.
Accra - zsibvásári forgatag - j.jenci fotója
Fő látnivalók:
Az UNESCO kulturális világörökségének a helyszínei:
Érdekességek:
Az ország neve a Ghánai Birodalomra utal, amely a 4. századtól a 13. századig virágzott a térségben.
A Ghánai főváros, Accra, híres piacairól, mint például a Kaneshie Market, amely a legnagyobb piac a nyugat-afrikai térségben.
Ghana híres a kakaótermesztéséről, és az ország a világ legnagyobb kakaóbab-termelői közé tartozik.
A Ghánai néphagyományok erősen összekapcsolódnak az állatokkal, például a krokodilokkal. Van egy szentély a Volta-tó mellett, ahol a krokodilokat szent állatokként tisztelik.
Az ország a világ leghosszabb közúti függőhídja, a Volta-folyón átívelő Adomi híd otthona.
Ghana az első afrikai ország, amely függetlenséget nyert európai gyarmati uralom alól, 1957-ben.
"Ghana a legelhetőbb és legklasszabb nyugat-afrikai ország. Politikailag, gazdaságilag stabil, s jó a közbiztonság. A Volta-torkolat gyönyörű, s javaslom elmenni Ada Foah-ba és Ketába, ezek szinten eléggé látogatott helyek. Az emberek nagyon kedvesek, sokat mosolyognak, ez jót tesz az utazó lelkének is. Van kint pár magyar. A Facebook-on van Kati Torda, aki Accrában él már bő 30 éve. Nagyon kedves és segítőkész " forrás
,, Ghána nyerte a „Melyik nyugat-afrikai országot ajánlanánk a barátainknak” versenyt: fejlett, biztonságos és változatos látnivalói könnyen megközelíthetőek. Nekünk persze a legjobban az tetszett, hogy végre angolul beszélnek.
Ghána fekete-afrikaiviszonylatban fejlettebb ország. A falvakban is elektromosság, bolt, kocsma és vendéglő. Stabil demokrácia, ahol érkezésünk előtt pár nappal váltották le az elnököt.
A lakosság többsége keresztény vallású. És ezt nem rejtik véka alá: az Isten hatalmas név egy vegyszerüzletet rejt, a halászcsónak oldalára csak annyit festenek: 23. zsoltár (máshol: „II. Thessz. 3:10 – nincs étel a lusta férfinak”), a minibusz elejét pedig „A béke hercege” díszíti. Minden sarkon tábla jelzi a legközelebbi gyülekezet imahelyét. Utolsó ghánai esténken mi is benéztünk egy pünkösdista istentiszteletre. A burkolatlan betontégla-épületből kihallatszó hangos ének csábítására először csak bekukkantottunk, de a harminc táncoló és éneklő nő szívesen invitált maguk közé. Hiába angol a hivatalos nyelv, a Jézus szón kívül semmit se értettünk a prédikációból, de a zene, a vidámság, a kacsatánc, a vonatozás és a kitartó ütős szekció egy időre minket is magával ragadott.
Ghánában két természetvédelmi területtel kezdtünk. A Mole Nemzeti Parkban igazán közel kerültünk a vadállatokhoz: a kempingben éjszaka egy antilop nézett a fejlámpánkkal farkasszemet, a csatornából egy barátságos varacskosdisznó mászott elő, és végre igazán közel kerülhettünk egy türelmes elefánthoz. Majdnem egy fél órán át kísérgettük, jártuk körbe, vizslattuk, ahogy tépkedi a faágakat. Amikor túl szúrósan nézett ránk, a vezetőnk ugyan egy pillanatra a puskájáért nyúlt (korábban azt mondta, hogy soha nem lőtt vele), de végül csak szolid tapsolgatással terelgette.
A másik természetvédelmi terület a Boabeng-Fiema Monkey Sanctuary volt. A majmokat a helyiek vallási okokból nem bántották, ezért úgy megszokták az ember jelenlétét, hogy gyakran a faluból lopják magunknak az ételt. Amikor összetalálkoztunk az erdőben, a mona-majmok barátságosból egyből követelőzővé váltak, amint meglátták, hogy van nálunk banán. Cserébe viszont igazán testközeli élményben lehetett részünk és nagyon jól fotózhattuk őket. A hatalmas fák tetején a sokkal óvatosabb fekete-fehér colobus majmok figyeltek minket a távolból.
Accra felé megálltunk Kumasiban, ahol alapvetően az Afrika legnagyobbjának tartott piacot akartuk megnézni. Szerencsére épp nem volt piacnap, így a 45000 üzletnek csak a töredéke működött és anélkül járhattuk körbe, hogy pánikrohamot kapnánk. Ami igazán tetszett viszont a városban, az a régi angol erőd és ehhez kapcsolódóan a ghánai haderő és az Ashanti királyság történelmét bemutató idegenvezetés. Előbbi legviccesebb része az a fotósorozat volt, amin nyomon lehetett követni, hogy a britek háborúból háborúba meneteltek együtt az aranyparti katonákkal, de utóbbiak mezítláb voltak, mert az afrikaiaknak nem járt bakancs. Természetesen fotón örökítették meg az első ghánai katonát, aki bakancsot hordhatott – heti két nap.
Kumasi után megnéztük a Bosomtwe tavat, Ghána egyetlen (!) természetes tavát, ami egy hatalmas kráter közepén fekszik, a harmattan miatt viszont konkrétan semmit se láttunk belőle. Accrában három napot vízumügyintézéssel töltöttünk, meg ismételten hiába próbáltunk túrabakancsot vadászni, végül egy 40-es túracipővel is beértük (42-es lábra).
Accrából nyugatra indultunk, hogy megnézzük az Aranypart rabszolga-erődítményeit. Alapvetően nem voltunk túl fogékonyak a rabszolgakereskedelem további emlékeire, de a kulturális világörökség részét képező aranyparti erődök, különösen pedig Elmina meglepett minket. Meg sem kíséreljük szavakkal átadni, milyen nyomasztó volt a többszáz rabszolga hetekig tartó elhelyezésére szolgáló levegőtlen, fénytelen, szűk pincehelyiség vagy az ellenkező rabszolgákat szomjhalálra ítélő zárka. Nem álljuk meg viszont felidézni, hogy mielőtt a turizmus számára megnyitották a pincét egy méter vastagságban talajjá tömörödött emberi végterméket kellett levakarni a padlóról. Ahogy az a történet is megmaradt bennünk, hogy a rabszolganők önként ajánlkoztak fel a katonáknak, csak hogy emiatt legalább azelőtt megfürödhessenek.
Ghánában kétszer is találkoztunk overlander buszokkal. Ezek a nagy, teherautóból átalakított járművek egyszerre 10-20 utazót visznek hónapokon át, többé kevésbé azokon a helyszíneken, ahol mi is járunk. Ez egy igazán különleges formája az utazásnak, sok szempontból kényelmesebb, és nyilvánvalóan egyszerűbb/olcsóbb, mint saját magunk nekivágni. Nekünk egyelőre az tűnik a legnagyobb hátránynak, hogy sokat vadkempingeznek, ami azért egy húszfős csapatnál elég kényelmetlenné teheti a reggeleket… Ellenpontként tennénk hozzá, hogy Accrában futottunk össze Jóval és Mike-kal, egy oregoni házaspárral, akik egy Subaru Outbackkel járták eddig a világot, és most Nyugat-Afrikát. A dupla-pótkeréktartós szedán alja szinte a földre ér, ez az eddigi legkülönlegesebb overland jármű, amit láttunk. (2017)" forrás
A helyi előkelőségtől elvárják, hogy a gazdagságával hivalkodjon. - j.m. fotója
Nincs e-vízum. Ghána prágai Nagykövetségén, vagy magyarországi tiszteletbeli konzulátuson kell a vízumot beszerezni.
Ghána prágai nagykövetsége
A Ghánai Köztársaságnak van Budapesten tiszteletbeli főkonzulja: Entz Boldizsár Péter
Budapest Konzuli Képviselet
Az útlevélnek a beutazástól számítva még legalább egy évig érvényesnek kell lennie.
A határon ellenőrzik a sárgaláz elleni védőoltás igazolását (nemzetközi oltási könyv), ennek hiányában a beutazást megtagadhatják. Vízumbeszerzés előtt tanácsos tájékozódni Ghána prágai Nagykövetségén, vagy magyarországi tiszteletbeli konzulátuson.
A Turkish Airlines, a Lufthansa, az Air France, a KLM, az Ethiopian Airlines és a Qatar Airways légitársaságok közvetlen járatokat biztosítanak Accra és Budapest között. A járatok általában a Ferenc Liszt Nemzetközi Repülőtérről indulnak, és közvetlenül Accra nemzetközi repülőterére (Kotoka International Airport) érkeznek.
Az utazási idő a légitársaságtól és a járatok menetrendjétől függően változhat, de általában körülbelül 9-11 óra, a transzferidőkkel együtt.
A Ghana és Togó közötti, Aflao-i határállomáson is be lehet lépni Ghánába, de a határőrök roppant szigorúan ellenőrzik minden vízum feltétel meglétét.
A Ghana és Elefántcsontpart határán, Elubonál is be lehet lépni Ghanába, és itt is nagyon alapos az útlevél ása vízum ellenőrzése.
Számos szuper szálláshely található Ghánában. Sokféle lehetőség közül választhatunk, beleértve a fényűző hoteleket és a rusztikusabb szállásokat is. Olcsó, tisztességes hotel szobák már akár 30 USD-ért is elérhetők. Egy jobb szoba ára akár 10 USD is lehet. A luxushotelek árai magasabbak, mint az Egyesült Államokban található hasonló szállodák árai.
Hosszabb tartózkodás esetén (néhány hónap) lehetőség van ház bérlésére. Bérelhető házakat helyi újságokban hirdetnek, valamint olyan helyeken is, amelyeket gyakran látogatnak a külföldiek, mint például a Koala szupermarket és a Ryan's Irish pub.
A brilliáns Elter Karcsi által vezetett magyar turistacsoport Elmina-i szálláshelye - e.k. fotója
Mivel Ghána kiemelten maláriafertőzött terület, a hepatitisz és több trópusi betegség előfordulása, utazás előtt feltétlen javasoljuk a Nemzetközi Oltóközpont felkeresését, hogy a szükséges védőoltásokról, profilaktikumokról tájékozódjanak (Johan Béla Országos Epidemiológiai Központ – Nemzetközi Oltóközpont; 1097 Budapest, Gyáli út 2-6., tel.: 215-22-50).
Ghánában nem fordult elő ebolás megbetegedés, ennek ellenére a higiéniás alapszabályok körültekintő betartása mindenkor javasolt (gyakori kézmosás, kézfertőtlenítő használata, megbízható forrásból származó sült ételek fogyasztása, stb).
Ajánlott mindenre kiterjedő utas- és balesetbiztosítás megkötése.
"A ghánai Accra Központi Kórház vezetői furcsa dologra lettek figyelmesek. Az intenzív osztályon, a konnektor melletti ágyon minden hétfőn meghalt egy beteg. Az eset rémisztő pontossággal minden hétfő reggel megtörtént. A kórház vezetése már a helyi varázslóra, vagy valamilyen bűbájra kezdett gyanakodni, amikor az egyik orvosnak az az ötlete támadt, hogy állítsanak fel az ágy mellé egy rejtett kamerát. A kamera egész héten nem vett fel semmi érdekeset, ám a hétfő reggeli takarításnál rögzítette, hogy a takarítómunkás kezében a porszívó dugójával odasétál a lélegeztetőgép zsinórjához, kihúzza a konnektorból, bedugja a porszívót, elvégzi munkáját, majd visszadugva a gépet továbbáll egy teremmel." (E. P., 2016)
"Ghánában az ÁNTSZ nem lenne elkényeztetve, mert ami az élelmiszerek tárolását illeti, az nem a hűtőpult és a higiénia jelszavai menten szerveződik. Aggódni azért nem kell, az aranyszabály itt is működik: ha sült, forrázott vagy tisztított a cucc, akkor meg lehet enni. Szögezzünk le valamit, nekem a teljes ottlétem alatt semmi bajom sem volt, és a hasonszőrű nyugati utazók sem panaszkodtak semmire. Persze ez nem azt jelenti, hogy az első family kitchen feliratú, nejlonfólia mögött rejtőző gasztronómiai bordélyházban kell kulináris élvezeteket keresni. A kalandvágyat inkább tartalékold a nemzeti parkok felfedezésére és válaszd a tengerparti kiülős helyeket vagy a szállodák éttermeit. A hullámok morajlása kellemesebbé teszi a vacsorát, és itt a patkányok is csak éjszaka kezdik a műszakot, mint a földre hullott ételek lebontó enzimei. (2016)" forrás
A Tafi Ando nevű közösségi területen a turista lépdelése szempontjából megnyugtató tábla áll: Szabadtéri székletürítéstől mentes közösség - g.j. fotója
.
,, Ha valami nem megy a ghánaiaknak, az az úszás. De tényleg, egyáltalán nem vízbiztos a társaság, tisztes távolból szeretik nézni, mint az állatkertben a tigrist. A fiatalabb generációk már járogatnak úszásoktatásra, de nem lett belőle népszokás. Ennek az oka, hogy a partmenti áramlás sok strandon veszélyt jelent, mert könnyen visszahúz a mélybe, ezért a félelem egyáltalán nem alaptalan. Nem is olyan véletlen, hogy a ghánaiak tőlünk eltérően nem a pihenés netovábbjaként tekintenek a pálmafás partra, hanem mint valami átkozott helyre. Hagyományos halászfalvakban ezért gyakran wc-ként funkcionált a homokos tengerpart. Megijedni azért nem kell, a szokás a turistahelyek környékén kihalt, de ahol nagy számban vannak csónakok, ott nem ugranék fejest.
Nem segít az sem a dolgon, hogy a nagy ghánai édesvizekben sem javasolt a fürdőzés, mert tele van szaftos baktériumokkal és amőbákkal, amik garantáltan lendületbe hozzák az emésztőszervrendszered. Ez nem azt jelenti, hogy a lábuk ujját sem dugják bele ghánaiak, de a fenti körülmények miatt nem érdemes kísérletezni. A városok menti strandokon jó próbálkozni a fürdőzéssel, főleg azokon a szakaszokon, ahol zászlóval jelezve van a biztonságos terep. Ettől függetlenül csodálkozva fognak rád nézni, ahogy szeled a habokat, de légy óvatos a tengerrel, mert nem biztos, hogy a ghánai Mitch Bukanan hóna alá kapja a piros bóját, hogy szaladjon megmentésedre! (2016)" forrás
Ghánában a nagyobb városokban a főutcák viszonylag karbantartottak, viszont a városokon kívül a közutak állapota gyatra. A lepukkant járművek, a sofőrök fegyelmezetlen, kiszámíthatatlan vezetési szokásai, az ugyancsak fegyelmezetlenül közlekedő gyalogosok és a rossz, sok helyen totál hiányzó közvilágítás miatt sok a súlyos közlekedési baleset. A tömegközlekedés egyáltalán nem megbízható. A turista számára a közlekedéshez legbiztonságosabb, ha a nagyobb hotelekben autót bérel. Javasolt hosszabb útra üzemanyaggal nekiindulni.
A közutakon gyakoriak a szakaszonkénti rendőri ellenőrzések. Az útlevélről, vízumról tanácsos fénymásolatokat magunknál tartani, mert az ellenőrzéseknél ezeket kell felmutatni. A határátkelőkhöz közeledve gyakoriak a már-már visszaélésnek minősíthető ellenőrzések. Ghánában a fő tömegközlekedési eszköz az úgynevezett tro-tro, ami egy iránytaxi. Jellemzően 18 utas kapacitású, roskatag mikrobusz (többnyire VW). Szinte bárhol le lehet inteni.
.
Elter Karcsi fotója
"Az egyik legnépszerűbb kaja Ghánában a fantáziadús nevű red red, ami nem más, mint bab szaftos szószban főzve. A szószos részt a paradicsom adja, de a biztonság kedvéért tolnak bele bőven erőset is, mellé sült plantaint adnak. A babos kaják egyébként népszerűek arrafele, annak ellenére, hogy Nyugat-Afrikát elkerülték a Piedone-filmek és az ezt követő hagymás babos rajongói kultusz. A legtöbb ételt kókuszzsíron, shea vajon vagy pálmaolajon sütik. Ezek Ghánában tömegterméknek számítanak, de lassan Magyarországon is kezdik felfedezni az egészség-sámánok, bár egyelőre inkább testápolónak és bőrfeszesítőnek vetik be.
A helyi gyorskajáldákban a legtöbbször sült csirkés menükkel lehet összefutni, megfigyeléseim szerint a csontos részek az igazán népszerűek, mert lehet őket sokáig majszolni. Mielőtt bárki meglepődne, igen, ott is vannak a hazaihoz hasonló gyorsetetők, csak ott nem szakállás katonával reklámozzák őket, hanem helyi láncok vannak. Mindezeken felül szinte bárhol lehet kapni banánchipszet, ami talán az egyik legfinomabb dolog, amit Ghánában ettem. Ha lerakják eléd, szinte töméntelen mennyiséget lehet elfogyasztani belőle. Nem az mintha egészséges lenne egy olajban sült banán, de melyik chipszet esszük azért mert egészséges? Van belőle édes és sós változat és leginkább az utcán lehet kapni a fejükön vödrökkel egyensúlyozó asszonyoktól, ami a gyorskajának is új értelmet ad.
Italok terén nem olyan nagy a kínálat, de az emberiség alkoholos bódultság iránti leküzdhetetlen vágya és akadályokat lebontó kreativitása Nyugat-Afrikában is eredményre vezetett. Az egyik első versenyző a pálmabor, amit a kókuszpálma nedvéből erjesztenek. Úton-útfélen lehet kapni, a lényeg, hogy ilyet csak frissen vegyél, mert nagyon hamar megpimpósodik, főleg a meleg ghánai időben éjszakára az erkélyen felejtve. Enyhe alkoholtartalma van, az íze valahol a savanyú tej és az édes kókuszreszélek közt van. Vagy szereted, vagy gyűlölöd, más lehetőség nincs. A helyi sörválaszték jó, de nagy meglepetésekre nem kell számítani. A töményebb italok közül a nyugati márkákat fogyasztják előszeretettel, de van egy ütős helyi bódító, ami az unicum ghánai változata, Alomo bitter néven fut. A ghánaiak citromlével isszák, de sokat ez sem javít fanyar és maró ízén, ami cserébe sokáig megmarad az ember szájában. Őszinte csodálattal néztem, ahogy az emberek ezzel koccintottak és ürítették fenékig már a harmadik kört mikor én még csak az elsőt próbáltam leszuszakolni. (2016)" forrás
Utólag röstellem, de ebből a náluk becsben tartott eledelből semennyit nem kívántam enni. - j.jenci fotója
Vásárlás
Ekkora tömegbe kellett elmerülni, hogy a vásárlás helyi fogalmát (zaját, szagát stb.) jobban megértsüki. - j. jenci fotója
A melltartó szekció - s. h. fotója
Elter Karcsi fotói
Szakbolt - Elter Karcsi fotója
Pénzváltás
Magyarország konzuli hivatala Accrában:
Cím: Plot No. 44, Sixth Circular Road, Cantonments, Accra, Ghana
Előhívó: 00 233 - Telefon: +233 55 648 8650 - Ügyelet: +233 55 648 8443 - E-mail: consulate.acc@mfa.gov.hu
Honlap: accra.mfa.gov.hu - Konzul: Majtán Richárd
Magyar nagykövetség elérhetőségei:
Kumasi városban ténykedik egy tiszteletbeli magyar konzul Imad Mohammed Wolley személyében
E-mail cím: imad@wolleygroup.com
Telefonszám: +233242242222
Cím: Plot 18 Blk 6 S.E. Amankwaah Drive Asokwa, Kumasi
Van egy nem kormányzati magyar jelenlét, egy gazdasági és kulturális (HTCC) képviselet: Mantee Okla Avenue By Srintex, Accra,
E-mail: ghana@htcc.org.hu
1. Szigorúan ellenőrzik a helyi valuta készpénzben történő kivitelét: az 5 ezer cedit meghaladó összeget elkobozzák. Ugyancsak szigorú vámszabályok vannak érvényben az arany kivitele vonatkozásában. A szabályokról érdemes részletesebben tájékozódni Ghána prágai nagykövetségénél.
Elter Karcsi (korunk polihisztora) fotója
Egy propaganda rajz: A férfiak segítsenek női partnereiknek a terhek hordásában - g.j. fotója
2-2,5 milliós a lakossága.
A fóvárosban a turista számára a fő látványosság a Makola nevű nagy piac, ahol átfogó képet kaphatunk az egész ország etnikai sokféleségéről. Káprázatosak a színpompás szövetek. A piacon nagy a tolakodás, és kalandnak számít a karakteres szagok elviselése.
Tengerparti város, s érdemes kilátogatni az elővárosok néhány strandjára, akáér este is, ahol zenés mulatságokba toppanhatunk be.
,, Az első tévedésem az volt, hogy azt hittem, a belvárosban lesz mit nézni. A belváros lényegében egy hatalmas piac volt, és csak annyiban különbözött a külvárostól, hogy sűrűbben voltak az épületek és sokkal több autó, motor, ember meg állat volt mindenfelé. Ugyanakkor úgy is fogalmazhatunk, hogy pont emiatt túl sok minden néznivaló volt.
Minden hangos, minden színes, minden gyors, és minden mindig mindenhol.
A piaci zűrzavarban rikító ruhás asszonyok énekeltek, autók dudáltak, motorok berregtek, gyerekek bömböltek, rádiók harsogtak, és mindemellett percenként le is szólítottak engem ismeretlen emberek. Egzotikus, sosem látott ételek erős szaga és a portékájukat a fejükön cipelő nők hada terelte el a figyelmem. Bokáig érő szemét és fekete szmog. Mezítlábas kisgyerekek és verekedő férfiak. Alkudozó asszonyok és végtag nélküli koldusok. Köpködő járókelők és kóbor állatok. Ez Accra belvárosa.
Második tévedésem az volt, hogy azt hittem, lesz esélyem wifit találni. Természetesen nem volt, így ismét kérdezősködni kezdtem. Eddigre már nagyon fáradt, szomjas és éhes voltam, kezdett elegem lenni az egészből. A legtöbben csak ugyanúgy segítettek, mint a nagykövetség keresésekor, de volt egy ilyen párbeszéd is, angolul írom:
- Excuse me, do you know where can I find wifi?
- Wife? Sure, come with me, I have a sister!
Utólag már én is csak nevetek a félreértésen, de akkor nem volt még mosolyogni sem energiám.
Fényképezni sem volt egyszerű. Két fajta afrikait tudtam beazonosítani az első néhány órám alatt:
- Aki, ha azt látja, hogy éppen fényképezem (még ha nem is őt), veszekedni kezd és pénzt kér, illetve
- Aki, ha azt látja, hogy van nálam kamera, megkér, hogy fényképezzem őt is le.
Végül szerencsére találtam valakit, aki pénzt sem akart kérni, azt sem akarta, hogy lefényképezzem, a nővérét sem ajánlotta és még azt is tudta, hol tudok wifizni. (2018)" forrás
Accra üzleti negyede - j. jenci fotója
A Nemzeti Szinház épülete - Elter Karcsi fotója
"Lehet, hogy furán hangzik, de ha valami nem megy a ghánaiaknak, az az úszás. De tényleg, egyáltalán nem vízbiztos a társaság, tisztes távolból szeretik nézni, mint az állatkertben a tigrist. A fiatalabb generációk már járogatnak úszásoktatásra, de nem lett belőle népszokás. Ennek az oka, hogy a part menti áramlás sok strandon veszélyt jelent, mert könnyen visszahúz a mélybe, ezért a félelem egyáltalán nem alaptalan. Nem is olyan véletlen, hogy a ghánaiak tőlünk eltérően nem a pihenés netovábbjaként tekintenek a pálmafás partra, hanem mint valami átkozott helyre. Hagyományos halászfalvakban ezért gyakran WC-ként funkcionált a homokos tengerpart. Megijedni azért nem kell, a szokás a turistahelyek környékén kihalt, de ahol nagy számban vannak csónakok, ott nem ugranék fejest.
Nem segít az sem a dolgon, hogy a nagy ghánai édesvizekben sem javasolt a fürdőzés, mert tele van szaftos baktériumokkal és amőbákkal, amik garantáltan lendületbe hozzák az emésztő szervrendszered. Ez nem azt jelenti, hogy a lábuk ujját sem dugják bele ghánaiak, de a fenti körülmények miatt nem érdemes kísérletezni. A városok menti strandokon jó próbálkozni a fürdőzéssel, főleg azokon a szakaszokon, ahol zászlóval jelezve van a biztonságos terep. Ettől függetlenül csodálkozva fognak rád nézni, ahogy szeled a habokat, de légy óvatos a tengerrel, mert nem biztos, hogy a ghánai Mitch Bukanan hóna alá kapja a piros bóját, hogy szaladjon megmentésedre. (2016)" forrás
Cape Coast - K-T. Gyuri fotója
Elmina - Elter Karcsi fotója
A Kakum Nemzeti Park egy trópusi esőerdő, amely Ghána középső részén, Cape Coast közelében található. A park különlegessége az, hogy az őshonos esőerdőben található egy függőhíd, amely lehetővé teszi a látogatók számára, hogy a faóriások felett sétáljanak és felfedezzék a trópusi esőerdőt.
A Kakum Nemzeti Park különböző típusú élőhelyeket tartalmaz, többek között magas fákkal borított hegyeket, folyókat, természetes tavakat és patakokat. A parkban gazdag élővilág él, több mint 400 fajta madárfajjal, az őshonos vörös kolobusz majommal, a nyílméregbékával és a gyalogcsiga-kagylóval.
A függőhíd egyike a Kakum Nemzeti Park fő látványosságainak. A híd kb. 350 méter hosszú, és 30 méter magasan helyezkedik el a föld felett. A függőhídon sétálva a látogatók közelről megfigyelhetik a park egyedi növény- és állatvilágát, és gyönyörű kilátást élvezhetnek az erdőre és a környező tájra.
Fontos megjegyezni, hogy a trópusi esőerdők veszélyeket is hordozhatnak, így az utazóknak ajánlott, hogy csak a kijelölt útvonalakon haladjanak, és viseljenek megfelelő ruházatot és lábbelit.
Elter Karcsi fotója
A Mole Nemzeti Park népszerű turisztikai célpont, amelyet a gazdag állatvilág és a gyönyörű természeti táj miatt ismernek. A park mintegy 4,577 négyzetkilométeres területet foglal magába, és Ghána Északi Régiójában található, mintegy 165 kilométerre északnyugatra a régió fővárosától, Tamale-től.
A parkban számos állatfaj él, köztük elefántok, páviánok, antilopok, vaddisznók, hiénák és sok más állat. A látogatók vezetett szafari túrán vehetnek részt, hogy közelről megtekinthessék ezeket az állatokat, valamint túrázhatnak, madárleső prorgramon és kulturális túrákat tehetnek a közeli falvakban.
A parkban szálláslehetőségek állnak rendelkezésre, ahol kényelmes szállást és szolgáltatásokat kínálnak. A park legjobb látogatási ideje a száraz évszak, amely általában november és április között van, mivel ilyenkor az állatok a legaktívabbak, és az időjárás is leginkább alkalmas az outdoor tevékenységekre.
k. b. fotója
A Volta-tó Ghána legnagyobb tava, amely a déli és keleti régiókban található, és határai Togo és Benin országokkal is érintkeznek. A tó körül rengeteg kis falu és város található, amelyek érdekes kulturális látványosságokat és turisztikai célpontokat kínálnak.
A tó vize kristálytiszta és kellemes hőmérsékletű, így kiváló hely a fürdőzésre, vitorlázásra, halászatra és egyéb vízi sportokra. A tó környékén sok szálloda és üdülőhely található, amelyek kényelmes és megfizethető szálláslehetőséget kínálnak a látogatóknak.
A tó és környéke gazdag természeti és kulturális örökséggel rendelkezik. Például a Tafi Atome majomszentély, a Wli-vízesés, a kente szövés és sok más érdekes helyszín megtalálható a környéken.
A tó mentén élő emberek barátságosak és vendégszeretők, és szívesen megmutatják az életüket és kultúrájukat a látogatóknak. A Volta-tó és környéke egy igazi gyöngyszem Ghána turisztikai kínálatában,
m.o. fotója
A Kintampo-vízesések Ghána közepén, a Brong-Ahafo régióban találhatók, és a Kintampo déli részén folyó Pumpum folyóra épülnek. A vízesések látványa lenyűgöző, és az egyik legismertebb turisztikai látványosság az országban.
A Kintampo-vízesések két szakaszból állnak, amelyek magas sziklafalakon áramlanak le, így létrehozva egy kis medencét, amelyben a látogatók úszhatnak és hűsölhetnek. A vízesések környéke gazdag növény- és állatvilággal rendelkezik, így a látogatók élvezhetik a természet szépségeit, és megfigyelhetik a környező erdők és dzsungelek élővilágát.
A Kintampo-vízesések területén számos szolgáltatás áll rendelkezésre, többek között éttermek, boltok, szállodák és kempingek is találhatók a környéken. A vízesések környékén élő emberek barátságosak és vendégszeretők, és szívesen bemutatják a látogatóknak az életüket és kultúrájukat.
v.j. fotója
"Végre elértük Fort Elminát, az óceánba benyúló sziklaszirtre épített várat. A kisváros szimbólumát már messziről fel lehet ismerni, az óriási hófehér erődítmény magas falain csillogva, nagy robajjal törnek meg az Atlanti-óceán mindig dühös, mélykék hullámai. Fort Elmina egyike azon európai váraknak és erődítményeknek, melyeket a XV-XVIII. század között az Afrika nyugati partjára érkező gyarmatosítók építettek. Ghána 500 kilométer hosszúságú partszakaszán hatvan kőből és téglából épült vakítóan fehér erődítmény tanúskodik a több évszázados európai jelenlétről. Az óceánra szegezett ágyukkal, őrtornyokkal körbevett várak mellett eltörpülnek a ghánaiak bambusznáddal, hullámlemezekkel befedett házacskái. A levegőből szemlélve a trópusi tájtól teljesen idegennek tűnnek az európai kastélyok. Mint egy végtelen hosszú nyaklánc partra vetett gyöngyszemei. (2014)"
l. b. fotója
1,5 milliós lakosság
Kumasi Ghána második legnagyobb városa, és az ország középső részén található. A város gazdag történelemmel és kulturális örökséggel rendelkezik, és számos érdekes látnivalóval várja a látogatókat.
A város központjában található a Kumasi Központi Piac, amely egyike a legnagyobb piacoknak Afrikában. Itt a látogatók szinte bármit megtalálhatnak, a helyi élelmiszerektől és kézműves termékektől az ékszerekig és a ruhákig.
A város másik fontos látványossága a Kumasi Fekete Múzeum, amelynek kiállítása az ashanti nép történelmének és kultúrájának bemutatására fókuszál. A múzeumban többek között láthatók az ashanti királyi koronái és szent tárgyai, valamint egyéb helyi művészeti és kulturális kincsek.
A városban továbbá található az ashanti királyság székhelye, a Manhyia-palota, amelyben a királyi család él, és amelyet időszakosan látogathatnak a turisták.
Kumasi városa számos szórakozási és szabadidős lehetőséget is kínál. Például a Kejetia szabadtéri mozit, a Kumasi Sportklubot, amely a ghánai labdarúgás egyik legrégebbi és leghíresebb klubja, valamint számos éttermet és bárt is, ahol a látogatók élvezhetik a helyi konyhát és kultúrát.
k.a. fotója
A Paga Krokodilusrezervátum észak-kelet Ghánában található, és híres arról, hogy a látogatók szinte közelről is megfigyelhetik a krokodilusokat, amelyek itt élnek.
A krokodilusokat az itt élő pogatói nép szent állatként tiszteli, és a látogatók csak az ő engedélyükkel és vezetésükkel léphetnek be a rezervátumba. A látogatók számára biztonságos helyen lehetőség van arra, hogy a krokodilusokkal közelről találkozzanak és akár meg is érintsék őket.
A krokodilusok mellett a rezervátumban többek között gazdag madárvilág is megtalálható, és a látogatók megismerhetik a pogatói nép kultúráját és életmódját is.
A krokodilusok és a rezervátum turisztikai vonzerejét növeli az is, hogy Paga egyébként is egy érdekes és gazdag kulturális örökséggel rendelkező város, ahol a látogatók megismerhetik az északi régió népeinek kultúráját, hagyományait és vallását.
Úgy mondják, hogy itt volt az első európaiak által uralt település Nyugat-Afrikában. A 15. században a portugálok érkeztek ide. Elmina manapság a halászatból, a turizmusból és a sótermelésből él.
Elter Karcsi fotói (2023)
A gyarmati időkben Aranypart (Gold Coast) volt az ország neve. Azért változtatták az ország nevét a függetlenné válás idején Ghánává, mert úgy tekintették, hogy a mai őshonos lakosság ősei a hajdani, Ghana nevű birodalomból vándoroltak ide.
Ghána legmagasabb pontja a 880 méter magas Mount Afadjato.
Zászlós farkú kolobusz (majom) - g.j. fotója
Apácacerkóf (Cercopithecus mona) - Elter Karcsi fotója
Hajnali párában az Aranypart egy kis része, Accra szélén - Elter karcsi fotója
Ghána trópusi éghajlatú ország, ahol a hőmérséklet általában magas és az évszakokat a csapadék mennyisége határozza meg. A legmagasabb hőmérsékletek általában a száraz évszakban, november és április között vannak, amikor a nappali átlaghőmérséklet általában 30-35 Celsius fok között van.
Az esős évszak általában május és október között van, amikor a napi hőmérséklet általában 25-30 Celsius fok között van. Az esős évszakban jelentős mennyiségű csapadék esik, különösen a déli és a nyugati régiókban, és a heves esőzések gyakran okoznak áradásokat.
A tengerparti területeken, mint például Accra és Sekondi-Takoradi, az átlaghőmérséklet magasabb és az éghajlat enyhébb, mint az ország belsejében. Az éjszakai hőmérséklet általában alacsonyabb, különösen az északi régiókban és a hegyvidéki területeken.
Nkrumah, az első elnökük táncol az angol királynővel
"Egyhetes óceánparti kóborlásunk után az aranyat rejtő hátország, az ashantiak földje felé vettük utunkat. A XVIII. században ez a harcos népcsoport uralkodott az óceánpartok mögött húzódó termékeny földek és trópusi erdők felett. A jól szervezett, gazdag királyság rettegett ellenfele volt a partok mentén üzletelő gyarmatosítóknak. Az ashanti király alattvalóival szorosan együttműködve szigorúan ellenőrizte az aranykitermelést és az óceánpart felé irányuló kereskedelmet. A briteknek hat véres háború után először 1901-ben sikerült fennhatóságuk alá vonni az ashanti birodalmat.
Az idegen uralmat nem tűrő nép azonban addig lázongott, míg a száműzött uralkodó vissza nem térhetett Kumásiba, az ashanti régió fővárosába. Az ashanti király egyébként a mai napig fontos szerepet játszik a terület irányításában. A falvak élén hű alattvalók, chiefek látják el a polgármesteri teendőket. A jelenlegi uralkodó, II. Otumfuo Nana Osei Tutu nagy tiszteletnek örvend országszerte. Adae-ünnepek idején Kumáziban kis szerencsével és jókora belépő ellenében bejuthatunk a királyi udvarban rendezett tradicionális hálaadási ceremóniára: a királyt, aki egy fekete Mercedes-Pullmann-nal utolsóként érkezik, heves dobszóval és hangos kürtöléssel fogadja az udvar. Itt még ma is vastag aranyláncok és óriási pecsétgyűrűk hirdetik az ashantiak egykori mesés gazdagságát. (2014)" (forrás: vjm.hu)
Ghána a természeti kincsekben való gazdagságának köszönhetően jobb gazdasági állapotban van, mint a nyugat-afrikai országok többsége. A ghánai politikusok nyugat-afrikai viszonylatban nem annyira korruptak.
Ghánában legális a házasságon belüli nemi erőszak.
,, Elég hamar megismerkedsz az afrikai idő fogalmával is. Ez nagyjából azt jelenti, hogy ha 10-re megbeszélünk egy találkozót, az nagyjából 11-12 órát jelent. Ghánában inkább a 11-hez áll közel, de Afrika más részein ez több is lehet, talán a nap állása adhat rá némi magyarázatot. Ez nem azt jelenti, hogy az afrikaiak nem hordanak karórát, de az sokkal inkább divatcikk, mint időmérő eszköz. A kontinensen nagy viták tárgya, hogy az afrikai idő egy kulturális kincs-e, vagy a gazdasági fejlődés fékezője és kellemes kibúvó kellemetlen helyzetekre – a vélemények megoszlanak. Pontosan ezért sosem érdemes sürgetni az embereket és követelőzni. Az elemes kázión szocializálódott nyugati persze szeret pontos lenni és tervezni az életét, de ebből a betegségből Afrikában hamar ki lehet gyógyulni. Itt a vevőnek nincs mindig igaza, és kizökkenteni valakit egy cselekvésből jelentősen rontja az esélyeidet a kérés teljesítésére. Ezek után nem, hogy nem sietnek, hanem nagyjából biztos, hogy nem kapod meg, amit kértél. Aki rendelt már mogorva pultos nénitől lángost a strandon, az tudja, miről beszélek.
Láttam olyan nyugati turistát, aki eredményeket ért el ökölrázással és fröcsögő nyállal, de nem biztos, hogy ez a követendő példa. Nemzetközi hotelekben igyekeznek a kedvedben járni, de gyakran többször kell kérni ugyanazt, mire megadatik. Ha emlékezteted őket, a legtöbb arc kínosan mosolyog, és szemez a cipője orrával, ezzel is leplezve, hogy valamit elfelejtett veled kapcsolatban. A precízen csípőre baszott kéz Ghánában is alkalmazott jele annak, hogy „neked itten lófaszt se” kislányom/kisfiam. A lényeg, hogy ne húzd fel magad és fogadd el, itt így mennek a dolgok, elvégre a fehér gyerek is tud várni egy kicsit. (2016)" forrás
Helyi szépségek - Elter Karcsi fotói
"Elég hamar megismerkedsz az afrikai idő fogalmával is. Ez nagyjából azt jelenti, hogy ha 10-re megbeszélünk egy találkozót, az nagyjából 11-12 órát jelent. Ghánában inkább a 11-hez áll közel, de Afrika más részein ez több is lehet, talán a nap állása adhat rá némi magyarázatot. Ez nem azt jelenti, hogy az afrikaiak nem hordanak karórát, de az sokkal inkább divatcikk, mint időmérő eszköz. A kontinensen nagy viták tárgya, hogy az afrikai idő egy kulturális kincs-e, vagy a gazdasági fejlődés fékezője és kellemes kibúvó kellemetlen helyzetekre – a vélemények megoszlanak. Pontosan ezért sosem érdemes sürgetni az embereket és követelőzni. Az elemes kázión szocializálódott nyugati persze szeret pontos lenni és tervezni az életét, de ebből a betegségből Afrikában hamar ki lehet gyógyulni. Itt a vevőnek nincs mindig igaza, és kizökkenteni valakit egy cselekvésből jelentősen rontja az esélyeidet a kérés teljesítésére. Ezek után nem, hogy nem sietnek, hanem nagyjából biztos, hogy nem kapod meg, amit kértél. Aki rendelt már mogorva pultos nénitől lángost a strandon, az tudja, miről beszélek.
Láttam olyan nyugati turistát, aki eredményeket ért el ökölrázással és fröcsögő nyállal, de nem biztos, hogy ez a követendő példa. Nemzetközi hotelekben igyekeznek a kedvedben járni, de gyakran többször kell kérni ugyanazt, mire megadatik. Ha emlékezteted őket, a legtöbb arc kínosan mosolyog, és szemez a cipője orrával, ezzel is leplezve, hogy valamit elfelejtett veled kapcsolatban. A precízen csípőre baszott kéz Ghánában is alkalmazott jele annak, hogy "neked itten lófaszt se" kislányom/kisfiam. A lényeg, hogy ne húzd fel magad és fogadd el, itt így mennek a dolgok, elvégre a fehér gyerek is tud várni egy kicsit. (2016)" forrás
"Ha valami nagy családi rendezvény van, akkor a családfő vagy a hagyományos törzsfőnök, kiemelt helyet foglal el az asztalnál az ő kis széke társaságában. A magyar ember számára sámlihoz/hokedlihez hasonlító ülőalkalmatosság a hatalom jelképe Ghánában, az első asanti királyok arany trónjára emlékeztet, még az elnöki palota is ezt a formát követi. A legenda úgy tartja, hogy az arany trónus az égből szállt alá Oszei Tutu királynak s lett az asantik szent ereklyéje, amiben benne van minden születendő, halott és élő asanti lelke. Az eredetire nagyon vigyáznak, ráülni szigorúan tilos. A britek egyszer megpróbálták, amire az asantik fegyveres felkeléssel válaszoltak. Minden helyi főnöknek saját mintázatú széke van, ami kifejezi az ő lelkének jellemvonásait. A dolog trükkös, mert szerényebb anyagi helyzetűeknél egy műanyagszék is betöltheti a funkciót, nem mindenkinek futja faragott fára. A főnök székére nem szabad lecsücsülni, mert az az egyik legnagyobb sértésnek számít, kb olyan mintha letaszítanád a trónról. Menj biztosra és vegyél a nagyinak egy szép darabot a reptéri szuvenír boltban, hogy aztán nagy karriert futhasson be a fikusz alátétjeként." forrás
Próbálj meg figyelni a tiszteletteljes szokásokra (például ne egyél vagy ajánlj fel ételt a bal kezeddel). De általában a ghánaiak elfogadják, ha a turisták hibáznak.
A köszönések nagyon fontosak. A ghánaiak nem nézik jó szemmel, ha valaki nem szán időt mások üdvözlésére. Néha a köszönés egy tisztelgéssel és "jó reggelt" vagy "jó napot" mondással történik. A várt válasz ugyanaz (egy tisztelgés "jó reggelt" vagy "jó napot" kíséretében). Az is jó ötlet, ha megkérdezed, hogy van a másik.
A ghánai kézfogás egy tipikus kézfogással kezdődik, amit gyorsan követ a hüvelyk- és középső ujjal való csettintés. Az első alkalommal, amikor kezet fogsz valakivel, bemutatják neked a technikát; meglepő lesz, mert a kezedet lecsúsztatva az ő kezén, a hüvelyk- és középső ujjaddal fogod meg az ő középső ujját, miközben ő ugyanezt teszi veled, majd együtt csettintetek. Ez egyedülálló. Mosolyogj, szerezz új barátokat, és adj nekik egy ghánai kézfogást: mosolyogni és bólintani fognak!
Az utazóktól nem várják el, hogy úgy öltözködjenek, mint a ghánaiak, de ha egy jelentős eseményen veszel részt, öltözz megfelelően, hogy tiszteletet mutass. Ez jelentheti azt, hogy felnőtt temetésén fekete (vagy fekete és piros) ruhát viselsz, de egy esküvőre élénk színű ruhát. Mivel az országban sok hagyomány van, a legjobb és legegyszerűbb, ha megkérdezed a házigazdádat, mi lenne a legmegfelelőbb. Például az előnyben részesített temetési viselet lehet fehér, néhány fekete díszítéssel, ha az elhunyt nagyon idős volt, vagy normál színű ruházat, ha a család muszlim.
"Ghánában szinte mindenki, mindenhol reggae-t hallgat -, és már robogtunk is az óceánpartot kísérő hepehupás főúton Fort Elmina felé. A tenger dühös, több méteres hullámokkal ostromolta a pálmafás strandokat. A hajnali meleg délfelé már őrjítő forrósággá változott. Kingről is szakadt a víz, de nem csak a forróság miatt: a kormány mögött gyakran akrobatikus teljesítményekre kényszerült. A gidres-gödrös, keskeny, kétsávos utakon általában mindenki ott akar menni, - még a szembe jövők is - ahol a talaj a legsimább. Az út mindkét oldalán asszonyok, lányok, gyerekek menetelnek libasorban, fejükön óriási méretű kosarakkal, tűzifával, méteres hosszúságú cukornádakkal. A fejtetőn cipelt teher miatt senki nem tud hátranézni. Bevett szabály, hogy mindenki csak azzal foglakozik, ami az orra előtt történik.
A forgalom teljesen bedugult és egyszeriben óriási piac közepén találtuk magunkat. Az út mentén franciaágyak, autóalkatrészek, hűtőszekrények és gyümölcsös standok csalogatták a vevőket. Autónkat megrohamozták a mozgóárusok: a lecsavart kocsiablakon keresztül zacskóba csomagolt ivóvizet, mogyorót, esernyőt és egy tűzvörös hálóinget dugtak be a kereskedők. King hevesen alkudozott, majd egy jókora ananászt és néhány banánt vásárolt. Aztán lassan megindult a sor és az árusok serege rávetette magát a mögöttünk várakozó mikrobusz utasaira. Ghánában a piacok a főútvonal mellett telepednek meg, ugyanis az átmenő forgalom jelentős bevételi forrásnak számít, így nem kell csodálkozni azon, ha néha órákon át dugóban állunk. Turistaként ez nem is olyan borzasztó, hiszen az afrikai piacokon mindig akad bőven látnivaló. (2014)" (forrás: vjm.hu)
fotó by Elter
"PÉNTEK VAGYOK
Ha Ghánában születik egy gyerek, akkor a hagyomány szerint kap egy a születése napját kifejező nevet. Például, ha egy fiú hétfőn születik, akkor Kojo, vasárnap Kwesi, pénteken Kofi. Lányoknál ugyanez Tani, Akosua és Afia. Mivel az ország többségében keresztény, fel szokták dobni néhány izgalmasabb vallásos névvel folytatásként: Amen, Blessing, Samuel, Divine, Gift, Prince vagy éppen Wisdom. Első olvasásra úgy fog tűnni, mintha keresztény rockbandák neveit olvasnád, de a valóság az, hogy a legtöbb ilyen név a szülők jókívánságát fejezi ki gyermekük számára.
AFRICAN WEST COAST STYLE
Ha Snoop Doggon és 2Pacen nőttél fel, akkor tudod, ha valami vízválasztó lehet két rapper között, akkor az a titkos öribari kézfogás. A ghánai pacsikultúra ennél egy fokkal egyszerűbb szinten működik, és ha valaki nem tudja utánozni a kézmozgást, az nem jelenti, hogy a spanjaiddal ki kell közösíteni. Van egy jó kis helyi kézrázás, amit már az elején érdemes elsajátítani. Amikor elhúzzátok egymás kezét a végén érjen össze a középső ujjatok úgy, hogy a hüvelykujj segítségével tudjatok egy jó hangosat csettinteni. Ha megtanultad, akkor tudsz villogni vele, és a ghánaiak őszintén díjazzák, ha valaki érdeklődik a szokásaik iránt. Persze arra sem utolsó, hogy a haveroknak mutogasd, mint messziről hozott titkos tudás." forrás
Karesz fotói
o. j. fotója
Ghánaban a nők többet és nehezebbet dolgoznak, mint a férfiak - Elter Karcsi fotói
Haj rá! - Elter Karcsi fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.