ÚTIKRITIKA.HU / Krk-sziget / Omisalj








útikritikák


Krk-sziget / Omisalj

Omišalj dióhéjban | Hol? | Szállások | Tengerpart | Vendéglátás | Látnivalók | Aktív pihenés | Praktikus | Fotóegyveleg

Pesja strand - a.a. fotója

Omišalj dióhéjban

(olaszul: Castelmuschio)

Omišalj nagyon népszerű üdülőhely a Kvarner-öbölben. A Krk-sziget egyik legrégebben lakott települése ez, amely a védett és kellemes Omišalji-öbölben fekszik. Lakói, ahogy ez a környéken szokványos, a mezőgazdaságból és a halászatból éltek, manapság már a turizmus jelenti a fő bevételi forrást. A város két részre osztható: a lakott területre, ami a parttól kissé távolabb helyezkedik el, és magára a tengerpartra, ahol éttermek, szállodák és maga az élet zajlik. A kettő között egy nagyon szép park van.

Omišalj strandjai többnyire kavicsosak, kövesek, és ez nem igazán kellemes a gyerekeknek. Omišaljnak nincs kimagaslóan szép strandja, de azért a gyermekes családok is találnak elfogadható strandokat, főleg Omisalj nyugati részén. Omišalj stradjain bezavarhat a kilátásba a rijekai kőolaj finomító mindig lángoló kéményeinek képe, valamint a tankhajók látványa, de igazából ez nem befolyásolja a nyugodt pihenést, sem (talán) a víztisztaságot. A város jó választás lehet az aktív nyaralást kedvelőknek és a kulturális programok, történelmi emlékek iránt érdeklődőknek is. Hogy ejtik ki a horvátok az Omisalj-t? Valahogy így: omisáj (az l hang alig hallatszik)

Hol?

  • Omišalj közúton 502 kilométerre van Budapesttől (471 km autópálya), 5 óra 15 perc non-stop.
  • Kraljevica felől, a hídon átkelve Omišalj az első település a Krk-sziget északi részén. Az autóútról jobbra lekanyarodva találjuk a várost.
  • Omišaljtól délre, közúton 23 kilométerre van Krk városa (35 perc autóval). Rijeka közúton 27 kilométerre van Omišaljtól (kb. 37 perc).

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett:

A középkori óváros sikátoraiból váratlanul előbukkanó lenyűgöző tengeri panoráma
Az esti séta a kivilágított Mirine római romok között
A Pesja-öböl rejtett, sziklás strandjának felfedezése búvárkodás közben
A városka fölötti Fulfilled Love kilátópontnál a naplementében készült fotók
A helyi halász által ajánlott kis konobában a napi fogásból készült ebéd
Az óvárosi pékségben vett még meleg burek a reggeli kávé mellé

Nem tetszett:

A repülőtér közelsége miatt időnként az érkező gépek zaja
A meredek lépcsősorokon való felkapaszkodás a strandról az óvárosba
Az ipari kikötő látványa, ami megtöri a természetes öböl szépségét
A központi strand betonozott részén a napágyak túlzsúfoltsága
Az egyetlen nagy szupermarket előtti parkolási káosz
A szeles napokon a közeli olajfinomító kellemetlen szaga

Vélemények

"A település két részből áll. Van egy városias része, ahol strand, boltok, étterem található. A másik része apartman házakat és különböző szálláshelyeket tartalmaz, Itt nincsenek boltok, viszont csendes, nyugodt hely. Nekünk nagyon tetszett!" (Zoover, 2016)


,, Átugrottunk Omisaljba is a vacsorának valóért a halpiacra, ahol a bácsi hajnali fogását az unokája árulta 🐟. Érdemes ott is lődörögni, mert roppant cuki óváros része van." (t.t., 2021)

b. g. fotója

,, Milyen a strandja? Omisaljban ott vannak azok a nagy, otromba silók, vagy nem tudom mik. Rontják a képet, egyébként szép ( lenne).

3 strandja is van. Apró kavicsos mindegyik. Fürdőcipő ajánlatos. Kicsi gyerekekkel utazóknak nem annyira jó. 

" (2021)


A domborzati viszonyai miatt Omisalj nem egy ideális strandolós célhely.


Bár nem is terveztem lemenni a tengerre/strandra, pusztán a kilátás alapján elmondhatom, hogy Omišalj városát biztosan nem választanám tengerparti nyaralásra. Hosszú és meglehetősen meredek az út a szálláshelyek többségétől a strandokig. Pedig ez egy kisváros, ahol nincsenek nagy légvonalbeli távolságok. Vannak olyan szálláshlyek, amik tán légvonalban 50 méterre vannak a strandtól, mégis kerülőkkel 700 métert kell caplatni.

A strandokat megnéztük és nem lett kedvünk ott fürödni. A sziklaoldalon fekvő városka viszont sok szép panorámát kínál. (2019)


Ha a strandon nem a távolban lévő rijekai olajtartályokra összpontosítjuk a figyelmünket, akkor jól tudjuk érezni magunkat.


Omisaljban a Park Dubec gyönyörű, és az óvárosa is. A kicsi házak mind felújítva, különböző színre festve. Omisaljból körbejárhatod az egész szigetet.


A partról a városba autóval csakis nagy kerülőúton lehet visszajutni, a keskeny, egyirányú utak miatt. Aki gyalog közlekedik, az pedig nagy emelkedőkre és lejtőkre számítson. A városban nem sok a bazáros, talán 1-2 akad, a parton. Igazi nyugis, csendes hely.


Szép a város is, nem túl nagy, gyalog bejárható. A strandja pedig mindenhol úszható, és tiszta.


Omisalj óvárosa bájos, plébániatemploma az egyik legszebb a szigeten. A legkedveltebb strandja a Pesja, talán azért is, mert innen nem látszanak az olajtározók... Halvendéglőjéből annál inkább a kikötő és fent az óváros!


Krk sziget egyik legszebb fekvésű városkája Omisalj, amellyel kicsit mostohán bánik a modern kor. Olajfinomító, és több ipari létesítmény rondít bele a több évszázad óta álló, hamisítatlan mediterrán hangulatú település hangulatába. Ha el tudunk vonatkoztatni a környékétől, mindenképpen látogasunk el egy nyári estén, késődélután, és sétáljunk egyet kis utcáiban, térjünk be a főtéren álló vendéglők egyikébe, és élvezzük az ódon hangulatú, valóban elbűvölő város életét!

Szállások

Omišalj leghíresebb hotelje a 2 csilagos  Hotel Adriatic és annak üdülőtelep jellegű melléképületei, a Depandance Marina és a Depandance Primorka. Ez egy fenyvesekkel körülvett üdülőkomplexum, ahol nyugodt körülmények között lehet megszállni. A hotel eléggé lelakott, de a környéken számos sportolási és egyéb programlehetőség van. Kicsit távolabb, közvetlenül a tengerparton fekszik a két csillagos Hotel Delfim. Omišaljban egyébként nem találunk magas kategóriájú szállodákat.

  • A településen számos privát apartman áll rendelkezésre, ám ezek nem mind közvetlen tengerpartiak.
  • Ajánljuk ezeket az apartmanokat: 40 méterre a strandtól található a 3 csillagos Dora Apartman.
  • Omišalj szálláshelyei közül legtöbben a Pušća autóskempinget ismerik, ami a város észak-keleti részén terül el. A hangulatos kempingnek egy nagyon kellemes, aprókavicsos strandja van.

Ajánlott szálláshelyek:

5 csillagos: Camping and mobile homes Omisalj


Omišalj szállásválasztásánál több egyedi szempontot kell figyelembe venni:
A településen belül nagy különbség van az óváros (magaslaton fekvő történelmi központ) és a tengerparti rész (Pesja) szállásai között. Az óvárosi apartmanok hangulatos kőépületekben vannak, de sok közülük felújításra szorulna, gyakran nincs légkondi, és a parkolás is problémás a szűk utcák miatt. Viszont este itt csendesebb, mint a parti részen.
A Pesja-öböl környéki szállásoknál fontos tudni, hogy közel van a Krk-híd, így időnként jelentős lehet a közúti forgalom zaja, különösen a főút közeli apartmanoknál. A part menti sétányon lévő apartmanházak előnye a jó megközelíthetőség, de nyáron este zajosabb a turistaforgalom miatt.
Különösen kritikus ellenőrizni, hogy az apartman a tengerparttól való távolságát hogyan mérik, mert az óváros és a part között jelentős szintkülönbség van - az "500 méter a parttól" valójában sok lépcsőzést jelenthet a meredek utcákon. Az óvárosi szállások esetében érdemes tudni, hogy a boltok, éttermek közel vannak, de a strand megközelítése napi többszöri komoly testmozgást igényel.
Fontos tudni, hogy a város közelében található egy olajfinomító, ami bizonyos széljárás esetén érezhető lehet - ezért érdemes az északi vagy északkeleti fekvésű szállásokat választani. A Pesja-öböl strandjai betonosak vagy kavicsosak, így ha valaki homokos partot szeretne, más települést érdemes választania.
Az új építésű apartmanházak (főleg a Pesja részen) már mind rendelkeznek légkondicionálással és normális parkolási lehetőséggel, viszont az óvárosi szállásoknál ez nem garantált. A "sea view" az óvárosi részen valóban páratlan kilátást jelent a Kvarner-öbölre és a hídra, míg a parti részen ez sokszor csak részleges rálátást jelent a tengerre.


Tengerpart

A várost szegélyező tengerparton mindenféle partszakaszt találhatunk. Jellemzően a sziklás, apró kavicsos és a kiépített, betonos partok váltakoznak, de vannak kisebb homokos részek is.
Mivel az egész település egy nagy öbölben fekszik, viszonylag szélmentesnek mondhatók strandjai.

A leghíresebb omišalji strand a Pesja, amely megkapta a kék zászlós minősítést. A Pušća kempingnél egy viszonylag nagyobb aprókavicsos strand van. A Hotel Adriatic alatti partszakasznak kiépített, illetve aprókavicsos része is van. A víz néhol lassan mélyül, ez ideális kisgyerekeknek vagy úszni nem tudóknak, viszont van olyan gyorsan mélyülő partszakasz is, ami leginkább úszásra alkalmas. Omišaljban is van lehetőség olyan öblökben, vadstrandokon fürdőzni, ahol nincs tömeg, és elbújhatunk a hangzavar elől.

Pesja beach

Gyönyörű kavicsos strand, ami kristálytiszta vizével és festői környezetével kiváló hely a pihenésre és a fürdőzésre. A strand sekély vízű részei ideálisak családok és gyermekek számára is, biztonságos és kényelmes fürdési lehetőséget biztosítva.

Pesja strand jól kiépített, számos szolgáltatással rendelkezik, beleértve a napernyők és napozóágyak bérlési lehetőségét, valamint vendéglátóhelyeket, ahol frissítők és helyi ételek kaphatók. A strand környékén található sétaútvonalak kiváló lehetőséget nyújtanak a környék felfedezésére és a gyönyörű kilátás élvezetére.

A strand környéke zöldellő fák és mediterrán növényzet borítja, ami árnyékot és hűsölést biztosít a forró nyári napokon. A vízi sportok kedvelői is találnak itt elfoglaltságot, például búvárkodásra és kajakozásra is van lehetőség.

Vendéglátás

Omišaljnak nincs sok vendéglője, de azok rendben vannak és jutányos áron lehet ezeken a helyeken étkezni. Tradicionális horvát ételeket szolgálnak fel a Kaštel, az U Barbi Gerga és az Ulikva éttermekben. Friss tengeri ételeket is ehetünk az autókemping területén fekvő Tuna House vendéglőben. Nagyon finom bureket árulnak a pékségekben, érdemes megkóstolni. Szórakozóhelyek nincsenek a térségben, jellemzően a kocsmákban alakul ki a helyiek körében kisebb bulizás.

Ki ne hagyjátok a Ruza pizzériát, nagyon kedves a kiszolgálás!

j. n. fotója

Látnivalók

Omišalj római kori város, kivételesen gazdag a település a történelmi emlékekben. Mai napig megtekinthetők Fulfinium város romjainak részletei, de ezeknek nagyobb része még a föld alatt, vagy már a tenger mélyén nyugszik. A városban több kápolna is van, mindegyik jelentős történelmi emlék.

A városmagtól mindössze 2 km-re, a Sepen-öbölben található a Mirine Fulfinium, amely egy V. századi ókeresztény bazilika romja. Bizonyos vélemények szerint ez a legnagyobb és a legjobban épen maradt ilyen jellegű épület a mediterrán területen. A romok közelében minden évben több koncertet, egyházi jellegű programot szerveznek. A legszebb része Omišaljnak talán mégis a Park Dubec. Ez egy 18 000 m2-es gyönyörű park, amelyben közel 1 km hosszan sétányokat alakítottak ki. Nagyon romantikus program egy kis délutáni séta a fenyvesekkel és különleges növényekkel tarkított parkban. Érdemes ellátogatni a pár kilométerre levő Biserujka barlangba is.

Aktív pihenés

Omišalj az aktív pihenést kedvelők ideális nyaralóhelye. Itt szinte bármilyen sportot űzhetünk. Vannak sportpályák, teniszezhetünk, lehet bérelni kerékpárt, ki lehet próbálni a vízi sportokat, ejtőernyőzhetünk, van mini golf pálya, sok pingpongasztal, sőt kirándulásra is alkalmas a környék.

Praktikus

A városban minden beszerezhető a kis élelmiszerüzletekben, de van itt halbolt és piac is. Omišaljban van benzinkút, orvosi rendelő, posta és bank, kerékpár- és autókölcsönző is. Omisaljban van egy 2014-ben megnyitott igen nagy Konzum szupermarket elég jelentős friss hús- , zöldség-, gyümölcs- és pékárú választékkal. Közlekedés szempontjából a Konzum praktikus helyen van, közvetlenül a Omisalj körforgalmánál, a híd mögött, a főútnál. Sokan a településen lévő szálláshelyükre érkezés előtt itt a Konzumban nagybevásárlást csinálnak. A parkolás nem gond, nagy a kapacitás. A hét minden napján (vasárnap is!) nyitva vannak 8 és 22 óra között. Bankautomata persze van a szupermarketnél.

Az Omišalj turista információs irodája a következő címen található: Turistička zajednica Grada Omišlja
Ulica Vatroslava Lisinskog 2, 51513 Omišalj

Nyitvatartási idő: Hétfő-péntek: 8:00-16:00 Szombat: 8:00-12:00 Vasárnap: zárva

,, Mivel egy tankerkikötő Omišalj városával szemben helyezkedik el, ezért érzetre kissé mostoha, elhagyatottabb városa lett a szigetnek. Olcsók a szállások, olcsó buszos utazásokat lehet igénybe venni akár csak egy hétvégére is. Ettől függetlenül egy szép városkáról van szó. A part mentén található a betonos strand, ahol a Villa Eva nevű szálló és étterem található. Egy vízre helyezett fedett épület az étterem kiülős helye, itt ehetünk finom ételeket nem túl drágán. Ajánlom mindenkinek a rántott tintahalat, Pržene Lignje néven. Mártással és sült burgonyával. Akkora adagot kaptam, hogy a hazafelé tartó 6 órás úton végig kitartott. De megkóstolhatjuk a grillezett tintahalat, vagy ehetünk finom pizzákat is. (2015)" forrás

Fotóegyveleg

z.j. fotója

b. k. fotója

n. z. fotója

Vissza az elejére


Jemen_info3

1970. 01. 01. 01:00 |

Földrajz | Időjárás | Történelem | Manapság | A jemeniek | Turista etikett | Jemeni konyha | Fotóegyveleg

Easy rider - Elter Karcsi fotója

Földrajz

Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:

Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.

Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.

Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m  magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.

Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.

Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot. 

Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója

Időjárás és éghajlat

Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.

Történelem

Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg. 

A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.

Részletes:

Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.

Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.

Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.

Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját

Manapság

6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.

Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.

A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)

"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.

Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.

Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.

Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.

Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.

Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás

A jemeniek

Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.

A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:

Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.

Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.

Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:

Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.

Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:

Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:

Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:

Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.

Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:

Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.

Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.

arcok és arctalanok - b.a. fotója

Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója

Ünnepi ruhában - Elter fotója

Turista etikett

Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!

Kerülendő dolgok

Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.

Politika

Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.

Vallás

Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.

Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.

Egyéb

Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.

Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.

Jemeni konyha, gasztronómia

A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).

Főételek:

Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.

Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.

Desszertek:

Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.

Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.

Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.

Egyéb érdekességek:

Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.

Italok:

Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.

Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.

A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.

Fotóegyveleg

Elter Karcsi fotói

Vissza az elejére


« vissza

Kommentek

janos, 2017. 07. 25. 14:57
Omisaljbol naponta indul a Morana kirandulo hajo Crikvenica,Njivice vagy a Cizici iranyaba,foglalhato a krk-tours.com oldalon vagy szemelyesen a kikotoben, viszont ott nagy esellyel mar csak masnapra van hely.Valbiskaban van a komp kikoto ahonnan felorankent megy hao Cres szigetere es naponta egyszer a Rab szigeti Loparba,ezeket a Jadrolinija uzemelteti.


Szász Angéla, 2015. 04. 22. 13:47
Szeretném meg kérdezni, hogy indulnak hajók más szigetekre is?


Encsi, 2014. 09. 03. 17:45
Holnap lesz egy hete,hogy hazaérkeztünk.Nagyon szép hely,csak ajánlani tudom Mindenkinek.A park Dubec felé vezető út kicsit elhanyagoltnak tűnt,viszont a kilátás gyönyörű.:) A parton a fagyizóban mindig köszöntek,akárhányszor arra mentünk.:) A kaja nagyon finom volt,nagyokat reggeliztünk,vacsiztunk. :) Az árak viszonylag megfizethetőek. Amint tudunk visszatérünk, ha nem is Omisalj-ba, de Horvátország valamelyik másik szép részére. :)


Farkas Zsolt, 2014. 07. 30. 17:18
Most Érkeztünk haza, 4 szép nap után amit hotel omisalj -ban tölttünk :) Bőséges Büféreggeli, Úgyszíntén a vacsora is hasonló pozitív csalódás volt!Kedvesek az emberek!Ár-Érték arányban megfelelő, nem luxus, mindenkine ajánljuk, még 1x visszatérünk!


Eszter, 2014. 07. 07. 10:36
Tavaly augusztusban a tervek szerint el is mentünk. A szállásunk egy hotel-komplexumban volt, a bejárati ajtótól alig 20méterre volt a tenger. Nagyon tiszta, rengeteg szép kagylót lehet gyűjteni. A halakat kézből etettük a víz alatt, nagyon tiszta volt a part és a víz is. A part közelében búvárkodtunk. Van egy nagy szikla is, kb. 7méter onnan ugrálgattunk. Nem volt zsúfolt a hely, pont jó, a fagyit pedig mindenképp próbáljátok ki :). A faluban is sétálgattunk, a zöldségesnél magyarul beszéltek velünk, szűk kis utcák, rengeteg növény és virág, sziklára épült házak, csodás hely.


Úti kritikus, 2014. 06. 18. 11:02
Kedves Eszter és a búvárkodás iránt érdeklődők!
A Krk sziget szócikkünk kiegészült a búvárkodásról szóló résszel.


Rigó Sándor, 2013. 11. 25. 11:43
Nyáron voltunk KRK szigetén sajnos szállást sehol sem kaptunk,ezért visszafelé benéztünk Omisaljba, az autóskemping kissé lehangolt viszont az árak nevetségesen alacsonyak. Sátor felállítása után ( amit ajánlok mindekinek,hogy vigyen kivéve ha van foglalt szállása ) be néztünk a városba. Csodálatosan szép település, kiváló tiszta strandok, tiszta település. Balatoninál olcsóbb árak, udvarias kiszolgálás. Több hajó között lehet válogatni több úti céllal persze megfelelő létszámnál, a jegy ára alacsonyak. A település alkalmas sportolásra, kirándulásra, esti szórakozásra. Rengeteg ingyenes kiépített strand, persze a tengeri sünök is kedvelik így fürdőpapucs nem árt, továbbá a biztosítás sem elhanyagolható. Pár száz forint itthon, viszon e nélkül a tengeri sün eltávolítása a talpakból eléggé húzós a szomszédunknak 80.000 ft ba került a biztosítás nélküli mezítlábas fűrdés. A tenger kristálytiszta a halakat látni a vízben ami a strandok kivételével eléggé mély.
Ja kaját nem kell vinni csak az útra mivel itthoni árak vannak így felesleges cipelni, ha bármit otthon felejtesz kedvező áron meg tudod venni ott is. Jó pihenést jővőre vissza megyünk


Eszter, 2013. 07. 08. 16:17
Sziasztok!

Augusztus elején megyünk Omisaljba. Kérlek segítsetek: tudunk ott vízisportolni, el lehet menni hajóval búvárkodni vagy hasonlók?

Válaszotok nagy reménnyel várom!!!


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon