.
m.n. fotója
Zimbabwe, korábbi nevén Rodezia (Rhodesia), az ország neve a gyarmati idők előtt és alatt. A Rhodesia név Cecil Rhodes brit politikusról kapta a nevét, aki nagy szerepet játszott az ország gyarmatosításában. A terület hivatalos státusa és neve az idők során több változáson ment keresztül:
Dél-Rhodesia (Southern Rhodesia): Ez volt az ország neve 1895-től 1964-ig, amikor brit gyarmatként létezett.
Rodezia (Rhodesia): 1965-ben a fehér kisebbségi (telepes) kormány egyoldalúan kinyilvánította az ország függetlenségét, és Rhodesia néven ismerték. Ezt a függetlenséget azonban nem ismerték el nemzetközileg, és az ország továbbra is brit gyarmat maradt a nemzetközi közösség szemében.
Zimbabwe Rhodesia: 1979-ben egy rövid ideig tartó kormányzati változás után ezt a nevet használták. Azonban ez az államforma sem nyerte el nemzetközi elismerést.
Zimbabwe: 1980-ban, miután egy hosszú, a fekete többség hatalmát célzó függetlenségi háborút követően a Lancaster House Agreement (Lancaster House Megállapodás) keretében megtörtént a hivatalos függetlenség, az ország felvette a Zimbabwe nevet.
A "Zimbabwe" név eredete a Nagy Zimbabwe romvárosából származik, amely az ország déli részén található és az ország legfontosabb történelmi emlékei közé tartozik. A "Zimbabwe" szó a shona nyelvből ered, és valószínűleg a "dzimba dza mabwe" kifejezésből származik, amely "kőépületeket" vagy "kőházakat" jelent. Ez a név a Nagy Zimbabwe monumentális kőépítményeire utal, amelyek a 11. századtól a 15. századig egy erős és gazdag civilizáció központjai voltak.
"Sehol a világon nem láttam még olyan vörös naplementét, mint Zimbabwében. Első alkalommal pont egy lapos, nyitott területen autóztunk, a kiszáradt, magas, aranyszínű fűben elvétve árválkodott egy-két fa, így a talajtól kezdve, a növények között is pirosas fény szűrődött át. Körbefordultam a szavannás mezőn, hosszan nyúltak el a horizonton a narancsos színek, a másik oldalon pedig még mindig a mélykék dominált. Itt láttam először a Délkeresztjét, ez a csillagkép mindig biztos irányt mutat, ha eltévedünk. Valahogy úgy tűnt ezen az oldalon sokkal több csillag világít, mint az északi féltekén. " forrás
Sámos légitársasággal lehet eljutni Budapestről Hararéba. Az alábbiakban felsorolok néhányat:
Qatar Airways, Turkish Airlines, Ethiopian Airlines, Lufthansa, Emirates, KLM Royal Dutch Airlines
Az EU-s állampolgárok beléphetnek Zimbabwéba vízum nélkül, és a határátkelőhelyeken is megkaphatják a beutazási engedélyt. Azonban a határon az utazóknak fel kell mutatniuk érvényes útlevüket és további okmányokat is, például repülőjegyet vagy visszautazási jegyet, valamint elegendő pénzügyi fedezetet a tartózkodásukra.
Vízum turista célú beutazás esetén: Magyar állampolgároknak nem szükséges előzetesen vízumot igényelni, azt az országba érkezéskor kérhetik és fizethetik.
Turista céllal egyszeri belépésre adnak ki vízumot akár berlini külképviseletükön vagy a belépéskor történik. Fontos, hogy a belépéskor igényelt vízumhoz legyen elég készpénz a birtokunkban, lehetőség szerint kisebb címletekben.
Zimbabwe a kilencvenes években népszerű turista desztináció volt, évente 2 millió látogatóval. Így komoly turista infrastruktúra épült ki, ami azt jelenti, hogy sok helyen sok jó minőségű szálláshely található Zimbabwében. Aztán a turizmus drasztikusan csökkent a belpolitikai viszályok miatt. 2009 óta viszont folyamatosan nyeri vissza erejét a bejövő turizmus és ezzel párhuzamosan szépen újítják fel a hoteleket.
Egészségügyi és biztonsági tanácsok
Tudj meg mindent az elérhető egészségügyi ellátásról. Vidd magaddal az összes szükséges gyógyszert. A nagyobb városokban számos magánkórház található, amelyek jól elérhetőek.
A HIV/AIDS fertőzési arány Zimbabwében a világ 5. legmagasabb, körülbelül 13%-os fertőzöttséggel. Bár a fertőzési arány a 2000-es évek csúcsáról csökkent, soha ne létesíts védtelen szexuális kapcsolatot. Ha komoly kapcsolatot alakítasz ki, érdemes mindkét félnek HIV-tesztet végezni a további lépések előtt.
A malária a nyári időszakban a ország alacsonyabban fekvő területein elterjedt, így ha nem maradsz teljesen Harare-ban, Bulawayo-ban vagy magasabban fekvő területeken, érdemes maláriaellenes gyógyszereket szedni. A gyógyszerek csökkenthetik a betegség súlyosságát, de nem előzik meg a fertőzést, ezért az alábbi óvintézkedéseket is érdemes fontolóra venni:
Aludj szúnyogháló alatt (a könnyű utazós hálók viszonylag hűvösek használat közben).
Használj szúnyogriasztót a bőrön, vagy égess szúnyogirtó füstölőket.
Viselj hosszú ujjú ruhákat és hosszú nadrágot, különösen este.
A bilharzia egyes tavakban előfordul. Úszás előtt érdeklődj helyben.
A kígyók gyakoriak a bokros területeken, és a legtöbb harapás a lábon vagy az alsó lábszáron történik. Ha gyalogolsz, különösen hosszú fűben, viselj megfelelő bakancsot és hosszú, laza nadrágot vagy vastag, térdzoknit. Reggel rázd ki a bakancsot és a cipőt, hátha akad benne egy vendég. Ezek az óvintézkedések csökkenthetik a skorpiócsípés esélyét is. Ha mégis megcsípnek vagy megmarják, maradj nyugodt. Próbáld azonosítani a pontos tettest, de lehetőleg gyorsan keresd fel az orvosi segítséget, anélkül, hogy túlzottan megerőltetnéd magad. Sok csípés és marás veszélyes lehet, ezért biztonságosabb orvosi kezelést kérni, amely manapság nagyon hatékony.
A csapvíz, mint ivóvízforrás, általában forralva fogyasztható. Palackozott víz is elérhető.
Zimbabwében a közutak állapota messze jobb, mint az afrikai átlag (rhodesiai örökség...).
Autóbusszal
A városok között luxusbuszokkal, például Pathfinder és Citilink járatokkal lehet utazni. Az RoadPort buszállomásról Hararéban decent buszokat találhatunk más nagyvárosokba, beleértve a szomszédos országokba, például Johannesburgba, Lusakába és Lilongwe-be is.
A városon belüli közlekedéshez minibusz taxisok állnak rendelkezésre, amelyek az európai normákhoz képest viszonylag olcsók. Ezek olcsó, bár nem feltétlenül kényelmes módját jelentik Zimbabwe valódi arcának megismerésére.
Taxival
A Zimbabwe-i taxi alkalmazás neve Vaya, de használatához zimbabwei telefonszámra van szükség. Az árfolyama fix, Z$1 az egyenlő US$1-el, ezért érdemes zimbabwei dollárban (RTGS) fizetni.
Vonattal
A Zimbabwei Nemzeti Vasutak szolgáltatásai a Covid-19 járvány alatt felfüggesztésre kerültek, és 2024 júliusi állapot szerint továbbra is felfüggesztve vannak.
Autóval
A legnagyobb veszély a forgalom, mivel az autók állapota és a vezetési kultúra problémás lehet. Az éjszakai vezetés nem ajánlott, különösen a városokon kívül.
Lehetséges az autólopás. Közlekedési lámpáknál, üzemanyag-töltéskor és más megállások során figyeljen oda a közelgő személyekre. Vezetés közben mindig tartsa zárva az ajtókat és az ablakokat. Készüljön fel az esetleges üzemanyag-ellátási problémákra, és vásároljon egy extra üzemanyagkannát.
A zimbabwei utak állapota jelentősen javult a gazdaság stabilizálódása óta. Az utak Victoria Falls és Bulawayo, Bulawayo és Masvingo (Nagy Zimbabwe) valamint Masvingo és Mutare között viszonylag jó állapotban vannak. A Plumtree és Mutare közötti autópályát (amely áthalad Bulawayo-n és Harare-n) éppen felújítják.
Szinte egyetlen üzemanyagtöltő állomás sem fogad el hitelkártyát Zimbabweban. Emellett gyakoriak az útellenőrző pontok, de a rendőrök általában csak az Ön jogosítványát és ideiglenes behozatali engedélyét (TIP) szeretnék látni. A rendőrök bírságot szabhatnak ki, ha az autóján nincsenek visszaverő fények, piros vészjelző háromszögek a csomagtartóban, pótkerekek vagy tűzoltó készülék, ezért ügyeljen arra, hogy ezek az eszközök mindig nálad legyenek, ha el szeretné kerülni a bírságot.
Vannak bőven olyan étkezőhelyek, amik az európai gyomornak megfelelnek. Baj akkor van, ha azt kell ennünk, amit a helyiek, mert az "fehér embernek nem való".
Ételek és italok
Ha szeretnéd megismerni, mit esznek a zimbabweiak (valamilyen formában szinte minden nap), kérj „sadzát és pörköltet/öntetet”. A pörkölt rész ismerős lehet, egy nagy adag sadza - egy sűrűre főzött kukoricalepény (valamelyest hasonlít a polentára és sűrű, mint a krumplipüré) - tetején szolgálják fel, amelyet helyiek ebédre és vacsorára fogyasztanak. Olcsó, ízletes és nagyon laktató. Sok jó zimbabwei étel létezik, például „Mbambaira” (édesburgonya), „chibage” (kukorica csöveken). Olyan gyümölcsök, mint a „masawu”, amelyek őshonosak az országban. A nyugati országokból érkező látogatóknak a zimbabwei hús különösen ízletes, különösen a marhahús, mivel az állatokat természetes táplálékon, főleg füvön nevelik.
A városokban elérhető étkezési lehetőségek általában a nyugati konvenciókat követik, és a brit látogatók különösen otthon érezhetik magukat, mivel számos brit alapétel - például húspite, Cornish pasty, angol reggeli, tea tejjel és sült bab - jellemző a zimbabwei konyhára. A gyorséttermek egyre népszerűbbek, a Nando’s és a KFC elérhető a legtöbb városi területen, valamint helyi márkák, mint a Chicken Inn és a Wimpy.
Specialitások
Érdemes kipróbálni a peri-peri csirkét, amely portugál/mozambiki hatású, húspite (amely kiváló hordozható, olcsó és finom snack vagy ebéd, és könnyen megtalálható sok szupermarketben és pékségben), samosa (indiai eredetű), bream (hal), sadza nedovi (sadza zöldségekkel, földimogyorós szószban), boerewors (fűszeres farmer kolbászok) és vetkoek (finom sült péksütemény), amelyek, amint a nevek is sugallják, dél-afrikai eredetűek.
Zimbabwe hagyományosan marhatenyésztő ország volt, különösen délen és nyugaton, így kiváló (és megfizethető) marhahúsban gazdag. A braai egy tipikus dél-afrikai barbecue, amely átnyúlik az összes osztályra és etnikai csoportra, és különböző grillezett húsokat (steakek, marhahús rövid bordái, kolbász, marhahús és néha belsőségek) tartalmaz, peri-peri vagy más szószban, fával tüzelő grillen. Az italokat is szolgálnak fel, és remek módja a társasági életnek és új emberek megismerésének. Mint sok hasonló hús kulturával rendelkező országban, itt is a férfiak dominálnak a grillezésben, bár a nőket és a gyerekeket mindig szívesen látják.
Ezenkívül Harare és Bulawayo étterem- és kávézóhelyszíne kontinens szintű szabványnak megfelelő, széles választékot kínálva különböző helyekből és konyhákból.
Italok
Zimbabwe-ben számos helyi sör készül, főként lager típusú, néhány tejstouttal. Érdemes kipróbálni a „Chibuku” nevű helyi italt, amely a munkásosztály körében népszerű, és egy hagyományos sör recept alapján készül, amelyet sorgumból és/vagy kukoricából készítenek. Általában 2 literes műanyag palackban, „skud”-nak nevezett formában, vagy a népszerűbb „Chibuku Super”-ként elérhető, amely 1,25 literes eldobható műanyag tartályban kerül forgalomba, és 1 USD-ba kerül. Mint minden alkoholos ital, ez is megszokást igényel! Az ízletesebb sör a pilsner típusú Zambezi lager, amely nagyon frissítő egy meleg napon.
A minőségi borok az éttermekben és italboltokban általában dél-afrikaiak vagy európaiak, bár van néhány márka, amelyet érdemes kipróbálni, a kiemelkedő közülük a Nyugat-Káptalani Kumusha Wines, valamint a neves Mukuyu. A dél-afrikai krémes likőr, Amarula, gyakori élvezet. Egy elterjedt hagyomány Dél-Afrikában a Sundowner, egy könnyű aperitif stílusú koktél, amelyet naplemente előtt, közvetlenül vacsora előtt fogyasztanak. Általában pezsgő, szénsavas vagy citrus alapú, hasonló egy spritzhez Európában.
Alkoholmentes italok
A tea széles körben fogyasztott Zimbabweban, különösen reggelire vagy munkahelyi ebédszünetekben. A legtöbben fehér teát (forró fekete tea tejjel) isznak, néhányan cukorral vagy mézzel. A Tanganda egy olcsó és népszerű márka a munkásosztály körében. A finomabb éttermek, szállodák és kávézók különböző teákat kínálnak, az Earl Grey és Rooibos népszerű keverékek, de nem kizárólagosak. A gyógynövény teák elérhetők a tehetősebb városrészekben, és kérésre citromot is felajánlhatnak a tej helyett.
A kávé történelmileg kevésbé népszerű Zimbabweban, de egyre népszerűbbé válik, és a legjobban az Harare, Bulawayo vagy turistás területeken található független kávézókban tapasztalható. Alternatívaként a dél-afrikai láncok, mint a Mugg & Bean, egyre népszerűbbek a fiatalok körében.
Zimbabwe-ban a Mazoe narancslé (kínai kiejtéssel „mazo-way”) nagy megbecsülésnek örvend, és szinte legendás státusszal bír. Ez egy sűrített narancskoncentrátum, élénk narancssárga színű, amelyet vízzel kell hígítani, és a külföldiek és zimbabweiak számára is értékes. Bárhol, ahol italokat árulnak Zimbabweban, valószínűleg található Mazoe, de egyre inkább megtalálható Dél-Afrikában, Kanadában, Ausztráliában és az Egyesült Királyságban is.
Megszokást igénylő, de érdemes kipróbálni a Schweppes limonádét, gyömbérsört és krémes üdítőt (amely nem túl különbözik az amerikai gyökeres sörtől), amelyek helyben készülnek és népszerű nyári italok, és nagy szupermarketekben elérhetők.
A ásványvizek változóak lehetnek az importált drága márkáktól a helyi palackozott vizekig, amelyek magas színvonalúak és sokkal megfizethetőbbek. Utazás során ügyelj arra, hogy amikor elérhető, szerezz be palackozott vizet, mivel a tiszta ivóvíz távoli területeken nem mindig elérhető.
Pénz
Valutaváltási árfolyamok Zimbabwe arany esetében
2024 áprilisi állapot szerint:
1 USD ≈ 13,41 ZiG
Az árfolyamok ingadoznak. Az aktuális árfolyamok, köztük ezen és más valuták esetében, elérhetők az XE.com oldalon.
2019 júniusa és 2024 áprilisa között a törvényes fizetőeszköz Zimbabwe-ben az új „Zimbabwei dollár” (Z$, ISO kód ZWL) volt, amelyet „Real Time Gross Settlement (RTGS) dollár”, „Zim dollár” és „Zollar” néven is ismertek. A valuta értéke ingadozó volt. 2024 márciusában az éves infláció 55% volt. Az amerikai dollárt széles körben használják.
április 8-án Zimbabwe bevezette az új valutát, a „Zimbabwei Aranyat” (ZiG). A ZiG érmék 1/10, 1/4, 1/2, 1, 2 és 5 ZiG névértékekben érhetők el. A ZiG bankjegyek 10, 20, 50, 100 és 200 ZiG névértékben kerülnek kibocsátásra. A Zimbabwei dollárok átválthatók Zimbabwei Aranyra bankokban április 29-ig.
A ZiG értéke hamarosan csökkenni kezdett a kibocsátása után, és április 16-án a feketepiaci árfolyam 20 ZiG = 1 USD volt.
A legtöbb kiskereskedő és szolgáltató termékeit amerikai dollárban árulja, vagy az árakat az amerikai dollár feketepiaci árfolyama szerint rögzíti. Egyes kiskereskedők és tömegközlekedési szolgáltatók már nem fogadnak el alacsonyabb névértékű Zimbabwei dollár érméket. A Wikivoyage cikkek általában amerikai dollárban idézik az árakat.
Számos ATM rendelkezik Visa és MasterCard elfogadással. Legalább 2023 márciusa óta pénzt lehet felvenni az ATM-ekből, így készpénzre már nincs szükség. Az utcai árusoktól kezdve a taxisofőrökön át a szupermarketekig, éttermekig és tevékenységszolgáltatókig mindenki amerikai dollárban dolgozik, így nincs szükség Zimbabwei dollár beszerzésére. Az ATM-ek általában friss 100 USD bankjegyeket adnak, amelyek kisméretű címletekre történő váltása néha kihívást jelenthet. A kisebb USD bankjegyek a leghasznosabbak, míg az 1 USD bankjegyek ritkák, de a leggyakrabban használtak. A nagyobb címleteket valószínűleg nem fogadják el. Ha kevesebb mint 1 USD-t kapsz vissza, Zimbabwei dollárt kapsz.
Sok bank nem rendelkezik elegendő bankjeggyel papírhiány miatt, ezért csak amerikai dollárt váltanak Ecocash-re. Az Ecocash regisztráció javasolt. Az EcoNet SIM kártya megvásárlásához szükséged lesz a személyazonosító okmányodra az EcoNet boltokban vagy más kis telefonboltokban. Ezután regisztrálhatsz az EcoCash-re, de újra be kell mutatnod az ID-dat a fiók aktiválásához. A számládat bankban töltheted fel, és a PIN kódoddal vásárolhatsz a legtöbb boltban.
A növekvő számú üzlet elfogad Visa és MasterCard kártyákat Zimbabweban, azonban az üzlet dolgozói gyakran ellenállnak azok használatának. Ügyelj arra, hogy milyen pénznemben terhelik meg a kártyádat.
Hitel- és bankkártyák
A hitel- és bankkártyák használata Zimbabweban kevésbé elterjedt, mint az Egyesült Államokban vagy Európában. Sok városi üzlet elfogadja őket, és bármely nagyobb lánc — szupermarketek, gyorséttermek, ruházati boltok stb. — is elfogadja. A szokásos 10%-os borravalót gyakran készpénzben várják el az éttermekben, még akkor is, ha a számlát hitel- vagy bankkártyával fizeted. Ne feledd, hogy a borravaló nem kötelező, és csak olyan helyeken várják el, ahol nem számítanak fel szolgáltatási díjat.
Ha hitel- vagy bankkártyát használsz, a pénztáros az üzletekben, például a szupermarketekben gyakran kérheti, hogy mutasd be a kártyádat és egy azonosító okmányt, például a jogosítványodat. Mindkettőt mutasd be a pénztárnál magabiztosan. A bizalom hiánya arra vezethet, hogy útlevél bemutatását kérik az azonosításhoz.
A PIN kártyák lettek a legelterjedtebbek, és mindenhol el kellene fogadni őket, mint a mágnescsíkkal rendelkező kártyákat is. A PIN-eket el kellene fogadni, de ha nem, az üzlet dolgozója kérheti, hogy írd alá a számlát. A kontaktmentes hitelkártyák nem elterjedtek 2020 novembere óta.
Utazási csekkek
Ritkán használják őket, és nehéz lehet őket beváltani, de néhány bank és pénzváltó elfogadhatja őket. A Western Union is készpénzesíti őket megfelelő azonosítással.
Borravaló
Zimbabwe-ben nincs kötelező borravaló, bár minden borravaló üdvözlendő a változó gazdasági helyzet miatt. Néhány elegánsabb étterem szolgáltatási díjat ad hozzá (10 százalék). Ilyen esetekben a borravaló nem elvárt. Kisebb számlák, kiszállítások, üzemanyag-töltések stb. esetén elegendő lehet a kerekítés vagy az, hogy „tartsd meg a visszajárót”. Legalább 10%-os borravaló adása udvariasnak és kedvesnek számít éttermekben, kávézókban, szállodákban, szépségszalonokban, fodrászatokban, szervizekben. A bárpultosok borravalója nem szokásos, de nagyon értékelt. A nem elégedett vendégek esetén a borravaló elmaradása nem ritka, és nem biztos, hogy nagy hatással van. A taxisofőrök nem várnak borravalót.
A szolgáltatási díjak a legtöbb felső kategóriás szállodában és étteremben benne vannak az árban, általában körülbelül 10%. A törvény előírja, hogy ezt az összeget ugyanolyan szövegméretben kell feltüntetni, mint a menü többi tételét.
Költségek
A belföldön gyártott termékek nagyon olcsók (különösen a munkaintenzív dolgok), és a szuvenírek különösen jól készülnek. Azonban egy turista, aki kólát iszik és pizzát eszik, az árak nem sokkal alacsonyabbak, mint Dél-Afrikában.
5, 20 és 50 milliárd zimbabwei dolláros bankjegyek- m.n. fotója 2021-ben
Általános biztonság
Általában Zimbabwe bűnözési rátája sokkal alacsonyabb, mint a szomszédos országoké, és a zimbabweiak híresek páratlan vendégszeretetükről.
A bűncselekmények többsége opportunista jellegű, ezért a turistáknak ügyelniük kell a személyes holmijaikra, és követniük kell a helyi tanácsokat. Valójában csak egészséges ész használatáról van szó, amit bárhol is tartózkodsz, gyakorolni kell.
Az üzemanyag- és vízhiány előfordulhat az ország egyes részein, ezért érdemes tartalékokat hozni, ha hosszabb ideig nem elérhetőek. A víz- és áramellátás gyakran megszakad, így a városokban a legtöbb ház fúrt kúttal, napelemmel vagy generátorral van felszerelve.
Bár sok helyi lakos udvariasan érdeklődik rólad és az országodról, emlékezz arra, hogy a zimbabweiak többsége még mindig érzékeny a külföldiek véleményére az országukról és politikai vezetőikről, nagyrészt a hosszú évek negatív sajtója miatt. Általánosságban bölcs dolog elkerülni a politikai vitákat vagy a politikai vezetőkkel kapcsolatos véleményekről folytatott beszélgetéseket.
Rendőrség
A rendőri munka Zimbabwe-ben jelentősen javult Mugabe ideje óta. Összességében a zimbabwei rendőrök professzionálisak és udvariasak a turistákkal, de alulfizetettek, ami korrupciós vagy megvesztegetési esetekhez vezethet. Általában kevésbé agresszívek, mint sok más közeli országban, különösen Dél-Afrikában; azonban ez nem vonatkozik a politikai demonstrációkra vagy más politikai indíttatású nyomozásokra, amelyek a múltban nagyon erős reakciókat váltottak ki. A turistákat, expatokat és külföldieket erősen eltanácsolják a politikai rendezvényeken való részvételtől. Korrupció előfordulhat rendőrségi ellenőrzőpontokon vagy határátkelőhelyeken, de fontos, hogy határozottan és udvariasan utasítsuk vissza, mivel ezt a magatartást a magasabb hatóságok nem tolerálják, és a turisták zaklatását súlyos bűncselekménynek tekintik.
Helyi kivételektől eltekintve, mint például a repülőterek és a nemzeti események, mint az Önállósági Nap felvonulások, a zimbabwei rendőrök többsége nem hord lőfegyvert, és csak a szakosított fegyveres egységek tagjai jogosultak fegyvert viselni.
A legtöbb rendőr csak angolul, shonaul vagy ndebelül beszél, bár próbálnak tolmácsot találni azok számára, akik nem értik az angol nyelvű kérdéseket. Jogosult vagy a néma jogra, ha letartóztatnak, és tolmácsot kérhetsz a rendőrőrsön.
A zimbabwei rendőrök általában sötétkék egyenruhát viselnek, bár néhányan világosbarna vagy khaki egyenruhát hordanak. A frontvonalbeli rendőrök (egyenruhában) általában vállszámot is viselnek. A legtöbb rendőrnek kötelező igazolványt is magánál tartania, és ésszerű körülmények között hajlandónak kell lennie bemutatni azt, hogy megerősítse hatalmát.
A magánbiztonsági őrök általában nem rendelkeznek „rendőri stílusú” hatáskörökkel. Van néhány nem rendőri tisztviselő, akik korlátozott végrehajtási jogkörökkel rendelkeznek bizonyos helyi területeken, vagy bizonyos tevékenységekben, mint például az utcai parkolás vagy egyes kormányzati épületekhez való hozzáférés.
Közlekedésbiztonság
Bár a gyalogátkelőhelyen kívüli átkelés nem bűncselekmény Zimbabweban és gyakori a nagyobb városokban, az úttesten történő átkelést gondosan kell kezelni. Számos közlekedési lámpás átkelőhely rendelkezik nyomógombbal, amellyel a „zöld ember” jelet lehet átkapcsolni pirosról zöldre. A gyalogosok elsőbbséget élveznek a zebra-átkelőhelyeken, amelyeket fehér csíkok és sárga villogó fények jelölnek. Ajánlott szemkontaktust létesíteni a sofőrrel, mielőtt az útra lépsz. Bizonyos utak, például az elnöki rezidencia, tiltanak gyalogosokat (és kerékpárosokat), ezt gyakran egyértelműen látható táblák jelzik.
Zimbabwéban nincs magyar külképviselet, sőt tiszteletbeli konzul sincs. A legközelebbi magyar külképviselet a szomszédos Dél-Afrikai Köztársaság fővárosábam, Pretoriában van.
Régebbi neve: Salisbury
Lakosság (2024-ben): 1,6 millió
Harare Zimbabwe fővárosa, és az ország legnagyobb városa. A város gazdasági, politikai és kulturális központja, és a lakossága több mint 1,5 millió fő. Harare zöld város, sok parkkal, zöldövezettel és faültetésekkel, amelyek miatt sokan "Afrika kertvárosának" nevezik.
A városban számos turisztikai látványosság található, például a National Gallery of Zimbabwe művészeti galéria, a Zimbabwe Múzeum és az Mtarazi-vízesés, amely Zimbabwe legmagasabb vízesése. Harare továbbá számos kiváló étteremmel, kávézóval és bárral rendelkezik, ahol az utazók élvezhetik a helyi ételeket és italokat.
Harare gazdasági központként is szolgál, és az országban számos vállalkozás, bank és kormányzati intézmény található itt. A város számos színvonalas szállodával és konferencia-központtal rendelkezik, amelyek lehetővé teszik a nemzetközi konferenciák és találkozók szervezését.
Azonban, mint a legtöbb afrikai nagyvárosban, Harare-ben is vannak biztonsági kockázatok, például az utcai bűnözés, a lopás és az autólopás. Ezért az utazóknak mindig érdemes gondoskodniuk a személyes biztonságukról, és konzultálniuk az utazási tanácsadókkal vagy a helyi hatóságokkal a biztonsági helyzettel kapcsolatban.
v.k. fotója
A fenti fotón az Ördög medencéje (Devil's pool), egy természetes sziklaüreges formáció látható. A kőmedence pereméről lenézni a 128 méteres mélységbe elég durva, és egyben fantasztikus. A száraz évszakban, szeptember és december között a medencében kicsi a víz sodrása, és biztonságosan alacsony a vízállás, és ilyenkor nem veszélyes a pancsolás. A belépő a "veszélyes", mert az közel száz amerikai dollár.
,, Első utunk a Shearwater nevű irodába vezetett, ahol árulják a környék összes adrenalin emelő fakultációját. A névválasztás (shearwater=vészmadár) nem túl szerencsés egy olyan cégnek, aki bungee jumping-ra és rafting túrára invitálja az idelátogatót. Shearwaterék a legnagyobb ilyen jellegű vállalkozás a településen és mint ilyen, jól ki is használja az erőfölényét. Mit mondjak, nincs olcsóság.
Mindjárt ott van maga a vízesés. 30 dollárt kérnek el, hogy átengedjenek a kerítésen, ami körbekeríti az egész területet, ahonnan látszik is valami. Van egy kis széthajtható szórólap, amin egy térkép jelzi, merre lehet menni a kerítésen belül, azt plusz egy dollárért mérik, de teljesen felesleges venni, mert csak egy út van, párhuzamosan a vízesés peremével és a kilátópontok jól ki vannak táblázva. Aztán ahogy beléptél, 3 dolcsit kérnek egy esőpelerinért, amire szintén nincs szükséged, mert maga a zuhatag a Zambiai oldalon van, Zimbabwébe már nem jön át annyi pára, ami indokolná a védőfelszerelést.Gyakorlatilag egy 2 kilométer hosszú, kb. 100 méter széles kanyonról beszélünk, ahol északról, Zambia felől másodpercenként közel 15 000 m3 víz zúdul le a százméteres mélységbe. Esős évszakban, ami elvileg novemberben kezdődik, de idén csúszott egy kicsit, szóval most a vízesés fele „zárva” volt és a sziklafal keleti részein csak csordogált lefele a Zambézi vize. Na persze így is van min eltátani a szánkat, és van előnye is a száraz évszaknak, nevezetesen, hogy ilyenkor a bátrabbak megmártózhatnak az ördög medencéjében (Devil’s Pool), ami közvetlenül a vízesés pereménél egy mélyedés. Itt biztonságban készíthetünk olyan fotókat, hogy fürdőzünk a szakadék peremén, majd a halált megvető bátorságunkat ábrázoló képeket aztán megoszthatjuk a Facebook-on.
Lássuk csak, mennyibe kerül egy ilyen fotó? Természetesen egyedül nem szédülhetünk a Zambézi közepére, ezt csak vezetett túrán tehetjük meg, amit összekötnek egy ebéddel is, hogy ne érezzük soknak a 100 dolláros belépődíjat. Ehhez jön még a vízumdíj, amit a zambiai határon válthatunk, és persze kétszeri belépéses vízumot kell kérni Zimbabwébe is, ami újabb költség. Így összesen 60.000,- Ft. a szórakozás ára tokkal, vonóval. Ha mondjuk a pároddal mész, akkor ez megduplázódik, de valójában továbbra is csak 1 fotóval tudtok hencegni. Mi úgy gondoltuk, hogy ezt a 120.000,- ezer forintos fotót inkább elengedjük.
Van bent a park bejáratánál egy nyitott étterem, ahol meglepően gusztán adjusztált és valóban ízletes kajákat adnak. Kipróbáltam a krokodilfarokkal töltött tortilla tekercset, egész jó. De nem ez a lényeg, hanem miközben falatoztunk békésen, elsétált az asztalunk mellett egy varacskos disznó pár. A következő korty sört a zimbabwei NÉBIH egészségére ajánlottam.Akárcsak a kanadai testvérénél, itt is a zuhatagról nevezték el a közelben található várost. Victoria Falls Zimbabwe északnyugati csücskében van, 700 kilométerre a fővárostól, tehát ide a puccs és Mugabe diktátor lemondásának hatásai lassan gyűrűznek be, de azért mégis csak volt bennünk egy kis félsz, milyen hatást vált ki a helyiekből a változás szele. Nos, konkrétan itt senkin nem látszott, hogy milyen rendszer van, tegnap is a turisták vegzálása volt a fő program és ma sincs másként. Fehér ember nem tudja megúszni, hogy ne követné őt mindenhova legalább két árus, aki valamilyen faragványt próbál rásózni. A város nem nagy, a szállodánktól minden elérhető volt gyalog.
Elsétáltunk az 1905-ben épült hídig, amit igen fantáziadúsan Victoria Falls hídnak kereszteltek el. A 200 méter hosszú, Zimbabwét Zambiával összekötő vasúti és közúti híd a tajtékzó Zambézi folyó felett, közel száz méter magasságban ível át. Az isten is bungee jumpingozásra teremtette, (bár nem tudom, hogy hányadik napon). A hídra úgy lehet fellépni, hogy a határállomásnál bemondjuk az útlevélvizsgálatnál, hogy csak ugrabugrálni megyünk és nem lépünk be Zambiába. Akkor csak egy külön cetlire pecsételnek rá és nem kell többszöri belépéses vízumot váltanunk.
Az adrenalin emelésnek több formája van, lehet ugrani klasszik módon, fejjel lefele, a lábunknál megkötözve, de fosósabbaknak van beülős verzió is. A leglájtosabb, egy kifeszített drótkötélpályán átsuhanni a folyó felett. Rövid gondolkodás után, mi a zambiai oldalon lévő kocsma mellett döntöttünk, ahol mindenféle kötelek nélkül legurítottunk egy hideg sört. (Esetleg kettőt.)
(Na jó hármat, de kis üvegest.)
A nap második felében meglátogattuk a helyi kézműves piacot. Nagy hiba volt. Ugyan sikerült beszereznünk egy-két teljesen felesleges szuvenírt, aminek feltehetően egyetlen otthoni sem fog örülni, de ezután nejlonzacsival a kezünkben kellett folytatnunk a barangolást, ami az utcai árusoknak olyan, mint harcsának a műcsali. A többségüket sikerült lepattintani, de két arc olyan kitartóan nyomult, hogy nem volt mit tenni, bemenekültünk egy szupermarketbe. Annál is inkább, mert időközben eleredt az eső is. Magunkhoz vettünk egy kis innivalót és vártuk, hogy alább hagyjon a zápor. Amikor kezdett elcsendesedni, újból kimerészkedtünk az utcára, és a két tag, aki mindenáron ránk akart sózni valami faragott szarságot, tovább folytatta. Nem igazán tudtam mit kezdeni a helyzettel, nem akartam velük durva lenni, mert nem voltak agresszívek, csak mérhetetlenül tolakodóak. Megértem én, hogy ebből élnek, de mégsem vehetem meg Zimbabwe összes fatálát. Aztán jött a jól bevált sírás-rívás. Ha nem sikerül üzletet kötni, akkor kolduljunk egy kicsit. És ez így ment, míg vissza nem értünk a hotelig, ahova már nem mertek bejönni. (2017)" forrásVarga Gábor fotója
"Minden nap összefutottunk zsiráfokkal, kedvesen néztek, nagy szemeikkel pislogtak a fák lombjai közül, majd kicsik és nagyok, suta mozgással szaladtak, miközben csicsergő kismadarak köröztek a nyakuk és fejük körül. Az ember elsőre kis bárgyú, butácska teremtménynek gondolná őket, de mindig kiderül, hogy cseppet sem azok, sok más faj szeret a társaságukban falatozni, mert a magasból hamar kiszúrják a nem várt látogatót. A zebrák, gnúk, kuduk és impalák nagy csapatokba verődve keresgélték a táplálékot, amint szagot fogtak azonnal eliszkoltak, csak a nagy porfelhőt lehetett látni dübörgő nyomukban. (2011)" forrás
A világ egyik legfestőibb vadregényes célpontjára érkezünk: a gazdag vadvilágáról és lenyűgöző naplementéiről ismert Mana Pools Nemzeti Parkba. Az UNESCO Világörökség részeként nyilvántartott rezervátum egy alig 2500 négyzetkilométeres érintetlen vadon, amely több mint 100 ikonikus afrikai emlősnek és több mint 450 madárfajnak ad otthont. Sőt, Közép-Afrikában itt legnagyobb a víziló és krokodil populáció sűrűsége. A táborunk felé tartva máris elefántok, vízilovak és számos antilopfaj – kudu, nyala, impala és vándor natilop mellett haladunk el. Vezetőm szerint biztos lehetek benne, hogy a következő napokban oroszlánok, gepárdok, bivalyok, zebrák mellett akár leopárddal, hiénával is lesz szerencsém „összefutni (2023) forrás
Hwange Nemzeti Park
Lenyűgöző az itatóhelyek körüli vadvilág, ahol szemvillanásnyi időn belül rendeződnek át az állatok közötti erőviszonyok, és ahol még azt a vibráló és semmihez sem hasonlítható életet érhetjük tetten, amely olykor erőszakosan nyers és kegyetlen, máskor isteni tökéletesség és harmónia. Naplementekor a tüzes égbolt élénk narancssárgán izzik, majd gyorsan a csillagok faliszőnyegévé válik.
A Hwange Nemzeti Park a vadvilág paradicsoma. Ez az ország legnagyobb védett parkja: több mint 14 ezer négyzetkilométeren 400 madárfaj, száznál több emlősfaj honos itt. A végtelen füves síkságok vízmosásokkal tarkított, mopane-erdőkbe nyúlnak, ahol ragadozók leselkednek az óvatlan prédára. A Hwange kiterjedt szavannája klasszikus afrikai látványt nyújt, ahol az elefántok százával gyülekeznek, a bölények pedig porba burkolt szuperhordákban vonulnak fittyet hányva a világra (2023)…forrás
,, Great Zimbabwe Ruins, avagy a Nagy Zimbabwe Rom - világörökség. Innen kapta az ország a nevét, azt jelenti kőházak. A 11. századtól építették, az afrikai civilizáció legnagyobb kőből épült régészeti emléke. A sonák egykori királyságának fővárosa, és jelentős kereskedelmi központ volt, ahol aranyat, rezet, elefántcsontot és rabszolgákat, indiai szövetre, kínai porcelánra cseréltek. Hatalmas kőfalak, tégla formájú gránitdarabokból. Van erődnek nevezett rész, bazi nagy kerekded sziklatömbökre építve egy domb tetején. Az egyik oldalon van egy barlang jó akusztikával, amit itt mondasz, lehet hallani a völgyben is.
A Nagy karám egy brutál kőfallal körülkerített elliptikus rész, gyakorlatilag 7-9 méter magas, két párhuzamos gránitfal. Ezen belül van egy kb. 10 méter magas Kúp, elég rejtélyes egy torony, mert tömör és nyílás nincs rajta, fogalmuk sincs róla mi lehetett régen. Aztán van továbbá pár nyers téglaház és sárkunyhó, itt énekelnek és táncolnak is neked a helyiek, akár akarod akár nem." forrás
Zimbabwe területén számos kővárost építettek. A legimpozánsabb és legismertebb ezek közül a Nagy Zimbabwe, amelyet a 15. században emeltek, bár az emberek már 400 körül éltek a helyszínen. A Khami-romok, amelyek Bulawayo közelében találhatók, szintén csodálatos példái ennek.
A népesség túlnyomórészt Shona nyelvű volt a 19. századig, amikor is az Nguni törzs (1839-40) Ndebele nevű ága letelepedett a mai Matabeleland területén. 1890-ben a terület brit fennhatóság alá került a Brit Dél-Afrika Társaság irányítása alatt.
Az Egyesült Királyság 1923-ban annektálta a földet, amely akkor Southern Rhodesia néven volt ismert, és ekkor az országnak saját kormánya és miniszterelnöke lett. Az 1961-es alkotmány a fehér kisebbség hatalmát kedvezte. 1965-ben a fehér felsőbbrendűséget hirdető kormány egyoldalúan kikiáltotta Rhodesia függetlenségét, de az Egyesült Királyság nem ismerte el ezt a lépést, és szavazati jogot követelt a fekete többség számára. Az ENSZ szankciói és egy gerillaharc végül szabad választásokhoz és függetlenséghez (Zimbabwe néven) vezetett 1980-ban.
Robert Mugabe lett Zimbabwe első demokratikus vezetője. Bár kezdetben elismerték a megbékélésről szóló beszédei és a kormány oktatásba, egészségügybe és infrastruktúrába történő befektetései miatt, 1980 és 1987 között miniszterelnökként, majd 1987 és 2017 között elnökként fokozatosan megerősítette hatalmát. 2000-től kezdve a kormány kisajátította a nagyon termelékeny farmokat, amelyeket fehér zimbabweiak birtokoltak, büntetésül a fő ellenzéki párt, az MDC támogatásáért, és átadta őket a Mugabe ZANU pártjának korrupt tagjainak, akik közül sokan nem érdeklődtek a mezőgazdaság iránt, ami drasztikus csökkenést eredményezett a helyi élelmiszer-termelésben. 2005-ben elindította a programot, amely kitakarította a nyomornegyedeket, és számos embert kényszerített az utcára.
A manipulált választások és az emberi jogi visszaélések széleskörű emigrációt és nemzetközi szankciókat eredményeztek. Végül a rossz kormányzás és a szankciók hatalmas, ellenőrizhetetlen inflációt indítottak el, és a lakosság egyharmada migrációt választott. A választásokat rendszerint erőszak övezte, amelyet a ZANU-PF párt irányított az ellenzéki támogatók ellen. Széleskörű tiltakozások után 2008-ban hatalommegosztási megállapodást írtak alá Mugabe elnök és az ellenzéki párt vezetője, Morgan Tsvangirai között. Ez rövid időre stabilizálta a politikai helyzetet, de a folytatódó infláció 2009-ben a Zimbabwei dollár kivonásához vezetett a forgalomból; végül 100 trillió zimbabwei dollár sem volt elegendő egy kenyér megvásárlásához. A megszűnt Zimbabwei dollárt egy valutakosár, majd végül az amerikai dollár váltotta fel. A koalíciós kormány véget ért Tsvangirai 2013-as választási vereségével, amelyet széles körben manipuláltnak tartottak. 2016-ra a pénzhiány általánossá vált, a Zimbabwei Központi Bank a bankokat arra utasította, hogy korlátozzák a kivonásokat napi 20-50 USD-ra, vagy heti 150 USD-ra. 2016 novemberében egy új pénz "bond notes" került bevezetésre, amely az amerikai dollárral volt paritásban. Az amerikai készpénz továbbra is király, azonban a bond notes gyakran diszkonttal kereskednek, ha egyáltalán elfogadják őket. A hitelkártyák használata szórványos, mivel a vállalkozások nehezen jutnak hozzá kemény valutához az importok kifizetéséhez.
Mugabe 2017 novemberéig maradt elnök, amikor 93 évesen, egészségi problémák közepette, egy nyílt próbálkozással próbálta meg továbbra is fenntartani családi hatalmát, az ország alelnökének elbocsátásával, hogy feleségét, Grace-t állítsa be elnökjelöltnek a 2018-as választási ciklusra. Ez dühös katonai puccsot eredményezett; a 1980-as Rhodesia ellenes felkelés eredeti veteránjai közül sokan szembefordultak Mugabe-val, saját ZANU-PF pártja pedig egy szavazást tartott a törvényhozásban, hogy leváltsa őt. Mugabe-t Emmerson Mnangagwa, az alelnök váltotta, akit korábban eltávolított.
Mnangagwa elnökként maradt, amikor 2018-ban megválasztották, ami, akárcsak a 2013-as választások, széles körű kritikát kapott belső és nemzetközi szinten is. A jelenlegi kormány visszavont néhány Mugabe-féle túlkapást, és „nyitott az üzletre” politikát hirdetett, valamint felvetette a visszalépés lehetőségét a Commonwealth-be (Nemzetközösség), de hivatali ideje sem mentes a konfliktusoktól: 2019-ben a kormány által bejelentett 130%-os üzemanyagár-emelkedés után széles körű tiltakozásokra került sor, amelyet a rendőrség és a hadsereg erőszakosan kezeltek. Azonban nem minden borongós: a kormány vezető szerepet játszott a kontinens vakcina programjában, megelőzve nagyobb és gazdagabb társait.
Zimbabwe nagyon szegény ország. Ezt illusztrálja az is, hogy a világ azon országainak egyike, ahol a legalacsonyabb a várható élettartam: a férfiaknál 46 év, a nőknél 45. A korai elhalálozás fő okai: a szegénység, alultápláltság és az AIDS.
Gazdaság
Afrika egykori leggyorsabban növekvő és legdinamikusabb gazdaságai közé tartozott, nagy és magabiztos középosztállyal, különösen a fejlődő országok standardjai szerint. 2000 óta azonban Zimbabwe drámai gazdasági összeomláson ment keresztül, és 2010 óta egyenetlen és időnként ingadozó fellendülésen.
Bár volt néhány jel a javulásra a Mnangagwa-kormány 2018-as megalakulása óta, a zimbabwei gazdaság továbbra is magas munkanélküliséggel, dezintegrációval és egy jól kapcsolt és gazdag elit, valamint a lakosság többi része közötti növekvő szakadékkal küzd. Az új kormány azt állította, hogy Zimbabwe „nyitva áll az üzlet előtt”, és bár a fogyasztási cikkek már széleskörűen elérhetők, és bizonyos iparágak (ingatlan, turizmus és építőipar) helyreálltak, az ország elmarad a déli szomszédaitól, és messze van a függetlenség utáni fénykorától.
A ásványi anyagok árában, az ingatlanpiacon és a turizmusban bekövetkezett fellendülés, valamint egy kontinensvezető oltási program lehetővé tette, hogy a GDP 2020-ban több mint 5%-kal növekedjen a Világbank szerint, de Zimbabwe továbbra is alacsony közepes jövedelmű ország marad, korrupcióval és gazdag elittel, megnyújtott középosztállyal és nagy munkanélküli fiatal lakossággal. A bruttó hazai termék alacsonyabb, mint 2000-ben; a későbbi fellendülés lassú és egyenetlen volt. Ennek ellenére az ország még mindig rendelkezik megfelelő infrastruktúrával, különösen a turizmus terén (bár a karbantartás nagyon ingadozó lehet), egy nagy diaszpórával, amely befektet és elkötelezett a hazájuk fejlődése iránt, valamint a közelmúlt kormányzati erőfeszítéseivel, amelyek megkönnyítették a turizmusba való befektetést és a célpont barátságosabbá és hozzáférhetőbbé tételét.
--------------------------------
"Az iskolák természetesen szegények. Zimbabwében segély kukoricából főznek ebédet nekik. Sokan csak ezért járatják iskolába a gyereket. Motiváció! Természetesen könyvek is csak mutatóba, minden sokadik gyerekre jut egy. De persze a tanárok tőlem a telefonvonalra kérnek pénzt! Majdnem rájuk borítottam a vizet! Ja azt nem, mert az nem volt az egész 600 fős iskolában, se wc! Nos a tanároknak ennyi közük van a diákokhoz. Mondhatnám önzőnek is őket, avagy érdektelennek. (2014)" forrás
Zimbabwe különböző kultúrák keveréke, saját hiedelmeikkel és szertartásaikkal, beleértve a Shonát, Zimbabwe legnagyobb etnikai csoportját. A Shona nép számos szobrot és faragványt készít, amelyeket a legfinomabb rendelkezésre álló anyagokból készítenek. A Shona zene is megérdemelten híres. Valószínűleg a legismertebb Shona hangszer az mbira dzavadzimu, amit néha tévesen „újjpianónak” neveznek a nem-afrikaiak, de valójában „ősök hangját” jelenti. Az mbira zene harmóniát tartalmaz, és egyfajta mozgó kaleidoszkópként működhet, tele ellenpontokkal és élénk poliritmusokkal. Nagyon dallamos, és az mbirákat gyakran egy hosho nevű csörgő kíséri. Az mbira zene központi szerepet játszik a Shona kultúrában és identitásban, és hagyományosan az ősök imádatának tekintik.
A második legnagyobb csoport az országban az Ndebele nép, akik távoli rokonságban állnak a dél-afrikai Zuluval, és nyelvük nagy része érthető a Zuluval, valamint részben a Xhosa nyelvvel. Bár számuk csökkent a fehér kisebbségi uralom vége óta, Zimbabwe még mindig jelentős fehér lakossággal rendelkezik (főként Harare környékén), amely nagyrészt brit származású, és jelentős kisebbségek vannak holland, portugál, zsidó és görög eredetűekből. Egyéb csoportok közé tartoznak az ázsiaiak, a színesbőrűek (vegyes rasszú emberek) és a Malawiból, Mozambikból, Zambiából, Kongóból származó bevándorlók és leszármazottaik, akik közül a többség asszimilálódott a zimbabwei társadalomba.
Zimbabwénak jelentős a diaszpórája, főként Dél-Afrikában, az Egyesült Királyságban, Ausztráliában, Kanadában, az Egyesült Államokban, Írországban és Új-Zélandon, ezért ne lepődj meg, ha találkozol egy „diaszpórával” nyugati akcentussal és világnézettel látogatásod során, mivel ők jelentős befektetők és látogatók az ország turizmusában és ingatlanpiacán.
Általánosságban a zimbabweiak melegszívű, könnyen alkalmazkodó, nyitott gondolkodású emberek. A barátság, a család és a vendégszeretet nagy értékkel bír a zimbabweiak körében, és mind a családi kapcsolatok, mind a társadalmi interakciók nagy jelentőséggel bírnak. Azokkal az emberekkel, akiket már ismernek vagy legalább tudják a nevüket, a zimbabweiak általában udvariasak, barátságosak és néha meglehetősen nagylelkűek. A zimbabweiak híresen az egyik legvendégszeretőbb nép a világon, és a külföldieket általában tiszteletteljesen és vendégszeretettel kezelik.
Míg Zimbabwe kulturális gyökerei afrikaiak és büszkén azok, az ország még mindig erősen befolyásolt az Egyesült Királyságtól, és a középosztály gyakran Londonra tekint inspirációként, különösen a rossz és korrupcióval terhelt vezetés miatt. Sok zimbabwei ambivalens hozzáállást mutat Dél-Afrikával szemben, amely egyre inkább dominálja Zimbabwe gazdaságát, és amelynek uralkodó osztálya a korrupcióval vádolt Mnangagwa-kormányt támogatja.
A zimbabweiak anyanyelve az angol, és az ország rendelkezik a legmagasabb írástudási rátával Afrikában. Ennek ellenére a látogatók nagyon meleg fogadtatásban részesülnek, ha próbálnak beszélgetéseket kezdeményezni Shona vagy Ndebele nyelven. A 21. század eleje óta Zimbabwe egyre növekvő bevándorlást tapasztal Kínából, Kongóból, Malawiból és Mozambikból, valamint sok lakos kivándorol az Egyesült Királyságba, Dél-Afrikába, Kanadába és Ausztráliába.
Kulturális és társas érintkezési tanácsok
A Zimbabwei látogatók rendkívül barátságos, kedves és vendégszerető emberekkel találkozhatnak. Sok helyi lakos készséggel segít, hogy jól érezd magad. Szabadon kérhetsz tanácsot, és nyugodtan kérdezhetsz konkrét útbaigazítást is.
Mint Afrikában általában, itt is nagyon fontos az idősebbek tisztelete, és szokásos, hogy tiszteletteljes megszólításokat használjunk olyanokkal, akikkel még nem ismerjük egymást. Próbálj meg nem figyelmen kívül hagyni, ellentmondani, vagy nyilvánosan vitatkozni olyan személlyel, aki idősebb nálad, vagy aki hatalmi pozícióban van.
Kisebb városokban és falvakban, különösen az úton, ha elhaladsz valaki mellett, szokásos üdvözölni egymást. Az emberek gyakran kérdezik, „hogy vagy?” vagy hasonló kérdéseket, ami általában megszokott. Egy egyszerű „hello”, „hogy vagy?” vagy „szép napot” elegendő. Ha megtanulsz hasonló kifejezéseket Shonában vagy Ndebele nyelven, az nagyra lesz értékelve az idősebb és vidéki lakosok körében is.
Sok más afrikai országgal ellentétben a zimbabweiak általában pontosak és időben érkeznek az eseményekre, különösen üzleti ügyekben. Azonban, mivel a tömegközlekedés fontos szerepet játszik, nem ritka, hogy néhány perc késéssel érkezel valahová. Egy egyszerű bocsánatkérés vagy a késés elismerése általában elfogadható, azonban a túlzott késés udvariatlannak és az idő másik fél által történő pazarlásának számít.
Zimbabwe egy multikulturális ország. Ne tételezz fel semmit az etnikai hovatartozás vagy az emberek megjelenése alapján. A nyílt rasszizmus, diszkrimináció vagy szexizmus ellenséges reakciókat válthat ki, sőt, jogi problémákat okozhat. A fehér vagy ázsiai zimbabweiak jelenlétére tett meglepett megjegyzések rendkívül tudatlannak tűnnek.
A zimbabwei emberek általában könnyedek és „élni és élni hagyni” hozzáállásúak, tiszteletben tartják a magánszférát és a személyes teret. Ennek ellenére fontos, hogy üdvözöld és elismerd másokat, amikor belépsz egy térbe.
Kézfogás vagy értékes tárgy átadása során vidéki területeken udvarias, ha a jobb alkarját a bal kézzel (vagy fordítva) támasztod alá, hogy jelezd az ajándék vagy tisztelet „súlyát”. A gyakorlatban ez gyakran annyit jelent, hogy csak érinted az alkarját, vagy az arra mutatsz. Külföldiektől általában nem várják el a helyi illemszabályok ismeretét, egy határozott és udvarias kézfogás elegendő, bár az ilyen próbálkozások nagyra lesznek értékelve.
A politikai beszélgetéseket a helyiek általában elkerülik. Az egyének véleményei jelentősen eltérhetnek, és bár kevés zimbabwei hiányolja a múlt évtizedek ingadozását, kevesen kínálják önkéntesen véleményüket nyilvánosan, és a látogatóknak is ezt ajánlott követniük. A mérsékelt nézetű zimbabweiak általában hozzászoktak, hogy egyszerűen elkerüljék a témát a udvarias beszélgetésekben, különösen azért, mert a kormány ellen megnyilvánulás zaklatást vonhat maga után a rendőrség és a kormány támogatói részéről.
Néhány tipikus zimbabwei étel és ital:
Sadza: Az egyik legismertebb zimbabwei étel, amely kukorica-, sorg-, vagy hajdinakenyér gombóc, amit általában zöldséggel, hússal, vagy szósszal tálalnak.
Nyama: Ez az afrikai szó jelentése "hús". A zimbabwei konyhában a nyama gyakran marhahús, disznóhús, baromfi és bárányhús. Az egyik legnépszerűbb nyama étel a nyama choma, amely grillezett hús.
Matemba: Ez egy füstölt szárított hal, amelyet általában rizs, kukorica vagy kenyérrel együtt fogyasztanak.
Mopane férgek: Bár ez nem számít mindenki számára finom falatnak, a mopane férgek jelentős szerepet játszanak a zimbabwei konyhában. Főzve vagy sütve fogyasztják őket, és a magas fehérjetartalmuk miatt kedvelt étel a helyi emberek körében.
Chibuku: Ez egy hagyományos zimbabwei sörfajta, amelyet kukoricából és malátából készítenek. Az ital zavaros és pépes, és általában korsóban tálalják.
Mazoe narancslé: A Mazoe egy népszerű zimbabwei gyümölcslé, amelyet az országban termesztett narancsból készítenek, és cukorral és vízzel kevernek.
Zimbabwei tea: Az országban termesztett teákat, például a zöld teát, a fekete teát és a rooibos teát, gyakran fogyasztják cukorral és tejjel, és gyakran szolgálnak fel hozzá süteményeket és snackeket.
"Zimbabwe számomra a természet tökéletes harmóniáját jelentette. Átérezhettem milyen, amikor minden élőlény fontos szerepet játszik az egyensúly fenntartásában. Szerencsére itt az ember még csak látogató az érintetlen vadonban. Sokszor gondoltam rá az elmúlt hónapok tapasztalata után, hogy hány állat tűnt el csak azért, mert elvettük az élőhelyét, otthonát. Beépítünk mindent házakkal, betonutakkal, megfúrjuk a hegyeket, mivel sokan vagyunk, az élelmezésre is nagy földterületeket használunk, ahol természetesen betolakodónak tartjuk a vadat, hiszen kárt tesz a terményben. Szennyezzük a levegőt, a talajt és vizet, észre sem vesszük, milyen kincset herdálunk el. Úgy gondolom, szerencsére egyre többen ébrednek fel és tesznek erőfeszítéseket, de a folyamat borzasztó lassú és kultúránként eltérő.
Zimbabwe négyszer nagyobb, mint Magyarország. A lakossága - mivel nincs népszámlálás - becslések szerint hasonló. Nagyon szépen fejlődő állam volt, de a polgárháború és a brit kormánytól való függetlenedés után, rossz döntések sorozataként hanyatlásnak indult a gazdaság. Érezhetően kettészakadt a társadalom, Hararében, a fővárosban is azonnal szembetűnő volt a különbség a szegények és jómódúak között. Középosztály nincs… Az emberek nagyon kedvesek és barátkozóak, bár este nem ajánlatos a városban egyedül lófrálni. Vidéken azért más a helyzet, sok európai él itt és nem cserélné soha másra. " forrás
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Gábor, 2018. 01. 16. 17:06
Victoria Falls kritikusan:
http://fikatours.blogspot.hu/2017/12/zimbabwe-viktoria-vizeses.html