.
Fővárosi utcakép - z.l. fotója
2024-es belpolitikai helyzet:
2023 júliusban Nigerben katonai puccs történt, amely során a hadsereg megbuktatta a demokratikusan megválasztott Mohamed Bazoum elnököt. A hatalmat Abdourahamane Tchiani tábornok vette át, és azóta is ő irányítja az országot. A puccsot követően a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) szankciókat vezetett be Niger ellen, és katonai beavatkozással fenyegetett a demokratikus rend helyreállítása érdekében. Azonban a szankciókat 2024. február 24-én részben feloldották humanitárius és diplomáciai okokból, és Nigéria is beleegyezett az elektromos energia exportjának folytatásába Niger felé.
A puccs következtében a turizmus jelentősen visszaesett az országban, mivel a politikai instabilitás és a biztonsági kockázatok elriasztják a látogatókat. A nemzetközi közösség továbbra is aggodalmát fejezi ki a helyzet miatt, és felszólítja a katonai vezetést a demokratikus rend helyreállítására. A jelenlegi helyzetben a turizmus fellendülése nem várható, amíg a politikai és biztonsági környezet nem stabilizálódik.
2024-ben Niger katonai kormányzata jelentősen közeledett Oroszországhoz, miközben távolodott a nyugati országoktól. A 2023. júliusi puccsot követően a junta felmondta az Egyesült Államokkal és Franciaországgal kötött katonai együttműködési megállapodásokat, és felszólította az amerikai csapatokat az ország elhagyására.
Ezzel párhuzamosan orosz katonai kiképzők érkeztek Nigerbe, és a két ország megállapodott a katonai kapcsolatok erősítéséről.
Az orosz katonai jelenlét növekedését mutatja, hogy orosz katonák jelentek meg olyan nigeri légi bázisokon is, amelyeket korábban amerikai csapatok használtak. Szóval a ruszkik ott már nem csak a spájzban vannak...
Ezek a lépések egyértelműen jelzik a nigeri katonai kormányzat oroszbarát irányvonalát 2024-ben.
Nigerben a születési arány a legmagasabb a világon, átlagosan több mint 6 gyermek születik egy nőre.
A lakosság medián életkora rendkívül alacsony, mindössze 15 év körül van, így Niger a legfiatalabb népességű országok egyike.
Niger rendelkezik az egyik legnagyobb uránkészlettel, és a világ legnagyobb uránkitermelői közé tartozik, amely a gazdaságának jelentős részét képezi.
Az iskolázottsági arány és az oktatás hozzáférhetősége terén a világ legalacsonyabb országai közé tartozik, különösen a lányok oktatása tekintetében.
Niger az egyik leggyorsabban növekvő népességű ország, amely hatalmas kihívást jelent az erőforrások és a gazdasági fejlődés szempontjából.
Érdekességek:
Niger területén található az egyik legnagyobb homokdűne, az Air-hegyekben található Bilma homokdűne, amely 200 méter magas és körülbelül 200 kilométer hosszú.
Niger a világ egyik legnagyobb urániumtermelő országa.
,, Az ingatag biztonsági helyzet miatt nincs sok értelme Nigerben turistáskodni. Csak a főváros biztonságos, de ott is inkább a küldöldiek által frekventált egy-két negyed. Sötétedés után még egy helyi kisérővel is rizikós az utcákon járkálni. Vidékre csak valamilyen biztonsági szolgálat védelmével szabad utazgatni, és ez komplikált, drága. Ha nem lehet még a természeti szépségeket sem látni, akkor mi a fenének menjen Nigerbe az utazó.
Hallani persze ellenérveket is, nevezetesen, hogy egy esetleges terrortámadásnak éppen az országban dolgozó külföldiek (zömében európaiak) negyedei vannak kitéve. Van olyan utazó, aki a fővárosban este mozgott a helyiek átal lakott környékeken és semmi baja nem lett. Legfeljebb akkor van gond, ha kolduló gyereknek pénzt adunk, mert akkor tuti, hogy más gyerekek is rászállnak az utazóra.
Szóval: lutri. " (aji, 2021)
Niger felfedezése gyakran kalandos és kihívásokkal teli, mivel az infrastruktúra nem mindig kielégítő, és az utazások során különféle nehézségekkel szembesülhetünk, például hosszú, poros utakkal vagy kényelmetlen közlekedési eszközökkel.
Érdemes látogatást tenni a kisebb falvakban, mint például Yamal és Syria, ahol a látogatók gyönyörű, tradicionális sárból készült mecseteket és helyi életképeket láthatnak, mint a vízhúzás vagy az állattenyésztés.
A Dogon-Doutchi város melletti vörös hegyekre való túrázás remek élmény, és páratlan kilátás nyílik a zöld völgyekre és a környező tájra, amely nagyszerű fotótémát kínál.
A piacok Nigerben színesek és érdekesek, különösen a helyi termények, mint például a szárított szöcske, chili, cukornád és óriási tökök, amelyek jól tükrözik a térség kultúráját.
A szkarifikációval ellátott emberek, különösen a különféle etnikumok képviselői, látványos kulturális élményt nyújtanak, amely különböző arcdíszekkel tükrözi az egyes törzsek identitását.
Dosso városában a látogatók megcsodálhatják a szultán palotáját, ahol a hagyományos és modern fogadótermek, különleges harci dobok és történelmi relikviák találhatók.
Az országban gyakoriak a régi, kihasználatlan hotelek, ahol a szálláshelyek meglehetősen egyszerűek és néha szélsőséges körülmények közötti választást kínálnak, például a légkondicionáló túlhűtése és a rovarok elleni védekezés hiánya.
Niamey forgalmas és kaotikus város, ahol a piros sapkás katonák jelenléte nemcsak biztonságérzetet nyújt, hanem különleges figyelmet is kap a látogató.
Az állatkertek és múzeumok, például a niameyi állatkert és kézműves piac, sokszor szegényes körülményeket kínálnak, és az állatok tartása nem megfelelő, ami kihívást jelenthet a látogatóknak.
A Niger folyón való hajózás nagyszerű lehetőséget kínál a természeti szépségek megcsodálására, különösen a naplemente idején és a vízilovak látogatásakor.
A Gerewol fesztivál Nigerben híres kulturális esemény, ahol a különböző etnikumok, mint a tuaregek, bemutatják hagyományos táncaikat és szokásaikat – bár a látogatók nagy száma miatt kaotikus élményt nyújtott.
Az ország gazdag történelemmel és hagyományokkal bír, különösen a sókaravánok múltjával, amelyeket a tuaregek napjainkban is folytatnak kisebb méretben. Nigerben a barátságos helyiek és a különleges kultúra miatt izgalmas és egyedi úti cél várja a látogatókat.
Még haza sem értem, de már hiányzik a tuaregek és a tevék látványa. Annak ellenére, hogy ez az utazás tele volt nehézségekkel, Niger az egyik kedvenc országommá vált, mert az emberek rendkívül barátságosak, és a hely különleges – így összességében abszolút pozitív élményt nyújtott.
Az Air France francia légitársaságnak van Európából közvetlen járata Nigerbe.
Líbia felöl nem lehet bejutni, mert le van zárva a határ. Utazók jöhetnek országuton Maliból, Burkina Fasoból, Beninből és Nigériából. Északon, Algériából a sivatagosn keresztül el lehet jutni Nigerbe, de ez csaknem örültség, mert nagyon veszélyes.
Vízum turista célú beutazás esetén: Az országba történő utazáshoz vízum szükséges. A vízumkérelmet Niger berlini nagykövetségén, személyesen kell benyújtani. Utóbbi egyik fő feltétele a sárgaláz elleni oltásról szóló érvényes igazolás bemutatása.
Vízum egyéb célú beutazás esetén:A vízumkérelem benyújtásának feltételeiről Niger berlini nagykövetségétől kérhető tájékoztatás.
A nagykövetség elérhetőségei: Cím: 14165 Berlin, Machnower str. 24. tel.: 0049-30-805-89660 E-mail: ambaniger@t-online.de
61 euróba kerül a turista vízum.
Nigerben a szállodák ár-érték aránya jellemzően rossz. A néhány fővárosi luxushoteltől eltekintve egyéb szállodákban vagy légkondicionált vagy ventillátoros szobát lehet kapni. Mindkét esetben számítani kell arra, hogy folyamatos gépzaj mellett kell aludni.
Egy jobb napokat látott hotelben alszunk, csomó bungaló meg szoba, de látszik, hogy 20 éve volt menő, akkor lehetett jelentősebb turizmus, most csak vegetál. Döglesztő meleg volt, a légkondi meg egy hűtőháznak a becsületére vált volna úghogy lehetett választani tüdőgyulladás vagy izzadás. Ha fel bírtam volna szerelni a szúnyoghálómat ki tudtam volna nyitni az ajtót, de véletlenül se lehetett. Hajnalban mire elaludtam ébresztett egy hatalmas vihar.. (2022) forrás
Utazás előtt érdemes felkeresni az orvosunkat, és megbeszélni az utazásunk előtt szükséges oltásokat és egyéb egészségügyi intézkedéseket. Nigerbe utazóknak ajánlott a sárgaláz oltás, a tífusz elleni oltás és az agyvelőgyulladás elleni oltás.
Az országban magas a malária kockázata, ezért fontos a megelőzésre koncentrálni. Utazás előtt ajánlott az orvosunkkal konzultálni, hogy milyen malária elleni gyógyszert kell szedni, és milyen más védekezési módszerek állnak rendelkezésre.
Az országban gyakoriak a hasmenéses megbetegedések, ezért fontos, hogy az utazók fokozottan ügyeljenek a higiéniára és csak biztonságosan főzött és elkészített ételeket fogyasszanak. Az ivóvíz csak palackozott formában legyen elfogyasztva, és érdemes kerülni a jégkockák használatát is.
Az országban magas a hőmérséklet és az UV-sugárzás, ezért fontos a megfelelő védekezés. Ajánlott a napozókrém használata, a kalap és a napszemüveg viselése, valamint az ivóvíz és az árnyék keresése a hőguta megelőzése érdekében.
Az országban nagyon fontos az éjszakai veszélyekre is felkészülni. Ajánlott a hálózsák használata és az alvás alatt használt szúnyoghálók alkalmazása a malária megelőzése érdekében.
Az országban nem mindenütt áll rendelkezésre megfelelő egészségügyi ellátás, és a személyzet és az orvosi felszerelések minősége és állapota is változó lehet. Ezért javasolt az utazók számára utazási egészségbiztosítás kötése az esetleges orvosi ellátás vagy repatriálás esetére.
A védőoltásokról érdeklődjön a Nemzetközi Oltóközpontnál.
Nigerben az utak túlnyomórészt rendkívül rossz állapotban vannak. A jól kiépített útszakaszokon minden előzetes figyelmeztetés nélkül azonban nagyobb útburkolati hibák, kátyúk nehezítik az utazást. Utazás kizárólag jól felkészített, tartalék-alkatrészekkel és egészségügyi csomaggal felszerelt, zárt gépjárműben javasolt, gyakorlott sofőrrel. Letérni nem tanácsos az utakról, mivel előfordulnak aknamezők, különösen az északi Agadez tartományban. Kerüljék a sötétedés beállta után kerüljék a közlekedést Niger útjain.
Tömegközlekedés igénybevétele határozottan ellenjavallt. Nigerben nincs vasúti közlekedés.
Nigerben az étkezés hagyományosan egyszerű, és jellemzően a helyi alapanyagokra épül. Az élelmiszerkultúra leginkább a szaharai és a szubszaharai Afrika közötti átmenetet tükrözi.
Az étkezés legfontosabb eleme az étel, amelynek alapja általában a gabona, például a búza vagy a kukorica. Az ételt általában zöldségekkel és hússal vagy halakkal egészítik ki. Az ételekhez használt fűszerek közé tartozik a chili, a bors, a koriander és a gyömbér.
A hagyományos nigeri étel közé tartozik például a rizs, a tojás, a bab és a szamóca, valamint a couscous, amelyet általában zöldségekkel és húsokkal fogyasztanak. Ezenkívül gyakran fogyasztanak különféle grillételeket, például kebabot és spéciális sült húsokat.
Turistaként azonban meg kell jegyezni, hogy Nigerben az élelmiszer-biztonság kérdése még mindig jelentős probléma, és az élelmiszer-biztonsági előírásoknak nem mindig felelnek meg. Ezért javasolt, hogy csak megbízható helyeken étkezzünk, és ne fogyasszunk nyers ételeket vagy ivóvizet, amelyet nem forraltak fel vagy palackoztak. Fontos az is, hogy elővigyázatosak legyünk az utcai árusoknál vásárolt ételekkel kapcsolatban, mivel ezek nem mindig biztonságosak.
Helyi specialitás, a gorgon gabaté, ami rizses csirke - n.m. fotója
Niger fővárosán kívül a bankautomata hálózat nem kiépített. A bankkártyát rendkívül kevés helyen (étterem, hotel), és csak bizonyos kártyatípusokat lehet használni (pl. Visa).
Niamey-i piac - kaszava minden méretben - o.v. fotója
Niger biztonsági szempontból legmagasabb kockázattal rendelkező régiói: Air Massif és Diffa régiók, Agadez, Tahoua és Tillabéri tartományok, illetve a Csád-tó környéke. A líbiai és a mali határvidék továbbra is magas biztonsági kockázatot jelent. A Nigériával közös határszakasz könnyedén átjárható, több jelentés számolt be arról, hogy feltételezett terrorista csoportok és csempészek is itt jutnak át Nigerbe.
A Mali fővárosában, Bamakóban a Radisson Hotel ellen elkövetett terrorista támadást követően (melyben több vendéget is megöltek) megnőtt annak az esélye, hogy terrorista szervezetek, mint amilyen a Boko Haram és az Ansaru hasonló merényletek elkövetésére készülnek Nigerben is.
Valiskó Gyöngyi fotója
A nigeri és a francia katonai egységek folyamatosan támogatják a mali kormányerőket terrorellenes harcukban, ezért a szélsőségesek (Al-Kaida, Boko Haram) megtorló akciókat helyeztek kilátásba. Különösen a terrorizmus ellen aktívan fellépő (nyugati) államok polgárai vannak fenyegetésnek kitéve, ugyanakkor bárki célponttá válhat a régióban.
Bár Niamey-ben az elmúlt időszakban javult a biztonsági helyzet, továbbra is komoly a kockázata az emberrablásnak. Erre tekintettel határozottan nem ajánlatos a sötétedés utáni kijárás, a repülőtér és a főváros közötti útvonalon legalább két járműből álló konvojban indokolt az utazás.
Katonai ellenőrzés Niamey határában - o.j. fotója
A bűnözés általános szintje emellett nem túl magas Nigerben, bár nem ritka a rablótámadás, a fegyveres támadás és a lopás, ezért fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítani. Niamey-ben gyakori jelenség a külföldiek sérelmére elkövetett zsebtolvajlás.
Reggelire a szokásos ihatatlan afrikai kávé mellé zsiráfok is akadtak, katonai kísérettel. A katonákat az út mentén vettük fel, mivel itt nem tanácsos gépfegyveres kíséret nélkül közlekedni. Két pick-up teherautóval, 12 katonával, mind gépkarabélyokkal felszerelve, valamint egy nehéz géppuskával ellátott állvánnyal indultunk tovább.
Nigerben semmilyen magyar külképviselet nincs. A legközelebbi nagykövetség, ami akkreditálva van Nigerbe Tripoliban, Líbiában található.
Az ország területére szigorúan tilos lőfegyvert, lőszert, bármilyen robbanóanyagot, kábítószert és mérgező anyagot, valamint a belügyminisztérium által betiltott filmeket bevinni.
A felsorolt termék bevitelére az alábbi korlátozások érvényesek:
1,5 milliós város (2024-es becslés)
,, A legnagyobb szabadtéri piaca elképesztő élmény egy európai turista számára: illatok, szagok, zajok, színek kavalkádja. Más ilyen afrikai piacon a turistának aggódnia kell a zsebtolvajok miatt, de itt nincs semmi ilyen veszély. A kereskedők meglepően barátságosak és segítőkészek a turistákkal, persze azért is, mert nincs sok belőlük. Az is nagyon jó, hogy nem zaklatják a turistát, nincs nyomulás. Szuper. (baba)
Agadez a 14. század óta a tuaregek központi városa, mivel itt haladtak át a sókaravánok, amelyek Bilmából szállították a sótömböket Timbuktuba (Mali) és Kanoba (Nigéria). A középkorban a só annyira értékes volt, hogy még az aranynál is drágábbnak számított – elég csak a Mali Birodalom legendás gazdagságára gondolni, ahol a császár a világ leggazdagabb embere volt. Napjainkban Agadez a nyugat-afrikai migránsok egyik fontos megállója, mielőtt átkelnének a Szaharán Líbiába tartva.Agadez óvárosa 2024-ben is az UNESCO világörökség része, tele van gyönyörű tradicionális épületekkel, és itt található a híres szudáni stílusú nagy mecset is, amelyet eredetileg 1515-ben építettek, majd 1844-ben újjáépítettek. A városban áll még a szultán palotája, működik néhány régi pékség, és a helyiek nyitottan fogadják az ide látogatókat.
A városlakók hihetetlenül barátságosak; a séta a nevető gyerekek, mosolygó nők és nyugodtan pihenő férfiak között igazán különleges élmény. A fotózást kedvesen veszik, sőt, az anyukák gyakran bátorítják is a gyerekeket, hogy ne féljenek, és a helyiek sem próbálnak eladni vagy kéregetni.
A nők és a gyerekek rendkívül szépek, így az állandó fotózkodások és beszélgetések miatt lassan haladtunk. Így a szultán és az állatpiac meglátogatása végül a fesztivál utáni időszakra maradt.
A piacon, aprópénz híján, egy egész zsák frissen sütött fánkot vettem kevesebb mint egy euróért. A fánkot jóízűen elfogyasztottuk, a maradékot pedig egy idős tuareg szabóra bíztam, hogy ossza szét vagy tartsa meg magának.
Ebédelni egy helyi olasz étterembe mentünk, ami ugyan kissé egyszerűbb, de az étel még mindig kitűnő volt.
Elhelyezkedés: Niger szomszédos Burkina Faso, Algéria, Líbia, Nigéria, Mali, Benin és Csáddal.
Táj: Niger nagyrészt szavannás terület, amely átmenetet jelent a szubszaharai és a szaharai sivatag között. Az országban találhatók az Aïr-hegység, amely a szaharai sivatagban található magashegységek egyike, valamint a Ténéré-sivatag, amely a világ egyik legnagyobb homokdűnéjével rendelkezik.
Folyók: Az országban található az Afrika harmadik legnagyobb folyója, a Niger-folyó, amely az ország déli részén halad keresztül. Az országban további fontos folyók közé tartozik az Alibori-folyó, a Sirba-folyó és a Dargol-folyó.
Éghajlat: Nigerben száraz és forró éghajlat uralkodik, az ország nagy részén egész évben kevés eső esik. A nyári hónapokban a hőmérséklet meghaladhatja az 50°C-ot is, míg a téli hónapokban éjszaka lehűlés figyelhető meg. Az ország északi részén található szaharai sivatagban extrém hőmérsékleti változások fordulhatnak elő.
Természeti erőforrások: Nigernek gazdag ásványkincseivel, mint az urán, a réz, az arany, az ezüst, a kobalt és a foszfát, a természetes gáz és a kőolaj bányászata jelentős gazdasági tevékenység.
Növény- és állatvilág: Az országban található savannákban számos fa- és cserjefaj nő, mint például a baobab, a shea vajfa, az akác és a kapokfa. Az állatok közül az oroszlánok, a gepárdok, a hiénák, a krokodilok, a zebrák, az antilopok és az elefántok élnek Niger területén. Emellett számos különböző madárfaj él a folyók és tavak partjain.
Niger területén már évezredekkel ezelőtt különböző népcsoportok éltek, köztük a tuaregek és a hausák, akik kereskedelemmel és nomád életmóddal foglalkoztak. A Szahara déli része fontos útvonal volt a sókaravánok számára, amelyek Észak-Afrikából vitték a sót a Száhel-övezetbe és Nyugat-Afrikába. A 10-13. században Niger területe a Kanem-Bornu és a Szonghai Birodalom fennhatósága alá került, jelentős hatást gyakorolva a kultúrára és vallási életre. A 14. században Agadez városa a tuareg kultúra és a kereskedelem központja lett, különösen a só- és aranykereskedelem révén. A 16. században a Szonghai Birodalom összeomlása után kisebb birodalmak, például a hausa városállamok és a tuaregek uralták a térséget.
Az iszlám vallás a 16-17. században terjedt el Nigerben, elsősorban a szufi tanítók és kereskedők közvetítésével. A 19. században északról érkező fuláni hódítók telepedtek le Niger középső részén, és közösségeket alapítottak. Az 1800-as évek végén a francia gyarmatosítók expedíciókat indítottak a Szaharán keresztül, és fokozatosan megszerezték a terület irányítását, beépítve azt Nyugat-Afrika gyarmatbirodalmukba.
1898-ra Franciaország teljes ellenőrzést szerzett Niger felett. A 20. század elején a helyi törzsek, különösen a tuaregek, többször is fellázadtak a francia uralom ellen.
1960. augusztus 3-án Niger függetlenné vált Franciaországtól, és Hamani Diori lett az első elnöke. Az 1970-es években az urán felfedezése fellendítette a gazdaságot, és Niger a világ egyik legnagyobb uránkitermelőjévé vált.
1974-ben Seyni Kountché tábornok katonai puccsal megdöntötte Diori kormányát, és katonai diktatúrát vezetett be. Kountché 1987-es halála után Ali Saibou került hatalomra, de az ország egyre súlyosabb politikai és gazdasági problémákkal szembesült. Az 1990-es években béketárgyalások kezdődtek a tuareg lázadókkal, akik autonómiát és nagyobb politikai befolyást követeltek. 1993-ban Niger áttért a többpárti demokráciára, de az instabilitás tovább folytatódott, és több katonai puccs történt.
2011-ben új alkotmányt fogadtak el, és demokratikus választásokat tartottak. Azonban 2023-ban újabb katonai puccs zajlott le, amely ismét megdöntötte a polgári kormányt, és ezzel súlyos politikai válságot idézett elő az országban.
Sokat elárul a társadalom fejletlenségről, hogy csak 2003-ban (!!) szüntették be jogilag a rabszolgaságot.
Havi átlagos bér (2023-ban): 277 eurónak megfelelő helyi pénz (azaz Nyugat‑afrikai Valutaközösségi Frank)
Niger tele van belső biztonsági problémákkal. A nyugati határainál terrorista csoportok működnek, a délkeleti határvidékein a Nigériából ismert Boko Haram iszlamista militáns csoport harcol, garázdálkodik. A mindenféle törvénytelen katonai csoportok azért élvezik Niger helyzetét, mert a központi kormányzat nem nagyon törődik a vidék helyzetével.
Amúgy Niger küzd a túlnépesedéssel. A világon itt az egyik legmagasabb népszaporulat. Állandó veszély a szárazság. Nagy az irástudatlanság aránya, és gyakoriak a járványok.
Niger egyben a világ legszegényebb országainak egyike. (A brit Business Insider listája szerint a világ 6. legszegényebb országa. A legszegényebb amúgy a térségbeli Közép-afrikai köztársaság) A rengeteg munkanélküli, szegény fiatal közül sokakat vonz az, hogy mindenféle militáris csoportokhoz szegődjenek zsoldért, élelmezésért.
Nigerben az egyetlen reménysugár, hogy vannak olaj- és aranylelőhelyke és amennyiben ezek kiaknázására találnak külföldi vállalkozókat, akkor jöhet némi modernizáció. Már ha a politikai elit visszafogja magát a lopásban. Nigerben van egy kis létszámú burzsoázia. A gazdagságuk óriási kontrasztban van a szegények hatalmas többségével szemben.
Várakozás - h.a. fotója
Az igen szegény országban a hivatalos statisztikák alapján csaknem 70 százalékos az írástudatlanság, sokaknak nincs tévéjük, és vannak, akik nem törődnek a politikával, mert úgy érzik, nincs hatással az életükre az, hogy ki vezeti az államot.
Az országban magas a termékenységi ráta, a nők átlagosan 6-7 gyereket szülnek. A többség a mezőgazdaságban dolgozik, de jelentős kihívásokkal kell megküzdeniük a szárazság és az elsivatagosodás miatt, délen pedig a hirtelen áradások vezetnek természeti katasztrófákhoz. Az ország ugyanakkor gazdag nyersanyagokban, jelentős a kobalt, a gyémánt és az uránkészlet is, Niger az Európai Unió második legjelentősebb uránszállítója, a világon pedig a hetedik legnagyobb termelő. Jelentős nyugati támogatásokat kap az ország Európából és az Egyesült Államokból is, utóbbi országnak katonai bázisa is van északon. (2023) forrás
A lakosság átlagos életkora 15 év körüli. A várható élettartam: 62 év (nálunk 77 év).
Niger lakói az ország etnikai és nyelvi sokféleségét tükrözik, és több mint 20 különböző etnikai csoportot képviselnek. A lakosság legnagyobb része a Hausa, a Zarma-Songhai, a Fulani és a Tuareg etnikai csoportokhoz tartozik.
Az országban a lakosság túlnyomó többsége muzulmán vallású, és az iszlám a napi élet szerves része. Az országban azonban vannak keresztény és animista kisebbségek is.
Niger lakosságának nagy része vidéken él, és az életmódjuk nagyrészt a mezőgazdaságra és az állattenyésztésre épül. Az országban jelentős a szegénység, és a lakosság nagy része él az ország déli részén található nagyobb városokban.
A nigeri társadalom nagyon hierarchikus, és a hagyományos nemi szerepek még mindig jelentős szerepet játszanak az életben. A férfiak hagyományosan vezető szerepet töltenek be, míg a nők szerepe elsősorban az otthoni feladatokra és a gyermeknevelésre korlátozódik. Azonban, egyre több nő kap lehetőséget az oktatásra és a munkavállalásra is.
Az országban jelentős a művészet és az ipar is, a Tuareg kultúra például híres ezüstműves hagyományairól. Emellett a nigeri zene és tánc is számos különböző stílust ötvöz, és nagy örömforrása az embereknek.
A fehér utazó ember érdekes - s.t. fotója
Gyerkőcök - p.k. fotója
Városi élet - d.n. fotója
Idős hölgy szép ruhában - d.n. fotója
A nigeri konyha a helyi alapanyagokra épül, és jellemzően egyszerű ételeket kínál, például rizst, babot, szamócát és couscous-t, amelyeket hússal és zöldségekkel tálalnak. Az ételek általában erősen fűszerezettek és forróak. A tea szintén fontos szerepet játszik a napi életben, és gyakran vendégvárásra is használják.
Tuaregből úgy kb 4 millió van és ennek nagy része Nigerben él (2,5), az itteniek a tamasek nyelvet beszélik. Kék embereknek is hívták őket, a tradicionális indigóval festett ruhák miatt. Berber származékok, iszlám hívők és nomád pásztorkodásból élnek, fókuszban a tevével. Náluk is klánok vannak, amghar a főnök és több klán is összeszerveződhet szövetségbe, a Kel-be. Kasztokban élnek, vannak nemesek, rabszolgák, kézművesek stb. Évszázadok óta a tuaregek teve karavánjai bonyolították a kereskedést a Szaharában, sóbányákból a sót az állatoknak (pl. Bilmából Agadezen át Timbuktuba), aranyat stb. Egy tuareg teve többet ér mint egy beduin vagy berber teve, mert jobban értenek hozzá. Manapság sajnos a víz hiány, az ezt még fokozó urán bányászat és a teherautók nem könnyítik meg az életüket, de azért még mindig vannak só karavánok.. forrás
d.n. fotója
Helyiek egy kakkuktojással - a.j. fotója
Kisiskolások összezsúfolva - l.g. fotója
o. j. fotói
Utcai borbély - o. j. fotója
Valiskó Gyöngyi fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.