ÚTIKRITIKA.HU / Andalúzia / Sevilla








útikritikák


Andalúzia / Sevilla

Sevilla dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Odajutás | Szállás | Helyi közlekedés | Étkezés | Vásárlás | Szórakozás | Közbiztonság | Egyéb hasznos információk | Óváros | Alcazar | Plaza España | Casa de Pilatos | Érdekes negyedek | Sevillai katedrális és Giralda | Egyéb látnivalók | Bikaviadal | Programok Sevilla környékén | További beszámolók| Fotóegyveleg

.

Az óvárosi Bar Gonzalo merészen túlárazott italokkal  - K. Kriszta fotója


Sevilla dióhéjban

Lakosság (2024-ben): 701 ezer - Sevilla (szevijjá) a spanyolországi Andalúzia legnépesebb városa ("fővárosa")

A város a Guadalquivir (gvádálkivir) folyó partján fekszik.

  • Sevilla 2317 kilométerre van Budapesttől.
  • A sevillaiak (sevillanos) elképesztően büszkék a városukra. Magukat kiemelten sevillainak érzik, másodsorban andalúziainak, és csak harmadsorban spanyolnak. Szóval rendkívül erős a lokálpatriotizmus. Madrid nagyon nem érdekli őket, Barcelonát pedig, csaknem külföldnek tekintik. Egy igazi sevillai odaadó tapas evő, imádja a fiesztákat, és odavan a bikaviadalért. A helyiek váltig állítják, hogy a tapas Sevillából indult el világhódító útjára.
  • Az évi átlagos hőmérséklet 25 fok körüli. A napsütéses órák számával bizony nagyon jól állnak. Nyáron 35-40 fokos nappali hőmérséklettel kell kalkulálni. Olyankor délután egy és este nyolc között szinte megáll az élet Sevillában. Az utcákon nincsenek autók, helyi emberek, legfeljebb a hőségtől kimerült turisták. Este nyolctól látványosan feléled a város.
  • Sevilla meglátogatására a legjobb időzítés a május-június és a szeptember-október.
  • A Sevillai katedrális a harmadik legnagyobb székesegyház a római Szent Péter és a londoni Szent Pál után. Persze egy öntudatos Sevilla-i odaadja az első helyet a helyi katedrálisnak.
  • Húsvét - Semana Santa - a legnagyobb ünnepük, ilyenkor egy hétre megáll az élet, viszont nagyon látványos és fotogén felvonulásokat tartanak.
  • Az 1992-es Expo - amit Amerika felfedezésének 500. évfordulójára rendeztek - adott óriási lökést a város modern kori fejlődésének. Rengeteg beruházást hoztak ide Madridból, gyakorlatilag az egész világ Spanyolországra figyelt abban a évben (olimpia is volt). Az Expo92 után több, mint 16000, az expón dolgozó külföldi maradt a városban. Sokan családot is itt alapítottak, sokkal kozmopilitábbá lett miattuk Sevilla. Az emberek nyitottabbá váltak. Sikerült a hivatalos döntéshozókkal is megértetni, hogy azzal keresenek pénzt a jövőben, ha a jelenben felújítanak, fejlesztenek, olyan dolgokat építenek, amikkel a turistákat ki tudják szolgálni. Például a kötöttpályás közlekedés. Felújított homlokzatott, támogatott fesztiválok, stb. És ez maximálisan be is jött.
  • Sevilla ma hatalmas turista tömegeket szolgál ki, akik mind arra kíváncsiak, mi mindent lehet csinálni és meglátogatni ebben a városban.

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

A Triana negyed piacán a szép cégtáblák

Kriszta fotója

A Santa Cruz negyed (néhai zsidónegyed) a virágokkal teli balkonokkal, az árnyékos sikátorokkal, és a sok hangulatos vendéglővel

Tapas és tinto de verano

Hallani az éppen asztalra hozott gambas al ajillo olajának sercegését

r.g.

A vasárnapi utcai vásárok

Rokonszenvesen merész húzás volt az óvárosban felépíteni a Metropol Parasol (Setas) ultramodern faalkotást, piacot

A monumentális Sevilla katedrális lenyűgöző gótikus architektúrája és a világ legnagyobb oltára minden várakozást felülmúlt.
A Real Alcázar kertjeinek buja növényzete és a mór építészet részletgazdag díszítései varázslatos hangulatot teremtettek.
A spanyolok késő esti életritmusa miatt még éjfélkor is nyüzsgő, élettel teli utcák különleges mediterrán hangulatot árasztottak.
A tapas bárok változatos kínálata és a helyiek vendégszeretete autentikus gasztronómiai élményt nyújtott.
A Plaza de España impozáns tere a kerámia díszítésekkel és a csónakázó tóval egy igazi építészeti remekmű.
A Flamenco előadás szenvedélyes tánca és zenéje magával ragadó kulturális élmény volt.

Nem tetszett

A templomoknál a kellemetlenül rikácsoló hangon kéregető, régiónkból oda kitelepült cigány-asszonyok hangulatrontó látványa

A lányokkal bizalmaskodó taxisofőrök, meg a szimpál csak simlisek (a taxiórán miutatott összeghez hozzácsapnak 2-3 eurót)

A kutyakakira történő rálépés megakadályozását igénylő külön figyelem terhe és felelőssége

Sevillában a hop-on hop-off buszokat nem érdemes igénybe venni

Autóval eligazodni és manőverezni az óváros keskeny utcáiban

Parkolni a belvárosban, autózni a városban

Az El Salvador templom (csak mert barokk..)

A nyári hőség elviselhetetlen volt, különösen a déli órákban szinte lehetetlen volt a városnézés.
A turisták által gyakran látogatott helyeken az árak jelentősen magasabbak voltak az átlagosnál.
A tömegközlekedés nem volt elég hatékony, gyakran kellett hosszú időt várni a buszokra.
A főbb látványosságoknál a hosszú sorban állás és a tömeges turizmus rontotta az élményt.
A szieszta idején sok üzlet és étterem bezárt, ami megnehezítette a programok tervezését.
Az utcai árusok és "csalók" folyamatos zaklatása kellemetlenné tette a sétálást bizonyos területeken.

Vélemények

,, Emberek! Sevilla hatalmas pozitív meglepetés volt számunkra. Elképesztően szép, csodás város, rengeteg lenyűgöző utcai életképpel. Andalúziai körutazásunknak magasan ez volt a csúcspontja. Minimum két teljes nap, de inkább 3. (aji)



Ebben a városban nem érdemes hajnalban kelni és már reggel nyolckor útra kelni, hogy felfedezzük. Rövid tartózkodásunk alatt azt tapasztaltuk, hogy az élet csak délelőtt tíz óra körül kezd igazán pezsegni. Délután kettőig zajlik az élet megszokott ritmusban, majd az üzletek bezárnak, hogy öt óra körül újra kinyissanak. Ekkor az emberek újra megjelennek az utcákon: vásárolnak, sétálnak, beülnek kedvenc bárjaikba, ahol akár állva, sörrel a kezükben nézik a focimeccseket. Mellé esznek néhány tapast vagy egy kis édességet. Az éttermek és bárok általában éjfélig nyitva tartanak, utána viszont a város lassan elcsendesedik.


A várost kettészelő Guadalquivir folyó lassú sodrása ideális terepet kínál a kajakosok számára. Partjai remekül kihasználtak: bicikliút fut végig rajtuk, amely esténként a futók és kerékpárosok körében különösen népszerű. A szélesebb szakaszokon árnyékos sétányokat alakítottak ki, fákkal, szobrokkal és padokkal, amelyek pihenésre csábítanak. A folyópart közvetlenül megközelíthető a városi forgalomtól elzárt támfalak oldalában található lépcsőkön keresztül, ahol bárok és a bikaviadal múzeuma is helyet kaptak. Az atmoszférát gyakran feldobják rézfúvós koncertek, amelyek különleges hangulatot kölcsönöznek az estének.


 Kriszta fotója - art. dir. aji


,, Spanyolország top turistacélpontjai közül (szerintem) méltatlanul hiányzik. Számomra abszolút kedvenc lett. A katedrális, az Alcazar, és a Plaza de Espana … <3 Biztos, hogy nem utoljára jártunk itt. :)

Érdekesség: 1. A megosztó külsejű Metropol Parasol tetejére lifttel fel lehet menni (ha a lépcsők le vannak zárva, nem jelenti azt, hogy egyáltalán nem lehet felmenni,a lifteket az alagsorban lehet megtalálni), számomra különleges élmény maradt (a belépőből 1 euró lefogyasztható a tetőn lévő kávézóban.).

Az éttermek egy fokkal drágábbak, mint Malagában, és mi rendszeresen 23:00 körül akartunk vacsorázni, ami nem ment egyszerűen. De a Parasol lábánál van egy tapas bár, ami 24:00 ig tuti nyitva van, finom, pénztárcabarát, kedves kiszolgálással (La Gorda de las Setas) (b.é., 2018)

K. Kriszta fotója

Odajutás

Bérelt autóval vagy vonattal Madridból. Az első spanyol AVE (igen nagyon gyors vonat) az 1992-es Expora készült el, azóta is prímán működik.

Hetente kétszer Budapestről a Ryanairrel.

"Budapest és Sevilla között egyelőre nem találunk közvetlen repülőjáratot. Mivel a hagyományos légitársaságok járatai közül sem találunk Sevillába tartót, az átszálláskor sokszor 7-8 órás várakozásra is fel kell készülnie a lelkes erasmusosnak. A tapasztalatok azt mutatják, hogy leginkább talán a Budapest-Barcelona-Sevilla, vagy a Budapest-Brüsszel-Sevilla útvonalon való közlekedés éri meg a legjobban. Nem csak a fapadosokat érdemes ugyanakkor figyelni, hiszen időben kapcsolva a spanyol Iberiánál is ki lehet fogni kedvező ajánlatokat. (2016)" forrás

Szállás

Az üzletemberek által frekventált 3 és 4 csillagos szállodák jó része a város szélén található. Hétvégéken (péntek-hétfő) kedvező árakon kínálják szobáikat a turistáknak. Június-augusztus forró hónapjaiban érdekes módon kedvezményes szobaárak foghatók ki. Viszont márciusban és áprilisban (húsvét és az áprilisi ünnepek) idején dupla árak vannak.

Ajánlott szállodák a jó ár-érték alapján:

Helyi közlekedés

Metróval

Újdonság a városban, sajnos még csak egy vonalon jár a város déli részén.

"A metróban a jegyvásárlással komoly akadályba ütköztünk. Szerencsére egy kedves helybeli hölgy segítségünkre sietett, és beütötte az automatába a szükséges információkat. Vagyis, megkérdezte, hova megyünk, aztán azt is, hogy onnan visszafelé is metróval jövünk-e, ennek megfelelően nyomkodta a képernyőn a megfelelő szöveget, de én a harmadiknál már elvesztettem a fonalat. Végül a gép kiadott egy kis kártyát, ez, amint a hölgy mondta érvényes kettőnknek oda-vissza. Tényleg így volt, mert az automata kapu mindkettőnket beengedett. Lementünk a mozgólépcsőn, és vártunk egy-két percet. A sevillai metró egyébként nagyon klassz, túl azon, hogy – amint láttam – bliccelni nem igazán lehet, azt is megakadályozták, hogy bárki a kocsi elé kerülhessen." forrás

Villamossal

Sajnos - még - csak egy vonalon, de a fejlesztését már beígérték.


kr

Busszal

"Sevillában a busszal való közlekedés a legegyszerűbb és leggyorsabb, ha egy kicsit messzebbre mész. Egy jegy 0.90 euróba kerül. A buszok reggel 6 és este 11:15 között közlekednek naponta. A turisztikai iroda térképet bocsát rendelkezésre a buszvonalakról, így segítik a tájékozódást. Ha sokat utazol busszal,akkor érdemes egy feltölthető kártyát venni valamelyik trafikban. Ha legalább egy hónapig tartózkodsz a városban, és gyakran használod a tömegközlekedést, vásárolj bérletet. Az autóbusz hálózatot körjáratok (C1, C2, C3 és C4), és egyéb vonalak (északi, déli, nyugati és keleti) alkotják. A legtöbb buszra az alábbi négy csomópontban tudsz felszállni: Plaza Nueva, Plaza de la Encarnación, La Barqueta, Prado de San Sebastian" forrás

kr

Autóval

Turistáknak felejtős. Gyakorlatilag az utcán nem lehet parkolni a belvárosban, sokszor a közlekedés is gyorsabb gyalog, mint kocsival. Ahol van parkolóhely, az ehet fehér, sárga vagy kék. Ennek függvényében kell fizetni is érte. Akinek feltétlenül kocsival kell megnéznie Sevillát, azt ajánljuk, hogy egy mélygarázsban tegye le az autót és vágjon neki a belvárosnak gyalog. Mindenki jobban jár. 


Kivéve a lovaskocsiknak - Kriszta fotója

K. Kriszta fotója

Az egyéni közlekedésben továbbra is az autó a legnépszerűbb, de rengeteg motorost is látni, akik között öltönyös vagy kiskosztümös helyiek is bőven akadnak. A belvárosban szinte minden téren legalább 10-15 motor parkol, és a biciklik is népszerűek. Bár mediterrán vidéken járunk, a közlekedési kultúra meglehetősen kaotikus, főként a többsávos, autópályaszerű utak kivételével, amelyek rendezettebbek. A közlekedési lámpák piros és zöld jelzéseit betartják, de a helyiektől gyorsan megtanultam, hogy a közlekedési szabályokat – például az egyirányúságot – sokszor rugalmasan kezelik, különösen a biciklisek.

Például az iroda és a lakás között öt utcán kell végighaladnom, és ebből négyen szemben a forgalommal tekerek az úttesten, az autók mellett vagy között, mert az adott szakaszon nincs kerékpárút, a járdák pedig gyakran csak 30-50 centiméter szélesek, és azokat álmodozó gyalogosok uralják. Sok utca egyirányú, gyakran azért, mert túl keskenyek ahhoz, hogy több sávot kialakítsanak. Emiatt már egy egyszerű kikanyarodás is komoly bonyodalmat okozhat. 2024-ben a helyzet nem sokat változott, bár egyre több városban igyekeznek kerékpárosbarát megoldásokat bevezetni – még ha nem is a legnagyobb sikerrel.

Egy keskeny, járda nélküli utcában a tábla arra figyelmezteti az autósokat, hogy ott a gyalogosoknak van abszolút elsőbbsége

Kriszta fotója

Taxival

Cabify, nem kifejezetten drága és rengeteg van belőle.


K. Kriszta fotója

Uber

Van, de nem sokkal olcsóbb, mint a taxi és este sokat kell várni rájuk. Itt is, mint sok helyen a világban, a taxisok sztrájkkal reagálnak az überre.

Bicajjal, rollerrel

Sevilla sík domborzatú város s ez előny a kerékpározóknak, viszont a városi forgalomban az autósok nem igazán tolerálják a bicajosokat, szóval óvatosan kell mindenféle járművön kerekezni. Békésen megférnek a rolleresek a bicajosokkal a biciklis sávokban, már ahol van ilyen. A kicsi sikátorokban kifejezetten előny a bicaj.

A város kerékpárúthálózata kiváló, és számos ponton, 200-300 méterenként lehet városi biciklit bérelni. A „Servi Bici” szolgáltatás továbbra is népszerű: használatához 2024-ben is 150 eurós letét szükséges, amelyet a bérlés befejezésekor visszatérítenek. Az éves díj változatlanul rendkívül kedvező, mindössze 20 euró. A Servi Bici automatákban bankkártyával lehet fizetni, ahogyan a metró, villamos és buszjegyeket kínáló automaták esetében is.

Bár a szolgáltatás praktikus, a biciklilopások még mindig gyakoriak, különösen hétvégente, amikor az utcák csendesebbek. Sajnos az én bérelt biciklimet is ellopták az utolsó előtti héten, miközben túlóráztam. Érdekes módon hagytak helyette egy másikat, amelyet némi pumpálás után használni tudtam. A lopott biciklik továbbértékesítéséről nem szükséges részletekbe bocsátkozni, de megdöbbentő, hogy még a Servi Bici járműveit is ellopják, átfestik, és olcsón továbbadják. Ez is mutatja, hogy érdemes körültekintőnek lenni, és a bicikliket mindig megfelelően lezárni.


Tábla, ami arra figyelmeztet, hogy abban az utcában délelőtt 10-től 22 óráig csak tolva lehet közlekedni a bicajjal - Kriszta fotója

Bird itt is. - Kriszta fotója

Étkezés

Tapas ügyben Sevilla nagyon jól áll. Az étlapon általában két oszlopban vannak feltüntetve az árak: tp, azaz tapas vagy ración, azaz egész tál. Érdemes a tapasokból 2-3-at kipróbálni. A vendéglátó helyek többsége ragaszkodik a sziesztához, de a nevezetességek környékén általában könnyen találunk olyanokat, akik egész nap nyitva vannak. Reggelire 8 előtt senki se gondoljon, még a kisközért is zárva lesz.

Hangsúlyozottan ajánlott vendéglátóhelyek:

Alcázar (Andalusi,tapas) - Cím: Calle Peris Menchela 22 - nem turistás, fantáziadús étkek, rokonszenves, egyszerű, de nagyszerű

Kedvencem: a Gambas al Ajillo (gámbász ál áhijo), azzaz fokhagymás sült garnélarák - kr

"Ha ételt keresel, a tapas bárokat ki ne hagyd! Gyorsabb megoldásnak a szendvicsezők is tökéletesek. A látványosságokhoz közel nagyon jópofa hely a Taberna el Papelon. Reggelizni is, vagy nap közben egy helyi sajtokkal és sonkákkal megpakolt szendvicsre megállni. A leginkább pénztárcabarát megoldást pedig a 100 Montaditos nevű lánc szendvicsezői nyújtják. Itt egy és másfél euróért kapunk egy-egy kisebb szendvicset, egy euróért egy pohár sört. (2014)" forrás

Tortillák - Kriszta fotója

Kriszta fotója

Sevilla sok helyi specialitást kínál, így ha a városban járunk, érdemes megkóstolni néhányat az alábbiak közül:

Tapas: Sevilla híres a tapas ételeiről, amelyek kis adagokban tálalják a különböző fogásokat. A tapasok között találhatunk sült paprikát, tortillát, churrost, jamont, és még sok más finomságot.

Gazpacho: A gazpacho hideg zöldségleves, amely kiválóan illik a forró nyári napokhoz. A leves tartalmaz paradicsomot, paprikát, uborkát, hagymát és fokhagymát.

Salmorejo: Ez egy másik hűsítő hideg leves, amely hasonló az előzőhöz, de fokhagyma és kenyér is van benne. Általában pirított kenyérkockákkal és sonkával tálalják.

Pescaito frito: A pescaito frito egy hagyományos andalúz tengeri étel, sült tengeri herkenytyűkkel (például rákok, tintahalak, garnélák, fehér húsú halak).

d. l.

Sevilla-i narancslé: Sevilla híres a narancsainak ízéről és illatáról, így érdemes megkóstolni a frissen facsart narancslét, amely minden étkezéshez és időponthoz illik.

Kávé: A spanyolok nagy kávéivók, és Sevillában számos kávézó és étterem kínálja a helyi kávéfajtákat, mint például a café solo (erős, fekete kávé), a cortado (kávé tejhabbal) és a café con leche (tejeskávé).

Tocino de cielo: Ez egy hagyományos spanyol édesség, amely egy tojás és cukor keveréke, amelyet sütés előtt tejjel öntöznek. Általában kis adagokban tálalják, és remek édesség után a tapasok és tengeri ételek után.

Vásárlás

Nincsenek a belvárosban bevásárlóközpontok , csak néhány régi passzázs. Mindent tradicionális kisboltokban intéznek vagy a város szélére kiautózva. A legfelkapottabb bevásárló utca a Sierpes, csodára szép, de pici és szűk ez is.

Kriszta fotója

"Úgy döntöttünk, hogy a katedrálist és az Alcázart holnapra hagyjuk. Nem gond – mondtam –, legalább lesz időm végre venni egy kényelmes cipőt. Ami ezután következett, az sok férfi rémálma: boltok, boltok és még több bolt, különös figyelemmel a cipőkre. Végül este nyolckor diadalmasan léptem ki Paco Rodriguez üzletéből az új szerzeményemben. A lábam végre fellélegzett, a satuszerű szorításnak búcsút inthettem. Párom arcán pedig egy halvány reménysugár derengett: talán véget értek a megpróbáltatásai, és most már minden belemerülhet a feledés jótékony homályába."

Mercado de Triana


Kriszta fotója

A trianai piac közvetlenül a Puente de Isabel II híd mellett található, amely az 1800-as évek második felében épült, és összeköti Triana városrészt a folyó túlpartjával. Az első, ami megcsapja az embert, az a masszív halszag – akinek ez nem probléma, az igazi kincsekre bukkanhat. A sonkák itt is a megszokott módon lógnak, ahogy a tapasbárokban: aljukba kúp alakú edényt illesztenek, amibe lassan kicsorog a sonkalé. Természetesen a sonka szeletelve is megvásárolható, mellé pedig számtalan különféle, fantasztikus sajtot találni.

Az egyik árusnál, egy zöldséges bácsinál fűszereket és teákat vásároltam, bár akkor még nem tudtam, pontosan miket. Otthon fordítottam le: az egyik azahar, azaz narancsvirág, a másik valeriana, vagyis macskagyökér, amelyből nyugtató teát lehet készíteni. Majd kipróbálom! Vettem még Te rojo-t, vagyis vörös teát, valamint egy csomagot, amelyre „sanguinaria” volt írva – a fordító szerint bloodroot, vagyis vérgyökér. Találtam egy fűszerkeveréket is, amelyen „Espino blanco” szerepelt – ez galagonyát jelent. Most jön az izgalmas rész: megtalálni, hogyan használhatom fel ezeket.

A fűszercsomagot azonban hamar ki kellett száműznöm a táskámból, mert valami érthetetlen módon szörnyű lábszagot árasztott. Egyik összetevő sem büdös külön-külön, de együtt valóságos szagmérgezést okoztak. Amikor a piacozás után egy étteremben a táskámba nyúltam, majdnem megszédültem, és csak remélni tudtam, hogy elég gyorsan sikerült visszazárni a szagokat, mielőtt mások is megérzik – vagy, ami még rosszabb, hozzám kötnék a forrást.

Szórakozás

Alternatív bulihelyek az Alfafa és az Alameda térségében összpontosulnak. Trianában a folyóparti Betis utcában egymást érik a nyugis és a zajos bárok, éjszakai lokálok.

A folyópart trianai oldala, a Calle Betis, igazi fogalom, és a város egyik legnépszerűbb szórakozónegyede. Elsősorban a flamencóról híres: itt nemcsak hallgatni lehet, hanem táncolni, énekelni is, vagy akár sevillánát (a flamenco egy stílusát). A műfaj nyitottsága teret enged az improvizációnak, így a helyi profi zenészek gyakran modern elemekkel, új hangszerekkel frissítik fel az előadásokat. Aki nem flamencóra vágyik, annak sem kell csalódnia: populáris zenére is lehet táncolni, és található itt egy rockbár is, ahol időnként élő koncertek várják a látogatókat.

A folyóparti támfal kőpadként egyesül az utcával, amely esténként szinte minden négyzetcentiméterén tele van emberekkel. Sokan a saját italukat hozzák, mások a közeli bárok egyikéből vásárolnak maguknak. A hangulat az éjszaka előrehaladtával egyre felszabadultabb lesz, és hajnalra már a közeli utcákba is kiszivárog – köztük a miénkbe. Néha kifinomult flamenco ének tör meg a csendet, máskor hangos nevetés vagy ittas kiabálás tölti be az éjszakát. Az éjjeli motorosok is hozzájárulnak az utcák nyüzsgéséhez, félóránként egy-egy motor suhan el az ablak alatt. Azonban mindezt felülmúlta az az élmény, amikor egy váratlan vallási felvonulás (spanyolul procesión) tűnt fel a környéken – annak atmoszférája semmihez sem hasonlítható.

Flamenco műsorok

Sevillában 2024-ben is az egyik legnépszerűbb helyszín a flamenco műsorok megtekintésére a Casa de la Memoria de Al-Andalus, ahol minden este tartanak előadásokat. Mivel a helyszín kicsi, és kevés néző fér el, érdemes előre jegyet foglalni, hogy biztosan bejuss. Andalúziában a flamenco táncesteknek komoly hagyományuk van, hiszen ez a műfaj itt született, és szorosan kötődik az andalúz romák kultúrájához.

A flamenco egy szenvedélyes, érzelmekkel teli tánc, amely a szerelem, az öröm, a gyász, az elfojtás és a szenvedély történeteit meséli el. A táncosok jellegzetes kéztartása, a kecses mozdulatok és a fodros táncruhák a műfaj ikonikus elemei. A zenés kíséret, amely gitárral, kasztanyettával és erőteljes énekkel egészíti ki az előadást, még magával ragadóbbá teszi az élményt. Ha Sevillában jársz, mindenképpen nézz meg egy flamenco előadást – kihagyni valóban vétek lenne.

Sevillában a flamenco előadások belépőjegyeinek árai 2024-ben a helyszíntől és a műsor jellegétől függően változnak. Az alábbiakban néhány népszerű helyszín és azok hozzávetőleges jegyárai:
Museo del Baile Flamenco
Sevilla, Spanyolország
Az 18. századi udvarban található múzeum és előadóhely, ahol a belépőjegy ára, amely tartalmazza a múzeum látogatását és a flamenco előadást, körülbelül 29 €.
Teatro Flamenco Triana
Sevilla, Spanyolország
A Triana negyed szívében található színház, ahol a flamenco előadások jegyárai általában 20-30 € között mozognak.
Casa de la Memoria
Sevilla, Spanyolország
Egy 15. századi épületben található intim helyszín, ahol a jegyárak körülbelül 20-25 € között vannak.
Tablao Flamenco Los Gallos
Sevilla, Spanyolország
Az egyik legrégebbi flamenco helyszín Sevillában, ahol az előadásokra szóló belépők ára 35-40 € körül alakul.
Tablao Flamenco El Arenal
Sevilla, Spanyolország
Egy népszerű helyszín, ahol a vacsorával egybekötött flamenco estek ára 65-85 € között mozog.

Fontos megjegyezni, hogy a jegyárak a helyszíntől, az előadás időpontjától és a választott szolgáltatásoktól függően változhatnak. Egyes helyszíneken kedvezményeket kínálnak előzetes foglalás esetén, ezért érdemes előre tájékozódni és lefoglalni a jegyeket. Például a sevillai Flamenco Biennálé koncertjeinek jegyárai ingyenestől 50 €-ig terjedhetnek, a helyszíntől és az előadástól függően.

Közbiztonság és kellemetlenségek

Sevillában szorgosan munkálkodnak a zsebtolvajok. Kedvelt munkaterepük az embertömeg, például a tömött buszokon. Gyakori, hogy a tolvajok magukat turistának álcázzák és a nagy kibontott térkép leple alatt továbbítják a szajrét.

Nem biztonságos környékek: La Macarena (túl aktív az utcai drogkereskedelem),

A rend délceg őrei - Kriszta fotója

R. Gyuri fotója

m.i. fotója

Kellemetlenségek

Este 10 óra körül, ahogy a levegő lehűl, az olajfák és jázminbokrok illata intenzívebbé válik, kellemes, fanyar pára borítja be az utcákat. Sevilla különleges illatvilága magával ragadó, hiszen sok helyen találni jázminbokrokat, amelyeket a belső udvarokban és a házak külső falain is előszeretettel nevelnek. Olyan ikonikus épületek, mint a Casa de Pilatos és az Alcázar falait is dús jázminfutók borítják, amelyek illata már messziről érezhető, és különleges hangulatot kölcsönöz a városnak.

Sajnos azonban nem minden illat ilyen kellemes. A régi negyedekben, amelyek Sevilla legszebb és leglátogatottabb részeit alkotják, szinte minden utcasarkon található 2-3 szemetes konténer, mivel a társasházaknak nincs saját szeméttárolójuk. A szelektív hulladékgyűjtés sem mindig működik megfelelően: bár vannak külön konténerek a műanyagnak és az üvegnek, sokszor mindent összevegyítenek. Ez különösen igaz a Triana városrészre, amelyet a Guadalquivir folyó választ el Sevillától, és két híd köt össze a várossal. A helyiek szerint Triana inkább egy külön kis falu, nem Sevilla része.

A közeli belvárosi utcák tisztaságára nagyobb figyelmet fordítanak: minden éjjel gépi takarítással tartják rendben, így ezek a részek sokkal rendezettebbek. Azonban máshol gyakori látvány, hogy a felmosóvizet egyszerűen az utcára öntik, ami nem túl kellemes, ha például biciklizés közben felcsap az ember lábára. Ez a szokás nemcsak Sevillában, hanem például Madrid egyes negyedeiben is jellemző. 2024-re ugyan történt némi előrelépés a hulladékkezelés terén, de a régi városrészek e téren továbbra is kihívásokkal küzdenek.

Egyéb hasznos információk

A sziesztára mindenképp érdemes figyelni, mivel a legtöbb bolt délután 14 és 18 óra között zárva tart. Vasárnap még a legnagyobb áruházak is zárva vannak, így ezt a napot inkább vásárlásmentesnek kell tekinteni. A nyári hőség elképesztő: nem ritka, hogy este kilenckor is 42 fokot mutat a hőmérő, ezért a délutánt legjobb otthon tölteni, pihenéssel vagy alvással – már aki képes rá.

A szieszta miatt az esti programok jóval később kezdődnek. A vacsora általában csak 10 óra körül kerül az asztalra, és a szórakozóhelyek is legkorábban hajnali 1-kor nyitnak. Az éjszakai élet viszont reggel 6-ig is eltarthat, ezért érdemes energiával készülni egy átlagos bulihoz. Naptej használata abszolút kötelező, hiszen az erős napsütés még kora reggel is érezhető.

2024-re a szieszta hagyománya továbbra is erősen jelen van, bár a nagyobb városokban néhány bolt és étterem már elkezdte áthidalni ezt az időszakot, főként a turisták miatt. Az extrém hőmérsékletek miatt egyre több helyen telepítenek utcai hűtőventilátorokat és vízpermetezőket. Emellett a szabadtéri programok gyakran az esti órákra tolódnak, hogy elkerüljék a legforróbb időszakokat.


"Sevillában néhány dolog kivételével minden olcsóbb, mint Magyarországon. Ami viszont jóval drágább: a pékáru és az étteremben étkezés, valamint a lakások bérleti díja. Ez utóbbi majd háromszorosa a Budapesten megszokott áraknak. " forrás


,, A történelmi belvárost nagyon szépen rendben tartják, csakúgy, mint az Alcazar-t. Talán érdemes kora du. meglátogatni a várat és a kerteket, mert délelőtt rengeteg a turista. Igyekeznek a nagy meleg előtt végigvinni a csoportokat a kerten, ezért szörnyű a tömeg." (Andi)



- Sevillában iható a csapvíz.
- Itt is csipognak a szemaforok, úgy mint Toledoban.
- Nyilvános WC-k nem nagyon vannak, de minden nevezetességnél van WC, általában piacokon is.
- Itt is sok a pad az egész városban, ami abszolút pozitív. (2019)" forrás

Van egy előnyös és praktikus városnézési bérlet, a Sevilla City Pass. Fő előnye, hogy a nevezetességeknél nem kell sorban állni. Benne van egy repülőtértől hotelig történő transzfer (max. 3 főnek). Nincs fix időkeret sem! Belépőjegyeknél 20 százalék kedvezményt nyújt.

63 euró/felnőtt, de többnapos Sevilla-i tartózkodás esetén megéri. Ezen a biztonságos honlapon lehet foglalni. 

750 euróig terjedő bírság sújtja azt, aki ott az utcán hugyozni merészel - K. Kriszta fotója

Óváros (Centro Historico)

Kriszta fotói

Metropol Parasol

Avagy Setas de Sevilla. Azt  mondják magukról, hogy ez a világ legnagyobb fából készült építménye, lelkük rajta. 5 szintje van, majdnem 30 méter magas, igazán impozáns építmény. Ami láthatóan nagyon különleges az, hogy szinte összeér az őt körülvevő házakkal. A tetőn egy kilátót is nyitottak, ott a belépőjegyér 3.- eurót le kell perkálni. 9.30-tól 23.30-ig van nyitva.


Kriszta fotói

Alcazar (Reales Alcázares de Sevilla)

Figyelem, aki most készül: Alcazarba a kiadott időpont nem a kapun való belépésre érvényes, hanem ezen időpont előtt negyed órával ott kell lenni az adott épületegyüttes palotájánál, Alcazarnál nagyon szigorúan vették, ott pontosan indult a vezetés és elvettek mindent, mindent be kellett zárni egy szekrénybe, Alhambránál volt egy-két pár akik elkéstek, és beengedték őket a fél órával későbbi időpontban is. Tehát minimum egy órával korábban ott kell lenni, mert számolni kell azzal,hogy az ember sokáig sorban áll, míg bejut és míg elgyalogol az adott épülethez.(v.n.,a, 2019)

Az Alcázar kihagyhatatlan látnivaló, amely a kalifák egykori gazdagságát és hatalmát hirdeti. Egy lenyűgöző palotanegyedről van szó, amelyet számtalan belső udvar, buja kertek, romantikus zugok és pavilonok alkotnak, amelyeket árnyas sétányok kötnek össze. Az épületkomplexumban található többek között az Igazságügyi palota mór stílusú termeivel és szökőkutas kertjeivel, valamint a királyi kápolna, ahol Izabella királyné fogadta Kolumbusz Kristófot. Az Oroszlán udvar különösen érdekes, innen nyílik a királyok egykori hálószobája. A követek terme pedig a mór építészet egyik csúcspontja, gazdag díszítéseivel és lenyűgöző kupolájával.

A kertek látványa páratlan: elképesztő mennyiségű virág, narancs- és citromligetek, valamint barokk és reneszánsz stílusú épületek teszik felejthetetlenné az élményt. Az egyik ilyen épületben találhatók Kegyetlen Péter kegyencnőjének gyönyörű fürdői, amelyek szintén különleges látványosságot kínálnak.

Az Alcázar történelmi jelentőségét tovább növeli, hogy a híres Trónok harca sorozat egyik ikonikus forgatási helyszíne volt. A stáb számára különleges engedéllyel zárták le az épületet, amely a filmben a Martell-ház nyári rezidenciájaként jelent meg. Az Alcázar, amelyet gyakran az Alhambra kicsinyített másaként emlegetnek, eredetileg mór erőd volt, majd királyi kastélyként szolgált. Csodás kerteivel, belső udvaraival és építészeti remekeivel az Alcázar valóban olyan élmény, amelyet saját szemmel kell látni.


Az Alcázar palotaegyüttese, amely a Világörökség része, eredetileg mór erődítményként szolgált. Az "Alcázar" (arabul al qasr) szó egyszerre jelent erődöt és palotát. Az építményt egy római kori szentély alapjaira emelték, és palotává alakítása a mórok munkájával kezdődött a 700-as évek elején. 720-tól az arab uralkodók rezidenciájaként szolgált, és az évszázadok során újabb lakosztályokkal, fogadótermekkel és teraszos kertekkel bővült.

A kertek lenyűgözően változatosak: udvarok, csobogók, szökőkutak és tavak hűsítik a levegőt, amelyet a galériás támfalak ölelnek körül. A hely egyszerre vadregényes és harmonikus, hol Rousseau természetközeli világa, hol Seurat festményeinek nyugalma és eleganciája elevenedik meg. A pávás kertrész különösen varázslatos: az ember szinte várja, hogy a sűrű növényzetből megszelídített oroszlánok vagy párducok bukkanjanak elő.

A kertet vad zöld futónövények, fikuszok, óriási pálmafák és illatos narancsligetek teszik felejthetetlenné, amelyeket angol stílusú sövények és gondosan nyírt pázsit ölel körül. A pavilonokat és padokat gyönyörű, színes azulejos-csempék díszítik, amelyek még inkább kiemelik a kert mediterrán báját. Az Alcázar palotaegyüttese nemcsak rendkívül gazdag építészeti és természeti örökségében, hanem egyedülálló harmóniájában is páratlan élményt nyújt.


Sevillában, sőt, egész Spanyolországban a kedvenc épületem a Real Alcázar, mert olyan nekem, mintha megelevenednének az Ezeregy éjszaka meséi.
Hihetetlen részletgazdag ez a hely, falai csipkézettek, színesek, belső udvarában érik a citrom és a narancs, hatalmas kertjében labirintus, ahol pávákkal nézünk farkasszemet.

Alcázar plusz Hop on Hop off Bus foglalás itt. Nem kell sorban állni! 

Plaza España

Kriszta fotója

A Plaza de España félköríves alaprajzú épületét az 1929-es Ibér-Amerikai Világkiállításra építették, és a Maria Luisa parkegyüttes egyik kiemelkedő része. Az art deco és neo-mudéjar stílusban készült épület különleges hangulatot áraszt, és népszerű forgatási helyszínként is ismert – például a Star Wars II. egyes jeleneteit itt vették fel.

A Plaza de España csempével díszített alkóvjai Spanyolország tartományait szimbolizálják, térképekkel és jelentős történelmi események ábrázolásával. Az épület lépcsőházait eozin mázas, csillogó kerámiaburkolat teszi igazán látványossá. Az épület által körbezárt tér jelenleg felújítás alatt áll, de ennek ellenére is a látogatók egyik kedvenc helyszíne maradt.


Sevillában a Plaza de Españán reggel 8-kor egy lélek sincsen. Még a nap sem süt ide. A flamenco táncosok nem bemutatóznak, a lovaskocsik nem mennek körbe-körbe és még a nagyüzemi csónakázás sem kezdődik el. Aztán hirtelen rásüt a nap, megjelenik az első utcazenész és beindul az élet.
Szeretem ezt a teret. Nem azért, mert itt forgatták a Star Wars - A klónok támadásából bizonyos jeleneteket. Nem azért, mert 50 000 négyzetméterével Spanyolország egyik leglátványosabb tere. Nem csak azért, mert modern, kevesebb mint 100 éves, és mégis sikerült ilyen kifinomulttá, tekintélyessé tenni. (Kicsit olyan nekem mint egész Spanyolország.)

Kriszta fotói


Ezt a teret a Parque de María Luisában hozták létre az 1929-es Ibér-Amerikai Világkiállításra, és minden elismerést megérdemel! Véleményem szerint Európa legkiemelkedőbb látnivalói között a helye, nemcsak a lenyűgöző látványa, hanem a spanyol nemzeti identitást tükröző szimbolikája miatt is. Azok számára, akik szeretik a neoreneszánsz, az art deco és a mór építészeti stílusok elegyét, ez a hely valódi paradicsom.

Ha még nem ismered, de külföldön vagy, és egy idegenvezető mesél erről a térről, akkor biztos lehetsz benne, hogy egy különleges helyen jársz. A tér és az épületegyüttes lényegében Spanyolország városait ünnepli: mindegyiknek külön "szentélyt" szenteltek, amelyet gyönyörű azulejok (csempék) díszítenek. Ezek a szentélyek térképeket, címereket és jelentős történelmi eseményeket mutatnak be, ezért a spanyolok gyakran látogatnak ide, hogy megcsodálják saját városuk bemutatását.

Az azulejok különösen itt, Andalúziában és Portugáliában jellegzetesek, és nemcsak az épületek homlokzatát díszítik, hanem a belsőépítészetben is fontos szerepet játszanak. Kezdetben főként a kék (azul) árnyalataiban készültek, de mára színek és minták gazdag választéka jellemzi őket, lenyűgöző harmóniát teremtve.

Kriszta fotói

Casa de Pilatos (Pilátus háza)

Kétféle belépőt árulnak, az egyik 12.- euró és be lehet vele menni a földszintre és az emeletre is. A másik csak a földszintre szól, 10.- euróért. Mivel a ház legnagyobb ékessége a kertek és a csempék, ezeket a földszinten is elegendő megnézni. Csempében egyébként verhetetlen a ház, nagyon szép.

Kriszta fotói

Sevillai katedrális (Catedral de Santa María)

A világ legnagyobb gótikus katedrálisa. A helyiek szerint. A belépőjegy 9.- euró, ezzel lehet a Giraldába is felmenni. Adnak gyerek- és nyugdíjaskedvezményt is belőle.

Sevillában található egy lenyűgöző katedrális, amely nemcsak a világ egyik legnagyobb temploma, hanem a legnagyobb gótikus templom a Földön. Már kívülről is érezni, hogy ez egy igazán monumentális épület, és a méretei egyszerűen lenyűgözőek. A sor hosszú lehet, de megéri kivárni. 2024-ben a belépődíj 12 euró fejenként, ami még mindig kedvező egy ilyen ikonikus helyszínhez képest.

Amint belép az ember, azonnal szembetűnnek a hatalmas oszlopok, amelyek nyilvánvalóan elképesztő súlyt tartanak. Ez a katedrális tökéletesen megtestesíti a gótikus építészet pompáját és nagyszerűségét. A belső tér gazdagsága, az arannyal és ezüsttel borított díszítések valóban elképesztőek, és a kincstárban ez a ragyogás csak tovább fokozódik. A sevillai katedrális nemcsak vallási központ, hanem az építészet és a művészet egyik csúcspontja is – kihagyhatatlan élmény minden látogató számára.

Kriszta fotói

La Giralda (torony)

A Katedrális része, csak ide nem is lehet jegyet venni. Érdemes felmenni, már csak a látvány miatt is. Nem annyira megterhelő, mert rámpa van a feljutáshoz, nem lépcső. Állítólag azért, hogy az uralkodó lovon fel tudjon jutni és megszemlélni a városát fentről. Persze nyáron, 40 fokban nem ajánljuk mindenkinek ezt a programot. Különösen úgy nem,hogy délelőtt11-től, délután 5-ig van nyitva a Giralda.


Kriszta fotói

Sevilla egyik legismertebb emlékműve, a Giralda-torony, népszerű találkozóhely a turisták körében. A torony tetején a hitet szimbolizáló szélkakas, a giraldillo áll, amelyről a torony a nevét kapta. A mondás szerint Európa legnagyobb gótikus katedrálisáról, amelyhez a torony is tartozik, így szól: „Aki nem látta Sevillát, nem látta a csodát."

A város varázsa délutáni szieszta után újraéled: megszólalnak a flamenco gitárok, a táncosok pedig lenyűgöző fodros ruháikban hajnalig szórakoztatják az utazókat. A katedrális belseje is elkápráztat: reneszánsz festmények, gyönyörű fafaragások és számos más történelmi emlék teszi felejthetetlenné a látogatást.


Sevilla egyik legismertebb emlékműve, a Giralda-torony, népszerű találkozóhely a turisták körében. A torony tetején a hitet szimbolizáló szélkakas, a giraldillo áll, amelyről a torony a nevét kapta. A mondás szerint Európa legnagyobb gótikus katedrálisáról, amelyhez a torony is tartozik, így szól: „Aki nem látta Sevillát, nem látta a csodát."

A város varázsa délutáni szieszta után újraéled: megszólalnak a flamenco gitárok, a táncosok pedig lenyűgöző fodros ruháikban hajnalig szórakoztatják az utazókat. A katedrális belseje is elkápráztat: reneszánsz festmények, gyönyörű fafaragások és számos más történelmi emlék teszi felejthetetlenné a látogatást.

Érdekes negyedek

Santa Cruz

A negyed lényegében a katedrális mögött húzódik. Valójában a zsidónegyed (la judería). Megkapó sikátorok, girbe-gurba utccskák és persze hatalmas tömeg. Ezzel együtt óriási élmény itt sétálgatni.

Sevilla egyik legismertebb emlékműve, a Giralda-torony, népszerű találkozóhely a turisták körében. A torony tetején a hitet szimbolizáló szélkakas, a giraldillo áll, amelyről a torony a nevét kapta. A mondás szerint Európa legnagyobb gótikus katedrálisáról, amelyhez a torony is tartozik, így szól: „Aki nem látta Sevillát, nem látta a csodát."

A város varázsa délutáni szieszta után újraéled: megszólalnak a flamenco gitárok, a táncosok pedig lenyűgöző fodros ruháikban hajnalig szórakoztatják az utazókat. A katedrális belseje is elkápráztat: reneszánsz festmények, gyönyörű fafaragások és számos más történelmi emlék teszi felejthetetlenné a látogatást.

Triana

Ez a híres negyed a folyó jobb oldalán terül el.

Triana Sevilla "folyón túli" városrésze, amelyet a Guadalquivir folyó választ el az óváros népszerű negyedeitől, mint például El Arenal, Santa Cruz és La Macarena. A helyiek szerint Triana inkább egy külön falu, mintsem Sevilla része, mások pedig afféle budapesti nyolcadik kerületként emlegetik. Ez azonnal szimpatikussá tette számomra, mivel ifjúkorom egyik legjobb időszakát a nyolcadik kerületben töltöttem. Triana a sevillai munkásosztály otthona, és kevésbé turistás, mint a folyó túloldala – ez nálam rögtön plusz pont. Mindig előnyben részesítem azokat a helyeket, amelyeket a helyiek szeretnek, és Triana pont ilyen.

A városrész nevét a római Traianus császárról kapta, és a XIX. században cigánynegyedként volt ismert. Az itt élő cigány közösségből számos híres torreádor, flamenco-táncos és tengerész került ki. Ma Triana leginkább kerámiáiról híres: szűk utcái tele vannak kis iparművészeti boltokkal, ahol különleges mázas cserépedényeket, csempéket és más kerámiatárgyakat lehet vásárolni. A házak falán gyakran találni csempeborítást, ami nemcsak Trianára, hanem egész Sevillára jellemző. A fehérre meszelt házfalakat színes csempedíszek és kovácsoltvas elemek egészítik ki, amelyek igazán üdítő látványt nyújtanak.

Ez a vizuális gazdagság különösen feltűnő lehet azoknak, akik például Magyarország sárga épületeihez szoktak. Egyszer orosz turisták viccesen meg is kérdezték tőlem, hogy nálunk csak sárga festéket lehet kapni. Nos, Sevillában biztosan nem – itt a házak szín- és stílusvilága sokkal változatosabb és egyedibb.


Kriszta fotója


"A trianai piac rögtön a Puente de Isabel II, a városrészt a folyó túlpartjával összekötő, és az 1800-as évek második felében épült híd trianai hídfőjénél található. Masszív halszag uralkodik, de aki bírja, annak maga a Kánaán. Sok helyen lógnak hasonlóképpen a sonkák, egyébként a tapas bárokban is, mindegyik aljába bele van szúrva egy-egy csúcsos, kúp alakú edényke, abba folyik ki a sonkalé. De megvehetjük a sonkát szeletelve is, persze, mellé számtalan, remek sajtot.

Vagy itt volt ez a zöldséges bácsi, akinél a fűszereket, illetve teákat vettem, aztán csak itthon fordítottam le, hogy tulajdonképpen mit is. Azt mondja, az egyik azahar, vagyis narancsvirág, a másik valeriana, ami ugye macskagyökér, amiből nyugtató teát lehet főzni. Majd kipróbálom. Aztán van itt Te rojo, ami vörös tea, továbbá, egy sanguinaria feliratú, amit a fordító csak angolra volt hajlandó átírni, ennek értelmében bloodroot, vagyis vérgyökér… Van még a szatyromban egy csomag, amit fűszerkeveréknek gondoltam; szerepel rajta, hogy Espino blanco, amit galagonyának fordít a google. Nos, ez lesz a következő kaland, hogy megfelelő felhasználási területet találjak szerzeményeimnek. A táskámból rövid úton ki kellett ebrudalnom a fűszercsomagot, ugyanis számomra érthetetlen módon penetráns lábszagot kezdett árasztani magából. Külön-külön egyik sem büdös, na de együtt… Amikor a piacos túra után, az étteremben először nyúltam a táskámba, majd’ megszédültem, és erősen bíztam abban, hogy elég gyorsan elzártam a szagok útját ahhoz, hogy rajtam kívül más ne érezze, pláne, nehogy hozzám kapcsolja.

Még jó, hogy közel voltunk a szállodához, visszamentünk, leraktuk a cuccainkat, én pedig cipőt cseréltem – már réges-rég megbántam, hogy a magammal hozott két lábbelit nem a praktikum, hanem az esztétikum jegyében válogattam, mindegyik törte a lábamat a hosszú séták során, feltett szándékom volt tehát, hogy veszek magamnak egy pár szép cipőt. Igazi spanyolt. De előbb ennünk is kellett valamit. Olívabogyót feltétlenül..."


Kriszta fotója


Kriszta fotója


Kriszta fotója

Átkelve a Trianába vezető hídon, a Plaza del Altozanón találjuk magunkat, ahol gyönyörű üvegberakásos balkonok vonzzák a tekintetet. Már a 19. század óta ez a tér a flamenco énekesek egyik kedvelt gyülekezőhelye, és itt áll a negyed híres torreádorának, Juan Belmontének a szobra is. A Triana karakterétől kissé eltérően, itt található az Isla de la Cartuja is, az 1992-es sevillai Világkiállítás impozáns helyszíne. Autentikus hangulatával és sokszínűségével a Triana a Sevillába látogatók egyik legnagyobb felfedezése lehet, különösen azok számára, akik kerülnék a zsúfolt turistás részeket.

El Arenal

Ez a város egyik legmozgalmasabb környéke, amúgy az Óváros része, a folyó bal partján. A Paseo de Colón, a Calle Adriano és a Calle Dos de Mayo utcák általalkotott képzeltebeli háromszögön belül, avagy a folyó és a katedrális között kell keresni. A környéknek jó a közbiztonsága. 


Egyéb látnivalók

Mária Lujza Park (Parque de María Luisa)

A Mária Lujza Park (Parque de María Luisa) Sevillában található, és az egyik legnagyobb park a városban. A park területe több mint 100 hektár, és rengeteg zöld területet, kerteket, szökőkutakat és épített látnivalókat tartalmaz.

A parkban sétálva látni fogja a különböző stílusú épületeket, mint például a Mudéjar Pavilion, amely az Ibériai-félszigetre jellemző kultúra jellemző elemeit használja fel, valamint az Amerikai Pavilion, amelyet a spanyol gyarmatok stílusa ihletett.

A park különleges látnivalói közé tartozik a Plaza de España, amely egy hatalmas épület, amelyet a spanyol monarchia minden tartományának emlékére építettek. Az épület falai kerámiával díszítettek, és a tartományokat jelképező mozaikokat is tartalmaz. A parkban látható szökőkutak és tavak szintén szépek, és a sétányok és a kerékpárutak kiváló lehetőséget nyújtanak a pihenésre és a sportolásra.

A parkban a látogatók kikapcsolódhatnak a természetben, és élvezhetik a sevillai élet nyugodt oldalát. A Mária Lujza Park egy fantasztikus hely Sevillában, amelyet mindenkinek érdemes meglátogatni, aki szeretne elmenekülni a város nyüzsgésétől, és élvezni a zöld területek és a történelmi épületek látványát.


Torre del Oro

A Torre del Oro (Az Aranytorony) Sevillában található, és egy nagyon fontos történelmi műemlék. Ez egy torony, amely a Guadalquivir folyó partján áll, és egykor védelmi célokat szolgált a folyó felől érkező támadások ellen.

A Torre del Oro eredete az 1200-as évekre nyúlik vissza, amikor a muszlimok építették, hogy védelmet nyújtson a folyó felől érkező támadások ellen. A torony nevét a felső részén található arany színű kőlapokról kapta, amelyek a napfényben ragyognak.

A Torre del Oro jelenleg múzeumként üzemel, amelynek kiállítása a Guadalquivir folyó történetét mutatja be, és az épület történelmét is bemutatja. A látogatók felmehetnek a torony tetejére, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a folyóra és a városra. Az épület alatt található kiállításban megtekinthetők a régió hajózási és tengerészeti történetének fontos tárgyai is.

A Torre del Oro egy fontos történelmi látványosság Sevillában, amelyet mindenkinek érdemes meglátogatnia, aki érdeklődik a spanyol történelem és kultúra iránt. Az épület és környéke csodálatos kilátást nyújt a folyóra és a városra, így egy kellemes sétát is tehetünk a környéken.


Kriszta fotója

Los Venerables - Centro Velasquez

Részben festészeti kiállítás, részben temlplom látogatás, részben az egykori kórház épületének bejárása. A képkiállítás kicsit meghökkentő, bár még egy Boterójuk is van kiállítva. És mindez a zsidónegyed közepén, nagyon ajánlott. Vigyázat: júliuban és augusztusban az alkalmazottak is sziesztáznak délben, addig zárva van. Általában 10-kor nyit, nyáron 2-5.30-ig sziszta és utána nyitva van 8-ig vagy 9-ig.


Hospital e Iglesia de los Venerables Sacerdotes - Kriszta fotói

Művészeti és Népviseleti múzeum (Museo de Artes y Costumbres Populares)

A Művészeti és Népviseleti Múzeum (Museo de Artes y Costumbres Populares) Sevillában található, és az andalúz kultúra és hagyományok bemutatására szakosodott múzeum.

A múzeum állandó kiállításai a spanyol vidéki élet különböző aspektusait mutatják be, mint például az élelmiszer- és borászati kultúra, a népviseletek, a kerámia és az ékszerek, valamint a helyi hagyományok és ünnepek.

A múzeum gyűjteményei az 1800-as évek végére és a 1900-as évek elejére datálódnak, és több mint 15 000 darabot tartalmaznak. A kiállítások során az élet és a munka különböző szempontjai kerülnek bemutatásra, beleértve a mezőgazdasági munkát, a halászatot, a kézművességet, valamint a népviseleteket és az ünnepeket.

Az épület, ahol a múzeum található, egy régi Andalúz palota, amelynek belső kialakítása és díszítése az andalúz kultúra jellemző elemeit tartalmazza.

Bikaviadal

Plaza de Toros de la Maestranza

Mindenki maga döntse el, mit gondol a bikaviadalról, sportnak, művészetnek vagy szimpla gyilkolásnak tekinti-e? Ennek függvényében érdemes meglátogatni vagy kihagyni a Maestranza meglátogatását. 20 percenként induló csoportos látogatásra van csak mód, idegenvezetéssel. Szezonon kívül nem szokott gond lenni a bejutással, de a nyári főszezonban, iskolai szünetek idején érdemes előre online foglalni. A sima túra 8.- euró/ fő, nyugdíjasok és diákok kedvezményt kapnak. Kb. egyórás a vizit, először a múzaumot mutatják meg alaposan, utána az istállókat és a végén az arénát.

Ők magukat kulturális egyesületnek tekintik, amelynek védnöke a mindenkori spanyol király, jelenleg VI.Fülöp.


A sevillai Plaza de Toros de la Maestranza aréna Spanyolország egyik legkiválóbb és egyben legrégebbi bikaviadal-arénájaként ismert. Az 1749-ben alapított aréna 14 ezer néző befogadására alkalmas, és minden ülőhelyről élvezhető a kiváló akusztika. A bikaviadalok, spanyolul "corrida", szezonja minden évben húsvét vasárnapján kezdődik és október 12-én, a spanyol nemzeti ünnepen zárul. A szezon során mintegy 20 viadalt rendeznek, jellemzően vasárnap esténként, de a Feria de Abril idején kiemelt események zajlanak, ahol a legnevesebb torreádorok lépnek színre.

2024-ben a jegyek ára a helyszínen 10-80 euró között mozog, a helytől és az esemény fontosságától függően. Ugyanakkor a legnépszerűbb viadalok előtt a jegyárak az online platformokon vagy ügynökökön keresztül jelentősen megemelkedhetnek, akár a sokszorosukra is.


Míg hívei szerint a bikaviadal az ember és állat közötti küzdelem művészi megjelenítése, ellenzői kegyetlen állatkínzásnak tartják. Bár egy nemrégiben készült felmérés azt mutatja, hogy egyre kevesebb spanyol érdeklődik a bikaviadalok iránt, még mindig a kulturális hagyomány szerves részeként tekintenek rá, amelyet nem kívánnak elhagyni. Az idő azonban a toreót sem hagyta érintetlenül: míg régebben a leölt bika húsát elárverezték, és a bevételt jótékony célokra ajánlották fel, ez a gyakorlat ma már tilos, mivel a bikák leölési módja nem felel meg az állatok levágására vonatkozó EU-szabályoknak. A legrégebbi bikaviadal-aréna Rondában található, de a sevillai Real Maestranza aréna is különleges élményt kínál, ahol egy kisebb múzeum mutatja be a tradíció történetét és tárgyi emlékeit.


Őszintén szólva, a bikaviadalokról nincs túl jó véleményem. Szerintem a spanyol társadalom erősen matriarchális jellegű, amit a flamenco is jól tükröz: a nők ebben a táncban a nőiességük minden apró trükkjét megmutatják. A férfiak pedig, mintha ezzel akarnák helyrebillenteni az egyensúlyt, a szerencsétlen bikák megölésével próbálnak önbecsülést szerezni és az irányítás illúzióját kelteni magukban. Mindezt annak ellenére, hogy a lakosság nagy része, és különösen az állatvédők, egyre kevésbé támogatják ezt a hagyományt, a spanyol állam azonban még mindig jelentős összegekkel finanszírozza. Évente körülbelül ezer bika és háromezer ló esik áldozatul ennek a társadalmi eseménynek, ritkábban egy-egy matador is. A sevillai aréna, amely körülbelül 20 000 fő befogadására alkalmas, a bikaviadalok egyik legnagyobb színtere. A legdrágább jegyek a bejárat közelében, illetve a királyi család és az elnök páholyához vezető részen találhatók, amelyek ára akár 125 eurót is elérhet. Ezzel szemben az aréna túloldalán, a napos oldalon, a jegyek 25 eurótól elérhetők – legalábbis idegenvezetőnk elmondása szerin


" Az idegenvezetés két nyelven zajlott, spanyolul és angolul. Gyalázatos volt. Pont a bikaviadalról, ami egyébként érdekli az embereket sikerült néhány általánosságot elmondani, néhány apróságot az arénáról és ennyi volt. A múzeum enyhén szólva is közepes. Viszont az tény, ez az egyik legnagyobb, legismertebb aréna az orszában és talán a legszebb is. Ezért érdemes megnézni. (Kriszta)"

Programok Sevillában és Sevilla környékén

Isla de la Cartuja az egykori Expo 92 meglátogatása. Ma Isla Mágica néven vidámpark üzemel a területén, nagyon jó program kisgyerekes családoknak.

Huelva strandjai:

Mazagón és Matalascanas - mindkettő egy órán belül elérhető Sevillából. Autóval vagy távolsági busszal. Pont ezért nagyon népszerűek ezek a strandok a sevillai családok körében.


Playa de Matalascañas

Érdekességek

1. Sevilla mai neve az arab Sivilia=síkság szóból ered. Hajdanán a Guadalquivir-folyó jóval szélesebb és mélyebb volt, összekötötte a várost a tengerrel, biztosítva tengeri hatalmát. Ide érkezett meg talán elsőként a tengeren át a fikusz, a magnólia, a leander, a paradicsom, a kukorica, a krumpli... és természetesen rengeteg arany és drágakő. A városnak hihetetlen gazdagságot hozott a hajózás, a Nagy Felfedezések. 1717-ben aztán minden megváltozott egy hirtelen jött és addig elképzelhetetlen aszály miatt. A Guadalquivir szintje annyira leapadt, hogy elvesztette hajózási pozícióját (Cadiz vette át szerepét). Ennek következtében jelentősen elszegényedett a város.

2. 1929-ben a barcelona-i Világkiállítással párhuzamosan Sevilla megrendezte az Iberamerikai Expo-t, mely fellendítette a város gazdaságát, és megjelenésére is előnyösen hatott, mert a kiállítók (spanyol és portugál anyanyelvű országokat, valamint Marokkót és az USA-t hívták meg), mert nagyon tetszetős kiállítási pavilonokat építettek: saját építészeti hagyományaik szerint. Ezek a pavilonok tulajdonképpen kisebb paloták, udvarházak, melyek közül néhány a mai napig áll és szépen rendben is tartják őket, kerestek számukra funkciót.

1992-ben aztán Amerikai felfedezésének 500. évfordulójára Sevilla rendezte az Expo-t, egy szigeten - néhány épület nagyon leromlott, de van olyan, amelyben pl. iskola működik. A magyar pavilont Makovecz Imre tervezte, később egy üzletember megvásárolta, de most funckió nélkül pusztul, a környékkel együtt.

3.Sevillát nemesi városnak is nevezik, mert itt van otthon pl. Az Alba hercegi család is.

4. A város a spanyol divattervezők kedvence is, és 3 saját illata is van: a Carmen, az Avril és a Sevilla.

5. Sevilla évek óta nincs jóban Malagával. Ez onnan fakad, hogy a pénz, a tőke a partról jön a turizmusból és a kereskedelemből, mégis Sevillában rendezték az Expo-t és anyagilag Sevillát támogatta a kormány.

( Andi,)

Kriszta fotója

További beszámolók

Sevillában évente két kiemelkedő fesztivált rendeznek, amelyek közül az egyik a Semana Santa, a másik pedig a Feria de Abril. A Semana Santa, vagyis a nagyhét, a húsvétot megelőző nagyböjt utolsó hetében zajlik, és mély vallásos érzelmek hatják át. Ekkor a város különböző kerületeinek egyházi közösségei körmeneteket szerveznek, amelyek során szentek monumentális szobrait hordozzák végig az utcákon. A menetet csuklyás vezeklők és bűnbánó hívek sokasága kíséri, különleges atmoszférát teremtve.

A Feria de Abril ezzel szemben egy teljesen világi, egyhetes ünnepség, amely a zene, a tánc és a jókedv köré épül. Hintókban fodros, élénk ruhát viselő nők, valamint lóháton elegánsan öltözött férfiak vonulnak végig a városban, miközben sherry fogy és a résztvevők szenvedélyesen táncolják a sevillanas-t.


Kolumbusz Kristóf sírja
A sevillai székesegyházban található a világhírű felfedező, Kolumbusz Kristóf síremléke. Azonban máig vitatott, hogy a szarkofág valóban az ő hamvait őrzi-e. Kolumbusz 1506-ban Valladolidban hunyt el, és sírfeliratán Ferdinánd király ezt az elismerést hagyta hátra: „A Castilla y a León Nuevo Mundo dio Colón”, azaz „Kolumbusz új világot adott Kasztíliának és Leonnak.”

Halála után hamvait Santo Domingóba szállították, ahol a székesegyház szentélyében helyezték el, fia, Diego sírja mellett. Amikor Dominika megszűnt spanyol gyarmat lenni, Kolumbusz koporsóját Kubába akarták szállítani, de az egyik koporsó eltűnt. Úgy hitték, hogy a megtalált koporsó Kolumbuszé, és előbb Kubába, majd onnan Sevillába vitték. Évtizedekkel később, a dominikai székesegyház felújítása során előkerült egy másik koporsó is, amelyet szintén Kolumbuszéhoz kötöttek, és Sevillába szállították.

A kérdés, hogy melyik sír rejti Kolumbusz hamvait, máig megoldatlan. Bár a modern technológiák képesek lennének a rejtély tisztázására, sokaknak nem érdeke a helyzet egyértelművé tétele. Így több helyszín is büszkén állíthatja, hogy náluk nyugszik a nagy felfedező. Állítólag Santo Domingóban is van egy sír, amelyet Kolumbuszhoz kötnek.


Sevillai kalandozásainkat ott hagytam abba, hogy második esténket is ugyanott zártuk, ahol az elsőt: Damiánnál, az O’Tapas Albahaca-ban, vagyis a Bazsalikom nevű tapasbárban. Bár Spanyolország más régióiról nincs tapasztalatom, itt nyilvánvalóan a tapasok jelentik a legjobb választást, ha étteremben szeretnénk enni. Míg egy háromfogásos menüért (2024-ben) általában minimum 25 eurót fizetünk fejenként, addig egy adag tapas mindössze 4 euróba kerül. Ráadásul, ha a menü közepén jövünk rá, hogy az adott hely konyhája nem az ízlésünk szerint főz, akkor már nincs mit tenni. Viszont, ha fejenként csak egy-egy tapas-t rendelünk, és nem ízlik, legfeljebb 8 eurót veszítünk, és továbbállhatunk. Persze, nem arról van szó, hogy itt sok rossz tapasztalat érne, de már csak a változatosság miatt is érdemes több helyen kipróbálni, hol készítik a legjobb salmorejo-t vagy ajo blanco-t, és felfedezni, hogy a spanyolul kiírt, számunkra rejtélyes elnevezések mögött milyen finomságok rejtőznek. Ezzel a hozzáállással remek kulináris élményekben volt részünk.

Minden hely közül azonban Damián tapasbárjában éreztük magunkat a legjobban. Második este már ismerősként köszöntött minket, és a harmadik alkalommal, amikor fotózni kezdtünk, mosolyogva állt modellt. Ügyelt rá, hogy a képen mindenképp szerepeljen a Tarzus nevű bor – bár ezzel éppen a sonkarögzítő állványt takarta el, amit mutatni akartam. Így viszont minden fontos dolog ott volt a fotón: az olívabogyók, a sajt, a sonka, a testes vörösbor és kedvenc pincérünk, aki egyébként, mint kiderült, argentin származású. A háttérben pedig a vitrinben sorakoztak a csábító sütemények.

Az O’Tapas Albahaca harmadik estéjén újabb érdekességre bukkantunk: a felszolgálólány bevezetett minket a hátsó, nagyobb vendégtérbe. Ekkor jöttünk rá, hogy ez a hely nem csupán egy átlagos tapasbár. A falakon bekeretezett újságcikkek meséltek arról, hogy a Bazsalikom a Triana városrész – Sevilla „folyón túli” negyede – gasztronómiai tudását és ízeit hozza el a vendégeknek. Ez az apró részlet még különlegesebbé tette a helyet, ahol már eleve otthonosan éreztük magunkat.


Mi teszi Sevillát olyan különlegessé? A romantikus, sikátorszerű utcák, amelyeket narancsfák és eukaliptuszok öveznek, a lélegzetelállító épületek, és a mediterrán növényekkel tarkított terek egy álomszerű világba repítenek. A város hagyományos gasztronómiája, festői szépsége és lenyűgöző flamenco tánca felejthetetlen élményt nyújt, amely örökre a spanyol kultúra központjára emlékeztet.

Sevillában kihagyhatatlan a világ harmadik legnagyobb székesegyháza, ahol Kolumbusz Kristóf sírhelyénél tiszteleghetünk a déli kapunál. A templomhoz tartozik a Giralda, a város ikonikus tornya, amely eredetileg egy régi muzulmán mecset minaretje volt, tetején a hitet jelképező szélkakassal. A toronyból lenyűgöző kilátás nyílik az egész városra. Felfedezéseink során ne hagyjuk ki az Aranytoronyként ismert Torre del Oro-t, a Plaza de Toros de la Maestranzát, ahol a bikaviadalok zajlanak, és a lenyűgöző Plaza de España építészeti csodáját.

A Casa de Pilatos, amely Pilátus jeruzsálemi házának másolata, egyedülálló látványosság. Innen érdemes tovább sétálni a Judería negyedbe, Sevilla középkori zsidó városrészébe. Pihenésképpen a María Luisa park ideális hely: a Guadalquivir-folyó közelében elterülő parkban hattyúk, galambok és papagájok színes forgatagában lazíthatunk, miközben élvezzük a természet dallamait.

Sevilla nemcsak a látványosságok, hanem az élmények városa is. Engedjük, hogy a város szelleme elragadjon, és átéljük a szabadság varázsát. Éjjel pedig érdemes belemerülni a flamenco ritmusaiba, ahol a tánc és a zene egyedülállóan tükrözi a város szenvedélyét.

A helyi gasztronómia is kihagyhatatlan élmény. Kóstoljuk meg az autentikus paellát, Spanyolország nemzeti ételét, amely rizsből, sáfrányból, olívaolajból, tenger gyümölcseiből, húsból és zöldségekből készül. Ne hagyjuk ki a spanyol tortillát vagy a változatos tapast, amelyet gyakran étvágygerjesztőként szolgálnak fel vacsora előtt. Andalúzia egyik jellegzetes étele a gazpacho, a hideg paradicsomleves, amely igazi felüdülést nyújt a meleg napokon.

Ha sportkedvelők vagyunk, látogassunk el egy Sevilla FC focimeccsre, ahol a spanyol futball iránti szenvedélyt testközelből is megtapasztalhatjuk.

Sevilla egyszerűen elképesztő: a romantika, a tánc, a gasztronómia, a történelem és a pezsgő éjszakai élet tökéletes elegye. A város tüze mindenkiben nyomot hagy, aki egyszer itt járt. Sevilla az álmok városa, amely a szívünk mélyén örökké élni fog, és újra meg újra visszahív minket a kanyargós utcák, a napsütés és a szenvedély világába. Te quiero, Sevilla!


A Guadalquivir folyó, amely átszeli Sevillát, egykor kulcsfontosságú szerepet játszott a kereskedelemben: az Amerikából visszatérő hajók itt rakták le áruikat. A folyó mentén található híres torony, a Torre del Oro, és a szemközti parton álló építmény között egykor súlyos vasláncot feszítettek ki, hogy megakadályozzák az ellenséges hajók bejutását a folyóra. Az ikonikus torony az idők során számos funkciót betöltött: volt kápolna, lőporraktár és kikötői hivatal, ma pedig tengerészeti múzeumként működik. Innen indulnak a Guadalquivir folyón tett hajókirándulások is.

Sevilla történelmi zsidónegyede, a Santa Cruz, a város két talán legjelentősebb nevezetességének ad otthont: a Real Alcázar, vagyis a királyi palota, és a híres sevillai katedrális, valamint a La Giralda itt található. Mindkét épület meglátogatását terveztük, ám aznap nem jutottunk be; a bejáratnál közölték velünk, hogy csak fél ötkor térhetünk vissza. Az időt igyekeztünk hasznosan eltölteni, ezért úgy döntöttünk, beülünk valahová egy falatra és egy italra. Ahogy sétáltunk, egy tapasbár előtt a pincér szólongatott minket, hogy menjünk be – vagy valami hasonlóval próbált rávenni.

Ez a fajta hívogatás és közvetlen megszólítás egyébként nem szokatlan Sevillában. Úgy tűnt, az andalúzok természetéhez tartozik ez a barátságos, kissé rámenős stílus, akárcsak az, hogy a legváratlanabb pillanatokban dalra fakadnak vagy fütyörésznek. Mindezt olyan természetességgel teszik, hogy az ember akaratlanul is mosolyogva fogadja.


A sétálóutcán óvatosan közeledett a villamos, majd elegánsan bekanyarodott a gyönyörű, régi házak és klasszikus kandeláberek között a végállomásra. Megállt – és ekkor kitolta az áramszedőjét. Csak ekkor vettem észre, hogy egészen addig felsővezeték nélküli pályán közlekedett. De hogyan lehetséges ez?

A válasz a sevillai városvezetés előrelátásában rejlik. A 700 ezres andalúz nagyváros turisztikailag legfontosabb belvárosi részére nem akarták úgy beengedni az új villamosokat, hogy azok kábelek hálózatával rontsák el a lenyűgöző városképet. Ezért a városvezetés olyan járműveket rendelt a CAF-tól, amelyek képesek akkumulátoros meghajtással közlekedni.

Ez a technológia már 2011-től lehetővé tette, hogy Sevilla legszebb részén felsővezeték nélküli villamosokat használjanak. 2024-ben továbbra is négy szerelvény szeli át a belvárost egész nap, áramszedőjüket váltakozva nyújtva ki vagy húzva be, attól függően, hogy éppen hol közlekednek. Ez a megoldás nemcsak esztétikus, hanem fenntartható és innovatív megközelítést is képvisel, amely tökéletesen illik Sevilla modern, ugyanakkor történelmi szellemiségéhez.

Fotóegyveleg

Kriszta fotói


Kommentek

Márti, 2020. 02. 02. 11:21
Köszönöm a beszámolót. Nyáron megyek Sevillába sok hasznos információt kaptam.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon


Repülőjegyek Barcelonába Repülőjegyek Barcelonába
Olcsó repülőjegyek Barcelonába a Vistánál



SZÁLLÁSFOGLALÁS