ÚTIKRITIKA.HU / Pag-sziget








útikritikák


Pag-sziget

Pag sziget dióhéjban | Hol? | Megközelítése Magyarországról | Szállásválasztás | Tengerpart | Vendéglátás | Látnivalók | Aktív pihenés | Praktikus |További beszámolók| Fotóegyveleg

.

R. Gyuri fotója

Pag sziget dióhéjban

A Pag-sziget a horvát tengerpart egyik legfurcsább jellegű szigete - ami a természeti vonatkozását illeti. A sziget egyik oldala ugyanis természetileg kopár, itt-ott csaknem Hold-béli jelleget mutat a növényzet szinte teljes hiánya miatt. A szárazföld, pontosabban a Velebit-hegység felé néző oldalon elvétve akadnak satnya fák, bokrok. Sok a nagyon sziklás rész. Vannak nyaralók, akiket ez a látvány lehervaszt, de vannak olyanok is, akiknek éppenséggel izgalmas ez az egyedi jellegű táj.

A szigetnek azonban vannak bőven szép részei is, mégpedig a nyílt tenger felé eső oldalon. Ezek a szépségek azonban jobbára a tengerhez és az ottani panorámához, látványhoz kötődnek. Például ha bárki a Metajna falu melletti Ručica fehérkavicsos strandjára kiül és megcsodálja a naplementét és azt, ahogy a sziklák röpke időre rózsaszín ruhát öltenek magukra, bizonyosan átértékeli a Pag-sziget kopárságával kapcsolatos gondolatait.

Na és, ami a nyaralók számára a legfontosabb: a tengerpartján jó, izgalmas és csodálatos strandok vannak. Válogathatunk a bulis strandok, a romantikus partszakaszok és a gyerekeknek ideális homokos strandok között. Ráadásul rengeteg rejtett kis öböl van a csaknem 300 kilométer hosszú teljes partvonalon. Érdemes kiemelni azt is, hogy Pag-sziget partjainak közelében igen jók a búvárkodási lehetőségek.

Ugyan a Pag-szigeten a turisztikai fejlesztések nem alakulnak ideálisan - nyilván a gazdasági okok miatt - és sok a be nem fejezett építkezés, városkái azonban igazán hangulatosak. A hangulatos Pag városnak tagadhatatlanul olaszos a jellege, Mandre település vonzó és pihentető légkörű, a központi Novalja város pedig kellően mozgalmas és az esti programokhoz is ideális. A helyiek jellemzően barátságosak a külföldiekkel, hiszen tudják milyen fontos, hogy a turista megszeresse a szigetet és legközelebb is visszajöjjön. Pag-sziget összességében nyugisabbnak nevezhető, mint a környező horvát nyaralós szigetek.

Van, aki szerint a Pag-sziget szép, de más horvát tengerparti területekhez képest nem elég változatos, s nincs sok látnivaló az olajligeteken kívül, mások viszont határozottan állítják, hogy a szigeten nem lehet unatkozni, és még a tájak vonatkozásában is fellelhetők egészen különleges hangulatúak.

A horvát tengerparti városok lakóinak elegük lett abból, hogy a turisták jelentős része nemcsak a strandon, hanem az utcán is fürdőruhában vagy erősen hiányos öltözetben sétálgat. Ezért arra kérik az önkormányzatokat, hogy bírságolják keményen őket.

A helyzet Pag szigetén a legkaotikusabb, ott ugyanis nemcsak a bikinis lányok zavarják a konzervatív helyieket, hanem a szórakozóhelyekről reggel kitóduló részeg fiatalok is. Egyes helységek már meg is tették a szükséges lépéseket. (2022) forrás

R. Gyuri fotója

Önálló aloldalon írunk ezekről: Metajna, Novalja, Povljana és Vlasici

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett:

A Pagoda Beach kristálytiszta vize és fehér homokos partja, ahol delfineket is láttunk úszni
A helyi éttermekben kóstolt friss tenger gyümölcsei, különösen a grillezett polip citrommal
A sziget belsejében tett túra során felfedezett rejtett vízesés és természetes medence
Az autentikus halászfalu, Šimuni meglátogatása, ahol helyiekkel beszélgettünk és hálófoltozást néztünk
A naplementés vitorlázás körbe a szigeten, pezsgővel és helyi zenével
A part menti korallzátonyoknál való búvárkodás, ahol színes halakat és teknősöket láttunk

Nem tetszett:

A központi város túlzsúfolt turista negyede és az agresszív árusok
A busz késések és megbízhatatlan helyi tömegközlekedés
A szálloda körüli éjszakai szórakozóhelyek hangos zenéje
A túlárazott strandeszközök és napágyak bérleti díjai
A part egyes szakaszain felgyülemlett műanyaghulladék
A légkondicionálás gyakori meghibásodása az aartmanunkban

Vélemények

Megnéztük a sziget északi részén,a Lunban lévő több ezer éves olajfákat. Meglepő, hogy belépőt szednek egy bekerítetlen területre. Görögországban szinte minden hasonló, vagy még extrább hely ingyen van, de még a parkolás is.

Lunról még jó tudni, hogy lehet bérelni vezetővel elektromos autót, ami körbe visz az óriási területen. Talán 6 személyes. Nem árt előre bérelni, mert csak 1 db van és nagy a hőség. Mi nem tudtunk, így gyalooltunk. (Gabi, 2023. július)


Miért nincs növényzet Pagon? A sziget sziklás jellege az erős bura szelek következménye. Ennek oka az a tény, hogy Pag a Velebit-öbölben található, a szárazfölddel párhuzamosan, ahol hatalmas, azonos nevű hegyek emelkednek. Zord kontinentális az éghajlat, nagyok a nappali és éjszakai hőmérséklet-ingadozások. Ez egy éghajlati szakadék a kontinentális éghajlat és az enyhe mediterrán éghajlat között. Emiatt erős bura szelek támadnak itt, amelyek télen akár 220 km/h sebességet is elérhetnek!!! Emiatt itt minden növényzetnek keserves az élete. A természet meglepő! (aji)


,, Pag-szigeten több városban is feltűntek az igénytelen szemetes területek, az építkezésekből megmaradt “cuccok” (2021)


A sziget horvátországi viszonylatban nagyon egyedi, nem tipikus. Nagyon kevés a növényzet, szinte sivatagos a táj, ami sajátos módon némileg egzotikussá teszi. Megvan a maga egyedi varázsa.

Előnyök:

1. Egyedi, földöntúli, Mars-béli tájak, strandok, a nagyon szép, sárgás sziklák és kék öblök kontrasztjai.
2. Városok jó infrastruktúrával, sok szállással, üzletekkel és pubokkal.

Hátrányok: -

Néhány strand keskeny és csúnya (például néhány a sziget délnyugati részén)
Feltétlenül készpénzzel kell rendelkezni, mert még a városi legnagyobb kocsmákban sem fogadnak el kártyát.
A strandok csodálatosak, de a víz alatti élet csak helyenként vonzó - szerintem az amúgy csodálatos Beritnica vagy a Rucica strand közelében lévő vízfenék nem annyira kellemes.

Amúgy Pag-ot látni kell, nagyon ajánlom. (k.j, 2022)


Csak kő kő hátán.nekünk nagyon nem jött be


Imádjuk a sok követ, kagylót, a kristálytiszta vizet.


,, A Pag-szigetet elnézve, akár mintha csak a Holdon lennénk. A táj kopár, hegyvidékes és poros, ezért egyedülálló földrajzi adottságokkal rendelkezik. Ez Horvátország leghosszabb szigete, ahol ugyanúgy megtaláljuk a nyugodt, csendes, eldugott helyeket (Metajna, Lun), mint a nyüzsgő, bulizós partszakaszokat is, ami egész nyáron tömve van fiatalokkal (Zrce Beach). Strandjai lélegzetelállítóak, így tökéletes választás lehet a nyári vakáció eltöltésére. (2022) forrás


Mi az aktív pihenést részesítjük előnyben, és az eldugottabb kis öblöket szeretjük. Igyekeztünk sok mindent felfedezni ezen a varázslatos szigeten, melynek különlegessége többek között panorámája, melyhez kevés hasonló van Európában. Fehér, kopár síkságai és hatalmas sziklái miatt az ember szinte a Holdon érezheti magát. A fehérséget néhány olaj-és fügefaliget töri meg. Főleg sziklás tengerpartját kis öblök színesítik. A fehérség az azúrkék tengerrel együtt tökéletes egyveleget alkot...


Pag-város: Minden egy lépésre van, könnyen elérhetők a kávézók, éttermek, a boltok és a stand is. Az esti programok gyalog elérhetőek. Nem kell kocsiba ülni semmihez, csak ha kirándulni akar az ember, de erre az esetre van az apartmanokhoz közeli parkoló, ahol fix helye van a kirándulásból visszatérőnek. Vannak bérelhető hajóink, amivel fel lehet fedezni a környezetet. Pag város nem a legnépszerűbb Velence kori város Horvátországban, cserébe élhető város, nincs akkora tömeg, mint Dubrovnik, Trogir vagy Rovinj esetében. A hangulat viszont hozza a mediterrán történelmi városok hangulatát. Nagyon jó bázis a sziget felfedezésére. (s.a., 2023)


Pag sziget nekem egy kuriózum. Én csak az "Adria Holdjának" nevezem, kopársága, és ezen tulajdonságának, a tenger kékségével szőtt harmóniájának, hangulatának köszönhetően, melyek többek között a Velebit-csatorna természeti hatásaiból adódnak. Persze, ha keresünk, akkor Pagon is találunk zöldebb területeket. Pl. Povljana-t is érdemes felkeresni. (2023)


Novalja zsúfolt, de a többi kis település nagyon család- és gyerekbarát. Több kis eldugott apró kavicsos part is van, ahol kevesen vannak. De a saját strandjaik is jók, nincs nyüzsi. Pag városról megállapítottuk, hogy eddigi legnyugisabb város, ahol jártunk.


Hol?

A sziget kifejezetten hosszú (kb. 60 kilométer) és keskeny (2 és 10 kilométer között). Az adriai szigetek közül az egyik legnagyobb területű.

Megközelítése Magyarországról

Elég könnyen megközelíthető a sziget, hiszen nem kell kompot igénybe venni. Dél felől, Zadar irányából van egy híd, ami az országút felől könnyen megközelíthető. Ha mégis a kompot választanánk, akkor a szárazföld felől Priznan városkából indulhatunk. Žigljenben köt ki a komp, egy teljesen kopár sziklahegybe fúrt kikötőben, ahonnan kacskaringós utak vezetnek be az egyre zöldülő képet mutató sziget belsejébe.

Szállásválasztás

A Pag-szigeten történő szálláshely kiválasztásánál több egyedi körülményt érdemes figyelembe venni. A sziget jellegzetes holdfelszínre emlékeztető domborzata miatt sok apartman meredek domboldalon található, így célszerű előre tájékozódni a megközelíthetőségről, különösen idősebb utasok vagy kisgyermekesek esetében. A bóra nevű szél rendkívül erős tud lenni, ezért érdemes olyan szállást választani, ami nem a szélnek közvetlenül kitett hegyoldalon van, és rendelkezik fedett terasszal.
A tengerpart megközelítése is kulcskérdés - sok apartman a második vagy harmadik sorban található, ami légvonalban közel van a parthoz, de a domborzati viszonyok miatt mégis hosszabb sétát vagy meredek lépcsőzést igényel. A sziget délnyugati partja általában szélvédettebb, míg az északkeleti oldal jobban ki van téve az időjárásnak.
A parkolási lehetőség szintén fontos szempont, mivel nem minden apartmanhoz tartozik saját parkoló, és a meredek, szűk utcákban problémás lehet a parkolás. Célszerű olyan szállást választani, ahol biztosított a parkolóhely. Figyelembe kell venni azt is, hogy a sziget egyes részein nyáron jelentős éjszakai zajjal kell számolni a közeli szórakozóhelyek miatt, különösen Novalja bizonyos részein. A sziget nyugodtabb részein, például Pag városban vagy a kisebb településeken viszont csendesebb környezetre lehet számítani.
A kilátás szintén meghatározó lehet - sok apartman kínál gyönyörű tengeri panorámát, de ez gyakran együtt jár a magasabb elhelyezkedéssel és a nehezebb megközelíthetőséggel. Fontos előre tisztázni a légkondicionálás meglétét is, mivel a nyári időszakban jelentős lehet a hőség, és nem minden apartman rendelkezik klímával.

Roberta Apartmanház - Pag

A szigeten több 4 csillagos és elég jó 3 csillagos hotelt találunk. A 4 csillagosok közül elég jó a Hotel Pagus, a Meridijan, a Plaza, és a Luna Island, sőt a Villa Castel is. A 3 csillagosok közül a Tony ajánlható. A szigeten mégis az apartmanos elhelyezés (pl. a Nevenka) a legnépszerűbb, ugyanis a szállodák elég hamar betelnek.

Tengerpart

A szigetnek földrajzi adottsága, hogy a strandok nem néznek egyenes vonalban a nyílt tenger felé, mert többségük a cikkcakkos, szigetnyúlványokkal tarkított partvonal valamelyik kicsi öblében van. A szigeten strandok egy része lassan mélyülő, ami jó a fürdőzők egy részének, de találhatunk gyorsan mélyülő partszakaszokat is, például a Slana strandnál gyorsan mélyül a víz, azaz az úszást kedvelőknek jobb hely. Tengeri sün itt-ott előfordulhat, így érdemes gumicipőt húznunk.

Plaža Ručica - z. a. fotója

A horvát tengerpart legjobb strandjainak listáján szerepel Pag-szigeti strand, mégpedig a hosszan elterülő, kavicsos Zrće Beach, amely a sziget fő turistaközpontjának számító Novalja települése közelében látogatható. A Zrće Beach leginkább amiatt híres, mert ezt tekintik Horvátország legbulisabb strandjának. Ezt figyelmébe ajánlom azoknak a magyar fiataloknak, akik a nyaralást csakis nagy bulizásokkal tudják elképzelni. "Horvát Ibizának" nevezik. Délután kezdődik a strandbuli és hajnalig tart, profi dj-kkel.

A sziget sokszínűségét jelzi az is, hogy ugyanakkor itt van a horvát tengerpart egyik legromantikusabb strandja, mégpedig a Metajna falu melletti Ručica fehérkavicsos strand, aminek a romantikájáról a bevezetőben lehet néhány gondolatot olvasni. Van két kiemelkedően jó homokos strand a szigeten: a csodás, öt kilométer (!) hosszú Sveti Duh és a pedánsan gondozott, kitűnően felszerelt Trincel. Novaljánál a híres Straško nudista strand és kemping nagy népszerűségnek örvend.

"Pag városban volt szállásunk. A városi kicsi, és nem szép strandszakaszán tömegnyomor volt. A műanyag napozóágyak ramaty állapotban voltak. Itt-ott orrfacsaró bűz (ürülék?) terjengett a levegőben. Autóba vágtuk magunkat és Pag városon kívüli strandokra jártunk. Vannak szép kis öblök, hála égnek." (S. H.)


A legszebb strandok Bosanatól Sv. Duhig a Pagi öbölben, illetve Simumitól felfelé a nyílt tengeri oldalon.


Beritnica strand: Védett öböl a szigeten, és csendes, köves part, amely fölé három hatalmas szikla, valamint egy híres mászófal magasodik, amely jellegzetessé teszi. Fekvése miatt igazán különleges, egyed. Aki a természetet szereti, itt igazán otthon érezheti magát. (2022) forrás


Simuni jó árnyékos. Szuper a Cista strand is, ott egyáltalán nincs árnyék, de lehet napernyőt bérelni vagy leszúrni, jó a part, van étterem/kávézó, sup-bérlési lehetőség.


Hol a legmelegebb a tenger? A Pag-i öbölben, ha nincs bóra. Sziget nyílt tengeri oldalán is vannak védett öblök. Ha szárazföld felől fúj a szél (bóra), akkor mindig ezen az oldalon kell keresgélni. Google-térkép mutatja ezeket az öblöket, pl. Simuminál, vagy Jakisnica, Potocnica mellett.


Vendéglátás

A sziget ismertségéhez nagymértékben hozzájárul egy gasztronómiai vonatkozás, nevezetesen a pagi sajt (Paški sir). A horvát sajtok közül ez a pikánsan sós, csípős juhsajt a horvátok kedvence. Persze helyi juhok tejéből készítik. A helyiek szeretik huncut módon bizonygatni a külföldieknek, hogy ez a sajt van olyan hatásos, mint a Viagra. Amúgy a sajtot sonkával és olívával, friss házi kenyérrel és jófajta borral érdemes fogyasztani. Nem csak sajtot, hanem túrót is készítenek a tejből. Érdemes megkóstolni a Travarica nevű pálinkafélét, melyet számos gyógynövényből készítenek.

Pag városban a Dubrava vendéglő tulajdonosa magyar. Címe: Branimirova obala

n. e. fotója

A vendéglőkben a tengeri herkentyűkön kívül érdemes kipróbálni a báránysültet, amelyet a szabadban nyárson sütnek. Egyesek szerint Pag-szigeten az éttermek árai magasabbak, mint máshol a horvát tengerparton. A Novalja melletti híres-nevezetes Zrće Beach-en három bulis klub van, a Papaya, a Kalypso és az Aquarius. Nyáron mindhárom lényegében éjjel-nappal működik. A Papaya egzotikus jellegre hajt. Az Aquarius-ban a house zene dominál és vannak medencés partik is. Menő külföldi dj-k is vendégszerepelnek itt. A Kalypso pedig sportosra vette az image-t. A szórakozóhelyekhez kis ingajáratos buszokkal szállítják a party arcokat. A strand sokak szerint olyan, mintha a bulis spanyol szigeten, Ibizán lenne. Van a szigeten azért máshol is jó bulizós hely, például a latinos hangulatú Vanga a zenei tematikus estéivel.

A horvát tengerpart egyik legikonikusabb partihelyszíne, a Pag-sziget Zrće öblében található Papaya klub. z évek során világhírűvé vált klub, amelyet korábban a világ egyik legjobb szórakozóhelyeként tartottak számon, továbbra is vonzza az elektronikus zene szerelmeseit. A nemzetközi fesztiváljairól híres Zrće strand, ahol évente több mint 20 különböző fesztivált rendeznek, idén egy még látványosabb színpaddal és egyedi vizuális élményekkel készül. A helyszín garantáltan a nyári szezon egyik csúcspontja lesz a fiatalok és a bulizni vágyók számára.

R. Gyuri fotója

Látnivalók

Pag egy nagyon aranyos, kellemes, tiszta város szép óvárossal, hangulatos parti sétánnyala templom teréhez vezető pici utcákkal, sok kis bolttal. A kikötőből sokféle hajókirándulás indul. A meghatározó jelentőségű híd éjszaka csodásan ki van viágítva.

Pag város kikötőjéből sokféle hajókirándulások indulnak, érdemes 1-2 kirándulásra befizetni. A búvárközpontok is szerveznek kirándulásokat a közeli Premuda-szigetre. A Caska-öbölben különlegesen kalandos hangulatú élmény a búvárkodás, mert egy elsüllyedt település után lehet a mélyben kutakodni. A tengerfenéken láthatók kis darabok a romokból. Kulturális, történelmi látnivalók közül kiemelhető a pagi Fejedelmi Palota, a ma is működő Benedek-rendi Szent Margit kolostor, és a sziget legészakabbra eső részén található, Lun nevű, imádni való pici falu az olívaültetvényeivel, szép olajfáival.

Aktív pihenés

  • A szigeten csaknem 100 kilométernyi kiépített bicikliút van. Érdemes hát vinni kerékpárokat.
  • A szigeten vannak egyszerűbb hegymászási lehetőségek is. A búvárkodási lehetőségek nagyon klasszak és a vitorlázók számára is jó hely a sziget.

Beritnica strand, a sziget keleti részén, közel a híres Ručica strandhoz. Beritnica egy kisebb, csendes strand, amelyet különleges, sziklás formációk vesznek körül, és tiszta, türkizkék vizéről ismert. A strand környékén népszerű a kajakozás.  - R. Gyuri fotója

Praktikus

  • Pag-szigeten sokak szerint az ivóvíz nem finom, ha mi is így érezzük, vegyünk inkább palackos vizet.
  • Novalja inkább egy mesterséges turistatelepülés, ahol történelmi nevezetességek nincsenek, viszont ez az a praktikus hely, ahol a kisebb településeken hiányzó szolgáltatások, vásárlási lehetőségek itt megtalálhatóak. Zadarban még több választék kínálkozik a bevásárlás vonatkozásában.
  • Pag városban ingyenes parkolóhelyekből alig van. A fizetőseknél óránként 7 kunát (kb. 300 forint) kell fizetni. A parkolóautomata csak érmét fogad el, azaz erre fel kell készülni.
  • Pag városban csak egy benzinkút van.

További beszámolók

Ahogy közeledünk Pag-szigethez, balra feltűnik a sziget kopár, sziklás lába és a jellegzetes bevezető híd. A híd előtt található egy parkoló és egy egyszerű büfé, ahol sokan megállnak fényképezni és gyönyörködni a tájban. Mi is megállunk egy rövid szünetre, élvezzük a látványt és a sziget különleges hangulatát. A következő pihenőhelyünk nagyjából egy órával később lesz, amikor már Pag városától 10-12 kilométerre járunk. Itt, balra, egy tengernyelv nyúlik be, ahol a sekély tengervíz párologtatásával sót állítanak elő. Ez a mesterség a szigeten már évszázadok óta zajlik. A kis párologtató medencéket elválasztó zsilipek és a csatornák faoldalai sok helyen még ma is az eredeti anyagból készültek. Az ipar itt szinte változatlan, szemben a hegy tetején sorakozó modern szélerőművekkel, amelyek lapátjai folyamatosan forgatják a levegőt, a 21. század technikáját idézve.

Pag városában megállunk nézelődni, tájékozódni és felfedezni a települést. Az óváros szűk, sima mészkővel burkolt utcái a templomtérre vezetnek, ahol apró boltok sorakoznak. A boltok egy része helyi kézműves termékeket és gasztronómiai különlegességeket kínál, mint például bor, olívaolaj vagy kecskesajt, míg mások inkább turistáknak szánt szuvenírekkel és giccsekkel vannak tele. Bár a város hangulata különleges, a turisták között csak ritkán találkozunk magyarokkal, és a helyi életet inkább az autentikus, csendes nyugalom jellemzi.

Pagról két útvonal vezet Novalja felé. A főút, a 106-os, helyenként elágazik, ahol egy lenyűgöző panorámaút tárul elénk. Ez az út több szakaszon nincs aszfaltozva, mégis sokan használják, és kisebb üdülőtelepek is épültek a környékén. Az út a hegy oldalában kanyarog, nagyjából 80-120 méterrel a tengerszint felett, csodás kilátást nyújtva a sziklás hegyoldalakra és a tengerre. A víz színe a halványkéktől a mélykékig változik, attól függően, hogy milyen mély az adott szakasz. A partszakasz változatos: apró öblök és lagúnák tagolják, amelyek egy részét magányos fürdőzők vagy kisebb csoportok foglalják el. Ezek a helyek tökéletesek a nyugalomra és a természet közelségének élvezetére.

Pag-sziget továbbra is a letisztult szépség és az érintetlen természet szimbóluma, ahol a modernitás és a hagyományok különleges harmóniában találkoznak.



Eleinte kicsit aggódtam Pag-sziget kopár tájai miatt, de végül teljesen lenyűgözött a látvány. Bár sok helyen sziklás és kopár a táj, vannak olyan részek is, ahol a növényzet olyan sűrű, hogy eltakarja a tengert. Érdemes bejárni a sziget minden szegletét, mert tele van eldugott, festői helyekkel és lenyűgöző sziklás öblökkel. Számomra a hegymászás jelentette a legnagyobb élményt, mert a panoráma fentről egyszerűen elképesztő. Az esték külön hangulatot kapnak a hegyoldalban bégető birkáktól, ami igazán különlegessé teszi az itt töltött időt.

A szigeten rengeteg gyógynövény és fűszernövény található, amelyekből érdemes hazavinni egy keveset. Ha erre nincs lehetőség, a helyi üzletekben kapható fűszerkeverékek is remek választásnak bizonyulnak. Mi a szigetre vezető hídon érkeztünk, ahonnan már érkezéskor gyönyörű panoráma tárul elénk. Ne hagyd ki a várrom megtekintését sem – igazán különleges helyszín, amely jól illeszkedik Pag vadregényes tájaihoz.

       


Pagról nagyon megoszlanak a vélemények – van, aki szerint túl kopár, más viszont romantikusnak látja. Mi mindkettőt felfedeztük benne.

Már az odavezető út is különleges: mielőtt elérnénk a horvát tengerpartot, egy hosszú alagúton kell átkelni a hegy alatt. Az alagút előtti oldalon, tehát a „szárazföld” felőli részen párás, borongós a levegő, és buján zöldell a növényzet – mintha a Jurassic Park díszletébe csöppennénk. Ám amint átjutunk a hegy túloldalára, hirtelen tűző napsütés, kietlen, sziklás táj fogad. Pag szigetét könnyedén elérhetjük egy hídon keresztül, tehát a megközelítés kifejezetten egyszerű.

A sziget belseje valóban kietlen: sziklák, poros utak, kóborló kecskék – szinte holdbéli táj. Nem is csodálkoztunk túlzottan, amikor egy „Vigyázat, UFO-veszély!” táblába és egy lezárt területbe botlottunk.

A tengerpart viszont lenyűgöző: kristálytiszta víz, váltakozóan homokos és köves partok, igazi mediterrán nyugalom.

Ami számomra külön élmény volt, azok a helyi ízeltlábúak. Tudom, kissé szokatlan hobbi – gyermekorvosként mindig is vonzott a természet világa. De esküszöm, ilyen tenyérnyi lepkéket még sehol Európában nem láttam! A „csúcspont” viszont az apartmanban talált szkolopendra volt – egy karcsúbb ceruzára és százlábúra emlékeztető jószág, elöl csáprágóval, hátul méregtüskével (igen, a skorpió rokona). A párom – egy 2 méteres, jó másfél mázsás férfi – amikor meglátta, helyből az ágyra ugrott. (Nem kis mutatvány volt tőle!) Szerencsére sikerült befogni – bezártuk egy dobozba, és a háztól távolabb szabadon engedtük. Nem akartam, hogy elpusztítsuk.

Pag városa maga nem hagyott mély nyomot bennünk – néhány szép épület ugyan van, de összességében semmi igazán emlékezetes.


Horvátország egyik legkopárabb szigete kétségkívül Pag, ahol a kavicsos és sóderes strandok fölé magasodó hegyek látványa némileg Krétát idézi. A legpraktikusabb a szigetet Zadar felől, a déli, ingyenes hídon keresztül megközelíteni, így az út csodás völgyek között kanyarog. Mi is ezt az utat választottuk a családdal. A kopár domboldalakon mindenhol juhok legelésznek, és a főút mentén egymást érik a sajtüzemek. A helyiek rendkívül büszkék a híres pagi juhsajtra, amely friss paradicsommal és uborkával reszelve igazi nyári csemege. Ha valaki az autentikus, mediterrán hangulatú kisvárosokat is kedveli, érdemes ellátogatni a sziget névadó településére, Pag városába.

Pag város strandja a nyári hónapokban zsúfolt, de május végén alig néhány helyi lakos fürdőzött velünk a tengerben. A parton viszont sok volt a tengeri sün, így ajánlott strandcipőt viselni. A tengerparti teraszokról nemcsak a halászhálókkal díszített kikötőben gyönyörködhetünk, hanem meg is kóstolhatjuk a város egyik legjobb kávéját. A strand az óvárosból egy kis hídon keresztül érhető el, amely egy elhagyatott épületekkel teli térre vezet. Ottjártunkkor már készültek a vásárosbódék a régi raktárak mellett, így valószínűleg nyáron itt egy nyüzsgő piac nyílik majd. Pag belvárosa a szűk utcácskáival, több száz éves templomaival és hangulatos tereivel hasonlít sok más horvát kisvároshoz, így aki szeret történelmi falak között barangolni, nem fog csalódni. A sétányról ráadásul remek kilátás nyílik az öbölre és a híres pagi sólepárlóra is.

Mivel május végén Pagon is 30 fok fölé emelkedett a hőmérséklet, strandot kerestünk. Azt mondják, hogy a szigeten több homokos partszakasz található, mint Horvátország más részein, de a hosszú, finomszemcsés, széles fövenyek itt sem jellemzőek. Povljana ideális választás lehet kisgyermekes családok számára: az egyik végén kavicsos, pálmafás strand található, a másik végén pedig homokos öblök bújnak meg a füves dombok alatt. Itt kevesebb a tengeri sün, és valóban puha homokra lehet leteríteni a törölközőt. Furcsának találtuk viszont, hogy a strandbüfék és a szolgáltatások a köves partszakaszon összpontosulnak, míg a homokos strandon még egy mosdó sem volt. Akinek viszont tetszik a vadkemping hangulata, biztosan jól érzi majd magát.

Magyarországon elsősorban a Pag városától 30 km-re található Novalja ismert a fiatalok körében. A város hatalmas bulistrandjai és szórakozóhelyei miatt gyakran Ibizához hasonlítják. Ismerőseim beszámolói szerint a nyári szezonban az alkohol, a drogok és az alkalmi kalandok sem ritkák, így sokan modernkori Szodomaként emlegetik. Májusban azonban a híres szórakozóhelyek még nem nyitottak ki, és a bulistrandokhoz közlekedő buszjáratok sem indultak el. Novalján ilyenkor még csak a helyiek fürdőztek a központi kavicsos strandon, és nagy erőkkel folyt a sétány karbantartása a nyári roham előtt.

Egy tengeralattjárós túrát azonban nem hagyhattunk ki: soha nem láttunk még ennyi tengeri sünt és tengeri uborkát egy helyen, mint itt, a fehér köves, sóderes tengerfenéken. Novalja tele van apartmanokkal, éttermekkel, bárokkal és üzletekkel, hiszen a nyári hónapokban érkező fiatal turisták tömegeit ki kell szolgálni. Talán az előre látható tömeg és a főszezon fárasztó tempója miatt, de már most is érezhető volt az eladók és vendéglátósok enyhe fásultsága – a vendégszerető kedvesség helyett inkább egyfajta unottság jellemezte a helyet.


Ha valaki már unja a napozást, és egy kis mozgásra vágyik, szerencsére több lehetőség is kínálkozik a szigeten.

Elsősorban érdemes kipróbálni a terepen is jól jelölt „Élet a Marson” túraútvonalat. Ez valóban marsbéli tájakra emlékeztet, ahol főként csupasz sziklák uralják a látképet. A távok változatosak: a legrövidebb kör, amely Metajna falut és a Rucica strandot köti össze, kb. 4 kilométeres; a leghosszabb változat közel 20 kilométer hosszú.

Egy másik remek lehetőség a természet és a szép panorámák kedvelőinek a sziget legmagasabb pontjára, a Sveti Vid csúcsra vezető túra. Háromféle útvonal közül lehet választani: az első, legmeredekebb út a tenger és a sziklás partszakasz felől vezet; a második egy juhhodályokkal szegélyezett ösvény Kolan falu irányából; a harmadik pedig a Šimuni kemping felől indul, és ez a legkíméletesebb. A csúcsról nagyon kellemes kilátás tárul elénk.

A gyalogtúrákon kívül kerékpározni is lehet, de csak óvatosan ajánlom. Ha nem vagy gyakorlott országúti vagy hegyikerékpáros, akkor inkább ne itt kezdj bele. Pag szigete nem igazán kedvez a bringásoknak: a domborzat sok helyütt megerőltető, az aszfalton túli utak nehezen járhatók, és a sziget hosszan elnyúló formája miatt ritkán lehet értelmes körtúrákat tervezni. (Én személy szerint nem kedvelem az „oda-vissza” típusú útvonalakat.)


Mi a 2-es parkolóból indultunk neki az ösvénynek. Jó kis túra a sziget szárazföld felőli oldalán fekvő öbölig, birkák között! Fontos betartani az ajánlást: masszív túracipő és elegendő víz legyen nálad! Az öböl után nem a kijelölt útvonalat követtük, hanem a Komoot applikáció útmutatását. Ez viszont egy nagyon megerőltető, részben ösvény nélküli útra vitt minket, egy kiszáradt patakvölgyön keresztül! A kilátás fantasztikus volt, még egy kis „csúcshódítás” élménye is járt hozzá. De onnantól már semmilyen jelzést vagy útmutatót nem találtunk – csak az alkalmazás nyomvonalára lehetett hagyatkozni. Utólag nem ajánlanánk ezt az útvonalat, bármilyen szép is volt a táj és a panoráma!

A „mi” utunk végül visszavezetett a 2-es parkolóhoz. A hivatalosan jelzett túraútvonal egyébként Metajna faluba tart, ahonnan az autóhoz az aszfaltúton kellene visszasétálni.


15. hosszúsági kör – különlegesség Pag szigetén

A Pag szigetén áthalad a 15. keleti hosszúsági kör, méghozzá pont a sziget közepén! Érdekesség, hogy a közép-európai időszámítást (CET) ehhez a hosszúsági körhöz igazítják.

A metszéspontnál egy sötét márványból készült emlékmű áll, amelyen ábrázolva van a hosszúsági kör áthaladása. A kőoszlopon egy függőleges márványcsík mutatja a pontos vonalat – itt valóban azt érezhetjük, hogy Pagon jár az idő a legpontosabban Horvátországban. A 15. hosszúsági kört jelző emlékmű a Sveti Vid hegycsúcs alatt található, kb. 5 kilométerre Pag városától, egy kavicsos úton, amely Bosana felől vezet a híres Zrće strand irányába.

Pag sziget kőkerítései

Már a szigetre való belépés után is feltűnnek a furcsa, kőből rakott kis kerítések – először azon tűnődtem, mi szükség van rájuk, hiszen a juhok ismerik gazdájukat, és még két év után is emlékeznek a hangjára. De ezek a kőfalak bizony legelők elkerítésére szolgálnak, és összesen mintegy 1000 km hosszan futnak végig a szigeten! Olyan magasra rakják őket, hogy a juhok ne tudjanak átugrani, de a bura nevű erős szél se tudja feldönteni őket.

Sólepárlók – „Saline” Pag szigetén

Pagon működnek Horvátország egyik legrégebbi sólepárlói – sőt, néhányukat az országút mellől is látni lehet. Ezek a „salinák” hagyományos, agyagmedencék, amelyekben a tengervíz elpárologtatásával nyernek sót. A pag-i só igazi különlegesség: szuvenírként is megvásárolható, de akár otthon is felhasználhatjuk főzéshez. Én például Splitben vettem egy Adriai-tengerből származó sóval készült csokoládét, az ilyen emlékeket szeretem a legjobban.


Pag-sziget (horvátul otok Pag) a horvát tengerpart egyik különleges szigete, és bár viszonylag kevesen tudják, magyar vonatkozású történelmi emlékekkel is bír, mivel több évszázadon át a Magyar Királyság része volt.

Íme a legfontosabb magyar történeti vonatkozások:

1. A Magyar Korona része volt
Pag a középkorban a Dalmáciai területekhez tartozott, amelyek a 12. századtól többször is a Magyar Királyság fennhatósága alá kerültek. 1102-től, a horvát–magyar perszonálunió megalakulásával a király közvetve Pag sziget fölött is uralkodott, noha a mindennapi igazgatást helyi nemesség vagy velencei befolyás végezte.

2. Anjou- és Zsigmond-kori kötődések
A 14. században, különösen I. (Nagy) Lajos király uralkodása idején (1342–1382), Dalmácia visszakerült a Magyar Királyság erősebb ellenőrzése alá, beleértve Pagot is. A magyar uralkodók több ízben hadakoztak a Velencei Köztársasággal Dalmácia birtoklásáért. Pag városának védelmi és közigazgatási rendszere is részben ebben az időszakban formálódott ki.

3. Pag város címere – magyar hatás nyomai
Pag város régi címerén is felfedezhetők olyan elemek, amelyek a középkori magyar heraldikában is jelen vannak, például a vágásos pajzsforma, illetve a város korabeli pecsétjein a magyar uralkodók nevei is megjelentek.

4. A magyar nemesség és Dalmácia kapcsolata
Több magyar nemesi családnak is voltak érdekeltségei a dalmát szigetvilágban, köztük Pag környékén. A kereskedelem, a sóbányászat és a tengeri útvonalak stratégiai szerepe miatt ezek a területek gazdaságilag is fontosak voltak a magyar korona számára.

5. A 16. századtól a Habsburgok révén
Pag a Habsburg-ház hatalmával együtt továbbra is a Magyar Szent Korona Országaihoz tartozott elvileg, még ha a tényleges uralom változó is volt a török–velencei háborúk és más geopolitikai átrendeződések következtében.

Fotóegyveleg

R. Gyuri fotója

A fotón látható sziklás partvidék és a kis zöld-fehér jelzőtorony a sziget egyik jellegzetes látványeleme. Ez a terület népszerű a látogatók körében a különleges sziklák és a tenger lenyűgöző kék színe miatt. A közelben található Fortica egy kisebb várrom, amelyet érdemes meglátogatni, mert fantasztikus kilátást nyújt a környező tájra és a Pagi-hídra.- R. Gyuri fotója

R. Gyuri fotói

Vissza az elejére


Kommentek

Samu Péter, 2019. 08. 07. 10:26
A Trincel strand valóban gyönyörű helyen van csak sajnos nagyon sok az eldobott szemét, cigaretta csikk és mint a heringes dobozban megmozdulni nem lehet.


Bóka Marci, 2019. 02. 21. 12:12
2017 nyarán egy 3 hetes horvát tengerparti bicikli túrám alatt jutottam el a szigetre!5napot/4ejszakat töltöttem a szigeten végig vadkempingezve!
Tényleg rettenetesen kopár, de valahol ez adja a szépségét.A kompátkelés után a sziget belseje fele vezető út mellett van egy szeméttelep,undorító az egész meg a környéke is tekintve hogy elég szeles hely,es a nylon zacskokat meg szemetet viszi ezer fele a szél!Aztán megérkezik az ember Novaljába!Aminek rossz nevet adtak a horvátok,mert ez nem NovALJA,hanem LEGALJA!A városkában eleve nincs semmi kátnivaló kivéve ha a külföldi fiatal részeg hőzöngő bulizó turistahordák annak számítanak!Egy pukkanat az egész hely,a jóízlés határán belül nem lehet róla nyilatkozni!Mindemellett még pofátlanul drága is,viszont érdemben csak itt lehet bevásárolni van pár nagyobbacska szupermarket!Szerintem összesen 3 órát nem töltöttem itt!Ez a varos gyakorlatilag a zrice beachre indulo csőcselék gyűjtőhelye!Inkább metajna fele vettem az irányt!Abban a helyben nem kellett csalódnom,főleg nem a rucica strandban!mese szerű hely engem teljesen elvarázsolt!Egy éjszakát töltöttem a partján!Aztán vissza Novalja,majd mondom ha mar itt vagyok csak megnézem ezt a zrice beachet is,de nem kellett volna.....szeméthegyek,drogos okádó csürhe minden fele még napközben is!Úgyhogy azonnal tovább sveti duh beachre!Szerintem ez a legszebb a szigeten!Sznorkelezni egyszerűen kiváló.Itt is éjszakáztam egyet aztán a part menti gyalogos trailen bicikliztem at Pag faluba,ami maga a tömegnyomor földi megtestesítője!Még csak szépnek sem mondanám a helyet,egyszerűen semmi extra nincs benne!Aztán tovább Povljana fele,na ez mar inkább nekem való!Szép romatikus öblök partszakaszok!Itt is aludtam egyet!majd Miskovici után elhagytam a hídon a szigetet!Összességében nagyon tetszett leszámítva az általam csak legaljának emlegetett részt!


Riha Laci, 2018. 07. 30. 06:12
Most indulunk haza Pag városból.
Mi a Ceska strandra jártunk Pag ból.
Napernyő+vizicipő ajánlott.Víz kristálytiszta.
Pag város nem túl nagy ,nekünk tetszett.
Vendéglátó helyekröl csak pozitívot tudok mondani, minden rendben volt mindenhol.
Parkolás ,mi a Meridijanban laktunk reggeli "közepes alá"a szobák nem rossz, parkolás nem egyszerű de megoldható.
Rendőrt egyszer láttunk.
Voltunk olajfaligetben ami Lunban található. Van egy 1600 éves olajfa amire ha ráteszed kezed v. a talpad érezni az energiáit.
Nekünk tetszett Pag sziget mi visszajönnénk.
Üdv


Barbara, 2018. 06. 25. 21:01
Most jöttünk haza Novaljaról és szerencsére semmi olyan negatívumot Nem tapasztaltunk amiket korábban olvastunk. Fantasztikus hely és ha valaki veszi a fáradságot akkor pár nap alatt bejárhatja a környező falukat-városokat. Mind más-és más gyönyörű különféle strandokkal. Magyar beszédet talán 3 alkalommal hallottunk és többségében horvátokat láttunk a szigeten. Novalja bàja lenyűgöző még a pezsgő nappali- és éjszakai élete mellett is. Fiatalokkal sem volt negatív tapasztalat (éjszaka sem!) A helyiek nagyon kedvesek az árak viszont magasak. Lefelé úton végig autópályán mentünk (első kapunál 47 kunát másodiknál 132 kunát fizettünk ). Hazafelé a 8as úton mentünk végig és azt kell mondanom hogy Pag-szigethez képest mind kiépített turista település, így a két hét múlva esedékes nyaralást is szigetre ttervezzuk .ÖsszességébenPag-sziget különleges és változatos hely csak ajánlani tudom 🙂


Kiss István, 2015. 04. 08. 19:36
Üdv Roland de nem tanállak.Aztán te hogyan tervezed a nyaralást?


Lukács Roland, 2015. 03. 01. 09:12
Oké folytassuk: A nevem Lukács Roland és a profilképem fekete-fehér és egy mesterlövészpuskával fekszek


Kiss István, 2015. 02. 09. 20:54
Helló mindenki,alig várom a nyarat,de szerintem a tenger nem csak nyáron szép.Üdv Roland,de melyik? Folytassuk a csevegést a facebokon.


Lukács Roland, 2015. 01. 28. 15:15
Üdv! Engem érdekelne


Kiss István, 2015. 01. 22. 19:21
Mi az idén mindenképp elmegyünk,és végig utazzuk Pag szigetét.Még nem voltunk ott.Csábítóak a leírások és egyre jobban tetszik a hely.Aki szeretne velünk együtt eljutni és ott nyaralni az jelentkezzen!


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon





SZÁLLÁSFOGLALÁS





FOTÓGALÉRIA