.
Lopar északi, rejtettebb része, a Sahara Beach közvetlen környéke - P. Cs. fotója
.
A Ciganka Beach környéke - S. A. fotója
Tetszett:
A Paradise Beach homokos partjának karibi hangulata kora reggel
A Geopark ösvényein vezetett túrával a különleges sziklaformációk felfedezése
A San Marino beach vízi vidámparkjában a gyerekekkel való játék
Az esti sétányon a helyi méhész standjánál kóstolt levendulás méz
A Livačina-öböl rejtett, homokos partszakaszának felfedezése
Az apartmanunk teraszáról a Velebit-hegység napfelkeltéjének fotózása
Nem tetszett:
A Paradise Beach zsúfoltsága és a hangos animációs programok délután
A part menti éttermek előtti agresszív "becsalogatók" zaklatása
A főstrand parkolójában a 15 eurós napi parkolási díj
A San Marino komplexum környéki éttermek túlárazott, gyenge minőségű ételei
A homokos parton a szeles napokon a mindent belepő homokvihar
A hétvégi tömegben a napágyakért folytatott reggeli versenyfutás
A strandokon nincsenek ingyenes vécék, ezért az emberek a tengerbe pisilnek. A víz annyira sekély, hogy fertőzésveszélyt jelenthet, különösen ott, ahol főként kisgyerekek és babák fürdenek. (2024)
A strand egyszerűen kritikán aluli. A vécé 1 euró, és borzasztóan koszos. (2024)
Kristálytiszta homokos strand Loparon, gyönyörű Óváros, egyszerűen tökéletes gyermekes családoknak is. (2024)
Ha igazi homokos partot keresel lassan mélyülő vizzel, ami hamar felmelegszik, akkor: Rab sziget, Lopar.
Aki nem szeret éles köveken vagy kagylókon botorkálni, annak Lopar igazi megváltás: itt tényleg mezítláb lehet bemenni a vízbe. A part teljes hosszában finom homok borít mindent, a víz alatt is. Fürdőcipőre semmi szükség, ami gyerekeknél és idősebbeknél különösen nagy előny. Ez Horvátországban ritka kincs – ha valaki homokos tengerpartot keres, ne is nézelődjön tovább: az a hely Lopar.
Rab szigeten, Loparban van a horvát tengerpart leghosszabb homokos strandja. Abszolút gyerekbarát, akár 150 m. hosszan biztonságban be mehetnek, mert lassan mélyül. Minden igényt kielégítő szolgáltatások, kicsiknek nagyoknak.
Lopar valóban gyönyörű fekvésű, és nem véletlenül híres a kisgyermekes családok körében: a sekély, lassan mélyülő víz és a homokos part ideálissá teszi a kicsik számára. Nekünk azonban talán éppen a tömeg, a zajos strandélet és a délutánra már kellemetlenül felmelegedő, túl sekély víz vette el kissé a kedvünket. A part nyugalomra vágyó felnőtteknek kevésbé lehet vonzó, főleg főszezonban.
Ha valaki mégis ellátogat ide, érdemes korán érkezni, hogy legyen hely az árnyékban. Napernyőt mindenképp érdemes hozni vagy bérelni, mert a homok gyorsan felforrósodik. Ha csendesebb élményre vágysz, érdemes átsétálni a közeli kisebb öblök valamelyikébe – ott sokkal nyugodtabb a hangulat.
A Rajska strand zsúfolt volt, ahogy az lenni szokott a legismertebb helyeken, de szerencsére a közeli Dubac homokos partja sokkal nyugodtabbnak bizonyult, és szépségben sem marad el tőle.Lopar fő strandján egy napernyő és két napozóágy bérlése naponta körülbelül 13 euróba kerül. Az út túloldalán, egy kevésbé hivatalos, füves részen ugyanez a szett nagyjából 8 euróból is kijön. Ennek a strandnak nagy előnye, hogy hosszan elnyúló, sekély vízű partszakasz tartozik hozzá – a gyerekek imádják, mert sokáig gázolhatnak a vízben, mielőtt úszásra alkalmas mélységbe érnek.
Lopar számos strandját bejártuk, összesen hetet próbáltunk ki. A kisebb, csendesebb partszakaszokon is lehet napozóágyat és napernyőt bérelni, gyakran 8 euró körüli napi áron. Több olyan hely is akad, ahol érdemes sznorkellel merülni – tiszta a víz, érdekes az élővilág. Két strandon csónakbérlésre is van lehetőség, akár rövidebb kirándulásra, akár egy kis önálló felfedezésre.
Maga Lopar nem bővelkedik boltokban, viszont a strandok környékén sok árus kínál strandoláshoz szükséges felszerelést. Van egy nagyobb, jól felszerelt szupermarket is, a Konzum Markt. Étkezéshez nagyon ajánljuk a Creshendo pizzériát – gyors, finom és hangulatos. Éjszakai élet nem jellemző a településre, de egy tengerre néző koktélbárt különösen kedveltünk a panoráma miatt.
A strandoláson túl is tartogat élményeket a környék: találtunk nyugodt, homokos öblöket, felfedeztük a közeli Geoparkot, sétáltunk a dombok között, és egy üvegfenekű katamaránnal ellátogattunk néhány szomszédos szigetre is. Komppal Krk szigete is elérhető, az út nagyjából egy óra húsz perc. Loparból rendszeres buszjáratok indulnak Rab sziget más részeire – például a 15 kilométerre fekvő Rab városába is kényelmesen el lehet jutni tömegközlekedéssel.
Lopár közelében érdemes felkeresni a Dubac-öblöt – bár a parkolótól hosszabb séta vezet le, a látvány és a nyugalom minden lépést megér. Ez az öböl a sziget egyik legmelegebb vizű pontja, a tenger itt szinte langyos, még kora délelőtt is. A táj lenyűgöző, a homok aranyszínű, és általában csak néhány fürdőző osztozik rajta, így igazi elvonulós hely.
Érdemes vízcipőt hozni, mert a part egyes részei kövesek, de a középső szakaszon már homokos az aljzat. Árnyék kevés van, így napernyőt vigyünk magunkkal, ha hosszabb időre tervezünk maradni. A természet itt még érintetlen, nincs kiépített infrastruktúra – épp ez adja a varázsát.
A strand már nem olyan szép, mint néhány évvel ezelőtt: több sorban napágyak és napernyők sorakoznak közvetlenül a vízparton. Akik csak pokróccal vagy törölközővel érkeznek, azoknak ezek mögött kell helyet keresniük.A vízben nagyon sokáig be lehet sétálni, és még mindig sekély marad, ezért kisgyerekek számára kifejezetten alkalmas.
Eddig még rendben is lenne, de ahogy mások is írták korábban: büdös van. A strand első pillantásra szépnek tűnik, de a homok alatt alig 2–3 centiméter mélyen fekete, bűzös iszap rejtőzik.
A gyerekek, akik homokvárat építenek, valójában fekete várakat építenek, és estére alapos fürdetésre szorulnak – különben megmarad rajtuk a parton tapadt iszapszag. (2024)
Családi nyaralásra mentünk Loparba. A strand szép volt, különösen a gyerekek számára, mivel a víz sekély. Azonban az éttermek személyzete udvariatlan.
Ajándéktárgyat sem érdemes venni: a bazárokban különösen a fiatal eladók tiszteletlenek és durvák, még kiabáltak is velünk, amikor nem vettünk meg valamit. Úgy tűnik, csak a pénzed kell nekik, de fogalmuk sincs arról, mi az az udvariasság. (2024)
Jobb strandok találhatók Banjolban, Gonarban vagy Barbatban.
Lopar (Rab sziget) szállásválasztásánál több egyedi szempontot kell figyelembe venni:
A Paradise Beach (Rajska plaža) környéki szállásoknál fontos tudni, hogy ez Rab egyik leglátogatottabb strandja, így július-augusztusban jelentős a zsúfoltság és zajterhelés akár késő estig. A strand közvetlen közelében lévő apartmanok drágábbak, de kényelmesebbek családoknak, viszont a nyüzsgés miatt kevésbé nyugodtak.
A központtól távolabbi, félsziget felé eső apartmanok (Livačina, San Marino kemping környéke) csendesebbek, több kis öböllel és vad strandokkal, viszont innen minden szolgáltatásért be kell menni a központba. Itt viszont gyakran jobb ár-érték arányú szállásokat lehet találni.
A falu központjában található apartmanok előnye, hogy közel vannak a boltok, éttermek, de innen a strandokig séta szükséges. A magaslati részeken található szállások nyugodtabbak és szebb kilátással rendelkeznek, de a tengerpartig tartó séta a nyári melegben megterhelő lehet.
Helyi sajátosság, hogy Lopar partvidéke sekély, homokos (ami ritka Horvátországban), így kisgyerekes családoknak ideális, viszont aki úszni szeretne, annak a mélyebb részekig ki kell sétálnia. A "sea view" a magasabban fekvő apartmanoknál valóban panorámás kilátást jelent a San Marino-öbölre.
A parkolás általában nem jelent olyan nagy problémát mint más településeken, de a Paradise Beach közvetlen közelében lévő apartmanoknál főszezonban ez is nehézkes lehet. A falu szélén található újabb építésű apartmanházak modernebbek és jobban felszereltek, de innen hosszabb sétával kell számolni mindenért.
Az északi öblök (Sturić-öböl, Sahara beach) környéki szállások természetközelibbek és csendesebbek, de csak autóval érdemes itt megszállni a távolság miatt. Itt viszont kevesebb a turista és szebbek a strandok.
Ajánljuk ezeket a szálláshelyeket (2025):
2 csillagos: Lopar Family Hotel ,
3 csillagos: Lopar Sunny Hotel, Hotel Sahara, Hotel Veli Mel Sunny, Hotel Epario , Pension Gasthaus Dragica ,
4 csillagos:Hotel Bellevue , Residence San Marino
-------------------------
Nem ajánlott szálláshelyek: San Marino Sunny Resort by Valamar , Hotel Veli Mel ,
-----------------------------------------------
,, Lopáron a Paradiso kempingben már csak mobilházak vannak. A telepített lakókocsikat megszüntették. A mobilházak tuti kényelmesek. A part homokos a víz meleg, száz métereket lehet menni a vízben olyan sekély, kimondottan gyerekbarát." (2021)
----------------
Lopárnál a part homokos, a vízben is. Vizicipő nem kell. San Marino kemping ott vannak mobilházak is, több cégnek is. A legjobb választás. (2021)
Én nem Loparon foglalnék szállást. Kiesik mindentől. Rab 25 km hosszú, tehát bárhol ott vagy 10 perc alatt autóval. Ha rám hallgatsz, inkább Barbat, Banjol, Kampor ahol szállást keress. Közelebb van az óvároshoz, Lopárra meg át tudtok menni strandra
A fotón látható liliputi vasúttal lehet közlekedni Loparon belül.
Van közvetlen buszjárat Rabra, a központban, illetve a körforgalom mellett lehet rá felszállni. Taxi hajók is vannak. (2022)
A sziget megközelítése alapvetően kétféle módon történhet: komppal Stinica kikötőjéből, amely járműveket is szállít, vagy gyorshajóval, amely csak utasokat fogad. A kompközlekedés Rab város kikötőjébe érkezik, ahonnan autóval vagy busszal lehet továbbhaladni Lopar felé, mintegy 15 kilométeres úton.
Lopar belső közlekedése viszonylag egyszerű rendszert követ, köszönhetően a település méretének és elrendezésének. A főút mentén helyezkednek el a fontosabb szolgáltatások, éttermek és boltok, míg a mellékutak a különböző strandok és szálláshelyek felé ágaznak el. A település domborzati viszonyai miatt az utak helyenként meredekek lehetnek, ami érdemes figyelembe venni, különösen ha gyalogos közlekedést tervezünk.
A parkolás Lopar területén általában nem jelent nagy problémát, különösen ha szálláshelyünk biztosít parkolóhelyet. A legtöbb hotel, apartmanház és magánszállás rendelkezik saját parkolóval, amely ingyenesen vagy csekély díj ellenében vehető igénybe. A főszezonban azonban a strandok közelében lévő közparkolók gyorsan megtelhetnek, különösen a Paradicsomi Strand (Rajska plaža) környékén, amely Lopar fő vonzereje.
A közparkolók díjazása időszakonként változhat, de általában órás vagy napidíjas rendszerben működnek. A parkolóautomaták többsége kuna érméket fogad el, bár egyre több helyen lehet bankkártyával is fizetni. Érdemes megjegyezni, hogy a parkolási szabályok betartását rendszeresen ellenőrzik, és a szabálytalan parkolásért bírságot szabhatnak ki.
Lopar egyik sajátos közlekedési jellegzetessége a vízi taxi szolgáltatás, amely összeköti a település strandját a közeli kisebb, nehezebben megközelíthető öblökkel és strandokkal. Ezek a motorcsónakok rendszeres menetrenddel közlekednek a turistaszezonban, és viszonylag olcsó alternatívát jelentenek az izgalmas partszakaszok felfedezésére.
A gyalogos közlekedés természetesen a legalapvetőbb módja Lopar felfedezésének. A település központi része jól bejárható gyalogosan, a strandok között pedig parti sétányok húzódnak. Fontos megjegyezni, hogy néhány partszakasz csak gyalogosan közelíthető meg, keskenyen kiépített ösvényeken keresztül, ami különleges hangulatot kölcsönöz ezeknek a helyeknek.
A közlekedési infrastruktúra szempontjából érdemes megemlíteni, hogy Lopar útjai általában jó állapotban vannak, de a mellékutak néhol keskenyebbek lehetnek, és helyenként megtalálhatók a tipikus mediterrán kőfalak, amelyek szűkíthetik az utat. Az útjelzések horvátul és általában angolul is fel vannak tüntetve, így a tájékozódás nem jelent különösebb nehézséget a külföldi látogatók számára sem.
Lopar éttermeinek jelentős része a tengerparti sétányon vagy annak közelében található, különösen a népszerű Paradicsomi Strand (Rajska plaža) környékén. Ezek az éttermek gyakran családi vállalkozásként működnek, ahol a fogásokat hagyományos receptek alapján készítik. A tengerre néző teraszokon étkezve nemcsak az ízek, hanem a kilátás is része az élménynek.
A helyi konyha alapját természetesen a friss tengeri fogások adják. A halak közül különösen népszerű a brancin (tengeri sügér), az orada (aranydurbincs) és a skarpina (skorpióhal), amelyeket általában egyszerűen, grillezve, olívaolajjal és mediterrán fűszerekkel készítenek el. A tintahal szintén gyakori alapanyag, amelyet töltve, rizottóban vagy salátában is kínálnak. A kagylók és rákok frissessége kiemelkedő, a „črni rižot" (fekete rizottó) pedig igazi helyi specialitás, amelyet tintahal tintájával feketére színeznek.
A húsételek között megtalálható a báránysült, amelyet hagyományosan vaslábosban (peka) készítenek el zöldségekkel és burgonyával. Ez az étel jellemzően előrendelést igényel, mivel elkészítése hosszabb időt vesz igénybe. A ćevapčići (fűszeres darált húsból készült rudacskák) és a pljeskavica (húspogácsa) szintén megtalálhatók az étlapokon, bár ezek inkább a kontinentális horvát konyha specialitásai.
A helyi sajtok közül kiemelkedik a Pag szigetéről származó paški sir, amelynek különleges ízét a legelők sós füve adja. Ezt gyakran előételként kínálják olívabogyóval, prosciuttóval (pršut) és házi kenyérrel. Az olívaolaj minősége kiemelkedő a régióban, gyakran helyi termelőktől származik, és minden fogás elkészítésénél alapvető összetevő.
Loparban számos konoba található, amelyek tulajdonképpen egyszerűbb, rusztikus éttermek, ahol a helyi specialitásokat autentikus környezetben lehet megkóstolni. Ezek gyakran saját termesztésű zöldségeket, házi készítésű borokat és pálinkákat (rakija) kínálnak. Az ilyen helyeken az ételeket általában lassabban készítik, de a várakozást bőven kárpótolja az ízharmónia és a vendégszeretet.
A gyorsétkezés kedvelői számára a településen grill bárok és pizzériák is találhatók, amelyek megfizethető alternatívát jelentenek. A pizza különösen népszerű Horvátországban, és gyakran tengeri alapanyagokkal, mint polip vagy tonhal, teszik egyedivé.
Az édességek között kihagyhatatlan a rozata (helyi flan), a fritule (apró fánkok) és a rafioli (töltött tészta). A fagylaltozók kínálata szintén kiemelkedő, a hagyományos ízek mellett gyakran helyi gyümölcsökből készült különlegességekkel.
Lopar éttermeinek árai változóak, de általában kedvezőbbek, mint a nyugat-európai üdülőhelyeken. A tengerparti éttermek természetesen drágábbak, míg a falu belsejében található konobák kedvezőbb árfekvésűek. A főétkezések ideje nyáron később van: az ebéd általában 13:00 és 15:00 között, a vacsora pedig 20:00 körül kezdődik.
Feltétlenül érdemes kipróbálni a helyi borokat is, különösen a fehér žlahtinát és a vörös plavacot. Ezeket gyakran kínálják házi borként (vino domaće) az éttermekben. A sör kedvelői a helyi és horvát márkákat, mint a Karlovačko vagy az Ožujsko választhatják.
A tengerparti éttermek többsége szezonális jelleggel működik, főként áprilistól októberig tartanak nyitva, míg a település központjában található vendéglátóhelyek közül néhány egész évben fogadja a vendégeket. Nyáron, különösen az esti órákban ajánlott az asztalfoglalás a népszerűbb éttermekben.
xxxx
A Laguna étterem étlapján van magyar fordítás is.
Itt van három helyi, nem turistás, megfizethető vendéglő Loparban, Rab-szigeten, amelyek népszerűek a helyiek körében:
Ristorante Feral: Ez a családi tulajdonban lévő étterem barátságos légköréről és friss tengeri ételeiről ismert. A helyiek különösen ajánlják az sütőben sült polipot és a kagylókat. Bár valamivel drágább, a minőség és a frissesség miatt kedvelt a környékbeliek körében.
Bistro Lanterna: A Lopar 80 címen található bistro mediterrán, európai és horvát konyhát kínál. Nagyszerű szolgáltatásáról és megfizethető árai miatt ismert, ami a helyiek körében népszerűvé teszi. Az ételek frissen készülnek, és a menüben számos lehetőség található a tengeri ételektől a húsételekig.
Navigator: Ez a hely hangulatos légkört kínál, főleg olasz és tengeri ételekre specializálódott. Népszerű a pizzái és tengeri ételei miatt, és jól ismert megfizethető árai miatt. Központi elhelyezkedése ellenére megőrzi a helyi báját, ami kevésbé turistás.
Az ételek nagy csalódást jelentettek. Az előre grillezett halat mikróban melegítik fel – és ennek megfelelő az íze is. Hagyományos horvát konyhát itt hiába keres az ember. Sajnos hatalmas csalódás volt az egész. (2023)
Lopar, mint kisebb tengerparti üdülőhely, nem kimondottan bevásárlóközpontjairól híres, azonban a turisták alapvető igényeit kielégítő üzletek és piacok megtalálhatók a településen. A vásárlási lehetőségek ugyan korlátozottabbak a nagyobb városokhoz képest, de éppen ez adja Lopar autentikus hangulatát.
A település központjában és a strandok közelében kisebb élelmiszerboltok, szupermarketek működnek, mint a Konzum vagy a Tommy áruházlánc üzletei. Ezekben az alapvető élelmiszerek, italok, napozószerek és strandfelszerelések széles választéka kapható. Nyári szezonban általában hosszabb nyitvatartással üzemelnek, akár este 10 óráig is, hogy kiszolgálják a strandolás után érkezőket. Az árak természetesen magasabbak, mint a kontinentális részeken, de még mindig kedvezőbbek, mint számos nyugat-európai üdülőhelyen.
Lopar egyik karakteres vásárlási helyszíne a helyi piac, ahol a környékbeli termelők kínálják friss zöldségeiket, gyümölcseiket, sajtjaikat és más házi készítésű termékeiket. Itt közvetlenül a termelőktől vásárolhatunk kiváló minőségű olívaolajat, házi készítésű lekvárt, mézet, vagy a térségre jellemző fűszernövényeket, mint a levendula és a rozmaring. A piac általában délelőttönként üzemel, és érdemes korán érkezni a legjobb minőségű árukért.
A helyi kézműves termékek iránt érdeklődők számára a tengerparti sétányon és a központban kisebb ajándékboltok kínálnak emléktárgyakat. Ezekben tipikus horvát kézműves termékeket találhatunk, mint a lavanda (levendulából készült termékek), horgolt csipkék, fából faragott dísztárgyak és helyi kerámiák. Különösen értékesek a hagyományos motívumokkal díszített textiltermékek és a kézi készítésű ékszerek.
A ruházati vásárlás lehetőségei korlátozottabbak Loparon. Néhány kisebb butik kínál nyári öltözékeket, strandruházatot és kiegészítőket, de a komoly divatvásárláshoz érdemes átmenni Rab városába, ahol szélesebb a választék. A strandok közelében természetesen találhatók strandboltok, ahol fürdőruhák, papucsok, strandtörölközők és napernyők is beszerezhetők.
Különleges vásárlási élményt jelentenek a késő délutáni és esti órákban működő standok a tengerparti sétányokon, ahol kézművesek, művészek kínálják termékeiket. Itt egyedi, kézzel készített ékszereket, festményeket, fafaragványokat és más emléktárgyakat lehet beszerezni. Ezek a kis standok általában a főszezonban, júniustól augusztusig üzemelnek, és sajátos mediterrán hangulatot kölcsönöznek az esti sétáknak.
A gasztronómiai különlegességek kedvelői számára ajánlottak a helyi delikatesz boltok, ahol minőségi olívaolajat, házi készítésű pálinkákat (rakija), helyi borokat, szárított tengeri termékeket és fűszereket vásárolhatunk. Ezek kitűnő ajándékok lehetnek az otthonmaradottaknak, vagy emlékeztethetnek bennünket a nyaralásra a szürke hétköznapokon.
Gyógyszertár és drogéria is található Loparon, ahol a szükséges egészségügyi és higiéniai termékek beszerezhetők. A gyógyszertárak nyitvatartása szezonban általában hosszabb, de érdemes ellenőrizni az ügyeleti rendet, ha speciális gyógyszerekre lenne szükségünk.
A fizetési lehetőségek tekintetében a legtöbb üzlet elfogadja a bankkártyákat, de a kisebb standokon és piacon gyakran csak készpénzzel fizethetünk. Bár Horvátország tagja az Európai Uniónak, a fizetőeszköz még mindig a horvát kuna, ezért érdemes váltani, bár sok helyen már az eurót is elfogadják.
A Konzum: az egyik legnagyobb horvát szupermarketlánc, és Loparban is van egy nagyobb üzletük a fő körforgalom közelében. Itt szinte mindent megtalálsz, amire szükséged lehet, az alapvető élelmiszerektől kezdve a háztartási cikkekig.
A Studenac egy másik ismert horvát szupermarketlánc, melynek boltja Lopar 379A címen található. Ez a bolt is jól felszerelt, és hosszú nyitvatartási idővel várja a vásárlókat.
Bár Loparban nincs nagy piac, a közeli Rab városában található piacra érdemes ellátogatni, ahol friss halat, zöldségeket, gyümölcsöket, sajtokat és más helyi termékeket vásárolhatsz. A legjobb választék érdekében érdemes korán reggel érkezni.
1. Loparban található egy turista információs iroda. Az iroda a helyi turisztikai központ része, amely különböző információkkal szolgál a látogatók számára, beleértve a szálláslehetőségeket, a helyi látnivalókat, rendezvényeket és egyéb hasznos információkat. Az iroda címe:
Turistička zajednica općine Lopar
Cím: Lopar 289, 51281 Lopar, Rab-sziget, Horvátország
Telefon: +385 51 775 508
Email: info@lopar.com
Nyitvatartás: Általában hétfőtől péntekig 08:00-16:00 között, de ez változhat a szezonális igények szerint.
Loparnál másfél kilométeres partszakaszon sorakoznak a lassan mélyülő vizű strandok amelyeknek fenyőerdős háttere áldott árnyékot nyújt a nyári hőség idején. Igazi, természetes homokos strandok ezek, s ez különlegesség a horvát tengerparton.
,, Kicsi lányunk reszketett a tengertől, pláne hogy hajóztunk elég kalandosan, szikláktól köves tengerpartokig. Hogy neki is legyen jó, egyszer otthagyva a hajónkat, Lopart céloztuk meg és kislányunk a homokos, enyhén lejtős parton hozzá-bátorodott a tengerhez. (b.r., 2021)
,,Ebben a tömegnyomorban mi az élvezet? 🤔
A látványtól rosszul lettem, az ilyen helyeket messziről kerülöm itthon és külföldön is! (n.n., 2021)
,, Ha a gyerekek már nem homokoznak nincs értelme a homokos strandnak. Kavicsozni is szeretni fognak, és a kaviccsal nem megy tele a ruha az autó és minden.. Olaszországban, Spanyolországban sokkal jobb minöségü homok van..Kristálytiszta homok-homok pl.Lido Di Jesolo...Loparon az egy kicsit iszaposabb a homok...(2021)
k. sz. fotója
Lopar Paradise Beach strandja homokos, lassan mélyülő, meleg vizű. gyermekes családoknak tényleg paradicsom. Éttermek, bazársor, parasailing, és más vízi szórakozás is van.
(Supertarska Draga-n volt a szállásunk, kb. 10 perc autóútra Lopar-tól és ugyanennyire Rab várostól a másik irányba.) Két egész napra átmentünk Loparra. Nagyon jól érezték.magukat a langyos, sekély tengerbe és volt vízi játszótér, vízi bicikli, csúszda stb.
Egy negatív élményem volt: mégpedig az agyondicsért Lopar beach. Sajnos a homokos part egy 8 hónapossal nem opció. Állandoan a szemébe, szájába kente...persze utána ordítás, üvöltés. Nincs egy csepp árnyék sem....sajnos ekkora hőségben a sátor nem elegendő. Illetve a zuhanyozás fizetős....ami megint bosszantó volt, az állandó homok probléma miatt. Egy szó mint száz, nekünk a legjobban Suha Punta Beach jött be a legjobban.
Voltunk Loparon a Paradise beachen, a homokos strand miatt szép hely és nagyon jò a vize délutánra.
Hatalmas, homokos strand, nagyon sekély vízzel. Kifejezetten alkalmas kisgyermekes családok számára. Ennek megfelelően viszont nem egy nyugodt hely. Paradise Beach-nek vagy San Marino Beach-nek is hívják, de számunkra nem volt igazán paradicsomi élmény. Rab szigetén ennél sokkal szebb öblök is vannak, szintén homokos parttal. Ahogy mondani szokás: gyerekeknek rendben van, de egyébként inkább csalódást keltő. (2023)
Az egyik legelbűvölőbb strand a sziget északi részén. Könnyen megközelíthető, és minden alapvető szolgáltatás megtalálható. A tenger kristálytiszta, a környezet pedig nyugodt és csendes. (2023. július)
Rajska strand
A másfél kilométer hosszú homokos partszakasz egyedülálló az Adriai-tengeren, természetes sekély fövenyes strandként várja a látogatókat. Kifejezetten családbarát a fokozatosan mélyülő, sekély víz miatt, kisgyerekekkel is ideális a biztonságos fürdőzés. A strand két oldalán sziklás részek találhatók, ami kiváló snorkelezési lehetőséget biztosít a vízi élővilág megfigyeléséhez.
Több sportolási lehetőség elérhető, mint vízi sportok, röplabda és tenisz, valamint jól kiépített infrastruktúra várja a vendégeket zuhanyzókkal, öltözőkkel és mosdókkal. A strand mentén számos étterem, büfé és bár található, így az étkezési lehetőségek is változatosak.
A főszezonban azonban rendkívül zsúfolt, nehéz szabad helyet találni, és a napágyak, napernyők bérlése viszonylag drága. A sekély víz miatt a tenger gyorsan felmelegszik, ami nem mindenkinek kellemes, illetve parkolási nehézségekkel is számolni kell a csúcsidőszakban. A homokos part miatt a víz néha zavarosabb lehet, különösen szeles időben, és a nyári hónapokban délutánonként gyakran erős szél fújhat, ami kellemetlenné teheti a strandolást.
Érdemes korán, 9-10 óra előtt kiérni a strandra a jobb helyek elfoglalásához, és lehetőleg a főszezonon kívül, június elején vagy szeptemberben látogatni, amikor kellemesebb és nyugodtabb a környezet.
Főszezon - v. a. fotója
Sahara strand
Rab szigetének északi részén, Lopar településtől rövid sétára található a helyiek által Sahara strandnak nevezett partszakasz, amely jelentősen különbözik a térség többi, turisztikailag fejlettebb strandjától. Ez a viszonylag rejtett öböl elsősorban természetessége és érintetlensége miatt vált ismertté, azonban ez az érem mindkét oldalát jelenti a látogatók számára.
A Sahara strand legfőbb vonzereje kétségtelenül az, hogy megőrizte természetes jellegét. Nincsenek napozóágyak hosszú sorai, zajos vízi sporteszközök vagy túlzsúfolt büfék. Fehér homokos partszakaszai és a kristálytiszta türkizkék víz első ránézésre valóban emlékeztethet egy távoli egzotikus helyre, ami indokolja a kissé túlzó "Sahara" elnevezést. A part fokozatosan mélyül, így különösen alkalmas kisgyermekes családoknak.
Ugyanakkor a természetesség árnyoldala is megmutatkozik itt. A strand infrastruktúrája gyakorlatilag nem létezik – nincsenek öltözők, zuhanyzók, mosdók vagy büfék a közvetlen közelben. Ez azt jelenti, hogy minden szükséges felszerelést, élelmet és italt magunkkal kell vinnünk, ami nehézkessé teheti az egész napos strandolást, különösen családokkal.
A megközelítés sem problémamentes. A legközelebbi parkolóhelytől gyalogosan kell leereszkedni egy nem túl jól kiépített ösvényen, ami időseknek vagy mozgáskorlátozottaknak kihívást jelenthet. Esős időszak után az út csúszóssá válhat, megfelelő lábbeli nélkül balesetveszélyes is lehet.
A strand egy része naturista partszakaszként működik, ami nem feltétlenül probléma, de ezt érdemes tudni előre, különösen, ha valaki családdal érkezik. A különböző igényű strandolók között időnként feszültség alakulhat ki, mivel a hivatalos és nem hivatalos határvonalak nem mindig egyértelműek.
Árnyékos helyek hiánya szintén problémát jelenthet, különösen a nyári hónapok tűző napján. Fák csak elvétve találhatók, így saját napernyő vagy napvitorla nélkül nehéz hosszabb időt eltölteni itt a déli órákban. A sekély víz gyorsan felmelegszik, ami kellemes lehet úszáshoz, de a frissítő csobbanást keresőknek csalódást okozhat.
Míg a legtöbb turisztikai promóció "vad szépségként" és "érintetlen paradicsomként" hirdeti a Sahara strandot, a valóság némileg árnyaltabb. Főszezonban, különösen hétvégéken, ez a "titkos" partszakasz egyáltalán nem elhagyatott. A korlátozott terület miatt hamar zsúfolttá válhat, ami jelentősen csökkenti a "vad természet" élményét.
Az erősebb szél is problémát jelenthet, mivel a strand egy része nyitott a nyílt tenger felé. Ilyenkor a homok kellemetlen lehet, és a hullámzás is erősebbé válhat, ami kevésbé teszi biztonságossá a fürdőzést a kisgyermekek számára.
Környezetvédelmi szempontból aggasztó, hogy a hulladékgyűjtők hiánya miatt időnként szemét halmozódhat fel, különösen a főszezon után. Ez sajnos az erősebb hullámzással a tengerbe is kerülhet, szennyezve a különben tiszta vizet.
Összességében a Sahara strand remek választás lehet azoknak, akik valóban természetközeli élményre vágynak, és hajlandók lemondani a kényelmi szolgáltatásokról ennek érdekében. Ideális hely lehet egy félnapos kirándulásra, különösen szezonon kívül vagy hétköznapokon. Azonban családok számára, vagy azoknak, akik egész napos kényelmes strandolásra vágynak, Lopar más, fejlettebb infrastruktúrával rendelkező strandjai, mint a Paradicsomi Strand, jobb választást jelenthetnek.
sz. e. fotója
Ciganka
A Ciganka egy természetes, vad szépségű strand a Lopar-félsziget északi részén. A strandot körülölelő meredek, vörös sziklák különleges, szinte holdbéli tájat alkotnak, ami a strand egyik legfőbb vonzereje. A tenger rendkívül tiszta és átlátszó, ideális snorkelezéshez és úszáshoz. A part vegyes összetételű: helyenként aprókavicsos, máshol nagyobb kövekkel tarkított, ezért fürdőcipő használata ajánlott.
A megközelítés viszonylag nehézkes - egy meredekebb ösvényen kell leereszkedni a parthoz, ami esős időben csúszós lehet. Parkolási lehetőség korlátozott, főleg a reggeli órákban érdemes érkezni. A strand teljesen természetes állapotában van meghagyva, nincsenek kiépített szolgáltatások: sem mosdók, sem zuhanyzók, sem büfék nem találhatók itt.
A strand különlegessége, hogy több kisebb öbölre tagolódik, így viszonylag könnyen találhatunk nyugodtabb, kevésbé zsúfolt részeket még a főszezonban is. A sziklák között néhol természetes árnyékos helyek is akadnak, de alapvetően napos partszakaszról van szó - saját napernyő hozatala ajánlott.
A víz itt általában hűvösebb, mint a Rajska strandnál, mivel hamarabb mélyül. A sziklás tengerfenék gazdag élővilágnak ad otthont, így népszerű a búvárkodást kedvelők körében. Fontos megjegyezni, hogy erősebb hullámzás esetén a strand nem alkalmas fürdőzésre a sziklás partszakasz miatt.
Van egy eldugottabb és rejtettebb, szebb strand, a „Ciganka”, amely inkább felnőtteknek való. Az odavezető út döcögős, és 5–10 percet kell gyalogolni, de mindenképpen megéri.
n. a. fotója
Livačina
A Livačina strand Lopar északi részén található kisebb öböl. A strand kevésbé ismert és látogatott, mint a Rajska. A természetes, kavicsos-aprókavicsos partszakasz kristálytiszta vízzel fogadja a látogatókat.
Az öböl viszonylag védett a széltől, és a víz mélysége is fokozatosan növekszik. Árnyékot a part mentén növő fák biztosítanak, nincs szervezett napernyő vagy nyugágy kölcsönzés. A strand megközelítése kicsit nehézkesebb, mivel nincs közvetlen autós út, gyalogosan körülbelül 15-20 perces sétával érhető el a legközelebbi parkolótól. Kevés infrastruktúra található itt - nincsenek kiépített zuhanyzók vagy öltözők, és vendéglátóhelyek sem működnek közvetlenül a strandon.
A nyugodtabb, természetközelibb strandolást kedvelőknek ideális választás, különösen azoknak, akik szeretnék elkerülni a Rajska strand nyári zsúfoltságát. Az öböl kiváló hely a sznorkelezéshez is, mivel a part mentén érdekes sziklás részek és gazdag vízi élővilág található.
A strand hátránya, hogy nincsenek árnyékos pihenőhelyek és a szolgáltatások hiánya miatt érdemes minden szükséges felszerelést (étel, ital, napernyő) magunkkal vinni.
k. b. fotói
,, Ha Loparon jársz ebbe a barlangba be kell ugrani. Én sokszor jártam ott és nagyon megbántam, hogy még nem ugrottam le, mindig lusta voltam kimászni a csónakból és rossz időpontban voltunk ott.... Simán ki lehet úszni alulról, 1-2 méter széles szikla alatt. Legközelebb ki nem hagyom. Délelőtt süt bele szépen a nap, akkor érdemes megközelíteni vizibiciklivel, vagy csónakkal. Medova Buža néven megtalálható a google térképen. "
Rab szigetén, Loparon töltött nyaralásainkat eredetileg a gyerekek miatt választottuk, hiszen itt a sekély, homokos part és a lassan mélyülő tenger ideális a kicsik számára. Őszintén szólva, ha csak magunk lettünk volna, biztosan nem ezt a helyet választom, mert a víz olyan sekély, hogy kilométereket kellene gyalogolni, hogy végre úszni lehessen.A strand viszont tényleg gyerekbarát: árnyékos pihenőhelyek, játszóterek, éttermek, minigolf, trambulinok, sőt, egy kisebb vidámpark is várja a családokat. Évekig itt béreltünk apartmant – néha jobbat, néha kevésbé komfortosat. A reggelek mindig úgy kezdődtek, hogy elsétáltam a pékségbe friss péksüteményért, majd gyors reggeli után előkészítettem a tízórait. A parton mindig hatalmas logisztika zajlott: babakocsi, napernyő, matrac, sátor, homokozószett – és persze az elmaradhatatlan 50 faktoros naptej. A férjemmel felváltva figyeltük a gyerekeket: valaki a nagyobbakkal ment a mélyebb vízbe, míg a másik a kisebbekkel homokozott a parton.
Dél körül, a tűző nap elől hazamentünk, ahol ebédet főztem, mert az étteremben túl hosszú volt a várakozás, és mire kihozták az ételt, a gyerekek vagy elaludtak, vagy teljes káoszt csináltak. Ebéd után altatás, majd délután újabb strandolás, homokvárépítés, fagyizás következett. Este, miután a férjem altatta a gyerekeket, rám várt a vacsorakészítés, mosogatás és rendrakás. Az esti programokat többnyire kihagytuk, mert a kicsi elaludt a babakocsiban, a nagyokat pedig annyira felpörgette a bazársor és a vidámpark, hogy másnap délig aludtak volna.
Egy idő után belefáradtam, hogy az apartmanban ugyanazt csinálom, mint otthon: főzök, mosok, takarítok, csak sokkal kevesebb eszközzel és segítséggel. Se mosógép, se mosogatógép, pár darab edény, a felmosó lavór pedig körbejárt az apartmanosok között. Bár a hely gyönyörű volt, elhatároztam, hogy legközelebb szállodába megyünk – ahol helyettem mások végzik el a házimunkát.
Amikor végre egy hotelben nyaraltunk Loparon, teljesen új élményt kaptunk. A svédasztalos reggeli már önmagában hatalmas megkönnyebbülés volt, mert a gyerekek azt választhattak, amit szerettek, és így hiszti nélkül indult a nap. A strand közelsége miatt nem kellett annyi holmit magunkkal cipelni, és az este is sokkal nyugodtabb lett: a takarítószemélyzet azonnal segített, ha szükség volt rá – például amikor az egyik gyerek megbetegedett.
A hotelben animátorok is voltak, így a délutáni pihenő alatt a nagyobbakat a mini-klubba kísérhettem, ahol játszottak, rajzoltak és társasoztak. Este pedig minidiszkó és vetélkedő fárasztotta le őket, így altatásra már nem is volt szükség. Ugyanott voltunk, mégis teljesen más nyaralás volt: nem kapkodtam, nem rohangáltam, hanem végre én is pihenhettem. A férjem is észrevette a különbséget – az állandóan morgós és rohanó feleség helyett végre egy türelmesebb, mosolygósabb verziót kapott, legalább arra az egy hétre.
Rab sziget felfedezése közben ellátogattunk Loparra, amely híres festői homokos tengerpartjáról. A forróság és a hosszú út után első utunk természetesen a tengerpartra vezetett. Mivel már eleve fürdőruhában voltunk, nem sokat vacilláltunk, azonnal belecsobbantunk a kellemesen meleg vízbe. A homok finoman simogatta a talpunkat, miközben jócskán beljebb kellett sétálnunk ahhoz, hogy a víz végre elérje az úszásra alkalmas mélységet. Ezt azonban egyáltalán nem bántuk – a hullámok között sétálgatni legalább annyira pihentető volt, mint maga az úszás.Miután kicsit felfrissültünk, elhatároztuk, hogy átúszunk a szemközti kis szigetre, ami Lopar partjáról különösen hívogatónak tűnt. A víz nyugodt volt, így az úszás igazán élvezetes lett, bár a parttól távolodva már érezhetően mélyült a tenger. Kétórás fürdőzés után, kissé fáradtan, de teljesen felfrissülve tértünk vissza a partra, ahol leheveredtünk egy kicsit pihenni.
Eredetileg csak egy rövid látogatásra terveztük Lopart, de a hely annyira megtetszett, hogy úgy döntöttünk, maradunk még néhány napot, és kicsit jobban belemerülünk a nyaralás hangulatába. Már úszás közben is felfigyeltünk a közvetlen part mellett fekvő, igencsak ígéretes kinézetű kempingre, így úgy gondoltuk, megpróbálunk ott szállást találni. A bringát eltoltuk a recepcióig, azonban tervünk gyorsan szertefoszlott: a recepción közölték, hogy sem mobilház, sem szabad szoba nincs már – az egész nyárra szóló foglalásokat már április végén elkapkodták. Így végül kénytelenek voltunk új tervet kieszelni, hogy hogyan maradhatnánk még egy kicsit ezen a varázslatos helyen.
Bár Lopar kétségtelenül vonzó úti cél csodálatos strandjaival és mediterrán hangulatával, a turisták számos kellemetlenséggel is szembesülhetnek, amelyekről ritkán esik szó az utazási prospektusokban. Ezek ismerete segíthet felkészülni a nyaralásra és reálisabb elvárásokat kialakítani.
A turistaszezon csúcsidőszakában, különösen július-augusztus hónapokban a túlzsúfoltság komoly problémát jelent. A Paradicsomi Strand (Rajska plaža), amely Lopar fő vonzereje, délelőtt 10 órára már szinte teljesen megtelik. Ez azzal jár, hogy a napozóhelyek megszerzéséért valóságos verseny folyik, gyakran már a korai reggeli órákban. A strandok túlzsúfoltsága nemcsak a pihenés minőségét rontja, hanem a szolgáltatások színvonalát is csökkenti – megnövekedett várakozási idő a büfékben, tisztátalanabb vizesblokkok és kevesebb személyes tér.
A közlekedési infrastruktúra hiányosságai szintén kellemetlenséget okozhatnak. Lopar útjai helyenként keskenyek és nem megfelelően karbantartottak, különösen a főúttól távolabb eső részeken. A parkolási lehetőségek korlátozottak, főleg a strandok közelében, ami különösen problémás lehet a főszezonban. Sokan kényszerülnek távoli helyeken parkolni, majd gyalogolni a tűző napon a strandig. A tömegközlekedés ritka járatai miatt az autóval nem rendelkező turisták mozgástere jelentősen beszűkül.
Az árszínvonal szezonális emelkedése is kellemetlen meglepetést okozhat. A főszezonban az éttermek, szállások és szolgáltatások árai akár 30-50%-kal is magasabbak lehetnek, mint elő- vagy utószezonban. Ráadásul az árak emelkedésével nem mindig jár együtt a minőség javulása – sok vendéglátóhely inkább a mennyiségre, mint a minőségre koncentrál a turistaszezonban.
A nyelvi akadályok szintén problémát jelenthetnek. Bár a nagyobb szálláshelyeken és éttermekben általában beszélnek angolul, a kisebb boltokban, a helyi szolgáltatóknál vagy az idősebb helyi lakosokkal való kommunikáció nehézkes lehet. Ez különösen problémás lehet, ha speciális igényeink vagy egészségügyi problémáink vannak.
A nyári hőség és a nem megfelelő klimatizáció kombinációja kellemetlenné teheti a nyaralást. A júliusi-augusztusi időszakban nem ritka a 35-40°C-os hőmérséklet, és sok kisebb szálláshely egyáltalán nem, vagy csak elavult légkondicionáló berendezésekkel rendelkezik. Az éjszakai pihenés így nehézkessé válhat, különösen mivel a nyitott ablakokkal a szúnyogok és az utcai zajok is bejutnak.
Az infrastruktúra időszakos túlterheltsége vízellátási és áramellátási problémákhoz vezethet. Előfordulhatnak rövidebb áramkimaradások vagy csökkent víznyomás, különösen a magasabban fekvő szálláshelyeken a csúcsidőszakokban.
A strandok homokja ellenére a vízbe lépéskor gyakran találkozhatunk éles kövekkel vagy tengeri sünökkel, ami megfelelő strandcipő nélkül kellemetlen sérüléseket okozhat. A sekélyebb partszakaszokon a tenger alja néhol iszapos is lehet, ami nem felel meg a kristálytiszta adriai vízről alkotott elképzeléseknek.
A szabadidős és kulturális programok korlátozottsága hosszabb tartózkodás esetén unalmassá teheti a nyaralást. Lopar elsősorban a strandolásra és napozásra épít, a kulturális és szórakozási lehetőségek száma korlátozott. Különösen rossz idő esetén vagy gyerekekkel érkezve lehet problémás a program hiánya.
Végezetül meg kell említeni a szezonon kívüli időszak hátrányait is. Bár a zsúfoltság eltűnik, a szolgáltatások nagy része is bezár – sok étterem, bolt, strandszolgáltatás csak a főszezonban üzemel. Az elő- és utószezonban érkező turisták így sokszor "kísértetvárosban" érezhetik magukat, különösen este, amikor alig van élet a településen.
Ezek a kellemetlenségek természetesen nem jelentik azt, hogy Lopar ne lenne vonzó úti cél, azonban ismeretük segít a realisztikusabb tervezésben és a csalódások elkerülésében.
Rab szigetén Lopar különleges helyet foglal el, amely számos egyedi előnyt kínál az ide látogató turistáknak. Az északi parton elhelyezkedő település több szempontból is kiemelkedik a sziget többi üdülőhelye közül.
Lopar legfőbb vonzereje kétségtelenül a híres Paradicsomi Strand (Rajska plaža), amely a sziget legnagyobb és egyik legszebb homokos partszakasza. Míg Rab többi partja gyakran kavicsos vagy sziklás, Lopar finom, világos homokkal büszkélkedhet, ami különösen értékes a gyermekes családok számára. A fokozatosan mélyülő tenger biztonságos fürdőzést biztosít a legkisebbek számára is, a sekély, gyorsan felmelegedő víz pedig kellemes pancsolást tesz lehetővé akár a szezon előtti vagy utáni időszakban is.
A település további előnye, hogy nemcsak egy, hanem összesen 22 strand található a környéken, amelyek között természetes, érintetlen öblök és jól felszerelt, szolgáltatásokkal teli partszakaszok egyaránt megtalálhatók. Ez lehetőséget nyújt arra, hogy a turisták minden nap más-más partszakaszt fedezzenek fel, elkerülve a monotóniát, és az aktuális időjárási viszonyoknak vagy hangulatnak megfelelő strandot választhassanak.
Lopar fekvéséből adódóan csendesebb és nyugodtabb, mint Rab város vagy más forgalmasabb települések a szigeten. Ez ideálissá teszi azok számára, akik valódi kikapcsolódásra és pihenésre vágynak, távol a nyüzsgő éjszakai élettől. A családias légkör és a kisebb településméret személyesebb kapcsolatot tesz lehetővé a helyi lakosokkal és a többi nyaralóval.
Az árak szempontjából Lopar általában kedvezőbb, mint a sziget déli részén található települések. Mind a szállás, mind az étkezés és a szolgáltatások tekintetében mérsékeltebb árakkal találkozhatunk, ami különösen előnyös a hosszabb tartózkodást tervező vagy nagyobb családdal érkező turisták számára.
A természeti környezet különlegessége is Lopar mellett szól. A település közelében található a Fruga-félsziget természetvédelmi területe, amely kiváló túraútvonalakat és lélegzetelállító panorámát kínál. Az itt található mediterrán növényzet, a levendula- és rozmaringmezők illata, valamint a tengeri madarak megfigyelése különleges élményt nyújt a természetkedvelőknek.
Lopar földrajzi elhelyezkedése ideális kirándulópontot jelent a környező szigetek felfedezéséhez. Innen indulnak a hajójáratok a közeli Goli otok és Sveti Grgur szigetekre, amelyek különleges történelmi és természeti értékekkel rendelkeznek. Ezek a kirándulások változatosságot csempésznek a nyaralásba, és lehetőséget adnak Horvátország kevésbé ismert arcának megismerésére.
A gasztronómiai kínálat szempontjából Lopar büszkélkedhet néhány autentikus konobával, ahol a turisták megkóstolhatják a valódi helyi ízeket, gyakran közvetlenül a termelőktől származó alapanyagokból. A halételek különösen frissek, hiszen a helyi halászok naponta hozzák a fogást a környező vizekről.
Végezetül Lopar közösségi hangulata is említést érdemel. A nyári hónapokban rendszeresen tartanak helyi ünnepségeket, folklórműsorokat és kisebb fesztiválokat, amelyek betekintést nyújtanak a horvát kultúrába és hagyományokba. Ezek az események gyakran ingyenesek és családbarát jellegűek, így a nyaralók könnyen bekapcsolódhatnak a helyi közösség életébe.
Összességében Lopar tökéletes választás azok számára, akik a homokos strandokat, a természet közelségét és a nyugodt, családbarát környezetet részesítik előnyben, miközben szeretnék elkerülni a túlzott turistaforgalmat és a magasabb árakat, amelyek a sziget más részein jellemzőek.
Lopar kis központi tere
p. é. fotói
Sahara Beach
Dubac Beach — pontosabban a helyiek és turisták gyakran Stolac Beach néven is emlegetik
f. p. fotói
Lopar kis kikötője (marina) mutatja, amely közvetlenül a település fő részén, a Rajska Plaža (Paradise Beach) északi végéhez közel található.
c. i. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.