.
g. t. fotója
Lakosság (2024-ben): 147,700
Fő látnivalók:
A spanyol fővárostól kb. 200 km-re fekvő kisváros, -Salamanca- pezsgő hangulatáról és aktív egyetemi életéről híres. Éjjel-nappal nyüzsög a város, helyiek, turisták és rengeteg diák élvezi a salamancai létet. A város két legszebb pontja a Plaza Mayor és a La Casa de las Conchas, mely utóbbinak homlokzatát tengernyi kagylóhéj díszíti.
A salamancai egyetem 1220-ban nyitotta meg kapuit a tanulni vágyó diákok előtt és azóta csak úgy özönlenek az egyetemisták nem csak Spanyolországból, hanem sok más országból is. Évente több, mint 30.000 diák érkezik Salamanca-ba spanyol nyelvet tanulni. (A legtöbben Amerikából.)
Egy kiadós városnéző séta után érdemes beülni a főteret (Plaza Mayor) övező kávézók teraszának egyikére és egy itóka + tapas kombó mellett szemlélődni, csodálni a salamancai létet.
Turistaként persze nem hagyhatjuk ki az ajándékboltokat sem, ahol biztos hamar feltűnik, hogy mindenfelé béka figurák köszönnek vissza. De miért pont egy béka a város jelképe és mi az "üzenete"?
A salamancai egyetem gazdagon díszített homlokzatán található egy béka, melyet azonban nehéz kivenni az apró részletek közül. A monda szerint, aki segítség nélkül megtalálja az állatot, annak szerencséje lesz.
Hozzá kell tenni, hogy minden turista vadul igyekszik megtalálni a békát, hosszú ideig ácsingózik az épület előtt, amit kihasználva egy-két helyi lakos ("önkéntes idegenvezető") odacsapódik a bámészkodókhoz és egy kis zsebpénz reményében magyarázatával próbálja a tekinteteket a béka felé terelni. :)
Aki esetleg az egyetem homlokzatán nem is, az ajándékboltokban bizonyára rálelhet egy ilyen béka figurára, mely a hiedelmek szerint szerencsét hoz leendő tulajdonosának.
Mindenesetre az biztos, hogy egy örök emlék lesz ez a vásárfia, és mindig erre a nyüzsgő, csodálatos kisvárosra fog emlékeztetni.(Vagy a fergeteges, korán kezdődő, későn végződő bulizásokra az ott tanuló egyetemisták esetében.) forrás
Salamancának nincs nemzetközi repülőtere. Általában bérelt autóval érkezik ide a legtöbb látogató. Ajánlott még a buszos vagy a vonatos közlekedés, de inkább a buszos.
A buszpályaudvar a város nyugati részén található.
Nincsenek a városon belül nagy távolságok, különösen a nevezetességek tekintetében. Szóval gyaloszerrel könnyen felfedezhető a város. Ha mégis buszra szállunk, akkor vehetünk jegyet a buszvezetőtől.
Az ebéd Spanyolországban a nap legfontosabb étkezése, és Salamanca szigorúan betartja ezt a szabályt. Ez azt jelenti, hogy az éttermek legjobb ételeit és legnagyobb adagjait 13:00 és 15:00 között kínálják.
A vacsora általában 20:00 és 23:00 között történik, és nem igazán számít teljes étkezésnek. Annak ellenére, hogy sok étterem kínál teljes menüt vacsoraidőben, az egyik hagyományos spanyol szokás az, hogy barátokkal tapasokat esznek egy pohár bor mellett. A tapas helyi előételek, amelyeket bárokban, éttermekben és kávézókban szolgálnak fel. Salamancában nincs egyértelmű útmutató a tapas fogyasztásához, így érdemes sétálni a városközpontban, és különböző helyeket kipróbálni, hátha új barátokra lelünk.
A helyiek este északra gyűlnek a Van Dyck nevű utcába tapasozni. Itt általában jobb minőségű és olcsóbb tapasokat találunk, mint a főtér közelében. Szinte minden utca a központból kifelé legalább egy kis bárral rendelkezik, és sok közülük tapasokat is kínál. Az árkülönbség, ha tapaszal kérsz italt, elenyésző (körülbelül 2 euró egy sör/borként és tapa esetén, csak sör esetén 0,20-30 euróval olcsóbb), ezért érdemes kipróbálni!
Népszerű tapasok közé tartoznak a különféle sült disznóhúsok: ribizli (costilla), kolbász (chorizo), sonka (jamon), szalonna (panceta) vagy disznófej (jeta). Próbáld ki a „pincho moruno”-t, ami paprikával és fokhagymával pácolt disznóhús darabokból készült brokkett. Egy helyi specialitás (ha kedveled) a „chanfaina”, egy fűszeres rizs étel májjal és/vagy vérrel, amelyet sok bár tapas-ként szolgál fel vasárnaponként.
Nyáron a legtöbb étterem szabadtéri asztalokat állít fel ebédre és vacsorára is. Az, hogy kívül ülhetsz, gyakran egy vagy két euró pluszköltséggel jár személyenként.
Salamanca azon kis része Spanyolországnak, ahol vásárolhatsz jamón ibériát (ibériai sonka). Ez a drága disznóhús nagyon gazdag és drága, és a legtöbb salamancai véleménye szerint ez a legfinomabb étel.
A vegetáriánusoknak egy kicsit dolgozniuk kell, hogy találjanak ételt. A tortilla de patata mindig biztos választás (burgonyás-tojásos frittata), de idővel unalmassá válhat. A hús (különösen a disznóhús) a legtöbb ételben megtalálható. Amikor a pincérektől kérdezel, hogy egy ételben nincs-e hús (carne), győződj meg arról, hogy a csirkét (pollo) és a halat (pescado) sem szeretnéd.
A nagy diák lakosság szórakozási igényeinek kielégítésére Salamancában rengeteg bár, klub, diszkó működik. A város déli részén, a Gran Via táján valamint a főtér közelében a Calle San Justo tájékán vannak különféle zenei irányzatokra szakosodott klubok (pl ska, punk, reggae)
A számtalan bár és éjszakai klub, mind központi elhelyezkedésűek, a következők: Camelot (vasárnap nem nyitva), Puerto de Chus, Submarino, Moderno, Cum Laude, Daniel's, Chupiteria, Paniagua, Potemkin (csütörtöktől szombatig), Capitan Haddock (vasárnap nem nyitva), Posada de las Animas (hétfőn zárva), és Niebla/Mist.
Salamanca-ban a vásárlás jelentős része az életnek. A hagyományos családi üzletek keverednek a nemzeti és nemzetközi kiskereskedőkkel a város számos pontján. Különösen a Plaza Mayor északnyugati sarkánál kezdődő Calle Toro tele van vásárlási lehetőségekkel.
A városban található egy bevásárlóközpont is, az El Tormes, amely különféle boltokat és éttermeket kínál. Az El Tormes eléréséhez autóra, buszra vagy taxira van szükség. Emellett a Calle María Auxiliadora-n található El Corte Inglés, a nagy áruházlánc is jelentős vásárlási lehetőséget biztosít.
A legtöbb bolt körülbelül 10:00-kor nyit, délben két vagy három órára bezár (14:00 körül), majd 21:00-ig tart nyitva. Szinte minden bolt, beleértve az élelmiszerboltokat is, vasárnap zárva tart. Néhány 24 órás bolt azonban mindig nyitva van.
Minden vasárnap egy szabadtéri piac, az Rastro, üzemel, ahol helyiek és turisták vásárolhatnak különféle termékeket: ruhákat, kabátokat, kalapokat, táskákat, ékszereket, órákat, parfümöket és egyéb kiegészítőket. Az Rastro az Av. de la Aldehuela-n található, mintegy 3 km-re nyugatra a Plaza Mayor-tól, körülbelül 20 perces sétára.
Utcai zugárusoktól vásárló turista ne lepődjönmeg, ha utóbb (néha előbb) kiderül, hogy silány minőséget vett meg.
Salamancát Spanyolország egyik legbiztonságosabb városának tartják. Az erőszakos bűncselekmények szinte ismeretlenek. Mint Spanyolország többi részén, itt is érdemes figyelni a zsebtolvajokra, de Salamanca-ban ritkábban fordulnak elő, mint a nagyobb spanyol városokban.
Központi turista információs iroda
A városháza épületében található, a főtéren: Pl. Mayor, 32
Nyitva 9-től este hétig (vasárnap csak 14 óráig)
Bár az utcák tele vannak külföldi és diákokkal a világ minden tájáról, a helyiek többsége nem beszél angolul. Nem ritka, hogy még a szállodai személyzet is csak spanyolul tud beszélni. Ugyanakkor a helyiek hozzászoktak ahhoz, hogy a látogatók nem tökéletesen beszélik a nyelvet, és hajlandóak türelmesek lenni.
A salamancaiak (spanyolul Salmantinos) nagyon időbeosztás-orientáltak. Napjuk nagyjából ugyanabban az időben kezdődik és végződik: felkelnek, dolgoznak, étkeznek, vásárolnak és alszanak. Szinte minden bolt pontosan 14:00-kor bezár néhány órára, hogy a személyzet ebédelni tudjon. Ez nehézséget okozhat a látogatóknak és ezzel számolni kell, amíg a városban tartózkodik az ember.
Salamanca óvárosa, a Casco Histórico vagy Salamanca La Vieja, Spanyolország egyik legjelentősebb kulturális és történelmi helyszíne, amely az UNESCO Világörökség része. Az óváros gazdag történelme és lenyűgöző építészeti öröksége számos látványosságot kínál.
Plaza Mayor: Ez a barokk stílusú főtér a város szíve. A 18. században épült és az egyik legszebb főtér Spanyolországban. A téren találhatók éttermek, kávézók és üzletek, és ez a helyszín gyakran ad otthont különböző kulturális eseményeknek.
g.t.
Salamanca Egyetem: 1218-ban alapították, és Európa egyik legrégebbi egyeteme. Az egyetem épülete lenyűgöző platereszk stílusú homlokzattal rendelkezik, amely híres az aprólékos díszítéséről, beleértve az egyetemi békát, amely szerencsét hoz a diákoknak.
Katedrálisok: Salamanca két összekapcsolt katedrálissal büszkélkedhet: a Régi Katedrális (Catedral Vieja) és az Új Katedrális (Catedral Nueva). Az Új Katedrális gótikus, reneszánsz és barokk stílusokat ötvöz, míg a Régi Katedrális román stílusú, gazdag freskókkal.
A Régi - Ilona fotója
Casa de las Conchas:Ez a reneszánsz stílusú palota a kagylódíszeiről híres. Jelenleg nyilvános könyvtárként működik, de eredetileg egy nemesi család otthona volt.
p. cs.
La Clerecía: Ez az épület valaha jezsuita főiskola volt, jelenleg az egyetemi püspökség része. A tornyokból lenyűgöző kilátás nyílik az egész városra.
Puente Romano: A római híd a Tormes folyó felett ível át, és az i. sz. 1. századból származik. A mai napig használják gyalogos forgalomra.
j.j.
Convento de San Esteban:Ez a kolostor a Dominikánus Rendhez tartozik, és barokk stílusú homlokzata, valamint gazdagon díszített belső tere vonzza a látogatókat.
aji
Salamanca óvárosa híres kivételes középkori és reneszánsz építészetéről. Az óváros szinte érintetlenül megőrizte középkori városképét, és számos történelmi épülete ma is áll. Az óváros a 16. században a spanyol aranykor egyik központja volt, amikor a város egyeteme nagy hírnévre tett szert.
Salamanca óvárosában számos kulturális és oktatási intézmény található, ami jelentős hallgatói közösséget eredményez. Az egyetemi élet virágzó, a város tele van könyvesboltokkal, galériákkal és művészeti eseményekkel. Emellett a város híres fesztiváljairól és ünnepeiről, amelyek gyakran az óváros területein zajlanak.
Art Deco múzeum
Kirándulás Zamorába
"Madridból ez egy olyan 3 órás vonatút. Itt fogok eltölteni három éjszakát. De bárkinek azt mondom: három nap mindenképpen kell Salamancára . Ha éppen, egy idő után, eleged lesz a reneszánsz palotákból,kolostorokból és utcákból, ez aztán igazán alkalmas város, hogy belevesd magát az utcai fiesztákba, bulikba, bárokba és a szuper kajákba. Ennek az eszméletlen castilliai városnak egészen különleges hangulata van. Középkor és renenszánsz egyszerre, homokkő-árkádok, grandiozitás és intimitás együtt. Salamancáról mindent megtalálsz az útikönyvekben, a hangulatába beleolvadni, már a te dolgod. Nem nagyon nehéz. Ez a fiatalok, a diákság városa. Na, ez volt az a hely, ahol a második reggeltől kezdve már előre köszönt nekem a fűszeres és ahol rögvest megtaláltam a törzs-kávézómat. A város tele van fiatalokkal. Salamancába rengetegen azért jönnek, hogy spanyolul tanuljanak ezt ugyan lehetne bárhol tenni, de itt van a legnagyobb választék mindenféle nyelviskolából. Ha csak emiatt jönnél, még egy direkt buszjárat is idehoz a madridi reptérről, egyenesen. (2014)" forrás
g. h. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.