.
.
Úgynevezett Kordofán-zsiráfok (Giraffa camelopardalis antiquorum)a Waza nemzeti parkban. A hímek 5-5,5, a nőstények 4,5-5 méter magasak.- G. F. fotója
.
Az UNESCO természeti világörökségének a részei ezek:
Érdekességek:
Kamerunban található a világ egyik legnagyobb termetű pillangója, a Kameruni Óriás Pillangó, más néven a Kameruni Actéon. Szárnyainak szélessége elérheti akár a 20-25 centimétert is. A hím szárnyai az általuk kibocsátott erős illatanyagok segítségével vonzzák a nőstényeket.
Kamerun a világ egyik legnagyobb kakaótermelője, és a kakaó az egyik fő exportcikkük.
Kamerunban a Sanaga-folyó völgye 1800 méter mélyen fekszik a tengerszint alatt.
Kamerunban található a világ legnagyobb természetes vulkánikus tója, a Nyos-tó. A tó a világ azon három ismert tava közé tartozik, amelyek vizében magas a szén-dioxid telítettség, és ezért hajlamosak limnikus (mélyvízi tavi) kitörésekre.
Kamerun folyói azért ilyen vöröses színűek, mert a környező talaj magas vasoxid-tartalmú, és az intenzív esőzések során ez a talaj bekerül a vízbe. A vasoxidok, valamint az egyéb mállott ásványi anyagok és üledékek keverednek a folyó vizével, ami a jellegzetes vöröses-narancssárgás színt eredményezi. Ez a jelenség különösen jellemző a trópusi régiókban, ahol a talajerózió gyakori az erős esőzések és a szegényes növénytakaró miatt. - K. E. fotója
Kamerunban ellenőrzik az internet használatát, és szigorúan korlátozzák a politikai és vallási tartalmak terjesztését az online térben.
Egyszerűsített megközelítésben Kamerun két nyugati tartományában angol, a többi nyolcban pedig francia az anyanyelv. Az anglofón tartományok 1961-ben csatlakoztak Kamerunhoz, a szintén anglofón Nigéria helyett, azzal a feltétellel, hogy önrendelkezési jogukat tiszteletben tartják. Azóta azonban jelentős feszültség alakult ki az ország két része között, amelyet mi is éreztünk ottjártunkkor. A legmegrázóbb élmény az volt, hogy az anglofón területeken az iskolák hónapok óta zárva voltak, mivel a szülők és tanárok sztrájkoltak. Mi késztetheti a szülőket arra, hogy ne küldjék gyermekeiket iskolába? Az anglofón területekre küldött francia ajkú katonák, rendőrök, bírák és hivatalnokok, a common law (szokásjog) jogrend felszámolása, valamint az elmaradt fejlesztések csak néhány példa a helyzetre, amelyeket személyesen tapasztaltunk. Egy éjszakai váratlan látogatás is megerősítette a feszültséget: egy civil ruhás rendőr ébresztett fel minket és az összes többi vendéget a szállodában, hogy ellenőrizze, kik vagyunk, honnan jöttünk és hová tartunk. A menedzser elmondta, hogy a rendőr az egész hotelt átkutatta, mivel másnap volt a nemzeti ünnep, az Ifjúság Napja, amelyen az anglofónok demonstratívan nem vesznek részt.
Mamféból Bamenda felé vettük az irányt. Az út festői volt: hegyek, völgyek, szerpentinek, buja banánfákkal tarkított táj, és sehol egy autó. Az út menti falvak nagyrészt elhagyatottnak tűntek. Baliban egy rendőr karjelzéssel mutatta, hogyan kerülhetjük el a tüntető fiatalokat, de meglepődtünk, amikor csúzlival lőttek ránk. Bamendában is érezhető volt a feszültség: minden zárva, a nagyváros üres volt. Láthattuk az ünnepségre feldíszített, de üres pódiumot, néhány rohamrendőrt itt-ott, de emberek sehol. Bár ösztönösen az angol nyelvűek oldalán álltunk, és lenyűgözött minket a "halott város" sztrájk, úgy döntöttünk, továbbmegyünk Bafoussamba, amely már egy frankofón tartomány része: van internet, élet és a közelben látnivalók is találhatók.
Innentől véget ért a kényeztetés: a Bamenda és Bafoussam közötti útszakasz vállalhatatlanul rossz volt, hatalmas kátyúkkal és hiányos útburkolattal.
Az anglofón és frankofón területek közötti határon vettük életünk legfinomabb répáját, amely inkább cukorra emlékeztetett, de egyébként nem álltunk meg nézelődni, sem az Ifjúság Napját ünneplő frankofón búcsúkban, sem a helyi látványosságoknál, mert időt kellett szánnunk arra, hogy olyan hotelt találjunk, ahol van wifi és beengednek minket a parkolóba.
Miközben a sátrat állítottuk fel, egy alkalmazott érdeklődve figyelte a munkánkat, majd megkérdezte: miért utazunk? Ha bárki azt gondolná, hogy kész válaszunk volt erre, tévedne. Végül csak annyit mondtunk, hogy ez a hobbink. Amikor közölte, hogy neki nincs szabadideje, nem tudtunk mit felelni. Vacsoránkat ismét az utcán fogyasztottuk el, majd amikor hazafelé egy lány banánlevélbe csomagolt pisztácia-halpasztát kínált, nem tudtunk ellenállni. De a második falatot már lehetetlen volt lenyelni az elképesztően rossz ízkombináció miatt.
Amikor Bangui-ból Doualába érkeztem, már a repülőtéren éreztem, hogy egy teljesen más világba léptem. A repülőtér nagy és modern volt, afrikai mércével mérve. A bevándorlási folyamat is zökkenőmentesen zajlott, különösen az új e-vízum rendszernek köszönhetően, amely kb. 170 euróba került. Csak egy meghívó levélre volt szükségem, amit szerencsére egy kameruni kapcsolat révén sikerült megszereznem.
A kapcsolatom egy túravezető volt, aki véletlenül pont akkor talált meg az Instagramon, amikor Kamerunba foglaltam repülőjegyet. Végül felajánlotta, hogy ő lesz az idegenvezetőm az országban. Bár fiatal volt és nem voltak referenciái, tetszett az átlátható árazása. Minden költséget pontosan megadott, és naponta 40 eurót kért a munkájáért. A fiúk az érkezésemkor felvettek a reptéren, és a Geneva Hotelbe vittek, ami kb. 20 percre volt.
A szállás tiszta és kényelmes volt, és 60 euróért jó ár-érték arányt nyújtott. Az egyetlen probléma az volt, hogy kevés étterem volt a környéken, így minden este taxival kellett étterembe mennem. Ha újra visszamennék Doualába, inkább az egyik nyugati kerületben szállnék meg.
A nap hátralévő részében Doualát fedeztük fel, Kamerun legnagyobb városát. A fiúk angol anyanyelvűek voltak, de Doualában a legtöbben franciául beszélnek. Bár Douala nem a turisták kedvence, azért láttunk néhány érdekes helyet, például a Szent Péter és Pál katedrálist, a Palais des rois Bell-t és a Marche des Fleurs-t. A személyes kedvencem a La Nouvelle Liberté szobor volt a Rond-Point Deido téren.
A város hatalmas és zsúfolt, különösen csúcsidőben. A következő napra egy utazást terveztünk a Douala Eden Rezervátumba, ahol a Songo-Pongo csimpánz-szigetet látogattuk volna meg, de ez sajnos nem valósult meg. Ehelyett Kribibe mentünk, ahol a pygmy törzset látogattuk meg. Sajnos ez a program sem sikerült jól, és a nap végére a kirándulás teljes katasztrófává vált. A sofőrünk késett, kifogyott a benzin az autóból, és a pygmy látogatás csalódást okozott. A nap végére eléggé frusztrált lettem, mivel a túra ára 180 euró volt, és úgy éreztem, nem kaptam érte semmit. (aji, 2024)
Kameruni jós - Elter Karesz fotója
A vízum megszerzése nehézkes, amit a korlátozott számú kameruni nagykövetség tovább nehezít. Ez a procedúra olyan bonyolult és költséges, mint egy kisebb afrikai expedíció megszervezése. Habár hivatalosan minisztériumi engedéllyel rendelkeztünk a belépéshez, a határőrtiszteket még a hajnali fél háromkor érkező népes fogadóbizottságunk sem tudta teljesen meggyőzni. Álmosan tűrtem a kihallgatást egy hátsó helyiségben, de akkor kezdtem aggódni, amikor a minisztériumi alkalmazott homlokán izzadságcseppek jelentek meg, mivel attól tartottam, hogy a reptérről nem a légkondicionált szállodai szobába, hanem egy cellába visznek. Egy óra alkudozás után végül sikerült meggyőzni őket, így továbbutazhattunk.
A kameruni vendégszeretetnek újabb példája volt, hogy távozásunkkor is marasztalni próbáltak: az ország elhagyásakor ugyanis a repülőtéren 25 dolláros kilépési díjat kell fizetni. Pénzváltásra vagy visszaadásra nincs lehetőség, így csak egyiptomi kolléganőim mentettek meg attól, hogy távozáskor 100 dolláros bankjeggyel fizetve 75 dollárral támogassam a kameruni költségvetést. Bár az útlevelem papírjait senki sem vizsgálta meg alaposan, a kapuig legalább négy különféle hivatalnok ellenőrizte, hogy a 25 dolláros díjról szóló pecsét szerepel-e benne.
A vidéki területeken az árak szélsőségesen változhatnak a kereslet és a helyi gazdaság függvényében. Nem ritka, hogy kényelmes szállások találhatók 6-8 EUR közötti áron éjszakánként.
A helyi valuta túlárazottsága miatt a kameruni szállások csak enyhén olcsóbbak, mint Európában. A nagyobb városok szállodái árai 11-76 EUR között mozognak. Nyugati színvonalat csak a luxuskategóriában lehet várni. Kempingezés lehetséges, de a helyzet biztonsága miatt érdemes elkerülni, ha lehet.
A legtöbb szálloda nem fogad el bankkártyát. A 4 csillagnál alacsonyabb szállodákban nem mindig elérhető a meleg víz (vagy nem telepítették, vagy a telepítés hibás). Meleg vizet lehet kérni vödrökben a szállodában (adj egy kis borravalót), vagy saját magad is készíthetsz egy vízforralóval (körülbelül 3 EUR) és egy vödörrel.
Minden szállodában lehetőséged van a szennyes ruhákat tisztíttatni. Vagy a szálloda biztosít szolgáltatást (drágább), vagy kérd meg a személyzetet (olcsóbb), akik extra jövedelemért elvégzik ezt számodra. Ne feledd, hogy ez kézi mosás, ami kevésbé alkalmas a finomabb ruhadarabokhoz (intenzív dörzsölés). Ha főtt textíliát szeretnél, ezt külön kell kérni. A ruhákat vasalni kell, ha kültéren száradnak.
Mivel Kamerun fejlődő ország, az egészségügyi intézmények gyengék, és jelentősen elmaradnak a nyugati színvonaltól. Ezen kívül számíthatsz nyelvi akadályokra az egészségügyi intézményekben, ha a francia nyelvtudásod nem elég jó.
Sárgaláz elterjedt az országban. Kötelező védőoltást kapni a betegség ellen, mielőtt az országba utaznál.
A malária is elterjedt. A malária kockázatának csökkentése érdekében rendszeresen használj rovarriasztót, és fontold meg, hogy szúnyoghálót helyezel az ágyadra. A betegség ellen is érdemes lehet védőoltást kérni az utazás előtt.
Kerüld el a csapvíz fogyasztását, még éttermekben is. Csak palackozott vizet igyál.
Az országban a HIV/AIDS előfordulási aránya a felnőttek körében 3,2%. A helyzet az 2000-es évek eleje óta javult, de mindenképpen legyél óvatos és figyelj a környezetedre.
Vonat
Van vasúti hálózat, de a menetrend megbízhatatlan, gyakoriak a késések.
Busz
Kamerunban a buszok a leggyakoribb közlekedési eszközök, és az országban több vállalat is szolgáltatja a helyi és távolsági utazásokat. Azonban a buszközlekedés megbízhatósága és biztonsága változó lehet az országban.
A közúti infrastruktúra az országban nem mindig megfelelő, és a kormányzat erőfeszítéseket tesz a közúti hálózat fejlesztése érdekében. Az utak állapota változó, és a főutakon és a városok közötti útvonalakon általában jobb az állapot, míg a kisebb utakon és a vidéki területeken jellemzőbb a rosszabb minőségű utak és az alacsonyabb sebesség.
Az utazóknak érdemes felkészülniük arra, hogy a buszok állapota változó lehet, és a biztonsági előírásokat nem mindig tartják be. Néhány busz vállalat esetében előfordulhat, hogy a járművek túlzsúfoltak, az ülések rossz állapotban vannak, a biztonsági övek hiányoznak, és az autók nem rendelkeznek megfelelő karbantartással.
Az utazók érdemes előre informálódniuk, és utánajárniuk a buszvállalatok megbízhatóságának, a biztonsági előírásoknak és az áraknak. A turistáknak ajánlott, hogy csak azokkal a buszokkal utazzanak, amelyek megfelelnek a biztonsági előírásoknak, és amelyeket megbízható vállalatok üzemeltetnek. Továbbá, ha az utazóknak bármilyen aggodalma van, érdemes alternatív közlekedési lehetőségeket keresniük, mint például az autókölcsönzés vagy a taxik használata.
Iránytaxi
Olcsó és széles körben igénybe vett.
Bérautó
Bérelhető autók állnak rendelkezésre, bár igen drágák. Mivel az aszfaltozott utak ritkák az ország nyugati és északnyugati területein kívül, egy 4x4-es jármű elengedhetetlen, ha Kamerun keleti vagy középső területeire szeretnénk utazni. Az északi régiókban a városok közötti utak aszfaltozottak, és még a földutak is viszonylag jó állapotban vannak az eső hiánya miatt.
Lehetőség van privát autó bérlésére is sofőrrel, aki elvisz minket a kívánt helyekre. A sofőr díja naponta körülbelül 60 USD, emellett nekünk kell állni az üzemanyagköltséget. A sofőr elvárja, hogy az étkezéséről és a szállásáról is gondoskodjunk, de lehet alkudni.
Manapság a rossz utak és a zsúfoltság miatt a motorbicikli népszerű közlekedési eszköz. A sofőr bárhová elvisz, ahová szeretnénk, és gyakran ez az egyetlen lehetőség a távoli falvak megközelítésére, ahol nincs aszfaltozott út.
A földutak intenzív vörös színe a talaj magas vasoxid-tartalmának tudható be. A trópusi éghajlaton a talajban lévő vasvegyületek, különösen a vas-oxidok (hematit és goethit), a mállás során felszínre kerülnek, és oxidációval élénk színűvé válnak. - J. K. fotója
Kamerun gazdag és változatos konyhával rendelkezik, és az utazóknak sokféle ételkülönlegességet kínál az országban. A helyi konyhában megtalálhatóak a trópusi gyümölcsök és zöldségek, a húsok és halak, valamint a fűszerek és fűszernövények, amelyek a kameruni ételek ízletes és különleges aromáját adják.
Az éttermek és az élelmiszer-árusok általában olcsók Kamerunban, és a turisták számára számos lehetőséget kínálnak. Az utcán és a piacokon is számos ételkülönlegesség kapható, és a legnépszerűbbek közé tartoznak a grillelt húsok és halak, a főtt borsó és a hüvelyesek, a rizs, a bab és a manióka. A helyi édességek közé tartoznak a banánkenyér és a sült banán, valamint a helyi méz és a gyümölcslé.
Azonban az utazóknak fontos megjegyezniük, hogy az élelmiszer- és ivóvíz minősége Kamerunban változó lehet, és az étkezési körülmények bizonyos esetekben lehetnek egészségügyi kockázatot jelentőek. A vírusos és bakteriális betegségek, mint például a kolera és az E. coli fertőzések, gyakoriak lehetnek, különösen a nem megfelelően előkészített ételek vagy az ivóvíz fogyasztása esetén. Ezért fontos, hogy az utazók gondoskodjanak a megfelelő higiéniás intézkedésekről, és azokat kövessék az étkezés előtt és után, valamint fogyasszanak olyan ételeket, amelyeket biztonságos körülmények között készítenek.
Az italok közül messze a sör a legnépszerűbb.
Ez a fotón látható étel a puff-puff, ammi egy népszerű kameruni (és nyugat-afrikai) étel. Ez egy édes, olajban sült tészta, amely általában lisztből, cukorból, élesztőből és vízből készül. A puff-puff-ot gyakran reggelire vagy uzsonnára fogyasztják, és sokszor különféle mártásokkal, lekvárokkal, vagy akár csípős szószokkal tálalják. Az édeskés íz és a ropogós külső jellemzi, ami miatt kedvelt utcai étel Kamerunban is. - j.k. fotó
Utcai gyorsbüfé - ervi fotója
Kamerunban a hivatalos fizetőeszköz: a közép-afrikai CFA (XAF).
Néhány jó módja annak, hogy elköltse a pénzét, ha helyi kézműves termékeket vásárol a Marche de Fleurs piacon (Douala - Bonapriso negyedben), valamint friss halat és garnélarákot vesz a Douala közelében lévő Youppe faluban (kora reggel).
Ha nem üzletekben vagy éttermekben vásárol, mindenért alkudni kell. Kérjen 20-50%-ot az elsőként megadott árhoz képest.
Kamerunban magasak a bűnözési szintek. Autólopások, fegyveres rablások, banditizmus és hasonló esetek nem ritkák.
A kisebb lopások is gyakoriak. Bár egyértelműnek tűnhet, kerüld el, hogy értékes tárgyakat, mint például fényképezőgépeket, mobiltelefonokat vagy laptopokat mutogass; ezek az eszközök vonzzák a zsebtolvajokat. Ha mégis megrobbannak, ne ellenállj, mert könnyen erőszakos összecsapásba keveredhetsz.
A taxik gyakran úgy működnek, mint a buszok, felvesznek mindenféle embert az út során. Bár egyesek számára érdekes lehet ez a tapasztalat, néhány taxi utast más utasok raboltak ki és támadtak meg. Egyes országok, például az Egyesült Államok, megtiltják diplomáciai személyzetük számára, hogy kameruni taxikat használjanak. Ha városban közlekedsz, csak megbízható, előre egyeztetett taxikat használj. A szállodád segíthet ebben.
Az autólopás és az autólopási kísérletek komoly problémák. 2000-ben az Egyesült Államok kameruni nagykövete majdnem autólopás áldozata lett. Ha saját autóval közlekedsz, ne hagyj semmit az autódban; ez segíthet elkerülni a betöréses lopásokat.
A korrupció súlyos probléma Kamerunban, és „Kamerun legrosszabbul őrzött titkaként” jellemezték. A rendőrség hírhedten korrupt és sajnos hatástalan, a helyiek pedig egyáltalán nem bíznak bennük.
Kamerunban nincs magyar nagykövetség és konzuli hivatal. Felügyelő képviselet Nigériában, Abuja városában van.
Doualában van egy tiszteletbeli konzulunk: Marie Catherine Ngo Djob
A kábítószer-fogyasztást és a homoszexualitást Kamerunban büntetik.
Mindig ellenőrizd a „lejárati dátumot” egy üveg vásárlásakor – egyes italok már rég lejártak.
A Coca-Colát mindenhol megtalálhatod. Ha valami különlegesebbre vágysz, próbáld ki az ízletes TOP üdítőitalokat. Ezek sokkal édesebbek, mint a legtöbb európai vagy észak-amerikai üdítőital, de nagyon finomak.
Kamerun gazdag választékban, ha jó sörökről van szó, a német és később francia gyarmati múltnak köszönhetően. Az üveges Guinness mindenhol elérhető, de a hőségben próbálj ki valami kiválóan frissítő, könnyű sört, mint a Castel, Beaufort, Mützig, Isenbeck, Satzenbrau vagy 33. Ezek olcsók és kiválóak a hőségben. A Castel Milk Stout egy remek választás azok számára, akik a sötétebb söröket kedvelik. A városokon kívül néha nehéz őket hidegen találni (az áramhiány miatt).
4,2 milliós a lakossága az agglomerációval együtt (2024-es becslés)
Douala Kamerun legnagyobb városa és a gazdasági központja. A város a Wouri-folyó partján helyezkedik el, és az ország egyik legfontosabb kikötője, amelyen keresztül a kameruni kereskedelmi áruk nagy része exportálódik.
Douala élénk és vibráló város, amelyben a modern üzleti és kereskedelmi tevékenységek mellett megőrizték a hagyományos afrikai életstílust és kultúrát. A városban található a Douala nemzetközi repülőtér, amelyről a turisták számos más kameruni helyszínre utazhatnak.
A város gazdag kulturális örökséggel és ételekkel is rendelkezik. A helyi ételek között megtalálható a főtt borsó, a kassava, a banán, a hal és a hús, valamint a helyi italok, például a palmabor.
A város kulturális intézményei közé tartozik a Douala Múzeum, amely Kamerun történelmét, kultúráját és etnikai sokszínűségét mutatja be, valamint a Douala Kulturális Központ, amely művészeti kiállításoknak és előadásoknak ad otthont.
A turisták számára kihagyhatatlan látványosságok közé tartozik a Douala Háztető Bazár, ahol helyi kézműves termékeket, ékszereket és textíliákat lehet vásárolni. A városnak számos strandja és üdülőhelye is van, ideértve a Limbe strandját, a Victoria strandot és az Edea üdülőhelyet.
Douala azonban a nagyvárosi környezetből adódó kihívásokkal is szembesül, ideértve a közlekedési dugókat, az utcákon tapasztalható bűnözést és a szegénységet. A turistáknak érdemes figyelmesnek lenniük, és óvintézkedéseket kell tenniük, mint például a taxi használata, és kerülniük kell a bizonytalan vagy veszélyes környékeket.
Csúcsforgalom, folyamatos dudakoncert - K. S. fotója
Bébé fotója
(jaundé)
Közel 4,7 milliós a lakossága a vonzáskörzettel együtt (2024-es becslés)
Yaoundé Kamerun fővárosa, amely az ország közepén található. A város egy modern és fejlett város, amely egyesíti a francia és az afrikai kultúra elemeit. Yaoundé a kulturális és politikai központja Kamerunnak.
A városban található a Nsimalen nemzetközi repülőtér, amelyen keresztül a turisták hozzáférhetnek a többi kameruni városhoz és a turisztikai célpontokhoz.
Yaoundé különleges hely a turisták számára, mert a város egyesíti a modern városi létet és a hagyományos afrikai kultúrát. Az ételek között megtalálhatóak a húsok, a rizs, a zöldségek, a banán, és a helyi fűszerekkel ízesítik az ételeket. Yaoundé-ban található a híres fehér bab étel, amely az ország egyik legkedveltebb étele.
Yaoundé számos kulturális látnivalóval rendelkezik, köztük a Kamerun Nemzeti Múzeum, a helyi piacok, a botanikus kert, a Reunification Palace és a Kamerun Főiskola. A város kulturális életének egyik központja a Yaoundé Konferencia Központ, amely számos kulturális és sporteseménynek ad otthont.
A város problémái közé tartozik azonban a közlekedési dugó, a közlekedési balesetek, a magas szennyezettség, és az elégtelen szociális infrastruktúra. A turistáknak érdemes odafigyelniük és vigyázniuk, amikor a városban utaznak, és kerülniük kell a bizonytalan vagy veszélyes környékeket.
j.k. fotói
bébé fotója
Waza Nemzeti Park Kamerun északkeleti részén található, és az ország egyik legnagyobb nemzeti parkja. Az afrikai szavannában található, és gazdag élővilágának köszönhetően népszerű turisztikai célpont.
A park területe több mint 1,700 négyzetkilométert foglal magában, és számos vadon élő állatfajnak ad otthont, köztük elefántoknak, orrszarvúknak, oroszlánoknak, orrszarvúknak, bivalyoknak és zsiráfoknak. A parkban élő madárfajok között a strucc, a fehér gólya, a fekete gólya és a marabu gólya is megtalálható.
A parkban található számos víztest, köztük a Waza-folyó és a Logone-folyó, amelyek vonzzák az állatokat, és lehetővé teszik a turisták számára a hajózást és a madármegfigyelést.
A parkban a látogatók sátrazhatnak, és szafarikat tehetnek, hogy felfedezzék az állatok élőhelyét. A parkban találhatók turisztikai létesítmények, köztük szállodák és kempingek is.
Azonban a Waza Nemzeti Parkban a biztonsági helyzet változó lehet a térség instabilitása és a közeli országokban tapasztalható biztonsági fenyegetések miatt. A látogatóknak érdemes előre tájékozódniuk a helyi biztonsági helyzetről, és tanácsos utazási tanácsokat követniük.
Lobéké Nemzeti Park Kamerun délkeleti részén található, az ország és a Kongói Demokratikus Köztársaság határán. A park az érintetlen trópusi erdőkkel borított Lobéké-hegységben található, és az ország egyik legjelentősebb természetvédelmi területe.
A park gazdag élővilágának köszönhetően ideális helyszín a vadon élő állatok és növények megfigyelésére. A parkban található az ország legnagyobb gorillacsapata, a közel 400 egyedű Nyugat-láncolt gorillák. Emellett a parkban megtalálhatók a közeli erdőkben élő csimpánzok, elefántok, antilopok, bivalyok és egyéb állatfajok is.
A parkban található számos turisztikai látványosság, köztük a Tolo tó, a Szomorú-hegy és a parkban élő állatokat bemutató helyi központ.
A parkban a látogatók szafarikat és erdei sétákat tehetnek, hogy megfigyeljék a vadon élő állatokat és növényeket. Azonban az erdő mélyén való kirándulások veszélyesek lehetnek, ezért a látogatóknak ajánlott, hogy csak helyi vezetőkkel menjenek, akik ismerik a területet és a veszélyeket.
Az orvvadászok ellen vadászok - b.t. fotója
55 ezer lakos (2024-es becslés)
Kribi egy festői tengerparti város Kamerun délkeleti partján, amely a gyönyörű homokos strandjairól és buja trópusi környezetéről ismert. A város híres a nyugodt és pihentető légköréről, amely ideális a kikapcsolódni vágyó turisták számára. Kribi közelében található a híres Lobé-vízesés, ahol a víz közvetlenül a tengerbe zuhan, lenyűgöző látványt nyújtva. A helyi halpiac friss tengeri ételeiről ismert, különösen a grillezett halak és rákok a helyi specialitások. A város környéke gazdag trópusi növényzetben és állatvilágban, amit a természetkedvelők felfedezhetnek. Kribi ideális hely egy pihentető nyaraláshoz, ahol a természeti szépségek és a kulturális élmények keverednek.
72 ezer lakos (2024-es becslés)
Limbe egy vibráló város Kamerun délnyugati partján, amely a Földközi-tenger partvidékének egyik legszebb helyszíne. A város híres lenyűgöző fekete homokos strandjairól és a közelben található Mount Cameroon aktív vulkánról, amely impozáns látványt nyújt. Limbe gazdag történelmi és kulturális örökséggel rendelkezik, amelyet a város szép koloniális épületei és a helyi múzeumok is tükröznek. A város környéke számos természeti látványossággal büszkélkedhet, beleértve a Limbe Botanikus Kertet, ahol ritka növényfajokat és egzotikus állatokat láthatunk. Limbe az egyik legfontosabb kereskedelmi központ Kamerun délnyugati részén, és népszerű úti cél a turisták körében, akik a trópusi éghajlatot és a helyi kultúrát keresik. A város gasztronómiája is figyelemre méltó, különösen a friss tengeri ételek és helyi specialitások terén.
37 ezer lakos (2024-es becslés)
Melong egy kis város Kamerun nyugati részén, a Nyugati Tartományban, amely a Dél-Kamerun síkságon található. A város elsősorban mezőgazdasági tevékenységeiről ismert, a helyi lakosok főként kávét, kakaót és egyéb terményeket termelnek. Melong központi szerepet játszik a helyi kereskedelemben és az infrastruktúra fejlesztésében, mivel fontos közlekedési csomópontként szolgál. A város környéke gazdag természeti szépségekben, beleértve a zöldellő dombokat és a bőséges növényzetet. Melong helyi közösségei sokféle etnikai háttérrel rendelkeznek, ami színes kulturális eseményeket és hagyományokat eredményez. Bár Melong nem annyira ismert turistacélpont, a város barátságos légkört és autentikus kameruni élményeket kínál.
Közeli faluban - l. n. fotója
393 ezres a lakossága (2024-es becslés)
Bamenda egy város Kamerun nyugati részén, a Nyugati Tartományban, amely a Nyugat-Afrikai-hegység lábainál helyezkedik el. A város központi szerepet játszik a helyi mezőgazdaságban, különösen a kávé és a kakaó termesztésében. Bamenda gazdag kulturális örökséggel rendelkezik, hiszen a terület a Bamoun népcsoport hagyományainak központja. A város számos hagyományos eseményt és fesztivált tart, amelyek bemutatják a helyi zenét, táncot és kézművességet. Bamendéa a kereskedelmi központként is működik, mivel fontos piaca van a helyi termékeknek. A város körüli táj csodálatos hegyvidéki tájakkal és gazdag növényzettel rendelkezik. Bár a turizmus nem dominál a város életében, a látogatók élvezhetik a helyi kultúra autentikus megismerését és a barátságos közösséget.
Manengouba vulkáni tó - g.s. fotója
Csimpánz (Pan troglodytes) - Elter Karcsi fotója
Drill (Mandrillus leucophaeus) - Elter Karcsi fotója
Nyugati gorilla - Elter Karcsi fotója
Kamerun történelme olyan, mint egy izgalmas regény, tele fordulatokkal és sokszínűséggel. Az ország már jóval az európaiak érkezése előtt is pezsgő kultúrával rendelkezett, hiszen számos afrikai királyság és törzs élt a területén. A 15. században érkeztek meg az első portugál felfedezők, akik a Wouri folyónál találkoztak a helyiekkel, és a területet "Rio dos Camarões"-nak, vagyis "Rákok Folyójának" nevezték el – innen ered Kamerun neve is.
A 19. század végére Németország lett Kamerun gyarmatosítója, és megkezdődött a modern infrastruktúra kiépítése, például vasutak és kikötők építése. Az első világháború után azonban Kamerunt felosztották Franciaország és az Egyesült Királyság között. Ez az időszak erős európai hatást gyakorolt az ország nyelvére, kultúrájára és politikájára is, amit még ma is érezni.
1960-ban Kamerun végre függetlenné vált, és a francia részből kialakult a Kameruni Köztársaság. Később, 1961-ben a brit rész déli területe is csatlakozott, így létrejött az ország jelenlegi formája. Azóta Kamerun a politikai stabilitása miatt „Afrika mini kontinenseként” ismert, hiszen az országban szinte minden afrikai táj, éghajlat és kultúra megtalálható.
1961 óta egypártrendszer van, s a szabadságjogokat a rezsim nem igazán tiszteli. 1982 óta ugyanaz az elnöke az országnak, egy Paul Biya nevű önkényúr. (Támogatói arra ösztönzik, hogy induljon a 2025-ös elnökválasztáson is, annak ellenére, hogy már 91 éves.)
Persze nem minden sima ügy: az elmúlt évtizedekben voltak politikai konfliktusok és társadalmi kihívások, például a nyelvi különbségekből adódó feszültségek az angol és a francia nyelvű lakosság között.
Kamerun volt az első afrikai ország, amely bejutott foci világbajnokság negyeddöntőjébe (1990). Csak a hosszabbításban kaptak ki Angliától. Válogatottjuk beceneve: Szelídíthetetlen oroszlánok.
De Marokkó 2022-ben az elődöntöbe jutássa felülmúlta Kamerun 1990-es negyeddöntős szereplését. Kamerun viszont továbbra is legendás helyet foglal el az afrikai futball történetében azzal, hogy 1990-ben elsőként ért el ilyen magasságokba, ahol Roger Milla és a csapatuk óriási hatást gyakoroltak a világszínpadon.
Az angol nyelvű régiók lakosai diszkriminációra panaszkodnak, mivel Kamerunban az oktatás és a munkavégzés nyelve a francia. Az országnak két fővárosa van: az egyik a közigazgatási központ Yaoundé, a másik pedig, a gazdasági központ Douala. A lakosság egyharmada kb. havi 10 ezer forintnak megfelelő összeget keres. Pozitívum, hogy az afrikai országok közül itt a legmagasabb az írni- és, olvasni tudók aránya. Negatívum: Afrikában itt a legerőteljesebb a korrupció. Kamerun gazdaságában fontos szerepet játszik a kávé, kakaó, gyapot, banán és az olajmagok termesztése.
Szegénynegyed - j.k. fotója
Kamerunban a két hivatalos nyelven, a fracián és az angolon kívül kb. 230 helyi nyelven beszélnek.
Elter Karesz fotója
100 éves bácsi ünneplőben - r. e. fotója
Nagyon gyakori, hogy az emberek, akár olyanok is, akikkel még sosem találkoztál, üdvözlik a körülöttük lévőket. Könnyen észre fogod venni, hogy az emberek gyakran váltanak üdvözléseket, és mondanak olyanokat, mint „jó reggelt”, „hogy vagy”, „hogy van a családod” stb. Ne lepődj meg ezen; ez a kameruniak módja, hogy megismerkedjenek másokkal, és könnyen barátokra találhatsz, ha te is így teszel!
Társas etikett
Mindig köszönts és ismerd el az embereket, amerre csak jársz; ha ezt nem teszed meg, az rendkívül udvariatlannak számít. Külföldiként talán kapsz némi felmentést, de még így is köszöntsd és ismerd el az embereket, hogy ne tűnj ki túlságosan.
A tisztelet az idősebbek iránt nagyon fontos. Amikor kameruni háztartásba látogatsz, szokásos, hogy először a legidősebb személyt köszöntöd. Ha egy épület előtt várakozol, engedd be az idősebb személyt először. Ha tömegközlekedésen utazol, add át a helyed valakinek, aki idősebb nálad. Soha ne tegyél olyat, ami kihívást jelentene egy idősebb személy számára.
Mindig a jobb kezedet használd, amikor kezet fogsz, valakinek valamit adsz, és hasonlók. A bal kezet Kamerunban tisztátalannak tekintik. Udvariatlannak számít, ha a bal kezedet használod arra, hogy valakinek valamit kínálj.
A kameruniak általában kézzel esznek. Soha ne használd a bal kezedet étkezés közben.
Az emberek gyakran lehajtják a fejüket, amikor egy idősebb (kor vagy pozíció alapján) személyt üdvözölnek. A közvetlen szemkontaktus udvariatlannak számít.
Ha meghívtak egy kameruni házhoz, ne érkezz üres kézzel. Ezen kívül ne kérd meg a házigazdát, hogy vezessen végig az otthonán.
Kamerunban a család minden másnál fontosabb, és ez a fő fókusza a kameruni társadalmi rendszernek. Gyakori, hogy kiterjedt családok élnek együtt, és gyakori, hogy a kameruniak rokonokat alkalmaznak, mert fontosnak tartják, hogy gondoskodjanak a családjukról. Ne lepődj meg, ha a kameruniak fontos találkozókról távol maradnak családi ügyek intézése miatt. Ne vedd ezt érdektelenség jeleként.
Az egész Afrikára jellemzően, soha ne intsd közvetlenül egy kameruni személyt, még akkor sem, ha véleményed szerint valami rosszat tettek; a kameruniak nagyon érzékenyek arra, ha közvetlenül intik őket. Külföldiként a szavaidnak még nagyobb hatása lehet.
Bár a kereszténység a domináló vallás, Kamerun törvényileg világi állam. Az ország ritka példa a vallási toleranciára. Valószínűtlen, hogy sértő lennél vallási témák megvitatásával, de mindig tisztelettel közelítsd a témát.
Az ország két hivatalos nyelve a francia és az angol. A két nyelv közül a francia a hasznosabb (a kameruniak 80%-a érti, és sok kameruni első nyelve), és ezzel sokkal tovább juthatsz.
Az angolt a Nigériával határos területeken beszélik. A legtöbb kameruni második nyelvként használja, de 10-20%-uk számára ez az első nyelv.
A német egy rendkívül népszerű idegen nyelv. Körülbelül 300 000 kameruni beszél jól németül. Valószínűleg találsz német nyelvű embert Yaoundéban.
Kamerunban mintegy 270 nyelvet beszélnek, de sok közülük veszélyeztetett.
Kettőjük közül a pesti Olivér tűnik bizalmatlanabbnak - Elter Karcsi fotója
Falusi bádogviskók -g.s. fotója
Falusiak - g.s. fotója
Szórakozóhely Yaoundéban - ervi fotója
Becsszóra mondom - Elter Karcsi fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.