ÚTIKRITIKA.HU / Olasz adriai part








útikritikák


Olasz adriai part

Az olasz adriai tengerpartról dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Szállásválasztás | Strandok | Közlekedés | Étkezés | Vásárlás | Szórakozás | Közbiztonság | Egyéb hasznos tanácsok | Programlehetőségek | Étkezés | További beszámolók|Fotóegyveleg

.

Cavallino strandja szeptember közepén. Na, augusztusban tök más a helyzetkép. - cs. l. fotója

Az olasz adriai tengerpartról dióhéjban

  • Az olasz Adria mintegy 600 kilométeres és Velencétől le Puglia-ig nyúlik el, sík terület, csak nagyon kevés helyen húzódik ki hegy a partra.
  • Átlagos autózás a térségbe Budapestről ezer kilométert jelent.
  • Legismertebb helyek a magyarok körében: Lido di Jesolo, Lignano, Rimini, Bibione, Caorle.
  • Magyarok közül kiknek megfelelő? Csakis kisgyermekes családoknak az egész napos strandolás, homokvárépítés, könnyű tengeri fürdőzés reményében. Romantikára vágyó pároknak nem érdekes, városlátogatóknak lehet jó kikapcsolódás pár napra a kulturális turizmust megszakítva, no de nem augusztusban.
  • A sok száz kilométeres keleti parton vannak homokos és kavicsos strandok is, a hétvégéken, és augusztusban iszonyatosan nagy a tömeg, főleg maguk az olaszok révén; a természetes homokfövennyel megáldott strand kínálkoznak Rimini térségében, vagy a Le Marche partszakaszon Senigallia-nál a Velvet Beach.
  • A tenger jellemzően lassan mélyülő. Bibione-nél pl. 50 métert befelé haladva sincs még mély vízben egy felnőtt.
  • Az olasz Adria északi részén a tenger vize nem átlátszó, és ez nem a homok miatt van így, ez ottani sajátosság, fél méternél már nem látszik a tenger alja, persze ha a vízben sokan vannak az önmagában felkavarja, zavarossá teszi a tengert, valamint az apály és a dagály is befolyásolja, hogy mennyire áttetsző a víz. Az olasz adriai tengernek az átlagosnál alacsonyabb a sótartalma a sok odatorkolló folyó édesvize miatt, az olasz Adriánál a tengervíz tiszta, és kevesebb az alga, mint régen.
  • A fizetős strandokon a belépődíjért a strandoló kap napozóágyat és napernyőt. A szabad strandokat így jelölik: entra libera vagy spiaggia pubblica. A strandoknak nevei vannak és gyakran egyben számozásai is a beazonosítást megkönnyítendő, csak Jesoloban létezik az a szállodai, vagy apartmanházas szolgáltatás, hogy az árban benne van a strandoláshoz szükséges napozóágy és -ernyő használat.
  • Jesolo közel van Magyarországhoz (autóval 690 km. Budapesttől számítva), homokos a tengerpart, nagyon lassan mélyülő a tenger. A tenger egyébként tiszta, normálisan lehet fürdeni benne. Egész Jesolo is tiszta és rendezett.
  • Emilia-Romagna tartomány partjainál van egy kicsi, de annál nevesebb szakasz, amit az olaszok Riviera Romagnola-nak neveznek, jellemző, hogy itt a strandolás mellett nagy a jelentősége az éjszakai életnek; egy következő partszakasz a le Marche sok színvonalas, kék zászlós stranddal, az adriai part Abruzzo szakasza (ide tartozik Pescara kb. 15 kilométeres partszakasza is) kevésbé látogatott felkapott, viszont így vannak jócskán nyugis homokos strandok; lent délen, Puglia tartományban az adriai part nagyon népszerű az olaszok körében, a homok aranyszínű vagy fehér.
  • Nyaranta a velenceiek vaporetto-ra szállnak és a város saját strand szigetét, a keskeny, homokos Venice Lido-t szállják meg. Itt a homok szemcsés, apró-kavicsos.
  • Nem vitás, hogy az utóbbi 10 évben a horvát Adria leelőzte vonzerőben az olasz Adriát; az olasz Adria egyhangúbb, unalmasabb mint a horvát Adria. Az olasz Adria előnye még mindig az, hogy kisgyerekekkel utazó családoknak egyszerűbb a strandolás a sík partokon, a lassan mélyülő tengervízzel; a horvát Adrián kreativitást igényel itt-ott az, hogy a kisgyerekek számára (na és persze maguknak is) komfortossá tegyék a szülők a strandolást. Korábban az olasz Adria előnye volt a divatosabb éjszakai élet, de ez az előny is elveszett, mert ma már a horvát Adria nyaraló településein menőbb a buliélet.
  • Az olasz Adria északi része nyilván népszerűbb a magyarok körében a rövidebb autózás miatt, az olasz Adria középső vagy déli szakasza strandolás szempontjából sokkal többet nem kínál, mint az északi rész, de érdekes lehet azoknak, akik már unják az északi részt és új helyeket akarnak felfedezni, akár több autókázás árán is.
  • Az olasz Adrián a szolgáltatások teljessége többnyire a húsvéti ünnepnapoktól szeptember végégig működik, a legtöbb üzlet, vendéglő októberben bezár, csak kevés tart nyitva egész éven át.

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Cavallino strandja a gyerkőcökkel, vagy Cáorle nem túl zsúfolt és nagyon szép strandja
  2. Az adriai napfelkelték, a napkorong felbukkanása
  3. A 26 fokos tengervíz kellemessége, ritkán esik az eső
  4. Egyszerűbb az egész strandolás, mint a horvát tengerparton
  5. Monfalcone és Miramare, mert főszezonban sem túlzsúfolt
  6. Grado, ami tulajdonképpen egy sziget
  7. Jesolo igenis jó választás kisgyermekes családoknak (vidámparkok, vízi parkok)

Nem tetszett

  1. A strandon az olasz családok hangossága, néha fülsüketítő erővel, még a németeknél is hangosabbak, plusz egyes helyeken még üvölt a hangszóróból is valami
  2. Mezítláb eljutni a vízig miközben a forró homok égeti az ember talpát
  3. A rengeteg árus a strandon: kókuszdió árus, masszázsszolgáltató, afrikai fiatalemberek unalmasan azonos áruválasztékkal, 10 percenként jön valaki és zaklat
  4. A 30 fokban folyton kenegetni kell magunkat napvédőkrémmel
  5. Alkonyat után a szúnyogok (zanzare) offenzívája
  6. A horvát tengerpartnál a tengervíz sokkal szebb
  7. A kóbor kutyák a strandokon
  8. Csaknem minden épület üzletsora monoton módon pizzásból, fagyizóból és szuveníresből áll
  9. A boltokban a sok gagyi ruha és lábbeli

Vélemények

,, Ha Olaszország valódi szépségeit szeretnéd megismerni, akkor messzire kerüld el az olasz Adria-partot. Ha kisgyerekkel akarsz menni egy közeli, nagy homokos tengerpartra és semmi más elvárásod nincs, arra jó. De ettől eltekintve ezek az olcsó tömegturizmus tipikus példái. Ha viszont többet szeretnél, akkor menj le délre, teljesen más világ. (p.l., 2021)


Bibione partja picit tisztább, de borzasztó zsúfolt, és Velencén kívül semmi nincs a közelben. Rimini városa nagyon szép, közel van San Marino, Bologna, Ancona. Nekem Rimini jobban tetszett, Bibione csak egy nyári üdülőhely, míg Rimini régi város.


Amíg kicsik voltak a gyerekeink, addig Jesolo, Caorle, Bibione volt a célállomásunk. A kicsi nálunk 8éves volt amikor Riminiig merészkedtünk. Soha többet nem nyaraltunk az Észak-adriai részen. Igaz azóta (20 év alatt) keresztül-kasul bejártuk Olaszországot. Aki adriai tengerpartra vágyik és nem akar messze utazni, annak tökéletes Rimini-Riccione-Cattolica. Aki viszont az igazi Olaszországra vágyik délre megy. (2021)


Feltétlenül kiránduljatok el Caorleba, Gyönyörű óvárosa van, Beleszerettek majd😀. Érdemes elmenni Gradoba, Aquileiaba, Duinoba, csak hogy pàrat említsek. (2021)


Caorle csodálatos...Lignano is bár az kissé húzósabb..de ott is vannak megfizethető appartmanok. (2021)


Rimini egyebkent ugyanaz lenyegeben mind Jesolo. Caorle jo, de draga. Jesolo jo de draga. Bibione jo es olcso. Lignano olcso, de nem tul jo. Grado elmegy, picit draga. Monfalconet felejtsd el, putri, mar bocsanat a kifejezesert.
A trieszti regio (ide tartozik Monfalcone is) teljesen mas jellegu mint a tobbi. Kavicsos, sziklas, gyorsan melyul, gyerekkel alapbol senkinek nem ajanlom. (2021)


Jesolóban a legtöbb szálloda árában benne van a tengerparti kényelem is: minden szobához jár egy napernyő, valamint két napozóágy vagy nyugágy a strand kijelölt részén. Így a part használata lényegében ingyenes azoknak, akik helyi szálláshelyen laknak – csak azoknak kell külön fizetniük, akik máshol szálltak meg. Természetesen akadnak szabad strandok is, amelyek bárki számára elérhetők.

Az utóbbi években egyre több partszakaszt alakítottak ki úgy, hogy a kutyások is jól érezhessék magukat: vannak kifejezetten állatbarát strandrészek, ahol a négylábúak is szabadon élvezhetik a tengert. A szállodák többsége pedig továbbra sem számol fel külön díjat a vendégek által hozott háziállatok után – Jesolo e téren is igyekszik barátságos, nyitott és kényelmes maradni.


"Kedvenc olasz adriai városaim: Jesolo, Bibione, Caorle. Aki nagyvárosi nyüzsgésre vágyik, annak kitűnő választás ez a három város. Bibióné Pineda tökéletes választás lehet azoknak, akik nyugalomra vágynak a nyaralásuk alatt, de egyszer-kétszer szeretnének kirúgni a hámból. A Bibione melletti kisváros nem annyira zsúfolt. Ilyen csendes kis kikötőváros még Porto Santa Margherita, Caorle szomszédságában. A tengerpartok elég zsúfoltak a közkedvelt adriai nagyvárosokban. A szabad strandokon a part elég szemetes, a fizetős részen pedig heringszerűen helyezkednek el a turisták. Én a fizetős strandokat preferálom, mert igaz elég drágák, de legalább tiszták. A szabad strandok többsége meglehetősen elhanyagolt, sajnos nem fordítanak elég gondot a tisztán tartásukra.

A tengerpartokon diszkók, bárok sokasága várja a bulizni vágyó fiatalokat. Az olasz Adrián nagyon sok jó hangulatú bár van. Sziesztaidőben (kb. 13.00-15.00-ig) nincsenek nyitva a boltok. Étteremben nem lehet akármikor ebédelni vagy vacsorázni, nem folyamatos a konyha nyitva tartása. Zsebtolvajok akadnak. Érdemes nagyon résen lenni, ha a parton egy árus odajön hozzánk és nagyon ránk akarja tukmálni az áruját. Sajnos ők sokszor lopnak. Gyerekes családoknak jó program lehet ellátogatni egy állatkertbe, aqua parkba vagy vidámparkba. (Acquasplash & Gulliverlandia – Bibione, Punta Verde Állatkert – Bibione, Aqualand - Jesolo). Lehetőleg ne főszezonban látogassanak el Olaszországba, a turistatömegek miatt. Júniusban és augusztus végén is kiváló az időjárás." (H. Diána,


"Jesolo télen kihalt mint a fene, olyan mint a Balaton. Az üzletek 90 százaléka bezár szeptember végén, mert csak szezonálisan üzemelnek. Nyáron nagyon meg sokan vannak és túl nagy a nyüzsgés. Ez a nyári szezon szempontjából jó dolog, de túlságosan nagy a kontraszt a tél és a nyár között." (K. V.,)


"Jesolo tengerpartja az utóbbi években jelentős változásokon ment keresztül (először 1993-ban jártam ott, majd 2001-ben). A part remekül kiépített, a szállodáknak, apartmanoknak saját strandrészük van (itt nem fizetős a napernyő, napágy), szabad strand is akad egy pár a part mentén. A parton a gyerekeknek játszótér áll a rendelkezésére, a felnőtteknek bárok, mini "éttermek". A tenger lassan mélyülő, tiszta, homokos. Rettenetesen sok a nyaraló ember Jesoloban, nagy a tömeg. Emiatt annyira nem tetszett. Jesolo keleti részén volt a szállásunk, ez a része Jesolonak kicsit „kihaltabb”, esténként a nyugati részen nagyobb az élet, több az üzlet, szórakozási lehetőség." (T. K.)



Szállásválasztás

Nem árt tudni, hogy az olasz Adrián sok szálláshelyen egyáltalán nem adnak gyerekre kedvezményt, még csecsemőre se! Az apartman műfajban nagyon olcsónak minősíthető egy 260-260 euró/hét/4 fős ajánlat, jellemzőbb a 400-450 euró feletti szint.

Tapasztalatom szerint a magyar utazók szívesen választanak apartmant Jesolóban – ezek többségét szombattól szombatig lehet bérelni. A lakások nagy előnye, hogy a háziasszonyok kedvük szerint süthetnek-főzhetnek, bár a legtöbb esetben ágyneműt és törölközőt magunknak kell hozni. A tengerparti kényelmet illetően fontos tudni, hogy nem minden apartman kínál saját napernyős, napágyas partszakaszt – ez a szolgáltatás jellemzően inkább a szállodai csomagokban szerepel. A strandfelszerelés bérlése külön is lehetséges, de egy hétre akár 100 eurót is elkérhetnek érte.

Mi magunk már olyan szálláson is megszálltunk, ahol a bérleti díj tartalmazta a napi három étkezést. A magyar vendégek többsége azonban inkább reggelit és vacsorát választ, mert ez kényelmes és gazdaságos megoldás – főleg nagyobb család esetén jóval olcsóbb, mint étterembe járni. Ugyanakkor az étkezések kötött időrendje miatt kevésbé rugalmas a napirend. Sokak számára ezért vonzóbbak azok a szállodák, ahol csak reggeli van, hiszen így szabadabban lehet alakítani a napot. Ráadásul több helyi étterem is kedvezményt kínál a szállodai vendégeknek, amennyiben van ilyen megállapodás.

Ha valaki nyugodtabb környezetre vágyik, Jesolo Pineta a legjobb választás: fás, csendes, családias. Aki viszont szereti a pezsgést, annak inkább a Piazza Marconi és a Piazza Aurora közötti terület ajánlott. A nyüzsgés után újra csendesebb lesz a világítótoronyig vezető szakasz – ezen a részen egyre ritkább a zajos tömeg. Fontos még tudni, hogy a szállodai árakat gyakran személyenként adják meg, nem pedig szobánként. Ezért érdemes előre rákérdezni, mennyibe kerül pontosan a szoba reggelivel vagy teljes ellátással, az adott vendéglétszámra számolva. (Vali)

Strandok

Lido di Jesolo nemcsak a strandjai és pezsgő hangulata miatt vonzó, hanem gasztronómiai kínálata miatt is – különösen, ha valaki szereti a tengeri finomságokat. A városban számos kiváló halétterem működik, ahol a hagyományos olasz ízek modern konyhatechnológiával találkoznak. Ahogy az észak-olasz tartományokban megszokott, a halételek mellé gyakran kínálnak polentát – ez lehet ropogósra grillezett változat, vagy egy selymesen krémes kukoricakása, amely állagában a krumplipürére emlékeztet.

Egy jól elkészített fritto misto – vagyis ropogósra sült vegyes tengeri herkentyűk – mellé tálalt polenta nemcsak helyi specialitás, hanem igazi élmény az ínyenceknek. Legalább egyszer mindenképp érdemes kipróbálni, mert tökéletesen megtestesíti a térség ízvilágát. Az éttermek többsége szezonális alapanyagokkal dolgozik, így minden fogás friss és aromás – ahogy azt egy tengerparti várostól el is várnánk.

Jesolo

A tengerpart homokos és pár éve egy nagyon szép, hosszú (több mint 10 kilométeres) sétányt építettek ki Jesolo teljes hosszúságában. A strandolás vonatkozásában kalkulálni kell a parkolási díjra is, ha kényelmesen közel akarjuk letenni az autót. Akár 8 euróba is kerülhet egy egész napos parkolás, persze jóval odébb egy mellékutcában szerencsével lehet ingyenes lehetőséget is kifogni. A strandokon vannak a bagnino-k, azaz a strandfelügyelők, akikkel lehet egyezkedni arról, hogy hogy hol és mennyiért kapunk állandó helyet a strandon a turnus idejére. Minden egyes strandnak saját betű- és számjelzése van, amivel be lehet azonosítani az adott partszakaszt.

Rimini

https://utikritika.hu/olaszorszag/olasz_adriai_part/rimini

Bibione

https://utikritika.hu/olaszorszag/olasz_adriai_part/bibione

Közlekedés

Az olasz Adria térségében a parkolás jelentős kihívásokat jelent, különösen a nyári szezonban és a népszerű tengerparti városokban. A legtöbb nagyobb parti város, mint Rimini, Ancona vagy a puglia-i települések történelmi központjaiban korlátozott forgalmú zónák (ZTL - Zona Traffico Limitato) működnek, ahol a belépés csak engedéllyel vagy díj fizetésével lehetséges, és ezek megsértése jelentős bírságot von maga után.

A parkolási díjakat általában színkódokkal jelölik: a kék vonalak fizetős parkolót jelentenek, a fehér vonalak ingyenes vagy lakóhelyieket, míg a sárga vonalak speciális engedélyhez kötött helyeket. A fizetés általában parkolóóráknál történik, ahol be kell írni a rendszámot, és a jegyet az autó műszerfalára kell helyezni. Több városban már mobilapplikációkon keresztül is lehet fizetni, ami kényelmesebb megoldás.

A tengerparti üdülőhelyeken, különösen Riminiben és környékén, nyáron rendkívül zsúfolt a helyzet. A strandok közelében a parkolóhelyek korán reggel elfogynak, és a díjak jelentősen megemelkednek a főszezonban. Sok strand mellett vannak felügyelt parkolók, amelyek ugyan drágábbak, de biztonságosabbak a betörések ellen, ami az Adria vidékén gyakoribb probléma.

A kisebb tengerparti városokban, mint Cesenatico vagy Cattolica, a parkolás valamivel könnyebb, de itt is javasolt a korai érkezés vagy a város szélén található Park & Ride rendszerek használata. Sok szálloda saját parkolót biztosít vendégei számára, bár ez gyakran külön díj ellenében történik. A történelmi városrészekben, mint Bari óvárosában vagy Ancona központjában, az utcák szűkek, és a parkolás gyakorlatilag lehetetlen, ezért itt a városi parkolóházak használata ajánlott. A mediterrán városok jellegzetességeihez hasonlóan itt is fontos, hogy semmilyen értéktárgyat ne hagyjanak a kocsiban, és a parkolás során figyeljék a helyi előírásokat.

Étkezés

Az olasz Adria térségének éttermei sajátos jellemzőkkel rendelkeznek, amelyek jelentősen eltérnek más európai országoktól. A régióban található étteremtípusok sokfélék: a tradicionális trabiccok (régi faszerkezetű halászbódék, amelyeket étteremmé alakítottak) a legegzotikusabb élményt nyújtják, különösen Abruzzo partvidékén, ahol közvetlenül a tenger fölött étkezhetnek a vendégek friss tengeri ételekkel.

Az éttermi kultúra meglehetősen strukturált: az olaszok ritkán fogyasztják el mind a négy fogást (antipasti, primo, secondo, dolce), általában kettő-három fogást rendelnek. A coperto, vagyis asztalköltség 1-5 euró között mozog személyenként, és ez fedezi a kenyeret, olajat és az asztali felszerelést. Ez nem borravaló, hanem kötelező díj. A borravalózás nem kötelező, a legtöbb étteremben 5-10% elegendő, de gyakran csak a váltópénzt hagyják ott a vendégek.

A nyitvatartás sajátossága a délutáni zárva tartás (chiusura pomeridiana) 14:30 és 19:00 között, ami különösen a kisebb tengerparti városokban jellemző. A nyári szezonban a tengerparti éttermek rendkívül zsúfoltak, ezért ajánlatos asztalt foglalni, különösen a hétvégéken. A számlát mindig kérni kell ("Il conto, per favore"), és gyakran a pénztárnál kell fizetni, nem az asztalnál.

A helyi specialitások között kiemelkednek a tengeri ételek: a friss halakból készült brodetto, polipo alla griglia és a különféle frutti di mare fogások. A régióban a Sangiovese bor a leggyakoribb választás, és soha nem isznak cappuccinot étkezés után - csak eszpresszót. Az éttermi személyzet általában professzionális, de kevésbé barátságos, mint Amerikában, és soha nem távolítják el a tányérokat, amíg az asztal minden vendége nem fejezi be az étkezést. A hitelkártyás fizetés gyakran nehézkes a kisebb helyeken, ezért készpénzzel való fizetés ajánlott.

Vásárlás

A magyarok körében is nagyon népszerűek a hétvégi piacok az olasz Adrián. Főleg a gyümölcsöket érdemes piacon venni, mert frissebbek és olcsóbbak, mint a szupermarketekben.


Az olasz Adrián nyaralva a vásárlás egyedi élménnyé válik, ahol a helyi gasztronómiai kincsek felfedezése legalább olyan izgalmas kaland lehet, mint maga a tengerparti pihenés. Az optimális nyaralási költségvetés összeállításához érdemes tudatosan megtervezni a bevásárlást, hiszen a megfelelő boltok kiválasztásával jelentős összegeket takaríthatunk meg, miközben autentikus olasz termékekkel gazdagíthatjuk konyhai repertoárunkat.
A parti üdülőhelyek közelében található kisebb boltok kétségtelenül kényelmesek, ám áraikban ez a kényelem határozottan tükröződik, ezért érdemes a parttól távolabb eső nagyobb szupermarketeket felkeresni. Például a Via Cellina és Via Natisone sarkán található Winner élelmiszerbolt széles választékkal és a parti üzletekhez képest jóval kedvezőbb árakkal várja a vásárlókat, itt egy kilogramm minőségi Barilla tészta, ami otthon a Sparban akár 600 forintba is kerülhet, mindössze 1 euró körüli összegbe kerül.

Az olasz szupermarketek tésztakínálata messze felülmúlja a magyarországi üzletek választékát, akárcsak a kekszek, édes sütemények és reggelizőpelyhek kínálata, amelyek között számos olyan különlegességet fedezhetünk fel, ami hazánkban nem kapható. A húsáruk polcai előtt állva különösen szembetűnő a különbség: a sonkák, szalámik és egyéb olasz specialitások minősége kiemelkedő, bár az árak esetenként a csillagászati jelzőt is kiérdemlik, de egy-egy prémium termék megkóstolása mindenképpen része lehet a gasztronómiai élménygyűjtésnek.

A friss halak és tenger gyümölcsei részleg külön figyelmet érdemel, hiszen itt olyan friss alapanyagokat szerezhetünk be, amelyek a következő pár órában még a tengerben úszkáltak; különösen azoknak lehet vonzó ez a lehetőség, akik szálláshelyükön főzéssel is terveznek. A sajtkínálat szintén lenyűgöző, a parmezán különböző érlelési fokozataitól kezdve a mozzarellákon át a helyi különlegességekig terjed a választék, és bár nem olcsók, az ízélmény mindenképpen megéri a befektetést.

Az igazi gyöngyszemek azonban a zöldség-gyümölcs részlegen vagy még inkább a kisebb helyi zöldségeseknél találhatók, ahol olyan érett és ízgazdag termékekkel találkozhatunk, amelyek ritkán jutnak el Magyarországra. A Via Pegaso végén, a vidámpark közelében található zöldségesnél például olyan kivételesen lédús, édes és aromás sárgabarackot lehet kapni, amilyet itthon évek óta nem tapasztalhatunk, nem is beszélve az érett, hatalmas méretű fügékről, amelyek íze összehasonlíthatatlan a hazai boltokban kapható változatokkal.

A dinnyék választéka legalább öt különböző fajtát ölel fel, és mindegyik ízletesebb, mint amire otthon számíthatunk, ezért mindenképp érdemes legalább egy helyi zöldséges-gyümölcsöst felkeresni a nyaralás során. Fontos praktikus tanács a bevásárlás időzítése: kerüljük el a szombat estéket, különösen a turnusváltások idején, amikor mindenki egyszerre rohamozza meg az üzleteket, ilyenkor ugyanis a polcok kínálata jelentősen megcsappan, és a hatalmas üzletekben is csak lapjával férünk el a többi vásárló között.

Az otthonról hozott alapélelmiszerek és esetleg előre elkészített ételek - mint például a pörkölt vagy más hazai specialitások - segíthetnek a költségek optimalizálásában, főleg ha hosszabb tartózkodásra vagy további nyári programokra is tartalékolni szeretnénk. Ugyanakkor paradox élmény lehet az olasz tengerparton gulyást főzni, mégis, ez a rugalmasság lehetővé teszi, hogy az így megtakarított összeget inkább helyi élményekre, éttermi vacsorákra vagy kirándulásokra fordítsuk, miközben azért megőrizzük a hazai konyha számunkra kedves ízeit is.

A tengerparti nyaralás gasztronómiai élményeinek fontos része lehet néhány helyi specialitás vagy alapanyag hazavitele is, amit szintén érdemes a nagyobb szupermarketekben beszerezni, ahol szélesebb a választék és kedvezőbbek az árak. A közvetlen part menti boltok ugyan kényelmesebbek lehetnek egy-egy váratlan beszerzésre vagy a napi friss pékáru megvásárlására, de a komolyabb bevásárlásokat érdemes a parttól távolabb eső üzletekre tartogatni.

Az olasz Adrián töltött nyaralás során a helyi boltok felfedezése és a regionális specialitások megkóstolása tehát nem csupán praktikus szükségszerűség, hanem a kulturális élmény szerves része is, hiszen a mediterrán konyha alapanyagainak gazdagsága és minősége önmagában is maradandó emlékeket nyújthat a kulináris kalandok kedvelőinek.

Szórakozás

A bibionei vidámpark számomra inkább csalódást jelentett: kevés igazán izgalmas vagy különleges attrakcióval találkoztam, az árakat viszont meglehetősen borsosnak éreztem. Az utazási irodák standjain ugyan kint vannak a szórólapok és kedvezménykuponok – szerdán, hétfőn és pénteken különféle akciókkal, például „egy fizet, kettőt kap” vagy 50%-os kedvezmény –, de ezek sem tették igazán vonzóbbá a programot. Az egész hely zsúfolt, zajos és fárasztó, ráadásul estére szinte lehetetlenné válik a parkolás a környéken.

A gyerekeket persze leköti egy időre, de a felnőttek többsége legfeljebb udvariasságból mosolyog. A retró hangulatú játékok mellett néhány újabb próbálkozás is van, de ezek sem hoznak valódi élményt. A zene túl hangos, a fények vibrálóak, és az egész inkább zavaró, mint szórakoztató. Az esti sétát keresőknek sokkal jobb választás a tengerpart vagy a korzó – ott legalább nyugalom is jár az élmény mellé.

Közbiztonság

Az olasz Adria tengerpartja évtizedek óta a nyaralók kedvelt célpontja, és bár a régió alapvetően biztonságos, mint minden népszerű turisztikai desztinációban, itt is érdemes néhány alapvető óvintézkedést betartani a kellemetlenségek elkerülése érdekében. A tudatos elővigyázatosság jelentősen csökkentheti a problémák kockázatát, miközben lehetővé teszi a gondtalan pihenést.

A strandokon különösen fontos az elővigyázatosság, hiszen a fürdőzés közben őrizetlenül hagyott értéktárgyak vonzó célpontot jelenthetnek a tolvajok számára. A személyes okmányokat, nagyobb összegű készpénzt és értékesebb elektronikai eszközöket lehetőség szerint ne vigyük le a partra, vagy használjuk a legtöbb strandon elérhető széfeket, zárható szekrényeket. Amennyiben ezek nem állnak rendelkezésre, praktikus megoldás lehet a vízálló értéktárolók használata, amelyeket akár úszás közben is magunknál tarthatunk.

A zsúfolt, forgalmas helyeken, piacokon, tömegközlekedési eszközökön és turistalátványosságoknál fokozott figyelemmel kell lennünk táskáinkra, hátizsákjainkra. A zsebtolvajok előszeretettel dolgoznak a figyelemelvonás taktikájával, ezért tanácsos az értékeket testhez közeli, belső zsebekben tárolni, és a táskákat magunk előtt hordani a különösen forgalmas területeken. A tengerparti sétányokon, éttermekben se hagyjuk felügyelet nélkül értékeinket, még akkor sem, ha csak pár percre távozunk.

A szálláshelyek biztonsága kapcsán érdemes megemlíteni, hogy évekkel ezelőtt előfordultak olyan esetek, amikor a tolvajok az éjszaka folyamán felmásztak az első emeleti erkélyekre is, ha nyitva maradt egy ablak vagy teraszajtó. Szerencsére az ilyen típusú besurranásos lopások az utóbbi években jelentősen visszaszorultak, és ma már csak elvétve fordulnak elő a régióban. Ennek ellenére az alapvető óvintézkedések betartása továbbra is ajánlott – a legtöbb apartman és szálloda redőnyökkel felszerelt, amelyeket éjszakára célszerű lehúzni, és természetesen az ajtókat, ablakokat is tanácsos bezárni, amikor nem tartózkodunk a szobában vagy éjszaka pihenünk.

Az olasz hatóságok az elmúlt években jelentős erőfeszítéseket tettek a turisták biztonságának növelése érdekében, különösen a népszerűbb nyaralóhelyeken. A fokozott rendőri jelenlét és a biztonsági kamerarendszerek kiépítése is hozzájárult ahhoz, hogy a bűnözői csoportok tevékenysége visszaszorult. Érdekesség, hogy a régióban megfigyelték azt a tendenciát, hogy a tolvajbandák egy ideig aktivizálják magukat egy-egy területen, majd amikor a hatóságok fokozott figyelmet fordítanak rájuk, évekre eltűnnek az adott nyaralókörzetből, és más területekre helyezik át működésüket.

A parkolás során is érdemes elővigyázatosnak lenni, különösen a forgalmasabb városokban vagy turisztikai látványosságok közelében. Az autóban látható helyen soha ne hagyjunk értéktárgyakat, táskákat vagy elektronikai eszközöket, még akkor sem, ha csak rövid időre távozunk. A lezárt csomagtartó nagyobb biztonságot nyújt, de legjobb, ha az összes értékes holmit magunkkal visszük vagy a szálláson hagyjuk.

A technológia fejlődésével újabb típusú átverések is megjelentek a turisztikai célpontokon. Az online szállásfoglalási csalások megelőzése érdekében csak megbízható, ellenőrizhető forrásból foglaljunk apartmant vagy szállodát, és legyünk különösen óvatosak a gyanúsan kedvező árajánlatokkal szemben. A közösségi hálózatokon megosztott tartalmakkal is körültekintően bánjunk – ne hirdessük nyilvánosan, hogy éppen nyaralunk, és az otthonunk üresen áll.

Fontos hangsúlyozni, hogy ezek az óvintézkedések nem a régió kivételesen veszélyes jellegére utalnak, hanem olyan általános biztonsági tanácsok, amelyeket minden turistacélponton, beleértve a hazai üdülőhelyeket is, érdemes betartani. A Balatonon vagy a hazai városokban is hasonló szabályok vonatkoznak az értékeink védelmére: az ajtók, ablakok bezárása, a strandolás közben értékeink megfelelő elhelyezése ott is alapvető elvárás a biztonságtudatos viselkedés részeként.

Az olasz hatóságok általában segítőkészen állnak a turisták rendelkezésére probléma esetén, azonban a nyelvi akadályok megnehezíthetik a kommunikációt. Hasznos lehet a helyi rendőrség és a magyar konzulátus telefonszámának előzetes elmentése, valamint egy alapvető olasz nyelvű szókincs elsajátítása, hogy szükség esetén legalább a legfontosabb információkat közölni tudjuk. Értékeink elvesztése vagy lopás esetén a rendőrségi jegyzőkönyv felvétele nemcsak a biztosítási ügyintézéshez lehet szükséges, hanem az okmányok pótlásához is.

Egyéb hasznos tanácsok

Az olasz Adria tengerpartján nyaralók számára a parkolás gyakran okoz fejtörést, különösen a főszezon idején, amikor a turisztikai forgalom jelentősen megnövekszik. A régió sajátos parkolási rendszere némi előzetes tájékozódást igényel, hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket és a váratlan bírságokat.
A tengerparti városokban és üdülőhelyeken a parkolóhelyek jól látható színjelzésekkel vannak ellátva, amelyek azonnal tájékoztatnak a fizetési kötelezettségről. A kék vonalakkal jelölt parkolóhelyek minden esetben fizetősek, ahol általában óránként vagy napszakonként meghatározott díjat kell fizetni. Az árak jelentősen eltérhetnek a különböző településeken, sőt akár egy városon belül is, a turisztikailag frekventáltabb helyek közelében értelemszerűen magasabbak a díjak. Ezeken a területeken parkoló automatákat találunk, amelyeknél érméket vagy egyre több helyen bankkártyát is használhatunk a fizetéshez. A kapott parkolójegyet jól láthatóan a szélvédő mögé kell helyezni, hogy az ellenőrök számára könnyen észrevehető legyen. Érdemes megfigyelni a helyi szokásokat, mert egyes településeken léteznek napi vagy akár heti parkolóbérletek is, amelyek kedvezőbbek lehetnek a rövidebb időszakokra váltott jegyeknél.
A fehér vonalakkal jelölt parkolóhelyek általában ingyenesek, bár ez alól is vannak kivételek, ugyanis néhány településen ezeken a helyeken is lehet időkorlátozás, amely általában 1-2 órás tartózkodást engedélyez. Az ilyen típusú korlátozásokat tábla jelzi, és gyakran parkolóórát kell használni, amely mutatja az érkezés időpontját. Az ingyenes parkolóhelyek értelemszerűen hamar betelnek, különösen a népszerűbb strandok és látványosságok közelében, ezért érdemes korán érkezni, hogy biztosan találjunk helyet. Számos nagyobb település a külső övezeteiben "Park and Ride" rendszert működtet, ahol nagyméretű, ingyenes vagy rendkívül kedvező árú parkolókat alakítottak ki, ahonnan tömegközlekedéssel könnyen és gyorsan elérhetjük a belvárost vagy a strandokat. Ezek a megoldások különösen hasznosak lehetnek a hosszabb tartózkodás esetén.
Egyes városokban, különösen a történelmi jelentőségű településeken, mint például Velence környékén, úgynevezett zöld zónákat (Zona Traffico Limitato, ZTL) is találhatunk, ahol a forgalom szigorúan korlátozott, és csak külön engedéllyel rendelkező járművek hajthatnak be és parkolhatnak. Ezeket a zónákat általában kamerákkal ellenőrzik, és az engedély nélküli behajtás jelentős összegű bírságot vonhat maga után. A turisták számára ezért célszerű előre tájékozódni az ilyen korlátozásokról, és inkább a kijelölt parkolóhelyeket választani a zöld zónákon kívül.
A nyári főszezon – június elejétől szeptember közepéig – különösen kritikus időszak a parkolás szempontjából. Ebben az időszakban a turisták száma jelentősen megnő, és a parkolóhelyek iránti verseny is fokozódik. Ilyenkor különösen hasznos lehet a korai érkezés vagy az alternatív parkolási megoldások keresése. Egyes népszerű üdülőhelyeken akár már reggel 9-10 órára betelhetnek a strandok közelében található parkolók, különösen a hétvégéken és ünnepnapokon. A helyi lakosok általában jól ismerik a kevésbé forgalmas, rejtett parkolóhelyeket, így érdemes lehet tőlük is tanácsot kérni.
A nagyobb városokban és turisztikai központokban parkolóházak és mélygarázsok is rendelkezésre állnak, amelyek biztonságosabb és kényelmesebb alternatívát jelentenek az utcai parkolással szemben. Ezek a létesítmények általában 24 órás szolgálattal és kamerarendszerrel védettek, ami nagyobb biztonságot nyújt az autónk és értékeink számára. A parkolóházak díjai természetesen magasabbak, mint az utcai parkolóké, de a hosszabb tartózkodás esetén gyakran kínálnak kedvezményes napi vagy többnapos tarifákat is. Az ilyen típusú parkolási lehetőségek különösen ajánlottak, ha értékesebb tárgyakat is hagyunk az autóban, vagy ha hosszabb időre hagyjuk ott járművünket.
A parkolási rendszer részét képezik a speciális, kijelölt parkolóhelyek is, például a mozgáskorlátozottak számára fenntartott területek, amelyek általában jól megközelíthető, kiemelt helyeken találhatók. Ezek használatához megfelelő engedély szükséges, és jogosulatlan igénybevételük szigorú büntetést von maga után. Az olasz hatóságok általában elismerik a más EU-tagállamokban kiállított mozgáskorlátozott-igazolványokat is, de érdemes előzetesen tájékozódni az aktuális szabályozásról.
Az olasz Adria térségében tehát a parkolás megfelelő tervezést és előrelátást igényel, különösen a nyári időszakban. A helyi szabályok és díjszabások ismerete, valamint az alternatív parkolási lehetőségek feltérképezése jelentősen hozzájárulhat a gondtalan nyaraláshoz és a váratlan kiadások elkerüléséhez.

Programlehetőségek

Jesolóban a gyerekek számára rengeteg izgalmas program kínálkozik – a családosok számára igazi paradicsom ez a hely. Van egy látványos akvárium, ahol egzotikus és különleges halakat lehet megcsodálni; bár személyesen nem jártam benne, sokan áradoznak róla, milyen szórakoztató. Emellett vannak tematikus bemutatók kígyókkal, békákkal és más egzotikus állatokkal, amelyek nemcsak a gyerekeket, hanem a természet iránt érdeklődő felnőtteket is lekötik. A vidámpark és a kalózhajó is népszerű – utóbbi kifejezetten közös családi élmény, amit a felnőttek is élveznek.

A fiatalok számára nyáron több színvonalas szórakozóhely is megnyílik, főként a tengerparti részeken – ezek estére megtelnek élettel. A középkorú látogatók számára viszont kevesebb a célzott program, és bár régóta beszélnek egy új mozi építéséről, ez egyelőre várat magára. Aki viszont aktív kikapcsolódásra vágyik, annak remek lehetőséget kínál a gokartpálya, amely a városközponttól mindössze tíz perc sétára található. Emellett van egy nagyobb golfpálya és több minigolfpálya is, így a sportosabb vendégek sem unatkoznak. Jesolo változatos kínálatával próbál minden korosztály számára nyújtani valamit – bár az egyensúlyon még lenne mit finomítani.

Étkezés

Egy egész pizza ára 4 és 8 euró között mozog, a fagylalt 1,7 euró (az adag itthoni 3-4 gombócnak felel meg); paradicsom kb. 1,5-2 euró, szőlő egy euró/kg, szilva 1,5 euró/kg

Jesolóban az étkezési lehetőségek alapvetően az olasz konyhára épülnek – pizzák, tészták, tengeri fogások minden mennyiségben –, de aki mást keres, az sem marad hoppon. Bár sok helyen a leveskínálat meglehetősen szűkös, és leginkább a klasszikus zöldségleves, a minestrone kapható, néhány étterem ma már igyekszik változatosabb kínálattal előrukkolni, akár nemzetközi ízekkel is. Az elmúlt években pedig megjelentek a jól ismert gyorsétteremláncok is, így ha valaki épp nem vágyik olasz ízekre, a McDonald’s vagy a Burger King is ott van tartaléknak.

A magyar vendégek körében különösen népszerű a cotoletta alla milanese, vagyis az olasz rántott hús, amit szinte minden étterem étlapján megtalálni. Ez az étel a legválogatósabbaknak is beválik, különösen gyerekekkel utazó családoknál. Az éttermek egy része már kínál gluténmentes vagy vegetáriánus változatokat is, így egyre többféle igényre tudnak reagálni. Jesolóban tehát nemcsak az olasz konyha rajongói találják meg a számításaikat, hanem azok is, akik a megszokott ízekhez ragaszkodnak.


Ami az étkezést illeti, Bibionéban nem nehéz jó helyet találni – az árak pedig, ha figyel az ember, teljesen elfogadhatók. Egy sima pizza átlagosan 7–8 euró, de ha extra feltétekkel kéred, simán eléri a 10–12 eurót is. Fagyit szinte minden sarkon kapni, egy gombóc (az a jó nagy malteroskanál) általában 1–1,50 euró között mozog. Van kimért változat is, ahol magadnak adagolod pohárba: az körülbelül 1,80 euró. Mi rengeteg helyen kóstoltunk, de a Via Pegaso és a Viale Aurora sarkán lévő fagyizó lett a kedvencünk – meglepő módon ott egy adag még mindig csak 1 euró volt, és az íze verhetetlen.

Amikor már kicsit sok volt a pizza, fish and chipset ettünk – egy kisebb adag 4 euró volt, plusz 50 centért járt hozzá szósz. Nagyon ízlett az olívabogyóval és tonhallal töltött pizzatészta-falat is, amit 3 euróért vettünk – igazi street food élmény. Egyszer a parton megkóstoltuk a „Cocobello!”-kiáltásokkal körbejáró árus kókuszdarabjait is – 5 euróért adta, nem volt rossz, de a mennyiségen lehetett volna mit javítani.

Egy vacsorát mindenképp érdemes beiktatni az Atmosphera nevű pizzériában – nagy, barátságos, van gyerekmászóka is, a kiszolgálás meglepően gyors még akkor is, ha teljesen tele van. Az árak abszolút rendben vannak, három felnőtt és két gyerek kiadósan jóllakott 52 euróból, italokkal együtt. Alig bírtuk elfogyasztani, annyi ételt kaptunk: volt bolognais penne, lasagne, marhahúsos gnocchi, meg füstölt lazacos spagetti is az asztalon. Az elején adtunk borravalót is, de meglepődött a pincér – mint később egy fagyis elmesélte, Olaszországban ez nem igazán szokás. Ettől függetlenül jól esett, hogy értékelték.

További beszámolók

Magyarországról nézve az Adriai-tengerpart sokkal közelebb van, mint például Toszkána, és az árak is jóval barátibbak. Bár az olaszok szerint a nyugati és déli tengerpart szebb, az Adria viszont rengeteg előnyt kínál – főleg családosok számára. A víz lassan mélyül, melegebb és biztonságosabb, kicsit olyan, mint a Balaton déli partja – ez különösen praktikus, ha kisgyerekkel utazunk. A nyári főszezonban Jesolótól Riminiig akár nyolcmillió turistát is kiszolgálnak, mégis jól bírja a régió a tömeget, mert mindenre gondoltak.

Az Emilia-Romagna régió vendéglátói híresek szorgalmukról és vendégszeretetükről – a nem túl látványos tengerpart ellenére is évről évre visszatérnek ide a látogatók. Az elmúlt évtizedekben mindent bevetettek: a gyerekeknek szervezett fakultatív programoktól kezdve a kisállatbarát szolgáltatásokon át az ingyenesen használható kerékpárokig szinte mindent megtalálunk. Sok szálloda éjjel-nappal nyitva tart, a szórakozóhelyek pezsegnek, és a kiszolgálás még nagy rohanás közben is udvarias és türelmes.

Persze biztosan akadnak negatív tapasztalatok is, de összességében elmondható, hogy az Adria partján jóval közvetlenebb, szívélyesebb a vendéglátás, mint a nyugatibb régiókban – kivéve talán a luxushelyeket. Az árak is barátságosak: ha időben foglalunk, akár 30–40 euróért fejenként, teljes ellátással is találhatunk szállodát egy hétre. Két nyugágy és egy napernyő napi díja pedig általában 10–15 euró körül alakul – ami más olasz üdülőhelyekhez képest kedvező. Röviden: az Adria nemcsak praktikus és elérhető, de szerethető is – érdemes újra és újra visszatérni.


Ismét Caorléban búcsúztunk Olaszországtól, délelőtt fürödtünk egy utolsót a tengerben. Meglepetesünkre a sekély vízben roppant gazdag élővilággal találkoztunk. 30 cm-es halacskák rajokban, a part közelében pedig hemzsegtek a rákok. Egy kisebb előbb Kata lábát csiklandozta meg, aztán Tomi és Dani fedeztek fel egy óriási, vehemensebb példányt. Ezek után mondjuk mindig megnéztük hova lépünk a vízbe, és amíg csak lehetett, inkább úsztunk, csak hogy ne kelljen letenni a lábunkat. (Aki járt már Caorléban, az tudja, hogy ez nem egyszerű mutatvány, mert vagy 200 méteren keresztül kell befelé gyalogolni, hogy legalább derékig érjen a víz!) Még utoljára ettünk egy meglepően jó pizzát ebédre a parti sétányon. Caorle megint szívesen látott minket, és ismét új oldalát mutatta nekünk.
Hazafelé beugrottunk La di Anselmi pincészetbe Muzzana del Turgnano-ban és vettünk egy kartont a kedvenc Reguta prosecco-nkból (4,5 EUR egy üveg, igazán jutányos áron kaptuk 🙂 ) (2023)


Ha tengerparti nyaralásról van szó, Horvátország továbbra is megkerülhetetlen kedvenc a magyar családok körében. Pedig nem kellene rögtön lemondani Olaszország legkeletibb szegletéről sem, hiszen Friuli–Venezia Giulia tartománya bőven tartogat meglepetéseket. Tarvisio korábban bevásárlóhelynek számított a magyarok körében, de mára a hangsúly a természet szépségére, a lagúnák csendes hangulatára és a hosszan elnyúló homokos strandokra helyeződött – és ez így van jól. Lignano célpontként Budapesttől alig 650 kilométerre fekszik, kényelmes tempóban, gyerekekkel megpakolt autóval is hat és fél óra alatt oda lehet érni, ráadásul végig autópályán. Szlovéniában ugyan fizetős az autópálya, de a matrica ára még mindig barátságos.

Lignano három részre tagolódik, közülük a legnépszerűbb a félsziget csúcsán elhelyezkedő Sabbiadoro – ha tehetjük, érdemes ezt a városrészt megcélozni. Maga az üdülőhely az ötvenes évektől kezdve vált egyre népszerűbbé, mára pedig alig találni nyomát az egykori településeknek: inkább egy jól szervezett, mesterségesen kiépített nyaralóváros benyomását kelti. Az utcaképen gyorsan feltűnik, hová tűntek a német turisták a Balaton mellől – Lignanóban szinte mind megtalálhatók. Minden, amire egy családos nyaralás során szükség lehet, karnyújtásnyira van: éttermek, bárok, üzletek, ahol a strandruhától kezdve a legkacifántosabb szuvenírig bármit meg lehet találni.

Történelmi városmagot, múzeumokat vagy színházakat itt ne keressünk, Lignano inkább a pihenésre, családi kikapcsolódásra van hangolva. A tengerpart nyolc kilométer hosszan húzódik, és kialakítása kifejezetten gyerekbarát – a víz lassan mélyül, hasonlóan a Balaton déli partjához. A strandon többnyire kisgyermekes családok töltik meg a napernyők alatti napozóágyakat. Vízisportból nincs hiány: szörf, jetski, banán, vízibicikli – mindenki talál magának megfelelő mozgásformát. A környéken mini állatkert, vízi vidámpark, és a gyerekek körében népszerű Gulliverlandia élménypark is várja a látogatókat.

Akik egy kis felfedezésre vágynak, ne hagyják ki a Laguna di Marano természetvédelmi területeit és Marano Lagunare hangulatos halászfalvát. Történelmi kalandra vágyóknak ott van Aquileia, egykor a Római Birodalom negyedik legnagyobb városa, tele régészeti emlékekkel, templomokkal és a világ legnagyobb ókeresztény mozaikpadlójával. Ha pedig még egy kis tengeri szellőre vágyunk, csak húsz kilométert kell megtennünk a lagúnában fekvő Grado felé – vagy akár elindulhatunk délnek is, hiszen alig egy órára innen már Velence fogad minket, amely akkor is lenyűgöző, ha épp nem süt a nap. Lignano tehát nem csak alternatíva: teljes értékű nyaralási célpont, amit érdemes saját élményekkel megtölteni.


Ha Bibionéban a tengerparton elindultok észak felé, a Pluto strand nyüzsgését fokozatosan magatok mögött hagyjátok. Ahogy a mediterrán fenyőerdők közé értek, egyre halkabbá válik a világ – lassan már csak a hullámok csobbanását és néha egy-egy távoli hajó kürtjét hallani. A séta nem túl megerőltető, körülbelül 20–30 perc alatt eléritek a Világítótornyot, a Faro-t. Maga az épület talán nem különösebben látványos, de az odavezető út nyugalma és természeti szépsége mindenért kárpótol.

Ez a szakasz nemcsak gyalog, hanem biciklivel is élvezetes – jól kiépített kerékpárutakon vezet az út, végig a part mentén. Bibionéban több kerékpárkölcsönző is működik, így nem szükséges saját biciklit hozni, könnyen találni megbízható, jól karbantartott járművet. Aki korán indul, akár egy piknikkosarat is hozhat magával – a világítótorony környéke tökéletes hely egy nyugodt, árnyékos pihenőre. Ez a kis kirándulás nemcsak kikapcsol, de segít új nézőpontból felfedezni Bibione csendesebb, természetközeli arcát.


Egy olasz tengerparti nyaralás központi színtere kétségkívül a Lido – a partszakasz, ahol minden reggel katonás rendben sorakoznak a napernyők és napágyak, amerre a szem ellát. Szinte mindegyikhez tartozik legalább egy bár, de gyakran egy tengerre néző étterem is, így a reggeli kávénkat és péksüteményünket a hullámok morajlásával a háttérben élvezhetjük, és ebédidőben sem kell elszakadni ettől az idilli hangulattól. A strandok kilométereken keresztül követik egymást, legtöbbször csak a napernyők színvilága különbözteti meg őket – szabad strandot a frekventáltabb helyeken már alig találni.

Az olaszok szeretik a megszokott dolgokat – sokan évek, sőt évtizedek óta ugyanarra a Lidóra járnak vissza, ugyanazt az ernyőt bérelik ki, és ugyanannál az árusnál veszik meg a jégkását. A nyaralás így nemcsak pihenés, hanem társasági esemény is: régi arcok köszönnek vissza a napernyők alatt, kártyacsaták zajlanak a nyugágyak árnyékában, és délutánonként vidám vízi-aerobik vagy táncos programok töltik meg a partot – önként vagy öniróniával, de mindenki részt vesz valahogy. Nyáron a Lido valódi közösségi tér.

És persze virágzik a nem hivatalos kereskedelem is: félpercenként bukkan fel egy árus, aki valami bizsut, napszemüveget, hamis márkás táskát, felmosókészletet vagy épp egy friss kókuszdiót próbál ránk sózni. Aki már járt itt, biztosan megtanulta az olasz tengerpart egyik legjellemzőbb mondatát: Cocco bello, frescooo! Estére a part menti sétány és a korzó gyakorlatilag egy szabadtéri kamu-designer bevásárlóközponttá változik – a hatóságok pedig csendesen félrenéznek. Végül is, ez is része annak a sajátos mediterrán hangulatnak, amit a turisták évről évre visszavágynak.

Fotóegyveleg

Június - r. b. fotója

h. p.fotója

Caorle - j. d. fotója

Vissza az elejére


Kommentek

úti kritikus, 2018. 08. 20. 08:44
mivan!

Azt írod, hogy ,, minek utazik, aki ennyire nem élvez semmit". Én meg az mondom Neked, hogy ,,minek olvas utazók által megfogalmazott véleményeket olyan, aki nem bírja elviselni azt, hogy más ember másként vélekedik egy helyről?". Azt írod, hogy sok hülyeség van a cikkben. Ha az általad említett nem annyira súlyos hülyeségen kívül még van más is, akkor miért nem írod le ezeket? A Te véleményed is ugyanannyit számítana, mint a már szereplőké. Így a kommented egy tipikus gyenge fikázó produktum. Amúgy a tartalom java részét ott élő magyar ellenőrizte. Spiace dirlo.


mivan, 2018. 08. 20. 05:29
hát elég sok hülyeség van ebben a cikkben...
1. romantikázásra pároknak nem alkalmas? a fenét nem
2. nem csak jesoloban van olyan, h a szállás árban benne van a napernyő
meg ezek a vélemények...pfff
minek utazik, aki ennyire nem élvez semmit


Segesdi Magdolna, 2016. 08. 23. 16:52
A Horvát tengerpart is gyönyörű, de betonozott vagy kavicsos. Viszont az árusok és a lakosság nagyon barátságos. Az Olasz tengerpart homokos, ők már más vérmérsékletuek, de vendégszeretők. A tengerpartjaik viszont sokkal barátságosabbak, családiasabbak.Ők sokkal élménnyel gazdagabb tengerparti nyaralást kínálnak.


dr. bundik, 2015. 04. 08. 21:13
kellemes, lassan mélyülő, homokos tengerpart található orbetello-nál, gianella-nál, ez rómától északra kb. 50 km-re található. nápoly környékén, hideg, mély a tenger, sorrento-nál, amalfi-nál és positano-nál ez különösen igaz.


nagy lászlo, 2014. 07. 21. 15:19
Ha nem szertenél turistákkal teli helyen nyaralni akkor délre kell menned.Nápoly előtti partszakasz vagy Salernotól délre egészen calabriáig.Igaz hogy sok helyen kicsit puritánnak tünik a part de megéri.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon