ÚTIKRITIKA.HU / Csád







útikritikák


Csád

Csád dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Repülés | Vízum | Szállás | Egészség | Étkezés | Vásárlás és pénzváltás | Közbiztonság | Magyar külképviselet | Egyéb hasznos információk | N'djamena | Zakuma nemzeti park | Csád-tó | Ennedi | Tibesti | Egyéb látnivalók | Földrajz és időjárás | Történelem | Manapság | A csádiakról | Turista etikett | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

.

Ennedi régió - Ohotin Viktor fotója

A honi olvasók Csád iránt felbuggyanó érdeklődése nyilvánvalóan összefügg azokkal a magyar médiában közölt hírekkel, hogy kormányzatunk mintegy 200 fős katonai missziót indít ebbe a közép-afrikai országba. Hivatalosan a szándék az, hogy katonai védelmet kapjanak a humanitárius és fejlesztési tevékenységet végző magyar szakemberek.

A Csádban az utóbbi években járt kalandor lelkületű magyar és külföldi barátaink tapasztalataiból kiindulva nem gondoljuk hogy katonáink kint meggyőződésesen fogják énekelni a ,,Tömény romantika, imádlak Afrika! " strófát.  A lányok bozótba csábítása sem sanszos egy olyan országban, ahol a hitetlenek itteni bujálkodását bizonyosan ellenző, mozlim terroristák is bújkálhatnak a susnyásban (ez utóbbi szó éppenséggel katonai szleng).

Amúgy párducok, oroszlánok, makákók előfordulnak Csádban, de gorillák nem, mert azok az esőerdőkben érzik otthonosan magukat. (Csádban nincsenek esőerdők.) Szavannák viszont vannak, így majomkenyérfákkal, kókuszdióval esetleg találkozhatnak katonáink, bambusznáddal kevésbé. Puputevéből van rengeteg, hiszen jól megélnek a Csád közel felét kitevő sivatagos és félsivatagos területeken. 

Csád dióhéjban

angolul: Chad, franciául: Tchad

  • Csád egy közép-afrikai ország, amelynek északon Líbia, keleten Szudán, délen a Közép-afrikai Köztársaság és Kamerun, nyugaton Nigéria és Niger a szomszédja. Csádnak nincs tengerpartja.
  • Csád - ha úgy vesszük - az afrikai kontinens szíve táján helyezkedik el. Nem vet jó fényt az országra, hogy e ,,betájolás" alapján, Csád szerencsétlen sorsára utalva néha ,,Afrika halott szívének" nevezik.  Nagyon szegény ország, és magas az irástudatlanok aránya. Kb. minden harmadik gyermek alultáplált,
  • 1 284 000 km² nagyságú, tehát hatalmas ország 18,8 millió  lakossal (2024-es becslés)fővárosa: N'djamena (francia kiejtés: endzsáminá).
  • Csádban jelenleg közel egymillió menekült él. A térség több országában olyan életveszélyes polgárháborús (főleg Szudánban) és szociális körülmények vannak, hogy tömegek menekülnek át Csádba, no, nem azért, hogy ebben az ugyancsak nyomorult országba éljenek, hanem részben, - hasonlóan sok csádihoz - Nigeren át, vagy közvetlenül Líbiába jussanak, onnan pedig embercsempészek révén megpróbáljanak Olaszországba eljutni. A menekültek nagyobb hányadának (sok százezer, a szudáni polgárháború elől átjövőknek) azonban egyáltalán nincs pénze erre a kalandra, így ott rekednek Csádban.  
  • Kameruntól eltekintve Csád összes szomszédja zűrös ország. Ezek közül ugyan NIgériában demokrácia van, de éppen a Csáddal határos északkeleti részén terrorizálják a lakosságot a Boko Haram ,,haramiái".     
  • Csádnak a Közép-afrikai Köztársasággal, Líbiával és Szudánnal határos területei veszélyesek a potenciális terrorcselekmények miatt. A Tibest-hegyek területein kiterjedt, meghatározatlan terepen rejtőző aknaföldek okoznak veszélyt. Az országban jelen van a határon átmozgó nigériai terrorista csoport, a Boko Haram, és az Iszlám Állam. A főváros, N'Djamena elfogadható közbiztonságú.
  • Legalább a két fő turista nevezetesség, a Zakouma nemzeti park és az Ennedi sivatag eléggé biztonságos (2024)
  • Magyar állampolgároknak kell vízum Csádba.
  • A volt francia gyarmat Csádban a francia és az arab a hivatalos nyelvek. Csak a lakosság kb. 12% beszéli az irodalmi arab nyelvet, 40-60% az arab egy helyi dialektusát képes használni, azt is főleg a kereskedelemben. Sokan Csádot arab országnak tekintik, de tévesen. Kb. 120 száz őshonos nyelvet is beszélnek az országban.
  • A lakosság kb. 55% muzulmán, 23% katolikus, 18% protestáns. Sokan, főleg a falvakban, az említett vallásokkal párhuzamosan a természeti, öshonos hitvilágnak is hódolnak.  
  • Leggyakoribb vezetéknév: Mahamat
  • Átlagos havi bér (2024-ben): kb 300 euró-nak megfelelő helyi pénz (Na de, ez csak az állásban lévő szerencsésekre vonatkozó adat. A lakosság kb. 43 százaléka a szegénységi küszöb alatt él, kb. havi 60 eurónak megfelelő CFA-frankból tengődik.)

Fő látnivalók:

  • Az UNESCO természeti világörökségének a része az Ounianga-tavak

Érdekességek:

Csád területén található a Szahara sivatag déli része, amely a világ legnagyobb forró homokos sivatagja.

A Borkou tartományban található a világ legnagyobb kőtömbje, az Ennedi-hegység, amelynek különleges kőoszlopai az UNESCO Világörökségi Listáján szerepelnek.

A csádi konyha jellegzetes ételei közé tartozik a "törölköző", ami egyfajta péksütemény húsos töltelékkel.

Csádban az élelmiszerárak magasak, és a lakosság jelentős része nem képes megengedni magának a teljes étkezést naponta, különösen a szegényebb vidéki területeken.

                                                                                        

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. A piacok nagyon egzotikusak
  2. A Tibesti sivatag holdbéli jellege
  3. Nagyon egyedi jellege van afrikai viszonytatban
  4. A főváros nem muzulmán negyedében felszabadultan inni a szuper helyi sört
  5. Nagyon karakteresek a kézműves szuvenírek
  6. A Csádi-tó (na azt láttuk is) titokzatos, izgalmas látvány (a csádiak bálványozzák)
  7. Az utazás igazi értelme és legbombasztikusabb élménye az Enedi sivatag a lélegzetelállító geológiai formációkkal
  8. Az általam meglátogatott (nem kevés) afrikai országok átlagát nézve Csád az utazási program kivitelezése szempontjából nem is volt annyira vészesen macerás (pl, a hatóságok általi zaklatások tekintetében).

Nem tetszett

  1. Az éttermekben, a boltokban, a hotelekben a szolgáltatók egyáltalán nem kedvesek, nem szívélyesek, nem mosolyognak; a rendőrök, vámosok rettenetesen fapofák
  2. Az országban nincs igazán ütős turisztikai látnivaló
  3. A közutak vacak állapotúak
  4. A hotelekből kicsi a választék
  5. A levegőben van mindig a politikai feszültség
  6. A taxisokkal roppant állhatatosan kell alkudozni
  7. Csak a főváros igazán biztonságos
  8. A szudáni menekültek tízezreinek balsorsa
  9. A N'Djamena-i halpiacon a szárított halak orrfacsaró bűze

Vélemények

Csádban rövid ideig jártam, de ezen keresztül is képet kaptam arról, milyen egy valódi afrikai ország. Fárasztó, nehéz, kimerítő, és igen, korrupt, de egyben érdekes is – bár már alig vártam, hogy továbbálljak.

Nemrég találtam egy cikket, amely szerint Csád a világ 5. legveszélyesebb országa, de ezt én egyáltalán nem tapasztaltam hátizsákos utazóként. Sőt, a bűnözés szempontjából meglepően biztonságosnak éreztem. Más kérdés a politikai helyzet, hiszen ha nekünk is négy olyan, konfliktusokkal terhelt ország lenne a szomszédunkban, mint nekik, talán jobban megértenénk, milyen ez az állapot. (2024)


Utazásunkat Csád fővárosában, N’Djamena-ban kezdtük, ami egy tipikus afrikai város, látszólag kaotikus és érdektelen, ám valójában a kapuk mögött, a rozsdás rácsok, leomló falak és rendezetlen udvarok között rejlik a város valódi élete. A városi piacok bádogtetői és instabil standjai nyüzsögnek mindenhol, barakkok, modern házak és néhány, a fejlődés jelképét hordozó épület között.

N’Djamena volt a csádi utazásunk egyetlen olyan helye, ahol a zuhanyozás lehetőségét még nem kellett privilégiumnak érezni. 

A fővárosból Moussouró felé indultunk, majd Faya Largeau irányába haladtunk, egy tipikusan száhelvidéki tájon keresztül, amely a trópusi déli és a szaharai északi rész közötti átmeneti zóna. Itt kezdtünk megismerkedni a Csádot lakó számtalan etnikai csoport egyszerű, a nélkülözést sajátos módokon elviselő életmódjával.

Ez az ország régóta a karavánutak és népcsoportok kereszteződésének helye. A lakosok többsége nomád vagy nomád eredetű, akik ott telepedtek le, ahol egy kút, egy kereskedelmi útvonal vagy egy kiszáradt folyómeder biztosít életet embereknek és állataiknak.

Egykor itt folyt a Bahr el Ghazal hatalmas folyóága, amely összekötötte Csád kulturális területeit, a keresztény/animista délt és a muszlim északot. Ma már csak a kiszáradt meder maradt, amely észak felé vezet minket, valamint a régióban élő gazellák és a félnomád klánok gyakori falvai és táborai tanúskodtak a múltról.

Ha Vergiliust idéznénk, azt mondhatnánk, hogy egy metaforikus Purgatóriumon haladunk át, mielőtt elérnénk a Paradicsomot. Az első napok egy szükséges átmenetet jelentenek a Paradicsom felé, amikor mindannyiunknak egyfajta meditációs transzba kell esnie, megszabadulva minden megszokott mértékünktől, szokásunktól és kényelmünktől. Ez az átmenet elengedhetetlen ahhoz, hogy készen álljunk a világon egyedülálló szenzoros robbanás befogadására, az utolsó földi Édenkertben.

Így telnek a napok egyre inkább elmosódó tér-idő dimenzióban, ahol az egyetlen valós és kézzelfogható részlet, ami néha kimozdít minket fél-meditatív kábulatunkból, egy-egy gumi felfújása, a 4x4-esek motorzaja, megállás egy kútnál, ahol több száz, turbánok mögött megbúvó tekintet figyel minket, vagy egy-egy lopott mosoly a Peulh és Kareda pásztoroktól. Végül megérkezünk Oum Chalouba-ba (Kalait régi neve), ahol az üzemanyagtöltés egy "vissza a jövőbe" élménnyé válik.

Az ötödik napon találkozunk először az emberiség eredetével. Megérkeztünk a Terkei-hegység rejtett sziklaüregei közé. A barlangok és természetes menedékek egy szabadtéri múzeum kiállítótermei, amelyek felbecsülhetetlen értékű műalkotásokat őriznek, az ősi civilizációk tanúbizonyságait, amelyek a történelem hajnalán léteztek, amikor a Szahara még egy hatalmas, termékeny völgy volt, tele élettel. A finom szépségű festmények és metszetek – elegánsan stilizált vadállatok, hatalmas legelésző szarvasmarhák, aránytalan fejű antropomorf alakok (törzsi maszkok?), zsiráfok és lovasok – az emberi történelem bizonyítékai. Ugyanakkor a földtani és morfológiai bizonyítékok azt mutatják, hogy valaha ez a terület egy földi Édenkert volt, ma pedig a bolygó egyik legkevésbé ismert, leírhatatlan és csodálatos vidéke.

Megérkeztünk az Ennedibe, egy szürreális tájba, ahol idő és az elemek által formált homokkőóriások uralkodnak. Ősi tasszili képződmények élnek itt túlvilági formákban, amelyek mintha a fizika törvényeit kérdőjeleznék meg: tornyok, gombák, szél által faragott kőtemplomok, a semmiben lebegő természetes ívek.

Apró, jelentéktelen szereplőknek érezzük magunkat az élet és a természet nagy rejtélyében.

A hetedik napon az Archei guelta teljes pompájában tárul elénk, a természet egy rejtett ékköve az Ennedi-hegység szívében. Ez talán az egész utazás egyik legmeghatóbb, legzavaróbb és legelragadóbb látványa. A természet csodája, amely az idők során megőrizte magát, túlélve az eróziót és az éghajlatváltozásokat a földtörténeti korszakok alatt. Ésszerű erőfeszítést kell tennünk, hogy megértsük: még mindig ezen a földön vagyunk!

(A „guelta” egy természetes vízgyűjtőmedence, amely a sivatagokban vagy száraz területeken található.)

Minden irreális. Egy hatalmas homokkőfal zárja közre ezt a rendkívül értékes, ritka és ismeretlen vízforrást a Szaharában. A látvány olyan intenzív örömet okoz, hogy minden mást elfelejtünk. Hirtelen már nem számít, hogy napok óta nem fürödtünk, elfelejtjük a szelet és a homokot, a fáradtságot és a kényelmetlenséget, amit a világ végére tett utazás jelent. Meghatározatlan ideig bámulunk tátott szájjal, mígnem a dromedárok reggeli itatásának váratlan és harsogó hangja visszahoz minket a valóságba, és elkezdődik a látvány második része.

Több száz dromedár özönlik a gueltába, boldogan összegyűlve az életet adó vízforrás körül. Hangjuk visszhangzik a homokkőfalakon, bejárva a kanyon minden sarkát, de nem zavaró, sőt, szinte hipnotikus dallam. Nem törődve a Szaharában fennmaradt utolsó nílusi krokodilok jelenlétével, a dromedárok elégedetten isznak. Úgy tűnik, ők is tisztelik ezeket a krokodilokat. Néhány Gaeda és Bideyat nomád pásztor kíséri őket, és a mi jelenlétünk sem zavarja őket: egyikük még egy dromedár hátán bohóckodik, hogy magára vonja a fényképezőgép figyelmét. Én azonban feladom a képek készítését. Elteszem a fényképezőgépemet, hiszen ilyen látvány előtt az nem tudná visszaadni azt az érzést, amit átélek.

De mint ahogy Vergiliusnál is, nekünk is szembe kellett néznünk a Pokollal. Szerencsére ez egy rövid, de intenzív és ellentmondásos találkozás volt. A nyolcadik napon érkezett el, és arra emlékeztetett bennünket, hogy az igazi poklot csak az ember képes megteremteni.

A POKOL:

A Fada oázis kapujában vagyunk, amely a régió fővárosa, és egy háborús gépekből álló temető előzi meg érkezésünket. Tankok, rakétavetők, rakéták és töltényhüvelyek hevernek már félig a homokba temetve és erodálva, az 1980-as évekből származó maradványokként, amikor Kadhafi líbiai csapatai megpróbálták megszállni az országot, háborút indítva, amelyből Csád győztesen került ki – nem anélkül, hogy ne kellett volna kompromisszumot kötnie egykori gyarmattartójával, Franciaországgal. A látvány hátborzongató és szürreális. Még inkább megborzongunk, amikor megtudjuk, hogy a környéken mindenütt a harcokba küldött katonák csontvázai vannak eltemetve, amelyek időnként, a szél hatására, újra előkerülnek a homokból. Minden helytelennek tűnik, ahogyan minden háború is az.

Úgy döntünk, csak addig maradunk, amíg felébresztjük lelkiismeretünket, majd visszatérünk a Paradicsomba. Az utazás ezen részében a mi paradicsomunk homokból és szélből áll, hirtelen felbukkanó csúcsokból és ívekből az aranyhomokból, a harmattan által söpört mélyedésekből, és sóstavakból, amelyeket pálmaligetek és barkán dűnék vesznek körül.

(Mik azok a barkán dűnék? Amelyek a szél irányával megegyező irányba mozognak, és a szél erejének hatására formálódnak.)

(2022)

Repülés és repülőjegy

Legegyszerűbb és nagyszerűbb isztambuli átszállással repülni N'Djamenába a Turkish Airlines járatával.

Vízum

Csád berlini nagykövetségétől lehet beszerezni a csádi vízumot. 100 eurót van képük elkérni a vízumért.
Az útlevélnek a tervezett belépéstől számított hat hónapig érvényesnek kell lennie.

Szállás

Évekkel ezelőtt Csádban csak néhány szálloda létezett, de ma N'Djamena számos megfizethető lehetőséget kínál, valamint több prémium francia és amerikai lánc szállodát.

A fővároson kívül nagyon kevés szálloda vagy szálláslehetőség érhető el – a sivatagban ezek gyakorlatilag nem léteznek.

A Zakouma Nemzeti Parkban két szafari lodge található: az árban drága Tinga Camp és a rendkívül drága Camp Nomade (csak meghívásos alapon).

Egészség

  • Fürdőzés édesvízben és csapvíz fogyasztása nem ajánlott. Főleg a vidéki területeken előfordulhat orvos- és gyógyszerhiány, ezért a beutazónak ajánlatos megfelelő gyógyszereket magával vinnie.
  • Szükséges a kiutazás előtt érdeklődni szakorvosnál az előírt, illetve javasolt oltásokról.
  • Csád az AIDS-fertőzöttség tekintetében jóval az afrikai országok átlaga felett van. 

Ingyenes AIDS-tesztet propagáló tábla - l. l. fotója

Közlekedés

Csád közlekedési viszonyai általában nehézségeket okoznak a turisták számára. Az ország nagy része sivatagos, és a közlekedési infrastruktúra nem fejlett. Az utak rendszerint rossz állapotban vannak, és gyakran homokosak vagy sárosak, különösen az esős évszakban. Ezért a közlekedési eszközök kiválasztása nagyon fontos, és általában a helyiek által használt járműveket kell választani.

    Autó: Az autó bérlése lehetővé teszi a látogatók számára, hogy függetlenül utazzanak, és felfedezzék az ország szépségeit. Azonban az autók bérlése drága lehet, és a kormányzati szabályozások is korlátozóak lehetnek.

    Taxik: A taxik kényelmesek és elérhetőek, de általában drágábbak, mint a tömegközlekedési eszközök. Azonban a taxik nagyon jól ismerik az utakat, és képesek a látogatóknak ajánlásokat adni a látványosságokról és az éttermekről.

    Buszok: A buszok a legolcsóbb közlekedési lehetőség Csádban, de a járatok ritkák, és a járművek nem mindig rendelkeznek megfelelő karbantartással. A buszok általában zsúfoltak és kényelmetlenek, és gyakran csak az ország legnagyobb városaiban elérhetők.

    Motorkerékpár: A motorkerékpárok kényelmes és olcsó módja a közlekedésnek Csádban, de a hőmérsékleti viszonyok és az útviszonyok miatt nem ajánlott a kezdő motorosok számára.

Kijelölt út - Ohotin Viktor fotója

Itt, egy falu szélén  a szomszédos Libiából csempészett gázolaj került ,, okosban"a dzsipbe. Feleannyiba került, mint a csádi fővárosban - Igaz, ennek az üzemanyagnak a minősége eléggé szar volt, aminek a benzinszivattyú látta a kárát. - Ohotin Viktor fotója

Nincs Csádban vasúti közlekedés.

Tömegközlekedés - r.v. fotója

Étkezés

Csád konyhája gazdag és változatos, és számos hagyományos ételeket és italokat kínál. Az országban sok étterem és kávézó található, amelyek különféle ínyencségeket kínálnak. Az alábbiakban felsorolunk néhányat a legismertebb és legnépszerűbb ételekről és italokról, amelyeket a turisták megtalálnak Csádban.

    Couscous: Ez a hagyományos étele Csád konyhájának egyik legismertebb étele. A couscous-t általában marhahússal, baromfival vagy bárányhússal, zöldségekkel és fűszerekkel fűszerezik.

    Dornan: Ez egy zöldséges leves, amelynek alapanyagai általában a helyi zöldségek, mint a padlizsán, a cékla, a zeller, a répa és a paradicsom.

    Mafé: Ez egy mártásban sült hús, amely földimogyoróvaj, paradicsom és hagyma felhasználásával készül.

    Harira: Ez a leves vöröslencsével, paradicsommal és zöldségekkel készül.

    Fűszeres teák: A csádi konyha híres a fűszeres teákról is, amelyeket a helyi fűszerekkel és gyógynövényekkel ízesítenek.

    Bissap: Ez a helyi gyümölcslé, amelyet a hibiszkusz virágából készítenek, és általában cukorral és lime-lal ízesítenek.

    Pálinka: Az alkoholos italok közül a legnépszerűbb a helyi pálinka, amelyet általában gyümölcsökből vagy gabonából készítenek.

Látványkonyha - Viktor fotója

Vásárlás és pénzváltás

Az ország pénzneme a Közép-afrikai CFA frank, amelyet FCFA rövidítéssel jelölnek (ISO pénznemkód: XAF). Ezt öt másik közép-afrikai ország is használja. A Nyugat-afrikai CFA frankkal (XOF) egyenértékű, amelyet hat ország használ. Mindkét pénznem fix árfolyamon van rögzítve: 1 € = 655,957 CFA frank.

Nincsenek korlátozások a külföldi valuták behozatalára Csádba. Az eurókat és az amerikai dollárokat gyakran elfogadják fizetéskor. Csád drága helynek számít Afrika egyes részeihez képest, különösen a szállás és a közlekedés terén. Az expatok által látogatott helyeken kívül egy üdítőital ára 300 és 500 CFA frank között mozog.

Pénzváltás

Vásárlás

Csádban számos lehetőség áll a látogatók rendelkezésére vásárlásra és ajándékok vásárlására. Az országban található piacok, áruházak és kézművesboltok, amelyekben a látogatók megtalálják az autentikus csádi termékeket és ajándékokat. Az alábbiakban néhány helyet és terméket sorolunk fel, amelyeket a látogatóknak érdemes meglátogatni Csádban.

    Piacok: A piacok a legjobb helyek, hogy megismerjék Csád kultúráját és hagyományait. A piacokon friss élelmiszerek, fűszerek, textil- és bőráruk, valamint helyi kézműves termékek találhatók.

    Artisanat Village: Ez egy kulturális központ, ahol helyi kézművesek dolgoznak, és hagyományos termékeket készítenek, mint például fonott kosarakat, kerámiát, ékszereket, bőrárukat és textíliákat. Ez a helyszín lehetőséget nyújt arra, hogy a látogatók megismerjék a helyi kultúrát és a kézművességet.

    Textil piac: A textil piac a látogatók számára lehetőséget nyújt a helyi textil termékek vásárlására. A textil piacokon megtalálhatók az autentikus afrikai anyagok, mint például a bazin, a bogolán és a kente.

    Csádi ékszerek: Csádban számos helyen megtalálhatók az autentikus csádi ékszerek, amelyek lehetnek karkötők, nyakláncok, fülbevalók, amelyek hagyományos csádi mintákat és anyagokat használnak.

    Bőráruk: Csád híres bőráruiról, mint például táskák, pénztárcák, övek és kiegészítők. Az autentikus bőrárukat általában kézművesek készítik, és különféle színekben és mintákkal kaphatók.

Tevehúsra specilaizálódótt hentes - bébé fotója

Szórakozás

Hagyományos táncestek: A hagyományos táncestek kiváló lehetőséget kínálnak arra, hogy a látogatók közelebbről megismerjék a helyi kultúrát és hagyományokat. Az esti programokon hagyományos ételeket is felszolgálnak, és általában élő zenével és táncokkal szórakoztatják a vendégeket.

Fesztiválok: Csádban számos fesztivált rendeznek, amelyek lehetőséget nyújtanak a látogatóknak arra, hogy közelebbről megismerjék a helyi kultúrát és hagyományokat. A fesztiválokon általában hagyományos ételeket felszolgálnak, és hagyományos zenei és táncos előadásokat is tartanak.

Általánosságban ne igyon szűretlen vizet Csádban. A szűretlen víz gyakran tartalmaz tífusz- és egyéb betegségterjesztő kórokozókat. A palackozott víznek biztonságosnak kell lennie, de győződjön meg róla, hogy a palack jól le van zárva, mivel egyes utcai árusok régi palackokat újratöltenek szűretlen vízzel.

Az üdítőitalok népszerűek Csádban, és általában biztonságosan fogyaszthatók. A Coca-Cola, Sprite, Fanta és a Top (gyümölcsízű üdítőital) a legnépszerűbbek.

A forró italok általában biztonságosak, mivel a víz forralva van. A tea, kávé és forró tej nagyon népszerűek.

Csád világi ország, de északon és a középső területeken túlnyomórészt muszlim lakosság él. Ezért néha nehéz (és nem túl jól nézett) alkoholt találni és fogyasztani a városokon kívül. A déli részeken és N'Djamena városában nincs probléma ezzel.

Közbiztonság

2024-es helyzet:

Ne utazzanak Csádba, kivéve ha feltétlenül szükséges, a magas szintű bűnözés, dzsihadista tevékenység, terrorizmus, polgári zavargások és az emberrablás magas kockázata miatt.

A csádi kormány rendkívül instabil és korrupt. Hihetetlenül törékeny uralma van az egész ország felett. A kormány elleni háborúk és lázadások gyakoriak. Bármikor kitörhetnek.

Ne utazzanak Csád nemzetközi határaitól számított 30 kilométeren belüli területekre.

Ne utazzanak Csád következő területeire: Mao-tól nyugatra, a Kanem régióban, Lac, Tibesti, Ennedi, Borkou (kivéve Faya Largeau városát), Sila, Wadi Fira és Ouaddaï (kivéve Abéché városát).

Csádban a legkevésbé veszélyes helyek ezek: a főváros, N'Djamena és Bonro város valamint közvetlen környéke. De e két városban sem kockázatmentes nyilvános helyeken, éttermekben tartózkodni. Ha pedig ez a helyzet, akkor minek odautazni?


Magyar külképviselet

Csádban nincs magyar nagykövetség, konzuli hivatal és tiszteletbeli konzul. Felügyelő külképviselet Egyiptomban, Kairó városában van.

Egyéb hasznos információk

A helyiek az amúgy nagyon értékes vízért nem kértek pénzt a sivatagban autozó turistától - Ohotin Viktor fotója 

N'Djamena

Kiejtés: ön dzsáména

N'Djamena a Csád fővárosa, és egy modern afrikai város, amely gazdag történelemmel és kultúrával rendelkezik. A város számos kulturális és történelmi látnivalót kínál a látogatóknak, és számos szórakozási lehetőséget biztosít a turisták számára. Az alábbiakban néhány dolog, amit érdemes megnézni N'Djamena-ban.

    Nemzeti Múzeum: A Csád Nemzeti Múzeuma bemutatja az ország történelmét és kultúráját. A múzeumban találhatók régészeti leletek, ősi művészeti tárgyak, helyi népművészeti alkotások és értékes kéziratok.

    N'Djamena nagy mecsetje: Az ország legnagyobb mecsetje, amelyet 2015-ben újítottak fel. A mecsetben csodálatos díszítések és márvány belseje található.

    Párizs Művészeti Múzeum: A Párizs Művészeti Múzeumot 1966-ban alapították, és Európai és afrikai műalkotásokat mutat be, mint például kézzel készített textíliákat, fafaragásokat, kerámiát, bronzszobrokat, ékszereket, szőtteseket és festményeket.

    N'Djamena Színház: Az ország egyik legnagyobb színháza, amely különféle előadásokat és koncerteket kínál, mint például a helyi népi táncokat, zenéket és dráma előadásokat.

    Csád Művészeti Múzeuma: A Csád Művészeti Múzeuma egy másik kulturális intézmény N'Djamena-ban, amely a helyi művészek műveit mutatja be. A múzeumban találhatók különféle művészeti alkotások, mint például a kézzel készített ékszerek, kerámiák, szobrok és textíliák.

    Csádi piacok: N'Djamena-ban találhatók piacok, ahol a turisták megvásárolhatják az autentikus csádi termékeket, mint például az ételeket, a fűszereket, a textíliákat, a készített bőrárukat és az ékszereket.

Zakuma nemzeti park

A Zakouma Nemzeti Park a Csád középső részén található, és az ország legnagyobb védett területe. A park gazdag élővilágával és természeti szépségeivel kínál élményt az idelátogatóknak. Az alábbiakban néhány jellemző a Zakouma Nemzeti Parkról:

    Élővilág: A parkban gazdag élővilág található, amely magában foglalja a híres "afrikai nagy ötös" - az elefánt, a bivaly, a leopárd, az oroszlán és a rinocérosz. Emellett több mint 50 fajta emlős és 300 madárfaj él a területen.

    Sivatagi táj: A park területe sivatagos és fás szavannákból áll. A területen található nagy fák és bozótok, amelyek árnyékot nyújtanak az állatoknak. A parkban található vízforrások és patakok kínálnak vizet az állatoknak, és lehetővé teszik a látogatók számára a természeti szépségek felfedezését.

    Szafari túrák: A parkban szafari túrákra lehet jelentkezni, amelyek lehetővé teszik a látogatók számára, hogy közelebbről megismerjék a területet és az élővilágot. A túrák vezetői szakértők az állatok, a növények és a környezet ismeretében, és kiváló információkkal szolgálnak a területről.

    Gyalogtúrák: A Zakouma Nemzeti Parkban lehetőség van gyalogtúrákra is, amelyek lehetővé teszik a látogatók számára, hogy közelebbről megismerjék a természetet és az állatokat. A túrák általában kis csoportokban történnek, és az állatoktól való biztonság érdekében tapasztalt vezetők vezetik őket.

    Kulturális programok: A park szervezett kulturális programokat is kínál a látogatók számára, amelyek bemutatják a helyi kultúrát és hagyományokat. Az esti programok általában hagyományos ételeket felszolgálnak, élő zenével és táncokkal szórakoztatják a vendégeket.

Csád-tó

A Csád-tó Afrika egyik legnagyobb édesvíz tavai közé tartozik, és az afrikai kontinens középső részén található, a Szahara sivatag északi szélén. A tavat körülvevő területek hatalmas mennyiségű édesvízi állat- és növényfajt tartalmaznak, és a tó és környéke számos kulturális és történelmi látnivalóval rendelkezik. Az alábbiakban néhány érdekesség a Csád-tóval kapcsolatban:

    Méret: A Csád-tó Afrika negyedik legnagyobb tavai közé tartozik, és nagyjából 135 kilométer hosszú és 15-30 kilométer széles.

    Élővilág: A tavat körülvevő területek gazdag élővilággal rendelkeznek, beleértve a hüllőket, halakat, krokodilokat és madarakat. A tó vízében élő halfajok, mint például a tilápia és a sügér, fontosak a helyi halászok számára.

    Kultúra: A Csád-tó környékén számos etnikai csoport él, akiknek hagyományos életmódját az állattenyésztés és a halászat jellemzi. A tó körül található településeken hagyományos piacokat és falvakat lehet meglátogatni, amelyek lehetővé teszik a látogatók számára, hogy megismerjék a helyi kultúrát és hagyományokat.

    Vízi sportok: A tó körül található üdülőhelyeken lehetőség van különféle vízi sportok kipróbálására, például horgászásra, vitorlázásra és kajakozásra.

    Történelem: A Csád-tó környéke gazdag történelemmel rendelkezik, és a tóhoz kötődő történeteket mesélik el az itt élő emberek. A tó körüli területeken találhatók régészeti leletek is, amelyek a helyi történelemre utalnak.

Ennedi

Ennedi a Csád északi részén található, és az egyik legelzártabb területe az országban. A terület különleges sziklaképződményeiről és természeti szépségeiről híres, amelyeket a látogatók kiválóan tudnak felfedezni. Az alábbiakban néhány jellemző a turisták számára Ennedi-ről:

    Sziklaképződmények: Az Ennedi környéke híres a különleges sziklaképződményekről, amelyek különleges színűek és alakúak. A területen találhatók magas, tornyos sziklák, mély barlangok és különféle formájú sziklaalakzatok.

    Természeti látnivalók: A területen számos természeti látnivaló található, például kanyonok, források és vízesések. A kanyonok, mint például a Guelta d'Archei, látványosak és gazdagok élettel, állatokkal és növényekkel.

    Szafari túrák: Ennedi területén lehetőség van szafari túrákra is, amelyek során a látogatók közelebbről megismerhetik a területen található állatokat, mint például az oroszlánokat, antilopokat és krokodilokat.

    Gyalogtúrák: Ennedi területén lehetőség van gyalogtúrákra is, amelyek a természeti látnivalókra és a sziklaképződményekre összpontosítanak. A túrák során a látogatók eljuthatnak olyan helyekre, amelyekre csak gyalogosan lehet.

    Kulturális programok: Ennedi környékén több etnikai csoport él, akiknek hagyományos életmódját meg lehet ismerni a helyi falvakban. A területen található piacok lehetőséget nyújtanak arra, hogy megvásárolják az autentikus helyi termékeket és kézműves tárgyakat.

Tibesti

Tibesti a Csád északi részén található, és az ország egyik legeldugottabb és legvadregényesebb területe. A terület vadonatúj szépségeket kínál, amelyekkel csak nagyon kevesen vannak tisztában. Azonban a politikai és biztonsági helyzet miatt a turisták nem látogathatják el a területet. A térségben ugyanakkor található néhány látványos látnivaló, amelyek érdekesek lehetnek azok számára, akik a közelben tartózkodnak, és kíváncsiak az itteni természeti szépségekre.

    Tibesti-hegység: Tibesti-hegység Afrika egyik legmagasabb hegyvonulata, ahol a hegyek általában 2000-3000 méteres magasságban vannak. A hegység csúcsain a hó is előfordulhat, és rengeteg folyó ered innen.

    Homályos kráterek: A Tibesti-hegységben található néhány látványos homályos kráter, amelyek olyanok, mintha egy másik bolygón járnánk. Ezek a kráterek különleges és titokzatos légkört kölcsönöznek a területnek.

    Termálforrások: A Tibesti-hegységben található termálforrások lehetővé teszik a turisták számára a természetes forróvízben való úszást és pihenést.

    Kulturális programok: A területen a tuareg nomádok élnek, akiknek hagyományos életmódját meg lehet ismerni a helyi falvakban. Az itteni piacok lehetőséget nyújtanak arra, hogy megvásárolják az autentikus helyi termékeket és kézműves tárgyakat.

Egyéb látnivalók

Földrajz és időjárás

2016-ban az UNESCO világörökségének helyszínévé nevezték ki a kanyonok és völgyek szabdalta csádi Ennedi-fennsíkot, amit a víz és a szél formált lélegzetelállító látványossággá. A legnagyobb kanyonokban található vízkészlet nélkülözhetetlen szerephez jut a fennsík ökoszisztémájának fenntartásában. A kanyonok és a barlangok sziklarajzai a kulturális örökség rendkívül fontos emlékei a Szaharában.

Emil Koussi közelében dűnék és sziklák - m.g. fotója

Pic Toussidé - m.g. fotója

A Szahara legmagasabb pontja, az Emil Koussi csúcsa felé haladva - m.g. fotója

Homokkő hegyek - m.g. fotója

k.v. fotója

b. a. fotója

Történelem

Csád 1960-ban vált függetlenné Franciaországtól. Ez sok békét és előnyt nem hozott a szegény csádi népnek. Függővé váltak: a katonai puccsoktól, a szomszédok beavatkozásaitól (Líbia), az iszlamista terrorizmustól, a véres belső hatalmi harcoktól.

Több mint 2000 éve a csádi medencét földműves, letelepedett népek lakták. Ezek közül a legkorábbiak a legendás Sao voltak, akik műtárgyakból és szóbeli történelemből ismertek. A Sao a Kanem Birodalom áldozatául esett, amely az első és leghosszabb ideig fennálló birodalom volt, amely a Csád szaharai övezetében alakult ki az 1. évezred végére. A Kanem és utódai hatalma a térségen áthaladó transzszaharai kereskedelmi útvonalak ellenőrzésén alapult. A 19. század végéig két muszlim királyság jelent meg a régióban, köztük a Bagirmi Szultanátus és a Wadai Birodalom.

A francia gyarmati terjeszkedés 1900-ban létrehozta a Territoire Militaire des Pays et Protectorats du Tchad területet. 1920-ra Franciaország teljes ellenőrzést szerzett a gyarmat felett, és beolvasztotta azt a Francia Egyenlítői Afrikába. A franciák elsősorban képzetlen munkaerő és nyers pamut forrásaként tekintettek a gyarmatra. A csádi gyarmati közigazgatás kritikusan alul volt létszámozva, és a francia közszolgálat maradékára kellett támaszkodnia.

Tizenötezer csádi katona harcolt Szabad Franciaországért a második világháború alatt, és a háború befejezése után Franciaország tengerentúli terület státuszt adott Csádnak, és lakói jogot kaptak arra, hogy képviselőket válasszanak mind a francia nemzetgyűlésbe, mind a csádi gyűlésbe. Csád 1960. augusztus 11-én függetlenséget kapott, François Tombalbaye lett az első elnöke. Két évvel később Tombalbaye betiltotta az ellenzéki pártokat és egypártrendszert hozott létre. 1965-ben a muszlimok polgárháborút kezdtek. Tombalbayét 1975-ben megdöntötték és megölték, de a felkelés folytatódott. 1979-ben a lázadó frakciók elfoglalták a fővárost, és az egész ország központi hatalma összeomlott. Csád szétesése Franciaország pozíciójának összeomlását okozta az országban, és egy polgárháborút, amelybe a líbiaiak is (sikertelenül) beavatkoztak.

1990-ben végül visszaállt a béke látszata. A kormány végül kidolgozott egy demokratikus alkotmányt, és hibás elnökválasztásokat tartottak 1996-ban és 2001-ben. 1998-ban lázadás tört ki Csád északi részén, amely időnként fellángol a kormány és a lázadók közötti számos békemegállapodás ellenére. 2005-ben új lázadó csoportok jelentek meg Nyugat-Szudánban, és szondázó támadásokat hajtottak végre Kelet-Csádba. 2005-ben Idriss Deby elnök népszavazást nyert az alkotmányos mandátumkorlátok eltörléséről. 2008-ban egy puccskísérlet megrázta a fővárost. 2013-ban újabb puccskísérlet történt. Deby 2021 áprilisában meghalt, az ország nemzetgyűlését és kormányát feloszlatták, és az ország vezetését egy átmeneti katonai tanács vette át.

Bár az ország gazdag természeti erőforrásokban, a széles körű korrupció és a politikai instabilitás miatt csak a lakosság egy kis része részesül a gazdagságból. A 2000-es évek óta az olaj lett az ország legnagyobb iparága, még a hagyományos pamutipart is meghaladva. Úgy tartják, hogy az országban található az egyik legnagyobb olajkészlet a világon.

Manapság

Csád lakosságának legalább 80 százaléka nyomorog.

k.v. fotója

2024-ben a csádi kormány továbbra is fenntartja a 2015-ben bevezetett tilalmat, amely megtiltja a burka és más, az arcot teljesen eltakaró öltözetek viselését. Ezt a döntést eredetileg biztonsági okokból hozták meg, miután N'Djamena fővárosában öngyilkos merényletek történtek. A tilalom célja a közbiztonság növelése és a terrorista cselekmények megelőzése. A csádi hatóságok rendszeresen ellenőrzik a tilalom betartását, és szigorúan fellépnek a szabályszegőkkel szemben. A vallási vezetők is támogatják a kormány intézkedéseit, és arra ösztönzik a híveket, hogy tartsák be a rendelkezéseket a közösség biztonsága érdekében.

A csádiakról

Egy átlagos csádi édesanyának hat gyermeke van.

A falvakban szokásos, hogy az újdonsült férj három évet dolgozik az apósának, sőt az anyósának kunyhót épít. 

A falvak lakói, főleg a nők és a gyerekek, nagyon ritkán utaznak a telepüésükön kívüli helyekre. Legfeljebb maimum 15 kilométeres távolságba jutnak el, azt is gyalog. A járműveken utazás az átlag falusinak túlságsan költséges.

n.d. fotója

A galabeya régen volt kimosva... - r. v. fotója

k.v. fotója

Turista etikett

  1. Az egyik legfontosabb szabály, hogy soha, de soha ne fényképezzünk le helyi embert az előzetes jóváhagyása nélkül! Ez főleg a fővárosra érvényes szabály. N'Djamenában életveszélyes ezt a szabályt megszegni. Egy fehér nőt szabályosan hátba szúrtak, amiért egy fővárosi piacon engedély kérése nélkül lefényképezett kofákat. Vidéken a fotózást jobban engedik, de ott is legyünk óvatosak.
  2. Középületeket a legszigorúbban tilos fotózni!
  3. Az utcákon nem szabad fedetlen vállakkal és lábakkal járkálni. A férfiaknak sem ajánlott rövid nadrágban kimenni az utcára. A helyiek szemében ez olyan, mintha alsógatyában mászkálna az illető. A férfiak felvehetnek rövid ujjú pólót, a nőknél a T-shirt nem elfogadott.
  4. Magyarul átkozódás ott: 3,14 Csád!

Olvasmányos linkek

A sivatagi utazás folyamán a kevés árnyék lehetőséggel élni kell - Viktor fotója

Fotóegyveleg

k.v. fotója

Aji fotói

N'Djamena közelében található Gauí egyedülálló faluja, amely egy helyi törzs tulajdonában van. A benne lévő összes ház agyagból készült, és eredeti megjelenésű. A központi helyet a 100 éve épült uralkodói palota (a képen a palota) foglalja el.  g.sz. fotója

g. sz. fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon