Ferrara
.
Ferrara - az óvárosi sétálóutcák egyike, a Via Giuseppe Mazzini - K. Kriszta fotója
(ferárá, hangsúly a második és harmadik szótagon)
A fotón Ferrara egyik legismertebb látványossága, a Cattedrale di San Giorgio (Szent György-katedrális) előtti lovasszobor látható, amely Niccolò III d’Este herceget ábrázolja ( 1393-tól haláláig Ferrara, Modena és Reggio uralkodója volt). - Ata fotója
1. A középkort idéző, macskaköves mellékutcák, közülük is a nagy kedvencünk, a Via delle Volte
K. Kriszta fotója
2. Olasz viszonylatban kiemelkedően kerékpárbarát város. 85 kilométernyi kerékpárútja van, és jó volt látni, hogy hetven év feletti helyiek is lezseren kerekeznek.
3. Nincs túl nagy turistatömeg, pedig rengeteg a szemet gyönyörködtető látnivaló.
4. A példás tisztaság, ami amiatt is feltünő volt számunkra, mert 2 héttel előtte Palermót látogattuk meg.
5. Ferrarában kevesebb modern épület keveredik a műemléképületekkel, pl. Ravennához képest.
6. A Castello Estense oroszlános tornyának (Torre dei Leoni) tetejéről a szuper kilátás
K. Kriszta fotója
7. Ahogy a Castello Estense két termében a mennyezeti freskókat tükörképükkel teszik látványosabbá.
(A restaurálós ragtapaszokat a 2012-es földrengés után rakták fel.)
Kriszta fotója
8. Látni az általam nagyon izgalmas történelmi személy, Savonarola szobrát. A tekintete és a hosszú ujjai éppen annyira félelmetesek, mint amilyennek e 15. századi, fanatikus, domonkos szerzetest a róla szóló könyvből megismertem.
9. Roppant segítőkészek a helyiek, és nagyon díjazták, hogy olaszul próbáltam kérdezősködni.
10. Úgy tűnt számunkra, hogy a helyiek jól érzik magukat a bőrükben, kedélyesek, és nagyon ízlésesen öltözködnek.
1. A kevés turistát látva érzékelni azt az igazságtalanságot, hogy Ferrrara méltatlanul elkerüli sok turista figyelmét.
2. A ciupeta (ferrarese) nevű, bonyolult formájú kenyerük látványra izgalmas, de túl száraz ízűnek bizonyult.
g.m.
3. Hihetetlen, hogy milyen kevés órán át tart nyitva elég sok üzlet.
4. Nem ettünk olyan finomakat, mint Palermóban
5. Sok vendéglőben csak olaszul van az étlap, és még kevés olasz tudással is nehéz megfejteni, hogy mi is egy-egy étek.
6. Sajnos (nekünk) a katedrálist a jelentős, hosszú felújítása miatt nem láthattuk belülről, és kívülról sem volt rendesen fotózható (2022. április) - (Nem volt meglepetés, mert előre olvastunk erről.)
7. Az amúgy csodásan hangulatos durván macskaköves mellékutcákban még edzőcipőben is kényelmetlen a lépdelés.
Kriszta fotója
,, Ferrara totál bejött nekem. Ebben nem kis szerepet játszott, hogy a régi téglaházak nagy hányada kedvenc pasztellszíneimre lettek festve.
K. Kriszta fotója
Az óváros középkori házain nincs semmi gögös pompázatosság, inkább lágy szelidség, amit a sok spaletta tesz még barátságosabbá. Nem tudok jobb szót biggyeszteni Ferrarára, minthogy gusztusos. (aji, 2022)
,, Abszolút megfelelt az igényeinknek. Ha Bolognára azt írtam pörgős, Modenára pedig nyugodt és kellemes, akkor az én Ferrarám valahol e kettő között helyezkedik el. Van itt éjszakai élet, tele fiatalokkal és bella ragazzákkal, de valahol sugárzik belőle a harmónia és az, hogy nem kell itt ám rohanni, legfeljebb kerékpárra pattani.
Ó, azok a szűk középkori macskaköves utcák, sétálás közben. Tiszta időutazás az egész. Szeresd ám a történelmet, mert a kép csak ezután fog összeállni Ferraráról. Itt minden épületnek van a saját sztorija. A reneszánsz egyik csúcsa a város, ahol született egykoron Savonarola, az előreformátorok egyike.
Ami nekem nagyon szimpatikus volt, hogy autót szinte alig láttam a belvárosban. Itt jóformán mindenki kerékpárral közlekedett. . " (felvidéki csavargók) forrás
Ferrara különlegessége, hogy városközpontját a mai napig több kilométer hosszan elnyúló, középkori várfal övezi, amely Európa egyik legjobb állapotban fennmaradt városfal-rendszere. A város szimbóluma a Castello Estense, az Este-család egykori erődje, amelyet széles, vízzel teli várárok vesz körül – ez nemcsak védelmi célokat szolgált, hanem máig megőrzi a hely egyedi, hangulatos karakterét. Ferrara gasztronómiája is figyelemre méltó: a ciupèta, a helyi „csavart” kenyérféle egyedi formájáról és ropogós héjáról ismert, de nagy becsben tartják a ferraresei szalámit, a panpepato nevű, csokoládés, fűszeres süteményt, valamint a selymesen omlós tenerina tortát, amely szintén csokoládéalapú.
A város középkori magja ma is élő, lüktető hely: diákok, helyiek és turisták keverednek az árkádos utcákon. Ferrara híres kerékpáros város – a helyiek mindenhová biciklivel járnak, ami még barátságosabbá teszi a hangulatot. Irodalmi öröksége is jelentős: itt született Ludovico Ariosto, az Orlando Furioso szerzője. Esténként érdemes kiülni a Piazza Trento e Trieste valamelyik kávézójába, és lassan megérteni, miért tartják ezt a várost az olasz reneszánsz egyik rejtett gyöngyszemének.
Ferrarában autós turistaként érdemes a szállásválasztásnál figyelembe venni, hogy a történelmi belváros nagy része ZTL (korlátozott forgalmú zóna), ahol csak engedéllyel lehet közlekedni. Ideális olyan szálláshelyet választani, amely vagy a történelmi központ közelében, de már a ZTL-en kívül helyezkedik el, vagy biztosít parkolási lehetőséget a vendégeinek. Fontos előre egyeztetni a szállásadóval a parkolási lehetőségekről, hiszen sok belvárosi hotel speciális engedélyt tud biztosítani a vendégek számára, amellyel behajthatnak a korlátozott zónába poggyászuk kirakodásához, majd a szállás által ajánlott parkolóhelyen vagy mélygarázsban hagyhatják járművüket. A várost körülvevő főbb parkolóhelyek megközelíthetősége is fontos szempont, csakúgy mint a szállás és e parkolók közötti távolság.
Ezzel szemben a vonattal vagy távolsági busszal érkező turistáknak elsősorban a szállás megközelíthetőségét érdemes figyelembe venniük a pályaudvartól vagy buszállomástól. Ferrara vasútállomása a történelmi központtól nyugatra található, nagyjából 15-20 perces sétára a dómtól és az Este-kastélytól. Ebben az esetben előnyös olyan szállást választani, amely vagy gyalogosan jól megközelíthető a pályaudvartól, vagy közel van a helyi buszjáratokhoz. A tömegközlekedéssel érkezők számára a belváros szívében található szállások jelentik az ideális választást, hiszen így a fő látványosságok könnyedén bejárhatók gyalogosan, és nem jelent problémát a ZTL-korlátozás sem. A szállás kiválasztásánál érdemes figyelembe venni, hogy Ferrara kerékpáros város, így sok szálláshely kínál biciklibérlési lehetőséget, ami remek alternatíva a város felfedezéséhez a tömegközlekedéssel érkezők számára is. Praktikus szempont lehet még a csomagmegőrzés lehetősége is, különösen ha a távozás és az utazás időpontja között szeretnének még városnézésre időt szánni.
Ajánlott hotelek (2025)
2 csillagos: Le Corti
3 csillagos: Hotel Nazionale
4 csillagos: Best Western Hotel Inn
Parkolni itt is nehéz, az óvárosban lehetetlen. Nem is az a cél, hiszen hosszú évek kemény munkájával érték el azt, hogy a lakosok biciklivel közlekedjenek.
Ha valaki csak fél napot szeretne Ferrarában eltölteni, és nem marad éjszakára, akkor a legpraktikusabb parkolási lehetőség a következő:
Parcheggio Centro Storico (Piazza del Travaglio vagy Parcheggio Rampari di San Paolo)
Ez egy nagy, fizetős, de megfizethető parkolóhely, ahonnan gyalogosan 10–15 percre van a történelmi belváros, így ideális a városnézéshez. A parkolót gyorsan meg lehet közelíteni autópályáról is, és nem kell behajtani a ZTL-be (korlátozott forgalmú övezet).
Cím (Rampari di San Paolo felőli bejárat): Via Darsena / Rampari di San Paolo
Fizetés: óradíjas vagy egész napos jegy (kb. 2 euró/óra vagy 5–6 euró napidíj)
Megközelítés a belvároshoz: pár perc séta, akár a Castello Estense irányába
Fontos:
Ferrara történelmi belvárosának nagy része ZTL, vagyis korlátozott forgalmú övezet, ahová engedély nélkül tilos behajtani, és a kamerás rendszer automatikusan rögzíti a szabálysértést. Ezért érdemes kívül parkolni, és gyalog bejárni a központot.
Az óvárosba be se menjünk autóval - K. Kriszta fotója
Bicajbarát város - K. Kriszta fotói
K. Kriszta fotója
Ferrara gasztronómiai szempontból igazi gyöngyszem a turisták számára, különleges és autentikus ízeivel, amelyek az Emilia-Romagna régió és a Po-völgy kulináris hagyományait tükrözik. A város étkezési kultúrája egyedülálló módon ötvözi a közel eső Bologna gazdag hagyományait a velencei hatásokkal, létrehozva egy teljesen saját, felismerhető konyhát.
A ferrarai konyhaművészet egyik legismertebb különlegessége a "cappellacci di zucca", amelyek tökkel töltött tésztabatyuk vajjal és zsályával vagy paradicsomszósszal tálalva. Emellett érdemes megkóstolni a "pasticcio ferrarese"-t, egy édes tésztába burkolt, sós, húsos-tésztás pitét, ami a reneszánsz kori udvari lakomák öröksége. A helyi ételkülönlegességek között szerepel még a "salama da sugo", egy lassan főtt, fűszeres sertéskolbász, amit gyakran burgonyapürével szolgálnak fel.
A turisták számára fontos tudni, hogy Ferrarában, mint sok olasz városban, az étkezési idők hagyományosak: az ebéd általában 12:30 és 14:30 között, míg a vacsora 19:30-tól kezdődik. A legnépszerűbb éttermekben, különösen a történelmi központban, ajánlott előre asztalt foglalni, főként a nyári hónapokban és hétvégén.
Az óvárosban számos autentikus trattoria és osteria található, különösen a dóm környékén és a Via delle Volte mentén. Ezek a helyek gyakran családi vállalkozások, ahol a helyi specialitásokat kóstolhatjuk meg barátságos, nem túl formális környezetben. A divatosabb, modernebb éttermek inkább a kastély környékén és a Corso Ercole d'Este elegáns utcájában találhatók.
A ferrarai étkezési kultúra része a "aperitivo" hagyománya is, amikor kora este egy italt fogyasztanak némi harapnivalóval. Számos bár kínál ilyen lehetőséget a Via San Romano és a Via Mazzini környékén, ahol a helyiek és turisták egyaránt szívesen időznek.
Külön említést érdemel a helyi borászat is, különösen a Bosco Eliceo DOC borok, amelyek közül a Fortana vörösbor és az aromás fehérborok jól illenek a helyi ételekhez. A turisták számára egy borgasztronómiai túra vagy borkóstoló is remek program lehet.
Végezetül, a költségeket tekintve, Ferrara általában kedvezőbb árfekvésű, mint olyan közeli turisztikai központok, mint Velence vagy Bologna. Egy kétfogásos ebéd középkategóriás étteremben körülbelül 20-30 euróba kerül személyenként, természetesen a választott étterem és a rendelés függvényében.
Szarvasgombák is a kínálatban - Kriszta fotója
Ferrarában számos piac található, ahol friss élelmiszereket, kézműves termékeket és más helyi termékeket lehet vásárolni. A város legnagyobb piaca a Piazza Trento e Trieste téren található, amelyen minden hétfőn és pénteken tartanak piacot. Itt a látogatók számos árucikket találhatnak, többek között ruhákat, cipőket, konyhai kellékeket, zöldségeket, gyümölcsöket, halakat és sajtokat.
Ferrarában több termelői piac is található, ahol a látogatók friss és helyi termékeket vásárolhatnak. Az egyik legnépszerűbb ilyen piac a Mercato Contadino di Campagna Amica, amely minden hónap első vasárnapján kerül megrendezésre a Piazza Sacrati téren. Itt a látogatók számos helyi termelőtől vásárolhatnak zöldségeket, gyümölcsöket, sajtokat, borokat és egyéb termékeket.
Emellett Ferrarában több kisebb piac is található, mint például az antikváriumok piaca a Piazza Trento e Trieste téren, vagy a környékbeli termelők piaca az Estense Parkban. Az Estense Parkban számos helyi termelő állítja ki a termékeit, köztük a helyi borászok, sajtkészítők és méhészek is.
K. Kriszta fotója
Ferrara általában biztonságos városnak számít a turisták számára, alacsonyabb bűnözési rátával, mint Olaszország nagyobb turisztikai központjai. Komolyabb, erőszakos bűncselekmények ritkán fordulnak elő, különösen a turisták által látogatott területeken.
A leggyakoribb kellemetlenségek, amelyekkel a turisták szembesülhetnek, elsősorban a kisebb lopások, mint például zsebtolvajlás a forgalmas területeken, különösen a piac környékén, a vasútállomáson vagy a tömegközlekedési eszközökön. Érdemes az értéktárgyakat biztonságos helyen tartani, a hátizsákot elöl viselni, és nem hagyni felügyelet nélkül a személyes tárgyakat.
Turistaátverések tekintetében Ferrara kevésbé érintett, mint Róma vagy Velence, de néhány tipikus helyzetre érdemes figyelni. Egyes éttermeknél előfordulhat, hogy az étlapon nem tüntetik fel egyértelműen az árakat, vagy extra díjakat számolnak fel a teraszhasználatért vagy a kenyérért (coperto). Ez elkerülhető, ha előre tisztázzuk az árakat és azt, hogy mi tartozik az étkezésbe.
A taxik területén ritkán, de előfordulhatnak visszaélések. Leginkább úgy kerülhetők el, hogy hivatalos taxiállomásról szállunk be, vagy előre rendelünk taxit a szállásunkon keresztül, illetve mindig kérünk nyugtát.
A történelmi belvárosban működő kisebb üzletekben alkalmanként előfordulhat, hogy a turistáknak magasabb árat szabnak, vagy a minőségnél gyengébb árut kínálnak. A legjobb védekezés ez ellen, ha kerüljük a nyilvánvalóan turistákra specializálódott boltokat, és inkább ott vásárolunk, ahol a helyiek is.
Érdemes megemlíteni, hogy a város bizonyos részei, főként a vasútállomás környéke kevésbé biztonságos lehet az esti órákban, de a fő turisztikai területek, mint az Este kastély környéke vagy a dóm térsége általában jól megvilágítottak és biztonságosak.
Összességében Ferrara vendégszerető és biztonságos város, ahol a turisták nyugodtan élvezhetik a reneszánsz atmoszférát, ha betartják az alapvető óvintézkedéseket, amelyek bármely európai városban ajánlottak.
Tökéletesnek éreztük a közbiztonságot. Még kellemetlen alakokat sem láttunk. (aji, 2022)
A Ferrara központjában található fő turisztikai információs iroda a történelmi Castello Estense épületében működik.
📍 Cím
Largo Castello, 1,
🕒 Nyitvatartás
Hétfőtől szombatig: 9:00–18:00
Vasárnap és ünnepnapokon: 9:30–17:30
Zárva: december 25-én
Január 1-jén: 10:00–17:00
Weboldal: www.ferrarainfo.com
Az iroda munkatársai több nyelven beszélnek, és készséggel segítenek térképekkel, programajánlókkal, múzeumi belépőkkel és városnéző túrákkal kapcsolatban. A Castello Estense udvaráról könnyen megközelíthető, és ideális kiindulópont a város felfedezéséhez.
Nincs ferrarai kirándulás az Este uralkodók pazar városi kastélyerődítményénél.
Habár a Pó síkság területe és a mesterséges, vízzel feltöltött várárok sem adna önmagában védelmet de négy őrtoronnyal ellátott vastag falak szinte bevehetetlenné tették.
Kevés ilyen épen megmaradt kastély van a 14. századból Itáliában. Nehéz elképzelni de egykor azért épült hogy védelmet nyújtson a ferraraiaknak az áradások és a portyázó adószedők ellen. Miután az Este uralkodók Modenába költöztek, a középkori vár vesztett jelentőségéből.
Habár Ferrara elég sokáig, egészen 1860-ig megőrizte önállóságát, így az Olasz Királysághoz történő csatlakozásig a város közigazgatási központja maradt. Négy tornyából az egyikből, az Oroszlán-toronyból a legszebb a kilátás a vörös téglavárosra. (Ata, 2023)
K. Kriszta fotói
Szent Katalin-kapu (Torre di Santa Caterina) - K. Kriszta fotója
Belül - K. Kriszta fotói
De ezek kortárs szobrok - K. Kriszta fotója
Szent György katedrális
A Ferrarai Katedrális, amely a város egyik legfontosabb vallási és építészeti jelképe. Az olasz: "Cattedrale di San Giorgio".
Az épület keveri a gótikus és reneszánsz stílusjegyeket, ami jellegzetes és lenyűgöző megjelenést kölcsönöz neki. Az építkezés során több évszázad alatt alakult ki az épület jellege, és ennek köszönhetően több különböző stílusjegyet is felfedezhetünk rajta.
A katedrális homlokzata díszes és lenyűgöző, magas tornyokkal és faragott díszítésekkel.
Az épület belső terei gazdag díszítéssel rendelkeznek, beleértve festményeket, szobrokat, domborműveket és egyéb művészeti alkotásokat.
A katedrálisban található egy impozáns orgona, amely gyakran szolgál zenei előadások helyszínéül.
Csak ennyit láthattunk belőle - Kriszta (2022. április)
2023. júliusi állapot - Ata fotója -
m. m. fotója
azaz a Piazza Trento e Trieste
K. Kriszta fotója
Harangtorony (campanile) - K. Kriszta fotója
A Palazzo Municipal (avagy a Hercegi palota) tornya - K. Kriszta fotója
A Via delle Volte Ferrara egyik ikonikus nevezetessége. A 14. és 15. század építészetét és légkörét szuggesztíven megidéző utca rendkívül fotogén, főként az összekötő boltívek, kiszögellések és a keskeny, macskaköves úttest tekintetében. A boltívek miatt kapta az utca az „Ívek utcája” (Via delle Volte) nevet . A középkori Ferrara kereskedőházaihoz tartozó raktárakat kötötték össze az úttest felett.
Nem szabad kihagyni! Időutazás. - K. Kriszta fotói
Piazza della Cattedrale
Girolamo Savonarola (1452–1498) neve nélkül Ferrara története nem lenne teljes. Az itt született domonkos rendi szerzetes a hit megtisztítását, az egyház puritán, anyagiasságtól mentes létét hirdette – éles ellentétben a Medici-család által képviselt firenzei pompával és világias művészetpártolással. Prédikációi vihart kavartak: Firenzében eretnekként kivégezték, felakasztották és máglyán elégették. Nem hajolt meg a kor divatja előtt, és ez végzetessé vált számára.
Ferrara főterén álló szobra nemcsak emlékmű, hanem egyfajta néma tanúságtétel a megingathatatlan hit és az erkölcsi szigorúság mellett. A Piazza della Cattedrale középkori hangulata, a szobor komor alakja és a háttérben magasodó katedrális együtt különös, időtlen atmoszférát teremtenek.
Piazza Ariostea
A Piazza Ariostea Ferrara egyik legjelentősebb és legnagyobb tere, amely a város reneszánsz bővítésének részeként jött létre az Addizione Erculea területén. Központjában Ludovico Ariosto, a híres ferrarai költő emlékére emelt magas oszlop áll, tetején a művész bronzszobrával, amelyet 1833-ban helyeztek el. A téglalap alakú, homokos tér évszázadok óta a városi rendezvények és hagyományos események helyszíne, legismertebb közülük a Palio di Ferrara, az a történelmi lóverseny, amelyet minden év májusában rendeznek meg itt középkori jelmezekbe öltözött résztvevőkkel.
A Piazza Ariostea jellegzetes enyhe lejtésű, amely amfiteátrumszerű hatást kelt, körülötte elegáns paloták és villák sorakoznak, tükrözve a város arisztokratikus múltját. A teret gyakran használják sportolásra a helyiek, különösen futásra, mivel a homokos talaj és a közel 600 méteres körpálya ideális edzéshelyszínt biztosít.
s.a. fotója
Piazza Trento e Trieste
A Piazza Trento e Trieste Ferrara városának egyik legfontosabb köztere, amely több szempontból is jelentős hely a város életében.
Az egyik fő látnivaló a téren található Palazzo dei Diamanti épülete, amely a város egyik jelképévé vált az évek során. Az épület érdekessége, hogy homlokzata teljes egészében gyémánt alakú kőzetekből áll, ami egyedi és különleges hatást kelt.
A tér a város egyik legnagyobb piaca, amelyen hetente kétszer, hétfőn és pénteken állítanak fel árusokat. Itt a látogatók különféle élelmiszer- és háztartási termékeket, ruhákat, cipőket és más kiegészítőket vásárolhatnak meg.
A tér körül számos épület és üzlet található, amelyek a város különböző szempontból fontosak. A téren található a Palazzo Prosperi-Sacrati épülete, amelynek homlokzatán található a városi óra. A tértől pár lépésre található a San Carlo templom, ahol a látogatók megcsodálhatják az egyedülálló barokk belső teret.
A Piazza Trento e Trieste tehát egy fontos központ Ferrara életében, ahol a város lakói és a turisták is számos lehetőséget találnak a vásárlásra, az építészeti látnivalók megtekintésére és a városi életben való részvételre.
Piazza Trento e Trieste - c. t. fotója
Paloták
Palazzo Municipale - j.s. fotója
A 15. századi Palazzo de Renato di Francia - j.s. fotója
Zsidó negyed
(Il quartiere ebraico di Ferrara)
A zsidó negyed sétája Ferrarában különleges élményt kínál, amely történelmi mélységgel és kulturális rétegekkel várja a látogatókat. Ez a városrész nem hivalkodóan, hanem finom jelzésekkel utal gazdag múltjára, amelyeket csak a figyelmes és tájékozott szemlélő fedezhet fel. A ferrara-i zsidó gettó története nem a huszadik század tragédiáihoz kötődik, hanem jóval korábbi időszakra, pontosan 1627-től 1859-ig terjedt, ami Itália más városaihoz képest is jelentős időszak. A negyed jellege inkább egy önálló közösség elkülönülését tükrözi, mintsem a társadalomból való kizárást, ami sajátos autonómiát biztosított a helyi zsidó lakosságnak. Az egykori gettó területén sétálva szinte észrevétlenül léphetnénk át a határvonalakat, ha nem figyelnénk a diszkrét építészeti jelekre, mint a kettős ajtók vagy a jellegzetes ablakkialakítások. A Via Mazzini és Via Vittoria környékén található régi zsinagógák és a zsidó múzeum gazdag betekintést nyújtanak a közösség vallási és mindennapi életébe. Az egykor fallal körülvett területet ma már semmi sem választja el fizikailag a város többi részétől, mégis sajátos atmoszférája megérinti a látogatót. A zsidó negyed felfedezése során érdemes felfigyelni az egykori házak falán található apró mélyedésekre, ahol egykor a mezuzák helyezkedtek el. A ferrara-i zsidó örökség ma már a város büszkesége, amely nemcsak a helyi történelem, hanem az európai zsidó kultúrtörténet szempontjából is jelentős.
p. g. fotója
Girlocamo Savonarola (1452-1498), ez a Domonkos-rendi szerzetes Ferrarában született, és Firenzében akasztották fel, égették el testét eretnekséggel vádolva. A hit és az egyház puritán létéért prédikált haláláig, szöges ellentétben a firenzei Mediciek által ösztönzött fényűzéssel. A szülővárosa - lényegében - büszke rá.
Szobra a Castello Estense előtt, a Katedrális téren:
Kriszta fotói
Girolamo Savonarola szobrának talapzatán a szöveg: A bűnösök és önkényurak korrupt és szervilis korában - Az önostorozó - K. Kriszta fotója
Ferrara mai arculata tudatos várostervezés eredménye. A “tökéletes reneszánsz város” eszméje alapján alakították ki épületeit a humanista városépítészek 1492-től kezdődően. Bár a város szerkezete ma is őrzi ezt az álmot, az idők folyamán néhol módosult az eredeti állapot. Ferrara nem a hagyományos római városszerkezetet követi: utcái nem koncentrikus körökben helyezkednek el, hanem hosszanti irányban húzódnak, számos keresztutca szeli át a központot. Ez a városrendezési elv, amelyet először itt alkalmaztak Európában, ma is meghatározó a modern nagyvárosok tervezésében.Ferrara egyik különleges látnivalója a Via delle Volte utca, amely egykor a város kereskedelmi életének központja volt. A szűk utcát árkádok ívelik át, amelyek összekötik az egykori kereskedőházakat és a szemközti raktárakat. Az eredeti utcakövek is megmaradtak, így a nagy kavicsokkal borított úttesten nem éppen kényelmes a gyaloglás.
Annyira magával ragadott minket ez a város, hogy egész komolyan felemerült bennünk a költözés gondolata. Meg is néztük a helyi ingatlan iroda ajánlatait, és 70M Ft-ért már lehetne kapni 3 szobás, központhoz közeli apartmant 🙂
A város saját üzemeltetésében van a központtól 800 méterre található lakóautó parkoló, amit díjmentesen lehet használni. Annyi csak a teendő, hogy a kapunál levő email címre el kell küldeni a nevet, telefonszámot és rendszámot. Szolgáltatások ugyan nincsenek még kiépítve, de normális, biztonságos helyen lehet éjszakázni. Jelenleg átépítés alatt van, emiatt kicsit nehezen találtuk meg a bejáratot. A visszaigazoló emailben a folyó munkák miatti kényelmetlenségekért elnézést is kért a város, és cserébe szeretettel vártak minket a turistainformációnál, hogy átvegyünk egy kis ajándékcsomagot. Előkaptuk a rollereket (de csak a gyerekek kedvéért) és azzal mentünk egy kört először a városfal mentén, aztán a Pó-folyó partján és végül be a belvárosba, ahol épp akkor kapcsolták fel estére a karácsonyi-újévi díszkivilágítást.
Mintha egy csodavilágba csöppentünk volna! A katedrális gyönyörű épülete, ami az 1100-as évek óta áll itt, a reneszánsz lakóépületek, a faragott kapualjak a tömör fa kapukkal és maga a hatalmas, impozáns, vízzel körülvett (!) Castello Estenese olyan érzést kelt, mintha megállt volna az idő. Az utcák teli vannak élettel, de nincs tömeg, mint Bolognában. Az emberek kedvesek és borzasztóan finom az aperol spritz a főtéren. A várban található turizmus irodában átvettük az ajándékunkat: egy kulacsot és a környék biciklis útjainak térképeit. Találomra beültünk vacsorázni egy étterembe, mert nem akaródzott még hazamenni. Este 9 után indultunk csak vissza . Ide tuti hogy még visszajövünk! (2023)
Ferrara óvárosában érdemes megkóstolni a város jellegzetes édességét is, amely eredetileg karácsonyi és ünnepi alkalmakra készült. Ez a különleges sütemény a 17. század elején született, amikor a Ferrarai Monastero del Corpus Domini szerzetesei Cristoforo da Messisbugo, a híres reneszánsz szakács egyik régi receptjét felhasználva készítették el. Az édességet ajándékként küldték a kor nemeseinek. Fő összetevője a kakaó, amely éppen ekkoriban érkezett meg Európába, és akkoriban még luxuscikknek számított. Mandulával, mogyoróval gazdagították, és étcsokoládéval vonták be. Eredetileg Pan del Papa néven ismerték, később pedig Pampepato lett belőle.
Ferrara első pillantásra csendes kisvárosnak tűnhet, ám gazdag történelmi múltja és értékes műkincsei izgalmassá teszik. Déli részén az óváros kiváló állapotban maradt fenn, míg az északi városrészben hosszú sétányok húzódnak, amelyeket reneszánsz paloták és gyönyörű kertek szegélyeznek. Ferrara fénykora a 15-16. századra tehető, amikor az Este család uralma alatt állt. Az uralkodók nemcsak fényűző udvartartást vezettek, hanem a művészetek nagy pártfogói is voltak, maguk köré gyűjtve koruk legjelentősebb költőit. A város legfontosabb látnivalói is főként az Este családhoz kötődő művészeti emlékeket őrzik.Ferrara ma is egy 9 kilométer hosszú városfallal van körülvéve, amelynek nagy része a 15-16. században épült. Az egyik legismertebb épület a város szívében álló Castello Estense, egy téglából emelt erődítmény, amelyet négy torony és vizesárok vesz körül. Az 1385-ben épült kastélyt 1554-ben részben helyreállították, és máig Ferrara egyik legjelentősebb műemléke.
Palazzo dei Diamanti - b.s.fotója
Via Garibaldi/Piazza Repubblica - j.s. fotója
K. Kriszta fotói
Óratorony (Torre dell'Orologio) - Kriszta fotója
Kortárs festmény a Castello Estense egyik kiállítótermében - K. Kriszta fotója
1970. 01. 01. 01:00 |
Easy rider - Elter Karcsi fotója
Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:
Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.
Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.
Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.
Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.
Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot.
Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója
Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.
Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg.
A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.
Részletes:
Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.
Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.
Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.
Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját
6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.
Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.
A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)
"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.
Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.
Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.
Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.
Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.
Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás
Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.
A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:
Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.
Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.
Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:
Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.
Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:
Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:
Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:
Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.
Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:
Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.
Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.
arcok és arctalanok - b.a. fotója
Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója
Ünnepi ruhában - Elter fotója
Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!
Kerülendő dolgok
Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.
Politika
Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.
Vallás
Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.
Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.
Egyéb
Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.
Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.
A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).
Főételek:
Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.
Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.
Desszertek:
Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.
Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.
Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.
Egyéb érdekességek:
Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.
Italok:
Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.
Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.
A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.
Elter Karcsi fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.