ÚTIKRITIKA.HU / New Orleans







útikritikák


New Orleans

New Orleans dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Szállás | Étkezés | Szórakozás | Közlekedés | Közbiztonság | Látnivalók | További beszámolók | Marcsi képes beszámolója - Fotók

.

Francia negyed - Elter Karcsi fotója

New Orleans dióhéjban

  • New Orleans (ejtsd: Nú Orlínsz) lakossága kb. 384 ezer (2024-es becslés). A vonzáskörzettel együtt több mint egy milliós a lakosság. 60% fekete, 30% fehér, 5% latino, 2% ázsiai.
  • Az ezredforduló tájékán még közel félmillióan laktak New Orleans-ban.
  • New Orleans Louisana (Luiziánáh) szövetségi állam legnagyobb városa, de nem fővárosa, mert az Baton Rouge (bátun rúzs).
  • Sokan becézik a várost Big Easy-nek (Nagy Könnyed-nek), jelezve, hogy ez nagyvárosi mivoltában is egy lezser hely.

M.M. fotója

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Az európai (francia, koloniális spanyol), az afro-amerikai és karib kulturális örökségek sajátos, izgalmas elegye
  2. A jazz klubok, a szombat esti forgatag a helyiek által frekventáltabb Frenchmen Street-en utcazenészekkel
  3. Élőzene a Snug Harbor és a Blue Nile bárokban
  4. A fehér és pasztellszínű, 2 emeletes házak a cuki erkélyekkel
  5. A Garden District pompázatos villái (láttuk Sandra Bullock kecóját is)
  6. A Magazine street antikboltjai
  7. Kevesebb a tiltás, mint máshol Amerikában (lehet pl. az utcán alkoholt inni)
  8. A Decatur Street-en az emblematikus Cafe du Monde-ot látni kell. 
  9. A Jackson Square utcai zenészei
  10. Fincsi ebéd a French Market (Francia piac) egyik pultján
  11. A Bywater negyedbenegy helyi Bourbon Street-utánzat
  12. A St. Louis katedrális

Nem tetszett

  1. A Bourbon street túl turistás, zajos, szagos (hányás, húgy, szemét, mariska), túl üzleties, egy turista bazár
  2. A forgalmasabb utcák mellékutcáiba már nem tanácsos bemenni a sötétben
  3. Többnyire nem kedvesek a fekák (nyugi, nem vagyok rasszista), tán a viszonylagos csóróságukban idegesíti őket a sok költekező turista
  4. Az aligátorhúsnak sima kolbászíze volt, semmi extra
  5. A nagyon magas páratartalom (folytonos izzadás)
  6. A Canal street nem barátságos
  7. A Katrina hurrikán szomorú emléke - Jobb ha nem hozod szóba, ha egy helyivel beszélgetsz.
  8. Az élőzenés kocsmákban (le)húzósak az árak 
  9. A Mississippi-n lévő étterem hajókat hagyjátok ki! Lehúzás a vacsora program. 
  10. Ha kausztrofóbiában szenvedsz, akkor felejtsed el a Mardi Gras-on való részvételt.
  11. Sok utcában húgy- és hányásszag

Vélemények

New Orleans a jazz fővárosa, de ennél sokkal többről szól. Sokan nem tudják, hogy Amerika egyik legeurópaibb városa, amelyben a karibi hangulat is meghatározó. Ez az építészetben, az ételekben, az ünnepekben és az emberek életfelfogásában is tükröződik. A karibi életérzést a spanyolok és a Karib-térségből behurcolt rabszolgák honosították meg, mivel az afrikai rabszolgák utánpótlása sok esetben nem közvetlenül Afrikából, hanem a közeli szigetvilágból érkezett.

New Orleans nem egy, hanem két központtal rendelkezik: egy történelmivel és egy modernnel. Akárcsak más amerikai városok, neighborhood-okra, vagyis sajátos hangulatú városrészekre tagolódik. Ez a felosztás azonban itt nem csupán földrajzi, hanem identitáskérdés is. Minden negyednek sajátos karaktere van, így nem is lehet egységes New Orleans-i hangulatról beszélni – ez a város maga a sokszínűség.

A város történelmi központja a French Quarter, amely gyakorlatilag egy felnőtt élménypark – tele bárokkal, éttermekkel, koncertekkel és nappal is rengeteg kulturális programmal. Múzeumok, boltok és utcai művészek várják az ide érkezőket. Ha valami történik a negyedben, az szinte mindig a Jackson Square-ről indul. Itt zenészek, jósok és festők szórakoztatják az embereket, de az is talál magának programot, aki inkább csak a város atmoszféráját szeretné átérezni. A kovácsoltvas erkélyekkel, vajszínű homlokzatokkal és fareluxás ablakokkal díszített házak látványa már-már kubai hangulatot idéz.

A város jelképe a St. Louis Cathedral, amely kissé Disney-kastélyra emlékeztető gótikus templom. Ha azonban valóban mélyebb betekintést szeretnénk nyerni New Orleans történetébe, érdemes ellátogatni a mellette álló Cabil­dóba, amely egykori városházaként ma múzeumként működik. A színes, interaktív kiállítások garantáltan lekötnek legalább két órára.
Bourbon Street: Tényleg kihagyhatatlan?

A French Quarter felnőtt élménypark-jellege leginkább a Bourbon Streeten csúcsosodik ki. Ez a város „buli utcája”, tele kocsmákkal, zenével és féktelen mulatozással. A neve már önmagában is sokatmondó, és a turisták általában el is árasztják. A helyiek viszont nem kedvelik – csak a kommersz turisták keresik fel, akiket elvakít az elképzelt New Orleans-i hangulat. A városlakók „Hányásszag utcának” is nevezik, ami sajnos találó megfogalmazás a túlkapások és az igencsak borsos árak miatt.

Ha viszont valódi helyi hangulatra vágyunk, érdemes inkább Bywaterbe menni, ahol megtalálható az a bizonyos „Local Bourbon Street” – kevesebb turistával, de sokkal hitelesebb élménnyel.

New Orleans az élő zene, a gasztronómia és a kultúrák találkozásának városa. Egy hely, amely egyszerre európai, karibi és amerikai – és amelynek lüktetését élőben kell megtapasztalni! (2024)


Tetszett

A French Quarter sikátoraiban kószálni, ahol minden sarkon élőzene szólt, és az erkélyekről színes muskátlik lógtak a kovácsoltvas korlátokról
A Café du Monde-ban hajnali háromkor forró café au lait-t kortyolgatni és frissen sült beignet-t enni, miközben az utcazenészek jazz-t játszottak
A Garden District villáit csodálni a St. Charles villamos ablakából, ahol az évszázados tölgyfák Spanish moss-szal díszített ágai borultak az utca fölé
A Preservation Hall-ban egy ősi jazz koncerten ülni egy faszéken, ahol a zenészek olyan közel voltak, hogy láttam a szemükben csillogó örömöt
A Frenchmen Street-en bárról bárra járni, ahol minden helyen más stílusú zene szólt, a dixielandtől a funk-ig

Nem tetszett:

A Bourbon Street részegen ordibáló turistái és a ragadós járda éjszaka, ami teljesen ellentétes volt a város igazi hangulatával
A nyári páratartalom miatt néha olyan volt, mintha egy forró zuhanyzóban sétálnék, a ruhám tíz perc után teljesen átázott
A Lower Ninth Ward-ban még mindig látni a Katrina hurrikán pusztításának nyomait, ami szívfacsaró volt
A város egyes részein olyan rossz volt az útburkolat, hogy az autó rugózása szenvedett, és a pocsolyák méretét sem lehetett megbecsülni
A Canal Street környékén este már nem volt túl biztonságos a séta, többször is kellemetlen helyzetbe kerültem


Ami a New Orleans-i életet illeti, az első pár napban nem béreltünk autót, és a külvárosban egy cuki vendégházban laktunk. Vendéglátóink nem is igazán értették, miért akarunk tömegközlekedni... 😅

Be kell valljam, a buszok és villamosok nem túl zsúfoltak – volt, hogy csak mi utaztunk rajtuk. Viszont szuper volt látni és hallani, hogy aki felszáll, rögtön kommunikálni kezd, bárkivel, bármiről. Ez nagyon pozitív élmény volt!

Maga a város csupa élet, zene, önkifejezés, illatok... Itt az amerikai turisták igazán elengedik magukat. 60-70 éves nők, férfiak, párok táncolnak az utcán nappal, énekelnek, buliznak, nevetnek.

Én azt tapasztaltam, hogy nem számít, mi van rajtad, milyen a bőröd színe, hány éves vagy, fiú vagy lány – csak érezd jól magad, és fogadd el a másikat is.

Láttunk szakállas fiút, aki lánynak öltözve olyan hangulatban énekelt, hogy nem lehetett nem megállni hallgatni. A fesztiválon pedig az iskolai csapatok mellett az öregek otthonának lakói is ugyanúgy felvonultak, mint a transznemű táncklubok – féktelen jókedvvel, őrült jelmezekben, együtt ünnepelve az életet.

Hallani a szaxofont, a trombitát, a nagybőgőt egész nap, esténként pedig jazzt hallgatni a pubokban... Ez felemelő volt. (t. é. , 2025)

Szállás

A szállodák többsége a Francia Negyedben és az Üzleti negyedbe (Business District) öszpontosul, de persze vannak jó szálláshelyek a város más részein is. Aki nem ragaszkodik mereven a központi fekvésű, turisták által túlzsúfolt hotelekhez, az príma szálláshelyeket foghat ki villamosvonal mentén az Uptown-ban. Aranyos, hangulatos panziók, hotelek találhatók a Mid-City és a Marigny negyedekben. 

A francia negyedben és a Központi Üzleti Negyedben található számos szálloda a legközpontibb lehetőségek közé tartozik a turisták számára, de a város más részein is találhatók jó szállások. Az Uptownban, a St. Charles Avenue villamosvonal közelében lévő szállodák népszerűek sok látogató körében, míg a Marigny és Mid-City negyedek kisebb szállodái és vendégházai lehetőséget nyújtanak arra, hogy az emberek elmerüljenek New Orleans hangulatában, távol a nagyobb turistaáradatoktól.

Étkezés

A régióra jellemző cajun és kreol éteélspecialistásokat viszinylag jutányosan lehet kipróbálni a francia piacok (French Market), ami a Decatur és a Peter street között található.

A gasztronómia eltér a nagy amerikai átlagtól. Itt a folyami rák (piros, nagy és finom) csípős, tabascós lében főzve készül. Az osztriga leginkább rántva vagy grillezve kerül az asztalra, a helyi harcsa pedig levesben, rántva is népszerű. Az aligátorhús sokkal inkább megtalálható az étlapokon, mint a steak vagy a hamburger.

A jambalaya nagyjából olyan, mint a mi rizses húsunk – isteni! A fánkkal pedig egyszerűen nem lehet betelni – szigorúan 10.000 kalóriányi porcukorfelhővel a tetején...

A sör hideg, a kóla jeges, és itt az utcán is lehet alkoholt fogyasztani – mármint New Orleansban! (T. É., 2025)


"A kulcsszó a cajun és a kreol. Az úgynevezett cajun konyha a Louisianába 250 évvel ezelőtt érkezett francia telepesek sajátja: egyszerű ételek rizzsel, sok zöldséggel, fűszerrel. A kreol konyha az európai mellett afrikai, karib gyökerekkel rendelkezik, gyakran használja a tenger gyümölcseit, mindkettőre jellemző az erős fűszerezés, a csípős ízvilág. Louisiana egyik legismertebb fogása a folyami rák, ami errefelé a helyiek szerint olyan finom, mint sehol máshol a világon. A vidék mocsaras terepe és a Mississippi delta torkollata ideális terepet ad a rákhalászatra, így New Orleans városában is könnyen hozzáférhető a friss “crawfish”, amit a legtöbbször főzve és csípős fűszerezéssel tálalnak.

A jazz szülővárosának két híres tradicionális szendvicse is van. Az egyik az olasz bevándorlók által ismertté tett muffuletta, amely egy kettévágott nagy kerek, szezámmaggal megszórt zsemle, belül sosem látott vastagságban sonka, szalámi, sajt és olivabogyó szeletekkel. A másik a minden sarkon kapható Po-Boy (Poor Boy) szendvics. A ropogós francia bagett általában sült tengeri herkentyűkkel, bárány vagy csirkehússal van töltve, de néha aligátorhúst is tesznek bele. Kifejezetten finom, bár egy-egy szaftosabb verzió esetén érdemes váltóruháról gondoskodni. 2007-től kezdődően egyébként a Po-Boy-nak már saját gasztronómiai fesztiválja is van New Orleans-ban.

Ugyancsak népszerű és mindenhol megtalálható a luisianai kreol konyha jellegzetes étele a gumbó, amit sűrű, csípős rizses levesnek nevezhetünk leginkább, többféleképpen rákból, csirkéből, zöldségből is elkészíthető. A város másik fő attrakciója a teknősbékaleves, amit leginkább egy nagyon sűrű és erős, pörköltekhez lehetne hasonlítani. Sok helyen árulják, de nem kifejezetten olcsó, ugyanis az alapanyagot viszonylag nehéz beszerezni. Elsőre furcsa lehet, hogy számos helyen aligátorból készült ételeket is árulnak. A piaci kifőzdéktől a fehérabroszos éttermekig mindenütt kínálják az aligátorhúst a legkülönbözőbb formákban. Kapható aligátoros virslivel készült hotdog, aligátor omlett, rántott aligátor, szárított-füstölt aligátor húsból készült csemege, szendvicsek és még millió variáció. Az állatvédők megnyugtatása végett: aligátorok tízezrével élnek Luisianában és kontrollált keretek között legálisan fogyaszthatóak.

Már világszerte ismert, de mégis helyi nevezetesség a Tabasco mártás, amit Luisiana állam egyik szigetén gyártanak. A chilipaprikából, sóból és ecetből álló csípős mártás nem hiányozhat egyetlen étterem asztaláról és bolt polcáról sem. Érdekesség, hogy New Orleans városában olyan bolt is működik, ahol több mint százféle csípős mártást kapni. Itt mindenki kiválaszthatja a saját fokozatának megfelelő erősségű csípős szószokat, és kedvére válogathat az ízek közül. New Orleans népszerű édességéről, a pralinéról se feledkezzünk meg. Sok üzlet saját készítésű friss tejkaramellára hasonlító, magvakkal készült pralinét árul, amelyek a vásárlók szeme előtt készülnek el, és igazán finomak. " forrás

K. Susanna fotója

Osztriga - b.e. fotója

Szórakozás

A hivatalos alkoholfogyasztási korhatár Louisianában, mint az Egyesült Államok többi részén is, 21 év. New Orleans-i bárokban ezt szigorúan betartják, de az éttermekben nem annyira szigorú. Azonban, ellentétben az Egyesült Államok legtöbb városával, New Orleans-ban a nyilvános alkoholfogyasztás mindenhol legális, feltéve, hogy az ital műanyag tartályban van (jegyezd meg, hogy a francia negyeden kívül nincsenek tartályokra vonatkozó korlátozások). New Orleans-ban nincsenek „kék törvények” vagy kötelező zárási idők az alkoholt árusító helyek számára, ami azt jelenti, hogy az év bármely órájában, bármelyik napján mindig található hely, ahol alkoholt lehet vásárolni.

Az utcára nyitott alkoholtartállyal is kiléphetsz — de nem üvegben vagy dobozban; hogy elkerüljék a törött üveg és éles fém darabok szétszóródását, a helyi törvények előírják, hogy műanyag poharat használj az utcákon és járdákon. Ezeket helyben „go cup”-oknak hívják, és minden helyi bár biztosít ilyen poharakat, általában egy halom van belőlük az ajtónál, és a biztonsági őr el fogja venni az italodat, mert a bárok felelősségre vonhatóak, ha ezt nem teszik meg. Használj őket, mert a New Orleans-i rendőrség figyeli ezt, különösen a Bourbon Street-en.

Néhány ital híres a hatékonyságáról, például a turisták kedvence, a „Hurricane” (gyümölcspuncs és rum keveréke), amely a Pat O'Brien's bárból származik, de már elterjedt a francia negyedben. Az alkoholfogyasztás azonban nemcsak a mennyiségről szólhat. Népszerű helyi koktélok a „sazerac” és a „Ramos gin fizz”. New Orleansiak a bort is nagyon szeretik.

A sörkedvelők örömmel értesülhetnek arról, hogy a helyi kézműves sörfőzdék száma növekedett New Orleans-ban. Míg az Abita volt a régóta kedvelt választás, az újabb lehetőségek közé tartozik a NOLA Brewing Company, a Port Orleans Brewing és az Urban South. A kisebb sörfőzdék között megtalálható a Zony Mash Brewing Company, a Courtyard Brewery (amely az IPA-kra specializálódott), a Miel Brewery és a Brieux Carre.

A város bárokról szóló top választások listáit megtalálhatod a különböző negyedekkel foglalkozó cikkekben.

Tales of the Cocktail: Egy évente megrendezett esemény minden júliusban a francia negyedben és a CBD-ben, ahol szemináriumok, kóstolók és egyéb programok várják a résztvevőket, a mestercselekedőktől kezdve a hétköznapi koktélkedvelőkig. Van egy „jazz temetés” is a koktél számára, amelyet a legjobb bárkeverők szeretnének látni eltemetve (a korábbi „temetések” között szerepelt a „sex on the beach” és az „appletini”).

Különösen ha alkoholt fogyasztasz (de még akkor is, ha nem), győződj meg róla, hogy sok vizet vagy más alkoholmentes italt iszol a déli hőség és páratartalom elkerülése érdekében.

New Orleans nagyszerű kávéváros. Az Egyesült Államok keleti partjának nagy része kávébabot importál a New Orleans-i kikötőn keresztül, és helyi gyárakban pörkölik őket. A helyiek komolyan veszik a jó kávét, és New Orleans-ban a kávé általában erősebb és ízesebb, mint az Egyesült Államok többi részén. A Café du Monde a francia negyedben valószínűleg a város legnagyobb kávézási helye, amely 1862 óta szolgálja fel a chicoryval készített café au lait-t. A helyi PJ's és CC's kávézóláncok a város szerte kínálnak finom forró és jeges kávéitalokat. Újabb kisebb láncok közé tartozik a Mojo Coffee House, a French Truck Coffee és a Hey Cafe. New Orleans-ban számos helyi kávézó is található; a legjobbak az egyes szekciós cikkekben szerepelnek.

Elter fotója

Elter Karcsi fotója

Jazz klub - K. Susanna fotója


Közlekedés

New Orleansnak jól kiépített tömegközlekedési hálózata van. A francia negyedben a Canal street sarkán, a basin nevű megállóból kiindulva sok irányba közelekdnek buszok. Lpuszban létezik két villamosvonal is.

New Orleasban a taxik nem néznek ki egységesen, mert mind egyéni tulajdonban van. Az alaptarifa némileg eltérő taxikként.

Bérelt autóval a városközpontban nem, de a külvárosokban már nagyon megéri  közlekedni.

Közbiztonság

New Orleansban a közbiztonság nem jó. A turistának nagyon körültekintőnek kell lenni. Ami jó hír lehet az agoodalmaskodó turistának, hogy a bűnesetek nagy többsége New Orleans azon körzeteiben történik, ahová a turisták nem mennek, mert nincs ott semmi nevezetesség. A turistának mindneképpen kerülnie kell a Central City nevű negyedet, és a Back of town körzeteket (7., 8., 9. wards). A St. Louis temetőt csak szervezett csoport tagjaként látogassuk. A Ditto Armstron parkot is jobb kerülni, kivéve ha valami jazz fesztivál van ott. Kerülendő az Iberville körzet a parktól nyugatra. A Francia Negyed a város legbiztonságosabb része azerőszakos bűncselekményeket tekintve. De résen kell lenni a zsebtolvajok miatt. A tolvajok főleg a lerészegedett turistákra vadásznak, hiszen azokat könnyebb kizsebelni. A Francia negyedben éjfél után, és főleg a mellékutcákban lehet veszélyes mozogni. Napközben, este nincs vész. Ne kötözködjünk a bárok kidobó embereivel, mert elég könnyen foganatosítanak testi erőszakot a rendbontókkal szemben. 

A turistáknak nem annyira a bűnözők okoznak kellemetlenséget, hanem a sok kéregetők, a zugárusok. Vannak, akik mindenáron rá akarják erőszakolni a turistát arra, hogy a cipője pucolásra szorul. Előfordulnak mindenféle utcai simlisek, csalók, szóval gyanakodjunk azokra, akik leszólogatnak minket mindenféle ürüggyel. Legjobb azt tettetni, hogy nem is tudunk angolul. A Francia Negyed alsó részén sok a csöves fiatal, akik szintén beszólogatnak, kéregetnek. Egyedül lehetőleg ne sétálgassunk elhagyatott helyeken. Sok a rendőr az utcákon, de ez nem old meg minden közbiztonsági problémát. Az értéktárgyainkra különösen ügyeljünk karneváli időkben (Mardi Gras, Souhern Decadence). Különösen veszélyes kábítőszerárusokkal csencselni. Elvezethetnek a város egy olyan részére, ahol könnyen kirabolhatnak.

Zaruk - T.D. fotója

Bywater negyed - Tilos a belépés. A tilalom megszegőit lelőjük. - T.D. fotója

Egyéb hasznos információk

1. NEW-ORLEANS - TISZTELETBELI KONZULÁTUS - Tiszteletbeli konzul: Herbert Daniel Hughes

  • Cím: 5801 Citrus Blvd, Harahan, LA 70123 - Telefon: 1-504-733-2800 vagy 1-504-835-2942 - E-mail: danny@dannyhughes.com

2. ,, New Orleanst a legészakabbra fekvő karibi városnak nevezik, s párás szubtrópusi, egész évben esős éghajlata van. Az átlaghőmérséklet a januári 10,7 C˚és a júliusi 27,7 C˚ között váltakozik. A Mexikói-öböl partján fekvő város lakói egész évben barátságos, meleg időjárást élvezhetnek." forrás

Látnivalók

Francia Negyed

Francia negyed (French Quarter) egy híres történelmi negyed New Orleans szívében. A negyedet 1788-ban alapították, és azóta is a város kulturális központja. Az itt található épületek jellemzőek a spanyol és francia építészeti stílusokra. Az ikonikus Bourbon Street pezsgő éjszakai életéről ismert, ahol sok bár és klub található.

A Jackson Square, a negyed központi területe, népszerű turisztikai célpont, ahol a St. Louis Cathedral is áll. A katedrális az egyik legöregebb épület New Orleansban, és fontos vallási központ. A francia negyed híres gasztronómiai élményeiről is, különösen a beignets és a jambalaya ételekről.

A Café du Monde a beignets és kávé rajongóinak kedvelt helye. A Bourbon Street mellett a Royal Street is ismert, ahol számos művészeti galéria és antikvárium található. Az Art Deco stílusú épületek mellett a francia negyed sok színes és élénk házszínt is felvonultat.

A negyed hangulata egyedülálló, gyakran élő zenével és utcai előadókkal találkozhatunk. A Mardi Gras ünnepe alatt a francia negyed különösen zsúfolt, mivel itt rendezik meg a híres parádét. A helyi lakosok büszkék a negyed történelmi és kulturális örökségére.

A francia negyed több mint egy évszázada vonzza a látogatókat, akik élvezhetik a vibráló atmoszférát. A történelmi épületek gyakran színpompás erkélyekkel rendelkeznek, amelyek a francia stílusú építkezés nyomait őrzik. A negyed sok szempontból az amerikai Délen található francia hatások élő példája.

A francia negyed mindemellett egy kulturális olvasztótégely is, ahol különböző etnikai csoportok hagyományai keverednek. A negyed labirintusszerű utcáival és tágas udvaraival valóban egy külön világot tár a látogatók elé.

Programlehetőségek

Folyami hajókirándulás

A New Orleans-i folyami kirándulások tökéletes lehetőséget nyújtanak a város és a Mississippi folyó megismerésére.
Érdemes előre foglalni a jegyeket, különösen a turisták által kedvelt időszakokban, hogy biztos helyet kapj.
A kirándulások különböző időtartamúak lehetnek, például rövid 1 órás túrák vagy hosszabb, több órás kirándulások.
Az egyik legnépszerűbb lehetőség a Steamboat Natchez, egy történelmi gőzhajó, amely hagyományos zenét és étkezést kínál.
A Mississippi folyón való hajózás közben gyönyörködhetsz a város panorámájában és a folyó partvidékén.
Sok kirándulás vezet az ipari területeken keresztül, ahol megismerheted a folyó kereskedelmi szerepét is.
Érdemes rétegesen öltözködni, mivel a vízparton a szél hűvösebb lehet, mint a szárazföldön.
Néhány hajótúra vacsorát vagy italokat is kínál, így érdemes érdeklődni a csomagajánlatokról.
A turisták számára érdekes lehet a történelmi narráció, amely sokszor audio guide-on vagy élő idegenvezetőn keresztül érhető el.
Készíts fényképeket a folyóról és a városról, de figyelj a víz és az ég közötti fényviszonyokra.
Tartsd szem előtt, hogy a hőmérséklet és a páratartalom magas lehet, különösen nyáron, ezért igyál sok vizet.
Az árak változóak lehetnek, így érdemes előre tájékozódni a költségekről és a különböző csomagokról.
A hajózás során gyakran látni lehet vadon élő állatokat, mint például madarakat és halakat.
Ha különleges eseményt tervezel, mint például születésnap vagy évforduló, sok hajótársaság kínál személyre szabott szolgáltatásokat.
A hajókirándulás alatt ne felejtsd el követni az utasításokat és a biztonsági előírásokat.
Előnyben részesítheted a délelőtti vagy kora délutáni túrákat, amikor a fényviszonyok a legjobbak a fényképezéshez.
Ha van rá lehetőség, próbálj meg helyi ételeket kóstolni a fedélzeten, mivel sok hajótársaság helyi specialitásokat kínál.
Végül, mindig ellenőrizd az időjárási előrejelzést, hogy elkerüld az esős vagy viharos időjárást, ami befolyásolhatja a kirándulást.

Aligátorlesre épülő mocsári túra

,, Ilyen, szakvezető irányításával bejárható útvonal vezet például Louisiana vízparti élővilága közelébe is, ahol egészen buja, egzotikus környezetben ismerkedhetünk meg a helyi vadvilággal, és amelyre már számos utazási iroda kínál csoportos élménytúrákat. A mocsaras vidék gazdagon vonultatja fel az anakondák, a teknősök, az aligátorok, a kócsagok és az íbiszek állományát, és bár minden napszakban indítanak felfedező expedíciókat, a legszebb és egyben legizgalmasabb, ha éjszaka merészkedünk hajóval a lápos vidékre. Ilyenkor a mocsárból felszabaduló gázelegy miatt, kékes lidércfényben úszik a mocsárvilág." forrás

További beszámolók

A 35°C-os hőségben nekivágtunk felfedezni a híres French Quartert, azaz a Francia negyedet. Ez a nagyváros igazán egyedi hangulattal bír, hiszen spanyol, francia és afro-amerikai hatások formálták az identitását. Bár az 1800-as években Amerika megvásárolta a franciáktól, még ma is erősen érződik az európai atmoszféra az utcákon és a gasztronómiában.

Egy bájos étterembe vittek bennünket, ahol a blues élőben szólt, és az asztal roskadozott a tengeri herkentyűktől – nem is csoda, hiszen itt torkollik a Mississippi a Mexikói-öbölbe, így hatalmas a rák- és haltenyésztés. Kóstoltunk salátákat, Jambalayát, Gumbót, okrát és sok más helyi specialitást, amiknek a nevét is alig tudtuk megjegyezni.

Itt az evés és a főzés önálló művészeti ág, és sokan érkeznek kifejezetten emiatt a városba. De természetesen a zene is meghatározó: New Orleans a blues őshazája, rengeteg híres zenész innen indult el.

Az egész élmény fantasztikus volt!

A turisták által nem látott utca - T.D. fotója

"New Orleans nem csupán a jazz szülőföldje és egy katasztrófa sújtotta övezet, hanem – eddigi tapasztalataim szerint – a világ egyik legboldogabb városa, ahol nem lehet nem mosolyogva végig menni az utcákon. Nem szokásom beskatulyázni vagy mindenféle legilyenebb, legolyanabb jelzőkkel illetni a városokat, országokat ahol eddig megfordultam, de New Orleans-ban (Nola) mégis van valami a levegőben, ami mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Az euforikus vidámság, ami beteríti a város összes utcáját, a pálmafák, az egyedi építészeti stílus, a gyöngyök, na és a zene mind-mind elfeledtetik velünk, hogy a város valaha szinte a földdel volt egyenlő. Mint a legtöbb embernek, aki New Orleansba látogat nekem is az első utam a híres Francia negyedbe vezetett. Útvonalnak pedig a Canal Streetet választottam, ami olyan meghatározó eleme NOLA-nak, mint New Yorknak a Times Square, vagy Miaminak az Ocean Drive.

Canal Street: pálmafák, hotelek, üzletek határolják és az utca képét a jellegzetes építészeti stílusú házak, valamint a Street Carteszik változatossá. A Street Car, ami a helyi villamos, végigvisz a városon egészen a Mississppi folyó mentén, így ha nincs is konkrét úti célunk, akkor is érdemes utazni vele.

Street Car: A Canal Streetről egy jobb kanyarral a Bourbon Streeten találhatjuk magunkat, New Orleans legelbűvölőbb sétálóutcájában. A Bourbon Street azonban nemcsak a turistáktól hemzseg, sok helybeli megfordul itt, ahol a város legjobb éttermeit, klubjait és jazz bárjait találhatjuk.

Bourbon Street: New Orleans azon kevés amerikai városok egyike, ahol legálisan lehet alkoholt fogyasztani az utcákon is. A Bourbon Streeten ezért szó szerint napi 24 órában, házfalakon kívül és belül megállás nélküli buli van. A majd’ 13 háztömbnyi hosszú utcában nonstop dübörög az élő zene, némelyik bárból a kilencvenes évek zenéje, másikból jazz, a következőből napjaink slágerei szólnak esetleg country. És ha már az alkoholnál tartunk, New Orleans slágerét mindenkinek kötelező kipróbálni: a daiquiri bárokat, amelyekkel Mississippit – de legalábbis Dunát – lehetne rekeszteni.

Utcai jazz zenészek: Miután egy daiquirivel a kezünkben belehallgattunk az utcai jazz zenészek hangulatos előadásába (mint amilyenekkel én is úton-útfélen találkoztam), van még egy kihagyhatatlan momentuma a Bourbon Streetnek. A tanácsom, hogy ne csak a lábunk elé nézzünk, hanem a felfelé is. Az erkélyekről a szivárvány minden színében pompázó gyöngyöket dobálnak a(z először gyanútlan) járókelőknek, amiket aztán nemre és korra való tekintet nélkül kötelező viselni a város minden pontján. Az első napot követően már figyeltem én is, és sikerült is egy kisebb gyűjteményre szert tennem, az egyébként a Mardi Gras karneválon elterjedt szokás révén.

Bourbon Street éjszaka: Miután sikerült feltankolni a megfelelő mennyiségű daiquirivel nemcsak a színes gyöngysorokat, de a new orleans-i éjszakát is a nyakunkba vettük és egyik bárból ki a másikba be vonalon végigbuliztuk a Bourbon Streetet." forrás


"A French Quarter (Francia negyed) egészen különleges hangulatát a 19. és 20. században épült, műemlékként funkcionáló házikók és épületek sokasága adja. Habár nincs Eiffel-torony és Diadalív sem, a belvárosban érezhető a hátrahagyott francia kultúra, kis kávézók, a francia piac, de leginkább a francia-kreol leszármazottak formájában. New Orleansban így legalább annyira meg szokott úton-útfélen a francia nyelvvel találkozni, mint az angollal.

St. Louis Cathedral: A negyed ékessége a Jackson Square-en található St. Louis Cathedral, mely az USA legrégebben folyamatosan működő katedrálisa (az 1700-as évek elején tették le az alapjait). Én a környék hangulatát leginkább a katedrálissal szemben található francia kávézóban, a Café du Monde-ban élveztem, ami heti hét napon keresztül napi 24 órában nyitva van és még éjszaka is zsúfolásig tele van.

Cafe du Monde: A vonzereje pedig nem másban, mint a híres francia capuccinójában és az utánozhatatlan francia fánkjában rejlik. A pincérek kedvesek és könnyen lehet, hogy egy magyar felszolgálóba botlunk, mivel a kávézó sok külföldi diákot foglalkoztat.

Francia fánk cappuccinoval: A Café du Monde-tól pár saroknyira, a Mississippi folyóval párhuzamosan épült fel a 18. században a French Market, azaz a Francia Piac, ahol minden beszerezhető, amire csak szükségünk lehet. Gyümölcsök, zöldségek, szuvenírek, bárok, büfék sokasága, na és a bőség zavara az aligátor husi kínálat terén. Ezt nyilván mi sem hagyhattuk ki, és tökéletes vacsora lett a csirke-marha hús keverékére emlékezető aligátor hamburgerből.

French Market: Mivel a Francia negyedet két nap alatt keresztbe-kasul bejártuk, még mindig volt egy szabadnapunk New Orleans-ban, amit Uptownban töltöttünk el. Némi buszozást követően a régi villamosra kell felszállni (amivel élmény volt utazni). Végig utaztunk az egész vonalon így találtuk magunkat az amerikai idill közepében. Kacsalábon forgó paloták, geometriai pontossággal kialakított gyep, boldogan bicikliző gyerekek és műemlékek sokasága fogadott minket. Innen már csak egy lépés a Magazine Street, ami tele van apró butikokkal, kávézókkal, éttermekkel és nem utolsó sorban ez a városnegyed elbűvölő fő utcája.

A városnézésen túl New Orleans és környéke a lehetőségek tárháza. Aki még többre vágyik és van elég bátorsága, bátran befizethet egy szellem-túrára a temetőben, elhagyatott kúriákban, ahol a voodoo boszorkányok, gyilkosok, rablók nyomába eredhetünk, a távoli történelemből fen maradt legendák és szóbeszédek nyomán. Akit pedig a természet vonz, a rengeteg aligátor túra bármelyikén részt vehet, hiszen a New Orleans körüli mocsaras területek hemzsegnek tőlük. Mi is részt vettünk egy hasonló túrán, ahol a mocsaras területek között fellelhető szárazföldek tele vannak elhagyatott temetőkkel, melyeket – mint kreol-francia túravezetőnktől megtudtuk – a mai napig a misztikum ölel körül, és a csónakból a mai napig senki nem mert a szárazföldre lépni azon a területen." forrás


Voltunk mocsártúrán. Krokodilt ugyan nem láttunk – januárban még nem igazán bújnak elő –, de betekintést nyerhettünk a csodálatos élővilágba. Mosómedvék, hódok, pézsmapockok, rengeteg madárfaj és kagylók élőhelyéül szolgál ez a vidék.

A mocsarak mentén sokan életvitelszerűen élnek, vagy hétvégi házuk van. Megtalálhatók itt a nagyon szegényes, egyszerű házak is, de hatalmas, monumentális épületek is.

A gyerekek nyáron simán fürdenek a folyóban, és a mondás szerint az aligátor nem bánt, ha te nem provokálod... Hát, nem tudom... Én azért paráztam.

Az emberek egyszerűek, papucsban, melegítőben járnak, a nők pedig sokszor hajcsavaróval vagy zuhanysapkával mennek bevásárolni, kávézni... Ez nekem furcsa volt.

A Tabasco-gyárba mindenképpen látogasson el, aki erre jár! Maga a gyár is nagyon érdekes, és a parkja gyönyörű! 🌿 A Tabasco illata lengi be a gyár környékét. (t. é. 2025)

Fotóegyveleg

Jackson Square - Elter Karcsi fotója

Helyi ember - T.D. fotó

Marcsi képes beszámolója - Fotók

New Orleans nappal is érdekes


Pestiesen szólva: seggben kissé vállas

K. Susanna fotói

Royal Street - l. j. fotója

l. j. fotója

Vissza az elejére


Jemen_info3

1970. 01. 01. 01:00 |

Földrajz | Időjárás | Történelem | Manapság | A jemeniek | Turista etikett | Jemeni konyha | Fotóegyveleg

Easy rider - Elter Karcsi fotója

Földrajz

Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:

Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.

Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.

Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m  magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.

Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.

Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot. 

Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója

Időjárás és éghajlat

Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.

Történelem

Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg. 

A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.

Részletes:

Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.

Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.

Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.

Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját

Manapság

6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.

Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.

A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)

"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.

Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.

Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.

Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.

Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.

Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás

A jemeniek

Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.

A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:

Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.

Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.

Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:

Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.

Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:

Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:

Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:

Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.

Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:

Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.

Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.

arcok és arctalanok - b.a. fotója

Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója

Ünnepi ruhában - Elter fotója

Turista etikett

Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!

Kerülendő dolgok

Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.

Politika

Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.

Vallás

Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.

Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.

Egyéb

Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.

Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.

Jemeni konyha, gasztronómia

A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).

Főételek:

Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.

Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.

Desszertek:

Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.

Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.

Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.

Egyéb érdekességek:

Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.

Italok:

Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.

Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.

A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.

Fotóegyveleg

Elter Karcsi fotói

Vissza az elejére


« vissza

Kommentek

Petr Huna, 2017. 08. 14. 16:59
Dear Colleagues,

I represent Rentalcars.com, world’s number one car rental online broker in the world, company which along with Booking.com is a part of The Priceline Group (Nasdaq: PCLN).

We prepare free online integrations which you can implement on your website and start earning commission from car rental services.

We work with many leading travel brands e.g. Wizz Air or Skyscanner and a lot of travel blogs find our solution very interesting and generating a lot of additional revenue for them.

Please let me know if you need more information from me.

Kind regards

Petr Huna
Rentalcars.com


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon


Olcsó USA Repülőjegyek Olcsó USA Repülőjegyek
Olcsó repülőjegyek az USA városaiba a Vistánál



SZÁLLÁSFOGLALÁS