ÚTIKRITIKA.HU / Egyenlítői-Guinea







útikritikák


Egyenlítői-Guinea

Egyenlítői-Guinea dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Repülés | Vízum | Szállás | Egészség | Közlekedés | Étkezés | Vásárlás és pénzváltás | Közbiztonság | Magyar külképviselet | Egyéb hasznos információk | Malabo | Bata | Egyéb látnivalók | Földrajz és időjárás | Történelem | Manapság | A helyiekről | Turista etikett | Fotóegyveleg

.

i.o. fotója

.

Egyenlítői-Guinea dióhéjban

  • Egyenlítői-Guinea (la República de Guinea Ecuatorial) ​Afrika egyetlen spanyol nyelvű országa (spanyol kiejtés: gineá ekvátoriál).
  • A nyugat-afrikai országnak a szárazföldi része Kamerunnal és Gabonnal határos, s ezen kívül több szigetből is áll.
  • Maga a főváros, Malabo is egy szigeten fekszik, a Bioko nevűn. Egyenlítői-Guinea 28 051 négyzetkilométer területű, és kb. 1,7 millióan lakják (2024-es becslés).
  • Magyar állampolgárok csak vízum birtokában léphetnek be Egyenlítői-Guinea területére. A vízum beszerzése már online is lehetséges (lásd lejjebb) Kötelező a sárgaláz elleni oltásról itthon kiállított igazolás bemutatása is.
  • Egyenlítői-Guineában a közbiztonság némileg jobb, mint a nyugat-afrikai átlag.
  • Az országnak két hivatalos nyelve van: a spanyol és a francia. A lakosság 88 százaléka római katolikus.
  • Leggyakoribb vezetéknév: Nguema
  • Átlagos havi fizetés (2024-ben): 195 ezer forintnak megfelelő helyi pénz (CFA)
  • December és február között van szárazabb időszak. Április és október között gyakran esik az eső. Nem ajánljuk, hogy ebben az esős időszakban utazzanak oda.
  • Egyenlítői Guinea az afrikai kontinens legkevésbé látogatott országa. Évente kb. hatezren látogatnak ide, de ezek a beutazások - feltehetően - nem mind turisztikai célúak.
  • A tengeri területein található olajmezőkből származó olajkincsének köszönhetően Egyenlítői-Guinea Afrika harmadik leggazdagabb országa, de inkább csak statisztikailag: egy főre jutó jövedelme 8462,30 dollár. Ennek az adatnak a dacára az országban a szegénység a legmagasabbak között van a világon. Egyenlítői-Guinea lakosságának több mint 70%-a szegénységben él. Az olajbevételek jelentős része az ország vezetői és a politikai elit kezében összpontosul. A vagyon jelentős része nem jut el a lakossághoz, hanem magánszámlákon köt ki vagy luxuskiadásokra fordítódik. Az ország elnöke (1979 óta!), Obiang vagyona kb. 600 millió USD, szóval jelentős összeget ,,csatornázott be" anyagi helyzetének javítása céljából...Nem meglepően - ,,saját jogán" a fia is baromi gazdag. Közben a lakosság vonatkozásában a várható élettartam a férfiaknál 57 év, a nőknél 60. 
  • A helyi emberek nagyon vendégszeretőek, és minden, Spanyolországhoz kapcsolódó dologhoz bizonyos közelséget éreznek, mivel az ország 1968-ig spanyol birtok volt. Emellett az ország lakosságának fele (!!) Spanyolországba emigrált 1966 és az 1990-es évek között. A furcsaság az, hogy az 1968-as függetlenné válás után az a terület lakosai a elveszítették spanyol állampolgárságukat. Azok, akik aztán Spanyolországba emigráltak, külön eljáráson keresztül kellett kérvényezniük a spanyol állampolgárságot, és nem kapták meg azt automatikusan. Spanyolország azonban bizonyos előnyöket nyújtott az egykori gyarmatok lakosainak az állampolgárság megszerzésének folyamatában. Nem nehéz kikövetkeztetni, hogy nagyon sokan nem vártak túl sok jót a maguk számára a függetlenség jövőjétől. 

     

                         A zászlón lévő címeren egy kapok fa (silk-cotton tree) - j.l. fotója 

Fő látnivalók:

  • Malabo spanyol koloniális hagyatéka
  • Strandok (pl. Arena Blanca)
  • Monte Alen nemzeti park (gorillák is)
  • Bioko-szigeten a Moca-völgy a buki bennszülött néppel

Érdekességek:

Az ország egyik hivatalos nyelve a spanyol, noha a népesség nagy része nem is beszéli azt anyanyelvként.

Az országban lévő egyik fő turisztikai látványosság az Egyenlítő szobor, amelyet az ország közepén állítottak fel. A szobor pontosan az Egyenlítőn található, és lehetőséget nyújt arra, hogy az emberek a két félteke között álljanak.

Az Egyenlítői-Guinea neve ellentmondásos, mivel csak a szárazföldi területek találhatók az Egyenlítőn, a szigetei azonban nem.

Egyenlítői Guineában található egy templom, amelyet a spanyol gyarmatosítás idején Szent Erzsébetnek szenteltek. Ez a Szent Erzsébet katedrális (Catedral de Santa Isabel), amely Malabo városában, a fővárosban helyezkedik el. A neogótikus stílusú katedrálist a 19. század végén kezdték építeni, és a 20. század elején fejezték be. Nevét Árpád-házi Szent Erzsébetről, a középkor egyik legismertebb magyar szentjéről kapta, akit különösen a jótékonysága és szegények iránti szeretete miatt tisztelnek. A katedrális az ország egyik legfontosabb vallási épülete, és látványos tornyai Malabo egyik nevezetességévé teszik.

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Alig van turista és emiatt igazán privilegizált, egyedi élmény az ország meglátogatása
  2. A helyiekkel roppant könnyű összehaverkodni, főleg pálmabor hatása alatt
  3. Malaboban a spanyol koloniális építészeti örökség, pl. terek (Afrikában csak itt)
  4. A Pico Malabo vulkán megmászása
  5. Batától délre a Mbini strand
  6. Megdöbbentően szép egy-két vakítóan fehér homokos strand a Corisco-szigeten
  7. A korrupció dacára látszik, hogy sokat tudnak költeni útépítkezésekre
  8. Afrikai mértékkel mérve viszonylagos tisztaság tapasztalható sok helyen
  9. Elég jók a hotelek
  10. banános fánk (bunuelos de banana, avagy buñuelos de plátano)

Nem tetszett

  1. Drágaság van, még a sör is drága
  2. Alig van turista infrastruktúra, és emiatt kényelmetlenségeket kell felvállalni
  3. Nagy a szegénység, a turistát eleve milliomosnak hiszik
  4. Annyira kevés a turista, hogy még az ajándékkereskedelem sem alakult ki
  5. Ahhoz képest, hogy milyen sok bevétele van az olajból, a korrupt elit keveset hagy meg a szegény tömegeknek
  6. Üresen pangó irodaépületek, amik a rendszer presztízs jellegű pazarlásáról tanúskodnak

Vélemények

Az Egyenlítői-Guinea a látogatóinak a hírhedten magas árairól és nehezen megszerezhető vízumairól ismert, ami a legtöbb turista számára kihívást jelent.

Ez a rendszer névlegesen egy rendőrállam. Ennek eredményeképp a turisztikai infrastruktúra gyér, és nem tartozik a kormány prioritásai közé. Valószínűleg rendőri zaklatásra lehet számítani, mivel kíváncsiak lehetnek arra, mit csinál az országban egy "turista". Mivel az itt működő olajvállalatok többsége amerikai, az amerikai állampolgárok esetleg jobban járhatnak, például vízummentességgel vagy kevesebb rendőri gyanakvással, mint más nemzetek, pl. egy magyar. .

Az olaj felfedezése óta Egyenlítői-Guinea – legalábbis papíron – az egyik legmagasabb egy főre jutó jövedelemmel rendelkező ország a világon. Ennek ellenére a mindennapi élet és a jövedelmi viszonyok sok helyi számára alig javultak, mivel a rendszerszintű korrupció elszívja az olajbevételeket, amiket egy kis gazdag elit élvez.

Az utóbbi években azonban volt némi előrelépés, és új infrastruktúra- és modernizációs projektek indultak vagy készültek el, különösen Bioko szigetén és Malabo környékén. Az Oyala vagy Djibloho nevű új város építése is folyamatban van a szárazföldön, Bata és Mongomo között, és már 2024-re jelentős haladás történt.

Bár az új infrastruktúra lenyűgözően fest, kevés helyi lakos fér hozzá, és miközben a kormány milliárdokat költ új építkezésekre, az ország lakosságának kevesebb mint fele jut tiszta ivóvízhez. (2024)


2024 januárjában egy különleges utazás során meglátogattam Egyenlítői Guineát, amely nem volt a kedvenc úti céljaim között. Az ország híres a korrupcióról és a turistákat célzó hatósági zaklatásokról, emellett nem sok turisztikai látnivalóval büszkélkedhet, és korábban nehéz volt vízumot szerezni. Szerencsére 2023-ban bevezették az e-vízumot, ami egyszerűsítette a belépést, és 75 euróért néhány nap alatt megkaptam az engedélyt.

Első benyomásaimat Malabóban szereztem, ahol a reptéren simán ment az ellenőrzés. Bár sofőröm nem várt rám időben, egy másik taxis kedvezőbb árat ajánlott, így gyorsan a városba értem. Az infrastruktúra meglepően fejlett volt, az utak szinte olyan minőségűek, mint az Egyesült Arab Emírségekben vagy Szingapúrban. Egyenlítői Guinea Afrika egyik leggazdagabb országa az olajbevételeknek köszönhetően, de az ország gazdagsága nem tükrözi a lakosság életkörülményeit, ahol sokan szegénységben élnek.

Az ország érdekessége, hogy spanyol a hivatalos nyelve, és a fővárosa, Malabo, egy szigeten fekszik, távol a kontinens többi részétől. Az országot 1979 óta Teodoro Obiang Nguema Mbasogo diktátor irányítja, aki hírhedt arról, hogy vagyonát és hatalmát saját családjára összpontosítja. A hatalmi berendezkedés miatt az országban uralkodó egyenlőtlenségek rendkívül súlyosak.

A második napomat Bioko szigetén töltöttem, ahol egy helyi sofőr, Eulogio, körbevezetett. A sziget gyönyörű és zöld volt, de a trópusi növényzet kevésbé színes, mint São Tomé szigetén. Az út során megálltunk Playa de Arena Blanca partján, ahol a homok nem volt olyan fehér, mint a neve sugallta, de a látvány szép volt. Látogatásom során még több strandot is megnéztem, köztük a fekete homokos Riaba Beach-et és a Sipopo Beach-et is, bár utóbbit a partizós hangulat miatt kevésbé kedveltem.

Szerettem volna meglátogatni a Pico Basilé hegycsúcsot is, de az engedély hiánya miatt nem sikerült. Ennek ellenére az utazás élvezetes volt, és a sziget lenyűgözött a fejlett infrastruktúrájával. Malaboban a Szent Erzsébet katedrálist és a város tengerparti sétányát látogattam meg, amelyet érdemes megnézni.

Összességében Egyenlítői Guinea nem volt olyan rossz, mint ahogy előre tartottam tőle. Az ország fejlődik, és a turistákkal szembeni hozzáállás is változik. (Aji, 2024)

Repülés és repülőjegy

A helyi légitársaságok gépei biztonsági okok miatt nem repülhetnek az Európai Unió légterében. Járataikra az interneten nem lehet jegyet vásárolni, csak és kizárólag a légitársaság irodájában. Fizetni csak készpénzzel lehet.

Európából az Iberia, a Lufthansa és az Air France, az Air Europa, a Brussels Airlines repül Malabo nemzetközi repülőterére. Bécsből az Ethiopian Airlines gépével juthatunk el Malaboba Addisz Abebán keresztül.

Aji fotója

Légi közlekedés Malabo Nemzetközi Repülőtér

Két beton burkolatú repülőtér van, az egyik néhány mérföldre Malabótól (SSG IATA), a másik Bata városában (BSG IATA).

A Malabo repülőtérre repülő légitársaságok közé tartozik a Ceiba (Madridból), a Turkish Airlines (Isztambulból), az Air France (Párizsból), az Ethiopian Airlines (Addisz-Abebából), valamint a Lufthansa közvetlen járata Frankfurtból Malabóba.


Autóval

A főváros egy szigeten található, de a szárazföld elérhető Gabonból burkolt utakon, valamint Kamerunból. Sok új út épült, és összességében Egyenlítői-Guinea rendelkezik Közép-Afrika egyik legjobb úthálózatával, különösen a fontos városok között.

A Campo határátkelő gyakran zárva van. A Kye-Ossi és Ebebiyin felől történő belépést megtagadhatják vízummentes amerikaiaktól, ha nincs megfelelő belépési indokuk, vagy ha nem kaukázusi származásúak.

Az Egyenlítői-Guineában a hatóságok által elkövetett korrupció nem ritka, még a helyi rendőrök is gyakran vesztegetést követelnek kitalált közlekedési szabálysértésekért.

Vízum

https://equatorialguinea-evisa.com/

A kormány hivatalosan is elindította az e-vízum programot, amely jelentősen megkönnyíti az országba való belépést. Az e-vízumot itt lehet igényelni. Az e-vízum feldolgozása három napot vesz igénybe, és valószínűleg sokkal egyszerűbben megszerezhető, mint egy hagyományos egyenlítői-guineai vízum.

Ennek ellenére Egyenlítői-Guinea hagyományosan az egyik legnehezebben megközelíthető ország volt, mivel a turizmus nem élvez prioritást a kormány szemében. Hagyományos egyenlítői-guineai vízumot hivatalos konzulátuson vagy nagykövetségen lehet igényelni. Bár a szabályozások helyenként eltérőek lehetnek, általában az alábbiakat kell benyújtani a kérelemmel:

Érvényes útlevél.
Az útlevél érvényességének hat hónapnál tovább kell tartania.
Igazolás arról, hogy nem volt súlyos bűncselekményben elítélve.
A dokumentum nem lehet három hónapnál régebbi, és angolul, franciául vagy spanyolul kell benyújtani.
Igazolás a sárgaláz elleni védőoltásról.
Ez kötelező.
Banki igazolás, hogy legalább 2000 dollár van a számláján.
Ez csak akkor szükséges, ha turista vízumot kér.
Meghívólevél a helyi hatóságoktól.
A levél nem lehet három hónapnál régebbi, és a kormánynak hitelesítenie kell.
Ez nehezen beszerezhető, és gyakran ez a legnagyobb akadálya a vízum megszerzésének.
Néhány konzulátus és nagykövetség állítja, hogy meghívólevél nem szükséges, ha van szállodafoglalása.

Szállás

Egyenlítői Guineában a szálláshelyek választéka viszonylag korlátozott, de találhatók különböző típusú szállodák, vendégházak és luxusüdülők, főként a fővárosban, Malabóban és Bata városában. Malabóban számos nemzetközi szállodalánc van jelen, például 4-5 csillagos hotelek, amelyek kényelmes szolgáltatásokat kínálnak, mint például medence, éttermek és ingyenes Wi-Fi. A tengerparti üdülőhelyek is népszerűek a turisták körében, különösen azok számára, akik pihenésre és strandélményre vágynak.

Bata városában szintén vannak jó minőségű szállodák, bár a választék kisebb. A kisebb városokban és falvakban a szálláslehetőségek korlátozottak, és sokszor alapvetőbb szolgáltatásokat nyújtanak. A turistáknak javasolt előre foglalniuk, különösen, ha luxus- vagy középárkategóriás szállást keresnek. Az interneten történő foglalás megbízható lehetőség, de érdemes közvetlen kapcsolatot is létesíteni a szálláshellyel.

Egyenlítői Guinea közbiztonsága miatt ajánlott olyan helyet választani, amely jól ismert és biztonságos. Az angol nyelv használata korlátozott lehet, így előny, ha az utazó rendelkezik alapvető spanyol nyelvtudással.

Egészség

  • Egyenlítői-Gunieába történő utazáshoz szükséges sárgaláz elleni oltás.
  • Az ország malária veszélyes, azaz a védekezéssel foglalkozni kell.
  • A Nemzetközi Oltóközpontnál kéretik tájékozódni, hogy milyen oltások kötelezőek vagy ajánlottak az Egyenlítői-Guineába való beutazáshoz.
  • 2024-ben az Egyenlítői Guineába utazóknak a következő védőoltásokat ajánlják:
  • Sárgaláz: kötelező, és be kell mutatni az oltási igazolványt az országba való belépéskor.
    Hepatitis A és B: erősen ajánlott, mivel ezek a betegségek a rossz higiéniai körülmények miatt könnyen terjedhetnek.
    Tífusz: szintén ajánlott, főleg ha a turisták vidéki területeket látogatnak vagy helyi étkezdékben étkeznek.
    Tetanusz, diftéria: alapimmunizáció részeként fontos, és ajánlott az oltás frissítése, ha az utazás előtt több mint 10 évvel történt az utolsó oltás.
    Malária: az országban magas a maláriafertőzés kockázata, ezért maláriaellenes gyógyszer szedése javasolt.
    Meningitisz: a meningococcus fertőzés kockázata miatt főleg a száraz évszakban ajánlott az oltás.
    Gyermekbénulás: ha az alapimmunizálás megtörtént, nem szükséges újabb oltás, de ellenőrizni kell, hogy az oltások aktuálisak-e.
    Veszettség: ajánlott azoknak, akik hosszabb ideig tartózkodnak vidéken vagy állatokkal kerülhetnek kapcsolatba.

Közlekedés

  • Repülés: Naponta közlekedik belföldi légi járat Malabo és Bata között. Jó előre tanácsos foglalni jegyet. A belföldi repülés körülményei nem ütik meg a nemzetközi szabványokat. 
  • Útviszonyok: Elég sok közút nincs aszfaltozva.
  • Iránytaxik közlekednek a nagyobb városok között.
  • Egyenlítői-Guineában nincs vasútforgalom.
  • Komp közlekedik Malabo, Bata és a kameruni Douala között. Az út 12 órás. Több komfortfokozat létezik az utasok számára.

Sárga taxik - o. j. fotója

Étkezés

Egyenlítői Guineában a turista számára az étkezési lehetőségek változatosak, különösen a főbb városokban, mint Malabo és Bata. A helyi éttermekben megtalálhatók afrikai, spanyol és más nemzetközi konyhák fogásai is. A tradicionális ételek közé tartozik a cassava (manióka), a plantain (főzőbanán) és különböző halételek, mivel az ország tengerparti régiói bővelkednek tengeri ételekben.

Különleges helyi fogások közé tartozik a sopa de pescado, egy gazdag halleves, és a bushmeat, ami vadon élő állatok húsából készült étel, bár ennek fogyasztása nem mindenki számára ajánlott. A spanyol hatás is érződik a konyhában, sok helyen lehet találkozni paellával, tapasokkal és grillezett húsételekkel. Az utcai étkezés kevésbé ajánlott a higiéniai körülmények miatt, különösen vidéken, mivel a tiszta víz és a megfelelő élelmiszer-kezelés nem mindig biztosított.

Az éttermek higiéniája városokban többnyire megfelelő, de javasolt azokat a helyeket választani, amelyek népszerűek a helyiek és a turisták körében is. A palackozott víz fogyasztása erősen ajánlott, mivel a csapvíz nem mindenhol biztonságos. Fontos odafigyelni arra, hogy a nyers zöldségeket és gyümölcsöket jól megmossák vagy hámozzák, és kerüljék a jégkockák használatát italokban. A helyi piacokon vásárolt ételeket frissen kell elfogyasztani, és figyelni kell a tárolásukra is. A modern éttermekben általában spanyolul beszélnek, ami könnyebbé teszi a kommunikációt a külföldi látogatók számára.

Bizalmat igényó étel ebédre: Bokor patkány (bush rat) húsa a tányérunkon - m. r. fotója

Vásárlás és pénzváltás

  • Egyenlítői-Guineában a Central African Franc (XAF) a hivatalos fizetőeszköz.

Bankkártyát csak és kizárólag nagyobb hotelekben lehet használni. Ebben az esetben azonban számolni kell a tranzakció sikertelenségével. A kártyákat lehet használni pénz automatánál is, amelyek Malaboban a repülőtéren és a Hilton Hotelben találhatóak. Ajánljuk az oda utazó magyar állampolgároknak, hogy megfelelő mennyiségű készpénzt vigyenek magukkal (euróban), amelyet az ország területén helyi pénznemre tud váltani.

o. j. fotója

Közbiztonság

A fővárosban, Malaboban és a másik nagyvárosban Batában a turista jobban teszi, ha sötétedés után nem mászkál kisebb utcákban, sikátorokban. Este, éjszaka a taxizás sem igazán javasolt.

Fotózás

Korábban a fotózáshoz engedélyre volt szükség az Információs és Turisztikai Minisztériumtól. Bár a törvény változott, a rendfenntartó hatóságok továbbra is felhasználhatják ezt ürügyként arra, hogy célba vegyék, megfélemlítsék, pénzt zsaroljanak, fenyegetőzzenek, vagy akár letartóztassanak turistákat.

Bár nyilvánvalónak tűnik, ne járkáljon fényképezőgéppel a nyakában, és kerülje a repülőterek, kormányzati épületek, valamint katonai vagy stratégiai jelentőségű objektumok fényképezését.

Hatóságok

A rendőrség ismert agresszív, harcias és konfrontatív viselkedéséről. A zsarolás nem ritka körükben.

Politika

Egyenlítői Guinea egy tekintélyelvű ország, amely nem tolerálja és nem engedélyezi az ellenvéleményt.

Nem tanácsos kritizálni vagy bármilyen tiszteletlenséget mutatni Teodoro Obiang elnök vagy az egyenlítői-guineai kormány iránt. Egy rossz ember fülébe jutott megjegyzés komoly bajba sodorhatja a hatóságokkal.

Legyen nagyon óvatos, ha valaki politikai beszélgetést próbál kezdeményezni. Mindig tegye fel a kérdést: "Miért éri meg neki?" Mivel az egyenlítői guineaiak többsége tudja, hogy a politikáról beszélni tabu, mindig van valamilyen rejtett motiváció, amelyről nem tud.

Szélsőséges időjárás

Egyenlítői Guinea az egyenlítőn fekszik, ezért időjárása nagyon trópusi, és általában nagyon forró. A legjobb könnyű ruházatot viselni, és kerülni a sötét színeket, mert azok vonzzák a szúnyogokat.

m.p. fotója

Magyar külképviselet

Egyenlítői-Guineában nincs semmiféle magyar külképviselet.

Egyéb hasznos információk

Egyenlítői-Guinea három hivatalos nyelve a spanyol, a francia és a portugál.

A három nyelv közül a spanyol a leghasznosabb, és sok egyenlítői-guineai számára ez az első nyelv. A franciát és a portugált a lakosság többsége nem beszéli és nem is érti széles körben.

A gyarmati nyelv a spanyol, és az ország tagja a La Francophonie szervezetnek. Bioko szigetén van egy angol nyelvű közösség, amely történelmileg a brit kereskedelemhez kötődik a szigeten. A francia és a portugál hivatalos használatban van az országban, de angolul kevesen beszélnek, még a fővárosban is. A Fang nyelvet és az Igbo nyelvet viszont széles körben beszélik.


Korábban a fotózáshoz az Információs és Turisztikai Minisztérium engedélye volt szükséges. Bár a törvény változott, a rendfenntartó hatóságok még mindig felhasználhatják ezt ürügyként, hogy célba vegyék, megfélemlítsék, zsarolják, fenyegetéssel vagy akár letartóztatással fenyegessék a turistákat.

Bármilyen nyilvánvalónak is tűnhet, ne sétálj kamerával a nyakadban, és ne fotózz reptereket, kormányzati épületeket vagy bármit, ami katonai vagy stratégiai értékkel bír.

Malabo

81 ezres lakosságú város (2024-es becslés). A spanyol gyarmatosítás idejéből való, mára már erősen lepukkant épületek érzékeltetik, hogy hajdan e város egész jól virágzott (persze inkább a spanyolok számára).  Az utcákon turistát nagyon ritkán látni. A fehérek többnyire spanyolok és különböző segélyszervezeteknek dolgoznak rövidebb-hosszabb időre. A boltosok közül sok a libanoni. 

Szent Erzsébet (rk) katedrális - Földvári András fotója

c.k. fotója

o. j. fotói

Földvári András fotója

Bata

A 173 ezres lakosságú Bata híres az ott zajló éjszakai életről.

Bata város Egyenlítői Guinea legnagyobb városa és a kontinentális rész legfontosabb kereskedelmi központja. A város a Mbini folyó közelében, a Guineai-öböl partján helyezkedik el. Bata az ország fő kikötője, ahonnan tengeri áruszállítás és kereskedelem zajlik. A város egyben jelentős közlekedési csomópont, ahonnan utak vezetnek az ország többi részébe.

Bata repülőtere belföldi és nemzetközi járatokat is kiszolgál, bár nem olyan forgalmas, mint a malabói reptér. A város trópusi éghajlatú, egész évben meleg és párás, különösen az esős évszakban, ami májustól októberig tart. A gazdaság elsősorban az olajiparra, kereskedelemre és halászatra épül.

A város lakossága gyors növekedésen ment keresztül az utóbbi évtizedekben, különösen a vidékről történő bevándorlás miatt. Bata fontos kulturális központ is, ahol számos étterem, piac és szórakozási lehetőség található. A városban helyi éttermekben lehetőség van megkóstolni a tradicionális egyenlítői-guineai ételeket. Annak ellenére, hogy modernizáció folyik, a város higiéniája és közszolgáltatásai még nem mindenhol felelnek meg a nyugati normáknak. Bata fontos szerepet játszik az ország fejlődésében, és a kormány jelentős infrastrukturális beruházásokat hajtott végre itt az utóbbi években.

Egyéb látnivalók

Földrajz és időjárás

  • Az ország legmagasabb pontja a Pico Basile, Bioko-szigetén: 3008 méter.
  • A száraz évszak decembertől februárig tart. Május és június a legcsapadékosabb hónapok.

Történelem

A Rio Muni régióban egykor széles körben elterjedt pigmeus lakosság élt, akikből mára csak néhány elszigetelt csoport maradt fenn északon. A 17. és 19. század közötti bantu vándorlások hozták a part menti törzseket, később pedig a Fang népcsoportot.

A portugál felfedező, Fernão do Pó 1472-ben fedezte fel első európaiként Bioko szigetét, miközben Indiába vezető útvonalat keresett. A szigetet először Formosának ("Gyönyörű") nevezte el, de hamarosan az ő nevét vette fel. Fernando Pó és Annobón szigeteit 1474-ben gyarmatosította Portugália.

1778-ban a szigetet, a hozzá tartozó kis szigeteket, valamint a Niger és Ogoué folyók közötti szárazföldi kereskedelmi jogokat átadták a Spanyol Birodalomnak cserébe egy amerikai területért. 1827 és 1843 között az Egyesült Királyság egy bázist hozott létre a szigeten, hogy harcoljon a rabszolga-kereskedelem ellen. 1843-ban, Spanyolországgal kötött megállapodás után a bázist Sierra Leonéba helyezték át. 1844-ben, a spanyol szuverenitás visszaállítása után a területet Ecuatoriális Guinea Spanyol Területeinek nevezték el. A szárazföldi rész, Rio Muni, 1885-ben protektorátussá, majd 1900-ban gyarmattá vált. 1926 és 1959 között mindhárom régiót egyesítették Spanyol Guinea gyarmatként. Spanyol telepesek érkeztek, és ültetvényeket hoztak létre a gyarmaton. A Macías-rezsim (1968–1979)

Egyenlítői-Guinea 1968 októberében nyerte el függetlenségét Spanyolországtól. Francisco Macías Nguema, az első elnök, brutális, zsarnoki és erőszakos diktátor volt. Represszív rezsimje súlyos emberi jogi visszaéléseket követett el (értelmiségiek és kisebbségek üldözése), betiltotta a halászatot, és úgy vélik, hogy személyesen rendelte el az ország lakosságának egyharmadának meggyilkolását.

Ekkoriban Egyenlítői-Guineát Afrika "Dachaujaként" ismerték, és Macíast gyakran nevezték Afrika "Pol Potjának".

Erősen nyugatellenes nézetei miatt tiszteletet és csodálatot szerzett a keleti blokkban, de ezek a nézetek elidegenítették őt a nyugati világ nagy részétől. Az Obiang-rezsim (1979 - jelen)

Macías állítólag családtagjainak halálát is elrendelte. Tébolyodottnak tartva Teodoro Obiang, az unokaöccse, 1979-ben véres puccsal megdöntötte és később kivégeztette őt. Bár Obiang uralma kevésbé volt erőszakos, rezsimje még mindig elnyomónak számít.

1995-ben jelentős olajtartalékokat fedeztek fel, amelyek jelentős gazdagságot hoztak az országnak, de ez nem igazán vezetett fejlődéshez; a lakosság nagy része (70-80%) szegénységben él, az ország alacsony helyezést ér el az Emberi Fejlettségi Indexen, és a legtöbb polgárnak nincs megfelelő hozzáférése ivóvízhez, egészségügyi ellátáshoz és alapvető szolgáltatásokhoz.

Az egyenlítői-guineai kormány nem tűri a kritikát és az ellenvéleményt, és visszavág a kritikusoknak azzal, hogy „nem fogad el beavatkozást az ország belügyeibe”.

Úgy tűnik, hogy a közeljövőben nem lesz változás, de még mindig vannak remények, hogy a helyzet jobbá válhat.

Manapság

Az országban a munkaválllalókat nem kényszerítik túl sok munkára. Többnyire rövid a munkahetük. 

Még mindig nagyon erős az emberek kötődése a volt gyarmattartó Spanyolországhoz, pedig nagy már a kínai és az amerikai befolyás is.  

Egyenlítői-Guinea 81 éves elnöke, Teodoro Obiang Nguema Mbasogo 1979 óta van hatalmon. Őt a világ egyik legkegyetlenebb élő diktátoraként tartják számon. Több mint négy évtizede irányítja vasököllel az országot, és hatalmának megszerzése érdekében nagybátyját végeztette ki egy puccs során. Obiang önmagát istenként tartja számon, és halálosztagai rendszeresen leszámolnak politikai ellenfeleivel, valamint elnyomják a másként gondolkodókat.

Eközben az ország természeti erőforrásait, különösen az olajat és egyéb ásványkincseket, nagymértékben kiszipolyozzák. Az országban a gazdasági javak nagy része a hatalmon lévők kezében összpontosul, miközben a lakosság nagy része mélyszegénységben él.


Teodorin "Teddy" Nguema Obiang Mangue-t, Egyenlítői-Guinea elnökének, Teodoro Obiang Nguema Mbasogonak a fiát, az ország védelmi ügyekért felelős alelnökévé nevezték ki. Teodoro Obiang idősebb 1979 óta irányítja az egykori spanyol gyarmatot, miután megdöntötte és kivégeztette nagybátyját, a korábbi diktátort. Az ország politikai elitje és lakossága egyaránt természetesnek tartja, hogy a 2024-ben 81 éves Obiangot majd a fia követi a hatalomban.

Teodorin extravagáns életmódja már korábban is felkeltette a nemzetközi hatóságok figyelmét, különösen az amerikaiakét, akik 70 millió dollár értékben zárolták vagyonát. Egy alkut követően Teodorin eladta kaliforniai villáját, Ferrariját és hat Michael Jackson életnagyságú szobrát, azonban megtarthatta a popikon "Bad" turnéján viselt híres, kristályberakásos fehér kesztyűt.

2024-ben Teodorin újabb jogi problémával néz szembe, ezúttal Franciaországban, ahol pénzmosással és sikkasztással vádolják. Franciaországi vagyonát több mint 100 millió euróra becsülik, és az ügyészség javasolta a vagyon elkobzását, valamint hároméves börtönbüntetést is kilátásba helyezett. Ügyvédei szerint az eljárás súlyos beavatkozás Egyenlítői-Guinea belügyeibe, és állítják, hogy Teodorin minden üzleti tevékenysége összhangban van a hazai jogszabályokkal. Az alelnök nem jelent meg a bíróságon.

Egyenlítői-Guinea, bár gazdag az olajkincseiben, a keményvonalas diktatúra miatt a gazdasági javak jelentős része korrupt vezetők kezébe kerül. Az IMF 2024-es adatai szerint az ország lakosságának háromnegyede továbbra is a szegénységi küszöb alatt él, és sokan közülük Európába menekülnek a jobb élet reményében.

A helyiekről

A Szaharától délre eső afrikai országok közül Egyenlítői-Guineában a legmagasabb az írástudók aránya: 95%.

A helyiek nagyon vendégszeretőek, és különös ismerettel bírnak minden, Spanyolországgal kapcsolatos dologról, mivel az ország 1968-ig spanyol tartomány volt. Emellett az ország lakosságának fele 1966 és az 1990-es évek között Spanyolországba emigrált.

Helybéli fruskák - g.m. fotója

o. j. fotója

Turista etikett

  1. Tartózkodni kell a hivatalos épületek, repülőtér, kikötők, katonai objektumok és a rendőrségek fotózásától.

Egyenlítői-Guinea egy autoriter ország, amely nem tűri vagy engedélyezi az ellenzéki véleményeket.

Nem bölcs dolog kritizálni vagy bármilyen tiszteletlenséget mutatni Teodoro Obiang elnök vagy az egyenlítői-guineai kormány iránt. Egy rossz helyen elhangzott megjegyzés komoly bajba sodorhat a hatóságokkal.

Legyen nagyon óvatos, ha valaki politikai beszélgetést próbál kezdeményezni. Mindig kérdezze meg magától: "Miért teszi ezt?" Mivel a legtöbb egyenlítői-guineai tudja, hogy a politikai témák tabu témának számítanak, mindig lehet valamilyen rejtett szándék, amit nem ismer.

Fotóegyveleg

m.j. fotója

o. j. fotói

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon