.
Aszmara - Enda Mariam kopt keresztény székesegyház - h.k. fotója
,, Túlzóan akár ,, Afrika Észak-Koreájának is nevezhetnék Eritreát, de enyhébb túlzással találóbb inkább ez: afrikai Kuba olasz csavarintással. Igaz Kubában viszonylag könnyen lehet wifihez jutni, míg Eritreában ez lehetetlen. A helyi rezsim el akarja szigetelni a lakosságot a külvilágtól. (aji, 2019)
,, Először is vízumot kell igényelni a berlini nagykövetségen, aminek kiállítása pár hetet is igénybe vehet.
Az aszmarai landolást követő első nap érdemes ellátogatni a Tourism Office-ba (Katedrálissal szemben), ahol a turistákat minden aktuális információról tájékoztatják. Itt utazási engedélyt kell kérni, aminek kiállítása legalább egy napot vesz igénybe.A kolostorok meglátogatásához szintén engedélyt kell kérni, azonban ezt a Tewahdo Church Office-ban, Tiravolo körzetben lehet igényelni.
A közbiztonság kiváló, a turista bátran, akár éjszaka is sétálhat Aszmara vagy Masszava utcáin, inkább vigyáznak a külföldi látogatókra, mintsem bántalmazzák őket.
Aszmara a főváros különösen izgalmas hangulatot áraszt köszönhetően a régi olasz épületeknek, a tágas főutcáknak és rendezett közlekedési és utcahálózatának. Az olaszok idejében épült nagy katedrális uralja a belvárost. És kihagyhatatlan a piacrész, ahol állandó nyüzsgés van.
Eritrea partjainál 350 szigetet tartanak számon, melyek közül 209 a Dahlak-szigetvilág része. A legtöbb sziget kietlen, sivatagos és lakatlan, a fő látványosságot és szórakozási lehetőséget a tenger nyújtja. A lakatlan szigetek körül a vízivilág háborítatlan, így a kevés idelátogató búvár ámulatára hatalmas élményt nyújt. Sznorkelezésre is kiválóan alkalmas.Masszava elhelyezkedéséből adódóan egészen eltérő képet tár elénk, mint Aszmara. Arabos hangulata és épületei az Arab-félsziget lakóival folytatott szoros kapcsolatáról és az egymást váltó különböző hódítókról árulkodnak.
Az eritreai ortodox keresztény kolostorok némelyike a Kr.u. IV. századig vezeti vissza történetét, azonban vannak olyanok is, melyek a XVI-XVII. századokban épültek. 18 kolostort tartanak számon az országban, melyek mindegyike hegytetőkre, nehezen, csak nagy erőfeszítések árán megközelíthető csúcsokon épültek, részben azért, hogy ne essenek áldozatul a híres XVI. századi muzulmán vezető, Mohammed Gragn keresztényellenes támadásainak. (2016)" forrás
Budapestről kairói átszállással lehet Aszmarába repülni az EgyptAir egyiptomi légitársaság járataival Kairón keresztül, de még jobb a Turkish Airlines-szal Isztambulon keresztül.
Ha szárazföldön akarunk bejutni Eritreába, akkor a vízum megszerzésekor pontosítani kell, hogy hol, melyik határátkelőhelyen mikor fogunk be- és kilépni.
Beutazáshoz szükséges: olyan útlevél, amely a belépéstől számított legalább hat hónapig érvényes, valamint vízum, amelyet magyar állampolgárok Eritrea berlini nagykövetségén kérelmezhetnek.
Javasoljuk Eritrea magyarországi tiszteletbeli főkonzulját felkeresni az utazás előtt:
Mindenféle árszintű és minőségű szálláshely van Eritreában. Nemzetközi hotellánc, az Intercontinental csak Aszmarában van jele
30 és 100 USD között mozognak az árak. Van airbnb is! Azt azonban tudomásil kell venni, hogy az olcsó szállás áram- és vízkimaradásokkal jár.
Az egészségügyi helyzet folyamatosan javul, azaz új kórházak és egészségügyi ellátó helyek nyílnak évről évre. Igaz a fővároson kívül nem áll mindenhol rendelkezésre modern felszerelés. Aszmarában legalább beszerezhetők az alapvető gyógyszerek. A gyógyszerellátás azért rendszertelen, ezért az Eritreába látogatóknak tanácsos otthonról készleteket vinni. Jellemző az egészségügyi személyzet hiánya, főleg vidéken.
Egy 2018-as nemzetközi felmérés szerint a világ országai közül Eritreában a legkisebb a házon belüli vécézés lehetőségének az aránya. A lakosság 76 százaléka az otthonán kívül végzi nagydolgát.
Az ocsóbb étkezdék higiéniai háttere problematikus.
Lada taxi Masszavában - k.a. fotója
Sok az olasz étterem.
Ez a fata nevű ételük, lényegében egy kenyérsaláta - a.t. fotója
Eritreában a hivatalos fizetőeszköz a nakfa (ERN).
Van utcai, illegális pénzváltás, de ebbe ne menjünk bele, mert a hivatalos árfolyamhoz képest jelentéktelen az előny. A fekete pénzváltást a hatóságok üldözik, dasára ennek sok polgár űzi ezt a szakipart.
Kerenben a nagy pénteki piac - k.a. fotója
Eritrea közbiztonsági helyzete – a mindenütt érvényesülő erős állami ellenőrzésnek köszönhetően – nagyon megnyugtató. Afrikának abban a régiójában ritka példány azzal, hogy nincsenek törzsi vagy vallási villongások. A felerészben keresztény, felerészben muszlim lakosság békében él egymással.
Ugyanakkor nem javasolt utazni az alábbi területekre:
A főváros elhagyásához minden külföldinek engedélyt kell kérnie az utazás célja szerint illetékes minisztériumtól (pl. Kereskedelmi és Ipari, Munkaügyi, stb.). A főváros elhagyása érvényes hatósági útvonalengedély nélkül azonnali őrizetbe vételt és büntetőeljárás megindítását vonhatja maga után. Eritreában tartózkodás alatt – vészhelyzetben megoldásra, illetve kellemetlenségek enyhítésére – jó szolgálatot tehet, ha rendelkezésre áll a legfontosabb személyi okmányok másolata, melyek az úti okmánytól és pénzeszközöktől elkülönítve legyenek tárolva:
f.e. fotója
Eritreában nincs magyar nagykövetség, konzuli hivatal és tiszteletbeli konzul. Felügyelő képviselet Kairóban, Egyiptomban van.
998 ezres a lakossága (2021-es becslés).
Aszmarára két nevet is aggattak az olasz kötődés, háttér kapcsán: "Olaszország afrikai városa" és "Új Róma". Igazán érdekes látni az eritreai fővárosban az olasz kiírásokat, az olasz gyarmati múlt emlékeit.
Cinema Roma - a.p. fotója
,, Az olaszok az 1870-es évektől voltak jelen a Vörös-tenger partján, majd az 1880-as években a britek jóváhagyásával, akik akkor a térség nagy részét ellenőrizték, kihasználva az Etiópiában IV. Johannesz császár halálával kialakult zűrzavart, meghódították a felföld egy részét is. Az új császár, II. Menelik 1890-ben kötött békét az olaszokkal, és le is mondott arról a területről, amelyen az olaszok megszervezték Eritreának nevezett gyarmatukat. A gyarmat székhelyét 1897-ben hozták át a kellemetlenül forró Masszavából a felföldre, Aszmarába.Legfőbb ok a hely sajátos klímája volt. Aszmara magasan - 2200 méteren - fekszik, ami azt eredményezi, hogy sokkal hűvösebb van itt, mint amit a földrajzi szélességből feltételeznénk. Nap közben sem megy 25-28 fok fölé a hőmérő higanyszála, de este-reggel mindig kellemesen hűvös van, 15-18 fok. Vannak esősebb, és kevésbé esős időszakok, de a hőmérséklet nagyjából konstans egész évben.
Aszmarát ma is erdők veszik körül. A föld pedig igen termékeny - ez ma is látszik a piacokon. A legtöbb zöldség - gyümölcs egész évben terem, nincs külön paradicsom-, vagy narancsszezon.A város egyik legjellegzetesebb épülete a római L'EUR -ra hajazó nagy piac. Pár éve még - úgy mesélik - a térség legjobb halpiaca működött benne, teli a Vörös-tenger finomságaival. Hogy most miért ilyen kihalt, arra igazán senki nem találta a választ.
A város legemblematikusabb épülete - amelyet minden a világörökségi címmel kapcsolatos publikáció címlapképére tettek - mégsem a birodalmi filmszínház, hanem - tessék meglepődni - egy egykori benzinkút. A FIAT Tagliero a harmincas évek elején készült, és a modernizmus egyik legkiemelkedőbb épülete. A repülőgépet formázó épület a kor legmodernebb technikájával vasbetonból épült, de a szárnyak kialakítása akkor is technikai bravúrnak számított. Évtizedek óta nem működik, kívülről még úgy-ahogy rendben tartják. De belülről pusztul. Udvarán pedig régi autók porosodnak.
k.a. fotója
A kellemes éghajlat, a gyarmatban rejlő hatalmas lehetőségek ígérete sok olaszt csábított ide - nem csak tisztviselők, katonák jöttek ide, de egyszerű munkások is. 1939-ben 2139 kisebb-nagyobb gyár volt az országban. (Azt hiszem, ezzel a mostani kormány is elégedett lenne.) Az gyarmati uralom végén már 250 ezer olasz élt Eritreában. A nekik épült lakónegyedeket ma az eritreai középosztály lakja.
Vannak azután egészen abszurd látnivalók is a városban. A fent említett benzinkúttól alig pár sarokra elhelyezkedő roncstemetőről más szóltunk. A függetlenségi háborúban megszerzett, de már működésképtelen etióp harcfelszerelést halmozták fel egy - hatalmas - kupacba. A rozsdásodó tankok és teherautók egészen elképesztő látványt nyújtanak.
Nem kevésbé furcsa - de már jellegzetesen afrikai - élmény az újrahasznosító piac, ahol mindenből mindent csinálnak. Itt az igazi afrikai leleményességen képedhetünk el minden pillanatban. (2017)" forrás
Ohotin Viktor fotója
A főtér mecsetje - Ohotin Viktor fotója
Egy zsinagóga - Ohotin Viktor fotója
Harnet sugárút - k.a. fotója
Óváros - Ohotin Viktor fotója
Masszava - Batse sziget - régi negyed - k.a. fotója
Mendefera város - k.a. fotója
,, Eritrea csekély méreteinek ellenére a természet gazdag és változatos éghajlattal és topográfiával áldotta meg az országot.
A hegyvidék és sivatagos tengerpart közt más alternatívákat is kínál e terület az odalátogatóknak. Három markánsan eltérő földrajzi és klimatikus egységet különböztethetünk meg e piciny országban, ezek a keleti és tengerparti síkságok, a központi magasföld és a nyugati alföldek. Mindegyik térségnek megvannak a maga sajátos fizikai és kulturális jellegzetességei." forrás
Az Ati Auati kanyon - k.a. fotója
A táj útban Cohaito felé - k.a. fotója
Hatalmas szikomorfa - k.a. fotója
Mussolini olasz erőit a második világháborúban a britek űzték ki e területről. 1952-ben Eritrea Etiópia föderatív részévé vált. 10 évvel később Etiópia annektálta Eritrea területét. Ezt követően 30 éven keresztül folyt az eritreaiak függetlenségi küzdelme. Az eritreai lázadók 1991-ben győzedelmeskedtek. 1993-ban népszavazással szentesítették Eritrea függetlenségét.
Aszmara - Szovjet gyártmányú tankok és egyéb harci eszközök roncstelepe - A hetvenes években Etiópia háborúba keveredett Szomáliával az Ogaden térség hovatartozásának kérdésében. A fegyveres konfliktus a szovjet fegyverek csatáját is hozta, hiszen a szovjet hadfelszerelésekből jócskán jutott mindkét félnek. Eriitrea akkor még Etiópia része volt. - k.a. fotója
A világon már elég kevés nyíltan deklarált egypártrendszerű ország létezik. Ezek egyike Eritrea, ahol a Népi Front a Demokráciáért és Igazságért nevű párt az uralkodó és egyben egyedüli párt. Legalább nem képmutatóak, mert rendre elmaradnak a meghirdetett választások. A 2015-ös nagy menekülthullám folyamán komoly számban hagyták el Eritreát fiatalok, akik a kötelező, hosszú és kemény sorkatonai szolgálatot akarták kihagyni. Az ottani mindenható embert Afewerkinek nevezik és alant az ő fotója virít:
"Eritreában a fogva tartás a mindennapi élet része. Rendkívül sok embert érint, férfiakat, nőket és gyerekeket egyaránt. Hivatalos és nem hivatalos zárkák is léteznek, föld felett és föld alatt egyaránt.” A jelentés szerint a fogvatartottakat, akiknek a legfőbb bűnük, hogy kritikusak voltak a kormánnyal vagy az egyetlen engedélyezett párttal, sokszor egyszerű konténerekben vagy fém ketrecekben tartják. Ítéletet gyakran nem hoznak, az országban tisztességes bírói eljárásra esély sincs. Az ENSZ szakértői szerint nem meglepő, hogy eritreaiak százai próbálnak átszökni a határokon minden nap. Az eritreai hadsereg – ahol fiatal férfiak töltik nem meghatározott ideig tartó sorkatonai szolgálatukat – éles lőszerrel tüzel a szökni próbálókra. Lampedusa és Málta partjainál vízbe fulladó szerencsétlen menekültek többsége eritreai. (2015)" forrás
"Eritrea a függetlenség kivívása óta súlyos gazdasági problémákkal küszködik, a lakosság nagy része a létminimum alatt él. Az antidemokratikus politikai berendezkedés komolyan érinti a gazdaságot is; a mindent átszövő korrupció gátat szab a valós fejlesztéseknek, beruházásoknak. Eritrea rengeteg költ fegyverkezésére, a kiterjedt külkereskedelmi kapcsolatok egy jelentős része is a fegyvervásárlásokhoz kapcsolódik. Az Etiópiával való háborúskodás tönkretette az ország infrastruktúráját, és a lakosság fő bevételi forrásának minősülő mezőgazdaság is súlyos károkat szenvedett. A nemzetközi segélyek nagy része nem jut el a rászorulókhoz. (2015)" forrás
,, Eritrea egy rendkívül elszigetelt állam, nem véletlenül hívják Afrika Észak-Koreájának sem. Isaias Afwerki, az ország valaha volt egyetlen vezetője elnyomás alatt tartja a népet, a 2015-ben kicsúcsosodott migrációs válság idején éppen ezért több százezres nagyságban hagyták el hazájukat az emberek, hogy Európában kezdjenek új életet.
Sajtószabadság nem létezik, az ellenzéki sajtót 2001-ben elhallgattatták, a magánsajtó működését betiltották. A rendszer kritikusait ítélet nélkül tartják fogva, a vallásszabadságot is súlyosan korlátozzák." (2019) forrás
A helyiek udvarias, vendégszerető, halk szavú népek. A nyelvi nehézség miatt nagyon szégyenlősen kommunikálnak a külföldi turistával.
Férfiak - s.v. fotója
b.m. fotója
Anya és lánya a Keren-i nagy, pénteki piacon - k.a. fotója
A Róma nevű mozi - Ohotin Viktor fotója
Sikátor - a.t. fotója
Kunyhók útban Keren felé - k.a. fotója
Maszava - Batse-sziget - omladozás - k.a. fotója
Néni Mendeferában - k.a. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Őri Gábor, 2017. 01. 28. 16:17
Az "Olvasványos linkek" között hihetetlenül naprakész, a történelem iránt érdeklődődőknek nagyon klassz fotóriport található.