ÚTIKRITIKA.HU / Drezda







útikritikák


Drezda

Drezda dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Odautazás | Szállás | Közlekedés | Étkezés | Vásárlás | Szórakozás | Közbiztonság | Magyar külképviselet | Egyéb hasznos információk | Látnivalók | További beszámolók| Fotóegyveleg

.

Neumarkt tér - S. T. fotója

Drezda dióhéjban

Lakosság (2025-ben): 594,000

  • Drezda a németországi Szászország (Szász Svájc) legnagyobb városa.
  • Drezdát a barokk építészeti öröksége és mérsékelt klímája miatt szokták az " az Elba Firenzéjének" is nevezni.
  • Havi nettó átlagfizetés (2025-ben): 2800 euró -  (Németországi átlag: 2830 euró)
  • A városban található az egyetlen balkezeseknek kialakított forgalmi rendszert használó kereszteződés Németországban. A kereszteződésben a bal oldali forgalmi sávok és az összetett kialakítású jelzőlámpák a balkezesek számára lettek kialakítva, hogy könnyebben és biztonságosabban tudjanak közlekedni.
  • A tubusos fogkrémet Drezdában találta ki 1907-ben egy Ottomar von Mayerburg nevű győgyszerész. Clorodont néven kezdte el frgalmazni.
  • A város neve, a Dresden etimológiailag  egy régi szorb (nem szerb!) nyelvű szóból, a Drežďany-ból ered. Jelentése ,,az erdő emberei".

A Hofkirche, vagy más néven a Szentháromság katedrális (Katholische Hofkirche) - S. T. fotója

Fő látnivalók és nevezetességek:

  • Altstadt (óváros)
  • Zwinger
  • Gemaldegalerie Alte Meister
  • Zöld Kincstár
  • Operaház (Semperoper)
  • Frauenkirche
  • Neumarkt
  • Neustadt (Újváros)
  • Kunsthofpassage
  • Pilnitz-kastély
  • SchwebebahnStandseilbahn Dresden

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Az Elba sétánya és az Augustus-hídon átmenni a Neustadt felé és visszanézni az óvárosra
  2. A gőzhajós utazás
  3. A Gemaldegalerie, főleg Frans Snyder csendéletképei
  4. A Molkerei Gebrüder Pfund nevű, 1880-ban alapított tejbolt, amit a viág egyik legszebb tejboltjának tartanak (Bautzner Str. 79)
  5. Ebéd a piacon
  6. A panoráma a Frauenkirche tetejéről
  7. A DDR-múzeum
  8. Drezda több turista nevezetességet kínál, mint Lipcse
  9. Az a híres sajtbolt a Neustadt oldalon
  10. A Hexentanzplatz, ami olyan mint az amerikai Ördögtorony-hegy a III. típusú találkozások c. filmben.
  11. A Higiéniai múzeum meglátogatása még tartalmasabbnak bizonyult, mint azt a neve alapján feltételeztük 

Nem tetszett

  1. Drezdát a 2. világháború végefelé a földdel tették egyenlővé, szóval nincs műemlék eredeti állapotban, csak jó rekonstruálás
  2. A Pragerstrasse sétálóutca még eléggé NDK-s feeling
  3. Sok az utcán lebzselő, munkanélküli fiatal, sok drog
  4. Sok fantáziátlan falforka
  5. A régi lakótelepek itt se szépek
  6. Az operaháztól nem voltam elalélva (a pesti százszor szebb)
  7. Az óváros sokkal kisebb, mint amire számítottam
  8. A Zwinger falai lehangolóan sötétek, a múzeumőrök egy része viselkedésben szintén...

Vélemények

Sok utazót elriaszthat a gondolat, hogy a városban nincsenek valódi történelmi műemlékek, mivel szinte teljesen megsemmisült a második világháború alatt. Ugyanakkor, ha azt nézzük, milyen gondossággal és rengeteg zöldterülettel építették újjá, bőven van mit értékelni. A város folyamatosan fejlődik, és az újjáépítésre irányuló erőfeszítések máig nem álltak le. Sétáink során találkozhatunk folyóparti sétányokkal, parkokkal, ultramodern szórakoztató központokkal, barokk stílusú templomokkal és lakóházakkal. Természetesen a lakónegyedek, szűk sikátorok és graffitivel tarkított felületek is jelen vannak, de ma már kevés olyan város akad, ahol a turisztikai látványosságok mellett ne tűnnének fel a mindennapi élet hétköznapibb részletei.

A város célja nem az, hogy minden teret beépítsenek, hanem hogy élhető környezetet teremtsenek. Az Elba mentén húzódó promenád például egy 100 méter széles zöldsávval bővült, amely kerékpárutakkal és fákkal teszi kellemesebbé a környéket. A város modern arca leginkább a St. Petersburger Straße környékén bontakozik ki, ahol futurisztikus épületek és szórakoztató központok találhatók. Itt áll például az UFA Kristálypalota és Filmszínház, amely különleges, átlátszó, fejjel lefelé fordított építményével vonzza a figyelmet. Az egész környék futurisztikus hangulatot áraszt, és mindössze 30 perces sétára található a részletesen kidolgozott barokk épületektől, ami izgalmas kontrasztot teremt.

Ehhez hasonlóan különleges a Külső Újváros, Drezda bohém negyede is, amely valóságos csodaként viszonylag épen maradt a háború alatt. Ez a környék mára az alternatív életstílus központjává vált, ahol pezsgő kulturális élet zajlik utcazenészekkel, szabadtéri táncórákkal, romkocsmákkal és hippi hangulattal. Ez a vibráló negyed különösen vonzó azok számára, akik a város kreatív és fiatalos oldalát szeretnék felfedezni.


Nekünk egy kényelmes 3 óra bőségesen elég volt mindenre,hiszen egymás hegyén hátán vannak a látnivalók.
Az étel/ital,hűtőmágnes kicsit drága.
Szerencsére mivel hétköznap mentünk nem voltak sokan,de így is találkoztunk egy magyar turistacsoporttal. (sz.n., 2019)


Pozitív:

Drezda egyszerűen gyönyörű. Sok német városban jártam már, és Szászország fővárosa kétségtelenül az egyik legszebb.

A látványosságok többsége az Óvárosban található, az Elba folyó partjánál. Közülük a leglátványosabb kétségtelenül a Dresdner Zwinger, amely egykor Drezda erődítményének része volt. Ma múzeumkomplexumként működik, gyönyörű kerttel a falakon belül. Mindenképpen az egyik legszebb látnivaló, amit Németországban láttam.

Több épület is van, mint például a Frauenkirche, ahol fel lehet menni a tetejére, és lenyűgöző panorámában lehet gyönyörködni. 2024-ben a belépő a Frauenkirchébe 10 euró, de mindenképpen megéri.

Ha van elég időd, és még több látványosságra vágysz, ellátogathatsz a Schloss Moritzburg-hoz, amely villamossal és busszal kb. egy órára található a városközponttól. Egy másik opció lehet a Szász-Svájc meglátogatása és a híres Bastei-híd megtekintése.

Drezdában az árak átlagosak európai viszonylatban. A város olcsóbb, mint Hamburg, München vagy Düsseldorf, vagy akár Berlin.

Negatív:

A város lehetne sokkal élénkebb. Az éjszakai élet meglepően kihalt sok városrészben (még hétvégén is). Bár vannak bárok és néhány klub a városban, nem az a pezsgő éjszakai élet jellemző rá, amit például Düsseldorfban vagy Hamburgban találsz.

Az is megnehezíti a dolgot, hogy éjszaka nem olyan egyszerű taxit találni. Néha több mint 15 percet kellett várnunk, mire sikerült egyet szerezni. Sem Uber, sem myTaxi nem elérhető Drezdában. A legjobb, ha elmented egy taxitársaság telefonszámát, és felhívod őket, amikor szükséged van rájuk.

Egy másik negatívum, hogy a dolgok lassabbak Drezdában, mint más német nagyvárosokban. Ezt leginkább a bárokban vagy éttermekben fogod észrevenni, ahol hosszú időbe telhet, mire megkapod az ételt vagy az italt. Általában az éttermekben nyújtott szolgáltatás minősége is hagy kívánnivalót maga után, és nem tükrözi azt a német hatékonyságot, amit máshol megszokhatsz. (2019)


TETSZETT:

A Frauenkirche kupolájában egy idős restaurátor mesélt a templom újjáépítéséről, miközben megmutatta a beépített eredeti köveket.
A Zwinger egyik eldugott szobájában egy kurátor extra nyitás előtt beengedett a porcelángyűjteménybe, és megmutatta kedvenc darabjait.
A Semperoper kulisszabejárása hajnalban, amikor egy öreg díszlettervező megmutatta a színpadtechnika titkait.
A Neustadt egyik graffitis udvarában egy helyi művész magyarázta a környék átalakulását a rendszerváltás után.
Az Elba partján egy régi kishajós megengedte, hogy csatlakozzak egy hajnali sétahajózáshoz és mesélt a folyó történeteiről.

NEM TETSZETT:

A Prager Strasse sivár szocialista építészete és a modern plázák kontrasztja a barokk belvárossal.
Egy "tradicionális" étterem az Altmarkton, ahol az eierschecke előre gyártott volt és turista áron adták.
A főpályaudvar környékén a hajléktalanok agresszív kéregetése, különösen este.
A Grosser Garten vasárnaponként, amikor a helyiek piknikeznek és lehetetlen nyugodtan sétálni.
Az Albertinum modern részlegében egy túl hangos amerikai turistacsoport, akik miatt nem lehetett élvezni a kiállítást.

Odautazás

Drezda (csaknem végig autópályán) 672 kilométerre van Budapesttől. Megállás nélküli vezetést modellezve ez 6 és fél órás vezetést jelent.

Szállás

Szállásválasztás Drezdában: Útmutató turistáknak

Drezda gyönyörű szász főváros, amely történelmi jelentőségű műemlékeivel, kulturális intézményeivel és festői fekvésével várja a látogatókat. A városban való tartózkodásod minőségét nagyban meghatározza a szállásválasztás, ezért érdemes néhány helyi sajátosságot figyelembe venni.

Drezda városszerkezete két fő részre oszlik: az Elba folyó déli oldalán található az Altstadt (Óváros), ahol a legtöbb híres nevezetesség koncentrálódik, mint a Zwinger, a Frauenkirche vagy a Semperoper. Az Elba északi partján helyezkedik el a Neustadt (Újváros), amely bohémabb, fiatalosabb hangulatú. Turistaként az Altstadt környéke ideális választás, hiszen a fő látványosságok gyalogosan is könnyen elérhetők, bár az árak itt általában magasabbak.

A városi közlekedés rendkívül fejlett Drezdában, a villamoshálózat különösen kiterjedt és megbízható. Érdemes olyan szállást választani, amely közel esik valamelyik villamosmegállóhoz, hiszen ez megkönnyíti a város felfedezését. Az 1-es, 2-es és 4-es villamosvonalak különösen hasznosak turistáknak, mivel a legnépszerűbb látványosságokat kötik össze.

A drezdai szállások árai jelentősen ingadozhatnak az év különböző időszakaiban. Különösen a karácsonyi vásár idején (november végétől december végéig), a nyári fesztiválszezonban és a húsvéti időszakban magasabbak az árak. Ha ebben az időszakban utazol, érdemes jóval előre foglalni.

Drezda híres zenei és kulturális eseményeiről is. Ha valamilyen konkrét előadásra vagy fesztiválra érkezel, például a Drezdai Zenei Fesztiválra vagy operaelőadásra a Semperoperbe, érdemes olyan szállást választani, amely közel van a helyszínhez, különösen ha az események késő este érnek véget.

Az Elba-völgy gyönyörű kilátást nyújt, és a folyóparti szállásokról különleges panoráma nyílik a városra. Az ilyen szobákért általában felárral kell számolni, de a kilátás miatt sokan szívesen fizetnek többet. Nyáron különösen kellemes az Elba-parti szálláshely, ahol a folyóparti sétányokon lehet relaxálni.

A drezdai gasztronómia szintén kiemelkedő, különösen a szász specialitások miatt. Ha szeretnél autentikus helyi ételeket kóstolni, érdemes olyan szállást választani, amely közel van a tradicionális éttermekhez, különösen az Altstadt területén vagy a Neustadt negyedben található gasztronómiai utcákhoz.

A városban számos történelmi szálloda működik, amelyek különleges atmoszférájukkal járulnak hozzá a drezdai élményhez. Ezek általában magasabb árkategóriába tartoznak, de egyedülálló lehetőséget kínálnak arra, hogy a város történelmét belülről is megtapasztalhasd.

Drezdába való utazáskor mindenképpen vedd figyelembe az évszakot is. A téli hónapokban a belvároshoz közeli szállás még fontosabb lehet, míg nyáron a zöldövezeti, Elba-parti vagy a Großer Garten környéki szállások is vonzóak lehetnek a természetközeli fekvésük miatt.

  • Érdemes a Neumarkt közeli szállodát választani, mert ott hangulatos a környezet.
  • Ünnepek idején nem könnyű az óvároshoz közeli szállodát találni.
  • Az NH Collection Dresden hotelben szálltunk meg,ami végül jó választásnak bizonyult.
    A szoba nagyon szép volt és jó áron tudtunk foglalni(last minute)
    A parkolásért 23 eurót akartak kérni,de visszautasítottuk,mivel egy sarokkal arrébb 6 euró volt egy napra a parkolás.
    Ez nagyon olcsó ahhoz képest,hogy a központban voltunk. (sz.n., 2019)


Ajánlott hotelek (2025):

3 csillagos: Ibis Dresden Zentrum , Super 8 by Wyndham Dresden ,

4 csillagos: Maritim Hotel Dresden , Best Western Macrander Hotel , Hotel Elbflorenz Dresden ,

Közlekedés

Drezda jól kiépített tömegközlekedési rendszerrel rendelkezik, így könnyedén lehet közlekedni a városban. A városi közlekedési hálózatot villamosok, buszok és metrók szolgáltatják, amelyek gyakran járnak, és a legtöbb látnivaló könnyen elérhető velük. A jegyek kaphatók a közlekedési eszközön, az állomáson vagy az automatáknál, és általában a tervezett utazás hosszától függően lehet választani 1- vagy 24 órás jegyek között.

A közlekedés mellett a kerékpár is egy népszerű közlekedési mód Drezdában. A városban számos kerékpárút található, és bérelhetők kerékpárok is.

Parkolási lehetőségek is elérhetők Drezdában, de az árak változóak. A belvárosban a parkolóházakban való parkolás általában drágább, mint a külvárosi parkolóhelyeken vagy az utcákon való parkolás. A parkolási díjakat általában óránkénti alapon számítják fel, és a fizetés általában a parkolóhelyen vagy egy közeli automatában lehetséges.

Kerékpáros riksa - V. A. fotója

Étkezés

Drezda gasztronómiai kínálata rendkívül színes és változatos, a tradicionális szász konyhától a nemzetközi fogásokig sokféle kulináris élményt kínál az ide látogatóknak. Érdemes időt szánni az étteremválasztásra, hogy valóban emlékezetes gasztronómiai élményekkel gazdagodj.

A drezdai Óváros (Altstadt) területén számos történelmi étterem található, amelyek évszázados hagyományokkal rendelkeznek és autentikus szász ételeket kínálnak. Ezek az éttermek gyakran patinás belső térrel és hagyományos berendezéssel várják a vendégeket, ami különleges atmoszférát teremt. Itt érdemes megkóstolni olyan helyi specialitásokat, mint a Sauerbraten (pácolt marhahús), a Quarkkeulchen (túrófánk) vagy a híres drezdai Christstollen (karácsonyi kalács).

Az Elba folyó partján elhelyezkedő éttermek különleges panorámát kínálnak, különösen a nyári időszakban, amikor a teraszokon étkezve gyönyörködhetsz a folyó és a város látképében. Ezek az éttermek általában magasabb árkategóriát képviselnek, de a kilátás és a hangulat miatt sokszor megéri a felárát fizetni.

A Neustadt negyed Drezda bohém, művészi központja, ahol sok kisebb, családias hangulatú étterem, bisztró és kávézó található. Itt általában fiatalosabb a hangulat, és gyakran lehet találni innovatív, fúziós konyhát kínáló helyeket is. A Neustadt különösen ajánlott, ha bátrabb ízvilágra vágysz vagy vegetáriánus, vegán ételeket keresel.
Érdemes figyelembe venni, hogy a drezdai éttermekben különösen népszerűek a szezonális menük. Tavasszal a spárgaszezon kiemelkedő jelentőségű, nyáron a friss bogyós gyümölcsökből készült desszertek, ősszel pedig a vad- és gombás ételek dominálnak. Ha autentikus gasztronómiai élményre vágysz, válassz olyan éttermet, amely szezonális alapanyagokkal dolgozik.

A legtöbb színvonalas drezdai étteremben ajánlott az előzetes asztalfoglalás, különösen hétvégéken és az ünnepi időszakokban. A népszerű turisztikai látványosságok közelében található éttermek gyakran telítettek, ezért érdemes napokkal előre tervezni, ha konkrét helyen szeretnél étkezni.

Drezda híres borvidékek közelében fekszik, különösen az Elba-völgyi borok (Sächsische Weinstraße) érdemelnek figyelmet. Olyan éttermet válassz, ahol gazdag a helyi borok kínálata, hiszen ezek tökéletesen kiegészítik a szász ételeket, és különleges ízkombinációkat eredményeznek.

A helyi lakosok által látogatott, turisták által kevésbé ismert éttermek felfedezése különleges élményt nyújthat. Ezek általában a főbb turisztikai útvonalaktól távolabb találhatók, de autentikusabb hangulatot és gyakran kedvezőbb árakat kínálnak. Ne félj elhagyni a turistaövezeteket és felfedezni a helyiek kedvenceit.

A minőségi utcai ételek és piaci standok szintén részei Drezda gasztronómiai kultúrájának. A drezdai piacokon, különösen a Markthalle-ban vagy szezonális vásárokon kiváló helyi ételeket kóstolhatsz meg megfizethető áron. A karácsonyi vásár idején különösen gazdag a kínálat.

Figyelj arra is, hogy sok étterem hétfőnként zárva tart Drezdában, és a konyha általában korábban zár, mint a vendégtér. Ha késői vacsorát tervezel, előzetesen tájékozódj az étterem nyitvatartásáról és konyhai üzemelésének idejéről, hogy elkerüld a kellemetlen meglepetéseket.

-------------------------------

Drezda gazdag kulináris hagyományokkal rendelkezik, így jónéhány helyi ételt és italt érdemes kipróbálni. Néhány példa:

Sauerbraten: Ez egy savanykás marhahús-pörkölt, amelyet több napig pácolnak ecetben és fűszerekben, majd megsütnek.

H. T. fotója

Quarkkeulchen: Hagyományos édesség, ami túróból, tojásból, lisztből és cukorból készül. Sütés után vaníliasodóval vagy lekvárral tálalják.

S. L. fotója

Drezdai Eierschecke: tojásos sütemény túrós, tejszínes és vaníliás töltelékkel

K. Cs. fotója

Radeberger sör: Közismert német sör, amit Drezdában főznek. A könnyű, frissítő sör jól is passzol a helyi konyhához.

M. R.

Glühwein: Forralt bor, amit persze hideg időben fogyasztanak. Az italt fűszerekkel, gyümölcsökkel és cukorral ízesítik.

K. J. fotója

----------------------------

Jók a német kaják ebben a roppant hangulatos sörözőben: Kutcherschanke.

A sült kolbászok dominálnak - j.k. fotója

Szász konyha - t.m. fotója

Nagyon finom és kiadós! (Kutscherschänke - Uriges Wirtshaus) - s.e. fotója

Vásárlás

Drezda fő bevásárlónegyede a gyalogosok számára kialakított Prager Straße mentén húzódik, amely a Hauptbahnhof lábánál található Wiener Straße-tól indul, és a Dr.-Külz-Ringig, valamint annak meghosszabbításaként a Seestraße-ig tart, amely az Altmarktban végződik, ahol a város történelmi központja kezdődik. Ezek az utcák többnyire modern bevásárlóközpontokkal, áruházakkal és utcafronti üzletekkel vannak tele, valamint nemzeti és nemzetközi étteremláncokkal. Bár nincs igazán egyedi vagy izgalmas kínálat, a környék kifejezetten kellemes. A luxusabb és magasabb kategóriájú üzletek jellemzően a Frauenkirche környékén összpontosulnak. A nagyobb üzletek hagyományosan tehetős orosz vásárlókat szolgálnak ki, és általában van valaki, aki beszél oroszul, sőt néha csehül is. Az angol nyelvtudás korábban hiányos volt, de Drezda gyorsan felzárkózik, és a magasabb kategóriájú helyeken biztosan találnak valakit, aki elég jól beszél angolul ahhoz, hogy egy potenciálisan jövedelmező vásárlóval foglalkozzon.

Szórakozás

Drezda éjszakai élete széles választékot kínál a turistáknak. A legnépszerűbb helyek az óvárosban találhatók, ahol számos bár, étterem és klub található. A Neustadt negyed a fiatalok és az alternatív színek szerelmeseinek kedvelt helye. Itt található a Drezda egyik legnagyobb és legismertebb szórakozóhelye, a Kraftwerk Mitte, amely egykoron egy erőmű volt, de mára egy modern klub és koncertterem lett. Ezen kívül, a Szász Svájcban is található számos bánya és sörfőzde, ahol lehetőség van kipróbálni a helyi specialitásokat. A Belvárosi területén található a "Bermuda-háromszög" elnevezésű terület, amely számos kávézót, bárt és klubot foglal magában, és ahol este 10 után kezdődik az éjszakai élet. A belépőjegyek árai változóak, attól függően, hogy milyen helyre és milyen programra szeretnénk menni.

Közbiztonság

Drezda Németország egyik legjobb közbiztonságú nagyvárosa. Persze a józan éberségre szükség van a zsúfoltabb helyeken a zsebtolvajok miatt (ritkán fordul elő lopás). Éjszaka jobb elkerülni a sötétebb, elhagyatottabb környékeket.

Kerüld el az Alaunparkot éjszaka. Légy óvatos Neustadtban éjfél után; ne járj ott kis, sötét utcákon.

Magyar külképviselet

Drezdai tiszteletbeli konzulátus:

Honorarkonsulat von Ungarn, Am Lagerplatz 8. - 01099 Dresden

Telefon: 0049 (0) 351 464 0403 - E-Mail: praesident@hwk-dresden.de

Tiszteletbeli konzul: Dr. Jörg Dittrich

Ügyfélfogadás: kedd és csütörtök:14.00-17.00    

Egyéb hasznos információk

1. Drezdában több turisztikai információs iroda is található, de közülük a legjobban használható az i-Punkt Dresden. Ez a város központjában található. Címe:  Frauenkirche, Neumarkt 2.

Nyitvatartási idő:

Hétfőtől péntekig: 10:00 - 18:00 óra között
Szombaton: 10:00 - 15:00 óra között
Vasárnap: 10:00 - 15:00 óra között

Az iroda segít a látogatóknak a szálláshelyek, éttermek, múzeumok és egyéb turisztikai attrakciók kiválasztásában, valamint térképeket és más hasznos információkat is biztosítanak.

Látnivalók

Óváros

Drezda óvárosa (Altstadt) a város központja, amelynek jelentős része a második világháborúban elpusztult, de azóta helyreállították a régi épületeket és tereket. A központban található az óváros főtere, a Theaterplatz, ahol a világhírű Semperoper és a Zwinger palota is áll.

A történelmi óvárosban sok templom, múzeum, bolt és étterem található, többek között a Frauenkirche, a Fürstenzug, a Brühl-terasz és a Drezdai Vár is. Az óvárosban sétálva megcsodálhatjuk az impozáns barokk és reneszánsz épületeket, és a hangulatos utcákon sétálva felfedezhetjük Drezda történelmi és kulturális örökségét.

Az Óváros belső részén I. Frigyes Ágost szász király (1750-1827) szobra és mögötte a Ständehaus, az egykori Szász Parlament épülete - r.b. fotója


Fürstenzug

A városnézés során kihagyhatatlan ez a mozaikos murália. Az óvárosban a Schlossplatz és a Postplatz közötti területen található.

A Fürstenzug a város egyik legismertebb látnivalója. A Fürstenzug, vagy más néven "A Fejedelmek Menete", egy 102 méter hosszú csempefal, amely a Ágost szász választófejedelem (népszerűbb elnevezéssel: August der Starke) és a Wettin-ház (szász hercegi és királyi család) dinasztiájához tartozó fejedelmek portréit ábrázolja.

A Fürstenzugot az 1900-as évek elején készítette el egy porcelánmanufaktúra. Több mint 23 ezer csempét használtak fel a fal elkészítéséhez. A falon szereplő portrék az ősi vend törzs tagjainak és a középkori szász uralkodóknak a portréjával kezdődnek, és egészen az 1800-as évekig tartóan. Érdekes nézni, hogy az évszázadok folyamán miként változott a fejedelmi öltözékek - kvázi - divatja. 

Nagy mázli, hogy a csempefal kisebb károkkal (néhány csempedarab) megúszta a 2. világháborút.

A fal megtekintése ingyenes. Ha nem akarunk tolongani a turistatömegben, akkor érdemes délelőtt 10 óra előtt odamenni. Nem vészes, ha az illusztrált szász fejedelmek mindegyikéről nincs beható ismeretünk, mert tájékozatlanul is élvezhető a nevezetesség.

m.n. fotója

Zwinger

2025. januári  frissítés: a hatalmas, és normális körülmények között lenyűgöző belső udvari (avagy kerti) területeket renoválják, és ez sokat elvesz a Zwinger összképének élvezetéből. A munkálatok - állítólag - 2025. nyaráig tartanak.

Impozáns barokk épületegyüttes. Egy palota, múzeumok, művészeti galériák, terasz, szökőkutak és szobrok kombinációja. A 2. világháborúban jelentős károkat szenvedett, jelentős helyreállítás történt a hatvanas években, de igazából teljességgel máig nem fejeződött be.

A Zwinger megépítését a 18. század elején II. Ágost szász választófejedelem rendelte el. Eredetileg a szász fejedelmek itt rendeztek ünnepségeket (pl. lovagi tornákat), máskor meg pihengettek.

Kedvménymentes belépődíj: 14 euró

Egész napra való program. Vannak, akik két napot is eltöltenek itt, hiszen rengeteg a lárnivaló, lévén három múzeumból álló komplexumról van szó.

s.o. fotója

k.e. fotója

Zöld kincstár (Grünes Gewölbe)

A Grünes Gewölbe, vagyis a Zöld kincstár, egy híres múzeum Drezdában. A múzeum a drezdai rezidencia egyik részében található, és a világ egyik legjelentősebb barokk kincstára. A múzeumban egyedülálló ékszerek, kristályok, aranyozott tárgyak, szobrok, porcelánok és drágakövek találhatók, amelyek a XVII. és XVIII. században készültek. Az egyedülálló gyűjteményt Augustus Strong, Szászország választófejedelme és királya alapította a XVII. században, és azóta folyamatosan bővült. A múzeumot 1723-ban nyitották meg a közönség előtt, és azóta folyamatosan látogatott turistalátványosság.

j.z. fotója

Opera

A drezdai Opera, vagy teljes nevén a Semperoper egy híres operaház Drezdában, Németországban. Az épületet 1841 és 1842 között építették Gottfried Semper tervei alapján. Az épület hírnevét az 1871-ben bemutatott Wagner-opera, a Walküre adta, amelyben először használtak színpadtechnikai effekteket. Az épület azonban az évek során többször átalakult és sérült meg, például az 1945-ös bombázások során is. Az operaházat azonban újjáépítették, és 1985-ben nyitották újra. Ma az épület az egyik legfontosabb operaházak közé tartozik Európában, és több mint 2500 nézőt képes befogadni.

F. Zs. fotói

Volkswagen gyárlátogatás

A Volkswagen gyárlátogatása Drezdában egy érdekes program lehet az autókedvelőknek. A Volkswagen manufaktúra a városközponttól mintegy 8 km-re, a Drezdai repülőtér mellett található.

A látogatás során a résztvevők betekintést nyerhetnek az autógyártás kulisszái mögé, és megtekinthetik a Volkswagen Phaeton és Volkswagen e-Golf modelljeinek gyártási folyamatát. A látogatás során kísérővel lehet csak közlekedni a gyárban, az autógyártás biztonsági okokból korlátozottan látogatható.

A belépőjegyek ára felnőtteknek 9 euró, diákoknak (16-26 éves korig) 7 euró, 6 éves kor alatt pedig ingyenes. A látogatás időtartama kb. 1,5 óra.

Azonban fontos megjegyezni, hogy a gyártás rendkívül dinamikus és a látogatások előzetes foglaláshoz kötöttek. A foglalás online vagy a Volkswagen manufaktúra irodájában történhet. További információk és jegyvásárlás a Volkswagen Manufaktur Dresden weboldalán találhatóak.

b. d. fotói

Eligazodás

Drezda szorosan kapcsolódik az Elba folyóhoz, amely kanyarogva halad át a városon, bár nem annyira kacskaringósan, mint például a Szajna Párizsban. Ezért mindig könnyű megkülönböztetni a bal, délnyugati partot és a jobb, északkeleti partot. Általánosságban a bal part viszonylag lapos és sűrűbben beépített, míg a jobb part dombos, és nagy része a Dresdner Heide erdő borítja.

Az évek során Drezda jelentősen terjeszkedett, és bekebelezte a környező településeket, így a város ma területét tekintve nagyobb, mint München, noha lakossága csak körülbelül egyharmada annak. Ennek ellenére Drezda nagy része kevésbé érdekes a turisták számára. Az igazán figyelemre méltó kerületek az Altstadt (Óváros, a bal parton) és Neustadt (Újváros, a jobb parton, közvetlenül szemben). Történelmi magjaik az Innere Altstadt és az Innere Neustadt. Az Äußere Neustadt (Külső Újváros) egy bárokkal és éttermekkel teli kerület, amelyről általában alternatív lakosairól, diákjairól, művészeiről és hipsztereiről ismert. Ha általánosan említik a "Neustadtot", az általában az äußere Neustadtra utal.

Egyéb érdekes kerületek közé tartozik Loschwitz és Weißer Hirsch a jobb part keleti részén, amelyek a város legelőkelőbb lakónegyedei; a Pillnitzi királyi rezidencia; valamint Klotzsche, ahol Drezda repülőtere található.

Történelmi háttér

Drezda több mint 800 éves múltra tekint vissza, városi rangját 1206-ban kapta meg. Számos szász herceg, fejedelem és király élt itt, közülük a legismertebb August der Starke (Erős Ágoston), aki egyben Lengyelország királya is volt. Az ebből a korszakból származó épületek és gazdag műgyűjtemények a monarchák hihetetlen gazdagságáról tanúskodnak. Raffaello híres festménye, a Sixtusi Madonna, amely a Szűz Máriát ábrázolja, Erős Ágoston fia által került Drezdába, és ma is itt látható. Az utolsó szász király 1918-ban mondott le a trónról, híresen e szavakkal: „macht doch euern Dregg aleene” (nagyjából: „csináljátok a saját mocskotokat”).

Drezda történelmi központjának háromnegyedét az 1945. február 13-i szövetséges bombázások rombolták le. A tűzviharokban 20-30 ezer ember vesztette életét; a pontos szám máig nem ismert. Bár az áldozatok száma abszolút értelemben és a lakosság arányában is alacsonyabb volt, mint más városok bombázásainál, Drezda az egyetlen nagy német város, ahol a légitámadások máig jelentős közéleti és politikai viták tárgyát képezik. A bombázások emlékére minden évben felvonulásokat és megemlékezéseket tartanak, de az évfordulót neonáci tüntetések is gyakran kihasználják, amelyek ellendemonstrációkat váltanak ki. A Frauenkirche romjai (amelyet mára újjáépítettek), egy brit jótékonysági szervezet, a Dresden Trust által adományozott aranykereszttel, évekig a nemzetek közötti béke szimbólumaként álltak. A város történelmi központját nagyrészt visszaállították eredeti pompájába, bár más területeken az újjáépítés még folyamatban van.

A német megosztottság időszakában Drezda környéke „Tal der Ahnungslosen” („a tudatlanok völgye”) néven vált ismertté, mivel ez volt azon kevés keletnémet régiók egyike, ahol nem lehetett nyugati televíziót fogni. Az ARD, a nyugatnémet első televíziós csatorna rövidítése, szarkasztikusan „Außer Raum Dresden” vagy „Außer Rügen und Dresden” („Drezda területén kívül”/„Rügen és Drezda kivételével”) néven is ismert volt.

1989-ben Drezdában is tüntetések törtek ki, különösen akkor, amikor a prágai nyugatnémet nagykövetségen menedéket kereső embereket a drezdai főpályaudvaron keresztül szállították Nyugat-Németországba, amit emiatt lezártak. Bár a tüntetések itt nem érték el a lipcsei vagy kelet-berlini események méretét, több helyen, például a Prager Straße-n emléktábla állít emléket az 1989-es eseményeknek.

Manapság

Ha megkérdezik a drezdaiakat, mit szeretnek legjobban a városukban, gyakran azt válaszolják: az Óvárost (amely viszonylag kompakt, mégis számos világhírű látnivalóval és múzeummal büszkélkedhet), Drezda-Neustadtot (egy alternatív központi negyedet) és a közeli településeket, mint például Radebeult, amely borászatáról híres (és itt született Karl May, a híres vadnyugati regényíró). Ezen kívül kiemelik a Szász Svájc hegymászó területeit és a környékbeli kastélyokat. Építészetileg Blasewitz a legérdekesebb lakónegyed, dombos tája ellenére. Itt sok Gründerzeit-stílusú épület található, amelyek az 1871-es Német Birodalom megalapítása előtti időszakból és az azt követő három évtizedből származnak.

Sok történelmi homokkő épület fekete színű. Ez nem feltétlenül a tűzvész vagy a szennyezés eredménye, mivel a helyi homokkő természetes módon feketedik meg az idő múlásával. Ez a jelenség megfigyelhető a közeli Szász Svájc területén, valamint a 18. századi Drezdát ábrázoló festményeken, ahol a homokkő épületek szintén feketének tűnnek.

Drezda fontos város volt a Német Demokratikus Köztársaság idején, és az akkori építészet máig erősen jelen van a városban. A belvárosban például a Prager Straße és a Kulturpalast ennek tipikus példái. Ha elhagyjuk a központot, számos lakótelepet találunk, amelyeket "Plattenbau"-nak neveznek, és amelyek hasonlóak a szomszédos Lengyelország, Kelet-Európa és Oroszország épületeihez. Gorbitz és Prohlis különösen a 70-es és 80-as években épült újjá a kor modern Plattenbau stílusában. A városban kevés II. világháborús nyom maradt fenn.

A német újraegyesítés óta eltelt idő építészetileg még nem hagyott mély nyomot Drezdán, de néhány, mint például a vitatott Waldschlößchenbrücke híd, amely miatt Drezda Elba-völgye elvesztette világörökségi státuszát, még a hétköznapi látogató számára is feltűnő.

További beszámolók

Drezda különleges adottsága, hogy nagy kiterjedésű városi területéhez viszonylag alacsony lakosságszám társul. Ez kedvező helyzetet teremt: elegendő tér jut mindenkinek, ugyanakkor a város élettel teli marad, és van akkora közösség, amely képes fenntartani a folyamatos fejlődést és újjáépítést. Ennek köszönhetően Drezda ma már nemcsak kulturális központ, hanem dinamikusan megújuló város is. A gazdag programkínálat évről évre visszatérő eseményeket is tartalmaz, mint például a Richard Strauss Napok, a nemzetközi Dixieland-fesztivál, az Ünnepi Játékok vagy a nosztalgikus gőzmozdony-parádé. A történelmi óváros ma olyan lenyűgöző képet mutat, hogy szinte hihetetlen, milyen pusztuláson ment keresztül a múlt század közepén.

Az újjáépítések nemcsak a múlt emlékeinek helyreállítását jelentik, hanem egy élhető, zöld és korszerű városkép kialakítását is. Drezdában nem az a cél, hogy minden négyzetmétert beépítsenek, hanem az, hogy a lakók és látogatók egyaránt otthonosan érezzék magukat. Az Elba folyó mentén húzódó 100 méter széles zöldsáv kerékpárutakkal, fákkal, pihenőhelyekkel igazi városi oázis, de a parkok és kertek szinte minden negyedben jelen vannak. Emellett Drezdának van egy egészen másik arca is: egy futurisztikus, modern városrésze, amely éles kontrasztban áll a barokk óvárossal.

Itt található például az UFA Cinema Center a különös háromszög alakú téren, amely első ránézésre olyan, mintha a tér elemei véletlenszerűen lettek volna elszórva. A dizájn szándékosan ultramodern: rámpák, lebegő lépcsők, áthidalók és egy érdekes dupla, fordított kúp formájú kávézó egészítik ki a látványt. Maga a mozi előcsarnoka egy ferde, kristályszerű épülettömeg, amely összefonódó ékformákból és szúrós, futurisztikus falakból áll – egyszerre zavarba ejtő és lenyűgöző.


Kezdjük Drezda talán legizgalmasabb városrészével, a bohém hangulatú Külső Újvárossal (Äußere Neustadt), amely sajátos módon viszonylag épen átvészelte a második világháború pusztításait. A rendszerváltás után itt bontakozott ki egy színes és ironikus helyi kezdeményezés, a „Bunte Republik Neustadt” – azaz az Újvárosi Színességi Köztársaság –, amely némi játékos fricskaként az NSZK (Bundesrepublik Deutschland) rövidítését is kiforgatta. Ez a rövid életű, de emlékezetes „köztársaság” egyszerre volt kulturális utópia, alternatív városvédő közösség és enyhén anarchisztikus happening-mozgalom, amely például komolyan vette, hogy politikai célként tűzi ki a Vatikánhoz való csatlakozást.

Erre az időszakra ma is emlékeztet a minden év júniusában megrendezett negyedfesztivál, amely tömegeket vonz és az utóbbi években már országos hírű eseménnyé nőtte ki magát. A negyed egyik központi utcája, a Görlitzer Straße, valóságos ifjúsági és művész-központnak tűnik: élénk, kreatív, mégis németesen rendezett, szó sincs tehát rendezetlenségről vagy piros lámpás negyedről. Az utca végében feltűnő lombos fák már az Alaunplatz zöldjét jelzik, amely nyolc hektáros füves-fás területével sokkal inkább park, mint klasszikus tér.

Ez a hely különösen életteli, különösen napsütéses délutánokon: fiatalok ülnek a fűben, baráti társaságok sétálgatnak, beszélgetnek, piknikeznek – ahogyan azt egyre ritkábban látni például Budapesten. A Külső Újváros sajátos elegye a nosztalgikus keletnémet múlt, a nyugatos underground kultúra és a mai, tudatosan szabadelvű városi életstílus. Ha Drezda lelkét keresnénk, itt biztosan közelebb kerülnénk hozzá.


Van egy hely, ahová minden alkalommal visszatérek, ha Drezda környékén járok: a Villa Shatterhand Radebeulban, a város kertvárosi övezetében. Itt, Karl May egykori otthonában elevenednek meg gyermekkorom kedvenc indiántörténetei – a könyvek, amelyek hőseit egyszerre csodáltam és követtem képzeletben. A villában az író személyes tárgyai mellett lenyűgöző gyűjtemény látható: eredeti, kézzel készült indián tárgyak, mint tomahawk, íj, kalumet, kenu vagy bőr leggings. Ezeket Karl May egész életében szenvedélyesen gyűjtötte. A ház légköre pedig szinte megeleveníti a történeteket – ott a dolgozószoba, az íróasztal, sőt a padlón heverő medvebőr is.

Radebeul egy másik különleges múzeumnak is otthont ad, amely merőben más hangulatot idéz: ez a DDR Múzeum, az egykori NDK világának sajátos lenyomata. A kiállítást egy lepusztult, régi panelház emeletein rendezték be – tökéletesen illik a tematikához. Mivel a keleti blokk országaiban meglehetősen hasonló volt a lakberendezés, a divat, a hétköznapi tárgykultúra, sok látogató nosztalgiával idézheti fel fiatalkorát. Aki viszont csak filmekből, elbeszélésekből ismeri az időszakot, annak is élvezetes és szórakoztató a kiállítás: Trabant-szerelőműhely, klasszikus NDK-s üzletek berendezései, teljesen felszerelt lakások, vagy a csehszlovák mesevideók egész sora kelti életre a múltat.

A hangszórókból korabeli beszédek szólnak – például Erich Honecker hangja –, így még inkább átélhető az az abszurd és néha megmosolyogtató világ, amelyet ez a múzeum újra elénk tár. Ha Drezdában járunk, Radebeul e két arca – a vadnyugat romantikája és a szocialista mindennapok valósága – különösen izgalmas kontrasztban mutatja meg, milyen sokféle történet lakozik ebben a környékben.


A német újraegyesítés óta hatalmas összegeket fordítottak Drezda újjáépítésére, és ennek mára látványos eredményei vannak: a város újra felkerült a turisták térképére, méghozzá méltán. Az Elba völgye, amely átszeli a várost, ma már a világörökség része – nemcsak természeti szépsége, hanem kulturális jelentősége miatt is.

Drezda több dologról is híres. Itt született meg az első európai porcelán, ennek állít emléket a Porcelán Múzeum is, amely a város egyik legismertebb látványossága. Emellett jelentős kutatási központként is működik, nem véletlenül nevezik sokan Németország Szilícium-völgyének. A műegyeteme a világ egyik legrégebbi ilyen intézménye, és összességében több mint negyvenezer hallgató tanul drezdai egyetemeken.

A város különlegessége az is, hogy Európa egyik legzöldebb településének számít. Rengeteg erdő, park és folyóparti sétány gondoskodik arról, hogy a városlakók és a látogatók egyaránt fellélegezhessenek – szó szerint is. Persze, sokan megjegyzik, hogy könnyű zöldnek lenni ott, ahol mindent a nulláról kellett újraépíteni. Talán maguk a drezdaiak kevesebb zöldfelülettel is beérték volna, ha nem kellett volna előbb a város szinte teljes pusztulását megélniük.

És hogy mindez kinek a felelőssége volt? Történelmi kérdés – izgalmas, de nem ide való. Drezda ma már nem a múlt sebeiből él, hanem abból, amit újra megteremtett magának: egy gazdag, élhető, kulturálisan pezsgő várost.

A Frauenkirche előtt gyakran van sorban állás - r.v. fotója

Az első meglepetést Drezdában a széles sugárutak és a tágas, levegős városszerkezet okozza. Bár sok helyen még mindig fellelhetők a volt NDK építészetének jellegzetes blokkházai és lakótelepei, ezek ma már sokkal barátságosabb képet mutatnak – a sugárutak mentén megnőtt, terebélyes fák szinte teljesen megszelídítik az egykor rideg városrészeket.

A belváros pedig az elmúlt évtizedek során visszanyerte eredeti hangulatát és történelmi városszerkezetét. Ez nem kis teljesítmény, hiszen a történelem iránt kevéssé érdeklődők is hallottak már róla, hogy Drezda, és főleg annak központja a második világháború utolsó szakaszában szinte porig bombázódott. A híres barokk óváros szinte teljesen eltűnt, és a Frauenkirche – a város egyik jelképe – évtizedeken át romosan, emlékeztetőként állt a főtéren.

A valaha „az Elba Firenzéjeként” emlegetett városközpont az újjáépítés során kifejezetten ízléses formát öltött: a megmaradt templomokat és palotákat gondosan restaurálták, míg a többi épületet úgy építették újra, hogy azok modern szerkezetük ellenére stílusban illeszkedjenek a történelmi környezethez. Jó példa erre a főtéren álló Steigenberger Hotel, amely kívül-belül 21. századi, mégis megőriz valamit a város régi hangulatából. Az Altstadt környékén egyébként több kiváló szálláshely is található, így azoknak is remek választás, akik csak gyalogosan szeretnék bejárni a várost.

Látnivalóból nincs hiány. Az óváros nagy része kényelmesen bejárható egy-két órás sétával. A már említett, újjáépített Frauenkirche kívülről különösen lenyűgöző – belső tere egyszerűbb, de a templom sorsa és újjászületése miatt mégis megható élményt nyújt. Innen pár perc sétára található a Brühli terasz, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik az Elba két partján sorakozó épületekre: a királyi palotára, a művészeti akadémiára és a világhírű Semperoperre. Ez utóbbit a 19. században Gottfried Semper tervezte, és bár többször is leégett, illetve a háborúban megsemmisült, ma újra régi pompájában fogadja a látogatókat.

Drezdában még valami különleges: a belvárosban nem uralkodnak el a nemzetközi üzletláncok. A divatcikkeket többnyire helyi, kisebb üzletekben árulják, ami egyedibb, személyesebb hangulatot ad a városnak. Az éttermekben még mindig találunk hagyományos szász ételeket: füstölt, főtt csülköt, türingiai felvágottakat és természetesen helyi söröket. Az emberek barátságosak, szinte mindenki beszél angolul, és valamiért különösen örömmel fogadják a magyarokat – még a szállodai portások is, akik máshol gyakran fásultak, itt szívesen váltanak velünk pár szót. Ki tudja, miért – de úgy tűnik, Drezdában jó hírnevünk van.

Fotóegyveleg

Ludwigosított Kossuth - Dresden-Klotzsche - F. Z. fotója

Ott az a kőtömb egy memento a bombázásokról, gyakran a Frauenkirche egy darabjaként azonosítják. - S. T. fotója

Coschütz városrész - NDK-feeling - P. R. fotója

Eső - Városnézés elcseszve - A. J. fotója

Az utcai árus ,, a szász királyok márványait"  áusítja -  J. K. fotója

Az An der Frauenkirche nevű sétálóutca - U. I. fotója

Staatliche Kunstsammlungen Dresden. - P. E. fotója

Komcsi (munkásosztály a hatalmon...)  emlék - M. A. fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon