ÚTIKRITIKA.HU / Puglia - Otranto






hirdetes

útikritikák


Puglia - Otranto

Otrantoról bevezető| Tetszett&Nem tetszett| Vélemények| Odajutás| Szállásválasztás| Helyi közlekedés| Étkezés| Vásárlás| Más praktikus információk|Óváros| Katedrális| Aragónai kasrély| Porta Alfonsina| Baia dei Turchi| Alimini-tavak| Történelmi háttér| Fotóegyveleg

L. András fotója

Tartalomfeltöltés folyamatban

Otrantoról bevezető

Lakosság (2024-ben): 5610

Otranto fő turisztikai nevezetességei közé tartozik a híres Otranto katedrális (Cattedrale di Santa Maria Annunziata), amely lenyűgöző mozaikpadlójáról ismert, és a város egyik legfontosabb történelmi épülete. Az Otranto vára (Castello Aragonese) szintén kiemelkedő látványosság, mely a város védelmének része volt, és fantasztikus kilátást nyújt a környékre. A Porta Alfonsina kapu a város egy másik jellegzetessége, amely egykor a város főbejárata volt. A part mentén található Baia dei Turchi és az Alimini-tavak a természeti szépségek kedvelői számára vonzó célpontok, ahol a kristálytiszta víz és a fehér homokos strandok várják a látogatókat. Az Otranto-i óváros szűk utcái és középkori hangulata is kiváló hely a felfedezésre.

R. Gyuri fotója

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett

1. A várkastély hatalmas mérete meglepett és egyben lenyűgözött minket.

2. A katedrális látványos márványpadlója és mennyezete

R. Gyuri fotója

3. Ez az olajfa:

R. Gyuri fotója

Nem tetszett

1.

Vélemények

Pihenj Otranto strandjain: Tölts el egy napot a város fehér homokos strandjain, élvezve a kristálytiszta türkizkék vizet és a környező természet szépségét. Itt élvezheted Otranto tengerparti sétányának pezsgő hangulatát, tökéletes hely a helyi ételek megkóstolására vízparti éttermekben, vagy egyszerűen csak a panorámás tengerre néző kilátásban gyönyörködhetsz.


Otranto egyre népszerűbb nyári úti cél külföldiek és helyi turisták körében egyaránt, gyönyörű fürdőhelyeket és napozóhelyeket kínál, kiváló éttermek sokaságát, tengerparti sétányokat és a dél-olasz dolce vita igazi hangulatát.


A Lungomare degli Eroi, egy gyalogos sétány, amely Otranto öblét követi, kiváló hely egy kellemes sétára – az olaszok híres "passeggiatta"-jára, amelyet késő délután vagy kora este szoktak tenni, mielőtt aperitivóra indulnának.

A városban barangolva természetesen rábukkansz majd, és élvezheted a sétány szélét nyaldosó gyönyörű türkizkék vizet, de érdemes legalább egyszer végigsétálni az egész útvonalon.

Tipp // Amikor elérsz a Giardini pubblici "La Villa" parkhoz, tartsd a tengert a jobb oldaladon, és folytasd a sétát a Via Lungomare Kennedy mentén a Cappella della Madonna dell'Altomare kápolnáig (térkép itt), ahonnan remek kilátás nyílik a városra az öböl túloldaláról.

Odajutás

Szállásválasztás

Helyi közlekedés

Gyalogosan
Kétségtelenül ez a legjobb módja annak, hogy felfedezd a színes sikátorokat, végigsétálj a sétányon vagy a középkori falak mentén.

A városban kis járműveket, például mopedautókat lehet sofőrrel bérelni kedvező áron, és városnéző körutakat is lehet tenni a látnivalókhoz.

Parkolás

Ha csak néhány órára látogatjátok meg Otrantót, és biztonságos helyet keresel a bérelt autó parkolására, az alábbi parkolóházakat ajánlom:

Parking Porto (Parcheggio Porto Otranto) – Ez a parkoló közel található a kikötőhöz és a város központjához, így ideális kiindulópont a város felfedezéséhez.

Parcheggio Via Roma – Ez a parkoló közvetlenül a történelmi központ mellett található, és gyalogosan is könnyen megközelíthető a főbb látnivalók.

Parcheggio Piazza delle Vele – Ez egy nagyobb parkoló a városon kívül, de még mindig viszonylag közel van Otranto központjához. Innen könnyű sétával elérheted a történelmi látnivalókat.

Ezek a parkolók biztonságosak és jól elhelyezkednek, ideálisak rövid látogatásokhoz.

Étkezés

Otrantóban két olyan vendéglőt ajánlanék, amelyek egyszerűek, nagyszerűek, és inkább a helyiek körében népszerűek, nem pedig turistásak:

L'Altro Baffo (Via Cenobio Basiliano, 23)– Ez egy családi tulajdonban lévő étterem, amely helyi alapanyagokat használva készíti el a tradicionális pugliai ételeket, de modern csavarral. Az ételek frissek és autentikusak, az árak pedig mérsékeltek. Az étterem hangulata egyszerű és barátságos, amit a helyiek is nagyra értékelnek.

Il Cantico dei Cantici (Via Papa Costantino I)– Ez az étterem közvetlenül a város szívében található, de mégis megőrizte a helyi vonzerejét. Az egyszerű, de finom tészták, tengeri ételek és pizzák miatt a helyiek szívesen járnak ide. Az árak barátságosak, és a vendéglő elkerüli a turistás nyüzsgést, ami egy kellemes, autentikus élményt nyújt.

Mindkét hely remek választás, ha a helyiek által is kedvelt, nem túl drága éttermeket keresel Otrantóban.

Vásárlás

A történelmi központ tele van kis üzletekkel, amelyek ajándéktárgyakat, helyi kézműves termékeket és textileket árulnak. Sétálj végig a Corso Garibaldi-n, ahol mindenféle tipikus terméket és különféle ruházati boltokat találhatsz.

Más praktikus információk

1. Turisztikai Információs Iroda (Pro Loco Otranto), Via G. M. Laggetto, 30. Nyitvatartás: 09:00-13:00 / 17:00-21:00.

Strandolás

Otranto strandjai több félhold alakú, porhanyós, puha homokos szakaszból, különböző cementes kiemelkedésekből és mesterséges sziklás hullámtörőkből állnak, és ezek közül néhány Puglia legjobb fürdőhelyei közé tartozik. Andris egyik legjobban várt pillanata az volt, hogy egy délutánt ezek kihasználásával tölthessen, és ez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy néhány éjszakát Otrantóban töltöttünk. Otranto történelmi központjában több jól elkülöníthető napozó / lido terület található, kezdve a város legnyugatibb pontjától:

Spiaggia dei Gradoni | Otranto központjától körülbelül 10-15 perces sétára a tengerpart mentén található Spiaggia dei Gradoni fehér, puha homokja sokak szerint a város legjobb strandja – különösen azok számára, akik a homokot előnyben részesítik a sziklás partokkal szemben. A strand nagy része ingyenes, de egy kis lido napernyő- és napágybérlési lehetőséget kínál. A strand itt található.

Lido Camillo | Ez a kis lido két étterem között helyezkedik el egy kis partszakaszon – itt található a Google Térképen. Népszerű hely egy-két napágy bérlésére (körülbelül 35-40 euróért), de a főszezonban kissé zsúfolttá válhat.

Spiaggetta Del Molo | Ez az ingyenes strandrész közvetlenül a városfalak alatt található, és népszerű a családok körében a sekély, fürdőszerűen tiszta víz és a finom, puha homok miatt. Mivel nincs itt lido, ideális azoknak, akik csak néhány órára leterítenének egy törölközőt (és szükségük van valamire, ami kényelmes a hátuk alatt). A strand keleti szélén egy kis kikötő található, amit mi tökéletes helynek találtunk egy pár órás napozásra.

Ez egy remek hely, ahol saját harapnivalót és hideg sört hozhatsz, de ha szükséged lenne rá, a közeli parkban van egy kis kioszk, ahol hideg Peroni üvegeket árulnak 4 euróért. A városfalak alatt pedig van egy vécé, ha nagyon szükséged lenne rá. 

Óváros

A katedrálison, a kastélyon és a Chiesa di San Pietro templomon túl egy szűk sikátorokkal és rejtett zugokkal teli labirintus vár, ahol még egy forgalmas nyári napon is el lehet vonulni a tömegtől, és visszarepülni az időben ebben az ősi városban, amelyet 2010-ben az UNESCO is elismert.

Valójában Otranto meglehetősen kompakt, de mérete jelentősen megnőtt a viszonylag modern bővítmények, mint a lungomare, a kikötő és a part mentén húzódó területek miatt.

Ha igazán értékelni szeretnéd Otranto történelmi, erődített központját, érdemes kicsit korábban ébredni, és még a napi kirándulók és szunyókáló nyaralók előtt sétálni egyet (Otranto hátránya, hogy a központi, szűk utcák környéke időnként nagyon zsúfolttá válik ebéd- vagy vacsoraidőben). Amikor már túl soknak érzed a nyüzsgést, vagy egy tengerjáró hajó kötött ki a közelben, javasoljuk, hogy keress fel egy tengerre néző helyet és élvezd a friss szellőt, vagy menj le a lungomare-ra, a városfalakhoz (térkép itt), esetleg fedezz fel egy csendesebb, fehérre meszelt mellékutcát vagy kis teret.

Ne hagyd ki a Porta Alfonsina kaput – amelyet a városfalakon nyitottak az oszmán invázió után –, valamint az Otrantói Vértanúk emlékművét, amelyet az olasz szobrász, Antonio Bortone készített azok emlékére, akik életüket vesztették (és ne feledd a később említett éttermeket és bárokat sem!).

Otranto történelmi központja tökéletes méretű egyéni felfedező sétákhoz.

R. Gyuri fotója

Katedrális

(Duomo di Otranto), Piazza Basilica. Június - szeptember: 07:00-12:00, 15:00-19:00.

Egy érdekes templom, amelyet 1088-ban szenteltek fel, és egy meseszép település, egy római ház és egy kora keresztény templom maradványaira épült. A bizánci és román stílus érdekes keverékét képviseli, és hatalmas mozaikpadlót, a vértanúk ereklyéit, valamint egy, a córdobai Mezquitára emlékeztető kriptát tartalmaz. Ingyenes.

R. Gyuri fotói

Aragóniai kastély

inkább várkatély

(Castello Aragonese)

Piazza Castello, M-P 10:00-19:00, Sz-V 10:00-20:00. Egy impozáns erőd három hengeres toronnyal és lenyűgöző bástyákkal, amelyet az 1481-es ostrom után alaposan megerősítettek. Meglátogatható az udvar, különféle termek, a tető és még a kazamaták is. A belépőjegy 2024-ben 6 euró.

R. Gyuri fotói

L. András fotója

Porta Alfonsina

Largo Porta Alfonsina (a Porta Terra előtt). Napi nyitvatartás. A város főkapuja, az „Ippolita” és a „Duchessa” nevű két impozáns torony között, amelyet II. Alfonz nápolyi királynak, a török hódítóktól a várost felszabadító uralkodónak szenteltek. Ingyenes.

Baia dei Turchi

Sűrű fenyőerdők övezik, és néhány kilométerre található a kijelölt parkolóktól, így a Baia dei Turchi strandhoz egy kicsit meg kell dolgozni, hogy elérd – ami alapján azt gondolhatnánk, hogy kevésbé népszerű azok körében, akik egy napot szeretnének a napon tölteni. Ennek ellenére ez a gyönyörű, puha, fehér homokos partszakasz, amely az Alimini-tavak védett oázisán belül található (és a Kék Zászló és 5 Vitorla díjakkal is büszkélkedik), továbbra is kedvenc célpont a Puglia Salento régiójában nyaralók számára.

Alimini-tavak

Az Alimini-tavak két egymással összekapcsolt tó Otrantótól északra. A tavak gazdag növény- és állatvilágnak adnak otthont, és népszerű megállóhelyet jelentenek számos vándormadárfaj, köztük fekete- és fehér gémek, valamint flamingók számára. A természetkedvelők körében kedvelt hely. Az erózió következtében a nagyobb tó kapcsolódik a tengerhez, és egy partszakasz található itt, amely csak gyalogosan érhető el.

Történelmi háttér

Az első települést a messzápok, a Salento-félsziget őslakosai alapították, valószínűleg Odra néven. Később a görögök újjáépítették, és Hydrus (Ὑδροῦς – jelentése "víz") névre keresztelték, ami Magna Graecia egyik központjává vált. A római hódítás után a várost Hydruntumnak nevezték, és hamarosan fontos kereskedelmi kikötővé vált, mivel Olaszország legkeletibb pontján helyezkedik el.

A 3. században Hydruntum zsidó közösséget fogadott be, amely hozzájárult a város kulturális fejlődéséhez, ahol Európa egyik legjelentősebb könyvtára is épült. A 12. században ez a közösség körülbelül 500 családból állt, és továbbra is védelmet élvezett II. Frigyes császár uralkodása alatt, aki Otrantót tette Terra d'Otranto (Otranto földje) igazságszolgáltatási körzetének fővárosává, amely a Szicíliai Királyság része volt.

1480-ban Otrantót az oszmán csapatok elfoglalták, és mintegy 800 civil lakost lefejeztek, akik nem voltak hajlandók megtagadni keresztény hitüket. Az ostrom 13 hónapig tartott, és I. Ferdinánd nápolyi király segítségével ért véget, aki felszabadította a várost. Otranto azonban romhalmazzá vált, és fénykora véglegesen lezárult, így Lecce átvette a kulturális központ szerepét a térségben.


Egy fehér műanyag asztalnál ülök Otranto tengerparti sétányán, előttem egy csokoládés cornetto és egy cappuccino, mögöttem gyorsan és erős baresei akcentussal beszélő emberek reggeliznek. Nehéz elképzelni, hogy ez a bájos város – és az egész régió – valaha is bármi más lett volna, mint olasz.

Pedig alig több mint 500 évvel ezelőtt Otrantót megtámadták és elfoglalták az oszmán erők. Egy hit- és civilizációk közötti összecsapásban ez a város volt a kulcsfontosságú csatatér: az első dominó, amelynek el kellett esnie, hogy II. Mehmed szultán megkezdhesse nyugati európai terjeszkedését.

Az otrantói csata véres küzdelem volt, és tizenöt napos ostrom után bekövetkezett az elkerülhetetlen: a falakat áttörték, a török hadsereg bevonult a fellegvárba, több mint 12 000 embert megöltek, és további 5 000-et rabszolgává tettek, miközben házról házra jártak, kifosztották és felgyújtották az épületeket.

A történelem azonban a katedrálisban bujkáló 800 férfi sorsa által fordult meg.

Amikor választás elé állították őket: áttérnek az iszlámra vagy kivégzik őket, egy szabó, Antonio Primaldo Pezzula kijelentette: „Most jött el az ideje, hogy harcoljunk lelkünk megmentéséért az Úrnak. És mivel ő meghalt értünk a kereszten, illő, hogy mi is meghaljunk érte."

Úgy tűnik, szavai mindenkit megszólítottak, és két nappal később, miután többször is megtagadták hitük megtagadását, a vértanúkat a Minerva-dombra (később a Vértanúk dombjára) vezették, ahol lefejezték őket.

Az oszmán uralom a pusztulásba taszított déli előőrsön rövid ideig tartott, és amikor a keresztények visszafoglalták a várost, azoknak a testeit, akik feláldozták életüket, áthelyezték a mozaikokkal díszített katedrálisba, ahol még ma is tiszteletben tartják őket.

Fotóegyveleg

L. András fotója

R. Gyuri fotói


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon