.
Nem jellemző afrikai öltözködés - v.k. fotója
Varga Gábor fotója
Látnivalók és nevezetességek:
Boldog születésnapot, Öfelsége - K-T. György fotója
,, Szváziföldön a táj csodás. Mintha festették volna, trópusi növények láthatók mindenfelé, s a klíma is jó meleg. Ha Dél-Afrikában jársz, s nem sajnálod az időt, akkor ugorj át Mbabanéba két napra, jó előre kell azonban gondoskodni a vízumról.
A főváros, Mbabane tényleg a világ vége. Kora középkori viszonyok keverednek a modern világ vívmányaival. A lakosság egy része sárkunyhókban, illetve pálmalevelekből font kunyhókban lakik, döngölt földön, egy gyékényen alszik, s legfeljebb azt eszi, amit a természetben talál. Akadnak persze olyanok is, akik fényűző villákban élnek, s esténként a királyi kaszinóban szórakoznak. Mert ilyen is van Mbabanéban.
A főváros főterén vesszőből font kunyhó díszeleg. Nagy becsben áll ez az építmény. Hogy miért? Mert nem más lakja, mint a varázsló. A lakosság komolyan hisz abban, hogy bizonyos állampolgároknak ember feletti az erejük, s emiatt becsben tartják a varázslót.
A csodafigura dunsztos üvegekben tárol különböző színű porokat és azok segítségével gyógyít. A legtöbben nem a patikákban kapható gyógyszereket helyezik előtérbe, ha betegek, hanem ehhez a kuruzslóhoz fordulnak. Fejfájásra kék por jár, hányingerre piros, izületi fájdalmakra sárga…
Mágikus erejük van a pajzsoknak is Szváziföldön. Aki számít valamit, annak van pajzsa. Természetesen az igazán gyönyörű, a tolldíszekkel ékesített a hercegeknek jár, no és a legpompásabb a királynak.
A király még fiatal, 49. születésnapját ünnepelte 2017-ben. Az év legnagyobb eseményén, a Reed Dance alkalmával a király a felsorakozó több száz szűz hajadon közül egy elé leteszi a pajzsát, s ezzel a hölgy elnyeri az első éjszaka jogát. Nagy dolog ez, aki megtetszik a királynak, akár még a felesége is lehet, s fényűző pompában élhet egész életében. Persze el kell viselnie a többi feleséget is, 2017-ben éppen 15 asszony volt a háznál.
Aki nem elég csinos, az legfeljebb abban bízhat, hogy adnak érte egy tehene. Tehénért tehén jár, ezt gondolják Szváziföldön a férfiak, legalábbis a középosztálybeliek. Nehéz feldolgozni ezt a tényt, középkori módszereket, miközben láthattam, hogy a mbabanei áruház műszaki osztályán fantasztikusan modern tévét árulnak. A butikok meg tele vannak Versace-termékekkel. Hogy kik veszik meg? Talány…
A mbabanei emberek, akik sötét fekete színűek mezőgazdaságból élnek. Gyümölcsöt termesztenek, nagyon szép és nagy egzotikus gyümölcsök nőnek arrafelé. Akkora avokádót még soha nem láttam, mint Szváziföldön, nálunk három négy kicsi ad ki egy ottani méretűt. Sokan dolgoznak a népművészetben is. Szépen faragnak, fa szobrokat készítenek, s szappankőből is csinálnak gyönyörű alkotásokat. Nem is drágák, érdemes haza hozni emlékbe néhányat. Én is vettem. (2017)" forrás
,, A Dél-Afrikában bérelt autókhoz kell az autó felvételekor kell határátlépési engedélyt kérni. A határátlépés kb 20-30 perc.
A közbiztonságot mindenki sokkal jobbnak tartja, mint Dél-Afrikában.
Gyönyörű hegyek és nemzeti parkok vannak, plusz mindenhol igazi afrikai hangulat.
Vannak elegáns szállások, éttermek, bevásárlóközpontok, mindez még Dél-Afrikánál is olcsóbban." (2020, Bono)
A fővárosban, Mbabaneban egy gyors kör után inkább folytattunk az utunkat egy szvázi kulturális faluba, amit tényleg megéri beiktatni az útba. A többnejűség és a férfiak elsőbbsége egyébként az elsőként meglátogatott kulturális faluban is előjött, ahol a szvázi tradicionális életről meséltek nekünk, háttérben a kivégzési heggyel (execution rock) - persze ma már nem hajtanak senkit sem a halálba a magasból, mesélte vigyorogva a guide-unk, és a fotóhoz is cheese helyett executiont mondtunk. Egyébként itt is volt korábban tradicionális szvázi táncbemutató, amire kíváncsiak voltunk, de az elmúlt 2 évben ez is elmaradt már sajnos.
A térképen úgy találtuk, hogy a Mlilwane park van a legközelebb. Ez a park nemcsak arról híres, hogy a legrégebbi Szváziföldön, de arról is, hogy nincsenek nagyvadak, így gyalogosan, biciklivel is fel lehet fedezni a gazdag állatvilágot, ellentétben a Krügerrel, ahol nem ajánlott kiszállni a kocsiból. Végre egy nagyot akartunk túrázni, a medence mellett pihenni és a beszédes nevű Hippo Haunt étteremben vacsorázni. Ahogy megérkeztünk szerelembe estünk a hellyel, gyönyörű zebrák és gnúk fogadtak minket, minden békés, már láttuk magunkat közöttük túrázva. Volt egy nagyobbacska tavacska, ahol megálltunk pár képet csinálni az autóról és… egyszer csak a tóban halkan elúszik mellettünk egy krokodil…ööö, akkor menjünk tovább. (2022) forrás
Az útlevélnek az ország elhagyását követően még legalább 6 hónapig érvényesnek kell lennie és néhány üres lappal is kell rendelkeznie. A belépésnél a tartózkodás megfelelő anyagi fedezetének igazolását kérhetik.
"Az már a határátlépésnél is látszott, hogy egy kicsit más, mint Dél-Afrika. A légkondis, tiszta és kicsit elcsépelten európainak tűnő dél-afrikai oldalról a mit sem sejtő utazó egy fülledt bódéba lép át, ahol a legfőbb helyen három fotó néz le rá: balról jobbra és fentről lefelé (ugye megvan, az első fotónak minden szempontból a legelső helyen kell lennie): őfelsége III. Mswati, az anyakirálynő és a miniszterelnök. Por mindenhol, épphogy csak páviánok nem futkároznak. Plusz ingyen óvszer ilyen feliratokkal, hogy "Trust no one". Valószínűleg meghúzta valaki a vészharangot (tippem a WHO) és nem akarják a 100%-ot is elérni, hiszen a helyiségben lévő 10 emberből statisztikailag 4 így is HIV fertőzött.
Az útlevél-ellenőrző hölgy, aki hivatásához képest egy BKV jegypénztárosnál is alul-öltözöttebb volt, meglátván a magyar útlevelet először elkerekedett szemekkel szemlélte, aztán "I have to check something" felkiáltással eltűnt. Pár perc múlva egy köteg összetűzött A4-es lappal jelent meg, kicsit még le is kellett porolnia, de maradok optimista és ezt betudom környezeti sajátosságnak. A lapokon két oszlop volt: az egyikben a világ összes országa volt felsorolva ábécé sorrendben, a másikban pedig Y vagy N, aszerint, hogy kell-e vízum, vagy sem. Miután a hölgyemény sokadig nekifutásra sem találta meg Magyarországot sem az M, sem az R betűnél, segítetem neki, és a H-nál valóban ott volt, hogy tényleg nem kell vízum. Ezzel meg is kaptam a pecsétet és mehettem is tovább Isten és természetesen a király hírével. " forrás
Ajánlott mindenre kiterjedő utas- és baleset-biztosítás megkötése. Az országban csak az alapvető egészségügyi szolgáltatások elérhetőek, egyre inkább jellemző a gyógyszerhiány. A Dél-afrikai Köztársaságba történő egészségügyi evakuációra van szükség súlyosabb egészségügyi problémák fellépése esetén. Az alacsonyabban fekvő területek maláriával fertőzöttek, emellett a kolera, a veszettség és – édesvizekben – a bilharzia jelent fokozott egészségügyi veszélyt. Indokolt a szokásos higiéniás szabályok betartása, a malária elleni védekezés és tetanuszoltás.
A dél-afrikai térséget sújtó HIV/AIDS járvány ebben az országban szedi a legtöbb áldozatát, 26,1 %-os a HIV fertőzöttség aránya. Aggasztó méreteket ölt a HIV/AIDS fertőzöttség: a 15 és 49 év közötti lakosság tagjai közül minden negyediknél regisztrálják a betegséget. Az elégtelen egészségügyi rendszer miatt ellátásuk megoldatlan. A kormányzat képtelen az alapvető szolgáltatások biztosítására. A várható élettartam a korábbi 60 évről 32 évre csökkent, és az ország népessége évi 0,5%-kal fogy.
Baloldali közlekedés van, a megengedett sebesség max. 80 km/óra.
A kényes gyomrú magyarnak érdemesebb a szállodai és városközponti éttermekben enni. A szafarik során ehető étkeket adnak.
Mit is együnk? Hát persze, hogy grillezett impalát, gnúkolbászt és antilopcurryt. Mellé pedig a nemzeti büszkeségüket, a helyi sört, Sibebe-t iszunk. Tökéletes. forrás
Szváziföldön nincs semmiféle magyar külképviselet, még tiszteletbeli konzul sincs. A bajba jutott magyar állampolgár a dél-afrikai fővárosban, Pretoriában lévő magyar nagykövetséghez fordulhat.
Hlane nemzeti park
B. János fotója
"A szvázi kulturális falu pontosan olyan, mint amire a neve alapján számíthat az ember. Eladható hagyományőrzés szvázi módon. Szerencsére táncban profibbak, mint lehúzásban, de már járnak Európába gyakorolni. Egyébként abszolút jó fejek voltak, a kultúrájukról pedig többet tudtak, mint amit bárki tudni akart, de azért evidens volt, hogy esténként nem ott alszanak a porban, szigorúan a kunyhó számukra engedélyezett oldalán, hanem szépen felveszik a farmert, hazabuszoznak és elmennek bulizni. A rózsaszín karóra és a lakkozott köröm is inkább ezt az elméletet támasztotta alá. Szvázi táncosnak lenni egyébként olyan foglalkozás, ahol nem kizáró ok egy vagy több hiányzó fog. Gyanúmat, hogy ez egy titkos beavatási szertartás lenne, nem igazolta később a Google sem. Érdekességképpen, hajdanában danában, még a karórák és a körömlakk kora előtt, 17 tehén volt az ára egy házasságnak. Ma egy tehén kb. 2000 rand (200 euró) amiből könnyen kiszámolható, mennyi is az annyi. Tehénfarm-tulajdonosok előnyben. " forrás
Az ország viszonylag magas nemzeti jövedelemmel rendelkezik, ennek ellenére a lakosság 70%-a a szegénységi küszöb alatt él. Rendkívül nagyok a jövedelmi különbségek, 40%-os munkanélküliség. Az emberek döntő többsége vidéken, önellátó mezőgazdaságból tartja fenn magát. A szváziföldi törzsi kultúrában gyökerezik a többnejűség, az "Oroszlán" becenévre hallgató III. Mswati királynak 14 felesége van, dacára annak hogy a kereszténység elterjedésével a többnejűség visszaszorulóban van. A király a különböző klánokból választ feleséget, így a sok neje végül is a nemzeti egységet hivatott szolgálni. Szváziföldet szokás "Afrika Svájcának" nevezni, na nem a gazdasága miatt, hanem inkább a hegyes környezet miatt.
2018-ban a király úgy döntött, hogy az ország eddigi neve, a Szváziföld helyett, legyen: Szvázi Királyság ("Kingdom of eSwatini").
"Maga az ország ezer szállal kötődik Dél-Afrikához, mondjuk megértem, ha tehetném, én is inkább Dél-Afrika felé kacsintgatnék, mint Mozambik felé. Még a pénzük is egy az egyben a randhoz van kötve, csak lilangeninek hívják és király portréképek vannak rajta. Hogy a hétköznapi életben is egyértelmű legyen, ki az erősebb kutya: Szváziföldön elfogadják a randot, Dél-Afrikában viszont gyakorlatilag lehetetlen feladat lilangenivel fizetni. A kisebb országnak és kevesebb embernek (1.2 millióan lakják) van egy kézzel fogható előnye is, a bűnözés jóval alacsonyabb, mint Dél-Afrikában. És ez a hangulaton is látszik, az embernek nincs az az érzése, hogy mindjárt leszúrják, inkább csak érdeklődően nézelődnek. Már aki el tudja fordítani a fejét, a fejen való teherhordás ugyanis errefelé is felettébb népszerű. Egészen elképesztő geometriájú dolgokat képesek ezzel a módszerrel szállítani, úgy mint doboz, lavór, váza, üveglap, rőzse, fatörzs, stb. Riszpekt. (2010)" forrás
A hagyományos Szvázi vallás hívei egy Mkhulumnqande nevű, a Földet megteremtő felsőrendű lényben hisznek. Kultikusan,áldozatokkal azonban nem hódolnak neki, és nem tekintik összefüggőnek az ősi szellemekkel (emadloti). A szvázik az ősi szellemeket éppúgy rangsorolják, mint az embereket.
Aji fotója
,, Afrika egyetlen abszolút monarchiájában egy hetet töltöttünk. Ebből legtöbbet a Mlilwane Nemzeti Parkban, ami nagyon különleges élmény volt. Afrika szafariparkjairól tudni kell, hogy az elefántok és a ragadozók miatt többnyire csak autóval járhatók be, gyalogolni legfeljebb vezetett túrán, fegyveres kísérővel szabad. Mlilwanében viszont se elefánt, se ragadozó, a területről már rég eltűntek ezek az állatok, amikor a nemzeti parkot létrehozták, és nem is telepítették be őket. Cserébe viszont szabadon lehet kószálni a parkban, mindössze a víziló- és krokodilveszélyre figyelmeztet tábla (Zsuzsit persze ez sem zavarta meg abban, hogy majdnem rálépjen egy békésen szundikáló krokodilra, de semmi vész! - megtudtuk, hogy bőségesen etetik őket). A növényevők viszont eléggé hozzászoktak az emberhez, és a szokásos távolságtartás helyett a zebrák/antilopok akár 10-15 méterre is megközelíthetőek, néhány egyed - és egy falka varacskos disznó - pedig rendszeresen besétált a táborhelyekre étel után kutatva. (2017)" forrás
"150 méterben maximálták a boszorkányok repülési magasságát Szváziföldön. A rendeletet az afrikai ország légügyi hatósága hozta – teljesen komolyan. Aki 150 méternél magasabban repül söprűnyélen, az azt kockáztatja, hogy letartóztatják és pénzbírsággal sújtják. A légügyi rendelet tiltja azt is, hogy játékhelikoptert vagy papírsárkányt túlságosan magasra engedjenek fel a légtérbe. Boszorkányok létében, fekete mágiában komolyan hisznek nagyon sokan Szváziföldön, ahol azonban még sohasem zuhant le repülő amiatt, hogy boszorkánnyal ütközött.
A brit Metro újság jelentése szerint Sabelo Dlamini, Szváziföld légügyi hatóságának igazgatója csak söprűn repülő boszorkányokat említett e heti nyilatkozatában, pedig kosár is szóba jöhet, legalábbis egy zimbabwei példa okán. Az ugyancsak afrikai országban egy évvel ezelőtt azért vettek őrizetbe két nőt, mert meztelenül találták őket egy kertben Chinhoyi városában. A magukat boszorkánynak valló asszonyok azt állították, hogy repülő kosaruk dobta le őket a kertbe egy éji rituálé után. A különleges repülőeszköz úgynevezett gabonaszelelő kosár volt, amelyben a magvakat fel-feldobva fúvatják ki széllel a pelyvát. A helyi hiedelemben az ilyen kosár – európai "észjárással" – a seprűhöz hasonló boszorkányeszköznek számít. " forrás
j. m. fotói
d. r. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.