.
i.o. fotója
.
A zászlón lévő címeren egy kapok fa (silk-cotton tree) - j.l. fotója
Érdekességek:
Az ország egyik hivatalos nyelve a spanyol, noha a népesség nagy része nem is beszéli azt anyanyelvként.
Az Egyenlítői-Guinea nagyon gazdag olaj-, arany- és gyémántlelőhelyekkel rendelkezik, mégis a lakosság zöme szegénységben él. A politikai és a gazdasági élet elitje baromi sok pénzt zsebel be magának és a zsetont külföldön költik el, fektetik be.
Az országban lévő egyik fő turisztikai látványosság az Egyenlítő szobor, amelyet az ország közepén állítottak fel. A szobor pontosan az egyenlítőn található, és lehetőséget nyújt arra, hogy az emberek a két félteke között álljanak.
Az Egyenlítői-Guinea neve ellentmondásos, mivel csak a szárazföldi területek találhatók az Egyenlítőn, nem pedig a szigetek.
Az Egyenlítői-Guinea a látogatóinak a hírhedten magas árairól és nehezen megszerezhető vízumairól ismert, ami a legtöbb turista számára kihívást jelent.
Ez a rendszer névlegesen egy rendőrállam. Ennek eredményeképp a turisztikai infrastruktúra gyér, és nem tartozik a kormány prioritásai közé. Valószínűleg rendőri zaklatásra lehet számítani, mivel kíváncsiak lehetnek arra, mit csinál az országban egy "turista". Mivel az itt működő olajvállalatok többsége amerikai, az amerikai állampolgárok esetleg jobban járhatnak, például vízummentességgel vagy kevesebb rendőri gyanakvással, mint más nemzetek, pl. egy magyar. .
Az olaj felfedezése óta Egyenlítői-Guinea – legalábbis papíron – az egyik legmagasabb egy főre jutó jövedelemmel rendelkező ország a világon. Ennek ellenére a mindennapi élet és a jövedelmi viszonyok sok helyi számára alig javultak, mivel a rendszerszintű korrupció elszívja az olajbevételeket, amiket egy kis gazdag elit élvez.
Az utóbbi években azonban volt némi előrelépés, és új infrastruktúra- és modernizációs projektek indultak vagy készültek el, különösen Bioko szigetén és Malabo környékén. Az Oyala vagy Djibloho nevű új város építése is folyamatban van a szárazföldön, Bata és Mongomo között, és már 2024-re jelentős haladás történt.
Bár az új infrastruktúra lenyűgözően fest, kevés helyi lakos fér hozzá, és miközben a kormány milliárdokat költ új építkezésekre, az ország lakosságának kevesebb mint fele jut tiszta ivóvízhez. (2024)
A helyi légitársaságok gépei biztonsági okok miatt nem repülhetnek az Európai Unió légterében. Járataikra az interneten nem lehet jegyet vásárolni, csak és kizárólag a légitársaság irodájában. Fizetni csak készpénzzel lehet.
Európából az Iberia, a Lufthansa és az Air France, az Air Europa, a Brussels Airlines repül Malabo nemzetközi repülőterére. Bécsből az Ethiopian Airlines gépével juthatunk el Malaboba Addisz Abebán keresztül.
Aji fotója
Légi közlekedés Malabo Nemzetközi Repülőtér
Két beton burkolatú repülőtér van, az egyik néhány mérföldre Malabótól (SSG IATA), a másik Bata városában (BSG IATA).
A Malabo repülőtérre repülő légitársaságok közé tartozik a Ceiba (Madridból), a Turkish Airlines (Isztambulból), az Air France (Párizsból), az Ethiopian Airlines (Addisz-Abebából), valamint a Lufthansa közvetlen járata Frankfurtból Malabóba.
Autóval
A főváros egy szigeten található, de a szárazföld elérhető Gabonból burkolt utakon, valamint Kamerunból. Sok új út épült, és összességében Egyenlítői-Guinea rendelkezik Közép-Afrika egyik legjobb úthálózatával, különösen a fontos városok között.
A Campo határátkelő gyakran zárva van. A Kye-Ossi és Ebebiyin felől történő belépést megtagadhatják vízummentes amerikaiaktól, ha nincs megfelelő belépési indokuk, vagy ha nem kaukázusi származásúak.
Az Egyenlítői-Guineában a hatóságok által elkövetett korrupció nem ritka, még a helyi rendőrök is gyakran vesztegetést követelnek kitalált közlekedési szabálysértésekért.
https://equatorialguinea-evisa.com/
A kormány hivatalosan is elindította az e-vízum programot, amely jelentősen megkönnyíti az országba való belépést. Az e-vízumot itt lehet igényelni. Az e-vízum feldolgozása három napot vesz igénybe, és valószínűleg sokkal egyszerűbben megszerezhető, mint egy hagyományos egyenlítői-guineai vízum.
Ennek ellenére Egyenlítői-Guinea hagyományosan az egyik legnehezebben megközelíthető ország volt, mivel a turizmus nem élvez prioritást a kormány szemében. Hagyományos egyenlítői-guineai vízumot hivatalos konzulátuson vagy nagykövetségen lehet igényelni. Bár a szabályozások helyenként eltérőek lehetnek, általában az alábbiakat kell benyújtani a kérelemmel:
Érvényes útlevél.
Az útlevél érvényességének hat hónapnál tovább kell tartania.
Igazolás arról, hogy nem volt súlyos bűncselekményben elítélve.
A dokumentum nem lehet három hónapnál régebbi, és angolul, franciául vagy spanyolul kell benyújtani.
Igazolás a sárgaláz elleni védőoltásról.
Ez kötelező.
Banki igazolás, hogy legalább 2000 dollár van a számláján.
Ez csak akkor szükséges, ha turista vízumot kér.
Meghívólevél a helyi hatóságoktól.
A levél nem lehet három hónapnál régebbi, és a kormánynak hitelesítenie kell.
Ez nehezen beszerezhető, és gyakran ez a legnagyobb akadálya a vízum megszerzésének.
Néhány konzulátus és nagykövetség állítja, hogy meghívólevél nem szükséges, ha van szállodafoglalása.
Sárga taxik - o. j. fotója
Bizalmat igényó étel ebédre: Bokor patkány (bush rat) húsa a tányérunkon - m. r. fotója
Bankkártyát csak és kizárólag nagyobb hotelekben lehet használni. Ebben az esetben azonban számolni kell a tranzakció sikertelenségével. A kártyákat lehet használni pénz automatánál is, amelyek Malaboban a repülőtéren és a Hilton Hotelben találhatóak. Ajánljuk az oda utazó magyar állampolgároknak, hogy megfelelő mennyiségű készpénzt vigyenek magukkal (euróban), amelyet az ország területén helyi pénznemre tud váltani.
o. j. fotója
A fővárosban, Malaboban és a másik nagyvárosban Batában a turista jobban teszi, ha sötétedés után nem mászkál kisebb utcákban, sikátorokban. Este, éjszaka a taxizás sem igazán javasolt.
m.p. fotója
Egyenlítői-Guineában nincs semmiféle magyar külképviselet.
Egyenlítői-Guinea három hivatalos nyelve a spanyol, a francia és a portugál.
A három nyelv közül a spanyol a leghasznosabb, és sok egyenlítői-guineai számára ez az első nyelv. A franciát és a portugált a lakosság többsége nem beszéli és nem is érti széles körben.
A gyarmati nyelv a spanyol, és az ország tagja a La Francophonie szervezetnek. Bioko szigetén van egy angol nyelvű közösség, amely történelmileg a brit kereskedelemhez kötődik a szigeten. A francia és a portugál hivatalos használatban van az országban, de angolul kevesen beszélnek, még a fővárosban is. A Fang nyelvet és az Igbo nyelvet viszont széles körben beszélik.
Korábban a fotózáshoz az Információs és Turisztikai Minisztérium engedélye volt szükséges. Bár a törvény változott, a rendfenntartó hatóságok még mindig felhasználhatják ezt ürügyként, hogy célba vegyék, megfélemlítsék, zsarolják, fenyegetéssel vagy akár letartóztatással fenyegessék a turistákat.
Bármilyen nyilvánvalónak is tűnhet, ne sétálj kamerával a nyakadban, és ne fotózz reptereket, kormányzati épületeket vagy bármit, ami katonai vagy stratégiai értékkel bír.
81 ezres lakosságú város (2024-es becslés). A spanyol gyarmatosítás idejéből való, mára már erősen lepukkant épületek érzékeltetik, hogy hajdan e város egész jól virágzott (persze inkább a spanyolok számára). Az utcákon turistát nagyon ritkán látni. A fehérek többnyire spanyolok és különböző segélyszervezeteknek dolgoznak rövidebb-hosszabb időre. A boltosok közül sok a libanoni.
Szent Erzsébet (rk) katedrális - Földvári András fotója
c.k. fotója
o. j. fotói
Földvári András fotója
A 173 ezres lakosságú Bata híres az ott zajló éjszakai életről.
A Rio Muni régióban egykor széles körben elterjedt pigmeus lakosság élt, akikből mára csak néhány elszigetelt csoport maradt fenn északon. A 17. és 19. század közötti bantu vándorlások hozták a part menti törzseket, később pedig a Fang népcsoportot.
A portugál felfedező, Fernão do Pó 1472-ben fedezte fel első európaiként Bioko szigetét, miközben Indiába vezető útvonalat keresett. A szigetet először Formosának ("Gyönyörű") nevezte el, de hamarosan az ő nevét vette fel. Fernando Pó és Annobón szigeteit 1474-ben gyarmatosította Portugália.
1778-ban a szigetet, a hozzá tartozó kis szigeteket, valamint a Niger és Ogoué folyók közötti szárazföldi kereskedelmi jogokat átadták a Spanyol Birodalomnak cserébe egy amerikai területért. 1827 és 1843 között az Egyesült Királyság egy bázist hozott létre a szigeten, hogy harcoljon a rabszolga-kereskedelem ellen. 1843-ban, Spanyolországgal kötött megállapodás után a bázist Sierra Leonéba helyezték át. 1844-ben, a spanyol szuverenitás visszaállítása után a területet Ecuatoriális Guinea Spanyol Területeinek nevezték el. A szárazföldi rész, Rio Muni, 1885-ben protektorátussá, majd 1900-ban gyarmattá vált. 1926 és 1959 között mindhárom régiót egyesítették Spanyol Guinea gyarmatként. Spanyol telepesek érkeztek, és ültetvényeket hoztak létre a gyarmaton. A Macías-rezsim (1968–1979)
Egyenlítői-Guinea 1968 októberében nyerte el függetlenségét Spanyolországtól. Francisco Macías Nguema, az első elnök, brutális, zsarnoki és erőszakos diktátor volt. Represszív rezsimje súlyos emberi jogi visszaéléseket követett el (értelmiségiek és kisebbségek üldözése), betiltotta a halászatot, és úgy vélik, hogy személyesen rendelte el az ország lakosságának egyharmadának meggyilkolását.
Ekkoriban Egyenlítői-Guineát Afrika "Dachaujaként" ismerték, és Macíast gyakran nevezték Afrika "Pol Potjának".
Erősen nyugatellenes nézetei miatt tiszteletet és csodálatot szerzett a keleti blokkban, de ezek a nézetek elidegenítették őt a nyugati világ nagy részétől. Az Obiang-rezsim (1979 - jelen)
Macías állítólag családtagjainak halálát is elrendelte. Tébolyodottnak tartva Teodoro Obiang, az unokaöccse, 1979-ben véres puccsal megdöntötte és később kivégeztette őt. Bár Obiang uralma kevésbé volt erőszakos, rezsimje még mindig elnyomónak számít.
1995-ben jelentős olajtartalékokat fedeztek fel, amelyek jelentős gazdagságot hoztak az országnak, de ez nem igazán vezetett fejlődéshez; a lakosság nagy része (70-80%) szegénységben él, az ország alacsony helyezést ér el az Emberi Fejlettségi Indexen, és a legtöbb polgárnak nincs megfelelő hozzáférése ivóvízhez, egészségügyi ellátáshoz és alapvető szolgáltatásokhoz.
Az egyenlítői-guineai kormány nem tűri a kritikát és az ellenvéleményt, és visszavág a kritikusoknak azzal, hogy „nem fogad el beavatkozást az ország belügyeibe”.
Úgy tűnik, hogy a közeljövőben nem lesz változás, de még mindig vannak remények, hogy a helyzet jobbá válhat.
Az országban a munkaválllalókat nem kényszerítik túl sok munkára. Többnyire rövid a munkahetük.
Még mindig nagyon erős az emberek kötődése a volt gyarmattartó Spanyolországhoz, pedig nagy már a kínai és az amerikai befolyás is.
"Egyenlítői-Guinea 74 éves elnöke, Teodoro Obiang Nguema Mbasogo 1979-ben jutott hatalomra. Talán a világ egyik legkegyetlenebb élő diktátora. Immáron több mint harminchét éve mérgezi népét. A hatalomért a nagybátyját ölette meg egy puccs során, magát istennek tartja. Halálosztagai irtják a politikai ellenfeleit, és a másként gondolkodókat, miközben az ország ásványkincseit kiszipolyozzák." forrás
,, Teodorin "Teddy" Nguema Obiang Mangue-t apja, Egyenlítői-Guinea diktátora kinevezte az ország védelméért felelős alelnökké. Idősebb Nguema Obiang 1979 óta vezeti az egykori spanyol gyarmatot, ekkor ölette meg ugyanis nagybátyját, a korábbi diktátort. Azt pedig mindenki természetesnek veszi, hogy a hatalomban fia követi majd a 75 éves elnököt.
A fia annyira magas fokon művelte a pénzszórást, ami már az amerikai hatóságoknak is szemet szúrt, így 70 millió dollár értékben foglalták le ingatlanjait és ingóságait. Teodorin végül alkut kötött, és így bár el kellett adnia a kaliforniai villát, a Ferrarit és hat darab életnagyságú Michael Jackson szobrát, de megtarthatta egyebek mellett azt a fehér, kristályberakásos kesztyűt, amit a popikon a Bad turnéján viselt.Nemrég újabb pere kezdődött, ezúttal Franciaországban, ahol sikkasztással és pénzmosással vádolják. Csak a franciaországi vagyonát 100 millió euróra becsülik, márpedig az ügyészség mindezek elkobzását indítványozta, egy 3 éves börtönbüntetéssel kiegészítve. Teodorin ügyvédei szerint a per durva beavatkozás az Egyenlítői-Guinea belügyeibe, és bár az alelnöknek valóban van némi vagyona, de minden üzleti tevékenysége megfelelt hazája törvényeinek. Az alelnök természetesen nem jelent meg í bíróságon.
Egyenlítői-Guinea hatalmas olajkincsei miatt kifejezetten gazdag ország, de a pénzt üzemi méretekben lopják el a keményvonalas diktatúra vezetői, ezért az IMF legutóbbi adatai szerint a lakosság háromnegyede él a szegénységi küszöb alatt. Sokan közülük Európába menekülnek." forrás
A Szaharától délre eső afrikai országok közül Egyenlítői-Guineában a legmagasabb az írástudók aránya: 95%.
A helyiek nagyon vendégszeretőek, és különös ismerettel bírnak minden, Spanyolországgal kapcsolatos dologról, mivel az ország 1968-ig spanyol tartomány volt. Emellett az ország lakosságának fele 1966 és az 1990-es évek között Spanyolországba emigrált.
Helybéli fruskák - g.m. fotója
o. j. fotója
Egyenlítői-Guinea egy autoriter ország, amely nem tűri vagy engedélyezi az ellenzéki véleményeket.
Nem bölcs dolog kritizálni vagy bármilyen tiszteletlenséget mutatni Teodoro Obiang elnök vagy az egyenlítői-guineai kormány iránt. Egy rossz helyen elhangzott megjegyzés komoly bajba sodorhat a hatóságokkal.
Legyen nagyon óvatos, ha valaki politikai beszélgetést próbál kezdeményezni. Mindig kérdezze meg magától: "Miért teszi ezt?" Mivel a legtöbb egyenlítői-guineai tudja, hogy a politikai témák tabu témának számítanak, mindig lehet valamilyen rejtett szándék, amit nem ismer.
m.j. fotója
o. j. fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.