (b.e. 2021)
,, Néhány nap alatt körbe lehet járni a szigetet, kisebb, mint Mauritius."
Nagyon változatos a kis sziget, a vulkántúráktól kezdve a hegymászáson, a strandoláson keresztül, a vízeséseken át sokféle program áll rendelkezésre.
Apropó, vulkán! Nagyon csábító volt, hogy felmenjünk a legnagyobb vulkáni kráterhez, ahova még lépcsőkön keresztül le is lehet menni, de amikor megtudtam, hogy az oda vezető út kb. 400 kanyarral tarkított, most lemondtam róla… Majd talán máskor! forrás
Ez is egy francia tengerentúli megye, éppen úgy, mint Mayotte, de a Réunion sziget életszínvonal szempontjából szinte olyan magas, mint Franciaország, hasonló szolgáltatásokkal és üzletekkel, kiváló infrastruktúrával és évente körülbelül félmillió turistával, akik nagyrészt francia állampolgárok.
Aaz utakon gyakoriak a közlekedési dugók.
Dús trópusi erdők, vulkánok (a legmagasabb a Piton des Neiges, 3 070 méterrel), kalderák, lávamezők, botanikus kertek és a partvonal mind részei a lenyűgöző természetnek.
A lakosság afrikai, malagasy, európai, indiai és kínai eredetű emberek keveréke, ami egyedülálló kreol kultúrát eredményezett. Az ételek kiválóak, és kreol éttermek találhatók szerte az országban. (Dávid, 2023)
Tetszett:
A Piton de la Fournaise vulkán peremén állva olyan volt, mintha egy másik bolygón járnék - a holdbéli táj, a gőzölgő kráter és az óceán kontrasztja lélegzetelállító volt
A Cirque de Mafate hegyi medencéjében túrázva olyan elszigetelt falvakat fedeztem fel, ahová csak gyalog lehet eljutni, és ahol az idő mintha megállt volna
A Saint-Gilles-les-Bains lagúnájában búvárkodva olyan színes korallkertet és trópusi halakat láttam, hogy órákig el tudtam merülni ebben a víz alatti paradicsomban
Egy kreol családnál olyan autentikus rougail saucisse-t és cari poulet-t ettem, közben rhum arrangé-t kortyolgatva, hogy azóta is erről álmodom
A Trou de Fer vízeséshez helikopterrel repülve olyan panoráma tárult elém a sziget zöld völgyeire és vad szikláira, hogy elállt a lélegzetem
A Plaine des Sables vörös sivatagában olyan különleges volt a napfelkelte, ahol a köd és a vulkáni táj misztikus hangulatot teremtettNem tetszett:
A turistaszezonban a népszerű strandok olyan zsúfoltak voltak, hogy alig lehetett helyet találni
A sziget körüli autózás néha olyan stresszes volt a szűk, szerpentines utak miatt, hogy inkább busszal mentem
Az árak olyan magasak voltak (francia területként), hogy az egyszerű éttermi étkezés is sokba került
A ciklonszezonban olyan kiszámíthatatlan volt az időjárás, hogy több tervezett programot le kellett mondani
A főváros, Saint-Denis olyan jellegtelen volt a gyarmati negyeden kívül, hogy csalódást okozott
A népszerű túraútvonalak néha olyan zsúfoltak voltak, hogy elveszett a természetközeli élmény varázsa
Természetesen Budapestről párizsi átszállással lehet a legegyszerűbben eljutni a szigetre: Air France. A francia fővárosból a Corsair, az XL Airways és az Air Austral is repül direkt Réunionra.
Budapestről párizsi átszállással lehet a legegyszerűbben eljutni a szigetre. A francia fővárosból több légitársaság is
indít járatokat: az Air Austral, a Corsair, az Air France, a Frenchbee. 2021. októberben teljesen tele volt a sziget
francia turistákkal, ennek egyszerű magyarázata az volt, hogy „külföldre” nem utazhattak, de a külső gyarmatokra
való utazásnak nem volt semmi akadálya.
Én Corsair légitársasággal jöttem. (2021) forrás
Reunionban számos szállástípus lehetséges: Szokásos szállodák; magántulajdonban lévő Gîtes d'Étape; A Gîtes de Montagne hegyi kabinok vagy menedékházak, amelyek a központi területeken találhatók, és amelyeket a Réunion Island Tourism Board üzemeltet; az ifjúsági szállókat az Auberge de jeunesse de la Réunion üzemelteti. Öt ifjúsági szálló található Réunion szigetén; Hell Bourg, Bernica, Entre Deux, Saint Denis és Cilaos.
Még ha felhős az idő, akkor se menjünk kirándulni napvédő krém nélkül. Könnyű leégni.
A csapvíz iható, de ne igyuk ciklonok, heves esőzések után.
Réunion eredetileg egy vulkáni sziget és az ebből adódód domborzati sajátosságok miatt belső területei nagyon nehezen megközelíthetőek. A partok mentén viszont jó állapotú, aszfaltozott közutak húzódnak.
,, A madagaszkári állapotok után visszacsöppentünk a civilizációba, mintha akár Franciaországban vagy bárhol az Európai Unióban lennénk. Nagyon szépen karbantartott, többsávos autóutakon zajlik a közlekedés. (2019)" forrás
Gyakran nehéz találni taxit. A taxizás drága.
Ne keressünk Starbucks-t. Nincs.
Néhány helyi ételspecialitás, amelyeket érdemes kipróbálni Réunion szigetén:
Rougail saucisse - Ez a hagyományos kreol étel főtt kolbászt és paradicsomos, hagymás, csípős szószban főzött rizst tartalmaz.
a. k.
Cari poulet - Egy másik kreol étel, amely csirkét, kókusztejet, curry-t és fokhagymát tartalmaz, és általában rizzsel vagy zöldségekkel fogyasztják.
r. f.
Fruit à pain - Ez egy kenyérfa gyümölcse, amelyet általában püré formájában fogyasztanak. Íze hasonló a krumplihoz, és általában főzve, sült vagy párolva készítik el.
p. c.
La Dodo - Réunion szigetén az üdítőitalok közül a helyi kedvenc a La Dodo, amely egy helyi sörfajta.
Bonbons piments - Ez egy másik közeli India hatású étel, amely csípős fűszeres sült süteményekből áll. Általában harissa vagy más csípős szósszal fogyasztják.
Prawn carry - Ez a tengeri rák curry, amely kókusztejjel és fűszerekkel készül, és általában rizzsel vagy kenyérrel fogyasztják.
Boucané - Ez egy füstölt sertéshús, amelyet általában zöldségekkel, rizzsel vagy babral fogyasztanak.
Néhány ajándékötlet, amelyeket érdemes vásárolni Réunion szigetén:
Bourbon vanília - Réunion szigetén az egyik legfontosabb gazdasági termék a vanília, amely nagyon magas minőségű. Bourbon vaníliát vásárolhatunk egész, porított vagy folyékony formában.
Rum - Réunion szigetén az egyik legismertebb alkoholos ital a rum. Érdemes kipróbálni a helyi rumfajtákat és vásárolni belőle.
Réunioni csipke - Réunion szigetén a csipke készítése hosszú hagyományra tekint vissza. A helyi piacokon és boltokban kaphatók csipkekészítő termékek, kész csipkék, tárgyak és ruházati cikkek.
Réunioni szappanok - Réunion szigetén készült szappanok kiváló minőségűek és sokféle illattal és kivitelben kaphatóak.
Helyi édességek - Réunion szigetén számos helyi édesség kapható, mint például a péksütemények, a bonbon piment (fűszeres sütemény), a letchis (kókuszdió), a pézé (csokoládés sütemény), a baba figue (datolya alapú édesség) stb.
Réunioni kávé - Réunion szigetén készült kávé is kapható, amelynek gazdag, intenzív íze van.
Réunioni konyhai eszközök és edények - Réunion szigetén készült hagyományos konyhai eszközök, mint például a konyhakés, vagy a régióban népszerű edények, mint a "cari" edények kiváló ajándék lehet azoknak, akik szeretnek főzni és érdeklődnek a helyi kultúrák iránt.
Paprika árus - t.b. fotója
Réunion szigeténél 2024-re vonatkozóan is releváns a cápatámadások veszélye. Az elmúlt években a hatóságok számos biztonsági intézkedést vezettek be, például fürdési tilalmat rendeltek el bizonyos partvidékeken, különösen a szörfözésre kedvelt területeken. A cápatámadások adatai alapján 2011 és 2021 között összesen 11 halálos eset történt, valamennyi ökörcápa támadásának következtében. Az esetek közül különösen sokkoló volt a 2013-as két tragédia: júliusban egy 15 éves fürdőző lány, májusban pedig egy 36 éves szörfdeszkás vesztette életét. 2015-ben szintén történt halálos támadás. Bár ezek a számok nem tűnnek kimagaslónak, a helyiek és a turisták körében érthetően ijesztőek.
2024-ben a sziget látogatói számára továbbra is javasolt, hogy kizárólag az engedélyezett, biztonsági hálóval védett strandokon fürödjenek, illetve kövessék a helyi hatóságok figyelmeztetéseit.
A cápatámadásra és vízbe fulladás veszélyére figyelmeztető hatósági kiírás - l.a. fotója
Profi búvár tanácsa: Nem érdemes menekülőre fogni, ha cápával találkozunk. ugyanis ezzel csak még inkább felkelthetjük a cápa figyelmét, így a találkozás jó eséllyel cápatámadással végződhet.
Hiába távolodok látható, hogy továbbra is követ engem. Ha egy ilyen cápa elől próbálunk meg elúszni, az még inkább sokkal érdeklődni fog, és prédaként fog tekinteni ránk, amit )akit) üldözni kell - – ecsetelte a búvár.
Természetesen a nem követendő példa mellett a helyes viselkedést is vázolta, aki szerint ameddig a cápa nem lép fel támadólag, szembe kell vele fordulni, megállni, nem kapálózni, és a szemébe nézni, mert így elkerülhető, hogy prédaként tekintsen ránk. forrás
Dr. Szegvári-Mas Anna személyében van hazánknak tiszteletbeli konzulja a szigeten.
Címe: 4 Chemin de la Grotte, 97400 Saint-Denis, Réunion
E-mail címe: consulathongrie974@gmail.com
Telefonszáma: +262692848483
Saint-Denis, a főváros
A városközpontban sok a vadiúj épület, amiknek közvetlen közelében viszont vannak jócskán lepukkadt házak. Érdekesek a francia koloniális épületek. A város a turista szempontjából könnyen, gyalog bejárható. Jellemzően kanyargósak az utcák. Érdemes sétálni a tengerparti promenádon. Hétvégéken jópofa nézni az ott összesereglő helyi népeket.
A városban vannak hindu templomok és kínai pagodák is, hiszen itt élnek jócskán indiaiak és kínaiak is.
Jóllehet a fővárosban összpontosulnak az egész sziget adminisztratív, kulturális és üzleti intézményei, azért mégiscsak egy vidéki kisváros benyomását kelti. Kis boltok, vendéglők, lomha életritmus.
b.e. fotója
Túrázás
Réunion szigete kiváló célpont a túrázók számára, mivel az infrastruktúra tökéletesen alkalmas a szabadtéri tevékenységekhez. A sziget túraösvény-hálózata több mint 1.000 km hosszú, és jól karbantartott útvonalakat kínál, melyek széles választékban várják a különböző nehézségű túrákra vágyókat. A túrázók számára számos különböző minőségű szálláslehetőség is rendelkezésre áll, a hegyi menedékházaktól kezdve a kényelmes szállodákig. Az egész évben kellemes, trópusi klíma ideális túrázáshoz, hiszen se túl hideg, se túl meleg nem jellemzi a térséget, bár érdemes figyelembe venni a változó időjárási körülményeket, különösen a magasabb régiókban.
2024-ben Réunion tovább bővítette a túraútvonalakhoz kapcsolódó szolgáltatásait. A népszerű GR R1 és GR R2 túraútvonalak, amelyek a Piton des Neiges és a Cirque de Mafate környékén haladnak, rendszeresen karbantartottak és jól jelöltek. Emellett a digitális térképezési technológia és a mobilapplikációk lehetővé teszik a túrázók számára, hogy valós idejű információkhoz jussanak az időjárásról és az ösvények állapotáról. A sziget elkötelezetten támogatja az ökoturizmust, így a természeti környezet védelme érdekében egyre több helyen található fenntartható turizmusra épülő szálláshely.
Fontos, hogy a trópusi esőzések miatt különösen figyeljünk az időjárás-előrejelzésekre, mivel az esőzések néha megnehezíthetik az ösvények járhatóságát.
Réunion kb. 250 kilométeres partvonalából ilyen-olyan minőségű strandolásra hozzávetőleg 60 kilométer alkalmas. A strandok többsége könnyen megközelíthető, közstrand és ingyenesen látogatható. Többségük gyéren látogatott, nincs tömegiszony. Igazán szép, fehér homokos strandok inkább a sziget nyugati, korallszirtek által védett partján vannak.
Nem hallgatjuk el azt a tényt, hogy a világon bekövetkezett cápatámadások kb. 16 százaléka Réunion partjainál történik. 1980 és 2017 között 57 embert támadtak meg cápák Réunionnál. 16-an közülük meghaltak. Mindegyik cápatámadás a nyugati partnál történt, pont ott ahol a legszebbek a strandok. Réunion turizmusa szenved ettől, mert a sziget a szörfösök paradicsomának számított, és a riasztó hírek miatt némileg csökken a turisták száma.
A legveszélyesebbek arrafelé az úgynevezett bikacápák, mert agresszív fajták. A sekély vízben fürdőzők is ki vannak téve a támadásuk veszélyének, ugyanis szeretnek a csupán néhány méter mély vizek közelében is úszkálni.
Az Ermitázs nevű strandon - k. a. fotója
Ezzel a Szent Pálról elnevezett stranddal nem csak az a gond, hogy fekete a homok, hanem az, hogy a parthoz közeli vizeit gyakran látogatják cápák. Mint látható, ez befolyásolja is a strand látogatottságát... k.a. fotója
A sziget hossza 63 km, szélessége 45 km, területe 2 512 km², amely magában foglalja a Piton de la Fournaise nevű vulkánt, amely az aktív vulkánok egyike. Réunion nagy része hegyvidéki, a központi hegyvidéken több mint 20 vulkáni kúp emelkedik. A sziget északi részén zöldellő hegyek és trópusi erdők találhatók, míg a déli partokon homokos strandok húzódnak.
nemzeti park - Ohotin Viktor fotója
t. m. fotója
Reunion legmagasabb hegye, a 3069 méter magas Piton des Neiges (piton dé nézs).
hegyek - t.b. fotója
A sziget éghajlata trópusi. A szeptembertől december közepéig tartó időszak a legideálisabb látogatásra, mivel ilyenkor ritka az eső, és a hőmérséklet enyhe mind a partokon, mind a hegyekben. Így gond nélkül lehet túrázni a hegyekben, és élvezni a tengerpartot is, anélkül hogy a páratartalom vagy a hőség zavarna.
Januártól márciusig tart az esős évszak, amelyet néha ciklonok is jellemeznek. A szigetnek két éghajlati övezete van: a zöldebb szél felőli oldal (kelet), amely az Indiai-óceán nedves levegőjét kapja, és az észrevehetően szárazabb szélárnyékos oldal (nyugat), amelyet a hegyvidéki táj véd a nedves levegőtől.
A 17. század előtt a sziget lakatlan volt, tehát nincs és nem is volt őslakosság.
A portugálok 1513-ban fedezték fel az addig lakatlan szigetet. Réunion 1663-ban vált hivatalosan francia területté. A 17. és 19. század között a francia bevándorlás mellett afrikaiak, kínaiak, malájok és malabári indiaiak érkezése alakította ki a sziget etnikai sokszínűségét. Az 1869-ben megnyitott Szuezi-csatorna azonban jelentősen csökkentette a sziget jelentőségét, mivel már nem volt fontos állomás a Kelet-Indiába tartó kereskedelmi útvonalon. A sziget gyarmatként működött egészen 1946-ig, amikor a Francia Köztársaság megyéjévé vált.
A helyiek nagy büszkeséggel ünneplik a rabszolgaság eltörlésének évfordulóját (1848. december 20-án történt), amelyet helyben „La Fête Cafre” néven ismernek (a „cafre” eredetileg a sziget őslakóira utalt, ma baráti megszólításként használják). Ez a múlt iránti gesztus a mai napig mélyen jelen van a társadalomban, és emiatt a „rabszolga” („esclave”) szó súlyos sértésnek számít a réunioniek körében.
Reunion 1946-ban lett francia tegerentúli megye. A francia anyaországgal történő integráció komoly változásokat eredményezett a sziget politikai életébe, gazdaságában, az életmódban. Mindez nem ment társadalmi konliktusok nélkül. Az ötvenes-hatvansas években nagy volt a munkanélküliség, sokan elhagyták hazájukat (főleg Franciaországba mentek), ugyanakkor óriási mértékben javult az egészségi ellátás, az oktatás. A sziget fejlődése elsősorban a francia és az uniós segélyekre, támogatásokra alapult. Nagyot fejlődött az infrastruktúra (közlekedés, utak stb.).
Meglepően nagy fejlettségben, életszínvonalvan a különbség Reunion fejlettebb északi és fejletlenebb déli része között.
Reunion gazdaságának ezek a fő ágai: turizmus, cukor, rum, kézművesség. Vannak cukorültetvények, készítenek rumor, termesztenek gyümölcsöket, zöldségeket, élénk a halászat. Exportálnak cukrot, rumot, vaníliát és tenger gyümölcseit.
A várható élettartam afrikai viszonylatban különlegesen hosszú: 77 év (2023-as adat).
Reunion lakossága kulturálisan és etnikailag nagyon sokszínű, mivel a sziget történelme során sok különböző népcsoport érkezett ide. Az afrikai, indiai, kínai, európai és kreol kultúrák mind jelen vannak a szigeten, és a lakosság számos nyelvet beszél, köztük a francia, kreol és indiai nyelveket. A sziget népessége általában barátságos és vendégszerető, és sokan dolgoznak a turizmus és a vendéglátás területén. A helyiek szeretik megosztani kulturális hagyományaikat és konyhájukat a látogatókkal.
1. Ne mutassál felháborodást azt tapasztalva, hogy a helyek nem érzik magukra nézve kötelezőnek az angol nyelvtudást.
2. Fogadjad el, hogy a helyiek a fracia anyaország lakóihoz hasonlóan nem rejtik véka alá véleményüket, néha csaknem a gorombaság szintjén.
3. Ne lepődj meg azon, hogy ha már másodszor találkozl valakivel, akkor kapsz két puszit az orcádra. Persze ez nem vonatkozik a hotelekben, a szolgáltatásokban dolgozókra.
4. A helyiek nagyon tudatosan tekintik szigetüket Franciaország részének, szóval ne tegyünk olyan utalást, amiben ezt bármiképpen megkérdőjelezzük, pl túlhangsúlyozva Reunion afrikai jellegét. Ne tegyünk megjegyzéseket arra, hogy a helyiek nem beszélik a tiszta francia nyelvet (még ha így is van).
5. A helyiek utálják ha a külföldi látogató bármelyikükre vonatkozóan megkülönböztető megjegyzést tesz etnikai, bőrszín vagy vallás alapján. A szigeten ez csaknem tabu. Rasszistának minősíthetnek akár ártatlan megjegyzést is ebben a vonatkozásban.
6. Nem szabad bennszülött lakosságot említeni, mivel a sziget minden lakója a 17. századtól kezdve jött ide: franciák és malgasok.
7. Nem szeretik a helyiek, ha szigetüket kicsinek mondjuk. Szerintük Vatikán, Monaco. Liechtenstein kicsi, Reunionnál van rengeteg kisebb ország a világon.
8. Fogadjuk meg a helyiek nyomatékos figyelmeztetését és nem úszkáljunk nyilt vizeken. Nem csupán a cápaveszély, hanem a veszélyes víz alatti áramlatok miatt is. Különösképpen a ciklonok és heves esőzések után veszélyes a tengerben fürödni. A lagúnák nem veszélyesek.
9. Az európai franciákhoz hasonlóan a helyiek elvárják az udvariassági gesztusokat, elsősorban: Bon jour, Merci, Au revoir.
10. A vegetáriánus utazó fogadja el higgadtan, hogy a szigeten a vega étkezés nem dívik.
11. A szemetelő külföldire ráripakodnak.
Réunion konyhája változatos és gazdag, és nagymértékben befolyásolja a francia, afrikai és indiai konyha keveredése. Az alapanyagok között megtalálhatók a friss halak és a tenger gyümölcsei, a trópusi gyümölcsök és zöldségek, a rizs, a bab, a curry és a fűszerek.
Egyik legismertebb étele a "cari", amely egy fűszeres, curry-szerű étel húsokkal vagy tenger gyümölcseivel és zöldségekkel. A "rougail" egy másik népszerű étel, amely chili paprikával, paradicsommal és hagymával készül, és hozzáadható a különböző húsokhoz és halakhoz.
A "samoussa" egy fűszeres, háromszög alakú étel, amely általában hús- vagy zöldségtölteléket tartalmaz, és a "bouchon" egy olyan édesség, amely kókuszreszelékkel és fahéjjal készül.
A helyi italok közé tartozik a rum és a frissen facsart gyümölcslé, különösen az ananász és a kókusz.
Réunion szigete ad otthont bolygónk egyik legaktívabb vulkánjának, a 2 632 méter magas Piton de la Fournaise-nak. A félmillió éves vulkánt a helyiek találóan „a kemence csúcsának” nevezik, hiszen szinte minden évben lenyűgöző kitörésekkel hívja fel magára a figyelmet. Első utunk természetesen ide vezet. Az európai hangulatú táj után a vulkánhoz vezető út, a Plaines des Sables (Homokmező) szakasza hirtelen holdbéli tájképre vált, amely egészen különleges élményt nyújt. A Pas de Bellecombe parkolóból leereszkedve könnyen úgy érezhetjük magunkat, mintha egy másik bolygón járnánk – még azok is ámulatba esnek, akik már láttak vulkánokat. Érdemes kora reggel útnak indulni, mert a keleti széllel érkező felhők hamar eltakarják a látványosságokat.
Réunion az Indiai-óceán egyik olyan szigete, ahol az ember hosszú heteket vagy akár hónapokat is eltölthet anélkül, hogy egy pillanatra is unatkozna. Egy túra után, a menedékházban házi rumot kortyolgatva garantáltan megérzi az ember, hogy a sziget számtalan természeti csodát rejt még magában. Nem kérdés, hogy az Indiai-óceán szigetei felé repülve érdemes lesz újra megállni ezen a varázslatos helyen.
Az egykor Bourbon néven ismert szigetre érkezve, a kisebbik repülőtéren, a határőrök még kíváncsian érdeklődnek Magyarország EU-s tagsági viszonyáról. Később azonban már mindenhol francia turistáknak néznek minket. Nem is csoda, hiszen más nemzetek látogatói ritkán tévednek ide – a Mascarenhas-szigetcsoport másik két tagja, Mauritius és a Seychelles-szigetek, sokkal nagyobb hírnévnek örvend. Pedig ha tudnák, hogy Mauritius lecsupaszított, cukornáddal borított földje helyett itt egy buja zöld, élő vulkanikus sziget vár rájuk, alighanem más lenne a választásuk.
"Réunion nagyon kellemes meglepetés volt. A trópusi szigetektől nem vár sok látnivalót az ember, azokra inkább csak strandolni járnak a népek. Itt azonban elképesztően sok lehetőség van kirándulásra, túrázásra, és ehhez sokszor csak egy órácskát kell vezetni a vízpartról. Megtehetjük, hogy reggel úszunk egyet, aztán a hőség elől felmenekülünk a hegyekbe, majd este újra csobbanással fejezzük be a napot. Mindez megspékelve az izgalmas konyhával, az egész évben kellemes klímával és a vidám, barátságos emberekkel - igazán tökéletes nyaralóhely." forrás
"Bucan Canottól egészen St.Leu alattig a part mentén egy hatalmas korallzátony vonul végig, itt vannak a plage-ok, a strandolásra, búvárkodásra, szörfözésre legalkalmasabb helyek. A víz kb. 23-24 fokos lehetett, kristály tiszta, hatalmas hullámokkal, de a sekélyebb vízben elég sziklás. Kb. fél órát lubickoltunk, meglovagoltuk a hullámokat." forrás
"Trópusi dzsungel, aktív vulkánok, dübörgő vízesések, vízbe csavarodó pálmafás homokos strandok, sziklás óceán-partok, holdbéli sivatagok, vad hegyek, hőforrások. Kultúrnövények: kávé-, kakaó-, cukornád-, és vaníliaültetvények, mangóföldek. Franciaország tengerentúli tartományaként az EU tagja, a boltban Euróval fizetünk, a városok, földrajzi helyek mind francia nevűek, de az utcán javarészt kreolokkal (a fehér gyarmatosítók és fekete párjuk csodaszép leszármazottai), afrikaiakkal, arabokkal, kínaiakkal és indiaiakkal futunk össze. A helyiségek – melyek nevükben kimerítik az összes francia szentet – az afrikai-kolonialista stílust hozzák, apró, barátságos települések. A főváros Saint-Denis is mindössze 160 ezres.
Mafera-kaldera: (A kaldera vulkáni eredetű képződmény, a kráterhez hasonló horpadás, amit a vulkán kirobbanása és önmagába roskadása hoz létre.) A Mafate a világ egyik leglátványosabb ilyen jellegű geológiai alakzata. Nagyon franciás, hogy az ország (bocs, tartomány) legszebb botanikus kertjét, az 1.500 növényfajnak otthont adó ligetet Fűszerek és Parfümök kertjének nevezik.
A déli parton Cap Méchant: Az egykori lávafolyások, mint lusta bálnák nyúlnak a tengerbe. Az állandó kemény szél kavarta hullámok óriási mennydörgéssel és szívfacsaró látvánnyal ostorozzák a sziklafalakat. A tengerparttól nem messze tör égbe a Földkerekség egyik legaktívabb tűzhányója, a Piton de la Fournaise (Kemence-csúcs). Szorgos-dolgos képződmény ő, az elmúlt 300 évben több mint 150 kitörését jegyezték fel, viszont életkora előrehaladtával nemhogy lenyugodna, hanem átlagosan évente kitör. Szinte egy ujjunkon meg tudjuk számolni, hány olyan ma is élő város van a világon, ami egy vulkáni kaldera közepén található. Itt ilyen is van: Cilaos kisvárosát vad, nadrágszaggató vulkáni hegyvonulatok veszik körbe. (2014)" forrás
Cilaos városka - a.s. fotója
t. m. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
úti kritikus, 2024. 01. 11. 10:03
Erikának:
A tiszteletbeli konzulnőtől megkérdeztem, hogy tud-e valakit ajánlani. Magyar idegenvezetőről nem hallottunk. Ha jó az angol is, akkor a Run Excursions tudjuk ajánlani: https://www.vtclabuse.fr/contact
Erika, 2024. 01. 11. 09:38
Hajóút keretében állunk meg a szigeten. Van esetleg javaslat, hogy kit érdemes kirándulás ügyben megkeresni? Köszönöm
úti kritikus, 2023. 01. 05. 17:59
Lajosnak:
Privát körutazásra gondol? Mert szervezett csoportos utazást Magyarországon nem kínálnak. Van angol vagy francia nyelvtudás?
Daróczi Lajos, 2023. 01. 05. 17:55
Körút érdekelne , 10 nap , olcsóbb szállás
április közepétől
Iván, 2016. 01. 12. 22:21
Egy gyönyörű kreol lány miatt kétszer is jártam a szigeten.A nyugati oldalon huzódó korallzátony mögött biztonságos a fürdőzés,bár a gyakori cápatámadások miatt többet néztem magam mögé.A víz dec-ápr. között 27-28 fokos. Jun-okt. között 23-24 fokos.2007-ben volt utoljára lávakiömlés a sziget keleti oldalán,érdemes megnézni még mindig forró,s füstölög. bon voyage!