-.
Via Drapperie, ahol a középkorban főleg szöveteket, ruhaanyagokat árultak. - c.d. fotója
Lasagne verdi alla bolognese
Bolognában nincs olyan étel, amit bolognai spagetti néven ismernének. Ez az étel valójában egy nemzetközileg elterjedt változata az olasz ragù alla bolognese nevű húsos szósznak, amelyet eredetileg nem spagettivel, hanem tagliatellével vagy más szélesebb tésztával szoktak tálalni. A bolognai konyha hagyományosan a széles tésztákhoz társítja ezt a lassan főzött, gazdag húsos szószt, és az "olasz bolognai spagetti" inkább egy külföldön népszerűsített változat.
Bolognában az igazi autentikus élményt keresők tagliatelle al ragù alla bolognese-t fognak találni, nem spagettivel tálalva.
Varga Gábor fotója
Fő látnivalók:
A sok vörös téglás épület és a rengeteg hangulatos árkád
Az egyetemi városi jellegéből adódó fiatalossága, lazasága
A 98 méter magas torony, a Torre degli Assinelli tetejéről szétnézni
Vasárnap délelőtt a San Stefano templom előtti részen a bolhapiac a macskaköves pflaszteren
A Santo Domenico templom gótikus kápolnái
A Piazza Maggiore esti hangulata, amikor a diákok és helyiek a lépcsőkön üldögélve boroztak és beszélgettek.
A Quadrilatero piaci negyedben kóstolt mortadellás szendvics, amit a boltos extra pisztáciával szórt meg.
A Via Zamboni egyetemi környezetében egy spontán csatlakozás egy diák flashmobhoz.
A Torre degli Asinelli tetejéről nyíló kilátás a vörös tetős városra naplemente idején.
A Mercato delle Erbe-ben talált friss tortellini készítő műhely, ahol élőben nézhettük a készítést.
A Santo Stefano hét templomának békés udvara, ahol egy macska vezetett körbe.
Az Osteria del Sole középkori borozójában elfogyasztott helyi Pignoletto bor.
Az afrikai utcai zugárusok nyomulása, és portékáik unalmas választéka
A Torre degli Assinelli lépcsőháza szűk és sötét, s emiatt némileg nyomasztó benne fel s lemenni
Délidőben templomok zárt kapuival szembesülni
Könnyű hízni a zsíros(ámbár fincsi) mortadellák miatt
A bolognaiak nagyon büszkék a passateli in brodo di carne nevű marhahúsos levesükre, de leves műfajban a magyar konyha bizony megalázóan veri az olaszt
A Piazza San Francesco környékén a turista csoportok hangos tolongása.
A Central Station környékének kétes biztonsága késő este.
A túlárazott gelato a központi téren, ami ráadásul nem is volt igazán krémes.
A Via dell'Indipendenza zsúfoltsága hétvégén, amikor mozdulni sem lehetett.
A buszközlekedés pontatlan menetrendje, főleg az airport shuttle esetében.
A szállásunk melletti kocsma zajos vendégei hajnali háromkor.
A híres Neptune szökőkút körüli felújítási munkálatok miatt alig lehetett fotózni.
"Elutazás előtt azt hallottuk, hogy Bologna egy csúnya iparváros. Aki ezt állítja, az nem járt még Kőbányán, de az biztos, hogy valamiért ez az olasz kisváros kihúzta nála a gyufát. Itt és most cáfolom az összes negatív híresztelést Bolognával kapcsolatban: gyönyörű, romantikus, a belvárosa könnyen bejárható, akár gyalog is. " forrás
Bolognára szerintem három nap bőven elegendő, mivel a nevezetességeket akár egy nap alatt is be lehet járni. Az ünnepi időszakban minden vasárnap van piac, amely nem olyan nagy, mint a pénteki vagy szombati, de így is kellemesen lehet időzni a standok között.
Ha olcsón szeretnétek meleget enni, akkor ajánlom a Camst nevű önkiszolgáló éttermet, amely a piac közelében található (vasárnap zárva tart). A sarkon kihagyhatatlan a Nutelleria! Ha elég egy pizzaszelet, akkor a legjobb választás az Altero lánc, amelynek egyik üzlete a via Indipendenzán, a másik pedig a via Ugo Bassin található (általában 1,50 euróba kerül egy szelet pizza). A San Lucahoz el lehet jutni az árkádok alatt, bár meglehetősen fárasztó séta. Nagyobb élelmiszer szupermarketet (PAM) a via Marconin találhattok, illetve érdemes lehet felfedezni az élelmiszerpiacot a Piazza Maggiore mellett. Hangulatos séta a régi standok között.
Nem véletlenül hívják Bolognát a "vörös városnak", valóban minden a sárga és a terrakotta árnyalataiban pompázik. A város leghíresebb nevezetessége kétségtelenül a Két Torony, amelyek közül az egyik ferdén áll, így nem csak Pisanak van híres ferde tornya Olaszországban. A tornyokba fel is lehet sétálni, ami egy különleges élmény.
Bár néhány óra alatt be lehet járni a várost, úgy érzem, hogy így is csak felszínesen ismertük meg. Az idő elegendő volt arra, hogy átéljük a hangulatát, de a város igazi arcát alig tudtuk felfedezni.
k.p. fotója
Számtalan árkádos épület sorakozik a városban, amelyek Bologna egyik jellegzetességét adják. Ezek az árkádok nemcsak esztétikai szempontból fontosak, hanem praktikus funkciójuk is van: védenek a nagy hőség és az eső ellen. Állítólag ezek az árkádok összesen 38 kilométert is kitesznek, így szinte bárhová el lehet jutni anélkül, hogy nap vagy eső érne minket. Szerintem nagyon ötletes és látványos megoldás, ami abszolút meghatározza a város hangulatát. Persze, körülbelül a nyolcadik fotó után rájöttem, hogy itt akár egész nap is fényképezhetném ezeket, de azért néhány különlegesebbet megörökítettem. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy voltak koszosabb, büdösebb részek is, de a legtöbb helyet tisztán tartották, különösen azokat, ahol kávézók, éttermek vagy üzletek találhatók.
Sokan kérdezték, hogy miért éppen Bologna… hiszen „ott nincs semmi.” Ezt határozottan cáfolnám. A városnak nagyon kellemes hangulata van, széles, karakteres utcái hívogatók, és a rengeteg árkád nemcsak szép, hanem a nyári forróságban is védelmet nyújt a perzselő napsugarak elől.
Bolognát nyugodtan nevezhetnénk az árkádok városának is, hiszen csak a belvárosban több mint 38 kilométernyi árkádsor található. Ezek az árkádos épületek a középkori lakótornyok mellett igazán egyedi karaktert kölcsönöznek a városnak. Ezt nemcsak mi vettük észre, hanem az UNESCO is, amely 2021-ben Bologna árkádjait a világörökség részévé nyilvánította. A védett árkádsorok közé tartoznak például a Via Galliera árkádjai is, amelyeket mi már 2019-ben annyira hangulatosnak találtunk, hogy megelőzve az UNESCO-t, már akkor megörökítettük őket az utókornak, amikor még nem tartoztak a világörökséghez. 😎
Ez a fajta árkádos építészet a középkorban kezdett elterjedni, amikor Bologna növekedése miatt minden helyet igyekeztek maximálisan kihasználni. Így az utcák fölött beépítettek, alul pedig az árkádok alatt fedett, esőtől és naptól védett helyeken zajlott a társadalmi élet és a közlekedés.
Ata fotója
A Wizzair közvetlen járattal repül Budapestről Bolognába,hétfőn és pénteken. A bolognai repülőtérről 15 percenként közlekednek a városközpontba az Aerobus nevű társaság buszai. 5 euró a viteldíj. A busz kb. 20 perc alatt jut el a főpályaudvarig, ami Bologna kellős közepén van. Lehet valamivel korábban a híres térnél (Piazza Maggiore) kiszállni.
Bologna szállásválasztásánál érdemes figyelembe venni, hogy a város történelmi központja, különösen a "Due Torri" (Két Torony) környéke és a Piazza Maggiore térsége rendkívül népszerű a turisták körében. Ez a terület gyalogosan könnyen bejárható, és innen a legtöbb nevezetesség rövid sétával elérhető. A középkori városközpontot jellemző árkádos utcák (portici) különleges hangulatot adnak, és ezek alatt még esős időben is kellemes a séta.
A város egyetemi jellegéből adódóan élénk éjszakai élettel rendelkezik, különösen a Via Zamboni környékén, így ha nyugalomra vágysz, érdemes ettől a területtől távolabb szállást keresni. Ugyanakkor, ha szeretnéd megtapasztalni a város fiatalos lüktetését, akkor ez a környék ideális választás lehet.
Bologna gasztronómiai fővárosként is ismert, így ha a helyi konyha felfedezése fontos szempont, válassz olyan szállást, amely közel van a Quadrilatero negyedhez, ahol tradicionális élelmiszerüzletek és éttermek találhatók.
Közlekedés szempontjából fontos tudni, hogy a történelmi belvárosban korlátozott az autóforgalom, így ha autóval érkezel, olyan szállást érdemes választani, amely parkolási lehetőséget is kínál, vagy a városfalakon kívül található. A városban jól működik a tömegközlekedés, így a központtól távolabb eső szállásokról is könnyen bejuthatunk a belvárosba.
Figyelembe veheted azt is, hogy Bologna nyáron igen meleg lehet, így nem minden szálláshely rendelkezik légkondicionálóval, ami ebben az időszakban fontos szempont lehet a kényelmes pihenéshez.
Bologna történelmi belvárosában (Centro Storico) szigorú forgalomkorlátozás (ZTL - Zona a Traffico Limitato) van érvényben, ahol csak engedéllyel rendelkezők hajthatnak be. A ZTL területén belüli parkolás turistaként szinte lehetetlen, és a szabálytalan parkolás magas bírságot von maga után.
A városfalon kívül találhatók fizetős parkolók (contrassegno blu - kék zónák), ahol általában óradíjat kell fizetni hétköznapokon 8:00-20:00 között, hétvégéken enyhébb szabályozással. A parkolóautomatáknál általában bankkártyával és készpénzzel is lehet fizetni.
Jó megoldás lehet a P+R (Park and Ride) parkolók használata, mint például a Tanari vagy a Staveco parkoló, amelyek a történelmi központ közelében, de már a ZTL-en kívül helyezkednek el. Innen gyalog vagy tömegközlekedéssel könnyen bejuthatsz a belvárosba.
Ha szállodában laksz, érdeklődd meg előre, hogy biztosítanak-e parkolási lehetőséget vagy van-e megállapodásuk közeli garázsokkal, mélygarázsokkal. Több hotel kínál kedvezményes parkolási lehetőséget a vendégeinek.
Applikációk, mint a EasyPark vagy a MyCicero segíthetnek a szabad parkolóhelyek keresésében és a parkolási díj fizetésében.
Csúcsidőszakokban és különösen a nagy rendezvények idején (vásárok, koncertek) érdemes jóval előbb érkezni, mert a parkolóhelyek gyorsan betelnek.
Fontos megjegyezni, hogy Bolognában sok az egyirányú utca, így GPS használata nélkül könnyen eltévedhetsz, és akaratlanul is behajthatsz a ZTL területére.
Helyi buszközlekedés
A jegyet bármelyik trafikban vagy újságárusnál lehet vásárolni. A jegyet a buszon érvényesíteni kell, mert lebukés esetén bizony 200-300 eurós büntetést is el lehet szenvedni.
Bérelt autóval érdemes nekiindulni a környék felfedezésének. Városi közlekedéshez nem szükséges, csak akkor, ha a szállásunk valahol a városon kívül van.
Bologna éttermeinek kiválasztásához néhány hasznos tanács:
A turisták által leginkább látogatott helyek, különösen a Piazza Maggiore körül található éttermek gyakran magasabb árakat kérnek és nem mindig kínálnak autentikus élményt. Érdemes inkább pár utcával beljebb merészkedni, ahol a helyiek is étkeznek.
Figyelj a nyitvatartási időkre – Bolognában a tipikus ebédidő 12:30-14:30 között, míg a vacsora általában 19:30 után kezdődik. A legjobb helyeken érdemes előre asztalt foglalni, különösen hétvégente.
Keresd a "trattoria" és "osteria" feliratú helyeket – ezek általában családias hangulatú, hagyományos konyhát vivő éttermek megfizethető árakkal. A "Vecchia Bologna" (Régi Bologna) vagy hasonló nevű helyek gyakran autentikus fogásokat kínálnak.
A helyi specialitásokat mindenképp érdemes megkóstolnod: a tagliatelle al ragù (amit külföldön bolognai spagettinek hívnak, de itt szélesebb tésztával készül), tortellini in brodo (húslevesben tálalt töltött tészta), mortadella (jellegzetes helyi felvágott) és lasagne verde (spenótos tésztalapokkal).
Az Il Quadrilatero, a régi piaci negyed tele van kisebb delikátesz boltokkal, ahol remek szendvicseket és helyi termékeket kóstolhatsz. A Via Pescherie Vecchie különösen jó választás gyors ebédre.
A Via del Pratello és a Via San Felice környékén sok, diákok által kedvelt, megfizethető és minőségi étterem található. A Via Zamboni, az egyetemi negyed szintén jó választás, ha kedvező áron szeretnél minőségi ételt enni.
Érdemes megfigyelni, hol étkeznek a helyiek – ha egy étterem tele van olaszokkal, az általában jó jel. Szintén pozitív jelzés, ha az étlapon helyi dialektusban is feltüntetik az ételeket.
A kisebb, család által működtetett éttermekben sokszor nincs kiírva menü az utcán, vagy csak olaszul – ne félj bemenni és érdeklődni, a bolognaiak általában segítőkészek a turistákkal.
Bolognából származik a tortellini. Illik hát a városban kipróbálni. A monda szerint a tortellini kitalálóit Vénusz istennő köldöke (!) ihlette meg. A tagliatelléhez az ötletet Lucrezia Borgia házasságkötéskor viselt hosszú szőke hajzata adta.
"Bologna egyik beceneve a La Grassa, vagyis: A kövér. A gúnynév nem a helyiekre, inkább a város gazdag kulináris hagyományaira utal, vagyis aki itt gyorsétterembe teszi a lábát, az megérdemelné, hogy egyben kelljen végighallgatnia az Eurovíziós dalfesztivál döntőseit 10 évre visszamenőleg. A város legjobb éttermei: Trattoria da Gianni, Osteria L’Infedele, La Brace, amelyek főleg tésztában, és legfőképpen a város büszkeségében, a tortelliniben erősek." forrás
,, Este elsétáltunk a I Re di Napoli étterembe, ahol egy remek kagylótálat (vongole és cozze) és, friss gyümölcsöt élvezhettünk. Később egy igazi olasz fagylalttal fejeztük be a napot a szálloda közelében." forrás
Aji fotója
A bolognai spagetti valójában nem is olasz étel. A második világháború idején az amerikai és brit katonák Bolognában „tagliatelle al ragù”-t ettek, de mivel nem ismerték a pontos nevét, egyszerűen „bolognai spagettinek” nevezték el. Ezt a ragut darált húsból, paradicsomszószból, fokhagymából, kevés zellerből, répából, hagymából és borból készítik, és nagyon lassan, legalább három órán át főzik. Spagettivel viszont nem igazán működik, mert a szósz nem tapad rá megfelelően.
Az osteriák Olaszországban olyan vendéglők, ahol általában kiváló ételeket lehet enni megfizethető áron. Bolognában azonban van egy teljesen egyedi hely, az Osteria del Sole, ahol saját ételt is be lehet vinni, és csak italt kell rendelni. A hely mindig tele van barátkozós helyiekkel, így remek lehetőség a hangulatos beszélgetésekre.
Egy másik népszerű osteria a Broccaindosso, amely különösen finom desszertjeiről híres.
Némi telefon nyomkodást követően elmentünk ebédelni egy eldugott kis utcában lévő étteremhez, ahol csak egy kicsit kellett sorbanállni. Az a baj az online felületekről kinézett "autentikus", "helyi" és "eldugott" éttermekkel, hogy mások is használnak internetet. Az étel finom volt, vastag, sok tojásos tagliatelle tésztából készült bolognait és lasagnát ettünk. (2022) forrás
Mortadellás focaccia (fokáccsá) - l. r. fotója
Ata fotója
Tortellini: A tortellini Bologna egyik legismertebb étele, és a város híres étele. Ez apró, töltött tészta, általában hús- vagy sajttöltelékkel, és általában brokkolival vagy levesben fogyasztják.
Mortadella: A mortadella egy feldolgozott hústermék, amely Bologna egyik legismertebb élelmiszerkülönlegessége. Ez egy nagy, gömb alakú kolbász, amelyet apróra vágva és pirítósra helyezve szolgálnak fel.
Ragù alla Bolognese: A Ragù alla Bolognese egy húsos paradicsomos szósz, amelyet tipikusan tésztafélékkel szolgálnak fel. Ez Bologna egyik legismertebb és legnépszerűbb étele, és a helyiek büszkék a hagyományos elkészítési módjára.
Crescentina: A Crescentina egy lapos, kerek, friss tészta, amelyet tipikusan a helyi piacon szolgálnak fel. A tésztát általában felvágják, és szendvicsként szolgálják fel sajttal, mortadellával vagy sonkával.
Az élelmiszerárak kb. 20-25 százalékkal drágábbak, mint itthon. A bolti sör viszont kétszer annyiba kerül, mint Magyarországon. mgayarországon.
Érdemes meglátogatni a piacot, mert nagyon hangulatos.
Vasárnap a boltok jellemzően zárva tartanak, s legfeljebb néhány nyit ki délelőtt.
A Quadrilatero negyedben sétáltam és nézelődtem, miközben néhány dolgot be is szereztem. Ez a pár utcából álló rész tele van kisboltokkal, ahol helyi termelők kínálják portékáikat. A hangulat fantasztikus, de az árak meglehetősen borsosak – simán el lehetne itt költeni egy kisebb vagyont. Különösen tetszettek a kézzel gyúrt tészták, bár az árak elég magasak voltak, egy kiló akár 35 euróba is kerülhetett. Ráadásul nem is lett volna praktikus a buszon hazafelé összetörni őket.
A legnagyobb benyomást mégis a pisztáciából készült termékek tették rám – rengetegféle változatban árulták, tésztaként, darabosan vagy tört formában.
Aji fotója
A város aztán minket is elnyelt, jártunk a Galleria Cavourban, hosszan nézelődtünk a Quadrilatero környékén, majd betértünk az Eataly csodás, háromszintes üzletébe, ami mindazt tudja, amire nekem alapból szükségem lehet: van benne bor, van benne kávé, van benne delikát, van benne könyvesbolt és van benne történelem.
Az Eatalyról is ejtsünk azért néhány szót. Bár közkedvelt közhely, hogy Bolognában a legjobb az olasz konyha és hogy ez a vidék gasztronómiai szempontból a csúcs Itáliában, ennek kivételesen van alapja. Számtalan világklasszis élelmiszer otthona ez a vidék, említsük csak a parmezánt vagy épp a mortadellát, de a pármai sonkával vagy a modenai balzsamecettel is jó példákat hozhatunk. Az első Eataly egy egykori vermutgyárban létesült Torino mellett, ma már több mint 40 egységük található.
A hosszú nap végén még – engedve a hely szellemének – pasta al ragù alla bolognese került a tányérunkba a hűs árkádok alatt egy újhullámos kifőzdében, majd haza indultunk, hogy a közel 20 kilométer sétát kipihenhesse a lábunk.
(2023) forrás
Bologna igazi egyetemi város, és a diákélet számos bárnak, pubnak és klubnak biztosít állandó vendégkört. Bár júniusban a hallgatók többsége már nincs a városban, vagy csak vizsgázni tér vissza, a turisták ekkor árasztják el Bolognát, így az éjszakai élet sem válik unalmassá.
A legfelkapottabb helyek közé tartozik a Link és a Corto Maltese, amelyek főként a fiatalabb, egyetemistákból és friss diplomásokból álló közönséget vonzzák, hip hop, techno és más aktuális zenei trendekkel. Ha viszont valaki inkább egy nyugodtabb, beszélgetős italozást keres, anélkül, hogy a pulton ugráló tiniket kellene néznie, a belvárosi caffék teraszai tökéletes választást jelentenek – sőt, néha még nagyobb bulit nyújtanak, mint a klubok.
Ata fotói
Bologna közbiztonsága a turisták szempontjából alapvetően jónak mondható, különösen más olasz nagyvárosokhoz képest. Azonban néhány tényezőre érdemes odafigyelni:
Zsebtolvajok – A város főbb turistaövezeteiben, például a Piazza Maggiore környékén, a vasútállomáson és a zsúfoltabb buszokon előfordulhatnak zsebtolvajok. Érdemes odafigyelni a táskákra, értékekre.
Vasútállomás és környéke – Este kevésbé barátságos, mivel előfordulnak kisebb-nagyobb csoportosulások, hajléktalanok és néhány kétes alak. Napközben teljesen biztonságos, de sötétedés után egyedül óvatosabbnak kell lenni.
Diákváros jellege – Bologna egyetemi város, így sok a fiatal, és az éjszakai élet is pezsgő. Ez zajjal és néha kisebb utcai konfliktusokkal járhat, főleg hétvégenként.
Graffitik és enyhe elhanyagoltság – Egyes részeken, különösen a külvárosokban vagy az egyetemi negyedben (Via Zamboni környéke), sok a graffiti és az elhanyagolt épület, ami kissé lehangoló lehet.
Sztrájkok és közlekedési fennakadások – Időnként előfordulnak közlekedési sztrájkok, amelyek érinthetik a helyi buszjáratokat és a vasutat. Érdemes előre tájékozódni, ha Bologna érintett az utazás során.
Esős időben csúszós járdák – Az árkádos utcák alatt a burkolat esőben meglehetősen csúszóssá válhat, így érdemes figyelni a lépteket.
Késő esti nyüzsgés a belvárosban – A diákok és fiatalok miatt a belvárosi bárok és utcák késő estig hangosak lehetnek, ami zavaró lehet, ha valaki nyugodtabb helyen szeretne pihenni.
Érdemes nagyon figyelni a zsebtolvajokra, mert rengetegen vannak! A pályaudvar környéke nem a legbiztonságosabb terület, különösen este nem ajánlott sokáig kint maradni. Elég sok drogossal lehet találkozni a város bizonyos részein, ezért nem árt óvatosnak lenni.
1. Dr. Miliczky Erzsébet, Magyarország tiszteletbeli konzulja
Via Santa Caterina, 55 , 40123 Bologna - Tel./Fax: +39 051-9914536 - E-mail: consolato.bo@gmail.com
2.
A Bologna-i központi turista információs iroda címe a következő: Piazza Maggiore 1/e, 40124 Bologna BO. A nyitvatartása általában minden nap 9:00 és 18:00 óra között van, de érdemes ellenőrizni a hivatalos weboldalukon a pontos nyitvatartási időket, mivel azok változhatnak az évszakok függvényében és ünnepnapokon.
Piazza del Nettuno
(Neptun tere)
A tér középpontjában található a Neptunusz szökőkút, amely a város egyik legfontosabb műemléke és az olasz reneszánsz egyik remeke. A szökőkút 1565-ben készült és Giambologna, a híres olasz szobrász tervezte.
A tér körül számos fontos épület található, például a Palazzo dei Banchi, amely a középkori piacon állt, valamint a Palazzo del Podestà, amely egykor a város legfontosabb hivatali épülete volt. A tér egyik oldalán található az Accursio Palota, amely az önkormányzat székhelye.
A Piazza del Nettuno nagyon élénk és forgalmas hely, amely tele van élettel és aktivitással. A terület körül sok étterem, kávézó és bolt található, amelyek kiváló lehetőséget kínálnak a látogatók számára az olasz konyha és kultúra élvezetére.
Neptun-kút - Ata fotója
Bologna híres bazilikája, amely a világ egyik legnagyobb temploma, egy olyan festményt is őriz, amely Mohamed prófétát ábrázolja. Ez a kép korábban célpontjává vált iszlamista szélsőségeseknek, akik kétszer is megpróbálták elpusztítani a templommal együtt. A biztonsági intézkedések azóta is fokozottak: a bejárat előtt több kommandós autó állt, és a katonai jelenlét szokatlanul erős volt.A bazilikával szemben található szökőkút szobrai már első pillantásra is provokatívnak tűnnek: a nőalakok melléből spriccel a víz, ami egyértelműen erotikus hatást kelt. A szobrász eredetileg nagyobb nemi szervet tervezett Neptunusznak, a központi alaknak, de az egyházi hatóságok tiltakozása miatt végül visszafogottabb méretben ábrázolta. Ugyanakkor egy kis művészi csavarral mégis megőrizte szándékát: a Neptunusz kinyújtott bal kezének hüvelykujja egy bizonyos szögből nézve egy ágaskodó péniszre emlékeztet. Nem volt egyszerű megtalálni ezt a nézőpontot, de amikor sikerült, a látvány valóban meglehetősen egyértelműnek bizonyult.
Bologna egyik klasszikus látnivalója a San Luca bazilika, amelyhez a világ leghosszabb árkádsora vezet, a város melletti, 300 méter magas dombra, közel 4 kilométeren át, 666 árkád kanyarodik fel, hogy a kápolnában őrzött szent szobra esőben és tűző napsütésben is sértetlenül vándorolhasson, ha épp úgy hozza úri kedve vagy a katolikus naptár. Az út, a bolognai árkádokkal együtt, 2021 óta a Világörökség részét képezi.
Ebben a leírásban több csúsztatás is van: egyrészt a város központjából induló út elején egy fia számozás sincs, másrészt arról a legtöbb leírás mélyen hallgat, hogy az út fele hegymenet. Mi persze teljesen felkészülten vágtunk az útnak, hónunk alatt a Ferrero egyik sikertermékét, egy másfél literes Estatea-t szorongatva, némi szőlőt majszolva. (2023) forrás
A leghíresebb a "Két torony", az Asinelli és a Garisenda. Bár mind a kettő meg van dőlve, az alacsonyabbik Garisenda toronyhoz képest a pisai ferdetorony kutyafüle. Konkrétan annyira dől, hogy én nem laknék a szomszédos házban. A magasabbik torony belépődíj ellenében látogatható, melyet előre kell megvásárolni, helyszínen nem lehet. Ezért mikor odamegy az ember, tucatnyi, telefont nyomkodó embert találni a bejárat mellett, akik nem tájékozódtak előre. Pffff, hihetetlen, hogy vannak ilyen emberek.
A mászásról csak annyit, hogy gyötrelmes. Hihetetlen, de a torony 97m magas, amit jó, hogy csak utólag tudtam meg, mert neki sem vágtam volna a kb. 30 emeletnyi mászásnak. Komolyan azt hittem, hogy begörcsöl a lábam és kiköpöm a tüdőmet. Sem klausztrofóbiásoknak, sem tériszonyosoknak nem ajánlott, mert az alsóbb részeken a szűk kőlépcső két fal között halad, később viszont a torony nyitott belsejében falépcsőre vált, ami ráadásul lejt a mélység felé. Összesen talán három pihenő emelet van, ahol a szembejövőket kell elengedni. Aztán kifulladva, leizzadva lehet a rekkenő napsütésben csodálni a panorámát, ami azonban csodálatos. Nemcsak az egész várost, hanem a déli domboldalakra épült középkori villákat és a város egyik jelképének számító, XVIII. századi San Luca templomot is lehet innen látni. Ide érdemes ellátogatni ha időnk engedi, mert az épület is és a kilátás is páratlan. (2022) forrás
Ata fotója
Szerettünk volna felmenni a tornyokba, de az aznapra kiadható jegyek már elfogytak, és csak elővételben, online lehetett megvásárolni őket, így végül lemaradtunk róla. Később jutott eszünkbe, hogy akár a mobilunkon is megvehettük volna… késő bánat. Na de hátha ezzel másoknak segítünk!
--------------------------------------------------
Mivel Bolognáról csak rövid leírásokat mentettem el a telefonomra, végül csak Szent Domonkos síremlékét néztem meg – mint utóbb kiderült, hiba volt. Lett volna még egy-két érdekesség (a faragott barátok kórusa, egy Lippi-festmény, egy Giunta Pisano-feszület, és a kerengőről nem is beszélve). Majd legközelebb. A sír jobb oldalán található, Michelangelónak tulajdonított angyalt azért lefényképeztem – természetesen borzalmasan sikerült.Átsétáltam a Santo Stefano komplexumba. Aztán ott ragadtam. Egyszerűen nem bírtam eljönni. Már az is különleges, hogy három templom bejárata nyílik egy nagyon hangulatos, érdekes formájú térre. Az egész olyan, mint egy labirintus: itt egy kerengő, ott egy kápolna, aztán még egy kerengő, még egy kápolna… hihetetlen. A középkor a gyengém, órákig el tudok nézelődni egy valójában teljesen üres templombelsőben.
Ata fotója
Santuario di Madonna di San Luca
(zarándoktemplom, szentély)
A Santuario di Madonna di San Luca egy híres zarándoktemplom Bolognában, amely a város déli részén, egy domb tetején található. Az impozáns épületet a 12. században alapították, bár a jelenlegi barokk stílusú templom a 18. századból származik. A szentély egyik legkülönlegesebb vonása a hosszú, fedett árkádsor, amely 666 ívből áll, és mintegy 3,8 kilométer hosszú. Ez az árkádsor a Porta Saragozzától egészen a szentélyig vezet, és a világ leghosszabb fedett sétányának számít.
A templom a Szűz Mária tiszteletére épült, és központi eleme egy bizánci stílusú ikon, amelyet a hagyomány szerint Szent Lukács festett. A szentély évszázadok óta zarándokhely, ahol hívők és turisták egyaránt látogatják, különösen a májusi körmenet idején, amikor a Szűz Mária ikonja a városba kerül. A templom belső tere lenyűgöző, gazdag díszítésekkel és gyönyörű freskókkal.
A domb tetejéről fantasztikus kilátás nyílik Bolognára és a környező vidékre. A látogatók gyalogosan, az árkádsoron keresztül vagy autóval is megközelíthetik a szentélyt. A templom nemcsak vallási, hanem kulturális és történelmi szempontból is jelentős helyszín. Az épület előtti tér gyakran ad helyet különböző ünnepi eseményeknek és zarándoklatoknak. Az árkádok és a templom összessége 2021 óta a világörökség része, amely tovább növeli a szentély jelentőségét. A Santuario di Madonna di San Luca egy kihagyhatatlan látnivaló, amely egyszerre kínál lelki elmélyülést és gyönyörű panorámát.
Teatro Anatomico
A Teatro Anatomico Bologna egyik legérdekesebb történelmi helyszíne, amely a 17. században épült az orvostudományi tanulmányok céljából. Ez az anatómiai színház a Palazzo dell’Archiginnasio épületében található, amely a Bologna Egyetem első állandó otthona volt. A faépítményű színház belsejét elegáns, faragott díszítések és szobrok ékesítik, amelyek közül kiemelkednek a híres "Spellato" szobrok, amelyek az emberi testet izomzatra bontva ábrázolják.
A színház központi eleme az a márványasztal, ahol az anatómiai boncolásokat végezték, tanulmányozva az emberi test felépítését. A félkör alakú üléssorok körülölelik a boncolóasztalt, lehetővé téve a hallgatók számára, hogy minden részletet jól láthassanak. Az ilyen jellegű oktatási helyszínek rendkívül ritkák, így a Teatro Anatomico különösen értékes kulturális és tudományos emlék.
A színházat súlyosan megrongálta a második világháború alatt egy bombázás, de később gondosan helyreállították, megőrizve eredeti szépségét. Ma a látogatók számára nyitva áll, és betekintést nyújt a korabeli orvosi oktatás világába. A Teatro Anatomico különleges atmoszférájával és történelmi jelentőségével Bologna egyik legkülönlegesebb látnivalója.
A Teatro Anatomico elnevezésben a "színház" kifejezés arra utal, hogy az épületben az anatómiai boncolásokat nyilvánosan, oktatási céllal tartották, hasonlóan ahhoz, ahogy egy színházi előadás zajlik. A nézőtér félkör alakú elrendezése és a központi márványasztal, ahol a boncolásokat végezték, szintén emlékeztet egy színházra. A hallgatók és orvosok körülülték a boncolóasztalt, hogy jól lássák az eseményeket, miközben az oktató részletesen ismertette az emberi test anatómiáját, mintha egy előadást tartana. Ez a dramatikus és oktatási szempontok összefonódása miatt kapta a hely a "színház" elnevezést.
Archiginnasio di Bologna
Az Archiginnasio di Bologna a város egyik legfontosabb történelmi épülete, amely a 16. században épült, és a Bologna Egyetem első állandó központja volt. Az épületet 1563-ban V. Pius pápa kezdeményezésére hozták létre, hogy egy helyen egyesítse az egyetem különböző karait. Az Archiginnasio homlokzata egyszerű, de belseje gazdag díszítésű, különösen a fő lépcsőház és a nagy előadótermek, amelyeket nemesi családok címerei és freskók díszítenek.
Az épület egyik legnevezetesebb része a Teatro Anatomico, egy fából készült anatómiai színház, ahol a hallgatók a boncolások révén tanulmányozták az emberi testet. Az Archiginnasio gazdag könyvtárral is rendelkezik, amely ma is működik, és több ezer régi könyvet és kéziratot őriz. Ez a könyvtár Olaszország egyik legrégebbi és legfontosabb tudományos gyűjteménye.
Az Archiginnasio belső udvarán két nagy aula található, amelyek egykor az egyetem hivatalos ceremóniáinak helyszínei voltak. Az épület ma is látogatható, és betekintést nyújt a középkori és reneszánsz egyetemi életbe. Az Archiginnasio di Bologna nemcsak az egyetem, hanem a város történetének is jelentős emléke. Az épület a tudomány és a kultúra szimbóluma, amely Bologna akadémiai múltját és hírnevét tükrözi.
Bologna már a kezdet kezdetén belopta magát a szívembe, terrakotta házai, az árkádok alá bekapó fények, a végtelen számú motor, az emberléptékűen elegáns helyiek kavalkádja annyira szépen és egységesen örvénylett, hogy mire beértünk a főtérre, én már egészen otthon is éreztem magam. Kerestem a hasonlítási alapot, hogy mennyire toszkán, van-e benne Róma, érzem ez az északi jelleget, de nem, Bologna valami egészen mást kezdett megmutatni Itáliából, mint amivel addig dolgunk volt.
Nem voltak nagy terveink, inkább csak bóklászni szerettünk volna, kicsit eltévedni, árkádok során bejárni azt, ami a belvárosi részhez tartozik. Ez alapvetően maradéktalanul sikerült is. Először a katedrális oldalában indultunk neki az egyetemi résznek, apróbb templomokba lesve, csodás kapualjakat fotózva.
ráleltünk a Basilica di Santo Stefano előtti térre, jól bele is szerettünk, majd visszaindultunk a belváros irányába, hogy a Via Altabella macskaköveire kiterített, ingatag asztalok hálózatából szőtt teraszok egyikén megebédeljünk. (2023) forrás
A tegnapi nap tanulsága: Bolognába nem érdemes felkészületlenül érkezni. Alaposan megregulázzák itt a lakóautósokat. A nagyobb parkolók mind magasság korlátosak, az utcák meg szűkek és dimbes-dombosak. Egy óra keringőzés után beadtuk a derekunkat, hogy a fizetős lakóautós parkolóba álljunk meg éjszakára. Ott meg zárt sorompót találtunk "teltház" felirattal. Mivel este 9 volt már, nem volt mit veszítenünk, felhívtuk a táblán levő telefonszámot. Szerencsénkre mégis volt még egy hely a számunkra azzal, hogy reggel tovább kell állnunk, mert másnapi foglalásra van fenntartva. Szóval mindenképpen foglaljatok előre helyet, ha erre terveztek lakóautós utat, mert nincs túl sok alternatíva!
https://park4night.com//lieu/86003/
A belvárosi részben csak engedéllyel lehet benzines és diesel autókkal közlekedni, nagyon figyelni kell a ZTL (zona traffico limitato) táblákat.Napközben átálltunk egy külvárosi parkolóba, ahol ugyan látszottak ugyan korábbi autófeltörések nyomai, de nem volt más választásunk, így az összes biztonsági zárat, riasztót bekapcsoltuk és rollerekkel nekiindultunk felfedezni a belvárost.
A központban aztán egy bicikltárolóhoz zártuk a rolikat és gyalogosan jártuk körbe a látnivalókat. Megnéztük a Velencét idéző kis mini lagúnát, de nem vártuk ki a sort, hogy átkukucskáljunk a falba vájt kisablakon ("finestrella"-n). Inkább a sorbanállók feje felett lestünk át, így a látványról nem maradtunk le (spoiler: nem nagy szám), csak fotót nem tudtunk csinálni.A két ferde toronynál (mert ilyen csodával bizony nemcsak Pisa büszkélkedhet!) ittunk egy kávét az egyik kávézó emeleti teraszán. Feltett szándékunk volt, hogy most aztán már tényleg tornyot mászunk, ha már Veronában kihagytuk, de - mint mondottuk Bolognába nem lehet felkészületlenül érkezni. Az Asinelli toronyba az összes jegy elkelt a mai napra, így nem tudtunk felcaplatni a 468 lépcsőjén a magasba. Egyébként itt lehetett volna jegyet foglalni: https://www.bolognawelcome.com/.../Le-due-Torri...
Átsétáltunk a piazza Maggioréra, ahol a legtöbb látnivaló koncentrálódik. A Torre dell’Arengo alatti árkádoknál az íves boltozat alatt suttogtunk egymásnak, mert a különleges akusztikája miatt a másik sarokban is lehet hallani azt, aki az egyik oldalon mond.Bementünk a San Petronio bazilikába, ami nem egy szokványos templom, rengeteg tudományos és kulturális érdekességet lehet itt felfedezni. Ez a világ 15. legnagyobb temploma és a 22 kis árkád mindegyike egy-egy kápolna, mindegyiket más-más család szponzorálta, így nagyon különböző díszítések és stílusok keverednek. Az egyikben pl. óriás méretű Foucault inga leng, ami a Föld tengely körüli forgását hivatott bizonyítani. Egy másikban Mohamed prófétát cincálja szét éppen a Sátán a pokolban egy freskón, ami miatt már kétszer próbálták muszlimok felrobbantani a templomot (és ezért fegyveres őrök vigyáznak azóta is a bejáratnál), a templom közepén végighúzódó, több mint 60 méteres meridián vonal állítólag a legnagyobb zárt térben levő csillagászati eszköz a világon és a 17. században a korszak legpontosabb méréseit tette lehetővé.
Délben persze a gyerekek menetrendszerűen éhen készülek halni, úgyhogy a Da Nella al Montegrappa nevű étterembe ültünk be még épp időben, mert fél óra múlva már teljesen teli volt, sorban küldték el az újabb érdeklődőket. Talán az utazásunk legjobb ételeit ettük itt: helyi szalami válogatást, friggione bolognese-t (ami valójában az eredeti bolognai ragu, és persze más, mint ami a vilagban ekként terjedt el) és tiramisút, mert megérdemeltük. Köszönet #magyarosicsaba a tippért, akinek a szakállas tulaj üzeni, hogy igen jó munkát végzett, mert mióta az ő vlogjában bemutatta az éttermüket nagyon sok magyar fordul meg náluk 🙂
Sajnos az időjárás nem volt kegyes hozzánk, mert egész nap, fázós, nyirkos, ködös idő volt, és ebéd után sem változott ez a helyzet. Így lemondtunk róla, hogy felsétáljunk 3,8 km-t 666 árkád alatt a Santuario Madonna di San Lucához, hiszen kilátás a városra totál esélytelen volt. Helyette kis kerülővel sétáltunk vissza rollerekhez, keresztül az egykori zsidó gettón. De nem ám 20. századi gettóról beszélünk, hanem 16. századiról, mert szegény zsidókat, már akkor is üldözték itt.
Most valahogy nem éreztük, hogy Bologna szívesen lát minket, ezért délután tovább álltunk. De biztos, hogy több potenciál van ebben a városban, és megérdemel majd egyszer még egy esélyt. (2023)
Bologna lenyűgöző hely, amelyet joggal emlegetnek „open air reneszánsz múzeumként”. A város minden szegletében érezhető a történelem és a művészet jelenléte – még a stadion is olyan, mintha egy reneszánsz mester tervezte volna. Ha csak egyetlen helyet látogatnánk meg, a Szent István Bazilika legyen az. Ez az egyedülálló középkori épületegyüttes eredetileg hét, napjainkra azonban négy templomból áll, és kis területen belül sűrítve kínálja a középkor és reneszánsz építészet élményét.A képzőművészet rajongóinak kihagyhatatlan a Pinacoteca Nazionale, ahol Raffaello, a reneszánsz egyik legnagyobb mestere és más neves művészek alkotásai várják a látogatókat. Természetesen a Piazza Maggiore és az Asinelli-torony is kötelező állomások, akárcsak Bologna híres árkádjai, amelyekből mintegy 40 kilométernyi található a városban. A világörökség részévé nyilvánított árkádok nemcsak esztétikai élményt nyújtanak, hanem praktikus védelmet is biztosítanak az időjárás viszontagságai ellen.
A Piazza 8 Agosto tér péntekenként és szombatonként bolhapiacnak ad otthont, ahol autentikus ajándékokat és megfizethető árú szuveníreket találhatunk. Az olasz divat szerelmeseinek érdemes felkeresni a Via Ugo Bassi és a Via Rizzoli környékét, ahol Bologna legjobb üzletei várják a vásárlókat.
A Piazza Maggiore mögött elterülő, labirintusszerű kis utcák tele vannak régi boltokkal és piaci árusokkal, amelyek különleges hangulatot árasztanak. A tér felfedezése után mindenképp érdemes itt bolyongani. Az utcákon sorakozó üzletek sonkát, sajtot és gyümölcsöket kínálnak – például friss málnát, amit a párom (aki viccesen „medvének” becéz) különösen kedvel. Természetesen kapott is belőle.
Késő délután tértünk vissza a szállodába, amely a Firenze nyüzsgő forgatagát idéző szállóval ellentétben szinte kihalt volt. A város is meglepően csendes: az olaszok már a tengerpartokon töltik nyári szabadságukat, a külföldi turisták pedig inkább a toszkán városokat és Velencét keresik fel. Ennek ellenére Bologna konyhája kiemelkedő, akárcsak Firenzében. Az ételek nemcsak ízletesek, hanem gyönyörűen tálaltak is, így itt is remek gasztronómiai élmények várnak.
Bolognában nem garantált, hogy könnyen találsz majd mosdót – még akkor sem, ha éppen nagyon szükséged lenne rá. Jártunk több központi, tisztességes kávézóban, ahol akár 8-10 asztal is ki van rakva, ételt és italt is kínálnak, de amikor kiegyensúlyoznád az input-output arányt, kiderül, hogy nincs WC.A pincérek hozzáállása is meglepő lehet elsőre. Eleinte bunkóságnak tűnt, hogy nem jönnek oda, hiába látják, hogy leültünk. Később rájöttünk, hogy itt teljesen természetes, hogy nekünk kell odaszólni – nincs olyan, mint otthon, hogy ha már addig nem is foglalkozott velünk, de legalább ha szólunk, akkor megkapjuk az étlapot. Itt ez másképp működik, és meg kellett szokni, hogy odaszóljunk vagy intsenek. Ellenben a pénztárosoknál már nehezebb megmagyarázni a helyzetet: mintha szándékosan a legkedvetlenebb és legéletuntabb embereket válogatnák össze, bár ebben hazánk sem áll túl messze mögöttük.
A sziesztáról beszéltem már? Egy borzalmas találmány! Ha Bolognában nem ebédeltél legkésőbb fél kettőig, akkor este fél nyolcig esélytelen meleget kapni. Az éttermek bezárnak délután, még októberben is, amikor már egyáltalán nincs az a fullasztó hőség. Így marad az, hogy „éhesen gyalogolsz kilométereket délután”.
Hiányérzet - Ata fotója
Egy szombati nap alatt sikerült bejárnunk Bolognát, ezt a visszafogott, mégis lenyűgöző középkori várost, amely híres téglavörös épületeiről és terrakotta tetőiről.
A város első látványossága, amivel találkoztunk, a nemrég felújított Scalinata del Pincio és a hatalmas Giardino della Montagnola volt. A parkban, mielőtt belekezdtünk volna egész napos sétánkba, kényelmesen megreggeliztünk a fűben, egy hatalmas tölgy árnyékában. A helyi szupermarketből beszerzett mortadellát és sajtokat élvezve készültünk fel a napra. Ahogy elindultunk a központ felé, váratlanul egy hatalmas vásári forgatagba csöppentünk – kiderült, hogy ez a híres La Piazzola di Bologna, amelyet minden pénteken és szombaton megrendeznek. Bár a piac hangulatos volt, nem időztünk sokáig, gyorsan átvágtunk a tömegen, hogy haladhassunk tovább.
Az április végi tűző napsütés elől az árkádok alatt találtunk menedéket, amelyekből több mint 40 kilométernyi található Bolognában. Ezek nemcsak látványosak, de rendkívül praktikusak is, hiszen szinte bárhova el lehet jutni alattuk. Így értünk el először a Piazza Maggiore térre, amely Bolognában minden látnivalók listájának élén szerepel.
A tér gyönyörű középkori épületekkel van körülvéve: a 14. és 15. században épült paloták mellett itt található a hatalmas Basilica di San Petronio. A közelében áll az impozáns Palazzo Comunale, azaz a városháza, ahonnan már több mint 700 éve igazgatják a várost. A városháza mellett található Neptun híres szobra, a Fontana del Nettuno, amely sajnos ottjártunkkor felújítás alatt volt. A tér különleges hangulata magával ragadó: utcazenészek, bábosok, egyetemisták és turisták teszik igazán egyedivé ezt a helyet. Bár előzetesen kételkedtem benne, hogy ennyire különleges lehet, személyesen megtapasztalva rájöttem, hogy valóban sajátos varázsa van.
A következő célpontunk Bologna jelképéhez, a két híres „felhőkarcolóhoz” vezetett: az Asinelli és Garisenda tornyokhoz, amelyek már az 1100-as évek óta díszítik a várost. A 97 és 48 méter magas tornyok lenyűgöző látványt nyújtanak, és az Asinelli-torony tetejéről még panorámában is gyönyörködhetünk, bár erre most idő hiányában nem volt lehetőségünk.
Túránkat a Santuario di Santo Stefano bazilikánál fejeztük be. Kívülről talán nem tűnik lenyűgözőnek, de belépve azonnal érezhető, hogy ez a hely különleges. A bazilika egy komplexum része, amely eredetileg hét, ma már csak négy templomból áll, és közel ezeréves történelmet ölel fel. A legősibb templom, a Santi Vitale e Agricola, a 4. századból származik, míg a legújabb a 13. századból. Az udvaron található kápolna és kút pedig még ma is használatban van.
Bolognai utazásunk zárásaként elsétáltunk az egyetem főépülete mellett. Ez a világ legrégebbi, 1088-ban alapított egyeteme, amely olyan hírességekkel büszkélkedhet, mint Dante, Petrarca, Kopernikusz vagy éppen Giorgio Armani. Elképesztő belegondolni, hogy itt milyen történelmi és kulturális örökség vesz körül minden hallgatót.
Bologna számomra első látásra szerelem lett. A város árkádjai, vörös épületei és sajátos hangulata könnyen megnyeri az ember szívét. Az olaszok szerint Bologna az ország gasztronómiai központja, és itt a legjobb az életminőség – ezzel teljes mértékben egyet tudok érteni. Ez az első olasz város, ahol el tudnám képzelni a jövőmet.
Bologna történelme rövidenBologna területén már a Kr. e. 11-10. századból származó településnyomokat találtak. Az első várost az etruszkok alapították a Kr. e. 6. században. Később, a Kr. e. 2. században a rómaiak hódították meg a területet, és a várost Bononia névre keresztelték.
Kiváló földrajzi elhelyezkedése és a Via Aemilia út megépítése révén Bologna fontos közúti csomóponttá vált, ami elősegítette gyors fejlődését. A Kr. u. 5. században Petronius püspök idején a város újjáéledt: ekkor épült a Santo Stefano templom, és Petronius azóta is Bologna védőszentje. Róla nevezték el a város szívében álló San Petronio bazilikát.
A későbbi századokban Bologna történelme hányattatott volt. A longobárdok megszállták a várost, amely csak a 11. században nyerte vissza szabadságát. A 12. századra Bologna Európa hét legnagyobb városa közé emelkedett. Ezt az időszakot azonban gyakori konfliktusok jellemezték, különösen Velencével.
A pestisjárványok szintén mély nyomot hagytak a város történetében. A 14. századi járványban körülbelül 30 000 lakos vesztette életét, míg a 16-17. század során Bologna lakossága 72 000-ről 47 000-re csökkent.
A 16. században a város a pápai állam irányítása alá került. Ebben az időszakban számos templom, vallási intézmény és az egyetem új székhelye, a Palazzo d’Accursio épült fel.
1859-ben népszavazás útján Bologna csatlakozott a Szardíniai Királysághoz, és az egyesült Olaszország része lett.
A második világháború komoly károkat okozott a városban, ám a háborút követően Bologna gyorsan újjáépült. Ma Olaszország egyik legsikeresebb városaként tartják számon, gazdag történelmi örökségével és kulturális értékeivel.
Ata fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
úti kritikus, 2018. 08. 23. 08:50
Máté!
A Mindenszentek napja (olaszul: Festa di Tutti i Santi) ünnepnap azaz sok minden zárva van, de persze a turistákra való tekintettel nem minden.
Amúgy az ünnepnapokon Bologna történelmi központja autómentes, és ez roppan hangulatos így.
Taba Máté, 2018. 08. 23. 01:55
Kedves Utikritika!
Október végén november elején szeretnénk Olaszországba utazni! Érdeklődnék, hogy november elsején és a körül milyen ünnepi zárva tartások vannak? Náluk is megáll az élet?
Előre is köszönöm a választ!
Taba Máté
úti kritikus, 2018. 07. 12. 20:33
Nóra!
Szombaton van buszközlekedés, vasárnap nagyon ritkán, a hotel környékéről a központba egyáltalán nincs. Viszont a Hotel Cosmopolitan közlekedtet ingajárati buszt (shuttle bus) a központba, éppen azért, mert a hotel elhelyezkedése eléggé kieső.
Szőke Nóra, 2018. 07. 11. 10:07
Üdvözlöm kedves Tájékoztató!
Szombaton és vasárnap látogatjuk meg Bolognat.
Hotelünk a Hotel Cosmopolitan Bologna lesz.
A hétvégi tömegközlekedés érdekelne.
Köszönettel üdvözlöm
Szőke Nóra