ÚTIKRITIKA.HU / Szicília / Catania








útikritikák


Szicília / Catania

Catania dióhéjban | Tetszett & Nem Tetszett | Vélemények | Közlekedés | Közbiztonság | Étkezés | Vásárlás | Szórakozás | Látnivalók|Strandolás| Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

.

Ata fotója


Catania dióhéjban

  • Catania 2024-es becslés szerint kb. 312 ezres lakosságú (vonzáskörzetével együtt 588 ezres) város Szicília keleti oldalán az Etnától délre. Catania Szicília második legnagyobb városa (Palermo az első), és az ugyancsak Catania nevű tartomány központja. A város partjait a Jón-tenger mossa.
  • Catania az UNESCO kulturális világörökségének a helyszíne, leginkább a Dóm-tér révén.
  • Olasz kiejtése: kátánjá, hangsúly a második szótagon
  • Havi nettó átlagfizetés (2024-ben): 1400 euró (olaszországi átlag: 1610 euró)
  • Egy középkategóriájú étteremben két főnek egy háromfogásos étkezés kb. 54 euróba kerül. Olcsó étteremben egy főétel kb. 12 euróba kerül.
  • A legcsapadékosabb hónapok ezek: január, február, március, október, november.
  • 1 liter benzin (2024. november): 1,77 euró

Fő látnivalók: a katedrális, a Dóm-tér (Piazza del Duomo) az elefántos szökőkúttal, a görög-római színház, paloták, barokk templomok, ókori romok, római amfiteátrum, Ursino kastély (a normann időkből). A nevezetességek java a II. Viktor Emánuel sugárút mindkét oldalán és ahhoz közel vannak. Az óváros viszonylag kis területű.

Ata fotója

Tetszett & Nem Tetszett

Tetszett

  1. Élettel teli lüktető légköre van
  2. Sétálni a Bellini parkban, látni a város felöl az Etnát, általában Catania egy sétálva felfedezős város
  3. Útbaigazításban segítőkészek a helyiek
  4. Nagyon jókat lehet kajálni, pl: pasta alla norma
  5. Gyalogtávolságra vannak egymástól a fő nevezetességek
  6. Nápolyban kaotikusabb a közlekedés, mint Cataniában
  7. Egy néhai bencés kolostor: a Monasterio dei Benedettini, szép és nagy
  8. A helyi halpiac (Piazza Carlo Alberto)
  9. Az Ostello degli Elefanti Hostel tetején van egy rooftop bár, ahova külsősök is bemehetnek, nagyon hangulatos, nagyon szép kilátás (az Etna is látszik), előre foglalni szinte kötelező
  10. A Quaranta cukrászda különlegességei (pl. pisztáciás granitat briós)
  11. A Tratoria Canonicában caponatat enni (ez kb. az ottani lecsó)
  12. Catania leghangulatosabb utcája: a Via del Crociferi

Nem tetszett

  1. Boltokban, vendéglátóhelyeken néha úgy éreztük, hogy át akarnak verni minket
  2. Az ottani taxis hiénák még ravaszabbak, mint a Keletinél lévő kollégáik
  3. Kevesen tudnak angolul
  4. A piacon egy-két szem nagyon vizslatta a táskáinkat, s tán a zsebeinket is
  5. Esténként sok helyen zavaróan sok a szemét
  6. A zebrán átkeléskor nem lehet számítani az autósok könyörületére
  7. Nem vagyok az olasz barokk nagy imádója (bezzeg a gótika!)
  8. A homokos strandjukon (a helyiek Playa-nak nevezik) a sok szemét
  9. Kifogtunk egy vendéglőt, ahol bizony gyatra volt a pizza (Olaszországban!)
  10. A kelet-európai cigány koldusasszonyok jajveszékelése, lehangoló látványa
  11. Az amúgy szebbnél szebb szökőkutakban a sok szemét
  12. Palermo sokkal jobb, mint Catania!!!!

Vélemények

Cataniáról sok mindent lehet mondani, de azt biztosan nem, hogy túlságosan rendezett város lenne. A vasútállomástól a városközpont felé vezető út könnyen sokkolhatja az embert, különösen, ha az Etna hegyi idilljéből érkezik – de aki már barangolt Nápoly kaotikus útjain, sőt esetleg beleszeretett a dél-olasz vadromantikába, az hamar felenged itt is.

Az Etna most is állandó jelenlétet jelent, időnként füstöt ereget, ahogyan a helyiek is. Nem számít, hogy 12 éves gyerekről van szó a halpiacon vagy egy 80 éves papáról, aki a friss tonhallal szemez egy cigarettával a szájában – a vulkán közelsége minden korosztálynak sajátos mediterrán hangulatot ad. Lenyűgöző belegondolni, milyen lehet egy aktív vulkán lábánál élni; mindennapjainknak szinte súlya van emiatt. Catania mintha egy vadabb mediterrán Salzburg lenne, ahol egy laza köpködésért nem kerülünk bajba.

2024-ben sem javult Catania kétes hírneve, de aki nyitott szemmel érkezik, annak biztosan tartogat meglepetéseket. Bár nászutasoknak talán nem a legromantikusabb választás, a város igazi paradicsom street fotósoknak. Minden sarkon ott egy templom vagy szentély, az arcok történeteket mesélnek, a napfelkelte pedig ugyanolyan narancsszínben ragyog, mint a várost körülvevő citrusligetek.

És a WizzAir-járatok jegyárai kedvezőek – különösen akkor, ha egy látványos kitérőt tesznek az Etna fölött. Egy ilyen látvány helikopterrel kb. 280 euróba kerülne, de a mi pilótánk szerencsére „jó fej” volt, így a vulkán közelsége extra élményt adott az útnak.


Sokan lenézően beszélnek Cataniáról, de három-négy napos ott tartózkodás után nyugodtan mondhatom, hogy igazságtalanul. Catania rengeteg élményt kínál: finom ételeket, széles és jól megtervezett sugárutakat, omladozó sikátorokat, görög színházat, egy részben megmaradt római amfiteátrumot, egy 13. századi várat, modern metrót, és látványos barokk építészetet. Az egyetlen talán csalódást keltő rész, hogy gyalogosan szinte elérhetetlen a tengerpart – viszont ott magasodik az Etna!

A legmaradandóbb élményem a Via Etnea sugárútja volt. Utánanéztem, hogy vajon mikor épült, mivel egyértelműnek tűnt, hogy egy jelentős esemény, például földrengés vagy az Etna kitörése után alakították ki. Kiderült, hogy a híres földrengés (1693) nyomán született meg. A sugárút hosszan kettészeli a várost, két oldalán gyönyörű barokk palotákkal. Egyetlen „hibája”, hogy nem fut ki a tengerhez. Az egyik végéről az Etna lenyűgöző látványa, a másikról pedig az Elefántos tér (Piazza del Duomo) fogad. Az elefánt pedig nem véletlen, hiszen ez Catania jelképe és a város címerállata.


,, Mivel az időnként ki-kitörő vulkán megkeserítette az ott élők életét, az 1700-as évektől kezdődően különleges rácsozatrendszer segítségével a kiömlő lávát építőanyagként hasznosítják. Ez mindenhol látszik, az épületek és építmények részét képezi, és sajátos külalakot kölcsönöz nekik. Szintén feltűnhet, hogy a városban számos építményt fekete tufából készítették. Egyik érdekes látványossága a Bellini-kertek, amit megcsodáltam. " forrás


A várost hatalmas nyüzsgés uralja, tele üzletekkel, éttermekkel, bárokkal, így bármit is szeretnénk, minden megtalálunk. A közlekedést káosz jellemzi, mint ahogyan szinte minden mást is. De ez Olaszország tekintetében nem meglepő, és amíg kezdetben néha dühítő volt, addig az öt hónap végére sokkal inkább megmosolyogtató volt látni külföldiként.

A buszjáratok közlekedése jó és sűrűnek mondható, bár a menetrend sokkal inkább csak dísznek van. A buszok nagyjából akkor jönnek, amikor kedvük tartja, vagy legalább is ezt a benyomást kelti.


Az út előtt olvasgatott leírásokból az derült ki számomra, hogy elég koszos város, meg úgy általánosságban egész Szicília, este pedig nem célszerű mászkálni. Hát, nem volt mit tenni, a buszállomástól el kellett sétálni a szállásra. Valójában egyáltalán nem veszélyes, teljesen átlagos olasz vidék vagy akár bármelyik európai város sötétben. (Mondjuk a híres-hírhedt szicíliai maffia központját nem ismerem, azért lehet, hogy jó, hogy nem oda tévedtünk be éjszaka 😃.) Amúgy még koszosnak sem mondanám túlzottan (van a világnak számtalan ennél sokkal koszosabb pontja). (l. v., 2023)

Szállás

Ha a központi negyedek közül szeretnének olyat választani, amelyek nem túl zajosak, érdemes a Borgo negyedet, a Kalsa negyedet vagy a San Cristoforo negyedet fontolóra venni. Ezek mind közel vannak a városközponthoz és a főbb turisztikai látványosságokhoz, de csendesebbek a forgalmasabb területeknél.

Fontos megjegyezni, hogy Catania egy nagyváros, és az utazás során előfordulhat, hogy zajosabb környékre kell szállást választaniuk. Ha szeretnének biztosra menni, hogy csendes helyen alszanak, érdemes előre jelezni a szállásadónak vagy az Airbnb fogadónak, hogy fontos számukra a nyugalom, és kérdezni, hogy milyen lehetőségek állnak rendelkezésre.

Ajánlott hotelek:

3 csillagos: Hotel B&B Stesicoro - InHabit City Center ,

4 csillagos: NH Parco Degli Aragonesi Catania , Palace Catania | UNA Esperienze ,

---------------------------------------------------

Szállásunk a Pegaso volt, amit Bookingon előző este nem tudtunk lefoglalni, mert valami rendszerhibát írt (pénz levonta, foglalás nem volt). Ezért személyesen mentünk el, és a 93 euró helyett végül 80-ért kaptuk meg a szobát 2 főre, 2 éjszakára. Nem volt reggeli az árban, de mégis volt. Kétszersült, sütik, gyümölcs, kávé, tea valamint egy teljesen felszerelt konyha állt rendelkezésünkre.(2020)


Pusztulat Cataniában … erről azért lehetne regélni, a 8.3-as minősítésű szállásunk konkrétan egy gettó közepén volt. Hol? Ez a Catania Centrale feletti utcák, amúgy egy köpésre a Bellinitől. Via Opificio konkrétan és a környező utcák.

Én általában kényeskedő nyafogásnak gondolom amikor ilyesmit olvasok valakitől, de ott konkrétan fostam… Foglalt házak, az utcán bandázó, ordítozó. beszívott, részeg, afrikai arcok, drogdílerek akik leszólítanak, székeken üldögelő kurvák, szemét…

Azt gondolom tényleg nem veszélytelen, ahogy bicikliztünk, volt, hogy visszafordultam egy-egy utcából. A Diószegi Sámuel utca a Nyóckerben Champs-Élysées ehhez képest…

Majdnem lekaptak a bicikliről, gyalog szerintem simán kirabolnak.

Komolyabban kellett volna vennem a visszajelzésekbe foglalt figyelmzetetéseket. (V. F., 2024)

Közlekedés

Catania nemzetközi repülőtere (Catania-Fontanarossa - CTA jelzéssel) a várostól délre, a központtól kb. 7 kilométerre található.

Az Alibus néven közlekedő reptéri busz viteldíja egy útra 4 euró.
Ami az élelmiszer vásárlást illeti a Corso Sicilián a van Penny Market és vele szemben egy nagy szupermarket, ahol meleg étel is kapható. Mindkettő egészen közel van a nagy piachoz és hétvégén is nyitva van este 9-ig

A Fontanarossa repülőtér közel van Catania belvárosához, és kényelmes megoldások vannak a városba való bejutáshoz. A repülőtér kijárata mellett jobbra található a buszmegálló, ahol több bódé kínál jegyeket szicíliai városokba. A városi buszokra jegyet a legtávolabbi bódénál tudunk venni. Az aktuális menetrend szerint a buszok 20 percenként indulnak a belváros felé, de a menetrendi pontosság még mindig kiszámíthatatlan, így érdemes nem az utolsó pillanatra hagyni az indulást, ha időben szeretnénk megérkezni a repülőtérre.

A buszmegállóknál elektromos kijelzők mutatják a buszok érkezési idejét, de ezek gyakran pontatlanok – a járművek száma és érkezési időpontja ritkán stimmel. Google Maps tervezési hiányosságai miatt Catania tömegközlekedését nehéz pontosan megtervezni, ezért javasolt offline térképeket letölteni vagy más helyi közlekedési applikációt használni. Több helyi applikáció is elérhető, amelyek segítséget nyújthatnak a buszjáratok követésében.

Cataniában a turista kevéssé tud számítani a helyi tömegközlekedésre. Ugyan van metrójuk, de ez a turistának városnézés szempontjából nem annyira praktikus. Jó, a közlekedési dugók idején gyorsabb, mint a busz. Cataniában nem ajánlatos bérautónkkal közlekedni. Valahol gyorsan le kell tenni, mert a keskeny utcákban idegölő araszolni az autótömegben, s este még rosszabb a helyzet. Cataniában nem könnyű parkolóhelyet se találni, szóval az jár a legjobban, aki nem is jön be a városba autóval.

Utcán szabad taxit leinteni ritkán lehet. Keresni kell drosztot valami forgalmasabb helyen.

A Cataniából való kijutás a számos útfelújítás és lezárás miatt nem volt egyszerű feladat, ezért úgy döntöttem, alkalmazom a Taorminában bevált „kövessünk egy helyinek tűnő autót, hátha kivezet a városból” módszert. És mi lehetne helyibb egy tetőtől talpig megpakolt szemetes autónál? Az elképzelésem helyesnek bizonyult: az út végül valóban kivezetett Cataniából. Arra viszont nem számítottam, hogy a szemetes autó célja inkább a hulladék szétszórása volt, mintsem annak összegyűjtése. A tető nélküli teherautóról a szemét ugyanis folyamatosan repült ki, főleg a szicíliai sebességgel vett kanyarokban – minden kanyarnál az erőhatások révén még több szemét hullott ki. Nem vagyok benne biztos, hogy mire elérte a célállomást, maradt-e bármi az összegyűjtött szemétből, de legalább másnapra is volt bőven munka!


,, Dél körül érkeztem Cataniaba, küszködtem a parkolóhely keresésével. Találtam egyet a kínai negyedben, nagyraktárok és különféle üzletek gyűrűjében. Nagy volt a jövés-menés, de reménykedtem, békén hagynak, még ha zajos utcán is álltam le. Bár a sikátorban járva azért nem volt mindegy. Jó hely, csak távol volt a városközponttól. " forrás


Csak estére értünk Catania városába, és körülbelül fél órát köröztünk, mire találtunk egy parkolóhelyet – végül tilosban. Mivel már este 9 volt, és másnap reggel indulnunk kellett, úgy döntöttünk, hogy ezzel nem foglalkozunk. A parkolási helyzet azonban elképesztően kaotikus: több autót láttunk szabálytalanul parkolni, mint szabályosan (a következő albumban az első képen éppen egy autó hajt be az egyirányú utcánkba…). Este még sétáltunk egy kicsit, hogy minél kevesebb időt töltsünk a hotelszobában, mivel pont az ablakunk alatt volt egy étterem kinti terasza. Szerencsére hajnal 1-kor végül bezártak, így lett egy kis nyugalom az éjszakára.


A siracusai (vagy más buszokra, amik Cataniából indulnak) nem lehet a buszon jegyet venni, hanem az állomástól 2 utcányira lévő irodában.


Közbiztonság

Ha autóval közlekedünk a városon belül, akkor tartsuk zárva az ajtókat, ugyanis történnek néha rablások, amiket motorosok hajtanak végr, főleg ha az autóba bekukkantva látnak valami zsákmányolni valót. Az értékeinket, holmijainkat lehetőleg takarásban tartsuk, pl. a lezárt csomagtérben. Parkoláskor SEMMIT ne hagyjunk az üléseken, s egyéb látható helyeken (sőt a kesztyűtartóban se). A városban sétálva értékeinket tartsuk rejtve, ne tegyük folyamatos közszemlére a mobiltelefont, a fényképezőgépet agy videófelvevőt. Ne legyenek rajtunk értékes ékszerek, óra. Az oldaltáskánk ne legyen az úttest felőli oldalon, mert lekaphatják motoros suhancok. Nagyon ügyesek.

Magányosan ne mászkáljunk kies utcákon, kerüljük a rosszabb negyedeket és a sötétben legyünk körültekintőek. Lényegében azonban mindenhol, bármikor számítani kell rablásra, lopásra. Legyünk óvatosak, ha bármi különös, szokatlan történik körülöttünk, mert ez lehet valami figyelemelterelő csel. Egyébkét nem kell azért folyton félelemmel telve várost nézni, mert a turisták nagy részét nem éri bántódás, baj. Az elemi óvintézkedési szabályokat nem betartó turisták szoktak bajba kerülni.  

Étkezés

Ajánlunk két olyan vendéglőt, amiket a helyiek körében való népszerűség legitimizál. Nem turistásak:

Trattoria dei Sapori - Ez egy kicsi, családi étterem a városközponttól kicsit távolabb, de nagyon népszerű a helyiek körében. Az étterem szolgáltatása egyszerű, de az ételek rendkívül finomak és autentikusak. A menü változatos és olcsó, és mindig friss alapanyagokat használnak a főzés során.

Antica Sicilia - Ez az étterem a városközpontban található, de nem annyira ismert a turisták körében. Az ételek itt is nagyon autentikusak, és a helyiek körében nagyon népszerűek. Az étterem hangulatos és barátságos, és az ételek ízei egyszerűen fantasztikusak. Az étlap kicsit drágább lehet, mint más helyeken, de az árak még mindig elfogadhatóak, és megéri kipróbálni.

Ajánljuk: Savia cukrászda

Cataniában egy különleges étterem, melynek egy része barlang, ahol alul még patak is folyik, és az étellel is meg voltunk elégedve: A Putina Dell’ Ostello.

A Dopo Teatro szendvicsező helyen lóhúsos pisztáciás szendvicset árulnak! Isten mentsen tőle, avagy olaszul: Dio non voglia!

Vásárlás

A cataniai bolhapiacok közül a legjelentősebb és legnagyobb a Piazza Carlo Alberto-n (téren) van, vasárnap kivételével mindennap 8-tól 14-ig, szombaton egész nap. Vásárolhatók élelmiszerek, ruhák, kacatok (sok világmárka-hamisítvány). Neve: Mercato di Piazza Carlo Alberto, avagy Fera 'o Luni (régen csak hétfőn tartották), de a helyiek úgy is nevezik, hogy La Fiera. Vigyázni kell a zsebtolvajokra! Nagyon zsúfolt piac, itt-ott intenzív szagokkal, jobb esetben illatokkal. A helyiek is nagyon szeretik ezt a piacot. Az alábbi kép nem ott készült.

Élelmiszervásárlásra a Corso Sicilián van Penny Market és vele szemben egy nagy szupermarket, ahol melegétel is kapható. Mindkettő egészen közel van a nagy piachoz és hétvégén is nyitva van este 9-ig

Cataniában könnyen olyan érzésed támadhat, mintha az emberek itt állandóan vásárolnának. Bármely napszakban sétálsz a városban, szinte mindenki kezében ott lóg egy szatyor a legújabb szerzeményeivel. Ehhez a főutcán, a Via Etneán található márkák (H&M, Benetton, Zara stb.) bőséges kínálatot nyújtanak. Az árak ugyan nem mindig barátiak, de érdemes figyelni, mert jó akciókat is kifoghatsz.

Tipp: Nézz be a Terranova ruhaüzletbe vagy próbáld ki a Primadonna cipőket, ha valami különlegesre vágysz.

Ha egy finom ebédhez vagy vacsorához keresel hozzávalókat, a legjobb választás a helyi piac, a Fiera (Fiera Luni, Piazza Carlo Alberto), ahol friss zöldségeket és gyümölcsöket kaphatsz kedvező áron. A piac emellett bolhapiacként is működik, így bármire van szükséged, valószínűleg itt megtalálod. A piac általában reggel 9-től kora délutánig, 13 óráig van nyitva. A zsúfoltság miatt érdemes óvatosnak lenni a zsebtolvajokkal szemben.

Egy másik népszerű piac a halpiac, a Pescheria, amely a Dóm tér közelében található, és szintén megér egy látogatást. Itt a friss halak mellett különféle helyi alapanyagokat is beszerezhetsz.

A spórolásban az eurós boltok lehetnek segítségedre, ahol sokféle háztartási cikket is találhatsz, például a Via Matteo Renato Imbrianin vagy a Punto Shoppingban, a Via Delle Medaglie D'oro utcában.

Élelmiszerért érdemes az Eurospin, Decó vagy Simply üzletekbe látogatni, ahol kedvező áron találsz alapvető élelmiszereket.

Ata fotója

Cataniában naponta két nagy piac is működik, amelyek nem csupán egyetlen rövid utcát foglalnak el, hanem szinte végtelen hosszúságban terjeszkednek az utcákon és tereken keresztül. Ezek a piacok egész városrészeket átszövő hálózatot alkotnak, ahol mindig találni valami friss árut.

A piacok élénk kultúrája érezhető az éttermekben és a helyi háztartásokban is. Például Catania nagy piacának környékén gyakorlatilag egyáltalán nincs élelmiszerbolt. A legközelebbi boltig jócskán gyalogolni kellene, így itt nem lehet csak úgy „leugorni” valamiért késő este. Találtunk egy kis üzletet, amely este is nyitva volt, és tejterméket, kenyeret kínált, de a sajt és sonka ára megegyezett a piaci árral. A házigazdánk elmondása szerint mindenki a piacon szerzi be a friss, minőségi alapanyagokat, ezért nem is éri meg nagyobb boltokat nyitni a környéken.

Ajándékbolt - kerámiák - szerecsenek (szaracénok) - V. Jancsi fotói

Szórakozás

Catania Szicília szórakoztató központjának számít, de mivel hétfő volt, csak egyetlen hely tartott nyitva: az Ostello. Itt kipróbáltam Catania híres specialitását, a „cippollinát”. Ez tulajdonképpen egy enyhén édeskés leveles tésztába burkolt finomság, benne prosciutto, mozzarella, paradicsom és különféle zöldségek. Friss és ropogós volt, az édeskés tészta pedig remekül harmonizált a sós töltelékkel. Gyors vacsora után az Ostello felé vettük az irányt. Az Ostello hangulata a budapesti romkocsmákra emlékeztet, azzal a különbséggel, hogy még ilyenkor is kellemesen üldögélhetünk a szabad ég alatt.

Látnivalók

Dóm tér (Piazza Duomo)

A Dóm tér, vagy Piazza Duomo Catania városának központja és legfontosabb tere. A tér Catania város történelmi központjában található, és az egyik legforgalmasabb hely a városban. A Dóm tér körül számos fontos épület található, köztük a Cataniai Székesegyház és a Palazzo degli Elefanti is.

A Dóm tér számos szép barokk épülettel és szoborral rendelkezik, valamint egy hatalmas, nyitott téren, amely kiváló kilátást nyújt a városra. Az egyik fő látványosság a székesegyház, amelynek homlokzata díszes, két toronnyal és Sant'Agata, a város védőszentjének szobrászati ábrázolásával. Az épület belső terei szintén lenyűgözőek, többek között egy aranyozott oltárral és számos festménnyel rendelkeznek.

A tér másik fontos épülete a Palazzo degli Elefanti, amely eredetileg egy középkori erődítmény volt, majd a 18. században átalakították és bővítették. Az épület ma a város polgármesteri hivatalának otthona.

A Dóm tér egyéb látványosságai között szerepelnek a szökőkutak, a kávézók és az éttermek, valamint az utcák és a sikátorok, amelyek a tér körül találhatók. A tér rendszeresen rendezvényeknek ad otthont, például a városi fesztiválok és koncertek számára.

Elefántos szökőkút - Vörös Jancsi fotója

Cataniai székesegyház

A cataniai székesegyház, vagy más néven a Cattedrale di Sant'Agata, Catania város egyik leglátogatottabb és legimpozánsabb épülete. A székesegyház az ősi római városfalak helyén épült, a Piazza del Duomo nevű főtéren található, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a városra és a környező hegyekre.

Az épületet az 11. században építették, majd a következő évszázadokban további átalakításokon és bővítéseken esett át. A székesegyház homlokzata a barokk stílusban épült, és két óriási csipkézett tornya magasodik az épület fölé. Az épület bejárata fölött látható Sant'Agata szobrászati ábrázolása, aki Catania városának védőszentje.

Az épület belseje is rendkívül díszes és impozáns. A szentély ékessége a Sant'Agata ereklyéjével ellátott arany arkangyalokból álló oltár. A székesegyház hatalmas kriptájában állítólag az első keresztény mártírok maradványait őrzik.

Az épület többi része is gyönyörű, köztük a kupola és a mennyezet festményei, az antikolt kőből készült oszlopok, és az oltár mögötti orgona.

A cataniai székesegyház nagyszerű látványosság és az építészet és a vallás iránt érdeklődő látogatók számára is különösen érdekes. A belépés általában ingyenes, és a turisták általában engedélyezik a fényképezést is.

avagy a Szent Ágota székesegyház (Cattedrale di Sant'Agata) - Vörös Jancsi fotója

Benedettini kolostor

A belépés ingyenes, fotózni engedélyezett.

A Benedettini kolostor, vagy más néven a Monastero dei Benedettini, Catania városának egyik legfontosabb műemléke, amely a 18. században épült. Az épület az UNESCO Világörökség része, és az egyik legnagyobb barokk kolostor Európában.

A Benedettini kolostor rendkívül nagy épület, területe mintegy 55 000 négyzetmétert foglal el. Az épület belseje és kertjei lenyűgözőek, és egyedülállóak az építészeti és művészeti stílusok keveredése miatt.

Az épület belső része a barokk stílusban épült, és lenyűgöző aranyozott díszítéssel van ellátva. Az épületben két templom található, a San Benedetto és a San Nicolò, valamint számos kapu, termek és udvarok.

Az épület különlegessége a kolostorban található hatalmas könyvtár, amely a világ egyik legnagyobb és legfontosabb barokk könyvtára. A könyvtárban több mint 40 000 kötet található, köztük sok ritka és értékes könyv.

A Benedettini kolostor kertjei is lenyűgözőek, és az olaszországi legnagyobb botanikus kertnek számítanak. Az összesen 5 hektáros területen több mint 500 növényfaj található, köztük számos trópusi növény, valamint sziklakertek, tavak és szobrok is díszítik a kerteket.

t. szabi fotója

Palazzo Biscari

A magántulajdonban lévő Palazzo Biscarit a Paterno Castello családból származó Biscari hercegek számára emeltek. A palota építése a 17. század végén, az 1693-as pusztító földrengés után kezdődött, és csaknem egy évszázadon át tartott. A Palazzo közvetlenül a városfalak (az úgynevezett V. Károly falai) előtt épült, és részben túlélte a földrengést.

a. évi fotója

Halpiac

(La pescheria di Catania)

Vasárnap zárva van!

sz. v. fotója

Hihetetlen pezsgés van ott: az alkudozás hangjai, áruk dicsérete, aggódó és mosolygó arcok, nevetés, viccelődés, szellemes megjegyzések, méricskélés – és kevés turista. A helyiek dialektusa keveredik a délutánra megtelő vendéglők nyüzsgésével, és valószínűleg haltrófeákat is látni, amiket máshol még nem tapasztaltam. A halpiacra vezető kis utcákban és a környező területeken zöldség- és ételpiac is működik, ahol testes férfiak, fiatal tanoncok és néhány kofa sürög-forog. A standokon sajtok, olajok, olajbogyók hatalmas választéka sorakozik, mindezt élénk szicíliai szóáradat kíséri.

Méretes tonhal - i. a. fotója

Strandolás

Itt mást jelent a szabadstrand, mint Észak-Olaszországban vagy Horvátországban, mert a sziklás durván sziklás, a homok pedig sokszor apró kavics, ami szürke, mert vulkanikus. A szabad strandon valóban szabad a világ, azaz semmi szociális dolog nincs, még ha az a város közepén is van. A strandolás Cataniaban nem egyszerű, ha nem egy Lidora fizetsz be. Délre a reptér felé nem mentünk a rossz híre miatt. Az útról nem látod a strandot, Északra pedig a köves részen Acitrezza-ban találtunk egy kis strandot. (2024)

Olvasmányos linkek

"A barokk óváros egyike a legszebbeknek, amit a környéken valaha is láthatunk. Persze itt is találunk olyan helyeket amiket mindenképpen megéri felkeresni, és amiket jobb elkerülni, de ez senkit se tántorítson el attól, hogy inkább a sétákat válassza a felderítésre. A taxi egyébként is jóval drágább és így biztos kimarad egy két érdekesség. Ha tehát eldöntöttük és gyalogosan nézünk szét a városban, akkor érdemes a főtereket egymásra fűzni. A Piazza Stesicoro, a Piazza Universita és a Piazza Duomo egyébként is egymás után következnek, mint bevásárló utcák, végig az Etnea sétálóutca mentén, a Bellini parktól kezdve.

A város hangulatát leginkább az határozza meg, hogy nem kifejezetten turista célpont; megmaradt igazi olasz városnak ahol kevés külföldi szót hallani; így aztán nem árt ha megtanulunk pár hasznos kifejezést olaszul, mielőtt utazunk. A városképet nem csak a bevásárlóutca és a terek alakítják. Catania két gyönyörű barokk templommal is büszkélkedhet, melyek csupán 50 méterre állnak egymástól. " forrás


,, Főtere viszonylag kicsi, mégis elbűvölő, városnézésünk fő kiindulási pontja a Piazza Duomo lehet. A Santa Agata (a város védőszentjéről elnevezett) katedrális is a főtéren található, mely a földrengés alkalmával szintén majdnem teljesen le lett rombolva.

Mindössze pár percnyire a főtértől nézzünk be halpiacára, mely a palermóihoz képest kisebb, de egyáltalán nem elhanyagolandó.

Néhány útikönyvben igen keveset írnak róla, pedig a vulkán lábánál fekvő várost kár lenne mellőzni. Innen nagyon jó a közlekedés, ha vonattal vagy busszal szeretnénk továbbutazni. A reptér mindössze 20 kilométeres távolsága, az Etnára közlekedő buszok és Taorminába, Szirakúzába, Messinába induló vonatok megkönnyítik a turisták dolgát." forrás


,, Amit mindenképpen érdemes kipróbálni, megkóstolni, illetve felkeresni a városba:
Cannolo alla ricotta, a legfinomabbat A Caffeteria Etnea-ban találod (2 €)
Arancino, sült rízsgolyó, többféle ízben, finom, nagyon laktató (1€)
Crispelle con ricotta/ al miele, olajban sült rízsfánk, mézzel, vagy sós ricottáva töltve (10
€/kg)
Pasta alla Norma, a város helyi étele, a padlizsános tészta, kötelező!
Klassz étterem, jó pizzás hely, baráti vacsorák tökéletes helyszíne: Al Vicolo Pizza & Vino
(Via del Colosseo 5/7 )
Apericena, kellemes kiülős, beszélgetős, borozgatós hely: Cantina al Massimo, Via Teatro
Massimo 10, kipróbálandó: Zibibbo, Vino nero, Vino di Mandorla ( 1-2 €)
Monastero dei Benedettini, kolostor, jelenlegi egyetemi campus, (idegenvezetés, 6 €)
Botanikus Kert
Cattedrale di Sant’Agata, főtér, Fontana Amenano, Piazza Duomo
Chiesa di Badia di Sant’Agata, látogatható kupola, pazar kilátás a városra (3 €)
San Giovanni Li Cuti, fekete homokos, sziklás strand" forrás


,, Határozottan jól esett, hogy nem botlottunk lépten-nyomon turistákba. Főleg helyiekkel, vagy északabbról érkező olaszokkal, néha egy-két német és francia turistával találkoztunk. Kivéve Cataniát, ahol már magyarok is voltak. Szemmel láthatóan nem tudták hol vannak, és ettől befeszültek. "Hát itt kávéztunk az előbb, b@zdmeg" - kiáltott fel az egyikük, pont, amikor mellénk értek. Zene volt füleinknek. Ja, nem." forrás


,, A téli Catania különösen családias meg barátságos hely, legalábbis a vendéglátás tekintetében mindenképp. Turista alig, a vendéglátóhelyek alkalmazottai pedig nagyon-nagyon kedvesek. És emiatt, még más olasz városokhoz képest is maximum respect nekik. Ugyan angolul nem beszélnek, de kézzel-lábbal elmutogatva úgyis kapsz valami finomat a tányérodra. Tök mindegy, csak hozzad. Szí szíí, grazie, bene bene. Birra Moretti? Ja, azt legalább értem. De mi a fene az a cipolla, amit annyira emleget, hogy mindenképp bele akarja tenni a paninimbe? Mindegy is, bármit megeszem, hozzad a cipollás paninimet. Egyébként hagyma, újabb olasz szó a repertoáromban. (2017)" forrás

Fotóegyveleg

Teatro Bellini és egy póz a kötelezően emelt fővel - Ata fotója

Fotóegyveleg

m.j. fotója

Vörös Jancsi fotói

Aji fotója

Vissza az elejére


Kommentek

úti kritikus, 2022. 11. 14. 19:43
Jánosnak. Éjfél után nincs busz, hajnali 4:40-kor indul az első busz. Taxizni kell, ami a Catania címtől függően kb. 28 euró körül.


János, 2022. 11. 13. 08:29
Lenne egy kérdésem kedves olvasók és szerkesztők.A gépem éjfél után érkezik a reptérre, lehet már olyankor buszt kapni be a városba, ha nem akkor a taxi mennyibe kerül?


Albert Zsuzsa, 2019. 11. 20. 10:21
Már nincs számozva (457) a reptéri busz. Csak Alibusz néven fut 4 euróért.
Ami az élelmiszer vásárlást illeti a Corso Sicilián a van Penny Market és vele szemben egy nagy szupermarket, ahol meleg étel is kapható. Mindkettő egészen közel van a nagy piachoz és hétvégén is nyitva van este 9-ig


Balázs, 2018. 11. 14. 11:51
A reptéri busz 4 euroba kerül, lehet fizetni bankártyával is.(2018.11.12)
A kijelzőn látszik a repülőjelzés, úgy mint Budapesten a 200E vagy a 100E reptéri buszjáratokon.
Össze-vissza jár, olyan olaszos módon.
Mi reggel 30 percet vártunk rá, ne centizzétek ki!:)


csigasfiu, 2018. 05. 20. 09:24
Ketszer voltam Cataniaban, minden alkalommal egy honapot majusban. Amikor eloszor voltam a kb. 4 kilometer hosszu homokos tengerparton csalodas volt. Koszos volt es semmi sem volt nyitva. Iden azonban talaltam ketto parszakaszt is, amelyek nyitva voltak a napos napokon, es volt etterem, wc, radasul lehetett berelni napernyot es napozoagyat is 4-4 Eur aron. Ami pedig a hab volt a tortan, hogy mind a ketto szakaszt tisztan tartottak. Az egyik a Pyramid Beach Centre a masik kozvetlenul mellette. A Borsellinorol a D jelu busszal lehet eljutni oda, ami 50 percenkent indul, a jegy 1 Eur. A Miramar hotelnel kell leszallni. Radasul latnivalo is akad, mert az ember felett szallnak fel es le a repulogepek.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon


Autóbérlés Szicíliában!!! Autóbérlés Szicíliában!!!
Online autóbérlés a Vistánál
Béreljen autót itthonról online - kellemetlenségek nélkül!




SZÁLLÁSFOGLALÁS