ÚTIKRITIKA.HU / Andalúzia / Málaga








útikritikák


Andalúzia / Málaga

Málaga dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Odajutás | Szállás | Közlekedés | Étkezés | Vásárlás | Szórakozás | Közbiztonság | Egyéb hasznos információk | Városnézés | Történelmi központ | La Alcazaba | Picasso háza |Picasso múzeum| Katedrális |Gibralfaro-vár| Egyéb látnivalók| Figyelemre méltó negyedek |Strandok| Malaga környéki látnivalók | Érdekességek | További beszámolók  | Fotóegyveleg

.

K. Kriszta fotója



Málaga dióhéjban

(spanyol kiejtés: mállágá - hangsúly az első szótagon)

Málaga (2024-es becslés szerint) kb. 594 ezres lakosságú andalúziai nagyváros a Costa del Sol-nak nevezett partszakaszon.

Légvonalban 130 kilométerre fekszik Afrika északi partjaitól. Malaga légvonalban 413 kilométerre van Madridtól déli irányban (6 óra 15 perc autóval).

Málaga Európa legdélebbre fekvő nagyvárosa, az északi szélesség 36,7 fokán. Ki gondolná?: kb. e szélességi fokon van Abu Dhabi is.   

128 kilométerre fekszik az észak-afrikai partoktól. Januárban a nappali hőmérséklet gyakran éri el a 17 fokot.

Havi nettó átlagfizetés (2025-ben): 1600 EUR - (Spanyol átlag: 1740 EUR)

Madrid és Barcelona drágább.

Málaga a világ egyik legrégebbi folyamatosan lakott városa – A város több mint 2800 éves múltra tekint vissza, ami azt jelenti, hogy az egyik legrégebbi, folyamatosan lakott település a világon. A föníciaiak alapították a Kr. e. 8. században,

A római birodalom bukását követően a város 800 évig iszlám (mór) uralom alatt állt. 1487-ben hódították vissza (Reconquista) a keresztények.

Ma a Földközi-tenger egyik legjelentősebb kikötője van itt. A spanyol gazdasági életben Málaga a 4. legjelentősebb város (Madrid, Barcelona és Valencia után). Főleg a turizmusból, az építőiparból és komolyabb technológiai cégek jelenlétéből él.  Málaga egykori polgármestere, Julián Munoz a ,,hőse" az egyik legnagyobb spanyol korrupciós ügynek. A bácsit a Caso Malaya ügyként elhíresült ügyben többször letartóztatták, összesen hat évet ült is.

Nem ő a malagaiak büszkesége, hanem a  Málagában született Pablo Picasso és  Antonio Banderas is. A nagy lokálpatrióta filmsztárnak van egy pompás penthouse lakása az óvárosban, hatalmas terasszal (egy 6 emeletes ház az Alcazabilla utcában, egy - amúgy kiváló - La Pimpi nevű étteremnél). Gyakran időzik itt, szóval esetleg meresszük a szemünket a terasz felé.  Óriási lokálpatrióta, imádja a szülővárosát és rengeteget tesz is érte. Természetesen a málagaiak imádják Antoniót, meg is tudjuk őket érteni. Már csak ezért is, mert az ő rendezésében mutatták be a Chorus Line című musicalt.

Málaga volt az egyik első európai város, ahol a modern turizmus elindult – A 19. század végén és a 20. század elején Málaga a gazdag európaiak kedvelt téli üdülőhelyévé vált, különösen a brit arisztokrácia körében. A város enyhe klímája és tengerparti elhelyezkedése vonzotta a látogatókat, akik különleges egészségügyi és pihenési célú utazásokra érkeztek ide.

A málagai bor története több mint 2000 éves – A város környékén évszázadok óta híres bort termelnek, különösen a "Málaga bor" néven ismert édes desszertbort. A föníciaiak hozták a szőlőtermesztést a térségbe, és az édes borok hagyománya azóta is fennmaradt. Vannak, akik szerint a malaga édesbor ízvilága valamennyire hasonlít a Tokaji Aszúéhoz. 

A legfelső egy vagy két emelet és az Alcazabára néző hatalmas terasz - Banderas nem volt otthon este (sem) - K. Kriszta fotója

Fő látnivalók:

  • La Alcazaba
  • Castillo de Gibralfaro
  • Római színház
  • Picasso háza
  • A katedrális és a kertje
  • Calle Marqués de Larios
  • Centre Pompidou Malaga

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Az óváros, a tenger közelsége, a szép színek, a sok napfény, fentről a kilátás lefelé (Castillo de Gibralfaro felől), és lentről a kilátás felfelé
  2. Az Alcazaba mór erődítmény (11. századból!)
  3. A botanikus kertben gyönyörködni a mediterrán növényvilág csodáiban és sétálni a trópusi dzsungelt idéző részében is
  4. A sok jó vendéglő és tapas bár, hatalmas élet esténként a városban
  5. A kikötő igazi lüktetése, a promenádja, a boltok és a bárok
  6. Szimplán az emberek nézésre a Plaza de la Merced-en
  7. A Picasso múzeum termeinek tágassága és főleg a rengeteg izgalmas festmény (tessék késő délután menni, mert délelőtt túl sokan vannak)
  8. A katedrális (Spanyolországban az egyik legszebb)
  9. Késő délután sétálgatni a malagaiakkal együtt a Calle Larios-on
  10. A város fő strandja, a Malagueta meglepően tiszta, gondozott, és gyakran nem is vészes a zsúfoltság 

Nem tetszett

  1. Nyáron a tömegnyomor, a nagyüzemi turizmus
  2. A közlekedési dugók
  3. Egynapi program, max.
  4. Kevesen tudnak angolul
  5. Óvakodni kell a zsebtolvajoktól (a táskákra hajtanak), rablás viszont nincs
  6. Azért a Malagueta strand homokja durva, szürkés, szóval az annyira nem szép
  7. A szerencsétlen turista gyerekek, akiket a szüleik felrángatnak a magasan lévő Gibralfaro-várba, ami a kicsiknek unalmas és fáradtságos lehet
  8. A város folyója jórészt kiszáradt és ez így csúnya:

K. Kriszta fotója

Vélemények

,, Az én Tetszett&Nem tetszett listám:

Tetszett

1. Az ahogy jó mediterrán módra az emberek élvezik a dumálgatást az utcákon, tereken

K. Kriszta fotója

2. A Plaza de la Constitución (Az alkotmány tere) délután és a sötétedés után este 

K. Kriszta fotója

3. Hogy voltunk olyan okosak és Alcazaba&Gibralfaro kombinált jegyet vettünk és így Alcazaba meglátogatása után nem kellett iszonyoatosan hosszú sorba beállni a Gibralfaro-vár pénztára előtt

Nem tetszett

1. Sok helyen az utcákon a csatornaszag

(aji, 2019)



Egyfajta ugródeszkaként tekintettem erre a városra, mivel előzetesen nem számítottam különösebb izgalmakra, de a belváros hangulata mégis teljesen magával ragadott. A főbb látnivalók könnyen megtalálhatók, hiszen az Alcazaba szinte uralja a városképet, és egyértelműen segít az eligazodásban. A parkolás kissé körülményes lehet, de a városban népszerűek a parkolóházak, ami megkönnyíti a dolgunkat.

Az andalúz városokra jellemző kulturális sokszínűség itt is erőteljesen jelen van. A belvárosban található egy római színház, amely mellett közvetlenül az Alcazaba, a mór erődítmény emelkedik. Csak néhány száz méterre tőlük áll a katedrális, amely egyértelműen a keresztény örökség lenyomata. A különböző kultúrák emlékei nem ütköznek egymással, hanem tökéletes harmóniában egészítik ki egymást. Az egykori civilizációk nyomait nem dózerolták le, hanem megőrizték, ahogyan azt helyesen tették – ellentétben például Split városával.



,, A régió talán „legturistásabb” városa. Nyüzsgő, fiatalos, pezsgő sétálóutcás. Itt már most is tömeg volt esténként. Az Alcazabán kívül érdemes a Gibralfaroba is felsétálni. Érdekesség: 1. Vasárnap reggel piac van a kikötőben, sok kézműves dologgal, ruhákkal 2. A hatalmas tengerpart melletti kertek tele vannak szabadon élő hangos zöld papagájokkal. Spanyolország eddig legfinomabb és leghatalmasabb pizzáját a kikötőben ettük (O Mamma Mia), a legjobb malacpofát pedig a központi Los Gatosban (itt fehér sangriát is lehet kapni…isteni :D ).

A június elejei időpontnak köszönhetően szinte sehol nem volt tömeg, kirándulásra városnézésre tökéletes idő. A nyári hőségben én tuti nem bírnám (Sevillában a csúcs pl. elérte szezonban a 47,5 C-t). Cserébe a víz hideg volt, de a napon már így is szépen meg lehet pörkölődni.
Előre csak a kötelező Caminitora és Alhambrára vettünk jegyet. Minden másra helyben. A legdurvább sor sem volt 30 perc, bár feltételezem ez júli/augban hosszabb lehet. (b.é)

K. Kriszta fotója

Délben ellátogattunk Málaga kiterjedt, homokos tengerpartjára, hogy megmártózzunk a hullámokban és élvezzük a nap melegét. A város ikonikus strandja, a Malagueta, közvetlenül az óceánjárók és az Afrikába tartó kompok kikötője mellett található, így gyönyörködhettünk a hatalmas hajók látványában. A strand környékén számtalan halsütöde működik, amelyekből ínycsiklandó füstös illatok szállnak a levegőben, miközben a tenger morajlását a helyi törpepapagájok vidám csicsergése színesíti.

Az első napot a Malaguetán töltöttük, de a tapasztalatok nem voltak teljesen meggyőzőek: a vízben zöldes-sárgás foltok úszkáltak, a mélység gyorsan nőtt, és a partot kagylótörmelékes, kavicsos sáv szegélyezte, ami nem tette kényelmessé a fürdőzést. Másnap azonban a Playa de la Caletát választottuk, egy csendesebb, kevésbé zsúfolt strandot. Itt tiszta, sekély víz fogadott minket, kagylómentes homokos parttal és hatalmas hullámokkal, amelyek felejthetetlen élménnyé tették a napot.

A strandolás mellett Málaga kulturális látnivalóit is felfedeztük. Az elutazás előtti délelőtt bejártuk a nyüzsgő belvárost, felmásztunk a város fellegvárába, és megcsodáltuk a Mini-Alhambraként is emlegetett palotát. A város vibráló központjában helyi piacok, divatos boltok, a lenyűgöző katedrális, egy bikaviadal-aréna és gyönyörű parkok várják a látogatókat. Különleges élmény volt a színváltós szökőkút, amely párunk egyik kedvenc látványosságává vált – még ha vicces megjegyzésekkel is. 😊 (2024)

Odajutás

A Wizz Air 2024-ben is hetente kétszer indít járatokat Málagába, az út továbbra is körülbelül három órás. A járatok általában teltházasak, így érdemes időben foglalni. Málaga repülőtere – amely Spanyolország negyedik legnagyobb forgalmú reptere – modern és kényelmes, kiváló infrastruktúrával. A városba való eljutás egyszerű: a tren de cercanías (helyi vonat, hasonló a HÉV-hez) közvetlen összeköttetést biztosít a belváros és a repülőtér között.

Andalúzia felfedezéséhez ideális megoldás lehet, ha az ember az egyik városba, például Sevillába érkezik, autót bérel, és bejárja a régiót, majd egy másik városból, például Málagából repül haza. A fapados légitársaságok széles kínálatának köszönhetően könnyen össze lehet állítani egy ilyen útvonalat.

Reptéri érkezés
A járatunk 20:10 helyett 20:45 körül szállt le, de gyorsan felvettük a csomagokat, és elindultunk az ’A’ jelzésű reptéri buszhoz. Ez az esti órákban sajnos ritkábban közlekedik, így amíg vártunk, még be tudtunk szerezni némi ételt. A buszjegy ára továbbra is 3 euró, az út a városba körülbelül 20-25 percet vesz igénybe. Mi majdnem a végállomásig utaztunk, és az utolsó előtti megállónál szálltunk le. (2024)

A repülési lehetőségek közül érdemes megnézni a még bécsi indulásokat is.

Érdemes előre kibérelni az autót, Andalúzia bejárásában sokat fog segíteni.

Vonattal is lehet közlekedni, különösen ajánlott az AVE használata. Az AVE a szupervonat, gyors és pontos, a spanyolok imádják. Apró hátránya az ára. Egy családnak általában kellemesebb és olcsóbb is az autóbérlés.  Érdekesség, hogy a pályaudvar Maria Zambrano nevét viseli, aki egy malagai születésű spanyol esszéista és filozófus volt.

Szállásválasztás

Málagában több olyan környék is van, ahol érdemes szállást keresni, ha közel szeretnétek lenni a városközponthoz, de mégis nyugodt, hangulatos, és szolgáltatásokban gazdag helyet preferáltok:
1. La Merced környéke

Jellemzők: A város történelmi központjától sétatávolságra található, de csendesebb utcák is akadnak itt. Hangulatos bárok és kávézók mellett helyi boltok és piacok is elérhetők.
Előnyök: Közel van a nevezetességekhez (pl. Picasso Múzeum, Gibralfaro), ugyanakkor nem olyan zajos, mint a szigorú értelemben vett belváros.
Hátrány: Egyes utcák lehetnek kissé turistásak, de jó választással ez elkerülhető.

2. Soho negyed

Jellemzők: Ez a művészeti negyed modern, mégis nyugodt környezetet kínál. Sok galéria, street art, valamint hangulatos kávézók és éttermek találhatók itt.
Előnyök: Könnyű eljutni innen a belvárosba és a Malagueta strandra. A negyed kevésbé zsúfolt, mint a történelmi központ.
Hátrány: Kisebb választékban találhatók hagyományos spanyol stílusú szállások.

3. El Limonar

Jellemzők: Ez a város elegánsabb része, tágas, zöldövezeti hangulattal. Ideális, ha csendesebb szállást kerestek a belvárostól rövid távolságra.
Előnyök: Nyugodt és biztonságos környék, amely séta- vagy rövid buszútra van a strandoktól és a belvárostól.
Hátrány: Kisebb a választék az olcsóbb szállások között.

4. Pedregalejo

Jellemzők: Ez a tengerparti negyed a belvárostól kicsit távolabb található, de még mindig könnyen elérhető busszal. Barátságos, helyiek által kedvelt környék.
Előnyök: Hangulatos parti sétány és tapasbárok, nyugodt környezet, kevés turista.
Hátrány: Távolabb van a történelmi nevezetességektől.

5. La Victoria környéke

Jellemzők: A belvároshoz közel, de kissé magasabban fekvő, lakóövezeti hangulatú negyed.
Előnyök: Kiváló kilátás a városra, nyugodt környezet, könnyű elérhetőség a belvárostól.
Hátrány: Néhány utcánál meredekebb dombokkal kell számolni.

Tanácsok szállásfoglaláshoz

Közlekedés: Ha nem szeretnétek gyalogolni, a helyi busz- és vonatközlekedés gyors és megbízható, így a belvárostól kissé távolabbi szállások is kényelmesek lehetnek.
Szolgáltatások: A legtöbb említett környéken található élelmiszerbolt, étterem és kávézó, így nem lesz hiány a napi szükségletekben.
Csendes utcák választása: Ha fontos a nyugalom, kerüljétek a főbb turistaövezeteket, például a Calle Larios környékét. Az oldalsó, kevésbé forgalmas utcák csendesebbek.

Közlekedés

Málagában a városi buszokat a EMT Málaga üzemelteti, amelyek a város minden fontos pontját összekötik, beleértve a belvárost, a strandokat és a külsőbb kerületeket.
A buszjegyeket megvásárolhatod közvetlenül a buszvezetőtől, amelynek ára 1,40 euró egy útra (2024-es ár).
Ha többször szeretnél buszozni, érdemes kiváltani egy több utazásra érvényes kártyát (Tarjeta Transbordo), amelyet trafikokban vagy EMT automatáknál vásárolhatsz meg, és az egyes utak ára így kedvezőbb, kb. 0,83 euróra csökken.
A buszjáratok általában reggel 6:00-tól éjfélig közlekednek, de éjszakai járatok is elérhetők a főbb vonalakon, ezek neve "N" betűvel kezdődik.
A buszok pontos menetrendjét és útvonalát megtekintheted az EMT Málaga hivatalos mobilalkalmazásában, amely valós idejű információkat is nyújt.
A népszerű turistacélpontokhoz, például a Malagueta strandhoz vagy a Gibralfaro várhoz, könnyen eljuthatsz a gyakori és jól jelzett járatokkal.
Az utazás kényelmes és gyors, különösen a belvárosi zónákban, de csúcsidőben érdemes számítani némi zsúfoltságra.
A buszok légkondicionáltak, és a legtöbb járat modern, alacsony padlós, így könnyen használhatók idősebbek és mozgáskorlátozottak számára is.

kr

A málagai metró 2014-ben nyílt meg, és funkcióját tekintve inkább a HÉV-hez hasonlít. A déli vonal a Centro Alameda állomástól egészen Fuengiroláig közlekedik, a jegy ára jelenleg 2,70 euró. A Centro Alameda állomás a belvárostól körülbelül 8 perc sétára található. Jelenleg folyamatban van egy új állomás építése a történelmi belvárosban (centro histórico), és tervezik a vonal kiterjesztését a La Malagueta strandig, amely az egyik legkedveltebb partszakasz a városban. Bár a Centro Alameda állomás nem kimondottan látványos, tiszta és praktikus, ami alkalmassá teszi a napi közlekedésre.

2024-re a metró további fejlesztéseket tervez, amelyek célja a városi közlekedés gyorsabbá és kényelmesebbé tétele. Az új belvárosi megállóval a turisták és helyiek számára is egyszerűbb lesz elérni a város központját, különösen a népszerű nevezetességeket. Fuengirola irányába a vonal különösen népszerű a tengerparti városokat látogatók körében, hiszen közvetlen kapcsolatot biztosít. A metróvonalak tisztaságát és pontosságát a helyiek és az utazók egyaránt dicsérik. Az automatizált jegykiadó rendszer gyors és felhasználóbarát, de érdemes online tájékozódni a menetrendről, mivel a vonatok gyakorisága időszakosan változhat.

Autóbérlés

A repülőtéren kívül még a Renfe pályaudvaron (María Zambrano) is elérhető, ami a városközponttól kb. tízpercnyi sétára esik. Autót fel venni és leadni is lehet ott is. 

,, Vigyázat, csalnak! Ha az ember a nyaralásra autót akar bérelni, s mondjuk nem mindegy neki, hogy mennyibe kerül a 9 napos bérlés, akkor már jó előre lefoglal az igényeinek megfelelő Renault Megant. Ez négy felnőttnek elegendő, s Spanyolországban, Malagában az ára 42.000, azaz alig több mint napi négy és fél ezer Ft. De ha valaki a Rentalcaron keresztül, mondjuk a Firefly autókölcsönzőnél foglalna kocsit, akkor biztos lehet abban, hogy hiába fizeti ki ezt az összeget jó előre, a bérautó minimum a duplájába, de legalább napi 11 000 Ft-ba fog kerülni.
Az átverési módszer a következő: a kulcsátadó alkalmazott először egy nagy kocsit ajánl, mondván, sokkal kényelmesebb 4 utasnak, mint a KIA, amit a megrendelt Renault Megan helyett kínálnak. Csak napi tíz euró a különbség. Ha nem kell, jön a következő: Egy másik kocsiban van automata GPS navigáció csupán napi 7 euróért. Ha ekkor sem akad horogra a kliens, akkor jön az igazi csali. Csak 150 eurót zárolnának számlán a 850 Euró helyett, ha a közvetítő Rentalcar helyett a Firefly kölcsönző biztosítását választjuk.
Ki ne örülne az ilyen ajánlatnak, fizetnénk a letétért a 150 Eurót, de az alkalmazott azonnal zárolja is a számlán a, na nem 150, hanem 448 eurót azzal a magyarázattal: náluk ennyibe kerül a biztosítás. Egyébként az interneten kötött full biztosítás semmire nem jó! Bezzeg a Firefly-é! Az, szinte mindent fedez. A zárolás után – nem előtte - hozzák a szerződést, amelyen előre ki van töltve, az a hozzájárás is, hogy számlán zárolhatnak ekkora összeget.
Az utazást követően a tele tankkal visszaadott autó után 228 euró visszajár, de a 42000 Ft-os foglalási díj és a 220 eurós – kb.72.000 Ft - biztosítás nyoma bottal üthető. Reklamálni lehet: Tejút 77, Szt, Péter irodája." (G.L., 2019)


Az utazás előtt a legnagyobb fejtörést az autóbérlés okozta, mivel nem rendelkezem dombornyomott hitelkártyával, amely a legtöbb kölcsönzőnél alapkövetelmény. Szerencsére találtam egy céget, ahol a legmagasabb biztosítás kiválasztásával normál betéti kártyával is elfogadták a foglalást. Az autóbérlés így napi 10.000 forintomba került.

A Málaga repülőterére érkezve a malagacar.com munkatársa várt rám (vagyis kicsit inkább én vártam rá). Ő segített eljutni az autó átvételi pontjához. Egy Suzuki Vitara lett a választott jármű, ami ugyan megfelelő volt a célra, de vezetés közben kissé lomhának tűnt – bár ez lehet, hogy csak az én tapasztalatom. (2024)

Étkezés

Spanyolországban vagyunk, az étkezés egyszerű, általában az utcán zajlik. Az ételek finomak, az adagok mérsékeltek, az árak nem olcsók. Nincs is sok elhízott spanyol az utcákon. Ami nagyon irigylésre méltó az az, hogy esténként kimennek, korzóznak, letelepednek egy bárba, beszélgetnek, zajlik az élet. Minden este tízkor még gyerekek ugrálnak a sétálók lába között, a vacsora valahol 8 és 9 között kezdődik. Nem nagyon lehet elkerülni a belvárosban a turistás éttermeket, csak úgy, ha nem ott eszünk.  

Kriszta fotója

Ajánlott étkezőhelyek:  La Plaza Alcazabilla (a Római színház - Teatro Romano de Malaga- közelében)

A tengerpart mentén csomó étterem és chiringuito (strandétterem) található, ahol halakat, tenger gyümölcseit, paellát, sangriát és más finomságokat kóstolhatsz. Az egyik leghíresebb chiringuito az El Tintero, amely a keleti részen található. Itt nincs étlap: a pincérek hangosan bemondják, mit hoztak, és jelezhetsz nekik, ha szeretnél valamit, amit épp kínálnak. Időnként egy pincér megáll nálad, hogy elkészítse a számlát.

Málaga egyik legjellemzőbb étele az espetos, vagyis bambuszpálcára fűzött, nyílt tűzön grillezett szardínia (jellemzően uszadékfán sütve). Továbbá a pescaíto frito, azaz bő olajban sült halak minden típusa, az anchovától a tintahalig, szintén nagy népszerűségnek örvend. Andalúzia egyik különlegessége a fokhagymás-ecetes pácban érlelt hal, leggyakrabban cápaharcsa (cazón), de néha más halakat, például tonhalat (atún) is használnak. Az étlapon Cazón en adobo néven keresd. Érdemes megkóstolni a coquinas-t is, apró kagylókat, amelyeket fehérborban főznek – egyszerűen isteni!

A jamón szintén helyi specialitás, amely tölgyfalevélen nevelt sertésből készült, sózott, érlelt sonka, hasonló a prosciuttóhoz.

Végezetül egy jó tanács: ne próbálj meg leszedni és megenni a városban található narancsfák gyümölcsét. Ezek nagyon keserűek, és nem alkalmasak friss fogyasztásra – viszont ha van kedved, kiváló lekvárt készíthetsz belőlük!

Vásárlás

A legdrágább boltok (főleg nemzetközi brand-ek) a Calle Larios-on vannak. Úgy hallottuk, hogy itt a bérleti díjak elképesztően magasak. A mellékutcáiban találhatóak a valamivel olcsóbb üzletek.

Az El Corte Inglés-ben vásároltunk este, amely Európa legnagyobb áruházlánca, és világszinten is a negyedik helyen áll. Az áruházlánc különböző részlegekkel várja a vásárlókat, például élelmiszer-, ruházati osztályokkal, valamint utazási irodával. Az üzletek többsége hétvégén is nyitva tart, gyakran este 10 óráig, így ideális választás akár késő esti bevásárlásra is. Az árak változók: bizonyos termékek prémium kategóriát képviselnek, de az áruház kínál olcsóbb alternatívákat is, így sokféle költségvetéshez igazodik. Az élelmiszer-részleg különösen népszerű, mivel friss termékek széles választékát kínálja. Az El Corte Inglés a helyiek és turisták körében is népszerű, hiszen mindent megtalálhatunk egy helyen, ami a mindennapokhoz vagy az utazáshoz szükséges.

Anikó málagai szuvenírboltja kokárdával (cím: Cister 11)  K. Kriszta fotója

Mercado de Atarazanas

A Mercado de Atarazanas ma is Málagában található egyik legnépszerűbb piac, ahol főként húsok, zöldségek, gyümölcsök és egyéb friss termékek kaphatók. Bár sokan kiemelik, hogy a spanyolok barátságosak és kedvesek, az egyéni tapasztalatok eltérőek lehetnek. Egy érdekes epizód során például egy eladó angolul szólt rá egy vásárlóra, hogy beszéljen spanyolul, mivel nem értik az angolt – mindezt nem éppen barátságos hangnemben. Az ilyen helyzetek persze nem általánosak, hiszen a piac többi eladójánál és Málagában általában is szívélyes kiszolgálást tapasztalhatunk.

Hozzátehetjük, hogy a piac a hétvégeken is nyitva tart, délelőtti látogatásra ideális, mivel a legtöbb stand kora délután bezár. Az árak mérsékeltek, így a helyiek és turisták számára is vonzó vásárlási lehetőséget kínál. Az utcák hangulatát illetően a mediterrán életstílus jellemző: sokszor hangos, élettel teli, és előfordulhat, hogy az emberek kevésbé ügyelnek a személyes térre. Ez azonban a déli kultúra természetes része, amely sokak számára éppen a vonzerejét adja ennek a városnak.

K. Kriszta fotója


A Vásárcsarnok talán unalmasnak tűnhet azoknak, akik rendszeresen ott vásárolnak, de egy új városban számomra szinte kötelező felfedezni a helyi piacot. Mindig akad valami érdekes: különleges zöldségek, egzotikus gyümölcsök vagy friss halak, amelyek jól tükrözik a környék gasztronómiai kínálatát. A Mercado Central de Atarazanas hangulatát kora reggel sikerült megtapasztalnom, amikor a halas pultok roskadoztak a friss áruval. Andalúziában a zöldségek többsége El Ejido környékén, város méretű fóliasátrakban terem, de a gyümölcskínálat itt is bőséges volt: gránátalma, mangó, sárkánygyümölcs, khaki, és számtalan, számomra ismeretlen fajta. A halakról és a kagylókról pedig külön említést érdemel az a frissesség és változatosság, ami a standokon fogadott.

K. Kriszta fotói

Szórakozás

Mitjana tér és környéke a bulizás epicentruma Málagában.

Málagában a helyi édes bort, a Moscatelt muskotályos szőlőből készítik. Ezt megkóstolhatod a belváros népszerű kocsmáiban, mint például a híres, régi La Casa del Guardia (Avenida Alameda Principal) vagy a jól ismert El Pimpi.

Málaga éjszakai élete azt az érzést kelti, hogy itt senki sem alszik, még a hétköznapokon sem! Különösen csütörtöktől vasárnapig pezsgő a város, amikor az emberek italokat vásárolnak a szupermarketekben, és azokat a belvárosban található szabályozott helyeken, az úgynevezett "botellodromókban" fogyasztják el, mielőtt belevetik magukat a klubéletbe. Népszerű helyek közé tartoznak:

Metropol, Cosa Nostra, Vaticano, Andén (nagy, forgalmas latin klub)
Velvet Club (más néven Sonic, metal, hardcore, punk zenék) [vasárnap zárva]
Nyx, Urbano, Village Green (Rock, Indie stb.)
White, Abyssinia, Bar El Sound (Rap, Hip Hop, R&B)
Paradise/Punto G, Warhol (melegbarát helyek)
ChillHouse (house-dance zene)

A városban több marokkói stílusú teázó is található, ahol a teák széles választékán kívül érdekes alkoholmentes italokat is kínálnak.

Kézműves sörök

Central Beers (Calle Cárcer 6): Nagy belga sörválaszték, nyitva hétfőtől péntekig 18:00-02:00, péntek-szombat 13:00-03:00, vasárnap 13:00-03:00.
Birras Deluxe (Plaza de la Merced 5): Belga és amerikai stílusú csapolt sörök, nyitva minden nap 17:00-tól.

Hangulatos borozó - K. Kriszta fotói 

Bikaviadal

A malagai bikaviadalok központja a La Malagueta aréna, amely 1874-ben épült, és mintegy 14 000 néző befogadására alkalmas.
A bikaviadalok szezonja általában áprilistól szeptemberig tart, és a viadalokat rendszerint vasárnap esténként rendezik.

Kiemelkedő események közé tartozik az augusztusi Feria de Málaga, amely során különösen látványos viadalokat tartanak.

A jegyárak változóak, általában 20 és 100 euró között mozognak, a helyszíntől és az esemény jelentőségétől függően. Jegyeket az aréna jegypénztárában vagy online lehet megvásárolni. A La Malagueta aréna a város keleti részén található, közel a Gibralfaro kastélyhoz, és gyalogosan is könnyen megközelíthető.

Az arénában található az Antonio Ordóñez Bikaviadal Múzeum is, amely hétköznapokon tart nyitva, és bemutatja a bikaviadalok történetét és kultúráját.

A bikaviadalok látogatása során érdemes figyelembe venni, hogy ez a hagyomány mélyen gyökerezik a spanyol kultúrában, de egyes látogatók számára zavaró lehet az állatokkal való bánásmód miatt.

Közbiztonság

Málagát általában biztonságos úti célnak tartják, különösen a turisták körében. A város központja, beleértve a népszerű Calle Larios sétálóutcát és a kikötő környékét, jól megvilágított és éjjel is nyüzsgő. Az utcákon gyakran látni rendőröket, ami még inkább növeli a biztonságérzetet. Azonban, mint minden turisztikai célpontnál, itt is érdemes odafigyelni az értéktárgyakra, különösen a zsúfolt piacokon vagy a tömegközlekedési eszközökön.

Zsebtolvajok elsősorban a buszokon, vonatokon és népszerű látványosságok közelében fordulhatnak elő. Érdemes a hátizsákokat a test előtt hordani, és a táskákat mindig zárva tartani. Ha autót bérelsz, soha ne hagyj értékes tárgyakat a járműben látható helyen, mert az alkalmi autófeltörések előfordulhatnak a kevésbé forgalmas utcákon.

Éjszaka is biztonságos sétálni a belvárosban, különösen, ha a népszerű turistás részeken maradsz, de a külvárosi részeket ilyenkor érdemes elkerülni. A Plaza de la Merced és környéke népszerű a helyiek és turisták körében egyaránt, de itt is érdemes figyelni, különösen az élénk éjszakai élet miatt.

A strandokon is általában nyugodt a helyzet, de a zsúfolt időszakokban, különösen nyáron, figyelj a táskákra és személyes tárgyakra, miközben fürdesz. A hivatalos strandokon gyakran van mentőszolgálat, ami extra biztonságot nyújt.

Málagában az emberek barátságosak és segítőkészek, de ha valaki túlzottan közel próbál kerülni hozzád az utcán, érdemes gyanakodni. Az olyan egyszerű szabályok, mint a táska szorosan tartása vagy a pénztárca belső zsebben tartása, nagyban csökkenthetik a kockázatokat.

Összességében, ha alapvető óvintézkedéseket teszel, Málagában valószínűleg gondtalan és kellemes utazásban lesz részed.

A lovasrendőrség (caballería) busza - K. Kriszta fotója

A turistáknak Málagában fokozottan be kell tartaniuk az óvatossági szabályokat. Az értékeinket bizony hagyjuk a szállodai széfben. A napi programjainkhoz szükséges pénzt tartsuk biztonságos, rejtettebb helyeken a felső testünk elején. A hasitasi vagy az oldaltáska nem annyira biztonságos.  

Ha mégis lopás, rablás áldozatává válunk, akkor a a Cuerpo Nacional de Policía-hoz (röviden: Policia National) kelle fordulnunk. A másik biztonsági szervezetük, a Guardia Civil - úgymond - komolyabb feladatokkal (pl. a terrorizmus elleni küzdelem) van elfoglalva. 

Egyéb hasznos információk

Magyarország Madridi Nagykövetségének van egy irodája Malagában:

Cím: c/Huéscar 2 3G, 29007 Málaga Málaga

E-mail cím: consulate.mal@mfa.gov.hu
Telefonszám: +34951271672
Konzul: Vidáts Réka

Városnézés


Ha Malaga legjelentősebb nevezetességeit, köztük fontosabb múzeumait időtakarékosan akarja meglátogatni, akkor érdemes Malaga Pass-t venni. Főleg a sorban állásokat tudjuk ezzel a bérlettel megúszni. A Malaga Pass több mint 20 helyre biztosít ingyenes belépést. Amúgy hotelek, különböző turista szolgáltatások vonatkozásában is kedvezményekhez juthatunk. 24 órás időtertamra a felnőtt bérlet ára 24 euró. Ez bizonyosan megtérül ha egy napon belül három nevezetességnél használjuk, hiszen több múzeum belépődíja 7 euró körül mozog, és akkor még nem beszéltünk a gyorsabb belépés előnyéről.    

K. Kriszta fotója

Történelmi központ

Málaga történelmi központja egy igazi időutazás, ahol a múlt és a jelen tökéletes harmóniában találkozik. Ahogy beléptem a szűk, macskaköves utcák labirintusába, azonnal magával ragadott a hely varázsa. A katedrális, amelyet a helyiek csak „La Manquita”-nak, vagyis a „csonka hölgynek” neveznek, lenyűgöző látványt nyújt, és a napsugarak játéka a homokkő falakon egészen különleges hangulatot ad.

A Plaza de la Constitución terén ücsörögve figyeltem, ahogy az emberek jönnek-mennek, miközben a közeli kávézókból áradó kávéillat és a churros íze betöltötte az orromat. Az Alcazaba, a mór erődítmény, fantasztikus kilátást kínál a városra, és sétálgatás közben elképzeltem, milyen lehetett itt az élet évszázadokkal ezelőtt.

A történelmi központ vibráló energiája éjszaka sem hagy alább: a kis tapas bárok megtelnek nevetéssel és spanyol zenével. A modern butikok és hagyományos üzletek keveréke pedig remek lehetőséget ad arra, hogy egyedi szuveníreket szerezzek. Egyszerre éreztem magam turistának és részének ennek az élénk városnak – mintha egy kicsit hazaértem volna. (Aji, 2024)

K. Kriszta fotója

Calle Larios

Nem érdemes kihagyni a sétálást ezen a bevásárlóutcán. Hangulatos, mozgalmas, tiszta, roppant elegáns, csodásak a házak homlokzatai. A gyalogos utca a Plaza de la Constitucion és a Plaza de la Marina (kikötő) között húzódik. A nagy nemzetközi márkák elegáns üzletei olyanok, mint bárhol máshol a világon ilyen menő utcákon. E tekintetben nem különleges. Az jó, hogy végig vannak padok, szóval le lehet csüccsenni.

La Alcazaba

Erős cipő ajánlott és tele kulacs vagy nagy adag hideg ásványvíz. Javaslat: felfelé lifttel, lefelé gyalog. Érdemes nyáron előre jegyet venni, mert helyben hosszú a sor. A jegyet a liftnél is meg lehet venni. A probléma az összes bejáratnál ugyanaz: egy, azaz egy darab automatából lehet a jegyet megvenni. Így gyakorlatilag az óriás sorok kialakulása kivédhetetlen. Vasárnap 15 óra után ingyenes a belépés. Az egyszeri belépés 3 euró, az Alcazaba- Gibralfaro kombinált jegy 5.50.- (2019 október). Először az Alcazaba meglátogatása ajánlott, majd onnan, az előre megváltott jeggyel a Gibralfaro. Annak, aki bírja a hosszú kaptatót felfelé.   Az Alcazaba szépen rendben tartott, a kiállítás különösebben nem érdekfeszítő, viszont a vár maga és onnan a kilátás csodásak. Érdemes este is megnézni, kivilágítva pontosan olyan szép, mint a képeken.

K. Kriszta fotója

A 11. században épült Alcazaba vár egy föníciai palota alapjaira épült, legkorábbi írásos nyomai a 8. századra vezethetők vissza, amikor börtönként használták. Az „al-qasba” arab szó citadellát jelent, és a város magaslati pontján fekvő erődítmény már messziről is könnyen felismerhető, ikonikus jelképe Málagának.

Az Alcazaba varázslatos hangulatát az orientális stílusjegyek, az árnyas kertek harmóniája, a csobogók és vízelvezetők kifinomult kialakítása, valamint a rózsák, citrusfélék és más növények illatának keveréke adja. Az élményt tovább fokozza a lélegzetelállító kilátás, amely a városra és a tengerre nyílik. Nem véletlenül nevezik „kis Alhambrának”, hiszen pompája emlékeztet a granadai híres erődítményre.

A várat önállóan is látogathatod, és az alacsony belépődíj továbbra is kiváló ár-érték arányt kínál. 2024-ben a belépőjegy ára 3 euró, míg a Gibralfaro várral kombinált jegy 5,50 euró. A látogatás kezdetén, a bejáratnál található római színház lenyűgöző kő lépcsői máris visszarepítenek az ókori múltba, amely tökéletes ráhangolódást nyújt a vár történelmi atmoszférájára.

K. Kriszta fotója

Picasso szülőháza

(Fundacion Picasso - Museo Natal)

A szülőház nem igazán tartalmas, de a múzeum látogatása ellé ,,jól elfér". Akiket nagyon érdekel Pucasso művészete, azok számára érdekes lehet, hogy a zseniális alkotó életének indulása is. MIvel az épületben van a Picasso Alapítvány is, így azért itt is láthatók Picasso alkotások. ! euró a belépő, vasárnap ingyenes. A ház bejárása az audio guide nélkül nem izgalmas. 

Ez a múzeum Picasso gyerekkorának körülményeiről mesél, és azokról a hatásokról, amelyek formálták őt. Az épület, ahol található, az a hely, ahol gyermekként időt töltött, tehát nem egy kifejezetten a műveinek szánt galéria – épp ellenkezőleg. Sok érdekes dokumentumot és tárgyat állítottak ki, kísérő kommentárokkal. Bevallom, bár művészetkedvelő és magam is művész vagyok, nem vagyok nagy Picasso-rajongó: művei érdekesek számomra, de többnyire nem élvezem őket. Ugyanakkor lenyűgöző ember volt, és ez a múzeum segít jobban megérteni, ki is volt ő, és miért alkotott úgy, ahogyan. A múzeum lekötött, és élveztem a látogatást (jobban, mint a Picasso Galériában). Tekints erre a múzeumra úgy, mint a Picasso-történet első néhány fejezetére…

Picasso múzeum

(Museo Picasso Malaga)

Szép, jól szervezett múzeum. Ha el akarjuk kerülni a sorban állást, akkor érdemes a 10 órai nyitásra odamenni. Az óceánjárók turistáinak hordái ugyanis inkább 11 után érkeznek. Igazság szerint Picassonak csupán a ,,második vonalas" alkotásait vonultatják itt fel, a komolyabbak a viág más képtáraiban láthatók. Az viszont jó, hogy Picasso életét kronológikus sorrendben követve rendeződik a kis múzeum anyaga.  

8 euró a belépő audio guide-dal. Táskát, hátizsákot le kell adni a ruhatárba, fotózni nem lehet.

A kínai turista nőci ugyan - láttuk - nem ment be a múzeumba, de legalább pózolt egyet a felirat alatt  Jellemző..- K. Kriszta fotója

Ha nem akarunk 2 órát várakozni, akkor:

Picasso múzeum online foglalás itt

Kedves kis múzeum Picasso műveivel az évek során.
Ha követed az idővonalat, láthatod, hogyan változott a festészeti technikája az évek múlásával.
Rendkívül érdekes kiállítás.


Az online jegyemet egy órával a látogatás előtt vásároltam meg. Nagyon forgalmas hely. Egyszerűen muszáj volt megnéznem Picasso műveit a szülővárosában. A kiállítás Párizsban és Barcelonában készült alkotásokat is bemutatott. Láthatók vázlatfüzetei és művészeti stílusának fejlődése az élete során. Már tinédzserként is elképesztő tehetség volt. Édesapja és unokaöccse szintén kiváló művészek voltak.


Mennyire vagy Picasso-rajongó? Ha úgy vagy vele, hogy „elvagyok vele, de nem muszáj”, akkor ezt a múzeumot inkább kerüld el. Elismerem, hogy valószínűleg ő volt a 20. század legnagyobb művésze, de még engem is ért egy kis csalódás. Miért is?

Az első problémám már a múzeumba való bejutással kezdődött. Videókban láttuk, hogy érdemes előre jegyet foglalni, de ez nem feltétlen előny. A hosszabb sorokban állnak azok, akik előre foglaltak. Gondoltuk, beállunk a kisebb, helyszíni jegyértékesítő sorba, és gyorsabban bejutunk? Nem. Miután megveszed a jegyet, ugyanúgy csatlakoznod kell az előre foglalók nagyobb sorának végéhez. Előre foglalni talán némi időt spórol, de nem sokat. Ha nem foglalsz, figyelheted a sor méretét, és akkor mehetsz, amikor az a legkisebb. Mi a 10:00-12:00 közötti időpontot foglaltuk, és 10:00-re odaérve egy 50 méteres sort találtunk! Ez egy rendkívül népszerű hely, de később, a nap folyamán látva, a 10:00-s idősáv nem volt a legjobb választás.

Ha ez még nem lenne elég, időkereteden kívül bejutni sem egyszerű. Láttam látogatókat, akik 15 perccel az időpontjuk előtt próbáltak bejutni, de visszafordították őket. Mi lett volna, ha például 11:45-re érkezünk, és még mindig hosszú sor áll előttünk? Beengedtek volna 12:10-kor? Nem tudom, de ez egy figyelembe veendő szempont.

Ha végre bejutsz, jön a következő akadály: a biztonsági ellenőrzés. Csak egyetlen sor van, és várnod kell, amíg az előtted lévők áthaladnak. Mi három család mögött álltunk, akik kisgyerekekkel, babakocsikkal és egyéb csomagokkal érkeztek, ami lassította a folyamatot. Két idős emberként, akiknek nem volt semmi ellenőriznivalója, átcsusszanhattunk volna? Semmiképp.

Amikor végre bejutottunk, már kimerültek voltunk. Ez talán rányomta a bélyegét a kiállítás élvezetére. Azért összefoglalva: néhány művet igazi „remekműnek” neveznék, de a legtöbb (legalábbis számomra) „másodosztályú” darabnak tűnt. Amikor ezt más turistáknak említettem, szinte „művészeti istenkáromlásnak” vették! Általános vélekedés, hogy minden firka, pötty vagy furcsa „szobor” szentként kezelendő. Na, kérem, azért legyünk objektívek. Pedig nálam a nappaliban egy nagy „Guernica” nyomat lóg a falon.

Menj el, ha muszáj, de ha igazán lenyűgöző spanyol művészetet akarsz látni, látogasd meg a Málaga Múzeumot. Nyugi, modernista rajongók, ott is bőven van hasonló, de a hagyományosabb ízlésűeknek is akad „csokoládé dobozba illő” művészet.

Katedrális (La Manquita)

Érdemes kifizetni a belépődíjat. Belül (is) hatalmas, lenyűgöző a sok kápolnával. Ügyesen megvilágítják, így nagyon szépen van a látogatóknak tálalva.

K. Kriszta fotója

A Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación monumentális épületének története 1528-ra nyúlik vissza, amikor egy mór mecset helyén kezdték el építeni. Az építkezés 254 éven át tartott, és bár eredetileg két tornyot terveztek hozzá, végül csak az egyik valósult meg. A katedrálist a keresztény spanyolok fejezték be, ezért is nevezik a helyiek „La Manquita”-nak, vagyis az „egykarú kis hölgynek”. Az elnevezés azonban nem tükrözi a méretét – soha nem jártam még ilyen hatalmas katedrálisban.

A belépőjegy ára 10 euró, amelyhez audioguide is jár. (65 felett 9 euró) Ez lehetővé teszi, hogy saját tempóban fedezzük fel a katedrális belsejét, ahol minden látnivalót számmal jelöltek, így könnyen elérhetjük és meghallgathatjuk a hozzá tartozó történeteket. Ez a fajta szabadság különösen tetszett, gördülékenyebbé tette a látogatást.

A katedrális belső tere szédületes: a reneszánsz, gótikus, barokk és neoklasszicista stílusjegyek keverednek benne. A gazdagon díszített márványfelületek, nehéz korinthoszi oszlopok, számtalan kápolna, díszes kupolák, aranyozott minták és festmények mind lenyűgöző látványt nyújtanak. Az épület belső tere egyszerre lenyűgöző és inspiráló, egy igazi mestermű.

K. Kriszta fotói

Gibralfaro vár (Castillo de Gibralfaro)

Az Alcazaba melletti utcából juthatunk fel gyalogosan. Csak annak érdemes erre mennie, akinek a szervezete bírja a napon való felfelé caplatást.  Kardio edzésnek is kiváló. Tornacipő, sok víz legyen mindenkinél, útközben nem árulnak. A kilátás egyre szebb felfelé. Mozgássérülteknek nem ajánlott, kisgyerekeseknek csak akkor, ha úgy indulunk neki, hogy bizony a kölyköt végig cipelni kell. Az út meredek, szép simára koptatott kövekkel van kirakva, így még csúszik is. Főleg lefelé jövet. Viszont a látvány miatt megéri felkapaszkodni. Körbe lehet az egyik részét járni a várfalon, eléggé megkapó. A kiállítás nem igazán izgalmas.

Elindultunk fel a várba a 35-ös busszal, amelynek vonaljegye jelenleg 1,40 euró. A busz kényelmesen, 10-15 perc alatt felvisz a hegyre.
Fontos tudni, hogy két fő nevezetességet találunk itt: a Castillo de Gibralfaro (egy 14. században épült vár, amely az Alcazaba fölött magasodik, 130 méteres dombon), és az Alcazaba (az egyik legnagyobb fennmaradt mór katonai létesítmény Spanyolországban). A Gibralfarónál megvásárolható egy kombinált jegy mindkét látványosságra, amely 2024-ben 4,10 euró. Ha valaki csak a Gibralfarót szeretné meglátogatni, a belépőjegy ára 2,20 euró körül alakul.

Lényeges tudni, hogy a két helyszín között nincs közvetlen átjáró, így a Gibralfaro megtekintése után ugyanazon az úton kell visszatérni, ahol bementünk, majd innen kell elindulni lefelé az Alcazaba irányába. Bár az út lefelé nem rövid, a panoráma minden erőfeszítést megér: a Gibralfaróból csodás kilátás nyílik Málagára, a kikötőre és a bikaviadal arénára. (2024)


Kellemes séta keretében közelítettük meg a várat, de több alternatív lehetőség is rendelkezésre áll a feljutáshoz. A domb túloldaláról autóval vagy a 35-ös busszal is elérhető a vár, emellett a mozgássérült és babakocsival érkező látogatók számára is gondoskodtak kényelmes megoldásról. A városháza mögött található lift lehetővé teszi, hogy ők is akadálymentesen élvezhessék az itteni látnivalókat. A romantikát kedvelők számára pedig egy különleges élményt kínál a hintózás, amely fel és le is elérhető a vár irányába.


K. Kriszta fotója


Első utam a Gibralfaróhoz vezetett. Kényelmesen leparkoltam, majd megvásároltam a belépőt, amely 7,50 euróba kerül, és már bent is találtam magam a várban.

Több blog azt írja, hogy nem érdemes bemenni, mert a kilátás már a felvezető útról is csodálatos – ezzel azonban nem értek egyet. A kilátás valóban lenyűgöző, de a várat belülről is érdemes felfedezni. Először is, körbejárva számtalan gyönyörű nézőpontot találunk, másrészt a vár belsejében található egy különösen hangulatos büfé, ahol megpihenhetünk. Innen csodálhatjuk meg a malagai bikaviadal-arénát (La Malagueta), ahol a viadalokat tartják. Ha jókor érkeztek, még az előadásokra való felkészülést is megleshetitek.

A Gibralfaro történelme egészen 929-ig nyúlik vissza, és ma is az egyik legimpozánsabb látványosság Málagában. A vár kapui reggel 9 órakor nyílnak, a nyári időszakban este 8 óráig, télen pedig délután 6 óráig tart nyitva. (2024)

.

A kikötő a Gibralfaro-ról - K. Kriszta fotója

Egyéb látnivalók

Római szinház

Valójában a Calle Alcazabillán van. Hétfőnként zárva, de ez nem nagy gond, kivülről is jól látható. Kivilágítva gyönyörű látványt nyújt.


K. Kriszta fotója

Thyssen múzeum

A múzeum gyűjteménye különleges hangsúlyt fektet a spanyol művészetre, különösen a 19. és 20. századra, és jelentős gyűjteményt tartalmaz a spanyol modernista és avantgárd művészeti irányzatokból. A múzeum gyűjteménye azonban nem korlátozódik kizárólag spanyol művészetre, hanem számos nemzetközi művészeti alkotást is tartalmaz, amelyeket az 1400-as évek óta terjedő időszakból válogattak össze.

A múzeum állandó kiállításai között találhatók olyan alkotások, mint például El Greco, Pablo Picasso, Salvador Dalí, Claude Monet, Vincent van Gogh és Henri Matisse művei. A múzeum által szervezett ideiglenes kiállítások rendszeresen bemutatják az újabb és kortárs művészeti alkotásokat, és lehetőséget adnak az új művészeti irányzatok megismerésére.

A Thyssen Múzeum Malagában egy modern múzeum, amely a technológiai innovációkat és az interaktív programokat használja fel a látogatók szórakoztatására és oktatására. A múzeum által szervezett oktatási programok és workshopok szintén kiváló lehetőséget kínálnak a művészet iránt érdeklődőknek, hogy elmélyítsék tudásukat és kreativitásukat.

Paseo del Parque

A Paseo del Parque egy festői sétány, amely a Malaga belvárosában található. Ez egy nagyon szép és csendes hely, amely lehetővé teszi, hogy élvezze a sétát és a kikapcsolódást a város zajától távol.

A Paseo del Parque több mint 800 méter hosszú, és az alapvetően tágas, faültetéssel körülvett terület különböző részeit érdemes megfigyelni. A parkban találhatók szökőkutak, tavak és dísznövények, valamint padok, ahol a látogatók pihenhetnek és élvezhetik a friss levegőt. A parkban sétálva találkozni lehet a város történelmi épületeivel, mint például a Carmen Thyssen Múzeum, amely a park egyik szélén található.

A park látványos bejárata a Plaza del General Torrijos területén található, ahol egy hatalmas szökőkút található. A sétányon sétálva meg lehet csodálni a parkban található növények különböző fajtáit, köztük pálmafákat, fenyőfákat, tölgyfákat és ciprusfákat.

A park az egész évben látogatható és ingyenesen látogatható. A turisták mellett a helyiek is gyakran felkeresik a Paseo del Parque-ot, hogy kikapcsolódjanak és élvezzék a természet közelségét a városközpontban.

K. Kriszta fotója

Paseo del Parque  a Gibralfaro magasságából - K. Kriszta fotója

Városháza

Malaga városháza épülete egy impozáns épület, amely a város történelmi központjában található. Az épület stílusa a 19. századi spanyol reneszánsz és a mór építészet elemeit egyesíti, ami egy igazán lenyűgöző megjelenést kölcsönöz neki.

Az épület homlokzata egy nagy főbejáratból áll, amelyet széles oszlopok és díszes ablakok díszítenek. Az épület homlokzatán található egy óra is, amely hagyományosan a város lakóinak fontos találkozási pontja. Az épület belsejében a városi tanács ülésterme és a városi tisztviselők irodái találhatók.

A Malaga városháza épülete a Plaza de la Constitución területén található, amely az egyik legnagyobb és legjelentősebb tér a városban. Az épület a város többi nevezetességével, mint például a Katedrális vagy a Carmen Thyssen Múzeum is közel van, így könnyen elérhető a turisták és a helyiek számára.

Az épület külső megjelenése mellett az épületen belüli díszítések és művészeti alkotások is lenyűgözőek. Az épület belső terei gazdagon díszítettek, számos értékes műalkotással, amelyek a város történelmi és kulturális örökségét jelképezik.

K. Kriszta fotója

Jezsuita templom  (Iglesia del Sagrado Corazón)

Az Iglesia del Sagrado Corazón vagy a Szentséges Szív Jézus templom egy szép és impozáns épület, amely Malaga városának egyik fő látványossága. Az épület a 20. század elején épült, és az Art Deco és a Neo-Gótikus stílusokat ötvözi, amelyek egyedülálló megjelenést kölcsönöznek neki.

Az épület homlokzata szép aranyozott részletekkel díszített, és egy nagy, impozáns harangtorony is tartozik hozzá. Az épület belseje lenyűgöző, és gazdagon díszített, különböző művészeti alkotásokkal. Az oltár és a falak freskói nagyon szépek és részletesek, amelyek a katolikus vallás számos szentjét és történetét ábrázolják.

Az épületben található egy szép kápolna is, amelyben az egyik fő látványosság a hatalmas Szent József-szobor, amelyet feltehetően Juan Martinez Cerrillo készített 1946-ban.

Az Iglesia del Sagrado Corazón templom a Malaga belvárosában található, és közel van más fontos nevezetességekhez, mint például a Larios utca vagy a Katedrális. Az épület könnyen megközelíthető a város bármely részéről, és a látogatók általában ajánlják, hogy érdemes felkeresni ezt a szép és kulturális értékekkel teli helyet Malagában.

Elég kívülről megcsodálni - Kriszta fotója


Centre Pompidou Málaga

1977-ben nyílt meg, mára kicsit elhanyagolt benyomást kelt. Remek helyen, a kikötő és a strand közötti részen van, döntően a föld alatt. Egy jó modern múzeum és összművészeti tér, könyvtár, mozi és mindenféle, művészetekkel kapcsolatos performance helye. A Muelleuno bevásárlóközpont kicsit mintha elnyomná, de mindenképpen javasolt a meglátogatása.  

Ellátogattunk a kikötőbe, ahol a Centre Pompidou Málaga található. Ez egy úgynevezett pop-up múzeum, amely 20. századi mesterműveket mutat be.

A múzeum könnyen felismerhető, mivel egy hatalmas, színes üvegkocka jelzi a helyszínt. A kiállítások között olyan világhírű művészek alkotásai szerepelnek, mint Pablo Picasso, Frida Kahlo és Max Ernst. A belépőjegy ára 2024-ben 9 euró, amely magában foglalja a múzeum állandó és időszaki kiállításainak megtekintését is.

A Centre Pompidou Málaga nemcsak művészeti értékei, hanem modern építészeti megjelenése miatt is kihagyhatatlan látványosság.

.

K. Kriszta fotói

Figyelemre méltó negyedek

El Perchel

Ha nem turistás negyedet akarunk látni, akkor ez ilyen. sajátos miliő. A történelmi központon kvül van, de nagyon is tele van történelemmel, a kifejezetten lokálissal. Ez a város egyik legrégebbi negyede.

Soho

Az alternatív kultúra fészke ez a negyed. Graffiti-s street art és építkezés minden mennyiségben.

Muelle Uno (Pier 1) - kikötői promenád

A lepukkant kikötői területeket dzsentrifikáltak. Menő hely, lényegében bevásárlóközpont és kikötői éttermek sora.

K. Kriszta fotói

Teatinos

Yuppie negyed

Teatinos egy modern és dinamikus városrész Malaga délnyugati részén, amely egyre népszerűbbé válik a város lakosai és látogatói körében. A környék különösen az elmúlt évtizedben fejlődött és modernizálódott, és ma már Malaga egyik legjobb helye a lakások és szállodák számára.

Teatinos környéke könnyen megközelíthető a városközpontból többféle tömegközlekedési eszközzel, például busszal, metróval vagy taxival. A városrész központjában található a Plaza de la Merced, amely számos éttermet, bárt, kávézót és üzletet kínál. Az itt található sétálóutcák és teraszok kiváló lehetőséget kínálnak a látogatóknak, hogy élvezzék a környék életét.

Teatinos környéke tele van zöld területekkel, parkokkal és játszóterekkel, amelyek kiválóak a kikapcsolódáshoz és a pihenéshez. Az egyik legnépszerűbb park a Parque de la Alegría, amelynek nagyszerű játszótere van, valamint sportpályák és piknik területek is találhatók itt.

Teatinos környékén számos kulturális és szórakoztató program is található. A városrészben található az egyik legnagyobb mozi a városban, valamint a Picasso Múzeum egyik fiókmúzeuma, amely kiállításokat szervez a művészeti alkotásokról.

El Palo

El Palo egy kellemes és nyugodt városrész Malaga keleti részén, amely egy hagyományos halászfalu hangulatát idézi. Az itt található öböl nagyszerű lehetőségeket kínál a fürdőzésre, és a városrész nyugodt atmoszférája tökéletes a pihenésre és a kikapcsolódásra.

Az El Palo tengerpartja gyönyörű homokos strandokkal és kristálytiszta vízzel rendelkezik, ami ideális helyszín a fürdőzésre, a napozásra és a vízi sportokra. A tengerparton találhatók bárok, éttermek és kávézók is, amelyek kiváló lehetőséget kínálnak a látogatóknak, hogy élvezzék a helyi konyhát és italokat.

A városrész tele van hagyományos és autentikus éttermekkel, ahol a látogatók élvezhetik a friss tengeri ételeket, például a fritura malagueña-t, amely a hagyományos andalúz halászati ​​ételek egyik specialitása.

El Palo közelében található a Pedregalejo városrész, amely ismert a hagyományos malagai házakról, a chiringuitos (parti bárok) és az éttermekről. Itt a látogatók élvezhetik a finom halételeket és a kiváló minőségű tapas ételeket a tengerre néző kilátásban.

El Palo könnyen megközelíthető a Malaga belvárosából tömegközlekedéssel vagy taxival. A városrész csendes és barátságos atmoszférája lehetővé teszi a látogatók számára, hogy élvezzék a spanyol életstílust és pihenjenek a város zajától távol.

Strandok

A strandok változatosak, az apró, homokos öblöktől a hatalmas, homokos partszakaszokig. Itt van néhány példa a legnépszerűbb strandok közül:

Malagueta strand: Malaga legismertebb és legnépszerűbb strandja, amely a városközponttól keletre, a Malagueta negyedben található. A homokos strand kristálytiszta vízzel és számos szolgáltatással rendelkezik, például napozóágyak és napernyők bérlésével, strandbárokkal, zuhanyzókkal, illetve sportpályákkal.

Playa del Palo: Az El Palo városrészben található homokos strand a város keleti részén. Ez egy kellemes hely, ahol a látogatók élvezhetik a tengerparti életstílust, és élvezhetik a finom tengeri ételeket az éttermekben és bárokban.

Playa de la Misericordia: Ez a nagy, homokos strand a város nyugati részén, a Guadalhorce folyó torkolatánál található. A strand hosszú partszakaszt kínál a látogatóknak, és számos szolgáltatással rendelkezik, mint például sportpályák, napernyők, zuhanyzók és strandbárok.

Playa de Burriana: A Burriana strand egy hosszú, homokos strand, amely Nerjában található, Malagától kb. 60 km-re keletre. A tengerpart gyönyörű környezetben található, és számos szolgáltatással rendelkezik, például napernyők, zuhanyzók, sportpályák, bárok és éttermek.

Playa de Maro: Ez a kisebb, homokos strand a Playa de Burriana közelében található, és egy lenyűgöző környezetben található a sziklás partokkal és a kristálytiszta vízzel. Ez egy csendes és nyugodt hely a látogatók számára, akik élvezni akarják a természetes környezetet.

Playa Malagueta - Kriszta fotója

Playa San Andres - Irén fotója

Málaga környéki látnivalók

Setenil de las Bodegas - szintén egy a fehér falvak közül. Érdemes meglátogatni akkor, ha valaki olyan faluba szeretne autózni, aminek központi része valóban a sziklák közé épült fel. A mórok szokása volt, hogy sziklába vájták a házakat annak érdekében, hogy azok jobban védhetőek legyenek. Innen a hagyomány. Egész napos kirándulásként érdemes oda menni, a Sierra de las Nieves parkkal kombinálva. 


Pedragalejo

Pedregalejo egy tengerparti negyed Malaga városában, Spanyolország déli részén, amely híres a homokos strandjairól és a tradicionális halászkikötőjéről. A területen számos étterem, bár és üzlet található, ahol a látogatók élvezhetik a helyi ételeket és italokat.

Pedregalejo a városközponttól mintegy 15 perces autóútra vagy busszal kb. 30 percre található. A környék nagyon népszerű a turisták és a helyiek körében egyaránt, különösen nyáron, amikor a strandok zsúfoltak és a teraszok és bárok teltek.

A környéken található látnivalók közé tartozik a San Andrés és San Juan de la Cruz kápolnák, valamint a Gibralfaro vár, amelynek csodálatos kilátása van a városra és a tengerre.

Érdekességek

Miként a pesti bulinegyedben, itt is van konfliktus a belvárosi lakosok és a bulivilág között:

A lakos által kitett molinó szövege magyarul ilyesmi: ,, Kérjük legyen csend, hiszen jogunk van a pihenéshez. Nem kérünk a seggrészegekből!

K. Kriszta fotója

További beszámolók

Számomra minden óváros egy ékszerdoboz, és Málaga sem kivétel, sőt, talán épp ez a kedvencem. Imádom a szűk, hangulatos utcákat, a színes csempékkel díszített házfalakat, amelyek különleges bájt kölcsönöznek a városnak. Ehhez még hozzájárulnak a vibráló virágok, amelyek minden falat ékesítenek, friss illatukkal megtöltve a levegőt, igazi balzsammá téve azt.

Egyik legnagyobb örömöm, hogy leülhetek egy óvárosi kávézó teraszán, ahol egy csésze finom spanyol kávét kortyolgatva figyelhetem a járókelőket, miközben a szikrázó andalúz napsütés melegével körbeölel. Málaga különleges hangulata egyszerre megnyugtat és feltölt energiával.

Ha itt jártok, semmiképpen ne hagyjátok ki a Mercado de Ataranzas-t, a város legnagyobb piacát. Ez a hely igazi gasztronómiai paradicsom, ahol mindent megtalálunk, ami szem-szájnak ingere: friss húsokat, halakat és a helyi termelők legkiválóbb portékáit. Olyan érzés, mintha egy falatnyi Andalúziát vinnénk magunkkal.


A spanyol kikötőváros központját falakra és ajtókra ragasztott matricák lepték el, amelyekkel a helyiek kifejezik a véleményüket a látogatókról. Az üzenetek az egészen enyhe „ez volt az én otthonom" " (antes esta era mi casa) és "ez volt a városközpont" (antes esto era el centro) feliratoktól a legkevésbé sem visszafogott mondatokig terjed, mint például a "bűzlik a turistáktól" (apestando a turista) feliratokig.

A „matricás" kezdeményezés Dani Drunko, a helyi Drunkorama bár tulajdonosa indította el: törzsvendégeitől hallott turizmusellenes mondatokat nyomtatott ki és helyezett el a városban. A bártulajdonos elmondta, akkor lett elege, amikor kidobták a lakásából, ahol egy évtizede élt, mivel rövid távú kiadásra fogják használni az ingatlant.

Dani Pérez helyi politikus a Facebookon szintén elégedetlenségét fejezte ki: "Málaga utcáit járva gyakorlatilag lehetetlen olyan lakóházat találni, ahol nincs lakatszekrény" – utalva ezzel a kis szekrényekre amit a turistáknak történő kulcsátadáshoz használnak. (2024) forrás


K. Kriszta fotója


Végigsétáltunk a Paseo del Parque egyik oldalán, amely lenyűgöző látványt nyújt pálma- és banánfáival, valamint árnyas ösvényeivel.

A park elején található egy szobor Hans Christian Andersen tiszteletére, amely a híres meseíró örökségét idézi meg. Továbbhaladva több szökőkút és szobor díszíti a teret, amelyek különleges hangulatot kölcsönöznek a környéknek. A park oldalánál található a Spanyol Bank impozáns épülete, valamint a gyönyörű Jardín Pedro Luis Alonso, amely illatos rózsakertjeiről és gondosan ápolt növényeiről híres. Ez a hely tökéletes egy kellemes sétához vagy pihenéshez.

A park különleges atmoszféráját az év minden szakában érdemes felfedezni. Tavasszal a virágzó növények, nyáron pedig a pálmafák nyújtotta árnyék teszi felejthetetlenné a látogatást. A park elhelyezkedése miatt könnyen megközelíthető, és közel található Málaga más fontos látnivalóihoz, így remek kiindulópont a város felfedezéséhez.


Lesétálva a két vár hegyéről, az első, amivel találkoztunk, a Pedro Luis Alonso mediterrán kertje volt. Ez a 6.500 négyzetméteres, főként rózsakertként ismert park spanyol, iszlám és francia stílusjegyeket egyaránt magában hordoz. Közvetlenül a városháza mellett helyezkedik el, és a színek harmóniája, a precíz szimmetria, valamint a rózsák illata egy igazán kellemes pihenőhellyé teszi mind a helyiek, mind az idelátogató turisták számára. Az azulejókkal (színes csempékkel) díszített tavirózsás kutak nemcsak esztétikai élményt nyújtanak, de a kert levegőjét is frissítik.

A kert különösen tavasszal és kora nyáron lenyűgöző, amikor a rózsák teljes pompájukban virágoznak. Érdemes időt szánni arra, hogy megfigyeljük az egyes részleteket, például a virágágyások gondosan megtervezett mintáit és a kis szökőkutak játékát. A park sétányai árnyékosak, így melegebb napokon is kellemes itt tartózkodni. Ha valaki csendes pillanatra vágyik Málaga nyüzsgő belvárosában, a Pedro Luis Alonso kert tökéletes választás.

Fotóegyveleg

K. Kriszta fotói

A bikaviadalok arénája (Plaza de Toros de La Malagueta) - Ata fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon


Repülőjegyek Barcelonába Repülőjegyek Barcelonába
Olcsó repülőjegyek Barcelonába a Vistánál



SZÁLLÁSFOGLALÁS