.
Secondo Lido Beach - Viktor, a vagány világjáró az ország közbiztonsági helyzetével arányos védettséget kapott a strandolásához - Ohotin fotója
.
s.k. fotója
"Nem vitás, hogy Szomáliában a külföldiek biztonságát szolgáló szabályok, rendszerek, védelmi megoldások nagyon is indokoltak. Mindazonáltal sok megfigyelő megállapítja, hogy a veszélyesség képének fenntartása üzleti célokat is szolgál, hiszen a védő-őrző szolgáltatások szép bevételeket érhetnek el a külföldiek félelemérzetének csökkentése címén. A közköltségen fenntartott védelmi erők számára pedig, sok-sok ember foglalkoztatását indokolhatja a külföldi látogatók (többségük nem turista) védelme. A világ sok, turisták által sűrűn látogatott országában, nagyvárosában arányaiban van annyi merénylet, mint itt, és még sincs akkora felhajtás. (J. K., 2016)"
Szomália (évente körülbelül 500 látogató)
Politikai káosz, polgárháború, katonai puccsok és muszlim szélsőségesek – ez tölti be Szomália hétköznapjait. Mogadishuban van egy hivatalos kormány, de valójában hatalma korlátozott. Szomáliföld az egyetlen viszonylag működő régió, de utazni sem teljesen biztonságos. Nyilvánvalóan senki sem megy Szomáliába pontosan ezekért az okokból. Az országot csak üzleti utazók, kutatók és más emberek keresik fel, akiknek oda kell menniük. (2022)
Etiópia felől is jönnek át Szomáliába vakmerő utazók.
TukTuk-ok sokasága Mogadishuban - s. k. fotója
Ilyen tenger gyümölcsei bőségtálat csak a külföldiek vagy a gazdag helyiek kapnak - s.k. fotója
Hiperinfláció 2021-ben, azaz ezek a vastag bankókötegek nem sokat érnek - s.k. fotója
Halpiac - s.k. fotója
A fegyveres milíciák által elkövetett bűncselekmények száma az egész országban magas. Gyilkosságok, fegyveres rablások, és az emberrablások a legjellemzőbbek. A klánok közti erőszakos összetűzések rendszeresek.
A nyugati állampolgárok ellen elkövetett terrorcselekményekre nagy esély van az egész országban, beleértve Szomáliföldet is. Az Al Shabaab terrorista csoport, és más, a szomáliai kormánnyal szembenálló csoportok továbbra is folyamatos támadásokat hajtanak végre Mogadishuban és környékén. A terrorista csoportok szemében Szomáliában a nyugatiak és a segélyszervezetekben dolgozók kiemelt célpontnak számítanak.
A vakmerő világutazó tengerparti sétája fegyveres kísérettel - Ohotin Viktor fotója
A Szomália területén található vizeken, valamint a Szomáliával határos nemzetközi vizeken gyakoriak és folyamatosak a hajók elleni kalóztámadások és fegyveres rablások. A kalózok modern motorcsónakjaikkal akár a szárazföldtől 200 tengeri mérföldön túl is megtámadják a tengerjárókat. Nem javasoljuk az utazást olyan útvonalon, amely Szomália tengerparti szakaszán (Ádeni-öböl, valamint Szomália keleti partszakasza) keresztülvezet.
Nincs semmilyen magyar külképviselet Szomáliában és más konzuli érdekvédelemmel foglalkozó EU-képviselet sincs, ezért az oda utazóknak a konzuli segítség nyújtása nem megoldott. Felügyelő képviselet Nairobiban, Kenyában van.
Lakosság (2022-.ben): 2,5 millió
"A főváros 2012 óta egyértelmű jeleit mutatja a polgárháborúból való kilábalásnak. Dől a pénz a szomáli diaszporából, a nemzetközi repülőjáratok (naponta több is) jól telítődnek, erősödik a szomáli schilling, folyamatosan emelkednek az ingatlan árak. A közpiacok dübörögnek, van áruválaszték, import dolgok is (olasz tészta, tejpor Dubaiból). Mogadishu aranykereskedői - akik többnyire asszonyságok - nagy lendülettel buzgólkodnak a Hamatweyne nevű piacon. Amúgy a fővárosban a nők egy része burkát (csak a szem látható) hord, mások csak fejkendőt. A Maka al-Mukarram sugárúton látható sok új, vagy helyrepofozott épület. Némelyiküknek intenzív színe van, s a rózsaszín is népszerű.
Az utcákon rengeteg a fiatal. A lakosok kétharmada 25 év alatti. Mogadishu ébredésének" fő bizonyítéka az, hogy évekkel ezelőtt a Lido strandra kimenni merészségnek számított. Most viszont a pénteki nagy ima után nagy tömeg tódul ki a beach-re. A nők tetőtől talpig beöltözve fürdenek, de ez ott (is) természetes. Tanulnak úszni a srácok, akiken nemrégiben inkább fegyverek lógtak. Mogadishu strandjai elképesztő szépségbeli adottságokkal rendelkeznek. Békeidőben itt lenne esély jó kis turizmusra. Igaz kulturális turizmus szempontjából viszont Etiópia sokkal többet tud nyújtani." (T. E., 2014)
"Mogadishu – legalábbis a helyi lakosság számára – egyre kevesebb kockázatot rejt magában. A kormányzati épületek, a biztonsági erők bázisai, illetve a külföldi szereplők székhelyei, konvojai ugyan ki vannak téve támadásoknak, de ez viszonylag kis mértékben érinti a lakosságot.
A szomálik pontosan tudják, melyek azok a részek Mogadishuban, amelyeken számítani lehet a dzsihádisták támadására. Az ezeken kívül eső területeken az as-Sabáb már csak azért is ritkán hajt végre akciókat, mert bevételeinek egy részét a különféle vállalkozások által fizetett védelmi pénzekből szerzi be, így neki is érdeke, hogy ezeket ne fojtsa el.
A szervezet azzal is szembesült, hogy néhány kifejezetten a civil lakosságot sújtó merénylet – mint a 2011. októberi robbantás az oktatási minisztérium épülete ellen, amelyben több mint 70 diák vesztette életét[25] – épp ellentétes hatást váltott ki: a megfélemlítés helyett növelte a szomálik dühét és ellenérzését az as-Sabábbal szemben. Éppen ezért a radikálisok vezetői ma már igyekeznek kerülni azokat a támadásokat, amelyekben sok civil vesztheti életét, és – propagandájukkal összhangban – a külföldi "keresztesek" (ti. az AMISOM katonáinak zöme keresztény), illetve a nyugatiak "bábjai" és "szolgái" (é. a szövetségi kormány, az adminisztráció és a biztonsági erők) a fő célpontjaik. (2016)" forrás
s. k. fotója
Berbera
"Szomália csapadékban szegény ország, éves átlaghőmérséklete 27 fok körül alakul. A hetvenes évektől kezdve egyre inkább gondot okoz a fokozottan érzékelhető klímaváltozás, amelynek következtében a kontinens folyói és tavai apadásnak indultak. Mindez köszönhető egyrészt a csapadék hiányának és megváltozott eloszlásának, másrészt a mezőgazdaság fokozott vízigényének, amely a vízforrások mintegy 80 százalékát használja fel a kontinensen. Mindez érzékenyen érinti a főként nomád életmódot folytató lakosságot. A helyenként három éve tartó szárazság következtében kipusztult növényzet ellehetetlenítette az állattartást, rákényszerítve a lakosokat jószágaik eladására. A megnőtt kínálat azonban levitte a haszonállatok eladási árát – egyes források szerint akár 90 százalékkal. " forrás
Szomáliában négy évszak van. Januárban kezdődik a nagyon forró és száraz Jilal. Márciusban kezdődik az esős évszak, ami júniusig tart. Porfelleggel és száraz monszunszelekkel nyit a Hagaa augusztusban. Szeptemberben kezdődik egy második esős időszak, a dayr, ami egészen decemberig eltart.
A portugálok voltak az első európai felfedezők, akik eljutottak a mai Szomália területére. A mai Szomália déli része, Mogadisu központtal képezte az olasz Szomáliföldet. A sokkal kisebb északi részen, az etióp határ mentén a britek rendezkedtek be, hargeisa központtal. A britek 1960-ban kivonultak protektorátusukból, Brit Szomáliából, így engedve, hogy ez a terület az Olasz Szomálifölddel egyesülve létrejöjjön egy új ország, nemzet, Szomália. 1969-ben egy Mohamed Sziad Barre nevű senkiházi (a fotón a napszemüveges) puccsal hatalmába kerítette az országot, és attól fogva véres diktatúrát élt át az ország. Ez a Sziad Barre marxista dumákat lökött azért, hogy a szovjetek, és még inkább a kínai kommunista vezetés katonai és gazdasági támogatását élvezve megőrizhesse hatalmát.
A Barre-rezsim 1991-ben ért véget (fellázadtak ellene), de ettől még Szomália sorsa nem javult, sőt romlott, oly annyira, hogy a területi egysége is megroppant. Az ország északi részének klánjai ugyanis kikiáltották Szomáliföldet, amit azonban a világ egyetlen országa sem ismer el. 1996-ig polgárháború tombolt az országban. Tény, hogy miközben a törvénytelen Szomáliföldön stabil a helyzet, és jó a közbiztonság, Szomália maradék részén az állapotok veszélyesek.
"Az utóbbi évek időjárási viszonytagságai a lakosság bevételforrásainak megszűnéséhez vezettek. A városi piacokon csalóka kép fogadja az odaérkező szakembereket és újságírókat: az élet nem állt le, a kereskedés folyik tovább. Az árak azonban az egekig emelkedtek, így például a rizs háromszázszorosába kerül annak, mint amennyit év elején kértek érte. Így jóllehet, kínálat még mindig van Szomáliában, az átlagemberek számára csak vágyálom marad az önerőből történő vásárlás. " forrás
Mozlim lányok - s.v. fotója
"Ami érdekes, hogy Szomália szépen lassan fejlődik ebben a helyzetben is, ami azt illeti, jobban fejlődnek, mint amikor még volt központi kormányuk, és jobban, mint a legtöbb, Afrika azon részén lévő ország, ahol "működőképes" kormány van. Születtek erről tanulmányok is, amik azt elemzik, hogy a világ egyes részein lehet, hogy jobb lenne a kormányokat inkább bukni hagyni, mert csak az aktuálisan hatalmon lévők zsebeit tömik, így csak visszafogják a társadalom fejlődését, kiszipolyozzák az "alattvalóikat".
Jelenleg, ha valami bűncselekmény történik, akkor azt általában úgy rendezik, hogy a sértett és az elkövető családjának/klánjának vezetői összeülnek és megállapodnak abban, hogy hogyan kell jóvátennie a tettét (pl. hány tehenet kell fizetni, ha a másik családnak, ha megöltek valakit), ha nem tudnak megegyezni, akkor egy harmadik klán öregjeit kérik fel arra, hogy döntsenek. Persze itt lazább a kötődés, nem kell beleszületni a klánba, hanem lehet ki és belépni egyaránt, de ha valami komolyabb üzletet akarsz kötni, akkor mindenképp valami klán pártfogoltja kell legyél.
Még egy fontos megjegyezni való: ebben az anarchista Szomáliában az egy főre eső gyilkosságok száma jelenleg alacsonyabb, mint számos modernebb országban (pl.: Oroszország, Egyesült Államok, Csehország). Tehát attól, hogy nincs központi állam, nem szabadul el a pokol. Amikor harcolnak egymással, az jellemzően azért történik, mert egy újabb hatalom megpróbálja az ország egészére kiterjeszteni a hatalmát, jellemzően külföldi segítséggel (legutóbb ugye Etiópia avatkozott be). " forrás
Korániskola, ahol lényegében csak egy tantárgy van - s.k. fotója
Mivel sok az írástudatlan, így a szolgáltatók ábrákkal jelzik, hogy mivel foglalkoznak. - s.k. fotója
Az egyik leghíresebb szomáli: az 1955-ben Mogadishuban született Iman (arab jelentése: hit) volt topmodell, David Bowie világhírű angol énekes és színész gyönyörű felesége. Sajnos ma már az özvegye (a fotó régebbi...).
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.