ÚTIKRITIKA.HU / Puglia - Castel del Monte






hirdetes

útikritikák


Puglia - Castel del Monte

Castel del Monte-ről bevezető| Tetszett&Nem tetszett| Vélemények| Odajutás| Praktikus információk| A várról |Érdekességek| Fotóegyveleg

L. Andris fotója

Tartalomfeltöltés folyamatban

Castel del Monte-ről bevezető

Magyarul: "A hegy kastélya" vagy "A hegyi kastély"

A Castel del Monte Puglia egyik legismertebb nevezetessége, és az UNESCO Világörökség része.

A Castel del Monte Puglia régiójában, az Andria város közelében található, a Murge-hegység egyik dombján (540 méterrel a tengerszint felett).. Ez az ikonikus középkori vár II. Frigyes, a Német-Római Birodalom császárának megrendelésére épült 1240 körül.

A kastély egyedülálló, nyolcszögletű alaprajzával hívja fel magára a figyelmet, amely az építészeti harmóniát és a matematikai precizitást tükrözi. Nem csupán védelmi célokra szolgált, hiszen hiányzik belőle a hagyományos várakra jellemző várárok vagy falrendszer. A kastély falai és tornyai is nyolcszögletűek, így a geometriai formák különleges szerepet játszanak az épület egészében.

A belső terek viszonylag egyszerűek, ám a részletek, mint például a finoman megmunkált ajtó- és ablakkeretek, lenyűgözőek. Építésének pontos célja a mai napig rejtély, számos elmélet született a funkciójáról. A várat egyesek csillagászati megfigyelőközpontként, mások vadászkastélyként vagy szimbolikus építményként tartják számon.

Márványburkolatait a 18. században nagyrészt elhordták, de építészeti szépsége továbbra is fennmaradt. A kastély magasan a környező táj fölé emelkedik, így már messziről is jól látható. A helyszín különösen vonzó a történelmi építészet és a középkori kultúra iránt érdeklődők számára.

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett

1. A kilátás lenyűgöző! Igaz, nem szokatlan, hogy egy kastély közegébő széles, panorámás kilátás nyílik a vidékre, de mégis figyelemre méltó

L. Andris fotója

2. Példásan tiszták és korhűek (!) az illemhelyek

3. A márványborítások és a korinthoszi oszlopok maradványai alapján el tudtam képzelni, hogy valaha milyen fényűző volt itt a belső tér

Nem tetszett

1. Kívülről gyönyörűen nagy és impozáns. Belül azonban csupasz és üres, nincs sok látnivaló. Az eredeti elemek mind rossz állapotban vannak. 20 percen belül mindent látni fogsz.

Vélemények

Lenyűgöző épület a dombon, csodálatos, körpanorámás kilátással; gyönyörű színek, fotogén falak és környezet. 


A kastély kívülről lenyűgöző, és belépve az ember visszarepül a Hohenstaufen-korszakba, mintegy 750 évvel ezelőttre. II. Frigyes építette (vagy építtette?) azután, hogy (állítólag) visszatért Jeruzsálemből a keresztes hadjáratról (nem sokan tértek vissza, legtöbben a Szentföldön haltak meg). Így nem teljesen biztos, hogy valaha is járt itt.

Ennek ellenére érezni lehet a Hohenstaufen-dinasztia hatalmi törekvését a birodalom ezen részén. Az általam látogatott Staufer-kastélyok közül ez a legpompásabb és legszebb.

Április délutánja lévén, kint már meglehetősen meleg volt, de bent kellemes hűvös fogadott. Két emelet van, a felső szint szűk lépcsőkön érhető el. A magyarázatok nagyon jók, többnyelvűek és digitálisak. A termekben kandallók találhatók magas kéményekkel, kőpadokkal, és öt teljesen felszerelt, Staufer-korszakbeli WC is van – ilyet még Versailles-ban sem látni.

Nemcsak az ezoterikusok találják különlegesnek ezt a helyet. Számomra ez egy erővel és misztikummal teli hely. A parkoló melletti étterem is nagyon jó, frissen készített ételekkel, baráti árakkal és nagyon kedves személyzettel. (2024)


Időpocsékolás odalátogatni!

Bérelt autóval jutottunk el oda. 5 eurót fizettünk egy illegális parkolóőrnek az UNESCO Világörökségi helyszín bejáratánál, hogy egy illegális parkolóban hagyhassuk az autót.

Belépve mindenhol szemét fogadott minket: papírdarabok, üvegek, üdítős dobozok stb. A gyep és a növényzet kiszáradt, szánalmas állapotban voltak.

Azonnal ránk akaszkodott egy illegális idegenvezető, aki el akarta mesélni a Castel del Monte történetét (amit mind megtalálhatunk a neten).

A belépőjegy 10 euró volt, de semmit nem lehetett látni, a belső tér üres. Végül 14 eurót költöttünk két ismeretlen márkájú  tonikitalra, jéggel és citrommal, amit a helyszín közelében található bárban ittunk. (2024)


Kissé bizonytalanul és borzongva indultam el a Puglia-i Castel del Monte felé, a vár üressége és ridegsége miatt. A kastély geometriai tökéletessége nem igazán vonzott, és a népszerűsége sem keltette fel különösebben az érdeklődésemet. Ez egy olyan kastély, amit nézni kell. Látványos és feltűnő. De legfőképp üres.

Mégis valahogy megkedveltem.

Senki sem tudja pontosan, mi célt szolgált. Nem igazán védelmi jellegű, nincs várárok vagy más, amit egy tipikus erődnél várnánk. Soha nem használták vadászkastélyként, bár ilyesmiről - bizonyíték nélkül - spekuláltak. Márványait a 18. században elhordták. De egy dolgot biztosan mondhatok: nem lehet figyelmen kívül hagyni, ahogy a vár kibújik az őt körülvevő erdőn.

Miután körbejártuk a II. Frigyes által 1240-ben épített ötszögletű kastélyt, bementünk. Egy órát könnyedén eltölthetsz azzal, hogy bejárod a belső udvart körülvevő szobákat.

Van néhány dolog, ami különösen figyelemre méltó, például az ajtókeretek. Az építőanyag neve, a Breccia rossa appenninica (Apennini-i vörös törmelékközet). Számomra meglehetősen kifinomulatlanul hangzik. De, akárcsak a kastély maga, ezt sem lehet figyelmen kívül hagyni. Első pillantásra nem láttam valódi funkciót számukra. Ezek a sarkokban találhatók. Furcsa, amíg bele nem gondolsz, hogy valamikor a kastély felépítése után szükség lehetett a sarkok megerősítésére, különösen az új fegyverek, például az ágyúk megjelenésével, amelyek könnyen kiiktathatták a sarkokat.

Aztán ott vannak az oszlopok. Nagyon szépek. pedig első pillantásra nem láttam valódi funkciót számukra. Ezek a sarkokban találhatók. Furcsa, amíg bele nem gondolsz, hogy valamikor a kastély felépítése után szükség lehetett a sarkok megerősítésére.

Annak ellenére, hogy hideg és üres, valójában élveztem, hogy felfedezhettem ezt a pugliai világörökségi helyszínt. A helyszín alatt van egy bár és egy étterem, ahol - ha jól tudsz angolul - a helyi ételek angolra fordítása meg fog mosolyogtatni. (2023)



Odajutás

Bari felől a 98-as úton Ruvo di Pugliáig, majd onnan a 170-es úton kell haladni.

Barlettából Andrián keresztül szintén a 170d úton. A közelben parkolóhelyek állnak rendelkezésre (nyilvános és privát parkolók egyaránt). Innen shuttle szolgáltatás is elérhető, de gyalog is könnyen megközelíthető a Castel néhány perc alatt.

Tömegközlekedéssel

A tömegközlekedéssel történő utazás valamivel bonyolultabb. Bari felől a Ferrotranviaria del Nord Barenese vonattal Andriáig lehet utazni (utazási idő körülbelül 40 perc, jegy ára 4,20 €).

Andria vasútállomásáról a 6-os számú városi busszal lehet eljutni a Castel del Montéig (utazási idő körülbelül 30 perc, jegy ára 1,10 €). A buszmegálló az állomással szemben, a pályaudvar előtti téren található.

A busz indulási időpontjai Andria vasútállomásáról: 8:40, 10:10, 11:40, 14:40 és 15:40.

A busz indulási időpontjai Castel del Montétól: 10:45, 12:15, 15:00, 16:15 és 19:00.

A buszon nem lehet jegyet vásárolni, ezért azt előre meg kell venni egy Tabacciban. A legközelebbi Tabacchi körülbelül 100 méterre található a vasútállomástól. Ehhez át kell kelni a pályaudvar előtti téren, majd jobbra befordulni a Viale Venezia Giulia utcába, ahol bal oldalon található a Tabacchi.

Andria vasútállomásáról STA-buszok is indulnak Trani felé, így érdemes egy kis körutazást tenni a Bari-Castel del Monte-Trani-Bari útvonalon.

Praktikus információk

Amikor megérkezel a parkolóhoz, 5 eurót kell fizetni. Ezután busszal kell menned a kastélyhoz, amire külön kell jegyet venni, 2 euró/fő áron.

Amikor megérkezel a kastélyhoz, unott és udvariatlan hölgyek fogadnak, ahol 10 eurót kell fizetni belépőként és 6 eurót egy rossz audioguide-ért. Röviden: 30 perc alatt 30 euróval könnyebb leszel, és nem sok látnivaló akad. A bejáratnál van egy étterem, amely a vélemények szerint annyira rossz, hogy ki sem próbáltuk. (2024)

A várról

II. Frigyes szenvedélyesen érdeklődött a matematika, a költészet, a filozófia és a csillagászat iránt, valamint kozmopolita szellemmel bírt, amely lehetővé tette számára, hogy először a Német-római Császár, majd Szicília királya legyen, és udvarában görög, arab, olasz és zsidó tudósokat fogadjon. A kastély elhelyezkedése sem volt véletlen, mivel úgy tervezték meg, hogy az év bizonyos időszakaiban, például a nyári napfordulókor különleges fény- és árnyékhatásokat hozzon létre. Ekkor a fény a kastély második emeleti ablakán keresztül látható. Az épület nyolcszögletű formája minden helyiségben megjelenik.

A földszinten 8 szoba található, az első emeleten is 8, valamint a kastélyt körülvevő 8 torony mindegyike nyolcszög alaprajzú, és a nyolcszögletű alaprajz sarkaiban helyezkednek el. Az első emeletet megvilágító fény 8 egyablakos nyíláson keresztül érkezik, amelyek az épület mind a nyolc oldalán találhatók. Az emeleten ugyancsak 8 ablak van, egy kis különbséggel: 7 ikerablakos, míg egy, amely Andria felé néz, három nyílásra osztott. A kastélynak hiányoznak a falai és vizesárka, a lőrések túl szűkek, és az egész épület nem stratégiai helyen található, így kizárható, hogy védelemre épült.

m. m. fotója

r. g. fotója

Érdekességek

Fotóegyveleg

L. Andris fotója

m. m. fotója


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon