.
.
Vali fotója
..
(Union of the Comoros)
Érdekességek:
A Comore-szigeteken található a világ egyik legnagyobb, aktív, kora stádiumban lévő vulkánja, a Karthala. A Karthala több mint 12 000 láb magas, és az utolsó kitörése 2007-ben történt.
Az ország hivatalos nyelve a francia, de sok emberek az iszlám vallás követése miatt arabul is beszélnek.
A Comore-szigetek népének egy része az ún. Shirazi nép, akik a 10. században érkeztek a szigetekre. Ők az Arab-félszigetről és Perzsiából érkeztek a szigetekre, és saját kultúrájukat hozták magukkal, amely máig is él a szigeteken.
Az ország az egyik legkisebb az afrikai kontinensen, mindössze 800 négyzetkilométernyi területtel rendelkezik.
Az országban az emberek nagyon ügyesek a fűszerek és a gyógynövények használatában, és számos tradicionális gyógyászati gyakorlatot használnak a betegségek kezelésére.
Fő látnivalók, programlehetőségek:
Nem tetszett
,, A Comore-szigetek a világ egyik legkevésbé látogatott országa. Évente kb. 35 ezren azért idelátogatnak, főleg a természeti látványosságok miatt. Sajnos a helyiek nem törődnek azzal, hogy sok hely rondán szemetes, a hatóságok pedig, tojnak a környezetvédelem ügyére. (2021)"
Hátha még a nap is sütött volna - Elter Karcsi fotója
A a Turkish Airlines repül a Comore-szigetekre, Moroniba. Az Air Madagascar is jár ide.
A Corsair francia légitársaság repül Párizsból Mayotte-ra, ami nem állami része a Comore-szigeteknek, hisz francia tengerentúli terület. Onnan belső légi járattal lehet átmenni a Comore-szigetek (nem francia) nagyobb szigeteire.
Más: a meglepően jó, korszerű Ethiopian Airlines-szal repülhetünk Bécsből Addisz Abebába non-stop, és onnan Moroniba, ugyancsak non-stop. Így akár Addisz Abebát is bele rakhatjuk az utazási programunkba.
Az EU-állampolgárok a Comore-szigetekre történő beutazás előtt vízumot kell igényeljenek, azonban az e-vízum lehetősége jelenleg nem áll rendelkezésre. Az utazóknak a Comore-szigeteki nagykövetségen vagy konzulátuson kell benyújtaniuk a vízumkérelmet, és személyesen kell beadniuk a szükséges dokumentumokat.
A vízumkérelem benyújtásához általában igazolni kell az utazás célját, az utazás időtartamát, valamint a szállás és az útiköltségek megtérítésének biztosítását. Az utazóknak célszerű időben utánajárniuk a vízumkövetelményeknek és az előírt dokumentumoknak, hogy zökkenőmentes legyen az utazásuk a Comore-szigetekre.
Érdemes ellenőrizni az aktuális vízumkövetelményeket a Comore-szigeteki nagykövetségen vagy konzulátuson, mivel ezek változhatnak az idő múlásával.
Legközelebb Brüsszelben van követsége az afrikai országnak (Comore-i Unió).
Nem teljesen garantált információ, hogy a magyar állampolgár (más uniós állampolgárokhoz hasonlóan) kaphat érkezéskor turistavízumot a Grande Comore-i nemzetközi repülőtéren. Ha felmutatjuk a visszautazást bizonyító repülőjegyünket, akkor maximum 45 napos tartózkodásra adnak engedélyt. A vízumdíj kb. 50 euró. A belépéskor kérhetik annak bizonyítását, hogy van elegendő pénzünk az ott tartózkodásra. Valamennyi uniós tagállam állampolgáraira vonatkoznak a fentiek, de tanácsos más forrásból leellenőrizni, hogy mi a helyzet. Azért szinte biztos, hogy a magyar állampolgárokra nem vonatkozik más, mint más uniós állampolgárokra. A vízi úton érkezőkre is a fenti feltételek lehetnek érvényesek.
Az útlevélnek legalább hat hónapig érvényesnek kell lennie.
Nincs kötelezően előírt oltás a Comore-szigetek meglátogatásához. Hepatitis A védőoltás azért ajánlott. Ahogy a kelet-afrikai szigeteken általában, itt is fennáll a szúnyogok terjesztette fertőzések – elsősorban a malária, dengue-láz, chikungunya – veszélye, illetve a lakosok között magas a HIV-fertőzöttek száma is.
Az állóvizekben való fürdőzés erősen ellenjavalt a nagy számban előforduló paraziták miatt.
A Comore-szigetek tradicionális ételei közé tartozik a rizs, amit különböző szószokkal, zöldségekkel és húsokkal, halakkal lehet fogyasztani. Gyakori hozzávalók a kókusztej, a curry, a chutney, a banán és a manióka. A helyi konyha továbbá gazdag tengeri ételekben is, például a kagylókban, a garnélákban és a homárban. A turisták számos éttermet és kávézót találnak a szigeteken, ahol megkóstolhatják az autentikus helyi ételeket, valamint a nemzetközi konyha ízletes ételeit is.
A belpolitikai helyzet a Comore-szigeteken jelenleg stabil. A szegénységből eredő, azzal összefüggő bűncselekmények bármikor előfordulhatnak a Comore-szigeteken. A turisták jó közbiztonságra számíthatnak, de ügyelniük kell azért a zsebtolvajokra, utcai rablókra, akik - ha nagy ritkán is, de - a turistákat pécézik ki maguknak.
A Comore-szigeteken nincs semmiféle magyar külképviselet.
Lakosság (2021-ben) 75,000
Moroni a Comore-szigetek fővárosa, amely a Njazidja szigetén található. A város egy kis kikötőváros, amely a Comore-szigetek legnagyobb kikötőjének számít. Az épületek és az utak jelentős része a sziget sajátos vulkanikus kőzetéből, a korallmészből készültek. A városban található a Nemzeti Múzeum, amely bemutatja a Comore-szigetek történelmét, valamint a Badjanani mecset, amely a sziget legnagyobb mecsete. Moroni a Comore-szigetek kulturális központja, és fontos szerepet játszik a szigetek gazdasági életében is.
t.k. fotója
h.k. fotója
k. k. fotója
Mayotte Franciaország területe, és nem tartozik a Comore-szigetekhez. Azonban földrajzi szomszédságuk miatt és hasonló kultúrájuk miatt gyakran együtt említik őket.
A szigetnek van egy nagyobb fővárosa, Mamoudzou, ahol több turisztikai látványosság található, mint például a Dziani Boundouni vagy a Chirongui tengerpart. A sziget sokszínű kultúrája, történelmi öröksége, tengeri életközössége és varázslatos tájai miatt az utazók általában élvezik az itt eltöltött időt.
fotó by Elter
A Comore-szigetek partjai változatosak, és számos homokos és kavicsos strandot kínálnak a turistáknak. Az Anjouan szigetén található Mutsamudu Beach homokos partja egyike a legnépszerűbbeknek, míg a Mohéli szigetén található Nioumachoua Beach kavicsos partjai ideálisak a búvárkodásra és a sznorkelezésre. A főváros, Moroni közelében található Itsandra Beach homokos partja és környéke szintén nagyon szép. A Grande Comore szigetén található Chomoni Beach szintén szép strand, ahol a turisták élvezhetik a homokos partot és a kristálytiszta vizet. Azonban a Comore-szigetek partjai nem mindig alkalmasak úszásra, mivel az árapály időnként nagyon erős lehet.
Az utazásszervezők által kínált túrák lehetőséget adnak a szigetek felfedezésére, és lehetőséget nyújtanak a helyi növény- és állatvilág megismerésére. A szigeteken található erdőkben többféle endemikus növényfaj található, és számos érdekes állat él itt, mint például az endemikus fajokhoz tartozó madarak, gekkók, teknősök és a híres Coelacanth hal, amely régóta kihaltnak hitték. A Comore-szigetek egyedülálló természeti kincsei közé tartozik a Mohéli Nemzeti Park, ahol a látogatók számos endemikus fajjal, mint például a Mohéli galago (egyfajta állat), lemúrakkal, endemikus madarakkal, teknősökkel, hüllőkkel és más élőlényekkel találkozhatnak.
f.a. fotója
kényelmes kilátóhely - Ohotin Viktor fotója
látkép - Ohotin Viktor fotója
Denevérek nappali aktivitásban - h.k. fotója
A Comore-szigetek történelme bonyolult és szerteágazó. A szigetek már az ókori időkben ismertek voltak a kereskedők és a tengerészek számára, akik menedékként használták a szigeteket, hogy elkerüljék a nyári monszunviharokat. A szigetek első ismert lakói a bantuk voltak, akik valószínűleg a 6. században érkeztek a területre. Később az arabok is megjelentek a szigeteken, és a 16. században elkezdtek rabszolgákat importálni a területre. A francia és az angol kereskedők is felbukkantak a 17. és 18. században.
A 19. század végén a francia gyarmatosítók megszállták a szigeteket, és azután hivatalosan is Franciaországhoz csatolták a területet. Az 1970-es években a szigetek függetlenségre törekedtek, és 1975-ben függetlenséget nyertek Franciaországtól. Azonban a politikai instabilitás és az erőszakos összetűzések miatt a szigetek politikai helyzete azóta is bizonytalan maradt.
A Comore-szigetek 1975 óta független. A szigetcsoport egyik tagja, Mayotte a függetlenség ellen szavazott, így ez a sziget francia közigazgatás alatt van ma is.
A Comore-szigetek ma a Comore-szigeteki Unió tagja, amely egy három szigetből álló szövetségi állam, az Unió elnöke pedig a szigetek közül egyiknek adódik át 4 évente. A szigetek gazdasága nagyrészt az agráriumra és a halászatra épül, azonban a turizmus is egyre nagyobb szerepet játszik a helyi gazdaságban.
2018 óta a szunnita iszlám államvallássá vált, ami rossz fejlemény a helyi keresztény kisebbségeknek.
A kínai tőke erősen jelen van, s látni elég sok kínai vendégmunkást.
A Comore-szigetek az egyik legszegényebb ország Afrikában, és az életminőségük ennek megfelelően alacsony. Az infrastruktúra fejletlen, a munkanélküliség magas, az egészségügyi ellátás pedig gyenge. A szigetek lakosságának nagy része szegény, és az életkörülményeket a magas infláció és a természeti katasztrófák (pl. ciklonok, árvizek) tovább nehezítik. Azonban a szigetek környezete, a trópusi erdők, a korallzátonyok és a vulkáni hegycsúcsok, valamint a helyi kultúra és hagyományok vonzóak a turisták számára. Az utóbbi években fokozatosan fejlődik a turizmus, ami segíthet a gazdaság fellendítésében és az életkörülmények javításában.
Helyi szépség - m. j. fotója
"2009. június 30-án szörnyű légi katasztrófa történt a Comore-szigeteknél. A Yemenia jemeni légitársaság Airbus 310-es gépe landolásra készülve lezuhant és 153 utas az életét vesztette. Egy 14 éves, párizsi lány, Bahiya Bakari csodásan túlélte a katasztrófát. Pár nappal később, amikor a lány hazaérkezett Párizsba, édesapja, Kasszim a repülőtéren ezzel a kérdéssel üdvözölte: Kellemesen telt az utazásod?"
fotó by Elter
b. a. fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.