ÚTIKRITIKA.HU / Andalúzia / Cádiz








útikritikák


Andalúzia / Cádiz

Cádiz dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Odajutás | Szállás | Étkezés | Vásárlás | Szórakozás | Egyéb hasznos információk | El Populo | Plaza de las Flores | Yacimiento Arqueologico Gadir | Katedrális | Egyéb látnivalók | Strandok | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

.

A 16. századi San Francisco-templom (Iglesia de San Francisco) a San Francisco téren (Plaza de San Francisco) - K. Kriszta fotója


Cádiz dióhéjban

Lakosság (2024-ben): 126,200

  • Cádiz Andalúzia délnyugati részén található, a part mentén, közvetlenül az Atlanti-óceán mellett. Két nagyobb város a közelében Sevilla és Jerez de la Frontera. Sevilla körülbelül 120 km-re fekszik északkeletre Cádiztól, míg Jerez de la Frontera mindössze 35 km-re északkeletre található.
  • Cádíz városát a föníciaiak alapították Kr. e. 1104 körül. A várost eredetileg "Gadir" néven ismerték, amely a föníciai "erőd" vagy "fallal körülvett hely" jelentésű szóból származik. Cádiz a Földközi-tenger egyik legrégebbi folyamatosan lakott városa, és fontos szerepet játszott a kereskedelmi útvonalak fejlesztésében a föníciaiak számára.
  • Cádizban a mór (mozlim, arabok, berberek stb,.) uralom 711-től 1262-ig tartott. Hatása erősen érzékelhető az építészeti örökségben, az urca- és helynevekben, a étkezésben, hagyomáyokban, fesztiválokban, arab eredetű szavak révén. 
  • Kolumbusz Kristóf 1493-ban éppen Cádizból indult el arra az útjára, amin felfedezte Amerikát. 17 hajóval, mintegy 1200 emberével hagyta el Cádiz kikötőjét. Ez volt a második felfedező útja. A negyedik útjára is Cádizból indult.
  • A városnak 160 őrtornya van, amelyek túlnyomó többsége a 17. és 18. században épült. közülük a 45 méteres Tavira a legismertebb.
  • Cádiz turistakénti meglátogatására tán ezek a hónaok a legideálisabbak: május, június, szeptember és október. Még októberben is 24 fok körüli a nappali hőmérséklet. Amúgy januárban Cádizban az átlagos hőmérséklet napközben körülbelül 16-18 °C között mozog.
  • Cádiz legjelentősebb turista nevezetességei: Cádiz Katedrális, Torre Tavira, La Caleta strand, Oratorio de San Felipe Neri, Római Színház (Teatro Romano), Genovés Park.
  • Csodaszép a Katedrális kívül-belül. Tornyának (Torre de Poniente) a  70 méter magasságban lévő kilátó részébe szinte kötelező felmenni.
  • A város gazdaságilag fontos kikötőváros, különösen a kereskedelmi és katonai flották számára. Andalúzia szempontjából Cádiz híres karneváljáról, amely az egyik legnagyobb és legismertebb fesztivál a régióban, valamint a gyönyörű strandjairól (a La Caleta a legszebb) és tengerparti panorámájáról. Ezen kívül Cádiz fontos szerepet játszik az andalúziai gasztronómiában és a kultúrában, különösen a halételek és tengeri ételek terén (pl. a pescaíto frito és a tortillitas de camarones).

K. Kriszta fotója

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Kinézetre, hangulatra spanyol-marokkói keverék, s ettől izgalmas
  2. A La Caleta strand szombaton a sok helybéli családdal
  3. A sok aranyos kis kávézó
  4. A Plaza de Mina nevű tér hangulatossága
  5. A Tavira toronyból a kilátás Cádizra
  6. A sűrűn beépített óváros sikátorai, a cuki apró terek kis templomokkal
  7. A központi piacon a kikötőből érkező friss halak, kagylók látványa

Nem tetszett

  1. Strandjain könnyen le lehet égni, akár felhős időben is (nem vittünk naptejet)
  2. Megértjük a szieszta kellemes intézményét, de a turista számára nem kényelmes a szolgáltatások leállása
  3. Az elképesztően sok galamb és az ürülékük a tereken, sok helyen

Vélemények

A városközpontból gyalog indultunk a tengerpartra, majd végigsétáltunk a part menti sétányon. Maga a belváros aprócska, nagyjából 10 perc alatt átszelhető egyik végétől a másikig. Viszont ha valaki szeretné körbejárni, az már jóval több időt vesz igénybe, de mindenképpen megéri, mert innen nyílik a legszebb kilátás.

A part mentén két erődöt is találunk. Az első a Castillo de San Sebastián, amely a tengerben áll, és egy mólón át közelíthető meg. Sajnos most zárva volt felújítás miatt, de érdekesség, hogy itt forgatták a Halj meg máskor című James Bond-film néhány jelenetét.

A másik erőd a Castillo de Santa Catalina, amely nyitva volt, és a belépés ingyenes. Itt található néhány kiállítás és egy kis kápolna, de számomra a legizgalmasabb az volt, hogy a falakon sétálva gyönyörködhettünk a lenyűgöző kilátásban.

Két ismert parkot is megnéztünk Cádizban. A nagyobb és híresebb a Parque Genovés, de bevallom, nekem annyira nem nyerte el a tetszésemet.

Kriszta fotója

,, Cádizba el kell menni, mert egész más, mint Andalúzia többi része, már csak a fekvése miatt is. Egy unikum ez az ősi város! (mvk, 2019)


Nekem Ronda nem jött be, viszont Cádiz egy csoda.


Érdekesség, hogy Torre Tavirában van az egyik európai Camera Obscura. Nekünk különleges élmény volt, és a toronyból a sima „szabad szemes” panoráma is sokkal jobb, mint mondjuk a katedrális tetejéről. ;) 2. Előzetesen olvastam a főtéri pincérek hírhedt stílusáról, hát kijelenthetem, hogy a katedrális előtti téren is sokkolóak voltak. :D (b.é.,)

Odajutás

Madridból busszal hét és fél óra alatt lehet eljutni Cádizba. Bérelt autóval valmennyivel könnyebb és gyorsabb. A belvárosban javasolt a sétálás, a strandon és a tengerparton nem is nagyon lehet mást tenni. Egyébként az autós közlekedés kevésbé problémás, mint pl. Sevillában. A belváros szinte teljes egészében sétálóutcákból áll, de körülötte legalább 4-5 hatalmas földalalatti parkolóban hagyhatjuk a kocsit. Negatívuma, hogy a parkoló nem olcsó.

Az Avenida de Andalucíán jár a legtöbb busz, tíz perc alatt végig lehet rajta könnyen menni busszal is.

La Pepa-híd, Cádiz - Kriszta fotója

Szállás

Cádizban azok számára, akik autóval érkeznek és nyugodtabb környéken szeretnének megszállni, de gyalog is elérhető távolságban szeretnék tudni a városközpontot, a következő környékeket érdemes megfontolni:

Paseo Marítimo és Playa de la Victoria környéke: Ez a környék a tengerpart mentén található, csendesebb, mint a belváros, és általában könnyebb parkolási lehetőségeket kínál. Innen a városközpont gyalogosan vagy tömegközlekedéssel is könnyen elérhető.

La Laguna: Ez a városrész közel van a Playa de la Victoria strandhoz és a történelmi központ sincs túl messze. Nyugodtabb, lakóövezeti jellegű terület, ahol könnyebb parkolóhelyet találni, mint a sűrű belvárosban.

Mindkét környék megfelelő egyensúlyt kínál a nyugalom, parkolási lehetőségek és a belváros közelsége között.


Helyi közlekedés

Cádizban a nem itt éjszakázó turisták számára a következő három parkolóház vagy őrzött hely javasolt, ahol biztonságban hagyhatják autójukat, és nincs túl messze a városközponttól:

Aparcamiento Muelle Reina Sofía: Ez a parkoló a kikötő közelében található, nem túl messze a történelmi központtól. Biztonságos és elérhető távolságra van a főbb nevezetességektől.

Parking Canalejas: A központi helyen fekvő parkolóház közel van a történelmi városrészhez, így a turisták számára ideális választás lehet. Őrzött, így az autók biztonságban vannak.

Parking Campo del Sur: Ez a parkolóház a tengerparti sétány közelében található, és gyalogosan is könnyen megközelíthető a városközpont. Az őrzött parkoló biztonságos választás a látogatók számára.

Ezek a helyek mind kényelmes hozzáférést biztosítanak Cádiz látnivalóihoz, és nyugalmat nyújtanak az autóval érkező turisták számára.

Cádizban az utcai parkolás néhány specifikus szabályt követ, amelyeket érdemes figyelembe venni. Az utcai parkolás többnyire fizetős a város központi részein, különösen a forgalmasabb turistanevezetességek közelében. Az óradíj általában 1-2 euró között mozog, a zónától függően.

A parkolás feltételeit és szabályait az adott parkolóhely mellett elhelyezett táblákon tüntetik fel. Ezek a táblák jelzik, hogy milyen időszakban kell fizetni a parkolásért, és milyen tarifák vonatkoznak az adott helyre. Ügyelni kell arra, hogy a parkolás időtartama gyakran korlátozott, így a maximális időtartam betartása fontos lehet.

A fizetést általában parkolóautomatákban lehet intézni, amelyek elfogadják az érméket és néha a bankkártyát is. Ezenkívül sok helyen elérhető mobilalkalmazáson keresztül történő fizetés, amely kényelmes és lehetővé teszi a parkolás meghosszabbítását anélkül, hogy vissza kellene térni az autóhoz.

Cádizban a tömegközlekedést buszokkal és villamosokkal lehet igénybe venni, amelyek elérhetővé teszik a város főbb nevezetességeit és környékeit. A jegyek ára általában 1,10-1,50 euró között van egy egyszeri utazásra, de léteznek kedvezményes napijegyek is, amelyekkel korlátlanul lehet közlekedni a városon belül egy adott időszakon belül. A jegyeket meg lehet vásárolni közvetlenül a buszon, a vezetőtől, illetve különböző automatákból és forgalmazó helyeken. Az aktuális viteldíjakról és járatokról érdemes a városi közlekedési társaság weboldalán tájékozódni, mivel szezonális változások lehetnek.

Cádizban a taxizás elérhető és kényelmes módja a város felfedezésének, különösen ha az éjszakai órákban vagy nehezen elérhető helyekre szeretnél utazni. A taxik alapdíja kb. 3-4 euró, és a megtett kilométerek után további díj kerül felszámításra. A taxik hivatalos állomáshelyein, központi helyeken, például vasútállomások vagy népszerű turisztikai helyszínek közelében találhatók, de telefonon is rendelhetők. Külön figyelmet érdemel, hogy az éjszakai tarifák, hétvégi díjak, valamint a hivatalos ünnepnapok esetén magasabbak lehetnek.

Cádizban az Uber és más hasonló ridesharing szolgáltatások is elérhetők. Az Uber gyakran kényelmesebb és olcsóbb lehetőség a hagyományos taxikhoz képest, különösen ha az alkalmazást használva pontosan láthatod a költségeket és a várható érkezési időt. Azonban érdemes figyelembe venni, hogy az Uber-járművek elérhetősége kisebb lehet, mint nagyobb spanyol városokban, mint például Madrid vagy Barcelona. Az alkalmazás egyszerűsége miatt azonban sok turista választja ezt a lehetőséget a hagyományos taxikkal szemben.

Étkezés

Cádizban az éttermek jellemzően a spanyol szokásoknak megfelelően tartanak nyitva. Az ebédidő általában 13:00-15:30 között van, majd az éttermek bezárnak, és vacsoraidőre nyitnak ki újra 20:00-23:00 körül. Délután fél három és hét között kevés étterem van nyitva, de van néhány hely, amely folyamatosan biztosít étkezési lehetőséget:

Freiduría Las Flores - Ez a tradicionális halételekre specializálódott étterem egész nap nyitva van, így ideális egy délutáni késői ebédhez vagy könnyű vacsorához is. Nagyon népszerű a helyiek körében.
Restaurante Balandro - Egy elegáns, de megfizethető étterem, amely modern andalúz ételeket kínál, és hosszabb nyitvatartással rendelkezik, így délután is kényelmesen lehet itt étkezni.

Két nem drága, hangulatos és a helyiek körében népszerű étterem:

Casa Manteca - Egy autentikus, rusztikus hangulatú tapas bár, amely a helyiek körében is nagyon népszerű. A hely varázsát a történelmi díszítés és a tradicionális andalúz ételek adják.
Taberna El Tío de la Tiza - Közvetlen, barátságos hangulatú hely, ahol helyi specialitásokat szolgálnak fel, és amelyet főleg a környékbeliek látogatnak, így elkerülhetők a turistás helyek.

Helyi specialitások, amelyeket mindenképp érdemes megkóstolni Cádizban:

Tortillitas de camarones (garnélarákos palacsinta) - Egy ropogós, apró garnélákkal készült lepényféle.
Atún encebollado (hagymás tonhal) - Tonhalhagymás, fokhagymás szósszal főzve, amely egy jellegzetes helyi fogás.
Chicharrones de Cádiz (cadízi sült hús) - Sertéshús ropogósra sütve, gyakran fűszerekkel és citrommal tálalva.
Salmorejo (hideg paradicsomleves) - Hasonló a gazpachóhoz, de sűrűbb, és gyakran sonkával és tojással tálalják.
Pescaito frito (sült halak) - Frissen fogott halak keveréke, ropogósra sütve.
Almejas a la marinera (tengerész módra készült kagyló) - Kagyló paradicsomos, fokhagymás szószban.

Ezek a specialitások az andalúziai tenger gyümölcseire és helyi hagyományokra építenek, és kiválóan mutatják be a cadízi gasztronómia gazdagságát

Vásárlás

Cádizban a boltok és szupermarketek jellemző nyitvatartása hétfőtől szombatig általában 9:00-tól 14:00-ig tart, majd délután 17:00-től 20:30-ig újra kinyitnak, a siesta idejét figyelembe véve. A nagyobb szupermarketek, mint a Mercadona és a Carrefour, gyakran hosszabb nyitvatartással rendelkeznek, akár 21:00-22:00-ig is. Vasárnapokon a legtöbb bolt zárva tart, kivéve néhány nagyobb szupermarketet és turistás területen lévő boltot. A legjobb választékot általában a Carrefour szupermarketek kínálják, amelyeket városszerte megtalálhatunk. Cádiz város területén található nagyobb bevásárlóközpont is, például az "El Corte Inglés" és a "Bahía Sur" bevásárlóközpont, ahol széles választék várja a vásárlókat.

A termelői piacokat, mint például a Mercado Central de Cádiz, a helyiek és turisták egyaránt látogatják friss élelmiszerekért, és általában hétfőtől szombatig tartanak nyitva.

Mercado Central

A cádizi központi piac, a Mercado Central de Cádiz, a város egyik legélénkebb helye, amely a Plaza de la Libertad területén található. Nyitva tartása hétfőtől szombatig 09:00-től 15:00-ig tart, míg vasárnapokon általában zárva van. A piacon friss halakat, tengeri gyümölcsöket, húsokat, gyümölcsöket és zöldségeket lehet vásárolni, amelyek a helyi gasztronómia alapját képezik. A piac egy részén bisztró jelleggel is lehet étkezni, különféle standokon tapasokat és frissen készített helyi fogásokat kínálnak. Ez az étkezési lehetőség kiváló arra, hogy megkóstoljuk a cádizi specialitásokat, például a tortillitas de camarones-t. A piac egyben kulturális találkozópont is, ahol a helyiek és a turisták egyaránt élvezhetik a város gasztronómiai kínálatát.


Szórakozás

Cádizban az éjszakai élet több helyszínen koncentrálódik, különösen a La Viña és a Pópulo negyedekben, ahol bárok és kocsmák sokasága található. A város egyik legnépszerűbb klubja a Mambú, amely modern zenei stílusokat kínál és a helyiek körében is kedvelt. Flamenco show műsorokat több helyen is meg lehet tekinteni Cádizban, például a La Cava Taberna Flamenca vagy a Peña Flamenca Juanito Villar helyszínein, ahol autentikus andalúz flamenco előadásokat tartanak. Ezek a helyek kiválóak arra, hogy átéljük a spanyol kultúra ezen különleges részét, miközben egy kellemes italt élvezünk.


Fino, a 16%-os alkoholtartalmú, csontszáraz sherry (vagy Jerez), illetve a manzanilla, amely egy hasonló bor Sanlúcar de Barramedából, tökéletes aperitif olajbogyóval vagy egy-két garnélával. Több pohár elfogyasztása azonban elvonhatja a figyelmet a vacsora többi részéről. A legjobb helyi fehérbor, és Spanyolország egyik legnépszerűbbje, a Barbadillo, amely ugyanabból a szőlőből készül, de sokkal könnyebb (11%-os). Érdemes ellátogatni a Taberna de la Manzanillába, amely a város egyik legrégebbi bárja és borkereskedése, ahol kizárólag sherry borokat árulnak. Tapas nincs, csak két olajbogyó jár minden pohár borhoz. A helyi vörösborokat el lehet felejteni, minőségük messze elmarad a spanyol vörösborokat előállító területekétől, mint például a Rioja vagy a Ribera de Duero.

Bar Cuba, Calle de Murquia: A tulajdonos, Richard, egy helyi legenda, aki felesége nemzetisége után nevezte el a bárt. Kiváló koktélokat és söröket kínál, nagyjából 1 euróért.
Woodstock: Itt vegyesen vannak helyiek és Erasmus hallgatók. Hétközi akcióik vannak, és kedd és szerda este 23:00-tól bar-túrákat szerveznek.
O'Connels: Mindenhol van egy ír bár, és Cádiz sem kivétel. Itt meg lehet nézni a brit focimeccseket, bár a sör drágább, mert importált.
Bar Nahu: A hétköznapok és hétvégék kedvelt helye a külföldiek számára. Későn zár (körülbelül 3 órakor), és nagyon olcsó. Sok angol beszélőt találni itt, különösen szeptember végén/október elején, amikor megérkeznek az Erasmus diákok.
SPAM! Club: Általában a Nahu látogatói végül ide kötnek ki. Drágább, de 7 óráig nyitva van.
Imaginarium: Csak csütörtökön, pénteken és szombaton van nyitva. Közelebb van az új városrészhez, és ha szerencsénk van, híres fellépők is lehetnek itt, mindig tele van.


Közbiztonság

Cádiz jó közbiztonságú városnak számít.

Cádizban 2024-ben a turistáknak érdemes felkészülniük néhány közbiztonsági és egyéb kellemetlenségre. Bár a város általában biztonságos, zsebtolvajlás előfordulhat, különösen zsúfolt helyeken, például piacokon, tömegközlekedési eszközökön és turisztikai látványosságok közelében. Célszerű az értéktárgyakat közel tartani és nem mutogatni a nyilvánosság előtt. Az óváros keskeny utcái néha zavaróak lehetnek, ezért különösen éjszaka fontos figyelni a környezetre.

Csúcsidőszakokban, amikor a turisták száma megnő, érdemes fokozott figyelemmel lenni a kisebb lopások elkerülése érdekében. A strandok biztonságosak, de nem ajánlott értékes tárgyakat őrizetlenül hagyni, míg az ember úszik. Az időjárás, különösen nyáron, nagyon forró lehet, ezért fontos a megfelelő hidratáció és a napvédelem.

A parkolás nehézkes lehet, különösen a belvárosban. Az autóval érkezőknek érdemes biztonságos parkolókat használni és kerülni, hogy látható értéktárgyakat hagyjanak az autóban. A forgalom is lassú lehet, különösen a fesztiválok és rendezvények idején, ezért türelem és a hosszabb utazási idő tervezése ajánlott.

Cádizban pezsgő éjszakai élet zajlik, különösen a helyi fesztiválok idején, ami meglehetősen mozgalmassá válhat. A turistáknak érdemes figyelniük a környezetükre zsúfolt bárokban és klubokban, és kerülniük a túlzott alkoholfogyasztást, hogy kézben tarthassák a személyes biztonságukat és értéktárgyaikat. Végezetül, bár Cádiz szívesen fogadja a turistákat, érdemes figyelembe venni a helyi szokásokat, például az éjszakai zajszintet csökkenteni lakóövezetekben.

A turistákat alig zavarhatja, annál inkább a helyieket, hogy a városban erős a korrupció, a csúszópénzezés. 

Egyéb hasznos információk

A cádizi központi turisztikai információs iroda címe a következő: Plaza de San Juan de Dios, amely az óváros szívében található. Az iroda általában a hét minden napján nyitva van, hétfőtől péntekig 9:00-től 18:00-ig, szombaton és vasárnap pedig rövidebb nyitvatartással, 10:00-től 14:00-ig. Itt a látogatók információkat kaphatnak a város legfőbb látnivalóiról, szállásokról, eseményekről, valamint térképeket és prospektusokat is elérhetnek a könnyebb tájékozódás érdekében.

Aji fotója

El Pópulo

Középkori óváros. Nagyon szépen rendbe van hozva, telis-tele pici utcákkal, kocsival kevésbé ajánlott a behajtás. Egy elég nagy bevásárlónegyed az egész, de azért szinte minden sarkon van egy kis templom. Nem középkori, de nagyon kellemes hely. Millió kiülős kis bárral, étteremmel, este nyolctól hatalmas utcai korzózással.

El Pópulo negyed Cádiz történelmi városrészének legrégebbi és egyik legautentikusabb része. A város alapításának idején jött létre, és mára Cádiz egyik legvonzóbb turisztikai célpontjává vált. El Pópulo szűk, kanyargós utcái és középkori épületei különleges atmoszférát nyújtanak, amely tükrözi a város gazdag történelmét és kulturális örökségét. A negyedben számos régi épület található, amelyek közül több már az iszlám uralom idején is létezett. Az ódon házak, boltívek és rejtett belső udvarok hozzájárulnak a hely varázslatos hangulatához.

El Pópulo a város központjában fekszik, és közel található Cádiz több fontos nevezetességéhez, mint például a Cádiz Katedrális. Ez a negyed volt a középkori Cádiz központja, és a város első kapui is itt találhatók, amelyek még ma is láthatók, például az Arco del Pópulo. A negyed neve egy Madonna képhez kapcsolódik, amely a kapu fölött található, és amely a "Ó, Szent Szűz, védelmezz minket" felirattal látható.

A negyedben található a Teatro Romano, a Római Színház maradványai, amely az egyik legfontosabb történelmi emlék a városban. Ez a színház Spanyolország egyik legnagyobb római színháza volt, és ma is látogatható. A negyed utcáin található számos kávézó, étterem és tapas bár, amelyek kiváló lehetőséget nyújtanak a helyi gasztronómia felfedezésére. Az El Pópulo hangulata és építészete az andalúziai hagyományokat tükrözi, és a látogatók számára betekintést nyújt Cádiz múltjába.

A negyed szűk utcái kiválóan alkalmasak gyalogos felfedezésre, és a turisták gyakran elvesznek a helyi élet mindennapi forgatagában. A középkori épületek mellett számos reneszánsz és barokk stílusú ház is található itt, amelyek a későbbi évszázadok során épültek. Az El Pópulo negyed történelmi atmoszférája mellett a modern élet nyüzsgése is jelen van, ami még különlegesebbé teszi a látogatást.

A negyed kulturális élete pezsgő, és itt gyakran rendeznek helyi ünnepeket és fesztiválokat, amelyek során a látogatók betekintést nyerhetnek a cádizi hagyományokba. Az El Pópulo különösen kedvelt a helyiek körében is, akik szívesen töltik itt az idejüket egy-egy esti séta vagy baráti találkozó alkalmával.

K. Kriszta fotója

aji fotója

Plaza de las Flores

A Plaza de las Flores Cádiz egyik legismertebb és legélénkebb tere, amely a város szívében található, a katedrálishoz közel. A tér nevét a színes virágpiacról kapta, amely a központjában található, és naponta friss virágokkal vonzza a helyieket és a turistákat. A piac standjai tele vannak szebbnél szebb virágokkal, amelyek Cádiz vibráló, napfényes hangulatát tükrözik. A Plaza de las Flores az egyik legjobb hely Cádizban, ahol élvezni lehet a város nyüzsgő életét, miközben helyi kézműves termékeket és ételeket is felfedezhetünk a környező üzletekben és bódékban.

A tér története több száz évre nyúlik vissza, és mindig is a városi közösség egyik központi találkozóhelye volt. A Plaza de las Flores-t gyakran használják helyi rendezvények és ünnepek helyszíneként, és az itt található éttermek és kávézók teraszai remek lehetőséget kínálnak arra, hogy az emberek élvezzék a kellemes időt és a helyi ételeket. A környező épületek közül kiemelkedik a 19. századi neoklasszicista Correos épület, amely egykor posta volt, és ma is meghatározó eleme a tér látképének.

A Plaza de las Flores tele van életvidám kávézókkal, ahol a látogatók elmerülhetnek a cádizi gasztronómiában, különösen a friss tengeri ételekben és tapasokban. A tér mindig nyüzsgő, és a helyiek szívesen sétálnak ide bevásárolni vagy találkozni barátaikkal. A virágok illata és a színes standok látványa egyedülálló hangulatot kölcsönöz a helynek, amely a város egyik legkedveltebb találkozóhelyévé teszi.

Az itt található kávézók és éttermek különféle helyi finomságokat kínálnak, amelyek között érdemes megkóstolni a híres churrost is. A Plaza de las Flores a cádizi élet egyik központja, ahol a piac forgatagában és a helyiek barátságos légkörében megtapasztalhatjuk a város vendégszeretetét. A tér mindig tele van élettel, és a virágpiac színei még inkább kiemelik Cádiz mediterrán báját és kulturális gazdagságát.

Yacimiento Arqueologico Gadir

A "Yacimiento Arqueológico Gadir" (Gadir Régészeti Lelőhely) Cádiz városának egyik legfontosabb történelmi helyszíne, amely feltárja a város föníciai múltját. Ez az ősi település a Kr. e. 9. századra vezethető vissza, amikor Gadir néven alapították a föníciaiak, és így Spanyolország egyik legrégebbi városává válik. A lelőhely kiemelkedően fontos, mivel a föníciai civilizáció és az andalúz régió történelméről árulkodik.

A Gadir lelőhelyen több rétegnyi történelem található, amelyek különböző korszakokból származnak, beleértve a pun és római időszakokat is. A helyszínen található leletek, köztük régi épületmaradványok, használati tárgyak és egyéb régészeti eszközök segítenek megérteni a korabeli lakosság életmódját és gazdasági tevékenységeit. A lelőhely kiállítótere részletes információkkal és interaktív elemekkel segíti a látogatók megértését a föníciaiak mindennapjairól.

A kiállításon felfedezhető az ókori Gadir város szerkezete, beleértve a házak maradványait és az egykori utcákat, amelyek betekintést nyújtanak a város szerkezetébe. A látogatók egy üveghídon sétálhatnak, amely alatt közvetlenül láthatók a feltárt maradványok, ezzel egy egyedülálló lehetőséget kínálva a múlt élményszerű megismerésére. A múzeumban található leírások és audiovizuális segédanyagok pedig hozzájárulnak a történelmi összefüggések mélyebb megértéséhez.

A régészeti lelőhely bemutatása mellett fontos szerepet játszik a helyi közösség oktatásában is, hiszen különböző rendezvényeket és oktatási programokat szerveznek iskolás csoportok számára. Gadir története a helyi kultúra és identitás része, és a lelőhely látogatása során a turisták is megismerhetik Cádiz ókori eredetét. A lelőhely különösen izgalmas azok számára, akiket érdekel az Ibériai-félsziget korai történelme és a föníciai kereskedelem hatásai a mediterrán térségben.

A látogatóknak lehetőségük van arra is, hogy megismerjék, miként változott a város szerkezete és élete az idők során, valamint hogyan épült rá a föníciai alapokra későbbi civilizációk kultúrája. A Gadir régészeti lelőhely fontos turisztikai célpont Cádizban, amely gazdag történelmi örökségét hűen őrzi és bemutatja.

Katedrális

18. századi templom, barokk és neoklassicista stílusban épült (sőt vannak rokokó elemek is).

A Cádiz Katedrális, amelyet gyakran "Új Katedrálisként" is emlegetnek, a város egyik legikonikusabb építménye, és meghatározó látványosság. Az építkezése 1722-ben kezdődött, és közel egy évszázadon át tartott, míg végül 1838-ban fejeződött be. Ennek a hosszú építkezési periódusnak köszönhetően több építészeti stílust is magába foglal, köztük barokk, rokokó és neoklasszikus elemeket. Az aranyszínű kupola különösen látványos, és egyedi megjelenést kölcsönöz a templomnak, ami a város egyik meghatározó építészeti jelképévé vált.

A katedrális belső tere tágas és elegáns, ahol az oltár és a különböző szobrok nagy hatással vannak a látogatókra. A katedrálisban található az El Sagrario, egy külön kápolna, amely gazdag díszítéseiről híres. A látogatók számára különleges élményt nyújt a harangtorony megmászása, amelyből lenyűgöző panoráma nyílik Cádiz városára és a tengerre. A torony kilátó része körülbelül 56 méter magasan van, ahonnan a látogatók teljes kilátást élvezhetnek.

A katedrális alatt található kripta is látogatható, amely különleges akusztikája miatt érdekes, és számos jelentős személy nyughelye, köztük a híres gaditán zeneszerző, Manuel de Falla sírja is itt található. A katedrális számos műalkotást is magában foglal, többek között különböző vallási szobrokat és festményeket, amelyek a spanyol egyházi művészet gazdag hagyományait tükrözik.

A templom különlegességei közé tartozik a barokk és neoklasszikus stílus elemeinek ötvözete, amely gazdag történelmi és kulturális jelentőséget kölcsönöz az épületnek. Az építkezés finanszírozása során a gyarmatokból származó gazdagság is szerepet játszott, ami a katedrális díszítésében is megmutatkozik. A templom belső tere egyszerre monumentális és tiszteletet parancsoló, miközben a tengerhez közeli fekvése egyedülálló atmoszférát teremt.

A katedrális egyházi funkciója mellett számos koncertnek és kulturális eseménynek is helyszínt ad, így a látogatók nemcsak a vallási, hanem a kulturális élet részesévé is válhatnak itt. A katedrális látogatása során érdemes időt szánni a különböző kápolnák felfedezésére, ahol a művészi kivitelezés és a történelmi vonatkozások további rétegeit fedezhetik fel az érdeklődők. A templom a város egyik legnépszerűbb látványossága, és Cádiz tengerparti panorámájával együtt felejthetetlen élményt nyújt a látogatóknak.

Kriszta fotói

,, A belépő 6 euró, viszont nem nagyon éri meg. A katedrális belseje múzeumnak van kialakítva, magából a templomból nem sok látható, és fotózni sem szabad. Vasárnap csak 13:30-tól volt nyitva, viszont a toronyba csak 4-től lehetett felmenni, mert a toronyőr elment ebédelni. Így vissza kellett jönnöm még egyszer ha látni akartam a kilátást. (2018)" forrás

Kriszta fotója a toronyból

Egyéb látnivalók

Paseo Canalejas

A Paseo Canalejas Cádiz egyik jellegzetes sétánya, amely a város központjában található, és kellemes kikapcsolódási lehetőséget nyújt a tengerparti környezetben. A sétány különösen népszerű a helyiek és a turisták körében, akik sétálni, futni, vagy csak élvezni szeretnék a tengeri kilátást. A sétány közelében található parkok és pihenőhelyek lehetőséget nyújtanak a lazításra és a kikapcsolódásra.

A Paseo Canalejas különleges fekvése miatt közvetlen kilátás nyílik az Atlanti-óceánra, és a látogatók gyakran élvezhetik a friss tengeri szellőt. A sétányt szegélyező fák és növényzet tovább fokozza a hely nyugalmát és szépségét. A közelben számos kávézó és étterem is található, amelyek ideálisak egy frissítő ital vagy helyi étel elfogyasztásához.

A sétány építészeti elemei és a közeli történelmi épületek különleges hangulatot teremtenek, amely Cádiz régi városi jellegét tükrözi. A Paseo Canalejas a város egyik legjobb helyszíne a naplemente megtekintésére, és ideális helyszín lehet egy romantikus sétához is.

Park Genoves

A Park Genovés Cádiz egyik legismertebb és legszebb parkja, amely a város nyugati részén található, közel a tengerparti sétányhoz. A park a 19. század végén került kialakításra, és ma a város legfontosabb zöldterületeként szolgál. A parkot gondosan karbantartott sétányok, szobrok és pihenőhelyek jellemzik, amelyek ideálisak a sétákhoz és kikapcsolódáshoz.

A parkban található egzotikus fák és növények gyűjteménye különleges látványt nyújt. Különösen a pálmafák és a színes virágok adják meg a park trópusi jellegét, amely egyedülálló hangulatot teremt Cádiz történelmi városában. A park egyik legnépszerűbb része az úgynevezett "Dinoszaurusz-tó", amely nevét a benne található dinoszauruszszobrokról kapta, és a gyerekek körében kifejezetten népszerű.

A tóban halak és teknősök is élnek, amelyek további vonzerőt biztosítanak a látogatók számára. A park központjában egy nagy, szépen gondozott szökőkút található, amely különösen szép látványt nyújt éjszakai megvilágításban. A parkban számos pad és pihenőhely található, amelyek lehetőséget adnak arra, hogy az emberek megpihenjenek és élvezzék a természet nyugalmát.

A Park Genovés különleges helyszíne kulturális eseményeknek és rendezvényeknek is, és gyakran szerveznek itt szabadtéri koncerteket és előadásokat. A park elhelyezkedése a tengerpart közelében lehetővé teszi, hogy a látogatók élvezzék a tenger látványát és a friss levegőt. A park közelében több történelmi épület és emlékmű is található, amelyek tovább gazdagítják a környék kulturális kínálatát.


Torre Tavira

A Torre Tavira Cádiz legmagasabb pontján található őrtorony, amely a város egyik legismertebb nevezetessége. A 18. század végén épült, amikor a város gazdasági fellendülése következtében számos hasonló őrtorony épült, hogy a kereskedelmi hajókat figyeljék a kikötőben. A torony eredeti funkciója a hajók érkezésének és indulásának megfigyelése volt, és a nevét az első őréről, Antonio Tavira kapitányról kapta.

A torony jelenlegi magassága 45 méter a tengerszint felett, amely a város legmagasabb pontjának számít. A látogatók számára a torony egy nagyszerű kilátóhelyet kínál, ahonnan fantasztikus panorámát lehet élvezni Cádiz városáról és a tengerpartról. A torony egyik különlegessége a "Camera Obscura", egy optikai eszköz, amely élő képet vetít a városról egy sötétített szobában található felületre. Ez az eszköz lehetővé teszi, hogy a látogatók interaktív módon ismerkedjenek meg Cádiz különböző részeivel.

A torony több szintből áll, és a látogatók lépcsőkön keresztül juthatnak fel a kilátóhoz, ahol a tenger, a város történelmi negyedei és a kikötő nyújtanak lenyűgöző látványt. A Torre Tavira nemcsak a kilátás miatt népszerű, hanem azért is, mert betekintést nyújt a város történelmébe és a 18. századi Cádiz életébe. Az épület kiállításokat is bemutat, amelyek Cádiz történelmét, a kereskedelem fejlődését és a torony jelentőségét ismertetik.

A torony szimbolikus jelentőséggel bír, hiszen a város történelmének egyik fontos emlékhelye, amely a régi Cádiz kereskedelmi és gazdasági fontosságát idézi fel. A látogatás során a turisták megismerhetik a torony eredeti funkcióját és a város történelmének egy részét, amely nagyban hozzájárult Cádiz virágzásához a 18. században.

Castillo de Santa Catalina

A Castillo de Santa Catalina egy történelmi erőd Cádizban, amely a város védelmének fontos részét képezte. Az erőd a 16. század végén, 1598-ban épült, II. Fülöp spanyol király uralkodása alatt, hogy megvédje Cádiz északi partját a tengeri támadásoktól, különösen az angol és holland kalózok ellen. Az erőd a La Caleta strand közelében található, és egy háromszög alakú alaprajzú, erős, kőből épült szerkezet, amelyet vastag falak és bástyák védtek.

Az erőd kialakítása egyedülálló, mivel egy kis földnyelven található, amely kiemelkedik az Atlanti-óceánba, így stratégiai kilátást biztosít a környező vizekre. A Castillo de Santa Catalina építészete a reneszánsz stílust tükrözi, erős és egyszerű vonalakkal, amelyek a katonai funkciókra összpontosítanak. A belső udvarán kis kápolna található, amelyet a katonák vallásos életének kiszolgálására használtak.

Az erőd évszázadokig fontos katonai létesítményként szolgált, és később börtönként is használták. Az 1980-as években az erőd felújításra került, és ma már kulturális központként és művészeti kiállítások helyszíneként működik. A látogatók szabadon sétálhatnak az erőd területén, felfedezhetik a bástyákat, az udvarokat és az épület belső részeit, miközben a tengeri kilátást élvezhetik.

A Castillo de Santa Catalina nyitva áll a látogatók előtt, és számos kulturális eseménynek, koncertnek és művészeti kiállításnak ad otthont. A helyszín különleges vonzereje a történelmi jelentősége mellett a nyugodt környezet és a látványos kilátás a tengerre és a La Caleta strandra. Az erőd szimbolizálja Cádiz gazdag történelmét és katonai jelentőségét az Atlanti-óceán partján, és ma a város egyik népszerű turisztikai látványossága.


Santiago templom

A Santiago templom Cádiz egyik legjelentősebb történelmi temploma, amely a város vallási és kulturális örökségének része. A templom építését a 16. században, 1635-ben kezdték meg, és 1669-re fejezték be. A templomot a Szent Jakab apostol tiszteletére szentelték, aki Spanyolország védőszentje.

Az épület barokk stílusban készült, és gazdag díszítései, valamint a részleteiben kidolgozott homlokzatok a spanyol művészet különleges példái. A templom különösen fontos szerepet játszik a Cádizban tartott vallási ünnepségek során, különösen a húsvéti időszakban, amikor az egyik legfontosabb szertartáshelyszínként szolgál.

A templom belsejében látványos oltárok találhatók, amelyek gazdagon díszítettek, aranyozott részletekkel és vallási jeleneteket ábrázoló festményekkel. Az épületben található szobrok közül különösen figyelemre méltó Szent Jakab lovasszobra, amely a zarándoklatok szimbóluma.

A Santiago templom az évszázadok során többször is átépítésre került, különösen a földrengések után, amelyek Cádiz városát sújtották. Ezek a renoválások hozzájárultak ahhoz, hogy a templom megtartsa eredeti szépségét és barokk stílusjegyeit. A templom főbejárata felett látható kőfaragások és a kapu fölött elhelyezett apostoli szobor különleges látványt nyújtanak a látogatóknak.

A Santiago templom a város egyik leglátogatottabb műemléke, amely nemcsak a hívők számára jelent fontos lelki helyet, hanem a történelmi építészet kedvelői számára is érdekes látnivaló. A templom könnyen megközelíthető Cádiz történelmi központjában, és különösen a vallási ünnepek idején népszerű látogatási helyszín.


San Sebastian erőd

A San Sebastián erőd Cádiz városában található, és a 17. században épült, hogy védelmet nyújtson a város északnyugati oldalán a tengeri támadások ellen. Az erőd egy szigeten fekszik, amely a szárazfölddel egy hosszú, kővel borított gát révén van összekötve. Az erőd eredeti célja a kikötő és a partvidék védelme volt, és fontos szerepet játszott a város tengeri védelmében.

Az erőd stratégiai helyzete lehetővé tette, hogy a Cádizba érkező hajókat szemmel tartsák és ellenőrizzék. Az épületet többször átépítették és kibővítették az évszázadok során, különösen a 18. századi támadások idején, amikor a városnak szembe kellett néznie a brit haditengerészettel. A San Sebastián erőd többek között ágyúállásokkal, bástyákkal és vastag falakkal van ellátva, amelyek biztosították a város védelmét.

Az erőd különleges vonzereje, hogy egy sziklás tengerparti területen helyezkedik el, és a gátján sétálva gyönyörű kilátás nyílik az Atlanti-óceánra, valamint Cádiz történelmi belvárosára. A látogatók élvezhetik a sétát a gát mentén, amely az erődhöz vezet, különösen naplementekor, amikor a környék varázslatos hangulatot áraszt.

Az erőd területén található egy világítótorony is, amelyet a 20. század elején építettek, és a környező partvidék navigációját segítette. A San Sebastián erőd ma már nem katonai létesítmény, hanem turisztikai látványosságként és kulturális helyszínként funkcionál, ahol különböző rendezvényeket és kiállításokat tartanak.

Az erőd népszerű látványosság Cádizban, amely különösen a történelmi építészet és a tenger szerelmesei számára nyújt érdekes felfedeznivalót. A látogatók számára lehetőség van felfedezni az erőd belső részeit, a régi bástyákat és a környező sziklákat, valamint élvezni a tengeri panorámát. Az erőd környéke nyugodt és békés, ami ideális helyszínt biztosít egy sétára vagy egy pihentető délután eltöltésére.

Az ember könnyen úgy érezheti, mintha az Alcatraz falai között járna, ami nem is meglepő, hiszen ez az erőd hosszú ideig börtönként szolgált. A masszív kőfalak között, a félsziget közepén egy kecses világítótorony magasodik, amely különleges kontrasztot nyújt a környezetével. Érdemes elkerülni a legnagyobb hőséget, és nem a déli órákban nekivágni a felfedezésnek, mert a séta pillanatok alatt embert próbáló kihívássá válhat. Az erődben alig van árnyékos hely, kivéve az óceánkutató intézet laborjának előterét, ahol egy kicsit megpihenhetünk. A falakról és a mellvédekről viszont Cádiz városát egy igazán egyedi nézőpontból csodálhatjuk meg. Apály idején az erőd körül gyakran látni embereket, akik kosárral a kezükben a sziklákon egyensúlyozva kagylót gyűjtenek.

Strandok

La Caleta Beach

Ez a kiváló strand az óvárosban San Sebastian és a Santa Catalina erődök között terül el.

Cadíz egyik legbájosabb strandja a város északi részén található, közvetlenül a San Sebastian erődhöz vezető földnyelvnél. A part jelképeként emelkedik a királyi fürdő egykori, patinás épülete, amely különleges hangulatot kölcsönöz a helynek. Bár nem túl nagy, a strand rendkívül népszerű, olyannyira, hogy sokan még a Costa del Solról is vállalják a kétórás utat, hogy idejussanak. Az óceán itt sokkal nyugodtabb, mivel az erőd hullámtörői megszelídítik a hullámokat, így különösen ideális gyermekes családok számára. A keleti oldalon napközben régi halászhajók sorakoznak, amelyek csak arra várnak, hogy hajnalban ismét kifussanak a nyílt vízre. A Caleta sokkal biztonságosabb, mint az új városrész nyugati oldalán elterülő, végtelen hosszúságú strandok, ahol az Atlanti-óceán már közepes szélben is megmutatja erejét. Itt találkoztunk egy Cataniából származó olasz művésszel, aki nyaranta extra bevételként hatalmas homokvárakat épít, és köveket, kagylókat fest a parton.

Playa Victoria

Playa Victoria Cádiz egyik legismertebb és legnépszerűbb strandja, amely körülbelül három kilométer hosszan terül el. Átlagban 50 méter széles. Ez a városi strand tiszta, aranyszínű homokjával és kényelmes létesítményeivel vonzza a helyieket és a turistákat egyaránt. Playa Victoria-nál jól kiépített sétány húzódik, amely tele van bárokkal, éttermekkel és kávézókkal, így a látogatók könnyedén megtalálják a kikapcsolódási lehetőségeket. A strand közvetlen közelében található több szálloda és apartman, így kedvelt választás azok számára, akik a tengerpart közelében szeretnének megszállni. A tiszta, nyugodt víz és a mentőszolgálat jelenléte miatt ideális hely a családok számára is, akik biztonságban szeretnének pihenni. A Playa Victoria gyakran kapta meg a Kék Zászló díjat, amely a víz és a strand minőségének elismerése. A naplemente idején különösen lenyűgöző látvány tárul a látogatók elé, amikor a nap sugarai vörösen tükröződnek az Atlanti-óceán vizén.

El Palmar

El Palmar strand Cádiz közelében található, a Costa de la Luz partvidékén, és egyike a legnépszerűbb szörfös helyeknek Andalúziában. A hosszú, aranyhomokos part mentén egyaránt találhatók nyugodt és hullámokban gazdag részek, így ideális mind a pihenni vágyók, mind a szörfözés szerelmesei számára. A part mentén számos bár és étterem található, ahol a látogatók helyi ételeket és italokat kóstolhatnak. A strand kevésbé zsúfolt, mint más népszerű partszakaszok, így nyugodtabb, természetközelibb élményt nyújt. A naplemente látványa különösen lenyűgöző, és vonzza a látogatókat romantikus sétákra vagy fotózásokra. El Palmar szabad tereként lehetőséget kínál arra is, hogy a látogatók piknikezzenek vagy szabadtéri sportokat játsszanak.

Cádiz történelme

Cádiz a legrégebb óta folyamatosan lakott város az Ibériai-félszigeten, és az egyik legrégebbi egész Délnyugat-Európában. Hagyományosan alapítását i. e. 1104-re datálják.

A várost a föníciaiak alapították Tíruszból, és Gadirnak nevezték el. Az évek során a város sokszor cserélt gazdát (és nevet is!). Lakták a rómaiak, elpusztították a vizigótok, újjáépítették a bizánciak, majd a mórok elfoglalták, amíg 1262-ben a spanyolok el nem távolították őket.

Kolumbusz Kristóf Cádizból indult második és negyedik útjára, és később a város lett a spanyol kincshajóflotta otthoni kikötője.

A 18. században Spanyolország egyik legnagyobb és legkozmopolitább városává vált, ahol számos ország kereskedelmi közösségei éltek. A mai történelmi épületek közül sok az Óvárosban ebből az időszakból származik.

A város jelentős rekonstrukción esett át. Számos műemléket, katedrálist és nevezetességet megtisztítottak és helyreállítottak, növelve ezzel az ókori város varázsát.

Olvasmányos linkek

"A pincéreknek itt van egy kifejezetten harsány, túlzottan közvetlen stílusa, amit kellő humorral jól lehet kezelni. De az is egyértelmű, hogy állandóan szét vannak esve, lövésük nincs, hogy ki, mit rendelt, senki nem beszél angolul. Így aztán gyakran előfordul, hogy a kb. 100 asztal között bolyongva kérdezik, hogy te rendelted a paellát? De azon sem akadnak fenn, ha baromira nem azt kapja a vendég, amit kért. Mellettünk egy német párocska próbált vacsorázni. Csirkés paellát kértek, mivel a lány nem szerette a halat. 20 perc alatt meg is kapták a „Mixed Paellát”, amiben köztudottan csirke is van és hal is. Amikor bátorkodtak jelezni, hogy ez így nem teljesen oké, a pincér – mi sem természetesebb – fogta magát és elkezdte kiválogatni a csirkedarabokat a lány tányérjára. Amikor a nap végén desszertet akartunk kérni, a tök őszinte válasz az volt: „Forget it!” Mindez egy kedves mosoly kíséretében. Kolléganőm, hogy megkönnyítse a széthullott személyzet dolgát, gondolta feláll és odamegy a pulthoz és kér egy pohár bort. Amikor ezt kiszúrta az egyik felszolgáló, szinte fejvesztve rohanni kezdett az asztalhoz és valósággal visszaparancsolta őt a székébe. A kaják egyébként tök jók, az árak sem szálltak el, akkor is betessékelnek, ha zárás előtt vagyunk egy félórával, csak a személyzet hóbortját kell elviselni, amivel valószínűleg mindenki tisztában van, hiszen a tulajdonos bácsi egyértelmű kézmozdulattal többször is jelezte a székén ülve, hogy némelyik tényleg nem normális." forrás

Kriszta fotója

Fotóegyveleg

Avenida de la Constitución (sugárú) K. Kriszta fotója

Plaza de San Juan de Dios  a Segismundo Moret emlékművel (Moret Cádiz szülötte volt, és három alkalommal is Spanyolország miniszterelnökeként szolgált a 20. század elején.) - K. Kriszta fotója

Vissza az elejére


Jemen_info3

1970. 01. 01. 01:00 |

Földrajz | Időjárás | Történelem | Manapság | A jemeniek | Turista etikett | Jemeni konyha | Fotóegyveleg

Easy rider - Elter Karcsi fotója

Földrajz

Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:

Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.

Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.

Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m  magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.

Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.

Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot. 

Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója

Időjárás és éghajlat

Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.

Történelem

Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg. 

A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.

Részletes:

Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.

Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.

Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.

Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját

Manapság

6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.

Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.

A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)

"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.

Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.

Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.

Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.

Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.

Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás

A jemeniek

Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.

A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:

Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.

Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.

Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:

Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.

Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:

Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:

Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:

Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.

Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:

Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.

Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.

arcok és arctalanok - b.a. fotója

Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója

Ünnepi ruhában - Elter fotója

Turista etikett

Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!

Kerülendő dolgok

Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.

Politika

Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.

Vallás

Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.

Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.

Egyéb

Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.

Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.

Jemeni konyha, gasztronómia

A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).

Főételek:

Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.

Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.

Desszertek:

Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.

Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.

Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.

Egyéb érdekességek:

Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.

Italok:

Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.

Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.

A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.

Fotóegyveleg

Elter Karcsi fotói

Vissza az elejére


« vissza

Kommentek

Szakál béla, 2018. 02. 07. 13:16
Nagyon szép emlékezek rá,sokat jártam spanyolba,13évig évente 2x,jártam cádizba 2x,voltam,Üdvözlöm Önöket,t.Szakál Béla


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon


Repülőjegyek Barcelonába Repülőjegyek Barcelonába
Olcsó repülőjegyek Barcelonába a Vistánál



SZÁLLÁSFOGLALÁS