.
r.l. fotója
.
Ennek az aloldalnak a tartalommal történő feltöltése folyamatban van. Kérünk némi türelmet.
Capri, ez a turisztikailag rendkívül felkapott kis sziget, 5 kilométerre fekszik a Nápolyi-öböl szárazföldjétől. Mindössze 10,4 négyzetkilométeres a területe. A Capri szigetének hosszúsága körülbelül 6,7 kilométer, míg szélessége átlagosan 2,7 kilométer.
A szigeten két város található: Capri és Anacapri. Capri város központja a Piazzetta. Anacapri magasabban van, a Solaro-hegy lejtőjén. Településként még ott van a Marina Grande nevű falu, ahol a kikötő működik.
Caprin nyáron van a főszezon, júniustól augusztus végéig. Augusztus a csúcspont, mert ilyenkor naponta kb. 20 ezer látogat jön ide.
Augusztusban 22-26 közötti az átlaghőmérséklet. Télen 9-13 fok közötti a hőmérséklet napközben.
Májust, szeptembert és októbert javasoljuk azoknak, akik egy tömegmentesebb Caprit szeretnének megismerni.
A szigetre látogató turisták nagy része déelőtt jön és késő délután már megy is vissza a nagy szárazföldre. Így esténként sokkal kevesebb az ember a szigeten.
Főtéri műalkotás - m.k. fotója
Tetszett
1. Capri eleganciája, a sok ízléses butik
2. Anacapri hangulatossága, nyugalmassága
3. A drámai vonulatú sziklák fotogenitása
4. A libegőzés (egyszemélyes)
5. A helyi citromfagyi (érezni, hogy milyen az alapanyag)
6. Fürödni a Faronál Caprin
7. Motorcsónakkal Capri körül, délutáni indulással
8. Ahogy a tenger és az ég összemosódik Capri tetejéről
Nem tetszett
1. A 6 ezer eurós ruha a kirakatban - hülye flanc
2. Amikor a túl nagy vonuló, sűrű turista tömeg megöl minden idlllt és romantikát
A turisták nagy száma, különösen a főbb látnivalóknál, mint a Kék Barlang és a Monte Solaro, amelyek a főszezonban túlzsúfoltak voltak.
A magas árak, különösen a sziget központjában, ahol az éttermek, szállások és boltok árai a turisták kereslete miatt igen magasak.
A parkolási nehézségek, mivel a sziget kicsi és zsúfolt, és parkolóhelyet találni rendkívül nehéz volt.
A szűk utcák és a forgalom, amelyek az autók, buszok és turisták miatt időnként zavaróak voltak, különösen a nyári hónapokban.
A szállások ára, különösen a tengerparti helyeken, ahol a szállásdíjak az idelátogató turisták nagy kereslete miatt magasabbak voltak.
A túlzottan turistás jelleg a főbb látványosságokon, ahol a hely autentikus hangulata néha elnyomódott a kereskedelmi és turisztikai igények miatt.
Utolsó két esténket Nápolyban töltöttük és innen mentünk át Caprira komppal. Na most Caprit érdemes a nyaralás elejére beiktatni, mert mi 1 nappal a hazaindulás előtt már nagyon elfáradtunk ahhoz, hogy igazán élvezni tudjuk. Illetve mielőtt az ember Caprira megy érdemes utánanézni annak, hogy aznap látogatható-e a kék barlang vagy sem, mert mi sajnos a megemelkedett vízszint miatt nem tudtunk bejutni. A hajótúra után sétáltunk egyet Anacapriban, valamint libegőztünk is, de a kerteket most kihagytuk. (2024)
A kompozásnál érdemes tengeribetegségre készülni a szigetre menet. Nekünk AnaCapri (ez a sziget tetején elhelyezkedő kisebb és autentikusabb falu) jobban tetszett, itt található a Villa San Michele (gyönyörű a teraszról a panoráma, érdekes a hely története). A szigeten belül taxik és buszok is járnak, a buszok kicsik így érdemes időben érkezni, hogy kényelmesen utazhassunk. (2023)
,, Tippek a fő turista csapások kerülésére: rengeteg meghitt, kanyargós ösvény szeli át a szigetet, mindegyike élményszámba menő sétát kínál. Vagy utazzunk áprilisban – május elején, vagy október elején, amikor már/még szép az időjárás, és meleg a tengervíz.
Estefelé csendesebb, nyugodtabb a hely, mert a legtöbb turista csak 1 napra jön ide (s az utolsó komp este 6 óra tájban indul vissza). Ez az az idő, amikor a sziget illusztrisabb vendégei is felbukkannak a színen. Mert ez a gazdagok és szépek kedvelt tartózkodási helye is." forrás
,, Caprin nem tudsz „egyenesen” menni. Nincsenek nagy fennsíkok, hosszan monoton részek, csakis szintkülönbség és állandó kanyarok – ezért van mindenhonnan panoráma, ezért nincs sok hely sehol, és ezért kell mindig jól megtervezni, mivel-hova megyünk. Marina Grandéra például funicularral, ami a mi siklónk unokatestvére, ez visz fel a piazzettára, ami mindennek a központja, illetve le a partra. Szóval lesiklóztunk, vettünk jegyet a hajókirándulásra, közben hirtelen nyár lett, és elindultunk egy jó másfél órás kanyarra a sziget körül. Nem szabad kihagyni, ha erre jártok, csodálatosan szép – sajnos a magas vízállás miatt megint nem jutottunk be a Kék Barlangba, a tenger felől támadva sem. De így is csodásan szép volt, itt a korallok, ott a cseppkövek, amott a sziklák, a végtelen kék tenger. Nem szabad kihagyni, tényleg. (2016)" forrás
,, Nagy csalódás volt nekünk Capri. Iszonyú tömeg és minden a lehúzásra van alapozva. A híres kék barlangért egy halom pénzt le kell szurkolni, előtte órákig hánykolódni a tengeren, aztán az egész tart öt percig (az valóban szép). Ne menjetek oda, Nápoly környékén rengeteg sokkal klasszabb látnivaló van. "
Castelmmare di Stabiabol ment a komp, ami Pompeihez 11 km. A komp nem közvetlen megállt Sorrentoban is. Hiába a csodálatos parti látvány, szintén nem lehetett kimenni fotózni, ülni kellett és csak a vizes ablakon keresztül lehetett fényképezni. Ahogy a komp elindult zárják be az ajtókat, csakis bent lehet lenni. Caprit jártuk be szintén a gyalog útvonalon végig a tenger felett. A Villa Lysis-t nem szabad kihagyni. Anscaprit kihagytuk, a tömeg oda nyomul már a kikötőben(2024)
Tetszett:
A Monte Solaro csúcsán naplemente, miközben Limoncellót kóstoltunk.
Az Anacapri kertjeiben talált rejtett Via Krupp ösvény kilátása.
A Marina Piccola öbölben úszás a Faraglioni sziklák árnyékában.
A Villa San Michele kertjének illata citromfák között.
A Grotta Azzurra kék ragyogása kora reggeli csónaktúrán.
A Piazzetta esti aperitivo egy százéves kávézó teraszán.
Augustus kertjeiből a nápolyi öböl panorámája.Nem tetszett:
A Marina Grande kikötő túlzsúfoltsága déli csúcsidőben.
A funiculare egyórás sora a júliusi hőségben.
A 16 eurós cappuccino a Piazzettán.
A turistabuszok tömege a szerpentineken.
A Blue Grotta belépő árának és várakozási idejének aránya.
A Via Camerelle méregdrága butikok erőszakos eladói.
A Marina Piccola strand fizetős napágyainak túlárazása.
Hajóval, azaz komppal az átkelés Nápolyból egy óra, Sorrentoból csak fél óra.
A legolcsóbb kompozás (slow ferry) az autós kompokkal lehetséges. A Calata Porta di Massa-ból indulnak (Piazza Immacolatella). Autó nélkül utazóknak 12 vagy 12,80 euró, attól függően, hogy a nap melyik időszakában utazunk.
Caprit a Capri schedule alkalmazással néztem meg, hogy mikor és melyik kikötőből indulnak a kompok. Ajánlom mindenkinek, hogy először nézze meg ott őket, mert árak is vannak mellette. A lassú komppal mentünk Calata porta di massa-ból indult és 1óra 20 perc volt a menetidő, ráadásul kifogtuk az olcsóbb árut, amit ha tehettek a helyszínen vegyetek meg, neten tesz rá még eurókat. A Caremar szolgáltatóval mentünk, da rajta kívül van még pár másik is, a Capri schedule alkalmazás ezt is írja.
Capri minket elvarázsolt, de oda sem elég 1 nap, így természetesen ide is vissza kell térni. Amatőrök voltunk, mert láttuk a buszt, de mi a lépcsőket választottuk. Meseszép a látvány felfele menet, csak bírja az ember kondija.. (B.B. 2022)
Ferry menetrend
A menetjegy megvásárolható a kikötőben is de ha főszezonban utaztok mindenképp érdemes előre megvásárolni online, mert korlátozott számban áll rendelkezésre és előfordulhat, hogy nem lesz helyed a kiválasztott járaton.
Online vásárlás esetén egy kóddal ellátott voucher-t kaptok, melyet a pénztár melletti automatában tudtok jegyre váltani.Capri szigetére az Amalfi partokról, Sorrentoból és más szigetekről is indulnak hajók. Ezek menetrendjéről is a fenti linken tudtok tájékozódni.
A hajó Capri szigetén a Marina Grande kikötőbe fog érkezni és ugyaninnen fog visszaindulni. (2020) forrás
A legtöbb szállás az északi és a déli part mentén található.
Luxus szállodák: Capri szigetén számos luxus szálloda található, amelyek nagyon magas színvonalú szolgáltatásokat nyújtanak, és gyakran nagy területen elterülnek, gyönyörű kilátással az olasz tengerre. Az ilyen típusú szállások árai magasak lehetnek.
Apartmanok és vendégházak: Azoknak, akik inkább otthonosabb környezetet keresnek, számos apartman és vendégház található a szigeten, amelyek kényelmesek és kedvezőbb árúak lehetnek, mint a luxus szállodák.
Agriturismo: Az agriturismo szállások lehetővé teszik a látogatók számára, hogy megtapasztalják az olasz vidéki életet, általában a sziget belsejében találhatók, és lehetőséget nyújtanak arra, hogy közelebb kerüljenek a helyi kultúrához.
Olcsóbb szálláslehetőségek: Azoknak, akik inkább olcsóbb szálláslehetőségeket keresnek, a szigeten vannak olcsóbb hotelek, panziók és hoste-ek, amelyek kisebb költségvetéssel is megfelelő lehetőséget biztosítanak a látogatók számára.
,, A motorizált forgalom ki van tiltva a szigetről, kivéve a helyi narancssárga buszok, taxik és áruszállító elektromos alkalmatosságok, de alapvetően ez egy gyalogos sziget. „Az egész sziget nagyon pici. Nem nagyon lehet eltévedni. Ott tényleg minden a turistákért van :)”
A kikötő, Marine Grande és Capri (Piazza Umberto I) között ún. funicular – fogaskerekű, v. sikló szerű – közlekedik. 15 percenként járnak (6:30 -21:00), menetidő 5 perc. Jegyet meg kell venni a jegyárusító bódéban előre.
Capriból Anacapriba át lehet jutni busszal. A busz Capri kikötőjéből megy. (Az út 15 perces.) A közlekedés jól szervezett, de a buszok nyáron elég tömöttek. A busz útvonala sokak szerint hajmeresztő, szűk sziklás szerpentineken, hajtűkanyarokkal, de gyönyörű rálátás Nápolyra és Sorrentora, éjszakai utazásnál uez. felejthetetlen fényekkel.
Két busztársaság működtet járatokat: ATC járatai Marina Grande, Capri – Marina Piccola, ill. Anacapri és vissza útvonalon, míg Staiano Autotrasporti (tel. 081-8371544 v. 081-8372422; http://www.staianogroup.it) Anacapri – Faro (Világító torony), és Grotta Azzurra között közlekedik.
Anacapriról (Capri Palas közeléből) meg egy ülőlifttel fel lehet menni a Monte Solaro nevű hegyre, ami Capri legmagasabb pontja, szép a kilátás (tiszta időben teljes nápolyi öböl), de állítólag az utazás maga már kiteszi az élvezet felét. Egy utazói vélemény: Anacaprin nem szabad a végállomásig menni, a Piazza Vittoria téren jobb leszállni, ott van az ülőlift állomás is, ott sétálóutcák mindenfelé, és ott van Axel Munthe múzeuma a Villa St Michele.
Jegyárak, mind a funicularra, mind a buszra: 1.40 €
Lehet venni 60 perces jegyet is, ára 2.20 € Felhasználható egy menet funicular + bármennyi busz az adott időtartamon belül,
vagy napijegyet: 6.90 € (ami 2 funicularra és limit nélküli busz utazásra jogosít).
Scootereket is lehet bérelni ( Rent an electric scooter, tel. 081-8375863) Caprin 2 helyen: Via Provinciale Marina Grande 210 és Via Roma 68.
Taxi állomások mindkét település központjában, és a kikötőkben vannak.(tel. 081-8370543 Capri és tel. 081-8371175 Anacaprin )
A sziget körül be lehet fizetni csónak túrára, állítólag nagyon szép. Számtalan lehetőség van erre a kirándulástól a csónak bérlésig, de akár csupán 1 órás útra is el lehet menni.
A Marina Grandén, és a Marina Piccolán bérelhetők csónakok, – csónakossal, v. anélkül – Gruppo Motoscafisti (www.motoscafisticapri.com) és a Laser Capri (www.lasercaprisrl.com) hajóstársaságoknál 14 € tarifa mellett." forrás
Karcsi fotója
Helyi ételek: A sziget hagyományos ételei közé tartoznak a friss halak, a tengeri ételek, a friss zöldségek és a mozzarellával, paradicsommal és bazsalikommal készült caprese saláta. A helyi specialitások közé tartozik a Capri-saláta, amely olasz sonka, mozzarella, paradicsom és bazsalikom kombinációjából áll.
Nemzetközi ételek: Azoknak, akik inkább nemzetközi konyhákat kedvelnek, számos étterem és kávézó kínálja az ázsiai, a közép-keleti és az amerikai ételeket is.
Kávézók és cukrászdák: A sziget cukrászdái és kávézói is nagyon népszerűek, és kínálnak helyi süteményeket, édességeket, fagyit és különböző típusú kávékat.
Bárok és kocsmák: A szigeten számos bár és kocsma található, amelyek kínálnak italokat, koktélokat és aperitifeket. Az olasz bortermelés kiváló, így érdemes kipróbálni a helyi borokat is.
Kevés az olyan vendéglő, amelyik 15 óra és 19 óra között nyitva tart. Egy ilyet biztosra tudunk említeni:
A VesYouVio Capri taverna, amely a Via L’abate utcában található, és régi nápolyi konyhát, friturát és caprese és nápolyi zenét nyújt. Nyitvatartás: 12:00-tól 23:00-ig
Divat és kiegészítők: Capri híres divatboltjairól, amelyek kínálnak különféle stílusú és minőségű ruhákat, cipőket, táskákat és ékszereket. A Marina Grande-ban található boltok széles választékát kínálják a látogatóknak.
Édességek: Capri híres édességei közé tartozik a limoncello, a citromos ízű likőr, és az amaretti, az olasz mandulás sütemény. Számos cukrászda és édesség bolt kínálja ezeket az ínycsiklandó termékeket, amelyek tökéletes ajándékok lehetnek a szeretteink számára.
Kerámia és porcelán: A kerámia és porcelán termékek híresek Capri szigetén. Számos kézműves műhelyben készülnek, és nagyon szép darabokat lehet találni a sziget boltjaiban. Ezek között találhatók csempék, edények, tálak, szobrok, dísztárgyak és sok más termék.
Souvenir ajándékok: A látogatók számos szuvenírboltban találhatnak olyan emléktárgyakat, mint például pólók, poszterek, bögrék, kulcstartók, hűtőmágnesek és sok más, Capri szigetére jellemző ajándéktárgy.
Olasz élelmiszerek: A szigeten található élelmiszerboltokban lehetőség van olasz sajtok, sonkák, olajok, balzsamecetek és más finomságok vásárlására, amelyek tökéletes ajándékok lehetnek azoknak, akik szeretik az olasz konyhát.
Citromlikőr (Limoncello) - alapanyaga a citromhéj - k.l. fotója
Bárok és kávézók: Capri szigetén számos bár és kávézó található, amelyek ideálisak az esti kikapcsolódáshoz és a társasági élet élvezetéhez. Az olasz borok és koktélok mellett számos helyen lehet kapni a híres limoncello italt is.
Éttermek és tavernák: Az éttermek és tavernák szintén jó lehetőséget biztosítanak az esti szórakozásra és az ízletes vacsorára. A sziget híres a tenger gyümölcseire, a friss halakra és a tradicionális olasz ételekre, így az éttermek és tavernák a helyi specialitásokat is kínálják.
Klubok és diszkók: Capri szigetén is találhatók klubok és diszkók, amelyek különböző zenei stílusokat kínálnak és éjszakába nyúló bulikat szerveznek. Az éjszakai élet Capri szigetén azonban nem olyan intenzív, mint más nagyvárosokban, és a hangulatos bárok és kávézók inkább jellemzőek.
Szabadtéri események: Nyáron Capri szigetén több szabadtéri koncertet, színházi előadást és kulturális eseményt is rendeznek. Az ilyen események a csodálatos környezetben és a nyári esti levegőben való részvételhez kiváló lehetőséget biztosítanak.
Turista zsúfoltság: Capri sziget az év bármely szakaszában nagyon népszerű úti cél, így az ide látogatóknak fel kell készülniük arra, hogy a főszezonban (június-augusztus) nagyon zsúfolt lehet. A népszerű helyeken, mint például a strandok, éttermek és boltok, nagy tömeg várható.
Magas árak: A sziget egy magas árkategóriájú úti cél, és a turistáknak fel kell készülniük arra, hogy az árak magasabbak lehetnek, mint más, kevésbé turisztikai célpontokon. A szállások, éttermek és boltok árai is magasak lehetnek.
Leroskadó infrastruktúra: Capri szigetén a közlekedési infrastruktúra elavult és korlátozott. A szigeten nincsenek autók, így a közlekedés csak gyalogosan, vagy kisbuszokkal, teherautókkal történik, amelyek torlódást okozhatnak a keskeny utcákon.
Időjárási viszontagságok: Az időjárás viszontagságai az egész évben előfordulhatnak Capri szigetén. Az erős szél és az eső gyakori jelenség a téli hónapokban, míg a nyári hónapokban a nagy meleg és a magas páratartalom kellemetlenségeket okozhat.
Támadó szúnyogok: A sziget egyes területein támadó szúnyogok előfordulhatnak, amelyek komoly kellemetlenséget okozhatnak. A turistáknak javasoljuk, hogy vigyenek magukkal szúnyogriasztót és védjék meg magukat a kellemetlen szúnyogcsípésektől.
1. A szigeten az utak meredekek, sziklásak, emiatt tanácsos kényelmes cipőben és könnyű felszereléssel gyalogolni (még a funicular és hajóállomás között is.).
2. Capri szigetén a turista információs iroda a Piazzetta-n, vagyis a főtéren található. A pontos cím: Piazzetta Umberto I, 80076 Capri NA, Olaszország. Az iroda általában a turisztikai szezonban nyitva van, de a nyitvatartás lehet változó.
A Piazzetta di Capri, vagy egyszerűen csak Piazzetta, a Capri szigetén található legfontosabb területek közé tartozik. Ez a kis, autómentes tér a sziget központjában helyezkedik el, és lenyűgöző látványt nyújt a tengerre és a környező épületekre.
A Piazzetta Capri szigetének központja, amely a sziget kulturális, szórakozási és társadalmi életének is központja. A tér körül számos kávézó, étterem, bár, butik és ajándékbolt található, amelyek a turistáknak és az itt élő embereknek egyaránt kínálnak szórakozási lehetőségeket.
A Piazzetta számos színes épületet, építészeti remekművet, szobrot és más műalkotást tartalmaz. A téren található a San Stefano templom és a két jellegzetes torony, amelyek Capri szigetének egyik ikonikus látványossága. A Piazzetta környékén található üzletekben kaphatóak a sziget híres kézzel készített termékei, beleértve a Capri szigetén készült kerámiákat és a híres limoncellót.
A Piazzetta hangulata és különleges helyzete miatt ez az egyik legnépszerűbb területe Capri szigetén. Ez a helyszín tökéletes az emberek figyelésére és a lassú sétára, és az éjszakai élet is nagyon élénk ezen a területen
A Tiberius barlangok: Ez a hatalmas barlangrendszer a Monte Tiberio hegy alatt található, és a római császár, Tiberius környezetében játszódó történetekkel és legendákkal kapcsolatos. A barlangok hatalmas sziklákból állnak, amelyekből csodálatos kilátás nyílik az olasz tengerre.
A Fekete barlang: Ez a barlang a sziget déli részén található, és egyedülálló természeti jelenségekkel rendelkezik. A barlang bejárata alatt víz alatti barlangrendszer található, amely a turisták számára láthatatlan. A barlangban található tengeri üregek a napsugarak beáramlása miatt a víz színe felől vörösesbarnára változnak.
A Fekete tengeri barlang: Ez a barlang a sziget északi részén található, és egyedülálló természeti jelenségekkel rendelkezik. A barlang a víz alatt kezdődik, majd egy rövid út vezet a bejáratig. A barlangot a nevének megfelelően fekete homok borítja.
A Kék barlang: Ez a barlang Capri sziget egyik legismertebb látnivalója. A barlang türkizkék színe a napfény beáramlása és a víz minőségének köszönhető. A barlangot egyenesen kajakból, vagy motorcsónakból lehet megközelíteni, a látogatáshoz ideális időpont azonban a kora reggeli órákban van, amikor a napfény a barlangot a legjobban világítja meg.
Marina Grande
Marina Grande Capri szigetének fő kikötője, és a sziget egyik legnépszerűbb turisztikai területe. Ez a kikötő található Capri szigetének északnyugati részén, és ahol a kompok és a hajók érkeznek és indulnak, ami miatt sok turista áthalad erre az északnyugati csücskön.
Marina Grande tele van kis üzletekkel, halpiacokkal, éttermekkel és bárokkal, amelyek a látogatók kényelmét szolgálják. A tengerpart széles homokos strandokat kínál, és több szolgáltatást is nyújt, mint például a napozóágyak, a napernyők, a strandröplabda és a búvárkodás.
A kikötőben található hajókirándulások, amelyek körbevezetik a szigetet, és a látogatók számára lehetővé teszik, hogy lássák Capri csodálatos partjait, barlangjait és szikláit. Emellett a Marina Grande-ból számos busz- és taxijárat is elérhető, amelyek a sziget más részeire és látnivalóira viszik a turistákat.
San Costanzo templom
A San Costanzo templom Capri szigetének legfontosabb történelmi és vallási helyszíne. Ez a 17. századi barokk stílusban épült templom a sziget északnyugati részén található, és több száz éves múltra tekint vissza.
A templom főhomlokzata lenyűgöző látványt nyújt, amelyet oszlopok és szobrok díszítenek. A templom belső részei gazdag díszítéssel rendelkeznek, a mennyezet és a falak freskói az olasz reneszánsz és barokk stílusjegyeit mutatják. A templom belső kialakítása azonban egyszerű és elegáns, ami tökéletes harmóniát teremt a környező természeti szépséggel.
A San Costanzo templom történelmi jelentősége miatt számos műalkotás is található benne, köztük egy 16. századi fából faragott Krisztus-szobor, amelyet a Nápolyi Iskola művésze készített. A templom gazdag kulturális örökséggel rendelkezik, és emellett kiváló kilátást biztosít a tengerre és a környező szigetekre.
A sziget északi része sziklás, a déli parton pedig több homokos strand található. Az alábbiakban felsorolunk néhány lehetőséget:
Marina Grande: Capri sziget egyik legnagyobb strandja a Marina Grande, amely a kikötő mellett található. A homokos strand a sziget déli részén található, és több szolgáltatást is nyújt, mint például a napernyők és a napozóágyak bérlése, valamint a vízi sportok.
Marina Piccola: Marina Piccola a Capri sziget déli részén található, és két homokos strandtal rendelkezik. A strandokat sziklák és sziklák határolják, ami csodálatos kilátást nyújt a tengerre.
aji
Faraglioni: A Faraglioni sziklák a Capri sziget egyik legismertebb látványossága, amelyek a Marina Piccola partjaitól délre találhatók. A sziklákon található kis strandok és öblök ideálisak a búvárkodásra és a fürdőzésre.
Bagni di Tiberio: A Tiberius fürdői, a sziget északi részén találhatóak, és különleges fürdőzési élményt kínálnak a termálvizekkel. A strandot körülvevő sziklák is ideálisak a búvárkodásra és a sznorkelezésre.
Punta Carena: Capri sziget nyugati részén található Punta Carena a sziget legnagyobb világítótoronnyal rendelkező területe. A part a sziget legnagyobb homokos strandja, és ideális helyszín a napozásra és a fürdőzésre.
,, Caprin több strand is van, ezek közül kettő az, ami könnyebben elérhető: Marina Grande a komppal érkezőket fogadja, nevéből is sejthetően ez a nagyobb, de persze ne spanyol mintára kilométereken át elnyúló strandra gondoljunk, ez csak ahhoz képest nagyobb, amennyivel kisebb a Marina Piccola, ami a sziget másik felén, átellenben van. A többi strand eldugottabb kis gyöngyszem. Nekünk sajnos nem volt időnk mindet felfedezni. Marina Grandéra sem strandolni mentünk, hanem azért, mert innen indult a hajókirándulás. (2016)" forrás
Hajókirándulás: A szigetet körülvevő kék tenger egyik legjobb módja a hajókirándulás. A látogatók különböző hajókirándulások közül választhatnak, amelyek a szigetet körbeveszik, és lehetővé teszik a Capri szigeten található barlangok és öblök felfedezését.
Kirándulás a Monte Solaróra: A Monte Solaro a sziget legmagasabb pontja, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a tengerre és a szigetre. A Monte Solaróra vezető kirándulások lehetővé teszik a látogatóknak, hogy élvezhessék a csodálatos tájat és a friss tengeri levegőt.
Lanovka - V. Jancsi fotója
1. ,, Caprin jókora büntetést sóznak minden turista nyakába, aki egyszer használatos műanyag terméket visz be a szigetre. Egész pontosan 500 euró megfizetésére kötelezik azt, aki ilyen műanyag termékkel mutatkozik. A helyiek nem szeretnék, ha a szigeten áldásként adott látványt szívószálak, palackok és műanyag evőeszközök rondítanák el.
A tilalmat már bevezették, sőt, a megszorításoknak még nincs vége. A helyi boltosoknak is fel kell számolni műanyag készleteiket, azaz náluk sem lehet majd egyszer használatos műanyag holmikat kapni - a változtatásra összesen 90 napot kaptak. (2019)" forrás
2. 1906-ban részben politikai, részben egészségügyi okokból a cári rendszerrel szemben rendre nyílt kritikát megfogalmazó orosz sztáríró, Makszim Gorkij is Caprira költözött. 1908-ban pedig, maga Vlagyimir Iljics Lenin elvtárs is tiszteletét tette az azúrkék szigeten.
"Capri sokak számára az elérhetetlen álmot jelenti, a gazdagok üdülőparadicsomát, ahová a szegény halandók be sem tehetik a lábukat. Azonban ez nem így van. Két Capri létezik ugyanis: a gazdagok és a celebvilág luxus nyaralóhelye és a számunkra is elérhető (kétségkívül kissé fapadosabb) verzió, az egy-két napos kirándulások ebbe a földi paradicsomba. Ennek megfelelően két hajóállomás áll rendelkezésre: Marina Grande, ahová a kispénzű turistákkal teli szárnyashajók és komphajók futnak be, és ahonnan sétahajóval körbehajózhatjuk a szigetet (személyenként 17 euróért), valamint az álomszép jachtok kikötője, Marina Piccola.
Capri a Tirrén-tengerben, a Nápolyi-öböl déli részén fekszik, 17 tengeri mérföldre Nápoly városától. Görög telepesek népesítették be először, majd római fennhatóság alá került, és Augusztus császár egy látogatása alkalmával annyira megkedvelte, hogy elcserélte érte Ischia szigetét. Tibérius császár villát építtetett ide, és éveket töltött itt. A középkorban és az újkorban a sziget számos kalóztámadást élt meg, ezért a lakosok egy része a part menti településről felköltözött a magaslatra, és itt új várost alapított. Így ma két település uralja a szigetet: Capri és Anacapri.
A nápolyi kikötőből indulunk (a Piedone-filmek emlékezetes helyszínéről), és megérkezünk a Marina Grande kikötőbe. A legolcsóbb kompjáratot a Caremar Hajózási Társaság működteti, a lassabb változatra irányonként 12,70 euróért válthatunk felnőtt jegyet, a gyorsabbra 17,80 euróért (utóbbi 60-70 perc alatt teszi meg az utat, hajóval a menetidő mindössze 40 perc, az ár ennek megfelelően napszaktól függően 22-28 euró). Ha megcsodáltuk a színes házakat, siklóval juthatunk fel Capri városába (1,80 euró), és az első meglepetés rögtön érkezés után következik: egy háztömbnyire a Piazettától, azaz I. Uberto terétől – ami a szigetre látogatók "nappali szobája” – található egy másik tér (itt van a nyitott taxik és a kisbuszok állomása), amelyet az 1956-os magyarországi felkelés emlékére neveztek el.
Szállodák, villák, világmárkákat árusító luxusüzletek mellett visz az utunk, ahogy haladunk Augusztus egykori kertje felé, ahol most gyönyörű parkot találunk csodás kilátással Capri híres három sziklája felé (Faraglioni-sziklák). Mindegyiknek saját neve is van: Stella a legmagasabb a maga 110 méterével, a Scopolo 102 m magas, a Mezzo pedig a legkülönlegesebb, bár a legalacsonyabb is: mindössze 80 m, de a belsejében lévő természetes, árkádszerű alagút kishajóval át is járható. A szikláknak különleges lakói is vannak, a kék gyíkok, akik csak itt élnek a világon. Ha visszasétálunk a térre, ahová a sikló megérkezett, állomást találunk kis buszok számára (a buszjegy darabja 1,80 euró). Ezekkel a járművekkel juthatunk fel a tengerszint fölött 274 m magasan fekvő Anacapriba. (2013)" forrás
m.k. fotója
Szerény hajlék - k.l. fotója
t. c. fotója
Óratorony a Piazza Umberto-n- - aji
1970. 01. 01. 01:00 |
Easy rider - Elter Karcsi fotója
Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:
Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.
Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.
Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.
Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.
Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot.
Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója
Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.
Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg.
A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.
Részletes:
Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.
Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.
Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.
Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját
6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.
Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.
A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)
"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.
Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.
Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.
Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.
Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.
Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás
Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.
A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:
Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.
Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.
Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:
Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.
Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:
Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:
Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:
Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.
Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:
Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.
Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.
arcok és arctalanok - b.a. fotója
Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója
Ünnepi ruhában - Elter fotója
Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!
Kerülendő dolgok
Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.
Politika
Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.
Vallás
Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.
Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.
Egyéb
Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.
Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.
A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).
Főételek:
Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.
Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.
Desszertek:
Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.
Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.
Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.
Egyéb érdekességek:
Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.
Italok:
Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.
Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.
A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.
Elter Karcsi fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.