ÚTIKRITIKA.HU / Costa Brava








útikritikák


Costa Brava

Costa Brava dióhéjban | Costa Brava vagy Costa del Sol? | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Közbiztonság | Közlekedés | Szállás | Étkezés, vásárlás és árak | Szórakozás | Strandok | Helyiekről | Egyéb hasznos információk | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

Tossa de Mar - d.v. fotója

A Wizzair 2025. március 28-ig heti három járatot üzemeltet Budapest és a Costa Brava-hoz tartozó Girona között. A repülési idő kb. két és fél óra.

Costa Brava dióhéjban

  • A Costa Brava (azaz vad, avagy szaggatott part) Katalóniában van, Spanyolország északkeleti részén. A partvonalon vannak sziklaszirtes szakaszok, valamint vegyesen kavicsos és homokos strandok. 153 kilométeres partszakaszról van szó, amelynek déli vége a Barcelona közeli Blanes, az északi pedig a spanyol-francia határ.
  • A májust, júniust és a szeptembert, októbert ajánljuk az ottani nyaralásra, mert júliusban és augusztusban nagy a tömegnyomor, teltház van mindenhol. Júniusban és augusztus végétől jóval olcsóbbak a szálláshelyek.
  • A halászfalvakból menő tengerparti üdülővárosok közül talán a legvonzóbb Tossa de Mar. Lloret de Mar még ismertebb, de túlfejlesztett és kommerszebb, mint Tossa de Mar.
  • LLORET DE MAR (részletes tartalomhoz ide kattintani)
    MALGRAT DE MAR (ugyanígy)
    SANTA SUSANA (ugyanígy)
    TOSSA DE MAR (ugyanígy)


Kirándulás Barcelonából Észak-Katalónia két nagyvárosába, Girona-ba és Figueres-be. Girona-ban foglal helyet Európa egyik legjobban megőrzött zsidónegyede, ráadásul igazi nagyvárosként élvezheted a települést a zavaró tömegek nélkül. Figueres-ben - a híres festő, Salvador Dalí szülővárosában - pedig élvezheted a különleges művészetet a Teatre-Museu Dalí-ban és a Dalí Joies-ben. A túra során végig egy idegenvezető lesz segítségedre.

Figueres a Dali  múzeum miatt vált méltán híressé. Az egykori színházból kialakított múzeumot ő maga tervezte és rendezte be saját művészete előtt tisztelegve. Egyik kedvenc múzeuma az  útikritikusnak, nem kis  részben azért, mert ez az a múzeum, amit gyerekekkel is nyugodtan felkereshetünk. Másoknak is tetszik ez a múzeum, így érdemes reggel, a tömeg előtt érkezni. Rengeteg buszos túrát szereveznek ide, de saját vagy bérelt autóval kellemesebb. Ha a család/barátok/együtt utazók bevállalják, Figueres után még érdemes átugrani a határ francia oldalán lévő Perpignanba egy pár órás sétára. Igazi Dali rajongóknak ajánlott Portlligat(tengerparti) és Púbol (hegyes) felkeresése is, mivel mindkét faluban rendelkezett Dali vagy Gala egy egy házzal.  


Costa Brava vagy Costa del Sol?

Costa Brava mellett szól, hogy - bár jóval északabbra fekszik - némileg melegebb a tengervíz (!), ugyanis a Costa del Sol-nál az Atlanti-óceánból hűvös víz áramlik be. Costa Brava strandjai, partszakaszai változatosabbak, mint a Costa del Sol-nál.

Costa Brava partszakaszain felfedezhetők még romlatlan, természetes partszakaszok, Costa del Sol-nak ebből kevesebb van. Ugyanakkor a Costa Brava nevében lévő vad szó csak részben utal a szárazföldi domborzatra, a tenger is képes megvadulni, míg a Costa del Sol-nál a víz viszonylag nyugisabb.

Sokak szerint azért a Costa Brava-i tenger szebb, mint a Costa del Sol-i. A szárazföld természeti adottságai tekintetében viszont az andalúziai háttér izgalmasabb, mint a Costa Brava mögötti.

Összességében mégis többen mondják szebbnek a Costa Brava-t, mint a Costa del Sol-t. Costa Brava-hoz képest Costa del Sol sokkal inkább túlzsúfolt szállodákkal és lakóházakkal. Malagától nyugatra alig van szabad természeti terület, még Marbella környéke mondható valamennyire "szellősen" beépítettnek.

Costa del Sol mellett szól, hogy délebbre van, tehát a levegő hőmérséklet jellemzően melegebb (800 kilométer délebbre azért számít, Costa Brava valahol Róma vonalában van, a Costa del Sol pedig Tunézia északi részével egy vonalban). Májusban például ki lehet fogni zord időjárást a Costa Brava-n, mikor a Costa del Sol-on már szuper nyári meleg élvezhető.

A Costa del Sol szinte egész évben működőképes nyaralás szempontjából, Costa Brava erősen szezonális. Costa del Sol-on októberben még vígan lehet nyaralni, a Costa Brava pedig már csaknem kiüresedik. A Costa Brava júniusban már stabil meleget és szárazságot nyújt. A Costa del Sol-on az év nagyobb részében van száraz idő.

Costa Brava-hoz képest Costa del Sol többet nyújt az éjszakai élet tekintetében. A Costa del Sol-on a távolsági közlekedés némileg könnyebben, praktikusabban használható, mint a Costa Brava-n. Costa Brava-n nehezebb meglenni autó nélkül, mint a Costa del Sol-on.

A környező turista látványosságok tekintetében akár döntetlent is lehet ítélni kettőjük között, hiszen Costa Brava közelében van a világ egyik leghangulatosabb városa, Barcelona, és nincs messze a fantasztikus Dali-múzeum Figueres-ben, no itt van Cadaques a Costa Brava talán legszebb falva. Costa del Sol közelében van a csodás Granada, és az egyedi Gibraltár, és Andalúzia hangulatos tradicionális falvai (Ronda, ami szép), nem beszélve Malaga kulturális látnivalóiról. Odébb van Sevilla és Cordoba, de kellő időkeretben az is kombinálható a Costa del Sol-i nyaralással.

Egyesek szerint a Costa del Sol jobb kisgyermekes családoknak, mint a Costa Brava. Costa Brava nyaraló települései romantikusabbak, mert nincsenek olyan betonkolosszusok, magas épületek (nyugat-európaiak mediterrán lakásai), mint Costa del Sol-on. Pároknak talán idillibb hely a Costa Brava, persze nem a nyári főszezonban. Costa del Sol nem annyira romantikus, viszont Andalúzia belső részei azok.

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Costa Brava déli részének legszebbje,  Tossa del Mar, a fehér város kellemessége a tömegturistás Lloret de Mar-hoz képest
  2. Viszont diszkók választéka dolgában Lloret de Mar európai bajnok
  3. Platja d`Aro aranysárga strandja a nyári turista invázión kívüli hónapokban
  4. Sant Feliu de Gixols elegáns, csodás parti sétánya
  5. Blanes óvárosának egyedi, markáns hangulata, és Girona középkorias óvárosa
  6. Begur, a Costa Brava egyik legaranyosabb kisvárosa
  7. Hogy elérhető távolságban van az imádni való, szórakoztató Dali múzeum Figueres-ben, kihagyhatatlan!
  8. A művészek által mindig is szeretett, szuper Cadaques bámulatos öble
  9. A világ egyik legszuperebb városa, Barcelona nincs túl messze
  10. A Costa Brava-i partszakaszon a sziklák és a növényzet

Nem tetszett

  1. Lloret de Mar strandjai nyáron, délután, amikor már elárasztották az előző éjszaka buli után felébredt fiatalok tömegei
  2. A menő településeken a túl sűrű beépítettség
  3. Egyes helyi kereskedők, szolgáltatók mohósága és a vevővel szembeni ellenszenves viselkedése (a katalánok kimértsége)
  4. Hozzá kell szokni ahhoz, hogy a strandok nagy többsége kavicsos
  5. Irigylésre méltó, hogy a helyiek ráérősen élnek, de ezt a szolgáltatások terén nem mindig tudja díjazni a nyaraló 
  6. A zajosság: egyes vendéglőkben, bárokban túl hangosan bömböltettik a zenét, a katalánok egyms közti is nagyon hangosan beszélnek  
  7. Egyes strandokon a családok által használt részekhez zavaróan túl közel vannak a nudisták (pl. Platja de Pals) 
  8. Parkolóhelyet találni szinte mindenhol problémás
  9. Hétvégéken a Costa Brava északi részén lévő nagyon kanyargós partközeli utakon veszélyes autózni
  10. Hotelekben, éttermekben, bárokban nagyon spórolnak a munkaerővel s ezért a túlterhelt személyzet sok helyen figyelmetlen, mogorva, fásult (főleg a nyári főszezon idején)

Vélemények

"A Costa Brava teljes partszakaszát kis faluk-városok tagolják, végig szabad és kiépített strandhelyekkel. Ahhoz képest, hogy ezek kis települések mégis mindegyik visszaad egy falat Spanyolországot, egy kis helyi hangulatot! Az emberek kedvesek, közvetlenek és szívesen látják a külföldieket.

Szuper, hogy augusztusban minden héten más és más városkában tartanak fesztivált, mely igazi nagy spanyol Fiesta, ételekkel, zenével és sok jó kedvvel. Tulajdonképpen minden megvan itt , ami egy tökéletes nyaraláshoz kell; csodás tengerpartok, finom ételek, temperamentumos kedves helyiek, sok napsütés és szép környezet.

Aki ragaszkodik a homokos partokhoz, annak lehet probléma, hogy a legtöbb part apró-kavicsos és nem finom-homokos.

A Costa Brava rengeteg szórakozási lehetőséget nyújt, és sokat kedvelik, mert a közlekedés kiváló és egyszerű a bejutás akár Barcelonába is. A kulturális és természeti látnivalók épp úgy jelen vannak, mint a változatos spanyol konyha remekei, bárok és vásárlási lehetőségek is.

Ami talán problémát jelenthet, hogy a helyiek nem nagyon beszélnek angolul, de ez nem csak erre a spanyol területre jellemző, hanem a nagyvárosok kivételével országszerte megfigyelhető. A nyelvtudás hiánya nem csak a helyieket hozza hátrányos helyzetbe, hanem az ide érkezőket is.

Esett már panasz az autóbérléssel kapcsolatban arra, hogy az ideérkező, és spanyolul nem beszélő turistára "rátukmálnak" mindenféle extrát, amitől az autóbérlés ára irreálisan magas lesz, hiszen a turisták nem tudják ellenőrizni a részleteket spanyol nyelven írt leírás alapján.

Továbbá azok, akik előzetes tájékozódás nélkül szervezik meg utazásukat nem biztos, hogy tudják, hogy melyik városka mit nyújt, így a családos utazók meglepődnek Lloret de Mar városában a fiatal nyaralótömegeken és az éjszakai élet színfoltjain." (Bori)


,, Santa Susanna jó hely, szép a tengerpart, bár gyorsan mélyülő homokos part. A közlekedés vasútvonalon Barcelonába egyszerű. A hely tiszta, rendezett, kulturált. Angol és német nyelven is meg tudtak szólalni a környékbeliek ( vendéglátós, boltos, gyógyszerész... stb.) Mivel üdülőváros, ezért az étkezés, vásárlás drága."

Girona - g.e. fotója

Tetszett:

A Cadaqués fehér házai között kanyarogva megtalálni Dalí egykori házát, ahol a teraszról ugyanazt a tengerpartot csodálhattuk, ami a művészt is megihlette.
A Calella de Palafrugell apró öbleiben úszni, ahol a színes halászbárkák között kristálytiszta volt a víz, és a régi halászházak erkélyein virágok nyíltak.
A Tossa de Mar középkori várfalain sétálni napnyugtakor, amikor a Vila Vella sikátoraiban már lámpákat gyújtottak és a tengeren vitorlások ringatóztak.
A Begur környéki rejtett öblöket (calas) felfedezni gyalogosan, ahol minden új kanyar után egy újabb festői strand tárult elénk.
A Cap de Creus félsziget vad szikláin üldögélve nézni, ahogy a tramontana szél formálta kövek között sirályok vadásznak.
Egy L'Escala-i családi étteremben megkóstolni a híres helyi szardellát, amit még mindig a hagyományos módon dolgoznak fel.

Nem tetszett:

A Lloret de Mar főstrandján tapasztalt tömeges turizmus és az éjszakai élet túlkapásai.
Az egykor autentikus halászfalvak némelyikének túlzott kommercializálódása.
A népszerű strandokon a napágyak és napernyők magas bérleti díjai.
A forgalmasabb üdülőhelyeken (pl. Platja d'Aro) a túlépített partszakaszok látványa.
A partmenti utak forgalmi dugói a főszezonban és a parkolóhelyek hiánya.
Néhány tengerparti étterem túlárazott, turistáknak szánt menüje, ami messze van az autentikus katalán konyhától.

Közbiztonság

A Costa Brava-n a közbiztonsági helyzet normális. Az utazásoknál, nyaralásoknál szokásos elővigyázatossági alapszabályok érvényesek itt is. Az útleveleket, fontos okmányokat ne hordjuk magunknál (persze bérautózásnál ez nem vonatkozik a jogsira). A tengeri fürdésnél vigyázzunk arra, hogy váratlanul nagy hullámok is jöhetnek. Veszélyesek lehetnek a víz alatti áramlatok is. Inkább ott ússzunk be a tengerbe, ahol mások is vannak.

A Costa Brava 2024-es közbiztonsági helyzetéről reális helyzetkép:
Általános biztonság:

A fő turistazónák (Lloret de Mar, Tossa de Mar, L'Estartit) jól ellenőrzöttek, különösen nappal
A strandokon és a tengerparti sétányokon rendszeres a rendőri jelenlét
A kisebb városok (Begur, Calella de Palafrugell) kifejezetten biztonságosak

Leggyakoribb problémák:

Lloret de Mar központjában éjszaka előfordulnak részeg turistákkal kapcsolatos incidensek
A zsúfolt strandokon és piacokon gyakori a zsebtolvajlás
A parkolókban előfordulnak autófeltörések, különösen a félreeső helyeken
Az éjszakai szórakozóhelyek környékén alkalmi tolvajbandák működnek
A népszerű turistacélpontoknál "csalók" próbálkoznak különböző trükkökkel (hamis aláírásgyűjtés, karkötő-átverés)

Kiemelten problémás helyzetek:

A nagyobb fesztiválok és rendezvények alatt megnő a bűncselekmények száma
A zsúfolt buszjáratokon és vonatokon gyakoribb a lopás
Az apartmanházak földszinti lakásai sebezhetőbbek a betörésekkel szemben
Az elhagyatottabb strandszakaszokon előfordulhatnak éjszakai lopások

Megelőzési szempontok:

Az értékmegőrzők használata a szállodákban erősen ajánlott
Éjszakai hazaútnál érdemes hivatalos taxit használni
A félreeső utcákat sötétedés után jobb elkerülni
A parkolóknál ne maradjon látható helyen érték az autóban
A strandokon ne hagyjunk őrizetlenül értékeket

A terület összességében az európai átlagnál biztonságosabb, de a nagy turistaforgalom miatt az általános óvatosság indokolt, különösen a zsúfoltabb helyeken és éjszaka.

Közlekedés

  • Egyértelműen az autóbérlés biztosítja a leginkább a mobilitást, a környékek könnyebb felfedezését. Persze van távolsági buszforgalom, de azzal nem lehet rugalmasan, tetszés szerint programokat csinálni.
  • Napi 25 eurótól felfelé vannak az autóbérlési árak.
  • A településeken belül a sebességhatár jellemzően 50 km/óra.
  • Busszal (Sarfa a társaság neve) a Costa Brava csaknem valamennyi települése elérhető Barcelonából, Figuereből vagy Gironából.
  • Portbou-ból Figueresen és Gironán keresztül óránként közlekedik az állami vasút.

A közlekedés szuper! Barcelonától Blanesig a helyiek többsége a kiváló minőségű, pontos és légkondicionált vonattal utazik, mely közvetlen összeköttetést garantál a nyaralóvárosok és Barcelona között. Az ára egy hétre 30 euro körül mozog, mely korlátlan utazásra biztosít, ezzel bejárhatjuk a legtöbb Costa Brava-i települést. Blanestől északabbra a parton helyi buszok mennek óránként többször is, így egyszerű az eljutás Blanesből akár a mesés Tossa de Marba. A buszjegyek ára 1-5 euro körül van, iránytól és távolságtól függően. A helyiek többnyire motorral közlekednek akár települések között is. Vannak részek, ahol 1-1 partszakasz között a busz és a vonat mellett hajóval is utazhatunk. A buszokról is csodás látképet kapunk a Costa Brava-ra, de hajóval távolabbról tekinthetjük meg a cikk-cakkos partszakaszokat és a hely szélén épült lakóházakat is! A hajó ára típusonként változó, mivel van olyan, amelyik üvegfenekű, így a víz alatti világra is ad betekintést.

Szállásválasztás

A Costa Brava szállásválasztásának térségspecifikus szempontjai:

A karakteresen eltérő partszakaszok:

Az északi rész (Roses, L'Escala) szélesebb, homokos strandokkal és erősebb széllel
A középső rész (Begur, Calella de Palafrugell) sziklás öblökkel, kisebb strandokkal
A déli rész (Lloret, Tossa) klasszikus turistaövezet nagyobb strandokkal

Helyi specialitások:

A "primera línea de mar" (első tengeri sor) nem mindig jelent jó kilátást - sok helyen sziklafal vagy pinefenyők takarnak
A "sea view" gyakran csak részleges kilátást jelent az öblös partszakasz miatt
Az apartmanházak gyakran lift nélküliek, még az újabbak is
A régi halászfalvakban (Calella, Tamariu) található szállások romantikusak, de nehéz a parkolás

Mikroklimatikus sajátosságok:

Az északi öblökben (Cap de Creus környéke) erős tramuntana szél fújhat
A sziklás öblökben lévő szállások védettek a széltől, de párásabbak
A magasabban fekvő szállások hűvösebbek, de több lépcsőzéssel jár az elérésük

Megközelíthetőség:

Sok apartman csak szombattól szombatig foglalható
A keskeny, egyirányú utcákban problémás lehet a csomagok ki- és bepakolása
A városközponti szállásokhoz gyakran nem lehet autóval behajtani
A nagyobb szállodakomplexumok shuttle buszt biztosítanak a strandhoz/központhoz

Helyi sajátosságok:

A medencés szállások általában csak június közepétől üzemeltetik a medencét
Többnyire kontinentális reggelit szolgálnak fel
A légkondicionálás sok helyen felár (még 2024-ben is)
Az óvárosi szállások romantikusak, de hétvégén zajos lehet az éjszakai élet
A "chiringuito" (strand bár) közelsége hasznos, de este zajjal járhat
Egyes partszakaszokon a vasút közvetlenül a part mellett halad

"A szállodák többsége 3-4 csillagos kategóriánál már megfelelő, de azért nem árt, ha előtte képeket is nézünk róla. Vannak part menti szállodák és távolabbiak is, de a legtöbb helyen a partot és a szállodát egy kis út választja el. Bátran válasszunk távolabbi szálláshelyet, mert a partközeliek drágábbak, ami nem azt jelenti, hogy a minősége is jobb. Szerencsésebb egy kisebb, városszéli vagy a parttól távolabbi szálláshely is, mert a belvárosi nagy szállodákat ellepik a külföldi fiatalok, akik éjjelente zajosabbak lehetnek.

Tipp: Aki Barcelonába látogatna nyáron, válasszon inkább tengerparti szállodát a Costa Brava településeinek egyikén (Mataró, Calella, Blanes, Santa Suzanna, Malgrat de Mar), mert így olcsóbban, jobb minőségű szállodát kap és vonattal alig 1 óra alatt Barcelona belvárosában lehet és még a tengerpartot is élvezheti." (Bori)

Nem ajánlott hotelek: Terramar (Callela) , Mar Blau (Calella) , Pineda Splash (Pineda de Mar) , Hotel Catalonia (Calella), Hotel Riviera (Santa Susana), Hotel Papi (Malgrat de Mar), 

Étkezés

A Costa Brava nemcsak lenyűgöző partjairól és történelmi városairól híres, hanem a spanyol konyha különlegességeiről is. Bár a gyorsételek, mint a pizza, gyros vagy hot-dog, itt is elérhetők, ha már Spanyolországban járunk, érdemes belekóstolni a helyi ízekbe. A régió szívében található számos tapasbár és tengerparti étterem, amelyek kedvező áron kínálnak autentikus spanyol fogásokat.

A legtöbb étterem 2024-ben is kínál napi menüt (menú del día), amely 12–20 euró között mozog. Ezek általában bőséges adagok, és tartalmaznak egy előételt, főételt, desszertet, kenyeret és egy italt – gyakran bort vagy üdítőt. Az ilyen menük tökéletes választást jelentenek, ha szeretnénk megismerni a helyi gasztronómiát anélkül, hogy túl sokat költenénk.

A Costa Brava régióban, amely egykoron halásztelepülésekből állt, a tengeri herkentyűk és halételek dominálnak. A tintahalat (calamar), a lepényhalat (lenguado), vagy a híres suquet de peix-t, egy helyi hallevest, különféle ízletes módokon készítik el. Emellett a Paella, legyen az tengeri vagy húsos változat, kihagyhatatlan, ha a spanyol konyha klasszikusait szeretnénk megkóstolni.

Az autentikus tapasok és tintahalak (calamaresek) kóstolása mellett érdemes egy frissítő Sangriát kortyolgatni, miközben egy helyi zenés étteremben élvezzük a mediterrán hangulatot. Az étkezés itt nem csupán a táplálkozásról szól, hanem a spanyol életérzés és kultúra részévé válásáról is. A Costa Brava gasztronómiai élményei garantáltan felejthetetlen emlékeket hagynak maguk után. (2024)

A Costa Brava éttermeiben a borravaló nincs a számlaösszegben. Ha elégedettek vagyunk a kiszolgálással és/vagy az étkekkel, akkor adjunk 5-10 százalékot.

Vásárlás

A boltok jellemzően 9-től 13.30-ig, majd 17-től 20 óráig tartanak nyitva.

Egy csésze kávé: körülbelül 1,80 euró
Egy pohár bor: nagyjából 1,50 euró

Egy doboz (20 szál) cigaretta: átlagosan 4,20 euró

Szórakozás

A Costa Brava-n a szórakozási lehetőségek dolgában Lloret de Mar-ban a legnagyobb a választék. Calella-ban is rengeteg a bulihely. Június és szeptember között van persze a legnagyobb tömeg. Azért a Costa Brava szinte minden településén van egy-két diszkó, bár.

Strandok

  • A strand katalán neve platja, és ez szerepel is szinte minden strand nevében, szóval nem árt tudni, hogy a helyiek hogy ejtik ki: pládzse (vagy plátye). A kis öblök neve előtt szereplő Cala öblöt jelent. 
  • Finomhomokos és fokozatosan mélyülő strandok pl. errefelé: Rosas, Ampuriabrava, L'Estartit, S1 Agaro és Playa de Pals.
  • Strand szempontjából Tossa de Mar nem rossz, de a homokfövenye durva szemcsés és a víz hirtelen mélyülő.

A Costa Brava partvidéke ma is az egyik legváltozatosabb és legélménygazdagabb tengerparti úti cél Spanyolországban. Neve – „vad part” – pontosan leírja, mire számíthatunk: meredek, sziklás szakaszok váltják egymást kavicsos vagy homokos öblökkel, így a táj egyszerre vadregényes és hívogató. Nem muszáj a nagy üdülőtelepeken keresni a strandolási lehetőségeket – érdemes bátran letérni a fősodorról, és felfedezni a kisebb, rejtettebb öblöket, amelyek gyakran nyújtják a legnagyobb élményt.

A víz július végére, augusztusra melegszik fel igazán, addig kissé frissítő lehet – de a forró nyári napokon ez inkább előny, mint hátrány. A strandok többsége jól karbantartott: rendszeresen tisztítják őket, és sok helyen zuhanyzók, mosdók vagy öltözők is rendelkezésre állnak. A tenger mélysége sokszor csalóka, gyorsan mélyülő szakaszokra is számíthatunk, így gyerekekkel fokozott figyelem ajánlott. A Costa Brava azonban továbbra is ideális választás azoknak, akik szeretik ötvözni a természetközeli élményeket a kényelmes strandolással.


Tapasztalataink szerint a Costa Brava partvidéke valóban tartogat különleges strandokat, de néhány meglepetésre is fel kell készülni.

A Platja de Sa Boadella egy eldugott, kisebb homokos öböl Lloret de Mar közelében, festői természeti környezetben – sziklák, mediterrán fenyők ölelik körül, és az egész partnak van egyfajta elvarázsolt hangulata. A strand „fél-félben” megosztott: van nudista és textiles része is, de a kettő közötti határ nem túl élesen húzódik. Így azok, akik nem szívesen találkoznának meztelen napozókkal, jobb, ha másik strandot választanak. A strand hangulata ettől függetlenül nagyon békés, van egy apró beach bár is, ahol árnyékban lehet inni, enni. A víz kristálytiszta, és sznorkelezni is érdemes – a sziklák mentén különösen élénk az élővilág.

A Platja de Calella egy jóval nyüzsgőbb strand, ahová mi Santa Susannából egy kellemes sétával jutottunk el. Szépen kiépített promenád szegélyezi, jól felszerelt, sok az étterem és az árnyékos pihenőhely. Maga a strand hosszan elnyúlik, a vízpart tiszta, a homok durvább szemű, de kényelmes. Egyetlen zavaró tényezője a helynek, hogy rendszeresen feltűnnek masszázst kínáló mozgó árusok – gyakran vietnámi vagy kínai hölgyek –, akik óránként többször is végigjárják a partot, és nem mindig veszik könnyen a „nemet”.

Helyiekről

A Costa Brava nemcsak tájaiban, hanem embereiben is rendkívül szerethető. A helyiek feltűnően barátságosak és segítőkészek – akkor is, ha az angol nyelv nem megy nekik. Napközben a köztereket általában idősebb emberek lakják be: padokon beszélgetnek, sakkoznak, vagy csak szemlélődnek a napon. Délutántól azonban megélénkülnek a nyugodtabb utcák és terek: előkerülnek a gyerekes családok, a fiatal párok, a baráti társaságok.

Először szinte hihetetlennek tűnik, de nyáron nem ritka, hogy éjjel 1-2 órakor is még zajlik az élet a játszótereken vagy a parton – a gyerekek játszanak, a szülők pedig békésen beszélgetnek a padokon. Itt ez teljesen természetes, a meleg esti órák a nap legélhetőbb részei. Az is megszokott, hogy a vacsora este 10-kor kezdődik, és simán tart hajnalig – az éttermek, teraszok, tengerparti bárok éjjel is megtelnek élettel.

A Costa Brava része Spanyolországnak, ugyanakkor ez egy katalán vidék, és a helyiek büszkén vallják magukat katalánnak. Ezt tiszteletben tartva könnyű velük jó kapcsolatot kialakítani, hiszen nagyon nyitottak, ha érzik, hogy érdeklődünk az ő világuk iránt. Ez a finom kulturális különbség pedig még izgalmasabbá teszi az utazást.

Egyéb hasznos információk

A bankok hétköznap 9:00 és 13:30 között tartanak nyitva.

Tossa del Mar

https://utikritika.hu/spanyolorszag/costa_brava/tossa_de_mar

További beszámolók

Talán elsőre furcsának tűnik, de a helyiek számára a nyári hónapok – különösen július és augusztus – inkább nyűgöt jelentenek, mint ünnepet. Ezekben a hetekben tetőzik a főszezon, és annyi turista érkezik, hogy egy gombostűt sem lehet leejteni. Ami a látogatóknak élmény, az a helyieknek sokszor rémálom.

A megszokott nyugalmat felváltja a zsúfoltság: állandósulnak a forgalmi dugók, útlezárások és elterelések nehezítik a közlekedést, a boltok túlterheltek, és a tengerparton is alig lehet egy nyugodt percet eltölteni. A helyiek ilyenkor kerülik a sétákat a parton, hiszen a kedvenc kutyájukat sem tudják szabadon futtatni, olyan tömeg hömpölyög mindenhol.

A parkolás szinte lehetetlenné válik, a nyári hétvégéken pedig a hangoskodó tömegek miatt az éjszakai pihenés sem mindig zavartalan. Bár a turizmus fontos része a helyi gazdaságnak, nem csoda, hogy sokan már május végén azt mondják: „jöjjön el az ősz, és hozzon újra csendet.”


Cadaqués egy elbűvölő tengerparti falu a Costa Brava legészakibb csücskében, amelyet sokan a tökéletes katalán falunak tartanak. Mi is kíváncsiak voltunk, igaz-e ez az állítás, így útnak indultunk, hogy saját szemünkkel lássuk. Amint partra szálltunk, rögtön elmerültünk a falu felfedezésében. Az első benyomásunkat az egységesen fehérre meszelt házak adták, kék spalettáikkal és piros cseréptetőikkel – mintha egy mediterrán képeslap elevenedett volna meg.

A falu nemcsak szép, de sokféle lehetőséget is kínál: kellemes séták a szűk sikátorokban, úszás a kristálytiszta vizű öblökben, búvárkodás, vagy akár lovaglás a környező dombokon. A part mentén hangulatos kávézók és kiváló éttermek sorakoznak, amelyekben helyi specialitásokat kóstolhatunk. Aki igazi, nyugodt katalán hangulatra vágyik, annak Cadaqués ideális célpont – nem véletlen, hogy Salvador Dalí is itt talált otthonra. A falu egyszerre egyszerű és kifinomult, természetközeli és mégis elegáns.


Girona városa igazi meglepetésként ért bennünket. Bár sokan mesélték, milyen szép hely, arra egyáltalán nem számítottunk, hogy az óváros ennyi varázslatos részletet tartogat. A középkori városrész szinte érintetlenül maradt fenn, és már az első lépések a macskaköves utcákon is azt sugallták, hogy valami különlegesbe csöppentünk.

A szűk sikátorok, boltívek, lépcsők és az ódon házak együttese elbűvölt minket – valódi időutazás érzése fogott el, mintha a múltban sétáltunk volna. Minden kanyar után újabb kis terek, rejtett zugok és apró építészeti finomságok bukkantak fel, mintha egy jól megkomponált film díszletei között járnánk. Girona hangulata egyszerre nyugodt és életteli, tökéletesen keveredik benne a történelem és a mai nap nyüzsgése. Az épületek kivételes állapotban vannak, ami még inkább fokozza a felfedezés élményét. Ha valaki szeret barangolni és a részletekben elmerülni, Gironát nem érdemes kihagyni.


Szóval Girona egyszerűen fantasztikus. Lenyűgözött az egyedi hangulata, az a különleges báj, amit máshol nem lehet megtapasztalni. Egy igazi kis ékszerdoboz, ahol minden utcának, minden falnak saját története van. A város szívét a monumentális katedrális uralja, amely köré a bájos kis utcák szinte természetesen épültek.

A történelmi belváros gyalogosan könnyedén bejárható néhány óra alatt, de minden perc ajándék. És amikor már elég volt a felfedezésből, csak letelepedtünk egy hangulatos teraszra valamelyik sétálóutca közepén, rendeltünk egy jól behűtött cerveza-t, és hagytuk, hogy a város éjszakai ritmusa magával ragadjon. A spanyol életöröm, a nyüzsgés és a laza, mégis vibráló légkör éjjel kettőkor is ugyanúgy él – ez Girona valódi varázsa.


Calella de Palafrugell egy bájos halászfalu Palafrugell közelében a Costa Braván, amely megőrizte eredeti arculatát, és elkerülte a tömegturizmust. A faluban kisebb hotelek és apartmanok találhatók, melyek minőségi szálláslehetőségeket biztosítanak, valamint kiváló éttermek várják a látogatókat. A hely a 19. század elején virágzott Palafrugell kikötőjeként, ahonnan mezőgazdasági termékeket, bort és parafát exportáltak Spanyolországba és Európába. Ma Calella de Palafrugell híres fehérre meszelt házairól, sziklás tengerpartjairól és védett öbleiről, amelyek kristálytiszta vízzel csábítják a látogatókat. A történelmi központ Port Bo, ahol a tradicionális halászkunyhókat a 18. században épített házak váltották fel, köztük a híres Les Voltes árkádos épületekkel.

A különleges kilátást kínáló Punta del Burricaires és a történelmi Camí de Ronda gyalogösvény is itt húzódik, melyet egykor a csempészet elleni védekezés céljából építettek. A strandok homokosak és apró kavicsosak, és helyenként a csónakházak színes ajtói díszítik őket. A Can Verdaguer, az egykori fürdőház is figyelemre méltó épület, amely kőteraszaival néz a tengerre. A város szűk utcáiba csak a helyiek hajthatnak be, de a közelben több ingyenes parkolóhely található. Az őszi időszakban nyugodt hangulat jellemzi a falut, így ideális a pihenni vágyóknak. Calella de Palafrugell közelében található a Cap Roig botanikus kerttel és várral, amely látványos természeti és történelmi élményt nyújt.


Fotóegyveleg

Girona - i. n. fotója

Girona - D. András fotói


Vissza az elejére


Jemen_info3

1970. 01. 01. 01:00 |

Földrajz | Időjárás | Történelem | Manapság | A jemeniek | Turista etikett | Jemeni konyha | Fotóegyveleg

Easy rider - Elter Karcsi fotója

Földrajz

Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:

Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.

Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.

Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m  magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.

Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.

Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot. 

Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója

Időjárás és éghajlat

Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.

Történelem

Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg. 

A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.

Részletes:

Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.

Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.

Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.

Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját

Manapság

6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.

Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.

A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)

"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.

Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.

Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.

Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.

Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.

Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás

A jemeniek

Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.

A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:

Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.

Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.

Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:

Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.

Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:

Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:

Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:

Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.

Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:

Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.

Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.

arcok és arctalanok - b.a. fotója

Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója

Ünnepi ruhában - Elter fotója

Turista etikett

Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!

Kerülendő dolgok

Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.

Politika

Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.

Vallás

Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.

Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.

Egyéb

Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.

Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.

Jemeni konyha, gasztronómia

A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).

Főételek:

Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.

Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.

Desszertek:

Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.

Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.

Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.

Egyéb érdekességek:

Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.

Italok:

Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.

Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.

A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.

Fotóegyveleg

Elter Karcsi fotói

Vissza az elejére


« vissza

Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon