ÚTIKRITIKA.HU / Piemont régió







útikritikák


Piemont régió

Piemont régióról röviden|Tetszett&Nem tetszett|Vélemények&Beszámolók|Közlekedés|Étkezés|Más praktikus információk|Torino|Novara| Langhe és Monferrato borvidékek| Alba városa és szarvasgomba fesztiválja|A Borromeai-szigetek a Lago Maggiore tavon| Sacra di San Michele kolostor| Stupinigi vadászkastély| Asti|Barolo borfalu| Orta-tó és San Giulio-sziget| Reggia di Venaria királyi rezidencia|
Ivrea| Biella| Gressoney és Susa völgyei| Val Grande Nemzeti Park| Fenestrelle erőd|Piemont földrajza| Piemont történelme|Piemont manapság| Érdekességek| Fotóegyveleg

Tartalomfeltöltés folyamatban

Piemont régióról röviden

Piemont Olaszország északnyugati régiója, Franciaország és Svájc határán, az Alpok lábánál helyezkedik el. A régió központja Torino, amely egyben Olaszország egyik legfontosabb kulturális és történelmi városa. Piemontot dombvidékei, borvidékei és lenyűgöző alpesi tájai teszik egyedülálló turisztikai célponttá, amely sokféle élményt kínál az ide látogatóknak.

A régió híres bortermelő vidékeiről, mint Langhe, Roero és Monferrato, amelyek az UNESCO világörökség részei, és ahol világhírű borok, például Barolo és Barbaresco készülnek. Piemontban található a festői Lago Maggiore tó is, amelyen a Borromeai-szigetek különleges látnivalót nyújtanak. A természetkedvelők számára a Gran Paradiso Nemzeti Park kiváló túrázási és síelési lehetőségeket kínál az érintetlen hegyvidéki környezetben.

A régió gasztronómiája szintén híres, főleg a szarvasgomba, a sajtok és a finom borok miatt, amelyek a helyi éttermekben és borászatokban kóstolhatók meg. Torino, Piemont fővárosa, számos múzeumnak, királyi palotának és barokk épületnek ad otthont, így a történelem és a művészet kedvelői számára is sok érdekességet tartogat. A helyi fesztiválok, mint az alba-i szarvasgomba fesztivál, egész évben vonzzák a látogatókat.

Piemont elhelyezkedése északon, közel Franciaországhoz és Svájchoz, lehetőséget biztosít határon átnyúló kirándulásokra is. Az autóval és vonattal egyaránt jól megközelíthető régió autentikus olasz élményeket kínál, miközben felfedezhetjük a vidéki táj, a hegyek és a történelmi városok szépségét.

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett

1. Cocconato, Piemont egyik legszebb faluja, 50 km-re Torinótól

Nem tetszett

Vélemények&Beszámolók

Piemonteban nagyon sok érdekesség van, amiről az emberek nem is igazán tudnak.
Ha valaki arra jár, mindenképpen ajánlom a Parco d’Arte Quarelli-t Roccaveranonál. Egyébként is érdemes ellátogatni arra a környékre. Mivel magasan fekszik a település, gyönyörű a kilátás. A torony nem tudom, hogy egész évben nyitva van-e vagy csak főszezonban, de ha nyitva van és tiszta az idő, oda is érdemes felmenni.
Plusz ott van az ország egyik legismertebb kecskesajt készítő régiója. Több Szafari park is van azon a környéken.
Az olaszok 'arany háromszögnek hívják Cuneo - Asti - Alessandria közötti részt, nem véletlenül. Rengeteg kincset, eldugott helyet lehet találni arrafelé. Szerintem kora ősz és késő tavasz a legjobb idő arrafelé és a táj is gyönyörű olyankor. (e.sz.)


A Langhe körbejárása után az út tegnap tovább folytatódott Barolóba, a Bassa Langhe egyik legkiválóbb és kétségtelenül legjövedelmezőbb borvidékére, gyönyörű időben és lenyűgöző kilátással. Pernóból indultunk, majd eljutottunk Monforte d’Alba-ba, egy dombra épült pompás faluba, amely a középkorban az itáliai katarok központja volt. A domb tetején régi templomok állnak, közöttük egy szabadtéri arénával, amely a helyi és országosan ismert jazzfesztivál helyszínéül szolgál.

Onnan tovább utaztunk Barolo városába, amely – neve ellenére – csupán a Barolo borvidék peremén fekszik. Az olasz turizmus jelenleg erősen népszerűsíti Barolót, és olyan sikerrel, hogy a kisvárost elözönlő turisták lassan épp elpusztítják azt. Milyen abszurd ellentét ez a legalább olyan festői (bár kevesebb, ám itt is kapható kiváló borral rendelkező) Roeróval szemben, amelyen teljesen egyedül haladtunk át, vagy a kulturálisan sokkal érdekesebb Monregalese-vel szemben, ahol csak olasz iskoláscsoportok, de turisták nem jártak.

Barolóból továbbindultunk a borászatok művészetkedvelő Ceretto családjának egyik birtokára, amely La Morra irányában, a domb alján található. 1999-ben a Ceretto család a birtokon lévő kis kápolnát két konceptuális művésszel, Sol le Witt-tel és David Tremlettel újíttatta fel, amelyet ma minden Barolo-prospektusban hangsúlyosan népszerűsítenek. A kápolna előtti földúton jelenleg kaotikus forgalom uralkodik: érkező, parkoló és távozó autók, valamint minden irányba fotózó turisták veszik körül a kápolnát és mindent, amit csak lehet. Maga a kápolna különösen „nem keresztény” hely; csak egyetlen pontján található rajta kereszt, egyébként híján van minden vallási szimbólumnak, belül pedig színesre festett „a semmi tere”. Talán a művészek Nietzsche-re gondoltak, és úgy hagyták itt Istent „igen halottnak”. Engem inkább gnosztikus gondolatok kerítettek hatalmukba az ördögi forgatagban, talán a nemrég látott, katarokhoz kötődő Monforte d’Alba hatására.

Felkapaszkodtunk La Morra dombjára, amely a Barolo borvidék központi települése, kiváló dűlőivel és boraival. Emlékeim szerint a város öt évvel ezelőtt még, igaz, hétköznap délelőtt, álmos kis falu volt csodás kilátással. Mostanra azonban a mindenütt leparkolt autók között alig lehetett megállni, és a faluban egyfolytában turisták hömpölyögtek, katonai csapatok erejével, bort árusító üzletek és szuvenírboltok között. Csak a gyönyörű kilátást – amely most különösen szép volt – nem tudták még elrontani.

Elmenekültünk, és este Grinzane történelmi helyére érkeztünk a Bassa Langhe-ban, amelynek egykori hosszú időn át szolgáló polgármestere az olasz egyesítés minisztere, Camillo Benso Conte di Cavour volt. A sikeres politikus egy időben a város központjában található középkori kastélyban élt, amelyet gyönyörűen felújítottak, és ma múzeum, vinotéka, valamint egy kiváló, Marc Lanteri által vezetett étterem működik benne. Itt élveztük utolsó vacsoránkat ezen a piemonti utazáson. (2019)


Nemrég jártunk Cella Monte-ban, Piemont régió egyik eldugott gyöngyszemében, és elragadott minket a hely varázslatos hangulata. Ha igazi olasz vidéki bájra vágytok, mindenképp érdemes meglátogatni ezt a festői kis falut!
Mit érdemes megnézni?
- A borospincék és a "infernot"– Ez a terület híres a Monferrato borvidékről, ahol az ősi kőből faragott borospincékben kóstolhattok helyi borokat.
- Cella Monte történelmi központja – Hangulatos utcácskák, gyönyörű épületek és lenyűgöző kilátás a környező szőlőültetvényekre.
- Ecomuseo della Pietra da Cantoni– Egy múzeum, ami bemutatja a helyi kőbányászat történetét és a pincék építésének titkait.
- Séta a szőlőültetvények között– A természet szépsége és a nyugalom itt garantált.
Ha Piemontban jártok, ne hagyjátok ki ezt a varázslatos kis falut, ahol az idő megállni látszik, és az olasz vidék minden szépsége átölel! (D.G., 2024)

Közlekedés

Piemontban autóval közlekedve a turistáknak érdemes néhány sajátos közlekedési szabályra és helyi jellegzetességre odafigyelniük. Az olasz autópályák, például a Torino és Milánó közötti szakasz, fizetősek, és általában az autópálya kapuknál kell fizetni, ahol készpénzt vagy hitelkártyát is elfogadnak. Az autópályákon a sebességkorlátozás jellemzően 130 km/h, míg a főutakon 90 km/h, a városokban pedig 50 km/h.

A hegyvidéki utak, különösen az Alpokban és a kisebb borvidéki falvak környékén, gyakran szűkek és kanyargósak, ezért fontos lassítani és óvatosan vezetni. Az ilyen szakaszokon gyakoriak a sziklák és hirtelen emelkedők, így érdemes elővigyázatosnak lenni, különösen rossz időjárási körülmények között. A hegyvidéki utakon télen gyakran kötelező a hólánc használata, vagy téli gumiabroncsok felszerelése, amit érdemes ellenőrizni indulás előtt.

A parkolás városi környezetben kihívást jelenthet, különösen Torinóban és a népszerűbb turisztikai városokban, mint Alba vagy Asti. A városi parkolók általában fizetősek, és a kék vonallal jelzett helyek a fizetős övezeteket jelölik. Érdemes figyelni a parkolási órákra is, mert bizonyos helyeken korlátozott időben parkolhatunk, és gyakoriak a parkolási bírságok.

Piemont kisebb városaiban, különösen a történelmi központokban, gyakran vannak ZTL-zónák (korlátozott forgalmú zónák), ahová csak engedéllyel rendelkező járművek hajthatnak be. Ezeket általában jól jelzik, de fontos figyelni rájuk, mert a turisták gyakran véletlenül hajtanak be, és automatikus kamerák rögzítik a szabálysértéseket, ami bírsággal jár.

Az üzemanyagárak Olaszországban viszonylag magasak, de a vidéki benzinkutakon általában valamivel kedvezőbbek, mint az autópályákon. Az önkiszolgáló kutak kedvezőbb áron kínálják az üzemanyagot, míg a kiszolgáló személyzet által tankolt kutaknál magasabb árat számíthatnak fel. Az autópályák melletti pihenőhelyeken általában éttermek és mosdók is találhatók, amelyek kényelmessé teszik az utazást hosszabb szakaszokon.

A városok környékén és a borvidéki területeken előfordulhat, hogy lassan közlekedő mezőgazdasági gépekkel találkozunk, különösen a szüret idején. A helyi autósok többnyire rutinosan kezelik ezeket a helyzeteket, így érdemes türelmesnek lenni. Összességében Piemontban autózva a nyugodt, előrelátó vezetés, valamint a parkolási és forgalmi szabályok figyelembevétele sokat segít a kényelmes és zökkenőmentes utazásban.

Étkezés

Piemont gasztronómiája világhírű, gazdag és sokszínű, ahol a minőségi alapanyagok és tradicionális fogások dominálnak. A régió híres a szarvasgombáról, különösen az ősszel begyűjtött fehér szarvasgombáról, amely az éttermekben kapható ételek igazi csemegéje. Szarvasgombás fogások közül érdemes megkóstolni a szarvasgombás tojást és a szarvasgombás risottót, amelyek különleges ízvilága miatt sokan keresik fel a piemonti vendéglátóhelyeket.

J. B. fotója

A piemonti konyha egyik legnépszerűbb előétele a vitello tonnato, amely vékonyra szeletelt borjúhús tonhalas-mártással tálalva, és szinte minden étteremben megtalálható. A régió jellegzetes főételei közé tartozik a bagna càuda, egy szardellás-fokhagymás mártogatós, amelyet zöldségekkel fogyasztanak, valamint a brasato al Barolo, amely lassan főtt marhapörkölt Barolo borral készítve. A tésztaételek közül az agnolotti népszerű, amely hússal töltött tészta, gyakran zsályás vajjal tálalják.

Piemont borairól is híres, különösen a Barolo és Barbaresco borokról, amelyek tökéletes kísérői a nehezebb húsételeknek. A könnyedebb borok közül a Barbera és Dolcetto szintén kiváló választás, és sok étterem kínál helyi borokat az ételekhez párosítva. A desszertek közül a híres bonèt kihagyhatatlan, amely egy kakaóval és amaretti keksszel készült puding.

A helyi vendéglők, vagyis trattoriák és osteriák, általában hétköznapi, barátságos környezetben kínálják a tradicionális fogásokat. A legtöbb étterem kora délután, 12:30-tól 14:30-ig tart nyitva ebédidőben, vacsorára pedig 19:30-tól körülbelül 22:30-ig. Fontos, hogy a legtöbb hely hétfőn zárva tart, ezért érdemes előre ellenőrizni a nyitvatartási időket.

Turistaként érdemes asztalt foglalni a népszerű éttermekben, különösen a szarvasgomba szezonban és a borvidéki régiókban, ahol sokan keresik fel a vendéglőket. Egy másik praktikus tanács, hogy érdemes a napi menüket keresni a kisebb trattoriákban, amelyek kedvező áron kínálnak többfogásos étkezést helyi borral.

Az autentikus élmény érdekében olyan helyeket válasszunk, ahol helyiek is esznek, mivel ezek az éttermek gyakran kevésbé turistásak, viszont remek minőséget kínálnak. A piemonti konyha gazdag ízei és a helyi alapanyagok szeretete minden étkezést különleges élménnyé tesznek, így a régió gasztronómiai felfedezése igazi öröm lesz minden látogató számára.

Más praktikus információk

Torino

Torinoról külön írunk, itt: https://utikritika.hu/olaszorszag/torino

Novara

Laosság (2024-ben): 103,000

Novara, Piemont második legnagyobb városa, igazi felfedeznivaló gyöngyszem Olaszország északnyugati részén, közel a svájci határhoz és Milánóhoz. Első pillantásra a város középkori utcái, történelmi épületei és a modern élet keveredése ragadja magával a látogatót. A város fő látnivalója a lenyűgöző San Gaudenzio-bazilika, amelynek 121 méter magas tornya a város szimbóluma; a toronyba felkapaszkodva lenyűgöző panorámában gyönyörködhetünk.

A város szívében található a Piazza delle Erbe és a Piazza Duomo, amelyek körül régi paloták, kávézók és éttermek sorakoznak. A Novarai Dóm, amelyet az olasz neoklasszicista építész, Alessandro Antonelli tervezett, letisztult stílusával és grandiózus belső tereivel szintén kihagyhatatlan látványosság. Sétálva a városban érdemes megállni egy kis kóstolóra, hiszen a helyi éttermekben és trattoriákban a piemonti konyha ízeit élvezhetjük, mint a gorgonzolát, ami itt készül, vagy egy finom risottót.

Novara környéke híres a rizstermeléséről, ezért nem meglepő, hogy a risotto itt alapétel, különösen az „alla novarese” változat, amely helyi sajtokkal készül. A város és környéke csodás kerékpáros és gyalogtúra útvonalakat kínál, így a természet szerelmesei is megtalálják itt a számításaikat.

A város történelmi emlékei mellett Novara pezsgő kulturális életet is kínál, kiállításokkal, színházi előadásokkal és koncertekkel. A városban található Castello Visconteo-Sforzesco is érdekes látnivaló, amely különféle művészeti rendezvényeknek ad otthont. A helyiek barátságosak, és szívesen osztják meg városuk történeteit a kíváncsi turistákkal.

Novara tökéletes kirándulási célpont mindazoknak, akik szeretnék felfedezni Piemont autentikus hangulatát, és közben elmerülni a régió történelmében és kulináris örökségében. A város közelsége Milánóhoz és a Pó-síkságon elterülő rizsföldekhez szintén különleges hangulatot kölcsönöz Novarának.

K. G. fotói

Langhe és Monferrato borvidékek

A Langhe és Monferrato borvidékek Piemont két ikonikus régiója, amelyek a világ legjobb borainak, például a Barolo, Barbaresco és Barbera boroknak adnak otthont. Az UNESCO világörökségi listáján szereplő lankás dombok, festői szőlőültetvények és hangulatos borfalvak olyan tájat alkotnak, amely egyedülálló élményt nyújt minden látogatónak. A régióban található kis falvak, mint Barolo, La Morra, Neive és Nizza Monferrato, mind híresek borászataikról, ahol tradicionális technikákkal készítik a minőségi vörösborokat.

A Langhe régió különösen a Nebbiolo szőlőfajtáról híres, amelyből a testes és komplex Barolo és Barbaresco borokat készítik. Ezeket a borokat hosszú fahordós érlelés után palackozzák, ami mély ízvilágot és kiemelkedő minőséget biztosít számukra. A Langhe borászatainak egyedi terroirja és mikroklímája lehetővé teszi a Nebbiolo szőlő kiteljesedését, így a borok az ínyencek és gyűjtők kedvenceivé váltak világszerte.

A Monferrato borvidék ezzel szemben a Barbera szőlőfajtáról ismert, amelyből a friss és gyümölcsös Barbera d’Asti és Barbera del Monferrato borok készülnek. A Monferrato borai általában lágyabbak és könnyedebbek, ugyanakkor kiválóan tükrözik a helyi terroir gazdagságát. Monferrato híres még a fehérborairól, például a Gavi és az Arneis borokról, amelyek kellemesen friss ízvilággal rendelkeznek.

Mindkét borvidéken számos borászat kínál kóstolókat és pincelátogatásokat, ahol a látogatók betekintést nyerhetnek a borok készítésének hagyományaiba és megismerhetik a borászok szenvedélyét és szakértelmét. A helyi borfesztiválok, mint például az Alba szarvasgomba fesztivál és az Asti borfesztivál, még jobban összekötik a borokat a régió gasztronómiai örökségével.

A borvidékek dombos tájai kiválóak túrázásra és kirándulásra is, ahol a látogatók gyönyörködhetnek a szőlőültetvények látványában, különösen ősszel, amikor a levelek aranyszínben pompáznak. A Langhe és Monferrato borvidékek gasztronómiai élményei is kivételesek, hiszen a borászatok és helyi éttermek gyakran kínálnak piemonti specialitásokat, mint a szarvasgombával készült ételek, a risottók és a helyi sajtok.

Ezek a borvidékek Piemont kultúrájának és életstílusának szívét alkotják, és tökéletes célpontot jelentenek mindazoknak, akik szeretnék felfedezni a régió borait, ízeit és páratlan tájait.


A Chat

Alba városa és szarvasgomba fesztiválja

Alba egy elbűvölő kisváros Piemont Langhe borvidékén, amely a világhírű szarvasgomba, különösen a fehér szarvasgomba (tartufo bianco) fővárosaként ismert. Alba hangulatos középkori utcái, kőházaival és templomaival, tökéletes helyszínt biztosítanak a Piemont régió egyik legizgalmasabb eseményéhez, a Szarvasgomba Fesztiválhoz. A város építészeti örökségét számos látványos épület gazdagítja, köztük a San Lorenzo katedrális, és a város tornyai, amelyek az egykori városfalak részeként magasodnak Alba fölé.

A Fehér Szarvasgomba Nemzetközi Vására minden évben október és november között kerül megrendezésre, és vonzza a gasztronómia szerelmeseit, séfeket és szarvasgomba-kereskedőket a világ minden tájáról. A fesztiválon a látogatók megismerhetik a szarvasgomba gyűjtésének hagyományait, találkozhatnak a „trifulau”-kkal, a szarvasgombavadászokkal, és kedvenc kutyáikkal, akik nélkülözhetetlen segítőtársak a földalatti gombák felkutatásában.

J. B. fotója

A vásár különleges eseményei közé tartozik a szarvasgomba-árverés, ahol a legkiválóbb fehér szarvasgombákat elképesztő áron adják el, és amelyek gyakran a világ legjobb éttermeibe kerülnek. A fesztivál idején Alba utcái és terein gasztronómiai standok sorakoznak, ahol nemcsak szarvasgombával készült finomságokat, hanem helyi sajtokat, borokat, például Barolót és Barberát, valamint piemonti ételeket kóstolhatnak a látogatók.

A fesztivál alatt Alba városa pezseg, és számos kulturális program, zenei előadás, és középkori felvonulás is színesíti az eseményt, ami igazán különlegessé teszi ezt a gasztronómiai ünnepet. Az ínyencek számára a szarvasgomba-risottó és a szarvasgombás tojás két kihagyhatatlan fogás, amelyek az esemény igazi sztárjai.

J. B. fotója

Alba nemcsak a szarvasgomba szerelmeseinek ajánlott, hiszen a város és a környező vidék egyedülálló panorámát nyújt a szőlőültetvényekkel borított domboldalakkal és a Langhe régió jellegzetes borvidéki hangulatával. A fesztivál kiváló lehetőség arra, hogy a látogatók megismerjék Piemont ízeit és hagyományait, miközben élvezik Alba városának vendégszeretetét.

A Borromeai-szigetek a Lago Maggiore tavon

A Borromeai-szigetek a festői Lago Maggiore tavon helyezkednek el, Észak-Olaszországban, és a régió egyik leglátogatottabb látványosságai közé tartoznak. A három fő sziget – Isola Bella, Isola Madre és Isola dei Pescatori – mindegyike egyedi hangulatot kínál, és a Borromeo család évszázados birtokaként rendkívüli történelmi és kulturális értékkel bír.

Az Isola Bella talán a leghíresebb a három sziget közül, és híres a lenyűgöző Borromeo-palotáról és annak olasz stílusú kertjeiről. A palota pompás termei tele vannak barokk bútorokkal, műalkotásokkal és freskókkal, míg a teraszos kert egzotikus növényekkel, szökőkutakkal és pávákkal varázsolja el a látogatókat. A teraszos kertből csodálatos kilátás nyílik a Lago Maggiore-ra, ami különösen naplementekor varázslatos.

Az Isola Madre a Borromeai-szigetek legnagyobbika, és egy békés, botanikus kertjéről híres, ahol ritka és egzotikus növények, többek között pálmafák, kaktuszok és japán juharfák találhatók. A sziget központjában álló villa, amely valaha a Borromeo család nyári rezidenciája volt, ma múzeumként működik, és értékes műtárgyakat, antik bútorokat és különleges bábukat mutat be.

Az Isola dei Pescatori (más néven Halászok szigete) a három közül a legkisebb, de talán a legbájosabb, mivel megőrizte autentikus halászfalu jellegét. Szűk utcácskái, rusztikus épületei és kis kikötője mind hozzájárulnak a sziget varázsához. Az Isola dei Pescatori-n a látogatók megkóstolhatják a helyi halételeket, és élvezhetik a nyugodt, hangulatos légkört, ami eltér a másik két sziget pompájától.

A Borromeai-szigetekre komppal lehet eljutni a közeli városokból, például Stresából vagy Verbania-ból, és minden sziget felfedezése egy-egy különleges élményt kínál. A szigeteket a Borromeo család évszázadokon át gondozta és fejlesztette, így mindhárom sziget harmonikus kapcsolatban áll a természettel és az épített környezettel.

A Borromeai-szigetek látogatása tökéletes program mindazoknak, akik szeretik a gyönyörű kerteket, a történelmi építészetet és a tóparti hangulatot. A Lago Maggiore és a szigetek közötti hajóutak pedig lenyűgöző kilátást nyújtanak a hegyekkel övezett tájra, ami felejthetetlen élményt jelent minden látogatónak.

Sacra di San Michele kolostor

A Sacra di San Michele kolostor, vagy más néven Szent Mihály apátság, Piemont egyik ikonikus történelmi és vallási látványossága, amely egy sziklás hegycsúcson magasodik a Susa-völgy fölé. A kolostort a 10. században alapították, és azóta is fontos zarándokhely, különösen a Szent Mihályhoz kapcsolódó vallási útvonal részeként, amely Európán átível. Az apátság rendkívül különleges látványt nyújt, hiszen meredek sziklára épült, így monumentálisan uralja a környező tájat, és messziről lenyűgöző látványt nyújt.

Az épület különleges építészeti részletekkel büszkélkedik, például a híres Scalone dei Morti (a Holtak Lépcsője) nevű lépcsősorral, amely hosszú, sötét folyosókon keresztül vezet a kolostor belsejébe. A lépcsősor neve a régi szerzetesek csontjaira utal, amelyek egykor díszítették a falakat, emlékeztetve az elmúlásra. A lépcsősor végén található Porta dello Zodiaco (az Állatöv Kapuja), amely egy középkori kőfaragásos kapu, gyönyörű állatövi jelekkel és szimbolikus díszítésekkel.

A kolostor belsejében a látogatók megcsodálhatják a lenyűgöző bazilikát, amely magas boltívekkel, freskókkal és ódon hangulattal idézi fel a középkori vallásos életet. A helyszínen található apátsági múzeum különféle történelmi tárgyakat, könyveket és műalkotásokat őriz, amelyek bemutatják az apátság hosszú történetét és kulturális jelentőségét. A kolostor tetejéről elképesztő panoráma nyílik a Susa-völgyre és a környező hegyekre, amely még különlegesebbé teszi a látogatást.

A Sacra di San Michele inspirációként szolgált Umberto Eco híres regényéhez, A rózsa nevéhez is, amely még inkább hozzájárult a helyszín legendás hírnevéhez. Az apátság a misztikum és a természet egyedülálló találkozási pontja, ahol a látogatók csendben elmerülhetnek a spirituális atmoszférában. A kolostorba vezető út meredek és kanyargós, de a látvány minden erőfeszítést megér.

A Sacra di San Michele kolostor különleges helyszín mindazok számára, akik szeretik a történelmet, a vallási helyeket, vagy csak élvezni szeretnék a Piemont hegyei között található magasztos nyugalmat.

Stupinigi vadászkastély

A Stupinigi vadászkastély (Palazzina di Caccia di Stupinigi) Piemont egyik legszebb barokk építészeti remeke, mindössze néhány kilométerre Torinótól. Az épületet 1729-ben építette a Savoyai-ház híres építésze, Filippo Juvarra, hogy luxus vadászkastélyként és reprezentatív királyi rezidenciaként szolgáljon. A kastély építészete lélegzetelállító: az alaprajza pillangó formájú, ami a központi csarnokból indul ki, és az épület különleges szimmetriát kölcsönöz neki.

A központi csarnok a kastély ékessége, ahol a mennyezeten található gyönyörű freskók és díszítések elmesélik a vadászat és a természet történetét. A termet egy monumentális szarvasagancs-dísz koronázza, amely a Savoyai-ház vadászati hagyományainak és az épület funkciójának szimbóluma. A kastély termei tele vannak lenyűgöző barokk bútorokkal, szobrokkal és festményekkel, amelyek a 18. századi királyi élet minden pompáját tükrözik.

A kastélyt körülvevő Stupinigi Park és az elegáns kertek is lenyűgöző látványt nyújtanak, és a látogatók kellemes sétákat tehetnek a francia stílusban kialakított parkokban. A kastély gyakran ad otthont kiállításoknak, kulturális rendezvényeknek és esküvőknek, így a hely különleges atmoszférája mindig életre kel.

A vadászkastély történelmi jelentőségét tovább növeli, hogy több olasz királyi család, köztük II. Viktor Emánuel is itt töltött időt, és a helyszín a Savoyai-ház számos fontos eseményének adott otthont. Napjainkban a kastély a Museo di Arte e Ammobiliamento (Bútor- és Művészeti Múzeum) része, és a látogatók megcsodálhatják a korabeli bútorkészítés és lakberendezés remekeit.

A Stupinigi vadászkastély varázslatos úti cél azoknak, akik érdeklődnek a barokk építészet, a királyi történelem és a természeti környezet iránt.

Asti

Asti, Piemont régió szívében található város, amely híres borairól, középkori építészetéről és izgalmas fesztiváljairól. Asti a borászati kultúra egyik központja, különösen az Asti Spumante és Moscato d’Asti nevű pezsgőiről ismert, amelyek édes, gyümölcsös ízükkel világszerte nagy népszerűségnek örvendenek. A város körül fekvő dombok és szőlőültetvények festői tájat nyújtanak, így Asti az egyik legfontosabb központja Piemont borvidékének.

Asti történelmi központja lenyűgöző középkori épületekkel és tornyokkal büszkélkedhet, ami miatt gyakran nevezik „a tornyok városának”. A Cattedrale di Santa Maria Assunta, a város katedrálisa Piemont egyik legnagyobb gótikus temploma, és részletes freskói, valamint lenyűgöző homlokzata miatt különösen érdemes felkeresni. Egy másik híres látványosság a Torre Troyana, egy középkori torony, amelyből csodálatos panoráma nyílik a városra és a környező tájra.

Asti különösen izgalmas időszakban van a Palio di Asti alatt, amely egy középkori eredetű lovasverseny. A Palio az egyik legrégebbi ilyen verseny Olaszországban, és minden év szeptemberében megrendezésre kerül, ahol a város különböző negyedei versenyeznek egymással. A verseny látványos felvonulással kezdődik, amely során a résztvevők középkori viseletben vonulnak fel, és a város ilyenkor valóban visszarepül az időben.

A város évente megrendezett Douja d’Or borfesztiválja is rengeteg látogatót vonz, ahol a legjobb piemonti borokat kóstolhatják meg az érdeklődők. A gasztronómia kedvelői is jól érzik magukat Astiban, ahol a helyi éttermekben megkóstolhatják a tradicionális piemonti fogásokat, például a bagna caudát (meleg szardellás-mártogatóst), a brasatót (vörösboros marhapörköltet) és a tartufós ételeket.

A város piacterei és kávézói, mint a Piazza Alfieri, élénk társadalmi központok, ahol a helyiek és a látogatók találkozhatnak, élvezhetik a helyi élet ritmusát és a piemonti vendégszeretetet. Asti nemcsak borairól híres, hanem mint Piemont kulturális és történelmi központja is jelentős szerepet tölt be, amely a helyiek számára is büszkeség forrása.

Barolo borfalu

Barolo egy festői borfalu Piemont régió Langhe borvidékén, amely világszerte híres a nevét viselő vörösborról, a Barolóról. A domboldalakon elterülő Barolo mesés szőlőültetvényei és a falut körülölelő zöld lankák különleges hangulatot árasztanak. A falu apró utcáiban sétálva szinte minden sarkon találhatunk egy borászatot vagy borkereskedést, ahol megkóstolhatjuk a híres, testes Barolo bort, amelyet gyakran "a borok királyának" neveznek.

Barolo borát a Nebbiolo szőlőfajtából készítik, amely különleges mikroklímát és érlelési időt igényel, így egy igazi időigényes mestermű. A látogatók a helyi pincészetekben – például a híres Marchesi di Barolo vagy Borgogno borászatokban – betekintést nyerhetnek a borkészítés folyamatába és a hosszú fahordós érlelés rejtelmeibe.

A falu központjában áll a Castello Falletti di Barolo, egy középkori kastély, amely ma a Borszépmúzeumnak (WiMu – Wine Museum) ad otthont. A múzeum interaktív kiállításai bemutatják a borászati kultúra történetét és Barolo borvidékének örökségét. A kastély tetejéről lélegzetelállító kilátás nyílik a környező dombokra és szőlőültetvényekre, különösen naplementekor, amikor a táj szinte varázslatossá válik.

Barolót gyakran látogatják gasztronómiai élményekre vágyó turisták, hiszen a környék éttermei helyi specialitásokkal, például szarvasgombával készült fogásokkal és piemonti sajtokkal várják a vendégeket. A borfalu tökéletes hely azok számára, akik nyugodt, vidéki környezetben szeretnének feltöltődni és a piemonti életérzésbe belemerülni.

Barolo központjában évente borfesztivált is rendeznek, amely a borrajongók egyik kedvenc eseménye, lehetőséget biztosítva több helyi borászat kínálatának felfedezésére. A falu és környéke, amely az UNESCO világörökség része, egyedülálló kombinációja a természetes szépségnek, a borászatnak és a gasztronómiának, így ideális úti cél mindenki számára, aki szeretné megismerni a piemonti borvidék legjavát.

Orta-tó és San Giulio-sziget

Az Orta-tó Piemont egyik legbájosabb és legkevésbé ismert tava, amelyet festői szépsége és nyugalma különösen vonzóvá tesz. A tó partján fekvő kisvárosok, mint Orta San Giulio, középkori utcáikkal és épületeikkel igazi időutazást nyújtanak. A tó közepén található a San Giulio-sziget, egy apró, de rendkívül hangulatos sziget, amely Piemont egyik legikonikusabb látványossága.

San Giulio-szigetre rövid csónakúttal lehet eljutni, és ahogy megérkezünk, azonnal magával ragad a hely misztikus hangulata. A szigeten található a San Giulio-bazilika, amelyet a 4. században alapítottak, majd a későbbi évszázadok során többször is átépítettek. A bazilika belső díszítései és a középkori freskók igazán különleges látványt nyújtanak, és gyakran lenyűgözik a látogatókat.

A szigeten egy kis ösvény, a „Csend Útja” (La Via del Silenzio) vezet körbe, amelyet a látogatók csendben járhatnak végig, elmélyedve a hely különleges atmoszférájában. A sziget mindössze néhány épületből áll, amelyek között található egy bencés apácakolostor is, ahol még ma is szigorú rend szerint élnek a szerzetesek.

Az Orta-tó partján található Orta San Giulio városa egy másik kedvelt látványosság, amelynek központi tere, a Piazza Motta, csodás kilátást nyújt a tóra és a szigetre. A városka macskaköves utcái, kis butikjai és éttermei valódi mediterrán bájt kölcsönöznek neki. Az Orta-tó vize kristálytiszta, és nyáron a látogatók gyakran fürdőznek is benne, vagy csónakázással fedezik fel a környéket.

A tó környéke kiváló túraútvonalakat kínál, ahonnan lenyűgöző panoráma nyílik a tóra és a környező hegyekre. Az Orta-tó és a San Giulio-sziget látogatása olyan élményt nyújt, amely egyszerre ad ízelítőt a régió természeti szépségeiből, történelméből és kulturális gazdagságából, így ideális célpont mindazok számára, akik egy kis nyugalomra és szépségre vágynak Piemont szívében.

Reggia di Venaria királyi rezidencia

A Reggia di Venaria Reale királyi rezidencia egy lenyűgöző barokk palota és UNESCO világörökségi helyszín Piemont régióban, mindössze néhány kilométerre Torinótól. A palotát II. Károly Emánuel savoyai herceg építtette a 17. században, hogy vadászkastélyként és királyi rezidenciaként szolgáljon. A hatalmas épületegyütteshez díszes kertek, szökőkutak és parkok is tartoznak, amelyek a barokk művészet és építészet csodás példái.

K. G. fotói

A palota egyik legkiemelkedőbb része a híres Diana Galéria, amelyet Filippo Juvarra, az egyik legnagyobb olasz barokk építész tervezett. A galéria káprázatos fehér márványpadlóval, monumentális oszlopokkal és freskókkal díszített, és a fények játéka különleges atmoszférát teremt benne. A Herkules-terem is rendkívüli látványt nyújt, ahol a látogatók megcsodálhatják az ókori mitológiát ábrázoló freskókat.

A kertjei, amelyek az olasz reneszánsz és francia barokk kertművészet ihletésében készültek, önmagukban is páratlan élményt nyújtanak. A Reggia di Venaria területén található a híres Gran Parterre, ahol gondosan nyírt bokrok, rózsakert és pazar szökőkutak találhatók. A palota parkjában sétálva az Alpok látványa is kiegészíti a festői képet.

A rezidencia látogatása során számos kiállítás várja az érdeklődőket, amelyek bemutatják a Savoyai-ház történelmét, valamint az itteni udvari élet mindennapjait. A Reggia di Venaria gyakran ad otthont művészeti és kulturális eseményeknek is, például koncerteknek, színházi előadásoknak és múzeumi tárlatoknak, amelyek még inkább életre keltik a palota történelmét.

A Reggia di Venaria tökéletes hely mindazoknak, akik szeretik a barokk művészetet, a történelmet és a lenyűgöző építészetet, és szívesen töltenek el néhány órát ebben a királyi környezetben.

Ivrea

Ivrea egy bájos város Piemont régióban, amely az ipari öröksége és különleges karneválja révén vált híressé. A várost a Dora Baltea folyó szeli át, és a történelmi belváros utcái a középkortól kezdve őrzik a város gazdag múltját. Ivrea különösen az írógépgyártásról vált ismertté, hiszen itt alapították meg az Olivetti vállalatot, amely az innovatív technológiai fejlesztéseiről vált világszerte híressé a 20. század közepén. Az Olivetti által hátrahagyott építészeti és kulturális örökség annyira jelentős, hogy 2018-ban az UNESCO a várost a világörökségi listára is felvette.

Ivrea történelmi központja tele van látnivalókkal: az Ivrea-kastély, amely a 14. században épült, ma is uralja a város látképét három vörös téglatornyával. A városban található a Cattedrale di Ivrea (Ivrea katedrálisa) is, amely impozáns épület a város fölé magasodva, és gyönyörű kilátást nyújt a környező hegyekre. Ivrea színes, életvidám oldala a híres Ivrea Karneválban is megmutatkozik, amely során a város lakói egy látványos "narancscsatát" rendeznek. Ez az egyedülálló esemény Olaszország egyik legkülönlegesebb karneválja, amelynek során a résztvevők narancsokkal dobálják meg egymást, emlékezve egy középkori lázadásra.

A környék túraútvonalai és festői tóvidékei, mint például a Lago Sirio, rengeteg lehetőséget kínálnak kirándulásra és szabadtéri pihenésre. Ivrea piacain és éttermeiben lehetőség nyílik megkóstolni a helyi specialitásokat, például a finom piemonti sajtokat és a helyi borokat. A város közelsége Torinóhoz és Milánóhoz kiváló kiindulóponttá teszi Ivreát Piemont és Lombardia felfedezéséhez.

Ivrea egyesíti a történelmi városok romantikáját és az ipari örökség modernitását, így igazi különlegességet kínál mindazoknak, akik szeretnének bepillantást nyerni Piemont sokszínű világába.

Biella

Biella, egy festői város Piemont régióban, Torino és Milánó között félúton, gazdag történelmi és kulturális örökséggel rendelkezik. A várost két fő részre osztják: az alsó városrészre (Biella Piano) és a felső városrészre (Biella Piazzo), amelyek közt egy 19. századi siklóvasút biztosítja a kényelmes közlekedést. Biella Piazzo középkori hangulatú negyed, ahol szűk, macskaköves utcák és középkori épületek között sétálhatunk, miközben gyönyörű panoráma tárul elénk a környező hegyekre.

A város különösen híres textilipari múltjáról: a 19. század óta Biella az olasz gyapjúipar központja, és ma is több híres márka és manufaktúra működik itt, amelyek minőségi szöveteikről és ruháikról ismertek. A helyi Textilmúzeumban megismerhetjük a gyapjúfeldolgozás történetét és a város ipari örökségét, ami nagy hatással volt Biella fejlődésére.

Biella nemcsak iparáról, hanem természeti szépségeiről is híres. A közeli Oasi Zegna természetvédelmi terület kiváló hely túrázásra és síelésre, lenyűgöző kilátással a Pó-síkságra. A városban található Santuario di Oropa is jelentős látványosság, amely az UNESCO világörökség része. Az Oropa-szentély, amely 1200 méteres magasságban fekszik, az egyik legfontosabb Mária-kegyhely Olaszországban, ahová évente számos zarándok érkezik.

Biella éttermei és kávézói helyi specialitásokkal, például a híres biellai rizottóval és piemonti borokkal várják a látogatókat. A város központjában hangulatos piacok és butikok találhatók, amelyek szintén hozzájárulnak a Biellába látogatók kellemes időtöltéséhez. Az aktív pihenés és a kulturális programok kedvelői számára Biella valódi gyöngyszem Piemont szívében.

Gressoney és Susa völgyei

A Gressoney-völgy és a Susa-völgy Piemont régió két csodálatos hegyi völgye, ahol a természet és a kultúra kéz a kézben járnak. Gressoney a Monte Rosa hegyvonulat lábánál fekszik, és híres a lenyűgöző alpesi tájakról, valamint a helyi Walser közösségről, akik máig megőrizték hagyományaikat és különleges építészeti stílusukat. A völgy két fő települése, Gressoney-Saint-Jean és Gressoney-La-Trinité, ideális kiindulópontok túrázáshoz, hegymászáshoz és téli sportokhoz. A téli szezonban a Monte Rosa síterep a síelők paradicsoma, míg nyáron a völgy festői ösvényei várják a kirándulókat.

A Susa-völgy ezzel szemben az Alpok és az Appenninek találkozásánál helyezkedik el, és fontos szerepet játszott az évszázadok során, mivel a völgyen át vezetett a római Via Francigena zarándokút. A Susa-völgy történelmi városai és középkori épületei, mint például Susa városa és a Sacra di San Michele kolostor, különösen vonzóak a történelem iránt érdeklődőknek. A kolostor, amely egy sziklaszirten magasodik, nemcsak Piemont szimbóluma, hanem fantasztikus kilátást nyújt az egész völgyre.

Mindkét völgy sajátos élményeket kínál: a Gressoney-völgy alpesi hagyományokkal és hegyvidéki túrákkal, míg a Susa-völgy történelmi látnivalókkal és lenyűgöző természeti tájakkal. A Susa-völgy a Gran Bosco di Salbertrand Nemzeti Parknak is otthont ad, amely számos ritka állat- és növényfajjal büszkélkedhet. A völgyekben található kisvárosok éttermei helyi ételeket, például polentát és piemonti borokat kínálnak, ami igazi gasztronómiai élményt nyújt a látogatóknak.

A Gressoney és a Susa-völgyek egyszerre adnak ízelítőt Piemont vad szépségéből, kulturális örökségéből és vendégszeretetéből, így mindenképpen megérnek egy látogatást.

Val Grande Nemzeti Park

A Val Grande Nemzeti Park Olaszország egyik legvadabb és legeldugottabb természeti területe, ami egyszerre csábító és kissé félelmetes. Ez a nemzeti park Piemontban, a Lago Maggiore közelében található, és szinte teljesen érintetlen hegyi tájakból áll. Ahogy beléptünk a parkba, azonnal érezni lehetett, hogy ez nem a szokványos, könnyed túraútvonalakat kínáló park. A Val Grande Olaszország legnagyobb vadonja, tele elhagyatott pásztorkunyhókkal és sűrű erdőkkel, ahol egyértelműen a természet az úr.

A park területe az egykori régi pásztorok földje, akik egykor a hegyek között legeltették állataikat, majd az idő múlásával elhagyták a területet, így a természet visszahódította azt. Ez a vidék nemcsak Olaszország, hanem Európa egyik legnagyobb „új vadonja”, ahol az emberi jelenlét minimális. A Val Grande igazi kihívás a tapasztalt túrázóknak, mert a terep nehéz és kanyargós, ráadásul kevés jelzett ösvény vezet a hegyekben.

A park különösen azoknak ajánlott, akik szeretik az érintetlen természetet, és nem ijednek meg attól, hogy a GPS néha cserbenhagyja őket. A vad természet különösen izgalmassá teszi a helyet, hiszen farkasok, szarvasok és rengeteg ritka madárfaj is él a területen. A parkban túrázva szinte minden sarkon egy-egy elhagyatott épületre bukkanunk, amelyeket már lassan visszafoglal az erdő. Ezek az épületek érdekes bepillantást nyújtanak a pásztorok egykori életébe.

Az ide látogatóknak érdemes jól felkészülniük, mert a Val Grande komoly kihívás elé állítja még a legedzettebb túrázókat is. A helyi vezetők szerint éppen ez adja a park különleges báját: a látogatók egy pillanatra teljesen magukra maradhatnak a természet közepén. A Val Grande területén több kilátópont is található, ahonnan gyönyörű panoráma nyílik a Lago Maggiore-ra és a környező hegyekre. A nap végére jóleső fáradtság lett úrrá rajtunk, hiszen a meredek emelkedők és a vad ösvények igazán próbára tették az állóképességünket.

A park látogatása után egy kis közeli faluban helyi ételekkel pihentük ki magunkat, egy csésze gőzölgő polentával és egy pohár helyi borral zárva a napot. Val Grande nemcsak egy természetvédelmi terület, hanem egy igazi „vad világ”, amely azoknak szól, akik valódi kalandra vágynak.

Fenestrelle erőd

A Fenestrelle erőd, amelyet gyakran csak „az Alpok Nagy Falának” neveznek, az egyik legkülönlegesebb látványosság Piemont régiójában. Ez az erőd Olaszország legnagyobb és Európa egyik legnagyobb erődítménye, a hegyekbe vájva, egy 3 km-es területen nyújtózik. Amint megérkeztünk, az erőd látványa már önmagában lenyűgöző volt; a meredek hegyoldalon felfutó lépcsősorok olyan magasra törtek, hogy a teteje alig látszott. Az erődöt 1728-ban kezdték építeni a Savoyai-ház uralkodói, hogy megvédje a területet a francia támadásoktól, és mintegy 122 évig tartott a teljes felépítése.

A legizgalmasabb része a látogatásnak az erőd híres „fedett lépcsője”, amely több mint 4000 lépcsőfokból áll, és teljesen védett, így akár esős időben is végig lehet rajta sétálni. Ahogy végigmentünk a lépcsőkön, úgy éreztük magunkat, mintha egy hatalmas labirintusban lennénk, amely sosem ér véget. Az erőd különböző részei – bástyák, tornyok és őrtornyok – fantasztikus kilátást nyújtottak az alant elterülő Susai-völgyre. Az erőd területén rengeteg kis épület és erődfal található, amelyek közül több még ma is jó állapotban van, így valóban visszarepítenek a történelembe.

Fenestrelle nemcsak védekezésre szolgált, hanem börtönként is használták, ahova gyakran politikai foglyokat zártak. Számos híres személyiséget tartottak itt fogva, köztük a Bourbon-ház egyik tagját is. A helyszín különösen népszerű túrázók körében, akik szeretik a kihívást jelentő emelkedőket és a történelmi jelentőségű látványosságokat. A túraútvonalak jól ki vannak táblázva, így nem kell félni attól, hogy eltévedünk a hatalmas erődben.

Az idegenvezetők tele vannak érdekes történetekkel és legendákkal az erőd életéről, és segítenek elképzelni, milyen lehetett az élet a hegyek közé épült erődítményben. Fenestrelle bejárása valódi kaland volt, amit csak azoknak ajánlok, akik hajlandók egy kis lépcsőmászásra. Érdemes kényelmes cipőben érkezni, hiszen a hegyoldalon lévő, macskaköves utak nem a legsimábbak. A látogatás után megálltunk egy közeli kis faluban, ahol helyi specialitásokkal, például polentával és piemonti vörösborral zártuk a napot.

Fenestrelle egyértelműen olyan hely, amely nemcsak történelmileg különleges, hanem igazi kihívást is jelent mindazoknak, akik szeretnének egy kis izgalmat az utazásukba.

Piemont földrajza

Piemont, Olaszország északnyugati régiója, nevének jelentése szerint „a hegy lábánál” helyezkedik el, hiszen a területet az Alpok uralja, amely északról és nyugatról határolja a régiót. Az Alpok csúcsai itt elérhetik a 4000 méteres magasságot is, például a Gran Paradiso és a Monte Rosa lenyűgöző hegyvonulatai. A régió jelentős részét hegységek és dombvidékek alkotják, de nagy alföldek is találhatók itt, főként a Pó-folyó völgyében, amely Olaszország legnagyobb folyója.

A Pó-folyó Piemontban ered, és az egész régióban jelentős vízi utat biztosít, emellett termékeny mezőgazdasági területeket hozott létre. A folyóvölgyben gazdag szőlőültetvények, gabonaföldek és rizsföldek terülnek el, különösen a Vercelli és Novara környéki síkságokon, ahol Európa egyik legnagyobb rizstermelő vidéke található. Piemontban számos kisebb tó található, mint az Orta-tó és a Lago Maggiore, amelyek természetes határt képeznek Lombardiával és Svájccal, és kedvelt üdülőhelyek.

A régió területén találhatók az UNESCO világörökségi listáján szereplő Langhe, Roero és Monferrato dombvidékek, melyek híresek borvidékeikről, mint a Barolo és Barbaresco termőterületek. Ezek a dombvidékek nemcsak mezőgazdasági jelentőséggel bírnak, hanem lenyűgöző látványt is nyújtanak, különösen ősszel, amikor a szőlőtőkék aranyló színekben pompáznak.

Piemontban található a Gran Paradiso Nemzeti Park, Olaszország első nemzeti parkja, amely az Alpok vadregényes tájait, hegyi tavakat és gazdag állatvilágot őriz meg. A régió klímája változatos, az alacsonyabb területeken meleg mediterrán éghajlat jellemző, míg a magasabb hegyvidéki részeken hűvösebb és csapadékosabb az időjárás. Az Alpok és az Appenninek közelsége miatt Piemontban hűvös, ködös telek és forró nyarak váltakoznak, a hegységekben pedig gyakori a hóesés.

Torino, a régió fővárosa, az alföldi területen fekszik, és a Pó-folyó partján található, mely stratégiai helyszínné tette a régió történelme során. Piemontban több folyó is található, mint a Dora Baltea, a Tanaro és a Sesia, amelyek a Póba torkollnak, biztosítva a vízellátást és hozzájárulva a régió termékenységéhez. Piemont földrajza nemcsak természetes szépségekben gazdag, hanem rendkívül sokszínű is, lehetőséget adva a síelésre, hegymászásra, túrázásra és borvidéki kirándulásokra egyaránt.

Piemont történelme

Piemont, Olaszország északnyugati régiója, gazdag és fordulatos történelmével tűnik ki, melyet az Alpok és a szőlőskertek tájai szőnek át. A terület már az ókorban is lakott volt, különféle kelta és ligur törzsek éltek itt, akiket a rómaiak hódítottak meg, létrehozva Augusta Taurinorum városát, a mai Torinót. A Római Birodalom bukása után a régió különböző germán és frank uralmak alatt állt, míg a középkorban a Savoyai-ház hatalomra nem került. A Savoyai-ház fokozatosan erősítette befolyását, és a 15. században létrejött Piemont Hercegsége.

A 18. századra Piemont és Szardínia egyesülésével létrejött a Szardíniai Királyság, amely Olaszország jövőbeni egyesítésének alapját képezte. II. Viktor Emánuel, Piemont hercege és Szardínia királya, Giuseppe Garibaldi és Cavour gróf támogatásával az olasz egység egyik vezéralakja lett. 1861-ben a Szardíniai Királyság beolvadt az újonnan egyesült Olasz Királyságba, és Torino lett az első főváros. Az ipari forradalom során Piemont jelentős gazdasági fejlődésen ment keresztül, különösen Torino városa, amely az autóipar, például a FIAT központjává vált.

A 20. század elején Piemont gazdasági ereje hozzájárult Olaszország iparosodásához, de a világháborúk hatásai és a gazdasági nehézségek sok kihívást hoztak a régió számára. A második világháború után a régióban erős kommunista és munkásmozgalmak indultak, és Torino különösen aktív volt az olasz ellenállási mozgalomban. A háború után Piemont ismét ipari központtá vált, és a FIAT vállalat gyorsan fejlődött, sok bevándorlót vonzva déli területekről.

A 20. század második felében Piemont gazdasága tovább bővült, a borászat és a gasztronómia globális hírnévre tett szert, különösen a Barolo és Barbaresco borvidékek. Ma Piemont a gazdag kulturális és történelmi öröksége mellett világhírű borairól, ételeiről és turisztikai látványosságairól ismert. Az UNESCO világörökség részévé vált Langhe, Monferrato és Roero borvidékek turisztikai és kulturális vonzereje rendkívüli.

Piemont manapság

Ma Piemont a gazdag kulturális és történelmi öröksége mellett világhírű borairól, ételeiről és turisztikai látványosságairól ismert. Az UNESCO világörökség részévé vált Langhe, Monferrato és Roero borvidékek turisztikai és kulturális vonzereje rendkívüli.

Érdekességek

Fotóegyveleg


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon