.
Piazza dell'Unità d'Italia (Olaszország egységének a tere) - K. Kriszta fotója
Piazza Unità d'Italia, hatalmas, tengerparti tér, Az egyik legnagyobb európai tér.
Castello di Miramare: tengerparti kastély a városközponttól kicsit távolabb, ma múzeumként funkcionál.
San Giusto hegyi erőd és székesegyház: a városközpontban található erőd és székesegyház a középkori időkből származik
Canal Grande: Trieszt csodálatos vízi útja, amely a tengerparttól egy nagy térig vezet. Nem hajózható, csak gusztusos.
Teatro Romano: az ókori rómaiak által épített színház, a középkorban átalakítottak erődnek, romjai a városközpontban találhatóak.
Mercato Coperto: belvárosi fedett piac
K. Kriszta fotója
K. Kriszta fotója
4. A San Giusto-székesegyház izgalmasan visszafogott bizánci stílusjegyei, felmászni a tornyába
K. Kriszta fotója
5. A Canal Grande partján pizzát enni
Bóka Marci fotója
6. Meglepetésszerűen a trieszti templomok közül a szerb templom tetszett a legjobban
K. Kriszta fotója
7. A Viale Venti Settembre nevű fasor a rengeteg vendéglátóhellyel
K. Kriszta fotója
8. A Miramare kastély tökéletes állapota, csodálatos elhelyezkedése és a könyvtárszoba
K. Kriszta fotója
A “kirakat” a Habsburg időket idézi, de ha elhagyjuk a főutakat, tipikus szűk, olasz utcákat találhatunk! Pompás éttermek, borozók, cukrászdák várják az ide látogatókat! Annyi a látnivaló, hogy erősen szelektálni kellett, mit tegyek fel ide, mindez autós távolságban!
Nem kimondottan drága város, találni családi éttermeket, ahol jót, megfizethető áron ehetünk! (2024)
Trieszt a megtestesült Közép-Európa, ami nem meglepő, hiszen történelme során számos birodalomhoz tartozott, végül 1954 óta lett végleg Olaszország része. A város közelsége Szlovéniához szinte kézzelfogható: átlépni a határt olyan egyszerű, mintha csak a Nagykörút egyik oldaláról a másikra sétálnánk. Ez a kapcsolat a nyelvhasználatban is megmutatkozik, hiszen gyakoriak a szlovén nyelvű feliratok. Trieszt egykor a Monarchia legfontosabb kikötője volt, ezért sétálva a városban sokszor olyan érzésünk támadhat, mintha Budapest utcáin járnánk. Az Osztrák–Magyar Monarchia szelleme még ma is érződik a városban: a legpompásabb épületek ebből az időszakból származnak. Hatalmas, tekintélyt parancsoló paloták emelkednek itt, és természetesen itt van Habsburg Miksa mesebeli kastélya is, a Miramare, amely egy Adriába nyúló földnyelven épült. A kastély helyét maga Miksa választotta ki, és a szobákból nyíló tengerre néző kilátás olyan, mintha hajókabinban lennénk. A kastély botanikus kertje szintén Miksa érdeme, és mára népszerű helyszín lett romantikus randevúkhoz és esküvői fotózásokhoz.
Ha városnézés közben megjönne a kedvünk egy gyors csobbanáshoz, Trieszt erre is tökéletes: a tengerparti sétány mentén szinte bárhol le lehet jutni a vízhez. Bár homokos partot ne várjunk, senki nem fog furcsán nézni, ha egyszerűen levetjük a ruháinkat, és megmártózunk a tengerben – persze csak a megfelelő évszakban. Aki most, a tavaszi hosszú hétvégék idején indul útnak, annak egyelőre nincs szüksége bikinire.
Trieszt ugyanakkor minden mást is kínál, amit egy klasszikus olasz várostól elvárhatunk: római színházat, diadalívet, hatalmas tereket, tengerparti korzót, apácákat, piacokat, robogókat, és természetesen nyüzsgő bevásárlóutcákat fiatalokkal és kávézók teraszaival. Miután felfedeztük a várost, és elképzeltük magunkat királykisasszonyként a Miramare szalonjaiban és kertjében, nincs is jobb, mint megkoronázni a napot egy igazi nápolyi pizzával a rengeteg helyi étterem egyikében.
Az autópályáról pillantva Trieszt környéke talán ipari zónák és sűrűn beépített falvak összességének tűnhet, de a valóságban több lenyűgöző tengerparti sétaút is várja a látogatókat. Például a Miramare-kastélytól mindössze 10 perc autóval elérhető a Rilke-ösvény, amely Sistiana és Duino között húzódik. Ez a meredek sziklafalakkal szegélyezett partszakasz szinte érintetlen, és délutáni sétákhoz különösen ajánlott.
Trieszt történelmileg hosszú ideig osztrák fennhatóság alatt állt, és talán a legkevésbé "olaszos" az itáliai városok közül. Ez azonban éppen az egyik különlegessége. A város főtere, a Piazza Unità d'Italia, nappal is lenyűgöző, de az esti kivilágításban válik igazán lélegzetelállítóvá.
A Triesztet övező hegyekben található a Strada Napoleonica útvonal, amely San Nazario és Opicina között húzódik. Egy része aszfaltozott sétány, ahonnan páratlan kilátás nyílik a környékre, míg más szakaszai jól járható erdei ösvények, tökéletesek egy kellemes kiránduláshoz.
Trieszt Szlovénia felől érkezve nem mutatja meg rögtön a legjobb oldalát. Az elkerülő vagy bevezető felüljárón haladva először egy hatalmas tengeri iparváros látványa tárul eléd, ami meglehetősen kiábrándító. Bár a város belső részei sokkal szebbek, az első benyomás után óhatatlanul felmerül benned némi kétely, hogy vajon tényleg megéri-e felfedezni.
"Pontosan így, Szlovénia irányából nagyon ronda először. (Kr 2023)"
Trieszt országúton 558 kilométerre van Budapesttől. Megállás nélküli vezetést számolva ez kb. 5 óra 50 perces utazás. 527 kilométeres távon autópályán vezethetünk. Fizetős autópályán.
Triesztben az alábbi környékeket ajánlom, ha csendes, hangulatos, de a városközponthoz közeli szállást keresel:
1. Città Vecchia (Óváros)
Jellemzők: Trieszt történelmi negyede, amely szűk, macskaköves utcáival, régi házaival és rejtett tereivel igazán hangulatos. Itt található a város legfontosabb látványosságainak többsége, például a Piazza Unità d'Italia és a római színház.
Előnyök: A központban van, de a kisebb utcák távol esnek a forgalmas főutaktól, így csendes szállásokat is találhatsz. Kávézók, éttermek és kis üzletek teszik még vonzóbbá.
2. Barcola
Jellemzők: Ez a tengerparti városrész egy kicsit távolabb van a belvárostól (kb. 10 perc autóval), de csendesebb és zöldebb környezetet kínál. A part menti sétány és strandok közelében található.
Előnyök: Ideális azok számára, akik nyugodtabb helyen szeretnének megszállni, de gyorsan elérnék a központot tömegközlekedéssel vagy autóval.
3. San Giusto környéke
Jellemzők: A San Giusto-domb körüli terület történelmi hangulatú és nyugodt. A San Giusto-kastély és a katedrális közelsége külön vonzerőt jelent.
Előnyök: Magasabb fekvésű, így gyönyörű kilátást nyújthat Triesztre. A belváros gyalogosan is elérhető, mégis távol van a nyüzsgéstől.
4. Roiano
Jellemzők: Egy kicsit távolabb található a központtól, de ez a lakónegyed csendesebb, zöldebb és barátságos környezetet kínál. A helyiek által kedvelt terület.
Előnyök: Jó tömegközlekedési kapcsolatok a belvárosba, csendesebb, kevésbé turistás hangulatú.
Tipp:
Amennyiben Trieszt központjában szeretnél megszállni, de zajmentes helyet keresel, érdemes a kisebb utcákban keresni szállást, amelyek a főterekről nyíló mellékutcákban találhatók. A helyi tömegközlekedés jó, így ha kicsit távolabbra eső szállást választasz, akkor is könnyen elérheted a központot.
K. Kriszta fotója
Parkolás
Triesztben találhatók olyan területek is, ahol ingyenes parkolási lehetőségek állnak rendelkezésre, például a város külső területein, valamint a vasútállomások környékén.
Ezenkívül Triesztben elérhetőek az úgynevezett "Kék övezetes" parkolóhelyek, amelyeket a város kijelölt területein találhatunk. Ezek a helyek általában korlátozott időtartamra szólnak, és fizetni kell értük, de általában olcsóbbak, mint a fizetős parkolóhelyek. Egy óra 1.70.- EUR 2023 áprilisában a központban. Parkolóházban 2.40.-
Buszok
Ha tömegközlekedni kell, a jó hír az, hogy Triesztben könnyű. Jegyet a kioszkokban vagy online lehet venni. Tpl fvg appot kell hozzá letölteni, kb úgy mködik, mint otthon. Gyerekeknek 10 év alatt ingyenes, ha van velük fizető felnőtt. Egyedül utazó gyerek fizetős. Kutyák és egyéb szállítható állatok számát korlátozzák. Az applikációban csak egy ember jegye tárolható vagy a családi jegy. Összesen 54 vonal közül kell kiválasztani a megfelelőt. A buszok egy kis része a hét végén nem jár.
K. Kriszta fotója
Trieszt városa Olaszország keleti részén található, ahol a tenger és a hegyek találkoznak, így az ételkultúra is meglehetősen sokrétű és gazdag.
Az egyik legnépszerűbb trieszti étel a "jota", egy leves, amely húsokat, babot és savanyú káposztát tartalmaz. Ez a leves a hideg téli napokon különösen jól esik.
A trieszti konyha másik fontos eleme a "sarde in saor", ami egy klasszikus trieszti (és velencei) étel, pontosabban marinált hal. Meglisztezik, kisütik, majd ecetes-hagymás pácban áztatják.
Ezenkívül érdemes megkóstolni a trieszti tésztákat is, mint például a "gnocchi di susine" - a szilva tésztát -, vagy a "cjalzòns", amely egy töltött tészta, hús- vagy zöldségtöltelékkel.
A desszertek közül ajánlott megkóstolni a "strucolo de pomi" - almás pite
d.m.
- és a "putizza" - diós sütemény:
aji
Az olasz kávék és borok is kiválóak Triesztben, különösen az "espresso", a "macchiato" és a "spritz" italok.
Érdemes megállni egy kávéra Trieszt egyik régi, patinás kávézójában, ahol egykor Stendhal és sok más híresség üldögélt. Több hely szinte mit sem változott az idők során, így ma is kedvelt célpontja a turistáknak. Ne hagyjuk ki a Piazza Unità terén álló Caffè degli Specchi-t, vagy a város legrégebbi, 1830-ban megnyílt kávéházát, a Caffè Tommaseo-t. Ugyanígy nagy hírnévnek örvend a Caffè San Marco és a Caffè Pirona is, ahol a helyi édességeket is megkóstolhatjuk.Ha Triesztben járunk, ne mulasszuk el megízlelni néhány jellegzetes helyi fogást sem. Ilyen például a Jota triestina, a burgonyás, kolbászos bableves, vagy a híres krumpli gombócok, amelyeket májjal töltve sósan, vagy szilvával töltve édesen készítenek el.
.
Trieszt jellegzetes húsos tálja látható a képen, amely főtt marhahúst, különféle kolbászokat és sonkát kínál mustárral és savanyú káposztával. - P. G. fotója
Trieszt egyedülálló vásárlási élményt kínál a turisták számára, ahol a történelmi múlt és a modern elegancia találkozik. A város kereskedelmi hagyományai a Habsburg-korszakig nyúlnak vissza, amikor Trieszt volt az Osztrák-Magyar Monarchia legfontosabb tengeri kikötője. Ma is megőrizte kozmopolita jellegét, ami különleges atmoszférát teremt a vásárláshoz.
A Via del Corso és a Via Carducci alkotják a város fő bevásárlóutcáit, ahol elegáns butikokat, nemzetközi márkákat és helyi kézműves üzleteket egyaránt találni. Ezeken a széles, kövezett utcákon sétálva az ember úgy érzi, mintha egy szabadtéri múzeumban járna, miközben a legújabb divatot nézi ki a kirakatokból. Az osztrák és olasz építészeti stílusok keveredése különleges hangulatot teremt.
A Piazza Unità d'Italia környékén található üzletek különösen vonzóak a turisták számára. Itt található több antikvárium és régiségbolt, ahol egyedi darabokat lehet találni. A tér közelében lévő Via San Nicolò különösen gazdag könyvesboltokban és művészeti galériákban, amelyek gyakran helyi művészek alkotásait kínálják.
Trieszt híres kávékultúrájáról, és ezt a vásárlás során is megtapasztalhatja az ember. A történelmi kávépörkölők, mint az Illy, eredeti üzleteket működtetnek a városban, ahol nemcsak kiváló kávét lehet vásárolni, hanem betekintést nyerni a kávépreparálás művészetébe is. Ezek az üzletek gyakran egyben kávézók is, ahol egy jó espresso mellett lehet pihenni a vásárlás közben.
A helyi gasztronómiai specialitások vásárlása külön élmény. A központi piac, a Mercato Coperto, ahol friss tengeri herkentyűket, helyi sajtokat és prosciuttót lehet vásárolni. A közeli üzletekben megtalálhatók a híres trieszti édességek is, mint a putizza vagy a presnitz, amelyek tökéletes ajándékok lehetnek hazavinni.
Az árak általában magasabbak, mint Magyarországon, de összehasonlítva más olasz városokkal, Trieszt még mindig kedvező. A márkás ruházati cikkek árai hasonlóak a többi európai nagyvároshoz, de a helyi termékek és kézműves áruk gyakran jó ár-érték arányt kínálnak. Érdemes figyelni a szezonális akciókat, különösen nyár végén és télen.
A nyelvbeli kommunikáció általában nem jelent problémát. A legtöbb eladó beszél angolul, és sokan még németül is, a város történelmi kapcsolatai miatt. Az olasz mellett gyakran lehet szlovén feliratokat is látni, ami a város sokszínű kulturális örökségét tükrözi.
Trieszt kompakt mérete miatt minden gyalogosan is könnyen bejárható. A fő vásárlóövezetek a történelmi központban koncentrálódnak, így egy délután alatt átfogó képet lehet kapni a város kereskedelmi kínálatáról. A vasárnapi zárva tartás még mindig általános, ezért érdemes ezt figyelembe venni az utazás tervezésekor.
Vásárlás, kirakatnézés szempontjából a város három sétálóutcája ajánlható a leginkább: Via San Nicolò/Borgo Teresiano övezete, a Cavana és a Ghetto a Cittavecchia térségében, valamint butikokkal teli Viale 20 Settembre.
Kedvenc zöldség- és gyümölcsboltunk a Cavana sétálóutcában - K. Kriiszta fotója
Trieszt nem egy kiemelkedő buliváros, de azért bőven van lehetőség belevetnünk magunkat az éjszakai életbe. Rengeteg bár található
a Piazza Unitá-tól nyugatra, a menő Cavana negyedben. Vagy a Canal Grande környékén.
Trieszt szórakozási lehetőségei tükrözik a város egyedülálló földrajzi helyzetét és sokszínű kulturális örökségét. A tengeri levegő, az osztrák-magyar múlt és az olasz életstílus keveredése olyan atmoszférát teremt, amely különbözik minden más olasz várostól. A szórakozás itt nem csak az estéről szól, hanem egy egész napot átfogó élményről.
A város kulturális életének központja a Teatro Verdi, amely a 19. század óta Trieszt opera- és koncertéletének fellegvára. A pompás belső térrel rendelkező színház nemzetközi produkcióknak ad otthont, és már maga az épület megtekintése is élmény. A közelben található Caffè San Marco pedig igazi irodalmi szalon hangulatot áraszt, ahol írók és művészek találkoztak a múltban, és ma is kedvelt helye az értelmiségieknek.
Trieszt kávéházi kultúrája legendás, és ez a szórakozás szerves részét képezi. A Caffè degli Specchi a Piazza Unità d'Italia-n nemcsak kávézó, hanem társasági központ is, ahol órákat lehet eltölteni emberek figyelésével és a tér páratlan szépségének élvezetével. Este az aperitivo kultúra veszi át a főszerepet - a spritz és prosecco mellett helyi falatok kíséretében lassú ritmusban telik az idő.
A tengerpart közelsége egész évben különleges lehetőségeket kínál. Nyáron a Barcola strand népszerű találkozóhely, ahol nem csak fürdőzni, hanem sportolni és szocializálódni is lehet. A strand menti sétány este romantic hangulatot teremt, amikor a naplemente színeiben úszik az Adriai-tenger. Télen is érdemes kisétálni ide, mert a viharos tenger látványa lenyűgöző lehet.
Az éjszakai élet Triesztben visszafogottabb, mint a dél-olaszországi városokban, de éppen ezért autentikusabb. A Via Torino környékén található bárok és publik helyi fiatalokkal keveredve adnak lehetőséget az este folytatására. A Knulp vagy az Antico Caffè Torinese olyan helyek, ahol az éjszaka természetesen alakul, minden erőltetés nélkül.
A Castello di San Giusto környéke különleges panorámát nyújt a városra és a tengerre. Napközben múzeumlátogatással kombinálhatjuk a kirándulást, este pedig romantikus sétára invitál. A várból nyíló kilátás különösen naplemente idején varázsol el, amikor az egész öböl aranyszínbe borul.
A város zenei élete sokszínű. A jazz kluboktól kezdve a klasszikus koncertekig minden megtalálható. A Mittelfest nemzetközi kulturális fesztivál nyáron különösen gazdag programot kínál, amikor az egész város kulturális központtá válik. Ilyenkor az utcákon is előadások zajlanak, és a város pulzál a művészeti energiától.
Trieszt különlegessége a határhelyzet okozta sokszínűség. Egy este alatt lehet olasz aperitivot inni, osztrák hangulatú kávéházban tölteni az időt, majd szlovén hatású zenét hallgatni egy kis klubban. Ez a kulturális keveredés teszi egyedülállóvá a trieszti szórakozást.
A közelben található Miramare kastély és parkja tökéletes helyszín egy romantikus délutánhoz vagy piknikhez. A kastély körüli park sétányai és a tengerre néző teraszok különleges hangulatot teremtenek, főleg tavasszal és nyáron, amikor a mediterrán növényzet teljes pompájában virágzik.
Trieszt szórakozása tehát nem a zajos bulizásról szól, hanem a kultúra, a természet és az emberi kapcsolatok harmonikus élvezetéről. Itt az idő lassabban telik, és pont ez teszi felejthetetlenné az itt töltött estéket.
Trieszt közbiztonság szempontjából Olaszország egyik legbiztonságosabb nagyvárosának tekinthető. A város mérete, gazdasági stabilitása és történelmi háttere mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a turisták általában nyugodtan mozoghassanak az utcákon. A Habsburg-korszak óta fennmaradt polgári hagyományok és a kikötőváros kozmopolita jellege olyan légkört teremtett, ahol a látogatók ritkán szembesülnek komoly biztonsági problémákkal.
A történelmi városközpont, ahol a legtöbb turista időt tölt, különösen biztonságosnak mondható. A Piazza Unità d'Italia és környéke jól megvilágított, rendszeresen járőrözött terület, ahol még este is sokan tartózkodnak. A főutcák, mint a Via del Corso vagy a Via Carducci, élénk kereskedelmi övezetek, ahol a folyamatos forgalom és a nyitva tartó üzletek természetes biztonságot nyújtanak. A rendőrség jelenléte észrevehető, de nem tolakodó.
Az erőszakos bűncselekmények ritkaságnak számítanak Triesztben, különösen a turistákat célzó támadások. A város kulturált polgársága és az idősebb korosztály jelentős aránya hozzájárul a békés hangulathoz. Még a késő esti órákban is lehet látni egyedül sétáló nőket vagy idősebb párokat, ami jól mutatja a helyi biztonságérzetet. A kocsmák és bárok környékén is ritkán alakulnak ki konfliktusok.
A leggyakoribb problémát a zsebesek jelenthetik, főleg a turisták által sűrűn látogatott helyeken és a tömegközlekedésben. A pályaudvar környéke, a piacok és a zsúfolt utcák olyan helyek, ahol fokozott óvatosság javasolt. Ez azonban nem jelent kiemelkedő veszélyt - a szokásos utazási elővigyázatosság betartása elegendő. Az értékek biztonságos elhelyezése és a túlzott pénzösszegek magánál tartásának kerülése alapvető szabályok.
A női turisták szempontjából Trieszt különösen biztonságosnak tekinthető. A zaklatás vagy követés esetei ritkák, és a helyi férfiak általában udvariasak, de nem tolakodóak. Este egyedül közlekedő nők ritkán számolhatnak be kellemetlen élményekről. A város mérete miatt könnye tájékozódni lehet, és ritkán kerül az ember olyan helyzetbe, hogy ne tudja, hol van.
A közlekedési biztonság jó színvonalon áll. Az autósok általában figyelmesek a gyalogosokra, bár az olasz vezetési stílus itt is érvényesül. A tömegközlekedés megbízható és biztonságos, a buszok és villamosok tiszták és rendben tartottak. A kikötő környéke napközben forgalmas és biztonságos, de este érdemes kerülni a lakatlan rakpartszakaszokat.
A természeti veszélyeket tekintve a bóra szél jelentheti a legnagyobb kihívást. Ez az erős, hideg szél hirtelen támadhat, és különösen a tengerparton vagy a magasabb helyeken lehet veszélyes. A helyiek általában figyelmeztetik a turistákat, ha bóra várható, és érdemes komolyan venni a tanácsaikat. A szél nemcsak kellemetlen, hanem fizikailag is veszélyes lehet.
Az egészségügyi biztonság megfelelő. A város kórháza jó színvonalú ellátást nyújt, és több magánklinika is működik. A gyógyszertárak (farmacia) könnyen megtalálhatók, és a személyzet gyakran beszél angolul vagy németül. Az ivóvíz minősége kiváló, a csapvíz nyugodtan fogyasztható.
A szálláshelyek biztonsága általában megfelelő. A központi szállodák és panziók jól karbantartottak, zárhatók, és gyakran rendelkeznek recepcióval vagy portással. Az AirBnb szállások esetében érdemes elolvasni a korábbi vendégek értékeléseit, de általában ezek is biztonságosnak tekinthetők.
Végül fontos megjegyezni, hogy Trieszt lakossága általában segítőkész és vendégszerető. A nyelvbeli korlátok ellenére a helyiek szívesen segítenek tájékozódásban vagy probléma esetén. A város mérete és az emberek mentalitása olyan környezetet teremt, ahol a turisták valóban biztonságban érezhetik magukat.
Ufficio Informazioni Turistiche di Trieste (Trieszt Turisztikai Információs Iroda)
Piazza Unità d'Italia 7 - 34121 Trieszt
A főtérre úgyis megyünk, szóval akkor érdemes ide is betérni térképért, brossúrákért.
Az iroda hétfőtől vasárnapig nyitva áll az alábbiak szerint:
Hétfőtől péntekig: 9:00-18:00 óráig - Szombaton: 9:00-13:00 óráig - Vasárnap: zárva
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A régi városközpont kis teréi, szűk sikátora és macskaköves utcái között találhatók történelmi épületek, hangulatos éttermek és kávézók. Az óváros egyik fő látványossága a San Giusto dombra vezető keskeny utca, amelyen keresztül a látogatók feljuthatnak a San Giusto erődbe, ahonnan lélegzetelállító kilátás nyílik a városra és a tengerre. Az óvárosban található másik fontos helyszín az Antik Római Színház, amely a város egyik legfontosabb régészeti lelőhelye. Az óvárosban sétálva az utazók felfedezhetik Trieszt múltjának és kultúrájának számos érdekességét.
A Cavana - sétálóutca övezet
K. Kriszta fotói
Az egykori osztrák-magyar birodalom idején a teret még a Tengerészeti Térenek nevezték, majd 1918-ban, a Monarchia felbomlása után nevezték át az olasz egység szimbólumaként. A tér közepén található a szobor, amely Vittorio Emanuele II olasz királyt ábrázolja lóháton, körülötte pedig számos épület, például a városháza és a Lloyd Triestino Palace. A tér gyakran helyszíne különböző rendezvényeknek és fesztiváloknak is.
K. Kriszta fotói
Lloyd Triestino palota - K. Kriszta fotója
Palazzo del Governo - K. Kriszta fotója
Corso Italia a Trieszt belvárosában található, és a város egyik legfontosabb bevásárlóutcája. A sétálóutca számos üzletet és éttermet kínál a látogatóknak. A Corso Italia környéke nagyon élénk, főleg este és éjszaka, amikor a helyiek és a turisták egyaránt felfedezik a város éjszakai életét. A sétálóutca mentén található számos épület is érdekes látnivalót nyújt, és a környéken könnyen megtalálható a történelmi belváros, a tengerpart és a kikötő is. A Corso Italia egyike a Trieszt fő látványosságainak, és érdemes felkeresni, ha a városban járunk.
A Piazza della Borsa Trieszt történelmi városközpontjában található, és az egyik legfontosabb történelmi helyszín. Az épületegyüttes számos szépséggel rendelkezik, beleértve a neoklasszikus homlokzatot és az elegáns belső teret, amely az egykori tőzsdei tevékenységek helyszíne volt. Az épület ma múzeumként működik, és a látogatók megtekinthetik az egykori tőzsdei termet, valamint a város történelmének más fontos elemeit is. A Piazza della Borsa egyébként egy nagyon élénk és forgalmas tér, sok étteremmel, bárral és üzlettel, és a turisták számára nagyon kellemes hely a sétáláshoz és a városnézéshez.
K. Kriszta fotói
Borsa Vecchia (a Régi tőzsde) - K. Kriszta fotója
A Canal Grande Trieszt egyik legismertebb látványossága. Ez a csatorna a város központját szelte át és hozzájárult Trieszt gazdasági fejlődéséhez.
A csatorna két oldalán gyönyörű épületek, paloták és híres történelmi épületek találhatók, mint például a Revoltella Múzeum és a San Rocco templom. A csatornán csónakok is közlekednek, így a látogatók élvezhetik az épületek és a város szépségét a vízről.
K. Kriszta fotói
Trieszt nagy kedvelője, James Joyce (1882-1941) világhírű ír költő, író (Ulysses) szobra - K. Kriszta fotója
A városközpont fölé magasodó dombra mindenképen érdemes felmenni, hiszen ott van három jelentős nevezetessé is (két templom és egy erőd). Ha a domb alatti hatalmas mélygarázsban parkolunk, akkor onnan lifttel is fel lehet menni. (Nagyon népszerű parkoló, szóval előfordul hétköznap, hogy alig marad szabad hely. Legalább két szintet eleve a bérletesek foglalják el.)
A 24-es busszal is fel lehet menni.
kr
A dombon látható az Emlékezés parkja (Parco della Rimembranza) egy nagyobb és egy kisebb emlékművel, valamint régészeti leletek.
Több iskoláscsoport az első világháborúban elesett olasz katonák emlékművénél - K. Kriszta fotója
A domb a templom tornyából látva - Kriszta fotója
Vastag talpú, strapabíró cipő kell a kövezet miatt! - K. Kriszta fotója
Olaszul: Cattedrale di San Giusto Martire
(Szent Justus)
Kötelező látnivaló, ha Trisztben vagyunk.
A templomba a belépés ingyenes, a toronyba felmenetel 2 euróba kerül.
14. századi, bizánci stílusú templom.
Autónkat a Via Della Galleria utcában parkoltuk le, majd a Via San Giusto felől közelítettük meg a San Giusto templomot és az ugyanilyen nevű erődöt. A templom különlegessége, hogy az V. századi ókeresztény bazilika két oldalához később, a IX. és a XII. században is egy-egy templomot építettek hozzá. Ezeket a XIV. században egyesítették, így alakult ki a ma is látható, öt főhajós szerkezet. A templomtól ciprusokkal szegélyezett ösvény vezet az első világháború áldozatainak emlékművéhez. Az erőd bejárata tőlünk jobbra található. Ha csak sétálni szeretnénk a vár területén, a belépő 1 euróba kerül, a kiállítások (fegyvertár, kőtár) megtekintésével együtt a jegy ára 6 euró, a kedvezményes belépő pedig 4 euró. Az erőd hétfőnként zárva tart, keddtől vasárnapig 9 és 17 óra között látogatható, a kiállítások 10 és 17 óra között vannak nyitva.
K. Kriszta fotói
(avagy vár)
Olaszul: Castello di San Giusto
Belépőjegy: 5 euró
Az erőd építése 1470 és 1630 között zajlott. Legrégebbi része a Kapitány Háza, amelyhez később egy háromszög alaprajzú erődítményt csatoltak. A háromszög csúcsaira idővel egy-egy bástya került, amelyek jól tükrözik a haditechnika fejlődését. A város felé forduló kerek Velencei bástya 1508–1509 között épült, a déli irányban elhelyezkedő sokszögű Lailo bástya 1553 és 1557 között, míg a háromszög alakú Pomis bástya 1636-ban készült el. Az erőd a császári parancsnok lakhelyéül szolgált egészen 1750-ig, majd 1936-tól múzeumként működik. Az épületben megtekinthető a Szent György-kápolna, ahol látható III. Frigyes német-római császár címere is – ő rendelte el az erőd építését.Az emeletekre díszes kőlépcső vezet. A Caprin-terem gazdagon faragott szobrai, bútorai és ajtói Giuseppe Caprin emlékét őrzik, aki Trieszt szülötte volt – író, újságíró és az olasz szabadságharc résztvevője Garibaldi oldalán. A fegyverkiállítás a középkortól a 19. századig mutatja be a hadfelszerelések fejlődését. A lapidáriumot a Lailo bástyában találjuk.
K. Kriszta fotói
Mindenképpen! Odajutás busszal kb egy óra, átszállással. Kocsival kb 20 perc, itt kivételesen az autózás ajánlott.
K. Kriszta fotói
Trieszt egyik legkülönlegesebb látnivalója, amelyet semmiképpen sem érdemes kihagyni, a központtól mintegy nyolc kilométerre fekvő Miramare Kastély. 2025-ben autóval néhány perc alatt elérhető, és a kastélyhoz vezető út mentén kényelmes parkolási lehetőség is van. Az utolsó szakaszon azonban gyalog kell folytatni az utat, de már ez a rövid séta is csodás kilátással ajándékoz meg.
A kastélyt Ferdinánd Miksa főherceg és felesége, Sarolta főhercegnő álmodta meg. Miksa 1854-ben, miután az osztrák hadiflotta ellentengernagya lett, Triesztbe költözött, és már egy évvel később elhatározta, hogy egy elegáns rezidenciát építtet a Grignanói-öböl sziklás partjára, egy tágas és gondosan megtervezett parkkal együtt. A neogótikus stílusú épület 1860-ra készült el. Itt fogadta Miksa 1863 októberében a mexikói küldöttséget, majd 1864 áprilisában innen indult Mexikóba, hogy elfoglalja a neki felajánlott császári trónt. Ez volt az utolsó alkalom, hogy látta szeretett kastélyát – 1867. június 17-én, a köztársaságpárti erők győzelme után, Queretaróban kivégezték.
A Miramare Kastély az egyetlen olyan hely a világon, ahol emléket állítanak Miksa főhercegnek. A belépőjegy ára 2025-ben teljes árú látogatók számára 10 euró, kedvezményes jegy 6 euróba kerül, 18 év alattiak számára pedig továbbra is ingyenes a belépés. Magyar nyelvű útikalauz a múzeum ajándékboltjában 9 euróért vásárolható meg.
A kastély minden nap reggel 9-től este 19 óráig látogatható. A park szintén 19 óráig nyitva tart a tavaszi-nyári időszakban, viszont novemberben a zárás már 15 órakor esedékes – így érdemes ezt figyelembe venni a tervezésnél.
K. Kriszta fotói
Piazza Goldoni - K. Kriszta fotója
A Piazza Ponterosso egy stilizált maszk alakú vízköpővel - K. Kriszta fotója
Szent Spiridon szerb ortodox templom
A Szent Spiridon szerb ortodox templom Trieszt egyik legszebb és legjelentősebb vallási épülete, amely a Via Spiridione utcában áll, nem messze a történelmi városközponttól. A templomot 1868-ban szentelték fel, és építése szorosan kapcsolódik a város soknemzetiségű múltjához, amikor Trieszt az Osztrák-Magyar Monarchia fontos kikötővárosa volt. Az épület a szerb-bizánci építészeti stílus remek példája, amelyet Carlo Maciachini olasz építész tervezett, különös figyelmet fordítva a pravoszláv liturgiai követelményekre.
A templom homlokzatát és belső terét gyönyörű freskók díszítik, amelyeket részben Cesare Rotta készített, és amelyek a szerb ortodox ikonográfia hagyományait követik. Az ikonosztáz különösen lenyűgöző alkotás, amely elválasztja a szentélyt a hívek terétől, és amelyen tradicionális ortodox szentek képei láthatók aranyozott keretekben. A templom egyik legértékesebb kincse a Szent Spiridon ereklyéinek egy része, amely zarándokhellyé teszi az épületet a pravoszláv hívők számára.
A szerb közösség Triesztben már a 18. század óta jelen volt, főként kereskedőkként és hajósokként, és a templom építése ennek a közösségnek a megerősödését jelképezte. Ma is aktív vallási közösség működteti a templomot, ahol rendszeresen tartanak istentiszteleteket szerb nyelven, de a látogatók számára is nyitva áll. A templom nemcsak vallási, hanem kulturális központ is, amely őrzi a szerb hagyományokat és kapcsolatot tart a balkáni ortodox közösségekkel.
K. Kriszta fotói
Chiesa di San Nicolo dei Greci
(kiezá di szán nikolo dej grecsi)
Szent Miklós- templom
A San Nicolo dei Greci templom a város egyik legérdekesebb és legkülönlegesebb épülete. Az épület a 18. században épült a görög ortodox közösség számára, és építészetileg a keleti és nyugati stílusok elegyének számít. Az épület külső részén a görög és az ortodox kereszt is látható, a belső térben pedig csodálatos freskók díszítik a falakat. A templom egyik legérdekesebb része a kupolája, amelyen egy 8 méteres, aranyozott kereszt áll.
K. Kriszta fotója
Zsinagóga
A zsinagóga a Maggiore téren áll, és az egyik legnagyobb és legszebb olaszországi zsinagóga. Neoromán stílusban épült 1912-ben, és az osztrák-magyar birodalom idején épült zsinagógák közül az egyik legnagyobb. A zsinagóga bejárata magas íves ajtó, és a homlokzat két oldalán két tornyos épületrész áll.
Kriszta fotója
A belső tér nagyobbik része nőknek van fenntartva, míg az imaszoba és a bálterem a kántálóknak és a férfiaknak van fenntartva. A zsinagóga díszes freskói és színes ablakai gazdag zsidó hagyományokat tükröznek, és lenyűgöző látványt nyújtanak. A zsinagóga látogatható, de előzetes foglalás ajánlott.
Csak vezetett formában látogatható, de nem kell előre foglalni.
kr
Revoltella múzeum
(Museo Revoltella)
Az épületben többféle kiállítás található, kortárs művészeti, a történelmi, ipartörténeti tematikákkal, hat (!) emeleti szinten.. A múzeum a 19. századi olasz művészet kiemelkedő gyűjteményével is büszkélkedhet. Az épület őrzi a múzeum alapítójának, Pasquale Revoltella olasz iparmágnásnak az emlékét is.
d. b. fotói
A hatodik emeletről szép a kilátás a kikötőre, a városra.
Immaginario Scientifico
Népszerű tudományos interaktív játszóház-féleség gyerekeknek
Az Immaginario Scientifico egy tudományos interaktív múzeum Triesztben, amelynek célja, hogy népszerűsítse a tudományt és az innovációt a látogatók számára. A múzeum különböző interaktív kiállításokat kínál a fizikától a biológiáig, az űrkutatástól a környezetvédelemig, amelyek mindegyike izgalmas és interaktív élményt kínál a látogatóknak. A múzeum célja, hogy megmutassa a tudomány és a technológia szépségét és fontosságát a mindennapi életünkben, különösen a fiatalabb generációk számára.
f. v.
Marine Aquarium
A Marine Aquarium Triesztben az egyik legnépszerűbb turisztikai látványosság, amely az Adriai-tenger élővilágát mutatja be. A múzeum interaktív kiállításokat kínál, ahol a látogatók megismerhetik az észak-adriai tengeri életet, beleértve a különböző halfajokat, korallokat, kagylókat és egyéb tengeri állatokat. A látogatók megfigyelhetik az akváriumokban élő állatokat, sőt akár érintkezhetnek is velük. A múzeum emellett bemutatja az emberi tevékenység hatásait is a tengeri környezetre, és rámutat a tengeri élővilág védelmének fontosságára.
Parti sétány
A trieszti parti sétány, a Barcola lungo mare, valódi mediterrán élményt nyújt, ahol a széles promenádon sétálva az ember egyenesen az Adriai-tenger fölé tekinthet. A sétány mentén sorakozó elegáns villák és a Belle Époque stílusú épületek különleges hangulatot teremtenek, miközben a tengeri szellő kellemes felfrissülést ad még a forró nyári napokon is.
A promenád egyik legszebb része a Miramare kastély felé vezető szakasz, ahol a sétány szinte a víz fölé nyúlik, és panorámás kilátás nyílik az egész öbölre. Különösen lenyűgöző lehet itt lenni napfelkelte vagy naplemente idején, amikor az ég színei tükröződnek a víz felszínén, és a távolban látszik a szlovén part körvonala.
A sétány mentén számos kávézó és étterem várja a látogatókat, ahol friss tengeri herkentyűket és helyi borokat lehet kóstolni, miközben az ember a tengerre néző teraszról élvezheti a mediterrán hangulatot. A helyiek kedvelt futó- és kerékpárútjaként szolgáló promenád egész évben élénk, és itt igazán megérezhető Trieszt egyedülálló karaktere, ahol a közép-európai elegancia találkozik az olasz könnyedséggel.
K. Kriszta fotói
Faro della Vittoria (Győzelem világítótorony)
Cím: Str. del Friuli, 141
A Faro della Vittoria (Győzelem világítótorony) Trieszt városában található, a tengerpart közelében. A torony a Trieszti-öböl partján emelkedik, és egy 68 méter magas oszlop, amelyet később egy 48 méter magas torony egészítettek ki. A torony építése 1923-ban kezdődött, és 1927-ben fejeződött be. A torony eredetileg az első világháborúban elesett trieszti tengerészek emlékének állították, ma pedig turisztikai látványosságként funkcionál. A toronyból lenyűgöző kilátás nyílik a tengerre és a környező tájra.
Kaotikus a nyitvatartási rend, azaz tanácsos a város turista információs irodájában rákérdezni, és nem pazarolni időt arra, hogy potyára a világítótornyhoz vezessünk.
Néhai zsidónegyed
A trieszti zsidónegyed, amely a Via del Monte és Via di Riccardo környékén terült el, ma már csak töredékesen őrzi egykori fénykorának emlékét, de sétálva ezeken az utcákon még mindig érezhető a különleges történelmi atmoszféra. A 19. és 20. század fordulóján virágzó zsidó közösség hagyott itt nyomot, amely akkoriban Trieszt egyik legjelentősebb és legbefolyásosabb vallási kisebbsége volt.
A negyed szívében áll a gyönyörű zsinagóga, amelyet 1912-ben avattak fel, és amely ma is Trieszt zsidó közösségének központja - az épület eklektikus stílusú architektúrája és pompás belső tere látogatásra érdemes. A környező utcákban egykor zsidó kereskedők, bankárok és értelmiségiek éltek, akik jelentősen hozzájárultak Trieszt gazdasági és kulturális fejlődéséhez.
Sajnos a második világháború pusztítása és a holokauszt tragédiája végzetesen sújtotta a trieszti zsidó közösséget, és a Risiera di San Sabba koncentrációs tábor emléke örökre beírta magát a város történetébe. Ma az egykori zsidónegyed csendes lakónegyeddé vált, ahol csak az óvatos szemlélő veszi észre a régi héber feliratok maradványait a házfalakon és a ma is működő kóser bolt tábláját.
A Via del Monte sétálva az ember olyan utcákon jár, ahol egykor Italo Svevo, a híres trieszti zsidó származású író is élt, és ahol a multikulturális Trieszt egyik leggazdagabb szellemi hagyománya formálódott. Bár a közösség ma már töredéke egykori önmagának, a zsidónegyed még mindig őrzi azt a kozmopolita szellemet, amely Triesztet egyedülállóvá tette a Habsburg Monarchia városai között.
K. Kriszta fotója
Trieszt egyik ikonikus és történelmi fürdőhelye, a Stabilimento Balneare Pedocin - A létesítmény 1903-ban nyílt meg, és máig megőrizte a Belle Époque korszak hangulatát. - Vannak férfi és női részlegek - B. Zs. fotója
Duino-i kastély
Trieszttől autóval 24 kilométerrel északra (24 perc).
A kastély a 14. században épült, és többször átépítették az évszázadok során. A kastély területén található a Rilke-sétány, amely egy híres sétálóút, és a tengerre néző kilátást kínál. A kastély magángyűjteményeknek ad otthont, és látogatható. Emellett a kastélyt körülvevő park kiváló kirándulóhely, és itt számos rendezvényt is tartanak, többek között koncerteket és színházi előadásokat.
Trieszt-Opicina kisvasút
A Trieszt-Opicina kisvasút a világ egyik legegyedibb közlekedési eszköze, amely különleges módon ötvözi a hagyományos villamosközlekedést egy hegyi sikló rendszerrel. Az 5,175 kilométer hosszú vonal a városi Piazza Oberdantól indul, és festői útvonalat követve vezet fel a Villa Opicina nevű kisvárosba, amely már a szlovén határ közelében található a hegyekben.
A különleges szerkezet abban rejlik, hogy a villamos az első szakaszon hagyományos módon közlekedik, majd a meredek hegyi szakaszon sikló rendszerrel vontatják fel a járművet, ami világszerte egyedülálló megoldásnak számít. A kellemesen lassú, körülbelül húszperces út alatt gyönyörű panoráma tárul a látogató elé, amely egyre magasabbról mutatja be Trieszt városát és az Adriai-tenger kék vizét.
A kisvasút napi menetrendje szerint reggel 7-től este 8-ig húszperces időközönként közlekedik, így turisták és helyiek egyaránt kényelmesen használhatják ezt a történelmi közlekedési eszközt. Villa Opicina magaslatáról lélegzetelállító kilátás nyílik Triesztre, a tengerre és tiszta időben akár a távoli olasz és szlovén partvidékre is.
Az utazás nemcsak közlekedési, hanem igazi élményszerű kaland is egyben, amely tökéletesen mutatja be Trieszt egyedi földrajzi adottságait és műszaki örökségét.
Trieszt vidéke már a bronzkor óta lakott, ám az elmúlt évezredekben sorsa gyakran fordult viharosra. A város Augustus császár idején a Római Birodalom részeként jelentős virágzásnak indult: bazilikával, kapitóliummal és számos középülettel gazdagodott. A Nyugatrómai Birodalom 476-os bukását követően azonban hadseregek vonultak át rajta, pusztítva, amit csak lehetett. A lombard hódítások és a frank fennhatóság után Trieszt 1081-ben az aquileiai patriarchátus uralma alá került, de a betörések nem szűntek: a Velencei Köztársaság 1203 és 1370 között többször is megpróbálta elfoglalni a várost. Bár nyolc évre sikerrel jártak, tartós befolyást nem tudtak kialakítani.
Velence kivonulása után Trieszt polgárai a szabadság visszaszerzését követően úgy érezték, itt az idő a terjeszkedésre: Chioggia megszállását tervezték, ám támogatás hiányában végül 1382-ben hűségesküt tettek Habsburg III. Leopold hercegnek, cserébe katonai védelemért. A következő évszázadokban Trieszt egyre szorosabban kapcsolódott a Habsburg Birodalomhoz. Bár 1508-ban Velence rövid időre ismét elfoglalta a várost, hamar visszakerült az osztrák fennhatóság alá, és fokozatosan az uralkodóház tengeri központjává vált.
A 16–17. században a török előrenyomulás miatt sok balkáni népcsoport talált itt menedéket, ezzel pedig Trieszt fokozatosan multikulturális várossá vált. A sokszínűség tovább erősödött, amikor 1719-ben vámmentes kikötői státuszt kapott, amit több mint 170 éven át meg is tartott. Ez az új szerepkör hatalmas lökést adott a kereskedelemnek, gazdasági súlya pedig Velencéével kezdett vetekedni.
Még a napóleoni háborúk idején történő többszöri francia megszállás sem tudta megtörni ezt a lendületet: Trieszt 1797, 1805–1807 és 1809–1813 között francia kézre került, utóbbi időszakban az Illír Tartományok részeként. 1814 után ismét a Habsburgokhoz került, majd I. Ferenc császár dekrétumával az Illír Királyság része lett egészen 1849-ig. Bár a régió központja Ljubljana lett, Trieszt megőrizte tengeri jelentőségét.
A 19. században városnegyedeit gyakran Habsburg uralkodókról nevezték el, akárcsak Budapesten: így jött létre a Terézváros (Maria-Theresien-Stadt) és a Józsefváros (Josephstadt – ma Borgo Giuseppino). Trieszt fejlődése a klasszicizmus jegyében indult, csúcspontja az 1801 óta működő Teatro Lirico Giuseppe Verdi lett. Ezt követte a historizmus és a szecesszió, így a századfordulóra Trieszt valódi világvárossá nőtte ki magát.
A várost olyan neves személyiségek is megfordultak, mint Stendhal, Rilke vagy James Joyce, és itt töltötte utolsó éveit Than Mór, a Nemzeti Múzeum és a Vigadó freskóinak mestere. A közlekedés szintén robbanásszerűen fejlődött: már 1829-ben megjelent az első propelleres hajó, 1854-ben megindult a vasúti kapcsolat Bécs felé, 1857-ben pedig megnyílt a Monarchia egyik legfontosabb hajógyára. A forgalom annyira fellendült, hogy a kikötőt 1867-ben bővíteni kellett, majd 1883-ban és 1898-ban további mólókkal gazdagodott.
A háttérben azonban egyre nőtt a feszültség. A város olasz lakossága egyre erősebben követelte az önrendelkezést, és 1882-ben, Ferenc József látogatásakor még bomba is robbant a közelében. Trieszt tehát már a 20. század elején egy puskaporos hordón ült, amely végül 1915-ben, Olaszország hadba lépésével robbant. Az isonzói front mindössze néhány kilométerre húzódott, a triesztiek pedig közelről szemlélték a Monarchia és Olaszország harcát.
Bár a Monarchia sokáig visszaverte az olasz támadásokat, a padovai fegyverszünet után, 1918. november 4-én olasz csapatok szálltak partra a városban. Trieszt hivatalosan 1920-ban, a rapallói egyezmény aláírásával lett az Olasz Királyság része. Ezután megindult a szlovén kisebbség elnyomása, az erőteljes olaszosítás, a sajtószabadság korlátozása és a szlovén nyelvű sajtó betiltása.
A második világháború idején Triesztet 1943 után német megszállás alá került, és a város szélén található Risiera di San Sabba – egykori rizsmalom – két éven át koncentrációs táborként működött. A háború után Jugoszlávia igényt tartott Triesztre, és a helyzetet az ENSZ közvetítése rendezte: 1947-ben a város különleges státuszt kapott, két zónára osztva – az egyiket brit és amerikai, a másikat jugoszláv ellenőrzés alá helyezve.
1954-ben Trieszt visszakerült Olaszországhoz, de a hidegháborús helyzet miatt sokáig periférikus szerepbe szorult. Az ezredforduló után azonban – különösen Olaszország EU-tagsága és a schengeni csatlakozás óta – a város újra fellélegzett: ma is érzékelhető az a különleges történelmi mélység, amely Triesztet Európa egyik legkülönlegesebb kulturális és földrajzi találkozási pontjává teszi.
A Canal Grande környékén elhelyezett Mária Terézia-érme szobor - A császárnő az osztrák uralom idején fontos szerepet játszott Trieszt kikötővárossá fejlődésében. - K. Kriszta fotója
Trieszt mai társadalmi és gazdasági képe ellentmondásos, ahol a Habsburg-kori fénykor emléke keveredik a modern kihívásokkal. A város lakossága lassan, de folyamatosan öregszik, ami egész Olaszországban jellemző tendencia, de Triesztben különösen markáns. Az utcákon sétálva feltűnő, hogy mennyien vannak az idősebb korosztályból, és ez nem csak a nyugdíjas olasz párokat jelenti, hanem a helyi családok generációs szerkezetét is.
A gazdasági átalakulás talán a legfájdalmasabb folyamat, amit a város átél. Az egykor virágzó ipari üzemek egyenként zárnak be vagy költöznek el, helyüket egyre inkább a szolgáltatószektor veszi át. Ez azt jelenti, hogy ahol korábban stabil ipari munkák voltak, ma inkább szezonális turizmus és logisztikai munkalehetőségek dominálnak. A fiatalok számára ez különösen nehéz helyzetet teremt, mivel kevesebb a jól fizető, hosszú távú karrier lehetőség.
A kikötőváros jellege azonban új lehetőségeket is teremt. A repülőtér forgalma rohamosan nő, ami jelzi, hogy Trieszt egyre vonzóbb célpont a turisták számára. Ezt erősíti az is, hogy külföldi befektetők és magánszemélyek egyre többen vásárolnak ingatlant a városban, különösen a német és osztrák vásárlók körében népszerű. Ez azonban a helyi ingatlanárak emelkedését is eredményezi.
A bevándorlás kérdése talán a legnehezebb társadalmi probléma, amivel Trieszt küzd. A város földrajzi helyzete miatt természetes útvonal a Balkán felől érkező menekültek számára, de a befogadó kapacitások nem tartanak lépést az érkezők számával. Ennek következtében gyakran látni hajléktalan migránsokat a város utcáin, ami társadalmi feszültségeket szül a helyiek és az újonnan érkezők között.
Az egyetemi élet viszont pozitív fényt vet a városra. A Trieszti Egyetem nemzetközi hírnévnek örvend, és sok külföldi diák választja tanulmányai helyszínéül. Ez fiatalos lendületet ad bizonyos városrészeknek, és kulturálisan is gazdagítja a helyi életet. A diákok jelenléte élénkíti a kávéházakat, könyvesboltokat és kulturális eseményeket.
A mindennapi életben érezhető egy sajátos kettősség: egyrészt a város őrzi elegáns, polgári jellegét, a szép épületek és a kulturális hagyományok révén, másrészt viszont küzd a modern városi problémákkal. A helyiek gyakran nosztalgiával beszélnek a múltról, amikor Trieszt még jelentős kereskedelmi és ipari központ volt, ugyanakkor büszkék arra, hogy a város kulturális és tudományos központ maradt.
A társadalmi kohézió szempontjából Trieszt még mindig működő közösség, ahol az emberek ismerik egymást, és a helyi identitás erős. Ez különösen látszik a hagyományos fesztiválokon és kulturális eseményeken, ahol a különböző generációk és közösségek még mindig összejönnek. A kihívások ellenére a város megtartotta azt a különleges atmoszféráját, ami a közép-európai elegancia és a mediterrán könnyedség keverékéből fakad.
Trieszt külön világ Olaszországon belül – nemcsak földrajzi értelemben, hanem hangulatában is. A város gyönyörű építészeti emlékekkel, hosszú sétányokkal és olyan egyedi atmoszférával vár, amelyben az olaszos életérzés keveredik az egykori Monarchia örökségével. Trieszt környékén mesébe illő kastélyokat és vadregényes, sziklás tengerpartokat találunk. Mégis, a városról sok Olaszországba látogató méltatlanul megfeledkezik.A Canal Grandé partján egykor hatalmas hajók horgonyoztak, ma pedig hangulatos kávézók és éttermek sorakoznak a víz mellett. Innen nem messze, délnyugatra terül el Olaszország legnagyobb tere, a Piazza dell'Unità d'Italia, amelyet a Monarchia korabeli pompa és a városháza díszes épülete ural, körülvéve fényűző palotákkal. A mintegy 12 ezer négyzetméteres tér esténként megtelik élettel: helyiek, turisták, utcazenészek, fiatalok és idősek egyaránt élvezik a mediterrán esték laza hangulatát, ahol a gyerekek is késő estig játszanak a téren, ahogyan azt délebbre megszokhattuk.
Az óváros felfedezése közben gyakran olyan érzésünk támad, mintha Budapest vagy Bécs rejtett utcáiban barangolnánk. A San Giusto-dombon álló 15. századi várat, a Castellót, mindenképpen érdemes felkeresni a páratlan kilátás miatt. A közelben található Duomo di San Giusto pedig történetével is különleges: két, az 5. században emelt bazilika egyesítésével született meg évszázadokkal később.
Trieszt és környéke ideális választás azoknak, akik szeretik a kastélyokat, a történelmet és a különleges hangulatú városokat. Aki pedig a nyári kirándulást nem tudja elképzelni vízpart nélkül, ne hagyja ki Sistiana drámai sziklapartját sem – a látvány könnyen megváltoztatja az Észak-Olaszország tengerpartjairól alkotott elképzeléseinket.
„Le ragazze di Trieste” (A trieszti lányok) című szoborcsoport a Molo Audace sétányon - Elter Karcsi fotója
Trieszt nem hemzseg a klasszikus turista látványosságoktól, mégis elbűvöl szépséges épületeivel, hangulatos ablakaival és utcáival. Másnap reggel korán keltünk, hogy minél többet láthassunk a városból. Elsőként egy igazi olasz kávézót kerestünk, ahol a hagyományok szerint nem leülni szokás, hanem a bárpultnál állva kortyolgatni a reggeli kávét és váltani néhány szót. Negyedórás séta után meg is találtuk a tökéletes helyet: a La Portizzát, a Piazza dell'Unità d'Italia közelében.
Azonnal elvarázsolt minket a hely légköre: hétfő reggel, három pultos lány sürgölődött, egy barista fiú dolgozott a kávégép mögött, körülöttük pedig törzsvendégek gyülekeztek, folyamatosan csengett a „Ciao, ciao, buongiorno”. Jó volt egyszerűen ott lenni, hallgatni az olasz nyelv zeneiségét, friss, ropogós croissant-t majszolni és olyan cappuccinót szürcsölgetni, amelynek tejhabjában szinte megállt a kanál. Az az 1 eurós cappuccino önmagában is mesélni tudott!
Ezután elmerültünk Trieszt belvárosi kis utcácskáinak labirintusában, tekintetünkkel folyamatosan felfelé kutatva a spaletták, száradó ruhák, nyitott ablakok után. Az ébredező város minden szeglete mediterrán hangulatot árasztott, egy pillanatra sem feledtetve velünk, hogy mennyire különleges helyen járunk.
Visszasétáltunk a belváros felé, útközben élvezettel nézegettük a Bar Arnoldo, a Café Giorgio és a hasonló hangulatú vendéglátóhelyek cégéreit, ahol elhatároztuk, hogy majd falatozunk valamit és iszunk egy jó kávét. Addig azonban még korzóztunk a trieszti tengerparton, ittuk a látványt, fényképezkedtünk a híres mólón, és kerülgettük az olasz kirándulókat, akikből aznap különösen sok érkezett a városba.
Kóboroltunk a szűk utcákban, a nagy Ő-t pedig különösen elbűvölték a száradó ruhák, amelyek erkélyekre, ablakok elé és házak közé voltak kifeszítve. Imádta a mediterrán színeket, a pálmákat, az utcákon parkoló robogókat, a tengeri kilátást és a házak sűrű sorát a domboldalakon. Ami az embereket illeti, egyetlen pöffeszkedő olaszba botlott – egy agyonszoláriumozott, aranyszandálos, sötét napszemüveges nőbe –, de a többiek mind hétköznapiak, mosolygósak és jókedvűek voltak. A padokon ülve olvasgattak, a mólón pecáztak, és élték az élet egyszerű örömeit.
Viszonylag sok koldussal is találkoztunk: gyakran odanyújtották felénk a kezüket, különösen a pályaudvar környékén és a forgalmasabb részeken. Magyar szemmel nézve is feltűnő volt, mennyire hasonlít a helyzet ahhoz, amit otthon tapasztalunk.
Trieszt az a város, amely egyszerre emlékeztet Budapestre és mégis teljesen mediterrán hangulatot áraszt. Arisztokratikus eleganciáját olaszos káosszal keveri: egyszerre sugároz nyugodt méltóságot, barátságos ismerősséget és élénk, déli pezsgést. Nem véletlen, hogy nekünk, magyaroknak különösen otthonosnak tűnik: évszázadokon át a Habsburg Birodalom, majd az Osztrák–Magyar Monarchia része volt, így építészete és atmoszférája is ismerősen hat.
Időnként szinte álomszerű az összhatás, ahogy a gyönyörű klasszicista épületek között dudáló Vespák és autók cikáznak – mintha valaki tréfából összekeverte volna a díszletet és a szereplőket. De éppen ez a különleges kettősség adja Trieszt sajátos báját. A patinás házak földszintjén elegáns éttermek rejtőznek, különösen a halételek világa kápráztatja el az idelátogatót, de stílusos üzletek is várják a vendégeket, ahol a legfrissebb olasz divat szerint lehet öltözködni. És persze kincseket rejtő apró régiségboltok is megbújnak az utcák között.
A város templomai bármikor hívogatnak egy rövid megpihenésre, míg a domboldalakon mesés épületek és panorámák jutalmazzák a felfelé mászókat. Trieszt vibráló itáliai életérzése pillanatok alatt magába szippant. Aki pedig a történelem iránt érdeklődik, az néhány lépésre egymástól több ezer éves múlt emlékeire bukkanhat.
Egy kiváló olasz ebéd után alig vártam, hogy végre megpillanthassam a Miramare-kastélyt. A város után abban reménykedtem, hogy az eklektikus, kissé merev formákat majd oldja valamelyest a mediterrán hangulat – és pontosan ezt kaptam a kastély környezetében, köszönhetően Carl Junker építésznek és természetesen a megrendelőnek, Ferdinánd Miksa Habsburg főhercegnek.
Mindig is irigyeltem azokat a főhercegeket, akik másodszülöttként élvezhették az uralkodó család hatalmát és gazdagságát – ha képesek voltak elfogadni, hogy a trónterhek helyett egy szabadabb, kevésbé kötött élet jutott nekik. Ferdinánd Miksa, Ferenc József császár öccse, jól ismerte Trieszt városát, és a haditengerészet főparancsnokaként gyakran szemlélhette hajóról azt a sziklás területet, amelyre később felépíttette a Miramare-kastélyt.
A tengerről is jól látszott, hogy a szirt kopár, alig van rajta növényzet. Miksa azonban elhatározta, hogy ezen változtatni fog: osztrák földet, kertészeket és különleges növényeket hozatott a világ minden tájáról. És persze hozott ide egy feleséget is – a belga királyi családból –, hogy közösen teremtsenek itt otthont. A sors azonban közbeszólt: a trón és az uralkodás csábítása végül elszakította Trieszttől, a tengeri levegőtől és a kertje zöldjétől. Miksa nem sokáig élvezhette alkotását: fiatalon kivégezték Mexikóban – egy szomorú, de sajnos nem ritka következménye az uralkodói létnek.
Ma szerencsére a kastély múzeumként látogatható, tele a tenger színét tükröző fényekkel, a csodás vörös szalonokkal, és az utolsó lakók viszonylag modern bútoraival. Egy újabb hely, amelyet Sziszi császárné is gyakran és szívesen látogatott.
,, A belvárosban mintha egy hangyabolyba zuhantam volna, ahol mindenki rohan, autók rohangásznak mindenfelé, az utcák szűkek, tekervényesek, nagyon sürgős minden. Délelőtti benyomásom az volt, hogy ez a Trieszt egy nagy zsibongó zsizsegő valami, ahol leginkább nyüzsgés és tömeg van.
A nyitvatartási idők elgáncsolnak. Ha az egyik templomot meg akarom nézni, akkor a másik zár be, mire odaérek, de lehet, hogy aznap teljesen zárva van épp. Képtelenség egyeztetni, megtervezni a városban az utunk, úgy, hogy abba minden beleférjen, mert azért ez a város nem olyan kicsi. Gyalog nem minden érhető el ripsz-ropsz, vannak távolságok (a tömegközlekedést nem ismertem meg, lehet, azzal könnyebb, nem tudom). Kaotikus.
A parkolás igazi tortúra – a helyiek a buszt javasolják, én nem vagyok benne biztos, hogy az jelenti a megoldást. Miután körözgettünk fel s alá a kikötő vonzáskörzetében, csak találtunk egy jó kis parkolót. Kezdődhetett a trieszti túra.
Zegzugos utcákon, park mentén (Italio Svevo köztéri zsánerszobra is beficcent) haladva leértünk a partra, a vitorlásokhoz, s láttuk a Régi Világítótorony még igen messze, a part mentén haladva idővel azért elértük. Bár a világítótorony eredeti funkcióját már rég nem tölti be, de földszintjén irodák működnek, barátságosan fogadnak, és szabadon fel lehet menni a toronyba csigalépcsőn, majd a tenger közvetlen közelében szétnézni a távolba fentről.
A Canal Grande Trieszt egyik legérdekesebb helye, mert annyira sok szép és jó látnivaló van egy helyen, még sincs már itt a riasztó zizegés, hanem nyugalom van. A csatorna környezetében minden vonzó, bármerre nézünk, valami szépet, sajátosat látunk. Egyik oldalán egy étterem, másik oldalán park padokkal, kicsit arrébb egy tér, a maga olaszos bájával, egy utcában egy arany mozaikos gyönyörű templom. Ez utóbbi úgy vonzott, mint a mágnes, ez volt a szerb ortodox székesegyház, teljes nevén a Chiesa Serbo Ortodossa di San Spiridione, és bizony kérette magát, mert bár meglátni és megszeretni egy pillanat műve volt, de nem adta magát rögvest, mert épp zárva volt, vissza kellett hát jönnünk pár óra múlva, hogy belülről is lássuk, hogy a külcsín és a belbecs bizony együtt jár e templomnál. (2020)" forrás
Trieszt egyik legjellegzetesebb látképe, a Canal Grande (Nagy-csatorna) látható. A csatorna két oldalán elegáns historizáló épületek sorakoznak, a háttérben pedig jól kivehető a Sant’Antonio Taumaturgo templom klasszicista homlokzata és zöld kupolája. - K. Kriszta fotója
A képen Trieszt belvárosának egy ikonikus épülete látható, amely a Piazza della Borsa közelében áll. Az épület homlokzatán feltűnő felirat hirdeti: „Free Territory of Trieste – USA UK COME BACK!”
Ez az épület évek óta egyfajta helyi politikai szimbólum: az egykori Szabad Terület Trieszt (Free Territory of Trieste) idejére utal, amikor a város különleges státuszban állt a második világháború után, brit és amerikai igazgatás alatt. A feliratot a mai napig néhány helyi aktivista tartja fenn, akik az akkori állapot visszaállítását vagy Trieszt különleges státuszának elismerését követelik.
Kortárs művészeti installáció a Piazza della Borsa-n
Trieszt híres fedett árkádos átjárója, a Galleria Tergesteo látható. Ez az elegáns, 19. századi üvegkupolás passzázs a Piazza della Borsa és a Piazza Verdi között húzódik.
A fotón Trieszt egyik legelegánsabb és leghíresebb kávéházát, a Caffè degli Specchi-t láthatjuk. Ez a történelmi kávéház az Unità d'Italia téren (Piazza Unità d'Italia) található, közvetlenül a tenger partján.
a Via San Nicolò - K. Kriszta fotói
Gabriele d’Annunzio (1863-1938) költő szobra - Az 1918-as olasz megszállás után d'Annunzio Triesztet az olasz nacionalizmus győzelmeként ünnepelte.- K. Kriszta fotója
A Chiesa di Sant'Antonio Nuovo (Új Szent Antal-templom) - K. Kriszta fotója
Trieszt kikötőjében található bronz szobor, a „Bersagliere szobor” - Ez az emlékmű az olasz bersaglieri (könnyűgyalogos alakulatok) egyik katonáját ábrázolja, aki zászlót tart a kezében. A szobrot az olasz hadsereg Triesztbe való bevonulásának emlékére állították, és a város történelmi szerepére utal az első világháború és az azt követő időszak kapcsán. - Az 1918-as olasz bevonulás Triesztbe történelmi jelentőségű esemény volt - ez jelentette a Habsburg uralom végét és a város Olaszországhoz való csatolását. - Elter Karesz fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Katalin Debreczeni, 2025. 04. 30. 14:59
KOszonom ezt a kimerito tajekoztatast, jo hasznat veszem!
Kádár Katalin, 2021. 09. 06. 13:09
Nagyon köszönöm a részletes leírást.
Farkas Feri- ILIKE, 2019. 10. 06. 11:39
500 éves Habsburg birodalmi birtoklás után
hatalmas történelmi jelentőségét ma is
érezhetjük ! évi 5-6 ezer hajó kötött ki
változó szállitmányokkal.
Ez nem Velence de ma is értékeltük,