.
g. t. fotója
Lakosság (2025-ben): 147,700
Fő látnivalók:
A főtér, a Plaza Mayor abban a minőségében, hogy szinte mindenki ott találkázik
A katedrális tetetéről lenézni (2 euró)
Calle van Dyck (egy utca) esténként, egyetemi tanévben - sok diák, nagyon hangulatos
A kagylókkal diszített Casa de las Conchas
Az art déco múzeum (El Museo Art Nouveau y Art Déco - Casa Lis)
A Plaza Mayor aranyszínű homokkő épületei között egy spontán egyetemista kórus adott elő gregorián énekeket.
A Casa de las Conchas kagylódíszes homlokzatán minden reggel más-más szögben tört meg a napfény.
A Clerecía tetejéről az egész várost beláttam, miközben egy helyi diák mesélt az egyetem történetéről.
Az Új Katedrális homlokzatán megtaláltam az űrhajós figurát, ami a modern restaurálás játékos szimbóluma.
Az egyetemi könyvtárban egy középkori kézirat restaurálását figyelhettem meg testközelből.
A Huerto de Calixto y Melibea kertben egy idős kertész mutatta meg a gyógynövények titkait.
Nem tetszett
Minél közelebb van egy bár, kávéző vagy étterem a főtérhez (Plaza Mayor) annál pofátlanabbul drágábbak az árak
Alkalmazkodni kellett ahhoz, hogy a boltok többsége délután kettőtől néhány órára bezár szieszta végett
A híres béka szobrot olyan tömeg vette körül, hogy fél órát kellett várni egy fotóra.
Az egyik tapas bárban a pincér összekeverte a rendelésünket, és vitatkozni kezdett velünk.
A Rio Tormes partján lévő Roman híd felújítás miatt csak részlegesen volt látogatható.
Az egyetem régi épületének belső udvarán egy hangos építkezés zavarta meg a történelmi hangulatot.
A Plaza Mayor egyik vendéglőjében irreálisan magas árat kértek egy egyszerű paelláért.
Az Ó-katedrális tornyába vezető lépcső olyan csúszós volt, hogy veszélyesnek éreztem a feljutást.
Salamanca, a spanyol fővárostól mintegy 200 km-re fekvő kisváros, híres pezsgő atmoszférájáról és élettel teli egyetemi világáról. A város napközben és éjszaka egyaránt nyüzsgő, hiszen helyiek, turisták és rengeteg diák élvezi a salamancai mindennapokat. Két különleges látványossága a Plaza Mayor és a La Casa de las Conchas, mely utóbbinak homlokzatát tengernyi kagylóhéj borítja.
A Salamanca-i Egyetem 1220-ban nyitotta meg kapuit, és azóta is folyamatosan vonzza a tanulni vágyókat Spanyolországból és külföldről egyaránt. Évente több mint 30.000 diák érkezik ide, főként az amerikai kontinensről, hogy spanyol nyelvet tanuljanak.
Városnéző séta után érdemes letelepedni a Plaza Mayor egyik kávézójának teraszán, és egy itallal vagy tapas-szal gyönyörködni a salamancai hangulatban.
Az ajándékboltok látogatása során azonnal feltűnhet, hogy sok helyen találhatunk békafigurákat, amelyek a város jelképei. Ennek oka a város híres egyetemének homlokzatán található apró békaszobor, amelyet megtalálni igazi kihívás. A monda szerint, aki segítség nélkül rábukkan a békára, szerencsés lesz. Ezt a keresgélést sok turista izgatottan próbálja meg, így az épület előtt gyakran helyiek is csatlakoznak az érdeklődőkhöz, és egy kis zsebpénz reményében igyekeznek rávezetni a látogatókat a béka helyére.
Akinek nem sikerül az egyetemi homlokzaton megtalálnia a békát, az ajándékboltokban bizonyosan rálelhet egy ilyen szerencsehozó szimbólumra. Az ilyen ajándéktárgyak örök emlékként szolgálnak majd, emlékeztetve Salamancára – legyen az a város vibráló hangulata vagy a diákélet fergeteges, hosszúra nyúló bulijai.
Ha kevés az időd, Salamancát akár két nap alatt is felfedezheted, bár minél több időt töltesz itt, annál jobb. Salamanca elvileg egy napos kirándulás is lehet Madridból, de egy ott alvós látogatás sokkal mélyebb élményt nyújt. A városban való elmerülés kulcsfontosságú, hiszen Salamanca igazi történelmi kincsesbánya. Mivel nem özönlik el a turisták, a városnak nincs szüksége arra, hogy túlmodernizálja magát magas épületekkel és turistás helyekkel. Ehelyett megőrizte bájos, helyi hangulatát.
A város elég kicsi ahhoz, hogy gyalogosan is teljesen felfedezhető legyen. Pár napot kellemesen el lehet tölteni a centrumban sétálgatva; hiszen szinte minden utcában találsz valami látványosságot.
A személyes kedvencem a Patio Chico. A Katedrálisok mellett át kell haladni néhány szűk, macskaköves utcán, és valahogy ezek az utcák egy kis, időt feledett térre nyílnak. Az egyik oldalon a régi katedrális hátsó része, a másik oldalon pedig a Calisto & Melibea kertje tárul fel.
Ne hagyd ki ezt a bájos helyet! Jó ott üldögélni, és elképzelni, milyen lehetett az élet évszázadokkal ezelőtt.
Salamancának nincs nemzetközi repülőtere. Általában bérelt autóval érkezik ide a legtöbb látogató. Ajánlott még a buszos vagy a vonatos közlekedés, de inkább a buszos.
A buszpályaudvar a város nyugati részén található.
Nincsenek a városon belül nagy távolságok, különösen a nevezetességek tekintetében. Szóval gyaloszerrel könnyen felfedezhető a város. Ha mégis buszra szállunk, akkor vehetünk jegyet a buszvezetőtől.
O. P. fotója
Az ebéd Spanyolországban a nap legfontosabb étkezése, és Salamanca szigorúan betartja ezt a szabályt. Ez azt jelenti, hogy az éttermek legjobb ételeit és legnagyobb adagjait 13:00 és 15:00 között kínálják.
A vacsora általában 20:00 és 23:00 között történik, és nem igazán számít teljes étkezésnek. Annak ellenére, hogy sok étterem kínál teljes menüt vacsoraidőben, az egyik hagyományos spanyol szokás az, hogy barátokkal tapasokat esznek egy pohár bor mellett. A tapas helyi előételek, amelyeket bárokban, éttermekben és kávézókban szolgálnak fel. Salamancában nincs egyértelmű útmutató a tapas fogyasztásához, így érdemes sétálni a városközpontban, és különböző helyeket kipróbálni, hátha új barátokra lelünk.
A helyiek este északra gyűlnek a Van Dyck nevű utcába tapasozni. Itt általában jobb minőségű és olcsóbb tapasokat találunk, mint a főtér közelében. Szinte minden utca a központból kifelé legalább egy kis bárral rendelkezik, és sok közülük tapasokat is kínál. Az árkülönbség, ha tapaszal kérsz italt, elenyésző (körülbelül 2 euró egy sör/borként és tapa esetén, csak sör esetén 0,20-30 euróval olcsóbb), ezért érdemes kipróbálni!
Népszerű tapasok közé tartoznak a különféle sült disznóhúsok: ribizli (costilla), kolbász (chorizo), sonka (jamon), szalonna (panceta) vagy disznófej (jeta). Próbáld ki a „pincho moruno”-t, ami paprikával és fokhagymával pácolt disznóhús darabokból készült brokkett. Egy helyi specialitás (ha kedveled) a „chanfaina”, egy fűszeres rizs étel májjal és/vagy vérrel, amelyet sok bár tapas-ként szolgál fel vasárnaponként.
Nyáron a legtöbb étterem szabadtéri asztalokat állít fel ebédre és vacsorára is. Az, hogy kívül ülhetsz, gyakran egy vagy két euró pluszköltséggel jár személyenként.
Salamanca azon kis része Spanyolországnak, ahol vásárolhatsz jamón ibériát (ibériai sonka). Ez a drága disznóhús nagyon gazdag és drága, és a legtöbb salamancai véleménye szerint ez a legfinomabb étel.
A vegetáriánusoknak egy kicsit dolgozniuk kell, hogy találjanak ételt. A tortilla de patata mindig biztos választás (burgonyás-tojásos frittata), de idővel unalmassá válhat. A hús (különösen a disznóhús) a legtöbb ételben megtalálható. Amikor a pincérektől kérdezel, hogy egy ételben nincs-e hús (carne), győződj meg arról, hogy a csirkét (pollo) és a halat (pescado) sem szeretnéd.
A nagy diák lakosság szórakozási igényeinek kielégítésére Salamancában rengeteg bár, klub, diszkó működik. A város déli részén, a Gran Via táján valamint a főtér közelében a Calle San Justo tájékán vannak különféle zenei irányzatokra szakosodott klubok (pl ska, punk, reggae)
A számtalan bár és éjszakai klub, mind központi elhelyezkedésűek, a következők: Camelot (vasárnap nem nyitva), Puerto de Chus, Submarino, Moderno, Cum Laude, Daniel's, Chupiteria, Paniagua, Potemkin (csütörtöktől szombatig), Capitan Haddock (vasárnap nem nyitva), Posada de las Animas (hétfőn zárva), és Niebla/Mist.
Salamanca-ban a vásárlás jelentős része az életnek. A hagyományos családi üzletek keverednek a nemzeti és nemzetközi kiskereskedőkkel a város számos pontján. Különösen a Plaza Mayor északnyugati sarkánál kezdődő Calle Toro tele van vásárlási lehetőségekkel.
A városban található egy bevásárlóközpont is, az El Tormes, amely különféle boltokat és éttermeket kínál. Az El Tormes eléréséhez autóra, buszra vagy taxira van szükség. Emellett a Calle María Auxiliadora-n található El Corte Inglés, a nagy áruházlánc is jelentős vásárlási lehetőséget biztosít.
A legtöbb bolt körülbelül 10:00-kor nyit, délben két vagy három órára bezár (14:00 körül), majd 21:00-ig tart nyitva. Szinte minden bolt, beleértve az élelmiszerboltokat is, vasárnap zárva tart. Néhány 24 órás bolt azonban mindig nyitva van.
Minden vasárnap egy szabadtéri piac, az Rastro, üzemel, ahol helyiek és turisták vásárolhatnak különféle termékeket: ruhákat, kabátokat, kalapokat, táskákat, ékszereket, órákat, parfümöket és egyéb kiegészítőket. Az Rastro az Av. de la Aldehuela-n található, mintegy 3 km-re nyugatra a Plaza Mayor-tól, körülbelül 20 perces sétára.
Utcai zugárusoktól vásárló turista ne lepődjön meg, ha utóbb (néha előbb) kiderül, hogy silány minőséget vett meg.
Salamanca alapvetően egy nagyon biztonságos város. Spanyolország egyik legrégebbi egyetemi központjaként diákokkal, professzorokkal és turistákkal van tele, így a pezsgő atmoszféra mellett a közbiztonság is kimondottan jó. Napközben nyugodtan sétálhatsz a Plaza Mayor környékén, az egyetem ikonikus épületeinél vagy a katedrálisoknál – nincs az a fajta nyüzsgő tömeg, ami például Barcelonában vagy Madridban előhozza a zsebtolvajokat.
De persze, ahogy minden népszerű turisztikai célpontnál, itt is érdemes pár dologra odafigyelni. A főtér környékén és a forgalmasabb bárokban előfordulhatnak kisebb lopások, főleg a hétvégi bulik idején, amikor az utcák megtelnek fiatalokkal. Ha egy hangulatos teraszon üldögélsz egy sörrel vagy egy tál jamónnal, ne hagyd az asztalon a telefonodat – nem jellemző, hogy elviszik, de egy-egy figyelmetlen pillanatban bárhol megtörténhet.
A szórakozóhelyeken előfordulhat, hogy egy-egy túlbuzgó vendég próbál rábeszélni egy drágább italra vagy egy „ingyen” felest kínál, ami aztán mégis szerepel a számlán. Az ilyen helyzeteket könnyű elkerülni, ha mindig előre tisztázod az árakat, és nem fogadsz el semmit, aminek nincs egyértelmű ára az itallapon.
A taxik megbízhatóak, az utcai közlekedés nyugodt, és még az éjszakai séták is biztonságosak a belvárosban. A szokásos óvatossággal – figyelve az értékeidre és elkerülve a túlzottan részeg társaságokat – Salamancában tényleg gond nélkül élvezheted a várost, akár nappal fedezed fel a történelmi kincseit, akár éjszaka veted bele magad a spanyol fiesta világába.
Központi turista információs iroda
A városháza épületében található, a főtéren: Pl. Mayor, 32
Nyitva 9-től este hétig (vasárnap csak 14 óráig)
Bár az utcák tele vannak külföldi és diákokkal a világ minden tájáról, a helyiek többsége nem beszél angolul. Nem ritka, hogy még a szállodai személyzet is csak spanyolul tud beszélni. Ugyanakkor a helyiek hozzászoktak ahhoz, hogy a látogatók nem tökéletesen beszélik a nyelvet, és hajlandóak türelmesek lenni.
A salamancaiak (spanyolul Salmantinos) nagyon időbeosztás-orientáltak. Napjuk nagyjából ugyanabban az időben kezdődik és végződik: felkelnek, dolgoznak, étkeznek, vásárolnak és alszanak. Szinte minden bolt pontosan 14:00-kor bezár néhány órára, hogy a személyzet ebédelni tudjon. Ez nehézséget okozhat a látogatóknak és ezzel számolni kell, amíg a városban tartózkodik az ember.
Salamanca óvárosa, a Casco Histórico vagy Salamanca La Vieja, Spanyolország egyik legjelentősebb kulturális és történelmi helyszíne, amely az UNESCO Világörökség része. Az óváros gazdag történelme és lenyűgöző építészeti öröksége számos látványosságot kínál.
Plaza Mayor: Ez a barokk stílusú főtér a város szíve. A 18. században épült és az egyik legszebb főtér Spanyolországban. A téren találhatók éttermek, kávézók és üzletek, és ez a helyszín gyakran ad otthont különböző kulturális eseményeknek.
g.t.
Salamanca Egyetem: 1218-ban alapították, és Európa egyik legrégebbi egyeteme. Az egyetem épülete lenyűgöző platereszk stílusú homlokzattal rendelkezik, amely híres az aprólékos díszítéséről, beleértve az egyetemi békát, amely szerencsét hoz a diákoknak.
Katedrálisok: Salamanca két összekapcsolt katedrálissal büszkélkedhet: a Régi Katedrális (Catedral Vieja) és az Új Katedrális (Catedral Nueva). Az Új Katedrális gótikus, reneszánsz és barokk stílusokat ötvöz, míg a Régi Katedrális román stílusú, gazdag freskókkal.
A Régi - Ilona fotója
Casa de las Conchas:Ez a reneszánsz stílusú palota a kagylódíszeiről híres. Jelenleg nyilvános könyvtárként működik, de eredetileg egy nemesi család otthona volt.
p. cs.
La Clerecía: Ez az épület valaha jezsuita főiskola volt, jelenleg az egyetemi püspökség része. A tornyokból lenyűgöző kilátás nyílik az egész városra.
Puente Romano: A római híd a Tormes folyó felett ível át, és az i. sz. 1. századból származik. A mai napig használják gyalogos forgalomra.
j.j.
Convento de San Esteban:Ez a kolostor a Dominikánus Rendhez tartozik, és barokk stílusú homlokzata, valamint gazdagon díszített belső tere vonzza a látogatókat.
aji
Salamanca óvárosa híres kivételes középkori és reneszánsz építészetéről. Az óváros szinte érintetlenül megőrizte középkori városképét, és számos történelmi épülete ma is áll. Az óváros a 16. században a spanyol aranykor egyik központja volt, amikor a város egyeteme nagy hírnévre tett szert.
Salamanca óvárosában számos kulturális és oktatási intézmény található, ami jelentős hallgatói közösséget eredményez. Az egyetemi élet virágzó, a város tele van könyvesboltokkal, galériákkal és művészeti eseményekkel. Emellett a város híres fesztiváljairól és ünnepeiről, amelyek gyakran az óváros területein zajlanak.
Art Deco múzeum
A Casa Lis, Salamanca híres Art Deco múzeuma, a város déli részén található, közvetlenül a régi városfalak mellett, és nevét eredeti tulajdonosáról, Miguel de Lis-ről kapta. Az épület maga is műalkotás, amelyet 1905-ben Joaquín de Vargas tervezett, és különleges színes üvegablakokkal díszített homlokzata teszi lenyűgözővé. A múzeum a XIX. és XX. század fordulójának dekoratív művészetét mutatja be, beleértve az art nouveau és art deco stílusokat, több mint 2500 műtárggyal. Különösen figyelemreméltó a porcelánbabák gyűjteménye, amely az egyik legnagyobb és legjelentősebb ilyen kollekció Európában. A múzeum ékszergyűjteménye szintén kiemelkedő, számos darab René Lalique híres francia ékszerész és üvegművész munkája. A látogatók megcsodálhatják a bronzszobrok, üvegtárgyak, zománcok és egyéb dekoratív műtárgyak gazdag kiállítását is. A Casa Lis belső udvarának kávézója tökéletes hely egy pihenőre a múzeumlátogatás során, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik az épület színes üvegablakaira. A múzeum ajándékboltjában különleges, art deco stílusú emléktárgyakat vásárolhatunk. A Casa Lis múzeum minden művészet- és történelemkedvelő számára kötelező látnivaló Salamancában, amely tökéletesen kiegészíti a város gazdag reneszánsz örökségét egy más korszak művészetének bemutatásával.
Kirándulás Zamorába
A Salamancából Zamorába vezető, mindössze 62 kilométeres út autóval kevesebb mint egy óra alatt megtehető, de érdemes egész napos kirándulásként tervezni. Zamora, Spanyolország egyik legrégebbi városa, a román stílusú templomok városaként ismert, ahol 24 középkori templom található, közülük kiemelkedik a 12. századi katedrális. A város középkori városfalainak maradványai és a 10. századi vár kiváló kilátást nyújt a Duero folyóra, amely átszeli a várost. Zamora híres a Húsvéti Hét (Semana Santa) ünnepségeiről, amely UNESCO által elismert esemény, így érdemes tavasszal látogatni. A gasztronómiai élmények kedvelőinek kötelező megkóstolni a helyi specialitásokat, mint például az arriero hagymát és a helyi borokat, különösen a Toro borvidékről származókat. A város kompakt mérete miatt könnyedén bejárható gyalogosan, de javasolt kényelmes cipőt viselni a kövezett utcák és a dombos terep miatt. Salamancához hasonlóan itt is érdemes napnyugta után megtekinteni a kivilágított történelmi épületeket, ami különleges hangulatot ad a városnak. A két város közötti utazáshoz ajánlott a reggeli indulás, hogy elegendő idő legyen mindent felfedezni, és ha lehetséges, érdemes hétköznap látogatni, mivel hétvégén sokkal több a turista. Végül, ne felejtse el felkeresni a Plaza Mayor teret, amely kisebb, mint Salamanca híres főtere, de ugyanolyan lenyűgöző építészeti szempontból, és tökéletes hely egy kellemes kávészünethez.
Madridból nagyjából három óra vonatozással lehet idejutni. Három éjszakát fogok itt eltölteni, de bárkinek azt mondom: Salamancára legalább három napot érdemes szánni. Ha egy idő után telítődnék a reneszánsz palotákkal, kolostorokkal és macskaköves utcákkal, ez a város tökéletes hely arra, hogy belevessem magam az utcai ünneplésekbe, bárokba, bulikba és a fantasztikus helyi ételekbe. Salamancának elképesztően különleges hangulata van: a középkor és a reneszánsz keveredik, homokkő árkádok alatt sétálhatok, ahol a grandiózus épületek és az intimebb terek harmóniában vannak egymással.
Az útikönyvekben minden hasznos információ megtalálható róla, de a város igazi varázsát átélni már egyéni élmény. Nem nehéz beleolvadni ebbe a pezsgő atmoszférába – Salamanca a fiatalok, a diákság városa. Már a második reggeltől előre köszönt rám a fűszeres, és gyorsan rátaláltam a törzshelyemnek tekintett kávézóra is. A város tele van diákokkal, sokan kifejezetten azért érkeznek, hogy itt tanuljanak spanyolul. Rengeteg nyelviskola közül lehet választani, és ha valaki kizárólag emiatt érkezne, Madrid repülőteréről közvetlen buszjárattal is el lehet jutni ide.
g. h. fotója
Colegio del Arzobispo Fonseca - O. P. fotója
B. L. fotója
R. A. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.