ÚTIKRITIKA.HU / München







útikritikák


München

München dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Repülés | Szállás | Közlekedés | Étkezés és sörözés | Szórakozás | Vásárlás | Közbiztonság | Magyar külképviselet | Egyéb hasznos információk | Látnivalók | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

.

A Marienplatzon a Mária-oszlop, amit 1638-ban emeltek. -  V. Jancsi fotója

München dióhéjban

angolul: Munich

  • München légvonalban 564 kilométerre van Budapesttől.
  • Autópályán a távolság 657 kilométer, megállás nélkül akár hat óra 30 perc alatt is megtehető, kb. 116 eurós költséggel.
  • Budapestről az átlagos repülési idő: 1 óra 10 perc.
  • A városhatáron belül kb. 1,6 millióan laknak (2024-es becslés). München Németország harmadik legnagyobb városa, Bajorország fővárosa.
  • A helyben élőre háruló költségek tekintetében München a harmadik legdrágább német város (Berlin és Frankfurt után) A lakhatás több, mint a duplája a pestinek (116 százalék), majdnem igaz ez az étkezésre (+87%), és München egyike azoknak a nyugati nagyvárosoknak, ahol a ruházkodás érezhetően többe kerül, mint nálunk (+18%).
  • Átlagos havi nettó fizetés (2024-ben): 3380 euró - (német átlag: 3120 euró)
  • 2022-es adatok szerint Münchenben kb. 7400 magyar állampolgár él.
  • A "München" név eredete a latin "Monacum" vagy "Monachium" szóból származik, amely a germán "Munichen" (szerzetesek helye) szóból ered. Ez a név arra utal, hogy a város eredetileg szerzetesek települése volt. A helynév története szorosan kapcsolódik a bajorországi benedekrendi szerzetesekhez, akik a mai München területén alapítottak kolostort a 8. században. A név tehát arra a vallási közösségre utal, amely a város létrejöttét megalapozta.

Főbb látnivalók és nevezetességek:

  • A Marienplatz
  • A Pinakothek múzeum (a régi és az új)
  • A Deutsches Museum (tudományos)
  • Az angolkert (Englischer Garten)
  • A botanikus kert
  • A BMW múzeum
  • Az Allianz Arena (Bayern München)
  • Az új Rathaus, a Schloss Nymphenburg
  • A Starnberger-tó
  • Na persze a sörözők, sörkertek, sörtermek, az Augustinerkeller pince söröző
  • A népszerű Schwabing negyed
  • Isarvorstadt negyed a kávézóival
  • A gótikus Frauenkirche
  • A Viktualienmarkt (termelői piac)
  • Lehel, a város egyik legrégebbi negyede

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Szombat délután nézni a sok rokonszenves és jól öltözött embert a Marienplatz-on, na és visszajönni este is
  2. Szép időben két órát időzni az English Garden-ben, ebben a hangulatos, terebélyes nyugodt parkban, piknikezni egy nagy kőasztalon
  3. A Pinakothek múzeum meglepően gazdag festészeti gyűjteménye (14.-18. század) vasárnap egy euróért
  4. Mert szeretjük a 19. századot is és modern művészetet is: a Neue Pinakothek
  5. Átmenetileg megkedvelni a rokokó stílust látva az Asamkirche-t
  6. Megnézni a Bayern-Mainz meccset az Allianz Arenában, példás a rend és a civilizáltság, a játék színvonala csúcs
  7. A BMW Welt és a BMW múzeum, pedig nem is vagyok annyira autóbuzi
  8. A sörkertek műfajában a három kedvenc: Augustiner Keller, Hacker-Pschorr Bräuhaus és a Hofbräukeller
  9. A stílusosan bohém Schwabing negyed a Leopoldstrasse-val
  10. A Briennerstrasse az arisztokraták házaival
  11. A Marienplatz és a Westfiredhof metrómegállók

Nem tetszett

  1. Meglepően drága város, állítólag az egyik legdrágább Németországban
  2. Gyakran kényelmetlenül túl nagy az embertömeg sodrása az utcákon
  3. Amikor a vacak idő ellehetetleníti a sörkertes programot
  4. A sok akadály a folytonos építkezések miatt
  5. A forgalmi dugók
  6. A bajor akcentus megértése
  7. A turisták számára a nevezetességekhez orientáló kijelzések hiányosságai
  8. Nem lehet Münchenben fenntartani a fogyókúrázást
  9. A kerékpárosok vadul száguldoznak és a járókelőkre is veszélyesek
  10. Túl magas a hotelek árszintje
  11. A bevándorlás miatt kopik az eredeti műncheni utcakép (finom megfogalmazás)

Vélemények

München Németország egyik legvonzóbb városa, ahol a legtöbben szívesen élnének – és ez nem véletlen. Az Alpok szinte karnyújtásnyira van, a környéken számos kisebb-nagyobb tó kínál remek kikapcsolódási lehetőséget, az élet pedig relatíve nem drága. A bajor autóipar bőséges munkalehetőséget biztosít, a kulturális élet pedig pezsgő és változatos. Ha pedig megunnánk az esős, hűvös időjárást, München nemzetközi repülőteréről szinte bárhová eljuthatunk a világban.

Egy látogatásom során ellátogattam a Deutsches Museumba, amely a világ legnagyobb tudományos és technikai múzeuma, még űrkutatási részleggel is. A múzeum után a belvárosban sétáltam, fűszereket vásároltam a híres Viktualienmarkton, majd az éhségemet a Nordsee nevű étteremben próbáltam csillapítani. Sajnos ez utóbbi hely okozott némi csalódást. Az étterem érdekes módon kialakított: az egyszerűbb vendégeket álló, magas asztalokhoz irányítják, míg a tehetősebb (felső)középosztály tagjai egy pult mögötti látványkonyha körül ülve fogyasztanak.

Miután túltettem magam ezen, jött a következő meglepetés: a leves ehetetlenül forró, körülbelül 80 fokos volt, így farkaséhesen és fáradtan is kénytelen voltam legalább öt percig kevergetni, mielőtt nekifoghattam volna. Ettől eltekintve az étel finom volt, és a császárzsemle is friss.

A Marienplatz és környékének újrafelfedezése után a Schwabing negyed felé vettem az irányt (metrómegálló: Universität). Bár nem olyan hangulatos, mint például Berlin Kreuzberg városrésze, itt is találhatunk különleges ajándékboltokat, érdekes kávézókat és vicces üzleteket, amelyek felfedezésre csábítanak.


Egy ingyenes, vezetett sétán vettem részt, amely meglepően informatív volt. Megtudtam például a város nevének eredetét, az Augustiner sörfőzde történetét és szerepét, valamint München második világháborús részvételének fontosabb eseményeit. A séta után egyedül folytattam a felfedezést a szemerkélő esőben. München különleges város: lassan tárja fel titkait a látogatók előtt, és látnivalói nem egyetlen helyen koncentrálódnak, hanem szétszórva találhatók a város különböző részein. Ennek következtében sajnos több helyre nem jutottam el, például az Olimpiai Parkba, ahol éppen egy ingyenes fesztivált rendeztek, a Bavaria filmstúdióba, vagy a Deutsches Museumba.

Néhány lenyűgöző épületet és teret csak akkor vettem észre, amikor hazafelé menet autóval elhagytuk a várost. Viszont sikerült eltévednem az Englischer Gartenben, meglátogattam az Augustiner sörözőt, megnéztem az Oktoberfest helyszínét, és finomságokat kóstoltam a belváros szívében található kis piacon. (Tipp: a Leberkäse zsemlében kihagyhatatlan!) Talán ez a piac tetszett a legjobban! Központjában természetesen egy sörkert található, amelyet kolbászos, zöldséges, péksüteményes és halas standok vesznek körül – mindez a magyar piacokat megszégyenítő árakon.

A szombatom kissé nehézkesen indult. Megvettem a Bayern Ticketet, amely 24 órán keresztül korlátlan utazásra jogosít egész Bajorországban, de délelőtt 10 órakor még mindig nem tudtam, hova utazzak. Kiderült ugyanis, hogy a jegy nem érvényes a gyakran közlekedő IC és ICE gyorsvonatokra, csak a Regional jelzésű, lassabb és ritkább járatokra használható. Végül nem sikerült kiderítenem, hogy egyedül meglátogathatnék-e két bajor kastélyt egy nap alatt, ezért befizettem egy másnapi buszos túrára a turistainformációs központban.


Ki utazzon Münchenbe, kinek való ez a város?

Aki élvezi az építészet és kultúra sokszínűségét, hiszen Münchenben tulajdonképpen úszkálhat benne a látogató
Aki odavan a német, első sorban bajor gasztronómiáért, és nem riad meg a sörtől, perectől, kolbásztól, még akkor sem, ha mindezt együtt kell megennie.
Aki egy pörgős, lehetőségekkel teli városban töltene el néhány napot és nem csak a szálloda falai között tervezi tengetni napjait
Akinek minden álma egy Oktoberfesten, vagy egy Bayern München meccsen részt venni
Aki szereti Európa nagyvárosait, mert ezt szinte garantált, hogy imádni fogja

Poggyász információk-kézi poggyász, feladott poggyász

Ki ne utazzon Münchenbe, kinek nem való ez a város?

Aki nincs felkészülve egy, akár nyáron is előforduló, zord időjárásra,
Akinek tömegiszonya van. A főbb nevezetességek és programok körében ugyanis elkerülhetetlen a sok ember.
Aki kimondottan olcsó helyeket részesít előnyben, tekintve, hogy München Németország egyik legdrágább városa." forrás

Sendlingerstrasse

Repülés és repülőjegy

Átlagos repülési idő 1 óra 15 perc.

A Lufthansa repül Budapestről Münchenbe. A repülőtér hatalmas, tiszta és nagyon jól szervezett. A három terminál között belső vonat viszi az embereket, a két legtávolabbi pont közötti eljutás kb. húsz percet vehet igénybe. Hatalmas a forgalma és ezt a Lufthansa még tovább turbózta azzal, hogy több tengerentúli járatot is indít innen.

A repülőtérre taxival vagy vonattal juthatunk ki. Érkezésnél lehetőség van egyéni transzfer előre rendelésére is.

"A müncheni utaskiszolgálás első és legfontosabb alapja az, hogy az utas zavaró tényező. Késés esetén minden átfoglalást a service centerek intéznek, ahol legutóbb két agent küzdött egy repülőnyi késő utassal. Nem az utasok késtek. Riasztó volt, főleg úgy, hogy a tengerentúlon még minden működött online. Itt is voltak automaták, de azt válaszolták, hogy fáradjon a kedves utas a pulthoz. Jaj. (Kriszta 2018)"

Szállás

München számos nyugodt és kellemes negyeddel rendelkezik, amelyek közel vannak a központhoz, de mégis csendesebbek. Íme három javaslat:

Schwabing:
Jellemzők: Schwabing egy régi művészi és bohém negyed, tele kávézókkal, bárokkal és éttermekkel. A negyed híres a széles sugárútjáról, a Leopoldstraße-ról, valamint a közelben lévő Englischer Garten parkról, amely az egyik legnagyobb városi park a világon.
Előnyök: Nyugodt környék, mégis élénk és kulturálisan gazdag, jó közlekedési kapcsolatokkal a városközpontba.

Gärtnerplatzviertel:
Jellemzők: Ez a negyed a fiatalabb, kreatívabb közönséget vonzza. Számos kis üzlet, kávézó és bár található itt. A Gärtnerplatz tér a központja ennek a negyednek, és egyben kedvelt találkozóhely is.
Előnyök: Csendesebb, mint a belváros, de még mindig rengeteg lehetőséget kínál a szórakozásra és a kikapcsolódásra. Központi fekvésű, jó elérhetőséggel.

Neuhausen-Nymphenburg:
Jellemzők: Ez a negyed híres a Nymphenburg-kastélyról és a környező parkokról. Neuhausen részén több helyi étterem, kávézó és piac található, így autentikus bajor élményt nyújt.
Előnyök: Külvárosi hangulat, nagy zöldterületekkel és nyugodt utcákkal, de a közlekedés könnyen elérhetővé teszi a belvárost is.

Ezek a negyedek ideálisak lehetnek azoknak a turistáknak, akik szeretnének közel lenni a városközponthoz, de nyugodtabb környékre vágynak a szállásukhoz.

Első lépésként érdemes átnézni az Airbnb kínálatát, mivel itt gyakran találhatsz megfelelő ár-érték arányú szállásokat. Ha ezek közül egyik sem felel meg az igényeidnek, vagy inkább hotelben vagy panzióban szállnál meg, akkor a Booking.com jó választás lehet.

A müncheni tömegközlekedés kiváló, így még akkor is percek alatt elérheted a belvárost és a főbb látnivalókat, ha a városközponttól akár 10 km-re foglalsz szállást. Fontos azonban figyelembe venni a szállás elhelyezkedését a tömegközlekedési zónák alapján. Érdemes a „belvárosi” fehér zónán belül maradni (1-4-es Ring), mert itt a jegyek egységesen a legolcsóbbak. Ha viszont a szállásod a zöld, sárga vagy piros zónákban van, számolnod kell azzal, hogy a közlekedés jelentősen drágább lehet.

Közlekedés

Bérelt autóval érdemes vidékre menni, de annak, aki  csak a Münchneben fog közlekedni, ez felesleges. A tömegközlekedés ugyanis kiváló.

"A müncheni a világ talán legmodernebb és legbiztonságosabb reptere, és biztos, hogy a legemberközelibb is. Rengeteg üzletet, éttermet, kávézót találhatsz itt (nemcsak a szokásos duty-free shopokat, hanem ruházati, élelmiszer-, divatcikküzleteket is, ráadásul nem lehetnek drágábbak, mint a városban). A repülőtérről S-Bahnnal juthatsz be a városba – a Főpályaudvart (Hauptbahnhof) célozd meg. Az út 45 percig tart, a járatok 20 percenként indulnak. S-Bahnnal a reptérről a városba 8 euró. A közlekedéshez érdemes napijegyet váltanod, amely 5 euróba kerül, és 24 órán keresztül korlátlanul utazhatsz vele a városban. (2008)" forrás

Az egyik legnagyobb meglepetésem az volt, hogy a németek közlekedési kultúrája kifejezetten fegyelmezett. Az előítéletekkel ellentétben Németország nem az arrogáns, porschés Jürgenek ámokfutó paradicsoma. Például, ha gyalogosként lámpa nélküli zebrához értem, a magyar szokásokból kiindulva automatikusan megálltam, hogy elengedjem az autókat. Meglepetésemre azonban a német autósok mindig megálltak, hogy elsőbbséget adjanak. Ez a mai napig így van, és azóta, ha autósként közlekedem, természetesen én is megállok – ez itt nemcsak udvariassági kérdés, hanem kötelező szabály.

Münchenben és sok más német városban a kerékpáros infrastruktúra kiemelkedő. A járdák szélén gyakran kijelölt biciklisávokat találunk, amelyeket a menetiránynak megfelelően kell használni. Ha valaki ezt megszegi, például a forgalommal szemben kerékpározik, bírságra számíthat. A biciklisek jelenléte mindennapos, és sokan öltönyben, kosztümben, gyerekutánfutóval, vagy éppen hóesésben is biciklire pattannak. Az utóbbi számomra továbbra is kockázatosnak tűnik, mivel egy gyerekutánfutó könnyen észrevétlen maradhat az autósok számára, ami veszélyes helyzetekhez vezethet.
Autópályák

Az autópályákon (Autobahn) továbbra is a háromsávos rendszer a jellemző, de 2024-re már egyre több helyen vezettek be sebességkorlátozást, különösen forgalmas szakaszokon és környezetvédelmi okokból. Ahol nincs sebességkorlátozás, ott is rend van: a külső sávban a lassabb járművek haladnak, a középsőben az átlagos sebességgel közlekedők, míg a belső sávban a gyors autósok. Ez a rendszer továbbra is jól működik, és a korlátozások ellenére sok helyen fennmaradt a híres német precizitás a közlekedésben.
Parkolás és helyi szabályok

A menetrend szerinti, hajtási iránynak megfelelő parkolás Bajorországban szigorú szabály. Ha valaki "rossz irányban" parkol, gyorsan bírságra számíthat, mert a helyi ellenőrök (Politess) továbbra is éberen figyelnek. Az utcákon hétvégén sok helyen engedélyezett a parkolás, de hétköznapokon tilos, hogy zavartalan legyen a forgalom. Az udvariasság szabályai továbbra is érvényesek: ha az egyik sávban parkoló autók miatt valaki kénytelen áttérni a szemben lévő sávba, az elsőbbség mindig azé, aki a saját sávjában halad.



München tömegközlekedése kiváló, így buszokkal, metróval vagy villamossal könnyedén elérhetünk minden fontos látnivalót. Mi gyakran gyalogoltunk, ezért egy 10 darabos jegytömböt, az úgynevezett Streifenkarte-t vásároltunk, amelyet egyszerre többen is használhatnak. A jegyek érvényesítésének szabályai elsőre bonyolultnak tűnhetnek, mivel több tényezőtől függnek: az életkortól, az utazási eszköztől (busz vagy metró), és ha metróval utazol, az utazás hosszától is.

Például, ha egy felnőtt több mint két megállót utazik metróval, két jegyet kell érvényesíteni, de busszal – az utazás hosszától függetlenül – elég egy jegy. A 10 jegyet tartalmazó Streifenkarte jelenleg 15 euróba kerül. Ha egy nap többször szeretnénk utazni, érdemes lehet napijegyet, azaz Tageskarte-t vásárolni, amely 8 euróért korlátlan utazást biztosít az adott napon belül.

A repülőtérről a városközpontba vonattal viszonylag gyorsan és kényelmesen eljuthatunk, jelenleg egy útra a jegy 13 euróba kerül. Ez az S-Bahn S1-es vagy S8-as vonalaival körülbelül 40-45 percet vesz igénybe, és közvetlen kapcsolatot biztosít a belvárossal. (2024)


A müncheni közlekedés 2024-ben is megőrzött némi „retró” hangulatot, különösen a régebbi szerelvények tekintetében. Bár nem a legmodernebbek, és pontosságuk sem mindig tökéletes, a város tömegközlekedési hálózata rendkívül jól kiépített, így az U-Bahn (metró) és az S-Bahn (elővárosi vasút) segítségével könnyen el lehet jutni szinte bárhova.

A csoportos utazóknak továbbra is elérhető a háromnapos bérlet, amelyet legfeljebb öt fő használhat egyszerre. Ez különösen praktikus és költséghatékony megoldás, ha több napot szeretnénk a városban tölteni. Bár az ellenőrök jelenléte ritka, a büntetés továbbra is magas (60 euró), így nem érdemes kockáztatni a jegyváltást.

Egy érdekesség, hogy egyes metróállomásokon több vonal szerelvénye is megáll – mintha ugyanaz a peron szolgálná például az 1-es, 2-es és 3-as vonalakat –, ezért mindig figyelni kell, melyik vonat érkezik, mert a vonalak gyakran csak később ágaznak el. Ez elsőre kicsit zavaró lehet a turisták számára, de gyorsan meg lehet szokni.

A közlekedési rendszer nemcsak hatékony, hanem környezetbarát is, hiszen Münchenben a fenntarthatóság jegyében az elmúlt években egyre több elektromos buszt állítottak forgalomba, és a metrórendszert is folyamatosan korszerűsítik.


A müncheni tömegközlekedésben az U-Bahn (metró) használata  kényelmes és praktikus megoldás, különösen, ha összehasonlítjuk a parkolási díjakkal. Az egy napos jegy ára jelenleg 8 euró, ami még mindig kedvezőnek mondható, ha a városnézés költségeit nézzük. A jegy megváltása rendkívül egyszerű: a metróbejáratoknál található automatákon választhatunk egynapos jegyet, megadjuk, hogy teljes árú jegyet szeretnénk (ifjúsági és nyugdíjas kedvezmény is elérhető), valamint kiválasztjuk, hogy melyik zónára legyen érvényes. Városnézéshez általában a belső zóna bőven elég, mivel ebben található a legtöbb látnivaló.

Ez a jegy az összes tömegközlekedési eszközre érvényes, beleértve az S-Bahn (elővárosi vonatok) járatait is, a zónahatáron belül. A jegy érvényessége attól a pillanattól kezdődik, amikor először érvényesítjük egy automatánál, hasonlóan ahhoz, ahogyan nálunk is működik. Az érvényesítő készülékek a mozgólépcsők vagy a peron bejárata mellett találhatók.

Fontos figyelni arra, hogy egy állomáson belül különböző jelzésű szerelvények is megállhatnak. Mielőtt felszállnánk, győződjünk meg róla, hogy a megfelelő számú és irányú vonatra szállunk. A vezető kocsi tetején mindig ki van írva a vonat száma és a végállomás neve, így könnyen ellenőrizhetjük, hogy jó járműre szállunk-e. Ez a rendszer elsőre kicsit bonyolultnak tűnhet, de néhány utazás után könnyen átláthatóvá válik. (2024)

Étkezés és sörözés

"Öt napot töltöttünk el nemrég Münchenben, ahol a Deutsches Museumtól kezdve a folyón kiépített szörfpályán át az egyetem negyedig és a hangulatos főtérig nagyon sok érdekesség volt, de az egyedi hangulatú, hatalmas sörházak nyűgöztek le a legjobban. A hosszú padokon nagy asztaloknál ülve a hangulat tökéletes, a literes korsó az alapértelmezett sörkiszerelés, és mindehhez csodás sültek, ezerféle kolbász és virsli, pehelykönnyű krumpligombóc és csodás sörperec társul, a háttérben a szokásos brummogó bajor zene szól. Több sörházat is kipróbáltam, ezek közül a három kedvencemet mutatom most be, mindegyiket bátran ajánlom mindenkinek, aki Münchenben jár.

Hofbräuhaus: A legnagyobb müncheni sörház, ha az összes férőhelyet beszámítjuk a földszinttől az emeletekig, egyszerre 3500 ember tud itt sörözni, vacsorázni. Érdemes végigsétálni a földszinten: az egymásból nyíló hatalmas termek és az udvaron található kert méretei megdöbbentőek, mégis otthonosan érezhetjük magunkat, bárhol is ülünk le. A csülök, ami alapvetően nem tartozik a kedvenceim közé, itt kiválóan van elkészítve: az amúgy vastag, zsíros bőr kicsi tepertővé sül össze a hús tetején, hozzá saját szaftját és finom krumpligombócot adnak.

V. Jancsi fotója

Érdemes persze a különböző wurstokat és a nagy pereceket is kipróbálni. Délután hat után élőzene is van. Persze a hely hírnevének megfelelően nagyon sok a turista: izgatottan fotózgató japán nyugdíjasok és hangoskodó kopasz angolok vannak mindenfelé, de a hely olyan nagy, hogy egész jól elnyeli a turistatömegeket. A kiszolgálásra néha kicsit várni kell. A törzsvendégeknek saját külön bejáratú, lakattal elzárt korsója van, több ilyen nagy korsós állványt is látni a termekben.

Augustiner-Bräu: A kipróbált sörházak közül az étel itt volt a legfinomabb: a gombás sertéssülttől kezdve a káposztasalátával és krumplival tálalt fehér kolbászon át a smarniig több mindent is kipróbáltam, de az Augustiner egyszer sem okozott csalódást. A sörök szintén nagyon jók itt, a kiszolgálás gyors és udvarias (az egyik pincér pedig pont úgy nézett ki, mint Derrick segédje, Harry Klein)." forrás


Weißwurst (fehér kolbász): Friss, borjúhúsból és sertéshúsból készült kolbász, amelyet hagyományosan forró (de nem forrásban lévő) vízben melegen tálalnak.

Brezel (perec): Puha, sós perec, amely tökéletesen kiegészíti a kolbászt és a mustárt.

Édes mustár (Süßer Senf): Enyhén édes és fűszeres mustár, amely a fehér kolbász kísérője.

Bajor búzasör (Weißbier): Egy pohár hűsítő búzasör, amely a bajor reggelik hagyományos része.



,, A teljesség igénye nélkül a belvárosban én a következő három főzdét ajánlom (árban nagyon hasonlóak, 2-3 euró/perec, 4-5 euró/korsó sör és 10-15 euró/főétel):

Schneider Bräuhaus: náluk csak búzasörök kaphatók, viszont rengeteg változatban. Általában nagyon sokan vannak, de ettől nem kell megijedni, a személyzet nagyon pörög, a kiszolgálás elég gyors. Itt nem nagyon van klasszikus éttermi ültetés, bajor módra ott kell leülni, ahol éppen hely van (a helyiek nem nagyon bántódnak meg, ha leülünk melléjük). A desszertek is nagyon jók (az én kedvencem a császármorzsa), de minden tiszteletem annak, aki egy főétel után még érzi magában a helyet egy következő fogásnak.
Paulaner im Tal: egy igazi hagyományos apátsági sörfőzde, természetesen a saját söreikkel (világos, barna és búza). Bár általában itt is sokan vannak, a tömeg két részre oszlik. A főzde elülső részén a sörcsapok mellett lehet különböző hidegtálakat kóstolni bár rendszerben, hátul pedig hagyományos éttermi ültetés van a legjobb bajor főtt specialitásokkal.
Hofbräuhaus: egy óriási, többszintes sörfőzde a belváros közepén. Bajor mintára náluk is "csak" háromféle sört lehet kóstolni (világos, barna és búza), de ezért bőven kárpótol a hely hangulata. Az épületben sok különböző terem van, ezek mindegyike teljesen különböző hangulatú, jó időben pedig a sörkertbe is kiülhetünk. (2017)" forrás

Ebben a vendéglőben szívesen lecsücsülök - v.s. fotója

,, A  nap fénypontja, a híres-neves Hofbräuhaus, a HB sörök több mint 400 éves „temploma”! Óriási kocsma, nem kicsit zajos, és csordultig tele. Az egyik padnál éppen felszabadult a hely, azonnal levágtuk magunkat, hogy aztán megkóstoljunk néhány specialitást. Minden sznobtól elnézést kérek, de nem éreztem túl nagy különbséget az itteni láger és a Tescoban kapható 190 forintos kőbányai licence között.
Vacsorához egy másik híres müncheni sörfőzde, hasonlóan patinás éttermét választottuk. Sajnos Schneider-nél is tömeg volt, úgyhogy a romantikus hangulatnak annyi, végül asztalunkat is meg kellett osztanunk a helyi néppel. A fehérnépet ellensúlyozandó kikértem a hely legfeketébb sörét, ami nem lett a kedvencem. Ennél rosszabb már csak a kaja volt. A "schnitzel" valami mélyhűtött húspogácsa volt, amit Pesten még a Négy Sárkány piacon sem mernének felszolgálni. (2018)" forrás



,, Ha csak gyorsan be akarok kapni valamit, a Rischart hálózat a kedvencem, a Bavarian Sandwich nevű termékükre azóta rájárok, hogy először betettem a lábamat ebbe a csodálatos mesevárosba 2008 nyarán. De bármelyik másik szendvicsük is ízletes, nagyon finomak a süteményeik is. A honlapjukon meg is nézheted, hogy néznek ki az ételeik. A Marienplatzon is van egy Rischart, én inkább oda járok, mert gyakrabban esik útba, de ha van időd, mindenképp a Viktualenmarkton lévő Rischartot keresd fel. Ha jó idő van, csodálatos panoráma tárul eléd onnan a környező területekre, s a Marienplatztól mindössze pár lépés gyalog, tehát eltévedni sem nagyon lehet.

Én a Hofbräuhaus helyett inkább a szemben lévő Augustiner am Platzlt tudom ajánlani. Mindig sokan vannak itt is, de nincs az a rettenetesen nagy tömeg, mint a szomszédban.
Ha késő este van már és mondjuk a meccsről jöttök visszafelé, a Hauptbahnhofon van a Yorma's, ott nagyon finom bratwurstot lehet kapni 2,5 euroért.

Igazából az egész város egy csoda, ha csak sétáltok és bámuljátok, akkor is lenyűgöző. 🙂 A Marienplatz környéki utcákban - Neuhauser Straße, Kaufingerstraße, Im Tal, Rosenstraße, Sendlinger Straße - mind csak ajánlani tudom.
Ha lesz esetleg hölgytársaságod, akik nem vetik meg a minőségi kozmetikumokat, a Sephorát ajánlom, telis tele világmárkákkal, amikről itthon legfeljebb csak a szállongó hírekből hallani.

Ha egy jó sörkertbe mennél, a Hirschgartent ajánlom. (csta, 2019)

Szórakozás

In München több olyan környék is van, ahol sűrű az éjszakai élet, a szórakozási lehetőség. Ezek pl. a Maximilianplatz, a Sonnenstrasse környéke, a Thalkirchen és a Müllerstrasse sarka a Sendlinger Tor-nál. Ugyancsak sok a bulihely a Schwabing negyedben a leopoldstrasse körül.

Ha nem tetszik neked, akkor sétálj tovább - m. j. fotója

m. j. fotója

V. Jancsi fotói 

Vásárlás

"Münchenből senki nem távozik üres kézzel – a város a shoppingolók Mekkája. Egymást érik a legkülönfélébb márkákat kínáló üzletek, bár vannak akkora áruházak, amelyekben egy egész napot el lehet tölteni."

  • Galeria Kaufhof – hatalmas üzletlánc, több is van Münchenben: mindenképp térj be valamelyikbe, mert hihetetlenül széles választékkal találkozol, és mindent megtalálsz egy helyen.

  • Maximilianstrasse – a luxus netovábbja: Gucci, Armani, Yves St. Laurent – a legnevesebb divattervezők butikjait találod itt meg. A ruhatárad valószínűleg nem itt fogod beújítani, de a kirakatnézegetés is nagy élmény.

  • Fünf Höfe – vonzó bevásárlóközpont rengeteg üzlettel, éttermekkel, kávézókkal.

forrás


Viktualienmarkt

A Peterskirche-től tovább haladva jutunk el München legnépszerűbb piacára, amit inkább turisztikai látványosságként értékeltem egész kint tartózkodásom során, mintsem igazi piacként.

Ettől függetlenül tényleg akad itt minden finomság, ami szem-szájnak ingere. Friss gyümölcsök, zöldségek, húsok, fűszerek és édességek is várják gazdáikat, de ha megéheztél, a bajor konyha specialitásai nélkül sem kell tovább állnod innen. forrás

Közbiztonság

Berlinhez, Frankfurthoz, Hamburghoz hasonlóan Münchenben is nagyobb a bűncselekmények száma, mint a többi német városban, mégsem nevezhető München közbiztonsága rossznak, pláne nem - mondjuk - Barcelonához vagy Rómához viszonyítva.

München Európa nagyvárosai közül az egyik legalacsonyabb bűnözési rátával büszkélkedhet. Nagyon biztonságos város mind a lakosok, mind az utazók számára, és az erőszakos bűncselekmények ritkák.

A nap bármely szakában biztonságosan lehet sétálni, és valószínűleg egyáltalán nem találkozunk bűncselekménnyel, bár a szokásos óvintézkedéseket, például a zsebtolvajlás elleni védekezést (különösen az Altstadt-Lehel központi kerületekben és a központi pályaudvartól délre fekvő Ludwigsvorstadt területén) érdemes megtenni. Ide tartozik például, hogy ne tegyük - kvázi - közszelére az értékeinket, vagy ne járkáljunk egyedül a parkokban éjszaka. Bár néhány müncheni városrész, mint Neuperlach és Hasenbergl, rossz hírnévnek örvend a helyiek körében, a bűnözési szint valójában ezek a helyeken is átlagos.

München nyitott gondolkodású, nemzetközi város, ahol nagy számú bevándorló és külföldi lakik (a lakosok majdnem 40%-a külföldi származású, főként Törökországból, a Balkánról és Lengyelországból), így nagyon valószínűtlen, hogy bármilyen problémával találkozunk pusztán azért, mert külföldiek vagyunk.

Sajátos biztonsági kockázat Münchenben a helyi sörivási kultúra és az alkohol magas hozzáférhetősége. Gondoljuk át kétszer is, mielőtt megpróbálnánk lépést tartani a helyiekkel, vagy keresnénk a maximális alkoholszintünket – a részegség jelentősen növeli a sérülés esélyét. Továbbá tartsunk távolságot, ha részeg embereket látunk verekedni, például a központi pályaudvar környéki bárokban. Természetesen az Oktoberfest idején történő monstre ivászat elkerülhetetlenül oda vezet, hogy az emberek elveszítik az irányítást, és némi erőszakos viselkedés is előfordul.

Egy másik probléma azok számára, akik nem szoktak jégen vagy havon vezetni vagy sétálni, a téli út- és járdaviszonyok lehetnek.

Ha más nagyvárosokban jártunk Bajorországon kívül, a müncheni rendőrséggel való találkozások kulturális sokként érhetnek, mivel itt a regionális politikának megfelelően leginkább a „törvény és rend” elveit követik. Ne lepődjünk meg, ha kisebb szabálysértések, amelyek Berlinben elnéznének, Münchenben fellépésre motiválja a rendőrséget. Összességében azonban a rendőrség segítőkész, az emberek biztonságérzetét igyekszik növelni, és a korrupció szinte ismeretlen. Semmiképpen se próbáljuk ,,megkenni" a rend  őrét!

Magyar külképviselet

Főkonzulátus - Generalkonsulat von Ungarn

  • Cím: Vollmannstraße 2, 81927 München
  • Telefon : (00 49) (89) 962280-0
  • Fax: (00 49) (89) 962280-240
  • E-mail: mission.muc@mfa.gov.hu

Egyéb hasznos információk

A népszerű hop on hop off járatok itt is közlekednek. Aki  nem szeretne önállóan várost nézni, de egy csoportos túrához  sem csatlakozna, annak nagyon lehetőség ez.

Látnivalók

Régi városháza

"Marienplatz: München főtere még a 12. században vált a város központjává, azóta pedig újabb és újabb épületek települtek a térre és környékére. Itt található a régi és az 1867 és 1908 között épült új városháza - ez utóbbi harangjátéka minden nap 11-kor, 12-kor, illetve nyáron délután ötkor is megszólal. A városháza előtt áll az 1638-ban emelt arany Szűz Mária-szobor és az úgynevezett Fischbrunnen, amelynek jellegzetessége, hogy hamvazószerdán a polgármester és a tanácsos megmossák benne a pénztárcájukat, hogy a városi kincstár sose fogyjon ki az anyagi javakból. A Marienplatz környékén található a jellegzetes, hagymakupolás Frauenkirche és az óváros legmagasabb pontján álló Peterskirche, valamint a Viktualienmarkt nevű híres élelmiszerpiac is. A Marienplatztól néhány utcányira található a Wittelsbach dinasztia egykori lakhelye, a Residenz. Érdemes megnézni az Antiquarium 69 méter magas csarnokát, amelyet freskók, mellszobrok és bajor tájképek díszítenek, a rokokó stílusú Cuvillés Színházat, valamint a palota kincstárát.

A Múzeumnegyed: A müncheni Múzeumnegyed központja három képtár, az Alte és a Neue Pinakothek, valamint a Pinakothek der Moderne, ám a közelben még három múzeum várja az érdeklődőket. Az I. Lajos által alapított Alte Pinakothek 1836 óta működik, és az egykori bajor uralkodók és kolostorok műkincseit nézheted meg benne. A földszinten 1500 előtt, az emeleten 1500 után készült képeket láthatsz, szám szerint több mint hétszázat. A Neue Pinakothek a második világháborúban bombatámadás áldozatává vált. Az új épületben 4500 festményben és 300 szoborban gyönyörködhetsz, többségük a 19. századból származik. A Pinakothek der Moderne nevéhez méltóan a modern művészet bemutatóhelye. Az Isar folyó mellett található Deutsches Museum a világ legnagyobb tudományos és technikai múzeuma, ahol a fizikától a légi közlekedésig, a telekommunikáció történetétől az órákig szinte bármelyik tudományág vívmányait megismerheted. A gyerekek különösen élvezni fogják a nekik szánt interaktív foglalkozásokat.

Sportrajongóknak - Olympiapark: A mesterséges tóval, egy tévétoronnyal és sportolási lehetőségekkel is ellátott Olympiapark sátorszerű építményét, amely a csarnokot, a stadion egy részét és a medencét is befedi, a modern építészet egyik vitathatatlan mesterműveként tartják számon. Érdemes felliftezni a 290 méter magas Olimpiai Toronyba, ahonnan fantasztikus a kilátás. Ha több időd van, ülj be a 180 méter magasan található forgó panorámaétterembe, amely 49 perc alatt tesz meg egy teljes kört. A park közepén elhelyezkedő dombokat világháborús törmelékekből emelték, majd közéjük építették a mesterséges tavat. A focirajongók jól tudják, hogy az Olimpiai Stadion 2005-ig az FC Bayern otthona volt. A stadion és az Olympiahalle koncerteknek is rendszeresen otthont ad." forrás

AZ FC Bayern stadionja szervezetten is látogatható, ha éppen nincs meccs vagy nem volt rá már jegy.

Neue Pinakothek

München környékén

"A schleißheimi kastélykomplexum három, különböző korban épített épületből áll, melyek a hatalmas kert által egy egységet képeznek. A terület magába foglalja a nyugati fekvésű Öreg Schleißheim kastélyt, a szomszédos Új Schleißheim kastélyt és a park keleti végében álló Lustheim kastélyt. Az épületegyüttest a bajor választófejedelmek hozták létre nyári rezidenciaképp. Schleißheim, a Schloss Nymphenburg mellett a München környékén fekvő rezidenciák legnagyobbikaihoz tartozik és egyben Németország legjelentősebb barokk létesítményei közé is sorolják. Mindhárom kastély és az egész park látogatható. A Régi Kastély időszakos kiállításoknak, a Lustheimi Kastély egy nagy Meißener porcelángyűjteménynek ad otthont és az Új Kastélyban barokk festményeket állítanak ki. A kastélyok a parkkal együtt több, mint egy kilométer hosszú területen fekszenek. Az Öreg Kastélytól nyugatra helyezkednek el a Maximilian udvar lakóegységei melyek aztán egymásba csatlakoznak a keresztbe épített Wilhelmudvar óratornyánál. A Lustheim Kastély a park keleti végében fekszik, több, mint egy kilométerrel odébb az Öreg és Új kastélyoktól." forrás

Olvasmányos linkek

"Ha csak egy hétvégét töltesz Münchenben, fizess be egy autóbuszos városnéző túrára, mert a város olyan részeire is eljuthatsz vele, amelyeket egyébként nehezebben közelíthetnél meg. A jegyeket a vasútállomás elől induló autóbuszon válthatod meg: választhatod az olcsóbb, ám kisebb területet bejáró kört, és a picit drágább, de nagyobb utat. A buszról több helyen is leszállhatsz, a következő járat mindig egy óra múlva érkezik, ezzel folytathatod a kört. A nagyobb kör érinti a nymphenburgi kastélyt és az Olympiaparkot is – ezeken a helyeken is bőven elidőzhetsz. A nagy kör 18 euró, az expressz kör pedig 13 euró.

Sea Life Center – varázslatos víz alatti világ: Ha már az Olympiaparkban jársz, ne hagyd ki a tengeri akváriumot sem, pláne, ha kisgyerekkel vagy. A folyók és tengerek élővilágát bemutató akvárium biztosan elvarázsolja majd őket – és téged sem hagy hidegen. A mintegy 30 akvárium 120 fajt és több mint 10 000 élőlényt reprezentál. Van itt rájasimogató, csikóhal- és korallkiállítás, hajóroncs és mozi is, de a fő attrakció a 10 méter hosszú víz alatti alagút, ahol a fejed felett úszkálnak a cápák és más tengeri állatok.

  • Cím: Willi-Daume-Platz 1.

  • Megközelítés: U3 metróval az Olympiazentrum megállóig

  • Nyitva tartás: naponta 10:00–19:00

forrás


"Bajor látnivalók: Fél 9-kor már a kirándulóbuszon ültem egy-két tucat japán valamint jó pár amerikai és spanyol turista társaságában hogy megnézhessek Bolond Lajos kastélyai közül kettőt. Első megállónk Linderhof volt. Állítólag a versailles-i kis Trianon palota mintájára készült. A török-német idegenvezető gyorsan terelgetett minket egyik teremből a másikba, bár nagy hangerővel de Denglischt beszélt, így alig értettem valamit (szegény amerikai turisták, szerintem ők még kevesebbet) átadtam magam inkább a látványnak, mert volt mit nézni, megalomániás II. Lajos enyhén nem fukarkodott a díszítéssel. A kert talán még vonzóbb, mint maga a kastély, a bájos kis teraszokon még órákig elidéztem volna, ha lett volna idő. Sajnos nem volt, már a Vénusz barlangra se futotta, én viszont annál jobban iszkiriztem vissza buszhoz, mert az igenvezető már görcsbe meredve szúrós tekintettel várta a későket. Ezután egyre szebb hegyek között haladtunk végül elértünk Oberammergauba ami egy kedves falucska és megér egy sétát, bár vasárnap nem többet mert a híres fafaragásokat áruló boltok nagy része ilyenkor zárva van. Túrázni viszont biztos szépeket lehet itt.

A nap csúcspontja a neogót Csipkerózsika kastély, Neuschwanstein volt Schwangauban. Itt szerencsére elég időt kaptunk, meg tudtam mászni a kis sárga várat ahol már az említett Lajos nevelkedett majd egy újabb félórás erdei séta után fő művét is megtekintettük. Sok a turista, nagy a tömeg, de a környékbeli szép hegyek, a jó levegő (meg a lótermék az aszfalton ami csak hozzáadott érték) és alpesi tavak látványa engem "kárpótolt". Ha egyszer másodszor is eljutok ide biztos kipróbálom a siklóernyőzést is – rengetegen szállongtak a kastély felett." forrás


"Münchenben kisgyerekkel: Egyik nap ellátogattunk a Sea Life múzeumba is. Bevallom, nekem ez nagy csalódás volt. Lehet, hogy a nyáron a Nizza közelében lévő Marineland túl magasra tette a lécet és emiatt vártam többet. De a lényeg, hogy Nórinak nagyon tetszettek a halak. München belvárosa, főleg az óváros, nagyon szép. Sok az étterem, kávézó és a kis üzlet. A bajor konyha nagyon finom :) Ettünk isteni finom császármorzsát és persze ittunk jó söröket is. Nóri kedvencei a kolbászok voltak, sőt még a nyers reszelt torma is ízlett neki :) Én élveztem a sok péksütit (volt túrós batyu is, nyamm!). Az emberek az utcán nagyon segítőkészek voltak. Mindig segítettek a babakocsival közlekedni, előzékenyek és figyelmesek. Ugyanakkor a vendéglátó egységekben meglepődve tapasztaltam, hogy egyáltalán nem olyan kedvesek.

Volt olyan belvárosi turistakopasztó étterem, ahol megkérdeztem, hogy van-e pelenkázóhelység. Egy vállrándítással elintézték, hogy "hát nincs". Itt ha ilyen előfordulna, akkor tuti, hogy bekísérnek a személyzeti részlegre és biztosítanak egy helyet, ahol rendbe tudom tenni a gyereket. (Volt is már ilyenre példa.) Illetve többször is előfordult, hogy rosszul vették fel a rendelésünket és nem azt kaptuk, amit rendeltük. A reakció, mikor közöltük, hogy nem ezt kértük: "De, ezt kérték!". Kikerekedett szemmel néztem, hogy nem kértek elnézést, illetve hogy fel sem ajánlották, hogy esetleg kihozzák azt, amit kértünk. Nem! Ezt rendeltük, fogyasszuk el." forrás

Fotóegyveleg

s. o. fotói

Vissza az elejére


Kommentek

Farkas Dávid, 2017. 09. 23. 11:02
Münchent a legjobb gyalog megnézni(Odeonsplatz,Marienplatz,Isator,Sendlingen Tor ),de ajánlom a metrót(U-Bahn) és a hévet(S-bahn,ami keresztüliszeli a belvárost is.A hév(S-Bahn) részben a föld alatt részben a felszínen közlekedik.Ha 5 vagy annál kevesebb személy utazik 2-főig a csoportos napijegyet ajánlom(Gruppe Tageskarte).Ha gyerek utazik,fél személynek számít.
Ez a belső zónába(Gruppre Tageskarte Innenraum),ahol a belváros is van 12,6 €-ba kerül,de az azt környező külső kerültekben is érvényes.Pl.az 5km-re lévő Olypikparkhoz is el lehet vele metrózni.
A 100-as buszt is tudom ajánlani,ami egy múzeumjárat és rengeteg nevezetességet érint,és hasonló útvonalon közlekedik mint a városnéző busz,csak jóval olcsóbb,tömegközlekedési jegyek érvényesek rá.Ha valaki szeretné a Bayermünchen stadiont látni München XXL napijegyet kell 15,9€.3 napos belső zónás jegy 29,1€
1 főre szóló napijegy 6,6€,3 napos 15,6€.


Szalay Gábor, 2017. 05. 19. 10:07
Az utóbbi időben vagy 10x voltam Münchenben, így volt időm kitanulmányozni a várost. A leírtakkal egyet értek, csak azt nem értem, ha korábban azt írtad, hogy München drága, akkor az összefoglalásnál(vélemények: "az élet nem drága").
Nekem csak a közlekedéssel volt problémám, GPS nélkül elveszett az ember, mivel az egész városban alig találni egyenes utcát, néhány jelentősebb épületet leszámítva modern épületekkel van tele a város és nincs látható tájékozódási pont sem. A TV torony is alig látszik néhány helyről.
Oberscheishem mellett van Dachau, a belvárosa és a vára nagyon szép, még azt beletenném a München közeli látnivalókhoz (meg esetleg Freising-et). Ha kellenek képek ezekhez, tudok nagyn friss képeket küldeni. Üdv. Gábor


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon