.
R. Gy. fotója
Lakosság (2025-ben): kb. 60,000
Matera a dél-olaszországi Basilicata régiójában helyezkedik el, és híres a sassi nevű barlanglakásairól. Ezek a barlanglakások a város sziklafalába épültek, és egyedülállóak az építészeti stílusuk miatt.
Matera történelme rendkívül gazdag, és az egyik legrégebbi folyamatosan lakott település Európában. A város óvárosa, a Sassi di Matera, a világörökség része, és lenyűgöző látványt nyújt a sziklafalakba vájt barlanglakásokkal, keskeny utcákkal és bazilikákkal.
Baritól Materáig autóval körülbelül 64 kilométer az út. .
A materai barlanglakások az UNESCO kulturális világörökségi helyszínek listáján szerepel.
"James Bond - No Time to Die" (Nincs idő meghalni) túra Materára.
A film kezdő jelenetei itt készültek. A Mel Gibson féle Passió film keresztre feszítés jelenetét szintén itt forgatták.
Olaszország legnagyobb nyomornegyede itt volt. 2019-ben Európa egyik kulturális fővárosa volt.
R. Gy. fotója
Materában a barlanglakásokat bemutató múzeum
Materában nincs nagy turistatömeg és ettől önmagában sokkal hangulatosabb és hitelesebb
Varázslatos, bibliai ihletésű a fekvése
r. gy. fotója
A Sassi negyedben napfelkeltekor a barlangszállások sziluettje.
Santa Lucia alle Malve sziklatemplom freskói gyertyafényben.
Via Madonna delle Virtù sikátorában talált családi trattoria.
Belvedere kilátópontról a Gravina-szakadék naplementekor.
Casa Noha multimédiás bemutatója az ősi városról.
Pane di Matera kenyér készítése egy helyi pékkel.
MUSMA múzeum sziklába vájt kiállítóterei.
Materában pokoli nehéz parkolóhelyet találni és manőverezni a szűk utcácskákban
Sasso Barisano turistacsoportjainak hangzavara.
Piazza Vittorio Veneto túlzsúfoltsága délután.
A sziklalakások nem akadálymentes megközelítése.
Via Ridola éttermeinek túlárazott menüi.
Tűző nap a fehér köveken védelem nélkül.
Parkolási káosz a történelmi központ körül.
Via Fiorentini lépcsőinek csúszóssága eső után.
Számunkra az utazás egyik legszebb helye volt. Az óváros gyönyörű nappal is, de naplementekor és éjjel kivilágítva még szebb volt. Érdemes legalább 1 éjszakát itt tölteni. Külön érdekesség volt, hogy meglátogathattunk egy ciszternát, ami Matera régi vízgyűjtő helye volt és kb 5 millió liter víz tárolására alkalmas. Matera másik különlegessége a barlanglakások, amikben még az 50-es években is éltek az emberek. Ide azonban egy kicsit hosszabb túra vezet, lábat jól tartó cipő javasolt. Materába mi Flixbusszal érkeztünk Bariból az időspórolás miatt. (2024)
Matera látnványa lenyűgöző, és szinte elképzelhetetlen, ahogy a modern város szívében egy ősi szurdokvölgyben megbúvó régi település tárul elénk. Amikor először megláttuk, elállt a szavunk. Korábban, mikor képeken láttam, azonnal az „ezt látni kell” helyek közé soroltam, mivel hangulatos, dombra épült településre számítottam. Azonban Matera nem a domb tetején, hanem egy szurdokvölgyben helyezkedik el, pontosabban az emberek itt nem házakat építettek, hanem barlangokat vájtak ki.
A barlanglakások hosszú évszázadokig otthont adtak a helyi lakosságnak, ahol víz, áram és az alapvető higiéniás feltételek hiányában élték mindennapjaikat. Az itt élők generációk során ebben a nyomorúságos környezetben tengődtek, és Matera Olaszország egyik legnagyobb nyomornegyedévé vált.
A második világháború idején a malária olyan mértékben pusztított, hogy a gyermekek 40%-a meghalt. A tarthatatlan állapotokat látva az olasz kormány beavatkozott: a barlanglakókat kiköltöztették közművesített házakba. Az 1980-as években kezdődött el a barlangok felújítása, ahol ma már éttermek, hotelek és vendégházak várják a látogatókat. Ironikus módon Matera, amely egykor Olaszország egyik legszegényebb nyomornegyede volt, ma már évente több mint 400 000 turistát vonz, akik felfedezik ezt az ősi várost és különleges történelmét.
2024-ben Matera nemcsak az UNESCO világörökségi helyszínek közé tartozik, hanem egy élő példája annak, hogyan vált egy egykori nyomornegyed Olaszország egyik legkeresettebb turisztikai célpontjává.
,, Hát emberek, ez a város csúcsszuper. A barlangokból kivájt településszerkezete magával ragadó, brutális fotókat lehet itt készíteni. Peti hozta magával drónját és segítségével jól feltuningolt panoráma fotókat és ebből hamarosan elkészülő videós snitteket hozott össze.
Az óvárosnak volt egy megmagyarázhatatlan aurája és nyugodtsága. Persze, akadtak turisták, de valahogy mind elvesztek a szűk utcácskák egyikében.
Matera néprajzi szempontból is kivételes Európában. Ez a helyszín a Világörökség része. Már az őskorban is éltek errefelé, hogy aztán a múlt század ötvenes éveire az ország legnagyobb nyomornegyedévé változzon. Itt még a 20. század vége felé sem kötötték be a vizet, áram szintén nem volt, és a szennyvíz elvezetését sem oldották meg. Ráadásul a lakók sokszor állataikkal együtt éltek otthonaikban, így a fertőzéses megbetegedések hétköznapi dolognak számítottak a térségben. Szerencsére az óvárosban jókora fejlesztések mentek végbe az elmúlt évtizedekben. " (felvidéki csavargók, 2022) forrás
Több helyen le lehet sétálni a felső városból az alsó városba, én a Via San Biagio utcáról mentem le.
Az óváros nevezetességei leginkább maguk a sassik, az egységes stílusú, egyszínű teraszosan elhelyezkedő házak, utcák, lépcsősorok... Tényleg olyan mintha egybeolvadna az egész, az ember valóban így képzeli el az ókori bibliai városokat.
Materának nem igazán vannak különösebben szép részletei, szépségét inkább a város összképe adja, ami jól látható a számos kilátóból. A legélvezetesebb egyszerűen csak elveszni a labirintusszerű utcákon. Több házat egyébként múzeummá alakítottak, ezek az ún. Casa Grotta-k, melyeket belülről is meg lehet tekinteni.
A Santa Maria de Idris templom elől nyílik szerintem az egyik legcsodálatosabb kilátás a dombon elterülő Matera városára. Látható innen a szurdokvölgy és a Gravina patak is, illetve a másik oldalon találjuk a Belvedere di Murgia Timeone kilátót egy domb tetején, ami még az előbb említett kilátónál is jobb, de ide már túrázni kell és gyalog elég messze van. A domboldalon viszont még láthatunk néhány eredeti sziklába vájt barlangot. (2022) forrás
Bari-ból Matera-ba mentünk egy kora reggeli busszal. Azért a buszozást választottuk, mert ekkor még nem tudtuk, hogy a két település között vonatok is járnak, ráadásul a vonatjegy fele annyiba került volna, mint a buszjegy. Vonattal egy út öt euró, míg busszal tíz. Bármelyiket is választjuk, valamivel több, mint egy óra az út. A busz a matéra-i vasútállomás előtt tett ki minket, innen pedig gyalog mentünk az óvárosba. (2022) forrás
Nagyon fontos megtudni, hogy a választott szálláshelynek van-e saját parkolója.
Ajánlottak:
Hotel Cave del Sole: Ez a barátságos és hangulatos szálloda a sassi régióban található, közel a város főbb látnivalóihoz. A barlangstílusú szobákban kényelmes elhelyezést nyújtanak, és egyedi élményt biztosítanak. Az árak általában kedvezőek.
Residence San Pietro Barisano: Ez a szálloda szintén a sassi régióban helyezkedik el, közel a San Pietro Barisano bazilikához. A szobák tradicionális stílusban vannak berendezve, és egyedi légkört teremtenek. Az ár-érték arány itt is kedvező.
Il Belvedere: Ez a családi vezetésű szálloda a sassi régióban található, és gyönyörű kilátást nyújt a városra. Az egyszerű, de kényelmes szobák és az otthonos környezet kellemes tartózkodást biztosít. Az árak általában megfizethetőek.
Casa Diva Matera: Ez egy vendégház a városközpontban, közel a főbb nevezetességekhez. A szálláshely modern és kényelmes szobákat kínál, valamint barátságos személyzetet. Az árak általában mérsékeltek.
A turizmus fellendülése jelentős változásokat hozott Materában, és érdekes módon a világ számos pontján vitatott Airbnb-modell itt kifejezetten előnyösnek bizonyult. A Sassi negyed továbbra is szűkölködik alapvető szolgáltatásokban, hiszen az építészeti adottságai miatt lehetetlen csak úgy élelmiszerboltokat, iskolákat vagy kórházakat telepíteni a macskaköves utcák közé. Emiatt az állandó itt lakás rengeteg kompromisszummal jár, viszont azok számára, akik csupán néhány napot töltenének el ebben a különleges környezetben, ideális megoldás lehet. Így a látogatók élvezhetik a barlanglakások sajátos hangulatát – anélkül, hogy az egykori lakók nyomorúságos életkörülményeit kellene elviselniük. (2025)
A város két részre oszlik: a "Sassi"-ra, amely a város történelmi részét jelenti, és a modern városrészre. A "Sassi" területén találhatóak a legfontosabb látnivalók, de a modern városrészben is találunk számos templomot és palotát.
A Gravina di Matera másik oldalán található Murgia-fennsík csodálatos természetes hátteret biztosít ehhez a látványhoz, és tele van a domboldalakon elhelyezkedő sziklába vájt templomokkal. Ezeket a Materai Sziklatemplomok Történelmi-Természeti Régészeti Parkja védi, amelyet Parco della Murgia Materanának is neveznek. Ez a táj egy része láthatatlan, lenyűgöző, a sárgás, szalmaszínű kőbe vájt labirintusokkal, amelyek évszázadok óta természetes védelmet és biztonságos menedéket nyújtottak egy olyan városnak, amely úgy tűnik, mintha egy bibliai történetből bukkant volna elő.
A város elég kicsi ahhoz, hogy gyalogosan is bejárható legyen, bár a dombos területek néha nehézséget okozhatnak. A Sassi városrészben shuttle buszok közlekednek, amelyek segítenek a látogatóknak a központi részekre eljutni Materán belül.
Tömegközlekedés: A Miccolis buszjáratok használatával lehet utazni a város északi és déli része között. Egy egyszeri utazás ára 0,80 €, míg 12 utazásért 8 €-t kell fizetni. Egy másik lehetőség a FAL (Ferrovie Apulo Lucane), amely Matera különböző vasútállomásai között közlekedik.
Taxi: Azoknak, akik nem tudnak gyalog közlekedni, lehetőségük van egy Ape Piaggio járművel városi túrát tenni.
Autóval közlekedés: Autóval közlekedni Materában nem ajánlott, sőt, nehéz is, mivel nagy gyalogosövezetek találhatók a városban.
Ingyenes parkolási lehetőség is van, például a Via Madonna delle Virtù út mellett található parkolóban.
Egy tipikus Matera-i étel a bab és cikória, valamint a hüvelyesekből készült leves. Érdemes megkóstolni a helyi borokat is.
Néhány ajánlott családias és a helyiek körében nagyon népszerű vendéglő Materában:
Trattoria Lucana: Ez a hangulatos vendéglő autentikus lucániai régióra jellemző ételeket kínál, amelyek a régió hagyományaira épülnek. A helyiek körében népszerű, és barátságos légkört teremt. Kóstolja meg a friss tésztaféléket, a helyi sajtokat és a húsételeket.
Osteria Malatesta: Ez a tradicionális osteria a város központjában található, és híres az ízletes ételkülönlegességeiről. A hangulatos belső térben kényelmesen étkezhet, és élvezheti a helyi specialitásokat, például a tarallót és a helyi bort.
Ristorante Francesca: Ez a családi vendéglő hagyományos olasz ételeket kínál, és a helyiek körében is népszerű. Kóstolja meg a friss tenger gyümölcseit, a házi készítésű tésztákat és a helyi borokat. A személyzet barátságos és figyelmes.
Ristorante Da Nico: Ez az autentikus olasz étterem egy barátságos család által üzemeltetett. Itt igazi olasz ízeket találhat, például friss tésztákat, pizzákat és ízletes húsételeket. A vendéglő hangulatos és barátságos légkört teremt.
--------------------------
Materában néhány étterem, amelyek nem csak ebédidőben vagy este 7 után vannak nyitva:
Ristorante Francesca: Ez a családi étterem egész nap nyitva tart Materában. Kínálnak ebéd- és vacsoramenüt, valamint a nap bármely szakában rendelhetünk az á la carte étlapról is. Az étterem elhelyezkedése: Via Nazionale Appia, 157.
Ristorante Soul Kitchen: Ez az étterem az egész napos étkezést szolgálja ki Materában. Az általuk kínált ételek a helyi és a mediterrán konyha ízeit kombinálják. Az étterem elhelyezkedése: Via Bruno Buozzi, 15.
Ristorante Il Cantuccio: Ez az étterem is egész nap nyitva tart és változatos menüt kínál. Az étlapjukon megtalálhatók az olasz specialitások, tenger gyümölcsei, tésztafélék és húsételek. Az étterem elhelyezkedése: Via Casalnuovo, 7.
Trattoria del Caveoso: Ez a hangulatos trattoria szintén egész nap nyitva tart Materában. Az autentikus olasz ételek mellett gyönyörű kilátást nyújt a városra. Az étterem elhelyezkedése: Via San Potito, 7.
Fontos megjegyezni, hogy a nyitvatartási idők és az elérhetőségek idővel változhatnak. Mindig érdemes előzetesen ellenőrizni az aktuális információkat, valamint foglalást tenni, hogy biztosítsa a helyet az éttermekben.
Materában a boltok általában az alábbiak szerint tartanak nyitva:
Hétfőtől péntekig:
Reggel 8:00 vagy 8:30 órától nyitnak.
Délben általában 13:00 és 16:00 óra között zárva tartanak a siesta időszak miatt.
A délutáni nyitvatartás általában 16:00 vagy 16:30 órakor kezdődik.
Este 19:30 vagy 20:00 óráig tartanak nyitva.
Szombaton:
Általában reggel 8:00 vagy 8:30 órától nyitnak.
A déli siesta időszakban, azaz 13:00 és 16:00 óra között zárva tartanak.
A nyitvatartás délután 16:00 vagy 16:30 órakor kezdődik.
Általában este 19:30 vagy 20:00 óráig tartanak nyitva.
Fontos megjegyezni, hogy a sziesta időszakban, különösen a kisebb üzletekben és helyi boltokban, az üzletek zárva lehetnek. Ez a hagyományos déli pihenőidő, amikor a város általában csendes és sok üzlet bezár. Azonban a turisztikai területeken, nagyobb bevásárlóközpontokban és szupermarketekben előfordulhat, hogy a sziesta időszakban is nyitva tartanak.
Vasárnaponként sok kisebb bolt és üzlet zárva tart Materában. Azonban a turisztikai területeken és népszerűbb helyeken néhány üzlet nyitva lehet.
Materában több nagy szupermarket is található, ahol a mindennapi élelmiszereket és egyéb szükséges termékeket beszerezheti. Az alábbiakban található néhány ismert szupermarket és nyitvatartási információk:
Supermercato Eurospin: Ez az egyik legismertebb szupermarket lánc Olaszországban, és Materában is található üzletük. Az Eurospin általában hétköznapokon 8:30 és 20:00 óra között, szombaton pedig 8:30 és 19:30 óra között van nyitva. Az üzlet elhelyezkedése: Via Don Giovanni Bosco, 60.
Conad: A Conad egy másik népszerű szupermarket lánc Olaszországban, amelynek egy áruháza is megtalálható Materában. A Conad üzletek általában hétfőtől szombatig 8:00 és 20:00 óra között tartanak nyitva. Az üzlet elhelyezkedése: Via Madonna delle Virtù, 33.
A Conad-ot nagyon javasoljuk saját tapasztalataink alapján! (aji, 2023)
Dok: A Dok szupermarketláncnak is van egy üzlete Materában. A Dok áruházak szokásos nyitvatartási ideje hétfőtől szombatig 8:00 és 20:00 óra között van. Az üzlet elhelyezkedése: Via dei Vagabondi, 2.
Materában a turista információs iroda az alábbi címen található:
Ufficio Informazioni Turistiche di Matera
Piazza San Pietro Caveoso, 64, 75100 Matera MT
A turista információs iroda nyitvatartási ideje általában a következő:
Hétfőtől péntekig: 9:00 - 18:00 óra - Szombaton: 9:00 - 13:00 óra -Vasárnap: Zárva
A legnagyobb veszély a csúszás kockázata a kövezeten. Néhány helyen még figyelmeztető tábla is jelzi a veszélyt. Különösen a lépcsők és lejtők közelében ajánlott fokozott figyelmet fordítani.
Matera óvárosa, más néven Sassi di Matera, egy lenyűgöző és egyedülálló történelmi része a városnak. Ez a régió a világörökség része, és a sassi (sziklafalakba vájt barlanglakások) híresek. Itt találhatók azok a hagyományos lakóhelyek, amelyeket a város lakossága az évszázadok során a sziklafalakba vájt.
A sassi lakónegyedeket két fő részre osztják: a Sasso Caveoso és a Sasso Barisano. Mindkét terület rendkívül érdekes és izgalmas, tele szűk utcákkal, barlanglakásokkal és festői kilátással. A régióban sok épületet restauráltak és átalakítottak szálláshelyekké, éttermekké, üzletekké és múzeumokká.
A Sassi di Matera történelme rendkívül gazdag, és az egyik legrégebbi folyamatosan lakott település Európában. Az óváros az ókori idők óta lakott, és a barlanglakások hagyománya évszázadokra nyúlik vissza. A sassi terület egyedülálló és lenyűgöző látványt nyújt, és sok turista vonzza a világ minden tájáról.
Matera óvárosa az utóbbi években ismét népszerű turisztikai célponttá vált, és az UNESCO Világörökség részeként kiemelt figyelmet kapott. A régió számos nevezetességgel rendelkezik, köztük a Sasso Caveoso és a Sasso Barisano, a Dóm és a Szent Mária Születése templom, valamint múzeumok és galériák. A régió sétálóutcái, hangulatos teraszai és a bazilikák szépsége is megkapó élményt nyújtanak a látogatóknak.
Városháza
olaszul: "Palazzo di Città di Matera".
A Materai Városháza egy igazi kis gyöngyszem az olasz városközpont szívében. Az épület, amely a város gazdag történelmét tükrözi, egyszerre klasszikus és meghökkentően jól illik a modern környezethez. Ahogy belépsz, rögtön érzed a hely történelmi súlyát, ami a múlt és a jelen tökéletes találkozását hozza eléd. A városháza homlokzata gyönyörű részletekkel van tele, érdemes közelebbről is megnézni a kőfaragásokat. Belül található egy kisebb galéria is, ahol helyi művészek alkotásait állítják ki, így mindig van valami új felfedezni való. Az egyik legjobb rész, hogy rendszeresen tartanak itt városi eseményeket, melyeken részt vehetsz, ha szeretnél belemerülni Matera mindennapjaiba. Ha Materában jársz, ne hagyd ki, mert a városháza valósággal magába szív és közelebb visz Olaszország déli kultúrájához.
R. Gy. fotója
Matera katedrálisa, amelyet hivatalosan a Cattedrale di Maria Santissima della Bruna e di Sant'Eustachio-nak neveznek, egy fontos vallási épület Materában. A katedrális a városközpontban, a Piazza Duomo-n található, és lenyűgöző vallási és történelmi jelentőséggel bír.
A Matera katedrálisa az 1200-as években épült, és eredetileg román stílusban emelték. Azonban az évszázadok során több átalakításon és bővítésen ment keresztül, és a későbbi stílusok, mint a gótika és a barokk is megjelennek az épületben. Ez a stíluskeveredés adja a katedrális egyedi karakterét.
Az épület homlokzata impozáns, és a közepén egy mély, íves portikus található, amely számos díszes oszloppal és kőfaragványokkal rendelkezik. A homlokzat felett egy rosetta ablak és egy torony található, amelyek még inkább kiemelik a katedrális szépségét.
Belül a Matera katedrálisa gazdag díszítéssel rendelkezik. Az oltár fölött látható a gyönyörű freskó, amely a Szűz Máriát ábrázolja. Az épületben több más műalkotás is található, például festmények, szobrok és díszes faragások.
A katedrálishoz tartozik egy belső kápolna is, amelyet Sant'Eustachio-nak neveznek, és itt található az ereklyetartóban Assisi Szent Ferenc csontjai. Ez az Assisi Szent Ferenchez kapcsolódó részlet fontos szerepet játszik Matera vallási hagyományaiban.
Matera katedrálisa emblematikus helyszín a városban, és jelentős szerepet játszik a helyi vallási és kulturális életben. A látogatók számára lenyűgöző élményt nyújt a történelem, az építészet és a vallás szempontjából.
A materai barlanglakások, vagyis a "Sassi di Matera" egyszerűen lenyűgözőek és semmi máshoz nem hasonlíthatók! A város egyik legősibb részén található, sziklába vájt lakások több ezer éves múltra tekintenek vissza, és érezni bennük azt a régmúlt időket idéző nyugalmat, amit csak néhány hely képes árasztani. Ezek a barlanglakások kezdetben természetes formációk voltak, amelyeket a helyiek fokozatosan alakítottak otthonokká, szinte tökéletes harmóniában a környezettel. Képzelj el egy várost, ahol az épületek nem az ég felé törnek, hanem a hegyoldalba simulnak, mintha magának a természetnek lennének részei!
A Sassi két fő részből áll: Sasso Caveoso és Sasso Barisano, mindkettő saját karakterrel és atmoszférával rendelkezik. A barlanglakásokban egykor az egész közösség együtt élt, és az életük itt zajlott, minden szükségletüket ezek a sziklák közé rejtették. Érdekes belegondolni, hogy egészen a 20. század közepéig ezekben a lakásokban nem volt áram, víz vagy modern fürdőszoba – mégis teljes életet éltek a falakon belül.
Napjainkban a Sassi di Matera már az UNESCO Világörökség része, és a város egyik legnagyobb vonzereje. Sétálni a szűk, macskaköves utcákon, ahol minden kanyarban újabb és újabb történelmi kincsek tárulnak fel, különleges élmény. Sok régi barlanglakást modern stúdióapartmanokká, éttermekké vagy szállodákká alakítottak át, miközben tiszteletben tartották az eredeti építészeti stílust. Az ilyen helyeken megszállni igazi időutazás, mintha visszarepülnél egy letűnt korszakba.
Materában úgy érzed, hogy minden sarkon megelevenedik egy-egy történet, és minden kis részlet – a kopott kőlépcsők, az időjárás által megmunkált falak – saját mesével bír. A barlanglakások egyik különleges vonása, hogy nyáron hűvösek, télen pedig meglepően melegek, így tökéletesen alkalmazkodtak az itteni klímához. A helyiek még ma is büszkék erre az örökségre, és sokuk számára a Sassi nem csupán turisztikai látványosság, hanem a gyökereik élő része.
Ha Materában jársz, mindenképp szánj időt arra, hogy megismerkedjél ezekkel az ősi barlanglakásokkal, mert ez az élmény egyszerre misztikus és megható. Itt az ember szinte tapinthatja az idő múlását, és még a levegőben is ott van valami megfoghatatlan, amitől Matera igazán különleges hely marad.
R. Gy. fotói
Ősi vízgyűjtő rendszer: Matera barlanglakásai és a város sziklába vájt építményei egy egyedülálló vízgyűjtő rendszert is magukba foglaltak. A helyiek mesterséges ciszternákat alakítottak ki a sziklákban, így gyűjtötték össze és tárolták a csapadékvizet, ami az évszázadok során biztosította a város vízellátását. A város szívében található Palombaro Lungo, egy hatalmas föld alatti ciszterna, amely látogatható is.
A „szégyen városából” a világörökség része: Az 1950-es években Materát Olaszország szégyeneként emlegették a lakosság szegénysége és a barlanglakások rossz higiéniás körülményei miatt. Az embereket kitelepítették, és a várost elhanyagolták. Csak később, az 1980-as években kezdődött meg a barlanglakások restaurálása, ami végül Materát az UNESCO Világörökség részévé tette.
Ősi sziklafestmények és templomok: Materában több tucat ősi, sziklába vájt templom található, amelyek némelyikében ősi freskók is megmaradtak. Ezek a 8. és 9. századból származnak, és gyakran bizánci stílusban készültek, ami különleges kulturális értéket ad a városnak.
R. Gy. fotója
Materába érkezve már a szállás megtalálása is külön élmény volt, ami azonnal ráhangolt minket a város egyedi atmoszférájára. Egy történelmi, 18. századi nemesi rezidenciából kialakított szálloda, a Palazzo Gattini tökéletes kiindulópontnak bizonyult. A katedrális mellett álló épület kívül-belül lenyűgöző, és belsőépítészetileg is egy mestermunka. A hotelből rögtön megérthető, miért olyan különleges Matera: a város egyik oldalán meredek sziklafalak és mély völgyek határolják, ahol barlanglakások nyílásai láthatók. Ezeket az ősidők óta használták lakóhelyül, és bár ma már többnyire turistalátványosságok, még néhány évtizeddel ezelőtt is éltek bennük emberek. A barlanglakások együttese, az úgynevezett sassi, az UNESCO Világörökség része.A város igazi szenzációja azonban a domboldalakra épült házak és az elképesztően szövevényes, meredek utcahálózat. Az ember úgy érzi, mintha egy bibliai időkben készült festménybe csöppent volna, nem véletlen, hogy Materát számos filmben használták díszletként. Az 1950-es és 60-as években több olasz bibliai témájú filmet forgattak itt, később pedig, Mel Gibson Passiójának is Matera adott hátteret.
Az utóbbi években az olaszok és nyugat-európai turisták körében egyre népszerűbb úti cél lett, de a legjobb időszak Matera felfedezésére még mindig a nyári főszezonon kívül és hétköznapokon van. Ilyenkor nyugodtan lehet élvezni a város semmihez sem hasonlítható hangulatát, és a központ modernebb, elegáns főutcájának kellemes atmoszféráját is.
k.o. fotója
A sasso egy tipikus dél-olasz barlanglakás, amelyet egykor sziklákba vájtak. Ahogy elindultunk a völgyben, mindkét oldalon meredek sziklafalak emelkedtek, amelyek egykor emberek otthonai voltak. Olaszországban az efféle lakhatás a szegénység egyik végletes formájának számított. A dél-olasz nyomor egyik mementója ez a völgy, amely ma már az UNESCO Világörökség része. Az 1980-as és 90-es években végleg felszámolták a sassókat, de az utóbbi időben újra divat lett ilyen lakásokat vásárolni és visszaköltözni a sziklába. A perzselő nyár elől aligha létezik jobb menedék.
Természetesen sassómúzeum is van. A sötét barlangskanzenben életnagyságú bábukkal szemléltetik, hogyan éltek itt együtt nem is olyan régen emberek és állatok. Tyúk, disznó, kutya, gyerek, asszony, férj, nagymama – mind egyetlen légtérben.
Aztán jött a nem várt fordulat. Enni és inni szerettünk volna valamit, de a nap hét ágra sütött, a tikkasztó hőségben szinte cserepesre száradt a szánk, miközben a völgyben található néhány étterem mind bezárt. Siesta. Nem adtuk fel, folytattuk az utat. Háromórás erőltetett menet után, már a csúcsról ereszkedtünk lefelé, amikor végre egy civilizált körzetbe értünk. Ott aztán tébolyult tekintettel vetettük rá magunkat egy panini árusra, aki valószínűleg azonnal felismerte a helyzet komolyságát: ha nem szolgál ki egy percen belül, tragédia történik. Némán és dühödten faltuk a szendvicset, majd, miután végre élet tért belénk, már arra is volt erőnk, hogy megcsodáljuk Matera városát. A sassók nyomorúságos világa után a belváros palotákkal tarkított pompája szinte egy másik dimenzióba repített minket.
Egykor Dél-Olaszország egyik legszegényebb települése volt, Basilicata régióban. Útközben az olajfaligetek jellegzetes látványa kísért minket, majd egyszer csak feltűntek Matera barlanglakásai, amelyek már az őskorban is lakottak voltak. Az évszázadok során az életkörülmények alig változtak, és egészen a 20. század közepéig emberek éltek bennük, gyakran állataikkal egy légtérben. Áram és vízellátás nélkül ezek a lakások a nyomor szimbólumaivá váltak. Az 1980-as években az olasz kormány egy programot indított a város megmentésére, amely végül teljesen új fejezetet nyitott Matera történetében.
Én éppen a szieszta idején érkeztem, amikor az utcák szinte teljesen kihaltak. Csak néhány turistát lehetett látni, a helyiek elbújtak a perzselő nap elől. A történelmi belváros sokkal nagyobbnak bizonyult, mint amire számítottam. Matera teljesen más élményt nyújtott, mint bármi, amit korábban Olaszországban láttam. A sziklába vájt utcák és épületek semmivel sem hasonlíthatók össze – a város egyszerre ősi és időtlen.
t.m. fotója
Matera továbbra is kissé kívül esik a megszokott turistaútvonalakon, pedig ez a dél-olasz város egyedülálló atmoszférát áraszt – mintha visszacsöppennénk az időben kétezer évvel ezelőttre. Nem véletlen, hogy Mel Gibson is itt forgatta A Passió című filmjét. Az UNESCO már évekkel ezelőtt világörökségi védettséget adott Materának, ezzel is elismerve a különleges építészeti és történelmi értékeit. A sziklákból kiemelkedő barlanglakások szinte észrevétlenül olvadnak bele a természetes környezetükbe.
Ha tippelni kellene, meddig éltek itt emberek, sokan talán évszázadokat tévednének – pedig a barlanglakások egészen az 1950-es évekig lakottak voltak. A helyi szegények még a második világháború után is itt éltek, víz és villany nélkül, gyakran együtt az állataikkal. Az olasz kormány az 50-es években költöztette ki őket korszerűbb otthonokba. Ma ezek a barlanglakások múzeumként működnek: néhány eurós belépőért idegenvezetést is kapunk angol vagy olasz nyelven.
A barlanglakások története azonban jóval régebbre nyúlik vissza, hiszen már az őskorban is lakottak voltak. Az ivóvizet többnyire az olvadó hólé biztosította, amelyet sziklába vájt csatornákon vezettek az alacsonyabban fekvő lakásokhoz. A házak alá vájt üregekben tárolták a vizet, és akárcsak egy kútból, vödrökkel húzták fel.
Manapság több barlanglakást szállodává alakítottak, így ki is próbálhatjuk, milyen lehetett ezekben a különleges terekben aludni – természetesen légkondicionált kényelemben, anélkül hogy egy ló nyerítene az ágyunk mellett. Az utcák labirintusszerűen szelik át a sziklákat, és Materában igazán jólesik elmerülni a hangulatban, felfedezni a sikátorokat. Ha valamit ki kellett volna hagyni az utazásból, Nápoly látványát talán elengedtem volna – de Materát biztosan nem.
R. Gy. fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.